I Brieven uit Rome» Stadsnieuws, Yoornaamste Nieuws f3000.- Maandag 29 Aug. ■SBH 1927 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 51ste Jaargang No. 16639 Aangifte moet, op straffe van "verlies van alle recMeo, geschieden uiferti}k driemaal vier en twintig uren na ï*ei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 30 Augustus Lijk aangespoeld. DE AANKOMST VAN DE MONTE OLIVIA. Historische tentoonstelling te Beverwijk. Voor de „Stille Armen". De burgemeester var Haarlemmermeer. Koninginneverjaardag en de Post. L. Rempt. SCHIETEN. Schitterend succes. Sderlaagwedstrijder HiJIegomElectra. R. K. V. V. „Geel-Wit". Uitslaande brand in de Groote Houtstraat. Café „Central" gedeeltelijk uitgebrand. 1926. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. De abonnementsprijs bedraagt voat Haarlem en Agentschappen: Per wéék 0.25 Per kwaartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bi: Vooruitbetaling 3 58 Bureaux:NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Pontrekeiaintf Nr. 5970. RIEIIWE MMLEKCHE GOURAHT Aavertentiën 35 ets. per regeL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f iroeVne Uar/io n#man KotVlo Koc-non rtf WAinP rtftrypfl J1 I VUi Alle abonné's op dit blad zijn. ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeéringen OUUW.' verKes van"beide armen, beide beenen of beide oogen; bij een ongeVal met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Kft bij'n breuk van f bijverl doodelij ken afloopt een voet of een oog; 1 l£«J. duim of wijsvinger- beer of arm; 1 andere verlies v. eeai vinge*» HET PAUSELIJK BLAD OVER SACCO EN VANZETTL Gedurende de laatste maanden heeft de wereldpers zich onophoudelijk beziggehou den met de zaak van Sacco en Vanzetti, weerklank van hetgeen niet alleen op straat, maar ook in de geesten van denkers en in- tellectueelen omging. Herhaalde malen heeft men de Katholieke Kerk in de zaak willen betrekken, haar be schuldigd niets te ondernemen voor de ver oordeelden van Massachusetts, later een een bericht uitvindend waardoor de Paus en alle Kardinalen een ongehoord iets zouden geprotesteerd hebben tegen de ver oordeeling, en eindelijk dat de Kardinalen van Amerika hunne collega's van het H. College zouden opgewekt hebben stappen te doen, totdat iemand uitvond dat de echtge- noote van Fuller, den gouverneur zonder medelijden, katholiek was en door haar de Kardinaal van Boston op dezen invloed zou uitoefenen. Uit Rome is zeker niets gedaan wat een inmenging met de wetten van de Vereenigde Staten zou beduiden, en hetgeen de Kardi naal van Boston op particulier initiatief kan ondernomen hebben, zal wel niet bekend worden. L'Osservatore Romano heeft eenige malen een woord gezegd over de zaak van Sacco en Vanzetti, al was 't maar om een verge lijking te maken tusschen de laten we maar zeggen herrie die internationaal ge maakt werd voor deze twee Italiaansche anarchisten en het doodzwijgen in de pers en elders van het martelaarschap zedelijk en werkelijk der Mcxicaansche katho lieken. Nu dat Sacco en Vanzetti den dood heb ben ondergaan, schrijft de L'Osservatore Romano dat de uitvoering van de opge legde straf voorzien was van af 't oogenblik dat de hernieuwing van het proces was ge weigerd. Deze herziening zou de eenigst mogelijke weg geweest zijn om het recht eindelijk te doen zegevieren tegenover de openbare meening oi tegenover een rechts dwaling. Zeven jaar van doodsangst, zeven jaren van wachten tusschen de uitspraak van een vonnis en het volvoeren daarvan, ofschoon ze geen rechtmatige straf zijn, wa re toch rechtsgewijze het bewijs van een on begrijpelijke procedure, en op redelijke wijze, de tijd, dit groot element dat in eiken socialen toestand, in geheel het leven, in alle omstandigheden alles wat niet onvermij delijk vastgesteld is, omverwerpt. Men kan niét loochenen dat de openbare opinie die het proces bijgewoond heeft niet dezelfde meer is die