Buitenlandsch Nieuws, Kamer No. 19 FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. 9- GEMENGD NIEUWS. Een treurige vondst. Botsing tusscHen twee motor- trams te Velp. Met de auto over den kop. Een ontploffing, die nog goed afliep. De groote rivieren vallen. Het tragisch einde van drie verstekelingen. Een twist met noodlottïgen afloop. KUNST EN KENNIS. Inhoud van tijdschriften. UIT ONZE OOST. De rysthandel Strenge maatregelen tegen de communisten. 4*olcn en Lilaaeo. Maarschalk Pilsoedski is, in gezelschap ran den minister van onderwijs en den waar- lemend minister van buitenlandsche zaken laar Wilna vertrokken, waar zich de minis ter van binnenïandsche zaken reeds bevindt. Ter gelegenheid van den zevenden ver jaardag van het verlies van Wilna hadden in geheel Litauen groote betoogingen plaats om uiting te geven aan het daarover be staande leedwezen. Op talrijke vergaderin gen werden protestmoties aangenomen tegen het Poolsche terrorisme in de bezette hoofd- rtad Wilna, uitgeoefend tegen de Litauers tn Litausche instellingen. Te Wilna hadden groote feestelijkheden nlaats onder deelneming door maarschalk iflsoedski, met groote geestdrift begroet loor de geheele bevolking van de stad. Om Iwee uur werd onder leiding van den maar- ichalk een belangrijke politieke conferentie gehouden, ter bespreking van de maatrege len, genomen door de Litausche autoriteiten tegenover de Polen en de houding van de Poolsche regeering in deze quaestie. Later Werd ook de commandant van de grenstroe pen tot de conferentie toegelaten. Des morgens had een groote parade plaats gehad voor generaal Zeligowski (die inder tijd Wilna heeft bezet.) In een groote bijeenkomst van alle poli tieke partijen werd gewezen op den wensch ran Polen naar een goede verstandhouding ran het Litausche voik niettegenstaande de vijandige houding van de regeering van Wol- demaras. Daarna werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarbij werd vastgesteld, dat de daad doorl de Litausche regeering (n.l. het optreden tegen de Polen m Litauen) geschied is om haat te wekken fnsschen beide volken en Polen en Litanen vijandig tegenover elkaar te doen staan. Po len wenscht geen conflict met Litauen noch wil het het onafhankelijk bestaan van den Litauschen staat te niet doen. De motie doet tenslotte een beroep op de Poolsche regee ring om de geestelijke vrijheid van de in Litauen vervolgd wordende Polen te waar borgen. Brand te Lens. Bij een brand in het hotel Algerie te Lens is een loods, waarin twintig personen aan wezig waren, ingestort. Men heeft twee ver koolde lijken en twee gewonden uit de puin- boopen gehaald, benevens twaalf personen, iie ongedeerd bleken. Vier personen wor den nog vermist Men weet niet of zij zijn omgekomen, of dat zij zich in veiligheid heb ben weten te brengen. De schade is 100.000 francs. Inval in een uitgeverszaak. Inspecteurs van den buitengewonen poli- Eedienst te Brussel doorzochten de uitge verszaak van de Communistische Partij; zij legden beslag op 600 nummers van het blad »Le Consent," op anti-militairistische ver handelingen, op den vorm van het nummer ran het gewraakte blad, en op de voorraden ran het Italiaansche communistische blad ,Unica." Een Deensch Duitse he Jury. De permanente bemiddelings-jury, waarin bet DeenschDuitsche bemiddelings- en ar bitrageverdrag van 2 Juni 1926 voorziet, is Ihans benoemd. De beide regeeringen hebben gezamenlijk fraaf Van Lynden van Sandenburg, Kamer- beer van de Koningin der Nederlanden, tot roorzitter benoemd. Tot leden heeft de Deensche regeering bc- aoemd: de heeren Julius Moelier, rechter in bet Deensche Hooggerechtshof, en Unden, ien voormaligen Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken. De Duitsche regeering benoemde: prof. Fleischmann van de Universiteit te Halle, en prof. Freiherr von Waldkirch, van cfe universiteit te Bern. Alle geschillen van politieken aard zullen deze jury worden voorgelegd, tenzij zij langs de gewone diplomatieke kanalen zijn gere geld. De geschiedenis van den oorlog» Het eerste der twee deelen met Britsche 'documenten over het ontstaan van den oor log, loopend van 1898 tot 1914, welke zijn samengesteld door dr. Gooch en dr. Tem- jperley, zijn door de Landsdrukkerij gepu bliceerd. Het eerste deel is getiteld: „Het einde van het Britsche isolement", het tweede: „Britsch-Japa'nsch verbond en Fransch-Britscbe entente". Het besluit om deze keur uit diplomatieke documenten te publiceeren, werd door Ram- fcay MacDonala' genomen toen hij premier iwas en werd daarna door Sir Austen Cham berlain bevestigd. MacDonald was van oor- jdeel dat, nu de geheime archieven te Ber lijn, Weenen en St.