Bmtenlandsch Nieuws, Een ongeluk te Chamonix. GEM. BUITENL. BERICHTEN, De gemeentebegrooting 1928 van Utrecht. RADIO-NIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen. Geen beëedigde Rijks-taxateurs voor de belastingen. Bijna ongelooflijk. De radio-distributie. Een windhoos in zakformaat. STOOMVAARTLIJNEN. GEMENGD NIEUWS. Om Sacco en Vanzetti? Hij had zelf den brand gesticht. Een vrouw door den bliksem bewusteloos geslagen. Omdat hij geen werk kreeg. Onder een instortenden put bedolven en verpletterd. Een geluksvogel. Een ernstige autobotsing tusschen „De Vink" en de Haagsche Schouw. MARKTNIEUWS. DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE GEOPEND. Een rede van Poincaré. In tegenwoordigheid van ongveer 400 parlementsleden uit 35 staten is gisteren het 24ste jaarlijksche congres van de Inter parlementaire Unie geopend. Na toespra ken van den tot voorzitter gekozen presi dent van den Franschen Senaat Doumer en van den Franschen Senator Merlin, nam de premier Poincaré hét woord, om namens de Fransche regeering de deelnemers aan het congres welkom te heeten. Poincaré ging bii zijn betoog uit van de wereldten toonstelling te Parijs en van da daar ge toonde vorderingen van techniek en weten schap en van den opbloei der menschheid die door den oorlog plotseling onderbroken worden. De les van den oorlog is deze, dat men in nog sterkere mate ieder werk moet ondersteunen, dat de toenadering dient. Dat wil niet zeggen, dat de vaderlanders individueel hun kracht en hun vitaliteit ver loren hebben of verliezen moeten. De aan wezigheid van onafhankelijke naties, zoo verklaarde Poincaré, die met elkaar wed ijveren en niet meer vijandig tegenover el kaar staan, is een der onmisbaarste waar borgen voor den vooruitgang der bescha ving. Geen van ons, van welk land hij ook burger moge zijn, zou er in toestemmen, slechts wereldburger te zijn. Hoe wensche- lijk, hoe noodzakelijk de harmonie tus- schen de volken ook is, toch loopt zij zoo vaak gevaar door een onvoorziene ontstem ming gestoord te worden, hetzij slechts door belangentegenstellingen, rivaliteit, eigen liefde of intensieve vooroordeelen, of zelfs doordat in sommige kringen gevaarlijke bijgedachten aanwezig zijn. Het moet der halve de taak zijn van de Interparlemen taire Unie zooveel mogelijk datgeen uit den weg te ruimen, wat de naties verdeelt en datgene te versterken wat ze nader tot elkaar brengt. Na de redevoerigg van Poincaré wees de voorzitter der Britscbe delegatie op de vorderingen, welke zijn gemaakt, dank zij de verdragen van Locarno. Hij wenschte Frankrijk en Duitschland geluk een ver drag te hebben gesloten, dat tot de be vrijding van den handel leiden zal. Loebe, de voorzitter van den Rijksdag gaf als zijn meening te kennen dat er op den weg der entente een stilstand is. De geheime diolomatie diende te worden af geschaft. De Volkenbond werkt te lang zaam. Hij zinspeelde op de algeheele ont ruiming van het Rijngebied, hetgeen de zaak der menschheid dienen zou. De ontvangst der uit het Duitsch ver taalde rede was veeleer koel. DE CONGRESSEN IN ZWITSERLAND. Instituut voor Int. Recht. Het instituut voor internationaal recht, dat ditmaal zijn jaarvergadering te Lau sanne houdt, onder voorzitterschap vap den bekenden Amerikzanschen volken rechtgeleerde James Brown Scott, heeft zeven nieuwe leden te benoemen gehad. Onder de zeven uitverkorenen behoort onze landgenoot prof. mr. J. Kosters, lid van den Hoogen Raad. Het Minderhedencongres. De groepen, die zich uit het congres heb ben teruggetrokken, hebben een verklaring gepubliceerd, waarin o. a. gezegd wordt, dat de houding dezer groepen geenszins tegen den persoon van den congresvoorzitter is gericht, die he volle vertrouwen der -groe pen blijft genieten. De verkeersconfercntie. De verkeersconferentie benoemde drie commissies, welke o. ada quaestie der identiteitsstukken voor personen zonder nationaliteit en de revisie van de statuten der verkeersorganisatie zullen bestudeeren. Internationale Persconferentie. In de persconferentie bepleitten Meynot van het Ag. Havas en de directeur van het Journal des Débats met kracht een verla ging der telegraaf- en telefoontarieven in het belang der pers. De Int. Persconferentie zette Donderdag de behandeling der tariefquaestie voort. Zij nam besluiten nopens de verlaging van het tarief voor het overbrengen van telegram men en radiogrammen over groote afstan den. Ten aanzien van de telefonie werd be sloten voor gewone persgesprekken een re ductie van 50 pet. te verlangen alsmede prioriteit ten opzichte van particuliere ge sprekken. Dezelfde familitieten zouden ook aan dringende persgesprekken moeten wor den toegestaan. Alle besluiten werden ge nomen met op een of twee na algemeene stemmen. Ten slotte werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen van de telegraaf- agentschappen om ter bescherming van den berichtendienst in