Stadsnieuws. Als Terug naar Noord-Afrika, o BflWró Weede Blad Zaterdag 15 October 1927 taak van de vrouw bij de Politie. Een „particulier rechercheur". Een nieuwe badplaats in het buitenland gesticht door een Nederlander. Agenda 16 en 17 October. Apotheekdiensten. Gehoord en gezien. ►j, nieuwe haarlemsche courant. ^°nderdagavond hield de heer Chr. E. ch f tiogendijk, commissaris van politie, st j ^er zeden- en kinderpolitie te Am- |,erdam, in de Bovenzaal van „De j r°on een lezing over bovenstaand on- e'werp. De belangstelling was zeer groot. ^Aanwezig waren o.m. Burgemeester s Commissaris Tenchkink, ver- "diende gemeenteraadsleden, de bestu- van plaatselijke feministische organi- M S en vereen'dingen y Mevrouw de Veer, voorzitster van de j^rouwengroep uit den Vrijheidsbond, afd. aarlem, heet de aanwezigen welkom, zei ct doel dezer bijeenkomst uiteen en meer sP6ciaal die functie van de „vrouw" bij de Pölitie, waarna het woord wordt gegeven aaJj der heer Hogendijk. jHet onderwijs is actueel, aldus de heer °£endijk, zoowel hier als in 't buitenland, ^a&r de toestanden niet overal dezelfde ailn, doet het vraagstuk zich voor onder !'ei"schillenden vorm. Spr. zal zich bepalen °t Nederland en dan nog tot de taak van !"e vrouw bij de gemeente-politie. Er zijn soorten politie: rijks- en gemeente politie. Bij de Rijkspolitie is, volgens spr. v°or de vrouw geen plaats. De gemeente-politie heeft het meeste c°ntact met het volk. Spr. schetst de taak van de gemeente- Pplitiehandhaving openbare orde en zede- "ikheid, zorg voor de naleving van wetten an besluiten tot voorkomen van strafbare jeiten. De preventieve taak der politie da- 'e®rt eerst van de laatste jaren. Zij heeft et terrein var. maatschappelijk hulpbe toon betreden, waarmee mensch en maat- Schappij en ook de politie is gebaat. Daar mee is de intrede van de vrouw bij de po- 'iie mogelijk en noodig geworden. Sociale diensten, onderzoek, recherche surveillance, transport en bureau, zijn de 6 hoepen werkzaamheden, welke door de Politie worden verricht. Spr. schetst breed- voerig de werkzaamheden aan elke groep Verbonden en speciaal wat in elke groep alzonderlijk door de vrouw kan worden Sedaan. in 't bijzonder op 't gebied der Zedelijkheid. De recherche-dienst acht spr. niet voor de vrouw geschikt, hetgeen ervaringen hier eo in 't buitenland bewijzen. Ook de sur- veillance, die flinkheid, uithoudingsvermo gen, een sterke constitutie eischt, is niet 'ets speciaal vrouwelijks. Anders staat hel "iet de bureau- en transportdiensten, waar bij de vrouw wel nuttig werkzaam kan zijn. In Amsterdam zijn bij de politie voor het mannelijke en vrouwelijke gedeelte van het' Personeel dezelfde rangen gehandhaafd. De eischen bij de aanstelling zijn eveneens dezelfde. Spr. geeft een overzicht van de vrouw bij de politie in zeventien landen, overge nomen uit het rapport van den 1/ olkeren- bond, dat niet volledig en niet duidelijk 's. Gelijknamige instituten demonstreeren niet dezelfde werkzaamheden naar buiten. De opinies en ervaringen loopen uiteen De vraag, of de vrouw voor politie-dienst geschikt is, kan niet met een enkel ja of neen worden beantwoord. Voor sociaal Werk wel, voor recherche en surveillance in het algemeen niet Verschillende -ereenigingen in binnen- en buitenland' maken de laatste jaren pro paganda voor de „vrouw bij de politie' omdat de politioneele behandeling van vrouwen en kinderen beter aan een vrouw kan worden toevertrouwd De vrouw moe! niet trachten den man- nelijken ambtenaar op zijde te schuiven. Haar arbeid moet aanvullend zijn. Als chef van de kinderpolitie, zegt spr. sla ik nu gedurende zeven jaar het werk der. vrouwelijke politie gade en menig maal werd ik getroffen door de hooge op vatting van haar taak, die ver boven het ambtelijke uitreikt. En menigmaal moest mij de bekentenis van 't hart: zoo zou ik 't niet kunnen! (Applaus). Vragen. De heer Harlendorp wenscht te weten, hoe in gemeenten, waar nog geen vrouwe lijke politie is, de zaak dient te worden aangepakt. In Amsterdam is men begonnen met een afd. kinderpolitie. Getracht werd het ver trouwen te winnen van het publiek. De ambtenares werd gescheiden gehouden van de gewone politie-beweging. Ze kreeg een vriendelijk bureau. Thans werkt er een staf van 40 man. De heer Van Dam vraagt naar de ver houding tusschen de