-Petersburg voor de Wereld geopend zijn het in het belang der Tiistorische waarheid zou zijn. dat ook de Britsche mededeelingen en memoranda zou- iden worden gepubliceerd. De documenten, die in het eerste deel zijn ITervat, begonnen in 1898, toen het besluit wern' genomen de traditioneele politiek van isolement prijs te geven en haar te vervan- door een politiek van bondgenootschappen. Zij eindigden met de onderteekening van de Britsch-Fransche overeenkomsten in 1904, welke feitelijk mogen worden beschouwci als Be vestiging der Entente Cordiale. De Iersche verkiezingen. Cosgrave, tfie zoowel voor Cork City en jCarlow (Kilkenny) is gekozen, heeft besloten yoor het laatste district zitting te nemen. Denis Gory, voormalig leider der Boeren, fiartij, zal de vacante plaats betwisten. Een aardbeving te Weenen. Omstreeks 8.50 Zaterdag-avond werd een krachtige aardbeving waargenomen, welke jeenige seconden aanhield. De stoot was van een hevigheid, als men hier sedert jaren niet had gevoeld. Het telefoonbedrijf werd hier en daar ge stoord. In de huizen stonden de meubels te schudden, de lampen schommelden, de deu ren sloegen open of licht. Tegelijkertijd hoorde men een sterk onderaardsch gerom mel. De aardbeving duurde van 20 tot 34 se conden. Alle toestellen van het seismogra- fisch instituut werden volkomen vernield. De aardstooten waren ook in de schouw burgen waarneembaar. In het Duitsche Volkstheater brak paniek uit. De tooneel- spelers zetten echter het spel voort, hetgeen kalmeerend op het publiek werkte Talrijke schoorsteenen stortten in- In enkele stadswijken liep de bevolking in paniek de straat op. Op vele punten moest de brandweer op treden in verband met de door de aardbe ving veroorzaakte schade. Ook uit Graz en Brünn komen berichten omtrent hevige aardstooten. Te Praag en in de omgeving, werd een lichte aardbeving waargenomen, welke geen schade veroorzaakte. Zuldslavië en Burgarije. De Z.-Slavische gezant heeft met den minis ter van buitenlandsche zaken Boerow een op vriendschappelijken toon gevoerd onder houd gehad over de jongste agitatie der Macedonische revolutionnairen. Hij ver strekte Boerow eenige inlichtingen omtrent den moord en o'e do»r Belgrado genomen maatregelen, waarna hij wees op de ernstige gevolgen, welke de Macedonische actie op de betrekkingen tusschen Belgrado en Sofia kunnen hebben. fn Bulgaarsche kringen betreurt ec ver oordeelt men de misdadige woelingen ern stig. De Bulgaarsche regeering zal alles doen, dat de vriendschappelijke, betrekkingen ge handhaafd blijven. De drie dader» van den aanslag op gene raal Kovasjiwitsj werden door de plaatse lijke militie in de bergen nabij den weg van Radowitsje naar de Bulgaarsche grens in een grot ontdekt en aangevallen. Na een lang durig vuurgevecht vonden de aanvallers in de grot twee lijken. De derde moordenaar werd levend gevangen en naar Istip ge bracht. Volgens het „Ag. Avala" werden in Zuid- slavië prolestvergaderingen tegen de aansla gen gehouden, waar de regeering alle ge- wenschte hulp werd aangeboden om de mis dadigers te ontdekken „in het kamp van generaal Protogerof. waar zij in werkelijk heid schuilen". Met groote plechtigheid heeft de begrafenis van generaal Kovasjewitsj op staatskosten te Belgrado plaats gehad. In den morgen werd een protestvergadering door 10.000 deelne mers gehouden. Spoorwegongeluk. Naar de spoorwegdirectie meldt, zijn bij het rangeeren in het station Bebra vijf goe derenwagens ontspoord. Zij vielen alle om. Een rangeerder kwam hierbij om het leven. Gevecht met komitadzji's. Gisterennacht had een afdeeling Grieksche gendarmerie bij Gornitsjowo, in het gebied van Fiorina, een ontmoeting met een bende Bulgaardsrhe komitadzji's. Na een uur vech- tens werd de bende op Bulgaarsch gebied teruggedreven met achterlating van twee dooden op het gevechtsterrein. De lijken der komitadzji's worden te Fiorina tentoonge steld. De bende zou het Grieksche gebied via Kaymaktsjalan (Servië) zijn binnenge drongen. Munitie-ontploffing. Ten gevolge van het ontploffen van een hoeveelheid in het ongereede geraakte munitie in de laboratoria van het arsenaal te Quebec, werden twee man gedood. De toestand fn Mexico. Volgens bij de Mexicaansohe legatie bin nengekomen berichten is de toestand in heel Mexico thans rustig en is de regeering den toestand volkomen meester. Alle spoorweg verbindingen zijn hersteld. Gomez en zijn volgelingen ontwijken den strijd, maar men gelooft dat de regeeringstroepen hen binnen kort zullen omsingelen. De toestand in Mexico is normaal. De burgeroorlog in China. Het eeste eskader kruisers dat tijdens de crisis in China werd uitgezonden ter ver sterking van de Engelsche vloot in China, keert de eerste week van December naar Malta terug. Het moederschip