Stadsnieuws. "50.-2SSE3ÜS f250.- ü-SïSïSt125.'SfiSSM '5H-f40.-SftCd Voornaamste Nieuws Dit nummer bestaat uit 18 bladzijden waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. LEEKEPREEKEN. Uitslaande ferand te Haar- lemmerliede Zaterdag 27 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16638 AangiMe moei. op straffe van verlies van alle rechten, geschieden ulterlïfü: driemaal vier en twinfflg uren na l»ei ongeval Wij coniroleeren Uwe uitïotingen gratis met volledige ga rantie tegen renteverlies. Agenda 28 Augustus Agenda 29 Augustus De gewezen gas^'recieur van Beverwijk. Luxor-Theater. LOTTGEÜiMG voor hefsfoomenvantennis- broeken en sportcosfuums Gr. Houtstraat 5a TELEF. 10771 BURGERLIJKE STAND. REVUE HENRI TER HALL. Aanrijding te Aerdenhout. Gevonden dieren en voorwerpen. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 025 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi: Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 .lijnen) Poatrekeininf! Nr. 5v70. Advertentiën 35 ets. per regeL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst' als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofiflfl Levenslange legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen *JUUU. verlies van b I HET AUTO-ONGEVAL BIJ DE 201. WERELDGEWETEN. Er is den laatsten tijd weer een nieuw woord in zwang. En met nieuwe woorden zijn groote menschen al even blij als een kind met een nieuw stuk speelgoed; als een jongen met een bos Indianenveeren. Maar als de uitheemsche dos eenigen tijd in den wind gefladderd heeft en verflenst raakt, wordt al weer heel spoedig naar een an dere fraaiigheid uitgezien. Zoo zal het ook wel gaan met het woord wereldge weten, dat in allerlei vormen en talen de laatste weken de groole menschenkin- deren bezig houdt. De aanleiding ligt voor de hand. Er zijn in Amerika twee mannen terechtgesteld. Nooit ter wereld had iemand van hen ge hoord. Zij hadden de radio niet uitgevon den, noch een nieuwen dans en waren ook niet per vliegtuig den oceaan overgestoken. En toch zijn de namen van Sacco en Van- zetti de laatste maanden meer genoemd dan Edison, Marconi, Lindbergh of Char leston. 't Is niet mijn bedoeling te spotten met de beweging, welke zich rondom de beide genoemde Italianen ontketend heeft. In die actie was een deel zij het een klein deel dat sympathiek aandeed. Het was het kalme, maar waardige en welgemeen de protest hier en daar legen een terecht stelling, waarbij de schuld twijfelachtig leek en de justitie, de zich ais Openbare Recht vaardigheid. voordoende overheid den schijn van partijdigheid, van te veroordeelen uit andere motieven dan die van wrekende ge rechtigheid, tegen zich had. Het zijn n'jt de slechtste menschen. die dan adviseeren: onthoudt u in zulke gevallen van het vol trekken van de doodstraf; immers, aan zulk een berechting is nooit meer iets te veranderen. Aan dit zuiver menschelijk en redelijk gevoel hebben Sacco en Vanzetti hun roem echter niet alleen en niet- hoofdza kelijk te danken. In ieder tijdperk der ge schiedenis zijn altijd raddraaiers, die het gemunt hebben op de omverwerping der bestaande orde. Zij staken eerst hun ge vaarlijk werk, wanneer zij óf wel met machteloosheid zijn geslagen, óf wel er langs de ruggen van veel slachtoffers bo venop zijn gekomen en geen geweld meer noodig hebben. Zij mogen dan Jacobijnen of socialisten, anarchisten of nihilisten heeten, 't is lood om oud ijzer. Tegen woordig heeten de ondergravers van- onze maatschappij communisten en daar de in Amerika terechtgestelden tot het Russische gilde behoorden, wordt nu met de lijken van Sacco en Vanzetti rondgesold, de we reld door, om met deze „martelaren" voor het communisme, nieuwen aanhang te wer ven voor het leger der maatschappelijke ondergravers. En reeds hebben bommen en granaten, bloedige vechtpartijen en heftige demonstraties in heel de wereld bewezen, dat