Stadsnieuws, Voornaamste Nieuws 1 «F 1 1 Woensdag 31 Aug. 1927 51ste Jaargang No. 16641 Aanglile moet. op» sfiraSSe van verlies vaa alle rechlen, geschieden ulterlilfe driemaal v5er ea twintig uren na *eÉ omje - Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad 31 AUGUSTUS. a y De nieuwe gemeente-secretaris van Velsen. Agenda 1 September. Een radio-avond te Beverwijk. Door de K. R. O. ONZE NIJVERE ZAANSTREEK. J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat J0 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht Steek uw hoofd niet buiten het raam. De abonnementsprijs sedraagt vuot Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling J 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnenj Po»trekeinin4 Nr. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE Adverfentfën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen i f Qflfln Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CH bij een ongeval met f250 «L^voet "of een hoogf 125.' duimof wijlvfnger" f 50 bee" arm 40." andere vinget. s I OUÜU." verües van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodelij ken afloop "OV. een voet of een oog ammo b Telken jare op de scheidingslijn van zomer I en herfst viert Nederland zijn nationalen feestdag. Zooals in een huisgezin de verjaardag van moeder een lichtstraal is in de eentonigheid van het dagelijksche leven, zoo is in het groote Nederlandsche gezin de 31ste Augus tus telkens weer een aanleiding om met vreugde en dankbaarheid de weldaad te ge denken, welke ons volk in zijn Vorstin bezit. H. M. Koningin Wilhelmina viert heden Spontaan uit zich deze aanhankelijkheid bij iedere gelegenheid, welke zich voordoet. Ncoit is er sprake van opgeschroefd vertoon of kunstmatige vreugde, wanneer onze Ko ningin zich onder Haar volk vertoont. Inte gendeel, met spanning verwacht steeds een landstreek of een stad de komst der Vorstin. Er is wanneer er al ooit sprake is van een klacht nooit een andere dan deze: dat men de Koningin niet méér in zijn midden mag zien. «f 0 5» 31 31 31 3» j» 31 3> J* 3» 31 0 3» 3> 3! 3» 3» 31 31 31 3» 5» 3» 6 31 31 31 3> 31 31 31 31 3» 3» 31 3» 3» 0 31 3» 0 0 0 0 3' H. M. KONINGIN WILHELMINA. Haar zeven en veertigsten verjaardag. Zij staat nu in de volle rijpheid des levens en ziet rondom zich een volk, dat met Haar is opgegroeid, met Haar heeft geleden en ge streden in moeilijke en donkere tijden, maar ook heeft gejubeld op zonnige dagen. Hecht is de band, die Vorstin en volk verbindt. Daar is geen afstand tusschen Landsvrouwe en staatsburgers, dan die passend is tusschen Koningin en onderdanen; geen ongenaakbare hoogheid of langzame vervreemding. Inte gendeel: Wilhelmina blijft met en onder Haar volk leven en bij het klimmen der jaren wordt de gehechtheid steeds grooter. Zoolang een volk nog zoo naar de komst van zijn Vorstin blijft reikhalzen, is er geen gevaar voor afnemende liefde voor het Vor stenhuis. Moge die gehechtheid nog lange jaren voortduren; die eerbied en aanhankelijkheid aan de Vorstin, het symbool van onze een heid, is de beste waarborg voor orde en wel vaart. Daarom gaat op dezen dag weer de bede van den christen omhoog: Heer spaar nog lang onze Koninginl kolonie langs den weg, welke naar de kolo nie leidt, geknield. In de ontvangkamer werd Z. D. H. be groet door Mr A. J. M. Leesberg. Daarna werd het gebouw door Z. D. H. ingewijd, daarbij geassisteerd door Deken Rengs als diaken en pastoor Saulenn als sub-diaken. Na de wijding, hield Z. D. H. een toe spraak, waarbij hij den wensch uitsprak, dat dit