ambtenaren der kinder wetten en de kinderpolitie. De heer Hogendijk geeft toe, dat de po litie een gedeelte van de taak der ambte naren heeft overgenomen, doch vindt dat niet erg. De verhouding is overigens zeer goed. Een vraag van den heer Tenkink is ge deeltelijk beantwoord met de toelichting aan den heer Hartendorp. Wat betreft de taak van de zusters van maatschappelijk werk in verband met de kinderpolitie, waar omtrent de heer Tenkink eveneens inlichtin gen had gevraagd, schetst de spreker de plaatselijke taak dezer groep, De heer v. Liemt vraagt, hoe de vrouwe lijk» ro'itie in 'Nijmegen en Arnhem, voldaan. De heer Hogendijk antwoordt bevestigend op een vraag var den heer Klein, of er voor 't sociale werk een inspectrice moet worden aangesteld Mevr. de Veer dankt den heer Hogen dijk voor zijn lezing en spreekt de hoop uit, dat deze avond niet vergeefsch zal zijn geweest. SCHOOL No. 2 VOOR BUITENGEWOON L. O. Vandaag wordt school 2 voor buitenge woon lager onderwijs geopend. Zij is ge vestigd in het voormalige buiten van wijlen mej. Coenen, welk buiten door den dienst van Openbare Werken op goed^ wijze tot school is omgebouwd. Slechts een klein ge deelte moest aangebouwd worden, dat deel n.l., waarin het gymnastieklokaal is onder gebracht. Ket is een 7-klassige school, doch op het oogenblik zijn er slechts 6 klassen. Als men echter weet, dat met 50 kinderen be- gonnen is, begrijpt men, dat reeds veel re sultaat is bereikt, nu er 6 klassen ingericht moeten worden. Als regel komen de kinderen op 8-jarigen leeftijd op school en verlaten haar, als zij 15 jaar zijn. In verscheidene gevallen wordt echter wel van deze leeftijdsgrenzen afge- weken» De inrichting der school is natuurlijk geheel anders dan van een gewone lagere school. Men vindt hier geheel ander soort banken, terwijl de kinderen op lage stoeltjes zitten. De bergkasten zijn ook laag gehouden, opdat de kinderen gemakkelijker alles kun nen bereiken. Alles ziet er keurig, welver zorgd uit en doet prettig aan door de frissche levendige kleurschakeringen. Onderwijsbenoodigdheden als rekenma chines voor leesoefeningen, voor voorberei ding voor het aardrijkskundig onderwijs, voor het bijbrengen van de kennis van een plattegrond, voor het op de klok leeren kij ken, enz., zijn door het onderwijzend per soneel zelf vervaardigd. Ook dit is, evenals het onderwijs zelf, een heel geauldwerk, maar men bereikt er goede resultaten mede, wat tot prettige verheugenis stemt. Er is een zgn. „bezinkingsklasse", waar den imbecielen les gegeven wordt. Dit ver- eischt nog meer geduid en tact en met nog meer bijzondere zorg is daarom dit lokaal ingericht. Hier wordt den kinderen, die voor het leeren van iets anders totaal ongeschikt zijn,, ook het matten maken geleerd, opdat zij ten minste later in de maatschappij zich zelf tenminste eenigszins kunnen helpen. Aan het vak lichamelijke oefening is mede de noodige aandacht besteed, omdat die oefeningen vooral voor de kinderen zoo heilzaam zijn. Stukje voor beetje moet ook hier den kinderen liet onderwijs bijgebracht worden. Dan zijn er nog een apart lokaal voor han denarbeid, voor cartonnage, voor handwer ken, alles met goede leermiddelen toegerust, een donkere kamer, bestemd zoowel v°or oogonderzoek der leerlingen als voor het ontwikkelen van photographische opnamen, vooral genomen uit wetenschappelijk oog punt. Men vindt voorts een badkamer en de noodige toiletten. Het hoofd der school, de heer F. A. van Riet, beschikt over een leuk, zij het dan ook eenvoudig ingericht kamertje. Er is ook een prettig ingerichte bibliotheek en een ont vangsthal, terwijl een flinke zolder bergruim te biedt. Een flinke, hygiënische keuken biedt een uitstekende gelegenheid, om den daarvoor in aanmerking komenden meisjes koken te leeren en haar te onderwijzen in verdere huishoudelijke plichten. De speelplaats wordt ingericht als gedeel ten zandtuin, schooltuintjes, met grasgazons, plantenborders, enz., terwijl er ook een klimhek komt. Ook bij, de ontspanning be staat dus het doel, richting te geven. Kortom, er is aan alles gedacht en voor alle gezorgd. Voeg daarbij nog de heerlijke, rustige ligging van het gebouw met prachtig uitzicht over het Spaarne en men begrijpt, dat een goede stap voorwaarts voor dit on derwijs gedaan is. De commissaris van politic tc Culemborg