Stadsnieuws, De Volkskrantkwestie. Se plechtige consecratie der R. K. Kerk te Heiloo. Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws m r Donderdag 25 Aug. 1927 51ste Jaargang No. 16636 Aanglile moet, oj> straffe vair verlies van alle rechten, geschieden ulterlifk. driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 26 Augustus EEN 3-JARIG JONGETJE VERDRONKEN. ERNSTIGE VERKEERS MOEILIJKHEDEN VOORKOMEN. De Liedebrug zal verbreed worden (van 4 M. tot 4.85 M.) voor continu motorvoertuig- verkeer in beide richtingen. De wethouderskwestie te Zandvoort; 20-JARIG BESTAAN VAN „DE HANZE". Het officieele programma. Het R- K. Krankzinnigen gesticht te Moortlwijkerhout. Personalia. Gehoord en gezien. Oprichting jongenskoor. Ter Hall's Revue 1927. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Personeel van Gent en Loos. Examens Hoofdakte. Oe abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwaartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3.58 t Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeinintt Nr 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ♦e Advertenliën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oïlflfl legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen dUUu. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f OCI1 verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 «U. doodelijken afloop1 6utl. bij verlies van een hand, f IOC bij verltes van een f Cfl bij 'n breuk van f AH bijverl een voet of een oog; lAd, duim of wijsvinger- bee" of arm; ™u. andere bij verlies v. eea, vinger» De Volkskrant heeft nogmaals met twee artikelen op ons antwoord van verle den week bescheid gegeven. Toen wij, nu een maand geleden, deze polemiek begonnen, waren wij eenigszins huiverig. Over het algemeen voelen wij wei nig voor pennenstrijd met eigen collega's, omdat wij als ridders van één gilde voor dezelfde hooge idealen moeten strijden en Onze kracht beter kunnen gebruiken dan voor onderlinge haarkloverijen. Bovendien was 't door ons gekozen onderwerp nog een zeer netelig. Immers, de schijn kon worden gewekt, als werd hier uit minderwaardige overwegingen, uit concurrentiezucht, het be staan van een volbloed Katholiek en uitne mend geredigeerd Roomsch dagblad onder graven. Omdat wij ons van laatst bedoelde be weegredenen echter volmaakt vrij weten en een zuiver ideëel doel voor oogen hadden, hebben wij ons over alle bedenkingen heen- gezet en den pennenstrijd gewaagd. Thans, nu deze beëindigd wordt, gevoelen wij er geen spijt over. Integendeel, er is o.i. winst mee behaald, zooals wij aanstonds hopen aan te toonen; en dit danken wij niet het minst aan de wijze, waarop onze collega van de Volkskrant zich verweerde, colle giaal en streng zakelijk, met geen ander doel voor oogen, dan: hoe wordt de behoefte van onze Roomsche arbeiders aan dagbladlectuur in het algemeen en aan speciale leiding en voorlichting door middel van de pers, het best bevredigd? Daar ook ons bij ons dage- lijksch werk geen ander doel voor oogen staat en wij door onze polemiek juist een antwoord op deze vragen wilden uitlokken, was er een gezonde basis voor gedachten- wisseling. En wat is daarmee nu bereikt? Ten eerste En voornamelijk, dat er een en ander is op gehelderd. Er bestaat omtrent de Volks krant onder de Roomsche arbeidersleiders zelf geen eenstemmigheid van gevoelen. Er zijn er, die meenen, dat het blad als spreek buis van de leiding zeer goede diensten kan doen, maar dat het arbeidersblad zich vooral niet als concurrent der andere katholieke bladen moet opwerpen, omdat daarmee meer kwaad gedaan zou worden dan winst be haald. Er zijn anderen, die de leus propagee- ren: wij moeten hebben één algemeen ver spreid Katholiek arbeidersblad; daarvoor moeten alle leden der plaatselijke werklie denbonden dagelijks in de weer zijn: het blad moet er in, ten koste van alles! In het artikel nu van den heer de Bruyn, den voorzitter van het R.