Buitenlandsch Nieuws, Kamer No. 19 RADIO-OMROEP. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, ^erde blad. Zaterdag 15 October 1927 GEM. BUIT. BERICHTEN. KUNST EN KENNIS Oudheidkundige vondsten. RADIO-NIEUWS. Toezicht op den radio-omroep in Denemarken. Kortegolf-stations. ri£MENGD NIEUWS. Luxe spoorboekjes. T„0hneHkiiZeerden ee" S9 De opvolger van Rakowski. v PARIJS, I4 Oct. (V. D.) De tot opvolger pan Rakowski als Russisch Ambassadeur te ltari's. benoemde gezant te Tokio Dowga- £Wski, was vroeger, evenals de voormalige övjet-Ambassadeur te Parijs Krassin, elec- ^r°technisch ingenieur. In deze hoedanigheid pas hij geruimen tijd Volkscommissaris voor °sterijen en Telegrafie. Dowgalewski is nog j echts korten tijd diplomaat; eerst in den °°P van dit jaar volgde hij Kopp als gezant Tokio op. De officieuze „Petit Parisian" ««houwt het feit, dat een uitwisseling tus sen Dowgalewski en Rakovski zal plaats e°ben, als een aanwijzing, dat Tschitscherin .0°Jnemens is moeilijkheden van binnen- a"dsch politieken aard te omzeilen, e ministerraad is de goedkeuring gun- I gezind van de benoeming van Dowga- j^vsky als gezant, ter vervanging van Ra- P°wsky, waarom de regeering van Sovjet- verzocht heeft. Een officieele jeslissing zal worden genomen bij de pCrugkomst van Briand, die hedenavond te gaj"ijs moet terugkeeren. Zij zal direct door riand aan Moskou worden medegedeeld. De hervatting van de Par lementaire werkzaamheden. PARIJS, 14 Oct. (V. DJ Hedenochtend zal "ader voorzitterschap van den President der ■^Publiek Doumergue op het Elysée een «langrijke Ministerraad worden gehouden, ,lc zich meer in het bijzonder zal bezighou- ,en met de bespreking van kwesties, ver- and houdende met de hervatting van de j?arlementaire werkzaamheden. Aangezien e rapporten inzake de begroolingen der «■■schillende departementen nog niet gereed en de Radicaal socialistische partij van 1 30 October haar Jaarlijksch Congres °udt, zal de bijzondere Kamersectie waar- "«hijnlijk op 3 November bijeenkomen. Frankrijk's onderhandelingen met de Ver. Staten. Bokanowski, de Fransche minister van ■handel, gaf te kennen, dat het meenings- Verschil in de commercieele onderiiandelin- tusschen Frankrijk en de Vcreenigde blaten op weg was naar een schikking. De typhus in Duitscbland. Het totaal aantal typhusgevallen in het "■"strict Münste'berg bedraagt 130. Er zijn D patiënten overleden en 30 hersteld, zoo- "at het aantal thans tot 80 is gedaald. Spionnagecomplot. Haar de bladen melden is in Letland, "Oor de inbeslagneming van documenten Popens de werkzaamheid der Gpoe in dat 'and, een uitgebreide spionnageorganisatie Ontdekt, welke werkte voor de Sowjetre- Seering. Er zijn 23 personen gearresteerd, Y°ot het meerendeel Letsche grensbewa kers en spoorwegbeambten. De Duitsche taal In Zuid Tirol. Volgens een bericht van de „Innsbruc- ker Nachrichten" heelt de prelect van Bo- len aan alle burgemeesters in zijn district Pen rondschrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat in het vervolg alle op schriften, advertenties bekendmakingen, dienstregelingen, naamborden enz. in het Duilsch verboden zullen zijn. Mot ingang van 1 October zal in alle Volksscholen in de provincie Bozen alleen "et Italiaansch als voertaal dienen. De leden van het Internationaal Arbeidsbureau te Berlijn. BERLIJN, 14 Oct. Hedenmiddag heeft de Rijkspresident de leden van den Be stuursraad van het Internationaal Arbeids bureau op een thee ontvangen. Staking in de Berlijnsche hout- industrie. BERLIJN, 14 Oct. Tijgevolge van loon- geschillen zijn heden ongeveer 18.000 arbei ders, werkzaam in de Berlijnsche houtindu strie, in staking gegaan. De schoolwet. In den Duitschcn rijksraad stemden Beie- ifn' Anhalt, Older.burg, Thuringen, Hessen, Hamburg, Bremen, Lübeck, Mecklenburg bchwerin, Wurtemberg en de Pruisische pro vincies behalve Berlijn en Saksen tegen het rijksschoolontwerp. De rijksraad had te beslissen over het commissievoorstel, dat rekening had gehou den mei wijzigingsvoorstellen van Pruisen. Verschillende voorstellen, om het oor spronkelijke regeeringsvoorstel te herstellen, zijn geleidelijk alle verworpen. Met de verwerping Van de schoolwet door den rijksraad is de zaak niet uit. De rijksre- geering zal, naar vernomen wordt, haar oor spronkelijk ontwerp aan den rijksdag voor- Vggen, cn daarbij mededeelen, dat de riiks- raad dat ontwerp heeft afgewezen. Een zelfde gang van zaken heeft dit jaar plaats gehad bij de suikerreebten. Niettegenstaande verwerping door den rijksraad heeft de rijks dag het ontwerp toch aangenomen ,waar de rijksraad zich bij neerlegde. Quirinaal en Vaticaan. Schrijvende over de „Romeinsche quaestie" Verklaart de Osservatore Romano, het or gaan van den Heiligen Stoel, dat het niet in ziet, waarom Italië niet den toestand in het «even zou kunnen roepen, waaraan de kerk dehocitc heeft voor de uitoefening barer geestelijke