vestigt de aandacht der politie-autoriteiter. op H. M. J. Leysser, geboren tc Maastricht 3 Februari 1880 en wonende aan de 2e Hoogerwoerddwarsstraat 3 te Haarlem, zich noemende particulier rechercheur, die be zoeken aflegt bij geestelijken, ten einde onder onware voorgevens gelden te ver krijgen. Leyser, die zich te Culemborg Jansen noemde, en voorgaf te Geldermalsen woon achtig te zijm, is in het bezit van een spoor wegabonnement 3e klasse, geldig geduren de October 1927. Signalement: ongeveer 1.78 M., mager, zwart achterover gekamd haar; droeg een groenkleurige!! gleufhoed ■M3 ,noc.oq vo ien («ij C-<3hmetUaf\fe bereidt elke hu/surouuj de HEERLIJKSTE. MEELSPIJZEN uon fflBR! KAME ,0' V KOOPMANS' «-TcStt- MEELfABRIttltN UCtUWAfiDEH en donkere demisaison en een wandelstok met gebogen handvat. Door toevallige omstandigheden is een bekend landgenoot, de heer A. Stoop, van de Dordtsche Petroleum Industrie Mij., mijn-ingenieur, thans wonende te Bloemen- daal, de stichter geworden van een nieuwe badplaats Wiessee in Beieren, bij de be kende Tegernsee voor patiënten, lijdende aan ziekten van hart- en bloedvaten, rheu- maliék, diabetes, enz. Borende naar petroleum, die daar niet in voldoende hoeveelheid werd aangetrof fen, ontdekte de heer Stoop in 1909 een geneeskrachtige bron, die een buitengewoon hoog percentage aan zwavel en jodium bleek te bevatten, terwijl ook radio-activi teit werd geconstateerd. Aan het „Hbld." schrijft men o.m. het volgende over de nieuwe badplaats Wies see, die een groote toekomst heeft: Hel is wel te begrijpen hoeveel moeilijk heden er te overwinnen waren eer een niet- Duitscher hier een bad kon vestigen. En de bevolking, welke eerst vreesde, dat de petroleum-industrie met hare boor torens en loodsen het landschapschoon en daarmede de vreemdelingenindustrie zou schaden, werd later nog heviger verontrust, toen zij de zwavelwaterstof van de bron in den neus kreeg. De tegenzin van de bevolking tegen de kwalij'kriekende gassen is geheel omgesla gen. Wanneer zij nu het zwavelluchtje bij de bron zou missen, zou de schrik haar om het hart slaan, want met het jodium ligt in het zeer hooge zwavelgehalte juist de roem van Wiessee. Dit heeft haar binnen enkele jaren onder de meer dan honderd bronnen van Europa een eerste plaats gegeven. Zonder eenige reclame, alleen door aan beveling van tevreden badgasten, klimt het cijfer der baden thans telken jare en moes ten vele uitbreidingen aan het badhuis wor den gegeven. In 1910 werden 300 baden genomen, in 1920 20.000, in 1926 74.000, terwijl dit jaar op 1 October de 100.000ste badkaart werd uitgereikt. Daarbij komt nog iets en dat is de aan trekkelijkheid van de locale gesteldheid. Lieflijker landschap dan dat van Wiessee is moeilijk denkbaar. De groepeeringen der- bergen om het blauwe meer, de afwisselir" van weiden en bosschen, het verrassende lichtspel is van een groote bekoring. De lucht is er zuiver en opwekkend. De hoogte van 700 a 800 meter geeft een luchtdruk, die voor elk gestel aangenaam is. En wat de mensch aan de natuur heeft toegevoegd, verhoogt de oogenvreugde, omdat de boer derij en het woonhuis zoo volmaakt in het landschap passen. De gemeenteraad van Wiessee waakt er voor, dat de nieuwbouw hiermede in har monie blijft. Bijna alle huizen zijn van het bekende oud-Beiersche type. Ook vele dokters, die hier een zomer- praktijk uitoefenen, hebben villa's gebouwd, daarnaast zijn woningen van particulieren, als „pensions" ingericht. Hoewel er een paar goede hotels zijn, houdt het meeren- deel der badgasten bij particulieren of in dokterswoningen verblijf. Toch zal dezen winter bard worden bij gebouwd. Men rekent voor het volgend sei zoen op een vermeerdering van de logeer- gelegenheid met 400 bedden. Uit dankbaarheid voor den stichter der nieuwe badplaats heeft men den heer Stoop tot eere-burger van Wiessee benoemd. Sociëteit „St. Bavo" „Geel-Wit" 5 uur Gewone ittingen 7 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. R.-K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14 Clubavond R.K.V.V. „Victrix" 7 uur. Stadsschouwburg Wilsonsplein N. V. Het Schouwtooneel „De Geveltoerist" 8 uur. Schouwburg Janswcg Rott. Hofstad- tooneel „Kleeren maken de Vrouw" kwart over 8 uur. Raadhuis Haarlemmerliede Gemeenteraad 10 uur v.m. Teyler's Museum Tentoonstelling werken P. P. Rubens. St. Joseph-gezellengebouw. Jansstr. 