Binnenlandsch Nieuws. Luchtverkeer. s DE HOLLANDSCHE DRIEKLEUR HOOG LJm I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, ^j^eede BladDinsdag 11 October 1927 VOOR DE DERDE MAAL INDIE PER VLIEGTUIG BEREIKT. De leverantie van ijzer aan de Ned. Spoorwegen. Internationale van Katholieke Werkliedenverenigingen. De overeenkomst tusschen het Ryk en de Mij. „De Schelde" De directeur der gasfabriek te Weesp. Aanmaning en dwangbevel voor een gevangene. Prins Hendrik. I STEMMING BIJ VOLMACHT. Staking in de sigarenindustrie. Aanbesteding. Comité van Actie tegen de onbewaakte overwegen. UIT ONZE OOST. Wat geen windeieren opleverde. HET GRANDIOSE SUCCES VAN LUITENANT KOPPEN EN ZIJN GEZELLEN. - iüii MÊÊÈÊÈÊmMÈÈÈÊÈMM Een Öceaanvlucht New York— Kopenhagen. Voor het particulier vlieg- examen geslaagd. Könnecke nog te Bender Abbas. KERKNIEUWS. MARKTNIEUWS. Terwecr der directie tegen het betoog van dr. Kortenhorst. antwoord op het laatste betoog van de ,r'enh°rst inzake o'e bekende kwestie o r 'everantie van ijzerwerk aan de Ned. ^Poorwegen, schrijft de directie der Spoor den o.m. het volgende: Y'J zullen kortheid betrachten en dus °p elke slak zout leggen. m aaruit volgt echter, a'at wij niet geacht sn°^?n worden al hetgeen wij niet tegenï ^Preken als juist te erkennen. Ook zullen geheel laten rusten hetgeen dr. K. van optreden der Ministers van Waterstaat v v®n Binnenlandsche Zaken en Landbouw 0 j ^et door deze bewindsliea'en P de door dr. K. gestelde vragen te geven ,n'woord zal wel blijken, dat ook de me- j eelingen, door dr. K. nopens het door e Regeering met ons gepleegde overleg j*an, niet geheel kloppen met de feiten. Hetgeen wij echter als onjuist moeten te- inspreken is: 'e. de bewering, dat wij aan de fabrikan- en> toen zij op aanraden van den Minister a° Waterstaat opnieuw in Utrecht waren Omen praten, zouden hebben te kennen igeven, „a'at de Minister mooi praten had, °ch dat de directie haar eigen gang zou 1 an" wij hebben de fabrikanten noch 0en, noch op een anderen dag gesproken; 2e. dat de heer Driessen in den aanvang *jer geschiedenis den fabrikanten den raad *a( zich tot den Minister van Waterstaat ,e wenden volgens verklaring van den oeer Driessen waren het de fabrikanten, j e mededeelden zich tot genoemden Minis- er van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was, die de beslissing zou moeten nemen; "Ie, dat wij op 19 September geweigerd "obben de betrokken fabrikanten zelf te *oord te staan de fabrikanten hebben rich in het geheel niet tot ons persoon- ik gewend; ,4.e' dat de ondergeschikte ambtenaren s'rikte opdracht hadden rücksischtslos elke Mogelijkheid tot een vooi de Nederlandsche 'odustrie minder ongupstige oplossing te Peigeren zoodanige opdracht hebben Wli niet gegeven; 5e. dat dezen beambten zelfs verboden "as de fabrikanten telefonisch met de di- r®ctie te verbinden dergelijk verbod is n'et van ons uitgegaan; integendeel is door ®en dei ingenieurs, toen een der fabrikan- en, tllefonisch met hem sprekende den "ensch te kennen gaf met ons verbonden worden, geantwoord, dat hij die ver binding niet tot stand kon brengen, doch Pat de fabrikant desgewenscht ons kon op bellen, hetgeen deze echter, niet gedaan heeft. Opnieuw tegenspreken, \dat er behalve de order in kwestie nog een andere partij klein ijzer aan België is gegund, waarbij de "ederlandsche industrie geen enkele kans heeft gekregen om in te schrijven, heeft Heen zin, nu dr. K. die bewering tegenover °nze ontkenning verklaart vol te houden, Oe opmerking zij ons echter veroorloofd, dat dr. K. na onze ontkenning zijne bewe- rmg behoorde te bewijzen, althans zoodanig preciseeren, dat het ons mogelijk wordt haar onwaarheid aan te toonen. Was hij npch tot het een, noch tot het ander in staat en wij zijn overtuigd, dat hij dit liet is dan had hij als fatsoenlijk man sijne aantijging terug behooren te nemen. Dezer dagen vergaderde te Heerlen (Holland) het comité, belast met de voor bereiding der definitieve oprichting van een Internationale van Katholieke Werk liedenverenigingen, tot welke oprichting het vorig jaar op een conferentie te