Stadsnieuws. ,mw ïïM '•-#! i 381 Finis. s Voornaamste Nieuws fill WÊMÈÈmjk., m Ü1 Vrijdag 26 Augustus 1927« ste Jaargang No. 16637 Aangiite moet, op straffe van veirJïes vsstn atSSe recSrfeii, c$<e»ci\ie«Iera uiieriïfüt driemaal -vier ert i~wSr&S8gi or era na 3-a.eg migeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 27 Augustus i - 'jél - Wiek van een molen geslagen. De Hoog Eerw. Heer J. Korstenbroek. f VAN ONZE RECHTBANK. Warmwater-behandeling niet aanvaard. De Beverwijksche veilingen. -mm*-» 1 De nieuwe R.-K. meisjesschool te Overveen, welke a.s. Dinsdags ge opend wordt. Het ongeluk aan de gasfabriek. EEN HEIDEBRAND. Midden in de stad. Blauwe Maand-actie. CRICKET. De Distels versus Worcester Gentleme Stijgende belangstelling cricket. voor Een cricfeetweek in Enschedé. Een match in Parijs. F lamingo 'sCry pties. De Free Foresters in 1928. SCHIETEN. Bond van Schietvereenigingen in Haarlem en Omstreken. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht il 'mÈm Z. D. H. Mgr. F. X. Schoepfer, bis schop van Tarbes en Lourdes, is eergisteren plotseling overleden. Olympische Spelen Amsterdam 1928. Cc abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwaartaal 1 3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3 56 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Po»tr«keining Nr 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advert enfiën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elka regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel Bij contract belangrijke korting. bij verlies v. vin; Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OflfifJ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 7^fl ^ij een ongeval met F OCfl bü verlies van een hand, j lOjj 50 £1° "arm" f 40." ardere legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen JUc»U. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodelij ken afloop«JU. een voet of een oog; duim of wijsvinger ingeacl Wij besluiten de gedachtenwisseling over de Volkskrant met de aandacht te vragen voor nog twee opmerkingen in het laatste artikel van het Katholieke arbeiders- dagblad behandeld. De redactie van de Volkskrant is ingegaan op onze vraag: waarom een eigen dagblad voor de Roomsche werklieden en niet voor de Katholieke werkgevers middenstanders, boeren, ambtenaren enz.7 De redactie antwoordt daarop als volgt: Stelt men de kwestie zóó niet te simplis tisch en gaat de standen-gelijkstelling wel geheel op? Is er een andere stand, welke zich, als die der werklieden, eenerzijds tegen de sociaal democratische beweging te verweren en zijn leden voor de besmetting daarmee te vrijwaren heeft? Boeren noch middenstanders om van de werkgevers te zwijgen kennen dien strijd en kennen dat gevaar. En al behoeft aan de stemming der overige dertig „volkskranten" tegenover het socia lisme niet te worden getwijfeld, een feit is, dat de gemiddelde lezer te weinig belang stelt in een niet bloot negatieve, maar posi tieve en constructieve socialistenbestrijdin^ om in die bladen een voortdurend, stelsel matig verweer en daarnaast een even stel selmatige uiteenzetting van de gewenschtc en noodzakelijke maatschappij-ordening suc ces te waarborgen. Nu willen wij aanstonds toegeven, dat van de genoemde standen de R.-K. werklieden fin den zin van handenarbeiders) stand het grootst aantal leden omvat en op geen stand zulk een sterke zuigkracht van buiten wordt uitgeoefend als het socialisme op de Room sche arbeiders doet. Verweer tegen die be smetting is dus aller noodzakelijkst. Wij kun nen echter niet inzien, dat de Katholieke jiers zonder de Volkskrant ten deze ooit in haar taak is tekort geschoten. Wij hebben wel dikwijls het tegendeel ervaren, n.m. dat het lezend publiek ook in die bestrijding een zekere maat wenscht aangelegd te zien. Wij moeten vooral niet vergeten, dat een dag blad vóór alles ter aangename en nuttige verpoozing voor de huiskamer genomen