-K. Werklieden verbond, geschreven in het congres-nummer 'der Volkskrant van 16 Juli, meenden wij een aansporing in laatst bedoelden geest te zien. Waar ons deze meening verkeerd lijkt en deze door den voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond werd uitgesproken, dachten wij goed te doen, een verklaring van de redactie van de Volkskrant zelf uit te lokken. En deze hebben wij nu in den breede en blijkbaar wel overwogen gehad. In ons vorig artikel wezen wij er reeds op, dat de Volkskrant gaarne de nood zakelijkheid van de Katholieke provinciale pers erkent. Nu, in de beide laatste arti kelen, gaat de redactie nog verder.. Na betoogd te hebben, dat de Volkskrant de eerst aangewezene is, om den strijd tegen De Courant aan te binden, schrijft de redactie: Van onzen kant willen wij graag toegeven, dat het anders staat met de plaatselijke zoogenaamd neutrale pers. Katholieken, die deze pers de voorkeur geven, doen het als regel uit overwegingen van locaal nieuws, uit sleur en kortzichtig heid. En wij begrijpen volkomen, dat als regel niet een algemeen katholiek blad (Volks krant of een andere), maar juist de plaat selijke katholieke pers met vrucht werk zaam kan zijn om de nalatige en trage ka tholieken ten aanzien van hun dagbladlec tuur tot een beter inzicht te brengen. En aan het slot van haar laatste artikel schrijft de Volkskran t-redactie: Wij hadden, minder bij wijze van transactie dan als practisch hulpmiddel om de voor- deelen van de Volkskrant eu die van de lo cale pers te combineeren, voosgesteld, dat van buren of vrienden de een ons blad, de ander het plaatselijk blad zou nemen en ze tegen elkaar zou inwisselen. De N. Haarl. Ct. vindt, dat men hiermee den verkeerden weg uitgaat en het euvel van het ouderwetschc „samenlezenlangzamer hand uitgebannen, weer wil herstellen. Dit moet op een vergissing berusten. Het ouderwetsche samenlezen kwam neer op een half of een derde blad; in onzen ge- dachtengang leest men twee bladen: het cene vooral omdat het beantwoordt aan het geen men als arbeider tot zijn dagelijksche voorlichting behoeft, het andere hoofdzake lijk om het tekort aan plaatselijk en streek- nieuws aan te vullen. Indien men de figuur eenigszins ruimer stelt en de gedachte aan concurrentie waarmee niet allereerst journalisten zich het thoofd hoeven te breken uit zijn geest verbant, is er aanleiding om de Volkskrant als een welkomen medestrijder in het gelid der katholieke dagbladpers te begroeten, die in goede harmonie met de overige „volkskranten" haar taak om voorlichting en leiding te geven, poogt te vervullen. Dit laatste is natuurlijk geen misverstand. In ons betoog, dat de Katholieke dagbladen, ieder in eigen streek en op eigen terrein, alle Katholieke gezinnen moeten bereiken, willen zij met vrucht den zwaren strijd tegen de plaatselijke en gewestelijke neutrale pers voeren, in die redeneering sluit de opmer king, dat het bedoelde uitruilen uit den booze is, als een bus. Doch dit is van onder geschikt belang. De hoofdzaak is, dat d e Volkskrant erkent; van concurrentie tusschen ons en de overige Katholieke bla den moet geen sprake zijn, wij moeten in goede harmonie samenwerken aan de taak der volksvoorlichting. Wanneer dit nu maar vaststaat, ook voor de ijveraars van de Volkskrant, dat het er allerminst om te doen is, de uitbreiding van het R.-K. Werkliedenorgaan zelfs ten koste van de ove^igte Katholieke bladen te bevorderen, doch dat de bedoeling van de redactie zelf is het blad aanvullend, naast de andere bladen te doen bestaan, dan is al veel gewonnen en een niet denkbeeldig mis verstand uit den weg geruimd. Overigens hebben wij natuurlijk niet de illusie gehad de redactie van de Volks krant van de overbodigheid van haar or gaan te zullen overtuigen. Daar was het ons niet om te doen. Wij wilden slechts aan- toonen, dat, bij het bestaan onzer dertig Katholieke dagbladen, o.i, geen afzonder lijk R.