ook de gouverneur van Massachussets met de terechtstelling der twee Italiaan sche communisten de fout beging, door zooveel vroegere heerschers begaan van n m. onnoodig martelaren te maken. Zoo als wij de zaken uit de verte bekijken zou men zeggen: een verstandig staatshoofd verandert in een geval, als waarom het hier ging, de doodstraf in levenslange op sluiting en geeft geen voedsel aan de in ternationale raaddraaiersbende, welke van Moskou uit bezig is onze maatschappij ten onderste boven te zetten. Alles staat nu in vuur en vlam bij de lijken van deze twee terechtgestelden. En de communistische agitatie heeft het is niet te ontkennen bereikt, dat de ge- heele wereld zich met het geval bemoeid heeft; dat geleerden van den eersten rang tot ongeletterden toe zich de vraag zijn gaan stellen; hoe is het mogelijk, dat in onzen tijd nog menschen zonder zeker be wijs van schuld ter dood kunnen worden gebracht en wat is daartegen te doen. Het wereldgeweten komt daartegen in opstand, werd gezegd En als een gevleu geld woord hoort en leest men nu overal; het wereldgeweten is wakker geschud; het wereldgeweten komt in opstand en vraagt afschaffing van de doodstraf, overal, in alle beschaafde landen. En het zal mij niet ver bazen, wanneer dezer dagen een interna tionale protestbeweging op touw wordt ge zet, om de doodstra# afgeschaft te krijgen in alle landen, waar ze nog bestaat. Ik heb mij zelf afgevraagd; wat is dat voor iets, een wereldgeweten? Het zou in derdaad een zaak van beteekenis zijn, wanneer er zoo iets bestond. Het geweten immers is een kostbaar goed. Het is de wekker, icderen mensch ingeboren, waarschuwend legen kwaad, opwekkend tot goede daden. Het is de stem, die de geboden van den S'nai in ie der mcnschenhart laat klinken nog vo,r- dat het kind ze van iemand geleerd heeft. 1-Iet is de stem, die door alle onderdrukking heen van het bestaan van een Schepper, van een Opperwezen blijft flu steren en die van 't schepsel eerbied, en ontzag voor dien Schepper blijft oneischcn, ook al zeg; het dwalend verstand dui-endmaal: ik weet kinderen om ouders te eeren; het geweten maant om eerlijkheid in handel en wandel; doet afschrikken van mishandeling en doodslag, leert den mensch, dat hij, als re delijk wezen boven het dier staat en dus zijn dierlijke lusten bedwingen moet Maar het geweten kan niet aan zich zelf worden overgelaten, het is een stem, die geoefend moet worden, die, onge schoold, alle fijnere tonen zal missen en, onbewust voor zich zelf, herhaaldelijk valsch zal klinken. Het menschelijk geweien is te beschou wen als wat de pijn voor het lichaam is. Wanneer men zijn hand voelt schroeien, weet men in de nabijheid van vuur te zijn en trekt terug. Maar niet altijd is de oor zaak zoo' gemakkelijk aan te wijzen, wan neer pijn waarschuwt, dat er met ons or ganisme iets niet in orde is. Meestal moet een geneesheer geraadpleegd worden en vaak moet deze nog zoeken en tasten of de hulp van nog bekwameren inroepen. Zoo is het ook met het geweten. Wanneer nijd of afgunst ons aanzetten om een even- mensch te benadeelen, dan zegt het ge weten overduidelijk; dat mag niet! Maar in het ingewikkelde leven en niet het minst in het persoonlijke zieleleven werpt het geweten herhaaldelijk pijnigende twij fels op, waarop het verstand geen bevredi gend antwoord weel. Gelukkig de mensch, die dan een wijzen zieledokter vindt op zijn weg! Maar, wanneer het geweten van den mensch als eenling al reeds zulk een teer instrument is, hoe kan men dan spreken over de stem van een wereldgeweten als over de eenvoudigste zaak? Heeft de wereld een geweten? Zoo ja, dan staat het daar toch slecht mee ge steld! Waar was dat geweten in den menschonteerenden oorlog van eenige ja ren geleden, toen het bloed van honderd duizenden fonge levens stroomde en mil- lioenen in de loopgraven aan het front en meerdere millioenen achter het front, thuis, in