Brieven uit Borneo, Gemengd Nieuws. gjggË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, i weede Blad Donderdag 13 Oct. 1927 Ontsporing nabij Zaandam. liiÉs-v 1i ill ERNSTIGE ONTPLOFFING TE ARNHEM. Slechts een propje linnen was in een gasbuis verstopt. Onder een rangeerenden kolenwagen. Als men zijn stuur kwijtraakt. Tusschen twee buffers bekneld. Aan den grond. Bij een twist doodgeschoten. Moordaanslag op zijn vrouw. Vrijwel alles verloren. Een mislukte smokkelaarstocht. HANDEL EN NIJVERHEID. Organisaties op het gebied V{*n koloniale waren en aanverwante artikelen. DE CENTRALISATIE- GEDACHTE VAN ONZEN STICHTER E. H. LAMBRECHTS. FINANCIËN. VRAGENBUS. Congregatie der Mariankiller M issionarissen. KUNST EN KENNIS. Een Koninklijke subsidie. L. S. Gisteren pas thuisgekomen van mijn «plaats' en ik dacht: jonge, 't wordt !ld dat ik weer 'ns in de N, H. C. wat a=i me laat hooren. En gisterenavond wilde 1 schrijven, maar 't lukte niet. Zooals e boer zei: ,.Lukt 't vandaag niet, dan lukt ™crge". -n ik zet me vandaag 'n vastendag 'er want morgenochtend vroeg gaat de ^'"dmboot met de mail naar Singapore. anavond 5 uur sluit de post. a, ik ben nog springlevend, schoon ik ?Jet spring, maar wel veel land loop, want ben landlooper-missieman. Gossie-mijne Wai 'n afstanden. Gr ie weken op ontdekkingsreis geweest °or cen stuk van mijn parochie. De groote zijrivier Simunjan opgevaren, v<>nt het gerucht loopt, dat ze „vol" zit mat echte Dajakkers. Als me iets tegenge- J"a"5n is. dan is 't d.it. Er leven wel Dajak- ,'crs maar verspreid, nog vec!-al op allerlei k.ein'ere stroompjes, ver in de dichte bos- schen 'n 'n roeiboot 'n meter of vier lang ging uw dw dn mei drie Dajakkers als roeiers die rivier op. Zes dagen tegen stroom gevaren, o zoo prettig in zoo n roei boot en toen was ik nog niet aan het p'ridje, maar kon niet verder. Hier en daar praatje gemaakt en tegen den avond '1 een huis gekomen, hielden we halt en overnachtten „onder-dak". Eén nach! eenter kwamen we niet bij 'a huis en 'noesIcn we slapen in de roeiboot. Pot- ^oorkoffie, wat n moskicten zijn ev in Bor neo! Mijn nek was een hebbel, want ofschoon mijn moskielennet ophing en er in Jrachtte te slapen, de muggen vonden 'n kiertje of gaatje en kwamen met dozijnen op n feestmaal! Midden op de rivier was het beter geweest, doer, we lagen vast aan 'n 'nüw langs den kant natuurlijk, waar het maagdelijk woud oprees en speelplaats is der muggen. Een tropennacht zoo buiten, is on- beschrijvelijk, je moet het meegemaakt nebben, want je fantasie schiet te kort om net op te dis.schen. De insecten-wereld schijnt dan te leven en kermis te houden. En als je bent inge slapen, schiet ie weer wakker door het ge knor of weggeloop van het wilde zwijn, dat nieuwsgierig naar den waterkant kwam om te kijken of er iets van zijn gading te vin den was Niks hoor! Dan knorde en hard Wegholde We waren in het land van den Orang Oetan doch ik heb er geen gezien of gehoord We! de Neus-aap, die alleen op Borneo voorkomt en in geen enkelen Euro- I Peeschen dierentuin te zien is. Zij zijn groot, en sterk in spierkracht, maai tenger, en in gevangenschap houden ze het niet lang uit. Dikwijls is getracht ze over te brengen naar Europa, doch altijd stierven ze. Toen de Prins van Wales 'n paar jaar terug 'n reis maakte naar Japan, deed hij ook Borneo aan en ook hij nam twee exemplaren van den neus-aap mee, voor den Londenschen dieren tuin Een stierf heel gauw en de andere hield het uit tot in den. Roodt Zee, waar hij om zeep ging. De neus-apen heb ik wel gezien, heele troepen. Ze staan een meter hoog En toen ik nog jong was. heb ik er een ge schoten, die mijn jongens