voor vliegtui gen „Hermes" zal permanent in China wor den gestationeerd. Officieel wordt door het ministerie van oorlog medegedeeld, dat tusschen midden October en het eind van November ongeveer 1650 man troepen naar Engeland zullen terugkeeren, die in Januari j.l. voor den dienst in China werden opgeroepen. Intus- schen wordt uit Sjanghai gemeld, dat de „Karmala", die Vrijdag vandaar naar Enge land vertrekt, een aantal troepen mede terugneemt. Aardschokken. Te Los Angeles en Chattanooga (Ten nessee) zijn lichte aardschokken waarge nomen. Een bomontploffing. De New-Yorksche politie is druk bezig een onderzoek in te stellen naar een ge- geheimzinnige bomontploffig, welke Zater dag j.l. in een woning heeft plaats gehad en waarbij vijf menschen werden gedood en twaalf gewond. Naar men gelooft werd het appartement gebruikt als werkplaats voor de vervaar diging van bommen. Een bom, die onder dc puinhoopen werd gevonden, was pre cies van dezelfde soort als die. welke in Augustus LL tijdens de agitatie voor Sac- co en Vanzetti in den Underground wer den ontdekt. Een lijk, dat is geborgen, zou dat van een anarchist zijn. Verkiezingen in N. Zuid-Wales. Na een heftige verkiezingscampagne in Nieuw Zuid-Wales wijzen de resultaten op de mogelijkheid, dat de Labour-regeering van Lang zal worden verslagen. Tot dus ver zijn 41 regeeringscandidaten gekozen, terwijl de coalitie-oppositie, bestaande uit nationalisten en boeren, 43 stemmen ver wierf. Het definitieve resultaat is nog niet be kend, doch men verwacht, dat de oppo sitie nog meer stemmen zal winnen. Ba- vin, de leider der oppositie, verwacht een meerderheid van tien stemmen. In twiptig minuten over het kanaat. De snelste boot ter wereld. BERLIJN, 10 Oct. (V.D.) Naar de B.Z. am Mittag uit Londen meldt, is een Franschman Gasenko erin geslaagd met een boot, welke vel overeenkomt met een watervliegtuig en met een onderzeeboot vertoont, doch waar mee men vliegen, noch duiken kan, het ka naal in 20 minuten over te steken. De machi ne verbruikt 30 gallon benzine per uur en kan een snelheid van ongeveer 80 mijl (150 K.M.) per uur ontwikkelen. Een Engelschman, die zich voor deze uit vinding interesseert, heeft verklaard, dat de mogelijkheid bestaat om booten te bouwen, waarmee men 100 personen tegelijk kan ver voeren en waarmee men den Atlantischen Oceaan in 40 uren zou kunnen oversteken. Twee-persoons-booten, welke 75 a 100 mijl per uur zouden kunnen afleggen zouden niet meer dan 50 pond kosten en naar hij zeide, nog gemakkelijker te besturen dan auto's. Stormen op zee zonden geen bezwaren op leveren. De Amerikaanse he Legionnaires te Londen. LONDEN, 10 Oct. (V.D.) Hedenmorgen zijn de Amerikaansche legionnaires in het Buckingham Palace door den Koning en de Koningin ontvangen. Daarna werd hun in Guildhall een lunch aangeboden door den Lord Mayor en de stad Londen, waar o.m. ook aanzaten de minister van buitenlandsche zaken, Sir Austen en Chamberlain en de mi nister van oorlog Sir Lamiqg Worthington Evans. Het woord werd gevoerd door Sir Rowland Blades, de Lord-Mayor van Londen achtte het bezoek aan Frankrijk belangrijk met het oog op de handhaving van den vrede, welke hij 'n essentieele factor noemde voor het be staan van iedere natie. De gebeurtenissen in den Balkan. LONDEN, 10 Oct. (V.D.) In politieke kringen alhier verwacht men, dat het Ser- visch-Bulgaarsch conflict door directe «ader handelingen uit de wereld kan worden ge holpen. Mochten evenwel deze onderhandelingen geen succes hebben, dan wordt inmenging van de grootste Locarno-raogendheden, n.L Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitschland en Italië wenschelijk geacht, terwijl pas in de laatste instantie tot bijeenroeping van den Volkenbondsraad moet worden overgegaan. Overigens bestaat de meening, dat oorlogs gevaar uitgesloten moet worden geacht. Een wereld-autotentoonstelEng. Londen, 10 Oct. (V.D.) De auto-tentoon stelling, welke Donderdag a.s. te Olympia zal worden geopend, en welke negen dagen zal duren zal het meest moderne type wagen bevatten van alle landen, waar auto's wor den geliouwd; ook Dultschand zal op deze tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. Ieder jaar trekt deze tentoonstelling be zoekers uit alle deelen van de wereld; ver wacht wordt, dat dit jaar 300.000 personen Olympia zullen bezoeken. Volgens schatting bestaan er op dit oogen- blik 28 millioen motorvoertuigen op de we reld; en nog steeds blijft 'de vraag aanhouden. Er is een scherpe concurrentie ontstaan onder de producenten .hetgeen tot gevolg heeft, prijsverlaging en tallooze verbeterin gen, zoowel wat bouw en constructie aan gaat, alsbok wat betreft het verbruik van benzine en olie en de techniek van den