Stadsnieuws. De jeugd iu de politiek. Voornaamste Nieuws Vrijdag 14 October 1927 Siste Jaargang No. 16679 jjjj contract belangriike korting. Aangifte moet, op straffe -van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Stichting van een openhaar slachthuis te Beverwijk. HET ST. BONIFACIUS MISSIEHUIS TE HOORN. De eerste steenlegging. Schrijf machinehandel O. TH. DANT UMA Speciale aanbieding REMINGTON 10 Reh- f 135 - Om vijftig sigaren. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Agenda 15 October. HET KAMPEEREN AAN HET STRAND TE ZANDVOORT. De Zandvoortsche gemeenteraad besluit het kampeerverbod op te heffen. VAN ONZE RECHTBANK. Een bollentrein. DAMMEN. Haarlem en Agentschappen: ®'Jieaux: NASSAULAAN 49. e abonnementsprijs bedraagt vooi }er week 0 25 P=r l<waartaai f 3.25 Deo per post per kwartaal bi- *°°ruitbeta!inj 3 58 T«leloon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeiainfl Nr 5970. Advertentiën 35 ets. per regeL Vraag, en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct per plaatsingj elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL ^lle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflft fl Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door f 7C(] bij èen ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, 195 bij verlies van een f Cjll m bij 'n breuk van f fj m bij verlies v. ëë«2 **2en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen o U U Uverlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; »U»" doodelijken afloopI Cv\J. een voet of een oog; 1 ""i duim of wijsvinger- f been of arm; andera vingefc E genlijk gezegd is jeugd" een te rek- a"r begrip, wanneer wii een onderwerp Van algcmeenen aard als dit behandelen Vw wanneer wij van jeugd en organisatie sPreken, dan denken wij gewoonlijk ®an de jongens en meisjes, welke op Patronaten aangewezen ziin. Gaat het echter over de politiek, dan moeten wij "atuurlijk de schoolvrije ieugd uitscbake- 'etl en de aanvangsgrens oo niet jonger achttien jaar stellen. Ons dunkt, dat '''erover wel geen twijfel zal bestaan. Wat "toet er dan met de jongelui van 18 tot 25 26 jaar gebeuren? In ons artikel van ^•Pril schreven wij, dat de meesten op dien leeftijd ófwel geheel opgaan in de sPort, ófwel zich toeleggen op kunst en Wetenschap, muz'ek, schocne letteren enz. e" z'ch daarom boven „de politiek" ver gaven achten. Mr. Teu'ings schrijft, dat er het jongere geslacht ook wel een an dere mentaliteit rondwaart, welke een Ejnere analyse dan de onze verdient. Wij hadden daarvoor gaarne nader be wijs gehad. Ons zou niets liever zijn te c°nstateeren dan dat een aanmerkelijk deei van de Roomsche jongelingschap van pl.m. 20 jaar ernstige belar gstelling voor het "P.cnbare leven aan den dag legde Zonder onbescheidenheid meenen wij te mogen heggen, dat de journalist, die midden in Eet leven staat en dagelijks contact heelt 'net alle geledingen der maatschappij, zulk een gelukkige mental'teit al heel spoedig *ou opmerken Ons hereiken integendeel Wel voortdurend klachten, dat onze tegen woordige jeugd zoo uiterst moeilijk voor organisatie, voor soc'aal werk te krijgen is on dat bovenal de belangstelling ontbreekt voor alles wat met ool tiek samenhangt. Spreek de mannen, die daarover oordee- 'en kunnen, zij, die den strijd rond de stichting der coalitie en later de triomf dagen dier zelfde coalitie hebben meege maakt; die persoonlijk den politieken strijd hebben meegestreden. Zii zullen u Zeggen, dat de belangstelling der jeugd Voor de openbare zaak in dien tijd een heel wat intensere was dan in onzen tijd Reden te meer dus om die belangstel ling te wekken? Accoord! Maar laten wij daarbii niet te ver van buis afdwalen. Rij het vele, waf wii van mr. Teulings in de afgeiooper, weken met belangstelling en volle instemming gelezen hebben over de taak en roeping onzer gereorganiseerde R.K. Staatspartij, lijkt ons alleen zijn zij het dan aarzelende