thans het uitvoeren van het vonnis bijwoonde. Ook de sociale reden van een veroordeeling, die de voldoening aan hét verbolgen recht is, was nu niet meer na zoo'n langen tijd aanwezig. Opdat «en veroordeeling krachtdadig zij voor de maat schappij moeten proces, oordeel en uitvoe ring van het vonnis één zijn, tenminste zede lijk. Nu twijfelt de openbare meening aan een onrecht of liever veronderstelt dat, daar de redelijke kracht van de straf geheel omvergeworpen is. Maar het is ook billijk op te merken, dat waar de herziening van het proces gewei gerd werd en alle hoop, de eenigste hoop, op genade bleef rusten, men alles gedaan had ora deze genade af te weren. Al het geweld in de Vereenigde Staten en in het buitenland verricht en nog meer dit waarmede men dreigde tegen de Amerikaan- sche gezantschappen tegen dc personen der Amerikaansche gezanten, geheel deze we reld-beweging, konden slechts de verant woordelijke Overheid bitter stemmen en doen afschrikken van den algemeenen wensch op dergelijke vreemde manier te kennen gegeven. De verheven macht, genade te verleenen, moest in den geest van hem die ze bezit, in naam van een volk en een staat, toeschij nen als verkracht in haar vrijheid en onaf hankelijkheid, die de ware natuur zijn van een overheidsidee. Zoodat de gouverneur van Massachussets werd gesteld niet tegenover een vraagstuk van recht en billijkheid, maar van eigen waarde en politiek belang, temeer daar de aanslagen tegen zijn persoon niet uPbleveu en bedreven werden omdat hij bekleed was met zijn hoog ambt. De gezworenen van Deham konden zeven jaar geleden hun uit spraak doen zonder invloed van politieke redenen, maar het laatste deel van deze tragedie heeft vast en zeker een politiek ka rakter aangenomen, hetgeen aan een be sluit genomen met kalmte en rust steeds groote afbreuk doet. Van het politiek ka rakter die de zaak genomen heeft is vol doende getuigenis het schrijven van Senator Borah aan James Adams. Van deze politieke passie schijnen de twee dooden van de gevangenis van Charlestown de slachtoffers. We hebben reeds vroeger gezegd, welk gevaar er schuilt in het uitbreken der volkspassie te gen de uitspraken van het gerecht, dat, ofschoon feilbaar, een der grondslagen is der sociale orde. En het gerecht, doen be- oordeelen door de onverantwoordelijke opi nie van de straat is de revolutie in werke lijkheid, maar ook in haar meest radicale en verfoeilijke werkelijkheid. Sedert eenige jaren hebben wij gezien en zien wij nog vallen de slachtoffers van een politieke onverdraagzaamheid en van een godsdienst-vervolging. Wij waren getuigen van de weigering van etke gerechtelijke waarborg, van de weige ring zelfs een proces in te stellen, van het dooden zonder meer en zonder zelfs de vorm van een proces. Onschuldigen, die slechts beschuldigd waren hun geloof niet te willen verzaken werden gemarteld en vermoord. Waar is nu de verontwaardiging, de uit barsting van smart, de vervloeking der me nigten die dreigen met de revolutie, gelijk ze deden voor de twee ongelukkigen die op den electrischen stoel den dood vonden? Waar is menschelijkheid, het medelijden, de heilige ijver voor de waarheid en het recht? Waren er zelfs niet vereem'gingen van werk lieden die nü met stakingen en oproer dreig den, die de vervolgers aanmoedigden en zelfs hun solidariteit uitdrukten. CIVIS ROMANUS V.'