Brieven De Pardon-dag te Kersaint. Plechtige consecratie van de nieuwe kerk te Heiloo. Afdeeling versierde fi ïtsen uit den optocht. GEMENGD NIEUWS. Chineezentwist te Rotterdam, j De plechtige kerkconsecratie te Heilo. Een mooi kiekje van de fraai .versierde fietsen in den stoet, welke Mgr. inhaalde, i ff Katholiek Leven in Indië. Dp den Rijksstraatweg voor huize Buitenlust te Bussum had de finish plaats van de laatste étappe van de 4-daagsche toer door Nederland. De huldiging na afloop; v.l.n.r. Jan Maas, die derde aankwam in de laatste étappe en als le Hollander; Rudolf Welke, de winnaar; A. Brunspenning, die 2e werd en E. J. Lammeram, die 3e werd. De plechtige kerkconsecratie te Heilo. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, wordt ontvangen aan den ingang der kerk. Eeu jonge Bretansche familie. De handteekening van m meer den burgemeester. T" De le luit. J. Scliott heeft t.detis de groote internationale vliegwedstrij den te -ZürïcJi de Alpenvlucht ge wonnen met een Fokkertoestel. '■■■A': v plaats nam in den Bisschoppelijkcn auto. Terwijl de aanwezige priesters Monseigneur begroeten door het kussen van den Bis schopsring en Monseigneur zijn zegen gaf aan allen, stelde de stoet zich in beweging. Voorop twee herauten te paard, waarna een afdeeling ruiters, een mooie groep ver sierde fietsen, waaronder fraai uitgevoerde vliegmachine, terwijl een ander weer een schitterend uitgevoerd kruis met witte bloemen vertoonde. De eerste was vervaar digd door A. Schouten en de andere door A. Klaassen. Vervolgens kwamen de knapen van het St. Lodewijikspatronaat met de leden van de R. K. voetbalvereeniging in tiniform. Hierna kwam de fanfare St. Cecilia, die den optocht opluisterde met haar keurig uitgevoerde muziek, onder directie van haren directeur, den heer Kuys. Op de fanfare volgden 51 dames van de vereeniging „Zang en Vriendschap" in uni form, wit gewaad, op prachtig mooi versier de fietsen. Enkelen droegen borden met opschriften als: Trouw, gehoorzaamheid, hulde, eerbied, dankbaarheid. Deze groep vormde een schitterend geheel. Hierna volgde dc auto, waarin gezeten waren Z. D. H. de Bisschop, de Secretaris van hel Bisdom, de Deken van het Deke naat Alkmaar en de pastoor der parochie Heilo. Daarna kwam een rijtuig met het dage- lijksch bestuur van het regelingscomité, een rijtuig met het kerkbestuur, en een rijtuig met het Armbestuur, terwijl een groep ruiters den stoet weer sloot. Toen begon de blijde tocht naar de pas torie langs den Rijksstraatweg, den Sta tionsweg, den Westerweg. Overal stonden de menschen in dichte drommen den stoet gade te slaan, terwijl overal waar katho lieken wonen, de vaderlandsche driekleur hing te wapperen. Op het Kerkplein aangekomen, nam Mon seigneur plaats op den zetel onder de kerk poort, waarna een kinderkoor, onder leiding van den heer Tames, het welkomstlied zong. komt brengen en dezen dank willen w* toonen door een dergelijk katholiek leven. Hierna verzocht de Z.Eerw. heer pastoor aan Monseigneur zijn Bisschoppelijken zegen voor de geheele Priesterschaar, en al de geloovigen, aan welk verzoek Monseig neur gaarne voldeed. Vervolgens werd door de gemengde zang- vereeniging „Zang en Vriendschap" het „Ecce Sacerdos Magnus" gezongen, waarna Monseigneur het woord nam en de aanwe zigen dank bracht door te zeggen': „Bemin de Heilooërs, ik dank u wel hartelijk voor de feestelijke ontvangst, waarna Monseig neur een vergelijking maakte tusschen den: eersten Bisschop St. Willibrordus en thans. De H. Willibrordus zal nu in den Hemel ongetwijfeld met vreugde neerzien op ons en op de zaadjes eens door hem gestrooid, die nu zoo heerlijk gegroeid zijn, zoodat de kerk te klein is gev/orden om al de men schen te kunnen bevatten, en een nieuw grooter bedehuis moest gebouwd worden. Ook ik verheug mij hierin ten zeerste. En hiermede was de feestelijke intocht geëindigd. De geweldig groote menschen- menigte, men zat tot op de daken der huizen, in de omgeving