59. Geopend van 122 uur en van half 6 tot 10 uur Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur Spaarkas 8 uur. Gem. Concertgebuow. Ledenmatinée H.O.V. half 3 uur. Stadsschouwburg. „De wijze kater" S uur. Schouwburg Jansweg. de zeven dwergen", „Luxor"-Theater 8 uur. „Rembrandt-theater" Bioscoopvoorstel ling 7 uur en kwart over 9. „Sneeuwwitje en 2 uur. Bioscoopvoorstelling. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolkings bureau 8 uur Haarlem's Zanggenot 8 uur Tooneelclub R. K. Vrouwen bond 8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Bestuur R. K. Grafische Bond 8 uur Com missie van beroep in onderwijszaken Half 9 uur St. Joscph-gezcllengebouw. Jansstraat 59. Clubavond damclub „J. en P." van 8 tot 10 uur. Repetitie Rederijkers „St. Ge- nesius" 8 uur. Gem. Concertgebouw Isfe Abonnements- avond Kunst aan het Volk Kwart over 8 uur. Schouwburg Jansweg Nederl. Opera Haarlem „Faust" 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Rembrandt"-Theater Bioscoopvoorstel ling 7 uur en kwart over 9 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis »0l> onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur Tempeliers- straat 36. \rbeidsbemiddclingsburean van het Sint. Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'4 uur R K. Bevolkingsburean Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag, en Vri). dagavond. K. Leeszaal en Uitteenbibliotheck. Jansstraat 49 Eiken dag geopend VR 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends eu op Zo" Feestdagen Uitleenen van boeker van 25 uur en van 79 uur Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraa! t. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671, R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9hall 12 uur, s middags van 35 uur. 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdag alleen van half 1012 uur. R K. Reclasseeringsvereeniging, afdcelirf Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint. Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs vooi Vrouwen en Meis jes. Bloemhofrtraat 1 Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Za terdsgavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arme zieken der S. E V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur 1. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden "an de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset. Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten). Woensdags van 23 uur. Zuster Tocset, Damiatestraat 1 (Bavodorpl Donderdags van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Ongevillendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged Oude Gracht). Uitsluitend Telef 14141 De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel 115% en de firma Beemann Sneltjes, Janstraat 27, Tel. 10043. ST. VINCENTIUS-BIBLIOTHEKEN. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag- en Vrijdagavond van 754 tot 9 uur; 2. Klarenbeekstraat 60. Woensdagavond van 754 tot 9 i -r: 3. Hagestraat 49, Woensdag en Vrijdag avond van 754 tot 9 uur; Woensdagmiddag van 254 tot 4 uur, ul- ler-n voor jongens en meisjes; 4. Gen. de la Reiistraat 17 (Schoten', "insdag- en Vrijdagavond van 854 tot 9 De held. Dc reizigers wezen elkaar naar hem, toen hij de controle passeerde, en de beambte ontwaakte even uit zijm beroepsonverschil ligheid, zooals de conducteur, die zijn kaartje knipte en de reizigers in den coupé waar hij uitstapte, over hem gefluisterd hadden. Met een eenigszins hulpeloozen blik, waar mee hij de drukte bij den uitgang overzag en de weifeling, die uit zijn houd'ng sprak, maakte hij een armelijken indruk. Voorbij gangers, die hun hoogste ambities stelden in de scherpte van hun pantalonvouwen en het nieuwe nummer van een onbenullig Ma- (ïar'ne, keken spottend naar hem en glim lachten medelijdend, maar wie zijn priester- kleeding zag en de vele adressen uit andere werelddeelen op zijn handkoffer, vermoedde iets en groette hem eerbiedig. Een oude heer met zware rimpels en een grijs punt- baartje, kwam vlug op hem toeloopen; de begroeting was allerhartelijkst, een onver hoopt weerzien, na afwezigheid van jaren. Stralend stapten beiden in een taxi. Later vertelde deze man, die was nage keken om zijn vreemd uiterlijk: „Nooit heb ik meer de blijdschap