Stadsnieuws, Haarlem-Keveiaer V a Belastingverlaging. Verkeers-ongevallen, Voornaamste Nieuws VERZOEK AAN H,H. ADVERTEERDERS ->• PIJLTJES 6, 7 en 8 Sept. Dinsdag 30 Augustus 1927< 51ste Jaargang No. 16640 AaugUie moet, op sireiffe vaum verlies van* allé reelaten, gesellede»* oiterllgfe driemaal vier e** twmfflg urea b*«* ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad BINNENLANDSCH NIEUWS H. K. H. Primes Juliana. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en jhr. mr. Ch.J. M. Ruys de Beerenbrouck. Agenda. 31 Augustus. Berooving. GOED AFGELOOPEN. HET DARWIN-TULPEN CONTRACT. Vechtpartijen te Hillegom. In verband mei de ver jaardag van H-M. de Ko ningin zal de N. Haarl. Crt-, morgen, Woensdag, reeds om 12 uur ver schijnen. in dit verband worden II. H. Adverteerders be leefd verzocht eventmeele advertenties, bestemd voor 31 Aug., uiierïijk morgen ochtend vóór 9 uur in te zenden. De Administratie.' De Koninginnefeesten in ■Haarlem en omgeving. DE VERSCHILLENDE PROGRAMMA'S. In Haarlem. In het Bavodorp. In Heemstede. In voormalig Schoten. Strenger maatregelen noodig. In voormalig Spaarndam. In Velsen. In Bennebroek. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht I De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0-23 Per kwaartaa! f 3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling J 3,58 Bureaux: NASSAULAAN 49. k .Telefoon No. 13866 (3 lijnen) ffi Pottrekeining Nr. 5970 HIEUWE Aavertentiën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elka regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct« per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door f f 25Q." eèn^ ^oet Vof' een ^oog'- t 125," du: tegen ongevallen verzekerd voor een dér volgende uitkeeringen I dUUU." verKes van berde armen, beide beenen of beide oogen; «U. doodeli, ken afloop aa\M. een voet ot een oog, verlies van een f Cfl m bij 'n breuk van f duim of wijsvinger-«O been of arm 1 a UbU VUVl TOU UU tWJgtUUV uunvci "15VU - - ,V.—vu - of tiet bij verlies andere ies v. eeai vingers De oud-burgemeester van Rotterdam, dr. Zimmerman, heeft in „de Telegraaf" van Zaterdag j.l. een pleidooi gehouden voor belastingverlaging: een oud thema en een dankbaar onderwerp tevens. Wat deze ex-magistraat zegt over'de zeer hooge belastingen in ons land en de noodza kelijkheid om ze te verlagen, is iedereen, althans den meesten, uit het hart gegrepen. En de schrijver laat het niet bij wenschen alleen; hij geeft ook de v.egen aan: de distri butie-tijd is een weinig verheffende bladzijde onzer geschiedenis. De wijzfe, waarop toen met geld is omgesprongen en in het algemeen is huisgehouden, zal niemand durven verde digen; hoogstens zijn verzachtende omstan digheden te pleiten met het oog op de oor logsmentaliteit. De schulden, toen aangegaan, drukken nog altijd zwaar op onze tegenwoor dige staatsbegrooting. Daar is niet veel aan fe doen; slechts renteverlaging kan een wei nig vermindering brengen. Als tweede oorzaak noemt dr. Zimmer man de sterk opgedreven onderwijs-onkos- ten, gevolg van de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. Hij spreekt de verwachting uit, dat de verschillende poli tieke partijen wel zooveel nationalen zin zullen toonen, dat door het brengen van offers hier aanmerkelijke bezuinigingen kun nen worden aangebracht. Deze verwachting is wel wat oppervlakkig gesteld en houdt weinig rekening met de werkelijkheid en met al wat voor en na de instelling van de Staatscommissie-Rutgers over dit onderwerp geschreven is. Er was een