alle landen cijferperstele- grammen tegen het gewone perstarief in te vceren. De Verkeersconferentie. In de gisteren gehouden zitting begon de verkeersconferentie met het onderzoek van het algemeen rapport nopens het sedert de jongste conferentie door de verkeersorgani satie verrichte werk. Het Minderhedencongres. De minderhedengroep, die zich van het minderhedencongres te Genève heeft terug getrokken, publiceert een verklaring, waar in zij mededeelt, dat zij zich, met het oog op het scherp tot uiting gekomen eenzij dige politieke karakter van het congres, afscheidt. Alle Po-olsche groepen hebben zich hierbij aangesloten, evenals de Deen- sche en de overige Slavische groepen. Een spoorwegongeluk bij Seven-Oaks. De ontsporing van den trein Deal—Fol kestone geschiedde een half uur na het vertrek uit Londen. Alle wagens werden vernield, behalve de drie achterste; de Pull- mancar werd tegen den dijk geworpen, de lccomotief drong met de voorste wielen in den dijk. Toen het ongeluk gebeurde, hoorde men bijna geen geschreeuw en zeer weinig ge raas. Alle overlevenden waren als verlamd- van schrik. De ambulance was spoedig ter plaatse Naar verluidt, werd de meeste schade veroorzaakt, doordat een der wagens tegen dc brug opliep. De machinist en de stoker hadden beiden gebrok_en armen. Tot laat in den naqht was men bezig met De oorzaak van het spoorwegongeluk is continent ondervonden cenige vertraging. De oorza-akk van bet spoorwegongeluk >s nog niet vastgesteld, doch gemeend wordt, dat dit het gevolg is van de dezer dagen gevallen zware regens, die het tracé heb ben verzwakt. De trein reed met een snel heid van zestig mijl per uur, toen de loco motief uit de rails liep en naar een zijde omviel, terwijl de wagons tegen het metsel werk van een brug optornden. Het zoe ken na-ar eventueele slachtoffers werd den geheelen nacht Voortgezet. Volgens de laatste officieele cijfers ziin bij het spoorwegongeluk bij Seven O,aks 12 dooden en 48 gewonden te betreuren. De Ierscbe verkiezing. Bij de tusschentijdsche verkiezingen in 't graafschap Dublin en in South Dublin City- heeft de regeering van den Ierschen Vrij staat twee zetels gewonnen. De draadlooze dienst geeft nadere bijzon derheden omtrent één der beide verkiezin- ngen, n.l. die in South Dublin City. De re- gteringscandidaat Hennesy verkreeg 24.139 stemmen tegen 18.647 stemmen op den re publikein Briscoe. De derde candidaat, M.ur phy, behaalde slechts 1115 stemmen. De Dail Eireann ontbonden. Op advies der regeering van den Ierschen Vrijstaat teekende de gouverneur-generaal een proclamatie tot ontbinding van den Dail Elrann. De nieuwe verkiezingen zullen tegen 15 September worden gehouden. De relletjes te Parijs. Een der in den nacht gearresteerde be- toogers is door de correctioneele recht bank veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Het „American Legton". Het hoofdbestuur van het „American Le- gicn'j verklaart, dat de betoogingen inzake Sacco en Vanzetti geen wijziging hebben gebracht in het program, vastgesteld voor het a.s. congres te Parijs. Relletjes te Hamburg. Bij het invallen van de duisternis heb ben betocgers voor Sacco en Vanzetti gisteren in verschillende deelen der stad een aanval gedaan op de politie, die met steenen en flesschen bekogeld werd. Een brigadier werd uit een tram gesleurd en mishandeld en ten slotte doodgestoken. De moordenaar ontkwam. Een aantal politie agenten en burgers werd gewond. Het Duitsch-Fransche Handels verdrag, De Rijksraad heeft gistermiddag met één stem tegen het handelsverdrag met Frank rijk goedgekeurd. Slechts Hessen stemde tegen, daar de Hessische regeering van meening is, dat de Hessische wijnbouw door het verdrag wordt bedreigd. Afschaffing doodstraf in Denemarken. Volgens een verklaring van den Deen- schen minister van justitie zal in het nieu we strafwetboek de doodstraf worden afge schaft. Twee oud-generaals te rechtgesteld. Uit Moskou wordt geseind: Het centraal executief comité der U. S. S. R. verwierp de verzoeken om gratie van de oud-gene raals Annenkow en Wenissow. Het dood vonnis is voltrokken. Noodweer in Tirol. Uit geheel Tirol komen berichten om trent o-nweersstormen, die in den nacht heb ben gewoed. Gisterenmorgen waren de ber gen tot aan de boomgrens met nieuwe sneeuw bedekt. Het water van de Inn en de Sill staat hoog. Het treintje van Chamonix naar het Mer de Glace is gederailleerd, waardoor de lo comotief en de eerste 'wagen in een ravijn vielen. Het aantal gewonden is nog niet vastge steld; men vreest dat er dooden zijn, Het Fascisme. Het politiecorrespondentiebureau deelt mede, dat op 23 Aug. des morgens 5 uur zes gewapende mannen zijn binnengedron gen in de woning van dr. Vorel, een hoog geplaatst ambtenaar bij het ministerie van nationale defensie, te Sazawa. Zij wilden met met de revolver dwingen hun zekere officieele documenten te overhandigen. In verband met deze