BINNENLANDSCH NIEUWS. Naar den Volkenbondsraad. De Hongaarsche Kinderactie. De intelectueele overeenstemming tusschen België en Nederland. De reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen. De Haagsche Dierentuin. Het R.K. Werkliedenverbond in Nederland en de R.K. Journalistenvereenigingen. LUCHTVERKEER. Het noodlottig ongeluk met de H.-N. A. D. U. Exploitatie met 4-motorige vliegtuigen gestaakt in Denemarken. Een tuimeling van eei\ hoogte van duizend meter. Gereed voor een sprong over den Oceaan. De Pride of Detroit" te Belgrado geland. Een goed gelukte noodlanding. Waarom Levine plotseling van le Bourget naar Londen vertrok. GEMENGD NIEUWS. Nog steeds stijging van de Waal. De moord te Heerlen. De schorsing van den directeur der gasfabriek te Weesp. De noodlottige brand te Roermond. Het geweten knaagde. Van inbreken gesproken. De „Calcutta" verloren. „Komt ons te huip." Met de auto tweemaal over den kop. De Rotterdamsche relletjes. Een explosie en brand in een fabriek te Zeist. Het mooie weer. STOOMVAARTLIJNEN. KUNST EN KENNIS. Het Internationaal Architecten* congres. MARKTNIEUWS. Heden is ter deelneming aan de 46ste zit ting van den Volkenbondsraad. welke 1 September te Génève bijeen komt, de mi nister van Buitenlandsche Zaken derwaarts vertrokken. Hij is vergezeld van prof. mr. J. P. A. Franpois, chef van de afdeeling Volkenbondszaken aan het departement van buitenlandsche zaken, en mr, G. E. baron de Vos van Steenwijk. Gezantschaps-secre- taris aan die afdeeling verbonden. Geen Hongaarsche kinderen meer naar Nederland. Naar aanleiding van een schrijven van het Hongaarsche V olks-W othlfahrts-mdnisterium deelt het hoofdbestuur van het R. K. Hon gaarsche Kindercomité officieel het vol gende mede: Van heden af zullen geen kinderen meer van Hongarije naar Nederland getranspor teerd worden. De Kinderliga stelt treinen beschikbaar, waarmede de in Nederland verblijvende kinderen naar hun vaderland zullen worden teruggebracht. Deze treinen vertrekken als volgt: 26 Sep tember a.s. de eerste trein met 300 kinderen, 21 of 28 November de tweede trein enet 600 kinderen, en ten slotte begin Januari de laatste trein met de overige kinderen. In het belang der kinderen zelve, wordt den pleegouders dringend aangeraden, reeds nu hunne kinderen aan te melden aan de plaatselijke besturen. Ter aanvulling van de reeds in de pers verschenenen berichten, deelt men het Corr. Btir. van bevoegde zijde mede. Ter bevordering van de intellectueele toenadering tusschen Nederland en België zijn de regeeringen van beide landen thans tot overeenstemming gekomen, omtrent den tekst van een daartoe te sluiten overeen komst. Daarbij zal inzonderheid de uitwisse ling van hoogleeraren mogelijk gemaakt worden, terwijl beide regeeringen door het stichten van een beurs de voortzetting van studiën of het doen van wetenschappelijke onderzoekingen van universitaire instellin gen in het andere land zullen aanmoedigen. Voorts zal een technische commissie wor den ingesteld, bestaande uit een Nederland- sche en een Belgische afdeeling, onder pre sidium, onderscheidenlijk van den Neder- landschen minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van den Belgischen minister van Wetenschappen en Kunsten. Aan deze commissie zal worden opgodra- 'gen het bestudeeren van de vraagstukken, welke de intellectueele betrekkingen tus schen de beide landen raken en het doen yan voorstellen, om deze te ontwikkelen. Dit verdrag ,dat voor zoover noodig door 'de wetgevende macht van beide landen zal moeten wrden bekrachtigd, zal voer den tijd van drie jaren worden gesloten, met de mogelijkheid van stilzwijgende verlenging, wederom voor den tijd van 3 jaren. Teruggekeerd in de Residentie. Gisteravond te 22.04 zijn H. M. de Ko ningin, Prinses Julian* en Prins Henank met den Duitschen trein aan het S. S. sta tion in de Residentie aangekomen. Op het perron was de Koningin-Moeder, vergezeld van eenige leden van de Konink lijke hofhouding, ter- verwelkoming aan wezig. Zoowel op bet plein van het ^station stond een talrijk publiek, dat de koninklijke familie luide toejuichte. In twee auto's ge volgd door drie met paarden bespannen rijtuigen, werd naar bet koninklijk verblijf aan den Ruigen Hoek gereden, vanwaar de Koningin-Moeder later in den avond naar het paleis aan het Noordeinde zou terug- keeren. Conclusies van het rapport niet aanvaard. De balans 1926 goedgekeurd. Te 's Gravenhage werd gisteravond in 'den Dierentuin een vergadering gehouden van aandeelhouders van het Kon. Zoölo- 'gisch Botanisch Genootschap, waarin o.m behandeld werd het rapport ingediend, door 'de commissie van onderzoek naar de ba lans van het afgeloopen jaar. Uitvoerige besprekingen werden gehou den. Het resultaat was, dat met 254 stem men een motie werd aangenomen, waarin de vergadering zich niet met de conclusie van het rapport der commissie van onder zoek vereenigt en besluit, de balans over 1926 in den door den accountant aangege- jren zin goed te keuren. Het bestuur'van bet R. K. Werklieden- ,verbnd in Nederland heeft aan de besturen der R. K. organisaties en ook aan zijn Dio cesane en plaa selijke afdeelingen een cir culaire gericht, waarin het, in verband met het 25-jarig pubileum der R. K. Journalis- tenvereeniging op 24 en 