geweldige achter stand bij den Staat tegenover de betaling van het bijzonder onderwijs. Deze is nu in gehaald of liever: nu is er eindelijk recht gedaan. Daaraan valt niets meer te verande ren. De bezuyiigingen moeten gevonden wor den op schoolbouw en ondergeschikte pun ten en wij vreezen, dat de gewenschte mil- lioenen ter bezuiniging daar niet gevonden zullen worden. Een derde post, waarop dr. Zimmerman bezuinigen wil, is de Staatsdienst. Hij wil dit doen door vermindering van het aantal Rijksambtenaren, beambten en werklieden en verlenging van den diensttijd. Dat perso neel, aldus redeneert de schrijver', staat in een veel te gunstige positie in vergelijking met dat in particulieren dienst. Voorts kun nen verschillende staatsfuncties beëindigd; „meer dan één dienst zonder meer opge heven worden". Jammer, dat dr. Zimmerman deze voorstellen niet nader heeft uitgewerkt. Een krachtmenscl- als de heer Colijn bleek hiertoe, tijdens zijn ministerschap, niet in staat. Rekenkamer en Staatsbezuinigings- commissie hebben nooit plannen aangegeven voor een dergelijke inkrimping van den Staatsdienst. Zonder meer is ook dit deel van het betoog van den oud-commissaris van den Volkenbond niet erg overtuigend. Maar, wanneer straks de Staatsbegrooting ver schijnt en minister de Geer weet inderdaad een plan aan te geven om door geleidelijke inkrimping van niet noodzakelijke staatsbe moeiing tot een algemeen lager niveau van Staatsuitgaven en daardoor tot de zoozeer noodzakelijke belastingverlaging te komen, wij zullen ons met dr. Zimmerman daarover van harte verheugen. Wij vreezen echter, dat wij nóch van het ééne nóch van het ander veel zullen te hooren krijgen! Waarom wij echter de aandacht op dit artikel in „de Telegraaf" vestigen, is de al te gemakkelijke manier, waarop dr. Zimmer man in het slot van zijn betoog zich op de gemeentelijke bcgrootingen werpt. Hij schrijft: Wie de dezer dagen ingediende gemeente lijke begrootingen nagaat, ziet dat daar de opblazing weder in vollen gang is. Tekorten en aankondiging van belastingverhooging zelfs daar, waar de benauwde burger, die de stad niet verlaten kan, reeds nu 15 of meer van zijn inkomen alleen voor de plaat selijke uitgaven heeft te betalen. Het is een onaannemelijke en een onhoud bare toestand en een bewijs van slecht be heer. Over de geheele wereld streeft elk 'be stuur naar inkrimping var: uitgaven; onze steden, nog wel groofendeels bevrijd van de kosten van het lager onderwijs, gaan voort haar vertering te vergrooten. Wanneer de Regeering, bij de indiening der begrooting, toont een vérgaande vereen voudiging te wenschen, dan zal dit de ge lukkigste uitwerking op het bestuur der ge meente hebben. En daarnaast wordt het toezicht ver- scherpt in de mate als vroeger gebruikelijk was. Van de Gedeputeerde Staten der meeste provincies is in dit opzicht niet meer hetzelfde ingrijpen te verwachten; hunne samenstelling is vaak genoeg gelijk aan die der Raden. Het gezag dat hier bij uitne mendheid een taak te vervullen heeft, is dat isi den minister van Binnenlandsche Zaken, die, in hoogste ordening, voor den goeden gang van zaken in de gemeenten verant woordelijk is. Die goede gang van zaken kan niet geacht worden te bestaan, als de Raden, zonder zich om de belangen der po litiek machtclcoze contribuabelen te bekreu nen, geld uitgeven tot een bedrag, dat allen redelijken perken te buiten gaat. Naar het hoofd van het Binnenlandsch Be stuur zien zij, die onder den druk der dwin gelandij gebogen gaan, thans uit. Door