angstige zorg om het lot van va ders, zonen en verloofden zwarte dagen, maanden, jaren doormaakten? Waar was dat geweten, loen in dien belschen tijd de witte figuur in het Vaticaan tot verzoe ning maande en den weg naar den vrede, naar de uitkomst, naar de wereldredding wees? Was die stem toen gehoord, er zou een vrede zonder overwinnaars en zon der overwonnenen zijn geweest en hoeveel ellende zou ons tot op heden niet zijn ge spaard! Want als de wereld een geweten heeft, dan heeft ze dit ook na dien strijd wel schandelijk onderdrukt, door vredes verdragen te maken, waarbij de macht van den sterke in plaats vau het recht over- heerschte; waardoor allerlei minderheden werden onderdrukt en onverdiende ar moede over millioenen werd gebracht, Wanneer de wereld een geweten heeft, dan moest dit nog dagelijks spreken bij menschonteerend onrecht, waarvah wij ge tuigen zijn; bij gruwelen als in Rusland worden bedreven; bij martelingen, waar aan onschuldigen in Mexico voor hun hei ligste, immers hun godsdienstige overtui ging, bloot staan. Wanneer de wereld een geweten heeft, waarom spreekt dat dan niet bij het zien van de stroomen van onzedelijkheid, wel ke dagelijks over haar komen? Waarom dan geen algemeen protest tegen de por nografie in woord en beeld, aan de spoor wegen van heel het groote, ijzeren net, dat haar omspant, uitgesteld? Waarom geen vlammend protest tegen een mode, tegen dansen, tegen lectuur, bioscopen, die een voortdurende ergernis zijn voor de jeugd en het opkomend geslacht ziender- oogen vergiftigen? Wanneer de Meester van leven en dood aan den ergemisgevei heeft gezegd: het ware hem beter m,et een molensteen om den hals in hel diepste der zee te vallen, let wel: wanneer de on feilbare Rechtvaardigheid den dood eischt van één ergernisgever, waarom komt het wereldgeweten dan niet in opstand, terwijl voor onze oogen de ergernis zóó groot is, dat zelfs onbeschaafde, heidensche volke ren hun walging uitspreken over de gedra gingen van de Westerlingen? Neen, van een wereldgeweten is niet veel merkbaar. En het past dan ook aller minst om bij den dood laat het zelfs zijn zonder schuld aan het ten laste gelegde feit van twee communisten, dat zooge naamde wereldgeweten te hulp te roepen en op te wekken tot internationale pro testen. Bij al de gruwelen van onrecht en ergernis, welke dagelijks plaats hebben, klinkt zulk een protest als huichelarij Willen wij met reden spreken van een wereldgeweten, dan zal er voor gezorgd dienen te worden, dat de gewetens van de overgroote meerderheid der menschheid eerst een zuiverder klank geven en beter dan tot nu manen tot een christelijken le venswandel. Dan eerst, wanneer wij weer kunnen spreken van een christelijke maatschappij, waarin God als Opperheer der menschheid openlijk gehuld'gd wordt, waarin rechtvaardigheid wordt betracht en zedenwet, welke haar verheft, dan eerst zal een beroep op het geweten der menschheid eenige waarde hebben. Nu is zulk een beroep op het wereld weten niets anders dan een holle frase. HOMO SAPIENS. HET AUTO-ONGEVAL BIJ DE HAAGSCHE SCHOUW. Naar wij vernemen, is de toestand van mevrouw Tabies, die, zooals wij reeds el ders in ons blad vermeldden, ernstig werd gewond, niet levensgevaarlijk. Zij heeft een enkel gebroken en klaagt nog steeds over inwendige pijnen. St. Josephsgezellengebouw, Janstraat 59. Geopend van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur. Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur. Spaarkas 8 uur. Schouwburg, Jansweg De tante uit Indië kwart over 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling half 3 en 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Soci&eit „St. Bavo" Haarlem's Zang genot 8 uur R.-K. Bevolkingsbureau 8 uur. Tooneelclub R.