Buitenlandsch Nieuws» Kamer No. 19 r FEUILLETON. ff# i i GEM. BUITENL. BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Een mooie vangst. KUNST EN KENNIS. Paul Beer. SOCIAAL LEVEN Het collectief contract voor de mandenindustrie in de SLangstraat De personeelraad der Nederl. Spoorwegen. UIT ONZE OOST. Een Soerabaiasche verkiezingsgrap. De bedrieger in de dessa. KERK EN SCHOOL. De gestigmatiseerde van Konnersreath. J* d 'Ss b \w4 Het Iersche parlement bijeen. De nieuwe Dail Eireann is gisteren te Dublin bijeengekomen. Maandag hadden reeds 50 leden, met inbegrip van den Spea ker, dan eed van trouw afgelegd, en ver wacht wed ,dat de 57 !edm van de Fianna Fail, de Valera's partij, dit alsnog zullen doen met de verklaring, dat zij a'en eed als een „leege formule" beschouwen. Cosgrave zal wederom tot president van bet Uitvoerend Bewind worden gekozen, naar er weinig kans bestaat, dat de Fianna Fail De Valera als tegencandidaat zal stel len. Weliswaar zal de gekortwiekte Labour- fractie, zich van stemming onthouden, doch dit belet niet, dal Cosgrave een kleine meerderheid verkrijgen zal. Het nieuwe mi nisterie, welke samenstelling Cosgrave spoe dig bekend maken zal, zou niet aanmerkelijk afwijken van het vorige. Er wordt niet verwacht, dat de Dail vóór het Kerstreces belangrijken wetgevenden arbeid zal o'oen. De eerste botsing der par tijen zou dan plaats vinden bii de behande ling van het rapport der tariefcommissie. Cosgrave's partij is voorstandster van den vri'handel; De Voleradaarenteg-unrc2nt.dat alleen hooge tarieven het land voorspoed kunnen brengen. Aan den vooravond van de opening van de nieuwe Dail, wordt algemeen de vraag gesteld, hoelang Cosgrave aan hel bewind zal blijven. Er zijn weinigen, die gelooven, dat dit van langen duur zal zijn. Indien de regeering echter op enkele on belangrijke punten in de minderheid mocht blijven, zal Cosgrave niet aftreden. Verwacht wordt evenwel, dat de Valera een heftige oppositie zal voeren en zal trachten het be wind van Cosgrave onmogelijk te maken. Cosgrave herkozen. Cosgrave werd herkozen tot president van den uitvoerenden raad van den Ierschen Vrijstaat (V. D. meldt met 76 van de 146 uit gebrachte stemmen.) Hij zal onmiddellijk overgaan tot de samenstelling van een kabi net. De douane oorlog met de V. S. Officieel werd gisterenavond bekend ge maakt, dat de Fransche ambassadeur te Washington van het Staatsdepartement de antwoord nota der Amerikaansche regeering inzake de douanerechten heeft ontvangen ter doorzending aan de Fransche regeering. De nota wordt derhalve heden te Parijs ver wacht. In Amerikaansche kringen te Parijs hoopt men, dat het antwoord der Amerikaansche regeering nieuwe onderhandelingen zal mo gelijk maken. De kwestie-Rakowski. De „Petit Parisien" meent te weten, dat de Russische regeering eerst op Vrijdag 14 October een beslissing zal nemen, inzake de terugroeping van Rakowski. Men kan evenwel aannemen, dat de Sovjet regeering haar standpunt reeds tevoren bekend zal maken, daar zij de Fransche regeering ver zocht heeft schriftelijk het verzoek tot terugroeping van Rakowski te formuleeren. De Russische minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjetserin, die den Russi- schen gezant te Parijs, Rakowski, terug te roepen. De staking der boven, en onder- grondsche spoorwegen te Berlijn De staking bij de boven- en ondergrond- scbe spoorwegen te Berlijn, veroorzaakt groote moeilijkheden voor het verkeer. Dc overige verkeersmiddelen, de tram, de auto bussen cn de stadsspoorweg, kunnen alle passagiers niet vervoeren. De tram heeft extra diensten ingesteld. De directie van de boven- en ondergrond- sche spoorwegen beeft hedenmorgen mede gedeeld, dat zij de scheidsrechtelijke uit spraak aanvaardt. Tegelijkertijd heeft zij verzocht de uitspraak bindend te verklaren. Daar de termijn, binnen welken de par tijen haar besluit moeten hebben medege deeld, eerst hedenmiddag te vier uur eindigt, verwacht men, dat eerst dan de partijen door den Rijksminister van Arhei'' voor een conferentie zullen worden uitge- noodigd. Nog een staking te Berlijn. De arbeiders in het houtbedrijf zijn gister morgen in staking gegaan. Hervaf-'.ing van hel werk bij de Berlijnsche ondergrond. Gisteren heeft het personeel van de Ber lijnsche ondergrond gestaakt. De