Buitenlandsch Nieuws. RADIO-OMRIEP. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 31 Aug. 1927 Congressen en Conferenties. GEM. BUIT. BERICHTEN. KERK EN SCHOOL. De 13e Diocesane Haarlemsche Liturgische dag te Alphen aan den Ryn. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsch handelspolitiek. GEMENGD NIEUWS. De relletjes te Rotterdam en het verbod van samenscholingen. fcWocd\ KJTfolgd.) De verkeersconferentie. Gisteren werden de tijdens de algemeene beschouwingen op de verkeersconferentic ingediende moties inzake het werk van den Volkenbond ten opzichte van het ver keerswezen behandeld. De eerste motie, die de wenschelijkheid uitte, dat de verkeerscommissie van den Volkenbond voorbereidende maatregelen zou treffen voor het geval, dat het interna tionale spoorwegverkeer door een bepaald land door een of andere belemmering zou worden verhinderd, om het dan tijdelijk door een ander land te leiden, werd de vorige week door Hongarije ingediend. Dit voorstel vond bij de meeste gedele geerden grooten bijval, vooral bij Frankrijk en Salvador. Door een amendement van prof. Van Eysinga werden naar men weet de woorden „algemeene slaking" vervangen door „incident", -waardoor de motie een veel algemeener aanzien kreeg. Gisteren echter wenschte Roemenië, dat het woord „incident" weer d >or algemeene staking zou worden vervangen en tevens dat de verkeerscommigsie geen voorberei- rende maatregelen zou treffen voor het geval van internationale crises. Het Roemeensche amendement vond geen steun en zoo werden motie en amende ment-Van Eysinga met nog enkele kleine wijzigingen met algemeene stemmen aan genomen. De tweede motie was door den gedele geerde van Letland ingediend en wijst er op, van hoe groot belang het is voor het economische leven in een bepaalde streek, dat de vrijheid van het verkeer niet door internationale verwikkelingen wordt be lemmerd. Eveneens met algemeene stemmen werd aangenomen de door den heer Heldring in gediende motie, waarin werd aangedrongen op een spoedige ratificatie van de spoor weg- en zeehavensconventie, waarbij h^t amendement van den Franschen gedele geerde behoort, nopens de ratificatie van de conventie betreffende de bevaarbare wateren van internationaal belang Het amendement werd gaarne door den heer Heldring aanvaard. Prof. van Eysinga wenschte te zien ge amendeerd, dat ook op ratificatie van de transitoconventie van Barcelona 1927 zou worden aangedrongen. Daarop volgde het indienen van vele voortgelijke wenschen door verschillende gedelegeerden, doch hiertegen verzetten zich de heer Van Hasselt die den reeds vertrokken heer Heldring verving prof. Van Eysinga en de Fransche gedelegeer den, met de motiveering, dat op deze wijze geen enkele conventie speciaal in de motie zou uitkomen. Prof. Van Eysinga merkte nog op, dat juit de vier bovengenoemde conventies hel groote program van de verkeersorgani- satie vormden. Daarmee mogen speciale conventies als die over de electrische kracht en de ijkbrieven voor de binnen vaart niet op één lijn worden gesteld. Hierop werd besloten den Volkenbonds raad te verzoeken de ratificatie te willen bevorderen van de transitoconventie, van de conventie inzake de bevaarbare water wegen van internationaal belang, de spoor weg- en de zeehavensconventie. Nadat de eerste commissie van de ver- keersconferentie besloten had tot het sy stematisch verzamelen en verspreiden van gegevens omtrent het verkeerswezen, ver klaarde de Amerikaansche gedelegeerde, dat de Amerikaansche regeering van het nut der economische- en verkeersconferen- ties doordrongen was en in de toekomst daaraan wenschte deel te nemen. Over deze belofte bestond groote vol doening in Volkenbondskringen. De slotzitting der persconferentie. De persconferentie is gisterenavond om half 10 geëindigd, nadat de laatste bijeen komst onafgebroken van 3 uur des middags tot half 10 des avonds had geduurd. De persvertegenwoordigers geven een goed voorbeeld aan de gedelegeerden op diplomatieke conferenties, door voor het overgroote deel tot op het laatste oogen- blik hun plicht te blijven vervullen. De conferentie verliep ook heden in de allerminzaamste stemming. De vertegenwoordigers der wereldpers hebben inderdaad een grooten zin voor on- derlige en internationale samenwerking ge toond. In zijn slotrede heeft de voorzitter, Lord Burnham, de hoop uitgesproken, dat de Voi- kenbondsraad over drie of vier jaar ander maal een persconferentie zal bijeenroepen en dat het Volkenbondssecrctariaat in den tusschentijd in con'act zal blijven met de journalistenvereenigingen van alie landen. Lord Burnham hoopt, dat het den Volken- bondsraad moge gelukken de verschillende regeeringen te bewegen tot de verwezenlij king der versohillende wenschen van de journalisten als tariefverlaging, bescherming van persnieuws, journalistieke faciliteiten, enz. Het Zw. Tel. Ag meldt nog omtrent de slotzitting der Persconferentie, dat er een resolutie werd aangenomen, waarin de op heffing van den