-K. Vrouwen bend 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Clubavond voor de leden van de damclub Ten P., van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. Repetitie „St. Genesius 8 uur. Theater „De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 uur en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis v°>,r onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'i uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdag® van 810 uur gezellig samer.zijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo', Smcdestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclasseeringsverecniging, afdecHng Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusve: eeniging. N Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat Tevens bemid delingsbureau voer verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraal 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K, Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. niet of er een God bestaat. Het geweten j de openbare ergernis wordt geweerd, dan spreekt in de stem van het bloed, die eerst, wanneer de mencchheid in het groot Vrijdagmiddag omstreeks /2 uur brak er een felle uitslaande brand uit te Houtrijk en Polanen bij de Vinkebrug in de boer derij van den landbouwer Nic. Vink. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand heeft men telefonisch het brand weerpersoneel, inclusief de automobiel brandspuit gewaarschuwd, zoodat deze zeer spoedig ter plaatse waren. Inmiddels hadden eenige behulpzame bu ren reeds een begin gemaakt om een ei, ander in veiligheid te brengen, zoodat het aanwezige geld, boeken, eenige klcecling- stukken plus enkele kasten geborgen konden worden. Overigens is alles wat on der den inventaris kon worden begrepen een prooi der vlammen geworden. De brand was ontstaan achter op het erf bij den hooiberg en greep zoo snel orn zich heen dat spoedig de vlammen door den grooten s»al en woning sloegen. Niettegenstaande de motorfcrandspuit spoedig met zes stralen water gaf, kon men toch niet verhinderen, dat stal en woonhuis totaal afbrandden. Wel kon men met behulp van enkele stralen een belendende groote schuur be schermen. Zeer spoedig na het uitbreken van den brand waren op het terrein aanwezig de Burgemeester en de Commandant van de Brandweer de heer Nieuwenhms Het brandweerkorps heeft zich buiten gewoon geweerd en niettegenstaande hei slechts kon beschikken over een breeöe sloot, gaf dg automobiel-motor'oradnspuit een vloed van water en heeft zonder pauze anhoudend gedraaid tot Iaat in den avond. De heer Vink was niet thuis en is direct door iemand gewaarschuwd te Abcoude, Waar hij op bezoek was bii familie. De oorzaak van den brand is niet de finitief vastgesteld kunnen worden, maar men vermoedt dat kinderen er met lucifers bii hadden gespeeld. Het was on den anders zoo stillen weg een buitengewone bedrijvigheid. Tot langs den Rijksstraatweg stond een lange file van automobielen. De ool'tie had het terrein steeds onder bewaking Huis en inboedel waren volgens den eigenaar goed verze kerd. He hooiberg en een daarbiistaande hooischelf waren den gebeelen middag een vuurzee, zoodat toen het hu-'s reeds een een ruine was, dezen nog steeds door brandden. Hes avonds is men dan ook begonnen om de hooischelf uit elkaar te halen, om dit ook vervolgens toe te passen bii den hooiberg. Hedenmorgen was men hierme de nog bezig. Een gerechtelijke actie. Zooals bekend is, werd in de Woens dagavond gehouden vergadering van den Beverwijkschen gemeenteraad een voorstel behandeld van het S. D -raadslid J. Groot, bedoelend de instelling van een commissie van onderzoek naar het beleid van den gewezen directeur der gemeentelijke licht- bedrijven, den heer Donckers. Over dit voorstel staakten de stemmen. Een, door hetzelfde lid ingediende motie, waarin de raad zich uitspreekt voor een iustilieei onderzoek, werd verworpen Haar de heer Groot ons thans mede deelt is door hem, na afloop der raads vergadering bij de justitie een gerechte- lt'ke actie ingesteld tegen den heer Don ckers, zulks naar aanleiding van de be schuldigingen van den heer v. d. Stel. Met de „Helena Maria" naar Marken. w.eer was heTl Vri'da* en1lrokC V j l o-in 1 *en W1J naar Luxor, waar het ditmaal eirtrek Koudenhorn 8.JO. se eersi, wanneer ue luvuwuuviu <i. "ei zaj houden over: ouders dringt om kinderen lief te hebben,! geaomea weer onderworpen is aan een ningen." Vertrek Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Haarf. Dagblad. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondags- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: de firma Gryseels Van Hees, Lange Veerstraat 14, Tel. 11000: L. Schoor1, Frans Halsplein 1, Tel. 11180 en de Bosch- en Vaart-Apotheek, Boekenrodestraat 13, Tel. 13290. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN GEOPEND: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Hagestraat 49: Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. HERDENKING GRONINGEN'S ONTZET. Het bestuur van „Gruno" heeft gemeend, den bij uitstek Groninger feestdag dit jaar niet zonder meer te mogen laten voorbij gaan waarvoor het een bijeenkomst belegd heeft op Maandagavond 29 Augustus a.s. om half negen in de zaal van hotel „Lion d'Or", Kruisweg te Haarlm (ingang Ke naustraat), alwaar Dr. H. A, Poelman, Rijksarchivaris te Groningen eene lezing ,Het ontstaan vein Gro- met zoo vol was als de vorige week, toen ze er een operette-film gaven. Eigenaardig, die voorkeur van het pu bliek; ditmaal was het programma toch heusch niet minder dan dat van de vorige week, a) was het dan ook anders, maar het aantal première-bezoekers was het wel, ^'e kregen ditmaal een film te zien. die eigenliik gezegd van alles te zien geeft diefstal, bolsjewieken-gedoe, moorc.1, kroon- juweelen, liefde, aardbeving in Japan enz., enz.. enz. En dat allemaal is, netjes gerang schikt. geworden tot een film, die ,.De Ver schrikking" heet en waarin Betsie Love en Owe Moore de hoofdrollen vervullen. Deze film geeft een beeld uit de Rus sische Revolutie en van den strijd om het bezit der Kroonjuweelen van den Tsaar een strijd, waaraan door een geweldige catastrofe een einde wordt gemaakt. Er komen werkelijk fraaie momenten voor in deze film; zoo is bijvoorbeeld de instorting van het reusachtige bankgebouw bij de aardbeving in Yokohama zeer rea- litisch weergegeven. Bij eiken nieuwen aardschok ziet men het gebouw verder scheuren, meer afbrokkelen, tot het ten slotte geheel in puin valt, in de kluisge- welven opsluTend de mannen die daar he neden juist bezig zi;n de krooniuweelen te stelen, maar ook de man die er de rechtvaardige eigenaar van was en de vrouw die den diefstal wilde beletten En wat er dan daar beneden gebeurt, hoe daar, als iedereen denkt dat er geen red ding meer mogelijk is, de ware karakters van die allen aan den dag komen, is waard gezien te worden door velen. Omdat er voor velen iets uit te leeren valt. Als bijprogramma een tweetal grappige dingetjes: „De Winkelchef" en „Wie niet sterk is...." waarvan het eerste veel suc ces had en het tweede niet minder grap pig was. En onder de gebruikelijke revue en het altijd intressante Luxor-nieuws. En, zoo wel de revue als het Luxor-nieuws komen ditmaal met een mode-revue de dames krijgen dus dubbel-op te genieten. Ondertrouwd: 26 Augustus: C. H. Wil- lemse en A. B. Hogervorst. Geboren: 25 Augustus: F. P. Bakker Witzemann, d. 26 Augustus: H. M. F. SieraadWeidema, z. 24 Augustus: N. S. H. MuntingaBoxman, z. 26 Augus tus: G. MassaSukkel, d. Overleden: 24 Augustus: H. G. Waij, 55 jaar, Hazepaterslaan. 