Binnenlandscli Nieuws, Luchtverkeer, Uw Haar RECHTSZAKEN. Het congres van den Ned R.K. Middenstandsbond te Tilburg. Minister Kan bezoekt de Ankerkuil-visscherij op de Waal. Indirecte vaccinaiiedwang. De R.K. Mid denstand s- vereeniging in de Hoofdstad. UIT ONZE OOST. Een voorwaardelijke post voor de civiele luchtvaart in Ned.-Indië. Tijdelijk burgemeester van Batavia. De subsidie aan de Reinilda stichting. wordt gezocd en sterk het krijgt mooier g'ians het wordt vrij van roos het blijSt beter zitten het valt niet meer uit Circulatiebankwetgeving voor Suriname. DE ZEVENJARIGE LEERPLICHT. Een nieuw wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend. Het Provinciaal wegenplan van Utrecht. De redding van miss Elder en haar metgezel. De D. 1220 te Amsterdam geland. De wereld wil bedrogen worden. De procedure inzake de Weerbaarheidsloten. GEMENGD NIEUWS. Door de tram aangereden en gewond. STOOMVAARTLIJNEN. Is een afzon Sérlijk middcnstandscrcriict noodzakelijk oi althans wenschelijk. Is een zoodanig middenstandscrediet ook bestaanbaar met het oog op risico's en winstkansen? We hebben reeds melding gemaakt van de stellingen, welke den eersten dag van het de volgende week te Tilburg te houden R. K. Miudenstandscongres zullen worden verdedigd. De tweede dag (19 October) zal zijn ge wijd aan het belangrijke onderwerp Mid dens tandscrediet". De heer W. C. Posthumus Meyes heeft daarover een prae-adviès uitgebracht/, waaruit wc hier de voornaamste gedeelten naar voren halen. x "1 wee algemeene vragen worden beant woord: a. is een afzonderlijk middenstandscre- dict noodzakelijk of althans wenschelijk? b. is een zoodanig middenstandscrediet ook bestaanbaar met het nog op risico's en winstkansen? De eerste vraag wordt bevestigend be antwoord, daar de eischen, welke behan deling van internationale handelszaken of van groote industrieën aan een bank stelt, uiteraard andere zijn dan die, welke door de behandeling van kleinere zaken worden op den voorgrond gebracht. De groote, in ternationale organisatie; een gebruik van specialistische en gewoonlijk zeer dure werkkrachten; een moderne technische be- clrijfs-inrichting. Dit alles is uitermate kost baar en kan slechts gerechtvaardigd wor den door de groote rente en provisie-win sten, welke door den aard hunner trans acties den banken kunnen bezorgen. Wanneer zulke banken met haar uitge breide en dure organisatie zich gaan bezig houden met kleine en relatief niet zeer rendabele credieten, verspillen zij hare krachten. Anderzijds stelt ook het kleine, het mid denstandsbankwezen bijzondere eischen. Het kan, door den aard der voorkomende transacties volstaan met een minder duur en zelfs vrij eenvoudig apparaat. Maar het zal, wil het voor veiligheid waken en bovendien een bijzondere sociale taak ver vullen, zeer veel aandacht moeten beste den aan de opvoeding zijner cliënten: op voeding in dien zin, dat aan dezen cliënten kring veelal nog zijn voorbij gegaan de groote economische voordeelen van een ef ficiënte bcdrijfsboekhouding. De midden- standsbank zal hare cliënten daarin moeten bijstaan, omdat zulks in haar eigen belang en in het belang der cliënten is. De vraag of het ook bestaanbaar is heeft men tot dusverre veelal trachten te beant woorden met een verwijzing naar de min der gelukkige ervaringen van het verleden In zeer vele gevallen hebben de midden- standsbanken zich niet gehquden aan de algemeene beginselen van bankbeheer, wat ook afgezien van specialisatie iedere bank in gevaar moet brengen. Ook hebben zij de bijzondere eischen dikwijls over het hoofd gezien, is er niet voldoende aandacht aan de rentabiliteit besteed en is men gr.an jagen, uit een verkeerd begrepen streven naar winst, op het terrein der groote ban ken, zonder dat men daarvoor deskundige jagers bezat of er de organisatie voor kon bekostigen. Fouten zijn echter in de laat ste jaren niet alleen door de middenstands- bankon gemaakt, zoodat men de uit die fouten voortgekomen mislukking niet aan het middenstandscrediet als zoodanig kan toeschrijven. Maar dit niet alleen; naast de mislukking zijn er ook voorbeelden aan te wijzen van middenstandsbanken, die met succes hebben gewerkt en nog werken. Behalve bij de centrale middenstandsban ken zijn ook vele en zware verliezen ge leden door enkele z.g. zelfstandige localen welke verliezen tot ernstige conse quenties voor de centrales geleid hebben. In een tijd als de onze waarin de groote be drijven hun kracht zoeken in een nauwe aaneensluiting en kartel-vorming, kan het niet bevreemden, dat een te sterke neiging tot onafhankelijkheid van kleine bankbe- drijfjes moet voeren tot mislukking. Het handhaven van een groot aantal kleine tn- afhankelijke middenstandsbanken moet