censuur in vredestijd wordt verlangd Daar talrijke quaesties door de confe rentie slechts ten deele konden worden be handeld, besloot de vergadering den Vol kenbond voor te stellen alle drie tot vier jaren een pers-conferentie bijeen te roepen. De a.s. Volkenbondsvergadering. Austen Chamberlain, de minister van Bui- tenlandsche zaken is vergezeld van de leden der Britsche delegatie naar den Volkenbond, uit Londen naar Parijs en Genève ver trokken. Voordat Chamberlain vertrok, verklaarde hij in een intervieuw, dat hij het betreurde dat lord Cecil niet te Vergadering van den Volkenbond aanwezig zou zijn. Hij ver klaarde verder het volgende: Ik ben van meening, dat zijn afwezigheid niet volstrekt noodig was. Gemeld wordt dat het werk van lord Cecil waarschijnlijk zal worden gec'aan door Graaf Onslow, den ondersecretaris van Oorlog. Stresemann is gisterenmiddag half zeven in gezelschap van de staatssecretarissen Schubert, Pünder, dr. Weissmann, Minisle- rial-direktór dr. Gaus en eenige ambtena ren naar Genève vertrokken. Chamberlain is te Parijs aangekomen. Hij werd ontvangen door Briand, die zich harte lijk met hem onderhield. Int, Parlementaire Unie. De subcommissie der Interparlementaire Unie, belast met het onderzoek der motie- Magnette, is het naar het schijnt eens go- worden over een tekst, die gisteren aan de conferentie is voorgelegd. PARIJS, 30 Augustus De „Echo de Paris" meldt, dat de minister van buitcn- landschc zaken Briand morgen in de slot zitting van het congres der Interparlemen taire Unie een uitvoerige rede tal houden over den buitenlandschen politieken toe- st-nd. Daar deze rede gehouden wordt aan den vooravond van de vergadering van dén Volkenbond te Genève wordt deze van zeer groot belang geacht. Het verluidt, dat Biiand een uieeenzetting zal geven van de houding van Frankrijk na de conferentie van Locarno. De belangstelling was op den laatsten dag van hét congres der Interparlementaire Unie geheel en al gericht op de oplossing welke gegeven werd aan de eischen der Belgische groep, die een formeele veroor deeling door een met algemeene stemmen aangenomen resolutie eischte van. de schen ding der neutraliteit in 1-914. Men vreesde nieuwe conflicten of protesten, maar de subcommissie wist van den auteur van het ontwerp-resolutie te verkrijgen, dat hij dit :ntrok en zich tevreden stelde met een en kele verklaring van den voorzitter der In terparlementaire Unie Adelsward. Vóór de sluiting der zitting verklaarde Adelsward dan ook, dat dé Unie steeds alle daden van schending veroordeelde en dat hel congres zijn algeheele sympathie wenscht te betui gen aan België en hoopt, dat de Belgische parlementaire groep aangesloten zal blij ven deze verklaring betuigde de geheele vergadering haar bijval, vooral de Duit- schers. Het incident werd aldus langs minnelijken weg opgelost en de vergadering keurde ver volgens de resoluties goed betreffende de beperking -Ier bewapeningen en de codifi catie van net internationale recht. Na de verklaring van Adelsward ver klaarde Cocq, de voorzitter der Belgische delegatie, zich geheel voldaan; hij gaf de verzekering dat de Belgische interparlemen taire groep, in haar geheel gereconstitueerd en bezield door een nieuw geloei en geest- duf tig vuur haar vroegere plaa.s in de Unie dl innemen om mee tv werken aan den gemeenschappelijken arbeid. De ramp bij Chamónix. De toestand van den heer en mevrouw Van Oven, die bij het spoorwegongeluk te Chamónix werden gewond, is zeer bevredi- gend. De heer Van Voorts van Beest is weer geheel hersteld. Auto bedolven. Op den weg van Thonon naar Morgine, in Boven-Savie, werd ech auto. bedolven door een aardstorting. De inzittenden, een heer en vier dames, werden gedood. FranVrijk's politiek tegenover Duitschlnnd. De Jouvenel, die zijn campagne ten gunste van de volkomen herziening van de Fransche politiek tegenover Duitschland voortzet, publiceert een artikel, waarin hij aanbeveelt, van de bezetting van het Rijn land af te zien in ruil voor het sluiten van een „oostelijk Locarno". Hij betoogt, dat een tol het westen beperkt Locarno en een bezetting tot het verstrijken van den ter mijn in 1935 nutteloos, zelfs gevaarlijk voor den vrede zijn. Er dienen aan Duitschland nieuwe besprekingen te worden voorge steld om ernstiger waarborgen te krijgen tegen ingrijpende veranderingen in het oosten, die den oorlog wederom Zouden kunnen doen oplaaien. Daarom zou men Duitschland definitieve concessies kunnen aanbieden. Ongewenschte Russen. De Fransche bladen deelen medé, dat Jules Broune, correspondent te Parijs van het Russische Tel. Agentschap te Moskou, uit het land zal worden gezet, daar hij telegrammen naar Rusland heeft gezonden, waarin de jongste gebeurtenissen te Parijs onjuist worden voorgesteld. De maatregel werd gehandhaafd ondanks de interventie van de Sovjet-ambassade. De „Figaro" schrijft den minister van binnenlandsche zaken het voornemen toe om alle buitenlandsche journalisten te expulseeren, die in Frankrijk