nieuwe huis aan honderden, hopelijk aan duizenden kinderen ten nutte zou ko men. Dank bracht Mgr. aan het bestuur, dat ondanks alle tegenslagen nimmer den moed verloor; ook de regecring en het bestuur der provincie dankte Mgr. voor de medwerking. Ook hoopte Mgr., dat spoedig de kapel in het nieuwe huis gemaakt zou kunnen worden. Tenslotte wenschte Mgr. de Zus ters veel succes toe met haar werk waarnx Mgr. de stichting voor geopen verklaarde. Hierna werd het woord gevoerd door Mr. Leesberg, die Mgr. dank bracht en het nieuwe gebouw in de machtige bescherming van Mgr. aanbeval. Ook richtte spr. zijne gedachten naar het hoogste wereldlijke ge zag, naar H. M. Koningin Wilhelmina, door wier wijs bestuur het mogelijk is dat instel lingen als deze, afhankelijk van Rijksstcun, bestaan en bloeien. Staande werd daarna door de aanwezigen het Wilhelmus gezongen, begeleid door het R. K. Muziekkorps ,,St. Louis" van Alk- maar. Ten slotte dankte spr. aller, die hadden medegewerkt en belangstelling toonden. Hierna werd door den heer Leesberg een kort overzicht van de totstandkoming en de geschiedenis der vereeniging gegeven. Aller medewerking riep spr. vooral in, dat het nieuwe huis regelmatig des zomer en 's win ters bezet zal zijn. Hierna werd allereerst het woord gevoerd doo Pastoor Saulenn, geestelijk adviseur der vereeniging, ctie Mgr, dank bracht voor Zijnen tegenwoordigheid en zegde Mgr. toe zooveel mogelijk te ijveren voor de kapel. De heer Putts, vertegenwoordiged van den minister, wenschte het bestuur geluk met de openig der nieuwe stichting welke aan duizenden kinderen gezondheid zal brengen. Sterk op den voorgrond staat, zei- de spr. dat de verpleging geschiedt door Zusters uit liefde tot God. Dit zal de kin deren leeren liefde tot elkander te hebben. De heer Her.drix sloot zich geheel aan bij de woorden van dankbare erkenning bij de opening van het gebouw gesproken. Spr. wees op het groote doel dat de vereeniging voorstaat. Ook de Staten van Noord-Hol land hebben het groote belang van den strijd tegen de greote volksziekte begrepen en in dit verband wees spr. er op, dat niet minder dan een tiende van geheel de inkom sten der provincie uit belasting opbrengst, aangewend wordt tot steun aan inrichtin gen, welke strijd voeren tegen de tubercu lose. Spr. dankte namens Ged. Staten van Noord-Hclland het bestuur voor het initia tief en hoopte, dat dit nieuwe gebouw, nog vele jaren onder Gods onmisbare zegen, zou blijken te zijn een weldaad voor ons gewest. Tenslotte werd nog gesproken door bur gemeester Eijma en den heer Westerhot, voorzitter ttan de vereeniging tot verpleging van Drentsche kinderen, Dr. Poat en den heer Di. Dekhuizen, inspecteur van het centraal Genootschap. De plechtigheid werd besloten met een feestlied gezongen door de kinderen. Door de inwoners van Egmond aan Zee werd wel belangstelling getoond. Sociëteit „St. Bavo" Feestavond „Herw. Levenskracht" 8 uur „Proza en Poëzie" 8 uur Vriendenkring H. Sacrament 8 uur Feestcommissie Spoor en Tram 8 uur Esperanto uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Eerbied in Gods Huis 8 uur Armbestuur p,~irochie „St. Jozef" 11 uur v.m. f}'. Josephsgezellengebouw, .Jansstraat 59 Zelatricenvergadering half 9 uur. Groote of St. Bavckerk Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Den Hout Concert door de H. O. V. in de tent 8 uur. Schouwburg, Jansweg „Het Teeken des Kruiscs" kwart over 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresfa Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'j uur. A. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij. dagavond. A. K. Leeszaal en CJitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2v-5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R -K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen 7an 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur s Zaterdags alleen van half 1012 uur. Met de „Helena Mat ia," naar Marken. Veirtrek Koudenhorn 8.30, Vertrek naar het Kagcrmeer en Warmond om 1.30 vanal den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanal het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. PLECHTIGE OPENING EN INWIJDING VAN HET KOLONIEHUIS „ST. JOSEPH" TE EGMOND AAN ZEE. Dat er te Egmond aan Zee iets belang rijks stond te gebeuren, was Maandag wel merkbaar. En dat was ook zoo: immers, was dien dag het R. K. Vacantie-Koloniehuis „Sint Joseph" voltooid, nadat eerst vele moeilijk heden overwonnen moesten worden. Het heeft lang geduurd eer men zoover' was en voor dien werd de oude kolonie aan de Voorstraat gebruikt, die, ware de liefderijke Carmelitessen van Sittard er, niet geweest, niet te exploiteeren zou zijn ge weest door hare gebrekkige inrichting. Het is zeker wel treffend voor deze zus ters, nu betere tijdon zijn aangebroken, zij nu meenen, dat haar taak afgeloopen is. Het werk in de nieuwe kolonie wordt voortgezet door de Eerw. Zusters uit Heer len. Gister nu werd het nieuwe gebouw inge zegend door den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier zelve. D-ardoor gaf Z. D. H. wel bliik van zijn hooge erkenning voor dit werk. Het is de bedoeling van dit nieuwe Koloniehuis het zwakke kind gele genheid te bieden zijn gezondheid te her stellen en zal dan ook het geheele jaar door geopend zijn. Het nieuwe gebouw biedt plaats voor 100 kinderen voor zomer- en winterverpleging, terwijl het verder in de bedoeling ligt in de duinen Iwee paviljoens te maken, waarin 50 jongens en 50 meisjes kunnen worden opgenomen voor zcmerverpleging Gistermiddag 2 uur vond de officieële ope ning plaats. Overal in het dorp wapperde ter gelegenheid van dit feest de vlag. Onder de aanwezigen waren: Deken Rengs van Alkmaar, verschillende H. H. Pastoors en kapelaans uit Egmond en omgeving; de lieercn J. N. Hondrix en A. W. Michels, resp. waarn. Commissaris der Koningin er, I'd van Ged. Staten van Noord-Holland; Burgemeester Wendelaar van Alkmaar; bur gemeester Eijma van Egmond aan Zee; het tweede Kamerlid Ch. v. d. Bilt, de heer A. C. Bos, secretaris van het centraal genoot schap voor kinder- herstellingsoorden en Vacantiekolonies en verder verschillende afgevaardigden van betreffende vereenigin- gen, De minister van Arbeid was vertegen woordigd door den inspecteur der volks gezondheid. Toen circa kwart over twee Z. D. H. de Bisschop arriveerden lagen de kinderen der De Historische tentoonstelling te Beverwijk. Een kijkje in de afdeeling histo rische gebruiksvoorwerpen. In de gistêrenavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Velsen, is met algemeene stemmen benoemd tot ge meente-secretaris de heer M. K. Hoofster-e, thans hoofdcommies ter secretarie van die gemeente. De heer Hofstede, werd den 22sten De cember 1888 te Stedum (Gr.) geboren. Van 1904 tot 1907 was hij volontair ter secre tarie van de gemeente Loppersum. In het laatstgenoemde jaar behaalde hij het diplo ma cand'daat-gemeente-secretaris. In 1908 werd hij benoemd tot gemeente ambtenaar te Middelstun. In het daarop volgend jaar slaagde hij voor het diploma Staatsinrichting M. O., waarna hij in tölO werd benoemd tot adjunct-commies