Buitenlandsch Nieuws. Kamer No. 19 RADIO-OMROEP. FEUILLETON. Sft t GEM. BUITENL. BERICHTEN GEMENGD NIEUWS. De merkwaardigheden van het mooie weer. Een groot ongeluk nog voorkomen. Feile brand te Zegge. Schipbeek en Bolksbeek vallen. Door aanvaring gezonken. Tragische dood. Het Maas- en Waalkanaal. Kieneneen publieke vermakelijkheid. Een tragisch geval van gas vergiftiging in Den Haag. De electrificatie Amsterdam Rotterdam. De handige Algerijn. UIT ONZE OOST. Van een maansverduistering te Merauke. KUNST EN KENNIS. Mannenadel en Vrouweneer. l gracht S z| H te De opening der Spaansche Nationale Vergadering. JJeze opening was wel de grootste poli tieke gebeurtenis in de laatste vier jaren. De pers uit ade 'landen haa vertegenwoor digers geronaen, die op enkele uitzonderin gen na, geen toegang kregen. De omgeving van het parlementsgebouw had het aanzien van een gewichtigen nag. De naar net geoouw leidenae straten waien doör poutie aigezet, waarachter duizenden toeschouwers stonden. Urn drie uur kwam Prima de Rivera aan. Yanguas, de vooizitter, opende daarop de veigaueiïng. Het decreet, waarbij de Na- tionaie Vergaucring werd bijeengeroepen, wera vervolgens voorgelezen uoor een aoor de regeering benoemue secretaresse. KlOKne vier uui kwam ae Honing binnen- die tusscnen t-rimo de Kivera en ïanguas plaats nam. Yanguas zeide in zijn heel slecht te vol gen openingsrede, dat deze Vergadering een rawigcvenu licnaam was tot steun der re- geenng, geen parlement. De grondslag van den Spaanschen Staat in de monareme, gerepresenteerd door den heerscnenden Hon.ng, die als een knap en modern vorst de kracht van zijn geest en zijn gevoel in dienst van zijn vaderland steit. ue voorzitter ueed ten siotte een be roep op de trouw en werkkracht der leden. Vooitaan zal zonder rheloriek gewerkt wor den, maar de werkelijke vrijheia zal in geen enkel opzicht te kort worden geoaan. Met een citaat van wuson over de ware politieke vrijheid beëindigde de voorzitter zijn rede. Daarop stond Primo de Rivera op. Ook 'lij zeiue nogmaals nadrukkelijk, oat onm.d- dellijk met uen aroeid begonnen moet wor den, met praten, maar doen, moet hel motto dezer Veigauenng zijn. Daarop verkiaarue de Koning de Vergade ring voor geopend en verliet het gebouw, dat sedert eemge dagen niet meer net op- schrilt draagt: „Congreso de Deputados", maar „Asamoiea nacional". De „Voss. Ztg." en het Berl. Tag." wij zen er op dat alléén aan vertegenwoor digers der rechtsche pers toegangskaarten voor deze opening waren gegeven, Linkscnc blaoen hadden wegens „plaatsgebrek" geen toegang gekregen. Met de vrijheid der pers is het dus nog niet heelemaal in orde! Internationaal Arbeidsbureau. In de groote ontvangzaal van het mini sterie van arbeid werd hedenmiddag de 37ste bijeenkomst van den beheersraad van het internationaal Arbeidsbureau geopend, nadat te voren reeds commissievergaderin gen hadden plaats gehad. Aan de bestuurs- taiel waren de vlaggen van alle bij bet In ternationaal Arbeidsbureau aangesloten lan den bevestigd, in het midden de Duilsche rijksvlag. Bij het begin der zitting heette de rijks minister van arbeid dr. brauns de deelne mers namens de rijksregeering welkom en hij verzekerde dal Duitschland met alle kracht zal medewerken aan den uitbouw van de internationale arbeidsorganisatie. Duitschland behoort, vervolgde hij, tot de landen, die reeds vele tientallen jitfen werken aan den uitbouw van hun sociaal- politieke wetgeving. Op dit gebied is Duitschland vaak vooigegaan. Het was spreker een bijzondere volcoening den pre sident van den beheersraad heden de rati ficatie-oorkonden van het Duitsche rijk be treffende de overeenkomst van Washington over de tewerkstelling van vrouwen voor ei: na de bevalling te kunnen overhandigen. Duitschland is het eerste groote industrie land, dat deze overeenkomst ratiiiceert. De minister deelde verder mede, dat de rijksregeering eenige dagen geleden den rijks raad een voorstel hee.t doen toekomen tot ratificatie van de dit jaar door de Interna tionale Arbeicisconferentie aangenomen ontwerp-overeenkomsien, betreffende ziek teverzekering voor de industrie- en land- bouwarbeiders. Verder deelde hij mede dat de Duitsche regeering voornemens is door een arbeidsbeschermingswet, welke bij den rijksraad is ingediend, alle sociaal politieke w ettelijke maatregelen te verzamelen. Wat het vraagstuk van den arbeidstijd betreft op dil geoied heeft de rijksregeering practisch werk verricht door de wetgeving en nog meer door tariefovereenkomsten. Aan het slot van zijn rede sprak de mi nister de beste wenschen voor de werkzaam heden der vergadering uit. Zeeliedenstaking te Bordeaux. Gisteren hielden de zeelieden bij de koopvaardij, die een verhooging der pen sioenen eischen, een algemeene 24-mrrs- r.taking Geen enkel vaartuig ging de haven in of uit. De Dail Eireann. In