oppeuzelden, want apen-vleesch smaakt goed Zelf heb ik het meermalen gegeten en alle Borneo-menschen zijn er dol op. D"ch in n Dajakhuis aap-eten, vereischt durf en niet in den pot kijken 1 Laat je verbeelding ook maar thuis I Ze stroopen den aap het vel af, en kooken m heel, 't Is wit vleesch en 'n beetje groote i'jap ziet er net uit als 'n baby en 't schijnt dan net, of ze Kannibalen oftewel men- scheneters zijn! En heb je dat denkbeeld en je moet het hebben, als je 'het voor de eerste maal ziet dan eet je vast geen aap Mijn kok snijdt ze altijd op en dan mag hij de armpjes en beenen hebben en de kop ook, o'och de rest is voor mij en smaakt reuze-lekker, net als 'n heerlijke biefstuk in Holland Deze brief is een apen-praatje geworden in plaats van 'n reisverhaal. Wel, dat reizen en trekken op Borneo heb ik al meermalen beschreven, De huizen der Daiakkers zijn aanéén, d.w.z, het hpele dorp leeft in één kuis. Dat komt nog van dien ..goeden ouden tijd (niks hoor!), toen ze ieder oogenblik n kopje kleiner konden gemaakt worden, 'letterlijk) Daarom woonden ze bijeen on der één dak, 20, 30. 80 families! De h uizen staan op palen en sommigen wel 12 nieters van den grond. Die verdwijnen echter snel. en worden niet meer gebouwd. Nu zit ik, juist 1 of 1m boven den grond. Ruimte is er onder den vloer, waar alles en alles door- valt. voor de varkens en dc kippen. Geen frissche lucht in huis! Een volgend praatje als ik het niet vergeet over die huizen- bouwerij. vooral vroeger Gebruiken om te rillen 1 Dc eerste gelegenheid, 'n dag of vier nog, ga ik naar dc boven-Sadong, landloopen voor 'n paar weken Kan dan juist terug ziin voor de Goede Week en aPschcn, want ik moet mijn parochie kennen, door en door. Een heele nieuwe streek, nog nooit bemis- sionaard. Wel, iemand moet de pionier zijn Eindelijk is onze Missie hier in tweeën gesplitst door Rome; Sarawak is één Pre fectuur en Noord-Borneo een tweede Was veel te groot met al die verscheidenheid van stammen en talen. Was mijn laatste brief niet voor 'n kapel Ik hoop dat de lezers me niet in den steek laten 1 Twaalf honderd gulden is zoo'n barre som niet voor zoovele duizenden. Allemaal een beetje en Sadong heeft zijn St. Jozef Kerk Kom aan goede lezers. Moge St. Jozef, de allereerste missionaris, U allen indrukken om in de beurs te grijpen. Mijn heele paro chie op z'n minst 250Ó vierkante kilometers groot heeft nog niets, dan twee kleine schooltjes! Na Paschen ga ik n betere school bouwen en dat maakt me plat-zak. Dan 'n huis en dan in 1928 de St Jozef Kerk 1 En dan 'n school en huis een paar dagen ver der op. Op mijn laatste verkenningstocht kwam ik 3 dagen de rivier op, bij een Chineesch, wiens vrouw en drie kinderen katholiek zijn. Zoo kunnen er meerdere zijn. 't Is zoo noo- dig dat trekken en dwalen. Bidt voor mij en mijn nieuwe missie. Ik heb zooveel hulp van Boven noodig, waar U geen denkbeeld van hebt. 0 zooveel I Bidt voor me en denk aan mijn St. Jozef Kerk te Sadong. Genoeg voor vandaag Er komen niet zoo veel Borneo-brieven als vroeger, doch ik zit tot ver over mijn ooren in 't werk, daarom geduld, af en toe pent de Borneo-missieman wel. Bonjour God's beste zegen over U allen. t.t. J. STAAL, Pr. Miss. Kuching, Sarawak via Singapore ger, nl. in de benedenwoning, heeft plaats gegrepen. i Een chaotische verwarring heerscht in de keuken van de bovenwoning. Van den vloer zijn nog wat latten over en daarop rust de kort en klein geslagen keuken inventaris, omgevallen kasten enz. Geluk kig was er in deze bovenwoning niemand thuis tijdens de ontploffing. Tijdens haar afwezigheid had in de keu ken een petroleumstel gebrand. Daarom