overval zijn te Praag eenige personen verhoord, van wie twee werden aangehouden. Gisterenmorgen werd bij verrassing huis zc-sking gedaan in het secretariaat der fas cistische partij en in het redactiebureau van het orgaan dezer partij,, In het ecretriaat waren tijdens de huis zoeking eenige fascistenleiders met oud- generaal Gajda aan het hoofd aanwezig. Alle notulen, de instructies van het bestuur der fascistische partij en die van Gajda werden in beslag genomen. De hoofdredacteur van het fascistische blad en de secretaris der fascistische partij werden voor den hoofdcommissaris van politie gebracht. De begrafenis van Zagloel. Groote belangstelling. In de begrafenisstoet van Zagloel pasja liep naast de militairen een niet-formeele processie mede, die bestond uit vertegen woordigers van arbeidersvereenigingen en padvinders, voorafgegaan door met rouw floers omhangen vaandels en vele muziek corpsen. De groepen die volgden, vertegen-' woordigden de regeeringsdepartementen en de studenten. Een groep van tweehon derd officieren liep vóór de lijkkist van Zagloel, die op een alfuit was neergelegd bedekt met een zijden Egyptische vlag. Aan het hoofd van de officieele rouwklagers lie pen de ministers van Landbouw en Oorlog. De laatste plechtigheden werden in de Imam Sja-fci-moskee verricht. De samenzwering In Griekenland. De ingestelde speciale commissie heeft voorgesteld een honderdtal personen uit het land te zetten, die er van verdacht worden betrekkingen te onderhouden met de Pangulistische organisatie. Daartoe behooren ook mevrouw Pangalot cn verscheidene oud-ministers, die reeds zijn aangehouden, Aanval op een trein. Volgens een door het dept. van' buiten!, zaken ontvangen bericht heeft een gewa pende bende van vele honderden mannen tien mijlen ten Z. van Acaponeta in het Mexicaansche district Nayarit een aanval gedaan op een trein van de Southern Pa- sific, Railway. Er ewrden zestien personen gedood of gewond. Een Amerikaansche vrouw werd ernstig gewond. Er bevonden zich nog 10 andere Amerikanen in den trein, doch geen hunner- werd gewond, hoewel er 40 schoten op den trein werden gelost. De burgeroorlog in China LONDEN, 25 Aug. (V.D.) Uit Peking wordt gemeld, dat te Tsjinkiang de sraat van beleg is afgekondigd. Een zegsman van het Japansch departe ment van Oorlog verklaart, dat de vloot haar manoeuvres reeds beëindigd had en op weg naar haar basis, maatregelen had getroffen om zich te beveiligen tegen ecu nachtelijken aanval van torpedojagers. De maan was schuil gegaan, de oorlogssche pen hadden hun lichten gedoofd en stoom den met groote snelheid voorwaarts, toén een flotielje torpedojagers een aanval deed. Het schijnt dat de „Warabi" en de „Asji" een poging deden om voor een der krui sers langs te varen, die niet tijdig hun koers konden veranderen otn een botsing 'te voorkomen. Een aardbeving, Het Japansch blad „Nichi Shimboen" meldt dat tengevolge van een aardbeving, die gistermorgen bij Tainan plaats had, tien personen werden gedood en meer dan honderd gewond, en tweehonderd huizen werden verwoest. De aardbeving op Formosa. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden bij de aardbeving op For mosa veertig. Bij Raisan werden dertig huizen verwoest, in de streek van Takao 145 huizen. AMERIKAANSCHE BOUWPLANNEN. Bij den bestaanden woningnood te Ber lijn wekte onlangs een Amcrikaansch aan bod tot het bouwen van een aanzienlijk aantal huizen groote verwachtingen zooals men weet is echter van het heele plannetje niets gekomen, daar de Ameri kaansche aanbiedingen tenslotte bleken niet au serieux te kunnen worden genomen De zeilde Amerikaansche firma heeft, naar de „N Leipz. Z." verneemt, ook den gemeenteraad van de stad Leipzig een plan voorgelegd om een 2000 tal huizeft te zet ten. Maar ook van d't ontwerp is niets gekomen, de raad meende de voorwaadden van den Amerikaan niet te kunnen aanne men. Men is in Leipzig overtuigd, dat men bij toenemende verbetering in den ecoo- m schen toestand in de komende jaren uit eigen middelen voldoende zal kunnen bou wen om in den woningnood te kunnen voorzien. NA DE RELLETJES TE GENEVE. Het bestuur van Genève zal zich ge noodzaakt zien machtiging te vragen voor bijzondere credieten ter bestrijding van de onkosten, die het gevolg zijn van de bij de relletjes op Maandag toegebrachte schade aan het gebouw van den Volken bond, de hotels, winkels enz. PRINS GEORGE. Blijkens berichten uit Belgrado te Wec- nen ontvangen, bestaat in de hoofdstad bezorgdheid over den gezondheidstoestand van Prins George, den ouderen broer van koning Alexander. Prins George, die thans 40 jaar oud is, deed in het jaar 1909 veel van zich spre ken door zijn ruw optreden, hetwelk o.a. het overlijden van zijn kamerdienaar ten gevolge moet hebben gehad. Hij werd gedwongen afstand te doen van zijn aanspraak op den troon ten gunste van zijn jongeren broer Alexander. In Mei 1925 werd