25 September a.s., verzocht, het werk der journalisten op me dagen zooveel mogelijk te beperken, door er voor te zorgen, da op die dagen een vergaderingen worden uitgeschreven, waar bij de aanwezigheid van een verslaggevend journalist gewenscht wordt. Wat Engelsche vaklm er van zeggen. Naar aanleiding van het ongeluk met het dubbel-motorig Fokker F VIII vrliegtiiig dcSr K. L. M. bij Sevenoaks, schrijft het leidende Engelsche vakblad „The Aeroplane o.m. het volgende: „Het is nutteloos om te gissen naar ae oorzaak van het breken van het kielvlak en koersroer, dat de aanleiding tot het onge luk werd. Zeer zeker is het een ongeluk van een soort, dat niet mag voorkomen, maar het kan een gevolg zijn geweest van elk van. een g^oot aantal oorzaken. Men kan er natuurlijk zeker van zijn, dat de Rijksstudiedienst, de technische dienst van de K. L. M. en die der Fokkerfabriek, ern stig naar de oorzaak van de breuk zullen zoiken en dat de bouwers van het toestel alle magelijke maatregelen tegen een her haling van een dergelijk ongeluk zullen nemen. „Het vliegtuig, dat de nieuwe met twee 'Jupiter-motoren uitgeruste Fokkgr is, was sedert drie maanden in gebruik en had tot aan Maandag in allé opzichten voldaan. „Het is buitengewoon onfortuinlijk, dat de zeer uniformen en betrouwbaren dienst der K. L. M. een zoo ernstig ongeluk treft; men moet echter niet vergeten, dat onder de bijzondere omstandigheden waaronder het ongeluk plaats had, de gevolgen eigen lijk nog veel ernstiger zouden kunnen zijn. Het gebeurde getuigt krachtig voor de be drevenheid van "den vlieger Van Dijk en "de algemeene constructie-eigenschappen van de Fokker-rompen, waardoor alle passa giers aan ernstige verwondingen ontsnapten. Het geheele geval doet ons vertrouwen in de betrouwbaarheid van het K. L. M.- personeel en materiaal eerder toenemen dan afnemen." Thans nog slechts de één-motorige Fokker F III. De nationale Deensche luchtverkeermaat- schappij, de „Danske Luftfartselskap A. S.", welke zich destijds voor haar bedrijf vier kostbare vire-motorige Farman .Jabiru" verkeersvliegtuigen aanschafte, heeft, naar men uit Kopenhagen aan het „Hbld." meldt, zich genoodzaakt gezien het exploiteeren van dit type vliegtuig te staken. Zaterdag j.L werd door den vlieger Johansen de laatste vlucht uitgevoerd. De aanleiding tot het nemen van dit be langwekkend besluit is gelegen in het feit, dat de vier-motorige „Jabiru'-vliegtuigen dermate kostbaar en oneconomisch in het gebruik bleken, dat de Deensche maat schappij de exploitatie van deze toestellen wordt thans nog onderhouden door de niet langer kon volhouden. Het verkeer enkele één-motorige Fokker F. III vlieg- uitgen, welke de reserve der „Danske Luft- fartselskab" vormen. Nog goed afgeloopen. Gisteren is een Italiaansch vliegtuig, dat te Croydon was opgestegen, op weg naar Evere, te Denderleeuw ten gevolge van een motordefect van een hoogte van duizend meter neergestort. Het vliegtuig, waarin zich drie passagiers bevoden, sloeg over den kop en kwam in een moeras terecht; door toegesnelde boeren werd de eerste hulp verleend. Wonder boven wonder waren twee pas sagiers en de piloot Giovanni Buircini uit Venentië slechts licht gewond, de derde passagier liep editer zwaardere verwondin gen op. Ook het vliegtuig bracht het er, naar aan de „Tel." gemeld wordt, vrij goed af. Behalve le schroef waren slechts de benzine-reservoirs vernield. Uit Evere is direct hulp gezonden. Gisteren heeft de H.-N. A. D. K. de ver- keersmachine van de K. L. M., die voor eenigen tijd geleden aan de Engelschen Mc. Intosh en Piercy is verkocht, en waar mede zij een vlucht over den Oceaan wil len maken, een proefvlucht gemaakt. Om 5 uur werd het toestel, dat herdoopt is is in X. E.-N.I A., buiten de hangar gere den en om 5.07 ging de marhine, bestuurd door, den sous-chef van Waalhaven, den I, Aler, de luhht in, om na. een half uur weer vlot te landen. Deze tocht was hoofd zakelijk bedoeld ter controle van de 500 P.K. Bristol-Jupiter-motor en ter beproe ving van de nieuwe metalen schroef. Alles werd in uitstekenden toestand bevonden. Precies om 7 uur startte de X. E.-N.I.A. voor de tweede maal, nu voor een offi- cieele proefvlucht voorgeschreven door den rijksstudiedienst voor de luchtvaart Bij dezen tocht ging behalve de piloot Aler ook de Engelschman Piercy mee. Het toe stel was nu vol belast en woog totaal 3600 Kg. Na een mooien start steeg het snel en bereikte in een half uur een hoogte van 3100 meter. Tijdens deze tweede vlucht werden ook de instrumenten gecontroleerd. Om 8 uur daalde het toestel weer, waar na het officieel door Piercy werd overge nomen. Na om half zeven gistermorgen uit Mün- chen gestart te zijn, is de Pride of De troit" op zijn wereldreis te kwart voor 12 te Belgrado geland. W,f^?ns «lechte weer omstandigheden o.m."Miabij Sofia besloten de vliegers tot hedeijaih.Belgrado te blijven. Vrijdagmiddag heeft ten gevolge van een motor-averij een vliegtuig der K. L. M. met bestemming voor Malmö, een noodlanding moeten maken op het Deensche eiland Fahmarn. Het toestel, dat bestuurd werd door den vlieger Tepas, had vier passagiers aan boord. De reis werd na eenige uren ver volgd met een uit Hamburg ter hulp gekomen reserve-toestel der K. L. M., waarna Tepas tegen half