functies in de wereld! Deae quaestie, voegt het blad er bij, gaat alleen Italië aan en de vreemde mogendheden heb ben slechts in den gebruikelijken vorm akte te nemen van hetgeen Italië in overleg met den Heiligen Stoel zou vaststellen. In politieke kringen in Italië wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat een volle dige overeenstemming inzake de oplossing der Romeinsche quaestie aanstaande is. Tsjecho-Slcwakije en het Vaticaan. Volgens een bericht uit Praag, is het con flict tusschen Tsjecho-Slowakije en het Vaticaan definitief bijgelegd. De nuntius Marmigi zal nog in deze maand naar Praag terugkeeren. De stabilisatie in Pelen. WARSCHAU, 14 Oct, Het staat nu vast, dat de onderstaatssecretaris van financiën, te Washington, Dewey, tot finan cieel adviseur der Poolscbe regeering, zal worden benoemd. Nieuwe aardschokkeu in Oostenrijk. In het plaatsje Schwaclorf werden gister avond nieuwe aardschokken waargenomen. De eerste trilh'ngen die Ie 18.15 uur begon nen, war envrij zwak, doch de tweede schok, te 20.45 overtro! de voiigen aanzienlijk in kracht. In paniek vluchten de bewoners de huizen uit en brachten, ondanks hevige koude, den nacht buiten door Een aanslag op Tsena Bey De Albaneesche gezant, Tsena Bey, die tevens gezant te Belgrado is, werd, in een café te Praag, het offer van een aanslag. Een 17-jarige knaap, naar verluidt, een Macedoniër, liep, toen de gezant in de gaderobe zijn jas wilde halen op hem toe en loste, in zijn onmiddellijke nabijheid, een revolverschot op hem. De gezant zakte in elkaar. Het publiek wierp zich op den dader en leverde hem aan de politie over. Tsena bey werd naar het ziekenhuis overgebracht. Nader wordt geseind: Tsena bey is, tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis, overleden. Een wetsontwerp tot bcvorderirg van het diamant iijpen in de Unie. De graaf van Athlone, de Britsche hooge- commissaris, die zich bij de opening van het parlement der Zuid-Afrikaansche Unie bezig hield met de komende wetgevende maatregelen, stelde de wederindiening in het vooruitzicht van generaal Hertzogs in- landerswetten en van een wetsontwerp, dat uitvoering geeft aan de overeenkomst lot het bevorderen van het diamantslijpen in de Unie op groote schaal. Een waarschuwing van Coolidge. Gemeld wordt dat President Coolidge door een te Pittsburgh gehouden rede eenig opzien gebaard heeft me', de verklaring, dat het Amerikaansche volk zich niet langer met het probleem dient bezig te houden hoe men een nog grootere mate van maat- schappelijken welstand kan bere ken. De bes'aansquaestie van het volk heeft tot zwaartepunt de vraag hoe het in de toe komst zijn reeds bereikte welvaart zonden teruggang cf bui ensporigheden het best zal kunnen behouden. De Amerikaansche arbeider, zeide Coo- 'idge, heeft reeds een zekeren welstand bere'kt, zoodat voor het oogenblik geen ernstige conflicten tusschen kapitaal en ar beid te verwachten zijn. De burgeroorlog in China. Twee divisies van he' Sjansileger, die werden u'tgezonden om de verbindingslinies der Noordelijken te harcelecren, zijn aange komen op een punt op twintig mijlen af- stands van Peking, doch tfroote afdeelingen versterkingstroepen der Noorde'iiken zijn uitgezonden om hen terug te drijven. Vernomen word', dat volgens te Londen ontvangen officieele berichten uit China bet hoofdkwarl'er der Noordelijken te Moekden zegt, dat dezen Hoeailoe ten Zui den van Peking hebben veroverd. Hieraan wordt toegevoegd, dat de troepen uit S'rnsi Ka'gan zouden hebben ontruimd. Al deze berichten wekken de gedachte, dat het leger van Sjansi zware nederlagen lijdt. Een Kozfkkenopstand" in Koeba? Naar de particuliere correspondent van „L'Interansigeant" uit Kopenhagen bericht, is er een ernstige militaire opstand uitge broken onder de kozakken in Koeba, ge legen aan den Noord-voet van de Kauka- su.s. De opstandelingen weigeren om nar." hun regimenten terug te koeren. De Cepoe heeft talrijke troepen gezonden om den op stand te onderdrukken. Een tweede telegram maakt melding van het feit, dat in Siberië (Omsk, Jakoetsk en 'rkoetskl talrijke executies worden voor- be-eid. De Sovjets bewegen, dat zij eer monarchistisch complot hebben ontdekt, dat door Franschen en Engelschen was Op touw gezet. Talrlke personen zün gearresteerd. Als gevolg van deze laatste provocatie- affaire zijn onder anderen drie tsaristische officie-en gearresteerd, waarvan beweerd wordt, dat zij de hoofd-aanleggcrs van het complot zijn. EEN NIEUWE GROOTE RIJNSTOOMBOOT IN AANBOUW. Op de werf te Keulen wordt momenteel een nieuwe groote salonstoomboot gebouwd, welke den volgende! zenier door de Neder- landsche Stoombootreederij voor het snel verkeer in gebruik zal genomen worden. Zoo als men weet, is dit één van de twee beken de maatschappijen, welker booten de ook in Holland zoo populaire Rijtochtjes maken. In tegenstelling met dc „Küln-Düsseldorfer", welke