wordt. Het dagbladwczen, ook het Katho lieke, moet daarmee op de eerste plaats rekening houden om de lezers aan zich te binden. En de aldus ingerichte, moderne courant, laat dan nog gelegenheid in over vloed om de Katholieke beginselen te ""erde digen, het socialisme en ander kwaad te bestrijden. De Katholieke pers in Nederland, welke in de laatste jaren op zulk een hoog peil is gekomen, heeft door ervaring geleerd de juiste maat aan te leggen, om eenerzijds het lezen van niet-Kalholieke bladen voor de eigen geloofsgenooten overbodig te maken, anderszijds op te treden als voorlichtster bij alle vragen van den dag en een bolwerk te vormen tegen de hedendaagsche godsdien stige, moreele en economische dwalingen Wanneer getracht zou worden deze Katho lieke pers uit de huisgezinnen, ook en voora' uit die der Roomsche arbeiders te verdrin gen door speciale strijdschriften, stelsel matig gericht op één en hetzelfde doel, dan gelooven wij, dat op den duur de groote massa, welke met zooveel moeite voor de Katholieke pers gewonnen is, haar weer zou ontglippen. Maar, zegt de Volkskrant, wij doen niet alleen negatief werk in socialistenbe- strijding; wij arbeiden ook positief. Daarnaast, schrijft zij, mag niet worden vergeten, dat onze Arbeidersbeweging haar eigen wenschen, haar eigen inzichten, haar eigen aspiraties, haar eigen program heeft, dat zij achterstand heeft in te halen en ook in de kringen van geloofsgenooten niet altijd op medewerking kan rekenen. Tn een eigen dagblad zal zij haar program, om liet kort te zeggen, juister, warmer, be slister, bepleit vinden, dan (bij allen goeder wil en bij een genegen gesteltenis) verwacht mag worden in dagbladeh, die de geheele „Roomsche gemeenschap" wenschen te die nen en derhalve met lofwaardigen ijver naar den grootsten gemeenen deeler streven. Accoord! Maar is daarvoor nu een dagblad met al wat daaraan bij de ont wikkeling van het moderne courantenwezer vastzit, noodig? Hebben de georganiseerde Roomsche werklieden niet hun vakbladen waarin die eigen inzichten en eigen wen schen ruimschoots naar voren kunnen wor den gebracht? En zou het niet meer voor de hand liggen om het algemeene Verbondsblad de oude Volksbanier, eens of twee maal per week voor die idealen, die speciale wen- schen en verlangens te doen opkomen en te laten dienen als meer bijzondere leidster en voorlichtster der Roomsche arbeidersbewe ging? Nog eens, de bewijsvoering, dat daar voor een dagblad in den vollen zin des woords noodig of wenschelijk is, wachten wij nog steeds, die is nog niet geleverd. En de klacht van de leiders, dat ondanks jaren van hard werken en stevige propaganda het gestelde ideaal met de Volkskrant maar niet bereikt wordt, door gebrek aar medewerking der betrokkenen zelf, geeft toch wel steun voor onze stelling. Wanneer en hiermee beantwoorden wü tevens de laatste opmerking van d e Volkskrant de Katholieke pers ir Nederland anders gegroeid was dan zij zie' tot nu toe ontwikkeld heeft, dan ware voo' het bestaan van één groot, algemeen Katho liep Arbeidersdagblad wellicht alles te zeg gen. Het staat hiermee als met onze poli tieke organisatie. Wij ijveren nu allen voor de eenheid van de R.-K. Staatspartij. Waarom? Omdat alleen in die ééne organi satie een gezond politiek leven mogelijk is? Neen; in theorie waren zeker nog wel andere mogelijkheden denkbaar. Maar in heel de staatkundige geschiedenis van Nederland ir de Katholieke politieke emancipatie gegroeid naar de ééne Staatspartij, welke wij nu ken nen. En nu dat ziet ieder verstandig mensch in zou het verderfelijk zijn, in Roomsche arbeiders-, boeren-, werkgevers- en middenstandspartijen uiteen te vallen. Zoo staat het mutatis mutandis ook met de Katholieke pers. Naast een enkel orgaan, dat zich tegenover de groote niet- Katholieke pers te weer kan stellen, hebben wij onze plaatselijke en gewestelijke bladen, die, ieder op hun terrein, de Katholieke ge meenschap dienen. Het behoeft o.i. maat weinig doorzicht om te begrijpen, dat alle pogingen om daarin verandering te brengen door het oprichten en propageeren van bladen met een speciaal karakter, zich wen dende tot ééne klasse of groep onzer ge loofsgenooten, hinderlijk en verwarrend moe ten werken op de altijd nog zoo hoog noodige propaganda voor de R.