fiërlBga Wimi, HaalU .OTTGERING Centrale Verwarming, DE GEMEENTELIJKE DUIN- WATERLEIDING IN 1926. Geen ongunstige financieele resultaten na de prijsverlaging. Het laatste concert der H.O.V. onder Gerharz. DE VIERING VAN KONINGINNEDAG. Programma Bezoek van een Minister van Zuld- Afrlka aan de fabriek der firma Beynes. „Der Blaue Vogel" weer te Haarlem. Begrafenis L. Rempt. NUTSSPARBA^i. - TE HAARLÉM. Vergelijkend overzicht over Aug. 1927-1926. Aantal behandelde posten 12517, v. j. 9501. Aantal inlagen 95S5, v. j. 7403. Aantal te rugbetalingen 2932, v, j. 2098. Ingelegd 463.210,0714, v/ u f 318.965,01. Terugbe taald 328.383,79, v. j. 287.836,991-1. Meer. ingelegd 134.826,2854, vorig jaar 31.128.0lK. Aantal nieuwe boekjes 281, v. j. 246. Aantal afbetaalde boekjes 90, v, j. 88, Spaarbusjes op 31 Augustus 1927 in omloop 1932. Geledigd in Augustus 1927 201 busjes met totaal 3677,17. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Aug, 1927 86. GR. HOUTSTRAAT 5a. TELEFOON 10771 Sa. I 1077J HEEMSTEDE. SCHOTEN. 1 BLOEMENDAAL'. INGEZONDEN. VISSCHEN. Vischwedstrijd. BLOEMENDAAL. [Adv.» In het jaarverslag over 1926 van de Ge meentelijke Duinwaterleiding, lezen wij: De financieele resultaten naar aanleiding van de prijsverlaging van 40 cent op 3o cent per M3. zij met tegengevallen. Werd toch bit de begrooting over 1926 geraamd een opbrengst aan watergeld van J 436.252, voor een hoeveelheid in reke ning gesteld water van 1.273.800 M3., üe werkelijke oporengst was dus iets lager dan de geraamde, hoewel de werkelijk in rekening gestelde hoeveelheid M3. de ge raamde hoeveelheid overtrof. Deze schijn bare tegenstrijdigheid vindt haar oorzaak in de verandering van eenige contracten voor liefdadigheid in contracten voor grootver bruik, waardoor een beteekenende reduc tie op den waterprijs werd gegeven. De verwachting van de betere aanwijzing der watermeters, en dit betreft zoowel de nieuwe als de in eigen beheer herstelde meters, is dus niet beschaamd. Welk ge volg elk dier oorzaken afzonderlijk had, is niet vast te stellen. Maar niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats, om bovengenoemd resultaat te be reiken, is die betere aanwiizing verblijdend Een voordeel van grooter belang is de beperking van het waterverlies. tengevolge van de betere meteraanwijzing; daarmede werd verkregen, dat de prise d'eau en de overige werken te Overveen minder wer den belast, wat een belangrijk economisch voordeel zal blijken te zijn bi» de uitbrei ding der gemeente. De aflevering van water volgens me teraanwijzing steeg in 1926 met 51.144 M3., maar niettemin bedroeg de oppompmg in 1926 52.082 M3. minder dan in 1925. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Bij de beoordeeling der financieele uit komsten moet in aanmerking worden ge nomen. dat de hoeveelheid water, gebruikt door den publieken dienst (reiniging, open bare werken, hout en nlantsoenen, brand weer) niet wordt betaald. In Mei werd een tentoonstelling georga niseerd door den Bond van Loodgieters- patroos. afdeeling Haarlem. Op deze tentoonstelling was ook een stand van de waterleiding, gedemonstreerd werd o.m. hoe waterverlies kan worden beperkt, en hoe de watermeters zijn sa mengesteld en op juiste aanwiizing worden onderzocht. De totale wateropvóer bedroeg in 1926: 1.649 271 M3. tegen 1.701.353 M3. in 1925, d.i. eene vermindering: ten ODzichte van 1925 van 52.082 M3. of 3.06 oct. De maximum oppomping oer dag bedroeg 6473 M3. 7059. de gemialelde oppomping per dag 4.528 M3 (4.661), de minimum op pomping per dag 2.964 M3. 13.159), bere kend uit het aantal slagen der torenpom- pen naar 78 Liter per slag Het juiste waterverbruik per dag en per hoofd der bevolking te Haarlem ligt tus- schen 50.58 en 36.10 Liter f53.17 en 35.49). De betere meteraanwirzing is oorzaak, dat de verbruikers meer aandacht geven aan het wegloopen van het water, hetwelk vroeger niet of slechts ten deele door de meters werd aangewezen. Dit uit zich in het kleiner waterverbruik in het algemeen, benevens in het kleiner worden van het kleinste m»*"—*truik van het etmaal. De balans per - 31 December 1926 sluit met een bedrag van 1.621.490.5414, IJMUIDER FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN, Sinds 1 Juli is te IJmuiden het fonds voör sociale voorzieningen voor de zeevisschers in werking. De reeder hebben reeds ƒ25.000 in dit Fonds gestort. De vier vakorganisaties in het visscherij- bedrijf voeren thans een aciife, óm alle Ne- derlandsche stoomtreilers, die geregeld te IJmuiden markten, onder de bepalingen vai* het fonds te laten vallen. Mét een reederij van een stoomtreiler te Urk heeft men reeds succes gehad. Thans is ook aan de reederij De Korver te Vlaardingen, welke twee stoomtreilers heeft de eisch gesteld de bijdragen voor genoemd fonds te storten, daar, naar gezegd werd, hare schepen an ders te IJmuiden niet meer zullen worden gelost. TOONEELAVOND. Morgenavond te 8 uur wordt in het ge bouw der R.