en voorzichtige uitstippel'ng van lijnen voor een politieke organisatie onzer Katholieke jeugd ietwat gevaarlijk. Over het algemeen zijn wij wat huive rig voor het overplanten van de zware Du:tscbe modellen od onzen Nederland- schen bodem. Van aard zijn wij, Hollan ders, al zeer gedegen, doordacht en zwaar op de hand. Gaan wij nu nog ons licht op steken bij den nog zwaarwichtiger Ooster buur, dan kunnen wij er zeker van zijn, dat de nieuwe vormen alle soepelheid missen Lijdt onze sociale wetgeving al niet veel te veel aan Duitschen import? Zoo zijn wij ook we! wat huiverig voor een jeugdbewen.r.g naar Duitsch model. Mr. Teulings vat ze als volgt samen: De jeugdorganisatie van de Centrumpar tij wordl gevormd door het ..Reichsver- band de- Deutschen W ndhörstbunde De .Windhorslbundc" uit der. vóór-oor logstijd hadden naast de „Volksëerein für das Kathoiische Deutschlard' toi taak, run- ne leden te vormen en te brengen tot deelname aan het ool.tiexe leven in den geest var het Centrum. In tijden van ver- kiez ngen bewezen zij b t Centrum propa gandistische hulp. Het waren ..Schulungs- gruppen" dier partij, geen „Jugendgrup- pen Gedurende den oorlog waren zij op nor-activiteit. Na den oorlog kwam de jeugd los. Lr werden gevormd Jungzentrumverelne, Ket- telerbunde, en .tugendgrupnen in de Zen trumvereinen. Op den lsten Riikspartiidaë van het Centrum (Januari 1920' behandelde Dr. Brauns in zijn referaat over „Parteiorga- nisation" het vraagstuk eener partij-poli- tiscbe Jeugdorgairsatie en antwoordde be vestigend op de vraag of de ieugd een bi'zonderc verzorging en een organisatori sche aansluiting bii de Centrumpartij noo- dig had. „De jeugd w'l z ch a' bij een partij aan sluiten eer zij kiesgerechtigd is. Zij ver langt voorts on eer, bözondere manier aan gepakt en behandeld te worden. Hier heb ben wij dus een biiron-'erc organ'sator.sche taak. Deze te vervullen, daartoe is de Windhorslbond geroepe n Zoo herleefde de Windhorstbund in 1921 als eigen zelfstandige otgamsahe der p®n" trums-'eugcl. binnen 'f raam d er partij in gedeeld onder de leiding van het generaal- secretar'aat der partij. De locale bonden zi'n georganiseerd in „Gau- Provinzial- und Landesverbanden", enz. Wat 's hierin nu, dat ons Nederlanders aansnreekl? Ook in den ruimsten zin ge nomen. niets! Zelfs, al laat wen al het spe ciaal Duitsche weg en neem' alleen den uiterlijken vorm van plaatselijke en gewes telijke organisatie over met een centraal verband, dan nog gelooven wii n:et, dat deze voor Nederland geschikt is. Heel ons organisatie! even is diocesaan opgebouwd: alleen de R.K. Staatspartij natuurlijk niet. Die is anders gegroc d. Maa. zou het juist zijn, om voor onze aspirant-kiezers een miniatuur R.K. Staatspartij te maken? Daar is. zooals wij het zien n'ets vóór, wel alles tegen te zeggen. De Roomsche Ne- derlandsche staatsburgers hebben gemeen schappelijke belangen als kiezers. Het is wel moeilijk geweest hun dat duidelijk te maken; hen uit de plaatselijke ep gewes telijke sfeer od te trekken tot het ééne, groote partijverband; maar het is ten slotte gelukt. H er ligt een stuk historie. Voor een politieke jeugd-orgar isatie ontbreekt deze ten eenenmale. Wij hebben niet an ders te doen dan de jeugd in het algemeen belangstelling bij te brengen voor de open bare zaak; liefst in contact met de plaat selijke kiesvereeniging. Is haar tijd dan daar om haar kiesplicht te vervullen, dan volgt toetreding tot de kiesvereen'g'ng en daardoor tot de R.K. Staatspartij geheel vanzelf. Een eigen landelijke, gedecentrali seerde politieke organisat'e om eigen idea len uit te leven.... wij kunnen niet inzien, tot wat goeds dit le:den kan. Wel tot over schatting, tot bedilzcht, tot betweterij en hypercritiek, waartoe de jeugd zoo gemak kelijk vervalt. Is het niet veel eenvoudiger en meer geëigend voor onzen Nederlandschen aard, om onze pollt'eke propagandaclubs zóó uit te bouwen, dat