Uit de Pers. Sociaal Leven, ZCHT CATZ"€U2l€l^ De deugdenwinkel. i ft NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 26 Augustus 1927 j Verkeerd chauvinisme. Hei 24ste Congres van den Ned. Middenstandsbond. Te Santpoort werd ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan der Ringrijdersvereeniging een groote ringrijderij gehouden. Een der j deelnemers in actie. VERKEER EN POSTERIJEN. De spoorwegverbinding tusschen Holland en België. I 3 POSTZEGELNIEUWS. Nationale postzegeltentoon stelling te Amsterdam. UIT ONZE OOST. Drie doodvonnissen bekrachtigd. 32 Communisten opgesloten. Resident van Djambi. De nieuwe regent van Batavia. KERK EN SCHOOL. Kapittel der Benedictijnen. Naar de Missie. Mgr. Schoep f er. f Benoemingen. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. B oekenschouw. CATZ - ROTTERDAMMER Gebotteld verkrijgbaar bij de NL V. RAMAKERS en v&n BERKUM, Koudenhorn 54-56, Haarlem LANDBOUW EN VISSCHERIJ Slecht weer voor de bijen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Kortebaan draverijen te Purmerend. TENNIS. JAMMEN. HONKBAL'. De nieuwe R.-K. St. Josephsschool te Monnikendam, die heden werd geopend. Zoowel binnen als buiten maakt het gebouw een goeden en pretttigen indruk. I f De „Tijd" schrijft: In het ongeluk, dat het K. L. M.-vlieg- tuig H. N. A. D. U. ten Z. van Londen over kwam, vindt de „Daily Mail'' aanleiding om een chauvinistisch getint artikeltje te wij den aan de veiligheid in het luchtverkeer. Na eerst geconstateerd te hebben, dat het een van die accidenten is geweest, welke moeilijk volkomen te elimineeren zijn, schrijft het groote Londensche blad, dat het toch niet de algemeene waarheid verdrin gen kan, dat het uchtreizen in toenemende mate veilig is geworden. Immers de Britsche nationale luchtvaartmaatschappij „Impenai Airways" heeft gedurende de laatste twee jaar en acht maanden meer dan 2 milioen Eng. mijlen gevlogen en 38.000 passagiers vervoerd, zonder dat één vliegtuig of één passagier één schrammetje opliep. Dit mooie record bewijst de voortreffelijkheid der Britsche vliegmachines en de uiterste zorg waarmee ze behandeld worden. Vooral wanneer Britsche vliegtuigen en Britsche luchtdiensten worden gebruikt door de passagiers, is het vliegen even veilig ge worden als reizen per auto of motorrijwiel op den weg, aldus eindigt het blad. In hoeverre deze laatste vergelijking op- gaal, wordt duidelijk, als men de foto in hetzelfde nummer der „Daily Mail" bekijkt, waar de overblijfselen afgebeeld zijn van een bij een botsing met drie andere auto's „gekraakten" automobiel, op den Great West Road in Middlesex, waarbij een dame gedood werd. Het verkeerd-chauvinistische in het arti- kelt je is de voorsteling alsof „Imperial Airwais beter zou zijn dan de maatschap, pij, die door het ongeluk werd getroffen, de K. L. M. „Vliegt met de Engelsche maatschappij en niet met een buitenlandsche" is de stille wenk, die de lezers der „Daily Mail" blijk baar voorgehouden wordt. Van de reis door mr. van Lear Black naar Indië en terug gemaakt waarvoor hij in Engeland geen vliegtuig kon krijgen zon der één ongeluk, rept het blad niet. Ook niet van de tientallen doodelijke ongeluk, ken, van Engelsche militaire vliegers Als dus het Fokker-vliegtuig door een nog nimmer gebeurd ongeval zijn roer ver liest en niet te pletter valt. maar door een boom vernield wordt, bewijst dat niets voor het onveilige vliegen op de machines der K. L. M. In