dan ook worden gekenmerkt als een anarchro- nisme en beteekent zcoal niet kracht-ver spilling dan toch zeker verzuim om van de grootste beschikbare kracht gebruik te maken. Wil men het grootste nuttig effect be reiken, dan was een „centralisatie der centrales" zeer aan te bevelen, waarbij dan tevens deze éene centrale een organisatie vorm zou moeten hebben, die bij de ge ringste kosten grootste controle-mogelijk heid en het grootste aanvalsvermogen moest ontwikkelen. ZooaJs men weet heeft een onlangs door Z. Exc. den Minister van Financiën inge stelde Commissie deze kwestie onderzocht; ook zij kwam tot de conclusie, dat liet middenstandscrediet afzonderlijk diende te worden georganiseerd omdat het noodig en wenschelijk was. Zij concludeerde tevens, dat het bij een doelmatige organisatie levensvatbaar kon blijken en adviseerde daartoe de thans be staande centrales in één groote centrale bankorganisatie te verecnigen. Er is thans opgericht een N. V. „De Nederlandsche Middcnstandsbank". waarin zijn opgenomen de Algemeene Centrale Bankvcreeniging voor den Middenstand, de Centrale Boaz Bank en de Middenstands- bank voor Limburg. Aan verschillende groe pen, wier medewerking aan het nieuwe in stituut van groot belang werd geacht, heeft de N. V. bij hare oprichting z.g. opriohtinds- bewijzen uitgereikt, die uit de winst van het bedrijf geleidelijk door loting zullen worden omgezet in aandeelen. Zoo verkreeg de neutrale groep. 6000 oprichtingsbewijzen, de Roomsch-Kathclieke groep 6000 en de Boaz groep eveneens 60C0. De aandeelen bij op richting geplaatst, zijn evenzoo op gelijke wijze over de drie groepen verdeeld: iede- 400.000.Daarnaast bestaat dan nog een klein preferent kapitaal van 60.000, waarvan ieder der drie groepen 20.000. heeft genomen. Dit preferente kapitaal heeft de macht, Commissarissen te benoe men cn andere besluiten van groot gewicht al dan niet goed te keuren. Het kapitaal der Nederlandsche Midden- standsbank bedraagt derhalve 3 X ƒ400.000 plus 3 X 20.000 of wel 1.260.000.—. Men heeft begrepen, dat dit kapitaal naar verhouding te klein was voor de vrij belangrijke bedrijfscijfers, waarmede de bank begon te werken. De Staat is echter gelukkig bereid gevonden, in dit tekort voorloopig te voorzien: de garantie, des tijds aan de Algem. Centrale verstrekt, werd hoewel iets verlaagd, op de Neder landsche Miadenstandsbank overgebracht en wel in twee deelen: n garantoe van 6J4 millioen kapitaal aanvulling van een (nog niet bestaande) reserve. Op deze wijze werkt, naar men zou kunnen zeggen, dc nieuwe bank feitelijk met een kapitaal van 1.260.000.— plus 6>S milhoen, of wel 7.760.000.— en met een reserve van 2.500.000.— (zonder dat zij er echter de winstbaten van heeft.) De reserve kan noo dig blijven verliezen, door de overname van enkele minder goede posten der oude centrales. De regeling met den Staat ge troffen, is echter van dien aard, dat de garantie van 2Yi millioen inderdaad als een reserve kan worden beschouwd, zoodat gaan de zoo juist genoemde risico's een bedrag van 2lA millioen niet te boven, het aandcelenkapitaal als absoluut vol waardig kan worden beschouwd. De soliditeit der nieuwe Bank staat dan ook als een paal boven water. Hare op richting heeft een nieuwe periode in 't mid- denstandsbankwezen ingeluid. Zij heeft alle goede kansen vóór zich. Niets ontbreekt haar, want ook hare interne organisatie is op de grootste efficiensy ingesteld. Zij wordt beheerd door een College van 12 Commis sarissen, waarvan neutralen, Roomsch- Katholieken en X rechts-pro testanten. Wat zou haar succes nog in den weg kunnen staan, gebaseerd als zij is op de vele dikwijls harde lessen van heti verle den? Eén ding: gebrek aan medewerking bij diegenen wier belangen zij wil dienen. Het woord is dus thans aan den Neder- 'landschen Middenstand. Reeds hebben wij in 't kort medegedeeld, dat minister Kan zich, vergezeld van den fchef der afd1. Visscherijen, van zijn depar tement, den heer A. B. Brouwer, naar Tiel had begeven om de ankerkuil-visscherij op de Waal bij tc wonen. Aan boord van het inspectie-vaartuig „V. I. 4" vertrok de minister van Tiel en voor den Waal op tot Ocbten. Hier werd vast gemaakt naast een visschenden kuilschok- ker en het lichten van cfen ankerkuil bij gewoond, terwijl verschillende inlichtingen werden ingewonnen betreffende de anker- kuilvisscherij. De vangst was gisternacht ta melijk goed, er werd mooie paling gevan gen. Na afloop ging het vaartuig aan den Zui delijken oever voor anker, waar het ver dere gedeelte van den nacht werd doorge bracht. Om half zes gistermorgen werd het an ker gelicht en werd de Waal afgevaren naar Woudrichem. Hier bracht de minister om acht uur een bezoek, aan den vischafslag van