5 DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE TT EEN RODS 70NDFI? DÓDRNEN.' SOCIAAL LEVEN. Nat. R.K. Vereeniging van Geheelonthouders onder Ned. Spoor-, Tramweg- en Van Gend en Loos-personeel. HET ECONOMISCH URGENTIE CONGRES. CONCLUSIES VAN DE HEEREN H. G. M. HERMANS EN MR. M. P. L. STEEN- BERGHE. De wereldvlucht van de „Pride of Detroit". Gisteren zijn de vliegers te heden starten naar Constantinopel. Belgrado vlot geland en zouden ^EL EN NIJVERHEID. Wie gaat voor, de Nederlandsche of de buitenlandsche firma? R.K. Ned. Boeren- en T uindersbond. UIT ONZE OOST. Zware straf voor verduistering. KUNST EN KENNIS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De S. D. A. P., het N. V. V. en de doodstraf in Ned.-Indië. Zilveren jubilé Ned. R.-K. Journalistenvereenh<ing. KERK EN SCHOOI.. R.K. Vredesbond in Nederland. Het nieuwe klooster op den Geitenkamp te Arnhem. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. En over 1927 werd door ons comité slechts 1151.33 ontvangen. Een tekort dus voor 1927 van bijna 3500 gulden. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VRAAGT TARIEVEN AAN Bijt ADM. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE (afd. Advertentiën) NASSAÜLAAN 49 HAARLEM Het district Leiden van den D. H. V. B. Flamingo'sCryptico. Flamingo'sCryptics. Nationaal Kegelcov-cours. CRICKET. Bunting (Gente of Worcester). Te Nijmegen heeft bovengenoemde ver eeniging haar 15-jarig bestaan gevierd. Zondagochtend om kwart voor twaalf werd een H. Mis voor de leden der jubi- lcerende vereeniging opgedragen in de St. Antoniuskerk aan de Groenestraat, waar pater Ildefonsus, O. F.M., den leden wees op den heiligen strijd der R.-K. Drank- weer. Na deze kerkelijke plechtigheid gin gen de leden in optocht, voorafgegaan door de Harmonie „Excelsior", naar het R.-K. Vereenigingsgebouw „Unitas", waar om drie uur de feestbijeenkomst werd gehouden. Bij verhindering van den Z.Eerw. heer Pastoor Mulukom werd hier de propagandarede uit gesproken door den .W.Eerw. Pater v. Schel- straete S.S.S. van Brakkenstein, die wees op de nutige resultaten door de R.-K. Drank- weer reeds bereikt en nog te behalen. Des avonds werd in een vergadering het woord gevoerd door den heer J. Zegers uit Utrecht, bondsvoorzitter,die een rede hield over het vruchtbare werk, in de afgeloopen jaren verricht door de jubilarissen van thans. De heer Eduard Jansen, voorzitter van het Nijmeegsche Kruisverbond, bracht de groet envan de Nijmeegsche R.-K. drank bestrijders over. De R.-K. Ontwikkelingsclub St. Canisius voerde onder leiding van den W.Eerw. heer Eackling het tooneelspel „De Held der Eucharistie" op. De heer Eichelsheim sloot de feestelijke bijeenkomst met een dankwoord. Zooals bekend is, houdt de Alg. R. K. Werkgeversvereniging op Maandag 19 Sep tember a.s. te 's Graventfage Het Econo misch Urgentie Congres, waar de heeren H. G. M. Hermans, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en Mr. M. P. L. Steen- berghe, directeur H. van Puyenbroeks Tex- tielmaatschappij te Goirle de volgende con clusies zullen verdedigen. Conclusies van den Heer H. G. M. Hermans. 1. Ten aanzien van zijn handelspolitiek verkeert ons land in een zeer nadeelige uit zonderingspositie. Tegenover de ver door gevoerde handelsbelemmeringen in alle an dere landen, stelt het een nagenoeg vrije markt. Dit schept voor den Nederlandschen ar beid den toestand van een voortdurende abnormale concurrentie. Terwijl die arbeid in het buitenland tegen over hoog beschermde mededingers is ge plaatst, wordt zijn positie nog meer ver zwakt, doordat genoemde uitzonderings positie aan dezelfde mededingers dumpings- practijken op de binnenlandsche markt ver gemakkelijkt en hem bovendien, ook voor de toekomst, ook nog een voorsprong doet krijgen bij de rationalisatie der bedrijven. 