de voortgezette vergadering van het 24ste Middenstandcongres werd behandeld het onderwerp „Koopovereenkomsten, Waarbij de eigendom wordt voorbehouden". De praeadviseur mr. J. G. Schürmann, achtte zijn eerste conclusie nl. dat derge lijke koopovereenkomsten rechtsgeldig en niet in strijd met de wet zijn niet voor tegenspraak vatbaar. Spr. zou gestemd wil len zien over de le en 2e conclusie (de tweede conclusie beoogt wetsvoorschriften te doen tot stand komen tot het tegengaan van misbruiken) en hij zou de 3e en 4e conclusie, betreffende den inhoud der voor schriften aan de prudentie van het bestuur willen zien overgelaten, tot nadere uitwer king. Bij zijn dupli,ek vroeg mr. Schürmann thans geen stemming, doch hij diende een motie in, waarbij de vergadering verklaart van meening te zijn, dat het behandelde nog niet rijp is voor een definitieve beslis sing en waarbij zij het bestuur verzoekt, het onderwerp op de door dat bestuur te be palen wijze in studie te nemen en te doen nemen als zijnde dringend gewenscht. Deze motie-Schürmann werd bij acclama tie aangenomen. De heer Scheeres, voorzitter van U«e Chr. Middenstandsvereeniging en de heer Struy- sken, voorzitter van de R.K. Middenstands- yereeniging spraken de beste wenschen uit voor den bond en voor een aangename sa menwerking. Vervolgens was aan de orde de behandeling van het voorontwerpwet on de winkel- ting en van het voorontwerp van een werk tijdenbesluit voor winkels, met het centraal rapport, daarover uitgebracht door den heer Ingenool. Na uitvoerige discussie werden door den heer v. Bommel te Den Haag twee moties ingediend, waarvan de eerste luidde als .volgt: „Het congres enz,, gehoord de be- f sprekingen over de ontwerpen van wet op de winkelsluiting en het werktijden besluit voor winkels. van oordeel, dat deze ontwerpen niet passen in het raam jler huidige tijdsomstandigheden, overwegende, dat de uitspraak, ge nomen op het congres te Rotterdam in 1921, niet meer in overeenstemming t blijkt met de tegenwoordige opvat tingen, besluit, deze uitspraak voorloopig te herroepen, teneinde het bondsbestuur in de gelegenheid te stellen, rekening houdende met de motieven, in deze motie vermeld, het vraagstuk der sa menkoppeling ten spoedigste opnieuw te bezien De Tweede motie luidt: „Het congres, gehoord de besprekin gen over de voorontwerpen van wet op ae winkelsluiting en werktijdenbesluit voor winkels; draagt het bondsbestuur op, aan den Minister van Arbeid, Handei en Nijver heid kenbaar te maken, dat deze ontwerpen, zooals zij te onzer kennis zijn gekomen, bij den Ned. Midden- standsoond, onoverkomenlijke bezwa ren hbben ontmoet; noodigt het bondsbestuur uit, die maatregelen te treften, welke er toe kunnen leiden, dat aan de indiening van een wet op de winkelsluiting voor alsnog geen gevolg zal worden gegeven. Mr. Schürmann meende, dat de regeering thans voldoende de wenschen van den mid denstand zal kennen. Spreker diende de volgende motie in: „Het congres enz. spreekt als zijn meening uit, dat de maatregel van algemeen bestuur (werktijdenbesluit) en eventueele wet op de winkelsluiting zóó soepel rsoeten zijn, dat zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met alle bezwaren op dit congres tot uiting gebracht en draagt het bestuur op, stappen in die richting te doen. De heer Van Someren, uit Utrecht, dien de de volgende motie in: Het congres enz., van oordeel: le. dat het winkelbedrijf leeft in