Ant werpen reeds in beginsel besloten was. Het secretariaat van het comité, dat tot dusver werd waargenomen door de Belgi sche organisatie, werd overgebracht naar Nederland. Aan de in de verschillende landen reeds bestaande algemeene Katholieke werklie denverenigingen zal worden gevraagd, of zij in beginsel bereid zijn, aan de oprich ting dezer Internationale mede te werken. Besloten werd in 1928 en wel in de tweede week van Juli te Keulen (Duitschland) een congres bijeen te roepen, Waarop een drietal inleidingen zullen worden gehouden en statuten benevens een pro gram vastgesteld. Het congres zal worden besloten met een demonstratie. Het secretariaat van het voorloopig co mité is thans gevestigd: Drift 8, Utrecht, Nederland. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer aangaande het ont werp tot goedkeuring van o'e overeen komst met de N.V. „Kon. Maatschappij de Schelde" gesloten, betreffende het ver schaffen aan deze werf van een ruimen uit gang naar zee en de ontbinding van de overeenkomst van April 193 Medegedeeld wordt, dat, nu de wet tot bekrachtiging der overeenkomst niet voor 1 Juli 1927 bleek tot stand te kunnen komen, de Mij. „De Schelde", ten einde zich haar recht voor te behouden de overeenkomst van 1913 bij deurwaardersexploit heeft opge zegd, doch tevens bereid op de gevonden grondslagen en regeling met den Staat te treffen. De nieuw geteekende overeenkomst wordt nu bij deze Memorie overlegd. Thans is, zooais in de memorie verder ge zegd wordt, een overeenkomst verkregen waarbij voor den Staat een onbeperkt risico is vervangen door welomlijnde verplichtin gen. Nu de onderhandelingen zijn geëindigd en het resultaat in de overeenkomst vastge steld is, acht de regeering het uitgesloten, dat door het voeren van nieuwe onderhan delingen beginseiwijziging in den opzet der oveXenkoms't zou kunnen worden verkre gen. De grootte der over te dragen terreinen bedraagt 18.665 H A., waarvan 14.7152 H.A. eigendom van het Rijk, thans in erfpacht bij „De Schelde" en 3.9498 H.A. eigendom van het Rijk, niet in erfpacht bij deze maat schappij. Ontslagen wegens wanbeheer. De gemeenteraad van Weesp heeft inzake de bekende kwestie tegen den directeur der gasfabriek aldaar, in zijn vergadering van gisteren zonder hoofdelijke stemming het volgende besluit genomen: De raad, overwegende dat de heer W, M. B. Leffef, naar aanleiding van de in de be sloten zitting van den Raad van 12 Aug. j.l. gevoerde besprekingen en de door hem afge legde verklaringen, door B. en W. voor den duur van een maand als directeur der ge meente-gasfabriek en administrateur, hoofd van het Gem. Electriciteitsbedrijf is ge schorst, welke schorsing met een maand is verlengd, aangezien het onderzoek naar de handelingen van dezen functionaris nog niet was beëindigd. dat de commissaris ad hoe uit den Raad, benoemd in genoemde vergadering teneinde een onderzoek in te stellen, blijkens haar in middels uitgebracht eindrapport, tot de con clusie is gekomen, dat de heer Leffef, wegens het door hem gevoerde wanbeheer, de deels daaruit voortvloeiende financieele benadee ling der gemeente en onbetrouwbaarheid, uit bovengenoemde gemeentelijke betrek kingen dient te worden ontslagen; gelet op art. 145 der Gemeentewet, besluit, den heer Leffef met ingang van 12 Oct. a.s. als directeur der gemeente-gasfabriek en ad ministrateur, hoofd van het gem. electrici teitsbedrijf, ontslag te Verleenen wegens wanbeheer De minister van Financiën heeft geant woord op de schriftelijke vragen van den heer Hermans betreffende het verzenden van een aanmaning en het beteekenen van een dwangbevel aan een gevangene. Daarin zegt de minister, dat hij niet kan inzien, waarom het toezenden van een aanmaning of het be teekenen van een dwangbevel aan een ge vangene afkeuring verdient. Immers het moe ten ondergaan van gevangenisstraf schort de verplichting tot betaling niet op en heeft ook niet steeds tot gevolg, dat de belastingschul dige buiten staat geraakt het verschuldigde te betalen. De minister verwijst overigens naar een tweetal nummers van het Weekblad