uitsluitend het Duitsche gedeelte be vaart, beginnen de booten van eerstgenoem de maatschappij hun reis te Rotterdam Het schip wordt volgens de beproefde methode als raderboot gebouwd en wordt 79 M. lang, dus nog 3 M. langer, dan de onlangs ge bouwde stoomboot „Vaterland' van de „Köln-Düsseldorfer'welke overigens voor het nieuwe eender in te richten schip als voorbeeld heeft gediend. Deze nieuwe Rijn kolossus zal worden uitgerust met een stoommachine var 800 P.K. FRISSCHE LUCHT IN DE BERLIJNSCHE VERVOERMIDDELEN. De FleUner Ventilator. Tot nu toe had men, wanneer de wagens van een der openbare verkeersmiddelen te Berlijn overvol raakte, te lijden van de be- nauwde lucht; momenteel worden bij alle verkeersondernemingen proeven genomen om de wagens goed te ventileeren Er worden op de daken van de voertuigen overdekt: schroefvleugels volgens hef systeem Flett ner aangebracht welke gedurende den rit door de luchtzuiging in beweging worden gebracht en daardoor voortdurend frissche lucht in den wagen brengen. De ervarin gen, welke men hie-bij heeft opgedaan zijn van dien aard, dat binnenkort de verschil lende middelen van verkeer er mee zullen worden uitgerust. MUSSOLINI EN HET KATHOLICISME. Van katholieke zijde wordt meermalen de waarschuwing gehoord, dat men zich niet mag overgeven aan een voorbarig op timisme cm het feit alleen, dat Mussolini het Atheïsme uit de scholen verbannen heeft en de Katholieke Ke-k veroorloofde God en Zijn wet daar weer in te voeren Want met deze toelating verleent hij de Katholieke Kerk geenszins het recht het Evangelie te onderwijzen; integendeel, hi; meent daarmee de Kerk tot een waardevol- len factor van het politieke staatssysteem te maken. Zou hij ontdekken, dat dit on derricht nadeelig is voor de belangen van den staat, dan zou hij zijn verlof onmid dellijk intrekken. Om de ware gezindheid van Mussolini tegenover het Katholicisme te leeren kennen, moet men poolshoogte genomen hebben van zijn philosophic. Een van haar gronddwalingen is de meening dat het individu geen andere richtsnoer heeft, dan die welke de Staat hem toekent. Deze meening is in tegenspraak met de leer van de Katholieke Kerk, die ieder mensch zekere rechten toekent, hem door zijn Schepper verleend en die als zijn „na tuurlijke rechten" erkend moeten worden. Zoo bezit ook de Kerk zekere rechten, die zij van haar Stichter ontvangen heeft en die niet afhankelijk ziin van de welwillend heid van den Staat. Waagt een Staat het deze rechten aan te tasten of te vernieti gen, dan gaat hij zijn rechtmatige bevoegd heid tc buiten. Van meet af moet men tegen deze meening verzet aanteekenen, wil men hel kwaad, dat er uit voortvloeien kan, voorkomen. TWEE GEWEZEN KAMERLEDEN VOOR EEN MILITAIRE RECHTBANK. Volgens bericht uit Rome aan de „.Daily Telegraph" is een speciale militaire recht bank bijeengeroepen tot het behandelen van de zaak van twee vroegere Kamerle den, Molinelü en Innamorati, leden van de communistische partij, ee-slgenoemde als redacteur van het socialistisch-communis- tisch blad „Unita", Riccardo Ravagnani, en zes andere z.g, communistische agitators. Al deze personen werden tegen het eind van het vorig jaar te Rome gearresteerd, beschuldigd dat zij in het geheim commu nistische agitatie bedreven en tegen de fascistische regeering samenzwoeren. Molinelli en Innamorati waren vooraan staande extreme socialistische of commu nistische leiders tijdens de dogen der bolsje wistische agitatie in Italië en bekende figu ren in de Kamer. Zij bleven ongemolesteerd te Rome, totdat verdenking tegen hen rees, dat zij steun verleenden voor' clandestiene anarchistische pamfletten, die in Rome werden gedrukt en waarvan de politie het vorig jaar twee opslagplaatsen ontdekte. De woningen der vroegere Kamerleden werden doorzocht en volgens de politie werd daarbij het bewijs gevonden, dat zij geld hadden verschaft voor de anarchisti sche pers en de door haar verspreide pam fletten, welke bekend maakten, dat een anti-fascistische revolutie aanstaande was, gepaard gaande met een algemeenc staking in heel Italië, muiterij en desertie in het leger, en de naderende val van de regec- ring van Mussolini. De zaak is Donderdag begonnen. DE PROEF OP DE SOM. De regecring van de Zuid-Amerikaansche republiek Chili had voor eenigen tijd terug getracht de communistische kwestie op te lossen door de communisten naar het eiland van Robinson Crussoë te transporteeren, waar zij in volle vrijheid hun theorieën in daden konden omzetten. De President der Republiek, Tanez, publiceerde echter langs het volgende bericht: „Zes maanden geleden zonden wij een groep communis tische leiders naar het eiland Juan Fer nandez om er een onderzoek in te steil"1- Ofschoon wij vroeger de communisten met hun families lieten vertrekken, ofschoon wij hun gereedschappen, huizen en al bet noodige gaven om hun in staat te stellen hun plannen