Binnenlandsch Nieuws, Luchtverkeer, 'mm v. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. v,erde Blad - Vrijdag 14 October 1927 Hoog bezoek aan het Nederlandsche hof. Z. K. H. Prins Hendrik. Oud-wethouder Wibaut. Oe Rijksklinieken te Utrecht. De Sociale verzekering. Vaccinatie. Minister Kan naar Tiel. De staking in de haven te Amsterdam. De afschaffing van in- en uitvoerverboden. De opzet van Rotterdam's annexatie-plannen. Een onderscheiding voor minister Lambooy. Onderwijsbegrooting 1926. Gevolgen van inenting met een entstof tegen pokken? Een oud volksvermaak. Het jaarlijksche koekhakken ia Woensdag j.L te Putten, op de Veluwe begonnen. Verdwijnend natuurschoon. Geen electrische centrale in de Drentsche Venen. Dagblad „Het Volk". Om den afzet van Limburgse he kolen. VERKEER EN POSTERIJEN. De opbrengst der Posterijen Telegraphie en Telefonie in September. UIT ONZE OOST. Van slapende schildwachts. Een persconferentie met den gouverneur-generaal. „Deutsche Lufthansa" Weer heeft de D. 1230 tegenslag. MISS ELDER EN HAAR METGEZEL HALDERMAN GERED. Door het Nederlandsch stoom schip „Barendrecht" Het wrak van een watervliegtuig gevonden. De vliegtocht van de D. 1220. Lindbergh-maniakken. Er waren drie voorstellen aan Lindbergh om mee te doen aan een poging om per vuurpijl de maan te bereiken, en één voor een verbinding met Mars. Andere plannen wilden den luchtman betrekken in 't ma ken van goud uit zeewater en van diaman ten uit kool, of ook hem laten deelnemen aan het zoeken naar begraven schatten. EEN HALSBREKEND WAAGSTUK. Per vliegtuig door Europa. RECHTSZAKEN. De Staat contra de Noord- Friesche Locaal Spoorweg Mij. Een onbetrouwbaar monteur. Een kortaangebonden architect. 'of'\Sr be' "Hbld." verneemt, wordt van 26 ve. dezer te 's Gravenhage het bezoek K Wacht van prins en prinses Ri Gin van do 6a' incognito een reis door Europa als graaf en gravin Ri Gin. etcku Kyn Ri Gin Danka is het tegen- r "°rdige hoofd van het voormalige regee- de huis van Korea. Het'r'eren 's id* Prins Hendrik van iai j 00 'n de Residentie aangekomen. Hij v de Koningin vergezellen bij de opening -7n het Maas-Waal-kanaal op Donderdag 'dezer. \v°rts 's d'rms voornemens Dinsdag d? Woensdag 25 en 26 dezer, in tegenwoor- sheid en onder leiding van den Commis- ris der Koningin in Drente, aan excursies e' te nemen naar aangelegde wegen en 'aQalen in een deel dier provincie. Een bericht en een tegenspraak. oud-wethouder van Amsterdam, de ,®ér Wibaut, zou, naar de „Tel." vernam' et voornemen koesteren om als lid van den »ejneenteraad te bedanken. .Be heer Wibaut, die, zooals gemeld is, s gedelegeerde de internationale confe- |j„ 'e inzake handelsbelemmeringen zal .'iWonen, is aangezocht om in het kader der °'kenbondsorganisatie een functie van °r°ote beteekenis op economisch gebied te ervullen en zou in verband daarmede zich e'terwoon te Genève moeten vestigen. Naar aanleiding van het bovenstaande, ,®rklaarde de heer Wibaut aan het Pers- ureau V. D., dat hemzelf van het voor- ®men om Amsterdam te verlaten, niets b*kend is. De Centrale Ned. Ambtenaarsbond, heeft ®6n uitvoerig adres aan de Tweede Kamer ?ericht, waarin verzocht wordt te willen "evorderen, dat spoedig een eind wordt gemaakt aan tal van ongewenschte toe- banden bij de Rijks-klinieken te Utrecht. Het rapport der Staatscommissie nog niet vastgesteld. De „Voorwaarts" meldde dezer dagen, jjat thans vastgesteld was, het eindrapport °er commissie van deskundigen, onder voor zitterschap van oud-minister