-K. pers. Ware het zóó, dat men er de R.-K. georganiseerde arbeiders toe kon krijgen, naast het R.-K dagblad, waarop zij aangewezen zijn, nog een blad te lezen, als de Volkskrant, men zou van een persweelde kunnen spreken Maar daartegen verzet zich de practijk. Er is in een Roomsch arbeidersgezin zooveel behoefte, dat men niet spoedig tot het lezen van twee dagbladen overgaat. De kleine man is bovendien uiteraard zuinig, hij zou in beide bladen voor een groot deel dezelfde berichten en beschouwingen vinden en zich al heel gauw de vraag stellen of hij voor zijr. kwartje in de week voor zich zelf, maa. vooral voor vrouw en kinderen, geen andere lectuur zou kunnen aanschaffen. Geef hem echter naast zijn Roomsche courant een eigen periodiek, waarin hij als Katholiek georgani seerd werkman een geregelden-cursus volgt in zaken, waarin hij bijzonder belang moet stel len, dan zal hij er allicht toe komen zich daarvoor een offer te getroosten. De arbei derspers heeft dan naast de R.-K. dagblad pers haar eigen, mooie, aanvullende taak; alle verwarring en verzwakking is dan uitgesloten; integendeel kunnen dagblad en periodieke arbeiderspers elkander sten- nen. Het was dit inzicht, dat wij naar aanlei ding van het meer genoemde artikel van den heer de Bruyn eens gaarne openlijk naar buiten brachten. Sociëteit „St. Bavo" „Geel-Wit" uur Gewone zittingen 7 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. Gem. Concertgebouw Henri ter Hali's Revue 1927 8 uur Kinder-revue „Tante Puk in 't paardenspel" 2 uur. Den Hout Concert ,,H, O. V." in de tent half 3 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel- Iing half 3 en 8 uur. „Luxor -Theater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 uur. R K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8-^-10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. IC. K. Leeszaal eD Uitleen bibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van '012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Mar thavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen ven 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclassceringsvereeniging, afdeefing Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofftraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 V'Ó;:* y-V,./y uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arme zieken der S. E. V. Maandag va» 7-3 uur Donderdag van 1z uur. R. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag am 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij HaarL Dagblad. Hedenmorgen is van den Veérmolen bij het Penningsveer, die sinds eenigen tijd in min of meer desolaten toestand verkeert,- onder het malen een wiek afgeslagen. De wiek kwam voor den molen te staan. Persoonlijk;-: ongelukken deden zich niet voor. Het was een gelukkige omstandigheid dai de molen slechts langzaam maalde, daar anders waarschijnlijk de gevolgen ernstiger zouden geweest zijn. Bericht is ontvangen dat is overleden, in 't ziekenhuis te New Orleans, de HoogEerw. heer Kanunnik en Pastoor Joannes Kor- s'enbrcek. Z.H.E. was geboren te Haarlem den 10 November 1849 en priester gewijd den 15 Augustus 1872; was achtereenvolgens ka- oelaan te Amsterdam (H. Nicolaas buiten de Veste) en later kapelaan aldaar in De Duif. Op 7 September 1883 vertrok Z.H.E. naar de missie van Natchez in Noord-Amerika. Z.