verkeerde men aanvankelijk iri de veron derstelling, dat in dit vertrek de explosie ontstaan was. In de bovenwoning Spijker straat 172, bewoond door de familie Spij ker, was niemand thuis, toen het ongeluk geschiedde. De ontploff'ng heeft hier rui ten en glaswerk vernield en eenige kozij nen ontzet. De benedenwoning Spijker straat 174 is echter ernstiger gehavend. De woning stond op net oogenblk leeg, maar zou over enkele dagen betrokken worden door de familie Bosch. De nieuwe bewoonster was juist aan het werk met1 behulp van den behanger A. H. van Loon, terwijl haar vierjarig zoontje in het huis speelde. Ook in deze woning hing een zware gaslucht en de nieuwe bewoners hadden dan ook reeds besloten de gasfa briek te waarschuwen Terwijl mevrouw Bosch jn de leege suite aan het werk was, staande op een trap, verliet de behanger Van Loon het vertrek en begaf zich naar hel zijkamertje, dat, gelijk gezegd, onder bet perceel Karei van Gelderstraet 29 is gelegen. Hij heeft nu, naar aan de „Tel gemeld wordt, in deze kamer een lucifer aange- i stoken en onmiddellijl- daarop volgde de j ontploffing, waarbii het plafond van de kamer naar beneden kwam, de deuren naar i buiten werden gedrukt en glasscherven en j houtspaanders in het rond vloger. Van Loon, die tegen den grond werd geworpen, vluchtte, hevig bloedend aan gezicht en i handen, naar buiten en nam het jongetje dat in dezelfde kamei had zitten soelen, mei zich mee Het knaapje bloedde u't I versche'dene wonden aan het gelaat en j werd naar ziin woning overgebracht en aldaar verbonden. Van van Loon werden de wenkbrauwen en hoofdharen geschroeid. De politie nam de noodige ve gheids- maatregelen. Ernst'gc persoonlijke onge lukken kwamen verder gelukkig niet voor Gisteren is te Oostzaan de trein, welke om 8 uur van hel station Zaandam ver trekt met cen nabij het station Oostzaan staanden goederentrein in botsing gekomen Daardoor- ontspoorden drie goeaerenwa- gons. Treinen, komende uit de richting Pur- merend en Hoorn konden station Oostzaan niet passeeren, daar er enkel spoor ligt. De personentreinen naar Hoorn en Pur- merenQ werden over Alkmaar geleid, naar de „Tel." verneemt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is belangrijk. Japasische priesters in vol ornaat bij gelegenheid van den doop der nieuwe prinses in Tokio. Deze is thans de tweede dochter van het Jananscfce Vorstenhuis. Het ontsteken van een lucifer veroor zaakte de ontploffing. hen ernstige gasontploffing heeft gister morgen vele bewoners van Arnhem in de Karei van Gelderstraat opgeschrikt en de kracht der exploisie was zoo groot, dat vijf woningen min of meer ernstige schade bekwamen. De getroffen huizen zijn Karei van Gelderstraat 27, 29 en 31 en Spijker straat 172 en 174. Het gebeurde in een kamertje, gelegen onder perceel Gelderstraat 29. De ont ploffing is te wijten aan het feit, dat de vorige bewoners een gaskraan in het zij kamertje hebben afgesloten door een propje I nnen in de buis te steppen. Deze afsluiting was natuurlijk onvoldoende en sedert eenige dagen is er veel gas ont snapt, totdat het gistermorgen tot een explosie kwam. He was ongeveer kwart over tien toen een geweldige knal zich deed hooren en werden voorbijgangers opgeschrikt door een geweldigen glasregen, die op de straat neerkwam uit de twee verdiepingen hooge huizen. Onmiddellijk was de omgeving in rep en roer. Men waarschuwde de brand weer, die met groot materieel verscheen. Toen men de woningen binnendrong, bleek, dat een hevige gasontploffing had plaats gehad, die met een ontzaglijke kracht deu ren had ontwricht en houten kozijnen, paneelen enz. had versplinterd. In de benedenwoning