-Stadsnieuws: Voornaamste Nieuws Woensdag 24 Aug. 1927 Siste Jaargang No. 16333 Aangifie moei, op straffe vaan verlies veisa. alle rechten, gescï*Iec8.ei* ulierlifK. «trSenaaal vier ezn «wisiSigj varera na ï*c4 ongeval Dit nummer bestaat uit S bladzijden - Eerste Blad De politiek der Duitschers in Tschecho-Slowakije. Agenda 25 Augustus Faillissementen. Examens hoofdakte. De herdenkingsfeesten te Beverwijk. Een Christelijke School te Santpoort. HET GEMEENTELIJK ELECTRICITEITSBEDRIJF. Het batig saldo 492.800.10. J, J. Crcmer. Mr. S. H. Venïn? Meinesz. Aanrijding tusschen 2 auto's BURGERLIJKE STAND. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht Boottocht voor gebrekkige kinderen. De abonnementsprijs ueö.-aagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0 2f "er kwaartaal f 3.25 ranco per post per kwartaal bi "oruithetalinj 3 5!? Bureaux NASSAULAAN 49 feleloon No 13866 (3 lijnen) P«5«»reUei.liotf Nr 597(1 fcS S5£i ,.'j USA.'* t.;.JC Advertentiën 35 ets. per regel. Vraag, en aanbod-advertenties I regels 60 ct per plaatsing: el regel meer 15 ctbij vooruiihetal: Advertentiën tusschen den te- als ingezonden mededeeling 60 t per regel Bij contract belangrijke korting Alle jbonné'sop dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f3000.- Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; bij een ongeval met f QCft bij verlies van een hand, f IQK bij verhes van een f Kft bij'n breuk van f ||j bij verlies v.eea doodelijkcn afloopXj'jIJ." een voet of een oog; - IA«. duim of wijsvingerbee of arm; A ancere vinger. tegen ongevallen verzekerd voor een der votgende uitkeeringen Door Prof. Robert Mayr-Harting, Minister van Justitie in T. S. De Tschechische grondwet waarborgt aan de zgn. Minderheden de rechten, hun bereids door de vredesverdragen verleend. De vre desverdragen hebben evenwel niets vastge legd omtrent de geheel op zich zelf staande beteekenis der Duitsche „minderheid" in Tschecho-Slowakije, die niet alleen door de absolute en betrekkelijke getalsterkte wordt gevormd zij maakt n.l. K der totale be volking uit, in Bohemen 1/3, in Silezië bijna de helft maar ook door haar cultureele en economische waarde. Want de vredes verdragen verleenen aan deze minderheid niet meer rechten, dan zij aan de kleinste minderheid van een der zgn. opvolgings- staten toestaat. De Tschecho-Slowaaksche wetgeving even wel, die het kiesrecht op de evenredigheids gedachte heeft opgebouwd en afgezien van eenige geometrische en wiskundige kunstgre pen, ook voor de minderheden afdoende ge zorgd heeft, blijft in vele gevallen nog ten achter bij de bescheiden eischen der vredes verdragen. Als de ernstigste benadeeling dezer soort is te beschouwen, dat den Duit schers het gebruik hunner taal in 't ambte lijke verkeer, voor rechtbanken en tegenover andere overheidspersonen alleen daar ver oorloofd is, waar minstens 20 der bevol king tot de Duitsche nationaliteit behoort. Het zou te ver voeren, alle bezwaren, die door de pers en door het optreden van Duitsche vertegenwoordigers op de meest uiteenloopende internationale Congressen langzamerhand voldoende bekendheid heb ben verkregen, wat betreft het onrecht den Duitschers aangedaan op 't gebied van 't schoolwezen, het taalrecht, deelname aan 't staatsbestuur, grondonteigening, enz., hier nog eens te herhalen. Wat in dit verband van belang is, is de wijze, waarop de poli tiek der Duitschers op deze verschijnselen reageerde. In dit opzicht trad weldra ver schil Van meening in de eigen Duitsche ge lederen aan den dag. De eene groep ver wachtte heil van buiten, van eene herzie ning yan den door de vredesverdragen nieuw geschapen toestand in Europa, welke in zekere mate automatisch ook de politieke positie der Duitschers in T. S., desnoods door herziening der staatsgrenzen, totaal zou wijzigen. De andere groep was van meening, de gegeven omstandigheden voor