ter se cretarie van de gemeente Velsen, afdeeling algemeene zaken, onderwijs en financiën, welke toen nog in één afdeeling waren on dergebracht. In 1914 werd de heer Hofstede benoemd tot chef-commies van de afdeeling onder wijs, financiën en belasting, welke afdeeling later gesplitst werd, zoodat elke tak van dienst in een afzonderlijke afdeeling werd ondergebracht. In 1918 volgde zijn benoeming' tot contro leur der belastingen, totdat hij in 1922 werd aangesteld als hoofd-commies. Naar wij vernemen zal op den 1 ten Oc tober a.s. in hel K. S. A. gebouw te Bever wijk een radio-avond worden georgani seerd ,met uitzending door den Katholie ken Radio-omroep. Medewerking zullen verleenen: de Be- verwijksche Rarmoniekapel en het Bevgr- wijksch mannenkoor; het Beverwijksch kwartet, het jongenskoor en het gemengde kwartet, terwijl voorts medewerking is toe gezegd door den heer L .Stiens, piano - leeraar te Wijk aan Duin, De HqogEerw. heer Deken J. M. Lucas- sen zal dien avond voor de radio spreken. Den luisteraars van den K. R. O.' staat dus weer een bijzonderen avond te vrach ten. Onder dit opschrift vinden wij in „Opgang" een geïllustreerd artikel, dat wij hier laten volgen: Wie zich de moeite getroost eens te bla deren in oude geschriften, waarin de Zaan- teristieke landouwe, gevoelt de lust in zich kenners den lof bezingen van hun karak- opkomen om eens nader kennis te maken met de Zaanlandsche dorpenrij. „Er is geen oord in ons vaderland, de hoofd- en residentiestad uitgezonderd, zóó beroemd als de Zaanstreek" zegt Dr. Schotel in zijn uiteressant werkje „Zeden en gebruiken aan de Zaanstreek." „Sedert Peter de Groote er zich ophield, behoort zij tot de wereldgeschiedenis. Geen vreemdeling, die sedert die 17e eeuw ons vaderland doorkruiste, of hij bezocht haar, en gen Nederlander, die zich in den vreemde bevond, of hij moest er van vertellen. In meest alle reisbeschrijvingen door Holland wordt van haar gesproken, schilders brachten haar op doek, graveurs in koper zij is af gebeeld in waterverf en chayon, in hout snede, steendruk en photografie, op behang sels, schoorsteenstukken en uithangborden, geweven in damast, gedreven in goud en zilver, gesneden op bokalen en fluiten; op tafelborden en tabaksdoozen, met één woord op allerlei voorwerpen van huiselijk ge bruik, kunst en sma«k prijkt; „De zilvere Zaen; nae het bancket genoeml, „Waeraf de leckerheck door gans dfe waereld roemt". Ja, beroemd was deze echt Hollandsche landouwe, wier rijkdom en welvaart in vroe gere tijden wereldvermaard was. Schrijvers noemden haar „het Hollandsche Peking", een „Chineeche stad", „de wieg en bakermat der Russische beschaving" en haar inwoners „de grondleggers van Petersburg". Zeer oud is deze karakteristieke land streek, welke ongetwijfeld ook in den te- genwoordigen tijd nog een bijzonder eigen- aardigen indruk maakt op den bezoeker. Bij het begin van onze tijdrekening, aldus luiden de overleveringen, was de Zaan een rivier, die bij Leiden uit den Rijn haar oor sprong nam en bij Petten in de Noordzee uit mondde. Omstreeks het jaar 867 verzandde deze mond, waardoor natuurlijk veel meren en moerassen ontstonden. Weldra werd het IJ een zeeboezem, en de Zaan scheen uit de meren in .dien zeeboezem ie stroomen. Moeilijk valt met zekerheid te zeggen, wan neer de eerste bewoners in deze streken gekomen zijn. Ongetwijfeld leefden ook deze eerste nederzettingen van jacht en vis- scherij. De Sane of Zaan en de nabijgelegen meren leverden hun visch; de duinen, welke dichtbij lagen, hazen en konijnen; de