Karei van Gel derstraat 27 woont de familie Massar. Al leen de echtgenoote was thuis, toen de ontploffing plaats vond. Zij verrichtte op de binnenplaats een'ge bezigheden en nam bij de explosie de vlucht. Even later daal de op deze binnenplaats een regen van glasscherven en houtsplinters neer. Me vrouw Massar kwam met den schrik vrij. Een deel van de benedenwoning was in gericht voor showroom van meubelen, ta pijten enz. Van het meubilair is veel be schadigd. Door den luchtdruk werd de gangdeur naar binnen gezet en hangt in een zware bocht voorover, terwijl hier en daar gaten In den muur zijn ontstaan. Het huis ligt vol steenen en gruis. De deurposten zijn gedeeltelijk uit de deurtD gewrongen en deuren zijn weggeslagen. In de bovenwoning Karei van Gelder straat 31 woont de broer van den heer Massar met zijn echtgenoote en cen jong kindje. Ook van deze woning is veel Ver nield. Alle ruiten zijn weggeslagen en ko zijnen zijn versplinterd. In de bovenwoning Karei van Gelder straat 29, bewoond door de fam'lie Men- tink, heeft de deur tusschen gang en keu ken een flinken knauw gekregen. De half steens muur is naar voren gekomen en vertoont een breeden barst. Houtwerk is vernield en geen ruit is er meer heel. In de voorkamers zijn lamoen stukgeslagen. De keuken van deze woning ligt boven de zijkamer van de benedenwoning Spijker straat 174. Aanvankelijk dacht men, dat de ontploffing in deze keuken ontstaan was, maar later bleek, dat deze een étage la- Te Oldenzaal is een gehuwde fabrieks arbeidster onder een rangeerenden kolen wagen gekomen. Ze was oo slag dood. Haar lijk was vreeseliik verminkt. Te 's Gravenhage is oo de Nieuwe Park laan bij de Witte Brug een auto tegen een boom gereden. Da chauffeur was eensklaps zijn stuur kwiitgzraakt. De auto werd zwaar beschadigd Dc bestuurder werd op den grend geslingerd en bekwam verschillede verwondingen. Een conducteur dW Haagsche Tramweg Mij. geraakte bij de remise aan den Delft- weg te Rijswijk bij het rangeeren bekneld tusschen twee buffers van tramwagens. Aan het hoofd gewond en met lichte hersen schudding is hii naar het ziekenhuis te Den Haag overgebracht. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld, dat het Zweedsche stoomschio „Mansa", bij het vu laten van het Friesche gat, gisteren aan den grond is geraakt. Een sleepboot is 'er assistentie gezonden. Weer v'° Het Zweedsche stoomschip „Malva'dat in het Friesche gat aan den grond was geraakt, is weer vlot gekomen en op eigen kracht verder gestoomd. De reddingsboot „Insub'nde", welke in de nabijheid van het schip was gebleven, is op den terugweg naar de haven. Te Nieuwenhagen is aangehouden een 24 jarige Duitscher, genaamd W. S.. die bil een twist zijn vriend A. had doodgeschoten- Te. Apeldoorn werd de hulp der P°pi,cj ingeroepen in een perceel aan de riet Joubertstraat, bij een twist tusschen een gescheiden echtpaar. De vrouw kreeg on verwacht bezoek van haar voormalige" man, een twistgesprek ontstond, waarbij de man zich dermate opwond, dat hij z'n vrouw met 'n mes een steek in den rug toebracht. De man nam de vlucht, maar is door de politic aangehouden. Door onbekende oorzaak is te Heesch (N.