-K. Militairenvereeniging, in de Zcetestraat, een uitvoering gegeven, geor ganiseerd door het Blauw B Maand Comité. Door den heer H. B. van der Sande zal een korte rede worden gehouden, waarna de Damestooneelvereeniging verder den avend vult, zoodat er voor leden en belangstel lenden veel te genieten zal zijn. Dinsdag, 6 September, om kwart over 8, wordt in de Gemeentelijke Concertzaal het afscheidsconcert gegeven van den heer Ger harz, als dirigent van de H. O. V. Bij dit afscheid zullen medewerking verleenen: Sophie HaasePieneman, zang en Karei de Jong, piano. In bet verschenen programma schrijft het bestuur der H. O. V. het volgende: Bij gelegenheid van het laatste concert in dit seizoen, tevens het laatste ledencon cert onder leiding van Nico Gerharz, kan U medegedeeld worden, dat het wintersei zoen, den lOen October a.s. zal geopend worden met een ledenconcert onder lei ding van onzen nieuwen dirigent, Eduard van Beinum. Dit eerste concert is gesteld moeten wor den op Maandag, daar anders het eerste optreden van Eduard van Beinum te Leiden zou zijn en dit nu te Haarlem plaats vindt De volgende ledenconcerten blijven vast gesteld op Donderdag en de ledenmatinées op Zondag. Niettegenstaande het heengaan van Nico Gerharz een groot verlies is voor de H. O. V., gaan we met onzen dirigent Eduard van Beinum vol vertrouwen de toekomst tegemoet, wetende dat ook hij als kundig musicus en ernstige persoonlijkheid, de H. O. V, op den goeden weg zal weten te houden en zal opvoeren tot groote musi- cale ontwikkeling. Er kan dus in het volgend seizoen heel veel verwacht worden van het kunnen van dirigent en orkest. De plannen zijn rijp voor hoogstaande kunst te geven, met vooraan, slaande solisten, waarvan de namen nader zullen worden bekend gemaakt. Nu de laatste weken de aanmelding tol het lidmaatschap zich reeds in gunstigen zin openbaarti is een opwekking voor onzB be staande leden zeer zeker gewenscht, om niet noodeloos te bedanken, maar integen deel vrienden en kennissen aan te sporen, ook lid der H. O. V. te werden. Begin September a.s, zullen de nieuwe lidmaatschapskaarten worren aangeboden, zoodat nog vóór het eerste ledenconcert 'n ieder de kaart in bezit kan hebben. Bij de viering van den Koninginnedag hoort een Oranjezonnetje. En dit liet de feestvierders vandaag natuurlijk niet in den steek. Vandaar, dat het Vandaag ook in vol le glorie schijnt. Koninginne-verjaardag is een nationaal feest, waardoor dagen en soms weken te voren grootsche plannen worden beraamd, door organisaties en particulieren met zorg voorbereid en goed in elkander gezet, waardoor f.?n slotte iedereen meedoet aan het feest. Er is muziek en zang, muzikale wandelingen zijn aan de orde van den dag aubades en kinderfeesten zijn onafscheide lijk aan het feest verbonden; de vlaggende huizen en aangebrachte versieringen (deze laatste helaas dikwijls slechts weinig] in aantal) geven de stad een feestelijk aan zien; in de drukke straten komt men slechts schuifelend voort, waarbij men nog opge houden wo'dt door volksverzamelingen rondom allerlei kunstenaars; ziedaar een Koninginnedag met al zijn gezelligheid en vreugde. Ook vandaag zal die vreugde wel hoog tij vieren. Van ochtend vroegen werd reeds „Oranje boven" gezongen en trokken met Oranje opgesierde kinderen in groepen door de stad, terwijjl ook vele grooteren, die vrijaf hadden, de straten reeds vulden. Ja, de Koninginnedag wordt terecht een na tionaal feest genoemd, de feestvierders zijn ontelbaar en van ganscher harte wordt het onder alle lagen des volks gevierd. De vereeniging „Koninginnedag" had on geveer een gelijkluidend programma als 't vorige jaar in elkaar gezet. Slechts enkele ondergeschikte wijzigin gen waren aangebracht. Carillocbespeling. Van half 9 tot 9 uur werd door den heer H. W. Hofmeester carillonbespeling gege ven van den toren der Groote Kerk. Het programma bestond, uit vaderlandsche lie deren, welke door vele belangstellenden aangehoord werden. Dit nummer blijkt meer en meer een gewild onderdeel van het ieeslprograrrma te zijn. De Groote Markt is dan het centrum Waar velen zich vereeni gen. Met bijzondere aandacht wordt steeds de uitvoering der nummers gevolgd en wij gelooven, dat ooit bij een eventueele ande re samensetlling van het programma