revolutionnaire dc nkbeelde propageeren. Het Amerikaansche Legioen. De „Peuple" publiceert een oproep van de Confédération Générale du Travail, waarin deze zegt zich niet te kunnen aan sluiten bij de ter gelegenheid van het be zoek vaa het Amerikaansche Legioen ge organiseerde feesten. VooTts vraagt de C. G. T. aan alle arbei ders der wereld voor de afschaffing van dc doodstraf te stijden. Het altreden ran CeciL In zijn antwoord aan Cecil schrijft Bald win te gelopven, dat Cecil de verschillen tusschen hem en de ministers overdrijft. In weren blijkt de politiek der regeering niet belangrijk te verschillen van het standpunt van Cecil en de resultaten dier politiek zijft niet onaanzienlijk geweest; zoo waren er de verdragen van Locarno onder. Baldwin doet opmerken, dat Cecil's instructies voor de ontwapeningsconferentie feitelijk waren opgesteld door, Cecil zelf. Baldwin zegt, dat hij geen. blaam kan aanvaarden voor de mis lukking der vlootconferentie, die, naar hij hoopt, in weerwil harer schijnbare misluk king alsnog zal leiden tot een spoedige ver mindering der bewapening. Hij verklaart niet in Cecil's pessimisme te deelen, hoe wel hij erkent, dat de moeilijkheden op den weg der ontwapening vele en groot zijn; maar dat is geen reden om zich gewonnen te geven. Kinderverlamming. Er zijn te Boekarest 144 gevallen van kinderverlamming voorgekomen. De sterfte bedroeg 12 a 13 pCt. Er is een speciale commissie benoemd tot bestrijding der epidemie. Na dan dood van Zaghloel Pasja. De dood van Zaghloel Pasja, den nationa- listlschen politicus, die zoo grooten invloed heelt uitgeoefend op de politiek van Egypte en wiens gezag in eigen gelederen en daar buiten onbetwistbaar vaststond, heeft, zoo als men zich kan voorstellen, in de gelede ren de Nationalisten groote verlegenheid teweeg gebracht. Zaghloel pasja is in de Wafd, een los verband van alle nationalis tische elementen, die hem als hun leider volstrekt erkenden, het cement geweest dat alle groepen, gematigden en radicalen bei den bijeen hield. Reeds bij zijn leven is meermalen uiting gegeven aian de vrees, dat wanneer bij zou komen te overlijden geen opvolger beschikbaar zou zijn, die genoeg zaam gezag uitoefende om de eenheid onder de Nationalisten te handhaven en, vooral de roerige extremisten in toom te houden. Thans staat men voor 't feit zulk een op volger te vinden en aan te wijzen. De te Kaïro aanwezige Senatoren en Ka- j bracht heeft.' i- rieden, die leden zijn van de Wafd, zijn reeds bijeengekomen om den toestand onder het oog te zien. Het bleek echter, dat op het oogenblik een zoo groot aantal parle mentsleden met vacantie in Europa ver toeft, dat de bijeenkomst zich niet gerech tigd achtte eenig besluit te nemen. Zij gaf echter uiting aan haar mecning dat de dood van Zaghloel' den politieken toestand zoo sterk had beïnvloed, dat een bespre king ervan door een voltallige conferentie van de Wafd zetr gewenscht was. De bij eenkomst besloot daarom de in Europa vertoevende leden van'de Wafd. die Zagh loel bij zijn leven ondersteunde, te verzoe ken onverwijld naar Egypte terug te keeren tot het bijwonen van een congres, waar over de toekomstige politiek van Egypte zal worden beslist. Degene, die de meeste kans heeft,,, Zagh loel als leider der Wafd op te volgen, Is Fathallah Paspa Barakat, de tegenwoordige minister van Landbouw en neef van Zagh loel. Ofschoon hij op verre rta niet het ge zag en de populariteit geniet, waarin Zagh loel zich mocht verheugen, zoo is hij toch populair in het gebied- waar hij woont, en is hij het best op de hoogte, met de be hoeften en vraagstukken van de boerenbe volking van Egypte. Of hij echter, in geval hij met de functie van leider wordt bekleed in staat zal zijn de Wafd bijeen te houden zal meent, men in ieder geval nog moeten blijken. Intusschen verwacht men geen belang rijke veranderingen in den toestand vóór November, wanneer het parlement weer bij een komt.- De Interparlementaire Conferentie. PARIJS, 30 Aug. (V. D.) De conferentie der Interparlementaire Unie behandelde he denmorgen het probleem der codificatie van het Internationaal Recht De Roemeensche gedelegeerde drong aan op spoedige beslis singen en wees er op, dat onder den drang der omstandigheden het dringend nood zakelijk was in het Internationaal Recht vast te leggen, dat men het Recht van Oor log als het Recht tot het plegen van een misdaad beschouwde, want het tegenwoor dige Internationale Recht kan slechts reeële beteekenis hebben als Vredesrecht Prof. Schoking betoogde, dat men moest beginnen met het ontwerpen van een sche ma. Verschillende sprekers, w.o. vertegen woordigers der Vereenigde Staten en Bra- zillië voerden het woord, waarna de verga dering werd verdaagd tot hedenmiddag. Briand ontving den Poolschen zaakgelas tigde en den Franschen ambassadeur te Warschau in audiëntie. Het aftreden van Lord Cecil. LONDEN, 30 Aug. (V.D.) De Liberale bladen steunen over het algemeen Lord Cecil's verklaring aangaande zijn uittreden