-B.) totaal afgebrand de woning van Schel. De inboedel ging grootendeels verloren. Een kalf en een hond kwamen mede m de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Bcllingwolde probeerden gisternacht eenige smokkelaars een tiental varkens over de grens te hrengen. Hun opzet mis. lukte echter en de kommiezen confisccerden de levende buit. De smokkelaars keken op hun neus. verbindingswegen met 't vliegveld Schiphol woiden b was terdege herzien. Ged. Staten hebben o.m. besloten den Spaarndammerweg tot circa 15 Meter te verbreeden. Op onze foto zien we, hoe een noodzakelijk te maken bocht op dezen weg (zie stippellijn) wordt afgesneden, waardoor reeds een heele verbetering ontstaat. Een internationale conferentie. Te Amsterdam is geopend de internatio nale conferentie van organisaties op het ge. bied van koloniale waren en aanverwante artikelen. Aan de conferentie nemen deel de nationale bonden uit Duitschland. België, Denemarken, Zweden, Noorwegen, 1 inland, Zwitserland en Nederland. Na een verwelkoming der buitenlundsche delegaties door den heer D. Terhenne, j00r" zitter van den Ned. Grossiersbond. werd tot voorzitter der conferentie benoemd, dc heer Ottd Dahlström uit Stockholm en tot tweede voorzitter de heer Wilhelm Herrmann uit Berlijn. Daarna hield de heer H. Leemhuis te Am sterdam een inleidende voordracht over toe standen en organisaties op het gebied van den groothandel in levensmiddelen in ver schillende laqden. Het volgende punt van behandeling was het voorstel der Deensche organisatie om op he,t punt van arbitrage aansluiting te zoeken bij de Internationale Kamer van Koophandel Mr. J. E. Claringbould te Den Haag gaf daarbij een uiteenzetting over het arbitrage instituut der Internationale Kamer van Koophandel. Na een gemeenschappelijke lunch en een boottocht door de havens en grachten hield de heer Wilhelm Herrman uit Berlijn een rede over standaardiseering en normalisec- ring in den groothandel in levensmiddelen, waarna de heer J. Rosenbach te Amsterdam hetzelfde onderwerp meer van de direct practische zijde behandelde. Gisteren zijn achtereenvolgens voordrach ten gehouden door de heeren Fegersten uit Olso, Linder uit Stockholm en Piagct uit Bern, resp. over wederkeerige waarschuwing tegen onbetrouwbare afladers, de certifica ten van de Californian Dried Fruit Associa tion en over regeling der verhouding tus schen agenten en grossiers-importeurs. De conclusies over de verschillende onder werpen werden verder in commissie-verga- dering vastgesteld. De Nederlandsche Grossiersbond heeft de buitenlandsche delegaties een diner aangebo den in het Paviljoen Vondelpark. Na grondige sociale studiën aan de Leu- vensche Hoogeschool onder leiding van den welbekenden Hoorleeraar Brants werd E. H. Lambrechts onder-pastoor te Vorst bij Brussel (30 Juni 1909). Daar zou de sociale leider van later ontkiemen. Wijl hij er als eerste proef, met de beste gevolgen zijne krachten wijdde aan het verbeteren van den weinig be nijdenswaardigen toe «tand der hoveniers rf boerkozen, zag h' verder. E. H. Lambrechts. een'gingsgedachte, nu was hij als 't ware overrompeld, maar hij kwam de inrichtings periode zegevierend te boven. Doch van een anderen kant was hij ook meer en meer overtuigd van het gedacht, dat van meelal het zijne was geweest, dat alleenloopers slechts slruikelsteenen zijn, dat alleen eenheid sterkte geeft de centraPatie moet niet alleen op papier bestaan, zij moet werkelijkheid worden overal, schreef hij in Jur.i 1922 maar ook dat het secretariaat, dat het centrum moet zijn, dat die eenheid moet bewerken en handhaven, financieel sterk moet staan om te kunnen met welgelukken zijn rol vervullen. De lessen indachtig, welke' wij in 1914 hadden tc hooren en te zien gekregen in Noord-Holland, vooral gedurende het zoo vriendelijk onthaai in het Nationaal Han- zebureau, zou hii economische werken in 't leven roepen die sterk gecentral seerd door een deel hunner winsten het secre tariaat zouden voeden en bekwaam maken den onmetelijken last te dragen. Zoo kwa men ze de eene na de andere als „pilaren van zijnen grooten bouw" gelijk hij het noemde: de Centrale