bos- schen herten, elanden en ander wild. Op feitelijk toevallige wijze heeft de in dustrie haar intrede in deze landen gedaan. I Ten tijde der Wederdoopers kwamen vol- i gens de „Geschiedenis der Zaanlanden" veel i Doopsgezinden in deze streken. Daar ieder, die in Westzaanden en Crommenye (Krom menie) kwam te wonen, vrij zou zijn volgens Ie bestaande privilegiën en men hier ook niet was gebonden aan de gilden, maar vrij zijn handwerk mocht uitoefenen en zich mocht vestigen, kwamen ook vluchtelingen uit Frankrijk naar de Zaanlanden,, vonden hier een wijkplaats, en wel voornamelijk te Krommenie. Met hun nieuwe godsdienstleer brachten zij een nieuwen tak van bestaan, de linnenweverij, waarmede het zeildoek maken gepaard ging. In het jaar 1597 waren er reeds 31 weverijen in die gemeente. Het is echter vooral de zeevaart, die de Zaanstreek bloeiend en welvarend heeft gemaakt. Weldra zeilden de schepen naar Lissabon Genua en zochten later zelfs Indië op om kruidnagelen, peper en foelie te halen. Het spreekt vanzelf, dat de scheeosbouw hier ten nauwste verband mee hield. Bouwde men aanvankelijk de schepen te Amsterdam en De Rijp, weldra verrezen in de Zaan eigen werven, welke een groote beroemd heid zouden krijgen. Met den scheepsbouw £ing de vooruit gang van andere takken van nijverheid hand aan hand; kuiperijen, touwslagerijen. smede rijen, blokmakerijen, houtzagerijen, alles bloeide er door. Vooral het houtbedrijf bracht leven en welvaart, zoodat men in het jaar 1727 alleen in de bannen Oost- en Westzanen 250 hout zaagmolens telde. Oostzaan telde reeds in het begin der 17e eeuw niet minder dan honderd linnenblcekerijen. welke aan duizend menschen werk verschaften. Een bron van algemeene welvaart hadden de onderscheidene dorpen in de Zaanstreek gemeen, namelijk: de zoogenaamde Groen landsvaart. Men zorht in het hooge Noor den, den walrus, walvisch en rob. Niet te verwonderen, dat deze beroemde Groenlandsvaart op verschillende wijze ver eeuwigd is geworden, In de kantoren der handelaars hingen de aangelegd in den stijl der groote tuinen en kaarten der Noorsche gewesten bij die deri buitenplaatsen ten tijde van Lodewijk XIV. landen op welke men negotie dreef, en dien- Daarnaast trokken vooral vroeger de aan- den er walrus- en narvaltanden soms tot dacht de zoogenaamde kralen- en beelden versiering. De huiskamers prijkten met tuinen; de eerste voorzien van veelkleurige, schilderijen, tafereelen uit de visscherij voor- met kostbare kralen ingelegde perken, stellende, evenals menig reeder destijds zijn Van deze siertuinen zijn slechts zeer en- koopvaarders liet albeclden. j keie in de Zaanstreek en omliggende dorpen Tafeltjes en koffie- en theebladen werden) overgebleven. Langzamerhand heeft de Zaan evenzeer met voorstellingen wi de visscherij' een ander cachet gekregen en heeft de mo- beschilderd. De huismoeders toonden u in haren schat van porselein, kopjes en scho teltjes met dezelfde tafereelen, «venals het Delftsche aardewerk er mede prijkte.... De kaakbeenen van het monster der wateren dienden in de weide het rund tot wrijf palen! Schatten werden in die jaren door de Zaanlanders verdiend, welke dan ook niet nalieten hun huis weelderig in te richten. Vermaard waren bij de rijkgeworden Zaan landers vooral de zoogenaamde „pronkka mers", die aan de voordeur grensden, en doorgaans gesloten bleven. Het spreekt wel vanzelf, dat de rijkdom men der Zaanlanders ook lot uiting kwamen in de kleedij, vooral van de vrouwelijke sekse. De talrijke rijke mannelijke bewoners aan de