op hun roepstem te letten, kan deze bewinds man zich groote populariteit verwerven, ja, meer dan dat: een naam'voor de toekomst. Is zulk schrijven nu niet wat al te opper vlakkig voor een oud-burgemeester van de tweede stad in Nederland? „Onze steden, nóg wel grootendeels bevrijd van de kosten van het lager onderwijs!" Vergelijk eens het onderwijs-budget van thans met dat van vóór de gewijzigde onderwijswet. Het is weinig anders dan een omkeeren van de rollen. De Staat betaalt nu de onderwijzers, maar legt aan de gemeenten zooveel andere uitgaven voor het onderwijs verplich tend op, dat de gemeentebesturen al heel weinig pleizier van de nieuwe regeling be leven. Zeker, er zou in de allergrootste gemeenten nog wel een paar ton en in de middel- groote nog wel enkele tienduizenden guldens te bezuinigen zijn. Maar daarmee is de be lastingbetaler niet gebaat. Het gaat bij de groote en ook bij de tweede-rangs gemeen ten al, om millioenen. En die zijn niet te vinden, wanneer men ernstig poogt op een gemeentebegrooting te bezuinigen. Zoovele knappe koppen hebben het al beproefd; men blijft altijd in een cirkel ronddraaien of komt met bezuinigingen van enkele duizenden gul dens aandragen. De fout schuilt in Ons slecht belasting stelsel in zijn geheel genomen; en daarmee in de slechte verhouding tusschen de Rijks- en gemeenteuitgaven. Wanneer een regee ring den durf heeft om daar in te grijpen, een andere bedeeling van inkomsten, een andere verdeeling van lasten aan te geven, waar door ten 1ste het verschil in belastingdruk van de verschillende gemeenten onderling geen tientallen procenten meer uiteenloopt; ten 2de, de groote vermogens het land niet verlaten, wanneer zulk een billijker ver deeling van lasten over alle Nederlanders wordt aangebracht; en ten 3de de autono mie der gemeentebesturen niet meer dan nu reeds het geval is wordt aangetast, bij een gezonder verhouding tusschen Rijks- en Ge meentelijke inkomsten en uitgaven; wanneer zulk een regeering gevonden wordt, die zal inderdaad het groote en brandende vraag stuk een heel eind naar de oplossing brengen en zich onvergankelijke verdiensten ver garen. Wat dr. Zimmerman betoogt is al te vaak gehoord en in zijn algemeenheid waardeloos gebleken. Pogingen tot bezuiniging zijn lof waardig, mits zij in het redelijke blijven; maar van veel meer ingrijpende kracht en duurzaam nut zou een radicale wijziging van ons belastingstelsel zijn. Groote woorden zijn echter wel, maar groote daden niet van onzen tijd! Het grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Bij Koninklijk besluit van 26 Juli 1927 is benoemd: tot grootkruis in de Orde van den Neder landschen Leeuw: Hare Koninklijke Hoog heid Juliana Louise Emma-Marie Wilhelmina Ministers van Staat. Bij Koninklijk besluit van 25 Juli 1927 zijn benoemd tot Minister van Staat: jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, oud- Minister van Buitenlandsche Zaken en jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. KcDirginnefeesten (zie elders in dit blad). St. Josephsgezellengebouw. Jansstraai 59. R.K.V. „Zwaluwen", elftalcommis sie 8 uur. Theater „De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 uur en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Tberesia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'4 uur. A. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Sroedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthayereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur. 