lief te ne men en 't zich dan verder in 't nieuwe huis zoo aangenaam mogelijk trachten te maken. Politiek gesproken wilden de eersten den politieken strijd om het zelfbcstemmii\gs- recht in den zin van aansluiting bij Duitsch- land zien geconcentreerd. De anderen meenden den strijd on» zelf bestuur autonomie in 't kader van den staat te moeten voeren. Erkende de eene groep grondwettelijk den staat niet negativisten zoo bepaalde zich de andere groep, die in de meerderheid was, tot het niet erkennen van het thans heerschende politieke systeem en wenschten voor de rechten der Duitschers in den staat zelve te ageeren activisten. Bij dezen stand van zaken hadden de nieuwe verkiezingen plaats in den herfst 1925. Deze voortijdige verkiezingen vonden haar oorzaak in het zichtbare verval der regeeringsmeerderheid, welke uitsluitend uit Tschechen bestond. Drie oorzaken schijnen de ineenstorting in het leven te hebben ge roepen. In de eerste plaats de absolute ver andering in den algemeen-Europeeschen toe stand. Echter niet in den zin als door de negativisten was verwacht of gewenscht. Want niet eene verandering der politieke grenzen „door bloed en tranen", maar een ontspanning en toenadering tusschen Frank rijk en Duitschland schijnt, zooals met ge noegen kan worden geconstateerd, het ken merkende der naaste toekomst te zijn. Daardoor wordt T. S. ook langs vreedza- men weg overtuigd van de veiligheid harer grenzen en uit haar afweerpositie tegen Duitschland geleid op den weg, haar door geschiedenis en ligging voorgeschreven, tot toenadering tegenover dit land. De onvermijdelijke terugslag dezer ver andering op de verhouding van den Tsche- cho-Slowaakschen staat en haar eigen Duit schers ligt voor de hand. In de binnenland - sche politiek 'werd deze verandering dit is de tweede ingeleid en geëischt dooi de reeds aangeduide scheiding Jer geesten in het kamp der Duitschers, wier overwe gende meerderheid zich open en zonder voorbehoud uitsprak voor de rechtsgelijk heid der Duitschers in het kader van den staat. De noodzakelijkheid en opportuniteit var. een politiek, waarvan het doel het v/innen der Duitsche medewerking in en aan den staat moet zijn, werd eindelijk en dat is de derde den Tsechen op duidelijk-pijn- lijke wijze aan 't verstand gebracht door den groei der communistische beweging, die het sociaal-democratische kamp reeds onder de heerschappij van de al- nationale coalitie gedecimeerd had en bij de nieuwe verkie zingen de sociaal-democraten bijna van hun halve aantal zetels beroofde waard or eene uitsluitende Tsechlsche meerderheid zoo goed als onmogelijk was geworden. Bovendien waren hc'. door een geluk'" gen samenloop juist economische problemen op de oplossing waarvan de al nationale coa litie schipbreuk leed. Want het economische karakter dezer eischen bracht het onder het bereik van het mogelijke, ondanks de nog steeds heerschende spanning tusschen Tsechen aan de eene en Duitschers en Slo- waken aan de andere zijde, tenminste rechtstreeks aan een Trechisch-Üuitsch-Slo- waakscne samenwerking te kunnen denken. Inderdaad gelukte het de Duitsche, Tsechi- sche en Slowaaksche partij, op wier econo mische en cultureele programma's deze eischen voorkwamen, de Agrariërs, de ar beiderspartij en de chrisielijk-socialen tot een meerderheid te vereenigen, waaraan de tegenstanders den spotnaam van Tol-partij gaven. Zooals uit de parlementaire samen komsten, die vaak op woeste tooneelen uit liepen, steeds duidelijker bleek, waren het niet zoo zeer de tollen, maar meer de rechtsgelijkheid, die tusschen de partijen der vroegere Tsechische coalitie definitieve scheiding bracht. De aldus opgenomen draad tusschen de niet-sociaal-democratische Tse chische partijen en de Duitsche Arbeiders gemeenschap werd verder gesponnen met als uiteindelijk resultaat, dat onlangs de Duitsche Activisten opgenomen werden in