uit het kabinet. De "Daily Chronicle" merkt op, dat zijn zienswijze aangaande de onver schilligheid van de meerderheid van het kabinet bevestigd wordt door aard en we zen van de door hem ontvangen instructies. Het blad voegt er evenwel aan toe: „Het lelt, dat hij niet met deze instructies accoord ging is op zichzelf geen voldoe'nde bewijs, dat zij indruischten tegen het be- belang van de natie of van de wereld. Het kan zijn, dat hij enkele Britsche beloften of concessies heeft begunstigd, welke anderen gevaarlijk achtten." De „Morningpost" schrijft:: „Een ieder, die Viscount Cecil kent, weet, dat de door hem ondernomen stap ingegeven moet zijn door nobele bedoelingen, waarin geen plaats is voor zelfzucht en het moet den Conservatieven oprecht leed doen, dat hij zich genoodzaakt heeft gevoeld zijn functie in Baldwin's kébinet neer te leggen. Achter af beschouwd, evenwel, mag trouw aan den Volkenbond onze Ministers niet ontslaan van de plicht de vitale Britsche belangen in de allereerste plaats te beschermen. Het zal voor den Volkenbond zelfs goed zijn te vermijden hem te bezwaren met taken, voor de vervulling waarvan hij nog niet krachtig genoeg is. Indien wij critiek moeten uitoefe nen op Cecil, dan is het op grond van het feit, dat zijn enthousiasme hem tot edel moedige, doch onvoorzichtige uitersten ge- De Tyloon. Volgens een radiogram aan het Berl. Tageblatt zou het aantal slachtoffers van den tyloon in Japan ca. 100 dooden be dragen De Japanners in Sjantoeng. Een regeeringsmededceling. die melding maakt van het voornemen om de troepen uit Sjantoeng terug te roepen, zegt: Aan de tijdige expeditie van troepen is het stel lig te danken, dat wij in staat waren, onze onderdanen op bevredigende wijze te be schermen in weerwil van de ernstigheid dér wanordelijkheden. De mededeeling zegt ver der, dat de Japansche regeering zich, inge val van verdere wanordelijkheden overal in China, waar vele Japanners verblijf hou den, genoopt zal zien, zoodanige stappen tot zelfverdediging te doen als de omstan digheden vereischen. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat wegens de stabilisatie van den toestand in Sjantoeng alle Japansche soldaten op 7 en 8 September uit Sjantoeng zullen worden teruggetrokken. De surtaxes. Ofh-.„el wordt gemeld dat de nationa listische regeering besloten heeft „met het oog op de huidige omstandigheden" de toe passing der surtaxesvoorloopig op te schorten. Zeerooverij. Chineesche roovers, die zich tusschen de reizigers verborgen hadden, hebban zich van het s.s. „Hsintsji", op weg van Sjanghai naar Foetsjau, meester gemaakt en den kapitein gedwongen naar de Bias-baal te varen, waar goederen van groote waarde werden van boord gehaald. Een Chineesch koopman werd als gijzelaar vastgehouden. Het schip is naar Foetsjau teruggekeerd. Ontdekkingsreizigers vermoord. PEKING, 30 Aug. (V. D.) De Duitsche ontdekkingsreiziger Wilhelm Filchner is te zamen met drie of vier Engelsche en Ame rikaansche ontdekkingsreizigers aan de Chi- neesch-Thibetaansche grens vermoord door lama's. De oorzaak der boschbranden. Nog steeds is het vuur niet heelemaal gedoofd in Zuid-Frankrijk, waar gedurende de laatste weken zulke zware boschbran den hebben gewoed. Hier en daar laai', iiet telkens nog op, aangewakkerd docr den mistral, die vonken doet overspatten. In het geheel zijn thans 25.000 hectaren bosch een prooi der vlammen geworden. In verband met de vele aanwijzingen, die er ziin, dat de branden moedwillig zijn aan gestoken, is de politie druk bezig naspo ringen te doen. Op de plekken, waar de verschillende branden zijn ontstaan, ziin houtstapels aangetroffen, welke duidelijk bleken opzettelijk te zijn neergelegd. Zij lagen bovendien in dusdanige windrichting opgestapeld, dat het vuur aanstonds de be lendende bosschen kon bereiken. Trou wens, verschillende personen beweren her haaldelijk individuen in een auto te hebban zien vluchten na takkenbossen te hebben aangestoken. Een ernstige verdenking rust op 'n groep van ongunstig beker.d staande Italiaanschc kooplieden. Gedurende de laatste jaren heb ben deze Italanen veel geld verdiend met den handel in verbrand hout. Zij kochten voor een prikje bosschen op, waar het vuur hevig had huisgehouden. Het verbrande hout heeft echter waarde, daar 't meestal niet geheel verkoold is.Wanneer een mistral het vuur aangewakkerd heeft, zijn de bos schen in den regel niet verteerd, maar sléchts luchtig aangetast door de vlammen, d,e dan door den wind verder worden ge stuwd. De kooptr kan er dus nog wat mee doen en het hout na reiniging nog voor tele foon- en telegraafpalen verknopen. Het feit, dat vrijwel alle branden zijn uitgebroken op een dag, waarop de mistral begon op te ste ken, zou er op wiizen, dat de misdadig0 aan stichters slechts het laten blakeren en niet het verbranden van de bosschen beoogden. Doch niet uitsluitend de houlopkoopers worden verdacht, óok de herders, die Voor namelijk in het gebied der Zee-Alpen hun weiden hebben. Asch