Bankinrichting, de verzekeringmaatschappij, die om redenen van praktischen aard voorloopig in Gent werd gehouden en niet in 't center en eindelijk, toen hij reeds op zijn ziekbed lag, werd een derde hoofdp laar van het gebouw opgericht, een centraal koopkan toor beginnend met de kruideniers. Toen dit laatste gebeurde, wat was hii gelukkig midden zijn lijden en, toen de ziekte scheen te keeren, zegde hii mii nog: „nu staan de groote afdeel ngen daar, nu zul len we vooruit kunnen!" Eilaas, hii mocht het niet beleven! God loone hem voor zijnen reuzenarbeid! Op heden nochtans is dat gedacht, zijn gedacht nog niet uittfewekt litk hij het had gewild. Tegenslagen liik het zooal in dit tranendal gaat. ook wel soms onwil van menschen ziin er de oorzaak van De centrale Bank inrichting had eerst een lijdensgeschiedenis.maar nu is er ken tering: de sterke hand van eenen vakman staat aan 't roer en wij mogen hopen dat ze nu zal worden wat E. II. Lambrechts gedroomd had de sterkste steun van het centraal secretariaat De Verzekering ook is nog niet wat onze stichter voor oogen had. Het „voorloop'g" te Gent ziin, schijnt bestendig te willen worden en zoo in plaats dat de verzekering een middel tot centralisatie en tot sterk maken van het centraal secretariaat zou zijn, is eerder een middel van de centralisatie en in alle ge val geeft ze niet den minsten steun aan het algemeen secretariaat, wel integendeel. Doch daar ook komt kentering, daar ook al er veranderd worden, het moet! Het Centraal koopkantoor alleen is in de lijn zijner stichting gebleven en jis reeds van nu een heerlijke steun der Landelijke cen- tralisat'e. Mochten we weldra den dag beleven, dat het heerlijke olan van E. H. Lambrechts tot zijne volle uiting komt! Dan zal de katholieke mddenstandsbeweging in Bel gië de zegeklok lu'den, omdal daardoor met een sterke centralisatie de volledige eenheid en sterkte zal bewerkstelligd worden. Hii. de stichter, offerde zijn le ven voor het welzijn dier organisatie: dit offer mag noch zal vruchteloos blijven. P. ALLOSSERY. Diocesaan Bestuurder voor W.-Vlaanderen. Vr. Ik ben in nel bez't van een witte leeuwerik met roode oogen. Komt dat meer voor? Antw. Ja. Vr. Kunt u mij zeggen, of de Noord- Hollandsche Witte Kruisloten al uitgeloot zijn? Antw. U moet ons terst de nummers opgeven, alvorens wij kunnen nazien, ot uw nummers uitgeloot zijn. Vr.: Hoe kan ik vuile vlekken, ontstaan door transpire eren, weg krijgen? Ook kun nen het olievlekken ziin. Antw.: Daarvoor bestaat geen middel. De schoenen zwart maken is het eenige, vat u kunt doen. Zijn het olievlekken en ziin ze er pas een zee- korten tijd in, dan kunt u het probeeren met petroleum-aether. Daarmede stevig afwrijven, daarna met ter pentijd en dan poetsen met schoencream van dezelfde kleur als de schoenen. Vr.: 1. Hoe kan ik inktvlekk-n uit ten wollen vloe-kleed verwijde en? Ik heb het al met azijn geprobeerd doch ze zijn al leen een weinig verbleekt? Ü?2. Hoe kan men een witten viltenhoed verven? Aniw I. Het verdient aanbeveling om, wanneer u vlekken wilt verwijderen en daarvoor de bemiddeling van de „Yragjp- bus" inroept, niet zelf aan dc v!ekken*i.e we-ken. Veel wordt e~ dikwijls door ver keerde behandeling bedorven, zóóveel zelfs dat latere middelen dan niet meer of on voldoende helpen. De mislukking wordt dan op rekening van de Vragenbus geschoven, maar ten onrechte dan. zooals u begrrpl. In uw geval zult u met succes het vol gende kunnen aanwenden. Heet kleezuur in citroenzuur. Is het tapijt op de plaats van de vlek gekleurd, gebruik dan verdund zoutzuur. 