de coöperatieve visschersvereeniging „De Hoop". Vervolgen? werden nog opslag plaatsen van de firma Wynbclt en Co. be zichtigd. Van Woudriohem vertrok de minister naar naar Gorinchem, waar hij het inspectievaar tuig verliet. Door het hoofdbestuur van den Ned. Mij. tot Bevordering der geneeskunst, is aan den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid een adres gezonden, waarin de maatschappij gezien het aantal gevallen van encephalitis, waarvan sommige met doodelijken afloop, optredende na en klaarblijkelijk in verband met een te voren verrichte inenting tegen pokken; gezien de gevallen van encephalitis in aansluiting aan en klaarblijkelijk in verband mef vaccinatie met het op de nieuwe wijze bereide vaccin, het zijn plicht acht, den mi nister in overweging te geven, den indirec- ten vaccinedwang tijdelijk op te heffen. Overigens overtuigd van hef groote nut der vaccinatie inzake het voorkomen van pokken, resp. van' pokken-epidemieën, zou het hoofdbestuur het op prijs stellen, wan neer de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting, zooals die in artikel 18 van de wet, houdende voorzieningen tegen de besmettelijke ziekten is vastgesteld, onver minderd bleef gehandhaafd, opdat aan de vrijwillige inenting niet de minste belemme ring worde in den weg gelegd. Onder hooge goedkeuring en aanbeveling van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem en met volledige medewerking van den Hoog Eerw. Heer Deken en de geheele geestelijk heid der stad, zal Maandag 17 tot en met Vrijdag 28 October een intensieve propa ganda worden gevoerd ter versterking van de gelederen der R.K. Middenstandsorgani satie in de hoofdstad. Z. D. H. Mgr. A. J. Cellier heeft een schrij ven aan de R. IC. Middenstandsvereeniging te Amsterdam gericht, waarin Monseigneur zijn hooge goedkeuring aan deze actie ver leent. In dit schrijven zegt de Bisschop o.m.: De lauwe en trage katholieke Middenstan ders willen Wij langs dezen weg nogmaals krachtig aansporen en toeroepen; Stelt nu niet langer uit, schaart U zich onder de ge lederen van den katholieken Middenstand, niet zoozeer om de stoffelijke belangen als wel om de hoogere beginselen; want doet Gij het nu niet, dan vreezen Wij voor u en uw nageslacht het ergste, n.l. een langzaam maar zeker afglijden naar het ongeloof. Aneta seint uit Batavia; Naar de „Locomotief" verneemt, is, in verbard met cic handhaving van de opcenten op de vennootschapsbelasting, voor de suppletoire begrooting vier "millioen be schikbaar gekomen. De legercommandant heeft bij suppletoire begrooting voorgesteld uitbreiding van ds genie en van de luchlvaart-afdeeling, waar van de kosten op vijf ton geraamd zijn. Binncnlandsch Bestuur vraagt drie ton, wegens dringend noodzakelijke uitbreiding van het inlandsche bestuur op Java en Madoera en van 2C00 karabijnen en 1000 revolvers voor de politie. Voor het departement van Landbouw wordt twee ton aangevraagd. De_ directeur van de Gouvernements- bcdrijven heeft een voorwaardelijken post opgebracht voor subsidie aan dc civiele luchtvaart en Burgerlijke Openbare Werken, en drie ton, noodig voor uitbreiding van landsgebouwen. De heer J. E. Dambrink, burgemeester van Makassar, is, naar Aneta seint, benoemd tot burgemeester van Batavia, gedurende den tijd, dat ir.r. Meyroos met verlof is. Aan een verbeterd antwoord van den Minister van Onderwijs. K. en W., ter ver vanging van het antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid L. L. H. de Vis ser betredende toekenning van subsiide van Rcgeeringswcge aan de St, Reinilda- stichiing is het volgende ontleend: Bij de beantwoording is nagegaan op de eerste plaats of op de begrooting voor 1926 een afzonderlijke post voorkwam voor indien gij des morgens een weinig PUROL tussclien de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Vol doet iedereen. subsidie ten behoeve van de St. Reinilda- Stichting. Toen dit niet het geval bleek te zijn, is onderzocht, of zij krachtens de be palingen van een der onderwijswetter. subsidie ontving. Ook dit was niet zoo. Ware daarna het onderzoek verder voort gezet, dan zou toen reeds gebleken eijn, dat genoemde tsichting voorkwam op de lijst van jeugdorganisaties, welke door den Centralen Jeugdraad werdt opgemaakt en aan den minister voor subsideering wordt voorgedragen. Nu dit nadien gebleken is het geval te zijn, geeft hij de volgende ge wijzigde beantwoording van de gestelde vragen. Aan het Centraal Opleidingshuis en Jeugdhuis, uitgaande van de St. Reinilda- Stichting, heeft de minister over 1926 een Rijkssubsidie verleend van 170. Dit sub sidie is toegekend in overeenstemming met het door den Centralen Jeugdraad uitge brachte advies. Daar deze organisatie sinds 1922 subsidie