-Jtó-U Scciteit „Sl. Bavo". Collectanten „St. Jozef" 8 uur. Afdracht R.K. Gra fische Bond 8 uur. „St. Caecilia" 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Woningbouwvereniging „Bloe menhof" 8 uur. Rechtskundig bu reau half negen. St. Josephsgezellengebouw. Jansstraat 59. Repeitie muziekvereniging „Utle Dulci" van 8 tot 10 uur. Groote- of St. Bavokerk. Orgelconcert vab 2 tot 3 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 uur en 8 uur. Theater „De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 uur en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbefdsbemiddelingsbnrean van het Sint- Franciscug Liefdewerk. Zoetestraat tl. Eiken Donderdag van 89V4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo'" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K- K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7---9 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdag* van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveteeniging. N Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeoiging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag va» 23 uur Donderdag van i2 uur. R. K. Kraamverpleginfi van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. Zuster Toeset. Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiateslraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. Vertrek Koudenhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. Gisterenmorgen spoelde te Umuiden 'n lijk aan van een manspersoon. Direct werd de politie er van in kennis gesteld, waarna de overbrenging naar dc algemeene begraaf plaats geschiedde. De politie te Zandvoorl werd opgebeld, daar 23 Augustus j.l. te Zandvoort een manspersoon is verdronken; ook werden de familieleden van den te Zandvoort verdronkene verwittigd. Men vermoed n.l. dat het aanspoelde lijk dat van den man is, die te Zandvoort bij het zwemmen is verdronken. Gisteren reeds vroeg heerschte te IJmui- den een ongewone drukte, daar des mid dags te 12 uur het S.S. Monte Olivia zou binnenkomen, met aan boord een 1500-tal leden der Ned. Reisvereeniging die de tweede reis hadden medegemaakt naar de Noorsche Tjorden. Te negen uur 's morgens arriveerden vele menschen, totdat men te circa elf uur een aaneengesloten rij van van wachtenden en auto's zich in de rich ting van de sluis en het havenhoofd zag be geven, hetgeen duurde tot circa half één. Daar door de politie een goede regeling was getroffen verliep alles ordelijk. Om 12.10 kwam de Monte Olivia ten Westen van Wijk aan Zee in zicht; om halï één lag het schip voor de pieren. Het was een mooi gezicht de gepavoiseerde de haven te zien binnen komen. Direct wer den de sleepbooten „Stentor" en „Hector" van de bureaux Wijsmuller uitgezonden, en onder juichen van vrienden en bekenden gleed het schip statig tot aan den toeristen steiger. Hier wilde men het schip om zwaaien, zoodat het met de voorsteven ge richt naar zee kwam te liggen, maar deze manoevre liep op een totale mislukking uit. Men had het schip bijna dwars in de haven toen de sterke Westen wind de overmacht kreeg en het schip naar het toeleidings- kanaal van de Groote sluis dreef en aldaar ligging nam, tot grootte teleurstelling van vele bloedverwanten, vrienden en be kenden. Tot groot ongerief van de passagiers, die gemeend hadden over de loopbrug op den steiger te komen moest dit nu gebeuren met verschillende pleizier- en motorbootjes, hetgeen veel tijd in beslag nam. Onder de passagiers bevond zich een zieke, die door een Witte Kruis auto werd vervoerd. De directie der Ned. Spoorwegen liet in den middagdienst verschillende extra-trei nen inlasschen, hetwelk op hoogen prijs werd gesteld. Om 5 uur waren alle pssagiers aan wal. Velen moesten ruim 3% uur wachten om het schip te kunnen verlaten. Tegen zes uur werd alles aan boord in gereedheid gebracht voor het vertrek naar Hamburg, de Heimat der „Monte Olivia. Zaterdagmiddag had te Beverwijk de of- ficieele opening plaats van de Historische tentoonstelling, welke in verband met de herdenkingsfeesten in de U.L.O. school al- daar wordt gehouden. Onder de genoodigden werden opgemerkt de heeren Jhr. Mr. B. M. de Jonge van El- lemeet, Rijksarchivaris te Haarlem; H. E. Knappert, archivaris der gemeente Haar lem; N. J. M. Dresch, archivaris der ge meente Alkmaar; G. J. Honig, conserator van het oudheidkundig Museum te Zaan dijk en Mr. J. W. Kool, archiefdeskundige te Haarlem. Voorts het gemeente-bestuur van Beverwijk, de elden van het