H. A. van tJsselsteyn, met opdracht „gegevens te ver- ^melen, die zullen kunnen strekken om na Ze gaan of, hetzij binnen het kader der tegenwoordige sociale verzekeringswetten, hetzij door een wijziging daarvan, blijvende °innen de grenzen van een novelle, vereen voudiging en daardoor bezuiniging in de thans geldende wijze van uitvoering van de beginselen dier wettep verkregen kan ivorden." In dit bericht werden ook conclusies medegedeeld, waartoe de commissie-„Van Usselsteyn" zou zijn gekomen. Aan het Corr. Bureau wordt nu uit de beste bron gemeld dat het rapport dier commissie nog niet is vastgesteld. Het moet worden uitgebracht aan de Be zuinigingscommissie, die volkomen bevoegd 3» met het rapport te doen, wat haar goed dunkt. Het is dan ook allerminst zeker, of tot publicatie zal worden overgegaan. Opheffing van indirecten dwang aanstaande? De geneeskundige medewerker van ,,N. Rott. Ct.'' meld!, dat tengevolge van het feit, dat zich bij de toepassing van de nieu we entstof voor de inenting tegen de pokken eenige gevallen hebben voorgedaan van hersenontsteking, in medische kringen is be sloten aan de regeering in overweging te geven, den indirecten dwang tot inenting tegen de pokken te herzien. Z. Exc. Minister Kan is gisteravond ver gezeld van den chef van de afd. visscherij van zijn Departemeöt, den heer A. B. Brou wer, naar Tiel vertrokken. Van daar uit is aan boord van een der vaartuigen der Vis- scherij-inspectie een bezoek gebracht aan de ankerkuilvisscherij op paling gedurende den nacht op de Waal. De staking in het Amsterdamsch haven bedrijf duurt nog voort. Naar xvan de zijde van den Centralen Bond van Transportarbeiders vernomen wordt, 'hebben de stakende arbeiders van de patroons individueel een brief ontvangen, waarin hun wordt medegedeeld, dat zij het werk op de voorwaarden, welke vóór het begin van de staking golden, kunnen her vatten. Doen zij dit niet, dan is er kans, dat die voorwaarden niet zullen worden ge handhaafd. De „Sumatra", welke ongelost Amsterdam heeft verlaten is naar Rotterdam gestoomd om daar te worden gelost. De Centrale Bond heeft advies gegeven het lossingswerk daar niet te verrichten. Van patroonszijde wordt gemeld, dat de „Sumatra" slechts een klein beetje lading voor Amsterdam inhad. Dat is gelost. Het schip is naar Rotterdam gevaren om daar eenige goederen te laden. De patroons beschouwen de stakende arbeiders, die gisteren het werk niet hebben hervat, als ontslagen. Als gevolg daarvan roepen zij nieuwe arbeidskrachten op, n.l. kraandrijvers en vaste havenarbeiders. Benoeming der Nederlandsche delegatie. Naar gemeld wordt, zal de Nederlandsche regeering op de conferentie in zake afschaf fing van in- en uitvoerverboden en beperkin gen, welke op 17 October a.s. te Genève zal aanvangen, vertegenwoordigd zijn door dr. F. E. Posthuma, voorzitter van den Nijver- heidsraad, oud-minister van Landbouw, den heer F. M. Wibaut, lid van de Eerste Kamer, oud-wethouder van Amsterdam, en den heer S. de Graaff, oud-minister van Koloniën. Alle Maas- en Merwedehavens in een verband. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas hield de voorzitter, de heer Van der Linden van den Heuvell, een inleiding over het onderwerp: Annexatie of Havenschap? Spr. vergeleek den opzet der gemeente (Groot)-Rotterdam met de organisatie van andere wereldsteden, welke niet centraal ge regeerd worden, doch bestaan uit een samen voeging van vele gemeenten. Tegen decen tralisatie zou ook Ihier geen bezwaar zijn, zeide spr., indien niet bij Rotterdam de be geerte voorzat alle havens aan den Nieuwe Waterweg onder een centraal gezag te plaat sen, een begeerte, welke spreker zeer rede lijk voorkwam, aangezien versnippering van dergelijke, elkaar beconcurreerende havens, oneconomisch is. Dat zulk een'gezag niet uitgeoefend behoeft te worden door een ge meentebestuur, bewijst de organisatie der Engelsche havens en speciaal die voor Lon den. Bovendien achtte spr. een gemeentebe stuur niet het aangewezen lichaam om een wereldhaven te besturen. Wanneer de ge- heele Waterweg komt onder het centraal beheer van Rotterdam, dan is het niet denk beeldig dat Dordrecht met zijn zeehaven zal trachten te concurreeren tegen Rotterdam. Of haar dit lukken zal is zeer de vraag, doch het feit alleen, dat deze oneconomische con currentie op havengebied mogelijk is, is vol gens spr., een bewijs dat de organisatie niet deugt. De eenige oplossing zou zijn het bren gen van alle Maas- en Merwede-havens in één verband. Aan de hand van daaromtrent verschenen geschriften zette spr. ten slotte uiteen, dat instellingen van een havenschap van gunstigen invloed zou zijn op de ontwik keling van Rotterdams havens en daaren boven tegemoet zou komen en diverse be zwaren van gemeentebesturen. Het grootkruis van het Legioen van Eer. Naar de „Msb.vernee®É, heeft de Fran- sche gezant een bezoek gebracht bij Minis ter Lambooy en hem medegedeeld, dat de Fransche regeering den minister het groot kruis van het Legioen van Eer had verleend, hetwelk hem eerstdaags op de Fransche le gatie zal worden uitgereikt. Ingediend is een nota van wijziging hoofd stuk V A (onderwijs) der Staatsbegrooting 1926. Door het Kamerlid Krijger zijn aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragengesteld: Is (le minister bereid mede te deelen of bij de inspectie voor den dienst der Volksgezondheid reeds bekend zijn geworden gevallen van encepha litis of andere hersenaandoeningen bij per sonen, die met de nieuwe entstof tegen pokken werden geënt? Indien bovenstaande vraag in bevestigen den zin mocht worden beantwoord, is de minister dan bereid mede te deelen of hij reeds adviezen heeft verzocht en ontvangen betreffende de vraag hoe ter zake dient te worden gehandeld? Deelt de minister het gevoelen van pro fessor dr. H. Aldershoff, directeur van 's Rijks serologisch instituut te Utrecht, uit gedrukt op pag. 1213 van de laatst versche nen „Mededeelingen" van genoemd insti tuut, dat de indirecte dwang tot vaccinatie thans niet langer kan worden gehandhaafd, en, zoo ja, is Z. Exc. dan bereid te bevor deren, dat voorstellen tot opheffing van dien dwang ten spoedigste bij de Volksvertegen woordiging worden ingediend? Zooals reeds eerder werd aangekondigd, is thans het landgoed „Heienoord" te Arn hem in openbare veiling verkocht. De koo- per is de heer Sandberg van Boelens, die een paar jaar geleden ook het landgoed de „Sterrenberg" heeft aangekocht, waarvoor een wegenplan is ontworpen, dat spoedig zal worden vastgesteld en waardoor de ter reinen als bouwterrein in exploitatie komen. Het ligt in de bedoeling een gedeelte der terreinen van „Heienoord" in aansluiting van den „Sterrenberg" als bouwterrein te exploiteeren; het overige gedeelte zal in den tegenwoordigen toestand blijven. Naar gemeld wordt, is thans de Ingeni eurscommissie, die de mogelijkheid van de stichting van een met turf te stoken Elec trische Centrale in de Drentsche Venen heeft onderzocht, tot het resultaat gekomen dat een dusdanige