zij een Roomsche garde vor men van de plaafezüjke kiesvereeniging, een garde, waarin de aspirant-kiezers wor den opgenomen, geoefend, ontwikkeld, voorbereid, door leering èn practijk. tot daadwerkelijke leden der R.K. Staatspartij? Maar dan moet men zulk een propagan- daclub niet opvatten als een apparaat voo' verkiezingswerk zonder meer. In onze groote steden zijn al reeds clubs, die heel wat meer praesteeren. En zii kunnen nog veel breeder uitgroeien. In ons artikel van 26 April wezen wij daar reeds op in ver band met de toen a' reeds verhoopte stich ting van een partijbureau, dat wij gemaks halve propagandabureau roemden. Mr. Teu lings zegt nu; dat hebt ge mis; het wordt geen propagandabureau. In den engen zin, neen; dat weten wij. Opzettelijk gebruikten wij toen dien naam, om iets speciaals aan te duiden, dit n.I. dat wii als een der voornaamste taken van een partijbureau zien het contact met de plaatselijke kies verenigingen en de R.K. bevolkingsreg's- ters. Wil onze partij inderdaad de groote R.K. Staatspartij worden, omvattend alle R.K. kiezers, dan moeten wij nagaan, waar om nog geen derde der R.K. kiezers mo menteel is georganiseerd. Dat derde moet de helft en die helft moet zeventig, tachtig, negentig procent worden. Daarvoor zal het noodig zijn het verloop onder de R.K. kiezers na te gaan; bij verhuizing van de eene plaats naar de andere zullen zij moeten worden opgevangen; bii teruggang van bet stemmenaantal in een plaats, in een streek, in een kring zal de oorzaak moeten worden opgespoord enz. Dat alles moet geleid worden vit een centraal punt, het partijbureau, dat aldus propaganda bureau bii uitstek zal zijn, en gedecentra liseerd zal dit werk door de plaatselijke kiesvereeniging moeten worden gedaan. Maar d-ze is daartoe practisch onmachtig De practijk leert, dat de aangewezen or- 'gan'satie daarvoor is een propagandaclub Wat is er nu meer voor de hand liggend, dan Hat deze gebruik maakt van de jonge krachten, die al vast geschoold worden in het zoo nuttige verkiezingswerk en het hivsbezoek, onder leiding van ouderen. Hoe gemakkelijk kunnen zulke clubs in samenwerking met het be stuur der kiesvereeniging ook niet zorgen voor ontwikkelings- en debatavonden om ook hen te trekken, d;e om welke reden dan ook zich niet voortdurend voor de politieke zaak kunnen of willen inspannen, maar toch we! voorlichting en politiek ver band zoeken? De politieke propagandaclub heeft in ons land in tal van plaatsen bewezen, dat zii voldoet aan alle behoeften van het oogenbi k. Zij heeft levensvatbaarheid Niets staat haar in Hen weg om zich aan even tueel nieuwe behoeften, wenschen en ver langens aan le passen. Laten wii dan niet naar uitheemsche vormen griinen, terwijl wij echt Nederlandsche en beproefde bij ons hebben! deningen te wijzigen om zoo het kampeeren in 1928 weder toe te staan. Tevens is er dan voldoende tijd om die maatregelen te nemen, die noodig zijn om het kampeeren op de meest ordelijke wijze te doen plaats vinden. De heer FORREK (S.D.A.P.) gaat volko- men aaccoord met het voorstel van B. en W. De nieuwe raad zal nu aan een groot onrecht een eind maken, dat aan de inwo ners is aangedaan en aan de gemeentenaren veel schade heeft gedaan, zooals hij meent. Spr. ontkent, dat de zedelijkheid met het kampecren hoogtij zou vieren, eveneens komt spr, er tegen op, dat het kampeeren met alle hygiëne zou spotten. Dit historisch punt in de geschiedenis der badplaats heeft spr. niet willen laten voor bijgaan zonder deze opmerkingen geplaatst te hebben. De heer ELFFERS (A. R.) is van meening, dat het tenslotte een kwestie van principe is, hoe men de zaak wil regelen. Spr. zal bet voorstel van B, en W. gaarne steunen. De heer SIEGERS (R.