zonder toeven te kunnen ver* weeenlijken, verlangen alle communiricn dringend weer terug te keeren Wii hebben ze den 18cn September, verjaardag der on afhankelijkheidsverklaring van Chili, terug laten halen en zij beweerden blij te riin weer onder een gewonen bestuursvorm 'e kunnen leven." DE EERSTE VROUWELIJKE REISLEIDER IN DUITSCHLAND. Tot nu toe kende men in Duitscbland slechts mannelijke gidsen. Nu en dan hebben ook eenige steden, zooals bijv. Keulen. da" mes in dienst genomen om gezelschappen rond te leiden door musea en andere be zienswaardigheden. In Amerika daarentegen laten de groote reisburéaux reeds sedert eenigen tijd de gezelschapsreizen door vrou welijke „guides" leiden. De goede ervarin gen, welke men in de Nieuwe Wereld met dit systeem heeft opgedaan, hebben het Mit- teleuropaische Reisebiiro (MER) aanleiding gegeven om ook voor de MER-gezelschaps- reizen eenige vrouwelijke reisleiders in dienst te nemen. De eer, het eerst het nieuwe beroep van reisleidster te hebben uitgeoefend, komt toe aan Mej. Ilse Brösicke, een Berlijnsche. Zij heeft al meerdere gezelschapsreizen, gedeel telijk ook met Amrikanen, door verschei dene landen van Europa geleid, en naar wij vernemen, lieten de aan mej. Brösicke toe vertrouwde reizigers zich gaarne door deze jonge, elegante dame leiden, en ook de leid ster zelf stond met de zeer uiteecloopende reisgezelschappen op besten voet. EEN SENSATIONEELE ERFENIS- GESCHIEDENIS. De justitieele autoriteiten te Boedapest hebben het de laatste dagen druk met een buitengewone erfenis-aangelegenheid. In 1919 is een grootgrondbezitter Ladis- laus Ungvary gestorven, die een vermogen naliet van ongeveer 300 milliard kronen. Tusschen de erfgenamen ontstonden talrijke processen, welke eenigen tijd geleden ge ëindigd zijn. Thans is tegen een deel van de erfgena men een aanklacht ingediend wegens om- Icooping, verraad en aansporing tot bedrog. Tn verhand daarmede is nu een onderzoek ingesteld tegen een vertegenwoordiger van een der partijen in de processen, den oud minister Ferdinand Berolak, verder tegen een oud-afgevaardigde van de Nationale Vergadering, tegen een rechter en tegen een ministerieel ambtenaar, terwijl bij al die personen huiszoekingen zijn gedaan, waarbij lokumenten in beslag werden genomen, welke betrekking hebben op die processen. Arrestaties hebben tot dusver niet plaats gehad. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat den oud-minister indertijd bij het einde van het proces drie en een half milliard werden toe gewezen als aandeel in de proceskosten. EEN ROEKELOOZE DAAD. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat de General Steam Navigation Cy. te Londen zich voor de rechtbank te verant woorden had wegens het vervoeren van te veel passagiers op een harer schepen. Den 3en Augustus j.l., den dag na Bank Holiday, had het pleiziervaartuig „Eagle dezer maat- chappij te Margate 641 passagiers méér aan boord genomen dan wettelijk is toegestaan, zoodat de vaart ernstig gevaar opleverde voor de passagiers, temeer daar er niet vol- 'oende reddingsgordels aanwezig waren. Op den bewusten dag bevonden zich 2010 passa giers aan boord. Uit het verhoor bleek, dat de maatschap pij, die reeds gedurende bijkans honderd ;aren den dienst der plcziervaarten naar Margate en Ramsgate onderhoudt ,niet uit winstbejag had gehandeld, toen zij te veel passagiers had ingescheept. Het was slechts geschied ten gevolge van de slecht georga niseerde controle. De menschen drongen te veel op en het personeel was niet bij machte geweest den stroom tegen te houden. De rechter verklaarde, dat de maatschap pij een ontzettende roekeloosheid had ge toond en een groote verantwoordelijkheid op zich had geladen. Wegens haar onberis pelijk verleden echter veroordeelde hij haar tot een boete, die niettemin toch nog 105 pd. st. bedroeg. SCHILDERIJEN GEVONDEN. In het paleis, dat de oud-adclüjke Spaan- sche familie Irivorreu sinds drie eeuwen te Peru bewoont, werden onlangs drie mees terwerken van Murillo en van Dijck ontdekt. -De schilderij van Murillo stelt den H. Joseph Voor met het Jezuskind. Volgens aanteeke- ningen in de kroniek der familie werd het voor 300 jaar door den Markies de Villafuerta et de Ia Fuenta op een reis naar Spanje en Vlaanderen van den kunstenaar zelf ge kocht. Van de twee schilderijen van v. Dijck stelt het eene Magdalena voor, die haar juwee- len onder de armen verdeelt en het andere de aanbidding van het gouden kalf. Een Engelsche kenner heeft de waarde van de drie meesterwerken geschat op 250.000 Engelsche ponden. De October-aflevering van „De Maasgouw" deelt het volgende mede: Aan den heer Léon Leysen te Cadier en Keer is het te danken, dat aldaar een tot dusver onbekende neolitische werkplaats werd ontdekt. Eenige bekapte vuursteenen, welke hij in het Kecrder bosch had verza- zameld, gaven te kennen dat er een werk plaats moest