ïï.E. was een klasgenoot van Z. D. |J, den Bisschop van Haarlem. („St. Bavo".) Uitspraken van 25 Augustus 1927. H. J. M., schippersknecht te Zaandam, appellant vonnis Kantonrechter Zaandam, overtreding motor- en rijwielwet, vrijge sproken. C. F., gedomicilieerd te Baarn, reiziger, gedetineerd, verduistering, 4 maanden ge vangenisstraf, met aftrek tot 8 Sept. 1927. H W., kcopman, gedetineerd, 6 maandiü gevangenisstraf, met aftrek tot 8 September 1927, ter zake diefstal met verbreking. G. J. C. A. F., winkelbediende te Haar lem, gedetineerd, oplichting, 8 maanden ge vangenisstraf, met aftrek tot 8 Sept. 1927. J. B. A. F., gedetineerd, diefstal met braak, 8 maanden gevangenisstraf, met af trek tot 8 Sept. 1927. W. H., naaimachine-reparateur, ged. te Amsterdam, gedetineerd, poging tot diefstal, 6 maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Namens de narcissenkweekers is via de Nederlandsche Regeering Amerika aange boden alle narcissen, die vanuit Holland naar Amerika worden gezonden, vooraf een warmwaterbehandeling te geven, om daarmede te bereiken, dat geen aaltje of narcisvlieg levend Amerika bereiken zal in de zendingen narcisbollen. In ruil daarvoor werd gevraagd: openstelling van Amerika voor alle narcissen uit Holland, die onder toezicht van den Plantenziektenkundigen Dienst een warmwaterbehandeling onder gaan hebben. Door de Directie van Landbouw is nu een officieel bericht ontvangen van H- M. Gezant te Washington, dat door den Amerilcaanschen Minister van Landbouw afwijzend op dit verzoek is beschikt, meldt „Kweekersblad" thans Als motiveering van deze afwijzing wordt o.a. aangevoerd; dat, hoewel de warmwa ter behandeling door Amerikaansche des kundigen als de beste behandeling erkend wordt welke tot dusver is toegepast zij toch slechts honderd percent zekerhe'd gee{b indien zij met de meeste nauwgezetheid wordt toegepast onder gunstige omstandig heden. „Such hundred percentum efficiency can not, therefor, be counted on in general commercial pract'ce (Op die honderd Pcf" cent lean in de praktische toepassing in het algemeen niet gerekend worden), heet het in de verdere motiveering. Zoodat hiermede opgegeven moet wor den de hoop, om nog verandering te krij gen in de bepalingen van Art. 37, rege lende het importeeren van bolgewassen. Een Bond van koopers. Gisterenmiddag werd te Beverwijk °P initiatief van eenige leden van den Amster- damschen Bond van grossiers, aardappelen en groentenhandelaren, een vergadering gehouden met het doel: te koopen op de Beverwijksche veilingen. De vergadering welke door een 25-tnl belanghebbenden bezocht werd, stond onder leiding van den heer J. Docter. Deze bepleitte allereerst de wenschelijkheid van ■r 11 het stichten van een koopersbond, door eendrachtig zal het gemakkelijker zijn ver beteringen te verkrijgen, welke thans door de koopers gewenscht worden. Zoo is het zeer wenschelijk, dat een keus op de artikelen wordt ingevoerd, opdat de koopers kunnen laten controleeren of het gewicht aanwezig is en de kwaliteit van dien aard waarvoor de artikelen zijn gekocht. Met de veilingbesturen is reeds onder handeld voor de aanstelling van eenige keurmeesters en het bleelf daarbij dat de besturen uitgezonderd een niet •vijandig hiertegenover staan. De bedoeling is, dat de kosten van salarieering van dezen keurmeesters voor de heltt worden gedra gen door de veilingen en voor de helft door de koopers. Een heffing ten laste van de koopers van 1/10 pCt. zal ruim voldoen de zijn om de kosten te dekken en eij zal voor de koopers niet bezwaarlijk zijn om te dragen. Hoewel de meeste koopers het wensche- lijker achtten om den keurmeester volle dige bevoegdheid te geven, meende men toch, volgens den wensch van de veilingbe sturen, een commissie te moeten instellen, waarbij de tuinder in beroep zou kunnen gaan. Hierover werd langdurig van gedachten gewisseld, evenals over de andere onder werpen. De meerderheid wenschte den keurmees ter groote bevoegdheid te geven, vooral waar het betrof kleinere geschillen, waarbij de koopers niet gesteld zijn op de vele for maliteiten van een beroep. Men sprak zich dan tenslotte ook hierover uit en