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, aideeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs vooi Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeuiging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag vaa 23 uur. Donderdag van 'i2 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor nict-leden van de Derde Orde te richter, tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. Vertrek Koudenhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag am 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Kaarl. Dagblad. Donderdagavond was een caféhouder uit Haarlem te Hillegom in n café van den heer M. S. aan de Molenstraat. Men schijnt nog al gefuifd te hebben en de Haarlemmer was boven zijn thee. In den nacht werd hij per auto naar Den Haag gebracht. Den volgenden morgen, toen de Haarlem- scbe caféhouder ontnuchterd was, miste hij een zeer belangrijk bedrag aan geld en deed hij te Den Haag daarvan aangifte bij de po litie. De Haagsche politie legde nu de >iand op een tweetal Haagsche vrouwen, iie ech ter weder in vrijheid werden gesteld, waar na zich het onderzoek richtte naar Hille gom. De recherche uit Den Haag en de Bü- legomsche politie deden nu huiszoeking bij zekeren P. v. B. aan de Molenbuurt alhier, die mee geweest is naar Den Haag .in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Bij hem werd 300 gevonden, zeer waarschijnlijk afkomstig van de berooving. Van B. werd daarom gevankelijk naar Den Haag ge transporteerd. Tot heden blijft hij ontken nen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd huiszoeking gedaan in het huis van M. S. en vond de politie termen aanwezig, om ook de huisvrouw van S. als verdacht van medeplichtigheid te arresteeren. Zij en Van B. zulien voorgeleid worden voor den Officier van Justitie. Toen Zondagmorgen de landbouwer J. v. d. Peet met zijn echtgencote uit Haarlem- merliede huiswaarts keerde van uit de kerk, kreeg hij bij den oprit der Liedebrug een ongeval, doordat de buikriem van het paard brak. Toen deze riem brak, sloeg bijna onmid dellijk de tilbury achterover. Beide personen kwamen er betrekkelijk goed af en de materieele schade was gering. Nadat eenige bijstand was verleend en wat gebroken was, tijdelijk gerepareerd, konden zij verder huiswaarts gaan. Een kind van 5 jaar overreden, Dooirdat een kind van ongeveer 5 jaar zïcb Maandagavond op de Zeestraat, hoak Boulevard de Favauge te Zandvoort, los rukte van de moeder en de straat overstak kwam het onder een auto terecht en werd overreden. Zwaar gewond werd het kind bij dr. Tichelaar binnengedragen, die da eerste heelkundige»belrandeling verleenae. Op het oogenblik moet de toestand van het kind bevredigend zijn. Van een melkwagen gevall®0- Terwijl de melkhandelaar V. wonende aan den Aalsmeerderdijk te Haarlemmer meer Zondagmorgen met paard en wagen op genoemden dijk reed voor het bedienen van zijn klanten, werd het paard nabij de ophaalbrug plotseling schichtig en wud voor een passeerenden wagen met het ge" volg dat de melkkar heen en weer geslin gerd werd en V. van den „bok viel. Hij werd aan hoofd en schouder vrij ern stig verwond, waarom geneeskundige hulp direct moest worden ingeroepen. Een paar bussen op den wagen werden omgeworpen, waardoor een hoeveelheid melk verloren ging. De groote meerderheid der telers vóór invoering. Gisteren is te Haarlem een vergadering gehouden van kweekers van Darwintulpen om te komen tot de invoering van het reeds meermalen besproken contract. De ver wachting was, dat geen meerderheid was vóór het contract