de eerste zitting van de Dail Eireann is de regcering aanstonds aangevallen in zake de Wet op de Openbare Veiligheid welke door Blythe, den minister van fi nanciën, warm verdedigd werd. Hij ver klaarde dat de maatschappij niet diende om het volk, maar wel om een misdadige min derheid te onderdrukken. De wet is ge- .baseerd op een gebruikmaking van alle wettelijke bevoegdheden om moord het or- ganiseeren van moorden en het ophitsen tot moord te beletten. Zij werd ingediend na «en afschuwelijke misdaad, n.l. den moord op O'Higgins, dat de kern van lerlands vooruitgang heeft getroffen. De wet zal niet worden ingetrokken. De Minderhedenquaestie. Naar uit Sofia gemeld wordt, heeft de rrinderhedencommissie van de unie van Volkenbondsvereenigingen welke thans te Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. Sofia vergadert, o.a. de positie behandeld van de minderheden in Italië en Turkije. De Italiaansche gedelegeerden deelden mede, dat de Italiaansche regeering de minderhe den wilde denationaliseeren, terwijl de voorzitter van de delegatie verklaarde dat de Italiaansche regeering ten opzichte van de minderheden niet juridisch gebonden is en dat de positie van die minderheden be schouwt behoort te worden als een zuiver binnenlandsche Italiaansche aangelegenheid, welke buiienlandsche inmenging slechts ernstiger kan maken. Tenslotte werd een motie aangenomen ten gunste van een billijke en edelmoedige behandeling der minderheden. Een cardschok te Rome. Gis'eren is een aardschok, welke een gol vende beweging had, in weste'iike richting ging en 15 seconden duurde, door de se's- mcgraficshe instrumenten geregisteerd en door de bevo king waargenomen. De betrekkingen van met Frankrijk. Amerika In de jongste Amerikaansche nota nopens de douanekwestie worden alleen enkele ge zichtspunten nader uitgewerkt. Zij zou wijzen op het voornemen der Amerikaansche regeering om tot practische besprekingen over te gaan en op den wensch om deze onderhandelingen tot een goed einde te voeren. Zware brand. Een brand die de badplaats Ocean City, in New Yersey, dreigede te verwoesten, is gestuit door het opb'azen met dvnam'et van eenige gebouwen in de vuurzone. De brand richtte schade aan, welke op drie millioen dollars wordt geschat- De Se-lomonscilanden. Berichten van de Salomonseilanden mel den, dat de blanke bevolking, d'e in paniek uit de p'antages in de Binnenlanden is weg ge vluch, verklaart, dat de misdaden een rechtstrecksche terugslag vormen op de woede der inlanders over de invoering van den hoofdelijken oms'ag. De Australische kruiser „Adelaide"' wordt Vrijdag verwacht. De opstandige beweging in Mexico. President Calles heeft in zijn antwoord op de verk'aring van onschuld der gene- -aals Gomez en Serrano medegedeeld, dat de propaganda der beide generaals sedert Augustus lot den opstand heeft opgewekt, welke zorgvuldig wordt Voorbereid. LONDEN, 12 Octber. Volgens telegram men uit Mexico deelt het Mexicaansche ministerie van oorlog mede. dat vier divi sie-generaals en 20 brigade-generaals van hun post zijn ontheven, daar zii met de re bellen in verbinding stonden. Verder is bekend geworden, dat sedert het begin van den opstand 18 generaals en 64 officieren van lageren rang zfjn terecht gesteld. De burgeroorlog in China. LONDEN, 12 October. Uit Pek'ng wordt gemeld, dat twee legergroepen gelijktijdig tot he' offensief tegen de zuidelijke legers zijn overgegaan. Het eene offensief wordt geleid door Hau-Dschow-Fu in noorde'iyk Kiangsi. het tweede dor Pao-Ting-Fu. De zuidelijke troepen hebben groote verliezen geleden. Chang Tso Lin beoogt de zuidelijken in het gc-bergte- terug te dringen en de ver bindingswegen af 'e snijden. Vo'gens offi- cïee'e berichten zijn gedurende de laatste dagen in de gevechten tegen de Shansi- troepen tienduizend gevangenen gemaakt. Generaal Chu Yu Pu. een bondgenoot van Chang Tso Lin, heeft Si Cbiach Wang, dal een belangrijk spoorwegknooppunt vormt, genomen. SCHANDELIJKE TOESTANDEN. Eenigen tijd geleden werdén door de communistische raadsfractie te Keulen ernst'ge klachten geu't over in het wees huis te KeulenSülz bestaande opvoe dingsmethoden Deze beweringen klonken zoo ongelooflijk, dat men naar de Keul- sche correspondent van de „Frankf. Ztg." meldt, algemeen slechts aan communisti sche overdrijving dacht. Inlusschen werd een c^ommiss'e van onderzoek jngeste'd. Volgens de voorstelling der communis ten zouden weezen vaak dagenlang in een onderaardschen kerker worden opgesloten, bijna zonder licht en lucht Het onderzoek is thans afgeloopen en vo'gens de ..Rheinische Z." is gebleken, dat de beweringen van de communist1" in hoofdzaak iuist waren (de man van d- I ,.F. Z." voegt hieraan toe. dat deze mede- deeling van de ..R Z." ter bevoegder nlaatse bij navraag nvt is tegengespro ken], Zoo moet o.m, zón vastgesteld, dat de kerker