dit punt toch niet afgevoerd mag worden. De aubade. Als er iets op Koninginnedag nog steeds belangstelling van ieder rechtgeaard Haar lemmer heeft, dan is het wel de aubade, die ieitelijk ook het hoogtepunt van den och tend vormt. Nietwaar, 4000 kinderen ongeveer nemen clan aan de grootsche zanghulde deel en hun ouders, vrienden en kennissen willen graag getuige zijn van de manifestatie, waar ook hun kind of kennisje deel van uitmaakt. Dies was het vanmorgen weer ouderge woonte een ontzaglijke drukte in de bin nenstad met als centrum van de belangstel ling de Groote Markt. De luisteraars naar de carillonmuziek waren al op de Markt gebleven en naarmate het uur van negen naderde kwamen de be langstellenden voor de aubade opzetten. Om wanordelijkheden te voorkomen had de politie echter reeds vroeg maatregelen getroffen, om het middengedeelte van' het plein vrij te houden voor de kinderen, die straks onder geleide van onderwijzers en onderwijzeressen zouden komen aanmar- cheeren. Agenten te paard hielden de menigte op een afstand en alle toegangen tot de Markt werden afgesloten, slechts aan de Oost zijde werd ruimte gelaten tot aan de Visch- hal. Dan komen door de Koningstraat, dip vrijgehouden was, de kinderen jn langf. rijen de... mark\ °P' zwaaiend met bun vlaggen, róód 'Wit en blauw en örarije. Onafzienbare stoet, die langzamerhand het geheéle mid denterrein vult en de gevels van stadhuis, Groote kerk, Hoofdwacht en alle huizen rondom doet weergalmen van vroolijken lach en blij geroep. Precies negen uur zijn ze aanwezig, bijna 4000 in getal en komen op het bordes van net stadhuis, de autoriteiten met hun dames. Wij onderscheiden den loco-burgemees ter, mr. A. Bruch met zijn echtgcnoote, vele raadsleden, den voorzitter van de vereeni ging Koninginnedag, Mr. Th. A. Wesstra en den Commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck. Dan beklimt onder luidruchtige toejui chingen van de groote schare jongens en meisjes de dirigent, de heer Jan de Nobel, zijn hoog dirigeergestoelte. Muzikanten, op verschillende punten van de markt geposteerd geven den toon aan en dan klinkt uit volle borst bet „Wilhel mus. Alle hoofden ontblooten zich en in volle aandacht wordt het lied aangehoord, Na het tweede couplet hebben dirigent, zangeresjes en zangertjes een hartelijk ap plaus in ontvangst te nemen. Zoo wordt het heele programma vlot af gewerkt: Gelukkig Vaderland," „Hollands Vlag, ..Een liedje van de Zee," „Klokke Roeland, „Wien Neerlandsch Bloed" en de groote klok van den toren wijst nog geen 9.25 of de aubade is ten einde en de voor zitter van „Koninginnedag," de heer Mr. Th. Wesstra en de loco-burgemeester Mr. Bruch complimenteeren den dirigent, den heer J. .de Nobel met zijn kranige pres- .atie. Ten slotte nog een enkele opmer king. v liet komt ons voor, dat het succes van de aubade toch niet zoo groot is geweest, als andere jaren en dit zal zijn oorzaak gevon den^ hebben in het feit, dat, „Koninginne dag om verschillende redenen zich niet de medewerking van een muziekcorps, (in casu „Harmonie Crescendo") had verzekerd en een proef wilde nemen, de aubade zonder begeleiding te doen plaats hebben. Nu past eerstens een woord van hulde voor het resultaat dat de dirigent heeft we- ten te bereiken, ondanks het gemis van goed„e fundeerde begeleiding, maar toch zal het velen met ons gegaan zijn, die ten slotte toch een onbevredigd gevoel hebben gehad. flr zat geen „grond" in, zooals dat heet, Ue kinderstemmen, ofschoon beter uitko mend dan anders, vonden geen steun in een goed accootd en het gevolg was, dat de di rigent alle krachten moest inspannen om mt rythme te bewaren, gesteund door een luttel aantal blazers, die de melodie mee speelden. Zou het toch in het vervolg geen aanbe. veling verdienen, de begeleiding weer te herstallen, zij het dan door een corps in kleiner en daardoor minder kostbare be zetting? Het programma is vlot afgewerkt, doch o.i. is de vraag wel gewettigd of bij een aubade in l.'aarlem, op de Groote Markt, op den verjaardag van li. M. dc Koningin, in tegenwoordigheid vn. vele Nederlandsche autoriteiten op „het" nationaal oogenblfk flus, het wel genast is een zuiver V'laamsch lied als „Klokke Roeland" uit te voeren, waar toch evenmin op een aubade in een of andere Belgische stad bij voorkeur zui ver Nederlandsche liederen gezongen zul len worden. Wellicht is het aan de aandacht der orga nisators ontsnapt, doch men zou er een volgende maal toch wel rekening mede die nen le houden, dat de uitvoering van een dergelijk lied een vreemden indruk wekt. In dc Hertenkamp. Kinderen zijn alleen moe in school, als