trams en autobussen waren nog voller dan anders. Intusschen heeft de arbiter voor Groot-' Berlijn, de vroegere sociaal-democratische minister Wissell, de partijen bijeengeroepen en hij is er in geslaagd een compromis tot stand te brengen. Heden wordt het werk hervat. Indien men niet tot overeenstemming ware gekomen, zou de staking zich heden hebben uitgebreid tot het personeel van de autobus sen, dat zich solidair heeft verklaard met hun stakende kameraden van de ondergrond- sche. Dit gevaar is thans geweken. Het vlaggenconflict opgelost. Het onverkwikkelijke vlaggenconflict tus- schen het gemeentebestuur van Berlijn en de Pruisische regeering e enerzijds en de Berlijn sche hotelhouders anderzijds is, dank zij de bemiddeling van dr. Stresemann, thans bij gelegd. Gisteren heeft er een vergadering plaats gehad, waaraan vertegenwoordigers van alle betrokken partijen deelnamen en die ook door dr. Stresemann werd bijgewoond. De vertegenwoordiger van de hotelhou ders verklaarde, dat het nimmer in de bedoe ling van de Berlijnsche hotels had gelegen, >-■ zwart-rood-gouden rijksvlag te minachten of een anti-democratische demonstratie te houden. De vereeniging zal in overeenstem ming met de wenschen van de rijksregeering en van de Pruisische regeering alles doen om te bewerkstelligen, dat voortaan bij alle gelegenheden de rijksvlaggen {bedoeld wordt dus blijkbaar zoowel de republikeinsche zwart-rood-gouden als de oude zwart-wil- rocde vlag) zullen worden geheschen. Het Berlijnsche gemeentebestuur en de Pruisische regeering hebben daarop de boy cot over die Berlijnsche hotels, welke tot dusver hebben geweigerd de zwart-rood- gouden vlag te hijschen, opgeheven. Bljeenroeping van den Rijksdag. Naar de „Dem. Ztg. Dienst" verneemt, zal de. heer Löbe den rijksdag tegen 18 October bijeenroepen. De Beiërsche financiën. In de gehouden zitting van den Beier- schen landdag, de eerste na het zomer reces, werd de ongunstige financieele toe stand van Beieren in den breede besproken. De Beiersche minister van f'nanciën, dr. Schmelzle, wees er op, dat alleen de ver- hcoging der ambtenaarssalarissen Beieren jaarlijks op 58 millioen mark komt te staan, afgezien nog van de millioenen, die de ge meenten zullen moeten uitgeven. In totaal zal de Beiersche begrooting over 1927 met een deficit van ruim 85 milüoen sluiten. Opnieuwe belastingen valt niet te re kenen. Dekking is alleen mogelijk, indien het rijk aan Beieren en zijn gemeenten nieuwe bronnen van inkomsten opent. De Beiersche regeerig heeft daarom in den rijksraad voorgesteld de verdceling der belastingen zoodanig te wijzigen, dat het aandeel der landen in de inkomstenbelasting van 75 op 80 wordt verhoogd. De mi nister noemde de vervulling van dezen Beierschen eisch een moreele en juridische verplichting van het rijk. De zaak-Barmaf. Hef proces-Barmat heeft zijn 120en zit tingsdag beleefd, een record, dat tot dusver door geen ander proces ter wereld is ge slagen. Toch is het einde nog steeds niet in het zicht. Er zijn pas vijf van de acht hoofdstukken der akte van beschuldiging afgehandeld en men neemt aan, dat het proces nog ten minste vijf maanden zal duren. Het Saargebied. De DuitschFransche onderhandelingen nopens het Saargebied zullen 15 October a.s. alhier beginnen. Sefpel en de Coalitie. De Oostenrijksche bondskanselier, dr. Sei- pel, heeft voor het Christelijk Sociaal Ver bond een politieke rede gehouden, die één groote polemiek was tegen de sociaaldemo cratie. Aan het slot van zijn rede verklaarde Seipel zich tegen een coalitie met de sociaal democraten. Niets dwingt ons, zeide hij, de houding, die wij de laatste jaren hebben aan genomen, te wijzigen. In ieder geval behoe ven wij niet nerveus naar nieuwe wegen te zoeken. De beslissing van de regeering ligt in onze hand. Indien het wachten de anderen zenuwachtig maakt, onze zenuwen zullen de proef doorstaan. De staat van beleg in Bulgarije. In de grensdistricten Kustendil en Pe- fritsj is heden de staat van beleg afgekon digd. Dc Kamer is tegen 15 Oct. bijeengeroe pen om in buitengewone zitting dezen maat regel overeenkomstig de grondwet te be vestigen. Het besluit nopens de afkondiging van oen staat van beleg is in opdracht van den kend"^ den minister-president getee- „k°tj"'ng heeft onverwijld de terugre's naar bofia aanvaard. Den Kroonraad. Te Belgrado heeft onder voorzitterschap van n?