2. Het duurtepeil van ons land in de laatste jaren, dat de loonen noodzakelijk Harbnvf Cj 7. O.C t HouoluK) on s^antói opdl. B Atjdftd til d tv A AS .flotia/viv. ter nadere regeling van de financiëele ver- j houdingen in den bond. De begrooting voor 1928 werd vastgesteld op 25.250, onder machtiging aan de te benoemen commissie zoo noodig de ge raamde posten te wijzigen. Vervolgens had toelichting en bespreking plaats van een ontwerp-request aan den Raad van Ministers inzake de handelspo litiek van Nederland. Na de vaststelling van het standpunt van den R. K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond inzake de handelspolitiek van Nederland, werd het woord verleend aan den HoogEerw. heer prof. J. D. J, Aenge- nent, tot het houden van zijn inleiding over: „De verbindendverklaring van col lectieve arbeidsovereenkomsten". Vervolgens behandelde de heer H. Ruy- t<;r, secretaris van den A. B. T. B., te Arn hem, het onderwerp: Het verplicht zevende leerjaar en de lagere land- en tuinbouw scholen. Na deze inleiding volgde een korte ge- dachtenwisseling, waarbij voor- en tegen standers van het 7e leerjaar aan het woord kwamen. Hierop dankte de voorzitter den inleider en de debaters en sprak de hoop uit, dat ook deze behandeling haar vruchten zou afwerpen. Door den heer Dominicus werd hierop nog het woord gevoerd namens den Chris- telijken Boeren- en Tuindersbond, en ook de heeren baron L. van Voorts tot Voorts, voorzitter van den A. B. T. B. en A, v. d. Ven, voorzitter van den N. C. B. dankten voor de hulde, die in deze vergadering aan hunne organisaties was gebracht. Daarna sloot de voorzitter de bijeen komst met den Christelijken groet. |.J «t De Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding-kwestie. Nederlandsche industrie niet gepasseerd. Thans is door e'en minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, geantwoord op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamer lid Polak betreffende de aanbesteding voor de levering van buizen voor de N.V. Zecuwsch Vlaamsche Waterleiding Mij. Op de vraag of incerdaad aan een Ne derlandsche firma of een buitenlandsche, die in Nederland een fabriek wilde vesti- gen, geweigerd is offerte te. maken, of dat hooger doet zijn, dan in andere landen, be- zulk een firma in het maken van offerte wijst, dat tegenover deze groote nadeelen geen of althans geen neepaengwaardige voordeelen staan voor de massa des volks. 3. Zoolang ons land dat wegens zijn gunstige ligging ten aanzien van het wereld verkeer en wegens de bekwaamheid zijner bedrijfsleider en arbeiders in industrie en landbouw door vrij ruilverkeer is uit gesloten dienen, dienen van overheidswege, tot bescherming van het algemeen wel xijn maatregelen van noodweer te worden ge nomen tegen de funeste gevolgen voor ons land van een toestand als boven geschetst. Conclusies van den Heer Mr. M. P. L. Steenberghe. 1. Tengevolge van verschillende oorza ken, speciaal voortvloeiend uit den wereld oorlog en het Vredesverdrag, zijn de laatste jaren de handelsbelemmeringen tot een dergelijke hoogte opgevoerd, dat eene inter nationale voorziening noodzakelijk werd ge acht. 2. De Internationale Economische Con ferentie van den Volkenbond heeft getracht die voorziening te brengen, doch is er slechts in geslaagd een eerste internationale toe nadering op economisch gebied te bereiken. De resoluties der conferenties spreken niet van algemeene internationale vrijhandel zij verzetten zich niet tegen reciprociteit en bescherming tegen abnormale concur rentie. 3. Algemeene toepassing van den vrijen invoer, een ruime tolunie of een beteekenende verlaging der invoerrechten is in de eerste jaren niet te verwachten zelfs op de zeer gematigde resoluties der Economische con ferentie is door verschillende landen in breuk gemaakt. 4. Het economisch ontwapende Neder land zal rekening moeten houden met een blijvende bewapening van het buitenland. Het zal, zonder daardoor met de resoluties der Economische Conferentie in strijd te komen, zoo spoedig mogelijk moeten over gaan tot het instellen van een dubbel tarief van invoerrechten en tot het nemen van maatregelen tot afweer van abnormalen invoer, voortvloeiend uit dumping, valuta- concurrentie en andere tijdelijke en abnor male oorzaken. Te Boxtel is bij gelegenheid van de groote land- en tuinbouwtentoonstelling van den N. C. B. een algemeene vergadering gehou den van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuin dersbond, De vergadering werd gepresi deerd door den heer J. Th. Verheggen, voorzitter