25 Augustus: J. E. Kuiper, 52 jaar, Zuid Brouwersstraat. L. Cohen, 58 jaar. Kaïnperlaan. Hedenavond is het voor de laatste maal dat deze Revue in Haarlem gaat, en de laatste 100-tallen Haarlemmers en ande ren zich kunnen vergasten aan de grap pigheden van den heer Buziau en de aan vullende grapjes van Piet Kohier, alsmede de talrijke andere schoonheden der revue. De vele toeschouwers, die de diverse avonden met lachen en klappen hebben doorgebracht, moeten thans weer een jaar geduld oefenen voor zij zich weder bi; Ter Hall kunnen verpoozen, Maar genoten heb ben zij. De overvolle zalen hebben hel succes der revue bewezen HULDIGING A. VAN ES. In een buitengewone bestuursvergadering van den Alg. Ned. Bakkersgezellenbond, wiens voorzitter hij sinds 10 jaar is, werd de heer Van Es gisterenm.ddag gehuldigd. Als blijk van waardeering werd hem na mens de afdeeling een stoffelijk huldeblijk aangeboden en van zijn mede-bestuursleden êen prachtige bloemenmand. JUBILEUM J. EGGERAAT. Gisteren herdacht de heer J. Eggeraat den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad 'bij de Centrale Werkplaats van de Nederl. Spoorwegen. Op de werkplaats, aid. machinc-bankwer- ken, werd de jubilaris gehuldigd door zijn collega's, die hem vele bloemen deden toe komen, alsmede een taart. De directie overhandigde hem de gebrui kelijke enveloppe. Vrijdagmorgen had bij de Viersprong te Aerdenhout een aanrijding plaats tusschen een autobus van Katwijk en een luxe auto. De autobus kwam van den Boekenrodeweg in de richting Overveen en de luxe auto van Zandvoort in de richting Heemstede. De be stuurder van de autobus, de heer ,1. v. d, P„ die aangifte deed, verklaarde dat hij het eerst op het kruispunt was en rechts uit haalde, zoodat de bestuurder van de luxe auto had moeten stoppen. Deze had echter een groote snelheid en kwam in botsing met de autobus, die aan den linkerkant werd be schadigd. De luxe auto kreeg eveneens schade, en reed door zijn vaart een granie ten paal omver die op den vluchtheuvel stond. De bestuurder bekommerde zich met over dit ongeval en ree^ door. Het nummer van zijn auto is beken.d Terug te bekomen bii: H. Figee, Rozen- prieelstraat 1, badpak en handdoek; E. Jan- sen, Spiegelstraat 31, twee bankbiljetten; Bureau van Politie, Smedestraat, mantel- ceintuur, een paar bruine handschoenen; Mej. Bosmai Paus Leostraat 2, ceintuur van gummimantel; P. de Gier, Oranjeboomsti 122, dop van auto-benzinetank; J. v. d. Gevel, Wagenstraat 13, Lisse, gouden hee renhorloge ketting; G. Deutekom, Zomer- vaart 87, fox-terrier; Kennel „Fauna Par„- laan: herdershond .gebracht door Borstlap, J. v. Vlietweg 92; herdershond, gebracht door Heerschop, Brouwersplein 42; her dershond; grijze kat, gebracht door Blom, Korte Heerenvest 15; zwartwitte kat, gebr tuur, dcor Karreman, Joubertstraat 51; J. v. d Molen, Bres. Steijnstraat 36, lorgnet in etui; Verboog, Schoterweg 45, paraplu,e; J J Erdsieck, Schermerstraat 15 zw„ por- tcmonnaie; A. Wagenmaker, H. Mulierstr. 96, rijwielbel.merk in etui; P. Bierne, Hof- meijerstraat 11, idem; T'- Keijzer, van O. de Bruynstraat 178, idem; A. Metz, Bokenes- sergracht 32, idem en twea portretten; O- Schconderbeek, Korte Heerensingel 3zwart, groen kihderschcentje; G. Paardehaar, bout- manstraat 36, zakmes en kniptang; J- Pet. Tngelastraat 14, bontje van kinderjas; K-. Bakker, Frans Halsstraat 39rood, banken - jet' Kroonsberg, Joh. v. Vlietstraat 77, ui.; J. C. J. Scholle. Schotersingel hoek dan Steenstraat, jcngenscape; L. M. v. Meeren, Wcuwermanstraat llrood. zilveren cellier; N. V. d. Aa, Donkere Spaarne 56, postduif nc. 6083—634 België; F. H. v Kipshagen, Kloosterstraat 23, contra gewicht; A. Mul der, KVxenbeekstraat 35rood, zwart hondje; C. Springveid, Leliestraat 42, grijze heeren- hced; Kennel „Fauna", Parklaan: herders hond, gebracht door Bal, Zijlweg 31, Over veen- zwartwitte kat, gebr. dcor Lindeman. Leids'chestraat 20b; idem, gebr. door Vroom, Pepijnstraat 43; grijze kat, gebr. door van Leeuwen, CheHbonstraat 14; P. J. Koppen, Julianalaan 292, gabardine jas; A. J. Witte, Hurmenjansweg lllrood, jengensregenjas; J. Willemse, Diederikstraat 21, gabardine man tel; P. A. Green, Julianapark 6, rijbewijs t. n. 