een zoodanigen tijd van druk, dat het een beperking van de verkoopgelegenheid en een regeling van üen arbeidstijd van winkelpersoneel niet kan dragen; 2e. dat, indien de voór-ontwergen on verhoopt gehandhaafd mochten blijven, de 55-urige werkweek moet worden vastgesteld; 3e. dat ook in overleg met de offi- cieele organen en vereenigingen zoo danige wijzigingen zullen worden aan gebracht in de voorontwerpen, dat zoo veel mogelijk soepelheid met de uitvoe- f ring zal worden betracht." De heer Van Bommel trekt zijn eerste motie in en wijzigt in verbant daarmee zijn tweede motie, zoodanig, dat de slot-alinea luidt: „noodigt het bondsbestuur uit, die maatregelen te treffen, welke er tóe kunnen leiden, dat aan de indiening van deze wet op de winkelsluiting en van dit werktijdenbesluit, alsnog geen uit voering z—worden gegeven. De voorzitter acht deze laatste, aldus gewijzigde motie de best aanvaardbare. Zij wordt daarop met algemeene stemmen aan genomen. Na een woord van dank sluit de voor zitter het congres. Thans is over het Kempisch kanaal nabij den dam van Antwerpen het leggen van een brug -voltooid, een der voornaamste werken bij de ophooging van den spoor weg, welke de Hollandsch-Belgische ver binding vormt. Thans wordt voorzien, dat de ophooging nog dit jaar zal beëindigd zijn en dat^dan onmiddellijk één spoorlijn in ge bruik zal kunnen genomen worden. V 'S it;''/?ss BgSgglp pARDINAAL REIG Y CASANOVA t Kardinaal Reig y Casanova, aartsbisschop van Toledo en primaat van Spanje, van wiens ernstige ziekte wij reeds melding gemaakt hebben, is, naar een telegram uit Madrid meldt, overleden. Tot en met Zondag a.s. wordt in het ge bouw. Bellevue te Amsterdam een nationale Postzegeltentoonstelling gehouden, georga niseerd door de Amsterdamsche vereeni- ging van Postzegelverzamelaars „Hollan- dia" De tentoonstelling die door den direc teur-generaal der Posterijen, Ir. M. H. Damme is geopend, bevat zeer interes tante collecties die tezamen 'n oppervlakte van 600 M2. innemen. Tot de belangrijkste verzamelingen be- hooren wel de inzendingen van het Post- museum van den heer van Dieten uit Rot terdam (voor de eerste maal geëxposeerd; voor 100.000 verzekerd, van den heer Haula .bestaande uit 1000 zegels met een gezamenlijke cataloguswaarde van 144.000 frs„ van den heer J. v. Nifterik uil Haar lem welke verzameling alleen al 120 M- ruimte inneemt en waarin vooral de velerlei proefdrukken (o.a. die van de jubileum zegels 1923 op zijde) de aandacht trekken. De voorzitter der organiseerende ver- eeniging de heer P. Vredenduin heeft zelf ook ingezonden en komt uit met een keur- collectie van afstemplingen tijdens de oor logsjaren. Behalve o.a. de afstempelingen van de 20 plaatsen achter den Yser, die niet zijn bezet geweest, bevinden zich ook hier bij afstempeling van ieder veldpostkantoor in Nederland op kaarten en enveloppen Welk werk er voor noodig was om deze verzameling compleet te krijgen moge blij ken uit de mededeeling, dat de heer Vre denduin er 4500 corespondenties voor heeft gevoerd. Tandingstypen en misdrukken zijn op deze tentoonstelling ook in groote verscheiden heid aanwezig en geven een denkbeeld van de minutieuze wijze, waarop sommige verzamelaars bij het aanleggen hunner col lecties te werk gaan. Temeer valt dit op wanneer men de ze gels van eigen land, welke men toch eiken dag onder de oogen krijgt nauwkeurig beziet en dan bemerkt, dat er tallooze variëteiten