-K. Arbeidersblad in den zin van nieuwsblad, van courant, noodig is en dat mocht men in de betrokken kringen daar anders over oordeelen er toch voor diende gezorgd te worden, dat de zoo nood zakelijke propaganda voor de Katholieke pers in het algemeen door de actie voor d e Volkskrant niet in het gedrang zou komen. Er resten nu nog een drietal opmerkingen, in de beide laatste artikelen van d e Volkskrant gemaakt. De eerste is deze, dat één algemeen verspreid Katholiek Volks blad beter in staat is om tegen "de neutrale Courant te strijden, dan de gewestelijke Katholieke pers. Wij kunnen dat niet toegeven. Terecht ziet de Volkskrant met leedwezen het geweldige cijfer van 230.000 abonné's op de z.g. neutrale Courant en betreurt met ons, dat daaronder helaas heel wat Katho lieken zijn. Maar zulk een blad vervangt men allerminst door een R.-K. Werklieden orgaan, dat vóór alles toch ten doel heeft de sociale problemen van den dag te bespreken. Daarvoor voelen de Courant-lezers nu wel het allerminst. Het aangewezen middel daar tegen wij persmenachen weten dit toch allemaal is de oprichting van een Ka tholiek Volksdagblad in de hoofdstad, van waaruit de Courant over heel het land ver spreid wordt. Daar is de haard, daar moet ook de strijd worden aangevat. Zoolang zulk een Katholieke ,,C o u r a n t" ontbreekt, zijn de gewestelijke Roomsche bladen de aangewezene om de neutrale dagbladlectuur uit onze Roomsche huisgezinnen tè houden. Zij kunnen allerlei aantrekkelijkheden geven, welke tegen die van „de Courant" ruim schoots opwegen. Maar een slappe Courant lezer te bekeeren om niets anders te lezen dan het R.-K. Werkliedenorgaan, het be hoeft geen betoog, dat dit een illusie is. Over de beide andere opmerkingen van d e- Volkskrant spreken wij nog in een slot artikel. Soe'ëtï*'* -S't. BffV-" "ft"'" - „Geel-Wit" half 9 uur Groepsver gadering schilders 8 uur kiJ- kamtr „Alberdingk Thijm" 8 uur R. R. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. Gem, Concertgebouw Henri ter Hali's Revue 1927 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling half 3 en 8 uur. „Luxori'-Tbeater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Theresia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89!^ uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo'' Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij. dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zo" en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R. K. Reclasseeringsvereeniging, aldeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging. N. Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Te). 11671. St. Elisabeth's Vcreeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arme zieken der S. E V Maandag vaa 3 uur Donderdag van i-2 uur R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor met-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset. Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten). Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. Vertrek Koudenhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf bet Z. B. Spaarne bij Haail Dagblad. Woensdagmiddag geraakte een ongeveer 3-jarig jongetje van den arbeider E., aan den Leimuiderdijk in de Haarlemmermeer, dat voor de woning aan het spelen was, in een onbewaakt oogenblik in de Ringvaart. Een voorbijganger, die bet ongeval even later bemerkte, wist het kind, dat reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, op 't droge te brengen. Direct werden pogingen in het werk ge steld om de levensgeesten weer op te wek ken; ongeveer drie kwartier werd de kunst matige ademhaling toegepast, hetwelk door de inmiddels