in het weeshuis nog niet eens voldoet aan de eischen. welke aan derge- liike inrichtingen in PruVsche gevangenis sen worden gesteld. De vensters ziin sterk getralied; zjj ontvangen licht door een smallen koker, die bovendien nog uiet een klep Is VCOrz'en In deze duistere ruimte bevindt zich niets anders dan een kr'b, een stoel en een closetemmer. Gestrafte kinderen moes ten soms een week in d=t hol doorbrengen; het eten werd hun evenals in een gevan geniscel door een kleine ooening in de deur toegereikt. Tevens moet gebleken ziin, dat Je wee zen maar al te vaak geranseld w'erden De ,.R. Z." eischt. dat de verantwoorde lijke d'recteur van het weeéhui» onmid dellijk zal worden ontslagen. GEVAARLIJKE IJDELHEID. Willy Brettner was een ervaren maar grenzenloos iidel inbreker te Berlijn, wiens prachtig blond haar hem onlangs ten val bracht. Willy had nl. de gewoonte heel dikwijls een kammetje uit zijn zak te ha len en zijn weelderige lokkenpracht ach terover te kammen. Nu had een Berliinsche Sherlock Hol mes bii het naspeuren van een reeks n- braken in den laatsten tiid herhaaldelijk ter plaatse blonde haren op den grond ge vonden. Dit had ziin aandacht getrokken, zoodat hij die haren.welke steeds van het zelfde soort waren, zorgvuldig in zijn por tefeuille had bewaard. Maandagnacht werd een inbreker in een v'Ha betrapt, verborgen in een kïlder. Op het politiebureau viel den beambte terstond 's mans zorgvuldig gekamd en goed onderhouden blonden haardos op, Welk feit bii het rapport aan de recherche werd vermeld. Deze gelastte den man den vol genden dag rustig een liidje alleen in een vertrek te laten. Nauweli'ks was Willy aan zijn lot overgelaten, of Hij haalde ;n ge dachte ziin kammetje le voorschijn en haalde het door zijn haren. On hetzelf de oogenblik trad Sherlock Holmes bin nen met een aantal blonde baren ir de hand, welke hij vergeleek met eenige baar- f'es, die in de kam waren bliivon zitten. Waarop Willy n'ets anders restte, dan te bekennen en zijn ijdelheid te verwen- schen, die hem thans zijn vrijheid kostte. AANSLAG OP EEN T£EIN. Uit Altenburg wordt gemeld dat gister avond zeer waarschijnlijk eeg aanslag is gepleegd op den spoorweg tusschen Alten'- burg en' Goessnitz. Een tfoederentre n stuitte op een zwaar li/eren blok,® dat op de rails was gelegd. De locomotief s'eur- de het blok over een afstand van een paar honderd meier mede. Toen de trein 'tot stilstand was gebracht, bleek, dat de lo comotief ernstig was beschad'gd en dat van vijf wagons de reminr'chting waren ver nield. Vermoed wordt dat de aans'ag be doeld was oo den sneltrein naar Leipz'g, die even later moest passeeren De spoo-- wegdirectie heelt een beloon'ng uitgeloofd ^oor het opsporen der daders. DE LEUVENSCHE BIBLIOTHEEK. De wederopbouw der Leuvensche bi- bl'otheek gaat nog niet vlot. Verschi'l-nde bladen hebben beweerd, dat er moeilijk heden waren ontstaan tusschen den pre sident der universiteit van Columbia, Mur ray Butler, die de leid'ng over den we deropbouw heeft en den architect Whit ney Warren. Dit wordt door Butler ont kend. Wel verklaart hij er on aangedron gen te hebben, dat het opschrift op den gevel zou worden gewijzigd, ten einde te doen u'tkomen, dat de goede betrekk'ngen tusschen Frankrijk en België enerzijds en Duitschland anderzijds hersteld zijn. Op dit voorstel is niet ingegaan; de president hoopt echter, dat het later nog zal wor den aangenomen. HET PLATGEBRANDE DORP. 0 Een dezer a'agen maakten wij melding van een brand in een dorpje in de Fransche Alpen. Het heet Puv Saint André, dat 1400 meter hoog, zes K.M. van Brianpon is ge legen. Pury-Saint-André telt 419 bewoners, waar van er 280 in het dorp wonen. Het dorp lag in diepe rust, toen ongeveer 1 uur 's nachts het geblaf van honden de bewoners uit hun slaap deed schrikken. Aan het einde van hef dorp stond een huis in lichte laa'e. Aangewakkerd door een heftigen wind, die op deze hoogte voortdurend waait,, breidde het vuur zich snel uit. Heel de bevolking was weldra op de been, en snelde de brandweer ter hulp. v Maar, huis na huis werd aangetast, zonder dat men het kon verhinderen De houten wanden en cfe strooidaken vatten al te ge makkelijk vlam en water ontbrak. 