ge voeld, die mij beving toen ik mijn benoeming ontving. Het eiland, waarheen ik door mijn oversten werd gezonden, was klein en on bekend en lag buiten de route der inter nationale stoomvaartlijnen. Jaren verliepen er soms, voordat een blanke op het eiland kwam, zoodat ik hopen kon er een onbe schaafde, maar onbedorven bevolking aan te treffen. Op het laatste gedeelte der reis, van de dichtst bijzijnde havenstad, naar mijn standplaats, werd ik door de geheele be manning van de vrachtboot met opvallende voorkomenheid en beleefdheid omringd. Ik kreeg den indruk, dat de kapitein, een niet- Katholiek, order had gegeven, mij drie zoo aangenaam mogelijke dagen te bezor gen, alsof ik een gedeporteerde was, die een geringe compensatie moest hebben, voor de jaren van troosteloosheid, welke hem wachtten. Bij aankomst op het eiland vertelde hij, dat hij dertien jaar geleden er een regeeringsambtenaar had gebracht, die er een half jaar moest blijven; tegelijk gaf hij me een stapel oude kranten en een flin- ken voorraad sigaren. Het verband tusschen het verhaal en het geschenk begreep ik toen niet, Iatej' wel. 's Avonds van dien eerste dag heb ik voor mijzelf het gedichtje opgezegt van Guido Gezelle over „Den Ouden Brevier" en mijn troost gezocht in het bidden van de getijden; ik wist mij alleen als blanke tusschen een volk, dat vreemd tegenover mij stond; men- schen, die spraken en dachten als ik, waren vele mijlen van mij vandaan. Den volgen den dag zocht ik onmiddellijk contact met de bevolking; ik had de taal geleerd maar het spreken bleek moeilijker dan de lees boek-taal en enkele wéken moest ik onder vinden, wat het zeggen wil, zijn gedachten niet goed aan anderen te kunnen mee- deelen. Negen maanden moesten er iederen keer vcrloopen voor ik blanken zag en met hen kon spreken, als n.l. een vrachtboot enkele uren bij het eiland stopte. In de tusschen- poozen was ik steeds alleen met de inboor lingen. Geen tlanke die met mij aan tafel zat, mijn H. Mis bijwoonde, met mij sprak over onderwerpen welke blanken inferes- seeren Gedurende de laatste jaren onder vond ik dc gevolgen van mijn isolement, als de vrachtboot kwam en ik met Europeanen of Amerikanen moest conserveeren. Op de thuisreis moest ik mij onttrekken aan den omgang met andere passagiers, om weer te leeren spreken. De kapitein, die mij naar het eiland bracht en mij vertroetelde omdat hij mede- lilden met mij had, evenals de bemanning der vrachtbooten, die mij om de negen maanden meewarig aankeek, had ongelijk. Zij begrepen mij n mijn welk niet. Dc aardsche mensch blijft in iedereen leven en sorn» wordt het vailangen naar samenle ving en beschaving wal wij beschaving noemen heftig. Maar nergens is de mensch geheel alleen, wat vooral voor mij op dat eiland gold. Onze arbeid en onze strijd die schoonste die er is wordt te schooner in de omstandigheden waarin ik verkeerde. Geen verhouding zoo innig en intiem bestend er in de wereld als tusschen de bevolking van het eiland en mij. Een eenzaamheid? Niemand is eenzaam, die God kent. In de oogenblikken, dat het alleen-zijn het pijnlijkst wordt gevoeld, wanneer Christus tot de aarde kwam en niemand er was om Hem te aanbidden is dc troost het grootst. En arbeid, de re sultaten heeft als onze arbeid is met geen ontbering en lijden te duur betaald. De man was een held, wiens grootheid het begrip te boven gaat van dc spottende heertjes met hun keurige pantalons en on benullige Magazines. ADERAM. GUNNING. Door den Rijksgebouwendienst in Den Haag is aan de N.V. Technische Maatschap pij P. J. F. van Oeffel te Haarlem opgedragen de warmwater-pompverwarming in t Schei kundig Laboratorium der Rijksuniversiteit te Groningen voor een bedrag van 35060. Binnenkort hoopt de firma Wed. J. R. van Rossum te Utrecht, een nieuw Theresia. beeldje in den handel te brengen. Het beeld'e is ontworpen door den bekenden beeldhouwer Wim A. M. Harzing. De groo te liefde waarmee de Heilige het Kindje Je zus beminde en wat haar den titel gaf van; „S. Teresia de Jesu Infante", heeft den bee'dhouwer geïnspireerd de ff. Theresia af te beelden mei het Kindje Jezus, dat niet gedragen wordt, doch haar als 't ware ver schijnt. Het beeldje wordt uitgevoerd in crème terracotta. Dit beeld is ontworpen voor de St, Jozef kerk te den Haag, waar het binnenkort zal 'eplaalst