van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, die in een openingswoord de afgevaardigden verwelkomde en in het bijzonder den vertegenwoordiger van den Christelijken Boerenbond, den heer Domini ons ait Wemeldingen, den vertegenwoordi ger van het Prov. Bestuur van Noord-Bra bant, den heer mr. P. H. Loeff, den burge meester van Boxtel, den heer F. W. van Beek, Dr- van Rijn en Rector Mansfeldt. Dank werd door den voorzitter gebracht aan het bestuur van den N. C. B,, de gast- heeren der Nederlandsche organisatie. Nog wenschte spreker voor twee zaken aan de Noord-Brabantsche organisatie dank te brengen en wel voor het feit, dat deze or ganisatie de eerste is geweest die op zulk een krachtige wijze de organisatie der jonge boeren «i het leven heeft geroepen en dat door den N. C. B. op onvergetelijke wijze hulde is gebracht aan de nagedachtenis van Pater van den Eisen, aan wien ook de Nederl. Boerenbond veel te danken heeft. Het jaarverslag 1926 werd goedgekeurd. De balans, winst- en verliesrekening 1926 De Krijgsraad te Tjimahi veroordeelde den onder-luitenant der intendance Koop- mans, wegens verduistering, gepleegd bij het garnizoenskleedingmagazijin te Welte vreden. tot 4)4 jaar gevangenisstraf. bemoeilijkt is geworden, antwoordt de minister ontkennend. Naar hij uiteenzet werd het bestek toegezonden aan de öffi- cieeïe vertegenwoordigers in Nederland van buitenlandsche fabrieken (buizen voor buizennetten voor waterleidingen worden thans in Nederland niet gefabriceerd): een Nederlandsche handelsfirma, die voor de aanbesteding een uitnoodiging tot inschrij ving verzocht, moest worden afgewezen, omdat zij geen door haar vertegenwoor digde fabriek kon aanwijzen, die niet reeds door tusschenkomst van haar off'cieelen vertegenwoordiger was uitgenoodigd. De inschrijvingen van de officïeele verte genwoordigers waren van dien aard, dat de raad van commissarissen op het advies van het Rijksbureau voor drinkwatervoor. ziening besloot niet tot gunning over te gaan. De bovenbedoelde Nec'erlandsche handelsfirma verzocht daarna alsnog een offerte te mogen doen. Haar is daarop door het Rijksbureau op verzoek van den raad van commissarissen een bestek uit gereikt. Op een verzoek van deze firma om bij uitsluiting belast te worden met den aankoop van de buizen, kon uiteraard niet worden ingegaan; wel werd haar uit drukkelijk verzekerd dat baar inschrijving ernstig in overweging zou worden genomen. Van haar is echter geen offerte ontvangen. Een buitenlandsche firma, die buizen van een hier te lande nog niet toegepast systeem vervaardigt, en deze buizen in Ne derland door Nederlandsche arbeiders wil doen vervaardigen, behoorde van den aan vang af tot de uitgenoodigden. Dezer dagen kwamen het dagelijksch bestuur van de S. D, A. P. en dat van het N. V. V. bijeen om te overleggen, wat gedaan moet worden naar aanleiding van bet bericht, dat de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië drie doodvonnissen, uitge sproken tegen communisten, heeft be krachtigd. Besloten werd, naar „Het Volk" meldt, telegrafisch aan den heer J. E, Stokvis, lid van den Volksraad te Buitenzorg, te vragen, uitvoerig te seinen over den aard der misdrijven. Zoodra Stokvis' antwoord binnengeko men is, zullen de besturen «opnieuw bijeen komen om na te gaan, wat -in dezen kan worden gedaan. Zooals we reeds hebben meegedeeld, viert de Ned. R.K. Journalisten-vereeni- ging 24 September a.s. haar zilveren jubilé. De feest-commissie, welke belast is, met het voorbereiden der feestviering heeft het volgend program saamgesteld. Zaterdag 24 September: 2 uur officieele ontvangst der leden met hunne dames ten Stadhuize van Utrecht. 3Yi5 uur receptie te Utrecht. 