13e boeren zagen, zonder iets te kunnen doen, hun woning instorten. Alles, meubelen, oogst, vee, ging in de vlammen op 's Morgens stonden, van de 85 huizen, er nog slechts vijf overeind, waaronder de kerk en het gemeentehuis. Twee menschen verloren het leven en acht werden zwaar gewond. De schade wordt op een millioen frs. geschat. AMERIKAANSCHE HAAT TEGEN ENGELAND Eenig opzien is in Amerika gebaard door een uitlating van den Bisschop van Londen in een preek, dien hij Zondag j.l. voor het Amerikaansch Legioen in de St. ,Margaret- Kerk (Westminster) heeft gehouden De bisschop betoogde, dat hem tijdens zijn reis door de Ver. Staten door vele jongelieden was verteld, dat zij op school met haat tegen Engeland waren opgevoed. In de school boeken en door de leeraren in de Ameri kaansche onderwijsinstellingen werd met minachting over Engeland en zijn historie 'esproken. Van alle kanten wordt nu verzekerd, dat dit niet 't geval is en dat de bisschop sterk overdreven heeft De voorzitter van de American Society te Londen heeft zelfs ge meend tegen de bisschoppeli'ke woorden te moeien protesteeren. Hij betwijfelt of er één kind in Amerika wordt geleerd Enge land te haten. Wel moet hij toegeven, dat sommige Amerikaansche boeken in donker der kleuren Engelands houding gedurende de oorlogen van 1776 en 1812 afschilderen, dan gerechtvaardigd is. De weerkundige medewerker van he' „Vay." schrijft: Een eigenschap van mooi weer is, dat het heel moe lijf. is, om er iets van te zeggen. de >qv Mooi weer, zooals dat in de laatste dagen heéfrscht,°is voornamelijk gekenmerkt door afwezigheid van verschijnselen, die een mc- tegeolugisch proces verraden. Er is geen wipd, die ons doet zien, dat lussclien twee streken in ons werelddeel een groot ver schil in luchtdrukking beslaat, er is geen bewolking, die ontstaan is door een of an der atmosferisch prqces. Het weer is n et actief, he is als het ware in rust; het ver andert niet en er zijn geen heftige tegen- ste.l ngen die zich uiten in nieuwe ver schijnselen. Toch is er vcor den opmerkzamen waar nemer vpn dit passieve weer nog tamelijk veci op te merken. De eerste nachtvorst ii dit najaar is in den vorigen nacht voor gekomen. De thermometer in bet gras dacl- de 1.7 gr.. Celsius onder nul. Verder kun nen wij den avond-, nacht- en morgennevel waarnemen, die zijn ontstaan in de, eerste plaats dankt aan de afkoeling der onderste lucht agen door nachtelijke ui'.s raling, die niet door instral ng gecompenseerd wordt. Dat de nevel zich slechts tot geringe hoogte uitstrek', blijkt hieruit. dat de maan s avonds helder schijnt terwijl in horizontale richting het vergezicht vrij sterk versluierd is. De nevel is dus tamelpk dicht. M ndcr goed is overdag te zien, dat de .1 mosfeer vrij troebel is. De passeerende vliegtuigen toonen ons echter, dat er. over dag een dunne nevel is, een eigenaardige troeteling van de lucht, d'e vcoral eigen is aan het mooie herfstweer, dat nu heerscht, een nevel, die aan de meteorologen heel wat moeite kost om bevredigend te verkla ren. Een ander verschijnsel, dat toch een zekere activiteit vertegenwoordigt, is de sterke stijging van de temperatuur tusschen het oogenb'ik van het minimum bij zonsop gang en het maximum in den namiddag, waardoor de nachten koel. de dagen zacht zijn. VC'at niet aan eenig \isueel verschijnsel te merken is, doch met bijzondere hulpmidde len moet worden geconstateerd, is de be trekkelijk hooge temperatuur van de hon gere Inch lagen, die uit de aerologische bericnien blijkt. Zoo was b.v. Zaterdagmoigen de tem peratuur aan den grond 3 gr C., op 509 en 1009 meter hoogte 10 gr. C. op 1500 meter c' gr- C., en nam zij vandaar naar boven toe, langzaam af, zoodat vorsttempera uren pas op meer den 3090 meter hoogte voor kwamen, Sedert den warmen Vrijdag van de vorige week is het in de bedoelde lucht lagen zelfs warmer geworden. 1 ege'i kertijd hebben die aerologische waarnemingen aangetoond, dat die hoo- gerc luch lagen relatief vrij vochtig zijn. Zij bevatten dus bij de vrij hooge tem peratuur veel waterdamp, zoodat het be grijpelijk is, dat reeds een geringer afkoe ling, nevel- of wolkenvorming kan veroor zaken. Het is dus inderdaad de hooge tem peratuur der verschi'lende luchtlagen, die de lucht wolkenloos houdt. Van groote beteekenis is de standvastig heid van deze mooiweerperiode. Er is ge durende de laatste zes dagen bijna geen verandering in den weerstoestand in Euro pa voorgekomen. Alleen bewoog zich de kern van het groote hooge-druk-geb'ed van de Zuide'ijke Noordzee naar Noord-Duitsch- lang, waardoor bij ons de overigens zeer zwakke wind van Noord naar Oost is om- geloopen. Depressies in het hooge Noorden en bij IJsland drongen niet dichter in onze i chting vooruit en zelfs de vaag op de weerkaarten aangeduide lage-drukgebieden in het Westen werden sinds Zondag iets minder dre'gend, zoodat 't schijnt, dat het hooge-drukgebied een krachtige barrière te gen deze depress'e vormt. Mocht deze toestand nog eenige dagen aanhouden, dan zal wel niemand dit be treuren en waar de me'eorologie nog niet in staat is, te beslissen of het merkwaar- Wgte-febied van hoogén druk lang of kort zal siand houden, kunnen wij slechts den wensch uitspreken, dat het lang moge zijn. Gistermorgen is bij het binnenkomen te Leeuwarden van den 4^htendsneltrein, uit Groningen, een weiband van de locomotief gesprongen, tengevolge waarvan de spui- kraan van de machine werd geslagen. Het gelukte den machinist den trein op het station tot stilstand te brengen, zoodat een groot ongeluk nog voorkomen werd. Te Zegge (N.