Buitenlandsch Nieuws. Kamer No. 19 IflLLE'S RADIO-OMROEP. FEUILLETON. VERHAGEN'S PARIJSCHE WAFELS NIET TE EVENAREN!! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, Derde blad. Vrijdag 14 October 1927 i i BESCHUIT BESCHUIT GEM. BUITENL. BERICHTEN HET VLUGGE LOSSEN DER SCHEPEN TE ANTWERPEN. GEMENGD NIEUWS. Zorg voor een achterlicht op uw rijwiel. Ernstige gevolgen. KUNST EN KENNIS. Vergiftiging door „vaste" spiritus. De winter in de bijenwereld. LEGER EN VLOOT. Minister Lambooy naar Vlissingen. Wat er met het instrw chip „Gelderland" gebeuren zal. RECHTSZAKEN. Als de drank is in den man. VERKEER EN POSTERIJEN. De autoweg voor snelverkeer. Rakowsky teruggeroepen. Gisteren werd een door Tsjitsjerin on- derteekende nota der Sovjetregeering, als antwoord op de eischen der Fransche re- Sering inzake de terugroeping van Ra kowsky, aan Herbette, den Franschen ge kant te Moskou overhandigd. De Sovjets hebben officieel aan de Quai d Ossay de terugroeping van Rakowsky, hun gezant in Frankrijk, medegedeeld. Zij stellen Dofgalewsky den gezant te Tokio, oud-Volkscommissaris der radenrepubliek, zijn opvolger voor. DE FRANSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. De groot-industrieel pleit voor het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Rus land en Frankrijk. De kleine rentenier met Russische effecten heeit belang bij een goede Fransch-Russische verstandhouding. De Belgische Nationale verdediging. Tijdens de ontvangst door den koning van de bureaux der beide Kamers, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden met de geboorte van prinses Joséphine Charlotte, heeft de koning een en ander over de na tionale verdediging gezegd. Hij hoopte dat de Kamer binnenkort de wet zou aanne men waarbij op definitieve wijze de veilig heid, en de onaantastbaarheid van gebied, dat door de grondwet gewaarborgd is, ver zekerd werd. De koning bracht in herinne ring, dat hij zelf den eed had afgelegd om eiken maatregel te nemen, die de veiligheid van het land zou verzekeren en voegde er aan toe, dat zijn familie gedurende honderd jav voor de welvaart van het. vaderland had gewerkt. De koning verzocht den president der Kamer om zijn woorden aan zijn collega's over te brengen. Britsche arbeiders naar Rusland. Ofschoon het Britsche Vakvereenigings- congres besloot de gemengde Britsch-Kussi- sche vakvereenigingscommisise te ontbin den, en ofschoon het congres der Arbei derspartij verleden week het voorstel ver wierp, om ter gelegenheid van den tienden jaarüag der bolsjewistische revolutie een delegatie naar Rusland te zenden, zijn ver- schil.ende vooraanstaande leden der „min derheidsgroep", zoowel van het Vakver- eenigingscongres als van de arbeiderspartij bezig steun te verleenen aan de uitzen ding van een uitgebreide delegatie der Bri sche arbeiders naar het rijk der Sovjets, wanneer dit de vo'gende maand de revolutie van 1917 herdenkt. In tal van deelen des lands zijn bijeen komsten belegd, waar de gedelegeerden, die van de groep deel zullen uitmaken, zul" len werden aangewezen. Londen en Manchester zullen er o.a. elk zeven benoemen. Zuid-Wales en Glasgow zes, enz. Zoo hoopt men een delegatie te kunnen samenstellen, waarin alle bedrijven, alsmede de kunst en de wetenschap, ver tegenwoordigd zijn. De delegatie zal 50 leden tellen en een maand wegblijven. De Russische handelsdelegatie. Te Moskou is door den Zweedschen ge zant aldaar en Litwinow een Zweedsch- Kussischc overeenkomst geteekend, waar bij de positie van de Russische handelsdele" gntie te Stockholm geregeld wordt, de han delsbetrekkingen tusschen de beide landen zelf zijn vastgelegd in het handelsverdrag van 15 Maart 1924. Krachtens het nieuwe verdrag zullen al- leen de leiders der delegatie en zijn plaats vervangers diplomatieke onschendbaarheid genieten. Hot aantal leden der delegatie mag de 40 niet overschrijden. Hef recht der ex- territoraliteit zal zich slechts tot de bu reaux der delegatie bepalen. De in- en uitvoerrechten. Op 17 October zal de diplomatieke con ferentie te Genève bijeenkomen tot uitwer k ng der conventie betreffende de afschaffing van de in- en uitvoerverboden en van uit- voerbeperkingen. De Vereenigde Staten zullen er een ge delegeerde heenzenden. Aardschok te Weenen geregistreerd. Naar