der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, waarin, naar aanleiding van de gestelde vragen, op bevattelijke wijze wordt uiteengezet; dat gevangenen niet vrij van be lasting zijn; dat de „ergerlijke handeling" veeleer verricht werd door den gevangene, die door deze „versiering" van zijn cel den spot dreef met wettelijke plichten; dat het de „reclasseering" niet dient, gevangenen door grappige artikeltjes daarin te stijven; dat de gevangene niet „door toedoen van den Staat" maar door eigen toedoen in de gevangenis zit; dat de administratie niet het recht heeft, door niet verzending van bij de wet voorgeschreven stukken de belasting te laten verjaren; dat in tal van gevallen de aanslag door of namens den gevangene vol daan wordt, en bij gebleken onvermogen het dwangbevel niet wordt beteekend. Z. K. H. Prins Hendrik is naar het Loo teruggekeerd. Z. K. H. is voornemens Don derdagavond 20 dezer deel te nemen aan het feestmaal, dat te Amsterdam gegeven zal worden ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig professoraat van prof. dr. O. Lanz. Een wetsontwerp ia gereed ter vergemakkelijking van het kiesrecht voor Nederlanders in het buitenland. Het persbureau Vaz Dias verneemt, dat een wetsontwerp gereed is. dienende, om de uitoefening van het kiesrecht te verge makkelijken voor hen, wier beroep hen noopt, ten tijde van de stemming in het buitenland te vertoeven. Dit wetsontwerp zal binnenkort worden ingediend. Het wetsontwerp berust op een beginsel van stemming bij volmacht op de wijze, zooals dit in Engeland geschiedt. Zij, die in de termen vallen het kiesrecht volgens deze wel uit te oefenen, kunnen elk jaar vóór 1 Februari een verzoek in dienen, waartoe formulieren beschikbaar worden gesteld, ter aanwijzing van een ge machtigde. Tusschen 22 Maart en 7 dagen na de candidaatstelling kunnen degenen, aan wien dit is toegestaan, persoonlijk hun gemach tigde aanwijzen. Deze gemachtigde kan dan on den dag der stemming voor hem het stemrecht uitoefenen. Men mag slechts gemachtigde zijn voor één persoon. Naar gemeld wordt, is gisteren de reeds geruimen tijd dreigende staking in de „Gul den Vlies"-sigarenfabrieken te Tilburg ReuselHooge en Lage Mierde uitgebroken. Er waren slechts enkele sigarènmakers op gekomen, zoodat het werk geheel moest wor den stilgezet. Het conflict omvat 240 perso nen. Dé vorige week was er ten aanzien van de loonen overeenstemming bereikt, maar toen de arbeidersorganisaties geen toezegging konden ontvangen, dat deze vrij aanzienlijke loonsverhooging geen ontslagen tengevolge zou hebben, besloot men gisteren het werk neer te leggen. Conferenties zouden plaats hebben met den Rijksbemiddelaar, mr. Aalberse. Te 's-Gravenhage is vanwege het ge meentebestuur aanbesteed het aanleggen, rioleeren enz. van straten in het bouwplan „Eik en Duinen" (le gedeelte). Laagste in schrijver was de N. V. Aanneming Mij. v/h Zanen en Verstoep te Gouda, volgens a voor 298.100 en volgens b voor f 299.100. Te Utrecht is dezer dagen de constitu- eerende vergadering gehouden van hel „Comité van Aclic tegen de onbewaakte overwegen". In het Comité namen zitting de heeren mr. A. J. Fokker, te Amsterdam; A. J. Vos, oud-lid der Prov. Slaten. te Wou denberg; ir. Y. Swaab, te 's-Gravenhage; S. Meyer, le Veur; mr. H. van Haeringen, te Rotterdam; J. H. van Osnabrugge, archi tect. te Boskoop; Ch. M. van Westerborg te 's-Gravenhage; N. J. Hardeman, gemeente architect te Ridderkerk; dr. v. d. Mijle le Heeze (N.-Br.); H. Kielstra. te Drachten en Jacques Oor, lid van den gemeenteraad, te Roermond. Als voorzitter werd gekozen de heer mr. A. J. Fokker, te Amsterdam en als secre'aris de heer A. J. Vos. te Woudenberg. Het ligt in de bedoeling samenwerking te zoeken met alle gemeentebesturen m Nederland. Verder zal een procedure tegen de Ne derlandsche Spoorwegen worden ingesteld ter verkrijging van een uitspraak der reen lerlijke macht, dat het onbewaakt laten van overwegen ongeoorloofd is. Uit Ned. Indië wordt gemeld: De douanerechten hebben over Augustus bijna 240.000 opgeleverd. waarvan 140.000 aan uitvoerrecht op rubber, van welk artikel 43)4 