zijn. In het tentoonstellingsgebouw is ook een postkantoor gevetigd (o.a. zal daar reeds verkrijgbaar zijn de Surinaamche Groene Kruiszegel, die met ingang van 1 September in circulatie komt). De poststukken vandaar verzonden zul len worden voorzien van een stempel, dat Zaterdag vervangen wordt door een stem pel in verband met den 18en Philatelisten- dag die dan gehouden wordt. De gouverneur-generaal heeft drie dood vonnissen, welke door den landraad van Tjamis tegen communisten waren uitgespro ken, bekrachtigd. Voor 32 communisten is weer een inter- neeringsbesluit geteekend. Tot resident van Djambi is benoemd de heer H. E. K Ezerman, thans assistent resident en oud lid van den Volksraad. De nieuwe regent van Batavia, Raden Achmad is thans geinstalleerd. Zeer waar- deerend werd hij toegesproken door den Gouverneur van West-Java, den heer Hillen en voorts door den vorigen regent den heer Dajadiningrad. Een Wolff-telegram uit Luxemburg meldt dat te Clerf in de abdij St. Mauritius van de Benedictijner Orde, een kapittel gene raal dezer orde is gehouden onder voor zitterschap van den algemeenen abt van Einsiedeln. Een aantal abten der orde uit Europa en Afrika nemen' aan het kapittel deel. Per s.s: „J. P. Coen" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" zullen 30 Augustus a.s. de volgende missionarissen en zusters uit Amsterdam naar Indië vertrekken. De Zeereerw. heeren H. Enninga en P. Heerkens en de Eerw. Broeders C. Ver- burgt en A. Streng van het Missiehuis te Steyl; de Weleerw. Paters' J. J. ten erBge J. J. A. M. Haarselhorst, G. B. Aben, E. J. J. van Schuylenburch, J. E. J. Penn en J. Th. T. M. Noyons van de Sociëteit van Jesus; en de Eerw. Zusters Imeldina (J. W. Ch„ Vimans en St. Joseph (L. G. Huberts). Mgr. Schoepferj de bisschop van Tarbes en Lourdes, een bij de bedevaartgangers naar Lourdes zeer bekende figuur, is, 83 jaar oud, overleden. De Fransche bladen melden, dat mgr. Schoepfer gisterochtend, tegen acht uur, terwijl hij zich in godvruchtige meditatie tot de H. Mis voorbereidde, gestorven is 's Avonds te voren ad hij nog tot zeven uur verschillende zijner werkzaamheden in orde gebracht. De begrafenisplechtigheden te Lourdes zullen plaats hebben a.s. Maandag, den 29 Augustus. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Vertegenwoordiger in de Dioc. Commissie voor R.-K. Jeugdorganisatie in bet Bisdom Haarlem: van het St. Francis- cds Liefdewerk den Weleerw. Pater J. Cor- ver, te Amsterdam; van den R.-K. Land- en Toinbouwbond den heer H. J. Ganzen- boom, In dezen tijd vooral, nu zoo dikwijls schrijvers hun groote maebt misbruiken ter Propageering van heillooze, ongodsdienstige beginselen, die tenslotte de maatschappij jot ondergang moeten brengen, is het ver- beugend te weten dat andere auteurs hun tijd en kunst geven om mooie, goede boeken je stellen tegenover het gif der go'dsdienst- looze en meer dan eens pervers.e lectuur. Van een van hen, Henri Bordeaux, een der onsterfelijken van de Academie Fran- éaise vertelt John Schilte in het Augustus, nummer van „Boekenschouw". Hij heeft een onderhoud gehad met den beroemden Fran- ^chen schrijver, die sprak over zijn geschie denis als schrijver, zijn veranderde levens houding (ten goede!) sinds hij „Jeanne Mi- chelin" schreef, en enthousiast was over koningin Wilhelmina, „die zeer goed op de hoogte was van de Fransche letterkunde". Een andere voorname figuur, man van be. 