° f ultenSew°ne ministerraad plaats gehad. Wat er in dezen kroonraad is besloten is niet bekend. De wrijving met Bulgarije. De Italiaansche gezant te Belgrado, Bo- drero, heeft gistermiddag den minister van buitenlandsche zaken Marinkovitsj een pro test overhandigd tegen het mengen van Ita lië in het geschil met Bulgarije. Het onderhoud tusschen den Italiaanschen gezant en den minister van buitenlandsche zaken duurde een half uur. De gezant pro testeerde tegen de beweringen, dat de troe belen aan de grens zouden hebben plaats gehad op drijven van Italië. Bodrero ver klaarde, dat zijn regeering op geenerlei wijze betrokken is bij de Macedonische aanvallen op Zuid-Slavisch grondgebied. Mussolini toont het volk zijn jongsten zoon. Bulgarije en Zuid-Slavië. Het Servisch-Bulgaarsch conflict is zoo goed als bijgelegd. De Joegoslavische gezant te Sofia heeft een bezoek gebracht aan het Bulgaarsche departement van buitenlandsche zaken en den minister meegedeeld, dat het antwoord van Bulgarije, alsmede de door Bulgarije ge nomen maatregelen de regeering te Belgrado hebben bevredigd, zoodat van verdere dé marches is afgezien. Ook te Belgrado heeft men den indruk, dat de crisis haar hoogtepunt heeft bereikt. De nog bestaande moeilijkheden zullen nu met eenigen wederzijdschen goeden wil ge makkelijk bijgelegd kunnen worden. De moord op Kowatsjewitsj. De bandiet Blagoje Kraljew, die werd ge vangengenomen in de nabijheid van zijn twee doodgeschoten kameraden, heeft tegenover de politie verklaard, dat hij door het Mace donische Comité was aangewezen om gene raal Kowatsjewitsj te dooden. Hij voegde er aan toe, dat bij zelf ter dood zou zijn ge bracht, indien hij had geweigerd de daad te volbrengen. De Nationale vergadering geopend. Gisterenmiddag 4 uur is de Spaanfche Nationale vergadering in tegenwoordigheid van den koning, den minister-president en alle ministers, plechtig geopend Blijkens een later ontvangen bericht werd dc openingszitting door den koning gepresideerd. In een rede, gehouden ter gelegenheid van de opening der Nationale Vergadering betreurt Primo dc Rivera allereerst, dat verschillende personen gemeend hadden geen zetel te moeten aanvaarden: maar, zoo zeide hij, de regeering zal er voor waken, dat de belangen, die bier vertegenwoordigd hadden moeten zijn, zullen worden be schermd. De regeering toch is vastbesloten, om op rechtvaardige en onpartijdige wijize het juiste evenwicht te bewaren in den economischen- en den klassenstrijd. Spreker legde den nadruk op de nood zakelijkheid, om den weg te banen voor de komst der regeering van morgen. Gelukkig, en wonder boven wonder werd niemand gewond. De materieeie schade is heel groot. EEN AUTO-ONGELUK. Op de „Pont d'Epinag, in Parijs is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Doordat de brug slechts aan één zijde te bereiden is, wegens werkzaamheden van een gasmaat schappij moeten alle voertuigen één kant houden. Omstreeks zes uur 's avonds, reed de heer Coignet de brug op, in de richting van het Isle de Denis. Van den anderen kant kwam ook een auto, wiens eigenaar, uit vrees door de lichten van den wagen -van den heer Coignet verblind te worden mid den op de brug bleef staan. De heer Coignet bied niets anders te doen, dan zijn wagen het trottoir op te sturen; de leuning be zweek en de auto, met zeven personen stortte in de Seine. Er was onmiddellijk hulp en vijf personen werden gered, twee, de heer Charpentier en zijn dochtertje, verdronken. DE DRANKWET EN DE GEVANGENISSEN. Bij de legging van den eersten steen voor een nieuwe gevangenis in Chicago, heeft, naar uit Chicago gemeld wordt, de presi dent van het graafschap Sermak gespro ken over de gevangenis en de drankwet^ Volgens hem is het aantal gestraften, sinds de invoering van de drankwet, voort durend toegenomen. In het tuchthuis van Joliet zijn thans 50 pet. meer gevangenen, in de opvoedingsgestichten in Pontiac 112 pet. meer jongens, in de krankzinnigen gestichten 148 pet. meer verpleegden dan vóór de invoering van de drankwet. Verder verklaart hij dat het laatste jaar 448 per sonen aan alcohol-vergiliging zijn overleden. De spreker zag in de noodzakelijkheid van den bouw der nieuwe gevangenis het be wijs, dat de drankwet