ontboden geneesheeren uit Nituw-Vennep en Nieuwe-Wétering nog werd voortgezet; helaas echter zonder gun stig resultaat. Ongeveer een uur na het ongeval moes ten de doktoren den dood constateeren. Men kan zich de droefheid der ouders indenken, temeer daar de kleine hun eenigst kind was. VOOR FIETSRIJDERS EN VOETGAN GERS WORDT EEN AFZONDERLIJKE NOODBRfJG GELEGD. Bij het ter perse gaan van dit nummer, schrijft „De Auto', ontvingen wij bericht van de Directie van den Rijkswaterstaat (Noord-Holland), dat zoodanige maatrege len getroffen zullen worden waardoor het verkeer gedurende de wintermaanden en het vroege voorjaar op den hoofdverkeers weg zoo min mogelijk gehinderd zal wor den. De Liedebrug zal tijdens de werkzaam heden voor den bouw van de nieuwe brug zoo veranderd worden dat hel rijverkeer in twee richtingen mogelijk blijft. De bestaande toestand zal zelfs verbe terd worden, in dier voege, dat de stagnatie diej zou kunhen ontstaan, doordat ni?t ge heel bekwame automobilisten, de brug op 't oog te smal schattende, deze niet bij te gemoet komend verkeer zouden durven op rijden, door het verbreeden van het boven dek, wordt ondervangen. Het bovendek, dat nu slechts 4 M. breed is, wordt verbreed tot 4.85 M. door t weg nemen der brugleuningstutten en het leggen van een tijdelijk verbreed wegdek. De rijwielbrug komt thans naast de be staande oude Liedebrug als tijdelijke hulp brug te liggen. Hiervoor is de ministerieele vergunning, definitief verkregen. Volgens mededeeling van den Ingenieur van den Rijkswaterstaat zal echter vóór deze tijdelijke verbetering tijdens den bouw de bestaande brug gedurende éenigen tijd versmald moeten worden voor t uitvoeren dezer veranderingen; dij zal echter slechts korten tijd in beslag nemen. Het maken van die noodbrug voor fietsrijders werd eeD oogenblik door onoverkomelijke moeilijk heden bedreigd van de zijde van derden, doch deze zijn thans overwonnen. Met groote voldoening hebben wij, in t belang van 't steeds toenemend automobiel- verkeer op dezen booidverbindingsweg kennis genomen van deze mededeeling van de Directie van den Rijkswaterstaat, Het is een verblijdend teeken, deze goede mede werking tot het handhaven van een zoo veel mogelijk continu verkeer van de zijde van Waterstaat te mogen constateeren. De ingenieur van den Rijkswaterstaat legt er in zijn schrijven den nadruk op, dat onze becijferingen wat kosten betreft, n'et juist waren (waarop wij ook allerminst eenige aanspraak maken)! maar huldigt 1 breede standpunt, dat, aangezien daarmee geen enkel belang gediend is, hierop niet ver der behoeft te worden ingegaan, maar in hoofdzaak 't oog gericht moet gehouden wo> den op verkeersbelangen. Alle automobi listen en bedrijfsautohouders zullen met de zen goeden gang van zaken uitermate go- baat zijn. Hierdoor zijn groote en lang durige verkeersmoeilijkheden op den hoofd weg AmsterdamHaarlem, door tijdig in grijpen, voorkomen. Wanneer dus geduren de de lange winteravonden het verkeer ge regeld, zonder op'.nthoud, over de ver- breede Liédebrug door kan gaan, herinnere zich ieder automobilist, die nog. wel eens onderwerpen vindt om over te mopperen, dat deze „muizenval" voorkomen werd door Rijkswaterstaat in Noord-Holland. Wij stel len die medewerking op hoogen prijs e". mogen wij hier onzen gedachtengang even verraden we hopen er nog dik wijls in 't belang van het automobilisme gebruik van te maken. Des avonds van den wijdingsdag werden de beelden van den H. Joseph en den H. Willibrordus en het nieuwe orgel gewijd en in plechtige processie het Allerheiligste naar de nieuwe kerk overgebracht. De processie bestond uit een talrijke schare van priesters en een langen stoet bruidjes. Daar tusschen de vaandels der parochie. Hierna weder een groote priesterschaar, waarna het H. Sacrament gedragen door den Hoogeerw, Heer