Zaan, waaronder vele Doopsgezinden, bleven uit hoofde van hun kerkelijke ge zindte voorloopig hoogst eenvoudig in klce- ding, maar bij het vrouwelijke geslacht uitte zich in kleedij cok al de Fransche invloed. In de eerste plaats bezat zij als versiering het keurige „tuigje", een verzameling van uivcien ketentjes aan een zilveren haak gehecht waaraan een zilveren schaartje, mesje, naaldekoker en and^r vrouwentuig, dat zij met een satijnen band of riem om den middel op zijde draagt en zoo glad en zuiver houdt als de tuigjes waarvan Bre- dero zong; „De meysjes var: de Vecht en van den Vinkebuurt Die hadden haar tuichjes te wongderlyck schuurt". Het was in die dagen van welvaart en grooten rijkdom, de „gouden eeuw", dat Czaar Peter naar de Zaanlanden kwam. Op Zondag 18 Augustus 1697, 's morgens zes uur zag de Zaanlander Gerrit Kist een prachtig uitgedoste Keulsche aak den Voorzaan opvaren. Eensklaps hoorde hij roepen: „Smid, smid!" Kist roeide naderbij en zag tot zijn groote verbazing den mach tigen Czaar aller Russen. Het toeval wilde, dat Kist als smid aan boord van een koop vaarder in Rusland den Czaar had ontmoet en gesproken.. De vreemde kennismaking op den Voor zaan in den vroegen Zondagmorgen had het gevolg, dat Kist een gedeelte van een hou ten huisje te Zaandam, dat zijn eigendom was, voor den machtigen heerscher beschik baar stelde. Een paar dagen later werkte de Czaar reeds onder den naam van Pieter Michael of als eenvoudig werkman op de werf van I.ijrfst Teeuwisz. Rotge. Later, toen hij algemeen als Czaar Peter de Groote bekend werd, kwam hij in aan raking met den aanzienlijken koopman Calff, die hem vorstelijk onthaalde en alles liet zien, wat de belangstelling van den voor namen bezoeker kon opwekken. Na zijn vertrek naar Rusland bezocht de Czaar in Maart 1717. nu in gezelschap van de Czarina, andermaal den heer Calff. Toen hij met zijn gastheer een kerk bezocht, vroeg de gebieder inlichtingen wat men nu eigen lijk leeraarde, waarop de heer Calff kort en bondig sprak: Op den zoogenaamden Dam te Zaandam ..Denk wel, spreek wel, en doe wel. Amen!" herirnert een fraai standbeeld aan het voor name bezoek. Te midden van een der oudste, meest typische stadswijken, het Krimp geheeten, vindt ge de woning bewaard, waar eertijds de voorname scheepsbouwer verblijf hield. Bij de eerste beschouwing van het zooge naamde „Czaar Peterhuisje" bemerkt ge niet veel van de eenvoudige houten woning. 't Kleine, eenvoudige vertrek is namelijk geheel ingesloten door een sierlijk modern bouwwerk, hetwelk het huisje behoedt voor verzakking, het beschermt tegen den invloed van vocht en beveiligt tegen brandgevaar, dat niet buitengesloten W3S door de aangren zende houten woningen. Hier treft men nog aan de ouderwetsche stoeltjes, de zware tafel, die nog wel duizend jaar kan worden gebruikt. In gindschen hoek ziet ge Peter's brandkast, en terzij van de opening naar 't bijvertrek neemt ge een kijkje in de bed stede, waar de groote Rus zich. na ver- moeienden dagtaak, ter ruste legde. Wie de Zaanstreek echter goed wil lee ren kennen, make niet enkel een wandeling langs de bloeiende Zaanlandsche dorp~n, maan dient een tochtje te ondernemen lnags de schilderachtige, drukbevaren Zaan. "Vooral van den waterkant bekeken krijgt men een schitterenden indruk van deze eigenaardige dorpentrits. Dan bemerkt men nog duidelijk de aardige tuinen en koepels uit vroegeren tijd, welke de houten wonin gen geheel of gedeeltelijk omringen, en van den openbaren weg of de rivier door een houten hek of heg zijn