'eekenis voor zijn vaderland en voor de Katholieken in 't algemeen, is de krachtige cn strijdbare Engelschman Hilaire Belloc. Ellen Russe schrijft over hem in hetzelfde nummer een goed inlichtend artikel (naar aanleiding van zijn onlangs in het Neder- 'andsch verschenen „Kerk en Geschie denis"), dat ons bekend maakt met den in vloed van dezen historicus en publicist, die met Chesterton wel een der meest bekende Engelschen is. J. Jacobs levert zijn vervolg-artikel over ECHTE de modedrank. Op hei BAL-CHAMPÈTPE Alle dansers houden hem steeds in hei oog. Want hel is een warm werk dal dansen in den zomer en hii ziel er altijd uil als de koelheid en trischheid zelve Na iederen dans slaat hii gereed, ihans ook per flesch, dragende een wettig gedeponeerd zwart etiket, waarborg dai het mineraal- soda- ol spuitwater al of niet met. suiker werd ge mengd met CAT2 ZOON va n PEKE LA. GRONINGEN lezen en omschrijft, gesteund door verschil lende citaten, hoe, wat en wanneer men moet lezen. Ht gevarieerde nummer bevat voorts een korte karakteriseering van mr. Fr. Erens, die 70 jaar is geworden, besprekingen van Fransche en Nederlandsche romans, en de gewone rubrieken. Bepaald vermakelijk en meer dan dat! is hetgeen onder „Boeken en Bladen" aangehaald is van Henri Bruning uit „Roe ping". De redactie heeft haar belangstelling nu ook uitgestrekt over de natuurwetenschap pen; de nieuwe rubriek staat onder leiding van pïof. W. Mulder S.J. Ze sterven van honger. Hoewel het thans tijd is voor de bijen om door den heidebloei nog honing te ver zamelen, blijkt dit jaar ook de imkerij door den hevigen regen mis te loopen. Al thans verschillende bijenhouders moeten de volken nog voederen, voor zoover ze nog in leven zijn, daar reeds 2530 pet. verhon gerd is. Aan de kortebaan draverij te Purmerend namen 21 paarden deel en wel: Harrold, 310; Lotje, 285; Auto, 315; Osmond H, 290; Patrick Duluth. 320; Orchidé, 285; Meteor, 310; Zorka, 300; Omega, 295; Maggy Henry 320; Nanny B, 290; Naide, 285; Lady Chines 315; Klara C, 295; Prijslooper, 285; Senator Axbond, 325; Letha, 295; Sara G, 315: Ma rie P, 320; Miss Zelda Peter, 320 en Quida, 285 M. In den eersten omloop vielen Harrold, Osmond H, Orchidé, Zorka, Omega, Naide, Klara C, Prijslooper, Letha en Miss Zelda Peter af. lil de tweede ronde vielen uit Quida, Auto, Meteor, Nanny B en Sarah G. In den omloop om de finale vielen Lotje, Maggy Harry en Senator uit, waarvan later Lotje en Senator, die daarvoor nog loopen moesten, den vierden prijs hebben gedeeld. Patrie Duluth moest toen met gelijken af stand de meerdere erkennen in Marie P die op haar beurt weer verloor van Lady Chimes. De uitslag was dus: 1. Lady Chimes, eig. P. H. v, d. Veen, berijder L. Ensing, f 300; 2. Marie P, eig. D. A. van Stralen, Den Haag, berijder J. Witteveen, 100; 3. Pa trick Duluth, eig. P. C. Meurs, Schoorl, bs- rijder K. Snoek, 50. MEJ. BOUMAN IN AMERIKA. Naar de Tel. meldt wist Kea Bouman haar 2den wedstrijd in Amerika te winnen, zij sloeg n.l. Mrs Cerbiere met 16 60 en 6—3. In de eerste set maakte zij verschillende fouten,maar in de tweede was zij haar te genstandster volkomen de baas. Zij liet Mrs sche lief was, wat weer van grooten in- sche lief wass, wat weer van grooten in vloed bleek op de snelheid en de nauwkeu righeid der slagen van haar tegenstandster. OEFENWEDSTRIJD „ZWALUWEN". Zaterdag 3 Sept. a.s. te 334 uur nam. zal in het Stadian te Amsterdam een oefenwed strijd worden gehouden