genoot, komt te raen aanzien in het in 1926 door den Jeugdraad uitgebrachte advies, geen bijzonder moti veering voor. Wel heeft adt college gead- viserd, voortaan de subsidis aan jeugdor ganisaties te beperken tot een achttal landelijke organisaties en geen bijdrage meer te verleenen aan een zevental klei nere, die daarvoor laatstelijk in aanmer king waren gekomen. Tot deze laatste behootr ook de St. Reinilda-Stichting. De minister heeft zich met do.t advies vereenigd en daarvan in December 1926 aan de belanghebbende or ganisaties medeaeeling gedaan. Ingediend zijn een wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling van het reglement op het beleid der regeering in de kolonie Suriname, een ontwerp Surinaamsche Bank- wet 1928 en een ontwerp tot toekenning van de hoedanigheid van wettig betaalmid del in Suriname aan de biljetten van de Surinaamsche Bank (circulatie-bankwetge- ving voor Suriname). Daaraan is toegevoegd een gezamenlijke memorie van toelichting, waaraan het vol gende is ontleend: De in 1865 te Amsterdam opgerichte en aldaar gevestigde N.V, „Surinaamsche Bank" ontleent aan een octrooi, dat haar laatste lijk is verleend, het recht om voor een tijdperk van tien jaren en wel tot en met den 30 Juni 1928 als circulatiebank in Su riname werkzaam te zijn. Dit tijdperk wordt 'eacht telkens "net een 'aar v-rl-ngd te zijn, tenzij de Koningin of de bank door tijdige opzegging van ongeneigdheid tot die verlenging blijk heeft gegeven. Na langdurige onderhandelingen is ten slotte nopens de bepalingen, waaronder de Surinaamsche Bank in de toekomst zal wer ken, de Surinaamsche Bankwet 1928 overeenstemming met het bankbestuur ver kregen. De minister van Koloniën is van oordeel, dat de daarin vervatte regeling voor het land alleszins bevredigend is te achten en dat hij tevens met de belangen van de aandeelhouders der bank in vol doende mate rekening houdt. Voorgesteld werd nu ook aan het circula tie-bankwezen voor Suriname een wettelij- ken grondslag te geven. Bij K.B. van 7 Januari 19?? werd bepaald, dat het kapitaal van 1 millioen uitgebreid zal worden tot 2.000.000, geheel te plaat sen vóór 1 Januari 1925. Daar de tijdsom standigheden voor de kapitaalsvergrooting niet gunstig waren, is later uitstel voor de volstorting verleend tot 1 Juli 1928, der halve voor den verderen duur van het oc trooi, Wijl de vooruitzichten ook thans nog niet van dien aard zijn, dat voor een kapi taal van 2.000.000 in voldoende mate em plooi zou zijn te vinden, is van kapitaals- uitbreidings voorshands afgezien. Met betrekking tot de winstverdeeling is gestreefd naar vermeerdering van het lands- winstaandeel door Het aanbrengen van een verdere graduatie in de winstverdeeling bij hoogere winsten. Uit in de Memorie gege ven cijfers blijkt, dat volgens de nieuwe winstverdeeling, het winstaandeel van het r and hij w'n ten l oven 75n.fl00,niet onbe langrijk zal stijgen, terwijl de aandeelhou ders minder zullen genieten. Zoolang het reservefonds nog niet op het voorgeschre ven maximum zal zijn gekomen op ultimo 1926 bedroeg het 121.762.15 zal het Land toch van elke vermeerdering der netto-winst met 100.000 boven een winst bedrag van 300.000, niet minder dan 46 2/3 pet. ontvangen tegen de aandeelhouders slechts 6 2/3 pet. Zoodra het reservefonds op peil zal zijn gebracht, zal het winstaan deel van het Land voor elke 100.000 bo ven 250.000 stijgen met niet minder dan 70 pct„ tegen 10 pet. vcor de aandeelhou ders. Toeneming der jaarlijksche Rijksuitgaven VA millioen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende wijziging van de Leerplichtwet en van de Lager-onderwijswet 1920, wijziging van het derde lid van artikel 3 der Leerplichtwet, zooals het krachtens die wet wordt gele zen, en wijziging van het vierde lid van ar tikel 3 der Leerplichtwet. Aan de M. van T. wordt het volgende ont leend: In de vergadering van de Tweede Kamer van 17 Juni 1927 is de behandeling van het ontwerp van wet tot wijziging van artikel 3 der Leerplichtwet geschorst, op verzoek van de regeering, ten einde zich te kunnen beraden omtrent een wijziging die zij wellicht nog nader in dat ontwerp zou willen aanbrengen. Gelijk bekend, betrof dit de niogelijkheid va» een herstel van den zevenjarigen leer- °p een vroeger tijdstip dan 1 Januari 1930, zoodat thans in de wet van 30 Juni 1924 is bepaald. Op gronden, die de minister van Financiën daarvoor aanvoerde, meende de Regeering toen, ofschoon nog geen bepaalde toezegging kon worden gedaan, eventueel het herstel van het 7e leerplichtjaar tegen 1 Juli 1928 le kunnen aankondigen. Het toen gemaakte voorbehoud kan thans vervallen. Ten aanzien van de kosten, welke het her stel van den zevenjarigen leerplicht met zich