Centrale niet kan worden gesticht. Voor de veenstreken beteekent dit een teleurstelling. Naar het „Hbld." verneemt, heeft het hoofdbestuur der S. D. A. P. met ingang van 1 Januari benoemd tot algemeen directeur- technisch hoofdredacteur van het dag blad „Het Volk" den heer IJ. G. v. d. Veen, hcofdredacteur-direc'eur van het dagblad „Voorwaarts" te Rotterdam. Dc Minister van Waterstaat heeft het volgende schrijven tot de Ged. Stalen der provinciën gericht: „Met het oog op de moeilijke tijdsom standigheden waarin de Limburgsche mijn industrie nog altijd verkeert, wil de regeering zooveel mogelijk het gebruik van Limburg sche steenkolen en steenkoolproducten blijven bevorderen. „Ik zou het op prijs stellen, indien daar mede ook door de waterschapsbesturen werd rekening gehouden, voor zoover dit niet reeds het geval mocht zijn. „Ik moge u daarom uitnoodigen, de be doelde besturen in uw provincie namens mij te verzoeken, om bij aanschaffing van brand stoffen zooveel mogelijk aan de Limburgsche mijnproducien de voorkeur te willen geven." INT. UNIE VAN R. K. VROUWEN BONDEN. In de laatste helft van April 1928 zal de Algemeene Vergadering der Int. Unie van R. K. Vrouwenbonden samenkomen in Den Haag. 't Is voor de eerste maal dat deze samenkomst van Katholieke vrouwen uit alle landen der wereld in ons land zal wor den gehouden. De vergaderingen zullen plaats hebben in de zalen van „de Witte Brug". Aan dit congres zal ook een congres verbonden worden over de bioscoop. De diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, hebben over de maand Septem ber j.l. opgebracht resp. 3.518.512, 592.910 en 1.164.181 tegen 3.605.141", ƒ565.361 en 1.116.130 over dezelfde maand van h^t vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste negen maanden van 1927 resp. 34.172.565, 5.216.314 en 17.522.934, tegen ƒ35.074.664, ƒ4.916.366 en 16.751-477 in 1926, terwijl de raming over 9 maanden voor 1927 beliep resp. 33.986.250, 4.900.500 en 15. 546.150. Bij een gelijkmatige verdeeling over de maanden van 't jaar van ongelijk vloeiende inkomsten, zou de opbrengst hebben bedra gen over September resp. 3.823.928, 605.146 en 1.787.214 en over de eerste negen maanden van het jaar 34.312.007, 5.178.630, en 15.718.144. Het Bat, Nieuwsblad vertelt: Toen op een Zaterdagmiddag om half één het Departement van Financiën te Batavia gesloten werd, merkte enkele ambtenaren, dat een der schildwachts, ondanks het la waai dat de af- en aanrijdende auto's af maakten, rustig op een stoel zat te slapen. Een der heeren besloot den wachtcomman dant te waarschuwen, maar eerst nam hij, om bewijzen te hebben, de revolver van den „soldaat" mede Wel moest hij daartoe de tasch aan den gordel openmaken.... men probéérde het. En t lukte! De man sliep even vast door en het zou zonder moeite mogelijk geweest zijn hem van zijn geheele hebben en houwen te ontlasten. De revolver werd naar den wachtcom mandant gebracht, die op zijn slapenen ondergeschikte afstevende, hem wakker maakte en vroeg waar zijn revolver was. 