op de balcons, op het dak der directie-keet, verspreidde zich langzamerhand, terwijl overal een feestelijke stemming bleef. Gisteravond kregen in de Veerlaan te Rotterdam, eenige Chineezen ruzie met elkaar. Het bleef echter niet bij woorden en spoedig kwamen de revolvers voor den dag. De 23jarige Y. J. L„ verblijvende in een logement in de Atjehstraat werd door zijn tegenstander met een revolver aan gevallen en bekwam verwondingen aan borst, rechteroog en rechterknie. Door den geneeskundigen dienst werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. De dader is later in den avond door de politie gearresteerd. K. I. P. Zoo heeft dan gepasscerden Donderdag 31 Juli te Weltevreden de plechtige inzegening plaats gehad van onze eerste twee Roomsch Katholieke Middel bare Scholen, tot stand gekomen door het prachtige werk van de Strac'a Vereeniging. Nadat ik even de gelegenheid had waar genomen een kijkje in de sludielokalen tc nemen, begon precies te half tien de plech tige inzegening, die door Z. D. H. Mgr. A. van Velzen persoonlijk verricht werd, met assistentie van vele Z. Z. E. E. Heeren Geestelijken. Het schoolgebouw bestaat uit een Oud- Indisch, groot en luchtig woonhuis, waarin de vier M. U. L. O.-klassen zijn onderge bracht, benevens een groote teekenzaal en de A. M. S.-klassen. De woning van de leeraren en van de interne leerlingen is on dergebracht in het z.g. paviljoen en de bijgebouwen. Van de groote, ruime garage is op zeer verdienstelijke wijze een huis kapel gemaakt. Alles ziet er natuurlijk even frisch en keurig uit, zooals men dat ook niet anders verwachten. Direct bij aankomst van de belangstellen den werden lithografisch keurig verzorgde exemplaren uitgedeeld van de liturgische gebeden bij de inzegening gezongen, in La- tijnsche en Hollandsche teskt. Onder de opgekomen belangstellenden bevonden zich veie van de voornaamste uit den Lande o.w. de R.K. leden van den Raad van' Indië, oud-Minister Weiter en oud-Gouverneur Hens, de R.K. Volksraad leden, Dr. Schmutzer, de heeren Ten Berge en 'Monod de Froidevillei de Burgemeester van Batavia, Mr. Meyroos, de onder-direc teur van het Departement van Onderwijs en Eeredienst, verschillende Inspecteurs Van het Onderwijs, verschillende leden van de Pers en vele van den meest vooraan staande Katholieken van Batavia, Meester Cornelis en Buitenzorg. Ook waren er vele bloemstukken geko men, die het geheel een vroolijk aanzien gaven. 2. D. H. Mgr. van Velzen trad in vol or naat de kapel binnen, omstuwd door een groot aantal H.H. Geestelijken, en zette onmiddellijk het „Veni Creator Spiritus" in, hetgeen verder door het zangkoor van de Kathedraal St. Cecilia, werd overgenomen cn door verscheidenen onder de aanwezi gen werd meegezongen, evenals de verdere gezangen. Na afloop van deze plechtigheid schreed Mgr., voorafgegaan door misdienaars, met het Kruis, naar de hoofdingang en begon daarop de inzegening van het schoolgebouw en van een crucifix, dat daarna opgehan gen werd. Daarna houdt Mgr. een toespraak, spe ciaal tot de jongens, leerlingen van de nieuwe scholen. Z. D. H. drukt daarbij den jongens op het hart, om toch vooral niet alleen te studeeren door boeken van bui ten te leeren, doch voornamelijk door her senwerk en het vormen van karakter. Plicht vóór alles, tegenover God en te genover de maatschappij. Na Monseigneur neemt Pater Dr. Kur- ris, directeur van de nieuwe A. M. S. het woord. In een schitterende rede zet Z. E. uiteen, dat het doel van de nieuw ingewijde scholen in hoofdzaak is, om naast de we tenschappelijke opleiding, een karaktervor- mende opleiding tc geven volgens de grond beginselen van de H. Katholieke Kerk. Ook stelt Z. E. zich zelf ten doel om te trach ten door middel van dc leerlingen van zijn school, een kern te vormen van Roomsch- Kathoiieken, die, als leerlingen uit alle hoeken van den Archipel samengekomen en daardoor als het ware vertegenwoordigers vormend van al die zoo uiteenloopende vol ken, door