brengt, wordt het volgende opgemerkt. Zooals bekend is, meent de Regeering, dat voor de doorvoering van leerplicht voor het zevende leerjaar gerekend moet worden op een toeneming van de jaarlijksche Rijksuit gaven met 3A millioen gulden. Dit bedrag is verkregen door er van uit te gaan, dat uit het herstel van den zevenjarigen leer plicht een toeneming van de schoolbevol king met ong. 70.000 kinderen, zal voortvloei en, dat 'daardoor het aantal leerkrachten, wier jaarwedden door het Rijk vergoed wordt, met ongeveer 1750 zal stijgen, en dat de gemiddelde jaarwedde van het onderwij zend personeel zonder de hoofden thans op 2000 moet worden gesteld. Bij de voorbereiding der wijzigingswet van 30 Juni 1924, welke aan art. 28 der Lager- onderwijswet zijn tegenwoordige redactie gaf, is gebleken, cat bij het daarin neerge legde 48-stelsel het aantal leerlingen per onderwijzer gemiddeld op 40 komt. Bij een toeneming met ongeveer 70.000 leerlingen is dus een stijging van het aantal leerkrachten met 1750 te rekenen. Intusschen zal de beteekenis van het zevende leerjaar voor de aankomende land en tuinbouwers vergroot kunnen worden, in dien bij het daarin te geven onderwijs zoo veel mogelijk rekening gehouden wordt met de toekomst der leerlingen, die het volgen. De Lageronderwijswet opent daartoe de ge legenheid; en de minister stelt zich voor, alles te doen wat mogelijk is om dit te be- het voor de leerlingen, die daarna eene vorderen. Zoo zal in land- en tuinbouw streken het leerplan voor het zevende leer jaar zoodanig kunnen worden ingericht, dat het ovor de leerlingen, die daarna eene lagere land- of tuinbouwschool gaan be zoeken, eene goede voorbereiding geeft voor het onderwijs op die school. Het is zelfs niet uilgesloten, dat aldus in bepaalde streken een practigch ingericht zevende leerjaar van de gewone lagere school het eerste leerjaar der thans bestaande lagere land- en tuin bouwschool zal kunnen vervangen. De minis ter van Binnenlandsche Zak enen Landbouw is bereid na te gaan of daar, waar zich die omstandigheid voordoet, de normale vier- j jarige land- of tuinbouwschool kan worden j vervangen door een driejarige, al zou daar- mede ook het voordeel worden prijsgege- ven, dat dan met het eigenlijke vakonder wijs niet op later leeftijd wordt begonnen dan thans het geval is. Einde der leerverplichting. De bij een ander ontwerp betoogde tech nische verbetering van artikel 3 der Leer plichtwet is in het tegenwoordige ontwerp van wet opgenomen. Het komt den minister verder om twee redenen gewenscht voor het laatste lid van art. 3 der Leerplichtwet aldus te wijzigen, dat de leerverplichting in elk geval zal ein digen bij het bereiken van den veertien jarige» leeftijd. De provinciale Staten van Utrecht heb ben zich vereenigd met de conclusie van de meerderheid van de commissie van rappor teurs inzake het Provinciaal Wegenplan in de provincie Utrecht, die in overweging gaf te beslissen overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten, met vervanging intus schen van den voorgestelden weg over Mont- foort naar Jaarsveld, door een weg van Montfoort naar Schoonhoven over Ben- schop en Lopik. t In de volgende zitting der Prov. Staten zal het gewijzigde plan definitief worden goedgekeurd. Nadere bijzonderheden. In de gistermorgen door de direclip van Ph. van Ommeren's Scheepsbedrijf te Rot terdam ontvangen telegram, deelt kapiic.'n Goos van de „Barendrecht" mede, dat hij Zaterdagmorgen op de Azoren zal aankomen en daar de bemanning van de „Ameiican Girl" aan land zal zetten. De kapitein deelt zijn reederij verder nog mede, dat de be manning van de „Barendrecht" pogingen heeft gedaan om de vliegmachine aan boord tc brengen. Ten gevolge van ontploffingen van den motor, is het toestel evenwel in brand geraakt, zoodat men deze pogingen moest opgeven. De vliegers hadden gedurende 7 uur in een hevigen storm moeten vliegen. Begrijpelijkerwijs is de vreugde in Amerika over de redding van de beide vlie gers zeer groot. In Lakeland (Florida) waar de familie van Halderman woont, werd een optocht met muziek georganiseerd ter wijl groepen studenten dansen uitvoerden. De bladen wijzen er evenwel, in weerwil van de vreugde over de gelukkige redding, op, dat er voor de vliegers feitelijk geen reden bestond, om de vlucht nu te onder nemen. Omtrent de redding seint Reuter nog het verhaal, dat door de „Associated Press" te Parijs ontvangen is: De vliegers vochten acht uren tegen den hevigen storm, waardoor ze ver zuidwaarts van hun oorspronkelijke richting werden gedreven. De oliedruk-pijp begon toen te lekken, een aanwijzing, dat er wat gebro ken was. Ondanks het gevaar, dat de mo tor zou vaslloopen, hielden de luchtrei zigers nog vijf uren vol. Toen