de regeeringsmeerderheid en door twee leden in het kabinet werden vertegenwoor digd. Wie de geschetste wordingsgeschiedenis van dezen belangrijken stap onbevooroor deeld beschouwt, zal moeten erkennen, dat zij de noodzakelijke en onvermijdelijke eind- schakel vormt van een ketting, die door het revolütionnaire ontstaan van den jongen staat in een tijd van algemeene gisting en onrust tot een rustige ontwikkeling van de zen staat als vredes-element van Middel Europa en als waardevolle schakel tusschen noord en zuid, leiden kan en moet tot een toenadering tusschen oost en west. Even zeker is, dat deze historische ge beurtenis, zooals de president van den staat ze met recht noemde, het einde van de eene, maar het begin eener tweede periode be duidt. Strijd moet plaats maken voor sa menwerking, steunend op de gedachte van rechtsgelijkheid der volken van den staat, haar hoogtepunt vindend in een contrac- tueele en wettelijke vastlegging dezer rechtsgelijkheid tot heil van den staat en volk. Afgeschrikt door de politieke ervaring eener halve öeuw, die gekenmerkt werd door een lange reeks van vredesonderhande lingen en vredesbesluiten tusschen de beide volken van Bohemen, met den nasleep van massa's protokollen, die na korten tijd tot waardeloos papier werden verklaard, heeft men er dit keer dc voorkeur aan gegeven, de wederzïjdsche eischen voorloopig alleen maar naar voren te brengen en de oplos sing der strijdpunten aan de vriendschappe lijke samenwerking over te laten. Hij, die aan de oude gedachte vasthoudt, of van kwade wil is, zal mogelijk hierin een verwijt vinden. Wij, die van goeden wil zijn en van de eerlijke bedoeling bezield, onze volken en daarmee den staat en den vrede van Euro pa te dienen, wij gelooven, dat gemeenschap pelijke arbeid voor gemeenzame idealen de beste weg is, om vijandschap in vrindschap te veranderen, om geweld en onderdrukking in rechtsgelijkheid en liefde om te zetten. De politieke geschiedenis van den jong- sten tijd in Tsjecho-Slowakije is op een af stand zeer moeilijk te volgen. Daarom zal o-derstaande uiteenzetting door den Katho lieken Minister van Justitie aldaar, zeker door onze lezers met belangstelling ontvan gen worden. Soc'ëfeit „St. Bavo" Bestuur Metaalbe werkers 8 uur „St. Caecilia" 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Repetitie zar.gersgczellen half 9 uur. Grootc- of St. Bavokcrk Orgelconcert van Kalf 8 tot half 9 uur. Den Hout Concert door de H. O. V. in dc t ut 8 uur. Gem. Concertgebouw, Henri ter Hall's revue 1927. 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling half 3 en 8 uur. !«*.- ".TV' '"r Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. E ssciioppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur. be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Tbercsia Stichting. Tehuis vou: onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempelier.s- straai 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint- Franc'scur frieidewerk. Zoetestraat II Flken Donderdag van 89'4 uur R K. Bevolkingsbureau Gebouw ,,S'. Bavo' Smedestraat 23 Van 8Ï0 uur op Maandag- Woensdag- en Vrij dags» i nd K I e raai en IJïtleer b'bl'otbeek aal 49 Flken dag geopend van 10- -12 2-5 tn 1 n 7 10 oio. I-;.-. i M.i.-r lagjloei. ends en op n :c K'.j n Uitleen n tan boeken j v.. i —3 e n var 7. -9 uur Woensdag middag mijt a vo.i k:;:.df.*bóe'cea ie. dine 'ra i en Woensdag* tan 310 ur G 1 n .-.r n voor Hollandsche meis es die hier geen thuis hebben fel 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smeaestr 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur. s middags van 3—5 uur, s avonds van half 8half 9 uur s Zaterdags alleen van hall 1012 uur K. Reclasacc- ingsveresniging, aideeling Haarlem. Eiken Donderdagavond hall 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging. N Groenmarkt 22 ?