Mgr. St-oomer, terwijl hel Kerkbestuur dezen illustren stoet sluHi Het Hoogaltaar ging schuil in een zee van kostbare bloemen en groen .Veel bloemstukken waren gezonden; o.a. merk ten wij op een mooie mand met gele en witte rozen, gezonden door het dagelijkse!» bestuur der gemeente. Toen het H. Sacrament op den expositie- troon boven bet tabernakel geplaatst was; zong het zangkoor de Paaschantiphoon: „Dit is de dag dien de Heer heeft gemaakt Laten wij daarop jubelen en ons verblij den." Na de bloemenhulde door de bruidjes, hield de Z.Eerw. heer Pastoor een predi katie, de tekst luidde; „Dit is dc dag, dien de heer heeft gemaakt: laten wij jubelen en ons verblijden". Tenslotte zong men gezamenlijk het „Tantum Er-go" en gaf Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, den zegen met het Allerheiligste. Naar wij vernemen heeft er te Zandvoort Woensdagavond opnieuw een bespreking tusschen de verschillende parti>en plaats ge vonden, teneinde te trachten tot overeen stemming te komen inzake de a.s. Wethou dersverkiezing voor Zandvoort. Naar wij vernamen is er nog geen overeenstemming verkregen. Er is dan ook alle kans op, dat de verkiezing der wethouders te Zandvoort groote verrassing zal brengen. Onvoorzichtig. Een ongeveer 10-jarig zoontje van den heer P., aan den Aalsmeerderdijk in de Haarlemmermeer, had de onvoorzichtigheid begaan op een auto te klimmen, om zoo mede te rijden naar Aalsmeer. Bij de brug over de Ringvaart gekomen, bemerkte hij, dat de auto de brug voorbijreed, waarom hij zich van den a-uto liet vallen, met het gevolg, dat hij over den weg werd geslin gerd en eratige ontvellingen in het gelapt en aan de knie bekwam. Het ventje moest onder geneeskundige behandeling gesteld worden. Te water. Een logétje van den heer Vos, aan den Aalsmeerderdijk in de Haarlemmermeer had het ongeluk van de stoep in de Ringvaart te vallen. Gelukkig werd dit spoedig opge merkt door de gastvrouw, die het genoegen mocht smaken het kind, dat in een benarde positie verkeerde, na veel moeite op 'net droge te brengen. Aanrijding te Bloemendaal. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur had op de Kleverlaan, hoek Korte Kleverlaan, een aanrijding plaats tusschen de wiel-rijd- sler F. E. K. uit Haarlem en den wielrijder P. J. uit Amsterdam. Eerstgenoemde kwam uit de richting Haarlem, de heer P. J. van de Korte Kle verlaan. Doordat zij elkander te laat opmerkten, werd J. door de dames aangereden, waar door hij kwam te vallen. Zijn pantalon scheurde, terwijl hij zijn been verwondde. De stuurstang van zijn rijwiel was verbo gen. Beiden erkenden aan dit ongeval schuld te hebben, STAKING GEËINDIGD. De grondwerkersstaking bij de firma De Ruiter te Haarlemmerliede, is geëindigd. De grondwerkers zijn in hei gelijk gesteld en hebben het gevraagde uurloon gekregen. Hieronder laten wij het officieele pro gramma volgen van de vergadering van den Centrale Raad van de viering van het 20- jarig bestaan van „De Hanze." Dinsdag 13 September. 1014 uur v.m,; 40e vergadering van den Centralen Raad in café-rest. Brinkman. Sluiting tegen 5 uur n.m. 214 uur n.m.: Excursie voor de reeds aan wezige dames naar park „Groenendaal," onder leiding van het bestuur van den R. K. Vrouwenbond te Haarlem. 5 uur n.m.: Officieele ontvangst door het Gemeentebestuur van Haarlem ten Stad- huize, 8 uur n.m.: Begroetingsavond in de zalen van Restaurant Brinkmann, Groote Markt, aangeboden door de afdeeling Haarlem aan het Hoofdbestuur en zijne genoodigden, en aan alle bezoekers der Centrale Raadsver gadering. Concert op de Groote Markt. Woensdag 14 September. 