vereenigde zich er mede, dat bij ver schillen, tot 25 pCt. van het bedrag, waar voor de partij gekocht is, geen beroep openstaat bij de commissie. Het wil dus zeggen dat de keurmeester absolute zeg genschap heeft, wanneer bij een waarde van b.v. 100.van de gekochte partij het verschil slechts gaat over 10.of 15.of daaromtrent. Ten aanzien van de heffing van i/10 werd nog opgemerkt, dat deze voor klei ne koopers geen beewaar kan zijn, doch voor groote koopers nog een fimk bedrag kan vormen. Tenslotte werd besloten tot oprichting van den bond. Aan het bestuur werd de regeling van de bovengenoemde zaken op gedragen, waarna spoedig een vergadering zal worden belegd, waar nadere beslissin gen kunnen worden genomen Het bestuur werd hierna samengesteld Uit vertegenwoordigers van de groepen ex porteurs, grcenienh.mdel.iren. vertegen woordigers van fabrieken en uit den aard- appelenhandel. Gekozen werden de heeren: J. Docter, Ph. v. d. Kolk, N. Schuyt, G. Hoogland, J. v. d. Waa, A. Schoemaker, J. Kos, K. Slo- temakej- en A. Maks. De heer J. Kuyper, die Zondagmiddag aan de Gasfabriek bij werkzaamheden getroffen werd door een losgeraakt loop.wiel en waar door hij een hersenschudding en schedel breuk bekwam, is in het St. Elisabe h's Gasthuis aan de bekomen verwondingen overleden. Het rustige beeld in de binnenstad van onze vredige Spaarnestad werd verstoord door de luidrinkelende bellen van ons brandweermateriaal, dat met groot lawaai en groote spoed via Krocht, Groenmarkt, in westelijke richting voortijlde. Alles wat een fiets had fietste mee en alles wat nog hollen kon, holde voort, eendeels richting van het rollend materiaal, anderdeels, ach ter een heel klein pijpleidertje, dat zoo snel zijn beentjes hem konden dragen, zich naar de „plaats des onheils" spoedde vla Ursulastraat en de „boulevard de la Mag- daleine." Op de Krocht schoolden de menschen al zamen. Neen niet Sacco en Vanzetti waren hiervan de oorzaak, daar zijn de menschen in Haarlem te verstandig voor, doch de be langstelling concentreerde zich „om" een dichte rookkolom, die achter het grootsche gebouw der drukkerij „De Spaarnestad" hemelwaarts joeg en die de nieuwsgie rigen deed besluiten dat „het' inderdaad „wat" was Inmiddels was de oorzaak van bedoelde rookkolom alleen te zoeken in den ijver en groote plichtsbetrachting die immer in onze clichc-fabriek „Holland" aan den dag wordt gelegd en had dus met de brand- sensatie niets uitstaande Op de plaats waar eens het personeel van Previnaire zwoegde heeft zich een „Heide" gevormd, en dit was het object waar onze spuitgasten hun bluschwellust konden botvieren. En ze maakten er gebruik van! In minder dan geen tijd waren een twee tal slangen op de waterleiding aangekop peld, gevolg door een aantal stralen op de motorspuit, die eerst de Garenkokerskade van de noodige modder verloste, maar tenslotte toch ook krachtig water gaf. De groote ladder was eveneens in een omme zien opgezet om 'n mooi panorama te heb ben over de stad en de vrijwilligers beij verden zich als gold 't hun grootsten strijd tegen het vuur. Maar de Zaandamsche brandweer, voor wie deze demonstratie werd gegeven, was tevreden, en daar ging het maar om De wethouder van Openbare Werken te Zaandam, de commandanten Stam en Doesburgh en alle hoofd-commandeurs, twintig in getal, der Zaandamsche brand weer, brachten gisterenmiddag een bezoek aan 'de Haarlemsche brandweer. Om half drie arriveerde het gezelschap per auto aan de Ged. Oude Gacht, waar in de seinzaal der Brandweer de Staf de gasten ontving en de alarmcer-mstallatie werd bezicht:gd. In het bijzonder werden de verschillende zekeringen en beveiligingsinstallaties uit gelegd. De bezoekers toonden zich zeer in genomen met de sein-innchting, die zij gaarne in werking zouden wil'en zien Daartoe werd per auto naar de Garenko kerskade gereden, waar brand werd ge meld. Commandant Doesburgh met twee anderen bleef in de seinzaal