worden. Dc kunstlievende pastoor dezer parochie wilde gaarne de gedachte van „St. Teresia van het Goddelijk Kind" geaccentueerd zien." LUXOR-THEATER. De Haarlemsche Filmfabriek o.ygoo., heeft mei haar film „De BHenwereld" een knap str.k.werk geleverd. De f lm is onder deskundige leiding vervaardigd en verzorgd door den heer J. de Meda, eigenaar van den bijenstand „Mel'ona" te Santpoort. Is in het algemeen hot leven der dieren be'angwekkend, dat van de bijen is dat in het bijzonder. Niet alleen maken wc in deze film kennis met het leven der bijen in al zijn bijzonderheden, doch 'evens wordt ons getoond het moderne imkerbedrijf, zoo als dat. zich in de laatste twintig jaar heeft ontwikkeld. Uit hetgeen we hier te zien krijgen, word ons duidelijk hoe fijn in het leven der bijen alles geconstrueerd en ge- organ'seqrd is, tot in de hoogste perfectie hoe de moderne imker de dierFes in luin werken en streven tegemoet komt. hoe alle fabelen omtrent kwaadaardigheid dér bijen eens en vooral naar hel rijk der verdichi- se'en moeten worden verwezen. We kregen in dit verzorgde programme ook nog het leven der zijderupsen te zien. Van cocon tot de fraai beschilderde zijden s'of, die de dames dragen, is' een lange weg! Het Luxor-nieuws brengt de laatste ac- tual'teiten. Na de pauze wordt vertoond Ontgooche ling", naar het werk van Saint Scrny, ge- ite!d„Palaces". Het is het verhaal van de schoonc vrouw, die haar beminde ver'oo- chent voor een man. die haar interessan ter lijkt en die zij met alle middelen aan haar charme onderworpen tracht te maken Tot blijkt, dat zij op het verkeerde paard heeft gewed en met een avonturier te doen heeft, d e een sterk bewogen verlo den achter den rug heeft. Ze keert terug tot haar eerste liefde, en Dick, die voorheen verstoeten werd door haar. wordt haar ge lukkige echtgenoot. Er zijn heel knappe sce nes in deze film. b.v. de tocht met de auto bij onweer en de aanval der herdershon den op den avonturier. Omtrent de ii'm „De Bijenwereld", dienen we nog te vernielden, da' deze verkort is gegeven. Voor de scho!»n werd bii vol'edig afgedraa d (2500 meter). Luxor heeft hem ingekor' tot 1200 meter. Dit reemt niet weg, dat de Flm een aaneensluitend, gaaf geheel vormt. Donderdagavond 29 September, tien uur twee en twintig. De chef geeft 'n teeken, en de nachttrein verlaat 't station Roosen daal met bestemming voor Parijs. Vandaar gaan we naar Marseille om dan de boot te nemen naar Bizerte. 't Heele reisje duurt ongeveer 4 dagen en dat is geen kleinigheid voor 'n Flollander die in enkele uurtjes z'n heele vlakke landje door kan sporen Maar vooral geen kleinig heid is we gingen weer ons goed en har telijk vaderland verlaten, met zooveel trou we vrienden onzen familiekring, ons beste tehuis En al zijn we nu op weg naar het warme Zuiden waar veel moois en interes sants te zien is, we willen stilletjes beken nen dat bet „niet meevalt'' op z'n Hol- landsch gezegd. Je gaat zoo ver van huis de menschen daar zijn zoo heel anders dan in Holland. En al hopen we ook na een zeke ren tijd de onzen terug te zien in een korte spanne tijds kan zoo véél gebeuren, zoo veel veranderen in 't dierbaarste wat we in de wereld bezitten het ouderhuis Maar 't is Hij, Die ons voorging voor Zijn groote zaak het zielenheil Evenwel, Hij kent onze zwak heid. ons licht verwondbaar hart. Zijn al macht zal ons te hulp komen om te kunnen wat onze natuur te zwaar valt. En daarom gaan we met moed weer de wijde wereld in. Slapen deden we den eersten nacht niet veel en als Jan dan af en toe door de vuile coupé-ruitjes keek, waar de regen onophou delijk tegenaan kletste dacht hij met mede lijden aan zoovele goeie kennissen in Holland die al zóó lang op mooi weer hoopten. Wat za\ er weer geploeterd moeten worden op 't natte, koude land Toen we 's morgens 7 uur te Parijs uit stapten, was de lucht weer helder. We brach ten eerst een bezoek aan den bekenden Hollandschen Abbé Vorage, die pastoor is te Les Molières, niet ver van Parijs. Nog maar enkele weken woont hij daar. In z'n lange zwarte werkjas, bespat met witkalk, zoó ontving hij ons vroolijk lachend. Want met 'n paar werkjongens was hij druk bezig zijn kerk en pastorie wat op te knappen. Och, och, wat 'n vervallen armzalig boeltje. Maar zooals Abbé Vorage ons zeide, zóó zijn er nog heel veel meer in Frankrijk, en