zijn geweest. Hij bezocht het terrein met den conservator van het Pro vinciaal Museum van Oudheden en men trof er dezelfde afvalhoopen aan als in de bos- schen van Ryckholt en Sint Gertru. Het is te hopen, dat men spoedig, in overleg met den eigenaar, een systematisch onderzoek zal in stellen. Daarbij zal dan kunnen gerekend worden op de medewerking van den heer Léon Leysen, die onmiddellijk bereid was alvast zijne bewerkte vuursteenen aan het Museum af te staan. Tegen het einde van de maand Augustus werden door dr. Beckers opgravingen ver richt te Gulpen op het terrein, waar in 1922 Lij de grondv/erken voor den tramaanleg «en groot aantal Romeinsche voorwerpen voor den dag waren gekomen. Het resultaat was, dat geen Romeinsche graven werden aangetroffen, doch wel de fundeeringen van een Romeinsch gebouw. Te IlükhovenRoosleren is op een perceel I Loi3wla"d c°n oud fondament ontdekt. Fotjj bestond uit Maassteenen en was met kallc- mortel zeer massie. opgen.Jtseld. Ook was eenig aardewerk ter plaatse verzameld. Bij een bezoek, dat twee leden van het Genoot-j schap met den berichtgever aan de vind plaats brachten, bleek het, dat de fundee- ringsmuur niet afkomstig was van een Ro meinsch gebouw. Het was van veel lateren datum evenals de gevonden scherven, welke ten hoogste uit de 16de eeuw konden dag- teekenen. In verband met het feit, dat de omroep in Denemarken thans een staatsbedrijf wordt, is een commissie van toezicht op de programma's, bestaande uit vertegen woordigers van de overheid, pers, radio firma's en omroepvereenigingen, benoemd. Het bekende Amerikaansche kortgolf- station 2 XAD, heeft zijn golflengte van 22.02 in 21.96 M. gewijzigd. Het Engelsche B.B.C. kortegolfstation 68W, zal niet een energie van ca. 25 k\v. werken, op een golflengte van ca. 24 M. HIER, HUIZEN, HOLLAND Dit zal dan binnen enkele dagen door den aether daveren! En hetzij met het eenvou digste „éénpittertje," dan wel met de meest volmaakte „Super hyterodyne" opgevangen ieder zal, bij 't hooren ervan weten, dat daar „eigen volk" roept. En we zullen liet Katholieke leven en cul tuur, middels eenige instrumenten, onze huiskamer binnenhalen. Vernuftig, cultureel, opvoedend! „Hier, Huizen, HollandV' roept bij ons het besef op van machtig Katholiek gebeuren, schoon nog niet geheel volbrachte energie. Immers, er zal binnen enkele dagen uitge zonden worden, inderdaad, doch is hiermede tegelijk de eindpaal bereikt van financieele zorgen? Verre van dat! Dat beteekent dus, dat de zorgen nu dub bel worden. En financieel, en voor het samen stellen der programma's. Of het dan nu weer om uw beurs te doen is? Ronduit, Ja! Maarop een geheel andere, dan de gewone wijze. We kunnen ons voorstellen, dat het tel kens en telkens, door denzelfden persoon hameren op hetzelfde aanbeeld der financiën, ten slotte hen, wie gevraagd worden te ge ven, wel eens wat wrevelig maakt. Schoon de vragers in de noodzakelijkheid zijn, van te moeten vragen. Welnu, thans is er een kans, op buitenge wone manier, verrassend mede te werken aan het Katholieke bolwerk, dat K.R.O. heet. Waardoor wij met onze gift iets betee- kenen, satisfactie hebben van onze bijdrage. Er heeft zich n.l. een comité gevormd, ten einde bij het openen der Katholieke zender, aan den leider v. d. K.R.O. een zóódanig be drag aan te bieden, dat aan de cultureele roe ping van den K.R.O. zooals de leiders zich dat voorstellen, inderdaad kan worden voldaan. Reeds gewerd ons van vele zijden blijde instemming met dit plan, hetwelk echter een spontane Nederlandsche Katholieke volks uiting moet worden. Men versta ons goed. Het is geen persoons huldiging, van wie dan ook, het gaat hier uit sluitend om het omhoog brengen van wat van ons is, n.l. de Katholieke Radio Omroep. De bedoeling is, dat alle Katholieken, een extra bijdrage doen, geheel buiten hun ge wonen steun om, of, zij die nog niet deden, dan spontaan een eerste extra steun geven. Komt, Katholieke landgenooten, daaraan willen wij toch allen wel medewerken, iets geheel bijzonders doen, als daar straks de aether van katholiciteit trilt! Om iets te beteekenen moet het bedrag natuurlijk in de duizenden loopen. En dat kan ook heel goed, als geen enkele Katho liek achter blijft. Als allen eens het luttele bedrag vandoch laat ons geen getal len noemen, brengt gij dit in overeenstem ming met uw plichtsgevoel. De manier waarop? Eenvoudig een postwissel aan den heer P. L. Hofmeyer, Ruysdaelkade 261, Amster dam, of bijschrijving op diens gironummer 133054, is voldoende, om dan de stapels postwissels en girobiljetten, den leider van den K.R.O. bij 't eerste„Hier, Huizen, Hol land aan te bieden. Aan u, katholieken, de vervulling der ver wachting, naar „stapels". FRANS LEM, Voorzitter, JOH. LEM, Secretaris. P. L. HOFMEYER, Penningm. Ruysdaelkade 261 Amsterdam. Gironummer 133054. (tevens 2e voorz. der afd. Amsterdam, v. d. Ned. Radio