914 uur. v.m.: Plechtige gezongen H. Mis aan het Hanze-Altaar in de Kathedraal Sint Bavo te Haarlem. Toespraak door den Zeer- Eerw. Bondsadviseur. Hernieuwing der Akte van Toewijding aan het Goddelijk Hart. 11 uur v.m.: Excursies, aangeboden door de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem, en de omliggende gemeenten, en tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer: A. Autotocht door Haarlem en omgeving. B. Bezoek aan het Frans Halsmuseum. C. Bezoek aan de Drukkerij „De Spaarne- stad." D. Bezoek aan de fabrieken der firma Beynes. E. Bezoek aan de fabrieken der iirma Droste. 1 uur n.m.: Gelegenheid tot het gebruiken van de lunch. 2'A uur n.m.: Officieele Herdenkingsver gadering in de Gemeentelijke Concertzaal, Begijnestraat, 1. Ontvangst van Z. D. H. Monseigneur A. J, Callier, bisschop van Haarlem. 2. Opening der bijeenkomst. 3. Orgelvoordrachf door den heer Hendrik Andriessen 4. Toespraak door den Bondsvoorzitter. 5. Rede, uit te spreken door Prof. P. J. M. Aalbcrse. 6. Orgel. 7. Rede van Minister van Staat A. van de Vijvere te Brussel. 8. Orgel. Sluiting. 514 uur n.m.: Gelegenheid tot dineeren. 814 uur n.m.: Concert in de Gemeentelijke Concertzaal. Begijnestraat, met medewer king van Mej, Mia Peltenburg, sopraan, Louis van Tulder, tenor. Hendrik Andries sen, piano, en van het R, K. Mannenkoor „St. Caecilia," onderafdeeling van den R. K. Volksbond te Haarlem, directeur de heer P. C. Rooyakkers. Afgekondigd is in het Staatsblad het be sluit van den 29sten Juli 1927, waarbij aan de Vereeniging der Zuisters van Liefde, ge vestigd te Venray, vergunning wordt ver leen op een terrein in de gemeenten Noord- wijk en Noordwijkerhout een gesticht voor krankzinnigen op te richten. Voor het examen Fransch L. O. slaagden te Utrecht de heer C. A, Janssen en mej. A, D. v. Zeijst, alhier. De kinderen. De gemeente Amsterdam zorgt voor het personeel als een vader voor zijn kinderen. De acht-urige werkdag is natuurlijk inge voerd, vacantie wordt gegeven vroeger met een extra vacantie-toelage in werk plaatsen en kantoren is alles er op inge richt om den arbeid zoo prettig mogelijk te maken, voorzoover tegenwoordig arbeid nog als lust en niet als last beschouwd wordt. Onder meer wil de gemeente ook dat haar werklieden na volbrachten arbeid keu rig gekleed en gekuischt huistoe gaan nette menschen in dienst van een nette ge meente. Daarom wordt 's middags even voor het eindigen van den werktijd een sig naal gegeven, om den arbeid te staken en gelegenheid te geven om zicb te reinigen en va kleeding te verwisselen. Die minuten zijn dus bedoeld om de sporen van de werkplaats in de werkplaats achter te laten en frisch naar huis te wandelen. Daarmede stemt overeen de bepaling, dat men het gebouw niet mag verlaten vóór het tweede signaal gegeven is, dat geluidt wordt op het tijdstip, dat de werktijd offi cieel eindigt. De wijze ambtenaren, die deze bepaling hebben gemaakt, kennen onge twijfeld de mentaliteit van alle werkers de uitzonderingen bevestigen den regel! die nooit een wedloop houden als de arbeid begint en met moeite van pen of hamer scheiden, wanneer de arbeidsdag geëindigd is. Daarom hebben zij natuurlijk de regeling ingesteld, dat men zich na het werk als heer kan vermommen, zonder dat een mi nuut van den vrijen tijd verloren gaat. Edoch, hoe goed bedoeld, blijkt deze maat regel nog niet ideaal te zijn. Zoodra klink niet in de Amsterdamsche tram-remises het „schoonheidssignaal", of velen haasten zich naar den uitgang, niet naar de wasch- cellen. Wachtend staan zij dan voor de poort om het eerste flauwe geluid, dat het tweede signaal aankondigt, als renpaarden de straat op te vliegen. Blijkbaar is men bang, dat de vijf minuten, toegestaan voor het verkleeden en wasschen, niet voldoende zijn, en hojt men bij den eersten sirene- stoot naar den uitgang, om geen seconde langer dan men verplicht is, in de werk plaats te blijven. Als schooljongens, die den geheelen dag naar de klok van vieren heb ben gehunkerd om te voetballen, als een soldaat, die bromt onder