-K.), zegt over deze critiek op het kampeerverbod niet verwon derd te zijn. Spr. beziet de verschillende motieven, die de voorstanders van het kampeeren aanvoeren. Voordeel voor Zand- voort in financieel opzicht zal het kampee ren zeker niet brengen en wat de moraliteit betreft, spr. weet maar al te goed, dat deze bij het kampeeren danig in gedrang komt. In zijn kwaliteit als wethouder, heeft spr. vroeger eens, vergezeld van politie, een be zoek aan het kamp moeten brengen en wat hem daar onder de oogen kwam, heeft hem Hechts in ziin overtuiging kunnen sterken, dat de moraliteit bij bet kampecren ernstig in gevaar komt. Met enkele voorbeelden licht spr. dit toe. Spr. herinnert er verder aan, dat tal van vereenigingen, die de be hartiging van de belangen der jeugd op zich genomen hebben, zijn overtuiging steunen, Spr. is er vast van overtuigd, dat indien het kamneeren weer wordt ingevoerd, men in Zandvoort weer een rommeligen toestand zal krijgen, die de goede zeden slechts zal schaden. Als de heer Forrer dat niet begrijpt des te erger voor hem, maar spr. kan in dit opzicht niet nauwgezet genoeg zijn. De heer FRAENKEL (Volkspartij), merkt op, dat van onzedelijkheid bij het kampeeren hem niets gebleken is. Spr. meent, dat mdn niet aan kleine ideeën moet vasthouden dn voor het voorstel van B. en W. moet s'em- m en. De heer FORRER (S.D.A.P.) repliceert Hij komt op tegen de bewering, dat het kam peeren ook geen financieel voordeel zou brengen voor Zandvoorts inwoners. De heer DRUYFF (Volkspartij) betreurt, dat B. en W. alleen als motief in hun voor stel de financieële kant laten gelden en dat zij niet het ideeële motief hebben aange voerd. Spr. zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. Wethouder PADT tneeht, dat men Zand voort niet alleen moet maken tot badpl-ats voor hen, die het kapitaal brengen, maar ook vóór alle categoriën, dus ook voor hen, d'c slechts hun vacantie kunnen doorbrengen in een tent aan het strand. Het kampeeren is een bijzondere sport geworden. Juist thans bij eerste vergadering van den nieuwen raad komen B. en W. met dit voor stel om zeker te zijn, dat alle maatregelen genomen kunnen worden, die nöodig zijn om alle excessen bij het kampeeren te voor komen. De heer SLEGLRS zegt verheugd te zijn over deze clausule. Spr. vraagt of B. en V,'. reeds maatregelen besproken hebben. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. eerst de beslissing van den raad afwachten. Hierna wordt het voorstel van B. en W aangenomen met de stem van den heer Siegers tegen. (De beer Geers (R.-K.) was verhinderd de vergadering bij te wonen.) Zoodat dus het kampeerverbod voor Zand voort is opgeheven. B. en W. van Beverwijk deeien den raad iier gemeente het volgende mede; De plannen voor den bouw van een open- jaar slachthuis verkeeren thans in een zoo- lanig stadium, dat een beslissing door den gemeenteraad kan worden genomen. Van het gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin is bericht ingekomen, dat de gemeenteraad machtiging heeft verleend tot lansluiling bij het openbaar slachthuis, ter wijl het gemeentebestuur van Heemskerk ons heeft bericht, dat de gemeenteraad geen Hachtverbod zal uitvaardigen, doch de sla gers zal vrijlaten om hun slagerijen in te ■ichten volgens de wettelijke voorschriJen, Jan wel in het te stichten slachthuis in deze gemeente te gaan slachten. Dit laatste »e- luit is op de rentabiliteits-rekening niet van invloed, omdat voor de keuring der m Heemskerk te slachten dieren hetzelfde echt moet worden betaald als in het slacht huis. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor tot stichting van een open baar slachthuis op de terreinen der gasfa briek te besluiten en om daarvoor een cre- diet toe te staan van 135.000. De uit dit besluit voortvloeiende over eenkomsten met de gemeenten Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk zullen B. en W nader ter vaststelling aanbieden, alsmede een voorstel tot beëindiging van de ge meenschappelijke regeling met die gemeen ten met betrekking tot de beslaande Vleeschkeuringswet. Uit de bijgevoegde rentabiliteitsrekening blijkt, dat van keur- en slachtloonen een ontvangst van 20.325 wordt geraamd, be rekend naar een aantal van 3150 stuks vee, n.I. 600 runderen, 2000 varkens, 150 paarden, 100 vette kalveren, 25 half vette kalveren, 150 nuchtere kalveren, 100 schapen, 25 geiten. Donderdagmorgen is met eenige plech tigheid de eerste steen gelegd van het eerste Missiehuis in Hollands Noorden, het St. Bonifacius-Missiehuis der St. Josephs- congregatie van Mill Hill, Deze voor Hoorn in alle opzichten be langrijke gebeurtenis werd opgeluisterd door de aanwezigheid van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, van wie wij noe men den Hoogeerw. Heer Deken M. W. A Wijlenburg met de geestelijkheid der stad, de Zeereerw. Fathers Dr. H. Ahaus, C. Schoemakers en H. Kemperman, resp. di recteur van het St. Josephstudiehuis te Tilburg, het Missiehuis te Roosendaal en Huize Vrijland onder Arnhem; Father Theod. W. Lefeber, directeur van het Mi- siehuis te Hoorn, mr. J. G. Bisschop, bur gemeester, de heer H. J. Room, secretaris en mr. H. M. Fruin, wethouder van Hoorn, (wethouder E. J. M. Stumpel was wegens uitstedigheid niet aanwezig), de leden der R.K. raadsfractie, mevr. Rupert-Droog, en de heeren en H. J. J. Stulkens, de hee- ren Langius uit Hoorn en v. Oerle uit Leidens architecten, de heeren Doedens en Schilder, aannemers, leden van het Kerk bestuur en regenten van het Weeshuis en Ziekenhuis en professoren van studenent van het Missiehuis. Te ruim half elf werden door deken Wij- tenburg, daarbij geassisteerd door den wel- eerw. Fathers Leisintf, v. Liempt en Swil- dens, de liturgische gebeden verricht en de eerste steen vastgemetseld waarna hel bouwwerk werd gezegend. De beteekenis der liturgische handelingen werd vervol gens door den Hoogeerw. heer Deken uit eengezet. Eerst is het zout gewijd, het te ken der wijslieid en onbederfelijkbeid, daarna het water, dat God's zegen over Zijn schepselen verbeeldt en den zegen op dit gebouw, nu de voornaamste steen, de hoek steen, is geplaatst. Dit alles, aldus spr., is zeer toepasselijk op dit gebouw, want wijs heid is noodig voor directeur, leeraren en studenten van het Missiehuis en alleen on bedorven harten zijn in staat het groote offer te brengen, dat het missionarisleven vraagt, Spr. twijfelt er niet aan of God zal dit huis zegenen. Het verheugt hem, dat er weer een nieuw Missiehuis komt bij de 70, die er reeds in Nederland bestaan en waar Nederlandsche jongens zich voorbereiden tot het priesterschap! Wanneer het oude Europa steeds meer het christendom ver laat en terugkeert tot het heidendom, mo gen wij verwachten, dat spoedig zwarte, roode en gele handen zich zullen uitstrek ken om den naam van Christus door de ve-eld te dragen. Spr. hoopte dat, evenals vroeger J. P. Coen, velen uit Hoorn naar Oost-Indië en andere heidënsche landen zullen gaan, met edeler motieven nog dan Coen, en dat dit de stad Hoorn ten zegen moet zijn. De burgemeester kwam namens het Ge meentebestuur de gelukwenschen overbren gen op dezen gewichtigen dag. Spr. beseft ten volle, dat deze dag voor de betrok kenen van groot belang is, als hij bedenkt wat er noodig was, om tot deze eerste steenlegging te komen. Zich tot de studen ten richtend, zeide de burgemeester, dat vele ontberingen hen misschien wachtten, maar dat het een groote en schoone taak beteekent, het christendom te brengen, waar het nog onbeken! is en cle beschaving op hooger peil te voeren. Spr. is verheugd, Hat het Missiehuis in de gemeente is geves tigd, waar het den goeden naam van het onderwijs nog zal versterken, wenschte den Zeereerwaarden heer Directeur van harte geluk met de reeds bereikte resultaten en hoopte, dat de nieuwe stichting van groot nut zal zijn yoor de Katholieke kerk op de eerste plaats en de beschaving in het alge meen. De Zeereerw. Father Th. Lefeber, direc teur van het Missiehuis, zeide eigenlijk te 10.per maand ZIJLSTRAAT 90 TeL 11161. dag