iusschen de Zwa luwenelftallen, welke als volg! zijn samen gesteld: Elftal A: Van der Aa, Willem II, doel; Admiraal, P. E. C„ en Prevost. R. C, H., achter; v. d. Dond, Feyenoord, Den Hoed, H. D. V. S. v. d. Broek, Xerxes, midden; Kammeyer, Haarlem, Adam H. V. V„ van Reenen, U. V. V., v. d.Velde. Stormv.; Huis man, Excelsior, voor. EUtal B: Vijgeboom (N. A. C.) doel; Boe ree, E. D, 0„ en Van Zwieteren. Sparta; achter; Sterk, 't Gooi; De Dood. D. E. C.; Den Dolder, 't Gooi: midden: Homburg, Blauw-Wit; Snooy, V. V. A.; Verkerk, R. C. H.; Dunk, V. O. C.; Landaal, A. G. O. V. V., KAPITEIN STEUP. De kapitein Steup. de bekende oud-doel- verdediger van H. F. C„ onder wiens leiding het Ned. vliegeskader met zooveel succes aan de wedstrijden in Zwitserland deelnam, is gistren te Soesterberg teruggekeerd. Op de terugreis moest Steup nabij Kainserstuhl een noodlanding maken. DE JUBILEUMWEDSTRIJDEN VAN DEN HAARLEMSCHEN DAMBBOND. Gisteravond werden in „De Korenbeuis' van het 20-jarig bestaan der „Haarlemsche Damclub" voortgezet De uitslagen waren: t Groep I. A. B. de JongJ, B. Sluiter Jr. 11 F. A. BerkemeijerH. G. Teunisse 20 P. G. van EngelenAeBe de Jong 20 J. B. Sluiter Jr.F. A. Berkemeijer 20 Groep II. J, P. van Eijk Jr.W. van Daalen 20 Groep III. H. van SantenPh. F. Amnlung 11 J. WielingaJ. C. van Waard 20 Groep IV W. J. A. Malta—J. Merts 1—1 Groep V. W. J. BosmanJ. R. Kuyk 1—1 Groep VI. Jac. Fr. van GarderenJ. v. d. Kodde 11 J. Balk—P. A. Noov 2—0 J. VAN DER GIESEN, clubkampioen 2de klasse der „Haarlemsche Damclub". Ook in de 2de klasse der „Haarlemsche Damclub" is thans de beslissing om het kampioenschap gevallen. De heer J. van der Giessen wist na zeer spannenden strijd beslag te leggen op den clubkampioens titel. De heer R. Hartgerink werd tweede met 17 punten uit 12 partijen. Haarlem is aan het laatste vierde deel van haar competitie toe. Nog drie wedstrij den zijn er te spelen. De eerste daarvan wordt Zaterdagmiddag in Amsterdam ge speeld tegen Concordia. Boven het hoofd van de beide partijen hangt het gevaar van de onderste plaats. Het is te verwachten dat beide erg hun besit zullen doen dat gevaar te verminderen. Concordia heeft het voordeel „thuis" te spe len de beschikking over een slerker negen- len de beschikking over een sterke rnegen- tal. Als dat negentfd maar niet zoo onbe grijpelijk zwak speelt als in de laatste wed strijden gewoonte is. Blauw-Wit is ook nog candidaat voor da onderste plaats, doch naar alle waarschijn lijkheid wint B.-W. Zaterdag van Z. R. C., waardoor haar positie heel wat verbeteren zou. In dat geval zouden Haarlem en Con cordia de ernstigste candidaten zijn! Da winstpunten zijn dus noodig als brood. j Onder bovenstaanden titel schrijft „Cla- mans" in „de Vriend der H.H. Harten" onder een gemoedelijk praatje het volgende Juist, zóó zou ik goed kunnen doen aan de ongelukkige menschheid. Een deugden winkel oprichten 1 'n Deugdenwinkel {a, waarom niet lijk eens naar de groote zaken in onze stedenHoe klein zijn ze soms niet begon nen, en hoe machtig groot en schitterend hebben ze zich niet uitgebreid En hoe komt dat Wel, ze zijn slim geweest. Ze wisten, hoe ze de menschen moesten lok ken. Ze hebben opvallende reclame ge maak' en daarbij, de spullen, die verkocht werden waren niet slecht, 't Was wel niet van t beste, maar toch ook over 't algemeen geen kwade stof en dan ze hadden verstand van zaken. Nou, dat ga ik ook doen, 'n deugdenzaak