vele kerkjes zijn nog méér verwaarloosd. Hoe zou het ook anders kunnen in een land waar 't gebrek aan priesters al koo lang duurt en zoo ontstellend erg is 1 't Is wèl te hopen, dat Abbé Vorage succes mag hebben met zijn edel werk. de opleiding van Hollandsche jongens voor Franscbe Seminaries Vrijdagavond 9.20 zouden we uit Parijs vertrekken Na het middagmaal bij onzen vriendelijken gastheer Abbé Vorage spoor den we onder gezellig gekeuvel van een oud moedertje naar Parijs terug. In een der voor steden Denfert. werd een jolige vroo'ijke kermis gehouden. We kregen ook nog iets van de avonddrukte der Franscbe hoofdstad te zien. Wat een gewoel op de Seine-brug- gen, om het groote Paleis van Justitie, bij het Sarah Bernhardt Theater, en wat 'n een zaamheid op het groote, spiegelgladde plein voor de majestueuze Notre Dame. Tien minuten vóór half tien zaten we in den nachttrein, die ons in ruim 13 uren naar Marseille voerde. Zaterdagmorgen om half elf rolde onze trein de laatste donkere tunnel door, en we zagen Marseille, de stad van N. D. de la Garde. Eerst Zondagmiddag zou onze boot van Marseille vertrekken. We hadden dus ruim schoots den tijd om 't mooiste van deze stad te zien de heerlijke schoone kerk van Notre Dame de la Garde, hoog boven de stad gelegen op een kolossale rots. Een groot verguld beeld, circa 10 M. hoog, van O. L. Vrouw, boven op den torenspits, is ver in zee al te zien en wekt in 't hart van een Mana- kind de schoone melodie van het „Ave Maris Stella." Met de typische, ouderwetsche lift waren we in 'n paar minuten uit het doffe rumoer van de stad in de heilige stilte van dit ge nade-oord gekomen. En we zaten daar nu even alléén met onze Hemelsche Moeder, de Moeder van ons allen, ook van onze oer baren in 't vaderland. Zij, de Sterre der Zee. In de geheimzinnig donkere krypte, onder de kostbare basiliek, troont zij daar op hel mar meren altaar, met aan beide kanten 3 roode olielampjes voorts is de heele krypte ln weldadige duisternis gehuld. Daar, vlak voor het schoone beeld van Gods Moeder, ben wij het rozenhoedje gebeden, en Ma"a s zegen afgesmeekt. In de monumentale kerk van St. Vricc"" tius a Paulo hoorden we Zondagmorg®0 H. Mis. 't Was er niet zoo vol als m oe meeste Hollandsche kerken; maar de mc"t die wij er inademden deed ons vermot*1®11' dat er al véél volk in de vroege Missen was geweest. Met de rijen communicanten gingen ook wij ter H. Tafel. En op dat oogenblik vo®'o®n we ons innig verwant met al die vre®ÏÏ menschen, in vereenigd bezit van denzelt"®", God en denzelfden troostvollen godsdi®nst- Na de H. Mis hadden we nog 'n paar uur tjes tijd eer de boot zou vertrekken. Aller eerst zorgden we dus in een restaurant weer goed op krachten te komen om bestand te zijn tegen 'n zeereis. Toen Mart z'n p°.rtie Italiaansch gekruide worst had genuttigd, kwam hij dientengevolge in min of meer serieuze stemming, en zijn tafelgenoot was dus van harte blij dit uitheemsche gerant maar alleen „geproefd" te hebben. Wc ble ven echter ten einde toe volwaardig mefl£ch' Bij de boot aangekomen, stond daar aan den drukken steiger onze bagage al klaar, die we daags te voren in bewaring hadden ge geven. Maar nu kregen we hier op Zondag morgen nog keet met de bewakers van onze spullen, over het draag- en bewaarloon. In Marseille en ook in Tunis is dat zoo de gewoonte. Door ons kordaat optreden werd de veel te hooge prijs wel heel wat ver minderd. De lust om onze zware koffers nog méér te laten dragen was ons echter beno men, en met al onze mannenkracht sjouw den wij ze zelf bij de lastige trappen op, de brug over en naar onder in de boot. En nog lang was ons gemoed in opstand, in 't be wustzijn dat die kerels ons toch leelijk nao- den afgezet. Marseille ligt nu ver achter ons, en vanat het achterdek hebben we de zon in volle zee gloeiend zien wegzinken aan den azuren ge zichtseinder. De breede schuimstreep weg schietend achter de voortgedreven boot, wordt steeds vager in 't duistere watervlak. Doch nog enkele uurtjes blijft het blanke maanlicht streelen over de zacht bewogen rimpels. We wachten ook haar ondergang af, Dan wor<jt de zee zoo donker als de nacht Zelf, en de overigens goed verlichte boot wordt stil. als. een slaapzaal. We zoeken onze ligstoelen, tusschen de andere passagiers op het tusschendek. Die 'iggen daar