'vrn J. v. d. Aar; Bureau van Polit.e, Smedestraat, rijwielbel.merk; A. Hofstee, Cionjéstraat-75rood, sok met kaartje sajet; J. de Goede, Magdalenastraat 9A, Lips- sleutel; P. J. Uvenhoven, Zwaardstraat 11, taschje met portemonnaie. Meer dan 20 millioen vrouwen, vereenigd in de Internationale Unie van R. K. Vrou wenbonden, rekening houdende met de eco nomische moeilijkheden, waarin vele huis gezinnen verkeeren, protesteeren noch- thans krachtig tegen den eisch, die ge steld wordt aan de z.g. cultuurlanden, om door wettelijke maatregelen de kunstma tige kinderbeperking te bevorderen. De Zuiderzeevisscherijraad heeft bespre kingen gevoerd over de gevolgen van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee voor de visscherij. Uit Indië is wederom 20,000 van het Smeroefonds bijgedragen voor de slacht offers der stormramp. Nadere bijzonderheden betreffende den moord te Vlaardingen op den portier. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep verworpen van den jongen man, beklaagd van den moord te Overschie. Relletjes te Rotterdam; de politie moet krachtig ingrijpen; vrij ernstige onregelma tigheden. Het tragisch auto-ongeluk nabij den Haagsche Schouw; de toestand der gewon den. Na de Iegeroefenigen nabij Ede; een dag order van den commandant van het veld leger. Proeven met een nieuw systeem ter be veiliging van de onbewaakte spoorwegover gangen. Het visscherijtoezicht op de Noordzee. Klachten komen in over vernieling van ha- ringvleeten door stoomtreilers en snurrc- vaaders. Verschenen is het verslag van het Ned. Instituut voor Volksvoeding over de ver richtingen in 19261927. Tusschen Nederland en België is in prin cipe een overeenkomst gesloten voor in- tellectueele, samenwerking door uitwisse ling van universitaire leerkrachten en ge lijkstelling van diploma's. De ernstige spoorwegramp bij Chamonix. Tot de gewonden behooren de heer en me /r. van Oven, Den Haag. Het aantal doo- den tot 25 gestegen. Een storm boven de Oostzee, De corruptie bij de Roemeensche staats drukkerij. De botsingen tusschen de Japansche oor logsschepen zouden zijn veroorzaakt door een opgewekten kunstmatigen neveL Barometerstand 9 uur v.m, 766. Stilstands Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.27 en overmor gen om 8.24. Hoogste Barometerstand 770.1 m.M, te Clermont. Laagste Barometerstand 722.4 m.M. te Seyaisfjord. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende, meest Z. W. wind, half tot zwaar bewolkt; in het Zuiden mogelijk, in het Noorden waarschijnlijk enkele lichte re genbuien, weinig verandering in tempera- THEATER „DE KROON." „Een rijke Familie" is het hoofdnummer van het nieuwe programma in „De Kroon Deze klucht in 6 acten, waarin Harold Lloyd de hoofdrol vervult, heeft het publiek onbe daarlijk doen lachen. Wie zou meenen, dat het hier om een familie gaat, die goed in haar duiten zit, heeft het glad mis. Het ding zit vol grappige en inderdaad lachwekkende situaties en onverwachte wendingen. „Wie is de Baas", een comedie in 2 acten is al eveneens op het lachwekkende inge steld. Kostelijk is het, hoe er ten slotte vier dezelfde bazen rondloopen in huis, totdat de ontknooping aan 't eind aan 't licht brengt wie de „nagemaakte" zijn. „De bende filmt" is een geestige kinder film met wel heel aardige momenten, waarin het kleine, koddige negerjoggie telkens en telkens weer tot allerlei moppige tafreeltjes aanleiding geeft. Verder bracht „Wereldnieuws" ac:uali- teiten en „Weenen" gaf zeer fraaie projec ties te zien uit de Donaustad, vooral op 't gebied van kerkenbouw. Na een wekenlange regenperiode, zooals we gekend hebben en wie weet hoe lang nog zullen kennen, is het programma in „Da Kroon," een probaat middel om je „door weekte" stemming op peil te brengen. Men kan er hartelijk lachen en wandelt na afloo.' weer met meer moed door den regen huis waarts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1