achter. Toen zij, na de brandmelding, op bet terre'n van den veronderstelden brand aankwamen, werd reeds met stralen op de waterleiding water gegeven. Later werd het vuur, dat niet brandde, gebluscht met 4 stralen op de waterleiding, 8'stralen op de motorspuit en tenslotte ook de zware stralen van de motorspuit. Ook de mechanische ladder werd gedemonstreerd. Gastheeren en bezoekers vereenigden zich daarna in restaurant Brinkmann. De Zaandamsche gasten toonden zich zeer in genomen met de vlugge alarmeering der Haarlemsche Brandweer. Een groot werk. Wegens misstelling laten wij het slot van het artikel over de Blauwe Maand-actie, dat gisteren in onze courant was geplaatst, nog even volgen. Ten slotte mag wel eens gewezen wor den op een eigenaardigheid van het pro gramma, dat a.s. Zondag in een aantal van 15.000 exemplaren verspreid zal worden. Het bevat op iedere bladzijde eenige ad vertenties en hierin zijn opzettelijk fouten aangebracht. Het vinden daarvan stelt in de gelegenheid om gratis aan een wedstrijd om fraaie prijzen mee te doen. De bijzon derheden vindt men in het programma boekje vermeld. Wie niet zoo'n programma machtig wordt, kan het alsnog bij de co mité-leden tegen geringe vergoeding ver krijgen. Zooals men ziet, hebben onze Katholieke Drankbeslrijdingsvcreenigingen weer een groot werk ondernomen. Moge het prachtig slagen, ter wille van het edele doel: de overwinning van het alcoholisme en het herstel der Christelijke matigheid! Deze match is op den tweeden dag totaal verregend. De hevige regenbuien in den vroegen morgen hadden het terrein in een meer herschapen; men trachtte het veld nog bespeelbaar te maken, doch de gesta dig vallende regen in den namiddag ver knoeide deze loffelijke pogingen. In den la ten namiddag werd tenslotte besloten de match voorgoed af te lasschen, waardoor 'n draw het einde werd. Het viel te betreuren, dat de toeschouwers van verder cricket ver stoken bleven, want na het vertoonde op den eersten dag waren de spelers nog goed cricket verschuldigd. Juist in de innings der tngelscnen mocht men dit verwachten, want aan de eene zijde zouden de Hollandsche bowlers en fielders al het mogelijke doen om de Engelschen „uit" te krijgen, terwijl sv^nen Worchester-speler Saundersen en Wilkes zijn hunne beste batsmen trachtten om in snel tempo het totaal der „Distels belangrijk te - overschrijden. Aber es hat nicht sollen sein! Thans willen we slechts hopen op een voorspoediger match tegen de H. C. C. in den Haag. We vermelden, dat de match van het Ne derlandsche cricketelftal tegen de Free For r,eslers, 9P 6 en 7 Aug. j.l. werd bezocht door 1009 betalende bezoekers. Een fraai resultaat. Een drietal teams speelt drie tweedaag- sche matches tusschen 4 en 10 September te Enschede. Het zijn; het Oostelijk elftal, een Flamingo-combinatie en een studenten- elrtal. Een waardig slot van het cricketseizoen. In Parijs wonende Engelschen bezitten 'n cricket-elftal, waartegen 18 en 19 Septem ber door een Hollandsche combinatie wordt gespeeld. T.z.t. vermelden we de namen der spelers, welke onder Captaincy staan van den Rood en Witter van Eeghen. In den Haag wordt Maandag en Dinsdag a.s. bovengenoemde -match gespeeld. De CrypUes zijn een zeer sterke Zuid-Engel- sche touring combinatie. Omtrent deze tour in Augustus van het volgend jaar melden we, dat wederom drie matches worden gespeeld, waarvan één te Enschedé tegen een Oostelijke com binatie, ter propageering van cricket aldaar Een wijs besluit! De match tegen het Ne derlandsche elftal wordt weer te Haarlem op het K. en W, veld gespeeld. Deze bond hield gisteravond zijn alge meene ledenvergadering, tevens prijsuitrei king in Hotel Lion d'Or. Niet alleen was er een aardige opkomst der leden, maar de bijeenkomst had ook een gezellig verloop. De punten van de aenda werden vlot af gewerkt en gaven geen aanleiding tot bij zondere opmerkingen. De toestand van den bond bleek thans