-Br.) heeft bij F. Blok een felle brand gewoed. De stal, het karnhuis. de schuur en de geheele oogst, benevens een aantal kippen, werden een prooi der vlammen. Het vee kon worden gered. Met eigen middelen heeft men het woonhuis kunnen behouden. De oorzaak is nog onbekend. Het gaat den goeden kant uit. Dank zij den Oostelijken, winden en de droogte der laatste dagen, is het water in het gebied van Schipbeek en Boiksbeek zooveel ge vallen, dat alle landerijen weer fink droog liggen. Het water staat minstens een meter L.ger dan gedurende dezen zomer. Aan de eigenaren der boerderijen is een schrijven gericht met het verzoek den boeren tege moet te komen in de geleden schade, door een deel van de huur kwijt te schelden. In de Harlingertrek vaart, bij Deinum, is een met melkbussen geladen praam, door een Hunzeboot aangevaren en gezonken. Alle melk êinè verloren. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Te Smilde is een 45-jarige arbeider, ter wijl hij eEn vjln 2ijn geiten, die losgebroken was, probeerde te vangen, door de stoom tram overreden en gedood. Hij laat een weduwe en vier kinderen achter. Naar de „Msb." verneemt zal H. M. de Koningin omstreeks 27 October, het Maas- en Waalkanaal openen. In den namiddag zal H. M. een bezoek brengen aan Nijmegen. Een correspondent meldt aan de Prov. Nocrd-Brabantsche Crt.j Nu, blijkens mededeeiing, de Minister van Justitie aan de burgemeesters van Noord- Brabant en Limburg zou hebben medege deeld dat het verboden is, voortaan het kienen toe te laten in herberg-lokaien, is het misschien niet ondienstig er op te wij zen, dat in de gemeente Kerkrade het kie nen sedert het jaar 1925 zeer populair is geworden. De herbergiers kondigen het kienen per adverten ie ol door middel van bordjes aan de ramen van kun caié's aan. V/ie in Kerkrade in zijn café wou laten kienen moest daarvoor p.rmiss'e aanvragen, hetwelk hem al of niet door den burge meester werd toegestaan. Wie verlof kreeg meest van te voren 10 gu'den stedelijke belasting betalen, daar het kienen als een publieke vermakelijkheid werd beschouwd. Aan het kienen werd tevens de voorwaar de verbonden, dat niet gekiend mocht wor den voer een bedrag hooger dan 10 gulden en dat de prijs voor een kaart niet meer dan 10 centen mocht bedragen. Het kienen •aam in den regel om een uur of 5 een aanvang en duurde iot het sluitingsuur. Ge meenlijk was het dezelfde persoon, die uren lang de cijfers afriep, op denzeltden monotoncn toon op straat hoorbaar. Zon dag (9 Oct.) werd nog in verschillende café's gekiend op dezelfde wiizc en onder dezelfde voorwaarden als hierboven be schreven. We zuilen ons niet inlaten met de kwestie of het kieren, door de overheid gesanc ionneerd, al of niet een publieke vermakelijkheid is, doch dit k enen heeft in de wintermaanden heel wat geld in de gemeentekas gebracht. Maar de pret zal in ieder geval spoedig uit zijn. Twee personen om het leven gekomen. Tengevolge van het ontstaan van een lek in de gasleiding is gisteren het echtpaar dr. W. in de Laan van Meerdervoort om het leven gekomen. Het tragisch ongeluk werd ontdekt door buren, die een scherpe gaslucht waarnamen. Toen men in het huis geen teekencn van leven waarnam, verschafte men zich met be hulp van een smid, in. den tuin door de keu kendeur toegang tot de woning en vond in de slaapkamer, waar een doordringende gas lucht hing, de lijken van den medicus en zijn vrouw, beiden in nachtkleeding te bed. Waar de politie de oorzaak van het tra gisch ongeluk kon conslateeren, een lek in de gasleiding in de keuken, wordt de ge dachte aan zelfmoord absoluut uitgesloten geacht. Het treurig gebeuren verwekte in de om geving gtoote deernis, daar het echtpaar in de buurt zeer gezien was. Eenige klachten over de elèctrische tremen. In verband met de invoering der elec- trische treinen op het traject Amsterdam Rotterdam, ontving het „Hbld." eenige klachten van reizigers. In de eerste plaats over de volte, waar- foor al te veel reizigers genoodzaakt zijn te blijven staan. De directie der Nederlandsche Spoorwegen antwoordt daarop dat naar haar voorloopige ervaring op dit oogenblik de stoomtreinen, die op dit traject nog rijden, zooveel mogelijk vermeden worden, waar door vooral de 3de klasse boven verwach ting bezet is. Door vergrooting van eenige motortreinen tracht men aan dit bezwaar tegemoet te komen. Zoodra voldoende mate rieel voorhanden is, zal afdoende in het ondervonden bezwaar voorzien worden. Echter kunnen de reizigers door meer van de stoomtreinen gebruik te maken zeiven er toe bijdragen, dat het vervoer zich nor maler over de treinen verdeelt. De tweede klacht betrof het dringen bij het in- en uitstappen. Hierop is het ant woord, dat het splitsen der uit- en ingangen wordt overwogen. De