motor. Verschillende producenten houden hun model-1928 zorgvuldig geheim tot de opening van de tentoonstelling op Donderdag a.s. VERDRIJVING VAN SCHOOLZUSTERS UIT STRAATSBURG. De „Elsasser" van 28 September deelt o.a. mede: „Met onbegrensden haat en onbeschrijfe lijke woede zet de socialistische en radi cale gemeenteraad van Straatsburg zijn strijd tegen de katholieken voort. Voor twee jaren voerde hij onder miskenning van alle recht en wet de interconfessio- neele school in. Wat dat beteekende, ver rieden de socialisten en hun aanhangers zelf met de verklaring, dat het herstel der interconfessionneele school de eerste stap is naar de leekenschool. Dat dit juist is en dat zii die de macht der Straatsburger stadsregeering in handen hebben, daar op aan stu ren, treedt duidelijk gjenoeg, hoewel op verdekte en sluwe wijze, aan het licht. Na de hoepitaal- en twezenhuis-affaïre heeft bij den aanvang van het nieuwe schooljaar de Straatsburger gemeenteraad in afspraak met het schooltoezicht eeo nieuw bewijs van zijn fanatieken gods diensthaat gegeven.... Poincaré, Barthoui Clémenceau, Pichon en andere hebben de bij ons zoo popu laire Rappoltsweiler schoolzusters hunnen hoogsten lof toegezwaaid en hen voor haar opoffering den dank der republiek gebracht Het schooltoezicht en de stadsregeering van Straatsburg bekommeren zich om deze Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. Mabin, die bloosde en boos was op zich zelf, ontwaarde een hoed van zacht vilt met een breeden rand. De hoed werd snel alge- nomen en ze zag de eigenaar van de pret tige stem. Voordat hij sprak wist ze dat de man en de stem bij elkaar hoorden ze vormden om zoo te zeggen één geheel. Want het hoofd was dat van een man, die zijn jongensjaren wel een heel eind achter zich had liggen, maar die zonder twijfel toch nog jong was. Ze zag een blozend gezicht en een grooten, blonden baard en hij keek met een blik die gettrigde van een zonnig humeur al werden zijn mooie, helderblauwe 'oogen op het oogenblik een beetje verduis terd door een uitdrukking van spanning en Ongeduld. Allemachtig.o, pardon! Dit zei hij terwijl hij op den drempel stond en zijn hoed afnam, Boos op zichzelf, rood en stoffig, strom pelde Mabin naar het midden van het ver trekje over boeken cn papieren, die overal verspreid lagen. Ik probeerde het raam open te schuiven, legde ze uit. Het is... het is... ver" schrikkelijk hier binnen. Permitteert U. Hij kwam binnen en Mabin zag dat hij ta melijk groot was, breedgeschouderd en klee- ren droeg die zeker niet in Engeland ge maakt waren. Hij had iets „ik-weet-niet- wat" over zich, dat toonde dat hij in een ander milieu dan dit thuis hoorde. Zijn baard en zijn lange haren wezen daar ook op. Dit gaf iets wilds, iets romantisch aan zijn uiter lijk, dat echter eerder aantrekkelijk dan hinderlijk was. En de stem getuigde zoowel van een goede opvoeding als van een bij zondere beschaving. Alles bij elkaar was hij 'n man die direct voor zich innam en Mrbin, die hem verlegen be dankte, stelde direct belang in hem. Waar kwam hij vandaan?,Wie was hij? Wat deed hij flier? Zie zoo! riep hij, toen hij na lang wrik ken en duwen en na eenige hinderlijke meu belstukken verwijderd te hebben, erin ge slaagd was het raam op te schuiven. In elk geval hebben we nu lucht. Maar het is de vraag of het frissche lucht is. Ik denk overigens dat u hier in dit donkere hol de zon niet zoo vaak zult zien dat u hem mist als hij weg is. .Glimlachend veegde hij bet .vuil van zijn J handen met een gekleurde zakdoek. Mabin lachte schuw. Noemt u Londen een donker hol? zei ze bedeesd. Zeker. O! zei ze en zweeg. Het was niet gepast om een lang gesprek met een vreemdeling aan te knoopen en trouwens, ze had niets meer te zeggen. Hij, van zijn kant, scheen ook verlegen met de situaitie.a Hij ging door met zijn handen te wrijven ofschoon ze allang schoon waren en hij glimlachte. Eindelijk zei hij: Waar ik vandaan kom zijn de boomen zoo hoog als dit huis en het klimaat is er hemelsch- Werkelijk! Ja. En als men dan acht jaar uit Enge land oveg is geweest, is het klimaat hier barbaarsch. Ja, dat denk ik ook wel. En de menschen I^Goeie genade, ik was vergeten hoe ellendig de menschen er hier uitzien. Wat een vuj(e leegloopers zie je hier op straat en wat hebben die menschen een moeilijk, een duivelsch moeilijk en hard leven. Mabin's belangstelling werd steeds grooter. Het leek gek, dat een man, dien ze nooit te voren gezien had, een gesprek aan knoopte en zijn meening ten beste gaf over zijn geboorteland ze vermoedde tenminste, dat Engeland dat was, bij zijn terugkomst uii den vreemde. Maar zijn prettige, openhar tige manier .van praten deed haag ook 'n hulde van de zijde