6)4 uur feestmaaltijd. Zondag 25 September: 8 uur H. Mis, op te dragen door den Geestelijken Adviseur Pater B. Kruitwagen in de Kapel van St. Joan de Deo. 9)4 uur excursie naar Baarn, waar te 1 uur ontvangst en lunch plaats hebben, aangeboden door „Baarns Bloei", vereeni- HET ELFDE INTERNATIONAAL ARCHITECTEN-CONGRES. Te 's Gravenhage is gisteren het Xle In ternationale Architecten-congres geopend. Aan het congres nemen een 300-tal personen uit 22 verschillende landen deel. Prof. dr. ir. D. F. Slothouwer uit Amster dam, die tot voorzitter van het congres is aangewezen, heeft deze taak aanvaard met het uitspreken eener rede. Minister Siotemaker de Bruine hield hierop in de Fransche taal de openingsrede in de plaats van minister Waszink, die door ongesteldheid was verhinderd. Nadat Minister Siotemaker de Bruine was uitgesproken, brachten achtereenvolgens de heer Duffek, gezant van Oostenrijk, en de afgevaardigden van België, Denemarken, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Roe menië, Zweden en Tsjecho-Slowakië en van de steden Warschau en Boedapest hun beste wenschen namens hun landen en ste den voor het welslagen van het congres over. De Belgische afgevaardigde wees o.m. op het belang van het onderwerp „wettelijke bescherming van den architectentitel" dat op de agenda van het congres voorkomt. De heer Poupinel, honorair secretaris, bracht eenige, op het in 1911 te Rome ge houden architectencongres behandelde pun ten in herinnering, betrekking hebbende op den architectentitel, en hij huldigde de nagedachtenis van dr. Pieter Cuypers. Te half vier werd het congres geschorst tot vier uur. Te 4 uur werd een werkzitting gehouden, waarin besproken werd het onderwerp „Internationale prijsvragen voor architec- ten". Aan het einde der zitting diende de heer Hendrickx namens de Belgische delegatie een motie in, houdende afkeuring van de wijze, waarop de Volkenbondsprijsvraag is behandeld. Deze motie zal a.s. Donderdag aan de orde komen. Des avonds vereenigden de congressisten zich aan een gemeênschappelijken maaltijd in „De Twee Steden" op het Buitenhof, waarna te negen uur de Regeering in de Ridderzaal de congressisten olitving. Hedenmorgen te 9 uur vertrokken de deelnemers naar Rotterdam, waar in de sociëteit Doelen de tweede werkzitting plaats had, op welke zitting de wettelijke bescher ming van den architectentitel en de bescher ming van het auteursrecht werden behan deld. Verder zou o.a. een bezoek aan het vliegveld Waalhaven worden gebracht, ge volgd door een ontvangst hedenavond op het Raadhuis, uitgaande van het Gemeente bestuur van Rotterdam. Verder is gisteren ook gehouden de ver gadering van het Comité Permanent des Congres Internationaux des Architect es, onder voorzitterschap van den Italiaanschen architect Meretti. Daarin is beroemd in de plaats van den aftredenden voorzitter van het Comité Permanent, Girault, de archi tect ir. Jos. Cuypers C. B. I. Het secretariaat zal worden verplaatst van Parijs naar Brus sel, terwijl de heer Poupinel honorair secre taris wordt. Tot voorzitter van het Xle Internationale Architectencongres werd benoemd prof. dr. ir. W. F. Slothouwer 13. I., tot vice- voorzitter, ir. Jos. Cuypers C. B. I., en tot secretaris de heer Jan Wils. Nieuv/e secties van eer.ige landen werden opgericht en geïnstalleerd, terwijl de vroe gere secties der centrale mogendheden, die i-n 1914 van het lidmaatschap werden ge schrapt, werden hersteld en aangevuld. Een belangrijke brochure van pater dr. G. Gcrris S.J. Thans heeft de R.-K. Vredesbond in Ne derland als eersteling van zijn uit te geven vredesbrochures in het licht doen zien het geschrift van pater dr. G. Gorris S.J., getiteld „Katholieke Vredesactie". Prof. Mag. G. de Langen Wendels O. P„ le voorzitter van den R.-K. Vredesbond in Ne derland, heeft een voorwoord geschreven. Aan dit voorwoord is het volgende ont leend: „In 1912, het jaar toen, op voorgaan van onzen eere-voorzitter Mgr. Nolens en van ons bestuurslid prof. dr. mr, Ch. Raaijmakers S. J„ de katholieke vredesbeweging hier te lande werd ingesteld, promoveerde dr. G. voor vrede in de elfde eeuw", een heerlijk beelden over oorlog en de bemoeiingen stuk katholieke geschiedenis, helaas te wei nig bekend. Wie kan met meer recht onze brochuren- reeks openen en als heraut voorgaan, dan pater Gorris, die, als weinigen, de nieuwe problemen weet te toetsen aan de oude, nooit verouderde ideeën? Bondig en zakelijk breed en gedegen, schetst in lichtende lijnen zijn geschrift wat „de R.K. Vredesactie" is, zijn kan, en zijn moet, in onzen tijd, naar haar ideaal-vaste beginselen en haar practi- sche levenswaarde. Door duizenden gelezen en overdacht, moge het er toe bijdragen hen te vormen