eenige jaren van samenwerken en vriendschappelijken omgang, ertoe ge bracht zullen worden elkaar te leeren ver staan, elkaar te leeren waardeeren. Z. E. hoopt, dat zulk een kleine kern moge uit gedijen tot het groote samenhoorigheids- gevoel, waaruit op den duur het zelfstan dig Indische Rijk zal moeten groeien. Wan neer op deze wijze al die verschillende be volkingsgroepen tot wederzijdsche kennis en waardeering gebracht zouden kunnen worden, door samenstudie en jeugdvriend schap. zou daardoor de beste grondslag gelegd worden tot een welvarend, zelfstan dig Rijk, een degelijk geordenden Staat. Daarna nam de Onder-directeur van het Departement van Onderwijs en Eeredienst het woord, waarvan echter helaas veel verloren ging door het rumoer van de straat. De heer Bins bracht nogmaals naar voren, wat de Directeur persoonlijk, als Regeeringsgemachtigde in den Volksraad te borde gebracht bad, omtrent c'e waar deering van de Regeering voor de waar devolle hulp van bet bijzonder onderwijs bij het vervullen van de zware taak die het onderwijs hier oplegt. De heer P. Kerstens, directeur van de nieuw geopende M. U. L. O.-school, die hierop het woord vatte, begon met een woord van dank te brengen aan den heer Van Dijk, Inspecteur van het M. U. L. O.- onderwijs, voor de vele goede raadgevin gen van hem ontvangen tijdens de voorbe reiding van deze school. Daarna legde de heer Kerstens, als ik het zoo noemen mag, zijn schoolpolitieke belijdenis af. Hij wekte de leerlingen op om in hem toch vooral altijd een vriend te zien, die voor elk hun ner steeds toegankelijk zal zijn, om hun vragen aan te hooren en raad te schaffen. Ook de heer Kerstens wijst erop dat bij hem karaktervorming een hoofdschotel van het onderwijs zal kunnen zijn. De heeren Van Dijk en Stokvis (niet het befaamde Volksraad S. D. A. P.-lid), resp. inspecteur van het M. U. L. O.-onderwijs en hoofdinspecteur van het Onderwijs, spra ken ieder nog eenige waardeerende woor den. Daarna bleef men eenigen tijd gezellig bijeen onder het genot van een koelen Irank en een geurige sigaar. De pardon-dag is bier in Bretagne, wat waren de bewoners in groolen getale ge komen. De veelkleurige kleederdracht der Bretons stak keurig af tegen de costumes der Parijsche dames; van onbetamelijke kleeding geen sprake Op dc communie bank zaten de matrozen en toen ik binnen kwam maakte een matroos een groote koffer open, welke hij zoowaar omtoover- de in een klein harmonium. De priesters uit de omliggende dorpen waren reeds in de sacristie aanwezig en wij namen op het priesterkoor plaats. Eenige mannen, die geen plaats meer had den kunnen vinden in de kerk hadden een paar schragen en een plank gehaald en gin gen netjes achter ons zitten. Vóór dc H. Mis ging de koster rond met een reuzen mand met kleine sneedjes gewijd brood,wat allen, ook de priesters, op-aten. Eerst een kruis maken, dan een kruisje over het brood, het sneedje opeten en daarna weer een kruis De Hoogmis begon zonder uit stelling, wat hier gewoonte is; na de H. Mis wordt het H. Sacrament uitgesteld, de Tantum ergo gezongen, waarna de zegen. Zoodra de priester de H. Mis be gonnen was, zette de matroos-organjst, die ook op het priesterkoor zat, de Introitus in welke verder door allen, die een mis saal met noten hadden, werd meegezongen. De Kyrie, Gloria, Credo kennen allen van buiten en ik ontroerde toen die boeren- en visschersbevolking met élan de liturgi sche gezangen met forsche stem meezon gen. Zeker, 't waren niet allen eerste tenors uit dc Parijsche Opera, maar je voelde het, ze zongen met vurigheid en begrepen wat ze zongen Het enthousias me van die eenvoudige, diep-geloovige lie den was zoo groot, dat velen zelf de Prae- fatie en Pater noster met den priester mee- niet alleen de inwoners, de meeste badgas- zongen. Toen de dienstdoende priesters ten, maar ook uit de naburige dorpen bij de Gloria (gingen zitten, gebeurde er bij ons het Patroonfeest der parochie is. Een der beroemdste pardon's is in Le Fol- goët, waar meer dan 40 dorpen aan het leest deelnemen. 