is een voortreffelijke mest en Het gras groeit zeer snel en over vloedig op verbrand terrein, zoodat ver koold boschgebicd in voortreffelijk grasland kan worden herschapen! Vandaar dat de herders er belang bij zouden kunnen hebben om op e.gen houije van bosch wei fe gaan naken. Een veronderstelling. dr> te meer ireft, wanneer men leest, dat van 't oogen blik af, waarop een verordening van den prefect net doen grazen van dieren op ver brand gebied verbood, de branden opgehou den zijn. Trouwens, in Samt-Jeannet is een herder aangehouden, die bij het z!en der marechaussees dc vlucht wilde nemen en in wien» zakken vele honderden lucifers wer den gevonden! Ten slotte kan het zijn, dat ook de toeris ten met vri; uitgaan, Zij v/erpen vaak in het voorbijgaan brandende cigaret'.en neer of pier.eken met behulp van spirituslicbijes. DE „GRAF V. GELDERN". De vroegere Duitsche kroonprins is te Weenen aangekomen en onder den titel van „Graf v. Geldem" ontvangt hij, geheel of ficieel als „kaiserlicbe Hoheit', zoo meldt de Weensche correspondent van de „Voss. Z.', interviewers. Daarbij toont hij zich zeer voldaan over het Weensche leven, dat hem best bevalt. Sprekende over het geval Do- mela (den man, die zich voor zijn oudsten zoon heeft uitgegeven), verklaarde de ex- kroonprins, dat tegen de praktijken van een oplichter niemand gewaarborgd is geluk- kik had hij noch zijn zoon de zaak tragisch opgenomen. En lachend liet hij er op vol gen: Een zonderlinge geschiedenis een knechtje speelt voor prins en weet dit ge- ruimen tijd vol te houden en een prins wil als graf v. Geldern onbekend blijven en 't gelukt hem niet- Natuurlijk heeft de volkshumor zich reeds van het ex-prinselijke bezoek meester ge maakt. Men vertelt elkaar, dat de portier van het hotel, waar de prins legeert, de menschen waarschuwt: Let er maar op, het zal nog blijken, dat hij heelemaal niet de Duitsche kroonprins is, maar de vader van Domela! EEN ZONDERLING ZAAKJE. Dezer dagen verscheen een deurwaarder in het gebouw van het Industrie- en Han delshuis te Berlijn in de Wallstrasse, om een vonnis tot ontruiming ten uitvoer te lekgen tegen den aldaar gevestigden groothandel in levensmiddelen en de chocoladefabriek Kauffmann, waarvan de eigenaar Adolt Kauffmann in jaren geen huur had betaald. Daarbij bleek, dal in de kelders voorra den chocolade, tabak en conserven ter waarde van honderdduizenden lagen te rot ten. Tevens werd daar een geheime brand kast ontdekt, welke bewaakt werd door groote henden en de geheime corresponden tie van de lirma bevatte. Maat daarmede waren de ontdekkingen nog niet afgeloopen. Het bleek n.l. dat de firma zich met geheime leidingen gas en electriciteit op rekening van anderen toe voerde. Ook kwam men achter het bestaan van geheime telefoonlcidingen. Het zal w.el eenigen tijd duren, voordat men- weet, wat deze geheimzinnige geschie denis eigenlijk te beteekenen heeft. De heer Kauffmann zelf is blijkens een bericht in de „Frankf. Z." zoek. Omtrent den 13e Diocesanen Haarlem- schen Liturgischen dag te Alphen aan de Rijn wordt nog gemeld: Des middags hadden de plechtige Ves pers plaats, waarbij agens was de Hoog- eerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond, met assistifttie van de Weleerw. heeren A. Bot, kapelaan te Wassenaar en C. K tmen, kapelaan te Kwintsheul. De „Schola Can- torum" van het Warmondsche Groot Semi narie voerde een Gregoriaanschen zang uit. Na deze plechtigheid verzamelde men zich in de St. Josephkerk, die tot in alle hoeken bezet werd. Mgr. Taskin sprak het openingswoord. Spr. twijfelde niet, gezien den grooten toeloop bij de verschillende plechtigheden, of deze liturgische dag zou zeer vruchtbaar blijken tc zijn. Vervolgens zong het parochiaal zangkoor van Alphen eenige kerkelijke liederen, waarna de secretaris der Liturgische Ver- eeniging, de Zeereerw. Pater Pauius Hase, jaarverslag gaf. Het liturgisch bureau is verplaatst van Monster naar Ilpendam en wanneer men vraagt, waarom het bureau van de eene wereldstad naar dc andere verhuist, dan is het omdat pastoor te Wanna, die ermee is saamgegroeid, verplaatst is naar Ilpendam. Thans telt de vereeniging ongeveer 800 leden, waarvan 560 priesters. De financiën verkeeren wel in goeden staat, er is een batig saldo van 897.60, maar er is nog meer geld noodig om de actie voluit te kun nen ontplooien. Vervolgens voerde de „Schola Cantorum" nog eenige gezangen uit, waarna Mgr. Tas kin het woord verleende aan „een man van internationale vermaardheid," pastoor van Beukering, die onder daverec-J applaus het podium betrad. Pastoor van Beukering hield een zeer geestige causerie over het ontstaan der misgewaden, waarbij hij zich bediende van drie „mannequins," namelijk eel Romein, een priester uit den vervaltijd der liturgie en een uit den bloeitijd in de luturgische herleving van onze dagen. De voorzitter besloot den zeer geslaag den avond met een woord van dank aan allen,1 die tot het succes van den liturgi schen dag hadden bijgedragen. DONDERDAG i SEPTEMBER. HILVERSUM lofio M. 12.00 Politieber. b.35— 2.00 Lunchmusiek door het Trianon-trio. (Puno-.00;- ceüo). 