Ver.) Garruli Filius beziet het luxe spoorboek je als volgt in het „Vad.": Wat is luxe? Weet U het? Goeddat neem ik aan. Vast staat, dat velen geen flauwe notie hebben, van wat eigenlijk luxe is. Dat is treurig. Zoo waren er menschen in Utrecht, goeie beste, brave kerels, die wonen voor een liefdadig doel iets luxueus' doen. Nu grijpt natuurlijk iedereen altijd onwillikeurig naar zijn eigen naaste omgeving. Deze heeren stonden op dood spoor. Rook en roet had alles vergrijsd en dof gemaakt. Een locomotief stond al urenlang tragisch te sissen Een rangeerder toette op zijn klagende hoorn. Enkele koeien in een vee- wagen loeiden ilauwtjes. Waar zouden nu die goeie, beste, brave kerels luxe vandaan halen' spoorboekje! Een verschrikkelijk leuk idee! dezelfde gegevens, als ,.e®e boekje, alleen is het daarvan een verklemde reproductie. Dat is luxu- eus. ant je moet er een vergrootglas ZONDAG 16 OCTOBER. HILVERSUM 1060 M. 10.00ia.oo Dienst in de St. Martinuskerk Sneek. Zangkoor St. Caecilia o. I. v. Kape laan Stoverink. P. v. Bergen-orgel. Kapelaan Jos. M. Ver hoef-predikatie „Doet aan den nieuwen mensch, die naar God geschapen is in ware gerechtigheid." Eph. IV, 23. Het koor zingt de „Missa Papae Marcelli" 6 st. gem. van Palestrina, uitgenomen het „Credo", dat genomen wordt uit de „Missa Brevis", van Palestrina. Na de H. Mi. „Laudate Dominum", 5 st. gem. koor van Alp. Vranckent De Gregoriaansche wisselzangen zijn als volgt Voor het „Kyrie" (Introïtus) Ps. 3628, 39, 40. Ps. 771. Na he- „Gloria" (Graduale) Ps. 402. Na het „Credo" (offers tonum). Na het „Domine non sum dignus" (Communio). 12.30—2.00 N.O.V. Kamermuziek door het „Residen tie str;'kkwartet". B. de Roo-ie viool. S. Rodrigues-2e viool.M.L.Spier-alt. W. Wegerif-cello (allenleden van het Residentie-orkest) cn G. v. Renesse-piano. 2.00 Aan sluiting van de Stadsschouwburg te Utrecht „Die Dol- larprinzessin", operette in 3 acten van A. M. Willner cn F. Grünbaum. Muziek van Leo Fall. 4.50 Dienst in de Geref. Kerk te Laren. 8.00 Nieuwsber. en sportuitsla gen. 8.10 „De Tooverfluit", opera in 2 bedr. van W. A. Mozart. Pamina-Lotti Muskens Sleurs. Koningin der nacht Hélène Cals. Papagena-Betty v. d. Bosch Schmidt. Tamino-Lous v. Tulder Sarastro-Gerard Leenders. Pa- pageno-Ed. v. d. Ploeg. Spreker Rich. v. Helvoirt-Pel. ie dame Dina Diependaal. ie knaap Lea Zweers. Monostates Iw. Monasch ie geharnaste en priester P. Keizer. Koor der Amersfoortsche Opera ver. Het zeer verst. ANRO-or- kest o. 1. v. J. J. v. Amerora. Algem. Voorber. Chris de Vos. Regie L. Roberts. DAVENTRY 1600 M. 3.50 Het Casano Octet en O. Groves-sopraan. S. Robertson-bariton. 5.10 Pianocon cert door A. Rubinstein. 5.40 Vertellingen uit het Oude Testament. 5.506.20 Kinder-kerkdienst. 8.15 Kerkdienst. Gewijde muziek. Het radio-kwartet. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Con cert. Orkest en M. Bennett-sopraan. A. Grande-viool. 10.50 Epiloog. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Gewijde mu ziek. Koorzang. 1.052.10 Orkestconcert. 5.05— 5.55 De Homonyme Jazz. Dansmuziek. 8.50 Kinder halfuurtje. 9.2011.20 Dansmuziek en orkestwerken. LANGENBERG 469 M.t DORTMUND 283 M. cn MUNSTER 242 M. 3.209.20 Morgenwijding. Vo caal kwartet. 12.301.50 Trompettercorps Fensch. 3.50—4.50 Vocaal concert M. G. V. „Frohsinn". 6.35 7.20 Voorlezing door H. Mann. 7.35 Symphonie- concert. Werag-orkest, koor K. Hansen-sopraan. L. Ara- mesco-tenor. Daarna tot to.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 8.20 Morgen wijding. 10.50 Het Havemann-kwartet. 8.505.20 Orkestconcert. 7-50 De Wiener Singerknaben. Vocaal concert. 8.20 Populair orkestconcert. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Operaconcert. 12.25 Orkestconcert. 2.20 Vroolijk concert. 7.20 „Arnold Böcklin". Prof. Pauü. H. Platcn- muzik. leiding. Daarna orkestconcert. BRUSSEL 509 M. 3.20 Populair concert. 8.35ro.35 Galaconcert. Orkest. Mile. Mergan-zang. Steecis fiet JVieuwsie 1st Jtadlo. /fef~3fefi7ftf?es*&ev*iaróoirpc£^ MAANDAG 17 OCTOBER. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35—2.00 Lunchmuziek door het trio K. v. d. Hoek-viool. J. Frank- cello. P. de Gruyter-piano. 3.15—3.45 Lezing door Mej. Tonic Nieuwenhuis Het ontstaan en voorkomen van spraakgebreken. 4.40—5.55 Kinderuurtie door Mevr. Antoinette van Dijk. 6.006.45 Gramofoon- muziek. 6.457.15 Lezing door den heer G. de Clercq over Rookvrij stoken. 7-15—7.45 Engelsche proefles voor beginners. 7.45 Politieber. 8.10 Concert door het ANRO-orkest o. 1. v. Nico Treep. Sophia Haase Pie- neman-sopraan. Mevr. Ida Fortuin v. Dantzig-piano. 8.45 Pianoconcert door Mevr. Fortuin v. Dantzig. Eg- bert Veen-a. d. vleugel. 10.30 Persber. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en so-, listen sopraan-tenor-piano). 1.202.20 Orgelconcert. 2.50 Lezing Travelling scholar. 3.35 Dansmuziek, duetten. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Concertorgelbespeling. 