2 Koopt U bij den drogist een verftnbe. De gebruiksaanwijzing staat daarop ver meld. Vri: Ik ben als arbeider in dienst, 'k ben verhuurd voor I 20.per week, vrre wo ning vanaf 15 Maart tot en met 15 Sep tember, 2 Liter melk per dag, van 15 Sep tember tot en met 15 Maart, 1 liter per dag Nu geeft hij mi? ongevraagd tot 2 Octo ber 2 liter per dag en van 28 October ook 2 liter per dag, doch nu hield hij j.l. Zate-dag 6 liter van mijn loon af. Mocht hij dat doen en heb ik recht op dat geld? Antw.: Wij kennen niet de bepalingen van het contract en weten dus niet, of in een dergelijk geval door een of andere be paling voorzien wordt. U had recht op 1 liter melk per dag. Over het verstrekken van meer lite-s per dag moet U het onder ling eens zien te worden.- Vr. 1. Weet u een anderen naam voor een booz.e vrouw, van vijf letters, waar van op 1 na, de laatste een k is? 2. Wat is padvinderstouw van vijf let ters? Antw. U moet er reken-ng mede hou den, dat de vragen rubriek niet bestemd is voor het oplossen van raadsels. Daarom worden dergelijke vragen niet beantwoord Bovendien waren uw vragen niet onder teekend. Vr. Zoudt u mij het bijvoegelijk naam woord van „plomp kunnen noemen? Antw. Zie het antwoord op de sorige vraag. Vr. Kunt u mij het adres geven van Prof. Snapper te Amsterdam? Welke da gen van de week houdt hij spreekuur en hoe laat? Antw. Prof. Snapper woont Valerius- plein 18. Amsterdam, doch maakt thans een studiereis in Amerika. 7 pCt. Eerste hypothecaire 20-iarigen obligatieleening groot 700.0C0. Vanaf Dinsdag 18 October is bij de firma Theodoor Gilissen ten kantore te Amster dam en bij verschillende andere bankin stellingen o.m. de firma G. F. H. Pastoor en Oscar Smit's Bank te Haarlem de in schrijving opengesteld op 700.000, 7 pCt. eerste Hypothecaire 20-jarige obligation in stukken van 1000, 500 en 100, ten laste van de Congregatie der Mariannhiller Missionarissen te Mariannhill (Natal) tot den okers van 99 pCt. In 1882 als Trappisten Orde aangevangen, bestaat de Congregatie der Marianhiller Missionarissen in haar tegenwoordigen vorm sedert 1910 Deze Congregatie heeft als hoofddoel h^t Missiewerk in Zuid-Afrika, meer speciaal in Natal, Rhodesia en Kaapland. Ten behoeve der gymnasiale studiën harer toekomstige Missionarissen, heeft zij institu ten te Reimlingen en Lohr (Duitschland), waar ongeveer 300 jongelieden hunne op leiding genieten. Voor de academische vorming der a.s. Missionarissen is thans een Priester-semi narie te Würzburg in aanbouw. Deze bouw is reeds tot de derde verdieping gevorderd en zal in 1928 gereed moeten zijn. De opbrengst der leening zal uitsluitend worden aangewend ten behoeve van het bovengen. Seminarie, waarvan de bouw kosten alleen reeds zonder de waarde van den grond en de kosten van meubileering in aanmerking te nemen, rond R M. 1.500.000 zullen bedragen Voor hoofdsom en rente is de Congregatie der Mariannhiller Missionarissen met al hare bezittingen aansprakelijk. Het Bestuur der Congregatie heelt zich verplicht hare lot nu toe onbelaste bezit tingen, buiten Duitschland en Nederland gelegen, zonder toeslemming van den Trustee niet met hypotheek te bezwaren, zoolang deze leening niet geheel za", zijn gedelgd. De aflossing der leenmg geschiedt a pari. Den eersten October van ieder jaar m oet een bedrag van 37.000worden afgelost, aan te vangen 1 October 1929, it odat de geheele lecning uiterlijk op 1 October 1947 zal zijn afgelost De aflossing zal geschieden bij jaarlijksche uitloling, te houden door den Treestee in de maand Juli. De betaling der losbare obli gation heeft plaats op 1 October d.a.v. De Congregatie behoudt zien het recht om na 1 October 1932 de leening versterkt of algeheel af te lossen doch verbindt