„-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2-4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereetiiging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arme zieken der S. E V. Maandag vaa 23 uur Donderdag van t2 uur. R. K. Kroamverplcging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uUr. Zuster Toeset,_ Damiateslraat 1 (Bavjdorp) Dondefc'aGs van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. Vertrek Koudenhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarae bij Haarl. Dagblad. Uilgesproken 23 Augustus 1927. F. J. Heesters, stratenmaker, wonende te Volendam, gem. Edam, Gaftstraht 626; curator mr. H. H. Riepma, te Edam. H. ten Wolde, bakker te Oost-Knollen dam, gem Wormer; curator mr. H. H. Riep ma, te Edam. Mej. W. W. Smit—Meyer, openbare koopvrouw te Haarlem, Kruisstraat 14, thans Bakenessergracht 13; curator mr, L. V. Hoog, alhier. G. J. v. Kcsteren, vrachtrijder, te Heem stede, Sumatrastraat 10; curator mr. Julius Hoog, alhier. Wouter Schram, caféhouder te Heemstede, Heerenweg; curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. Rechter-Commissaris mr. H. Haga, alhier. Vernietigd werd het faillissement van Jo- han Slieker, te Schoten; uitgesproken 2 Augustus 1927. Opgeheven werd het faillissement van R. H. Spier, te Schoten, uitgesproken 8 Febr. 1C>27; curator mr. W, de Ryke. Geëindigd zijn de faillisementen door hat verbindend worden der uitdeelïngslijst van: P. König, vischhandelaar te I.Imiiiden; curator mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink. Chr. Klomp, aannemer van schilderwerk, ie Haarlem; curator mr. K. A. F. J. Pias ter, alhier. W. Hazevoet, aannemer van schilderwerk te Haarlem; curator mr. K. A. Fè J. Jlies- ter, alhier. L. Parlevliet, reeder te ÏJmüiden; cura tor mr. A. W. Hellema, alhier. HAARLEM, 22 Aug. Geëxamineerd 7 niannelijka candidaten. Geslaagd de heeren: G. M. M. de Vree. Amsterdam; W. D. van Wijk, Amstelveen; J. A. Waller, Naarden. Het ofücieele programma. Het officieel programmaboek voor de herdenkingsfeesten, welke van 3 tot 11 September a.s. worden gehouden, is thans verschenen. Het is een keurig boekje, waarin Mr. A. Moens, de voorzitter van het hoofd-comité, een voorwoorc heeft geschreven. Het bevat het officieel programma tot in de kleinste bijzonderheden. In groote trekken hebben wij het programma reeds vermeld, zoodat wij thans voonoopig volstaan met enkele aanvullende bijzonderheden. De plechtige opening der groote tentoon stelling zal plaats hebben op Zaterdag 3 September, des namiddags om 2 uur, in het veilinggebouw „Het Centrum" aan c.'e Ko ningstraat. Om 6 uur volgt de officieele opening der winkelweek door den burge meester van Beverwijk, ten raadhuize. Dinsdag 6 Seotember wordt een voorname dag. Om half 12 des v.m. zal ten raad- huize de aanbieding plaats hebben aan de gemeente van een blijvend aandenken (Tegeltableau). Om 2 uur des namiddags begint de grootsche Historische optocht, welke uit 12 gecostume.erde groepen zal bestaan en waaraan ongeveer 200 personen zullen deel nemen. Deze optocht, waaraan o.a. ver schillende vooraanstaande personen uit de gemeente deelnemen, zal ongetwijfeld een prachtig schouwspel opleveren. De stoet za! geheel Beverwijk doortrekken. Des avonds heeft o'e opvoering plaats van dc ode aan Beverwijk met Kinderdamsen, waarna groot j*ngeoncert door verschil lende zangvereenigingen te geven. Donderdag d.a.v. js avonds om kwart j over 10 wordt een groot vuurwerk afgesto ken, bestaande uit 12 aideelingen, met een groot aantal schitterende nummers, waar onder een groote slotdecoratie, bestaande uit een vuurbeeld van Graaf Floris in volle wapenrusting. Wanneer men het programmaboek zoo doorbladert, dan krijgt men den indruk, dat het een schitterend feest wo-dt. Beverwijk kan een ongekend bezoek tegemoet zien. Geen overeen: temming tusschen B. en tV. en het Schoolbestuur, B an W decler. can 