subcomité van deze historische verzameling met de adriseurs een vele inzenders. De voorzitter van het sub-comité; Ir. K. L. Moens, heette de genoodigden hartelijk welkom, Spr. zeide, dat de herdenking van het historisch feit., dat Beverwijk 650 jaar marktplaats is, niet volkomen zou zijn, wan neer ,ook niet onder de aandacht was ge bracht, hoe Beverwijk in 't verleden was. Daarom heeft men gemeend, dot het nut tig zou zijn, dit alles bijeen te brengen. Spr. constateerde dan met voldoening dat van alle kanten volledige medewerking is ontvangen. In de eerste plaats dankt spr. het gemeente-bestuur, dat de lokalen be schikbaar stelde; vervolgens de heeren ar- choivarissen en den conserrator van het Museum te Zaandijk, Ook bracht spr. har- telijken dank aan de adviseurs en aan ds inzenders, die hun eigendommen in bruik leen aistonden. Hierna oerde het woord de heer N. J. M. Dresch, die een overzicht gaf van de merk waardige bèteekenis dezer tentoonstelling, waarna ten slotte de voorzitter van het al gemeen feestcomité, notaris Mr. M. Moens, hulde bracht aan het sub-comité voor zjjn arbeid om deze tentoonstelling tot stand te brengen. Hierna werd een rondgang langs de ver zameling gehouden. Zooals bekent beoogt deze tentoonstel ling een overzicht, ie geven van oorkondjtn, prenten, teekeningen, kaarten, schilderijm en allerlei merk waardigheden, "die ter Op heldering kunnen dienen voor de kena;s var. de historie van Beverwijk, Naast eenige zeer interessante oorkdn- den der stad, w.o. er een is van 1298, zul len vooral de schilderijen uit he Haarlem- sche Stadhuis (portretten van Jan I en II. Willem II en Fioris V) de aandacht trekken. Er is een groote verscheidenheid voor werpen, die in vroeger jaren in de huis gezinnen werden aangetroffen als meubi lair, keukengerei e.d. Een omvangrijke collectie plattegronden, teekeningen en prenten biedt den bezoeker een aardig beeld van de ontwikkeling van Beverwijk sedert de 16c eeuw. Van veie stiaten, gebouwen enz. vindt men er hoogst merkwaardige teekeningen. In het bijzonder valt de aandacht op de col lectie van Breen, die Beverwijk in de 17e eeuw nauwkeurig weergeeft. Vondel, Wolff en Deken e.a. figuren uit Beverwijlk's verleden zijn evenmin vergeten. De fraaie teekeningen en gravures, wel ke betrekking hebben op de kasteelen en buitengoederen te Beverwijk en omgeving doen zien dat deze streek in de 17e eeuw eer. waar lustoord is geweest. De afd. Visscherij omvat eenige aardige documenten, welke dateeren uit den tijd, gedurende welken van hier uit de walvisch- vangst werd beoeiend. In de afdeeling Genealogie en Heraldiek za! men vele interessane zaken aantreflcn, welke op Beverwijksche families betrekking hebben. Zoo zijn er: wapenborden, familiedocu menten en een reeks keurige afbeeldingen van gebeeldhouwde grafzerken in de Groo te Kerk te Beverwijk. Dank zij de medewerking van zoo tal rijke inzenders, is het mogen gelukken om hier een tentoonstelling te organisecren, die voor deze gemeente blijvende waarde zal blijken te hebben. Ingekomen is: Van een verzekering 20 N. N. 10— N. N. ter eere van de H. Theresia 1 Naar wij vernemen is de toestand van den burgemeester dezer gemeente, Mr- A. Slob, die bij een val uit zijn wagentje een hersenschudding bekwam, Ihans gelukkig van dien aard. dat, menschelijkerwijze ge sproken, het levensgevaar als geweken kan worden beschouwd. De patiënt heeft geen koorts en hij is bij tijden weer helder van geest. Het zal echter nog wel lang duren, voordat van geheel herstel sprake kan zijn. Absolute rust is dringend voorgeschreven en niemand wordt dan ook bij den zieke toegelaten. De directeur van het postkantoor te Haar lem maakt bekend, dat ter gelegenheid van den verjaardig van H. M. de koningin op 31' Augustus a.s. de volgende wijzigingen in de uitvoering van den dienst zullen worden gebracht. lo. De 3de briefpostbestelling voor het hoofdkantoor en voor de bijkantoren Heem stede en Santpoort-station, alsmede de 2de briefpostbestelling in de buitenwijken en de avondbestelling voor het hulppostkantoor te Spaarndam vervallen. 