uit Weenen gemeld wordt, hebben de seismografen gisteren om ruim 5.28 u., een aardbev ng geregistreerd, waarvan het brandpunt 90 K.M. verwijderd was. Een aardbeving. Gisteren om 20.20 uur werd te Belgrado een zeer hevige aardbeving geregistreerd Er werden gedurende 47 seconden acht schokken waargenomen. Te Madenroednik stortte een huis in. Er vielen geen slacht offers. De haard bevindt zich ca. 110 K.M. ten zuiden van Belgrado. Overstroomingen. Bijna de geheele streek langs de Zwarte- Zeekust staat onder water. Er is aanzien lijke schade aangericht, vooral in het dorp Jenikeui, waar ook 13 personen zijn ver dronken. Russische Communistische partij. „Prawda" publiceert een besluit van het presidium der controlecommissie van de Russische communistische partij betreffen de het royement van 39 leden wegens deel neming aan geheime vergaderingen der oppositie. Volgens een ander bericht behelst het besluit het royement van Preobrasjenski, Sjarow e.a. wegens het oprichten van een geheime drukkerij ter bestrijding der partij De samenzweering in Spanje. In Spanje zijn volgens te Londen ontvan gen te'egrammen, meldt een V. D.-bericht, in verband met den korten tijd geleden ontdekte samenzwering tegeft de regeering een groot aantal personen gearresteerd. Onder hen bevinden zich vele off:eieren uit het leger. De arrestaties hadden voorna melijk plaats te Madrid, Bilbao en Bar celona, Verder wordt gemeld, dat maatregelen zijn genomen tegen een eventueele alge- meene staking, die de socialisten voor nemens zouden zijn af te kondigen. Uit Canada. De minister voor de immigratie heeft verklaard, dat het niet doenlijk zou zijn een proportioneele immigratie-politiek voor Canada te aanvaarden, doch dat hij al het moge'ijke zal doen om de Britsche immigra" tie te begunst'gen en den toevloed varf ko lonisten van het continent te controleeren. De situatie in China. In de situatie in Noord-China is weer ver andering gekomen. Na de aanvankelijke successen van de troepen van Sjansi, die zich reeds van Kalgan hadden meester ge maakt, en op weg schenen den spoorweg van Peking naar Hankau in handen te krij gen, zijn er ernstige tegenslagen voor het leger van Ven Sji Sjan gekomen. De Noordelijke troepen zijn thans weer aan de winnende hand. Zij hebben, volgens de jongste berichten, aan de legermacht van Sjansi een geduchte nederlaag toegebracht en zij zouden door verovering van een be langrijk spoorwegknooppunt, ten Zuiden van Paotingfoe, er in zijn geslaagd, de in deze streek ageerende troepen van Yen van hun basis af te snijden. Zoo zijn de kansen dus weer geheel gekeerd. Het gevaar voor Pe king, waarmee alreeds, in het bijzonder door de Japanners, werd rekening gehouden, is voorloopig weer afgewend, dank zij de be zetting door de Noordelijken van Sji Tsja Wang, de piaats, waar van den spoorweg van Peking naar Hankau, een zijtak gaat naar Taiyoean, in de provincie Sjansi. Zoo zijn de Noordelijke troepen er in geslaagd in den rug te komen van het leger van Sjansi en zoo zullen zij vermoedelijk ook in staat zijn een contact te verhinderen tus schen dat leger en de troepen van den z.g. christen-generaal Feng, die van het Westen uit, in het Zuiden van Sjansi, bij de Gele Rivier zou trachten zich met de troepen van Sjansi te vereenigen en aan de krijsverrich- tingen tegen het Noorden deel te nemen. Zoo heeft het althans al zal men zeker goed doen, aan de verhalen over de samen werking tusschen de verschillende Chinee- sche aanvoerders niet al te veel waarde 'I I» WAAR wat '3 ik zeg en ik roep het hier*luid: jj Het lekkerste is toeh^ te hechten. Want de houding dezer lieden wisselt immers met den dag en wordt alleen bepaald naar het onmiddellijke belang, dat ze meenen te kunnen bereiken. En de tegenslag van de troepen van Yen, den model-gouverneur van Sjansi, gelijk hij zoo gaarne wordt genoemd, zal nu waar schijnlijk den generaal Feng wel terug houden van verdere actie, waarin hij alleen zou komen te staan, nu de toestand in Zuid- China zoo chaotisch is geworden. Voorioopig schijnt dus de positie van Tsjang tso lin in het Noorden weer bevestigd. De agenda der eerstvolgende zitting van den Rijksdag, BERLIJN, 13 Oct. Op de agenda der eerstvolgende Rijksdagzitting op Dinsdag 18 October, 's middags 15 uur, komt