tot degelijke, echt-roomsche pacifisten, en aanwerven als overtuigde, kloeke leden van onzen R.K. Vredesbond. Het geschrift van Pater Gorris is eenvou dig en bevattelijk gesteld. Het bevat onder meer eep klare uiteenzetting van hetgeen katholieke theologen over den oorlog leeren. Uit deze welverzorgde brochure, waarvan wij de lezing gaarne aan alle katholieken en vele andersdenkenden aanbevelen, citeeren wij het volgende: „De oorlog kan rechtvaardig en dus geoor loofd zijn, niet alleen de verdedigings-, maar ook de aanvalsoorlog. Als deze laatste het éénige middel is om zijn zeker recht, met redelijk-zekere verwachting omtrent den goe den uitslag, te vindiceeren, dan is hij recht vaardig en geoorloofd. Natuurlijk mag een staat hiertoe niet overgaan, als de te ver wachten rampen en nadeelen van den oorlog zóó groot zouden zijn, dat zij niet opwegen tegen de herwinning van zijn geschonden recht. Het openbaar welzijn moet bij alles het hoogste richtsnoer van de staatsmacht zijn. Doch dit geldt evenzeer, ofschoon niet zoo sooedig, voor den verdedigenden oorlog. en is ten slotte een bijkomstige omstandig heid, Deze doet niets af aan het princiep in zich, dat oorlog, zoowel aanvallende als ver dedigende krijg, rechtvaardig en geoorloofd kan zijn. Zoo eenstemmig is hieromtrent de katholieke leer, dat dc groote theoloog Molina niet aarzelt te verklaren; „Beweren dat elke oorlog in het algemeen (en hij be doelt bepaaldelijk den aanvalsoorlog) onge oorloofd is, is ongetwijfeld een dwaling 'in bet Geloof". „Nu één vriendelijk verzoek: laat men mij niet aanzien voor iemand, die er zoo dol graag op los zou slaan, liever vandaag dan morgen/ ik stel princiepen vast. En alle enthousiaste pogingen deze rhetorisch weg te redeneeren; alle simplistisch geroep dat er in de geschiedenis geen rechtvaardige oör- Icgen bekend zijn; alle naïve mededeeiingen, dat wie zoo iets houdt zich verlustigt in bloe- dig-uiteengereten menschenlichamen of zoo iets, veranderen aan de zaak niets, maar wel verlammen zij ten zeerste elke gezonde vredes-actie." Uit Arnhem meldt men aan de „Msb."; Eindelijk zijn dan de Eerw. Zusters op den Gëitenkamp in haar nieuwe klooster geïnstalleerd. In April 1925 zijn er reeds twee zusters van de Goddelijke Voorzienigheid gekomen om bij het onderwijs en de ziekenverzor ging behulpzaam te zijn. Thans zijn er nog twaalf Eerw. Zusters bijgekomen, die met groote hartelijkheid door een duizendtal parochianen zijn ontvangen Het klooster maakt deel uit van het groote complex, dat door den Rotterdam- schsn architect J. v. Beers wordt gebouwd. Het ligt aan den voet van de hooge kerk- fundamenten. Het klooster dat plaats bjedt voor twintig Zusters ligt met het front ge keerd naar de mooie bosschen van den Paaschberg. De architect heeft een goed geheel geleverd. De kapel is geheel gebouwd op pothische motieven, maar de muren zijn massief, de spitsboogvensters met de prachtige glas-in- lood ruiten van Asperslagh, heel klein De Eerw. Zusters zullen zich bezig hou den met onderwijs op de bewaarschool, op de te bouwen meisjesschool er zijn al meisjesklassen ziekenzorg, patronaats- werk. veel meer als een passagiersschip uit. Tevens wordt een proef genomen met veld bedden op het promenadedek, waar de pas sagiers, die dit wenschen, den nacht kun nen doorbrengen. Ten slotte wordt voor- loopig het Oertz-roer aangebracht, waar door naar verwacht wordt, de duur van den overtocht met ruim een half uur zal worden bekort. NU MOET DE GROOTSTE ACTIE BEGINNEN. Nu moet de groote actie beginnen! De vacantiemaand is voorbij; over eenige weken treedt het najaar in en 1927 is voor bij voor we er erg in hebben. En toch moet in 1927 nog een massale achterstand ingehaald worden. Immers, de aclie onder het R.-K. Marinepersoneel kon tot nog toe niet worden aangepakt zooals het meet! Veel te laat, zoo betoogde Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem.... veel te laat is men begonnen de R.