met dit schoone resultaat bekroond ziet. Daarom uit spr. op de eerste plaat zijn vurige dankbaarheid tot God, Die 't werk van hem en anderen zoo overvloedig heeft gezegend. Grooten dank is spr. ook ver schuldigd aan den HoogEerw. heer Deken die vanaf het begin zijn belangstelling heeft getoond en met raad en daad behulpzaam is geweest. Father Lefeber was daarom blij dat de deken nu den eersten steen kan leg gen en hoopt dat hij nog lang bij moeilijk heden van zïjn wijsheid en goeden raad mag gebruik maken. Spr. voelde zich tenslotte gedrongen zijn dank te betuigen aan den burgemeester, die met belangstelling het werk gevolgd heeft en zich verheugd betoonde, dat 't Mis siehuis in Hcorn is gebouwd, en in 't bij zonder aan de regenten van het Weeshuis en Gasthuis en het Kerkbestuur, dat met groote welwillendheid alles heeft gedaan om de vele en groote moeilijkheden te overwinnen. Father Lefeber besloot met de hoop uit te spreken, dat bij de voltooiing van liet gebouw ieder woorden van intense dankbaarheid mocht soreken. De. genoodigden begaven zich na afloop der plechtigheid per auto naar het Missie huis op de Ramen, waar ververschingen werden gereserveerd. Men hoopt met den bouw van het nieuwe Missiehuis, dat aan den Berkhouterweg is gelegen, gedurende den zomer van het vol gend jaar gereed te komen en het tegen September geheel te voltooien, zoodat in 1928 het studiejaar in het nieuwe gebouw kan worden begonnen. '„Het Kweekersblad" vertelt bet volgen de smakelijke verhaal, hoewel de betrok kene het feit niet zoo prettig zal gevonden hebben. Een Sassenheimsche bollenreiziger was voornemens met een snelvarende boot via Cherbourgh naar Amerika te varen. Met nog een reisgenoot had hij plaats genomen in de Pariizenaar. om via België de snelle route te kunnen volgen. Hij heeft pech. De Belgische douane haalde een streep door de rekening. Mijnheer had, voor eigen gebruik, vijftig sigaren en eenige reclame-artikelen bij z ch, die hij niet opgaf voor invoerrecht in België. Een vijftig sigaren, daar telt een Hollan der niet zwaar aan. De Belgische ambtenaar echter wel. Toen die bij onderzoek van de bagage vond, dat er vijftig sigaren en nog een'g andere contrabande in de koffer zat, werd onze bollenreiziger uit den trein gehaald om zich le verantwoorden. Of hij nu al verklaarde, hetgeen hij met bewijzen kon staven aan pas en uitrusting, dat hij op weg was naar Amerika, dat gaf allemaal niets. Hij had de wel overtreden en moest zijn tol, boete, enz., betalen. Het onaangename van het geval was, dat de trein op punt stond te vertrekken, en hij in zijn overhemd op het dounekantoor stond, toen de trein weg reed met mede neming van zijn bagage en bovejjkleeren en hii bleef staan. De verontwaardiging van onzen bollen- verkooper laat zich niet beschrijven. Stel het geval, dat men ter wille van een klein verzuim zijn aansluiting voor den trein en boot mist. Onze vriend, na zijn misnoegen te ken nen te hebben gegeven, zon op een middel om toch de boot nog te pakken, en vond het in den vorm van een vliegmachine. Deze vliegmachine werd door hem ge charterd om hem naar de Fransche haven, waar de boot uit zou varen, le brengen. Voor vijftienhonderd francs werd het reisje aangenomen. De internationale over eenkomst op Iuchtscheepvaartgebled schrijft echter voor, dat op Fransch gebied, in dit geval Armentières het Belg'sche vliegtuig zich moest melden en doel en lading moest laten inspecleeren. En, o schrik, een nieuw bezwaar. De haven van afvaart is een Fransche oorlogshaven, waar geen buiten- landsche vliegtuigen mogen landen zonder vooraf vergunning te hebben. Bidden, smeeken, protesteeren, hielp niet. Er zat niets anders op dan weer terug te keeren naar België. Onze bollenman kon het re'splan opge ven en keerde weer naar Sassenheim terug om een volgende boot af te wachten. In middels moet hij hopen, dat kleeding en koffers behoorlijk geborgen zijn. Zoo'n teleurgestelde reiziger zal wel Een Fransche onderscheiding voor Minister Lambooy; het grootkruis van het Legioen van Eer. De persconferentie met jhr. De GraeH, gouverneur-generaal van Ned.