als eerste punt voor de Rijksschoolwet en verder de beraadslagingen over 't Duitseh- Fransch handelsverdrag, het luchtvaart contract met Italië, het statuut betreffende le internationale rechtorde in de zee havens en der spoorwegen en tenslotte de Duitsch-Engelsche lucht vaartovereenkomst. Geen Duitsche Theatervoorstel lingen te Straatsburg. STRAATSBURG, 13 Oct, De praefec- tuur te Straatsburg heeft het houden van Duitsche theatervoorstellingen alhier ver boden. Het Edentheater, dat reeds sedert maanden voorstellingen met Duitsche too- neelspelers gaf, die dan in gastrollen op traden, is eveneens door het verbod ge troffen. Een wereldtentoonstelling van auto's. LONDEN, 13 October. Heden is onder groote belangstelling de 21e auto-tentoon- steliing te Olympia geopend. Op deze tentoonstelling zijn een negen tal landen, vertegenwoordigd, die in totaal 615 verschillende modellen hebben inge zonden, tezamen ongeveer een waarde vertegenwoordigend van 1 mill, pond en welker prijzen varieeren tusschen 135 tot ruim drie duizend pond. Over het algemeen is zoowel wat den bouw, als de inrichting betreft groote vooruitgang te constateeren. chèques op cfe Duitsche Bamt. Wet bleek echter spoedig, dat de heer v. Reichel op de bank geen contanten had staan, waarop zijn arrestatie volgde. In hoofdzaak heeft hij filialen van de Duiische Bank in China, Japan, Turkije, Italië, enz. voor groote be dragen opgelicht. Reichel zal naar Berlijn worden gebracht. LUITENANT KRULL. Naar de bladen melden, is de vervolging tegen den gep. luitenant Ernst Krull wegens moord op Rosa Luxemburg, na een duur van negen jaar, definitief volgens besluit van het Landgericht II gestaakt. Sinds den dood van Rosa Luxemburg in Jan. '19 werd Krull verdacht fezamen met den luitenant Vogel haar te hebben ver moord. Een sterke aanwijzing tegen hem was, dat men bij hem het zilveren horloge van de vermoorde had gevonden. Krull zat acht maanden preventief; de vervolging werd eerst in '22 gestaakt, toen echter weer her vat op aanstichting van communistische zijde. Thans is de zaak definitief geëindigd. Tegelijkertijd Is Krull voor een andere straf begenadigd. Thans is tegen hem alleen nog een vervolging hangende wegens ver duistering van akten. EEN WAARSCHUWING VAN WIRTH. In opdracht van den republikeinschen „Reichsbanner" maakt de oud-rijkskanselier dr. Wirth een propagandareis door Wur- temberg ter bestrijding van den daar heer- schenden sterk reactionairen koers. In een rede te Tübingen kondigde hij zijn voornemen aan tot dé a.s. verkiezingen (verkiezingen, die evenals in Frankrijk van zoo groote beteekenis kunnen worden voor de buitenlandsche politiek, indien althans de groote legers niet verloren gaan in klein binnenlandsch partijgedoe) een krachtige propagandist en strijder te zullen zijn voor een democratische republiek. Voor hem staat op den voorgrond de beteekenis van de verkiezingen tegenover het buitenland. Wanneer Duitschland niet een beslissende republikeinsche overwinning behaalt, dan wordt een vruchtbare buitenlandsche poli tiek zeer quacstieus, terwijl de innerlijke geest van de republiek weer die van het DE KWESTIE-RAKOWSKI. Het diplomatieke spel tusschen Tsjitsjerin en Briand. tik .v i«n'n* Utltctitipirtiaartjtmt tont Imtts ttmafar foj» iothnt De groote Engelsche scheepvaartbladen halen een nieuw geval aan van het vlugge lossen der schepen in de Antwerpsche haven. Het stoomschip „Tyne", met een lading van 2041 ton kolen, kwam in de haven aan op 28 September 1,1. ->n werd denzellden dag gelost in 4X- uur. EEN INBRAAK Bij een Parijsch juwelier, Hillesum, is in den nacht van Maandag op Dinsdag inge broken en, uit een koffer, voor een waarde van minstens 200.000 fr. aan juweelen ge stolen. De politie heeft uit de wijze, waarop de koffer geforceerd is, opgemaakt, dat beken den met het vak aan het werk zijn geweest. TOERISME IN ENGELAND. De actie, welke een jaar geleden werd ingezet, ter bevordering van het toerisme in Engeland, door de Engelschen zelf, is op nieuw aangewakkerd door de bijeenkomst, welke te Londen is gehouden en waarheen de spoorwegmaatschappijen, scheepvaart- ondernemingen, badplaatsen en hotelbe- drijven, vertegenwoordigers hadden ge zonden. i Er werd destijds gezegd, dat de „Come to Britain"-beweging gedurende vijf jaren 20.000 pd. st. jaarlijks noodig heeft. Tot dus ver is er echter slechts 1945 pd. st. opge bracht," dus veel te weinig om een doeltref fende propaganda te kunnen voeren. Des ondanks heeft de leuze „Come to Britain" haar weg door de wereld gevonden en in derdaad heeft het aantal toeristen geduren de de maanden Mei, Juni en Juli 42.000 personen méér bedragen, dan het vorige jaar. Niettemin staat de Britsche propa ganda verre ten achter bij die, welke in andere landen wordt gevoerd. Frankrijk b.v, heeft in Londen, New-York, Berlijn en Bue nos Xires „maisons de France" gevestigd te.