millioen kilogram werd geëxporteerd. N mim u w'r f Batavia bereikt! Voor de derde maal!.... Hoera! de Hollandsche durf, de echte oer oude Hollandsche ondernemingsgeest heeft gezegevierd. Voor de derde maal!.... Drie maal is scheepsrecht. Luitetiant Koppen met zijn kranige gezel len Frijns en Ellerman hebben dit spreek woordelijk gezegde bewaarheid. Ondanks stagnatie te Allahabad, wegens motorstoring beeft Koppen zijn kranige pres tatie volbracht binnen den oorspronkelijk vastgestelden tijd van tien dagen en wat stijgt die prestatie nog niet in waarde, als men daarbij rekent, dat het meer dan 15.000 K.M. lange traject is afgelegd ka slechts negen dagreizen. Hulde voor zulk een succes! Er zat spanning in het tempo waarmee de „Postduif" naar lnsulinde vloog. Duizenden, honderdduizenden hebben haar in gedachten gevolgd en naarmate de ranke vogel het doel naderde, steeg de belangstelling. Tot gisterenmorgen het bericht kwam: „De postduif is de laatste étappe begon nen. Van Singapore naar Batavia. Lest best. Na een glansrijke vlucht is het toestel na een eereronde boven Batavia ge- 1926 met een Fokker-verkenner van Koppen hagen naar Tokio vloog, 11 dagen, terwijl Van der Hoop en Van Weerden Poelman noodig hadden 12 dagen. Als van een leien dakje. „Ca va comme une lettre la poste", zegt men in Frankrijk als men wil aan duiden, dat iets vlot en zonder eenige moeite verloopt. Inderdaad wekt de reis van de „Postduif" dien indruk, dat het vanzelf gaat; afgezien van één dag opont houd te Allahabad, kwam niets in den weg. De berichten over de kleine storing te Allhabad loopen eenigszins uiteen, maar in elk geval blijkt daaruit, dat de storing niet van heel ernstigen aard was. Dat een dergelijk vlot verloop niet van zelf spreekt, blijkt uit de reis van den Duitschen vlieger Koennecke. die in Ben der Abbas nu weer wordt ongehouden. Voor de vliegtuigfabriek, die de machine bouwde Is dus deze vlotte reis al even zeer een compliment als voor de mannen in Nederland, die Sedert 1922 met taal doorzettingsvermogen werken voor de tot standkoming van een luchtpostverbinding met Indië. Aneta seint verder uit Batavia: De geestdrift bit de aankomst van luitenant Koppen, Friins en Elleman met de „Post duif" was zeer groot. Koppen werd her haaldelijk en onder daverende hoera's op schouders rondgedragen. Het enthousiasme was zóó groot, dat het militaire cordon verbroken werd. Het Wilhelmus werd ge zongen en toen de geestdrift een weinig bedaard was. werd de eerewiin rondge diend. Luitenant Koppen vertelde dat de terug keer naar Allahabad, kort na het opstij gen. te wijten was aan het dalen van den oliedruk in den middelsten motor. Bij on derzoek bleek, dat er een vuiltje tasschen de kleppen zat. De reparatie was van kor ten duur. maar toch werd besloten te Al lahabad te blijven en den motor grondig na te zien. Het lag in de bedoeling den volgenden dag den achterstand in te ha len. Toen de machine weer gereed was, werd naar een ander gedeelte van het ter rein „getaxied" en daar zakte de Postduit 60 c.M. diep in de modder, zoodat opnieuw zeer hard gewerkt moest worden om de machine vrii te maken. Den volgenden dag werd Calcutta gehaald en daarna ander half traject in één dag afgelegd, waardoor de achterstand tot een etmaal terugge bracht werd. De koene vlieger deelde mede dat de recordvlucht toch geslaagd was, doordat de afstand Amsterdam-Karachi in vier dagen is afgelegd, wat de Engelschen haast niet wilden gelooven, Zii waren er buitengewoon enthousiast over. Dezelfde geestdriftige stemming werd in Singapore geconstateerd. Hier toch is luitenant Kop pen. door den Gouverneur van de Straits, die hem zijn opwachting kwam maken, al lerhartelijkst ontvangen. Het traject BangkokSingapore, een af stand van 750 K.M ®ver de zee, is uit sluitend op kompas gevlogen. De „Post duif" kwam precies od het iuiste punt aan, hoewel er voortdurend wolken waren. „Wij zijn de eerste vliegers", zeide luitenant Koppen, „die dwars over het Perzische hoogland en niet langs de kust zijn ge vlogen." De huldiging der vliegers te Weltevreden, In de groote zaal van de