2o. Het tijdstip van uitgaan van de 2de briefpostbestelling wordt op 15.15 bepaald. 3o. D e2de pakketpostbestelling vervalt. De ochtendpakketpostbestelling zal te 9.30 aanvangen. 4o. De 3de en 4e buslichting vervallen. Het kantoor zal voorts voor den postche que- en girodienst gesloten zijn, behalve voor bet aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt ge- vraagd en het uitbetalen van cheques, waar- j van de adviezen zijn voorzien van „Spoed behandeling." Tevens zal het kantoor gesloten zijn voor de behandeling van postwissels (behalve telegrafische), poslbewijzen en quitantieën alsmede voor de distributie van pasmunt. Overigens wordt het kantoor ten 14 ure gesloten, behoudens dat voor de busrecht houders gelegenheid tot afhalen blijft ge staan, In den ouderdom van 60 jaar i in het Diaconessenhuis alhier overleden dc heer L. Rempt, oud-burgiémeester van de ge meente Wormer. Lang vóór den gestelden tijd heeft de trekking der verloting ten bate van het door ongesteldheid getroffen lid plaats ge had. De verloting is een succes geweest, alle loten ziin verkocht. De trekkingsliist is tegen 12 ets. te verkrijgen bij den Kunst handel F. H. Smit, Gr. Houtslraat 69, al waar. ook de prijzen kunnen worden afge haald. EEN DAHLIAKEURING. Zaterdag heeft de reeds aangekondigde Dahliakeuring in de tuinen der Coöp. Tuin- bouwvereeniging „Eigen tuin" plaats gehad. Een jury, bestaande uit de heeren Hoek, C. Henskens, H. Dijkman en H. A. Spijker, had de zeer omvangrijke taak op zich ge nomen, om de vijftig tuinen, waar Dahlia's worden gekweekt aan een keuring te onder werpen. Over het algemeen was de jury tevreden over den stand van het gewas. Er waren dan ook, ondanks het slechte weer der laatste dagen, heel mooie exemplaren aanwezig. Na de keuring maakte de jury den volgenden uitslag bekend: le prijs toe gekend aan den heer T. P. Bijtsma; idem idem aan G. Oly; idem idem aan H. v. Wijkhuizen. Eervolle vermeldingen werden verder nog toegekend aan de heeren J. H. v. Wijk; Th. Donckerwolke; F. Schipper; C. Doeven; P. de Reiger; D. Luiten en K. Bothof. Besloten is, om aan de groote Dahlia keuring, welke zal worden gehouden van 711 September a.s., qua verceniging deel te nemen. 3 en 4 September zal van bovengenoemde vereeniging in „St. Bavo" een onderlinge tentoonstelling worden gehouden van alle in de tuinen der coöperatie gekweekte groenten en bloemen. De deelname aan deze tentoonstelling is zeer groot en belooft schitterend te worden. Voor deze tentoonstelling zijn zeer mooie prijzen door vooraanstaande personen be schikbaar gesteld. De tentoonstellings-com- missie verwacht een groot bezoek, vooral omdat de entree geheel vrij is. DE SCHOTERBRUG. Met een ingezonden schrijven van deze week moesten wij vernemen dat door B. en W. deze brug is opgedragen voor een prijs, waarop ruim achtduizend gulden bezuinigd kon worden. Bij nader onderzoek bleek ons, dat de aannemer welke gepasseerd is geworden, de gemeente Haarlem aansprakelijk zal stel len voor schadevergoeding. Wij krijgen dus een Koninginnebrug- kwestie in het klein. Toch meenen wij, dat den Haarlemschen belastingbetaler duidelijk wordt gemaakt, waarom hier ruim ƒ8000 meer moet worden uitgegeven dan noodig is. Is het, omdat de aannemer, wien het werk is opgedragen, meer bij het begrootingscijfer komt Of zijn er andere reden Waarom is den aannemer, welke pas een belangrijk werk aan den Heerensingel had afgeleverd, waarom is hem het werk niet gegund? De eer van onze hooge ambtenaren is hier mede gemoeid. Nu wij de laatste maan den herhaaldelijk lezen van corruptie, nu moet het toch zeker een vanzelfsprekend feit wezen, om duidelijk te maken waarom hier zoo gehandeld wordt. Maar ook het publiek heeft daar volkomen reciit