- bevordering van de toeristische belangen van Frankrijk. Er werden verschillende moties aange nomen, om de regeering te bewegen meer gelden vopr de toeristische propaganda be schikbaar te stellen. EEN INTERNATIONALE OPLICHTER. De recherche te Weimar is er in geslaagd een internationalen dief en chèque-yerval- scher te arresteeren, die door verschillende autoriteiten, in binnen- en buitenland, word; gezocht. Het betreft den z. u. „Oberregis seur" v. Reichel uit Koningsbergen. Bij zijn arrestatie toonde hij een pas', die afgetee- kend was door de politiedirectie te Mün- chen. De oplichter logeerde in de eeyste hotels in Weimar; hij had in de stad talrijke inkoopen gedaan, welke hij betaalde met oude Pruisische Heerenhuis en het drieklas- senkiesrecht wordt. De oppositie moet er krachtig voor waken, dat de D. nationalen de buitenlandsche politiek weer niet den weg opdringen van een zig-zag-politick. EEN HERDENKINGSDAG. Een drl. bericht uit Madrid meldt, dat in geheel Spanje gisteren het „Feest van den Vrede" is gehouden om de pacificatie van Marolkko te gedenken. Tevens werd in Spanje en Portugal, als ook in de Zuid- Amerikaansche republiek de ontdekking van Amerika herdacht. VAN DE SALOMONS-EILANDEN, Deze archipel, een Britsch protectoraat ten oosten van Nieuw Guinea, talrijke eilan den omvattende, telt een bevolking van om streeks 500 blanken en 150.000 inboorlingen. De opstand op Malaita begort met den aan val op het Engelsche regeeringsvaartuig „Auks". In vollen oorlogstooi stevenden de kleurlingen in hun kano's op het schip af; overweldigden en doodden de bemanning, waarna zij nog vijftien inlandschc politie agenten om het leven brachten Deze aan slag werd gevolgd door andere. De blanke vrouwen en kinderen vluchtten van de plan tages in het binnenland naar de kustplaatsen, waar de autoriteiten de gewapende macht concentreerden. Er werden radiogrammen verzonden, waarin om spoedige hulp werd gevraagd. Zooals reeds gemeld, heeft de Austra lische regeering aan dat verzoek onverwijld voldaan, door het zenden van den kruiser „Adelaide" naar Malaita, waar hij heden kan aankomen en onmiddellijk een troepen macht zal worden ontscheept. Men bereidt zich voor op een strijd in het oerwoud Vrij dag vertrekt bovendien het vrachtschip „Biloela" met voorraden en munitie voor een langdurigen veldtocht aan boord uit Sydnev. Voorts zullen de sloep Veonica van Soeva (Fidzji-Eil.) en de kruiser „Dunedin" van Nw Zeeland naar Malaita koers zetten. Men meent, dat de opstand moet worden toegeschreven aan htt bijgeloof der in een toestand van razernij verkeerer.de inboor lingen, die beweren, dat de geesten der genen, die in vroeger jaren in den strijd tegen de blanken zijn gedood, om wraak roepen. De Salomons-eilandcrs zijn de wildste en wreedste volksstam van de geheele Stille Zuidzee, en wanneer zij in opgewonden toe stand verkeeren, zooals thans het geval is, vatten zij hun oude gewoonten, kanibalisme en koppensnellen, weder op. Zij zijn gewa pend met geweren. Ernstige gevolgen van het nalaten. Woensdagavond omstreeks zeven uur is te Delft een heer, wonende Cfbrcchtsfraat le Den Haag, die per motorrijwiel op den Rotterdamscheweg reed, doordat hij geen achterlicht had, aangereden door een auto van den heer Leons uit Den Haag, die hem achterop reed. De motorwielrijder werd ern stig verwond en werd met den auto van den heer Leons ter verdere verpleging naar Den Haag vervoerd. Te Rotterdam was dezer dagen een 42- arige kantoorbediende door een wielrijder aangereden. De verwondingen, die hij be kwam leken niet ernstig. Woensdag echter werd hij ernstig ongesteld en de onboden geneesheer constateerde schedelbreuk. De