gescheiden. Deze tuintjes zijn versierd met bloemen ->n tot allerlei figuren geknipte of gefat- ceneerc'.e pajmstruiken. Al deze tuinen met koepels zijn destijds De viering van den verjaardag van H.M. de Koningin. De wereldvlucht van de „Pride o! Detroit". Een tusschcnlanding te Belgrado. Nederlands handelspolitiek. De R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond zal een adres richten tot den ministerraad, waarin wo-dt aangedrongen op onverwijlde voorbereiding van een dubbel tarief van uitvoerrechten. De 13e Diocesane Haarlemschc Liturgi sche Dag te Alphen aan den Rijn. Het gres. 11e Internationaal architectcncon- Na het noodlottig ongeluk met de H.-N. A. D. U. Wat Ecgclsche vakiui ervan zeg gen. De moord op den mijnwerker te Heer len; de verdachte heeft een bekentenis afgelegd. Nadere bijzonderheden omtrent den tra- gisefcen brand te Roermond. Verdachte omstandigheden. De coiffeur M. is gear, resieerd. Resultaten van het onderzoek der raads commissie te Weesp inzake de schorsing van den directeur der gasfabriek, aldaar. De Koninklijke Familie is van haar Noor sche reis in de Residentie teruggekeerd. Levine zal ihans met den Engelschen avia- teur Hinchcliffe den Oceaan per vliegtuig oversteken. Doodeliik auto.ongeluk aan de Klever laan te Haarlem. De Internationale Persconferentie is be sloten. Op het congres der Interparlementaire Unie te Parijs werd de mctle Magnetti (schending neutraliteit België) vervangen door een verklaring van den vorzzitter. België is wederom tol de Unie toege treden. Begin September zal Sjantoeng doo- Japanners wordenx ontruimd. Cbineesche zceroovers plunderen een schip. Barometerstand 9 uur v m 773. Stilstand, Hoogste barometerstand 776.4 m.M. te Karlstadt. Laagste barometerstand 754.2 m.M. te Reykjavik. Xerwachting: Zwakke tot matigen N.O.— Z.O.-wind, licht tot half bewolkt, mogelijk ochtendnevel, droog, behoudens geringe kans op onweer, weinig verandering in tem peratuur. derne tijd veel genivelleerd. Evenwel be merkt men bij een doorwandeling langs de Zaandorpen nog talrijke oude koopmans huizen, in bijzonder eigenaardigen, smaak- vollen stijl opgetrokken, getuigende van de weelde der oude Zaanlanders. Doch den. boventoon voeren thans de machtige fabrie ken, waar de machines en motoren rusteloos gon-.cn en staripen en het lied zingen van den machtigen arbeid, Het oude, het pitto reske gaat hoe langer hoe meer verloren. De meeste draaiende moler.s zijn reeds wegens ouderdom afgebroken of door brand vernield en maken plaats voor enorme fabrieken en pakhuizen. Toch blijft de Zaanstreek een eigenaar dige landouwe, een karakteristiek deel van ons vaderland, dat een bezoek van landge noot en vreemdeling ook nu ten volle waard is. Toen Dinsdagmiddag de tram, die om 1.25 uur te Zancfvoort moet aankomen, de eindhalte naderde, stak de 23-jarige mej. T. B uit Apeldoorn haar hoofd buiten een raam. Zij kwam toen in botsing met een mast van de electrische geleiding. Zij zonk bewusteloos neer en werd door medereizi gers opgenomen, die haar bij aankomst van de tram in het wachthuisje brachten. Direct werd dr. Willemse gewaarschuwd, die haar terstond levensgevaarlijk achtte en onmidellijke opname in een zicken- inrichling noodzakelijk vond Per auto van Mathot, die telefonisch gewaarschuwd was en in 25 minuten aanwezig was, werd zij naar het Diaconessenhuis te Haarlem over gebracht. HET OVEREDEN KIND. Hel kind, dal te Zandpoort met een auto werd overreden, is neg steeds in bewuste- loozen toestand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1