gewijzigd moet worden. De toestand in Mexico. LONDEN, 11 Oct. Het Mexicaansche gezantschap te Londen deelt mede, dat volgens een officieel bericht van de Mexi caansche regeering de toestand in geheel Mexico rustig is. De regeering is den toe stand volkomen meester. De minister van buitenlandsche zaken is zoo juist van een tocht door het Noordelijk gedeelte van Mexico teruggekeerd. Het leven gaat daar zijn gewonen gang. Alle spoorwegverbindin gen zijn hersteld. Generaal Gomez en zijn aanhangers trachten thans de kust cn de bergen in den stata Vera Cruz te bereiken. De regeering verwacht, dat de regeerings- troepen de rebellen spoedig zullen hebben omsingeld. De toestand in Mexico-City wordt volko men normaal genoemd. Tegenstrijdige berichten. LONDEN, 11 Oct. In tegenspraak met de optimistische officials berichten wordt van andere zijde gemeld, dat de nederlaag der rebellen in Mexico nog lang niet zoo groot is als voorgesteld wordt. In den staat Tla- xoal in Midden Mexico zouden ernstige ge vechten tusschen regeeringstroepen en de rebellen aan den gang zijn, waarvan het resultaat nog onzeker is. De vroegere president van Mexico Al fonso de la Huerta, wiens broer terechtge steld is, meldt, dat Vera Cruz, de be langrijkste havenplaats van Mexico, door de regeeringstroepen is ontruimd. BEDRÏJFSONKOSTEN. Zaterdag reisde een dame met den Cor- nisbexpress, toen zij in de onmiddellijke na bijheid van het stationnetje Slough plotse ling aan den noodrem trok. De trein stopte: zij stak haar hoofd uit het raampje en verzocht een wegwerker even een telegram voor haar te verzenden, dat zij hem te zamen met een shilling voor de moeite overhandigde. De dame werd over baar zonderlinge ge dragswijze ondervraagd. Zij deelde den treinchef mede dat het een telegram aan haar bank betrof, dat zij absoluut bad moeten verzenden, om de uitbetaling van een cheque van 170 pd. str. te voorkomen. Wanneer het telegram tijdig aankwam, zou de vijf pd. st. boete, die zij wegens het .ophouden van den trein moest betalen ruim de moeite waard zijn geweest Ze beschouwde ze dan maar als bedrijfs. onkosten. EEN ONGEWOON ONGELUK. De sneltrein uit Parijs, die Zaterdagavond het kopstation St. Nazaire binnenreed, kwam niet tot stilstand, wegens een defect aan de remmen. Hij reed door op een leegen stilstaanden trein, welke zulk een schok kreeg dat hij door den gevel van het station heenvloog, en op bet stationsplein terecht kwam. Dc aanrijding had plaats met een snelheid van zestig K. M. De ontsteltenis van de menschen op het stationsplein was onbeschrijfelijk, toen zij daar met donderend geraas den muur van het station zagen openscheuren en er een machine zagen uitkomen, die een eind ver der omviel. Maandagmorgen zijn door beambten der ^Kriminal-Polizei uit Aken, bijgestaan door leden van de recherche van Kerkrade, in hun woning, terwijl zij zich te bed bevon den, gearresteerd, zekere Brull te Pesch en Houllen te Strass. Beide individuen staan hoogst ongunstig bekend en hebben reeds tal van jaren tuchthuisstraf ondergaan, we gens het plegen van allerlei misdrijven. Hun vak was voornamelijk het plegen van nach telijke diefstallen met braak. De aangehou denen zijn reeds naar Aken overgebracht. Hun aanhouding geschiedde zonder eenig verzet. Zij worden verdacht van een stuk of tien diefstallen met braak, gepleegd de laatste tijden in de gemeente Kerkrade, be nevens van dergelijke diefstallen te Herzo- genrath, Kohlscheid, Merikstein enz. enz. („L. K"). Het Haagsch persbureau meldt: Van welingelichte zijde vernamen wij, dat de bekende A-auteur, Paul Beer, die momenteel bij Weenen vctoeft, op instiga tie van enkele vereenigingen, het plan beeft opgevat over eenigen tijd naar Hol land terug te keeren. Naar de Volkskrant verneemt, is de R.-K. Houtbewerkersbond er in geslaagd een col lectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten met een 25-tal werkgevers in de manden- industrie in de Langstraat (N.-B.) De afgesloten collectieve overeenkomst zal gelden van 1 October 1927 tot 15 Januari 1929' c. J Het blad vernam voorts, dat 't met de firma Prinsen en Van Halderen te Haarsteeg niet gelukt is het contract te sluiten. Een feil van beteekenis is 't, dat er nu ten mïnsfe een ba <4*. ecu reg-l g-komen Nergens in de mar. 