ze een boodschap moeten doen of noodgedwon gen een wondeling maken. Maar als zij spe len, buiten stoeien en ravotten, zijn zij na uren nog frisch, een middag spelen put hun energie niet uit en Asn klimpartij in de dui nen gedurende een heelen dag, vergt niets te veel van hun krachten. Onderv/ijzers en ouders kunnen er van vertellen, en wie hedenmorgen de kinderspelen heeft gezien in de Hertenkamp, heeft het kunnen con- stateeren. Om 12 uur waren de tijdelijke bewoners van de Hertenkamp nog even frisch en uitgelaten als om half tien. Na den op tocht, met muziek en bereden politie voorop, vanaf de Groote Markt naar de Dreef, die overal veel belangstelling trok, was de Hertenkamp onmiddellijk gevuld met blij kindergeluid. Bij het binnenkomen werden de groepen dadelijk naar de voor hen be stemde gedeelten geleid, zoodat alles in goede orde en vlot verliep en de spelen direct konden beginnen. Oude en nieuwe spelletjes, touwtrekken en houtjesrapen, zakloopen en broodhappen, werden weer met animo ten aanstekelijken ijver gedaan. De uiterste krachten werden ingespannen en de aansporingen en toejuichingen op warme oogenblikken, vuurden de jonge kamp vechters nog meer aan, dan eigen verlangen om den eersten prijs te behalen. In alle af- deelingen waren banken geplaatst, maar natuurlijk zat er niemand of het moest een leidster of leider zijn, die even op adem wilde komen. D e kinderen zelf hadden geen tijd om te zitten; het overdragen van bal letjes op een smal schepje en het touw trekken vroegen te veel van hun aandacht. Als het lachen en toejuichen de kelen droog hadden gemaakt, werden frissche versna peringen rondgedeeld. Langs het hek stond het publiek in dichte zonnige Hertenkamp gade te slaan. De rijen om het fleurige schouwspel in de ouders waren natuurlijk in de eerste rijen, om de prestaties van hun jongens en meisjes te bewonderen. Muziek van het Tramfanfare corps en van een harmonie, onder leiding van den heer G. Quad, klonk zonder op houden over het veld. Op het terrein waren aanwezig wethouder A. Bruch, de secretaris mr, Th, Wesstra, en de heer E. H. Tenckink, commissaris van politie, e. a. Leden van de Eerste Hulp-organisaties waren present om bij eventueele ongevallen dadelijk hulp te verleenen. Muzikale omgang. De Harmonie .Crescendo" maakt heden avond een muzikale omgang vanaf haar re petitielokaal, „De Korenbeurs", naar het örongebouw. Vertrek 7 uur. De route is; Damstraat, Klokhuisplein, Jansstraat, Jans- weg. Stationsplein, Kruisstraat, Kruisweg, Barteljorisstraat, Groote Houtstraat, Dreef, Brongebouw. KONINGINNEDAG IN BAVODORP. Vanmorgen om half negen reeds was er een feestelijke beweging in het Ep.vo-dorp Honderden kinderen, getooid met oranje, verdrongen zich rond het feestterrein, waar de laatste hand werd gelegd aan den af bouw van de draaimolen en andere tenten. De feestcommissie was druk in de weer met het planten der nationale vlaggen en het aanbrengen van guirlandes. Het terrein zag er feestelijk uit en men kon goed mer ken, dat geen tijd ncch moeite was ge spaard om de bewoners van het Bavodoirp een grandjozen dag te bezorgen. Om 9 uur trokken eenige herauten en trommelslagers het dorp door om de jeugd te mobiliseeren. Op de hoeken der straten werd de reveille geblazen en van alle kanten stroomden de kinderen bijeen en trok de stoet, die bij elke „halte" aangroeide, verder. Maar niet alleen de jeugd zong mede en vierde feest, neen, ook de ouderen deden dapper mede. Om 9 uur kwam de feeststoet op het ter- sein aan de Zomerkade aan, Vroolijk flap perden de vlaggetjes in den wind en de lach van de jeugd was niet van de lucht. Om half 10 werd de draaimolen bestormd en begon de eerste rit. Het orgel gaf zijn bekende wijsjes en het ging alles recht ge zellig toe. Van 10 tot 12 uur werden de kinderen onthaald cp versnaperingen, die zij konden krijgen op een bon in een daarvoor op het feestterrein geplaa'ste tent. Hedenmiddag hebben de wedstrijden plaats. Daarvoor zijn niet minder dan 250 deelnemers ingeschre ven. In den loop va nden ochtend kwam als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur we houder Bruch en mr, Th. A. Wesstra als voorzitter van de vereeniging „Koninginne dag". Ook de geestelijkheid der parochie gaf door hare aanwezigheid blijken van be langstelling. Hieronder volgen nog eenige program ma's: Programma avondconcert „Utile Dulci 1, Vers l'AAvenir, marsch, S. Vlessing; 2. Volksliederen; 3. Lêvres Röses, wals, An- drieu; 4. Bellatrix, M. Caluers. Programma zanguitvoering „St. Caecilia' 1, Wilhelmus (vierstemmig); 2, Beati Mor- tui, F. Mendelssohn; 3. Een vrouw, Olivier Koop; 4. Ritters Abschied, Johanna Kinkej, Voortzetting avondconcert Utile Dulci: 5. Jubelmarsch S. Vlessing; 6. Gavotte, Opera du Ballet de Nait, 1749, G. Logaert; 7. Ouverture Joyeuse. Keler Bela; 8. Final Populair. Het schitterend vuurwerk, dat heden avond om 11 uur zal worden afgestoken, bestaat uit 12 afdeelingen en totaal 48 nummers. Het programma luidt als volgt: le Afdeeling'. Opening van het vuurwerk door een zware luchtkannonade met schit- toriicht. 