zou te vormen zijn, daar de laatste dagen van verschillende zijden berichten waren gekomen, over het geringe succes met het verzamelen van handtee- keningen verkregen- Na de vergadering van gisteren bleek ech ter, dat voor een oppervlakte van niet min der dan 200.500 R. R- geteekend was. Bij de schriftelijke stemming werden voor pl.nr. 1500 R. R. blanco stemmen uitgebracht, voor de overige oppervlakte werd vóór het contract gestemd. Hiermee is dus beslist, dat het contract zal doorgaan. Op 10 October a.s. zal een nieuwe ver gadering worden gehouden. Intusschen zal men voortgaan met het verzamelen van handteekeningen. Zooals men weet, is het de bedoeling van het contract, dat de onderteekenaren zich verbinden om 8 H. L. Darwin-bollen per 100 R. R. in te leveren, ten einde een te snelle uitbreiding van de Darwin-tulpenteelt te voorkomen. Tot nu toe is medewerking toegezegd door kweekers in het Westland en in de streek van Anna Palowna. De streek om Enkhuizen wenscht niet mede te werken. Men zal echter nog trachten ook deze kweekers er van te overtuigen, dat meer Darwintulpen gekweekt worden, dan de wereld verdragen kan. Zondag- en gisteravond is het te Hillegom een beetje rumoerig geweest. Er werken kele Noord-Brabanters in het dorp en die maakten een beetje ruzie onder elkander. Te zamen hiermede ontstond herrie tus schen een vader en een zoon, die eenige oneenigheid met elkaar hebben en zoo gin gen al'.en aan het vechlen. Een der vech- enden kreeg 'n steek in den pols, een ander een schram aan een vinger, terwijl de hier voor genoemde vader door een klap op heri hoofd, waarschijnlijk toegebracht door een der Brabanters, gewond werd. Gisteravond ontmoetten de Brabanters een zoon vam V. en „droogden hem af". De heele familie V., vader en 6 zoons schoot toen, na ge waarschuwd te zijn, tc hulp, waarbij op nieuw een vechtpartij ontstond, met als slot van he liedje, dat de geheele familie V. naar hek politiebureau gebracht en daar ge hoord werd, dcch toen weer vrijgelaten Nog gaat het gerucht, dat er Zondagavond 'n schot gelost is bh de herrie, doch de juist heid. daarvan kan door de politie niel meer vastgesteld worden. Voor morgen zijn in Haarlem en omgeving verschillende feestelijkheden georganiseerd bij gelegenheid van de viering van Koningin nedag. Om den lezers een gemakkelijk over zicht hiervan te geven, laten wij hieronder de programma's der festiviteiten nog eens uitvoerig volgen. 8.309.uur: Carillonbespeling. 9,9.30 uur: Aubade van circa 4000 schoolkinderen op de Groote Markt. 9.3012uur: Optocht der kinderen met muziek en kinderspelen in den Hertenkamp. 2.3.30 uur: Feestconcert in de Groote of St. Bavokerk. Opvoering der Michiei Adriaansz. De Reyter-Cantate onder leiding van den heer J. de Nobel. Solisten: Mevr v. Tienhoven-Kauling, alt; Joh. Nelissen bariton; J. Booda, orgel en W. Ruinen, piano. 4.5.30 uur: Concert in den Hout door de H. O. V. 8 uur: Groot avondfeest in het Bron- gebouw. Concert, Specialiteiten, Bal-Cham- pêlre. Om 11 uur schitterend vuurwerk, vuurwerk. Verder wordt er nog een middagconcert cp de Groote Markt gegeven, terwijl enkele muziekcorpsen straalconcerten zullen geven Om half 8 's avonds maakt „Harmonie Cres cendo" haar muzikale wandeling door de stad. De Reddingsbrigade voor Drenkelingen geeft om half 2 's middags in de gemeente lijke zweminrichting aan de Houtvaart een demonstratie. Ook dit jaar zijn in het Bavodorp wedstrij den en andere vermakelijkheden georgani seerd. Het programma vermeldt het volgende: 9 uur