man is inmiddels aan deze kwetsuren over leden. Voorzichtigheid geboden. Meer en meer wordt de gewone brand spiritus vervangen door de zoogenaamde vaste spiritus, die veel minder brandgevaar oplevert en dus op reis en in kampementen groote voordeelen heelt boven de gewone brandspiritus. Het bekendste preparaat, dat als zoodanig dienst doet is de zoogenaamde „Meta"; dit is n.l. metaldehyde, een polymensatiepro- duct van het accetaldehyde. In Engeland wordt nu, naar „The Lancet" meldt, een vergiftigingsgeval gemeld bij een jongen van 16 jaar, die in de meening, dat Het een suikerbonbon was, een stukje meta van 5 gram had ingenomen. Eerst zeven uur er na werd de patiënt ziek, met ernstige symptonen, hij raakte buiten kennis, had hooge koorts, maar herstelde gelukkig. Men zij dus voorzichtig met deze brandstof en zorge, dat kinderen ze niet in den mond nemen. De winter in de bijenwereld is een pro bleem voor den imker van zeer groote be teekenis. Nu werden vroeger in den herfst na den verkoop van honing in de raat vele bijen gedood. Thans evenwel worden de diertjes zooveel mogelijk, van de stokken waarvan de honing wordt verkocht, in be dwelmden toestand verdeeld over de stok ken, die zullen worden opgezet, waardoor deze volkrijker worden en de bijen dus gedu rende den winter warmer zitten en minder honig opteren. Om ze te bedwelmen worden lappen liefst flanellen gedrenkt in een sterke salpeteroplossing, daarna gedroogd, met een stukje vuur in aanraking gebracht en onder den korf geschoven. Ten einde te voor komen, dat de bijendoek in aanraking komt met den smeulenden lap, wordt vooraf een kuiltje gegraven onder den korf en in dat kuiltje de lap gelegd Om toetreding van versche lucht in den korf te voorkomen, worden de vlieggaten gesloten en onder te gen den korfgrond gedrukt. Na eenigen tijd zijn de bijen bedwelmd en naar beneden gevallen op den doek, die nu met de diertjes wordt opgenomen en ge legd onder een korf, die meer volk zal heb ben. Spoedig komen de beestjes weer bij en kruipen naar boven naaf de aanwezige bijen, die haar gaarne toelaten. Maar nu zijn er twee koninginnen in den korf; daarvan wordt èèn door de bijen gedood. Maandag a.s. zal minister Lambooy te Vlissingen een bezoek brengen aan het op leidingsschip Noord-Brabant", teneinde een indruk te krijgen van de geoefendheid der matrozen, die de opleiding verlaten. Hr. Ms. artillerie instructieschip „Gelder land" zal op nader door den minister van Marine a.i. te bepalen dag te Nieuwediep uit den dienst worden gesteld. Het schip zal eerlang worden uitgezonden naar Ned. Indië, teneinde aldaar als artillerie-instruc tieschip dienst te doen, De bijna 25-jarige G. de H. stond voor de rechtbank te Maastricht terecht wegens be dreiging. Op 19 Juni had hij zijn vroeger meisje in gezelschap van haar zuster en twee jongelui aangetroffen in een danslokaal aan den Parkweg. Het meisje M. H. H„ fabrieksarbeidster, was toen al lastig gevallen door den ver dachte, maar toen bet meisje later wegging, was de ex-minnaar haar gevolgd en dicht bij zijn vroegere geliefde komend, had hij met een mes gezwaaid en gedreigd, haar te zullen doorsteken en haar aan riemen te zullen snijden. Nu zijn dit dreigementen, waarvan de eventueele geyolggeving bezwaren voor het welzijn en de gewondheid van het bewuste experiment zouden hebben opgeleverd. De booze voornemens uitende ex-minnaar hoorde nu wegens bedreiging met doodslag (n.l. het aan riemen snijden!) 10.— boete of 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. Als verzachtende omstandigheden gold ditmaal, zoo meldt de „Limb. Koerier", dat beklaagde dronken was, en niet geacht kon worden dergelijke bloeddorstige manipulaties in nuchteren toestand aan zijn vroegere we. derhelft-in-spe te volvoeren. Vandaar de geringe eisch, waarover de Rechtbank 25 October uitspraak zal doen. ZATERDAG 15 OCTOBER HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35 2.00 Lunchmuziek door het trio K. v. d. Hoek, viool» J. Frank, cello. P. de Gruyter, piano. 2.004.00 Film muziek v. d. Cinema Royal te Amsterdam. Orkest o-Lv. Hugo de Groot. 5.307.15 Concert door het ANRO- orkest. A. Bleekrode, viool. Daarna een vrooiijk pro-i gramma. 7.157.45 Tuinbouwhalfuurtje. DAVENTRY 1600 M. 1.202.20 Dansmuziek en variëté. 