'aad medé dat om- ent de keuze van een, voor den bouw er: bijzondere chr. lagere school te Fant- pco't, te b- 1r~en terrein, geen over- j legenheden voor het personeel het aan een breeden verkeersweg ligt, maar bover.al omdat de prijs te hoog leek. Later werd besloten tot aankoop van de be doelde gronden, doch de bezwaren bleven bestaan, waarna door B. en W. naar een goedkooper terrein werc.' uitgezien, waarbij het oog viel op een perceel, gelegen aan een in westelijke richting van de Burge meester Ensc'nedélaan af, nieuw Geprojec teerde straat. Deze grond kwam B. en W. voor het doel bijzonder geschikt voor, niet slechts omdat deze goedkooper is dan de gevraagde, doch vooral om zijn ligging, n.l. in een rustige omgeving, in plaats van aan een drukken verkeersweg. Aangezien de gemeente reeds gelden voor aankoop van een terrein had besteed, meenden B. en W. te mogen verwachten, dat het overleg tusschen hun College en het schoolbestuur tot een gedeelte van deze gronden zou worden beperkt. Eij schrijven d.d. 4 Juli 1927 werd echter aan een raad door meergemeld bestuur verzocht over te gaan tot den aankoop van een onmiddel lijk daaraan grenzend perceelsgedeelte. Wanneer juist was, wat in het adres wordt beweere', dat de prijs van dit terrein bui tengewoon laag is, zouden B. en W. tegen den aankoop minder bezwaar hebben. Ver moedelijk is echter bij de beoordeeling van den prijs geen rekening gehouden met de kosten van straatweg, welke op den grond komen te drukken. Deze toch hebben bij de prijsbepaling van den grond een grooten invloed, zooals uit het volgende kan blijken. De uitgaven der gemeente voor straataan- leg zullen bedragen, indien de school wordt gebouwd: a op het aanvankelijk door het school bestuur gevraagde terrein aan den Brede- roodscheweg 7050. b. op het door ons bedoelde perceel aan een nieuw geprojecteerde straat 5737.50; c. op het laatstelijk door het schoolbe stuur gekozen terrein aan den Brederood- scheweg 10950. De cijfers toonen aan, dat de bovenbe doelde kosten, wanneer de school wordt gesticht op het onder c genoemde terrein omstreeks het dubbele zullen bec/ragen van die, bij den bouw op den onder b be doelden grond. Als nu wordt aangenomen, dat voor den schoolbouw ongeveer 2000 M2. grond be- noodigd is, dan zal de kostprijs van het door B, en W. voorgestane terrein pl.m. 8000 en van het laatstelijk door het schoolbestuur gevraagde pl.m. 14950. bedragen, waarbij dan nog komt, dat de gemeente opnieuw kosten voor grondaan koop zal hebben te maken. Mede met het oog hierop meenen B. en W. aan het door hun gedachte perceel de voorkeur te moeten blijven geven en zij hebben tegenover het schoolbestuur de ver wachting uitgesproken, dat liet zich daar mede eveneens zou kunnen vereenigen. In de verwachting, dat het schoolbestuur met het door het College bedoelde terrein accoora zou kunnen gaan worden 3. en W, echter teleurgesteld, Het is n.l. gebleken, dat het Bestuur de school wenscht te doen bouwen aan den Brederoodscbeweg op het door de gemeente aangekocht terrein of op grond van de Maatschappij „Veenduin". Hoewel nu artikel 77 der Lager Onder wijswet bepaalt, dat omtrent de keuze van een voor schoolbouw te bestemmen ter rein overeenstemming moet Worden verkre gen tusschen Burgemeester en Wethouders en het betrokken schoolbestuur en dat, bij gebreke daarvan, de beslissing van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schapen kan worden ingeroepen, achten B. en W. het wenschelijk, alvorens een defini tieve beslissing te nemen, het oordeel van den raad hierover te vragen. Verschenen is het verslag van den toe stand en de exploitatie van het gemeente lijk electriciteitsbedrijf over 1926, Daaraan is het volgende ontleend: De resultaten over het bedrijlsiaar 1926 kunnen, in aanmerking genomen de verlaag de tarieven, bevredigend worden genoemd; het aantal verkochte