kwartierarrest en achter het hek van het kazerneplein ijs beert, staan de mannen in de deur van het hek, dringen, om zoo dicht mogelijk bij de vrijheid te zijn, groote kinderen, die, met één voet op den drempel, onmiskenbaar toonen hoe blij zij zijn, dat het werk voor dien dag geleverd is. Zoodra het gegil van de sirene door de lucht giert, is het ver makelijk te zien in welk tempo de wach tenden ook den tweeden voet buiten het hek plaatsen en naar huis rennen. De toe schouwer slaakt onwillekeurig een zucht van verlichting in sympathiseerende blijd schap over den geëindigden werkdag, die wel zwaar moet geweest zijn. Een bron van nooit vervelend genoegen is het óok voor de straatjeugd; de kinderen onderbreken het spel en bekijken met heftige belang stelling den uittocht der groote kinderen. ADERAM. Men schrijft ons: Zooals een advertentie in dit blad ver meldt, bestaat bij den heer Nico Hoogerwcrf alhier het voornemen een jongenskoor op te richten. Bit lijkt ons een zeer toe te juichen idee. Van muzikaal standpunt bezien, is dit iets bijzonders, èn door de speciaal voor jongensstemmen gecomponeerde liederen, èn door het bijzondere, dat steeds van knapen- zang uitgaat, alsmede door het feit, dat hier gcede stemmen en aanleg de gelegenheid ge boden wordt zich onder bekwame leiding te ontwikkelen. Wij vernemen, dat bij even tueel slagen, dit koor een onderdeel zal vor men van het welbekende mannenkoor „Caecilia" en daarmede zal samenwerken. De gulle lach van een kostelijk geamu seerd publiek heeft ook gisteravond weer de geheel uitverkochte zaal van ons Con certgebouw gevuld En het is werkelijk met een soort dankbaarheid dat je 'r van daan komt, dat er buiten al die amusements artiesten, wier gekunstelde posten en fratsen je maai een enkelen meer dan halt voldoen, toch zoo'n geniaal soort clown be staat als de heer Buziau, die behalve zijn onuitputtelijke humor en inproviseeren- den geest, een waarlijk onweerstaanbare mimiek tot zijn beschikking heeft, en vooral een bonbommie, die hem je bepaald sympa thiek maakt. Het is zoo overbodig, nog eenige bij zonderheid te noemen na al wat er reeds geschreven is de laatste dagen en na al wat ieder reeds van z n kennissen gehoord hefet, dat wij nog slechts in 't algemeen naast Buziau's onwaardeerbare kluchtig heid de wonderlijk vlotte regie en organisa tie roemen hoeven, welke in dit snelwisse- lend kijkspel van zoo overheerschend be lang is, en naast de schitterende feeërieke montage van de verschillende finale's, de keurige wijze, waarop de heer Diekson zijn balletten heeft gearrangerd. Een avond bij ter Hall is één verbijsterd geamuseerd zijn en de populariteit- van deze voorstellingen is waarlijk niet onverdiend. HET BROKKENHUIS VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Het Bestuur van bovengenoemde vereeni ging, dat, gelijk bekend, reeds eenige jaren met succes pogingen in het werk stelt, om noodlijdende en hulpbehoevende gezinnen van kleeding, schoeisel, bedegoed, meubi lair e. d. te voorzien, behoudens de maan den Jun', Juli en Augustus, iedere week aan vele arme gezinnen steun verstrekt, hoopt eerstdaags hiermede weder een aan vang te kunnen maken, daar gebleken is, dat de nood in vele gezinnen nog zeer nijpend is. Tengevolge van de nog steeds heerschende werkloosheid en het vooruit zicht, dat h'erin niet spoedig verbetering zal komen, zien vele gezinnen met angst en zorg den komenden winter tegemoet. Veelal ontbreekt zelfs het allernoodigste en is het met de kleeding, ondergoed en beddegoed allertreurigst gesteld Hierin eenige verbetering te brengen, is het doel, dat het Bestuur zich voor oogen heeft ge steld Het rekent evenals de vorige jaren Een belangrijke verkeers verbetering op den Rijksstraatweg HaarlemAmsterdam nabij de Liedebrug. Het 24ste congres van den Ned. Midden» standsbond te 's-Gravenhage, Hoog water in Drente; de Maas en de Niers treden buiten haar oevrs. 