1 Luchtslang in brillantvuur; 2 Vuurpijlen met gekleurde sterren; 1 Bril. lantbom met gekleurde bouquet. 2e afdeeling: Fraaie verlichting van het terrein door 3 potten bengaalsch vuur in verschillende kleuren; 2 Vuurpijlen met edelweissterren; 1 Magnesiumiourbillon. 3e afdeeling: Groote Brillantzon. omgeven door brillantkransen, waarin een groote gekleurde zon, eindigende met kanonslagen; Zwermfontein met brillantbouquet; 1 Bom- rake't met vallende sterren. 4e afdeeling: Groote Brillant waaier ge vormd door uitspuitende vuren, waarin een groote gekleurde zon, eindigende met kanonslagen; 2 Komeetpijlen, werpen home ten uit; 1 Vesuviuszon in magnesiumvuur. 5e Afdeeling: Groote Dianabouquet, on der goudenregen worden een menigte ge kleurde en staartsterren in de lucht ge worpen; 1 Zwermfontein met brillanlbou. quet; 2 Vuurpijlen met meteoren. 6e Afdeeling: Fraaie verlichting van het terrein dor 3 potten bengaalsch vuur in diverse kleuren; 1 Brillanlbom met koren bloemregen; 1 Bomraket met glinstersterren 7e Afdeeling: Groote electrische Rozet, direct brandende in schitterende elec'r. straalbundels met duizende schelwitte stra len en sterren, waardoor een fraaie ver lichting ontstaat, eindigende met kanon- slagen. 1 Bril'an bom met gbudenrege. 1 Brillantracket met zilverregen. 8e afdeeüng: Groote brillant vingerpnlm, gevormd door groote brillantfonteinen, wel ke schitterende vuurarmen uitstrekken, ein digende met kanonslagen, Een Magnesium- tourbillon. Een Bomraket met boms erren. 9e Afdeeling; Groote Japansche Zon, beginnende met brillantkransen van jas- minvuur, piotselmg overgaande In schitte rende chrysanteumvuren, eindigende met kanor.slagen; 1 Luchtslang in brillantvuur; 1 Zwermfontein met brillantbouquet. 10e Afdeeling; Dubbele pyrotechnlsche telegraaf over het terrein gaande; 1 Bom raket met Irissterren; 1 Kanonslag. 11? Afdeel'ng. Grapte Electrische Dia mant waterval no. 2 een schitterende schelwitte vonkenmassa opwerpende, waar" door het terrein daghelder wordt verlicht, eindigende met kanonslagen; 1 Bomraket met robijnregen; 1 Brillantpijl met flitter- regen. 12e Afdeeling! Groote Slotdecoratie be staande uit eenige woorden b.v „Leve de Kofiingin" in chasinetvcrm. Ontbranding van een nimbus van vurige stralen, welke zich om de woorden vormen. Ontbranding van brillantbouquetten, welke een menigte gekleurde lichtkcgels over het geheel heen- werpen. Groot slotbombardement en ster renregens. Ongetwijfeld zal deze koninginnedag tot een van de meest geslaagde koninginne dagen gaan behooren. Reeds nu zij een eere-saluut gebracht aan allen, die tot het welslagen hiervan medewerkten. Te Schoten. De schoolkinderen van Schoten namen hedenmorgen deel aan de aubade op de Grcote Markt en aan den daarop volgenden optocht en kinderspelen in den Hertenkamp. De andere feestelijkheden hadden in den namiddag plaats, te beginnen met volks spelen op het R.C.H.-terrein. VERKWISTING VAN RDKSGELDEN. De „Tel. geeft, naar aanleiding van de verschijnig van het jaarverslag der Alge- meene Rekenkamer over 1926, een bloem lezing van eenige bijzondeheden die licht verspreiden over de wijze waarop in de twee verslagjaren 's Lands gelden werden besteed, o.m. deze. Het postkantoor in Heemstede, In 1923 huurde het Rijk in de gemeente Heemstede een perceel voor postkantoor Werd voor het oude daartoe dienende ge bouw, ruim zevenhonderd gulden huur 's jaars betaald, voorh et nieuwe bewilligde het Rijk in een tienmaal hoogeren huur prijs 7620). Tegen de voorschriften in werd daareenboven een ameublement voor het kantoor ontworpen door een architect die voor dit ontwerp 200 in rekening bracht. Desgevraagd deelde de minister aan de Rekenkamer mee, dat zulks „buiten zijn voorkenis" was geschied, maar dat het „uit een aesthetisch oogpunt aanbeveling ver diende." Een brievenbusplacf voor 190«3. Bij den bouw van het postkantoor te Haar lem gaf het Rijk 1900 uit voor een n-.