v.m. reveille; 9.30 v.m. Opening draaimolen en andere vermakelijkheden, 10 uur v.m. Begin der kindertractatie, aan een daarvoor bij het feestterrein geplaatste tent, welke geopend is van 10 tot 12 uur; 2 uur n.m. verzameling der deelnemers aan de wedstrijden in de Emostraat; 2.15 uur n.m. afmarsch met de muziekvereeniging „Utile Dulci" naar het feestterrein; 2.30 uur n.m. aanvang der wedstrijden en spelen. Concert „Utile Dulci"; 5.30 uur n.m. einde der wed strijden. Prijsuitreiking, 7.30 uur. n.m. opstel len der Muziekvereeniging „Utile Dulci" bij de Amsterdamsche Poort, opmarsch door de Amsterdamschestraat, en muzikale omgang door het Bavodorp. 8 uur. Aanvang concert in de Emostraat! 9 uur zanguitvoering doo~ het mannenkoor „St. Caecilia"; 9.35 voort zetting concert „Utile Dulci"; 10.30 groote muzikale omgang; 11 uur groot schitterend vuurwerk op het feestterrein. Als gebruikelijk zal de dag aanvangen mei Kinderfeesten in Groenendaal. Hierbij zal het fanfarecorps „Excelsior" welwillend haar medewerking verleenen. Als bijzondere attractie zal daarbij Prof. Antonini optreden. Des middags zijn er voor de grooteren boven 14 jaar verschillende wedstrijden. Zoo o;a. hardloopen met hindernissen, tonnetje steken en mastklimmen. Dan is er ringsteken op de fiets voor jongens en meis jes boven 14 jaar. Om hieraan een nog aardiger karakter te geven, zal voor eenige mooiste costumes prijzen beschikbaar gesteld worden, hoewel het niet verplichtend is zich in een zeker costuum te steken. Ook hier za! „Excelsior" zich doen hooren. Om 8 uur des avonds is er concert van „Eensgezindheid" op het Raadhuisplein, ter wijl „St. Michaël een muzikalen omgang zal houden door de gemeente. Als slof vindt om half 11 uur een vuur werk plaats, vermoedelijk weer op Valken burg. Tevens is een kermis georganiseerd in het centrum van het dorp. Hier luidt het Koninginnedag"-programma als volgt: Half 3: Spelen voor kinderen en ouderen op het R. C. H.-terrein. Half 3—half 6: Straatconcerten op ver schillende punten in HaarlemNoord. Half 8—kwart voor 0: Concert in de Julia- nakerk aan de Kloosterstraat. Solisten: Aatha Boses, viool, Betty Dijkstra, zang, Piet Halsema, orgel. Half 8half 10: Muziek op Pretoriaplein en Soendaplein en rondgang door de ge meente. 10 uur: Vuurwerk op het gemeentelijk speelterrein aan de Van Nesstraat, nabij den Rijksstraatweg. f* A .AAAAAAAAAAAA AVI f,v,,irTywv w v - v v vjwwswJ In ons nummer van gisteren heeft men uitvoerig kunnen lezen, welke brutale dief stal gepleegd is in de pastorie aan de Am sterdamstraat. Dit is reeds het derde geval, dat zich in korten tijd in deze pastorie voordoet. Naar aanleiding van dezen diefstal maakt men ons een gegronde opmerking. De twee individuen, die Zaterdag een poging waagden, waren in het bezit van valsche identiteitspapieren. Daarenboven droegen zij een met scherp geladen brow ning en een vlijmscherp mes in den zak, ter wijl zij ook lijmstokken voor het ledigen van offerblokken hadden. Deze mannen vertoefden in het toe vluchtsoord van het Leger des Heils hier ter stede, waar men den nacht kan door brengen en nu vraagt men ons, hoe het mogelijk is, dat dergelijke individuen rustig in het bezit kunnen blijven van dergelijke gevaarlijke wapenen. Waarom houdt de po litie geen toezicht er op, dat de menschen die in dergelijke slaapgelegenheden over nachten, geen gevaarlijke wapenen dragen? En waarom houdt de politie niet een waak zamer oog op hen, die hun intrek nemen in de slaapplaatsen in welbekende Haarlem- sche