zij (op on- govèer 350 mijl ten N.O. van de Azoren) de „Barendrecht" zagen, volvoerden ze een geslaagde daling op het water naast het lanksch'p. De vliegmachine werd aan het schip bevestigd en de vliegers klommen aan boord, gezond, maar doodelijk ver moeid. Gezagvoerder Goos probeerde de machine aan boord te laten hijschen, om dat ze onbeschadigd was. Plotseling vlo gen de benz'netanks in brand, waarschijn lijk omdat wat van de brandstof over den verhitten motor was geloopen. Twee ont ploffingen volgden, en onmiddellijk was de heele machine één vlammenmassa. Omdat de lading van de „Barendrecht" in gevaar kwam. moest de kapitein het vliegtuig aan ziin lot overlaten. De brand greep zoo schieliik om zich heen, dat de zeelieden niet in staat waren ook maar het geringste te redden. De geredden werden opgenomen om 10 uur 30 min.. 13 Oct. Ze waren toen 41 uur 26 min. in de lucht geweest. Ze moes ten hun poging staken op 600 mijl van Europa. Miss Elder en Haldeman hebben plaat sen besproken aan boord van het Portu- geesche stoomschip „Lima" dat Zondag van de Azoren naar Lissabon vertrekt. De vliegers komen heden op de Azoren aan. Reeds maakten wij er melding van, dat het Duitsche vliegtuig D 1220, voor de derde maal was opgestegen, thans uit Wil- hclmshaven, voor de eerste étappe naar Amsterdam. De D 1220 is gistermiddag vlot bij het vliegkamp Schellingwoude gedaald. Aan boord bevonden zich drie personen, t.w. bestuurder Nerz, marconist Bock en Meca nicien Rohde. Bij de landing waren geen officieele per sonen aanwezig. Alleen de commandant van het vliegkamp en twee matrozen hielpen de Duitschers bij de landing, Aartsoplichters, die volgens de dagvaarding een dame in een maand tijds voor ƒ21.000 oplich/lfen. Behandeling voor de Amsterdamsche Rechtbank. Een ingewikkelde kwestie kreeg de Am sterdamsche rechtbank te behandelen. Terecht stonden n.l. Arie Kasteleijn, oud 38 jaar en Aloert D. Vromans, oud 46 jaar, beiden koopman te Amsterdam, Zij zij» gearresteerd, verdacht van op lichting, verschillende malen gepleegd, ten nadeele van een goedgeloovige dame te Amsterdam. Uit de uitvoerige dagvaarding is het vol gende ontleend: Voor de eerste maal. Kastelijn vertelde in December 1926 aan de dame, dat hij wel 40 h 50.000 onder de menschen had. te Haarlem een garage bezat en veel zaken In rubber en tabak deed. Vromans handelde in het klein, maar hij meer in het groot. Eenigen tijd daarna deelde hij in tegen woordige^ van Vromans, die zijn med - deelingen geheel of ten dcele bevestigde, aan de dame mee, dat hif een strop had. Hij had n.l. een levering van 8000 aan rubber gec.aan aan iemand, dio plotseling naar Dresden Was vertrokken. Dekking van het tekort had hij reeds op 2000 na ge- vonden. Of de dame nu niet de tekort- komende f 2COO wilde leenen? Over veer tien dagen zou zii het bedrag terugkrijgen van het geld, dat hij onder ce menschen had staan. Vromans verzekerde daarop, dat, als Kas telijn het geld niet teruggaf, hij het zou doen. Hi? zei er borg voor te blijven, dat zij het geld binnen veertien dagen zou te rugontvangen, Kastelijn, zoo beweerde hij verder, zat er beter bi? dan hij, Vromans-, die een aanzienlijk bedrag aan zijn vrouw en kinderen had moeten geven. Het eind von het lied was, dat de dame op 23 December 1926 door al deze ver dichtsels ^bewogen werd tot bet aangaan van een *eeniog van 2000 aan Kastelijn, in tegenwoordigheid van Vromans. Voor de tweede maal. In Januari 1927 kwam Vromans aan de dame vertellen, dat Kastelijn in dfe gijzeling zat ter zake van een schuld van 12.000 vcor een rubberzaak van de firma De Vries, uit Bus-snm. Kastelijn was door twee re chercheurs gehaald en het was een akelig gezicht geweest, toen hij wegging. De oor zaak van het gebeurde was een verkeerde boeking. Kastelijn had gedacht, dat de wis sel op drie maanden stond, maar in wer kelijkheid wa» het twee maanden. En nu had hij, Vromans, al betaald wat hij kon, maar er was toch altijd nog 7600 tekort. Reeds was hij naar het Huls van Bewaring aan de Weteringschans geweest, om te pro- beeren met het geld, dat hij had, Kastelijn mee te krijgen, maar het was niet gelukt, het geld moest er zijn. Hij verzocht de dame hem te helpen om Kastelijn vrij le krijgen, daar zii toch niet kon verdragen, dat haar verloofde in een cel zat! De dame weigerde te helpen en Vromans vertrok. Eenigen tijd later keerde hij terug, zeggende, dat hij naar een zekere familie zou gaan om bet geld te leenen. Vervolgens kwam hij de dame modedee- len, dat de bewuste familie hem het geld had verschaft, om Kastelijn vrij te krijgen, doch dat het geld ever een week moest worden terugbetaald. s Anderen daags kwam Vromans aan de jame medeelen: „Kasielijn is er uit!" En