't Spreekt vanzelf, dat de slaper danig schrok toen hij ervoer, dat hel wapen men niet meer bij hem bevond! Hij zal ongetwijfeld een voorbeeldige straf krijgen voor dit ernstige staaltje van plichtsverzuim. De meening van Jhr. de Graeff over de Minahassa. Vertegenwoordiging in den Volkenbond. Aneta seint uit Batavia: Op de persconferentie heeft de gouverneur- generaal medegedeeld, dat hij voldaan terug gekeerd is van zijn reis naar Celebes. De algemeene indruk van Z. Exc. is, dat dit deel van den archipel economisch vrij achterlijk genoemd moet worden. Z. Exc. gaf daarna een overzicht van hetgeen hij in de Moluk- ken had gezien. De meening van militaire en civiele auto- riteiten was, dat zij eenparig oordeelden dat een civiel bestuur voor Boven Digoel het beste was. De laatste ontvangen berichten omtrent de houding van de geïnterneerden luiden bevredigend. De interneéring van dr. Tjipto heeft opont' houd ondervonden in verband met de opstel ling van vraagpunten. Thans zijn deze echter gereed en kan de zaak het gewone verloop hebben. De Kiaji van Tjaringin wordt vva)^r* schijnlijk niet geïnterneerd, maar hem zal hei. verblijf in bepaalde streken, o.a. Bantam cn de aangrenzende deelen, ontzegd worden. De meening is geuit dat Zuid-Celehcs, eenmaal behoorlijk geïrrigeerd, mogeli)ker" wijs een rijst-voorraad-schuur voor den ge- heelen oostelijken Archipel kan worden. Overwogen wordt de directe belastingen zoo ver te verlagen dat het minimum van het belastbaar inkomen verhoogd kan wor den, doch daarmede zijn millioenen gemoeid, welke wellicht te vinden zijn door een wijzi- HET GROQTE KIN DERENSPEL. Hippische póu.re-sportfeesten op het Alex andt rveld te 'S-Grovcnhage. Vier cowboys met een Indiran. die eenige rijkunsten vertconen. ging van de tariefwet, waarover echter eerst de belanghebbenden in Indië en in Nederland moeten worden gehoord. Z. Exc. hoopt de betreffende voorstellen in de Mei-zitting van den Volksraad te kunnen indienen. Herziening van de agrarische wetgeving wordt niet voorbereid, wel wordt uitvoering gegeven aan de motie van den Volksraad inzake de domein-verklaring, welke den groridslag voor de agrarische wetgeving vormt. Geformuleerde voorstellen inzake een latere indiening van de begrooting zijn aan den minister van Koloniën gezonden. Het ligt in de bedoeling alles twee maanden te verschuiven, maar het is de vraag of in Nederland dan tijd genoeg zal zijn om alles gereed te maken voor de indiening bij de Tweede Kamer. De quaestie van een eventueele benoeming van een inlander in de Nederlandsche dele gatie voor den Volkenbond staat ter beoor deeling van den minister van Buitenlandsche Zaken. 1 Officieele publicatie van het Bantam-rap- port is niet te verwachten. Publicatie is alleen mogelijk te zamen met de publicatie van de in vele opzichten vierkant hier tegen over staande meening van den gouverneur van West-Java, anders wordt een verwar rend inzicht gekregen. In Nov. zal geen persconferentie gehou den worden omdat de Volksraad dan bijeen komt. Een speciale luchtvrachtdienst. De Deutsche Lufthansa zal waarschijnlijk het volgend jaar overgaan tot de instelling van een specialen luchtvrachtdienst tus- «ehen de voornaamste sleden van West- Europa, waaronder ook Amsterdam. Wolff meldt uit Lissabon: Het Duitsche vliegtuig D 1230 is van daag opnieuw gestart, doch moest, na boven Lissabon te hebben gevlogen, weder dalen wegens een defect aan de machine. De „American Girl" verbrand. Miss Elder en haar metgezel Halderman, die met de „American Girl" den Oceaan wilden oversteken en over wier lot men zich door het uitblijver. der berichten ernstig ongerust begon te maken, zijn gered. Na urenlang van moordende onzekerheid is gisteravond het bericht van de redding der bemanning van de „American Girl" ge komen. Dit heugelijk nieuws werd meegedeeld door de directie van Ph. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, van het s.s. „Barendrecht". die een telegram ont vangen had van den gezagvoerde kapitein T. Goos. Daarin meldt de kaoit< in. dat hij op ongeveer 650 KM, ten N. O van de Azoren cle „American Girl" heeft aangetrof fen. De inzittenden Miss Elder en de piloot Halderman, zijn aan boord van de „Baren drecht" gekomen Het telegram is niet vol komen duidelijk over het feit of men het vliegtuig in brand heeft gestoken, nadat de passagiers hef verlaten hadden, zoodat het geen verder gevaar voor de scheepvaart zou opleveren. of dat men het in brandenden toestand heeft aangetroffen. De heer Goos besluit het telegram met dc .mededeeling. dit hij de passagiers naar de Azoren zal brengen, waar hij Zaterdagochtend hoopt te arriveeren In New York werd een radiotelegram van gelijken inhoud vernomen afkomstig van het s.s. „Olympic" dat het bericht van de Barendrecht had opgevangen en het had doorgeseind. Het telegram van de „Barendrecht" luidde letterlijk: „Barendrecht redde bemanning vliegma-- chine MX 1384, van New-York naar Parijs. Beide inzittenden wel Machine bij redding door brand vernield Trachten beiden aan land te zetten op de Azoren Naar' een verder telegtam luidt, daalde de „American Girl" in dé onmiddellijke nabij heid van de „Barendrecht". De vliegers zijn gezond en fn veiligheid Een nader telegram van miss Elder meldt, dat het vliegtuig met gebroken oliepijp bij het stoomschip daalde. In New York werd het bericht van de redding van miss Elder met groote vreugde ontvangen. Alle bladen kwamen met extra edities uit. Dc nositie van de .Baiendrecht", toen zó miss Elder en haar tochtgenoot Halderman aan boord nam was, naar men gelooft. 19 gr. W. L. 46 gr N B., ongeveer 700 K M. ten Noord-Oosten van de Azoren, zoodat de stoutmoedige Amerikanen reeds meer dan de helft van het traject achter den rug hadden, toen zij tot dalea werden gedwon gen. Miss Elder zelve schijnt aan het succes van haar onderneming nauwelijks getwijfeld te hebben. Inmiddels gaven alle weerberichten te kennen, dat de „American Girl' halverwege boven den Atlantiscben Oceaan met krachti- gen tegenwind te kampen zou hebben en de experts maakten zich dan ook in hooge mate bezorgd over het welslagen der onder neming Zoo verklaarde Lindbergh, naar aan de „Tel." gemeld wordt, dat hij een oceaan- vlucht in dit jaargetijde als onverstandig mo^st veroordeelen. De „United Press." meldt nog uit An- niston (Alabamal: Het was een heerlijke tijding voor de moeder van miss Elder, toen haar bericht werd, dat haar dochter was gered. Tranen van blijdschap stroomden haat over de wangen, na de uren van angst en spanning, waarin zij had geleefd. Gisteren ontving het draadloos station te Marseille een draadloos bericht van het Spaansche stoomschip „Luchana melden de, dat het schip gistermorgen te half zeven op 42 gr. 29 min. Noorderbreedte en 5 gr. 16 min. Oosterlengte de overblijfselen had gevonden van een watervliegtuig. De over blijfselen waren wit geschilderd. Nadere bijzonderheden over de machine. Omtrent het Duitsche watervliegtuig D. 1220, dat thans een vliegtocht maakt, meldt het Wolfi-bureau uit Warnemünde het vol gende: De bestuurder van de Heinkel-machine D. 1220 ir. Merz is sedert 1913 in het lucht vaartbedrijf werkzaam. Bij zijn vlucht over den Oceaan komt hem z'ri kennis van de zee zeer te pas, omdat hij bij de Marine is geweest en aldus de Azoren, benevens Noord- en Middel-Amerika heeft leeren kennen. Eind 1914 geraakte Merz in Russi sche gevangenschap. Na twee vergeefsche pogingen kon hij uit Siberië ontvluchten. In Russische uniform sloeg hij