3.304.30 Uurtje voor wees- eo xiekenhm.rJÏ, door Mevr. Ant. van Diik. 5.006.00 Orsekont.,c door J. A. de Zwaan, in de groote of St. Jaeobskerk v Den Haag. 6.007.45 Concert door het A.N.R.O.- orkest. E. Waisvisz, cello. Egb. Veen, a. d. vleugel. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. DAVENTRY 1600 M. en LONDEN 361 M. 12.201.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan, piano). i.2o2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Ves per in de Westminster Abbey. 4.05 Het Daventry- kwartet en solisten (sopraan, tenor). 5-35 Kinder uurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Ti)ds„ weerb., nieuws. 7.05 Padvindersprogramma. 7.20 Lezing The massacre of the drones. 7.35 De suites van Handel. 7-5° In strument. concert. W. Small, viool. M. Cole, piano. 8.35 Tosca", opera in 3 acten van Puccini. Koor, symphonie-orkest en solisten. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing A King of Big. Game. 9-35 (ver volg) Tosca. 10.20 Tijds. 10.50—12.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.J0—it.ao Concert. 12.502.10 Orkestc'ont Concert. 12.502.10 Orkettconcvrt. 5°5—5'55 Trioconert (piano, viool, cello). 8.50to.50 Gala- conert. Versterkt orkest. LANGENBER 469 M. MiiNSTER 242 M. en DORTMUND 283 M. 1.30—2.50 Orkestconcert. _5.50_6.50 Orkestconcert. 8.50 Wiener Humor Dr. Fortner en de Isegliokapel. Daarna tot 12.20 Dans- muziek. KoNIGSWUSTERHAUSBN 1250 M. a.50—3.50 Lezingen. 5.506.50 Orkestconcert. 6.508.0J Lezingen en lessen. 8.20 „EHas", oratortam voor soli, koor en orkest van Mendelssohn-Bartholdy. 10.50 1 a. 50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 4-35 Vierhandige piano muziek. 5.20 Dansmuziek. 6.20 VrooJijk concert. 7.17 „Fidelio", opera in 2 acten van Beethoven. Daarna tot it.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 3.20—6.20 Kinderuurtje. 8.2010.20 Orkestconcert en zang. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with door JOS. P. H. HAMERS. it". 150 DERDE HOOFDSTUK. Jasper had dan aan het woeste verlan gen zijner gewoonte ijdelheid voldaan. Hij had in z n eigen oogen, z'n aanspraak op moed en behendigheid, die hij op z n bijeen komst met Darrell verspeeld had, terug ver diend. Met een gevoel van dierlijke vreugde die over honger vermoeienis en wroeging zegevierde, liep hij voort. Hij wist zelf niet waarheen. Hij wilde niet naar z'n voormalige woning terugkeeren; die was te goed bekend bijr.de dievenbende, die hij zoo juist verlaten had. Het was reeds laat, de straten waren ledig, het was bitter koud. Moest hij zich dan ein delijk aan die gevloekte heerschappij van Arabella Crane onderwerpen? Eigenlijk ver koos hij die nu zelfs boven een vernedering voor Darrell na hetgeen er was voorge vallen. Darrell had hem wel te kennen gegeven, dat hij niet zoo hardvochtig zou zijn op z'n smeeken als hij bij z'n dreigen geweest was, maar Jasper was in geen stemming om te smeeken. Werktuigelijk richtte hij z'n schre den naar de eenzame wijk waar Arabella woonde; maar het was reeds zóó laat in den nacht, dat hij er voor huiverde de norsche vrouw op dat uur lastig, te vallen. Hij had bijna evenveel vrees voor haar donker oog en haar strenge stem, als de boeyen die. hij verlaten had voor z'n eigen verpletterende hand en z'n op hen gericht pistool. Toen hij zich derhalve op een der groote pleinen van Bloonsbury bevond, dook hij 'in elkander onder de beschuttende koetspoort van een groot huis, niet wetend, dat dit juist het huis was, dat' Darrell vroeger bewoond had, en dat dc zwarte paarden de moeder zijner vrouw van hier hadden weggedragen. Binnen enkele minuten was hij vast in slaap, en hij sliep zóó zwaar en zoo diep, dat de nacht wacht die hem op z'n ronde voorbij kwam, na een of twee pogingen te hebben gedaan om hem te wekken, door medelijden werd bewogen en den vermoeiden zwerveling liet voortslapen. 1 oen Jasper eindelijk met het aanbreken van den dag ontwaakte, gevoelde hij een vreemde gewaarwording, een verdooving in z'n leden en kon hij zich niet dan mtü moei te oprichten. Toen dit. gevoel langzamerhand verdween, werd het gevolgd door een hevi ge tinteling in z'n armen van de schouders ai tot aan de toppen zijner vingers. Een dof geluid klonk hem in de ooren. evenals het gebrom van de doodsklok en de slraatstee- nen onder hem schenen weg te glijden. Wei nig acht slaande op deze verschijnselen, welke hij aan koude ca gebrek aan voedsel toeschreef, en zelfs eenigszins verrast dat den rug van een stoel hing z'n mooie kamer- n«< Wat Imadon vin v n dau/Gflft TT 11TV hiaI wool J__1' L japon, die hem zoo elegant stond, in de dagen toen hij nog een heer -was. Dien dag gevoelde hij zich tevreden mei het negatieve genot van volmaakte rust; te meer daar hij bij elke poging om zich te be wegen. de zelfde verdooving in z'n lede maten gevoelde, waarmee hij wakker ge worden was. Die