Kastelijn zlf kwam dieneelfden dag, in ic- gcnwoordighVd van Vromans, bevestigen, dat hij uit de gijzeling was ontslagen. En voorts» deelde hij mee, dat de tamiiie dc ontbrekende 7600 aan Vromans had ge leend maar slechts voor een week, waarop hij aan de dame vroeg hem te helpen. De rubber had hij, dus voegde Kastelijn hter- ran toe, met groote winst verkocht en hij kon haar over een maand het geld terug betalen. Vromans liet er toen nog op volgen, dat al-s het geld niet na een week werd terug betaald, hij, Vromans, zou worden opge pakt. Er moest raad geschaft worden. Door deze verdichtsels werd de dame op 6 Januari 1927 bewogen tot het aangaan van een leening van 7600, in ieder geval tot afgifte van 7600 aan Vromans in tegen woordigheid van Kastelijn, Voor de derde maal. Deze oplichting nam een gedeelte van de maanden December en Januari in beslag. Kastelijn kwam in tegenwoordigheid van Vromans aan de dame mededeelen, dat hij een prachtkoopje wist. Iemand in Haarlem, die plotseling naar Amerika moest vertrek ken, had voor 2500 een auto te koop, die 3500 waard was. Het zou jammer we zen, dat buitenkansje zich te laten ontglip pen! Hij stelde aan dc dame voor, hem dit geld te geven; de winst zouden zij samen deelen. het was maar voor een paar dagen, vcegde hij er aan toe. Vromans merkte bij die gelegenheid op, dat het een prachtmerk was, een splinter nieuwe wagen, die nog nooit was gebruikt. Door deze verdichtsels werd de dame op 13 Januari 1927 bewogen tot het aangaan van een leening van 25C0, in ieder gevq.1 tot afgifte van f 2500 aan Kastelijn, in te genwoordigheid van Vromans. Voor de vierde maal. De vierde en. laatste oplichting, d.e ten loste is gelegd, werd in de maanden Jan. en Febr. 1927 gepleegd. Toen deelden Kastelijn en Vromams aan de dame mede, dat Van Leeuwen een zeer goed rendeerende rubberzaak had cn dat Van Leeuwen's vader een paar compagnons zocht, omdat zijn zoon niet voor de zaak geschikt was. Zii waren voor dat doel aan gezocht en het lag in de bedoeling om aén de zaak een groote uitbreiding te geven, door, behalve de rubberartikelen, ook auto's en motoren te gaan voeren. Het inbreng- kapitaal bedroeg voor ieder 60.000, waar van de helft direct te storten en d<» rest over drie maanden, In het perceel Gelder- schekade was het een prachtige ruimte, waar wel 10 auto's konden s/allen. Wel f 1000 per maand en per persoon zou er verdiend worden, als de zaak op gang was. Het geld, dat zij tot dusver van de dame hadden ontvangen, zouden zij in de zaak stoppen. En daar het geld op haar naam zou worden gestort, zou zij er steeds de beschikking over houden. De rest van het inbrengkapitaal zou komen van hetgeen zij i onder de menschen fs'acfcTeti s?aaSt, Bij een hierop gevolgd bezoek aan zaak van Van Leeuwen aan de Geldersen*^ kade te Amsterdam, liet Kastelijn aan d_ dame een hoeveelheid banden zien, die pas hadden ontvangen. Hij toonde haar bij die gelegenheid ook de ruimte, waar zij de° boel zouden bergen, wanneer de bestelh®" gen aankwamen. Vromans vroeg vervolgzo* aan Wilh. Franc, van Leeuwen, boe be stond met den bestelden auto, althans de bestelde auto's en motorfietsen, waarop Van Leeuwen, ingevolge afspraak met Vro mans, antwoordde, dat die onderweg ov®9 of waren. Door deze gedragingen en verdichtsel werd de dame bewogen tot het aangs'3® van een leening, in ieder geval tot van het geld aan Kastelijn, en wel op 31 Januari 1927 van 4000 en op 8 Februari 1927 van 5000. telkens in tegenwoordig heid van Vromans. Een oplichting totaal van 21.000 a»s' Beide verdachten ontkennen het ten laste gelegde. Gehoord werden niet minder dan 24 ée" tuigen a charge en één a décharge. Na langdurig getuigenverhoor nam het O* M.. mr. dr. van Thiel, requisitoir. Spr. achtte de vier ten laste gelegde op^ lichtingen bewezen. De zaak staat en va" met de verklaringen der dame, maar feit dat deze vrouw kalm en rond voor de zaak is uitgekomen. Rustig, niet door hartstocht opgezweept, heeft zij precies verteld, wa in de dagvaarding wordt gezegd. Een samenweefsel van verdichtsels is hief gebezigd. Steeds was Kastelijn de man, dl® begon, waarna Vromans kwam beamen en versterken, wat Kastelijn beweerde. Wat de strafmaat betreft, Vromans heef' gezegd, dat de zaak voor hem een raadsel is. Voor spr, is de zaak geen raadsel e» hij hoopt, dot de Rechtbank over veertien dagen het raadsel zal hebben opgelost, i» dien zin, dat de verdachten voor geruimen tijd uit de maatschappij zullen worden ver wijderd. „Wij zijn geen flesschentrekkers," hee" Vromans verder gezegd, maar spr. heeft m zijn bezit een rapport der politie, waarin wordt gezegd, dat deze menschen beken» staan als lieden, die flink koopen en nooit betalen. De politie heeft dan ook in 