-K. schepelingen te organiseeren en veel te laat hebben de autoriteiten begrepen, dat de Godsdienst tevens de bron is van orde, welvaart en gezag. v Tijdens het bezoek van Mgr. Callier aan het Marine Tehuis in het Marine Centrum Helder, besprak Z.D.H. de moeilijkheden, die er voor een katholiek op de vloot in derdaad zijn. „Men wordt ontwend aan het godsdienstig leven en daarom," zoo sprak Monseigneur Callier, „moet gij ernstig over wegen op welke wijze het best kan worden gewerkt, opdat, zoo niet in allen, dan toch in de meerderheid het verlangen naar den christelijken geest levendiger wordt en groeien en bloeien zal." Welnu, naar dit Bisschoppelijk woord hebben de roomsche marinemannen hun actie gericht. Maar.... er zijn nog geen driehonderd goedwilienden tegenover ongeveer 15G0 naam-katholieken. Driehonderd man, die de actie moeten voeren, om bij de 1500, welke er niets meer aan doen, de christe lijke geest levendiger te maken. Lectuur-verspreiding, het wekelijksch te- rugkeerende R.-K. Marineweekblad, het houden van ontwikkelingscursussen, het geven van retraiten, aansporen tot tehui zen bezoek.och, tientallen van midde len worden aangewend. En we gaan voorwaarts. Dit jaar steeg het aantal goedwillende tot 300! Er is ech ter neg zeer veel te doen. De R.-K. Marinemannen kunnen dat on mogelijk zelf allemaal bekostigen. Willen zij de actie goed kunnen voeren, dan is er een bedrag van 5COO gulden per jaar noodig, bij hetgeen de R.-K. Marinemannen zelve bijeen kunnen brengén. De groote actie meet nu beginnen! Ons giro-nummer is 42883. Het comité voor de R.-K. Ver. van Marinepersoneel HELDER. VOOR DF BAT AVJFR-PASS AOTFRS NAAR ENGELAND EN TERUG. Daar het passagiersvejrkcer tusschen Nederland en Engeland ieder jaar toeneemt, heeft de directie van de Batavier-lijn be sloten, hare booten een verbetering te doen ondergaan. Men heeft een proef genomen met de Batavier III, welke de meeste dienstjaren heeft. Het ruime promenadedek op deze boot is voorzien van roestvrije sta len ramen, zoodat het geheel afgedekt en afgesloten is. Deze ramen kunnen bij warm weer geopend worden, terwijl men bij wind toch rustig van het uitzicht kan genieten. Voorts is er op het dek meer ruimte ge maakt en zijn er tafeltjes en stoeltjes ge- Gorris S.J. op het Proefschrift: „D'e denk-plaatst. Ook van buiten ziet de boot er nu ADVERTEEREN IN DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD 125.000 ABONNE'S TELEFOON 13866 (3 lijnen) werd vastgesteld, waarbij het bestuur ver- i ging tot bevordering van het vreemdelin- kl aarde een commissie te zullen instellen genverkeer en de Welvaart van Baarn, HET EERSTE LUSTRUM. De 16e September is de eigenlijke da tum, maar den 18en zal het feit herdacht worden, zooals bereids is bekend gemaakt dat het District Leiden van den Room- schen Voetbalbond vijf jaar bestaat. Er is alle reden voor zulk een dag te herdenken. Iedere voetbalbond zou dar doen, en wij zullen dus niet achterblijven. Toch is er bij ons Roomschen een ver schil met anderen, die zoogenaamd neu traal zijn. Wat dan? Wel, wij beginnen onze feestviering in de kerk, want, wat de jongens zijn mogen op het voetbalterrein als speler, op de eer ste plaats zijn het Roomsche jongens. Dat wil dus zeggen, dat ze gelooven in een God; dat ze gelooven, dat zonder de zegen van God ook hun vereeniging oi Bond niet kan floreeren. Daarom begint de herdenking van dit eerste Lustrum in de kerk Het is de vurige wenseh van het Dis- trictsbestuur en zijn Geest. Adv., dat op 18 September in de verschillende plaatsen waar een bij den Bond aangesloten voet balvereniging bestaat, een H. Mis van dankzegg'ng zal worden opgedragen; en dat onder die LI. Mis de leden van de voetbalvereeniging zullen communicccren, allen, zonder uitzondering. Bij ens in Leiden is hiervoor reeds lang gezorgd en zal er op dien dag in de Lode- wijkskerk, aan liet Steenschuur. om acht uur een LI, Mis tot bovengenoemde inten tie worden opgedragen. Acngezien we tot heden nog geen andere Voetbalvereeniging bezitten, dan „Leiden" behoef ik me slechts tot de leden, en de vrienden en weldoeners dier vereeniging te wénden, om hen er op te wijzen, dat het een eereplicht is, als dan aanwezig te zijn en onder die H. Mis te communiceeren. Het zal mij, als Geest. Adviseur van het District Leiden, een groote vreugde zijn, wanneer ik vernemen zal, dat in alle plaatsen van ons district aan onzen wensch wordt voldaan. Ik ben er van