der vertegenwoordigers van Frankrijk geenszins. Bij den aanvang van het schooljaar wer den in St. Jean (Straatsburg) zuster So- lange meedoogenloos door twee leeken- onderwijzeressen vervangen. Hoe is dat te rijmen met de woorden van den minister?" SOCIALISTEN VOOR DEN TERUGKEER DER CARTHUIZERS. Volgens een mededeeling van den gene- raal-vicaris van Grenoble steeg het aantal onderteekeningen der petitie aan de Ka mer ten gunste van den terugkeer der Cart- huizers in het departement Duba alleen tot 100.000. De gansche Dauphine verlangt herstel van het schandaal van 1903. In het roode Grenoble onderteekenden ook de socialisten talrijk de petitie. Nauwelijks 2 pet. der inwoners weigerden te ondertee kenen. Alle bevolkingsklassen zijn over tuigd dat de provincie slechts dan tot bloei kan komen, wanneer de stille Cart- huizer monniken de groote Chartreuze weer betrekken mogen, omdat dit de gan sche streek met haar grooten omvang weer aan verdiensten en brood helpt. INTERNATIONAAL CHRISTELIJK VAK VERBOND. Onder voorzitterschap van den heer Jo seph Scherrer werd op 5 en 6 October jl. te St. Gallen (Zwitseland) een bestuurs vergadering gehouden van het Intematio- aal Christelijk Vakverbond. De vergade ring werd bijgewoond door vertegenwoor digers der christelijke vakbeweging uit België, Duitschland, Frankrijk, Hongarije, Nederland, Oostenrijk en Zwitserland. Op deze vergadering werden verslagen uitgebracht over de werkzaamheden der vertegenwoordigers der christelijke vak beweging ter Économische Conferentie en ter Tiende Internationale Arbeidsconferen- tie. Het bestuur besloot in 1928 het vierde internationale congres der christelijke vak beweging te doen plaats hebben. De voor bereiding van dit congres werd opgedragen aan het dagelijksch bestuur. Na ampele bespreking van de vraagstukken der ra tionaliseering en der economische concen tratie werd besloten, deze vraagstukken tot een speciaal punt op de agenda van het congres te maken. Het bestuur heeft een commissie voor vrouwenarbeid vastgesteld. De dames Baers (België), Amann (Duischtand) en Lafeuille (Frankrijk) werden tot leden de zer commissie benoemd. Uit meerdere lan den zullen nog deskundigen aan deze com missie worden toegevoegd. Het bestuur heeft het dagelijksch bestuur belast met de samenstelling van een spe ciale commissfe Voor emigratie-vraag stukken. Gisteren heeft de zandzuiger Vlaardingen 4 in den Nieuwen Waterweg opgevischt het lijk. van den 25-jarigen Noorschen zeeman Alfred Unïpea. Geen persoonlijke ongelukken. Te Velp heeft gistermorgen een ernstige hotsing plaats gehad tusschen twee motor- trams van de Geldersche Tramweg Mij. De tram, die uit de richting Dieren kwam en 'riftfèst wachten hij het station Velp op de tram uit richting Arnhem, om daar te pas- seeren, is doorgereden. Juist op de bocht bij de Biljoenschelaan te Velp botsten beide trams Tegen elkaar. De tram uit Arnhem had een vrij groote vaart, daar zij een helling moest oprijden. De andere tram had zich juist in beweging gezet. Het voorbalcon van de Amhemsche tram werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl de goederenwagen achter den motorwagen uit de rails werd geworpen. De andere motorwagen liep geringer schade op, in hoofdzaak glasschade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De goederen wagen werd door aanwezig zijnde gemeente arbeiders weer in de rails gebracht. Vermoed wordt, naar de „Tel." meldt, dat de conduc teur van de tram uit de richting Dieren in de veronderstelling was, dat hij de gasfabriek te Velp gekruist moest worden, zooals dat bij de vorige dienstregeling gebruikelijk was. Hij gaf dus te vroeg het sein tot vertrek. Het onderzoek Is in vollen gang. .Te Utrecht is Zondagavond op den hoek Maliebaan—Nachtegaalstraat ccn ernstjg auto-ongeluk gebeurd. Een luxe auto, ko mende uit de Nachtegaalstraat, botste tegen een andere luxe auto, komende uit de Malie baan. Deze laatste auto sloeg geheel om, de vier inzittenden hepen verwondingen op. Na verbonden te zijn in de Rijksklinieken, kon den ze echter huiswaarts keeren. De omge slagen auto werd vrijwel geheel vernield. In het wijkkantoor der posterijen aan den Breedewe£ e Amsterdam is een hoeveel- heid carbid, welke in een vuilnisbak ge worpen was, ontploft De ontploffing jen jjevoj^ei eenige ruiten vernield werden, houtwerk werd be schadigd, een persoon. die op de stoep van -Tel kantoor stond, onweerstaan baar naar buiten gedrongen werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit Nijmegen schrijft men aan de Msb. d.d. 9 October: De Waal blijft gelukkig vaUen. Doch nog beetje vrijmoediger worden. Waarom bent u dan teruggekomen als u 't hier niet prettig vindt, vroeg ze argeloos. Hij scheen onthutst door haar vraag en door de mamer, waarop hij keek, toen hij glim lachte, kreeg ze een kleur als vuur. We zei hij, dat is een openhartige vraag, waar ik ben bang, dat het antwoord u vervelen zou, want dat zou erg uitvoerig moeten zijn. fcr zouden eenige riemen papier voor noo 'S zijn om het op te schrijven.. 