hij door de doktoren als ge krenkt in zijn geestelijke vermogens in een sanatorium geplaatst. Den laatsten tijd is zijn toestand zeer achteruitgegaan ihans heet het, dat hij een poging tot zelfmoord heeft gedaan, BLOEDIGE DISCUSSIE. Twee ag'tators der partij van Raditsj hebben hij een publiek debat met een agi tator der Kroatische volkspartij ruzie ge kregen en hem doodgeslagen. Beiden wer dengearresteerd. Een commissie stelt een onderzoek in. DE BRAND TE SKOETARI. Door den brand in een buitenwijk van Skoetar- zijn 400 huizen verwoest. Er werd niemand gewond. De botsing tusschen oorlogsschepen.» moest 8oen, werd vanwege de geestelijk heid een onderzoek ingesteld naar de toe diening van het H. Doopsel. Dit was zoo secuur en devoot door den arts gedaan, dat de geldigheid van het Doopsel onvoor waardelijk werd aangenomen, en geen nieuw Doopsel meer werd toegediend. Er gebeuren soms rare dingen in de wereld, en ook in onze goede mijnstreek. Een tekort van bijna één millioen. Het tekort op de a.s. gemeentebegrooting van Utrecht za niet minder dan bijna één millioen bedragen. De wethouder van Financiën, mr. M. H. de Boer, wien door verschillende persverte genwoordigers naar de oorzaken hiervan werd gevraagd, deelde mede. dat het tekor'. op den dienst 1926 circa 60.C00 bedroeg, dat op den dienst 1928 553 000. terwijl het verschil met het ba'ig slot van 1924, onge veer 8 ton, het tekort tot ruim f 1.40G.ÖOO deed stijgen. Een bezuiniging van ruim 400. werd reeds verkregen, zocdat nog een klein millioen Ier dekking overblijft. De wethouder achtte het niet onmogelijk, dat, wanneer men geen verdere bezuin'gin- gen wil en ook de reserves die al danig zijn aangesproken -niet nog meer wenscht uit te pu.ten, verhooging van den belasting factor van 0.55 op 0.85 te wachten is. Op een vraag of er voor dit aanzienlijk tekort neg een bijzondere omstand'gheid viel te vermelden, antwoordde de wethou der ontkennend. „Utrecht heeft te gropt ge leefd en zal nu de gevolgen moeten dragen," De begrooting kan in den loop der vol gende week tegemoet worden gezien. Terugkomst in Den Haag. Naar het Corr. Bur, mededeelt zal de Koninklijke familie Dinsdagavond 30 Aug. Ie. 10.04 in de residentie terugkeeren en haar intrek nemen op den „Ruygen Hoek. De heer C, Sijthoff te Wassenaar heeft, naar de „N. Crt." meldt, van den minister van Financiën de mededeeling ontvangen, dat hij niet voornemens is om een nieuwe functie als beëdigde rijks-taxateurs van be lastingen te scheppen. De heer Sijthoff had daarom verzocht, omdat de hoogere belastingambtenaren zich niet op de hoogte kunnen stellen van de juistheid va nde aangifte van vermogens- en inkomstenbelasting dan door toepassing van dracon sclie maatregelen, die reeds veel ontstemming hebben gewekt. Een geheim Katholiek. Men schrijft uit de mijnstreek aan de N. Venl. Crt.: „Het is haast niet te gelcoven wat ons dezer dagen een zeer achtenswaardig persoon in de mijqstreek wonende, ver telde. Maar de geloofwaardigheid cn de betrouwbaarheid van den man staan zóó boven alle verdenking verheven, dat wij< hetgeen hij ons mededeelde, aan de ver getelheid wenschen te ontrukken. Een arts werd op zekeren dag geroepen bij een der hoofdambtenaren van de Staatsmijnen, om een verlossing te verrich ten bij diens echtgenoote. Toen alles was afgelocpcn werd de dokter door den va der uitgenoodigd het kind te doopen. De geneesheer keek den vader zeer verwonderd aan. Doch met klem en aan drang werd de vraag herhaald: „Ik heb het mijn moeder beloofd," zoo hernam de vader, „dat ik het kind onmiddellijk na de geboorte zou laten doopen." De geneesheer stond paf en herinnerde zich wat in den Catechismus staat, over het doope.c; dat slechts in tijd van nood door een ieder mag cn moet geschieden. En de pasgeborene was goddank kernge zond. Weer opperde de geneesheer gron dige bedenkingen, maar de vader bleef aanhouden en toen kwam het hooge woord er uit: „Ik ben geheim katholiek, anders kan ik geen promotie maken" De geneesheer heeft toen het kindje het H. Doopsel toegediend, S'nds jaren zijn verloopsn. De Staats- imjnambtenaar, die niet in het openbaar zijn kaht. godsdienst durfde belijden, heeft onze mijnstreek reeds lang verlaten En toen de knaap zijn eerste H. Communie Een schrijven van den directeur-generaal der P. T. en T. aan de gemeentebesturen. Hoe moeten de aanvragen behandeld worden? De directeur-generaal der P. T. T, heeft, naar V. D, meldt, aan de gemeentebestu ren een circulaire gezonden waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de wijze waarop, bij aanneming door de Staten-Ge- neraal, van de thans aanhangig gemaakte wettelijke regeling de Verschillende aan vragen om machtiging tot stichting van een radio-distributie-inrichting zullen worden behandeld. Allereerst zal voor elke gemeente moe ten worden vastgesteld q! met één radio- distributie-inrichting kan worden volstaan, dan