toe. Niet één stem zal er op gaan welke dezen nieuwen bouw onnoodig vindt. Het verkeer vraagt het vraagt zelfs nog meer, want de Gravensteenen brug is een paskwil geworden, een groote reparatie met als uitkomst, een afsluiting voor het rijver- keer, zooals wij indertijd voorspelden. Het verkeer door het Zuiderbuiten Spaar ne, kost aan arbeidersloon meer dan een brug, terwijl voor de onkosten hier reeds aanbesteed ongeveer 5% van de kosten eener nieuwe brug verloren is gegaan, te meer waar door de groote uitbreiding aan beide zijden van het Spaarne, reeds lang een nieuwe terug geplaatst had moeten worden. Zulk een zuinigheid blijkt veel duurder dan een flink doortasten. Maar wanneer wij hetzelfde werk ƒ8000 minder kunnen krijgen, als dat nu gegeven wordt, dan rijst de vraag, wat is daarvan de reden Wanneer gevreesd wordt hier een persoon mede te zullen blameeren dan heeft in elk decommissie van Openbare Werken uit onzen gemeenteraad, het'recht om dat te weten. Is dat geschied Wij vertrouwen dat in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad, het volle licht over deze zaak zal schijnen. Achtduizend gulden minder of meer, is voor een gemeente als Haarlem, welke met haar belastingcijfer niet bijzonder gunstig afsteekt, toch zeker de moeite waard, om daarvan de noodzakelijkheid aan te toonen. G. A. ZAL HET DARWINTULPEN-CONTRACT VAN KRACHT WORDEN OF NIET? Het bestuur van de Vereeniging „de Tulp" heeft besloten Maandag a.s. een ver gadering te houden met hen, die tot nu toe het contract geteekend hebben,welke vergadering 's middags plaats vindt in ,,De Kroon". Het doel van deze vergade ring is een beslissing te nemen over het contract. De deelname heeft tot nu toe beneden de verwachtingen van hen, die aan deze zaak zijn begonnen, hoewel het be stuur in de geheele bloembollenstreek perso nen aan het werk hzeft gesteld om handtee- keningen te verzamelen. In sommige afdee- lingen is het resultaat niet onbelangrijk, maa; van algemeene deelname kan nog niet ge sproken worden. Het contract zou met J Sept. in werking moeten treden en aan hen, die het vóór dezen datum geteekend hebben is de beslissing of het van kracht zal zijn of niet. Doordat de meest afdeelingen niet aan het gedane verzoek voldaan hebben om vóór 20 Augustus de resultaten van hun actie mede te deelen onde opzending van de kaarten mt het beplante oppervlak der ondteekena- ren, is een schriftelijke stemming als bedoeld in art. N. van het contract tot nu toe getee kend hebben, aan welke vergadering het be stuur de vraag zal voorleggen, of, gezien de tot nu ioc bestaande deelname, met de actie a'. af niet voortgegaan moet worden. Dit is noodig omdat de onderteekenaren moeten weten of zij bollen voor de inlevering moeten rer- "eeren oi niet, Op den deze week gehouden Nationaler. schietwedstrijd te Den Haag, heeft de Bloe- mendaalsche Burgerwacht een prachtige overwinning behaald, n.l. den eersten prijs, zijnde een zilveren krans. Deze wedstrijd werd bezocht door al dc vooraanstaande schutters en om dan nog den eersten prij. te behalen moesten de Bloemendaalsc'nc schutters hun uiterste best doen. Zij hebben in één woord schitterend gescholen. Hst tctaaal bedroeg 227 punten van de 25G. Vooral dient vermeld te worden de uitste kende serie van den heer Alb. Bos, die hoe wel hij nog eenigszins invalide is tengevolge van een hem overkomen ongeluk, heelt wederom eens getoond een prima schutter te zijn. Hij schoot het laatste, dus de beslis sende serie, en om dan nog 47 punten van de 50 te maken (10, 9, 8, 10, 10) dient zeker extra vermelding. Ook de andere 4 schutters hebben zich kranig geweerd n.l. Chr. Visse 10, 10, 10, 9, 7, totaal 46 punten; W. Fasse 10, 9, 9, 9,9, totaal 46 punten; A. J. Hekker 9, 9, 9, 9, 9, totaal 45 punten en P. Langen- donk 8, 9, 10, 9, 7, totaal 43 punten. De heer A. J. Hekker maakte persoonlijk ook nog een mooi resultaat, n.l. tweede prijs personeel