Planten- en M H fülsraLv De „Postduif," die haar tocht naar Batavia glansrijk volbracht. Inzet links: luitenant Koppen, rechts: mecanicien Ellerman. vlogen te hebben, behouden geland onder enorme geestdrift en zooals wij reeds giste ren meldden, in tegenwoordigheid van een reusachtige menigte. Het luidde zoo eenvoudig het bericht, Yan de aankomst, dat gisterenmiddag geseind werd en dat wij gisteren ook nog in een ge deelte van onze oplage konden publiceeren: „Luitenant Koppen is met de Postduif te Batavia geland." Maar in al zijn eenvoud bevatte het de zekerheid, dat het aan den moed van onze Hollandsche vliegers gelukt was ten derde male ons heerlijk Oost-Indië met het moeder land te verbinden door een tocht per vlieg tuig- Ter illustratie van het afgelegde traject diene het volgend staatje: 1 October: Amsterdam—Sofia 1850 K.M. 2 SofiaAleppo 1500 K.M. 3 AleppoBushire 1500 K.M- 4 BushireKarachi 1850 K. M. 5 KarachiAllahabad 1500 K.M. 6 (Terug wegens motorstoring). 7 AllahabadCalcutta 770 K.M. 8 CalcuttaBankkok 1550 K.M. 9 BangkokSingapore 1600 K.M- 10 SingaporeBatavia 1200 K.M- Dit zijn de globale cijfers der afstanden, doch de totale afstand door Koppen en Frijns doorvlogen, is gelijk aan die van Geysen- dorffer en Scholte, en komt op 14775 K.M- Met de noodige koersafwijking bedraagt de totale afstand echter zeker meer. NeW®n we aan een afstand van 15195 K.M., zijnde de ofticieele lengte van de route, die op de Indië-vlucht met den heer Van Lear Black werd gevolgd, dan toont een vergelijking, dat Van der Hoop en Van Weerden Poelman noodig hadden voor het volbrengen van dn vlucht 55 dagen (inclusief 29 dagen verb'1)' te Philppopel). waarvan 20 vliegdagen. Gey- sendorffer er. Scholte volbrachten den tocht in een totalen reistijd van 16 dagen, waar van 13 vliegdagen, terwijl nu Koppen en Frijns Batavia bereikten in 'n totaal-tijd varj slechts 10 dagen, waarvan 9 vliegdagen. Het vliegdaggemiddelde van de eerste Indie- vliegers bedroeg 750 K.M., van de tweede combinatie 1168 K.M. en nu van de derde, van het team Koppen-Frijns-Elleman l®88 K.M. Dit laatste gemiddelde is buitengewoon hoog en is over een dergelijken afstand a'- leen bereikt door de Amerikaansche wereld- vliegers Broek en Schlee. Intusschen spreekt natuurlijk het duide lijkst het cijfer van het gemiddelde van den totalen reistijd, omdat het cijfer van het aan tal vliegdagen, waarmede men in het buiten land met betrekking tot volbrachte !an§e afstandvluchten dikwijls hoog van den toren blaast, feitelijk heel weinig zegt. Men kan immers ook een jaar over de luchtreis "a?r Indië doen en toch maar 13 vliegdagen he - ben. Maakten dan Gevsendorfler en Scho' e een moyenne over den totalen reistijd van 949 K.M., Koppen en Frijns hebben het we ten klaar te spelen de prestatie van hun voorgangers glansrijk te overtreffen door nu een daggemiddelde te bereiken van 1519 h-< Het is inderdaad verbluffend! In verband met het vliegen naar Nqder- landsch-Indië en Australië en naar China ei> Japan, is van verschillende zijden meerma'en gewezen op wat genoemd wordt het AlePP?" Bangkok snelheidsrecord, een route van n kleine 9000 K.M. die in den loop der ia^en door tal van lange afstandsvliegers werd be vlogen, in beide richtingen, en die dus als maatstaf kan dienen voor een vergelijkmg der tijden, door de verschillende werelddeel- vliegers gemaakt. Welnu, ook over dit Par" cours werd de snelste tijd gemaakt door Koppen en Frijns. Ze waren er over in 6 ha gen. Maar ook Broek en Schlee deden °\er deze route 6 dagen, zoodat onze Indië-vhe-- gers het record natuurlijk niet hebben gesla gen. Geysendorffer en Scholte deden er - dagen over. De Pinedo, bij gelegenheid van zijn Rome-Tokio vlucht in 1925, eveneens 9 dagen. Botved, de Dcensche vlieger die in En dan voor de vliegers Koppen en zijn helpers alle hulde. Het slagen van de derde Indië-vlucht geeft natuurlijk aanleiding tot velerlei be schouwing, die alle enthousiast zijn ge- stemd. Over de perspectieven, welke dit nieu we succes opent, worden vele meeningen geuit. Natuurlijk is dit nog lang niet het einde der mogelijkheden, betoogt