tien in het donker te Kopenhagen arriveerde. Aangezien het Kastrup vliegvelc. van Kopenhagen over geen vaste nachtlan- dings-installatie beschikt, werd langs de be grenzing van het veld een eenvoudige petro leumverlichting uitgezet, terwijl de plaats waar het vliegtuig moest binnen zweven, aangeduid werd door een benzine-verlich- ting. Tepas, die radio-telegrafisch van de op het Kastrup-vliegveld getroffen maatregelen op de hoogte was gesteld, landde glad. Aangezien de motor niet ter plaatse gere pareerd kon worden, vloog de vlieger Sille- vis Zaterdag met een reserve-motor naar Fehmarn. Levine heeft in het Savoyhotel te Londen den vertegenwoordiger van de „Times" ver teld, dat hij zelf naar Londen gevlogen ir met de Miss Columbia, omdat hij anders geen kans zag om de machine van le Bourget weg te krijgen. Ondanks zijn dringende vertoogen had Drouhin reeds geweigerd te vertrekken op grond van de berichten van den Fran- schen meteorologischen dienst. Levine zegt, dat hij Drouhin zal betalen tot de laatste sou, waarop hij recht heeft. In geenen deele, aldus Levine, staat mijn vertrek in verband met Drouhin s bekwaam heid als vlieger. Ik beschouw hem als een der allerbeste piloten, die ik ken, maar ik deed eenvoudig een verkeerden greep, toen ik een contract sloot met een vlieger, met wien ik niet eens kon praten, En dat is op een vlucht als die ik van plan ben, beslist noodzakelijk. Daarom kan ik maar beter met een Engelschman overvliegen. Ik vloog met mijn machine van le Bourget naar Croydon; dat was mijn volste recht. De machine is mijn eigendom en ik mag er mee gaan vliegen als ik dat zelf wil. In Frankrijk werd mij hinderpaal na hin derpaal in den weg gelegd. Ik werd steeds becritiseerd en geen enkele mijner uitingen of daden bleef ongecommenteerd in de Parij- scbe bladen. Of dat kwam, doordat Cham berlain en ik het eerst in Duitschland zijn geweest? Bovendien leek tiet mij toe, dat een Ame- rika-vlucht van Parijs uit, onder Fransche controle zou gaan. En dat was toch niet recht, aangezien ik toch alles zelf betaalde? Ik moest trouwens gauw voortmaken, want als er nog van Oost naar West over den Oceaan gevolgen zal worden, dan moet dat heel gatrw gebeuren. Binnen enkele weken zitten wij bij New Foundland in dichte mist banken en dan wordt zoo'n vlucht 50 ge vaarlijker. Drouchin door Hinchcliffe vervangen. Nader wordt gemeld, dat Levine aan Walter G. Hinchcliffe gevraagd heeft, hem met de „Miss Columbia" over den Oce. aan te brengen naar Amerika, Hinchcliffe heeft dit aanbod gretig aan vaard1. Uit Tiel wordt gemeld: De nog steeds stijgende Waal veroorzaakt veel schade. De laag gelegen uiterwaarden zijn overstroomd en verliezen daardoor als weiland een groot deel van hun waarde. Het gemaaide nagras wordt met man en macht naar de hooger gelegen perceelen gebracht. De partijen, die in het water hebben gestaan, zijn vrijwel waardeloos geworden. Na een streng verhoor heeft verdachte Ho V Kolrpnd» Verontwaardiging in de mijnstreek over het gebeurde. In verband met den moord van den mijn werker te Heerlen wordt nog gemeld, dat De V., na aanvankelijk ontkend te hebben na een streng verhoor thans bekend, heeft schuldig te zijn. Hij had een revolver bij zich met twintig scherpe patronen. In ge zelschap van W. M. had hij achter een schuur nabij de woning van den verslagenc R. afgewacht. Toen R. zich buiten het huis begaf, heeft hij drie schoten op hem gelost, waarvan het eerste doel trof en den dood tengevolge gehad heeft. Daar er in de wo ning van R. juist een feestje was en er muziek gemaakt werd, hoorde men de eer ste schoten niet. De vrouw van R., die in de keuken was, kwam toeloopen en ving haar man in haar armen op, toen deze neerzeeg. Daarna heeft de V. neg twee scho ten op de vrouw gelost, zonder haar te treffen. De V. had H. reeds meermalen ge dreigd, dat hij niet op zijn bed zou' ster ven. De verontwaardiging in de mijnstreek over het gebeurde is algemeen. Een gnote menscbenmass,» bevond zich tijdens het on derzoek van het parket voor de woning van V. en uitte allerlei bedreigingen tegen hem. De moeder van den verslagene wilde op een gegeven oogenblik den man met een pook te lijf, waarin zij door de mare chaussee verhinderd werd. Een broeder zag kans De V. een paar klappen te geven. On der bewaking van een groote politiemacht, die den verdachte ternauwernood kon be schermen, werd deze later naar Heerlen overgebracht. Wat het onderzoek der raadscommissie aan het licht heeft gebracht. Het personeel legt verklaringen af. Dezer dagen heeft de commissie, in de jongste raadsvergadering der gemeente Weesp benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de andelfngen van den direc teur der gemeente-gasfabriek, ten gemeen- tehuize te Weesp vergaderd onder voorzit tersschap van den loco burgemeester, wet houder dr. Knaap. De commissie besloot den volgenden dag ten kantore der gasfabriek den verschillen den ambtenaren en werklieden in dienst van het gasbedrijf, nadere bijzonderheden betreffende het beheer en den gang van 't bedrijf te vragen. Omtrent dit verder onder zoek verneemt de „Tel." dat de verklarin gen door de verschillende geëmployeerden tegenover de commissie afgelegd, zóó be zwarend voor den directeur waren, dar zelfs als de geheime raadsvergadering