buurten? Als het toezicht daarop strenger werd en de controle verscherpt, zoo meent men, zullen de gevaarlijke luitjes, waarvan Haarlem den laatsten tijd weer te veel bezoek krijgt, de stad wel meer gaan mijden, want van strenge controle zijn zij uiterst afkeerig. Voorloopig eiken avond zoo'n razzia .en men zal eens zien, hoe gun stig deze maatregel zal werken. Het drieste optreden van zoovele ongewenschte lieden noopt hiertoe en daar voorkomen nog steeds beter dan genezen is, mag een der gelijke voorzorgsmaatregel niet langer ach terwege blijven, Ook hier is een uitgebreid programma samengesteld. 8.30 v.m. Verzamelen der schoolkinderen op het schoolplein, ook voor die kind .-ren, die in een andere gemeente schoolgaan. Muziek in de tent. 9.— v.m. Rondgang der schoolkindoren door het dorp met muziek. 9.30 v.m. Kinderzang (Aubade). Versnape ringen. 10.30 v.m. Kinderspelen. Jongens van 6 en 7 jaar blokjesrapen; van 8 en 9 jaar zakloopen, van 10 en 11 jaar koekhappen; van 12 en 13 jaar boegspriet- vechten. Meisjes van 6 en 7 jaar blokjesrapen; van 8 en 9 jaar schortje binden; van 10 en 11 jaar popkleeden; van 12 en 13 jaar wasch ophangen. 12.Kindervoorstelling. 2.n.m. Optocht van versierde personen en fietsen. 3.n.m. Ringrijdcrij met hindernissen per rijwiel voor dames en heeren. 4 .n.m. Behendigheidswedstrijd voor dames. 5.n.m. Koekhappen per rijwiel voor heeren. 6.n.m. Ringrijderij met los paard voor dames en heeren. 7.30 n.m. Uitreiking der prijzen. 8.30 Concert, zang en muziek. 10.n.m. Groot vuurwerk op de Rietpol. Des morgens 9 uur zullen de schoolkinde ren in optocht door de gemeente trekken, met dien verstande dat de groepen aan beide zijden van het kanaal blijven. Daarna ver zamelen beide groepen zich op het terrein, gelegen naast Hótel „de Prins", alwaar door ongeveer 1000 kinderen aan de kinderspelen worden deelgenomen. Des middags zal een optocht van versierde fietsen plaats hebben, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn Voor jongens is het daarna ringsteken per fiets nabij School E aan den Stationsweg, voor de meisjes op bet landgoed „Schulpen aan den Wijkerstraatweg. Ook voor deze wedstrijden zijn mooie prijzen uitgeloofd. Verder1 zal op het terrein vóór de voor malige tramremise het mastklimmen de aan dacht van liefhebbers en belangstellenden vragen. In den avond zal een lampionoptocht door de gemeente rondgaan. Door een commissie, bestaande uit ver schillende organisaties, is morgen een Konin- ginnefeest georganiseerd voor de school gaande kinderen en de leden dier organisa ties, die daarvoor in aanmerking komen. Des avonds om 7 uur komen ale deelne mers bijeen in de Duinlaan, en gaan vandaar, begeleid door muziek van de muziekvereeni ging „Kunst na Arbeid" naar het raadhuis, alwaar eenige nationale liederen zullen wor den gezongen. Dan trekt de stoet langs de Bennebroeker- laan naar het Buiten van Mevr. Dounairière v. Willink van Bennebroek. alwaar ook eenige nmnmers zullen worden gegeven. Na aflobp daarvan wacht er voor de kin deren een aangename verrassing. In IJmuiden. Morgen zullen op het terrein achter het station alhier de kinderfeesten en wedstrij den worden gehouden, georganiseerd door de Oranjevereeuiging. Te 9.30 uur vertrekken de schoolkinderen voorafgegaan door de Harmonieverecniging „Concordia en het Fanfarecorps „Wilhel mina" naar het feestterrein. Hior zullen verschillende spelen en wedstrijden, worden gehouden, waarbij de muziekverenigingen aar medewerking zullen verleenen. Des avonds zal op het Willemsplin