wagens zijn echter lang en men zal moeten afwachten of ons niet altijd meegaand publiek als het dicht bij den ingang zit geneigd zal zijn den hee- len wagen door te loopen om den uitgang te bereiken. Ten derde de nauwte der zitplaatsen. Men deelt mede, dat de zitplaatsen voor een rei ziger beschikbaar dezelfde breedte heeft in de nieuwe wagens als in die van vroegere modellen. Opgepast met het wisselen van geld. Dezer dagen kocht te Venlo een Algerijn in een modewinkel een sporthemd en gaf een bankbiljet van 100 in betaling. Hij verzocht bankbiljetten terug van 25; ver volgens liet hii een van deze weer wisselen 'egen bankbiljetten van 10. Onder dit wisselen wist hij zich 45 toe te eigenen, wat ontdekt werd, toen hij den winkel ver- 'aten had. Het gelukte de politie nog den \lgerijn te arresteeren, juist toen hij op het punt stond naar Duitschland te vertrekken, lij heeft een bekentenis afgelegd. "VRIJDAG 14 OCTOBER. HILVERSUM loóo M. 12.00 Politieber. I2.35-" 2.00 Lunchmuzj'ek door het trio K v. d. Hoek, viool. J. Frank, cello. P. de Gruyter, piano. 5.306.00 Gra- mofoonmuziek. 6.00—7.00 Orgelconcert door dth heer George Robert in de St. Bavokerk te Haarlem. 7.45 Politieber. 8.108.35 Lezing vanwege hH onderwijsfonds voor de binnenvaart, door den heer L- A. M. C. V2n Kasteel uit Rotterdam De assurartti' en de bevrachting in de Einnenvaart (De schadeverze kering). Daarna concert door het ANRO-orkest o.!:v- JNico Treep. August Leopolder en Otto A. Graef, pia nisten uit München. Vervolgens een populair orkestcon cert. 10.30 Persber., 10.3012.00 N.O.V. Popu lair concert door het W.O.V.-ensemble o.l.v. John Back. BAVENTRY iSoo M. 11.20 Daventry- kwartet en solisten, (bas, viool, piano). 12.so Orgelconcert. j-202.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing Empire his tory and geography. 3.4s Concert. 3.50 Lezing How reading and writing began. 4.05 Concert. 4.to Schooluitzending. 5.05 Concert. 5.2 a CoU- serie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tjjds., weerb., nieuws. 7.05 Orkestcon.ert. - 7.20 B. B. C. muziekcritiek. 7.35 Piano, sonates van Haydn. 7.45 Lezing The art of the cinema. 8.0 Causerie over't programma. 8.20 Symphonieconcert. Wagner-programma. Orkest en M. Licette. sopraan. W. Widdop, tenor, (om 0.20 onderbroken voor nieuws berichten). 10.35 Berichten. 10.40 Mr. Flotsaroand Jetsam, humoristen. 10.55ti.20 Irene Schafte'' pianoconcert. 11.2012.20 Dansmuziek. PARÏJS „RADIO-PARIS'' 1750 M. 10.50—11.00 Muziek. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055-55 Dansmuziek. 8.5010.50 Gevarieerd programma- Orkest en solisten. LANGEN BERG 460 M. MUNSTER 242 M. en DORT MUND 283 M. 12.301.50 Orkestconcert. 3-55 —4.20 Kinderuurtie. 4.20—5.20 Dansmuziek. 7.20 „Madame Butterfly". 10.20to.50 Dansmuziek- KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 3.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.25 „Macbeth", van Shakespeare. 9-50 „Fröhliche Zecher", Schubert, bas. Kermbach- orkert. HAMBURG 395 M. 3.33 Orkestconcert, Bizet. 6.20 Orkestconcert. 9.50 Actueele causerie. Daarna dansmuziek tot 10.10. BRUSSEL 509 M. 5.306.20 Orkestconcert. 6.20 Esperanto. 8.2010.20 „Requiem". Berlioz. kwam ook de maan boven den Oostelijken horizon gluren. Maar wat scheelde die vandaag? Was die heelemaal in de boonen? Kwam nu de nieuwe maan aan den verkeerden kant op? Toen schoot me te binnen, dat dc alma nak toch voorspeld had, dat het dien dag maansvèrdu'stering zou ziin. En terwijl zo nu eigenlijk met heel haar volle, bolle ge zicht moest lachen, pink e ze maar even tjes met nog geen half ocgske. Slechts een ma.ger streepje blonk langs de donkere schijf. Wel benieuwd, wat mijn Pappenheimers van dat natuurverschijnsel zouden zeggen Dat viel me geweldig tegen. Ze bleven er nog kouder onder dan een ijspuddirlg: ze keken niet eens! En ik wandelde voort langs de keuvelende groepjes en wees op de maan: Kijk eens, wat die vreemd doet! Somm'gen stonden er niet eens voor op; andeten keken en zeiden doodgewoon: o ja, die is- omgedraaid. Maar hoe komt dat toch? Dat weten wij niet! Zoo weinig belangs'elling valt je toch koud op je lijf, als je meent heel wat ver- te'd te hebben, als je in ons dorp eens op iets kunt wijzen, dat nu eens heel anders is dan anders.... Een cud wijf, dat wel in de gaten had, dat ik me om die maan zoo druk maakte, en dat blijkbaar van kouwe druk'e heele maal niet gediend was, stoof op, zette dc vuisten in de heupen en begon tegen mt le kijven: „Wat heb jubie doch altijd met die maan te klunge'en? Vroeger heeft toc- wan Peteloes (Petrus P. Vertenten) zc ook al eens omdraaid en nu iii weer! P. Vertenten had n.l. destijds eens een maansverduis ering van ie voren aangeken d:gd en kreeg er daarom toen ook de schuld van. Dat had hij 'm ge'eved, en '1 was heel aardii' geweest, maar hij moest het toch