'f n waar de <ociali''en v n dc ?r- be'ders georganiseerd hebben, bes.ond een collectief contract. De nu voor dc Langstraat vastgestelde loonen stemmen, gezien den ongunstigen toe stand in de mandenindustrie, tot tevreden heid. Mocht 1928 zich in gunstigen zin voor de industrie ontwikkelen, dan is daar de toezeg ging der werkgevers, dat de nu gecontrac teerde loonen in gunstiger zin kunnen ge wijzigd worden. Omschreven is de vorming van een com missie voor de keuring der al of niet goed te verwerken materialen: deze commissie wordt gevormd door aanwijzing van twee leden door elk van beide partijen. Wordt tusschen deze vier leden geen overeenstem ming bereikt dan zal een vijfde (onpartijdige) uitspraak doen. Uitspraken dezer commissie zijn bindend .en hare kosten kémen voor de verliezende partij. Het contract is in gemeen overleg tot stand gekomen. Hopen wij, dat dit het inluiden van een nieuw tijdvak met beteren geest voor de Langstraat beduidt. In de dezer dagen gehouden conferentie van de directie der N. S. en den Personeel raad, werd allereerst de bevordering van eenige loopjongens tot bureaubediende be sproken. Voor zoover het verzoek omtrent vergoe ding voor overuren ten doel heeft om voortaan bij de berekening van het aantal te vergoeden overuren geen rekening te houden met het feit of het personeel al dan niet verlof ge noten of door ziekte vrij van dienst geweest is, verklaart de directie zich bereid dit punt nog eens te zullen overwegen. Overigens wenschte de directie in de bestaande usance geen verandering te brengen. De directie achtte de aanstelling van een hoofdcontroleerend geneeskundige niet noo- dig. De regeling bij verplaatsingen op verzoek is al zoo royaal dat het volgens de directie te ver zou gaan, om ook bij verplaatsingen waaraan geenerlei belang der Maatschappijen verbonden is, bijzondere faciliteiten te ver kenen. Besproken werd voorts het bij de bereke ning van den pensioengrondslag in aanmer king doen komen van de toelage, toegekend aan een aantal ambtenaren eertijds in het fee- not der 7 pet. gratificatie. De toelage is, aldus verklaarde de directie, een vergoeding van zuiver persoonlijken aard en zeker niet een remunoratie welke vast aan de betrekking verbonden is. De pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren verbiedt de directie dus die toelage in den pensioengrondslag in te rekenen. Tenslotte werden nog besprekingen ge voerd over de positie der z.g.n. contractanten, de positie der commiezentreindienstleiders en die der ambtenaren in het algemeen, de posi tie der wegwerkers en de overplaatsing van locomotief-personeel te Rotterdam. Te Soerabaia moest een tusschentijdsche verkiezing voor den Gemeenteraad plaats vina'en ter vervulling van de vacature-Van Galen Last. Een in handelskringen bekend stadgenoot, die over het algemeen niet ge heel „au sérieux" wordt genomen, ontving, naar de Nwe. Soer. Crt. vertelt, onlangs een schrijven namens het I. E. V. om zich voor dit Verbond candidaat te stellen voor een raadszetel. Eenige dagen daarna bereikte hem ook een brief van de Neutrale Partij, waarin een ongeveer gelijkwaardig verzoek werd gedaan. Ofschoon beide brieven voor eiken insider de duidelijke kenmerken droe gen, onecht te zijn (de onderteekening was bovenalen onleesbaar) werden de kwalitei ten van den candidaat in spé daarin der- male opgehemeld, dat de man, blijkbaar sterk met zich zelf ingenomen, aan de echt heid daarvan niet kon twijfelen. Beide brie ven behelsden verder het verzoek om, zoo de aangezochte de candidatuur wenschte aan te nemen, hij zich ter nadere bespreking te wenden had tot bekende rechtsgeleerd den ter plaatse, die bestuursfuncties in de resp. partijen bekleeden. De Soerabajaan- in-quaestie wendde zich inderdaad tot ge noemde rechtsgeleerden, die hem echter tot zijn groote verwondering en teleurstelling eveneens moesten mededeelen, van een aan zoek niets te weten. Het mooiste van de zaak fs, dat beide partijen elkaar verdenken van de grap. In handelskringen heeft men zich om dit voor val bijzonder vroolijk gemaakt. Het Soera baiasche blad verneemt verder, dat in na volging van het illustre voorbeeld van Had- je-me-maar van Amsterdam, een groep kie zers het „slachtoffer" alsnog candidaat wilde stellen. Een pseudo-mantrL Uit Tegal wordt aan dc Indi&che Courant geschreven: Een dezer dagen mocht de wedono van het district Boemidjawa het geluk hebben om een pseudo-mantri van den Topografi- schen dienst bij het departement van oorlog te arresteeren, voordat dit individu zijn praktijken, welke neer zouden komen op afpersing van den dommen dessa-man, kon uitoefenen. Voor deze practijken bediende o'eze oplichter zich, om de zaak aannemelij ker te maken, van een valschen introductie brief, welke moet zijn algegeven door den chef van dien dienst te Bandoeng. De assistent-wedono van Djedjeg, blijk baar 1 *n-i t d hebben. In eik v J had hij Ge vercischi ambtelijke aanleekening aan den vt,t. daarvan gesteld en met zijn ambtelijk bekrachtigd. De bewuste brief (in gebrekkig Neder- landsch) luidt als volgt: „Bandoeng, op den 27 Aug. l92'j De Kaptent brigade diens van Bandoeng. R. Mas Soerjodipoetro, van beroep man- tri-opnemer brigadedienst der le klas tc Bandoeng deze brief aan gegeven R- J ,s Soerjodipoetro voor opname aanggalatie naar Tjawitali recht afdeeling Tegal cn tanggalatie van Tjiwatali ik verzoek belie* aan teekening van de assistent wedono van Djedjeg. De Kaptent brigadedienst van Bandoen? (geteekena1) W. Meeles. (hieronder een slordig nagemaakte dienst" stempel, waarop te lezen staat: „Kapten brigade dienst Bandoeng"). De toedracht der zaak, welke geleid heeft tot het ontmaskeren van den pseudo-mantr' is als volgt: Op Zondag, den 21sten Augustus j.l., g**ï? de wedono van Boemidjawa naar het"1 zijn ressort gelegen onder-district Djedjeg om diverse dienstaangelegenheden met ass.-wedono aldaar te bespreken. Omstreeks half twaalf 's middags vervoegde zich een man bij deze bestuursambtenaren, zich uit gevende voor een militairen opnemer, H*l vertelde, dat hij door zijn chef gezonden werd, om den wedono voor te bereiden nP diens komst op de kamedanan te Boemid jawa 24 dezer, teneinde de districtsconfe rentie bij te wonen. Hij droeg een mooie*1 witten toetoep met twee zwarte passanten op den kraag. Op één dezer waren de ko peren letters M.I.K.L. en op den andere D.V.O. (wat beteekenen moet: militaire op nemer 1ste klas dep. van oorlog) genaaid. Toen de wedono naar huis ging, overhan digde de pseudo-mantri den ass.-wedono een schets van de triangulatie" die eerstdaags onder zijn leiding verplaatst zouden moeten worden. Deze schets werd door den a»s' wedono aan zijn chef te Boemidjawa door gezonden. Bij de ontvangst hiervan kwam den wedono de zaak verdacht voor, aange zien het hem bekend is, dat de eenmaal geplaatste trangulaties nooit verplaatst mogen worden. De wedono liet direct door de dessa-poh- tie het verdachte heerschap goed in de ga ten houden. Toen de bedrieger weer in de dessa Tja witali opdook en den menschen uitrekende, hoeveel zij hem schuldig zouden zijn, in dien hermeting van hun koffietuinen of sawah's verlangd werd, werd hij door dc dessa-politie ingerekend en overgebracht naar den wedono van Boemidjawa. Na een kruisverhoor viel de pseudo-man tri door den mand en bekende Soerjopra" noto te heeten en afkomstig uit Solo te zijn. Hij zit nu rustig achter slot en grendel over zijn mislukte Köpenickade te piekeren. Het rapport van 't geneeskundig onderzoek. Een bisschoppelijke mededeeling. Het biscchoppeliik ordinariaat van Re gensburg heeft thans een mededeeling ge publiceerd over het geneeskundig onder- zeek, waaraèa Theresa Neumann onderwor pen is geweest. Volgens die mededeeling hebben vier be- cedigde Franciscanessen 15 dagen lang aldus meldt de niet-katholieke „Frankfurter Zeitung" de gestigmatiseerde onafgebro ken geobserveerd. In dezen tiid is Theresi» ook meermalen opgestaan om ter kerke le gaan of buren te bezoeken. De observatie werd geleid door dr. Seidl, practisieerend geneesheer te WaJdsassen, die nu en dna ook den universiteitsprofes sor Ewald uit Erlangen bii zijn at-beid betrok. Uit het rapport van dr. Seidl (met een pasage van de hand van prof. Ewaldl te zamen met da dagboeken der zusters Fran ciscanessen, valt oo te maken, dat er in de periode, waarover het onderzoek zich uit strekte, geenerlei voedselooname heeft plaats gevonden, zonder dat Theresia ver magerde. Op een dezer dagen te Neurenberg ge houden vergadering heeft de aartsbisschop van Banberg, mgr. Hauck. ook de gebeur tenissen te Konnersreuth besproken. „In dan laatsten tiid". zoo zeide de