K. W. U. in 1925 16.217.020 K. W, U. steeg over het jaar 1926 tot 18.022,324 K. W. U. De stroomlevering aan de gemeente Heemstede en aan particulieren in de ge meente Schoten nam ook dit jaar weder belangrük toe. Het aantal huurinstallaties vermeerderde met 519 (v. j. 435), het aantal muntinstalla- ties met 555 (v. j, 658) installaties, In 1926 werd voortgegaan met de vervan ging van gedeelten van het gelijkstroomnet door een draaistroomnet en met het om bouwen van gelijkstroom-installaties. Het kabelnet in de gemeente Schoten werd weder belangrijk uitgebreid, het hoog- spanningskabelnet werd doorget-okben tot voorbij de Jan Gijzenvaart, zoodat nu ook in Oud-Schoten stroom ter beschikking kan worden gesteld. Het onderstation gebouwd aan de Van Egmondstraat werd in bedrijf gesteld. Op 31 December 1926 waren 2342 abon nementen voor huishoudtarief afgesloten, benevens 335 abonnementen voor winkel tarief. Het aantal stroomverbruikers vol gens deze tarieven vertoont, evenals het verbruik, een sterke toename. Met de maatschappijen de E. S. M., dc E. N. E. T. en de N. Z, H. Tramweg-Mij. werd een collectief contract voor stroom levering ten behoeve van hare lijnen ge-lo ten hetwelk op 1 Januari 1927 in werking trad. De stroomlevering aan een gedeelte van de gemeente Haarlcnmerliede en Spaarn- woude gelegen ten Oosten van het Zui'er Buitsnspaarue gesch'edde van af 10 Augus tus 1°26 door het Provinciaal Electriciteits bedrijf van Noord-Holland. Een aanvarg werd gemaakt met eenige afdoende verbeteringen aan het gebouw, waarin ondergebracht de electrotechnische werkplaats en de meterijkinrichting, terwijl op de meterwerkplaats een kantoortje voor den chef van deze afdeeling werd aange bracht. Het plan tot uitbreiding van het magazijn ten dienste van het gemcente-electricitcits- bedrijf in de Pieterstraat werd in dit jaar "eeds gedeeltelijk uitgevoerd. De werkge legenheid van het G. F. P daar ter plaatse werd aan een degelijke herziening onder worpen, de terreinen we-den bestraat nieuwe loodsen voor wagens en materiaal werden ''cbouwd, terv M wasch- en verdere erden c-n en ander kan een goede eenstenmtrg kan worden verkregen tus-s aangebracht; •-even hun College en het schoolbestuur. nn nuttige verbetering worden genoemd. Het schoolbestuur wenschte de schoolt, Eea eicctrische middenstraatverPchting .-.'in-'ankc'iik te bouv.'en op een terrein aanrae erd in de volgende straten aangebracht: l dc Breceroodscben weg. welk terrein B. en "oaarnwouderstraat, Zijstraat, Koningst-aat 5 W. echter niet geschikt voorkwam, omdat en Gierstraat. Deze wijze van straatverlich ting, waartoe meer en meer wordt overge gaan, biedt groote vcordee'en; het lieht- ufect op het straatvlak is ongetwijfeld be ier dan verkregen met straatlantaarns, voor 'e^en met snelverkeer is deze middenver- ichting inderdaad uitstekend. Een verlich- '.ing met grootkaarsige lampen werd aange bracht aan de Noordzijde van de Lange leerenvest en de Oostvest terwijl tevens :u de omgeving van de Amsterdamsche 'oort eenige masten met grootkaarsige lam men werden geolaatst. Na een goedgeslaagde '--g wer den 39 brandseinlantr tst; een helroode lamp, aangc den lan- taarnkap, toont reeds c afstand waar men zich voor brandmelding moet vervoegen. Betreffende de „Centrale Haarlem" kan worden medegedeeld, dat gedurende dit aar een aanvang werd gemaakt met het Toopen van de 5 verouderde Lancashire- ketels, terwijl met het maken van het pro ject voor den bouw van een waterpijpkeiel van groote capaciteit in een nieuw ketel huis werd begonnen. Op 29 Maart werden de dienstcommissies voor de ambtenaren en werklieden inge steld bij schrijven van Burgemeester en Wethouders d.d. 8 October 1925 door den Wethouder M. A. Re'nalda, voorzitter van de Commissie van Overleg geïnstal leerd. Het aantal geplaatste meters nam toe net 13 pet.; einde 1925 waren geplaatst 15500 meters, einde 