wel of met het oog op de samenstelling of de uitgebreidheid van de gemeente meer inrichtingen noodig zijn en zoo ja hoeveel. Daarna i s aan de orde de vraag, aan wie(n) de machtiging zal worden verleend. Behalve de voor enkele gemeenten reeds verleende machtiging zijn. er bovendien een groot aantal aanvragen loopende, waaron der cr verscheidene zijn voor dezelfde ge meente.. Het spreekt vanzelf, dat aan al die aanvragen niet kan worden voldaan. De directeur-generaal stelt zich daarom voor dc volgende gedragslijn te volgen: De in een gemeente reeds bestaande ra-» dio-distributie-ondernemingen zullen door combinatie moeten samenvloeien tot één bedrijf voor de geheele gemeente* Is de samenstelling of de uitgebreidheid van de gemeente zoodanig, dat niet met één be- drijfsgebied kan worden volstaan, dan worde de gemeente in zooveel gebieden verdeeld, als rationeel moet worden ge acht: de reeds bestaande ondernemingen worden tot ten hoogste zooveel combina ties teruggebracht als er gebieden zijn en aan elke combinatie wordt de vereischte machtiging voor het haar toegewezen ge bied verleend. In de eerste plaats moet dus gestreefd worden naar het vormen van één cxploteerend lichaam voor de centrales in de gemeente. In de gemeenten waar nog geen radio- distributie-inrichtir.g aanwezig is en waar voor aanvragen zijn ingekomen, zullen in dien er meer clan één aanvrage is, de aan vragers zooveel mogelijk moeten trachten te komen tot het vormen van één lichaam, waarb?j zij allen zijn ingesloten. Aan dit lichaam zou dan de Rijksmach tiging en c,qr vereischte gemeentelijke vergunning kunnen worden verleend. Bij gebreke van overeenstemming te dien aan zien adviseert het gemeentebestuur aan wie ,E aan welke organisatie de machtiging het best zou kunnen worden uitgereikt, In de gemèenten, waarvoor geen aanvra gen om machtiging aanhangig zijn, zou met eventueel in te dienen verzotken kunnen worden gehandeld op de wijze als hierbo ven uiteengezet. Indien het gemeentebestuur zich met den hiervoor gedachten opzet kan vereenigen, dan zal, blijkens de circulaire, de directeur- generaal het op prijs stellen, zooveel mo- gelijk gemotiveerd te vernemen, of. naar de meening van het gemeentebestuur in die gemeente met één radio-distributie-inrich ting kan worden volstaan, dan wel of met het oog op de samenstelling of de-uitge breidheid der gemeente meer inrichtingen noodig zijn en zoo ja, hoeveel en in welke gebieden der gemeente. ijl zoover dit uit de gegevens bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie bekend is, is aan elke gemeente een op gaaf gezonden van degenen, die in de ge meente als radio-distributeur werkzaam j' j*n we' voor de oprichting van een radio-distributie-inrichting een aanvrage om machtiging hebben ingediend. Indien ui t die opgaaf blijkt, dat er meer aanvragen zijn, dan in verband met het toe te laten aantal radio-centrales kan worden ingewilligd, dan verzoekt de direc teur-generaal de tusschenkomst van het gemeentebestuur, ten einde te komen tot de noodige beperking, opdat reeds thans stappen worden gedaan cm te trachten, spoedig jn ,}e aangegeven richting vorde ringen te maken. De directeur-generaal stelt zich voor, dat gelijktijdig overleg met alle betrok kenen, onder leiding van een door het ge meentebestuur aan te wijzen autoriteit ter plaatse, in wien men vertrouwen stelt, aan 1 ,.re'king van dit doel zeer bevorderlijk zat zijn. Desgewenscht zal van de zijde van het hoofdbestuur nadere vóórlichting wor den verstrekt. werd ter plaatse verbonden. Daarop werd de Goudsche Singel nabij de Jonker Fransstraat afgezet. Niemand mocht in beide richtingen passecren. Fven- als de vorige avonden werd door de rel letjesmakers voortdurend met keien, fles schen en allerlei andere projectielen ge worpen. Ook de passerende trams wer den dikwijls bekogeld. Eenige steenwer pers werden gearresteerd. Bij de eerste charche op den Goudsche Singel werd een viertal personen gewond, die door E. H. B. O.-leden die den heelen avond ter plaat se waren, werden verbonden. Verschillende schoten werden gelost in de Lange Baanstraat en Lange Franken- straat. Alle café's op den Goudsche Singel werden ontruimd en gesleten. Ruim half- tien verscheen een achttal bereden agen ten, die m beide richtingen over de volle breedte chargeerden, bijgestaan door zeer veel agenten te voet en rechercheurs. Ook op den Goudsche weg en in de Goudsche Wagenstraat werden charges uitgevoerd. Hierbij werden weer rake klappen uitge deeld. Een zes-tal personen werd gewond, o:w: één vrij ernstig. Om half elf was de rust voorloopig weergekeerd en rukte de politie in. Over Winstim is een windhoos van on geveer 10 meter breedte gestreken. Eenige boerderijen, fabrieken en boomen kregen schade. Persoonlijke ongelukken vielen niet steld. Er zijn deskundigen benoemd, otn, naar het ongeluk een onderzoek in te stellen. Opnieuw ongeregeldheden