3.20 Militair orkestconcert. 4-35 Voetbal- match, Arsenal-Leicester City. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 pctet-concert. 6.50 Tijds., weerb. 7.05 Vervolg. 7.35 De pianosonates van Haydn. 7.45 Sportcauserie. 8.05 Vervolg Octet-concert. De Sah's- bury Singers. 8.50 Concert. J. Morley, banjo. M. de Pietro, mar.diline. W. E. Turner, banjo. 9.20 Weer bericht, nieuws. 9.35 Lezing, Mr. Hi lair e leest uit eigen werken. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Variëté. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. xo.50—11.00 Concert. 12.502.10 Dansmuziek. 5.055.5S Homonyme Jazzband. 8.50xx.20 Galaconcert. Parijzer artiste n en orkest. LANGENBERG 469 M., DORTMUND 283 M. en MUNSTER 242 M. 12.301.50 Orkestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 6.40—7.20 Voorlezing uit de werken van Acnne Tolle Honekamp. 7.200.58 Declamaties. Peter Hille-avond. 8.05 Radiocaba- Daarna tot 11.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. xi.20—6.40 Lezingen en lessen. 6.407.05 Declamaties uit H. v. Kleist, Lothar Müthel. 7.50 „Vom Gassenhauer bis zum Schlager". Inl. van Eugen Taun. 9.50— 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 3.35 Dansmuziek. 5.20 Dans muziek. 7.20 Concert. W. v. Poelgeest, viool. R. Kupfer, cello. Daarna tot 10.10 Orkestconcert. BRUSSEL 509 M. 5.20 6.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.3510.35 Dansmuziek. Besprekingen te 's-Gravenhage. Een vereeniging gevormd. Te 's-Gravenhage hield gisteren het voor- loopige comité voor den autoweg uitsluitend voor snelverkeer Rotterdam.oen klaag AmsterdamUtrechtArnhemNijmegen onder leiding van den heer Ten Bokkel biui- nink uit Zandvoort in het gebouw van het Kon. Instituut voor Ingenieurs alhier weder een bijeenkomst. Een groot aantal belangstellenden was aanwezig, o.w. de luitenant-kolonel Van' Ermel Bcherer als vertegenwoordiger van den minister van Uorlog, en voorts vertegen woordigers van Geöep, Staten van Noord- Holland en Gelderland, de gemeentebestu ren van Rotterdam, Den Haag, Utrecht zoo mede vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel, e.a. prof. K. Otzen en general- Direktor Hof namens het comité voor de Duitsche Autostrasse. Nog waren verschil lende belanghebbende organisaties verte genwoordigd, o.a, de commissie van den a.N.W.B. en K.N.A.C. door ir. H, W. O. de Bruijn. De voorzitter gaf een nader exposé van het plan. Als voordeelen van een afzonderlijke auto baan noemde spreker; absolute veiligheid, ontlasting van het overige verkeer, tijdsbe sparing, grootere snelheid toelaatbaar, ge ring benzineverbruik, gemis aan stof, lage onderhoudskosten en vermijding van be bouwde kommen. Bij het debat vroeg Baron van Hardenbroek, hoe de verbinding met het Oosten des lands is gedacht. Van de zijde van bestuur antwoordde jhr. ir. De Muralt, Burgemeester van Borculo, dat de vertakking naar het Oosten inderdaad van groot belang is te achten. Gestreefd wordt naar een oplossing, welke aan de meeste wenschen beantwoordt. Een juist tracé van deze vertakking is echter nog niet op te geven. In antwoord op een vraag van den beer Mees betreffende den toegangsprijs tot den weg, zeide de voorzitter, dat, bij voldoende steun verleening door den Staat en door de Spoorweg en een rentabiliteit kan worden verkregen, zonder dat een toegangsprtijs noodig is. De heer Van Hardenbroek was van mee ning, dat de weg alleen voor personen wagens open zal moeten staan, daar de vrachtauto's het snelverkeer zullen tegen houden. De voorzitter antwoordde, dat de vracht auto's in het plan met gemist kunnen wor den. De heer De Bruyn zeide hierna te meenen, dat de weg een onderdeel van het Rijks wegenplan behoort te zijn, Spr. juichte intusschen toe, dat het parti culier initiatiei is wakker geroepen. Do entree waarvoor het comité 1^4 millioen heeft geraamd, zal, volgens spreker, moeten vervallen. Indien men van de weggebruikers hier geen afzonderlijke entreegelden wil heffen, dan kan het comité rekenen op den steun van K.N.A.C. en A.N.W.B. De heer Van der Molen, burgemeester van Renkum en lid van het comité zeide, dat de Rijkswaterstaat behoort mede te werken. Hoofdzaak is, (Jat er principieele overeen stemming met den minister van Waterstaat wordt verkregen. Geheimrat