het „Hbld. Eén machine voor de heele reis is al blijken de motoren dan ook nog zoo be trouwbaar niet de meest gewenschte toestand. De tijd van den dag, waarop ge vlogen kan worden, dient voor een per manente verbinding natuurlijk ten volle worden gebruikt. Dat mag van één be manning niet worden gevergd. De praes- tatie van het thans naar Batavia geijlde drietal verdient reeds groote bewondering. Het heeft meer gepresteerd dan men van menschen mag verwachten. Voor een ge- regelden dienst mag men zoo iets niet e:schen, wil men de betrouwbaarheid niet in gevaar brengen, die betrouwbaarheid, die, vooral in den aanvang, allereerste voorwaarde voor welslagen moet heeten. Bij eenzelfde snelheid als waarmede thans is gevlogen, kan dus. wanneer liefst door samenwerking met Groot- Brittannië, welks belangen met de onze voor een groot deel der lija samenvallen het komt tot een vliegdienst nog een of twee dagen worden gewonnen, zoodat de mail in een week van Amsterdam in Batavia zou kunnen zijn. Straks als de resultaten van het werk voor den Schneider-cup gedaan, zich doen gelden in eten verhoogde snelheid van het verkeersvliegtuig wellicht nog korter. Maar na Van der Hoop en Geysendorf fer heeft nu ook luit. Koppen zich voor altijd een plaats verzekerd onder de pio niers, die hun persoonliikheid hebben in gezet voor het aanhalen van den band tusschen de deelen van het rijk aan de Noordzee en in de tropische zeeën. Da* hij en zijn kameraden dat deden met een 'n Nederland gebouwde en aan Neder- landsch vernuft ontsproten machine, ver hoogt de ideëele waarde van dezen tocht. Wij tellen mee in de luchtvaart, zooals wij meetellen in de zeevaart en op zeer veel ander gebied. Een natie, wier zonen dat kunnen en op de wijze van Koppen en zijn makkers nu weer het doel, dat zij z'ch stelden weten te bereiken, een volk, dat op het terrein van de wetenschap en den ondernemingsgeest kan wijzen op ko- ryphaeën, die de vergelijkmg met niemand hunner vakgenooten behoeven te schuwen is waard, dat men fier is °P het voorrecht tot haar te behooren, Allen kleinhartigen ten sppt. Dat danken wii ®f, e aa" de beman ning van de „Postduif. De geestdriftige ontvangst te Batavia. Omtrent de geestdriftige ontvangst, wel ke aan luitenant Koppen, Frijns en Eller man te Batavia ten deel viel, meldt Aneta nog het volgende: Onder de aanwezigen werden opgemerkt de directeur van Gouv.-Bedrijven, ir. D. de Jongh. de president van de Factorij, de heer G. W. A. M- Groskamp, tevens be stuurslid van de Ned.-Ind, Ver. voor de Luchtvaart, de president van de Kon. Paketvaart-Mij., de heer N. van Zalingen, de directeur van de St.-Mij. Nederland, mr. D. N. Delprat, d'.e met den directeur van de K. L. M.. den heer A. Plesman, mede aanwezig, naar Indië vertrokken was in verband met de verbinding Nederland- Indië, de burgemeester van Batavia, mr. A. Meyroos. Een vijftal kransen werden geschonken van de Ned.-Ind. Ver voor de Luchtvaart en van K. L. M. Dierentuin te Weltevreden ie luit mant Koppen met zijne tochtgenooten 's avonds gehuldigd. De zaal was stampvol. Tallooze bloemstukken stonden op het podium en in de voorste gelederen van het publiek bevonden zich vele autoriteiten en leden van het Indische Luchtvaartmmité. Precies om acht uur traden de vliegers de zaal binnen. Zij bestegen onder don derend gejuich van het publiek en de to nen van het Wilhelmus, het podium. Als eerste van de vele sprekers trad de heer N. van Zalinge, Voorzitter van het Luchtvaartcomité, naar voren. Toen het eindeloos gejuich bedaard was, zeide de spreker, dat de vlucht van een zakelijk standpunt bezien, tot de grootste dank baarheid aanleiding geeft. Spr. bracht dien dank over namens de Indische Luchtvaart- verceniging en de burgerij van Batavia. Daarna bood hij den drie vliegers me dailles aan en bovendien aan luitenant Koppen een zilveren beker met cham pagne gevuld. Als tweede spreker huldigde de direc teur der Gouvernementsïiedrijven, ir. D. de Iongh, de vliegers voor den korten duu*- van deze postvlucht. Vervolgens consta teerde de burgemeester van Batavia. Mr. Meijroos, dat de