met 10, 10, 9, 10, 10, totaal 49 pun ten en als steunserie schoot hij dadelijk daarna een maximum. Aangezien de verdere uitslag nog niet be kend is, kunnen v.'ij die eerst later publicee- Electra nam met 3 elftallen deel aan de nederlaagwedstrijden van Hillegom. Om 10 uur begon het met Electra 3Hille gom 3, welke wedstrijd in gelijk spel 22 eindigde. Om 12.30: Hillegom 2Electra 2, welke wedstrijd eindigde in het voordeel der Am sterdammers met 40. Om 2.30 stellen onder leiding van den heer Boogd Hillegom IElectra I zich op. E'iectra wint den toss en verkiest met den vrij ster ken wind in den rug te spelen. Het spel gaat vlug van doel tot doel en wanneer Electro's midvooi' een bard schot lost, wordt dit prach tig door Van Dijk gestopt. Na eenige minuten heeft Van Kooten succes door een voorzet van links, ineens hard in te schieten; 10 voor de Hillegommers. Met dezen stand treed de rust in. Na de rust speelt Hillegom met dne wind in den rug iets sterker. Het spel wordt er in- tusschen niet beter op, vooral de linksbinnen van Electra schijnt er behagen in te scheppen üe Killegom-spelers op unfaire manier aan te vallen. Na een mooi samenspel vatr-HiHe- gom's voorhoede, scoort De Jong onhoud baar 20. Electra werkt hard en ziet dit be loond met een doelpunt door hun midvoor. Ais er ongeveer nog 15 minuten te spelen zijn, valt weer de linksbinnen van Electra ongeoorloofd aan, wat hem terecht een waarschuwing van den scheidsrechter be zorgd. Electra spant zie hontzettend in; echter Hillcgom's achterhoede houdt mooi stand, vooral Jamen zuivert met harde scho ten zijn terrein. Nadat J. v. d Loo met een mooi schot den stand op 31 gebracht heeft, heeft Hillegom weer een overwinning in, de wacht gesleept. O. i. had de verhouding 3-^-2 moeten zijn De scheidsrechter leidde correct Secr. L. Margarethastraat 1, UITSLAG 28 AUGUSTUS. GEEL WIT IONZE GEZELLEN I 3—0. Onder de correcte leiding van scheids rechter Kruyver, stellen beide partijen zich met eenige invallers op. G. W. speelt eerst met den straffen wind in den rug. Zij onder nemen een serie aanvallen, welke echter op de hechte verdediging van O. G. stuit. Na een half uur spelen hee.\ de mid-half succes en weet tweemaal fraai te scoren. Rust breekt aan met 20 in het voordeel van G. W. Na de rust moeten zij alle zeilen bijzetten om de O. G. spelers, die nu met w>nd mede spelen van zich af te houden. Als de mid voor echter fraai den bal opbrengt, aarzelt deze niet en jaagt voor de derde maal den bal in de touwen. O. G. neemt dan verder het spel in handen. In het laatste kwartier had O G. zeker wel 2 goals verdiend. Niets gelukte hen echter; lat e.n palen kwamen den keeper te hulp. Met O. G. sterk in de meer derheid kwam het einde en plaatste Geel- Wit zich in de finale voor den Sportpark- beker. Zaterdagavond omstreeks 11 uur, werd door den kok van café „Central", gelegen in de Groote Houtstraat nabij de Houtbrug, brand ontdekt in een kamertje van den huisknecht, welk kamertje op den zolder is Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse was. Deze tastte het vuur krachtig aan met verschil lende stralen, terwijl ook de motorbrand spuit in werking werd gesteld. De pachter, de heer Hartje, was verze kerd, evenals de eigenaresse van het per ceel, mevrouw Van den Berg. Het perso neel van „Central" was evenwel niet ver zekerd, alles wat op hun kamertjes lag, is een prooi der vlammen geworden. Tijdens het blusschen werd een brandweerman door rook bevangen; hij moest geholpen worden door den ongevallendienst. Zaterdagavond tegen 11 uur verbreidde zich het gerucht door de stad, dat café „Central aan de Groote Houtstraat in brand stond. Al spoedig bleek het gerucht waarheid te bevatten. De motorbrandspuit daverde ijlings door de stad, ander brand weermateriaal volgde en daarachter natuur lijk henderden belangstellenden, die echter door de politie ter plaatse van den brand I cc behoorlijken afstand werden gehouden. I Het vuur woedde hevig in de bovenver- Café „Central" in de Grcote Houtstraat te Haarlem gedeeltelijk uitgebrand. De reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen; op den terugweg. Op de Maas nabij Maastricht is een fra- g'sch ongeluk gebeurd. Vier arbeiders zijn voor de oogen van hun kameraden door den stroom meegesleurd en verdronken. De resultaten van het onderzoek naar de plannen voor den opstand van Juli j.l. iu Ncd.