maar liever niet meer doen. Met zulke geheimzinnige wezens als de maan moet je geen gekheid maken. P. Verten'en heeft toen die vermaning ter harte genomen. Dat goede voorbee'd volgend, wilde ik ook n:et verstokt zijn in de boosheid en beloofde het toornende moe- drtje, dat. ik naar huis zou gaan en terstond den blinkenden kant weer naar voren zou draaien. Om zoo'n kleinigheid wil ie toch geen mot hebben, niet waar?.... Pastoor Geurtjen» vertelt in de Java Post. Toen ik den 15dcn Juni 's avonds als naar gewoonte eens door ons dorp kuierde, om te zien of alle® wèl was in Pappenhe m, Octoberaflevering. Met deze aflevering begint de 16e jaar gang. De Hoofdredacteur Pater Stols C.ssR. opent ze daarom met een artikel tje: „Onze hulp is in den naam des Hee- ren", waarin hij den strijders voor eer en deugd een r'em onder het hart steekt, hen waarschuwt tegen neerslachtigheid en gedruktheid, hen wijzende op de bron van alle werke'ijke hulp: de naam des Heeren. Het tweede artikel is van den directeur van het Centraal Bureau te Roermond, die met een drietal vertegenwoord'gers van den Bond van groote gezinnen hel Wereldcongres voor Bevolking te Genève bijwoonde. Hij geeft een beschouwing over de beteekenis en h»t verlooD van liet congres en een kort verslag van het be handelde. Ook vermeldt hij de oprichting van een internationale vereenigirig „Pour la Vie et la Familie", een internationale Bond voo" groote gezinnen dus. Deze ver- eeniging beeft haar zetel in de bureaux van de „Association de la plus grande Fa- m'lle" te Parijs. Er wordt in een volgend artikeltje mel- d'ng gemaakt van bet nationaal congre* van den Bond voor groote gezinnen te Tilburg gehouden. Tot steun van de zoo nuttige, ja onont beerlijke vroedvrouwen wordt met in stemming een artikeltie overgenomen het Kath. Sociaal Weekblad, waarin wordt opgekomen tegen het immer Veldwinnen" misbru'k de normale bevalling te doen p'aats hebben in klinieken en ziekenhui zen. De rubriek Van Hier en Gmds is dit maal zeer omvangrijk en als altijd zeer interessant Hel is jammer, dat dit tijdschrift nog "oo'n betrekkelijk kleinen lezerskring telt Jammer 's dat vooral in onzen tr'd, nu hel meer dan ooit noodig is, dat het zede'ijx leven geleid wordt langs zuivere en vei lige banen. 4. Nee, nee! zei hij zwak maar heel nadrukkelijk. Luister, ik wou dat je naar Hotel.... Verdui/eld, ik ben den naam vergeten! Je kunt hïm vinden in mijn zak boekje Hier Hij bracht zijn hand tastend en onzeker naar zijn linkerborstzak. Hij zweeg een oojfenbhk, ofschoon hij zijn lip pen bewoog, loen schoot het hern plot seling te binnen: jfet is kamer negen tienkamer negentien! Zijn hoofd viel vcorover en zonder haar hblp zou hij met zijn gezicht op den grond gevallen zijn. Mabin wist niet wat ze beginnen moest. Aan den eenen kanl kon ze het nie' van zich verkrijgen om dezen man, die klaar blijkelijk stervende was, alleen te laten, zelfs niet voor een paar minuten. Maar aan den anderen kant had hij met zooveel na druk gesproken, dat het duidelijk was, dat, wal hij in kamer negentien van zijn hotel had achtergelaten, hem dierbaarder was :'an zijn leven- ze voelde dat hij bedoelde, dat wat daar was, zich in gevaar bevond en dat het zijn vurigste wensch was, dat het ;n veiligheid gebracht werd. Ondertusschen vloeide het bloed zoo snel uit de wonden op zijn hoofd en in zijn ge- zicht, dat ze hem niet kon achterlaten zonder te trachten die te verbinden. Ze bad een „eerste hulp" cursus gevolgd en met kunst- en vliegwerk legde ze een voorloopig verband aan en legde daarna den bewusteloozen man zacht:es neer met een stoelkussen onder zijn hoofd cn zocht in zjjn borstzak naar het zakboekje. Gelukkig was het nieuw en stonden er nog niet veel notities in. Op de derde blad zijde vond ze-deze woorden: Hotel Mande- ville en een adres in een z'Ntraat van de Stad. Juist toen ze het zakboekje weer op zijn plaats teruggebracht had, merkte, dat ze niet meer alleen was. Omkijkende, zag ze het ongunstige gezicht en de sluwe oogen van den bediende die, half binnen en half buiten de kamer naar binnen loerde met een angstige uitdrukking op zijn gezicht. O, ik ben zoo blij dat u er bent, riep ze, want ik moet weg. Ga hulp halen naai een dokter en de politie. De politie? herhaalde de bediende verbaasd. Ja. ziel u niet dat h'l mishandeld Is? Wat? Mishandeld? Neen toch? Jawel! U kunt dat toch zelf wel zien! riep Mabin Ongeduldig. De man, die hem hier ontmoet heeft, moet het gedaan heb bende man, dien u binnengelaten hebt. De bediende staarde haar aan, werd b.eek, stamelde en aarzelde. - Welnee, dat is onmogeMk.. Waarom is het onmogelijk? Wie was ■li) vroeg Mabin. Maar -de bediende schud de het hoofd. Enfin, t doel er niet toe voor mij op het oogenblik, zej ze_ nat nloct de politie maar uitvinden. Ik zal hier bij hem blijven, terwijl u eeu dokter