vliegers bewezen hebben, dat Nederland het ook kan, en dat Neder land trotsch kan zijn, dat het vliegrecord met dezen uiterst snellen tocht verbeterd De waarnemend commandant van de Luchtvaartaf deeling. Majoor Odewald, bracht den vliegers lof namens het Indi- schc leger. Mr. van Doorninck, burgemeester van Meester Comelis, overhandigde vervolgens met een toepasselijk woord drie schilde rijen. De heer Plesman. directeur van de K. L. M. zette uiteen hoe hii met mr. Del- prat naar Indië gekomen is met het doel het burgerlijk vliegwezen in Indië te be vorderen. De vliegers, aldus spreker, heb ben ons dit gemakkelijk gemaakt. De di recteur verklaarde zich verheugd, dat Kop pen geslaagd is. Hij huldigt ook diens twee tochtgenooten, Spr. bracht het drietal dank voor den grooten steun, dien zij hem ge geven hebben bij zijn arbeid en herinner de aan de hulpvaardigheid, die luitenant Koppen heeft ondervonden van Generaal Snijders. Deze toespraak werd begroet met een daverend hoera. Vervolgens sprak mr. A. B. Cohen Stu art een woord van hulde namens het Al gemeen Nederlandsch Verbond. Prof. mr. A. S. Oppenheim, hoofdver tegenwoordiger van de Bataafsche Petro leum Maatschappij, hield vervolgens nog een geestige toespraak. Ten slotte kwam luitenant Koppen zelf aan het woord. Hij dankte" voor de hem en den zijnen gebrachte hu.de en in het bijzonder den heer Plesman. wiens steun niet minder geweest is dan die. welken hij van Generaal Snijders mocht ondervinden. Luitenant Koppen hoopte, dat de plannen voor een civielen luchtdieiist :n Indië spoe dig verwezenlijkt mogen worden. Ten slotte wekte de hier Van Zalinge. allen op, blijvend enthousiasme voor het! luchtverkeer te blijven koesteren. Spreker sloot met een woord van dank voor de betoonde belangstelling de bijeenkomst. De aanwezigen hieven ten slotte een daverend gejuicht aan. Aneta verneemt ten slotte nog, dat lui- 'enant Koppen het tijdstip van vertrek uit Batavia naar Nederland vastgesteld heeft 0p Maandag 17 October. Mevrouw Grayson gestart, P.euter seint uit New-York: Mrs. Francis Grayson is in haar Sikorsky- vliegtuig „Dawn" naar Old Orchard in Maine vertrokken, als eerste étappe voor de vlucht van New York naar Kopenhagen over den' Atlantischen Oceaan, welke zij van plan is te ondernemet. Eenigen tijd geleden stelde de heer W. van Graft te Schiphol, de eenige persoon in Nederland, die bezitter en tevens bestuurder van een vliegtuig is, de gelegenheid open bij hem opgeleid te worden tot bestuurder van een vliegtuig. Als eersten leerling mocht de heer v. Graft Freiherr von Boenigk inschrijven. De heer Von Boenigk, die werkzaam is op een tabaksplantage in Deli, wilde zijn Europeesch verlof besteden om vliegen te leeren, ten einde na zijn terugkeer in Indië als piloot te kunnen fungeereu bij de toepassing der methode om ziekten onder de tabaksaan- plantingen te bestrijden door middel van be stuiving in de lucht. De heer Von Boenigk maakte goede vor deringen en legde dezer dagen examen af. Hij werd ook geneeskundig goedgekeurd. Naar de „Tel." verneemt, wordt van rijks wege een regeling overwogen, waarbij zal worden vastgesteld, dat het geven van vlieg- onderricht door particulieren niet langer zonder toezicht van overheidswege zal mogen plaats vinden. Naar Reuter uit Bender Abbas seint, kon de Duitsche vljeger Könnecke Zondag niet vertrekken wegens motordefect. BENOEMINGEN. Z. D. LI. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Eere-Kanunnik van het Kathe draal Kapittel den H.E. heer Mgr. A. J. Ho- Iiërhoek; tot Rector van het St. Bernardus Gést. te A'dam den W. E. Heer J. Bots; tot kapelaan te Haarlem (O. L. V. Kon. v. d. Allerh. Roz.) J. Timp, te Zaandam; G. Morsch, te Hillegom (H. Jozef) A. Verhaar, die kapelaan was te Nootdorp; tot kapelaan te Brielle W. Bende en te den Hoorn (Schip luiden) K. Westerkamp, neom. AMSTERDAM, 10 Oct. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 569 vette koeien, waarvan de prijzen waren le qual. 90106 ct., 2e qual. 8090 ct., 3e qual. 6880 ct. per kg. slachtgewicht170 melk- en kalf- koeien f 300375 per stuk 102 vette kal veren le qual. 90112 ct., 2e qual. 8090 ct. per kg. levend gewicht 42 nuchtere kal veren f 1219, 124 schapen f 2632 per stuk 570 varkens, Hollandsche, Overz. en Geldersche le qual. 7980 ct., 2e qual. 7879 ct., vette varkens 7677 ct. per kg. slachtgewicht 36 paarden f 160225 per stuk. ALKMAAR, 10 Oct. Vee. Aanvoer 30 koeien f 250—450, 9 vette kalveren f 60 140, id. per kg. f 1.201.45, 23 nuchtere kalveren f 823. PURMEREND, 10 Oct. Vee. Op de na jaarsvoormar kt waren aangevoerd 1080 run deren (740 v. j.). Melkkoeien f 240375, kalfdragende koeien f 230C400, vaarzen f 130240, pinken f 70170, gras kalveren f 4090. Handel matig. APELDOORN, 10 Oct. Eieren. Aanvoer 20.000 stuks. Prijzen f 911, middelprijzen f 10.25. Handel gewoon. AXEL, 8 Oct. Granen. Ter markt werd heden betaald voor tarwe f 1113.75, rogge f 8—9.25, gerst f 12—12.75, haver f 8—9, erwten f 2125.50. AMSTERDAM, 10 Oct. Aardappelen (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 6.256.50, id. blauwen f 5.75, id. bi. eigenheimers f 4.504.75, id. roodstar f 44.50, id. eigenheimers f 34.50, id. eigenheimer poters f 2.754 p. hl. IJpol- der eigenheimers f 56, id. bravo's f 79, id. blauwe eigenheimers f 67, id. eigen heimer poters f 5 p. 100 kg. Drentsche eigenheimers f 34.50 p. hl. Anna Pau- lowna zand f 911 Hillegommer zandaard- appelen f 911 p. 10 kg. Spuische eigen heimers f 4.75 Friesche borgers f 4.25 4.50 p, hl. AMSTERDAM, 10 Oct. Binnenl. gra nen. (Boerennoteering.) Oude tarwe f 15 16'/2, nieuwe dito f 1114%, rogge f 10% —11%, chevalier gerst f 1212 3/4, haver f 10%11 duiveboonen f 1516, paarde- boonen f 1213, groene erwten f 25—28, alles per 100 kg., karwijzaad f 2020% en blauw maanzaad f 2223% per 50 kg. ROTTERDAM, Maandag 10 October! Vee. Ter markt waren aangevoerd 473 vette runderen, 189 vette en graskalveren, 766 schapen en lammeren, 1434 varkens. De rijzen waren als volgt koeien le qual. 1—1.10, 2e qual. f 0.90—0.80, 3e qual. f 0.700.60, ossen le qual. f 0.900.97%, 2e qual. f 0.80—0.70, 3e qual. f 0.600.5Ö; kalveren le qual. f 1.551.75, 2e qual. f 1.351,10, 3e qual. f 0.950.80, schapen le qual. f 0.60-^0.70, lammeren f 0.750.85, varkens le qual. f 0.640.65 2e qual. f 0.62—0.59, 3e qual. f 0.57—0.55, export f 0.61—0.66. Vette koeien en ossen met weinig aanvoer, van prima qual., waardoor prijzen iets vaster Schapen en lammeren eveneens met geringen aanvoer en hoogere prij?en. Varkens redelijk verhandeld tot stationnaire prijzen. Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 1819, zaai f blauw maanzaad f 4143, karwij zaad f 37—39, koolzaad f 19—20, kanarie zaad f mosterd geel fbruin f boek weit Manchoer, loco Silo gezakt, spoorvrij f 14, Amerik. Oct./le helft Nov. afl. f 12.60. Aardappelen. Schoolmeesters W'estl. zand 12 c. per kg., Geldersche en Brab. drielingen klei f 33.50, Zeeuwsche bonte f 5.506, blauwe f 5.25-5.75, idem eigenheimers f 44.25, Brielsche eigenh. f 4.255, blauwe eigenh. f 4.50—4, Belgische eigenh. f 3.2-3.75. Aanvoer tamelijk, meer vraag. PURMEREND, 11 October. Kleine Fa brieksbaas 20 st., met merk 49; Kleine Boerenkaas 7 st. met >erk 49 50; Com missiekaas 2 st.; Goudsche kaas 2 st. met merk 50. De handel op de kaasmarkt was goed. Boter 675 K.G. Runderen waaronder 325 vette 0.75- 1.Ó05 per kilo matig, en 166 melk- en gelde J 125350 per stuk matig; stieren 26 st. 0.750.95 per kilo; parden 7 st. 600—- 750 per stuk stug; vette klveren 63 st. 1.30—1.50 per kilo mtig; nuchtere kalve ren 216 st. 11—39 per stuk'; vette var kens 70 st. 6366 per kilo, vlug; zouters 62—65 per kilo; magere varkens 70 st 20—36 per stuk, stug; biggen st. 12— 20 per stuk, vlug; schapen 1436 st. f 26 38 per stuk, vlug; ganzen 328 st. ƒ4—5.50 er stuk. Kip eieren 9.50—10.50 per 100 st eendeieren q.— per 100 st. Appélen 150 zakken, 24 per zak; peren 550 zakken 24 per zak. Kipeieren 30.200 ƒ9.4011.20 per 100 st eendeieren 31.317 st. 77.20 per 100 st. BODEGRAVEN, 11 October. 362 wagens kaas; 14.358 st. Eerste soort met Rijiksmerk 54-S68; 2e soort m. rm. 4852; zware m. r.m. tot 63; zonder r.m. 4755, Handel matig'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5