oprichten Ik heb alle drie eigenschappen van 'n goed zakenman opvallende reclame, goeie stof en verstand van zaken. Want verstand van deugd heb ik, je moet maar veel onder de menschen komen Goeie stof heb ik ook, daar twijfelt niemand aan ik kan een rijkdom van degelijke lectuur aanbevelen, enz. en nu nog de opvallende reclame. Zie je, je moet de menschen lokken tot de deugd. Maar ook dat is in orde. Volg toe maar. Ik zal trachten overal4 waar ik kom het gesprek te vergeestelijken en de1 menschen voorzichtig te overtuigen, welke deugd ze 't meest noodig hebben, en dan m'n waar heel goedkoop aanbieden, ze er op wijzen hoe gemakkelijk ze anders kunnen doen, raad geven, 'n goed voorbeeld, enz. 't Wordt 'n prachtzaak Daarbij, ik red er zielen mee, en zielen redden is een zeker paspoort voor den hemel! Eh.... wil U me even volgen „Goejen morgen, m'nheer en mejuffrouw Hooghart, goed geslapen „Goeden morgen, Clamans, al zoo vroeg wakker „Vroeg Maar hier in de kamer is de boel al opgeruimd en m'nheer is reeds naar de Kerk geweest. Me dunkt er zijn er nog meer, die van vroeg houden." Dat is 'n pluimpje vooi de familie Hoog hart en 't doet ze goed. 'n Prachtige aanlei ding om m'n waar te verkoopen, want er heerscht hier weelde en ze zijn nier erg milddadig, dus vooruit ,-,Ja, netjes, is 't hier buitengewoon, als 't maar niet te netjes is?" „Te-netjes, Clamans?" „Nou ja, ie doet er geen kwaad mee. hoor, doch kom, laten we mekaar nou geen Mietje noemen Wel, als ik jullie was, deed ik 't anders." „Anders, waarom anders „Kijk, ik zou die kostbare piano verkoopen; daar heb jullie toch niks aan, 't ding komt nooit open en van de opbrengst zou ik zelf de helft houden en de andere helft voor de Missie besteden." Ik deed m'n best om 't zoo gemoedelijk mogelijk voor te stellen. „Nou, Clamans, we danken je wel voor goeden raad hoor, en mag ik jou ook eens goeden raad geven vroeg m'nheer. „Wel," viel z'n vrouw in „dat jij 't beste deed je neus niet in onze zaken te steken, dan doe jij ook wat voor de Missie Boem Ik ging maar weg, want 't was misMisschien was m'n reclame niet goed „Goeie morgen, Kee, Anna, Mien, Trui Kato, allemaal goed geslapen?" „Dat doen we altijd." Ik bevind me bij een weduwvrouw met vier dochters, 'n Braaf mensch en flinke meiden, maar 'n beetje aan den wereldschen kant, niet altijd even netjes gekleed. Wacht ik zal ze 'n deugd verkoopen „Nog al frisch, hè, moeder, van morgen „Ja, 't is gemeen koud" roepen verschil lende stemmen. „Juist, en jullie zult 't wel extra koud hebben met je lage blousjes, ik zou ten minste niet graag met zoo'n vod over straat loopen 1" „Kijk, kijk, hoor Clamans 1 Zeg, maar we zijn niet om 'n preek verlegen, je behoeft niet bang te zijn, dat wij verkouden worden hoor, en, ai zou dat toch gebeuren, dan gaat 't jou nog niks aan 1" Basta. Er zit niks anders op dan maar zoo gauw mogelijk te vertrekken. Gëen succes, maar toch niet wanhopen.... „Goeien morgen, m'nheer Adelaar, goed geslapen 2 „Uitstekend Clamans, gaat U zitten. Ik heb zelf juist 'n oogenblikje rust noodig. Ik ben wat opgewonden. Ik heb net ruzie gehad met m'n buurman, 'n eigenwijze vent. Hij wil nooit toegeven. Ik weet zeker, dat ik veel beter werk lever dan hij ik ken de menschen door en door, ben veel slim mer in de zaak dan hij, maar je moet niet denken, dat hij 't erkennen wil Wacht, man, jij moet de nederigheid van me koopen, die heb je hard noodig.... „Ja, ziet U, m'nheer