6.40 Berichten. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Concertorgelbespeling. 7.20 Causerie. 7.35 Pianosonates van Haydn. 7.45 Duitsche les. 8.05 Militair orkestconcert. E. Black-alt. W. Watcyns-bariton. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsber. 9.5511.ao „Faust'van Goethe. Orkest, koor en solisten. 11.20—12.20 Dans muziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—ix.00 Con cert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5*05—5.55 Con cert. 8.5010.50 Concert. Opvoering van een operette. Orkest, koor en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.30—1.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert. Cithermuziek. 7.358.20 Declamaties. 8.20 Vroolijke avond met Maria en Josef Plaut sopraanzang en declamatie). Daarna tot 10.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. xi.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Tooneelavond „Otto Brahm". 9.50—11.50 Kermbach-orkest en P. Lordmann-bariton HAMBURG 395 M. 3.35 Orkestconcert. 4.20 Con cert. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Concert. 7.20 Con cert door het Gleiwitches Kamerorkest, o. 1. v. A. Seeker. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert piano-viool- ceilo). 8.20—10.35 »/Le neveu de Bataglia", operette van Künneke. VAKKUNDIG RADIO-MOORS Telefoon 14609 - ADRES Koningstraat 27 - Haarlem voor aanschaffen. Krieweltje: Loopt niet op Z< feestdagen. Krabbeltje: Loopt juist wèl op 2 feestdagen. Schemertje: Alleen op Pinksterd D-trein. Haatje: Alleen tot 3 April met restaura tie-rijtuig. Yeegje: Uitsluitend 2e en 3e klasse. Enz., enz. Het is een lieve lust, om onze spoor boekjes te bestudeeren! Vooal dat écne zinnetje: dat ze niet instaan voor drukfou ten, is pleizierig. Men vindt het terug in de luxe editie. Maar dan verkleind. Ai, mocht ik deze goeie, beste, brave kerels eens leeren, wat eigenlijk luxe is! Ik zou ze mee naar Des Indes nemen en lek ker laten dansen. Ik zou ze brengen naar onze modeshows en al de overige Haagsche pretjes, waarvan ze daar in Utrecht geen Ahnung hebben! En dan zou ik ze vertel len: weet je wét eigenlijk luxe is? Als je je kunt permitteeren, een ander den trein voor je te laten nazoeken en niet zélf hoeft te turen. En als de zaak dan tóch reddeloos verlo ren is en er persé een luxe-spoorboekje moet komen, dan zou ik willen voorstellen, het juist een beetje minder volledig te maken. Duidelijker. Enkel sneltreinen. Enkel greote lijnen. En dan op de even bladzijden: illustraties. Pag. 2, Gestyleerde figuur: het abstract begrip „stations-chef" door Chris Lebeau. Pag. 4. Zinnebeeldige groep: „Kaarten de handelsreizigers" door Molkenboer. Pag. 6. „Halte Pijnacker bij Nacht" door Willy Sluiter. Pag. 8. „Portret van een Man, die poogt te dutten in den Electrische", door Daantje Bakman. Enz., enz. Dan zou er sprake kunnen, zijn van luxe! Maar ik zei het al: het was zoo walmig in Utrecht, die locomotief stond te rooken en te roeten, een conducteur blies naar geestig op z'n fluitje, een witkiel zong me lig: „Ween niet Moe-oeder, dat ik in den bajes moet!". En toen verloren ze het idee van luxe. Het kan den beste gebeuren. Naar het Engcisch van FLORENCE WARDEN (Narduk verboden.) 6. Dit bevredigde hem echter niet. Groote menschen ziin niet altijd zoet, •herkte hij somber on. Nóu. jou papa is toch altijd heel zoet, zei Mabin, om hem cp die manier °P dit onderwerp terug te brengen. Hel %vas wel héél pijnlijk, maar ze moest toch ïfceer van het kind zien gewaar te worden. Hij knikte beslist. Ja, Papa is altijd heel erg zoet. Waar- is hij niet meegekomen? Deze was een '"oeilijke vraag om te beantwoorden. Hij zal dadelijk komen, zei ze. Vertel •"e eens, waar zou hii met jou naar toe Caan? Dc iongen kroop dicht legen haar aan en putte zich uit in minutieuze, maar nau welijks begrijpelijke confidenties. Hoe aan dachtig ze ook luisterde, al wat ze er uit op kon maken was dat: Papa en Dibs naar een gcot, goot huis gingen, ja! O, een heel goot huis met konijnen en paarden, pauwen en biggen en boomen met appels er aan, die ie zoo maar od kon eten en ander lekkere vruchten, wat op Mabin den indruk maakte van een oppervlakkige be schrijving van kruisbesstruiken, bestemd voor een kind. dat deze nog nooit gezien had. En wie woont in dat groote huis met de konijnen en pauwen en al dat moais, Dibs?, vroeg ze, terwiil hij uit zichzelf op haar schoot klauterde en met de groote, platte knoopen van haar mantel begon te spelen. Mijn opa woont in dat gooté huis. En Papa zegt, dat Dibs een pony krijgt om op te rijden, enenzijn geheugen het hem in den steek, maar na een oogen blik vervolgde hij tromfantelijk: en een groote hond met nèt zulke krullen als Dibs. Wat leuk!, zei Mabin. Terwijl ze naar het gebabbel van den jongen luisterde, nam ze zich heilig voor het kind te helpen om het vriendelijk tehuis te