aarts bisschop, „heeft de kwestie-Konnersreutb de openbare meening in wiiden kring be ziggehouden. Ook de Katholieken. De laat sten veel te veel. Of de verschijnselen van Konnersreuth een verklaring vinden in het bovennatuurlijke of niet. laat de Kerk onaangetast. Zij heaft geen nietiwe beves tiging nooditf. Daarom zou ik één ding willen vragen- De Kerk wikt en weegt dergelijke zaken -lang, met alle voorzichtigheid en grondig heid, eer zir een beslissing neemt. Ik ver zoek den Katholiaken met hun oordeel niet op de beslissing vooruit te loopen. Alleen de Kerk beslist. Let op de ver maning der Beiersche bisschoppen, die eensgezind in Fleising gesproken hebben, en betracht terughoudendheid, ook wan neer er nog lang* tiid zou moeten verho pen, eer' de beslissing valt. De Kerk kan van den anderen kant ver langen, dat ook Theresia Neumann aan ecfl aan haar te richten uitnoodiging gehoor geeft en zich aan een observatie onder werpt. «Waar. in welken vorm en voof welke commissie bepalen de bisschoppen. Gehoorzaamheid aan de Kerk is dc proefsteen van Katholiek denken. Ik hoop- dat men ook in Konnersreuth naar de ver maning der bisschoppen luistert en alle» doet om de oo sensatie berustende bezoe ken te weigeren en verre te houden." Naar bet Engelsch van FLORENCE WARDEN. Dus bleef ze zoo ver van de deur als ze maar kon en terwijl ze het tijdschrift dat haar als tijdpasseering gegeven was voor haar op tafeltje legde, hield ze opzettelijk haar handen tegen haar ooren en trachtte zich te verdiepen in het eenige artikel, dat ze nog niet gelezen had. Gedurende eenige minuten gelukte haar dit volkomen ioen echter werden de stem men luider en ondanks al haar heldhaftige pogingen om discreet te zijn en niets te hooren, hoorde ze de stein van den man met den baard heftig uitvaren: Ik geloof, dat hij *n handen van een bende smerige dieven is geva en. Verschrik» nam Mabin de handen van haar poren. Moest ze tegen haar wil luistervink «pelen? Moest ze niet de andere kamer bin nenrennen en de twee mannen die er niet taaa dachten dat iemand hen kon hooren, waarschuwen? De stem van den anderen man, sussend en vleierig-kalmeerend, was niet zoo luid, als die van den vreemdeling en Mabin verstond maar weinig van wat hij zei. Ze merkte al leen dat hij zijn best deed den opgewonden man, wiens korte, booze uitroepen van tijd tot tijd de zachte, gelijkmatige woordenvloed van den ander onderbraken, tot bedaren tc brengen. Mabin, gerustgesteld door het opnieuw on verstaanbaar worden van 't gesprek, bracht haar handen weer tegen de ooren en slaagde erin zich weer met haar tijdschrift bezig te houden. Ten slotte zwegen de stemmen en weer nam ze de handen voor haar ooren. Nu werden de klanken anders. Een van de mannen liep de kamer op en neer, ze kon zijn afgemeten stappen op den harden, met linoleum bedenkten vloer, duidelijk hooren. Hij neuriede in zichzelf terwijl hij rond liep, ze vermoedde dat dit de man was, die ze niet gezien had. Ze merkte niets meer van den anderen man, totdat hij opeens uitriep: Die vervloekte pen, die schrijft niet: En hierdoor wist ze dat terwijl de ander heen en weer liep, de man met den blonden baard schreef. Een tijd lang was het volkomen stil cn toen opeens een vreemd geluid, alsoi iemand zwaar neerviel en een kreet, dadelijk gesmoord, die in afgebroken gekreun weg stierf. Daarna een hevig gekraak, alsof iets zwaars tegen de deur aanviel Mabin sprong op e& vloog naar de deur. Die ging naar buiton open, maar ofschoon ze den knop kon omdraaien kon ze de deur zelf, ondanks haar moeite, maar een paar centimeters open krijgen. Aan den anderen kant moest iets zwaars liggen. Al dien tijd hield het zwakke gekreun aan; Mabin duwde weer, doodelijk beangst voor wat ze te zien zou krijgen. Ze was overtuigd dat er een aanslag gepleegd was. Maar voordat ze erin geslaagd was de deur nog een paar centimeters verder te ^openen en de ruimte groot genoeg was, om iets aan den anderen kant te zien, werd de deur dicht geslagen en de sleutel in het slot omgedraaid. Doe de deur open, doe de deur openl riep ze. Lr kwam geen antwoord. Een paar seconden hoor Je ze niets. Toen bereikte het geluid van zachter voet stappen die zich weghhastten, haar oor en het openen en sluiten van de middelste deur werd gevolgd door het openen en sluiten