te Rotterdam. Of het thans nog steeds in verband staat met de terechtstelling van Sacco en Van zetti is niet meer uit te maken. Zeker is het echter, dat te Rotterdam telkens weer ongeregeldheden plaats vinden. Zoo ook weer gisteravond op den Goudsche Singel aldaar. Het begon ditmaal vroeg, vóór achten was een groote menschenmenigte op de been, doch een aantal rechercheurs met de revolver in de hand, bracht er al spoedig schrik onder. Steeds werden kleine char ges uitgevoerd. Bij een daarvan werd in de Korte Brandstraat een ruit ingeworpen en een rechercheur werd door de vallende glasscherven aan het hoofd gewond. Hij Te Sliedrecht werd in den middag van 4 April j.l. brand ontdekt bij bakker S. De brandweer wisth et vuur spoedig te blus- schen. Dezer dagen kwam de politie ter oore, dat de bakker nogal veel schade had op gegeven, terwijl het nogal verdacht voor kwam, dat hij zooveel goederen in voorraad had. De politie heeft daarop S., nu te s- Gravendeel vertoevende opgezocht en hem naar Sliedrecht overgebracht. Hij bekende na 'n verhoor den brand te hebben gesticht. Teruggang in zaken bleek de drijfveer te zijn geweest. Hij is te Dordrecht ter be schikking van den Officier van Justitie ge steld. Te Uithuizen sloeg tijdens oen hevig on weer de bliksem in het huis, bewoond door den slager Eckstein aan de Schoolstraat. Zijn echtgenoote sloeg bewusteloos tegen den grond, doch bleek ongedeerd. Men slaagde er in, een begin van brand met em mers water te blusschen. Een portier te Vlaardingen doodgeschoten. De móordenaar is gearresteerd. Te Vlaardingen vervoegde zich gisteren avond de 23-jarige ongehuwde A. v, d. Lin den bij den portier van het havenbedrijf „Vulcaan" om werk. Toen hem gezegd werd dat er geen werk voor hem was, trok hij plotseling een revolver en loste een schot op den pertier J. Bos. De getroffene zakte onmiddellijk ineen en werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar hij is overleden. De kogel trof hem aan het voorhoofd. De dader werd gear resteerd. Een tragisch ongeluk nabij Nuenen. Onder het gehucht Gerwen nabij Eind hoven was op hel erf van den landbouwer M. Saris een nieuwe gierput voor het vee gereed gekomen. "Toen deze in den put was afgedaald, om hem te bekijken, stortte hij ineen. De man werd verpletterd en op slag gedood. Onherkenbaar verminkt, is zijn lijk onder de puinhoopen vandaan gehaald. De metselaar C. die den put gebouwd had, en ook daarin was afgedaald, kon gered worden. Hij bekwam eenige verwondingen aan het been. De overledene, die 50 jaar oud was, laat een vrouw en vier kinderen achter. Op staatsmijn Maurits viel iemand uit Elsloo van het 20 meter hooge dak van den losvloer van die mijn. Bij zijn val sloeg hij, naar de „N.R.Ct." meldt driemaal over den kop en hij kwam terecht tusschen een der sporen op het mijncnplacement. De man werd bewusteloos opgenomen, maar na een half uur kwam hij weer bij. Hij had slechts lichte schrammen opgeloopen. Een eli»jarig meisje gedood. Drie personen ernstig gewond. Op den weg tusschen „De Vink" en de Haagsche Schcmwis nabij de laatste plek onder de gemeente Oegstgeest, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie perso nen, een heer en twee dames, zwaar wer den gewond en een elfjarig meisje het leven verloor. Het was daar op den weg als gewoon lijk zeer druk, toen een groote Belgische auto, toebehoorend aan den heer Alfred Ghysens, touwfabrikant te Iseghem in W. Vlaanderen, bestuurd door den 26-jarigen chauffeur Adam naast wien de heer G. ge zeten was, met een snelheid zooals de chauffeur zelf verklaarde van 70 a 75 K.M, uit de richting Amsterdam aankwam, met bestemming naar Rotterdam. Er passeerden verscheidene andere wagens, die niet zoo snel reden. De chaffeur keek steeds naar den goe den kant uit. Eindelijk, toen de chauffeur zijn vaart eenigszins had verminderd, moest hij een wagen, bespannen met twee paar den, voorbijrijden. Na dit voertuig te zijn geppasseerd, zag hij plotseling een auto voor zich, komende van tegenovergestelde richting. Hij probeerde naar rechts uit te wijken, doch door de glaoheid van den weg het had pas geregend slipte zijn wagen en week naar den verkeerden kant uit, waar door een botsing onvermijdelijk was. De an dere, veel lichtere wagen werd met groote kracht getroffen en de inzittenden: man, vrouw, eefi dochtertje uit Hilversum en nog 'n dame uit Haarlem werden er uit ge slingerd en kwamen gedeeltelijk onder den zwaren Belgischen wagen terecht. Het 11- jarig meisje was zoo ernstig gewond, dat zij kort daarna overleed. De onmiddellijk ontboden geneesheeren konden slechts den dood constateeren. De drie andere inzit tenden werden ernstig gewond; zij werden per autobrancard naar het Academisch Ziekenhuis te, Leiden vervoerd. De chauffeur van den Belgischen auto werd door de politie met eenige ooggetui gen gehoord. Het vermoeden ligt vcor de hand, dat het ongeluk aan het