Adelaar, als twee kijven, hebben gewoonlijk allebei schuld, Zegt 't spreekwoord." „D heb? spt Dus U wilt zeggen, dat ik ook schuld „Kalm, kalm, dat beweer ik'niet, maar „Maarmaar, ik begrijp je wel. Jij heult met dien verwaanden buurman. Ik wil niks meer met je te doen hebben, je kunt gaan, vooruit opgehoepeld 1" Pats, daar word ik pardoes op straat ge zet met m'n deugdenwinkeltje. Ja, ja, 't apostolaat vraagt offers Kom, vooruit Clamans, nooit den moed opgeven Als 'n echt zakenman heb ik direkt contact Daar komt 'n drinkebroer aan maar nou is ie nuchter 'n goede gelegenheid om met zoo'n man te praten. „Goeien morgen, Jan, lekker weertje hè „Nou en of 1 We kunnen 't best gebrui ken 1" „Zeker, en gevoel je je niet prettig op zoo'n frisschen morgen?" „Kerel, je knapt er heelemaal van op." „Juist, ik wil wedden, dat je je veel beter gevoelt dan eergisterenavond, toen "je 'm zoo om had 1 Jan, Jan, wat kun jij toch drinken 1" »Stvan mijn part, wat gaat jou dat aan, wou je 'n oplawaaier hebben Maar ik maakte dat ik weg kwam. 't Is treurig, allertreurigst, de menschen kunnen geen goed woord meer hooren Bijna ontmoedigd stap ik binnen bij Juf frouw Kwebbel, 'n beste en verstandige dame, maar 'n beetje babbeizuchtig aan gelegd. „Goeien morgen, juffrouw, goeien mor gen 1" „Goeien morgen, Clamans, ik ben blij dat ik je zie, want ik heb je heel wat te ver tellen." Hm, die js in goeie stemming 1 „Zie je, ik weet niet of je 't al gehoord hebt, maar bij Bakkers op den hoek, je kent ze wel, daar is 't me vannacht ook wat ge weest. Hij en z'n vrouw hebben ruzie ge had.... en schelden m'nheertje De buren werden er wakker van en moesten tusschenbeide komen, anders hadden ze mekaar aangevlogen, tenminste zoo heb ik 't hooren vertellen Heb jij er nog niks van gehoord „Nog niets, juffrouw Kwebbel, en ik ge loof er ook niet veel van, want ik heb van er oneenigheid nog nooit iets bemerkt." „Maar 't is toch zoo, en iedereen, die ik 't vanmorgen verteld heb, geloofde 't di rekt." „Hoor eens hier, beste juffrouw Kwebbel, als ik jou was, zou üs t^sh. swa om zoo maar iemand's goeien naam op straat te gooien." Maar dat was mis. En toén kwam, er wat los Alle scheldwoorden, die ze in den mond van de Bakkers gedacht had, kwamen nu op mij terecht. En hoe vlug of ik ook wig was, ik hoorde veel meer dan je hersenen opdoen in 'n heftigen roman, die je «in één avond uitleest.... Geheel ontmoedigd ga ik binnen bij m'n vriend Jansen. Hii wist van m'n plannen, van m'n deugdenwinkel en had er toen heel nuchter om gelachen. Ik vertel hem haarfijn alle wederwaardigheden van dezen morgen, en toen ik uitverteld was, zat hij wel vijf minuten achter elkaar erbarmelijk te lachen. „Zeg, Clamans, weet je wel, dat je zelf ook nog 'n deugd uit je eigen winkel moet koopen „En welke?" „De liefde Je reclame is niet goed. Je reclame moet bestaan uit liefde, de menschen niet kwetsen, maar ze winnen door de liefde 1" „Je hebt gelijk, vriend., maar kun jij me geen handje helpen om m'n waar aan den man te brengen „Dat nooit, ik heb toch geen liefde ge noeg, en die zal ik ook nooit krijgen 1" I „Neem me niet kwalijk, vriend, ik heb ze ook niet, maar ik zal probeeren ze te krijgen en dan ga ik met nieuwen moed m'n zaak beginnen. Al was 't alleen maar, dat de gesprekken der menschen hier en daar 'n beetje meer vergeestelijkt werden, dan leerden de menschen meer, en de deugd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5