vinden, dat hem beloofd was. Want ze begon vaag de omtrekken van een geschiedenis te onderscheiden en ze veronderstelde, dat de man met den blon den baard, die jaren lang uit Engeland weg was geweest, met zijn zoontje op weg was naar het huis van ziin vader, toen hij aan gevallen en neergeslagen werd. Weet ja niet hoe het groote -tuis heet, waar Opa woont?, vroeg ze. D:bs wilde niet Laten bliiken, dat dit be langrijke» punt hem onbekend was. blij knikte aarzelend en zei: Ja; een heel goot huis, zoo goot- Het heeit geen naam, voegde hij er bij, <:,n, handig de lacune in ziin kennis te verber gen. Is het hier ver vandaan, vroeg Mabin, Nee. zei hii. Papa en Dibs gaan met den trein, die heel vlug rijdt. En wat is Dibs zijn achternaam? vroeg ze. Ik heet Züius Moore. Zuius Moore? herhaalde ze onfie" loovig. Mijn naam is nog janger, maar Papa zegt da! dit genoeg is. vertelde Dibs. En hij noemt me Dibs. Ik wij graag Dibs ge noemd worden. Goed hoor. Dibs. En hoe heet je Pappie? Ik bedoel, hoe of andere men schen hem noemen, vroeg ze, Meestal noemen ze hem „menee? antwoordde Dibs vindingrijk. Ja, maar dat is toch zijn naain niet? Nee, zei de jongen. Toen zweeg hij, want hij ontdekte, dat hij niet in staat was deze nieuwe moei lijkheid op te lossen. Hij heet zeker ook Moore? opperde ze Zijn antwoord klonk zoo onzeker, dat rii er uit afleidde, dat hij er geen raad mee wist. Ja.... ia.... zei hii. En een oogen blik later vervolgde hij: Dat is niet ziin heeje naam. Het is m.aar een kjein stukie. Wet je hem verder niet meer? Maar Zujus Moor» werd onrustig onder c it kruisverhoor, dat geen flatteerend beeld gaf van zijn kennis. Papa zal ie here wel verder vertel en, zei hij in vol vertrouwen. En toen vroeg hii. blii de rollen te kun nen cm'raaien: En hoe heet jü' Mabin Wrest. Hij lachte. Mabin V/rets? Wat een gekke naam! Hii staarde haar aan en zei toen: Ik dacht, dat iii de tante was, die ik 'ou zien. als ik met Pana naar Opa's goote huis ging. Hoe heette die tante?, vroeg Mébin vurig. Weer was hij de kluts kwijt. Tante, antwoordde hij, na er een oogenblik over gedacht te hebben. Ze wist niet wat ze zeggen of doen moest. Het was misschien t beste om de direc trice van het hotel uit te hooren. Maar het werd Mabin boe langer hoe duidelij ker, dat de man met den blonden baard nog maar pas van boord was, zoo gauw mogelijk ziin intrek in een hotel genomen had en zijn jongen daar bad achtergela ten, om een ontmoeting te hebben. Aan het kantoor waar ze hem gezien had moest ze nadere inlichtingen zien te krijgen. Maar ze kon het kind toch niet alleen achter laten, vooral niet na de gebroken smeekbeden van ziin vader om toch vooral goed voor zijn schat te zorgen. Ze be schouwde het, alsof ze een plechtige op dracht ontvangen had. Terwiil het kind aanhalig zijn arm om haar hals sloeg en doorbabbelde over de konijnen, die hij bij Opa zou krijgen, be sloot ze, dat het het beste was om den jongen mee te nemen naar haar moeder. Ze zou dan een brief achterlaten bij de directrice om aan den vader te geven als die terug mocht komen. Ze begon direct aan de uitvoering van naar pïan. j)e jon_ gen wilde met alle geweld met haa<r mee naar beneden toen ze pen en papier ging vragen. Ze schreef, dat ze den jongen voor 't oogenblik mee naar huis zou nemen en gaf haar adres op. Het briefje gaf ze aan de directrice, die, overeenkomstig haar verwachting, geen bijzonderheden kon ver tellen over den vreemdeling, die den jon gen meegebracht bad naar bet hotej en hem daar 's morgens bad achtergelaten. Tfi had er niet het minste bezwaar te gen, dat de iongen met M.abin mee zou gaan, daar de vader gezegd had, dat zijn zuster zou komen om het kind te halen, j Ze was tc blij, dat ze van de verantwoor- en en ren ding af was, om veel te vragen. En zoo reed Mabin met de autobus naar Maida ale met een .vreemd kind bij zich, deed haar best zijn vele vragen te beant- woor en en hem ervan te overtuigen, dat hii spoedig zjjn vaJe, en grootvader zou zien, en het groote huis met de konijnen, waarop hij zijn zinnen had gezet. Het ver- '"ki6 ^laar' "kH het kind zoo met een onbekende meeging en ze concludeerde eruit, dat de reis en misschien ren zwer vend leven hem aan de zorg van vreemden 'gewend hadden, waardoor hij zoo volg zaam was geworden. Ze was reeds te weten gekomen dat hij geen moeder meer had. Mammie is bij de engeltjes legde hii uit. En uit de ant woorden, die hij op de verdere vragen gaf maakte ze op. dat hii veel met zijn vader gereisd had in de streek, waar hij van- daan kwam. vermoedelijk Zuid-Amerika, en dat het kind nooit tevoren in Engeland was geweest, toen ze met den jongen hand in hand den weg afwandelde, dichtbij het kanaal, waar zij en haar moeder woonden, was ze ongeruster over de manier, waar op haar moeder zou opnemen, wat zij ge, daan had. dan over het kind zelf. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7