vaa 12 Augustus j.L welke 6'A uur duurde, e, niet geweet was, de détails welke thans ter kenis der commisies kwamen voldoende zouden zijn, om den directeur niet langer te handhaven. Een kwestie welke eenige jaren geleden reeds (hoewel niet in het openbaar) heel wat stof heeft doen opwaaien, kwam ook bij dit onderzoek ter sprake, n.l. die, betref- de „overwerk" dat door den directeur ver richt zou zijn. Het ging destijds om de In richting van een kaartsysteem. De directeur verklaarde, dat het kantoorpersoneel toen maals geweigerd zou hebben, overwerk te verrichten, waarom de directeur het maar gedaan had, welke „overuren" hij zichzelf betaalde met een bedrag van 150. Tijdens het jongste onderzoek verklaarde het admi nistratief personeel echter ten stelligste, dat de directeur nimmer gevraagd had, be doeld werk te verrichten. Bovendien heeft bij bet werk tijdens de kantooruren gedaan. De algemeene klacht, welke geuit, werd, gold ook vooral, dat de directeur zoo wei nig overleg pleegde met het personeel. Een toestel, waarmede de calorische waarde van het gas bepaald moet worden, kon alleen door den directeur gebruikt worden: zelfs de fabrieksbaas kende de werking van dit toestel niet, zoodat wanneer de directeur des zomers een maand met verlof was.de calorische waarde van het gas gedurende dien tijd niet kon worden vastgesteld. Een belangrijk punt bij de besprekingen der commissie met den baas der gasfabriek en de gezamenlijke stokers, vormde de bij zonder slechte kwaliteit van sommige zen dingen kolen. Ook met de uiterste krachts inspanning van de zijde van het personeel was men er niet in geslaagd, uit de door den directeur gekochte, kolen goed gas te stoken. De klachten welke hieromtrent bij den directeur werden ingebracht, hadden niet het minste resultaat. Circa een hall jaar geleden was er een zending kolen ge- arriveerd, welker afwijkende kwaliteit ten gevolge had, dat het personeel een paar weken noodig had, om de fabriek van kool- teer. te reinigen. Ook thans nog is een deel van den voor raad kolen van dien aard, dat men in de maanden, welke nu achter ons liggen, toen door het geringe gasverbruik slechts met één oven gewerkt behoefde te worden, ze niet verwerken kon. Thans nu een tweede oven in gebruik is gesteld, kan men ze door vermenging met betere kwaliteiten des noods gebruiken. Van welke schade een en ander voor de bedrijfsuikomsten is, ligt voor de hand. Een in de fabriek ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de onlangs in den raad geuite klachten over den nog geen half jaar geleden gebouwden oven voor de fabricage van waterstofgas, allerminst on gegrond waren. Deze oven, welke 5600 gekost heeft, beantwoordt volstrekt niet aan de eischen, welke er aan gesierd mo gen worden; erger nog, hij is zco gcecf als onbruikbaar. Op de verhouding, welke er heerschfe- tuschen den directeur en zijn personeel wordt een zeer eigenaardig licht geworpen, meent de „Tel." verder door hetgeen de commissie te hooren kreeg over het. „kTacKtenhoeV, hetwelk ïn het schaftlokaal is neergelegde. In dat boek kon het per soneel zijn wenschen ten opzichte van werkplaatsverbeteringen als anderszins kenbaar maken. Maar het eigenaardige was dat de directeur er ook zijn opmerkingen in plaatste, over eventueele tekortkomin gen van het personeel. Zoo schreef hij er eens in dat een onderdeel van den oven onklaar was geraakt door nalatigheid van een der stokers. Maar de betrokken stoker nam daar geen genoegen mee en plaatste er behoorlijk onderteekend, zijn verweer onder. Zoo werd geleidelijk dit klachten- boek een schriftelijk debat tusschen direc teur en personeel, hetgeen o.a. ten gevolge had, dat de baas der fabriek op een goeden dag onder een dergelijke schriftelijke kib belarij schreef: „Wie is hier eigenlijk direc teur?" En ook dit laatste kon ongestraft gebeuren en de betrokkene werd er in het minst niet over lastig gevallen. Herhaaldeijk Zijn door de burgerij ern stige klachten geuit ov<fr de kwaliteit van het geleverde gas en andere aangelegen heden. Verdachte omstandigheden? De kapper Müllenbnich gearresteerd. Reeds maakten wij gisteren melding van den brand met noodlottigen afloop, die te Roermond gistermorgen plaats had. Naar aanleiding daarvan wordt nog het volgende gemeld: Ongeveer half 5 bemerkte een der over buren, de heer Allers, dat er een dichte rook kwam door de raamkieren aan de straatzijde. Vermoedende dat er brand was, maakte hij aanstonds alarm en bood hulp. '1 oen de buren de woning binnendrongen, bleek, dat in een kleine achterka mer, waar coi'fei:rsartikelen en haarwer- ken bewaard worden, brand ontstaan was en dat hieruit een verstikkende rook op steeg, die zich langs de trap naar de bo venvertrekken verbreidde, waar zich de slaapkamers der familie bevinden. Ook de trap en in de slaapkamers wer den sporen van brand gevonden. Reeds kwam de heer Müllenbruch met een kind op den arm naar beneden. In de slaapkamer, die geheel met rook gevuld was, vond men mevrouw M., die vermoe delijk getracht had zich te redden, in be- wusteloozen toestand gebogen over het bed liggen. Ze werd bij de familie Knarren, die tegenover woont, binnengedragen, doch ze overleed nog tijdens de overbrenging. Waarschijnlijk ten gevolge van den door- gestanen