192» in de bladen herhaaldelijk gewaarschuwd tegen de verdachten. Spr. acht de feiten van buitengewonen ernst. In wezen i» deze zaak zeer ernstig en tragisch. Bij die vrouwen is inwendig iet® verwoest en gebroken: het vertrouwen in de menschheid, en hierdoor is aan haar een misdaad gepleegd van de ergste soort Ach ter deze oplichtingen zit niet ajleen het leed, dat de vrouwen hun geld tot den Ipatsten s-tuiver ziin kwijtgeraakt en hu» sieraden hebben moeten verkoopen, nMt#f ook veel zieleleed. Als verdedigers traden op mr. Bennoi J- Stokvis en mr. D. C. Endt, die beiden vrij spraak pleitten. Mr. van Hall in het gelijk gesteld. Gisteren heeft het Amsterdamsche Ge rechtshof ai-rest geweren in het gedin® van de Vereeniging van Houders van Weerbaar- heidsloten contra mr. F. A. van Hall. Het Hof overwoog, dat het saldo der reke ning ingediend door mr. Van Hall, door par tijen is aangenomen en goedgekeurd en dat zij op de rekening geen aansprakelijkheid meer kunnen doen gelden. Het Hof vernietigde het vonnis van de. Rechtbank te Utrecht (waarbij was gelast inbeslagneming tot een bedrag van 200.000 bij mr. Van Hall{ en besliste dat elk der partijen de eigeri kosten zal dragen. Gisteravond werd op den grooten weg van 's-Hertogenbosch naar Waalwijk baron Ryckevorsel van Kessentch door een tram gegrepen. Den bestuurder treft geen schuld. Met een zware hoofdwonde werd de heer R. opgenomen en naar het Grootziekengast- huis vervoerd. NEDERLANDSCHE SCEPEN. BATAVIER V. 14/10 v.m. 8 u. 20 v. Rott. tc Gravcseno CALLISTO 13/10 Father Point gep., Rotterd. n. Montreal ELIZABETH ms. 13/10 v. Aalborg te Holtenau. GELE ZEE sleepb. 11/10 v. Queenstown n. Rott. FRISIA, lichter 13/10 Te Hamburg per sleepb. Zeeland* KATWIJK 13/10 v. Rott. te Caen. NOORDWIJK 13/10 v. Bordeaux te Methol. SCHIE 14/10 v. Sundsvali n. Rott. SCHWALBE, Pilon, 11 /io v. Norsesundbey t Hamburg* SIRRAH ia'io Dungeness gep. Montreal n. Rott. SLIEDRECHT 13/10 v. Houston n. Dublin. TRITO 14/10 Lizard gep. Belfast n. Amst. VALKENBURG 14/10 Holtenau gep., Amst. n. Trangstmd VECHTSTROOM 12/10 v. Riga n. Zaandam. VOORWAARTS, Buisman, 11/10 v. Stralsund te Hamburg' VREEWIJK 13/10 Grangemouth n/d. Tyne, WESTLAND 13 10 v. Rott. te Leith. ZAAN 14/10 Holtenau gep. Rott. n. Gefje. ZAANSTROOM ïx/io v. Bristol n. Swansea. ZEELAND, sleepb., 13I10 v. Rott. te Hamburg. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr. 13/10 Southampton. PRINS DÉR NEDERLANDEN (thuisr.) 14/10 v. m. 6 0 te Genua. SIMALOER (uitr.) 13/10 v. Londen. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA 13/10 v. Bcunos Ayres n. Amst. MONTFERLAND (thuisr.) 12/10 nam. 5 u. v. Monte- video. WATERLAND (uitr.) pass. 13/10 nam. 8 u. Fernando Noronha. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON 14/10 v. Amst. te Bremen. ARES 7/10 v. Aruba n. Galveston. ARIADNE 13/10 v. Oran n. Venetië. COTTICA (uitr.) 13/10 v. Madera n. Paramaribo. EUTERPE (13/10 v. Malaga n. Cadix. GANYMEDES 13/10 v. Bourgas te Varna. HERCULES 13/10 v. Elcxandrië n. Smyrna. HERMES 14/10 v. Amst. te Rotterdam. ILOS 13/10 v. Barcelona n. Genua. IRIS 13/10 v. Rott. n. Marseille. TAN V. NASSAU 14/10 v. Port Arthur te Rott. JUNO 13/10 v. Vigo n. Lissabon. MEDEA 14/ro v. Algiers tc Amst. NEREUS 13/10 v. Vigo n. Amst. ORESTES, Algiers n. Amst. pass. 13/10 Gibraltar. ORPHEUS 13/10 v. Tarragona te Valencia. SATURNUS 13/10 v. Algiers n. Smyrna. THESEUP 13/10 v. Pasages te Bilboa, VESTA 14/10 v. Hamburg te Amst. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIAS (thuisr.) 13/10 te Hamburg. NIJKERK (uitr.) 13/10 v. Antwerpen. SPRINGFPNTEIN (uitr.) 13/10 te Mombassa. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLIJDENDIJK 13/10 v. Quebec n. Rott. EDAM, Rott. n. New Orleans, 13/10 v. Vigo. GROOTENDIJK, 11/10 v. San Francisco n. Rot^ V*a«ê RIJNDAM, Rott. n. New York pass. 12/10 nam. SPAARNDAM, Rott. n. New-Orleans 12/10 te Tampi«* HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. PELEMBANG (uitr.) 14/10 te Henua. HOLLAND—OOST AZIE LIJN. GEMMA (uitr.) 12/10 v. Genua. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. KOUDEKERK (thuisr.) pass. 14/10 Ouessant.o SOMMEL.5DIJK (uitr.) 14/10 te Port Said. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN- ALGORAB 13/10 v. Rott. te Beunos Ayres. WAALDIJK (thuisr.) 12/xo.v. Montevideo. ZIJLDIJK 14/xo v. Rott. te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA (thuisr.) pass. 14/10 Ouessant. TAPANOELI (uitr.) 14/10 te Padang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN- HECTOR, v. Japan n. Rotterdam, 13/10 te Pcnens- EMZETCO LIJN. „„„«KV JONGE ANTHONY 13/10 v. Philippeville n. JONGE JACOBUS Rott, n, Tarragon* pass. brat ar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10