verdooving ging vergezeld van een pijnlijke zwaarte in z'n achterhoofd en een meer dan gewone neiging tot slapen. Den volgenden dag echter, bewogen hem er 'n ongedurigheid en z'n afkeer van de een zaamheid om verstrooiing te gaan zoeken ofschoon z'n onaangenaam gevoel hem bij bleef. De eenige afleiding voor hem was de speeltafel. Hij kende een speelhuis waar niets dan boeven kwamen en dat den hee- len nacht open bleef. Hij wenschte de rest van het pond, dat hij op het paard geleeni had en die z'n ge heel kapitaal uitmaakte wat te doen aangroeien en verzocht Brigitta op onverschilligen toon hem twee of drie pond te leencn. Als ze het niet had, dan kon ze in de buurt leenen, totdat haar juf frouw terug was. Met kwalijk verborgen leedvermaak, antwoordde Brigitta, dat de juffrouw bepaalde bevelen gegeven had, dat de heer Losely alles moest hebben, waas hij om vroeg, behalve geld. Jasper kreeg een kleur van nijd en schaamte, maar zei geen woord meer. Hij floot een deuntje nam z'n hoed en ging uit; hij kwam in 't speelhuis, verloor alles wat hij nog bezat en keerde in 'n slecht humeur De R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond zal een adres richten tot den minister raad, waarin wordt aangedrongen op onverwijlde voorbereiding van een dubbel tarief van uitvoerrechten. De R. K. Ned, Boeren- en Tuindersbond, welke 70.000 leden telt, heeft na voorlich ting van den secretaris, het Tweede Ka-, merlid mr. dr. N. L. Deckers, besloten onu zich ter zake van de Ned. handelspolitiek i met een adres te wenden tot den minister- raad. nl dit adres wordt allereerst een globaal overzicht gegeven van de ontwikkeling van Nederlands land- en tuinbouw gedurende de laatste halve eeuw, vooral wat betreft de specialisatie der productie en de oor zaken daarvan. Het gevolg daarvan is ge weest, dat van lal van producten, w. o. de belangrijkste, véél meer worden voortge bracht dan het binnenlandsch verbruik eischt. Dit surplus (pl.m. 35 pet van het totaal geproduceerde) moet dus worden uitgevoerd, zoodat het land- en tuinbouw bedrijf staet of valt met dc mogelijkheid van een omvangrijken en ongestoorden ex port zijner producten. Voortgaande wijst het adres er op, dat deze uitvoer de laatste jaren schromelijk bemoeilijkt en steeds meer bedreigd wordt door hooge en in hun uitwerking vaak pro hibitieve douanetarieven van het buiten land. Gewezen «wordt op de Ver. Staten, Noorwegen, Duitschland en Frankrijk, be nevens op indirecte belemmeringen, b.v. gegrond op vermeende gevaren van phyto- pathologischen (bloembollen in de V. S.) ol veterinairen aard (versch vleesch in Enge land). Ten slotte wordt nog de aandacht gevestigd op indirecte pogingen, om het buitenlandsche product te weren ten be hoeve van het binnenlandsche (Merchan dise Marks Act). Volgens adressant bezit Nederland tegen, een en ander geen enkel verweermiddel, noch van repressieven, noch van preven tieven aard. Onze handelsbetrekkingen met het buitenland worden geregeld direct door handelsverdragen, indirect door meest be- gunstigingsclausules, welke terugslaan op verdragen tusschen vxreemde mogendhe den. Bij het afsluiten van handelsverdragen bezit onze regeering volgens adressant geen middelen, om op de andere partij druk te oefenen, om onzen invoer vrij en ongestoord tc laten, aangezien wij niet» concreets hebben aan te bieden; een on derhandeling overeenkomstig bet beginsel der wederkeerigheid is daardoor onmoge lijk. Deze toestand van weerloosheid is on houdbaar, stelt onzen uitvoer voortdurend bloot aan gevaren en schept verlammende onzekerheid onder onze boeren en tuin ders. Het ajre9 besluit dan als volgt: „Ondanks het ook ons niet onbekende feit, dat er een strooming in Europa schijnt tï ontstaan tegen dc stelselmatige verhoo gingen der tarieven door de verschillende landen, wordt de toestand met den dag dreigender voor weerlooze landen als het onze. De Int. Economische Conferentie te Genève heeft zeker een hoopvol perspec tief geopend, maar het zou vermetel zijn de daar gemaakte afspraken anders te be schouwen dan als wenschen, die wellicht in de toekomst eens in vervulling zullen gaan. In dit verband mogen wij de woorden, gesproken door den Italiaanschen afgevaar digde ter Conferentie en die ook, mutatis mutandis, voor ons land kunnen gelden, tot oe onze maken; wij zijn bereid tot een vol ledige internationale samenwerking, maar verplicht, om onze eigen nationale belan gen krachtig te beschermen, zoolang die in ternationale samenwerking, o.m. ten op zichte van de bewegingsvrijheid van goe deren en waren niet bestaat of nog zoo on volmaakt is als thans. In denzelfden zin liet de Ned. afgevaar digde, de heer Colijne zich uit in een pers- gesprek te Genéve en zeide o.a.: „dat wan neer geen enkel land zich gedraagt zooal» het behoort, dan ook een Ncd. staatsman zich kan afvragen, of de Ned.' traditioneele handelspolitiek desniettemin maar steeds moet blijven gehandhaafd". „Wij zijn van raeening, aldus eindigt het adres dat