- tuursteenen brievenbusplaat, en 1400 voor 8 bordjes, waarop „Posterijen en Tele grafie", vervaardigd van siersmecwerk, waarvan de uitvoering in overeenstemming diende te zijn met het overige smeedwerk om tot een harmonisch geheel te geraken In de hal werden 8 lampen opgehangen a 229.50 per stuk, waarbij nog kwam 1500 voor glas in lood voor deze lampen en eenige buitenlantaarns. Desgevraagd meenden de betrokken ministers, „dat zoo veel mogelijk naar soberheid had moeten worden gestreefd. Tot zoover het verslag. Hier kan nog aan worden toegevoegd, dat de brievenbusplaat slechts eenige weken dienst heeft gedaan, en nu al sinds onheugelijke tijden „tijdelijk gesloten" is. Ook dat de buitenlantaarn waarvoor zooveel geld is uitgegeven ergens op een zolder voor oud roest taan opge borgen. der Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Donderdag 1 Septem ber 1927, des namiddags van 2—3 uur, door den heer George Robert. 1. Wir glauben all' an einen Gott J. S. Bach. 2. Choralvorsplel und Fuge über „o Traurtgkeit, o Hirzeleid" Joh. Brahms 3. Andantino B maj. C. Franck. 4. Lamentation A. Guilmant. 5. Bénfedtction nuptiale''S. Saint- Saëns. 6. Grand Choeur Th. Dubois. PROGRAMMA der Muziekuitvoering in den Hout, op Don derdag 1 September 1927, des avonds te 8 uur, onder leiding v,an Nico Gerharz. 1. Ouverture „La Muette de Portici", D. Auber. 2. Suite de 1'opera „Faust", Ch. Gouncd. 3. Ballet de l'opra „La Reine de Saba", Ch. Gounod. 4. Fantasie de l'opera „Carmen", G. Bizet. 5. Ouverture „Gazza Ladra", G. Rossini. 6. Fragments de l'opera „La Boheme", G. Puccini 7. Grande Fantaisie dc l'opera „La Trouvere", G. Verdi. Hedenmorgen brachten de heeren C. W, Malan, minister van Spoorwegen en Ha vens van de Unie in Zuid-Afrika en S. T. Mé Wilcocks, lid v. d. Spoorw'egraad van de Zuid-Afrikaansche Unie, vergezeld door hun echtgenooten, een bezoek aan de fa briek der fa. Beijnes, Kwart vóór 10 arriveerde het gezel schap aan het station te Haarlem, waar het verwelkomd werd door de heeren A. J, J, en J. J. Beijnes, In de fabriek aan het Stationsplein wer den de hooge gasten ontvangen door de heeren Kretschmar van Veen, president- commissaris, Kaars Sijpesteyn en J, J. M. Beijnles. Het dochtertje van dezen laatste bood den dames orchideeën aan. Nadat ververschingen geserveerd waren, werd de fabriek bezichtigd. Met groote be langstelling werd het bedrijf in oogenschouw genomen. Daarna vertrok men naar de fa briek der fa. Beijnes aan den Verspronck- weg en vervolgens naar de onder-centrale van de Electrische Spoorwegmij., aan den Kinderhuissingel. Om 12.07 vertrok het gezelschap naar Amsterdam. EXCURSIE. J>e afdeeling Haarlem van den Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assiss'ë", hield Zondag j.l. e?n excursie naar de Haarlem- sche Waterleiding, De deelname was boven verwachting. De 35 deelnemers hebben, on der deskundige leiding, de werking van de Haarlemsche Duinwaterleiding gevolgd en niemand had spijt, aan deze excursie te hebben deelgenomen Het bestuur over weegt, om een excursie te organ-sceren naar de Drukkerij „De Spaarnestad", waar van de datum later bekend gemaakt zal worden. Het Russische gezelschap „Der Blaue Vogel" komt onder leiding van Joesjny weer een reeks gastvoorstellingen in ons land geven met een nieuw programma. Voorloopig is de tournée als volgt vast gesteld: van 1 tot en met 15 Sept. Princesse Schouwburg, Den Haag; van 16 tot en met 25 Sept. Tivoli Schouwburg, Rotterdam; van 26 Sept, tot en met 9 Oct. Hollandsche Schouwburg, Amsterdam; 10 Oct. Stads schouwburg, Haarlem; 11 en 12 Oct. Stads schouwburg, Utrecht en 13 Oct. Stads schouwburg, Arnhem. Op Westerveld is gisterenmiddag ter aar de besteld het stoffelijk overschot van den te Haarlem overleden heer L. Rempt, oud burgemeester van Wormsr. Vele vrienden uit Haarlem en uit de Zaanstreek waren ft<in dc groeve verzameld, o.w. dc heer P. Kooiman, hmgemeester en J, N, H. Schip per, secretaris van Wormer, K. Cm, 'de Boer, oud-burgemeester van Assendelft, mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, H. C, Oud, Kaars Sijpestein, Woudt, dir. van de Ver. Blikfabrieken, Van der Schoor, dir. van de Papierfabriek van de fa. Van Gelder, Hekelaar, dir. van de Zaanl. Bank. Aan de groeve voerde de heer De Boer het woord, waarna een zoon van den over ledene voor de bewezen eer dankte. WONINGBOUWVEREENIGÏNG „ST. BAVO", HAARLEM. Uitslag der gehouden aanbesteding voor het buiten-schilderwerk aan de 295 wonin gen van bovengenoemde vereeniging, op Dinsdag 30 Augustus 1927, des avonds ten 8 uur in het kantoorgebouw Damiatestr. 