15 Augustus was het pardon-dag te Ker saint, een gehucht van 3 a 400 inwoners, dat op en tusschen de rotsen aan den Oceaan ligt in de Frans< he provincie Finisters, een paar uur sporen van de oor logshaven Brest. Kersaint, behoorend tot de gemeente Landunvez, is een zeer een voudig badplaatsje, vrij van toeristenver keer, vrij van alle mondain gedoe: er zijn geen winkels, geen bioscopen, geen bals, alleen is er heel den dag muziek; daar zorgen de leeuweriken voor Hoewel 13 uur sporen van Parijs gelegen, zoeken toch ,vcle Parijsche families hier rust en kalmte. Men vereert hier bijzonder Maria onder den titel van Notre Dame de bon secours. Zaterdagmorgen en Zondagmiddag hadden pastoor en kapelaan van Lanunvez uren biecht gehoord, daar Zondag en Maandag bijna alle Kersainters en zeer veel badgas ten te Communie gingen Daar de geeste lijken van Landunvez Zondagmorgen niet aanwezig konden zijn, deed ik op verzoek van den pastoor de H. Mis voor de geloo vigen. 't Was treffend te zien met hoeveel devotie zoovelen te (Communie gingen, ge kleed in hun kleurig Bretonsch costume IMaandag, feest van St. Maries, deed ik de eerste H. Mis en reikte zeker wel een balf uur Con munie uit; daarna droeg de pastoor de H. Mis op en om 10 uur was dc plechtige Hoogmis, opgedragen door den pastoor van Ploudalmézeau. Nooit zal ik den indruk vergeten, welke deze Hoog mis in een stil hoekje van Bretagne op mij gemaakt heeft. De kerk was stampvol; *xs>9m> Met verlangen hebben ongetwijfeld de parochianen uitgezien naar de voltooiing van het nieuwe bedehuis. Thans is het nieuwe kerkgebouw voltooid en kan in ge bruik genomen worden. Zoolang de bouw der kerk duurde, waren er altijd belangstellenden, die den bouw ade sloegen en zeer dikwijls was de kerk el onderwerp der gesprekken. En nu het werk klaar en het plein voor de kerk gc elfend is, zoodat een mooi gezicht op het geheel is verkregen, zullen er weinigen zijn die niet trotsch zijn op hun nieuwe kerk. Dc aanblik is dan ook grootsch. Boven in den voorgevel is in tegels het kruis aange bracht. In den gevel van het Oostertransept is in tegels aangebracht een in elkaar ge slingerde S. en W. (Sanctus Willibrordus). Is buiten de aanblik grootsch, inderdaad overweldigend ia het gezicht in de kerk. Ruim en groot, sierlijk van lijn is het ge zicht en herinnert sterk aan de oud-chris telijke bedehuizen. De rijke gewelfschildering geeft nu reeds •enig denkbeeld van wat de kerk eens worden zal wanneer ze in goud en kleuren beschilderd zal zijn. Moge het den bouw heer der kerk gegeven zijn ook dat nog tot stand fe brengen, dan zal Heiloo's kerk een waardig monument zijn tusschen alle mooie en schóone bedehuizen van ons diocees. Veel is er al, zoo krijgt men, wanneer men vóór in de kerk staat, met de rug naar hel Hoogaltaar, een prachtig gezicht op bet koor, waar een groot orgel, half cirkelvormig gebouwd om het mooie roset- raam in den voorgevel, in al zijn nieuwheid schitterend. Verder is de kerk verrijkt met een tweetal mooie beelden van St. Josef en van de H. Willibrordus. Men ziet, de pa rochianen komen niet in een bijna ledig bedehuis terug. De nieuwe kerk doet ongetwijfeld eer aan het scheppend genie van den bouwmeester, den heer Jan Stuyt, die een nieuw monu ment heeft geslicht van zijn hooge kunst zin. Zeer velen waren gisteren ter H. Tafel genaderd. Het is slecht weer om feest te vieren. Regen en wind, en men wilde juist onzen kerkvorst op een schitterende wijze inhalen en naar de pastorie brengen. Alles is nu gereed; een tweetal mooie eerebogen zijn bij de ingangen van het Kerkplein opgericht. Slingers van groen en bloemen versieren het Kerkplein en dezen avond zal een schitterende verlichting kleur en leven aan het geheel geven. Door twee herauten, versierde fietsen in grooten ge tale, waarbij een groep van „Zang en Vriendschap", de fanfare St. Cecilia, de jongens van het Patronaat, waarvan de voetbalclub in uniform, '1 zijn allemaal groepen uit den eerestoet, die men Mon seigneur op zijn tocht door de gemeente zal begeleiden. En wat kan Heilo er fier op gaan, dat zeven zonen der parochie als priester aan deze schitterende feestelijkheid deelnemen. De HoogEerw. heer Mgr. Stroomer, deken van Amsterdam, twee ZeerEerw. paters van de congregatie der H.H. Harten, de ZeerEerw. pater Lichthart S. J„ de Wel- Eerw. kapelaans Bakker, Morsch en Bijl. De blijde Inkomsta 't Is half zeven. Ieder is in de weer. 