snelle rijden van den Belgischen autc te wijten was. i Op last van den officier van Justitie, mr. Rijkens is de chauffeur Adam van den Bel- J gischen auto in verzekerde bewaring $e- NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ARY SCHEFFER 23 8 van Rott. te Havre. AUGUSTINA 24/8 Zea gep. van Constanza naar BATAVIER II 25/8 v.m. 8 u. 30 van Rotterdam te Gnw vesend. BELLATRIX 24/8 Noordkaap gep. Archangel naar R'data HILVERSUM 23/8 van Boston te Quebec. MAAS 26/8 Brunsbuttel gep. Christinestad naar R'dam* NEPTUNUS, Oosterhuis 24/8 van Plymouth naar Geflc* MOORDRECHT 24/8 Kotka naar Londen. NOORDWIJK 24/8 Ouessant gep. Rott. naar Algiers. SCOPAS 24/8 van Singapore te Port Said. THESING 24/8 van Dublin naar Belfast. TWEE GEBROEDERS tns., 23/8 te Holtenau. UTRECHT sleepb. 24/8 van Hamburg naar R'dam met lichter „Frisia." WALCHEREN 24/8 van Montreal te Lyttelton. ZWIJNDRECHT 24/8 Brunsbuttel gep. Kotka naaf Londen. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. KAMBANGAN (thuisr.) pass. 24/8 Ouessant. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. BAARN 25/8 van Delfzijl naar Hamburg. COMMEWIJNE (thuisr.) 23/8 tc Havre; 34/8 naar A'dam vertrokken. CRïJNSjSEN 25/8 van A'dam naar Bremen. DOROS 24/8 van Alicante naar Barcelona. HEBE 24/8 van Livorno naar Malaga. JAN V. NASSAU (uitr.) 24/8 te Trinidad. JUNO 24/3 van Lissabon te Cadix. NEREUS 25/8 van Amsterdam te Rotterdam. NOTOS 24/3 van Hamburg naar Triest. ODYSSEUS 24/8 van Hamburg naar Amsterdam; ORION (uitr.) 24/8 te San Juan de Porto Rico. PLUTO 24/8 van Messina naar Lipari. POSEIDON (thuisr.) 24/8 te Havre; 23/8 van Havre naar Amsterdam. VENUS 23/8 van Samos naar Smyrna. VESTA 24/8 van Malta te Alexandrië. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (thuisr.) 24/8 van Victoria. GAASTERLAND (uitr.) 24/8 te Santos. GELRIA (vacantiereis) 25/8 te Bergen. Goed weer. Alles wel. MONTFERLAND (uitr.) pass. 23/8 Teneriffe. SALLAND 24/8 van B.-Ayres te Rosario. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BURGERDIJK New York naar R'dam 28/8 v.m. 4 uuf voor den Waterweg verwacht. GROOTENDIJK (uitr.) 23/8 te Cristobal. LOCHKATRINE 23/e van R'dam te Victoria (EC;) MAASDAM, Rolt. naar New-Orleaits 24/8 van Havana NIEUW-AMSTERDAM Rott. naar New York, pass* 24/8 v.m. Cape Race. ROTTERDAM, Rott. naar New York 24/8 mm. van Southampton. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BILLETON 25/8 van Hamburg te Antwerpen. GIEKERK 24/8 van Zanzibar naar Tanga. HEEMSKERK 35/8 van R'dam te Hamburg. KLIPFONTEIN 24/8 van East London te Durban. MELISKERK 24/8 van Zanzibar naar Dar-es-Salaam, NIAS 24/8 van Beira naar Lorenzo Morquez. RANDFONTEIN (uitr.) 25/8 van Suez. RIJPERKERK (thuisr.) 24/8 te Genua. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 24/8 te Duinkerken; verti, 25/8 naar Antwerp en. SUMATRA (thuisr.) 24/8 van Aden naar Port Sudan. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. ANDIJK 24/8 van Rotterdam naar Calcutta. HOOGKERK (uitr.) 24/8 van Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. ABBEKERK (uitr,) 25/8 te Sydney. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. GEMMA 25/8 van Vladiwostock te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR 24/8 van Rotterdam te Batavia. TABANAN (uitr.) 24/8 van Suez. JACATRA (uitr.) 24/8 van Suez. MENADO (uitr.) 24/8 te Antwerpen. PATRIA (uitr.) 25/8 te Belawan. SAMARINDA 24/8 van Batavia te Soerabaya. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI (thuisr.) 24/8 te Santos. JAVA—NEW YORK. LIJN. DELI, New York haar Java pass. 24/8 Gibraltar. STOOMVAART MIJ OCEAAN. ALCINOUS, v. Liverpool naar Batavia pass. 24 8 m.Pef TYDEUS van Batavia naar A'dam, 24/8 te Singapore, i AMSTERDAM, 25 Aug. (Bericht van het Gem. Vei- linggeb., expl. De Jong Koene) Fruit. Druiven Franken- thalers f 0.620.72, Alicanten f 0.660.76, Witte druiven f 0.601.30, Prolefic bessen f 0.28—0.44» gewone roode bessen f 0.200.30, witte bessen f 0.120.28, Friesche pruimen f 0,320.36, dubbele witte f 0.400.46, Belle de Louvain f 0.280.36, gele f 0.260.32, Reine claudes f 0.320.36, Reine Victoria f 0.340.44, alles per Kg.;, perziken extra f 0.140.23» perziken f I f 0.08—0.12, e- loenen karbonkeb f 0.400.55, suikermeloenen f 0-35-* 0.55, netmeloenen f0,310.56, ananasmelcenen f 0.25— 0.40 per stuk; Godlin Keswick f 1225, Yellow Transpa rant f 2644. Lord Suffield f 1622, Clap's favotrite extra f 3346, idem I f 24—28, Earl Vict. f 24—28, Beurré de Merode f 20«54 Comskindercn of Kruideniersperen f 36 46, Sijsjesperen f 1215, N.H. Suikerperen f 712, Heerenpeeren f 8—40, Heerenperen f 8—10, Dirkjesperen f 812, Procose f 24 30, alles per too Kg. Groenten. Bloemkool extra f 2434, idem I f 1720, snijboonen f 22—32, enkele sperciebocnen f 16—22, dub bele spercieboonen f816, spinazie f1520, postelein f 1217» tomaten f 1624, alles per 100 Kg. peen f 8—17# rabarber f7u, selderie