goed te zijn, het ledenaantal neemt nog sleeds toe en ook wat de financiën betreft, zijn nu alle moeilijkheden overwonnen en is er zelfs een batig saldo overgebleven. Eenige bestuursleden betreurden het, dat, hoewel het ledenaantal toeneemt, er nog zooveel schutters in Haarlem en Omstreken zijn, die persoonlijk nog geen lid van den bond zijn; thans bestaan er geen bezwaren meer en de contributie is uiterst laag te noemen. Bij de „mededeelingen" kwam o.a. de te houden onderlinge najaarswedstrijd in de schiettent ter sprake, waarbij besloten werd de prijsuitreiking daarvan te houden in het schietgebouw aan de Schouwtjeslaan, waar aan dan tevens een wildavond verbonden zal worden. Voorts werd er nog besloten den Nationalen competitiewedstrijd en den Win- terkampioenswedstrijd dezen winter op de zelfde wijze te houden als het vorige sei zoen. Nadat de voorzitter de leden van de ver schillend t commissie bedankt had voor hun vele werkzaamheden en ook voor de pret- ige samenwerking en goede verstandhou ding, werd de vergadering gesloten en ging men over tot de prijsuitreiking; o.a. van de hier gewonnen prijzen der Nationale com petitie. Wij willen hier even aanhalen de mooie overwinning van Bloemendaal Commando in de Nationale Competitie, waarbij zij weer in het bezit kwam van den prachtigen wis selbeker voor de staande houding; maar dit jaar heeft zij zelf ook den Bloemendaal Commando-beker gewonnen met slechts één punt verschil met Gen. Joubert en 2 punten verschil met Gen. van Merlen. Na het noodlottig ongeluk met de H.-N. A. D. U. Het oordeel van een deskundige omtrent het gebeurde. Het 24ste Congres van den Ned. Midden standsbond. Een escadrille marine-vliegtuigen naar Kopenhagen. Maatregelen der Ned. Spcorwcgen ter be- veiling van het electrisch net tegen het inslaan van den bliksem. Nabij de Haagsche Schouw heeft een ern stige autoboising plaats gehad; een elf-jarig meisje werd gedood; drie personen werden zwaar gewond. Te Vlaardingen heeft een man, die bij de „Vulcaan" om werk kwam vragen en dit niet kreeg, den portier doodgeschoten. Radio-distributie. Een schrijven van den directeur-generaal der Posterijen, Telefoon en Telegrafie aan de gemeentebesturen. Officieel bedraagt het aantal slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Seven Oaka twaalf. Poincaré opent de Interparlementaire Unia te Parijs met een rede. De Dail Eirann ontbonden. Be bergtrein ChamoniaMer de Glacé stort in een ravijn. In Denemarken zal de doodstraf wordea afgeschaft. Aanval op een trein in Mexico. Bijzonderheden over de bctsing tusschen de Japansche oorlogsschepen. De manoeuvres zijn aigelast. Barometerstand 9 uur v.m.; 766. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.29. Hoogste Barometerstand 771.2 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 737.8 m.M. te Reikjavik. Verwachting: Meest matige, W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. IMÜkI Gen. Joubert had een mooie overwinning in de Nat. Competitie in de knielende hou ding. Tot slot werden de pcrsoneele prijzen, behaald in de kort geleden gehouden wed strijden aan de winnaars uitgereikt. Bezoek uit Portugal. De Voorzitter van het Portugeesch Olym pisch Comité, Dr. José Pontes, bezocht het Algemeen Secretariaat van het Comité 1928 teneinde zich op de hoogte te stellen van den stand der voorbereidingen voor de Spelen. Meer in het bijzonder deed hij stappen voor de huisvesting der Portugee- sche deelnemers. Verwacht wordt, dat on geveer 40 50 atbleten aan de Spelen zul len deelnemen, waarvoor de Portugeesche regeering een subs'die toestond. Of aan het voetbaltournooi deelgenomen zal wor den, staat nog niet vast, doch wordt door den heer Pontes waarschijnlijk geacht. De heer Pontes, die tevens een bekend jour nalist in Portugal is, zeide toe, de prona- g,anda voor de Spelen daar te lande kracht dadig te zullen steunen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1