't Is een drukte, welke aangenaam aandoet. De politie hield uitstekend orde. Ook de burgemeester was mede aanwzig. Op het terrein van de Limmersportver- eeniging had de opstelling plaats, terwijl bij den ingang de ZeerEerw. heer pastoor met eenige andere ZeerEerw. heeren, waar onder wij opmerkten de ZeerEerw. Deken van Alkmaar en den ZeerEerw. pastoor van Limmen, het oogenblik verbeiden van de komst van Monseigneur. Monseigneur werd hij aankomst begroet door den ZeerEerw. heer pastoor, die mede een ongelukje. Een der misdienaars Kep tegen een reusachtigen vaas met bloemen de vaas kantelde en bedekte priesters en vloer het Hortensia's. Geen nood: uit de kerk schoten terstond meisjes toe, ande ren haalden eeen paar dweilen en een emmer water om de vaas weer te vullen en spoedig was alles weer in orde. De meisjes knielden toen eerst voor het taber nakel en daarna maakten ze een élégante buiging voor de priesters. De moeder van den schuldigen misdienaar was onderwijl even op het altaar gekomen om haar zoontje een standje te geven. Geen oogen blik was echter de orde verstoord Wat moet O. L. Heer met welgevallen op die eenvoudige menschen hebben neergezien in die cogenblikken. Na het evangelie betrad de pastoor de' preekstoel en hield in het Bretonsch een preek van een goed half uur. Geen woord heb ik er van verstaan: het is een taal, welke in het geheel geen gelijkenis heeft met het Fransch. Na het gezamelijk zingen van het offertorium was eenige tijd over maar geen oogenblikje werd ongebruikt gelaten om gezamelijk te zingen Ze zon gen nu een Bretonsch lied tr eere van Maria, maar onderbraken het midden in een couplet toen de priester aan de Prae- fatie was gekomen. Onder de consecratie bootste de matroos de horenstoten na, welke in Franrijk geblazen worden als de president der republiek in aantocht is. 't Was werkelijk indrukwekkend. Na de Communio zongen ze het „Salvom fac Domine rempublicam nostram" en het ps. Profundis voor degenen, die op zee zijn omgekomen. Dat men nu en dan een kleine peuter hardop hoorde huilen of krie len, deed niets af aan de plechtige stem ming; ook de pastoor sprak ev :n vurig door onder zijn preek bij die lieve kinder geluiden Zoo moet het ook aan het meer van Genezareth gegaan ziin onder de preeken van Jezus: „Laat de kleinen tot Mij komen en hindert hen niet; hunner is het riik der hemelen." Na de Hoogmis noodigde de pastoor mij uit om met de andere priesters te gaan di- neeren. Wij gingen naar een boerderij, klommen een ladder op en daar stond op de kamer een keurig diner klaar. Nadat de Benedicite gebeden was, werd een bord soep met geweekt brood opgediend; hier na een glaasie Madera en toen een reuzen- stuk vleesch, waarvan dc aanzittende boe ren en boerinnen flinke porties namen. Toen dat op was, kwam er een groote schaal met erwten, gesneden worteltjes en stukjes geroosterd brood alles zwemmend in een vleeschsaus. Daarna werden op een plank goed gewasschen. maar ongeschdde aardappelen opgediend. een heerlijke taart sloot het diner., terwijl alles be sproeid werd door rooden en witten land- wijn, welke we uit bierglazen dronken Laat ik er ter geruststelling bijvoegen, dat licht bier bij ons koppiger is dan hier de landwijn, Tot slot bood ik een Holland sche sigaar aan, welke zeer in den smaak viel. Aan tafel werd nu en dan Bretonsch ge sproken, maar ter eere van mij, toch het meest Fransch. wat de Bretonsche boeren en boerinnen