haalt en de politie. Als u «iet gaan wilt dan ga ik zelf. Ontsteld keek hij haar aan en zei haastig: Het is g°ed, ik zal wel gaan, liep het kan toor uit cn toen hij even later terugkwam, deelde hij mee, dat hij getelefoneerd had en dat er direct hulp zou komen. En de politie? Die heb ik ook opgebeld. Mabin wierp nog eens een blik op den man, die nu heelemaal buiten bewustzijn was en wendde zich weer tot den bediende. U zult mijn naam en adres moeten weten, nietwaar? Waarom? Ze keek verbaasd. Ik zal toch wel als getuige moeten ver schijnen? O ja, natuurlijk. Daar dacht ik heele maal niet aan. U zult het wel niet prettig vinden. Er >s niets aan te doen. Hebt u den anderen man gezien...den man dien ik binnengelaten heb? Nze ®aar 'k heb zijn stem gehoord. De be'.iende knikte langzaam, maar ze dacht me' lc's van voldoening, maar hij zei- Dit is jammer. Opeens fhtsle de gedachte haar door 't hoofd: Zov de aanvaller de man dien ze had willen spreken meneer Frijer zijn, de man, lie een advertentie geplaatst had voor een typiste laar dat was geen vraag om aan den bediende var den man-zelf te stellen. En de niis"a j ei"e man had er bovendien zoo op aange«°nger, Jat Ze dadcii1k naar Ho(e, Manderville zou gaan, dat ze de middelste kamer uitging na een laatsten blik op het slachtoffer va" den brutalen overval om zich ervan te overtuigen, dat hij nog ademde. Uet.'s gedaan met hem, zei de bediende, terwijl hij ontsteld onder het geïmproviseerde bed keek. We moeten hooren wat de dokter zegt, zei ",!J' terwijl ze haar naam en adres met bevejwfe hand in een hoek van een stuk vloei schije^L Ze, yeriiel haastig het kantoor, rende de trap', Si; door nauwe donkere gangen en be- reiklë in enkele oogenblikken de straat. Ze riep een taxi aan, gaf het adres van Hotel Maiïi?ev''!c op en stapte in, terwijl ze zich nog f^®<-u.<- afvroeg of ze goed deed door den 'ewoade, al had hij het ook zelf nadnukke- 'ijk gevraagd, achter te laten op een plaats waar hij zulk een beestachtige behandeling had ondergaan en in gezelschap van den vreemdoenden bediende. De twijfel, of de eigenaar van het kantoor misschien niet de aanvaller vlas geweest, liet haar niet los. Maar vrouwelijke intuïtie voelde een ge- vdel dat ze niet van zich kon afzetten dat er iets verdachts was aan dat kantoor en de menschen, die daar waren de man, die 'n advertentie plaatste voor een typiste en die niet op kanloor was om sollicitanten te ont vangen; de bediende met het ongunstige gezicht, die haar vreemd aangekeken had; dc man met den grooten, blonden baard zelf en en de geheimzinnige reden van zijn bezoek. De bediende had beweerd, dat het kantoor beschikbaar was gesteld voor een onderhoud tusschen een paar vreemde heeren. Was dat waar? Maar gestefd, dat de aanvaller de ge heimzinnige meneer Fryer was, zou de be diende hem niet hebben gezegd dat zij in de aangrenzende kamer was? Hij zou het zeker niet gewaagd hebben zijn bezoeker aan te vallen met een getuige in de buurt! Getuige! Was ze dat eigenlijk wel? Maar al had ze dan ook niet het gezicht van den aanvaller gezien, ze had zijn stem gehoord en ze was er zeker van dat ze die weer zou kunnen herkennen, dat ze hem zou kunnen onderscheiden van de stemmen van duizend andere mannen En dan ten slotte, vroeg ze zich weer opnieuw af, had ze goed gedaan met de duidelijke aanwijzingen van den ge wonden man op te volgen en hem hulpeloos en bewusteloos achter te laten in handen van -man die er weinig betrouwbaar uitzag als de bediende? De auto stopte met een schok, die een eind maakte aan haar overpeinzingen, voor de deur van Hotel Mandeville. Verlegen ging ze binnen. Het was een klein ouderwetsch hotel met een donkere hal' waar een afgetobd-uitziende vrouw op haar toekwam. Mabin, die begreep hoe netelig haar positie was als zij inlchtngen zou moe ten verstrekken, vroeg bedeesd naar kamei negenlem. Tot haar groote verbazing en ver lichting veranderde het gezicht van de vrouw met een tooverslag en met beleefde gedien stigheid zei ze: O ja, ik weet er vanl Ze riep een kei - ner die juist langs kwam: Verbijsterd volgde Mabin den man naar 'c tweede verdieping en naar een kamer, waar van hii de deur openwierp. - Dit is kamer negentien, mevrouw ze' "9- Vlug liep hij weg en liet baar achter in vrij groote slaapkamer, ouderwetsch en g® zellig gemeubeld. Mabin was nog steede niet bekomen van haar verbazing over gemakkc'ijke wijze waarop ze toegang 11 gekregen en ze wa® er benieuwd naar voor mysterie ze hier zou aantreffen keek rond, naar de mahoniehouten k'c?rf"n kast, naar de ramen met de halfgeslo blinden, naar het groote, ouderwetsche, w honiehou'en ledikant. (Wordt vervolgd.! „Het ,1 6der* j'Setnee, "er k; Albany.* Het d M il)n Dec til VS "Detnpg 10 01 dus-5 6eyoigd $treb 6 rich eSe0 De j^eide ets 'Oor 4l >0q

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6