Otzen gaf nog als voorzitter van het Duitsche comité eenlge inlichtingen over de Duische plannen. De financieele druk in Duitschland levert nog groote moei lijkheden voor de verwezenlijking. Echter desondanks hebben de plannen voortgang. General-direktor Hof, secretaris van het Duitsche comité, deelde mede, dat de Duit sche weg, die 909 K.M. lang zal worden, in drie étappes is gedacht, loopende van Hamburg over Cassel naar Frankfort en Bazel. De heer De Muralt vroeg vervolgens of men nu de bedoeling heeft een comité te vormen, dat zich met den minister van Waterstaat in verbinding stelt. De heer Rauh, secretaris van den Bond van Bedrijisautohouders verklaarde geen F nieuwe tollen te wenschen; de weg zal z.L dus kosteloos toegankelijk moeien zijn. Een voorstel om een vereeniging te vor men werd vervolgens met nagenoeg alge- meene stemmen aangenomen. Een kleine commissie zal de statuten ontwerpen. De heer Van der Molen, daartoe aange zocht, verklaarde zich bereid, 't voorloopig voorzitterschap op zich tc nemen. Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN, 5: Maar haar oogen dwaalden niet verder rond. Eer uitroep van verrassing ontsnapte haar Boven op de bedsprei, in een reisdeken gewikkeld lag een mooi jongetje van een jaar of vier in rustigen, diepen slaap. Zijn zwarte haar viel in krullen over zijn olijfkleu rig gezichtje, waarop de sporen van pas-ge schreide tranen nauwelijks opgedroogd HOOFDSTUK III. Julius. Het kind sliep zoo vast dat hij niet wakker werd door Mabin's onderdrukten kreet. Hij woog zich in zijn slaap en doordat de reis deken iets verschoof, kwam de kop van een groote lichtkleurige Teddybeer, waarmee hij blijkbaar had gespeeld, voordat hii in slaap gevallen was, te voorschijn. En door die beweging maakte hij het tege lijkertijd ook gemakkelijker voor Mabin om zijn gezicht goed te zien. Het was 'n buiten gewoon mooi kind met een fijn gezichtje een olijfkleurige huid, lange, zwarte wimpers, roode lippen, een welgevorraden mond en met zulke gevulde wangen, dat hij aan een engeltje op een schilderij deed denken. Zijn donkere haar viel in korte, zijdige krullen om zijn hoofd en tusschen de half-geopende lip pen kon Mabin even de helder-witle tanden zien glinsteren. Was het kind van Engelsche afkomst? Hij leek heelemaal niet op den man met den blonden baard, wiens hartstoch clijke be zorgdheid voor het kind er toch op scheen te wijzen, dat hij de vader van den jongen was. Ofschoon ze niets van het kind zag dan het hoofd, had Mabin dadelijk geconcludeerd dat het een jongen was, nog voordat een tweede onrustige beweging de deken gedeel telijk deed afglijden en zij een lakensch jon gensbuis en een paar bretels zag. Maar ondanks zijn fijn gezichtje en zijn krullen had het kind toch een uitgesproken mannelijke type. Mabin was geboeid en te gelijkertijd angstig. Waarom had de man met den blondep baard haar hierheen gestuurd? Hij verwachtte toch zeker niet, dat zij dit kind onder haar hoede zou nemen? Maar wat kon hij anders voorgehad hebben met deze opdracht om dadelijk naar kamer negentien van dit hotel te gaan? Ze vond, dat waarschijnlijk nog nooit iemand in zoo'n eigenaardige positie was ge weest als zij op het oogenblik. Een kind, dat ze nooit te voren gezien had, was aan haar hoede toevertrouwd door een man, die haar naam niet eens wist en van wien zij op naar beurt, niets wist. Toch moet ze zichzelf bekennen, dat ze den toestand, vreemd en romantisch als hij was, wel 'n beetje aantrekkelijk vond en da delijk Verwierp ze het lafhartige denkbeeld, dat ze niet verplicht was voor de veiligheid van het kind te waken. Veiligheid! Ja' dat was het wat de man met den blonden baard begeerd moest hebben het kind in veilig heid brengen En na den aanslag, waarvan ze de onwillekeurige getuige was geweest, twijfelde Mabin er geen oogenblik aan, of er een redelijke grond voor zijn vrees was- i och besefte zij, dat zij, wat van haar gevergd werd, niet moest onderschatten. Wie Was het kind? Weer keek Mabin de kamer rond. Er stond niets wat op bagage leek. Er hing een zware overjas van vreemden snit en een cape van donkerblauw laken. Ha een oogenblik van natuurlijke aarzeling voelde Mabin in de zakken van den jas co zocht naar iets. waaruit ze de indenti eit van den