9r u t?aS n?e' m9n bedoeling.. j 1°- u n'e' 'e excuseeren. Ik was al blij dat iemand in dit land zooveel belang in mij stelde. O, ,ej u 'och niet... Ik zal denken, dat het u werkel^t inte resseert wat ik u ga vertellen, zei hij, terwijl hij haar ongegeneerd in de rede viel. Ziet u eens. Acht jaren geleden ben ik uit Enge land ■weggaan opdat ik te veel was. En ik ben teruggekomen, omdat ik er achter kwam, dat men aannam, dat ik niet langer te veel was. Dat wil zeggen, dat mijn liefhebbende familie verlof gevraagd heeft, om mij als dood te mogen beschouwen. Wat denkt u daarvan? Ik vind, dat he( dan juist tijd is, dat u terugkomt, om hen te laten zien, dat u nog leeft, zei Mabin, die door zijn vertrouwelijk heid zich meer op haar gemak begon te voelen. Ook de rustige blik van zijn heldere oogen en zijn prettige manier van praten deden haar verlegenheid verdwijnen. Dat denk ik ook, zei hij met een glim- s'cchts langza-m, veel te langzaam. Vrijdag pas was de stand zoover gedaald, dat de sluizen aan den Kadijk open gingen en de zoogenaamde Meer, dit het water van den Hollandsch-Duitschen polder „De Duffels afvoert, kon beginnen te loozen. Hoeveel schade dit jaar het water in de Duffelt, meer bepaaldelijk in de Hollandsche plaatsen Leuth, Kekerdom en Millingen, en de Duitsche plaatsen, Zijfflich. Wijlen, Niel, Mehr, Bimmen en Keeken heeft aan gericht, is bij benadering niet te zeggen. Heel veel wei- en bouwland heeft meer dere malen geruimen tijd blank gestaan en nog meer zat er den grootsten tijd van den zomer tot aan de oppervlakte vol met water. Met als gevolgen het bederven van heel veel gras, het vertrappen van veel weiland door het vee en het geheel of groo- tendeels mislukken van groote stukken met landbouwgewassen, vooral aardappels en bieten. Thans hebben we mooi naiaarsweer, prachtig weer voor den landbouwer. Maar in de Duffelt zijn zeer veel gronden on mogelijk te bewerken en ze zullen dat voor een groot gedeelte, zells bij snellen va] van het water, wel niet meer worden ook, zeker niet voor bezaaiing met wintergraan. Zal men nu in dezen polder toch eens eindelijk gaan inzien, hof broodnoodig er te Nijmegen een stoomgemaal «taan moet. Wat nut zoo'n gemaal doet. heeft men den heelen zomer door duidelijk kunnen zien aan den naast de Duffelt liggenden Ooypol- der, die bij de hoogste rivierstanden steeds zoo prachtig droog gehouden is. Naar uit Hok van Holland gemeld wordt, zijn daar dezer dagen twee lijken aange spoeld, n.1. van E. M. M. Raastas en A. Uritea, beiden van Estlandsche nationaliteit. De jonge mannen behoorden tot een troepje van acht Estlanders, die in het laatst van September als verstekingen uit Reval waren vertrokken met het Deensche s.s. „Ferddy Men wilde trachten Antwerpen te bereiken. Bij aankomst te Rotterdam werden de acht jongelui echter door de politie, afd. Vreem, delingendienst, aangehouden en weer aan boord van de „Ferddy gebracht, om terug te worden gebracht naar Reval. De jongelui waren daarvan niet gediend en zeven sprongen, ter hoogte van Maassluis, overboord. Drie van hen kwamen te Maas sluis en één te Hoek van Holland aan. Zij werden daar echter, gelijk gemeld, door de politie opgepikt en naar Rotterdam terugge bracht. Aangezien beide verdronkenen tot dit troepje behoorden, wordt nu nog één der jongelui vermist, die, naar de „Tel." ver neemt, vermoedelijk eveneens verdronken is. Een man levensgevaarlijk gewond. Te 's-Gravenhage is aan de Nieuwe Haven een ernstig geval van mishandeling voorge komen. De 36-jarige koopman K. S. de J., wonende op het Spui, had aan een perceel aan de Nieuwe Haven gistevmtddag reeds opgespeeld tegen de bewoners, omdat hij beweerde dat zijn vrouw, die van hem was weggeloopen, zich daar schuil zou houden. Deze vrouw was wel bij die familie ge weest, maar weer vertrokken. Dit werd De J. medegedeeld- Hij geloofde daar echter niets van- Toen De J. niet van de deur was weg te krijgen, moest dé politie er aan te pas komen om hem te verwijderen. Om half zes kwam de man opnieuw de bewoners lastig vallen. Hij vroeg nu mej. G. te spreken, die daar woont met haar zoon en een kostganger, zekeren De W., die schoorsteenveger van beroep is. Mej. G, kwam aan de deur. Toen zij alle moeite gedaan had om De J. aan het verstand te brengen dat de bewuste vrouw niet bij haar in huis was, schold De J-, die intusschen een stevigen borrel op had, haar uit