schrik, was de nog jeugdige vrouw in één nacht vergrijsd. Haar lijk is later per politiebrancard naar het hospitaal overgebracht. De dok toren Wung en Hogenhuis verleenden de geneeskundige hulp. Het kind is ongedeerd gebleven. Door het tijdig ingrijpen is de materieele schade niet groot. Het parket stelde een onderzoek ter plaatse in. Men meldt nog uit Roermond aan de „Maasbode": De kapper Müllenbruch is naar het huis van bewaring overgebracht. Een nader onderzoek heeft uitgemaakt, dat op meer dere plaatsen de gasleiding was doorge sneden en dat gaskranen waren opengezet. Het justitieel onderzoek duurt voort, Dr. Hulst uit Leid zou gistermiddag lijk schouwing verrichten. Ten behoeve van 's Rijks'schatkist is o.m. ontvangen bij den inspecteur der dir belas tingen, le aid,, te Groningen/ 15.000 wegens gewetensgeld; den inspecteur der dir. belas tingen te Rotterdam, 37.082.83 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en ver mogensbelasting. Te Amsterdam hebben gisternacht inbre kers zich toegang verschaft tot een sigaret- tenfabriek aan den N. Z. Voorburgwal De heeren schijnen echter niet uitsluitend trek te hebben gehad in een rookertje, zij zoch ten ook wat anders. Twee brandkasten heb ben zij geforceerd en een som gelds van ongeveer 300 is in hun handen gevallen Bij de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij is bericht ontvangen, dat de „Calcutta" als \erloren beschouwd moet worden. Het schip Is op twee plaatsen gebroken. Cisleren is uil Markelo het volgende te legram verzonden aan de Re gearing en aan Gcd. Staten: „De dijk van de Bciksbeck i.,: doorgebroken; die van de Schipbeek dreigt door te breken; konii ons te hulp Nabij de Zweth brak op den Rotterdam- scheweg van een auto van de firma Perl- stcin en Roeper Bosch, uit Amsterdam', de vooras. Door de groote vaart sloeg het voertuig twee maal over den kop, waarbij het geheel vernield werd. De chauffeur ge raakte tusschen de carosserie bekneld, doch liep alleen een lichte verwonding aan een der armen op. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft gisteren behandeld 't voorstel tot bekrach tiging van het door den burgemeester uit gevaardigd verbod van samenscholingen. Na heftig debat, vooral van de zijde van den communist v. Burink, werd gestemd. Uitge bracht werden 16 stemmen vóór en 2 tegen. Het vereischte quorum was dus niet aan wezig, zoodat de stemming in de volgende vergadering zaj moeten plaats hebben. Een 16-jarige jongen gewond. Te Zeist werd, naar het „U. D." meldt, een geweldige knal gehoord, veel weg heb bende van een explosie uit het genie-kamp, welke daar veel voorkomen. De knal werd ge volgd door zware rookwolken, die zich ver toonden beven de Nieuw2 Begraafplaats. Bij nader onderzoek bleek, dat er in de moffel- inrichting van de N.V. Mataver, fabriek van blikwaren, een explosie had plaats gehad. Toen de fabrieksbaas om half een na het luiden van de schaftbel, de fabriek b,ad ver laten, hoorde hij een enormen knal. Direct snelde bij naar de fabriek terug en ont dekte dat in het achterste gedeelte, de moffelinrichting, een oven was ontploft. Ook bemerkte hij, dat er zich nog iemand in de ruimte bevond. Het bleek te zijn de 16- jarige Kwint, uit Driebergen, die na veel moeite met behulp van eenig ander perso neel uit het vol damp en rook staande ge bouw werd gehaald. Zijn kleeren stonden reeds in brand en de jongen had veel huid- wonden bekomen, welke van dien aard wa ren, dat overbrenging naar een ziekenin- richting noodzakelijk bleek. Nog een twee tal anderen had enkele brandwonden aan de handen bekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet veel uitrichten, daar in de omgeving aan geen water te komen was. Daarom legde men zich alleen toe om den brand tot het ach terste gedeelte te beperken, waarin men dan ook slaagde. Dit gedeelte, benevens de twee houten bergplaatsen brandden geheel af. Het voorste gedeelte bleef evenwel vol komen gespaard. De weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft: Wanneer in den nazomer het weer koel, winderig en regenachtig is geworden, zooals in de laatste dagen het geval is geweest, dan schijnt het alsof de zomer ten einde loopt en het mooie weer niet meer terug zal ko men. Toch is er dan nog een groote kans, n.l. het gebied van hoogen druk, dat in tal van jaren in het eind van Augustus, of in het begin van September zich over Europa uitbreidt en dan vaak verscheidene t-a^en achtereen den weerstoestand blijft beheer- schen, waarbij het weer helder en stil en van een eigenaardige bekoring wordt, die alleen eigen is aan dat nazomer-weer. Overdag klimt de thermometer niet meer zoo hoog als in den midzomer, de avonden en nachten zijn koel, een lichte nevel ligt in den morgen over het land en de geluiden zijn op groo- ten afstand hoorbaar, dooraaf .e onderste mchtlagen kori zijn tegenover <-e hoogere. Gewoonlijk duurt dit mooie weer eenige dagen, ook als het later in den nazomer komt. Het bezit een grootere permanentie dan welk soort weer ook in alle jaargetijden, behalve natuurlijk het najaars- en winter- stormweer, dat met groote hardnekkigheid wekenlang kan aanhouden, In sommige jaren trad deze nazomer-weerstoestand zoo lang durig en intensief op, dat deze jaren langen tijd in de herinnering blijven. De