1. C. v, d. Leden Zeist A 9403 B 12.403; A. Breed Heer Hugowaard A 10144. B. 11.944; B. J. Kraakman Haarie l 10.71S.75 B 14083.90 G. H. Spruijt Haarlem A 11915 B 16335, J. C. Hoed, Haarlem 13475, f 15075, firma P. H. v. d. Bos, Haarlem 13500, 15000. P. Barend, Haarlem 13525, f 15525; J. Giling Haarlem, 13553, 14433 B. J. van Herwerden, Haarlem f 13765, 14875. J. v. Urn, Haarlam 14475, 17975. A. Dubbelman, Haarlem, 14390; D. v. d. Meij, Haarlem, 14944, 15781; A. A. v. Riet, Haarlem, 14.975, 15900; J. J. Monne, Haariem, 15000; N.V. v./h. J. P. Faure, Haarlem, 16.925. VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS „DE LUCHTGIDS" TE HAARLEM. Bovengenoemde Vereeniging hield Msan- dag 15 Augu-tus een Wedvlucht vanaf Arlons, afstand 311 K.M. waaraan door de leden werd deelgenomen met 85 duiven, welke te 2 uur 10 min. werden losgelaten de prijzen wer den als volgt behaald W. Spoor Ie P. Bannink 2e, 10e, 12e Joh. v. d. Pol 3e, 8e, 9e P. Brakel 4e, 6e F. J. Lourenberg 5e B. H. Gort 7e; P. Kruyer lie J. G. Leurs 13e, 17e G. ten Bosch 14e J. Hartel 16e eerste duif te 7 uur 20 min., snelheid van 1003 meters per minuutlaatste prijswinnaar te 8 uur 11 min. Wedvlucht Roosendaal 21 Aug. 275 dui ven, afstand 95 K.M. los 2 uur 17 min. E. v. Bree le, 39e B. IT. Gort 2e, 3e, 19e, 20e, 32e J. J. Kan 4e, 36e V. Bannink 5e A. v. Heerden 6e H, Bannink 7e T. Cor net 8e, 38e Adr. Heins 9e A. J. Kloek 10e, 11e, 15e, 26e, 41e J. F. Harmsen 12e, 28e P. Boerjan 13e P. M. Kok 14e, 25e, 33e, 34e T Mens 16e, 24e, 43e 44e Th. Cramer 17e, 31e, 40e, 51e G. Zomerdijk 18e, 29e, 30e, 45e, 50e, 54e P. Brakel 2le, 22e, 23e, 53e 55e Jac. JLasschuit 27e, 48e W. Spoor 35e, 49e P. J. Leurs 37e W. Smit 42e, M. Burger 46e G. J. Kors 47e F. J. Lourenburg 52e eerste duif te 3 uur 31 min., snelheid van 1274 meters per minuut, laatste prijswinner te 3 uur 40 min. Wedvlucht Lier, 28 Aug. 226 duiven, afstand 138 K.M. los 8 uur. Jan J. Lasschuit le E. v. Bree 2e, 21e Th. VCramer 3e, 35e B. H. Gort 4e, 19e A. v. Fleerden 5e, 14e, 15e G. ten Bosch 6e W. Spoor 7e, 26e A. Joh. Kloek 8e, 33e P. Bannink 9e, 10e P. M. Kok 11e, 17e G. J. Kors 12e, 37e, 38e Joh. Hartel 13e P. Brakel 16e, 18e, 34e J. F. Harmsen 20e GF. J Lourenburg 22e Th. Mens 23e, 25e, 27e T. Cornet 24e J. W. Radsma 31e, 32e G. Zomerdijk 28e, 29e, 30e, 42e, 45e, 46e H. J, Philippo 36e J. J. Kan 39e, 41e M. Burger 40e P. Kruyer 43e, 44e eerste duif te 9 uur 34 min., snelheid van 1457 meters per minuut, laatste prijswinner te 9 uur 46 min. voor VERVEN en STOOHE1 EN is die dag der week, waarop het haar met Pixavon wordt ge- wasscken om het frisch, glanzend, zacht en soepel te maken, waardoor het zich gemakkelijk laat kappen. Geen der gewone vloei bare zeepen bezit ook maar bij benadering de heilzame werking van Pixavon. Eischt altijd Pixavon (slechts in ge sloten origineele fles- sc'icn) zoowel voor eigen gebruikalsook in den kapperssalon. Vi flae.: Fl. 1,50 Va flac.Fl. 0,90 PIXAVON gaven in verband met verstrekte voorschot ten voor arbeiders- en middenstandswo- ningbouw aan de woningbeuwbereenigingen „Ons Huis" en „Bosch en Duin", bouw van bijzondere scholen te Aerdenhout en Bloe- mendaal en ui.breiding van het gasbuizen- net. Hoofdstuk VII van den kapiaaldienst „Eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd" sluit met een voordeeiig saldo van 76,113,39, wegens- opbrengst van verkochte gronden. ft- Ondertrouwd: J, R. Schrama-C. M. Tem pelman, T. Cloy en J. Honnebies. Getrouwd: W. IT, Meeuwisse A. Rijps- ma. Geboren; M. B. A. ZijmKrul z. A. de GraafBoellaard z. Overleden: L. v. d. Laar. L. Marbus. Badhuis, In het badhuis aan de Post- loan werdea in de week van 22 t/m 27 Aug. genomen 452 douchebaden, 40 kuip baden. Aan 7 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van degelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 4 volwassenen gebruik gemaakt. Gevleugelde Vrienden, Zondag werd gevlogen van Lier (België). Afstand 138 K.M. Losgelaten 8 uur v.m. Wind Z.-West. Eerstgetoonde duif om 9 uur 36 min, 17 sec. en laatste prijswinnaar om 9 uur 53 min. De uitslag was als volgt: 1, 5, W. Eekhof; 2, 4, 6, 9, G. v. Zadel; 3, 7, 8 A. J. Verdon- schot; 10 F. J. v. Deursen; 11 N. Leur—. Eereprijs gewonnen door W. Eekhof. Collecte, Het bestuur der Oranjevereni ging Schoten" deelt ons mede. dat de Za terdag gehouden collecte heeft opgebracht 134. Brandseinen. Op een groot aantal palen voor de electrische straatverlichting is een duidelijke plaat in. rood jen wit aange bracht, welke platen aangeven, waar de brandweer kan opgebeld kan worden, 't Verdient aanbeveling, dat ieder in eigen omgeving nagaat waar dat punt is. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. J. S. VERHOOGING INVOERRECHTEN IN OOSTENRIJK. De Kamer van Koophandel ontving van den tijdelijk zaakgelastigde te Weenen, dat in de „Zollausschluss" voor boter niet, zoo als in de aanhangigige tariefnovelle vermeld staat een recht van 60 goudkronen per 100 KG. is voorgesteld, doch van 80 goudkronen. Tevens is nog voorgesteld post 48 b3 „Baume und Straucher, ausgenommen Forst- pflanzen," van 16 tot 36 goudkronen te ver- hoogen. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG VOOR GRIEKENLAND. Certificaten van oorsprong, afgegeven door de Kamer van Koophandel, moeten voortaan gelegaliseerd worden door de Grieksche consulaire ambtenaren. ONS GENOEGEN HEEMSTi. uE. Bovengenoemd vischcollege hield Zondag morgen een onderlingen wedstrijd in den Ringvaart ^bij'Yijfhuizen op witvisch. Om half negen werd aangevangen en na twee maal één uur visschen, werd gezamen lijk naar het clubcafé J. Bos, Raadhuisstraat, getrokken, waar de uitslag werd bekend ge maakt en de prijzen, bestaande uit visch- maleriaal, door den voorzitter werden uitge reikt. De uitslag was als volgt: 1. J. van Straten, 2. Outer Klein, 3. Bos, 4. A. Leuven, 5. C. Sluiters, 6 IT. Loerakker, 7. C. Weiers, 8. Th, Nunnink en 9 J. Leuven Het gouden vischje voor den grootsten visch, 28 cM., werd gewonnen door dep heer J. Bos. Tevens is een,zilveren draagmadaille be schikbaar gesteld voor hen, die in 3 wedstrij den de meeste visch vangt. Hel was een prettige morgen. Gemeentezaken. B, en W. bieden ter voorloopige vaststelling aan de rekening van de inkomsten on uitgaven der gemeente over 1926. De gewone dienst sluit met een nadeelig saldo van 63.669,2354; de kapi- taaldlenst met een nadeelig saldo van 26.2844,65 'A. Het nadeelig saldo van den gewonen dienst is hoofdzakelijk ontstaan door het juiste bedrag rond./ 16000 aan kwade pos'en inzake de, gemeentelijke inkomsten belasting. Het nadeelig saldo van den kapitaaldienst is ontstaan door uitstel van een te sluiten geldleening voor in 1924 en 1925 gedane uit. Vs- Geachte Redactie, Gaarne zag ondergeteekende het volgende in Uw blad een plaatsje ingeruimd, waarvoor bij voorbaat mijn beleefden dank. EENE BENOEMING BIJ HET BURGER LIJK ARMBESTUUR. Mag in het algemeen worden verklaard, dat de plaatsing van ambtenaren uit de gean nexeerde gemeenten bij de bedrijven te Haar lem naar tevredenheid is geschied, wij mee- nen toch even den vinger te moeten leggen op één geval, waarin naar onze meening, zeer inconsequent en in afwijking van den een maal gevolgden regel wordt gehandeld. Het betreft de indeeling van den heer G. D. Hagebout aan den dienst bij het Burgerlijk Armbestuur. Dit bestuur had dezen ambte naar op de voordracht voor armenopzichter No. 2 geplaatstdat hij als zoodanig niet werd benoemd, was dus zeer begrijpelijk. Doch als No. 2 der voordracht had toch ze- kef- verwacht mogen worden, dat de heer Ha gebout voor adjunct-commies zou zijn voor gedragen, hetgeen tevens in overeenstemming zou zijn geweest met de dienstprestaties van dezen ambtenaar te Schoten. Het Armbestuur rchijnt dit niet naar waarde te kunnen schat ten en draagt hem voor tot den klerkenrang. Daarbij komt nog het feit, dat in dit geval aan een bespreking in de Centr. Commissie voor Georg. Overleg blijkbaar niet wordt gedacht, hetgeen wel geschiedde met de voordracht der andere ambtenaren. In een adres aan B. en W. heeft het bestuur der afdeeling Haarlem van den Centr.Nederl. Ambtenaarsbond daarop eens de aandacht ge vestigd. De Secretaris J. HAZELHORST. (Ingezonden). KONINGINNEDAG. In den feestwijzer voor 31 Augustus a.s. wordt vermeld dat de kinderen, na afloop van de aubade op de Groote Martk, naar den Hertenkamp zullen marc'heeren langs de Groote Houtstraat, enz. Wij, leden van het bestuur der Gierstraat" vereeniging, kunnen ons niet begrijpen met welk doel de verkeersregeling is ingevoerd, als van overheidswege deze wordt opgehe ven voor een optocht. Dit zal toch zeker niet onder algemeen belang gerekend kun nen worden. Wij meenen, dat a's er een verkeersregeling is vastgesteld, deze zeer zeker door de autoriteiten moet worden ge handhaafd. En dan, moet de Gierstraat al leen de lasten van deze r erkeersregeling ondervinden en mag zij niet eens van de lusten profiteeren? De bewoners van de Gierstraat hebben toch niet alleen plichten, maar ook rechten en wij hopen, dat door deze bescheiden op merking alsnog voor dezen optocht 'n an dere weg zal worden aangewezen. Hierdoor zouden de Gierstraatbewoners in de ge legenheid worden gesteld, op den verjaar dag van onze geachte Landsvrouwe, ook de lusten van de verkeersregeling te kunnen opmerken. Bij voorbaat aan de autoriteiten onzen beleefden dank. Namens het Bes'uur der Gierstraatver, C. J. STOLWIJK. Secr. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2