zich tot de Duitsche stellingen overal doorheen om daarna tot aan het einde van den oorlog als oorlogsvlieger te dienen. Merz vloog den laatsten tijd op den luchtdienst naar Stockholm met een Wal-watervliegtuig. De marconist en hulpbestuurder is Wil helm Bock, die reeds vele jaren de draad- looze telegrafie practis. h beoefend beeft. Als specialist voor den Packard-motor vliegt dc mecanicien Rhode mee. Dc D. 1220 is een toestel, dat de Hein- kel-Werke ontwikkeld hebben uit het type H. .E. 5. De eerste voorbereidingen voor den bouw van deze machine hadden in Juni 1927 plaats. Boven Iandvliegtuigen heeft dit watervliegtuig het voordeel natuurlijk een stabiel drijverstel te bezitten. De ma chine kan 4000 liter benzine meenemen, die den bestuurder in staat stellen 40 uren te vliegen. Neemt men een uurgemiodelde aan van 150 K.M., dan kan een afstand afge legd worden van 6000 K.M. De hoogste uur snelheid bedraagt 200 K.M. De cockpit is overdekt. Het toestel is voorzien van twee stuurwielen, zoodat dé piloten elkaar elk rorfenblik kunnen aflossen. De marconist ontvangen, telephoneeren en draadloos peilen. Wat duizenden enthousiaste bewonderaars hem schreven. Dolle onzin en waanzinnige aanbiedingen. Lindbergh vloog, zooals men weet, in nog geen anderhalf etmaal van Ame-ika naar Parijs, maar zijn vriend, Commander Fitz- hugh Green, had van 21 Mei (dag der lan ding) tot 17 Juni noodig, om dc post van den luchtheld te „analyseeren". Er waren 3kS millioen brieven aan Lind bergh's adres: 14.000 postpakketten en 100.000 telegrammen. En Lindbergh wilde ze "allemaal beantwoorden! Maar hij werd bedolven onder de paperassen en gaf zijn hersenschimmig plan op, toen men hem voorrekende, dat hij met een uitgebreid* secretariaat 70 jaar zou noodig hebben, om op elke missive van antwoord te dienen! En wat er nu al geschreven is? Het was soms niet mis, vertelt de „Tel.". Daar is één voorbeeld: „Blofldharige Apollo, uw mcleorische vlucht over zee, uw bovenzin- neb'ke zege over de grenzenlooze ruimte zal donderend galmen langs de heirbanen van den tijd!" En dat ging zoo, naar ver teld wordt, voo-t, „verscheidene bladzijden vol compres geschreven daverenden onzin lang." Eén op de vijf brieven bevatte een of ander krantenknipsel. Zoo wat één op dc twintig een gedicht op Lindbergh of aan hem opgedragen. In 't geheel waren er ruim 5000 speciale Lindbergh-gedichten. Er kwam ongeveer 10.000 dollar (25.000 gulden) aan antwoordpostzegels binnen en bovendien nog eenig papiergeld. Meer dan 400 Lind bergh's schreven met een beroep op min of meer apocriefe bloedverwantschap en met de vraag of hij, een zoo beroemd lid der familie geworden was, niet wat voor hen kon doen. Duizenden lieve jonge vrouwen en ook oudere die heur hart aan hem ver loren, blijven bij de groote massa onbe antwoorde bewonderaars. Gisteren werd op het Templener-meer bij Berlijn tengevolge van een sportieve wed denschap, een halsbrekend waagstuk vol bracht. Fritz von Opel demonstreerde, met de bekende wereldrecordmotorboot Opel 2, die te Parijs gezegevierd heeft de mogelijk heid om in een vliegtuig in volle vlucht te klauteren en er weer uit te komen. De po ging werd ondernomen in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de pers, de luchtvaartpolitie en tal van sportlui. Terwijl de vliegers Raab en Katzenstein, die zich met hun vliegtuig ter beschikking gesteld hadden, dicht boven den waterspiegel vlo gen, werden zij in razende vaart door de Opel-boot nagezet. De op den voorsteven