f710, pieterselie f 4—5 per IGO bos; sla extra f 2.503*40, idem I f 1.502, andijvie f 2.604.60 per 100 krop; aardappelen f 6.507.80, drie lingen f4.205.20 duinzandaardappelen f 910.50 pee 100 Kg. komkommers geel f 46, idem v/it f 3—4.50, idem groen f 24 P®r xóo stuks; augurken fijn fijn f 46— 54» idem fijn f 30—40» idem bastard f 12—13, idem grofl* i 7—iQ per too Kg. Bloemen. Hadley f4.508, Golden Ophelia f a.50— 3.50, Ophelia f2.504» Sunburst f j.503, Verschuro f 1.502, Keizerin f 1.2, Columbia f 1.503, Butterfly f 2.504, Pernet f 12.50, Marcel Royer f 23, Am. An-! jers I f 57, Gladiolen f 0.701.70, Dahlia's f 23.20 per 100 stuks; Tapansche lelies f 69 per joo tak; Raya- nanten lila f 0,180.20, snijgroen f 34*50 per icó ranken Planten. Hortensia's f 11.40, klein f 0.30—0.45, Rubin fo.12o.T4, Begonia's f 0.08—0.13, Coleüs f 0.200.35 Tradescantia's fo.12—0.14, Primula's f0.16—0.20, Adian* thums f 0.04c.t6, Plumosa's f 0.060.07 alles per stuk. GELDERMALSEN, 24 Aug. Fruit. Ter veilingsver* eeniging „Geldermalsen en Omstreken" besteedde men voor: Yellow transparant 1 e soort 32 ct., zomerappelen 10 ct., diamantenperen 6 7ct., candijzoet 7V28 ct., zure pronkers o ct., bloemmee 1011 ct., witte pruimen 2041 ct., Gamerensche zuren 9—16 ct„ suikerperen 7 8 ct,, moerbeien n ct., Williams nVa ct., Jutteperen 17— 31 ct., blanke krozen 1534 ct., beurréperen 89 ct., non sibling ao—25 ct., heerepeeren 4~7ct., reine Victoria 1834 cl» clapp's favorite 21»8 ct., sijsjesperen ïqj/2— ii'/j ct,, beurré de merode 8 ct., kruidperen 7 ct„ codlin keswick 68 ct., Dirkjesperen 7 ct., abrikoosperen% keswick 68 ct., derkjesperen 7 ct., abrikoospruimen 15 ct., charlemowsky 9Y>—io ct., jukinappelen 6 ct., bloe- zoet 68 ct., koningsjutte iaVa ct., Fransche wijnperen dl25 ct,, dubbele beurréperen 18 ct., Noord-Holland* sche suikerperen 6—9 ct., damperen 5—6'/2 ct., wjjnappe* len 15 ct., belle lovais 23 ct., dubbele witte pruimen 36— 49 ct., zandperen 4'2 ct., keesgijbertperen 1213 ct., gra- vesteiners 34Ft ct., zijden heinpjes 13 ct., grijsjannen 5V26V3 ct., parelappelen 7 ct., wetappelen ö1/* ct., mank-, codling i66V2 ct., paradijs 8—934. ct., Eva-appelen 6 ct.. Dr. Julius Duqot 30 ct. Williams duchesse n'/i ct„ alles per Kg. ie soort. TIÈL, 34 Aug. Fruit. (Veiling Ons Belang) Dubb. witte pruimen 40—50 ct., enkele witte pruimen 3040 ct., lichte krozen 1520 ct., blauwe pruimen 1634 ct., reine vic toria 2535 ct., dirkjesperen 610 ct., suikerperen 813 ct. bloemé n 13 ct., abrikozen 2028 ct., alles per Kg. (Veiling Tiel en Omstreken.) Yellow transparant 35 43 ct., iichte krozen 2025 ct., bell louvrain zg37 ct. dubb. witte pruimen 4052 ct., enkele witte id. 3040 ct., blauwe pruimen 1825 ct., varkenspruimen 812 ct., sijsjes 9—14 ct., jutteperen 1522 ct., N.-H. suikerperen 810 ct., codlin keswick 913 ct., bloemé 7%11 ct., dirkjesperen 1114 ct., kcesgysbertsperen 1317 ct.# clapps 13—27 ct., pondappelcn 6—9 ct., alles per Kg. BOVENKARSPEL, (Station) 24 Aug. Aardappelen* Koks f 1.101.30, Due f 11.60, Nynetifold f 1, Schot- sche f3.352.70 Kleine f2.253*25 Blauwe f2.152.35 per baal, aangevoerd 2920 baal. Uien groote gele f 3.10, drielingen f 1.701.80, nep f 6.107.80 per baal, aange voerd 40 baal, ie Bloemkool f ai.90jï.io, 2e id. f 11.30 15*90, 3e id. f 0.751.90 per 100 st. aangevoerd n;2ao stuks. Roode kool f 2.503.70 per 100 Kg. aangevoerd 7550 Kg. Witte kool f 1.501.90 per 100 Kg. aangevoerd 9100 Kg. Slaboonen f 1.302.35 P" 15 Kg. aangeveerd 240 zak. AMSTERDAM, 25 Aug. Aardappelen. Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 55.25, Blauwen f 4*75—5» BI. Eigenheimers f 3,404, Eigenheimers f 3.40 3,60, Eigenheimer poters f 2.502.75 per Hl. IJpolder Eigenheimers f4.505, Blauwe Eigenheimers f67, Eigenheimer poters f 34, poters f 44.50 Anna Pau- lowna Zand f 89, Hiilegommer Zandaaradappelen f 7.50 9, Drielingen f 5 per 100 Kg. Flakkccsche Eigenheimers f 3*40—3.60, BI. Eigenheimers f 3.404, poters f 2.50— 2.75 Pcr Hl. HOORN, 25 Aug. Kaas. Aangevoerd 20 stapels fabrieksf- kaas f45; 24 st. boerenkaas f44; 6 stuks fabrielscotnmis- f 42; 11 st. boercncommissie f 43; totaal 61 stapels wegende 46.916 Kg. Handel vlug. GOUDA, 25 Aug. Kaas. Ter markt waren 274 partijen Prijzen: ie soort f42--45» e so^rt f 38—41, rijksmerk ie soort f 46—50, 2e soort f 4°50, zware f 54. Handel matig. ELST (Bet.) 24 Aug. (Speciale fruitveiling V.V.O.B.) N.H. Suikerperen 8—10, Beurré de Mereode 9—12, extra Clapp's Favorite 39» ie soort 2530, jutteperen 13—17, dr. Jules Guyot 16—17, perzikpruimen 4850 zoete abri- koospruimen 3438» Reine Victoria 2324, Eng. krozen 10—13, Belle de Louvain 18—20, Reine Claude 21—24,, zure abrikoospruimen 17» dubbele witte pruimen 3745 Early Victoria 1012, The Queen 2231 ct. per Kg. DELFT, 25 Aug. Boter. Aanvoer 158/8 cn 10/16 v., tt-i zamen 3260 Kg. Prijs-: fzi,9o2.05. Handel vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6