voor alles wat leelijk is! Er ontstond een belsch spektakel, waarmee ten slotte ook de kostganger, De W., zich bemoeide. Deze laatste bracht op eens een puntigen steek beitel te voorschijn en ging daarmee De J. te lijf. Hij bracht den man twee steken in den rug toe. Do. getroffene stortte neer. Omstanders belden het Militair Hospitaal op. Men kwam met een brancard, waarmede de gewonde vervoerd werd. Zijn toestand bleek levens gevaarlijk. Een long en een nier waren ge troffen. De commissaris van politie, de heer Kramer, kon De J. in het ziekenhuis een kort verhoor afnemen, waarbij medegedeeld is wie de dader was. Deze laatste had op zijn fiets de vluqht genomen. Hij is op den Rijs- wijkscheweg door een verkeersagent aange houden. Op het hoofdbureau van politie heeft hij bekend. De dader blijft in verzekerde be waring. „Bevolking en bestaan." Ter kennismaking ontvangen wij het eer ste nummer van het maandelijksch tijd schrift „Bevolking en bestaan", gewijd aan de bestaansbeiangen van het Neo'erlandsche volk. De beginselen, waarop de verschijning van dit periodiek berust kunnen samengevat worden in de volgende punten. 1. Het tijdschrift stelt zich ten doel de levensbelangen van het Nederlandsche volk te dienen. 2. Het zal zich daartoe niet in den strijd der Nederlandsche staatkundige partijen begeven. 3. De leiders van het tija'schrift zullen het aangegeven doel nastreven, door beschou wingen te wijden of te doen wijden: b. aan het bestaan en de bestaansmoge- a. aan het bestaan en de bestaansmoge lijkheden vah ons volk en aan de midde len om deze bestaansmogelijkheden te ver wezenlijken. 4. Het tijdschrift stelt zich voor op te wekken tot een meer stelselmatige bestu deering van genoemde vraagstukken, 'n het vertrouwen dat dit leiden zal tot he' voeren van een actieve welvaartspolitiek- Het zal trachten de belangstelling van ee° zoo groot mogelijk aantal Nederlanders voor deze onderwerpen te verkrijgen en vast te houden en hen van de belangrijk heid er van voor de levensvragen van het Nederlandsche volk te doordringen en 'e fivertnigen. 5. Indien blijkt, dat het niet mogelijk is: a. de sterk verminderde welvaart op he* platteland te vergrooten door intensiveering der land- en tuinbouwbedrijven, door ont ginning der nog woeste gronden, ooor drooglegging en ontwapening, door verla ging der bedrijfslasten enz. b. de werkloosheid in de steden belang rijk te verminderen door het verschaffen van meer arbeid aan de industrie, door uitbreiding van den export en handelsrela ties! dan dient ernstig het vraagstuk der emigratie ter hand genomen te worden, te trachten het surplus der bevolking elders gejilaatst te krijgen. 6. Plaatsing in het buitenland is mogelijk in: a. Europa (Frankrijk, het Oosten), b. Azië (Oost-Indië), c. Zuid-Afrika, d. Ame rika (Canada; Ver. v. N. A. en Zuid-Ame- rika); e. Australië. Aan deze details voegt de redacteur P- Teunissen nog een artikel ter inleiding van het tijdschrift toe, waarin hij de bovenge noemde stellingen nader toelicht. Waar het nu zóó staat, aldus besluit hij, dat de huidige malaise voor een belangrijk deel in 't platteland wortelt, komt de vraag naar voren of de tijd niet dwingt, nationale leiding te geven aan onzen land- en tuin bouw, opdat wij te weten komen, wat Ne derland waard is als agrarisch productieland, wat wij op de wereldmarkt kunnen betee- kenen en blijven beteekenen. Wij zijn nog niet aan het efnde van de opvoering van onze bodemproductie; en evenmin is onze binnen- en buitenlandsche afzet der producten in alle perfectie gere- gcld. Partieel wordt er lang geen onverdienste lijk werk geleverd, doch leiding aan het geheel wordt niet gegeven. Ons land is waarlijk niet zóó groot of concentratie van de behartiging der landbouwbelangen schijnt ons mogelijk. Minister Van IJsselsteijn wilde deze rich ting uit, toen. hij beproefde te komen tot stichting van een landbouwraad. Om verschillende redenen, die niet alle getuigen van ruim inzicht, is het niet tol een Landbouwraad gekomen, maar daarmede was de concentratie-gedachte nog niet voor goed begraven; ze is blijven leven. En de voorstelling, toen gewaagd, dat het toch eenmaal komen moet tot concentratie, trots allen separatie-geest, «chijnt haar vervulling nabij, nu er zoo'n sterke depres sie over onzen landbouw is gekomen, en niemand weet hoe het daarmede verder zal Ioopen. Alle vraagstukken betreffende den toe stand der landarbeiders en kleine boeren, aangaande de werkloosheid, de emigratie, het pachtwezen, de drooglegging en de ont ginning, den uitvoer en de binnenïandsche distributie van land- en tuinbouwproducten en zoovele andere vraagstukken meer, be- hooren feitelijk in één lichaam thuis, want ze hangen alle