in lange rijen al rustig ingeslui merd. Een zacht koeltje houdt dc lucht frisch ®n geeft aan de boot een lichte schommeling. Zoo worden we in slaap gewiegd, onder het eentonige ronken der zware machines die *]et rillende schip door de donkere golven kijven, M verder naar 't Zuiden, al verder van huis. il dichter ook naar ons doel Maandagmorgen. Gelijk gisteravond rechts van de boot de zon zoo prachtig on derging, 200 was vanmorgen ook haar op gang links, boven de bergen van 't eiland Ctorsika, een bekering voor 't oog. De zee ligt nog rustig, in stille statige neining. Al vroeg komt er leven op 't nek, geloop en gepraat van passagiers, en weer blij gespeel van kinderen, die er nauwelijks aan schijnen te denken dat ze op een schip-in-voile-zee zijn. Dat doet het heerlijk zonnige weer Drie dagen geleden zal deze zelfde boot 'n heei andere aanblik hebben gegeven, toen ze de nietige speelbal was van machtig storm geweld. Dan is 't één en al triestigheid en naarheid, en 't zelfde schip lijkt een overbe volkt ziekenhuis, waar geneesminnelen ont breken. De grillig rotsige kusten van Corsika zijn nu gepasseerd. Aan alle zijden, zoo ver 't oog kan reiken, niets dan blauwe zee. Aan den zonnekaut is het een aanhoudend getin- tel, alsof er uit 't wiegelende water blinkende parels opspetteren en weer uitdoven bij 't terugzinken in het deinende nat; zooals er in menig mensch,enhart soms goede ge dachten opschieten, plotseling lichtende von ken door 't eeuwige Godslicht ontstoken, maar opeens weer gedoofd in roezemoes en beslommering van 't gewone leven. Nu Maandagmiddag. Aan de Westelijke kim drijven witte wolkjes aan, langs t wa zige hemelblauw. En ginder in 1 heel vaag nog en diep, wordt een goulijn zichtbaar. Land in zicht! De kust van Noord-Afrika! Dat geeft opeens een druk kere stemming aan boord, b-lieepsjongens op 'i voordek brengen hijschmatenaal in orde, om bij aankomst straks met t lossen van goederen dadeüjk te kunnen beginnen. Passagiers kijken uit met de hand boven de oogen, wijzen naar één richting en roepen: „De kust!" En zij, die de heele reis liggend of zittend hebben doorgebracht, staan nu op van hun vouwstoel en loopen heen en weer of gaan hun bagage al naar boven halen. Twee uur later zijn de stoere rotsen en bergen duidelijk zichtbaar geworden. De hoogte kan men schatten naar 'n groote vrachtboot die dicht» langs de kust in Wese telijke richting stoomt. Over 'n half uurtj- zullen we dc haven binnenlccpen van l mocie stadje Bizerte. Bizerte..... daar hebben we het vóór ens, met z'n witte huizen en greene, deftige palmen er tusschen: met '11 rr.engelmces van wachtende menschen: Fransclen, Italianen, Negers en ja voora! Arabieren. Met rekkende halzen en schitter-cogen staat heel die menigte op te zien naar ons hocge zeekasteel, dat langzaam naar de kaai wordt getrokken en vastgelegd met zware labels Na een lange oetening van geduld in het volle gedrang, stappen ook wij met onze koffers de loopbrug over en zetten onze Hollandsche beenen stevig neer op Afril.a's harden grond, vast besloten enze bagage aan niemand toe te vertrouwen. V. ar.t '1 v.eir.elt hier van zwarte en bruine dragers en he- geerig gaan hun oogen en handen langs de koffers der aangekomen reizigers. Kramp- achtig houden we vast wat we lebben en schudden of roepen van „neen!" tell ens opnieuw, tot we den drom van gedienstigen ontkomen zijn; want bij ondervinding w eten we dat dit volkje nooit met 't overeengeko- tnen loon tevreden is. Tusschen de bewogen menigte dcor sran. pen we naar de douane om een krijtstreep op onze koffers te ontvangen 1 el teel.en dat door niemand zal bekeken worden en dan naar 't station. Nog enkele uren spo ren en we zijn weer in 't groot-seminarie van Carthago, dicht bij La Marsa, in de ons be kende omgeving. Na 'n paar dagen rust en 'n geestelijke schoonmaak van enkele dagen retraite, ver diepen we ons weer in de" boel en, dag na dag, met ens prachtig tcelcrr.stheeld voor oogen, priester-worden, hier in 't zonnige lumsland. Want zoo véél is hier nc 'te werken: 200 vele zielen in dit Aral 'eren- land verkwijnen, bij gemis aan 't 1 elcere verkwikkende licht van den waren gods dienst en bedroevend klein is het aantal werklieden hier in 's K'eeren wijngaard. Gegroet van JAN en MART,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3