57 Oorlogsschepen ziin vanuit Amerika op zoek gegaan naar de vermiste Hono- Ioelo-vliegers. Het verkeer RoosendaalMoerdijk weer hersteld. Verschenen is de gemeentebegrooting' 1928 van Rotterdam. Een meevaller van ruim 450.000. Belastingverüaging voor 19281929 in uitzicht gesteld. Het onderzoek door de commissie naar de oorzaken van het stoomtramongeval bij Laren zal plaats hebben op 8 September a.s. te Hilversum. Uit Cairo wordt het overlijden van Zag- loel Pasja gemeld. Zijne beteekenis als, staatsman en leider der nationalistische be weging. Tijdens de begrafenis van Zagloel Pasja is een balcon ingestort. Drie personen kwa men om het leven. Spoorwegongeluk bij Seven Ooks. dooden, twintig gewonden. Elf Na de terechtstelling van Sacco en Van- zetti. Relletjes en onregelmatigheden. De staking bij de Rijnscheepvaart geëin digd. Barometerstand 9 uur v.m. 7.61 Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.31. Hoogste barometerstand 768.6 te Valencia, Laagste barometerstand 739.5 te Isafjord. Verwachting: zwakke tot ma'igen N.-W. tot W. wind of Z-W. wind. half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, laten iets warmer. weder op de sympathie en steun van de ingezetenen van Haarlem en Omstreken, want zonder deze bulp :s dit liefdadigheids werk niet uit te voeren, daar de vereeni ging geen steun uit de Openbare kas geniet. Reeds thans ontving het bestuur vele aanvragen om hulp, waarbij gezinnen zijn, die reeds meer dan een jaar met werkloos heid hebben te kampen en gedurende dien tijd van een kleine ondersteuning hebben moeten leven. Dat hier de nood hoog is ge stegen laat zich begrijpen. Aangezien bet magazijn thans zoo goed als uitgeput is, hoopt en verwacht het bestuur, dat velen spoedig de vereeniging zullen gedenken met een of ander pak e kleeding, schoeisel of iets dergelijks. Alle goederen en voorwer pen zijn welkom en worden dankbaar aan vaard. Stelt ons nu eens niet teleur, doch zendt ons spoedig uwe gave, opdat ons magazijn nu eens heerlijk gevuld worde. Natuurlijk zijn giften in geld ook hartelijk welkom, daar het in de bedoeling ligt, zoo de geld middelen zulks gedoogen, evenals het vo rige jaar, weer een partij nieuwe goederen en dekens aan te koopen, om de gezinnen toch maar zoo goed mogelijk te kunnen hel pen. Voorts kan men de vereeniging steu nen door zich op te geven voor het lidmaat schap, dat minimum slechts 1 per jaar bedraagt. Gaarne worden hiervoor opgaven ingewacht bij den penningmeester, den heer P. J. Mulder, Jansweg 39, Haarlem. Wie helpt ons aan een ledikant met. toc- behooren voor een zeer arm gezin, waar van de vader wegens ziekte niet meer voor rich en He zjj,nen kan zorgen? Wie aan een heerencostuum voor een net persoon, die eerstdaags in een betrekking gaat, doch bijna geen kleeren heeft? De adressen voor het afhalen der goede ren kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres D, Spaarne 34 en Tel, voor Haarlem onder nos, 127C0 en 12998 en voor Bloemendaal onder no. 22115. Voorts is Zus ter Schouten, St. Elisabeth's Gasthuis gaar ne bereid giften en goederen voor het goede doel in ontvangst te nemen, HET BESTUUR VAN HET BROKKENHUIS. Door de vier samenwerkende organisa ties n.l. de R.K. en Moderne bonden van Transportarbeiders en van Handels- en Kantoorbedienden wordt Zondag 11 Sep tember een vergadering te Utrecht gehou den met de vertegenwoordigers der aange sloten afdeelingen. Op deze vergadering, die des middags te 1 uur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen wordt gehouden, zal besproken worden de actie voor het verkrijgen van een pensioenre geling. Haarlem, 24 Augustus. Geëxamineerd 8 vrl. candidaten. Geslaagd Mej. E. C. v. d. Vegte, Hilversum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1