overtuigd, dat overal de zeereertv, H. H Pastoors het den vereenig'ngen mogelijk zullen ma ken aan dit verlangen te voldoen. Ik maak van deze gelegenheid gebruik nog eens allen wien het aangaat op het hart te drukken, toch te zorgen, dat de jongelui in Roomsche clubs georganiseerd worden, en dat een ieder, die daartoe in staat is, zal medewerken, om de Roomsche Sportbeweging te maken tot eene, d'e met eere genoemd kan worden. Nu zijn er altijd nog, die tegen deze be weging gekant zijn, en die het voetballen graag uit de wereld zouden willen zien ver dwijnen. Maar zij hebben wel een slechten kijk op het hedendaasche volk; zij schijnen niet te willen zien, dat duizenden en nog eens duizenden hierbij geïnteresseerd zijn, zoo dat men van ware volksbeweging spre ken kan. Dit niet te willen zien is waar schijnlijk niets anders dan een star con servatisme van verkeerde soort. Een bewe ging, die de sympathie heeft van bestuur ders van Rijk en Gemeenten, die door de kerkelijke Overheid geenszins als verkeerd wordt beschouwd, te verafschuwen, lijkt me iets, Wat onzen aandacht verdient ten volle. Zeer bijzonder verdient de Roomse'. Voetbalbeweging de belangstelling en daar door de medewerking van onze Room schen, juist, omdat zoovelen er bij betrok ken zijn. Het is voor ons Roomschen een eisch, in alles Roomsc.h georganiseerd te ziin, dus ook in de Sportbeoefening; de Bis schop heeft dan ook dien eisch met allen nadruk uitgesproken, om zijne onderdanen aan hun plicht in dezen te herinneren er blijft voor ons dus niets anders over dan te gehoorzamen aan ons beginsel en aan de Overheid, die over dat beginsel waakt; te meer dwingt deze plicht, omdat het de jeugd geldt. Het is niets anders gewoonlijk dan laf heid, wanneer men zich nog kant tegen de Roomsche organisatie in het algemeen en tegen die der sport in het bijzonder. Misschien vind ik in de naaste toekomst nog wel eens de gelegenheid hier wat uit voeriger op in te gaan, want nog veler oogen zijn gesloten voor de gevaren der niet-Roomsch georganiseerde sport, en nog veler ooren zijn doof gebleven voer de stem der Overheid, die verplicht tot Room sche organisatie. Laat ik er bijvoegen, dat ik, momenteel over onze stad niet klagen wil; integen deel. Maar we zijn nog lang niet waar we wezen moeten; en degenen, die thans, me de, hun schouders onder dit werk hebben gelet, mogen beseffen, dat een groote taak ons nog wacht, willen we geheel tevreden zijn. Moge het gebed, op den 18den Septem ber gestort voor onze beweging zijne vruch ten voortbrengen tot heil van de Roomsche jeugd, en van allen, wien de Voetbalsport belang inboezemt. J, C. C GROO. Geest, Adv, Distr. Leiden, D.H.V.B. 1ste dag. Door het bedanken van eenige Hagenaars op het laatste moment, was de ploeg, die Maandag-op het H.C.C.-terrein onder leiding vanTonny Kessler de strijd aanbood tegen de Cryptics vrij iwak. De Engelschen, die Zondag jJ. met innings te Brussel gewon nen hadden, kwamen pas om 12 uur op het veld, zoodat het ongeveer ha'if-1 was, toen de Criptict, die de toss gewonnen hadden, gingen batten. Beide partijen speelden met 12 menschen, maar fielden slechts met 11 tegelijk. Greenwood en Hillwood openden op het bowlen van Rir.ckerf en Terwiel. Beide batsmen lieten dadelijk zeer levendig cric ket zien. Vooral Greenwood stuurde eiken bal van niet onberispelijke lengte, onver biddelijk naar de bomdary. Rincker, die in het begin vrij kort bowlde, werd al spoedig vervangen door Vis; deze werd in zijn eer ste over voor 15 runs geslagen en toen door G. Schill opgevolgd. Op 48 bowlde Terwiel Hillwood met een mooie leg-break, 21. Met Bridges in werd de zaak op dezelfde voet voortgezet Dweise's veranderingen in den aanval, zelfs Gleruur nam de bal ter hand, hadden geen succes. Met een flinke zes kwam na een uurtje spelen de 100 op het bord. Pas nadat Rincker weer was aangezet 0.1. veel te laat, kwam er een scheiding. In één der laatste overs voor de lunch bowlde Rincker Bridges voor een zeer goede 26. Na de hervatting was de plaats van Vuy?