-Indië. Verschenen is het verslag der werkzaam heden van de Algemeene Rekenkamer over Wat Nederland nog te vorderen heeft op vreemde mogendheden. De Rotterdamsche Kamer van Koophan del heelt een schrijven aan den ministerraad gezonden aangaande handelsbelemmeringen. De Haagsche gemeentebegrooting 1928. Relletjes te Rotterdam; de politie treedt streng op; samenscholingen zijn verboden- Weer doorbraak van de Schipbeek te Hengelo. Na het noodlottig ongleuk met de H,-N. A. D. U. De begrafenis van mecani cien Brunklaus. D enieuwe Oceaanvlucht. De „Pride o! Detroit" heeft de reis van Amerika nsar ingeland in iets meer dan 24 uur glansrijk. afbracht. De bezetting van Rijnland. Frankrijk stemt toe in een totale vermindering van 10000 man. Poütis als Grieksch gedelegeerde bij den Volkenbond te Genève terug. Krachtige maatregelen der Franscho j regeering tegen de communisten. 1 De ramp bij de Japansche vloot. Een ver klaring van admiraal Kato. Opnieuw wordt een ernstige aardbeving uit Turkestan gemeld. Een geweldige typhoon teistert Japan. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.22. diepingen van bet café. Hel was uitgebro ken in een bediendenkamertje op den zol der. Omtrent de oorzaak van den brand bestaat geen zekerheid. Met veel materiaal tastte de kranige brandweer het vuur krachtig aan. Vooral in den beginne sloegen de vlammen hoog op en zetten de lucht in laaien gloed. Een. verstikkende rook verspredide zich en was over een groot deel der stad waar te nemen. Door dien rook werden de brand weerlieden zeer in bun werk -bemoeilijkt. Het was zelfs zoo erg, dat een hunner onwel werd en moest door een lid van den Ongevallendienst geholpen worden. Later is hij met een taxi naar huis vervoerd. Inmiddels had de brandweer succes be haald met haar bestrijding van het vuur. Dit woedde op de eerste verdieping en vooral op den zolder, den baard van den brand. De ruiten sprongen er en, de vlam men lekten naar buiten, langs de dak goot, verbrandend, verschrompelend en schroeiend, wal zij op haar weg ontmoet ten. Maar door het vele water, dat in het vuur geworpen werd, wist de brandweer terrein te winnen. Tegen middernacht was bijna geen vuur te zien, maar dit kwam gedeeltelijk door dat een walmend rookgordijn de vlammen aan het oog onttrok. Het grootste gevaar was toen echter toch geweken. Door een aantal bezoekers was opder leiding van den caféhouder, den heer Q. M. W. Hartje, de inventaris uit het café ge dragen, de zaal zelf kreeg echter ernstige waterschade. Voor de naast het perceel gelegen auto garage dreigde ook eenigen tijd gevaar en daarom werden de verschillende auto's naar buiten gereden. Het bleef echter gelukkig bij een „dreigen" van het gevaar, want men wist den brand tot het café zelf te beperken. Langzamerhand won de brandweer meer terrein en toen trokken ook de nieuwsgie rigen, die eerst nog in vrij groot aantal aan wezig waren, af. Tegen 3 uur des nacht; kon de brandweer inrukken. Het bovendeel van het perceel bood een droeven aanblik. Alles was verbrand, ver koold en zwartgeblakerd en een sterko rooklucht hing door bet geheele gebouw. De verbrande eigendommen van het per soneel waren helaas niet verzekerd. Gisteren trok het verbrande perceel den geheelen dag veel bekijks. Groepjes belang stellenden verzamelden zich onophoudelijk voor het perceel, om de verwoestingen, door het vuur aangericht, in oo:' o; fa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1