heel goed spreken. Telkens weer vroegen ze mij naar de toestanden op kerkelijk gebied in Holland en toen ik hun vertelde van ons opgewekt godsdiens- stig leven en eenheid bij de verkiezingen, zeide een boer: „Mijnheer, wat moeten ze daar goede leiders hebben in uwe Bis schoppen." Ik prees ook onze pers, welke voor alles katholiek is, in merg en been, waarop dezelfde zeide: „hier zijn de bla den niet principieel genoeg, behalve dan La broise". Even raakte ik de R K. Volks partij aan en toen sloeg de man met zijn vuist op tafel en zeide „Ces méchants", hebben ze dan niet genoeg geleerd van onze verdeeldheid: men gaat in mijn land ook naar de kerk, maar men kent zijn stemplicht niet en daaréfm zitten we on der de france snacoris Na tafel werd weer de Benedicite gebe den en de „De Profundus", voor de over ledenen der familie. Het was mij opgevallen, dat een groot geschilderd portret met eerbied behan deld werd. Ik vroeg de reden. „Dat is mijn grootvader," zei de oude boer. „Hij was hier burgemeester tijdens de groote revolutie en toen ze den pastoor hadden gevangen genomen, brak hij het taberna kel open en verborg Ons Heer op deze kamer, in die kist daar; waarop nu bijna een eeuw zijn portret staat; hij is heii'g, en maakt, dat God ons in alles gezegend heeft." Na het diner gingen wij naar het kerk plein, waar allen ons reeds voor de Ves per opwachten In de kerk zat de matroos al voor hef harmonium en spoedig hadden ook de andere matrozen hun eereplaats op de Communiebank ingenomen. De kape laan begon het rozenhoedje te b'dden in het latijn, terwijl allen in 't -latijn ant woordden. Na elk tientje zette de matroos met forsche stem een Bretonsch lied in, dat allen meezongen. Daarna begon de Vesper. Ik stond verstomd, dat die lande lijke bevolking alle psalmen, hymnen, Mag nificat, Salve Regina, alles zonder boek konden meezingen. De matroos intoneerde daarna een vers gezongen door de mannen daarna een door de vrouwen Na de ves pers werd gezameijk de „De Profundus" gebeden en daarna uitstelling van het H. Sacrament, Tantum ergo en de zegen. Nog een Bretonsch lied en het feest was ten einde. Op het plein bleven de menschen nog wat praten met de priesters en toen ging ieder dorp met zijn priester met het kruis voorop naar huis. Alleen die van Landunvez gingen de litanie van Maria zingend in plechtige procesie met bruidjes en vaandels naar huis. Landunvez is, zoo als ik reeds zeide, de parochie van Ker saint Na mijn priesterwijding heb ik nooit zulk een heerlijken dag meegemaakt als deze 15 Augustus, te midden dezer diep-gods- dienstige boeren en visschers. Tot hun eer moet ik zeggen, dat ook verreweg de meeste badgasten, meest Parijzenaars, op voorbeeldige wijze het feest hebben mee gevierd. Als God om wille van slechts vijf rechtvaardigen de steden in het dal van Siddim zou gespaard hebben, dan behoe ven wij voor Frankrijk niet te vreezen. Seigneur, sauvez la France. Rector P. W de Wolf. Kersaint, 16 Aug. 1927. Hierna nam de ZeerEerw. heer pastoor het woord en zeide ongeveer het volgende: Monseigneur, 't Is voor de katholieken van Heilo een buitengewoon groote vreugde en een hooge eer, dat u in ons midden hebt willen komen. Wij roepen u daarom een eerbiedig welkom, toe. Welkom in het heilig Loo op dezen heiligen grond waar eens de H. Willibror dus het H. Geloof aan onze voorouders predikte. Welkom op dezen heiligen grond door de H. Maagd Maria, die de uitdeelster is van Gods genadegaven, tot een van haar be voorrechte plaatsen gekozen. Wij weten dat uw hart verheugd is weer een nieuwe kerk in uw diocees te kunnen wijden, maar ook ons hart is verheugd en verblijd, dat u deze kerk, die toegewijd is aan St. Willibrordus, dan kunt wijden en daardoor toewijden aan God. Monseigneur, als een andere Willibrordus zijt ge naar hier gekomen om genade en zegen te brengen. Monseigneur, onzen eerbiedigen dank voor de groote gaven, die u ons morgenl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8