onze regeering spoedig moet ingrijpen en door een onverwijlde voorbereiding van een dubbel tarief van in voerrechten zich de midedlen behoort te verschaffen, die het mogelijk maken, om bij de regeling onzer handelsbetrekkingen met het buitenland het beginsel der wederkee righeid in toepassing te brengen. Alleen dan wanneer de rcgecring over deze middelen beschikt, is de autonomie van Nederland op het terrein der handelspolitiek verze kerd." Het lag gisteren in de bedoeling van den burgemeester van Rotterdam, om het be kende verbod van samenscholingen weer in te trekken, een en ander in vergand met de onmogelijkheid om dit verbod op Konin ginnedag nog te handhaven. hij Het knagen van z'n gewone pijn niet voel de, begaf Jasper zich naar Podden-Place. Het huis was nog gesloten, en niet dan nadat hij herhaalde malen geklopt had, werden de grendels van 1 de deur geschoven en ver scheen Brigitta Greggs. ,',0; zijt gij het, mijnheer Lósely," Zei ze knorrig, maar blijkbaar niet verwonderd; „de jufiróuw dacht al dat ge zoudt komen, ter wijl ze afwezig was en ik moet de slaapka mer voor u bestellen, die gé zes jaar geleden gehadfc hebt, over den boekverkoopcr, als ge het goed vindt. Ge zoudt hier eten en drinken en van alles bet beste hebben. Dat zijn de orders van de juffrouw.' O, is juffrquyv Crane uit de stad?" zei Jasper, blijkbaar verlicht, „waar is ze heen gegaan?" „Dat weet ik niet." „Wanneer komt ze terug?" „Over eenige dagen heeft ze gezegd. Wilt ge nu binnen komen en ontbijten? De juf frouw heeft gezegd, dat ik altijd van ailes in huis moest hebben, want dat ge ieder oogenblik kondt komen. Veeg uw voeten af, als ge wilt," Jasper klom met zwaren tred naar de zij kamer en wachtte met ongeduld naar de hartversterking, die. hem spoedig werd voor gezet. De kamer scheen niets veranderd; het was alsof hij er gisteren nog geweest was. ook de canepé, die voor z'n gemak aan het ameublement was toegevoegd, in de dagen toen hij pas als zoon was aangenomen, stond er ao£ ja saiga o—éatfaia er. Vtmh*am ftaddea~Pl«*n om te eten. De on geregeldheid van de kamer, de eenzaam heid van d enavond vervulden hem nu met een sterken afkeer, waardoor z'n oude tegen zin iri de afwezige Arabella weer nieuw voedsel verkreeg. De l«;leediging, hem aan gedaan door de bevelen, die Brigitte hem zoo trouw had overgebracht, deden hem de harde noodzakelijkheid van onder hel strenge despotisme dezer vastberaden voogdes te staan, in nog somberder licht beschouwen. Hij had een gevoel alsof hij op een kostschool zat, van zakgeld ver stoken en voor straf in een hoek gezet was. Maar wat bleef hem anders over? Niets dan zich tot Guy Darrell te wenden, en dat was nog onverdragelijker; behalve.... hier dacht hij even na, schudde z'n hoofd en mompelde: „neen, neen." Dat „behalve" echter kwam telkens terug! Behalve wan neer hij de bede van z'n vader en z'n eigen belofte vergat, behalve wanneer hij Sofie opspoorde en van de edelmoedigheid, het medelijden of de vrees van haar bescherm ster, een gunstige voorwaarden afdwong als hij Darrell had willen afdwingen. Hij twijfelde er niet meer aan,of het meisje was bij lady Montfort; hij gevoelde, dat, als zij Sofie waarlijk had en haar een tee- dere herinnering aan Darrell of aan Mathilde een schuilplaats in haar huis gal, hij veel gemakkelijker zou kunnen werken op de zwakke zenuwen eener vrouw, die voor schandaal zou terug deinzen, dan op den stalen wilskracht van z'n vastberaden schoonvader. Missrhiaa 4*9*1» v- was la dy Montfort wel ter wille van Sofie, om haar belangen te bepleiten, naar Fawley ge gaan; misschien was de zichtbare smart op het gelaat van deze dame, toen hij haar even in 't voorbijgaan had gezien, veroor zaakt door het mislukken harer zending. Als dit zoo was, dan zou er thans een vredebreuk of misverst/lnd tusschen haar en Darrell bestaan, hetgeen de markiezin nog toegankelijker voor z'n eischen zou maken. Wat zn vader betreft, als Jasper z'n par tij goed en gelukkig speelde, dan zou z'n vader nooit Weten dat hij z'n belofte aan hem gebroken had. Hij kon lady Montfort om geheimhouding vragen of er haar door dreigementen toe dwingen. Sofie zelf be hoefde hij niet te zien en al zou ze hem toevallig ontmoeten, hij was zóó veranderd, dat zij hem niet zou herkennen. Al die gedachten drongen zich hoe lan ger hoe sterker, den geheelen avond aan hem op en waren den volgenden morgen tot een vast besluit gerijpt. Na z'n ontbijt ging hij op weg. Hij gevoelde de zelfde verdoo ving in z n leden, maar bleef er niet ora thuis. Het viel hem gemakkelijk het adres der markiezin te vinden. Hij vroeg het aan den portier van het bekende huis van den tegenwoordigen lord Montfort, en toen hij het wist, ging hij direct te voet naar Rich mond, en van daar naar het kleine gehucht, dat in de onmiddellijke nabijheid van de villa van lady Montfort gelegen was. Hier vond hij twee bootslieden, die aan den oever der rivier heen en weer drentelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5