van 7 tot 9 uur een concert worden gegeven door „Concordia", terwijl de Harmonievereeni- ging „St Fidelis" van IJmuiden-Oost een concert ten gehoore zal geven van 7 tot 9 uur in de muziektent, staande in de Casem- broodstraat te IJmuiden-Oost. De „Pride of Detroit" zet zijn vlucht om de wereld voort. De reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen; op de thuisreis. Nadere bijzonderheden omtrent het ern stig ongeluk op den onbewaakten overweg bij Barneveld. Te Rotterdam heeft een familietwist 'n tragisch einde genomen, een man werd door een messteek gedood. Bij een twist heeft een 28-jarige mijn. werker te Heerlen een anderen arbeider, vader van 8 kinderen, doodgeschoten. Oproerige belhamels hebben te Nedcr- horst den Berg een café vernield; tevens worden zij van brandstichting verdacht. Te Alphen aan den Rijn is gisteren de 13e Diocesane Haarlemsche Liturgische Dag ge houden. Een vreesefijk drama te Capeile aan de IJssel. Een 18-ja 'ge jongen woTgt een 61- jarigen grijsaard en gooit het lijk in de ri vier. Te Zenderen is het provinciaal Kapittel der Paters Carmelieten geopend. De nieuwgekozen raadsleden van Vee- nendaal zijn eindelijk toegelaten. Het s.s, „Calcutta" van de Mij. Neder land is op de Calcutta rivier gezonken. De bemanning is behouden. •Stand der landbouwgewassen op 23 Aug. M. Onderscheidingen bij gelegenheid van den verjaardag van H. M, de Koningin. Bij Kon. Besluit is benoemd tot groot kruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw H. K. H. Prinses Juliana. Bij Kon. Besïuit zijn benoemd tot Minis ter van Staat, Jhr. Mr. dr. H. A. van Karnebeek en Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Het Economisch Urgentie-congres te 's-Gravenhage. Conclusies van de heeren H. G. M. Hermans en Mr. P. L. Steen- berghe. Op de lijn AutunParijs heeft een spoorwegongeval plaats gehad. Er zijn 35 docden. Op het congres der Interparlementaire Unie wordt de ontwapening besproken. Lord Cecil neemt ontslag uit het Brit- sche Kabinet. Hij zal niet naar Geneve gaan. Te Livorno is het dak van een kazerne gedeeltelijk ingestort. Er zijn zeven dooden en 40 gewonden, terwijl nog tien militairen vermist worden. De Japanners zuïïen Sjantoeng ontrui men. De cholera-eptdemie in Perzië overge slagen naar Mesopotamië; 252 gevallen met doodelijken afloop worden gemeld. Barometerstand 9 uur v.m.; 774. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.20. Hoogste barometerstand 772,2 te Bla- vandshuk. Laagste barometerstand 751.7 te Reik- javik. Verwachting: zwakke tot matigen wind, meest uit oostelijke of noordelijke richtin gen; licht tot halfbewolkt, mogelijk met ochtendnevel, droog weer. behoudens kans op onweer. Weinig verandering in tempe ratuur. In Zandvoort. 8 uur. Koraalmuziek van den uitzichtto ren door de Zandvoortsche Muziekkapel; 912 uur. Schoolvoetbalwedstrijden op het voetbalterrein van „De Zeemeeuen 1.30 uur Aantreden op het Stationsplein voor alle deelnemers aan de kinderspelen. Marsch door het dorp naar het feestterrein aan de Groote Krocht; 2 uur. Volksspelen voor jongens en meis jes: Tonsteken, zakloopen, boegsprietvech- ten, blokjesrapen, hardloopen enz. 3 uur. Volksspelen voor volwassenen (8-80 jaar), mastklimmen, tonsteken. 4 uur Ballonnenjacht. 5 uur. Prijsuitdeeling in café „Suisse." 89.30 uur. Concert op het Trampleïn, door de Zandvoortsche muziekkapel. 10,30 uur. Volksbal op het Tramplein, (ZandvoorsZche Muziekkapel). 9.45 uur. Vuurwerk aan kat strand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1