van die van de buitenstje kamer. HOOFDSTUK IL In Kamer Negentien. Toen ze de voetstappen zich snel hoorde verwijderen riep Mabin nog eens,, eerst smeekend en 'n beetje angstig en daarna be velend en op boozen toon om de deur open te doen Er kwam ook nu geen antwoord en met afgrijzen zag ze toen ze naar de vloer keek, dat een roode plas langzaam naar den rand van het tapijt vloeide. Dat was bloed. Ze twijfelde er geen oogenbllk aan, dat de man, dien ze n'et gezien had de aanvaller en dat zijn slachtoffer de vriendelijke vreem deling den baard was. In haar onschuld was ze overtuigd, dat een lafhartige aanval, zooals hier moest hebben plaats gehad niet het werk kon zijn geweest van den man met het gemoedelijke gezicht en de vroolijke oogen- 2e vvas er zeker van, dat hij hulpeloos, mis schien wel dood aan de andere zijde van de deur laé- buiten het bereik zelfs van de zwakke hulp, die zij zou hebben kunnen ver- leenen. I evergeef s bonsde ze op de deur en riep op RifloCndcn toon; lvunt u de deur niet open doen? O. doe toch open! Er kwam geen antwoord en de kleine roode p'as aan haar voeten werd langzamer hand grooter. Snikkend en op van zenuwachtigheid wierp ze zich met haar heele gewicht tegen de deur. De schok, die haar pogingen veroor zaakten, deed den man, die aan den anderen kant lafb blijkbaar bijkomen, want plotseling hoorde ze weer gekreun. Flet geluid was haar nu bijna welkom. Hij was dus niet dood! Op nieuw begon ze te roepen. Kunt u mij er niet uitlaten? Ik zou iets kunnen doen, iemand kunnen halen om u te helpen. Bent u gewond? U moet gewond zijn Luister! Kunt u me verstaan? Ik hen opge sloten. Opgesloten! Als de sleutel in het slot 7it en als 't u gelukt hem om te draaien, kan ik er uit om u te helpen, Met tusschenpoozen zei ze deze woorden en luisterde gespannen na eiken korten zin in de hoop dat ze antwoord zou krijgen. En ten langen leste, toen ze weer zweeg en nog eens met ingehouden adem luister de, hoorde ze iets dat op een diepe zucht leek. Ze probeerde het opnieuw. Doe de deur open! Doet u de deur toch open! De man antwoordde, maar met zoo'n zach te en matte stem dat ze niet- kon hooren, wat hij zei. Weer schreeuwde ze en als antwoord hoorde ze gekreun en gestommel, wat haar deed vermoeden dat de gewonde man zich trachtte op te richten. Toen hoorde ze angstig-duidclijk, dat de man met den baard de vreeselijke woorden uitriep: Groote God! Ik kan niet meer zien. Hij heeft me blind gemaakt! Ze gaf een gil van afgrijnzen en ontzet ting, maar hervatte haar smeekbeden. Zoek den deurknop, drong ze aan. Die is vlak bij u. Probeer den sleutel te vinden en hem om te draaien. Zij kon hooren. dat hij probeerde te doen, wat zij gezegd had en dat hij in 't duister rondtastte. Een oogenblik hield ze haar hart vast, want zijn stem en zijn krachten schenen weer al te nemen. Als hij weer bewusteloos zou worden, was alle hoop op redding voorloopig vervlogen. Ten slotte zuchtte hij met zwakke stem: Hé! en de sleutel werd langzaam in het slot omgedraaid. Mabin deed de deur open, maar deinsde ontzet achteruit. De man met den baard had zich op zijn knieën juist ver genoeg van de deur weggesleept, dat ze binnen kon komen en hij klemde 2ich vast aan de stoel, waarop hij gezeten had, toen hij wa» aangevallen. Een kreet van schrik ontsnapte haar. Van zijn hoofd en uit het verwarde blon de haar stroomde het bloed langs zijn ge* zicht terwijl hij met gebogen hoold voort- kroop. Met snelle zwakke bewegingen veeg de hij langs zijn oogen. Hij hoorde haar kreet en rei zwak: Kijk niet kijk niet naar mij! Bekom mer u maar niet om me. Laat ik probeeren uw hoofd te ver binden, zei Mabin. Nee, nee, nee! Luister; ik wou dat u iets voor mij deed.... iets.... Hij stamel1*6 en zakte weer op den vloer. Mabin knie!'*6 naast hem neer en richtte hem op. Luister! ging hij door en zijn stem weL. heel zwak en mat terwijl hij sprak: - kan het niet uitleggen, omdat.... omdat o, u weet het! Ja, ja, ik weet het! Vlug! Zeg me ma» wat ik doen moet! Ik ben bang.... bang.... Hij wacht even en streek met zijn hand over oogen, die hij nog niet weer opgeslagen ha Ik zou willen dat u ergens voor zorg"®- Ik? Zou ik niet beter doen met politie te halen? I e'sont siiDgv. uaari; ^!bel; Jiet fier (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6