-Indië. De afschalüng van in- en uitvoerver boden. Samenstelling van de Nederlandsche delegatie. Op den Oceaan is het wrak van een watervliegtuig gevonden. De vlucht van de D. 1220 nit Warnemunde. Bijzonderheden omtrent het toestel en den piloot. Miss Elder en haar metgezel Halderman ziin gered door 't Nederlandsche stoomschip „Barendrecht". De American Girl" is verbrand. Bespreking omtrent den internationalen weg voor auto snelverkeer. De gemeenteraad van Zandvoort beeft gisteravond bet kampeerverbod opgeheven. Gedelegeerden van de Brifsche vakver- eeniging en de Britscbe Arbeiderspartij naar Rusland. Te Wenen en te Belgrado fs een aard schok geregistreerd. De Sovjetregeering heelt Rakowski, haar gezant te Parijs, teruggeroepen. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Stilstand. OPGAVE VAN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.35. ontroerd te zij-n het woord te voeren, en hij j woest worden als hij een Belgischen don- de vele moeiten en zware zorgen op dezer ane-amblenaar ziet. Het \s treur.en schandelik, dat zoo voorvalt. Zou dat komen, doordat wij Hol- iandsch spreken? Oe gemeenteraad van Zandvoort heeft in zijn vergadering het verbod om des nachts aan het'strand te kampeeren, opgeheven en daarmede het kampeerverbod, hetwelk het vorig jaar in 't leven geroepen was, te niei gedaan. Over'de besprekingen in de raadsvergade ring van gisteravond, waarin dit besluit viel, et volgende: Bij raadsbesluit van 8 Juni 1926 werd het lam^eeren des nachts op het strand te Zand voort verooden. De meerderheid van B. en \v. acht dit een groot finantieel nadeel voor de gemeente, waarom zij meent, dat net ge- wenscht is. dat de raad reeds thans een f--n- cipieel besluit neemt tot opheffing van dat verbod. Dan zullen bijtijds voorstellen ge uaan kunnen worden da hat.akt"»'"1"' »»">'- Sociëteit „St. Bavo" „Geei-Wit" 5 uur Gewone ittingen 7 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat a9 Geopend van 8 tot 10 uur, R.-K. Militaireuvereeniging, Zoetestraat 14 Clubavond R.K.V.V. „Victrix" Lul^' Stadsschouwburg Wilsonsolein N; Het Schouwlooneel ,,De Geveltoerist 8 uur. Schouwburg Jansweg Rott. Hofs'3"- tooneel „Kleeren maken de Vrouw kwart over 8 uur. Raadhuis Haarlemmerliede Gemeenteraad 10 uur v.m. Tsyler's Museum Tentoonstelling werken P. P. Rubens. Kleine Theresia Stichting. Tehuis *°ut onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Ltms. dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau »an het bint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat II. Elkco Donderdag van 8—9uur. d K. Bevolkingsbureau Gebouw ..St, Bavo" Smedestraal 23. Van -10 uur op Maandag-, Woensdag- et» Vnl- dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek' Jansstraat 49 Eiken dag geopend Y®" 1012. van 25 en van 710 uur. e- balve des Maandagsochtends eu op tn Feestdagen Uitleenen van boekep van 25 uur en van 79 uur Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Maithavereeniging Bloemhofstraat .h B10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geeD thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en 1°°" gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags ya" 3 5 uur. 's avonds van half 8ha f 9 uur 's Zaterdag alleen van half 10 i2 uur, R. K Reclasseexing8vereeniöin& aideeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging. N Groenmarkt 22 R.-K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofftraat 1 Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende datnes. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel 11671. St. Elisabeth's Vereemging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arme zieken der S. E V. Maandag *a* 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdads van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Qngevillendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. 