- stekc in. het veld ingenomen door A. F. van Manen, die al vrij gauw een goede catch op Terwiel's bowlen deed, waardoor de left hander Alston voor 10 kon verdwijnen, 3148. Even later deed Marang, die uitste kend keepte en op het oogenblik na de Beus zeker onze beste wicketkeeper is, een mooie vang op Terwiel's bowlen, wat een einde maakte aan de werkelijke briljante innings van Greenwood, 85. Van nu af aan werd het batten der En gelschen veel minder. De batsmen, uitge. zonderd Thompson, stonden dikwijls raar te schutteren. Vooral met Su Posthuma had den zij groote moeite. Regelmatig vielen de wickets, bijna allen werden slachtoffer van Posthuma- Jur, die wel beter bowlde dan in de competitiewedstrijden, maar toch niet buitengewoon lastig. Het totaal werd nog door een uitmuntende 47 not out van Thompson 249. Su Posthuma had de prach tige cijfers 538; Rincker, die veel pech had, kreeg 2 wickets voor 71 runs; Terwiel die vrijwel de heele innings door bowlde, was wel de beste bowler. Zijn cijfers wa ren 472 in 31 overs. Verder bowlden R. Vis 0—15, G. Schill 0—11, W. Glerum 0—20 en W. v. d. Bosch 02. Hel fielden der Flamingo's was op één uitzondering na, zeer goed. Zoo levendig het spel der Engelschen was, zoo saai was het batten der Hollanders. In de eerste over werd G. Schill al in de slips gevangen, Vuyl- steke en Glerum maakten toen in één uur tijd 29 Tuns.Op dit totaal ging Glerum zeer dom run out voor 13. Dat de fostbowler Trost met groote voorzichtigheid behandeld werd, kunnen wij ons zeer goed voorstellen, maar dat op middelmatige bowlers als Kaaij en Brid ges ook vrijwel e'ike bal geblokt moest worden, wil er bij ons niet in. W. v. d. Bosch maakte in uitmuntende stijl 9 runs. Toen was hij te wild en werd op extra- cover gevangen. Tonny Kessfer en Vuijl- steke speelde de verdere tijd uit. Totaal 50 voor het verlies van drie wickts (Vuijlsteke 14 n. O, Kessler 3 n. O.). De innings duurde tot nu toe 100 mi nuten. Een draw het einde. De Holiandsche innings eindigde op 183, na kurig batten van Vuylsteke en Rincker, die resp. 2 en 47 scoorden. Keay kwam met de cijfers 5—43 uit den strijd. De Cryptics sloten hun innings op 130 voor 5, waarna zij den Flamingo's gelegen heid gaven om 197 runs le scoren in één uur en drie kwartier Dc Hollanders slaag den hierin niet, hoewel W, van den Bosch met een krachtige 60 een poging deed, ter wijl de Cryptics evenmin vermochten alle wickets te doen vallen. Aan het einde van den speeltijd caren er 134 runs voor 7 wickets neer. Een draw was dus het resultaat. De voorloopige uitslag van het voortge zette kegelconcours van de corpswcdstrij- den is: 1. Duim in 't Gat, Helder, 314; 2. Olympia 1. Amsterdam, 307; 3. Hindert niet, Den Haag, 307; 4. Hout of Fout, 's-Hage, 301/ 5. Baas boven baas, A'dam, 295; 6. D Prins, Haarlem 295; 7. Onder ons, A'dam, 293; 8. De Twee Duifjes, A'dam 290, 9. T. O. P. I., Haarlem, 288; 10. Allen Present, A'dam, 287; 11. Fi- clelio I, A'dam, 287; Jas' uit, A'dam, 285; 13. Den Burg I, Alkmaar, 285/ 14. Koekoek II, AJkmaar 284; 15. Da Witte Raaf I, 's-Hage, 284; 16. S. U. M. G„ Haarlem, 283; 17. Anti Poedel II, Delft, 283; 18. S. S. S„ Haarlem, 282, 19. Bussum, Bussum, 281; 20. De Heele Boel, Zwclle, 279; 21. D'e Gezellen I, A'dam, 277; 22. Hout of Fout, Meppel 277; 23. Rol- enld Raadsel, Laren, 277; 24. Alc. Victrix, Alkmaar. 277/ 25, H. V. K. II. Haarlem, 276; 26. Onder Ons, Bussum, 274; 27. Klein Ham burg, Delft, 273; 18. De Volharding, Haar lem, 273; 29. Thor, Utrecht, 273; 30. Phoenix, Haarlem, 271. Dames Kcrpswedstrijden: 1. E. B. D. K., Bussum, 289/ 2, A. K. M. O., Apeldoorn, 270. Twee vijftallen: 1. Olympia, A'dam, 565; 2. De Twee Duifjes, A'dam, 546; 3. Duim in 't Gat, Helder, 536; 4, Koekoek, Alkmaar, 530; 5. De Volharding, Haarlem, 529. Naar aanleinding van het succes met den bal van Buntling in de match der Worches- ter Gentlemen tegen de H.C.C. valt de vol gende aardige historie te verhalen. De Flamingo's speelden het vorig jaar tegen deze Engelschen in Engeland. Buntling is dokter en werd onder de match telkens weggeroepen. De Holalnders scoorden flink als Bantling even naar een patiënt, was. Bij zijn terugkeer vielen vlot eenige wickets. Dan werd de Engelschman weer eens weggeroepen om bij zijn terugkeer de score c,n viiiii£Ul runs hooger te zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3