1926 waren geplaatst x7455 meters. Het draaistroomnet werd uitgebreid met 19.4 K.M. draaistroomkabel; uit het gelijk stroomnet werden 32 K-M. kabel verwij derd. De draaistroomlevering nam belangrijk toe: in 1925 werden geleverd 14.006.683 K. W. U., in 1926 werden geleverd 16.234.546 K.W.U. De geiijkstroomlevering nam af door den ombouw van het gelijkstroomnet in een f draa'stroomnet; in 1925 werden geleverd 1.161.883 K. W. U. gelijkstroom, in 1926 werden geleverd 700.345 K. W. U. gelijk stroom. De gelijkstroom (1000 volt) aan de N. Z. Holl. Tramweg-Mij. nam ook dit jaar toe: in 1925 werden geleverd 1.048.654 K.W.U. in 1926 werden geleverd 1.087.433 K.W.U. In totaal werden gedurende dit bedrijfs- iaar door de N. V. ,,P. E. G. E. M." aan bet G, E. B. Haarlem 19.849.750 K.W.U. gele verd en geregistreerd (v, j, 17.860,614 K. W. U.) Door het G. E. B. Haarlem werd dit jaar in beslag genomen een maximale turbine capaciteit van 7670 IC W. en wel op 23 De cember 1926 (hierin begrepen het eigen ver bruik ad 268 K.W.) In 1926 werden- verkocht 18.022. 324 K. W. U., wat een toeneming van 11 pet. be- teekend. De bedrijfrekening sluit met een bedrag van 1838.163.28M!. Het batig saldo be draagt 492.806.10. De balans sluit in debet en credit met 5.557,763,0OJ4. TER HALLS REVUE 1927. Ook gisteravond was de Gemeentelijke Concertzaal weer geheel uitverkocht en als de vorige avonden werd ook weer al lerhartelijkst gelachen om de grappen van Buziau en bewondering geuit voor de schitterende kleurenpracht der finales Het meest echter hebben we ons ook ditmaal weer vermaakt roet de kostelijke circusscène; Buz au als paardendresseur, en de scène waarin hij „Der Blaue Vogel" nabootst. Dat was allerkostelijkste humor, zooals hij daar den bekenden Blauwe Vo gel-conferencier im teerde. Alleen deze scène zou reeds een gang naar het Con- gebouw waard zijn. Toch is dit nog maar een zeer klein on derdeeltje van het geheel en dat dit geheel den gang dubbel waard is, daarvoor zor gen alle medewerkenden samen en ook de schitterende aankleeding, die ook deze re vue weer, als gewoonlijk, kenmerkt, WAARSCHUWING, De Burgemeester van Overschie waar schuwt ter voorkoming van teleurstellin gen, tegen de praktijken van J. Van Werve, wonende in die gemeente Julianastraa» 31. Deze persoon of diens echtgenoote geven zich uit vertegenwoordiger) ster) te zijn van de The American Email Foto Comp. en maken er hun werk van in verschillende gèmeenten langs de woningen te gaan voor het nemen van foto's, waarvoor door hen terstond een bedrag wordt geïnd. Om vertrouwen te wekken wordt aange boden het gratis maken van een Seinie Emaille portret, waarvoor een reclame- biljet wordt overhandigd of reeds te voren aan de woningen is rondgebracht. De af- leveringstijd van 3 weken wordt nimmer nagekomen. De aflevering heeft niet ol slechts met groote moeite plaats. Herhaal delijk komt het voor, dat personen hiervan de dupe worden. Op 1 September a.s. zal een deputatie van het Bestuur van de letterlievende vereeni- ging „J. J. Cremer" een krans leggen op het graf van J. J- Cremer te den Haag, ter ge legenheid van diens honderdsten geboorte dag. In verband met het 12'A jarig ambtsjubi leum van mr. S. H. Venig Meinesz als grif lier der Staten vnn Noc.rdholland, heeft 't personeel der provinciale griffie den heer Vening Meinesz, die in het buitenland ver- tooft, heden telegrafisch zijn gelukwenschen doen toekomen. Zocais men weet, is de feestviering zelf verzet tot begin September. Gisterenmorgen te 8 uur heeft bij de kruising van het Verwulf; en de Groote Houtstraat een aanrijding plaats gehad tusschen 2 auto's. De eene auto kwam van het Verwelft, de andere ut de richting Groote Houtstraat Beide bestuurders re den kalm. en gaven signalen. Zit bemerk ten elkaar echter tc laat. Door het plotse ling remmen slipte de auto, die in de Gr. Houtstraat reed en daardoor ontstond een aanrrding. Het voertuig werd zoodar'g be schadigd, dat het n'et verder kon rijden en moest worden weggesleept. Geboren: 20 Aug. d. van W. J. C. dc Coere-Hoedt. 