1 Clud* Oraelill Uitsluitend Tetef. 14141. SchoenendielstaL H. J. V., thans gedetineerd, stond te recht wegens het op 12 September 1.1. weg nemen van een pak met 6 paar schoenen, welke stond in een expeditiewagen. De doos schoenen was geadresseerd aan den schoenwinkelier P. De Officier van justitie eischte verdachte, die reeds negenmaal veroordeeld was en pas uit de gevangenis was ontsla gen met 20.„kasgeld10 maanden ge vangenisstraf. P. J. D. had de 6 paar schoenen gekocht voor 8.Verd. zeide, niet geweten te hebben, dat de schoenen van diefstal af komstig waren. Hij dacht, dat net een egr. lijk zaakje was De Officier van Justitie merkte 0p, dat verdachte uit den lagen prijs had kun nen en moeten begrijpen, dat de schoenen van misdrijf afkomstig waren en eischte wegens heling 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. De verdediger, mr. 1. A. M. A. van Löben Seis, vroeg nietig verklaring der dag vaarding. ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. N. D. V' had 3 paar voor 6.50 gekocht van O. r egen hem werd ook 25 boete subs. 15 dagen hechtenis gcëischt. De man liep kwaad weg van dezen eisch. „Jullie zorgen", riep hij tegen de rechter, „dat ik mijn schoenen terug krijg of mijn centen. Jullie kunnen wel 100 vragen of een ia ar." Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Stornoway. Laagste barometerstand 755.1 m.M. te Lacoruna. Verwaching: Zwakke tot matigen wind uit westelijke later noordelijke richtingen. Betrokken tot zwaarbewolkt. Waarschijn lijk eenige regen. Aanvankelijk weinig ver andering in temperatuur, later iets koeler. A. v. A. had de andere drie paar ge kocht voor 7.50.. Verdachte vond dat nog „hartstikke duur". UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 13 OCTOBER 1927. J. G. koopman, wonende te 's-Graven- hage, thans gedetineerd, wegens heling. Negen maanden gevangenisstraf met aftrek pr. hechtenis o. v. P. J. v. d. M,, automobielhandelaar, wonende te 's-Gravenbage, thans gedeti neerd, wegens heling. Ean jaar gevangenis straf met aftrek pr. hechtenis o. v.; J. v. d. B„ los werkman, wonende te Hillegom; IJ V., los werkman, wonende te Hillegom, beiden thans gedetineerd we gens diefstal door middel van inklimming in vereeniging. Ieder vier maanden gevan genisstraf met aftrek van pr. hechtenis o.v. P. M., wonend te Haarlem. Appèl overtr Arbeidswet, 3 boete, subs. 1 dag hech tenis o.v. Chr. S., fabrikant, wonende te Landsmeer. Appèl overtreding Veiligheidswet. Drie geldboeten van 20, subs. 5 dagen becht., voorelke boete, o. v. Chr. S., fabrikant, wonende te Landsmeer. Appèl overtreding Arbeidswet en Arbeids besluit, Twee geldboeten van 23, subs. 10 dagen hechtenis voor iedere Jboete O. v. W. C. v. d. Z„ werkman, wonentie te Haarlem. Overtreding Jachtwet Appèlvon- nis bekrachtigd. EEenige expediteurs te Hamburg hebben een extra trein samengesteld, uitsluitend bestemd voor het vervoer van bloembol len van Hamburg-haven naar Der lijn. De trein bestond utt zes en tachtig wagons. Al deze kisten met bollen waren met stoomschepen vanaf Rotterdam of Am sterdam aangevoerd. DE JUBILEUMWEDSTRIJDEN DER „HAARLEMSCHE DAMCLUB". De Hoofdgroep der door de „Haarlemsche Damclub" ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan georganiseerde Jubileumwedstrijden is thans gpheel uitgespeeld. De eindstand luidt: Nr. Spelers. gesp. gew. rem. varl. pl. 1. P. G. van Engelen 5 2 2 1 6 2. F. A. Berkemeier 5 2 12 5 3. J. W. van Dartelen 5 13 15 4. J. B. Sluiter Jr, 5 1 3 1 5 5. H. G. Teunisse 5 2 12 5 6. Aebe de Jo^g 5 12 2 4 DISTRICTSBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. Zondag a.s zal in „D* Korenbéurste Haarlem de oprichtings-vergadering plaats vinden van den Districtsbond Haarlem en Omstreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1