te zamen. Op 't oogenblik beerscht er een hopc- looze verwarring. Welke vorm aan deze centralisatie zal worden gegeven, is een kwestie van later. .Gemakkelijk zal de taak van een centrali- seerend orgaan zeker niet zijn, doch als intelligente, scheppende leiders er hun schouders onder zetten, zal er mooi, nuttig en noodzakelijk werk kunnen worden ver richt. Juist omdat hiervan niet alleen land en tuinbouw zullen profiteeren, doch onze geheele bevolking, omdat handel en nijver heid alleen kunnen bloeien als op het land een welvarende boerenbevolking woont, daarom is het zoo gewenscht, dat deze centrale leiding spoedig aan het werk gaat. Wij kunnen niet wachten tot internationale economische conferenties bruikbare resul taten afwerpen, tot dé tolmuren worden geslecht, tot de wereldvrede de menschen zal gelukkig maken; we moeten zelf de han den aan den ploeg slaan. Het gaat om ons volksbestaan. Aanpakken en centraliseeren! J. Veersema behandelt „Het Nederland sche bevolkingsvraagstuk, nu en in de toe komst. J. P. van Lonkhuijzen, directeur der Ned. Heidemaatschappij schrijft een verhan deling over: „De beteekenis van de Ont ginning van woeste Gronden". Verschillende overdrukken van adressen en een verslag van het Wereldcongres voor Bevolkingsvraagstukken besluiten het ge heel, dat een omvang van 40 pagina's be slaat. De eerste verschijning, verzorgd door den uitgever E. Wegelin te Amsterdam, maakt een degelijken indruk. Een debacfle onvermijdelijk? Naar Aneta verneemt, was de rijslhandcl bij het afzenden van de laatste mail zoo danig gedeprecieerd, dat de Chineesche Handels-Vereeniging te Batavia hij circu laire aan de betrokken Europeesche cn Chi neesche rijst-ondernemingen in overweging gegeven heeft, de leveringen voorloopig voor één maand uit te stellen. Indien geen uitstel wordt verleend zal in den rijsthandel een debacle onvermijdelijk zijn. Dit ongekende feit is het gevolg van den bijzonder grooten oogst en den minderen ex port naar Europa. Aneta seint uit Padang: De gemeenteraad besloot ambtenaren, die aangesloten zijn bij communistische of andere destructieve or ganisaties, te ontslaan. lach. Ofschoon ik ondefr deze omstandig heden bang ben dat het welkom wel erg koel zal zijn. Mabin's belangstelling werd steeds meer geprikkeld. Wal voor menschen zouden het toch wel zijn, die zoo'n man niet met open armen ontvingen? Misschien doet u uw familie wel on recht aan, opperde ze bescheiden. Ik vrees van niet. Ze hebben een afge zant gestuurd die mij vandaag hier zal ont moeten om mij af te poeieren. Heusch? Ja, niet erg vriendelijk na een afwezig heid van acht jaar, vindt u ook niet? Maar u zult me wel opdringerig vinden dat ik u zoo met mijn intimiteiten lastig val. U moet het me maar niet kwalijk nemen, ik ben een soort halve-wilde geworden in den loop van de jaren. Er werd kort en scherp op de buitendeur van de kantoren geklopt qn de vreemdeling, die den knop van de achterste kamerdeur al in de hand had, ging heen met een tweede verontschuldiging voor zijn binnendringen. Een oogenblik later hoorde Mabin dat de bediende aankondigde: Er is iemand om u te spreken, meneer. En kortaf klonk de stem van den vreemdeling: Hoe gaat het u? Dc andere stem antwoordde, maar te zacht dan dat zij eenige woorden van de ge- woon-vormelijke begroeting kon hooren. Het was stil; de bediende trok terug en de stem van den man, die zoo joist gekomen was, riep zoo luid, dat zij het duidelijk kon hooren dat hij kon gaan koffiedrinken. Best meneer, zei de bediende. Er volgde een stilte. Mabin hoorde den bediende weggaan en de buitendeur achter zich sluiten. Ze voelde zich heelemaal niet op haar gemak. Hoewel de vreemdeling met den baard wist dat zij in de onmiddellijke nabijheid was, vond ze het niet erg préttig in haar schuilplaats, want er was iets in de stemmen van de twee mannen, al werden ze gedempt door de deur tusschen dc beide kamers, dat haar deed begrijpen dat hun onderhoud een vertrouwelijk karakter droeg. Trouwens, dat volgde ook wel uit wat de vreemdeling haar had verteld. Ook het feit dat de bediende weggestuurd was, scheen er op te wijzen, dat, wat er ook be sproken werd, niet voor vreemde ooren be stemd was. Ofschoon de beide mannen zacht praatten en zij ze niet kon verstaan vreesde zij toch dat als zij toevallig hun stemmen zouden verheffen, dingen zou hoo ren, die niet voor haar bestemd waren. Zou ze gewoon naar buiten gaan, door de aan grenzende kamer en later maar eens terug komen? Maar ze durfde toch niet goed. Bo vendien, misschien was de man die was binnengekomen, wel meneer Fryer. Ze wa« echter te verlegen om het te gaan vrage0* (Wordt yecvoltfdj »■-- -t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6