vorige week begonnen de symptomen van dit mooie weer zich reeds te vertooncn. Niettegenstaande zich in het Westen van Europa een nieuwe depressie vertoonde, waarvan men kon aannemen, dat zij evenals haar voorgangsters het weer winderig en koel zou maken en niettegenstaande zij zich tot een machtige stormdepressie ontwik kelde, kreeg een gebied van hoogen druk in Zuid-West-Europa gaandeweg de over hand. Dé depressie trok langs een ver in het Noord-Westen iiggenden, dicht langs IJsland voerenden weg, naar het Noord-Oosten, zoodat het weer buiten haar invloed bleef. Alleen doordat zij in haar centrum een zeer lagen barometerstand had (720 m.M.) en het verval in luchtdrukking tusschen het zich uitbreidende gebied van hoogen druk en deze kern der depressie zeer groot was ge worden, woei hier nog tot Zaterdag een sterke wind. Intusschen bleef de barometer hoopvol stijgen en kwam er tusschen Zater dag en Zondag een snelle verbetering van het weer, zoodat Maandag een in alle op zichten volledige zomerweersgesteldheid met weinig wind, veel zonneschijn en een heer lijke temperatuur begon, waarvan wij allen hopen, dat zij nog verscheidene dagen moge aanhouden. Of deze hoop vervuld zal worden is moei lijk te zeggen. Gebieden van hoogen druk zijn onberekenbaar. Zij verplaatsen zich, brei den zich uit o! trekken zich terug op een manier en door oorzaken, die op meteoro logische-gronden zelden langeren tijd vooraf te beoordeeldn zijn. In den regel echter is de nazomer—mooiweerstoestand tamelijk standvastig en wij zullen in ieder geval op het voortduren zoolang kunnen hopen als de barometerstand hoog blijft. Gisteren is te Rotterdam het elfde Inter nationale Architecten congres voortgezet waarin behandeld werd de wettelijke be scherming van den architectentitel. Aangenomen werd een voorstel van Italië waarin de wenschelijkheid wordt uitgespro ken, den titel en het beroep van architect wettelijk te beschermen, zooals dit is ge schied op het congres te Rome, en zooals dit gebeurt in Italië, Spanje, Hongarije en Portugal, en dat de architecten, die den titel voeren, het recht hebben, het beroep in alle beschaafde land uit te oefenen. Vervolgens kwam de bescherming van het auteursrecht in behandeling. Na de luch werd een autotocht) door de stad gemaakt, een boottocht door de havens en een bezoek gebracht op Waalhaven. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALIDA, v. d. Molen, 26/8 v. Frederica te Hamburg. BATAVIER II 30/8 8 u. 25 v.m, v. Rott. te Gravesend. BATAVIER I 29/8 v, Rott. te Hamburg. BRUNSWIJK 29/8 v. Antw. te Lissabon. EBENHAEZER, Timmer, 26/8 v. Malmö te Hamburg. EEM 30/8 v. Rott. te Wasa. FRIDIUS, m.s., 29/8 Cuxhaven gep., v. Goole n. Slees wijk. GAZELLE, m.s., 25/8 v. Niel te Rochester. HELENA 18/8 v. Sulma n. Alexandrelta. JANTIENA, m.s., 28/8 v. Odense te Holtenau. KATENDRECHT 29/8 v. Batoem te Avonmouth. LEKHAVEN 28/8 v. Norfolk te Rio Janairo. LIBELLE, z.s.', 27/8 v. Brussel te Rochester. LIESBET, m.s., 28/8 v. Gefle te Christnestad. MAASHAVEN 27/8 v. Lond. te Archangel. MARGRIETHA, m.s., 26/8 v. Londen te Bridport. MIRACH 30/8 v. Ardrossan, v. Sligo n. Montreal. NOORDSTER, m.s., 27/8 v. Kopenhagen te Holtenau. OCEAAN, m.s., 27/8 Prawlepoint gep., om de West. HAULERWIJK 29/8 Finisterre gep., v. Rott. n. Las Palmas. RANDWIJK 29/8 v. Bilbao n. Rott. RIVAL, m.s. 26/8 v. Stralsund te Holtenau. SCHIE 29/8 v. Rott. te Brahestad. STAD DORDRECHT 29/8 Brunsbuttel gep., v. Lulean Rott. STAD ZALTBOMMEL 30/8 v. Trangsund n. Zaandam. VLAANDEREN, sleepb., 29/8 v. Glasgow n. Lagos, me 2 lichters. WIELDRECHT 28/8 Bermuda gep., v. Houston n. Vigo. WINSUM 27/8 op 430 m. W. v. Valentia gesign., Swansea n. Montreal. ZAANSTROOM 27/8 v. Amsterd. te Plymouth. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JAN PIETERSZ. COEN 30/8 v. Amst. n. Batavia. P. C. HOOFT (thuisr.) 29/8 v. Port Said. SIMALOER (thuisr.) 28/8 v. Colombo. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. ASTREA 29/8 v. New York n. Venezuela. BOSKOOP (uitr.) 26/8 te en 27/8 v. Curasao n. Christobal. BRIELLE (uitr.) 27/8 te Callao. CLIO 29/8 te en v. Bourgas n. Varna. DEUCALION 28/8 v. Cavalla te Salonica. DOROS 29/8 v. Valencia n. Cartagena. EOS 29/8 v. Amstcr. te Stettin. EUTERPE, v. Danzig n. Amst. pass. 29/8 Brunsbuttel. FAUNA, v. Amst. n. Kalamata, pass. 28/8 Gibraltar. HEBE 29/8 v. Malaga n. Cadix. HERMES 29/8 v. Constanza te Bourgas. NOTOS 29/8 v. Bari n. Cephalonia. ORANJE NASSAU (uitr.) 28/8 te Paramaribo. ORPHEUS 29/8 v. Santander n. La Coruna. POLLUX 30/8 v. Amst. n. Alicante. PROTEUS 29/8 v. Amst. te Hamburg. STELLA 29/8 v. Bremen n. Amst. TELLUS 29/8 v. Salonica te Nauplia. ZEUS 29/8 te Almeria n. Oran. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND (uitr.) 29/8 v. Santos. KON. PAICETV. MAATSCHAPPIJ. VAN OVERSTRATEN 27/3 v. Belawan. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK (thuisr.) 28/8 te Kilindini. GRIJPSKERK (uitr.) pass. 28/8 Dakar. JAGERSFONTEIN 29/8 v. Beira n. Monambique. KLIPFONTEIN 29/8 v. Durban n. Lorenzo Marques. MELISKERK 29/8 v. Lindt n. lbo. NI AS 29/8 v. Lorenzo Marques te Durban. SPRINGFONTEIN 29/8 v. Rott. n. Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. DELFLAND (uitr.) 29/8 Lacoubre gep. JAVA— cklNA—JAPAN LIJN. TJIKINI 26/8 te Batavia. TJILIWONG 26/8 te Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK, v. Rott. n. Galveston, 29/8 230 m. V/. v. Scilly. BLIJDENDIJK 29/8 v, Newport News n. Rott. 1 VOLENDAM, New York n. Rott., 30/8 1 u. v.m. v. Bou logne. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALDERAMIN (thuisr.) 29/8 v. Oran. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK (uitr.) pass. 29/8 Barita. BOVENKERK (uitr.) 29ƒ8 te Madras. STREEFKERK 29/8 v. Rottcrd. te Hamburg. JAVA—NEW YORK LIJN. KANGEAN v. New York n. Java, 27/8 v. Norfolk. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OLDEKERK 30/8 v. Rott. n. Antw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (thuisr.) 29/8 v.m. v. Tanger. MENADO (uitr.) pass. 29/8 Ouessant. SLAMAT (uitr.) pass. 29/8 Oitavos. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALWAKI (uitr.) s3/8 te Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTENOR, v. Japan n. Rott. 29/8 v. Singapore DIOMED, v. Glasgow n. Java, 28/8 te Liverpool. LAOMEDON 28/8 v. Batavia l.v. Lond. te Hamburg. PATROCLUS, v. Japan n. Rott., pass. 29/8 Gibraltar. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONIE 29/8 v, Tunis n. Philtppeville. AMSTERDAM, 30 Aug. (Bericht v/h. Gem. Veiling geb., expl. De Jong Koene). Fruit. Druiven Franken thalers f 0.620.74, Alicanten f 0.680.76, Witte druiven f 0.601.30, Aardbeien f 0.800,94 per kg; Prolefic Bessen f 0.560.62, gewone roode Bessen f 0.260.28 Fricsche Pruimen f 0.240.28, dubbele witte f 0.38— 0.53. Belle de Louvain f 0.280.36, gele f 0.280.36 Reine-claudes f 0.320.44, Reine Victoria f 0.380.46 alles per kg; Perziken extra f 0.150.21, id. ie soart f 0.08 —0.13, Meloenen Karbonkels f 0.46—0.64, Suikermeloenen f 0.36—0.47, Netmeloenen f 0.18—0.38, Ananasmelcenen f 0.240.38 per stuk. Appelen. Godlin Keswick f 12 14 Jellow Transparant f 3660, Transparant de Cronse f 24—32, Lord Suffield f 16—22, Zoete Appelen f 12—16 Dijkman zoet f 1214.20. Peren. Clap's favorite extra - 2640, idem ie srt. f 2024, Jutteperen f 3034, Beurré de Merode f 14—18, Oomskinderen of Kruideniersperen f 3244, Diamantperen f 1016.21, Sijsjesperen f IT~"" 14, N.-H. Suikerperen f 9—13, Heerenperen f 5—7» jesperen f 914, alles per 100 kg. Groenten. Bloemkool extra f 1622, idem ie soort f 13—15, Snijboonen f 28—42, enkele Spercieboone f 1622, dubbele idem f 1016, Spinazie f 1520, Poste lein f 12—17, Tomaten f 28—35, alles per 100 kg; Peen f 817, Selderie f 710, Pieterselie f 45, alles per 100 bos; Sla extra f 1.502.20, idem ie soort f 1.502, An dijvie f 2.604.60 per 100 krop; Aardappelen f 6.50 7 Drielingen f 4.20—5.20, Duinzandaardapp. f 9—10.50 per 100 kg; Komkommers geel f 610.20, idem wit f 4 6.50, idem groen f 34*5® P®r 100 stuks; Augurken fijn fijn f 4654, idem fijn f 304idem basterd f 12 18 idem grof f 610 per 100 kg. Bloemen. Rozen Hadley f 4-50—7-50, Golden Ophelia f 2.50—3.50, Ophelia f 2.50—4.50, Sunburst f 1.50—3 Verschure f 1.502, Keizerin f 12.50, Columbia f 1.50— 3, Butterfly f 2.504, Pernet f 1.502.50, Marcel Royef f !.503#50 per xoo stuks. Diversen. Am. Anjers ie soor f 5—6, Gladiolen f 0.70—1.50. Tulpen. Japansche lelies f 6—9, Tijgerlelies f 6—12 per 100 tak; Pullings f 0.24— 0.38, Ra y a nan t a lila f 0,22—0.25, idem wit f 0,20—0.23 Snijgroen f 2—4.70 per 100 ranken. Planten. Hortensia s f 1.201.75, klein f 0.400.70, Begonia's f 0.08 o*1? Coleüs f 0.180.30, Tradescantia's f 0,13—0.15, Prjw muia's f o.i30.25, Adianthums f 0.050.07, Plumosa's f 0.060.08, alles per stuk. AMSTERDAM, 30 Aug. Aardappelen. (Bericht v/d makl. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 4»5°5, blauwen f 4.25_4.50> bl. eigenheimers f 2—3.50, eigenheimers f 33.50, eigenheimer poters f 1.752 per hl. IJpolder eigenheimers f 4, blauwe eigenheimers f 5 5*5°, eigen heimer poters f 33.50, roodbonten f 56. Anna iowna zand f 7—8, Hillegommer zand- f 78. kleine f 5 Flakkeesche eigenheimers f 3.25—3.50, bl. eigenheimers f 3.50—3.60, poters f 1.75—2 per 100 kg. BOVENKARSPEL, (Station), 29 Aug. Aardappelen Due f 1.251.70, Nynetifold f 1.101.35, Schotse f 2.30 —2.45, Kleine f 2.95—3-35, Blauwe f 1.95—2-05, Bonte f 2.25, Kriel f 0.70—0.80 p. b., aanvoer 2040 b. Uien drie lingen f 1.101.30, nep f 2.302.90 p. b., aanvoer 22 b Bloemkool ie s. f 16.10—24.10, 2e s. f 7—10.20, 3e s. f 1.40 2.50 p. 100 st., aanvoer 3520 stuks. Roode kool f 2.10— 3.70 p. 100 kg, aanvoer 6500 kg. Gele kool f 4-60 5.90 p. 100 kg, aanvoer 2600 kg. Witte kool f 1 1.60 p. 100 kg, aanvoer 4600 kg. Slaboonen f 1.502.30 p. 15 kë aanvoer 25 zak. Augurken 2840 p. kg. aanvoer 353 hg ENKHUIZEN, 29 Aug. (Marktv. v. Enkhuizen en Omstreken). Aardappelen: Schotsche muizen f 2.10 2.40 blauwe Eigenheimers f 2.852.7°, krielaardappelen 55 70 ct., alles p. b. (100 pd.). T ELST (Bet.), 29 Aug. Fruit. (Veiling V.V.O.B.) Jutte peren 1827, Clapp's Favorite 3038, N. H. suiker peren 1011, beurré de merode 10, dr. Jules Guyot 18-- 22, extra Clapp's Favorite 4249, Trans, de CroncelS 1620, zigeunerinnen 4041, gamerzuur 13 17, X.eI" low Transparant 22—35, Fransche paradijs 9—10, wijn pruimen 4244, varkenspruimen 811» Eng. krozen 10—14, dubbele witte pruimen 5372, zoete abri; ods pruimen 3364, pruimedanten 2526, Belle de Loumv 2229, reine victoria ao—36, reine claude 2633 ct per kg. Meloenen ie s. 56—80, 2e s. 2739 ct. p. stuk GELDERMALSEN, 29 Aug. Fruit. Ter veilings- vereeniging „Geldermalsen en Omstreken" besteedde men voor: tulpaopelen 5, Gamerensche zuren 10, sui kerperen 8—10V2, jutte-peren 18—28, zijde hemdjes 712, blauwe pruimen 2031, bloemé 7%ir, clapp's favorite 2027, wijnperen 2223, witte pruimen 42, reine victoria 1926, beurré peren 78Vt* abrikoospruimens25 heere-peren 4—5V2, Dirkjesperen 9J/?, Williams 814, Fransche wijnperen 24, belle louvain 26, pond-appelen 89V2, bloemzoet 6, Keesgijspertperen 9 Va13!