zich daarbij een opzeggingstermijn van drie maanden in acht te nemen. We hadden wiel in België een „Lands bond der klein2 Bur gerij", die jaarlijk onder meer een cor gres hield, maar di Landsbond was neu traal. Wij hadden wel het zoogenaamd „Al gemeen Syndicaat" dat op christelijken grondslag was ge schoeid maar de werking ervan bepaalde zich hoofdzakelijk tot het geven van Talen en Handelsleergangen en inrichten van Ziekenbonden. Iets anders was er noodig waar alle Katholieke Middenstanders zou den thuis hooren, iets dwarsdoor katho liek, en dat heel hun econoursch en sociaal leven zou omvallen en waar vooral de zoo noodzakelijk vakgroepeering tot hare volle waarde zou komefi. Om dat te ver wezenlijken vormde hij zijn plan, dat wel dra goedgekeurd door den klaarzienden groot-vicaris Van Roey, nu Kardinaal- Aartsbisschop van Mechelen, later zou uit gevoerd worden. In 1911 deed het zoogenaamd „Algemeen Synd'caat" een beroep op zijne hulp. Door het feit zelf in nadere voeling met de belanghebbenden uit al de streken van het land, kon hij doorwerken en zijne apostel- ziel vollen teugel laten, ook meteen zijn plan aan de werkelijkheid toetsen. 9 Oogst 1912 begon hij de uitwerking er van en stichtte zijn Landelijk Bestend g Secretariaat, dat in zijn gedacht, de spil Woest ziin van heel de Katholieke Midden standsbeweging in 't land. Tot dan hadden w« bu'ten het Algemeen Syndicaat hier en daar, vooral in West- Vlaanderen, afzonderlijke katholieke Mid denstandsbonden. Allen voelden we de leemte: een band was er noodig, eene sterke Centralisatie, d.e ze alle omsloot Ook als E. H. Lambrechts zijn Bestendig Secretariaat had ingericht en de hand reik te naar onze inrichtingen hier in West- Vlaanderen. onmiddellijk werden we met geestdrift zijn eerstevolgeFngen. Een secretariaat dat alle middenstands- werken vereenigde was in ziin gedacht broodnoodig en de dageliiksche ondervin ding deed die meening bij hem gedurig toenemen om aan de beweging de noo dige sterkte te geven. Te veel, veel te veel krachtsinspanning liep verloren ten gevolge van afzonderlijke werking. ])at mocht niet meer, en van het oogenbl k at maakte hij er een levenstaak van, aan den katholieken, middenstand van België een sterk, degelijk algemeen secretariaat te geven. Maar dat secretariaat moest sterk zijn. niet alleen door het getal der aangesloten leden, maar vooral door de geldelijke middelen waarover het beschik ken mocht, D't echter te verwezenlijken le verde veel bezwaar op: onze middenstan ders voelden nog zoo weinig voor hunne zaak, minstens als zij geldelijke offers vroeg. Hij had er wel een plan toe, maar het was nog niet in al zijne punten u'(ge werkt. Tot betere documentatie kwamen wij met hem en eenige vrienden een om reis doen in No°rd-Nederland in Juli 1914. Van dan af was hii beslist vooruit te gaan, maar de ongelukkige wereldoorlog doemde ons tot nietsdoen.... en als e'ndc'ijk de wapens neergelegd werden, moest alles herbeg'nnen. Hii herbegon en reeds in 1919 werd de Christelijke Landsbond van den Midden stand gsticht aangesloten bi! ziin algemo-—i secretariaat Nu dal er kentering in de riex centraal Bios gedachte gekomen was en dat de midden- tuinen van het Rijksmuseum te Amsterdam. Het beeft voor dit doel 30.CCO bellen belang- standers meer vatbaar waren voor de ver- loos versteekt. Onze loto toont de planters aan het werk in den tuin van hei Rijksmuseum. H. M. dc Koningin heeft voor dit faar wederom een subsidie van 5000 verleend aan de Co-opera-tie. "vy ~?s'v Het Centraal Blpemenbollencomiié te Haarlem, zal een toilpenbeplaniing uitvoeren in de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5