jongen zou kunnen vaststellen, Maar ze vond niets, dat haar helpen kon. Een paar scheepsbeschuiten, een half kren tenbolletje in een papieren zak, een paar dagbladen uit Zuid-Amerika in het Spaansch, een goedkoope sigarenkoker, een heeren handschoen, een reispet van buitenlandsch maaksel, was het voornaamste, dat ze vond,bewaren. en hiervan schenen de couranten het meest licht te verspreiden over de vraag, waar de man met den blonden baard vandaan kwam. Zuid-Amerika; Daar was de jongen met t olijfkleurig gezichtje dus waarschijnlijk ge boren! Natuurlijk zou de vrouw, die ze in de vestibule gezien had en die de directrice van het hotel scheen te zijn, kunnen vragen naar den naam van den vreemdeling met den blonden baard. Maar Mabin wilde niet ton nen, dal ze dier. niet wist, maar tegelijkertijd verwonderde ze er zich over. dat men haar zoo gemakkelijk had binnengelaten zonder ergens naar te vragen. Hoe meer ze over de gebeurtenissen nadacht, hoe minder ze er van begreep. Ze keek besluiteloos rond, tot ze plotseling eenige verkoolde snippers pa pier in 't oog kreeg, die in den haard lagenl Ze knielde op het haardkleedje en raapte de papiertjes op. Er brandde een klein vuurtje in den haard en het was duidelijk, dat iemand een brief had verscheurd en de snippers in het vuur gegooid had, maar dit dó had gedaan, dat er verscheidene stukjes buiten bereik van het vuur waren terecht ge komen. Ze ontdekte tusschen de stukjes pa pier van den brief het gedrukte hoofd: Heath Hill" met een datum van twee maan den geleden er achter. En bij verder zoeken vond ze op een stuk van de verscheurde en veloppe het poftmerk, da' na eenig turen „Montford" bleek te zijn! Dat was dicht bij de grens van Wales. In elk geval moest ze deze aanwijzingen, hoe gering ze ook waren Nauwlijks had zz de papiersnippers ver zameld en in haar tasch geborgen of ze hoorde een geluid achter zich. dat haar deed omkijken; over het houten voeteneinde van het ledikant zagen een paar donkere, zachte, verstandige oogen onder zwarce wimpers haar aan. Papa! klonk een klagende, trillende stem. Dat klagelijke stemmetje bracht i a- bin de tranen in de oogen en een prop in haar keel, terwiil ze dacht aan het ver schrikkelijk ongeluk, dat den man met den blenden baard overkomen was. Papa, riep de jongen nog eens, vezl harder nu en met anést in ziin stemmetje. Mabin stond on en het kind sloeg haar met toenemende wanhooD gade. Waar is papa? vroeg hij dringend. Haar medeliiden. haar bezorgdheid, zoo wel voor vader als voor diens zoon, gaven een teederen klank aan Mabin's stem. Toen ze den jongen antwoordde en naar ziin beu toeging, stak haar hand uit om hem 'e liefkozen. O. we zullen hem wel vinden, wees maar n'ct bang!, zei zz bemoedigend, ter wijl ze haar arm om hem heen sloeg en hem een zoen gaf. Hij weerde haar toenadering niet bepaald af, maar hij toonde zich er niet zoo heel erg op gesteld. Hii staarde haar aan en het scheen, of hij het volgend oogenblik een lipje .zou trekken en gaan huilen: Ze was blij, dat hij blijkbaar van Engelsche afkomst was, ofschoon ze sooren van een vreemd accent in zijn spraak meende op te mer ken en ook een zekere onduidelijkheid, die ze aan dezelfde oorzaak weet. Om een tranenvloed te voorkomen, die hem heele maal onverstaanbaar zou maken, greep Ma bin den Teddybeer aan als een afleiding. Wel, kijk eens. riep ze, terwijl ze den beer omhoog hield en naar zijn domme kraaloogen wees, hij gaat huilen. Vóór het begin van eigen huilpartij af geleid, keek de iongen naar den beer, duw de zijn zacht vingertje tegen den wollen kop en zei met overtuiging: Vast niet: Teddv huilt nooitl Dat was een aanknoopingspunt. Mabin ging op den rand van bet bed zitten, sloeg haar arm om den jongen heen en zei, ter wijl ze ernstig naar den beer keek; Dat komt omdat hij zoet is. Ik wou, dat alle kleine jongens net zoo zoet waren. Dat was een nieuw gezichtspunt. De jon gen peinsde er over. Ik ben nu toch niet stoute kind!, ze! hij met een nadruk, die op een kwaad ge weten wees. Dibs is nu zoet. O ja, stemd,e Mabin snel toe. Heel zoet. Hij staarde haar aandachtig aan en in formeerde toen: Is jij altijd zoet? Ik probeer tenminste ai-tijd om het t. zijn, zei ze bescheiden. 'Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7