van de boot staande pilcot Schindler slaag de er in een uit het vliegtuig neerhangend touw te grijpen en in het vliegtuig te klim men. Na een pauze van een half uur werd het, tot nog toe onmogelijk gewaande kunst stuk, in omgekeerde richting volbracht. De motorboot slaagde er in den aan het touw bengelenden piloot, met den voor steven te bereiken *n hem veilig aan boord te nemen. De militaire vliegers Maddalena en Del- prete, van wie laatstgenoemde den markies de Pinedo heeft vergezeld op zijn vliegtocht naar en van Amerika, zijn met een water vliegtuig van Sesto Calende (Lago Maggiore) opgestegen om een 10.000 K.M langen vlieg tocht Europa om, te gaan maken. Zij nemen hun route over Belgrado, Jenitsjensk, dwars de Zwarte Zee over naar den mond van de Wolga, dan langs de Wolga naar het Noor den van Moskou naar Helsingfors en van door over Stockholm, Amsterdam en Zürich terug naar Italië, waar zij hun tocht te Rome willen eindigen De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, heeft, naar het Corr. Bur. meldt, g'steren conclusie genomen in de zaak tusschen den Staat der Nederlanden als eischer in cassatie en de N. V. Noord- Friesche Locaal-Spoorweg Maatschappij, gevestigd te Utrecht, als verweerster Oo 30 Juni 1914 heeft de Staat het ge bruik der spoorwegen opgevorderd en met verschillende spoorwegmaatschappijen een regel'ng getroffen voor de schadeloosstel ling, o.m. met de H. IJ. S. M„ die ook de spoorlijn van de Noord-Friesche in exploi tatie had. De Noord-Friesche stelde echter, dat zij als eischeres dooi de ingebruikneming \an haar lijn schade had geleden, welke schade haar niet werd vergoed door de H. IJ. S. M. omdat de exploitatie-overeenkomt hier in niet voorzag. Zij dagvaarde den Staat, waarna de Haagsche rechtbank haar vordering toe wees, welk vonnis door het Haagscbe Hof werd bevestigd. Van dit arrest ging de Staat in cassatie, maar de procureur-generaal, mr. Tak, achtte het cassatiemiddel ongegrond en concludeerde tot verwerping van het be roep. De Hooge Raad zal 24 November arrest wijzen. De Arnhemsche rechtbank heeft behan deld de zaak tegen een monteur van het Gem. Elcctriciteitsbedrijf te Nijmegen, die door het vervalschen van den electriciteits- meter in zijn woning stroom had verbruikt, die niet door den meter geregistreerd werd. Het O. M. achtte niet bewezen dat be klaagde zich aan diefstal had schuldig ge maakt, maar wel aan poging tpt diefstal. De eisch was twee maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Van der Goes van Naters, pleitte voorwaardelijke veroordee ling, subs, oplegging van een geldboete. 16.000 schadevergoeding geëischt. Eenigen tijd geleden had te 's-Graven- hage op de Laan van Meerdervoort bij de Zoutmanstraat een aanrijding plaats tus schen twee auto's, die respectievelijk be stuurd werden door den architect G. M, en den accountant v. d. Berg. M. stapte daarop uit zijn auto en gaf v. ,d B. een klap op het hoofd. Laatstgenoemde moest in „Bronovo" worden binnengedragen en als gevolg van dezen klap is zijn gezichtsvermogen aan merkelijk verminderd. Op grond hiervan heeft hij thans bij de Haagsche rechtbank een civiele vordering ingesteld, waarbij hij van M. een schadevergoeding van 16.000 vraagt. Als adviseur van v. d. Berg zal mr. A. de Lauwerse optreden. Bruggen, die aan dc moderne eischcn der afgebroken. Onze foto toont de afbraak techniek niet meer voldoen, worden korweg van de 80-jarige Iioogebrug in New-York.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11