21. Aug. z. van M. de Voogt-Aberson, 22 Aug, z. van E. A. A van Striem-Kamp. d. van A. Hofman- Bootsma. d. van E. H. de Graaff-vaa Bjjzonder' eden over het verblijf van H. M. de Koningin en Prinses Juliana in Noor wegen, Ontevredenheid onder militairen te Breda. In Indië zal een scherpe controle worden 'agevoerd op de Russische communistische propaganda per radio. Relletjes te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage in verband met de zaak Sacco en Vaazetü. Belgische proclamaties aan de Zeeuwsche grens. De Hoogc stand van de Maas. De sluispnt bij Belield is volgestroomd. Twee der uit Zwitserland terugkeerende Nederlacdsche vliegtuigen hebben onderweg een noodiandirg moeten maken. Geen per soonlijke ongelukken. Het 25-jarig bestaan van den Ned. Mid denstandsbond. Leon Daudet naar Nederland? Binnenkort is een algemeene maatregel van bestuur te wachten, volgens welke cluimvee onder de bepalingen der Vieesch- keuringswei zal vallen. Na de terechtstelling van Sacco en Vaa- zettL Betoogingen te Londen en Genèvc, waar de ruiten van het Volkenbondsgebouw vernield worden. Ongeregeldheden en sta kingen in de Vereenigde Staten en Zuid- Amerika. I Met het stoffelijk overschot van Sacco en Vanzetti zal in speciale kisten bij v. "zo van propaganda een rondreis worden ge maakt in de oostelijke staten van Amerika. De toestand van Zagloel Pasja, die emstjg ziek is, is plotseling verergerd. Zie verder Laatste Nieuws. Te Rastenburg (Oost-Pruisen) heeft een vrouw zich zeif en hare vier kinderen door verdrinking het leven benomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.33. Hoogste barometerstand 768 te La Coruna. Laagste barometerstand 746 te Ingrö. Verwachting: meest zwakke, Z. tot W. wind, betrokken tot zwaan bewolkt, aan vankelijk weinig of geen, later weer toe nemende kans op regen, iets warmer. Zandvoord. d. van J. II. M. van Assema- Balm. 23 Aug. z. van M. G. Scheepers- Aalderink. d. van H. Th. Koeh-Ruijg- voorn. d. van A. Boeree-Sleutel. d. van M. J. C. van der Bijl-Hageman. Overleden: 21 Aug. G'. Lacourt, 85 j., L. Heerenvest. J. H. Michielsen, 80 j., Juliana! aan. Evenals vorig jaar, heeft de Eerste Hulp- vereeniging „Sneïverband" gisteren een aan tal gebrekkige kinderen, die niet aan va- cantiefeesten, schoolreisjes e.d, kunnen deelnemen, een boottocht aangeboden naar werkte niet zeer mea'e om het sympathieke streven van Snelverband te begunstigen. Reeds het vertrek moest door den regen een half uur uitgesteld worden, daar ver schillende ouderg de kinderen later naar de boot brachten. Om half tien vertrok de boot der firma Bus van het Spaarne. Ongeveer 50 kina'eren namen aan den tocht deel, voor wie dames en heeren leden van Sne",verband zich in goede zorgen uitputten. Enkele leden waren bovendien aanwezig voor eventueèle moei lijkheden bij transport, enz. De afwisselende boottocht werd voor de kinderen buitengewoon gezellig gemaakt door o!e toeren en poppenkast van prof. An- tonini. De verschillende versnaperingen wer den werden natuurïijkij met graagte ge bruikt. In d^n speeltuin van Schinkelhaven te Amsterdam aangekomen, worden de plan voor de verschillende spelletjs door den rgen verijdeld', hetgeen niet verhinderde dat de kinderen zich zeer amuserden. De jonge reizigers kwamen dan ook uiterst vol daan 's avonds terug en uit hun oogewonden verhalen bleek wel, hoezeer zij het mooie werk van Sneïverband waardeerden. Daari» l'gt dan ook o'e voldoening voor hen, dia financial dezen uitgaansdg mogelijk maak ten, en voor de dames en heeren der Ver- eeniging, die hun t'jd gaven om den kinde ren iets te geven, van wat zij anders moe ten missen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1