/2, dia mantperen 911, kleurdessert 6, goudpippelingen 4 Woudhuizers 5%, Engelsche krozen 23, zomeraagjes 3y2 spekperen 67V2, dubbele bloemzoet 7Va, wijnzuur 6V2 streepzuur 4%, koningsjutte 26, bismarck-appelcn 5 Vz damperen 7V2, goudballen 10V2"11mankcodling 13 souvenir du congres 1317, sijsjes-peren 1012, seig neur d'Esperen 1721, cabdijzoet 5 Va, zandperen 3 Eva-appelen 5V2, groene pruimen 3334, calabasscperen 10 y2, Noord-Hollandsche suikerperen 6 Va—'7, reine claudes 3638, citroenappelen 12, paradijs 8 Va9, fcure bloemé 6, codling keswick 77%, glas-appelen 34Va, Grave- steiners 6, Gijsjannen 6Va ct., alles per kg. Eerste s. bonne Louise 6%—8/lf abrikozen 2%2Va, meloenen 46 alles per stuk. WIJK BIJ DUURSTEDE, 29 Aug. Fruit. Clappe favorite 1627, jutteperen 1826, heere-peren 5 -p diamantperen 10, beuré de merode 913, peren 2427, N. H. suikerperen 1012, sijsjes 8 ix kruilingen 813, dubb. witte pruimen 4157, boerre- witte 3237, reine Victoria 2332, belle louvain 24 2 reine claudus 1327, krozen 1921 ct. p. kg. 9 GRONINGEN, 30 Aug. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f 390410, 2e f 300340, 3C f 19° 24°; vroeg- melkkoeien ie s. f 325375? 2e s. f 230300; kalfvaarzen ie s. f 275300, 2e s. f 170190; stieren ie s. f 0.75 0.85 2e s. f 0.660.70, slachtvee ies. f 0.9612e s. f 0.80 0.8 p. kg slachtgewicht; mclkschapen f 4°5°; vette schapen ie s. f 3640, 2e s, f 3035, weideschapen ie s. f 36— 38, 2e s, f 2523, weiaelammeren f 1215, vette kal veren f 1.201.26, 2e s. f i.ro1.16, vette lammeren f 18—21, loopvarkens f 17—20, vette varkens ie s. f o;66— 0.68, 2e s. f 0.58—0.62, zouters f 0.60—0.62 per kg; bj- gen f 3—11, f 1.25—1-75 Per week. Aanvoer 129 vette koeien, 247 kalveren, 389 kalf- en melkvee, 74 stieren, 913 schapen, 846 vette en Londensch» varkens, 537 magere varkens en biggen. De handel in kalf- en melkvee had een traag verloop met teruggaande prijzen. Voor het slachtvee, stieren, vette en nuchtere kalveren bleven de prijzen onveranderd. In wolvee verliep de handel zeer slecht met lagere prijzen Vette lammeren bijna onverkoopbaar. Vette varkens en zouters iets hooger. Biggen prijshoudend. SNEEK, 30 Aug. Vee. Ter markt waren 201 melk- en kalfkocien f 145395, 29 vette koeien f 210370, vette kalveren f 4035, 70 nuchtere kalveren f 817 graskalveren f 45105, 103 schapen f 2839, 648 lamme ren f 1426, 980 varkens f 50100, 139 biggen f 815 vette runderen 4050 ct., vette kalveren 5060 ct., vette varkens 28—32 ct., zouters 29—32 ct. per kg. De handel in melkvee, vette kalveren, var kens,zouters en biggen was prijshoudend; in graskalveren iets vaster en in nuchtere kalveren stug. Wolvee en vette koeien no teerden iets hooger. VENLO, 29 Aug. Eieren. (Coöp. Veilirtgsver.) Aange voerd 830.000 eieren. Kip- f 7.808.50, kleine id. f 6.80 7.70, eenden- f 7-40' ROERMOND, 29 Aug. Eieren. Aanvoer 3.100.000 stuks. Hoogste prijs kippen- f 8.70middelprijs f 8.45 la agste f 8.20, kleine f 7-207.80. Eenden- f 7.607.80 PURMEREND, 30 Aug. Eieren. Op de veiling waren aangevoerd 62.000 kippen-, f 6 '/23 33.000 eenden- f 6.306.80. PURMEREND, 30 Aug. Kaas. Aanvoer 25 stapels fabriekskaas met merk f 46, 66 st. boerenkaas met merk f 44, 1 st. commissiekaas met merk f 43, 1 st. Goudsche kaas f 43 V2 Boter. Aanvoer 1089 kg f 1.80—1.90 per kg. Vee. Aanvoer 634 runderen als 295 vette koeien 75 110 ct. per kg, melk- en geldekoeien f 12537°' vette kalveren f 1.251.35 per kg, 208 nuchtere kalveren f 9 35; 53 stieren, 63i schapen en overhouders f 2636, 10^ animeren f 1525, 609 vette varkens, slachtsvarkens 63 67 ct., zouters 6366 ct. per kg. 82 magere varkens f 20— 36, 294 big n f 1220, 40 paarden f 100250. Eieren. Kip- f 78, eenden- f 6p. 100 sr. De handel in runderen, vette kalveren en schapen ma tig. Vette varkens vlug, magere varkens en biggen stug BODEGRAVEN, 30 Aug. Kaas. Ter markt waren 421 wagens. Prijzen f 3945, njksmerk ie soort f 4752, 2e soort f 4045, zware f 54« Handel vlug. GRONINGEN, 30 Aug. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: „05 o. o „00.00OOOO 30 Aug. Zomer tarwe f f Roode #tarwe Witte tarwe10.5012.25 Inl. rogge 9.5012.00 Wintergerst 11.0012.00 Zwanenb. gerst Zomergerst n.oo12.15 23 Aug. 11.0012.25 11.00-12.00 11.0012.45 11.25—12.25 20.0025.00 Witte haver11.0012.50 Zwarte haver 11.0012.co Gele haver Bl. Peulvruchten Gr. erwten 18.0025.5c Schokkers P^ardeboonen Wierboonen Waalsche boonen.. Karwijzaad f.25.0034.co 25.0033.75 Koolzaad 15-0°20.00 i5."bo19.50 Geel mosterdzaad Kanariezaad10.7512.00 Lijnzaad, blauwbl. Idem, witbi Blauw maanzaad De korting cn' bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanariezaad, in- n djjciac gerst* kasecaecs&s sö 10.7512.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6