Buitenlanclsch Nieuws. Kamer No. 19 I RADIO-OMROEP. FEUILLETON. 1 GEM. BUITENL. BERICHTEN. UIT ONZE OOST. Mei de rails als hoofdkussen. De brand in het Grand Hotel Bastagi te Bastagi. Het afscheid van den commandant der Indische Zeemacht. KUNST EN KENNIS. Boekbespreking. DAMMEN. De conferentie te Genève ge opend. Rede van oud-minister Colijn, Oud-minister Colijn opende gisterenmor gen de internationale conferentie tot af schaffing der in- en uitvoerverboden, waaraan 34 staten, onder welke de niet- leden van den Volkenbond, Amerika en Egypte, deelnemen. Hij hield daarbij een rede, waarin hij een overzicht gaf van de ontwikkeling van dit vraagstuk, dat sedert twee en een half jaar door de bevoegde VoHtenbondsorga- nen in alle bijzondernedtn is bestudeerd en dat thans rijp is voor een internationale actie. De heer Colijn wees er op, dat niet zonder reden is opgemerkt, dat er een be langrijke gaping is tusschen de optimis tische en edelmoedige verklaringen, die te Genève zijn afgelegd, en de daden, die daarop zijn gevolgd. Vóór het bestaan van den Volkenbond als centrum der interna tionale activiteit, toen de verwachtingen nog veel meer de internationale mogelijk heden te boven gingen, kon men dergelijke gapingen gemakkelijker begrijpen. Thans heeft de Volkenbond zeven jaar activiteit achter zich. Ieder veroordeelt de practijk der in- en uitvoerverboden, behalve als tijdelijken maatregel en in bijzondere om standigheden. In deze omstandigheden kan niets meer dergelijke maatregelen, die in den bijzonderen toestand van direct na den oorlog verdedigd konden worden, recht vaardigen. Spr. deed uitkomen, dat van deze con ferentie verwacht wordt, niet dat zij een conventie zal sluiten, waarin de bestaande nationale regelingen gecondenseerd zijn, maar dat ze maatregelen zal overwegen, die een positieven vooruitgang vormen, van internationaal standpunt bezien, vergeleken met de nationale politiek der verschillen de landen, die daardoor noodgedwongen •gewijzigd zal moeten worden. Daarbij zal niet alleen rekening moeten worden gehou den met het tijdelijk nadeel en het ver lies, dat de afschaffing der verbodsbepa lingen met zich brengt voor sommige par ticuliere belangen of voor sommige spe ciale landen, maar ook met 't voordeel, dat zich voor ieder bijzonder kan voordoen, wanneer alle landen afzien van een en dezelfde practijk. De heer Colijn besloot met de opmer king, dat de publieke opinie deze confe rentie zal beschouwen als de toetssteen voor den wil der regeeringen om de be sluiten der Economische Wereldconferen tie van Mei van dit jaar in practijk te bren gen, en dat een ernstige klap aan de repa- tatie van den Bond zou worden toege bracht, wanneer zij er niet in slaagde een onmiddellijke en doeltreffende actie tegen de verbodsbepalingen te organiseeren. Eene plechtigheid in het Panthéon Een vaderlandslievende en tegelijk in- ïellectueele plechtigheid is Zaterdagmiddag in het Panthéon gehouden, waar op tref fende wijze hulde is bewezen aan de na gedachtenis van 560 letterkundigen, die in den oorlog gesneuveld zijn. Het zijn niet allen Franschen; er zijn o.a. dertien Noord- Amerikanen bij, die zijn gesneuveld in de gelederen van het Vreemdelingenlegioen vóór dat hun land mee in den oorlog ging, voorts dertien Fransch-schrijvende Belgi sche letterkundigen, drie Catalanen, een Columbiër en een Peruviaan. De hulde bestond in het volgende: de verschillende litteraire en artistieke ge nootschappen hadden een verklarng op gesteld, waarin de nagedachtenis der doo- den wordt geëerd, deze verklaringen zijn in een koker gedaan, welke is dichtgesol- deerd. De koker is in een muur gemetseld, waarin de namen dier 560 dooden staan gegrift. Tot de genootschappen, die aan de hulde hebben deelgenomen, behooren de Académie Franqaise, de Académie des in scriptions et belles-lettres de Académie de» b«aux-arts, de Académie des scienses morale et politique», de Académie Gon- court, de Académie de Belgique, de So- ciété des gens de lettres; voorts het ver bond van tooneelschrijvers, van Fransche romanciers, van componisten, van journa listen, en ten slotte het verbond van in- tellectueele arbeiders. Nadat 's ochtends in de Notre-Dame een H. Mis was opgedragen door Kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs had des middags onder ontzaglijke belangstelling en in tegenwoordigheid van bijkans alle groo- te kunstenaars en mannen der wetenschap, die het moderne Frankrijk telt, de inwij ding van den muur piaats door Doumergue, president der reppbliek. Een indrukwekkende ceremonie was het toen Thierry Sandre, voorzitter van de 'Association des écrivains combattants, ach tereenvolgens de namen opriep van de ge vallen schrijvers, waarop telkens een van de aanwezigen antwoordde met „Mort au champ d'honncur". Het oproepen van de 560 namen nam drie kwartier in beslag. Nadat de koker met de verklaringen, waaraan die van Doumergue en Poincaré waren toegevoegd, in een vlag was ge wikkeld, hield minister Herriot een rede ter huldiging der gevallenen. Een rede van Poincaré. Ter 'gelegenheid van de onthulling van een gedenkteeken der oorlogsdooden te Barleduc, sprak Poincaré een rede uit, .waarin hij o: s. zeide, dat de bewoners dier Fransche gebieden, waarover 't front liep, vóór alle anderen den oorlog vervloek ten en wenschten, dat een geest van vrede allen volken zou deelachtig worden. De in Frankrijk zoowel reeds genomen als nog spoedig te nemen maatregelen ter beper king v-an het leger en van tJen dienstplicht tijd noemde spreker als bewijs voor den vredelievenden geest van Frankrijk, welke nog steeds onvoldoende algemeene erken ning en navolging vond. Poincaré sprak ten slotte de hoop tcit, dat men het groote gevaar zou gaan inzien, ver bonden aan de pogingen hier en daar aan gewend, om te tornen aan den den status van Europa bepalende verdragen, en dat in het bijzonder de getroffen regelingen in zake de oorlogsschadevergoedingen, die den Franschen naar recht en billijkheid toekwa men, eindelijk en definitief zouden worden nagekomen. De Fransche nota aan Amerika. De Fransche nota in antwoord op de jongste nota der Amerikaansche regeering, is overhandigd. De Amerikaansche zaakgelastigde heeft een onderhoud gehad met Bokanowski. De aanslag op Tsena Bey. Bebi, de moordenaar van Tsena Bey, is Zaterdag tot 4 uur in den namiddag ver hoord. Hij verklaarde, te Rome te hebben gestu deerd. De huidige Albaneesche regeering en Tsena Bey waren z. i. verantwoordelijk voor den ongelukkigen toestand van zijn land. De autopsie van het lijk van den ver moorde heeft gisteren plaats gehad. Minister Benesj heeft de Albaneesche regeering zijn deelneming met den dood van Tsena Bey betuigd. Fransch-Dnitsche toenadering. Dezer dagen verschijnt te Parijs een tijd schrift onder den naam „Revue d'AHe- magne", dat ten doel heeft zijn lezers nader met Duitschland in kennis te brengen. Aan de uitgave nemen een aantal Fran schen van naam uit alle politieke en we tenschappelijke kringen deel, terwijl zij onder leiding staat van prof, Maurice Bou cher, den bekenden germanist, en Mau rice Betz. Onder leiding van Heyr Weerwarth, Fritz Norden, Edgar Stern, Rubarth en eenige leden der Parijsche redactie zal in Duitsch land een overeenkomstig tijdschrift onder den naam „Deutsch-Französische Rund schau" worden uitgegeven. Oud kasteel afgebrand. Zondag is het in de nabijheid van Augs burg gelegen, uit de 16e eeuw dateerende kasteel Affing in vlammen opgegaan. Bij den brand kwamen vijf personen in de vlammen om en werden er 11 ernstig ge wond. Toen de brand uitbrak werd er op het slot juist een jachtmaaltijd gehouden. Een later bericht spreekt van zes slacht offers, die nog onder de puinhoopen be graven liggen. De geheele bibliotheek met duizenden kostbare boeken is vernield. De schade wordt op één millioen M. geschat. De moord op Zena Bey, BELGRADO, 17 Oct. De moord op den Albaneeschen gezant te Praag, heeft hier een uiterst pijnlijken indruk .gemaakt. Vooral direct na de moeizame bijlegging van het conflict, ontstaan door het optreden der Bulgaarsche komitadzji's, beschouwt men den aanslag als een nieuwe poging tot verstoring van de consolidatie van den Balkan. De geheele pers wijdt het gebeurde aan Rome en stelt de Italiaanscbe politiek ver antwoordelijk waarbij men niet nalaat, er op te wijzen, dat de vermoorde een warm voor stander was van het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen tusschen Albanië en ZutdSlavië en reeds uit dien hoofde gekant was tegen de Italiaansch gezinde politiek van Achmed Zogoe. De „Wrema" schrijft, dat zoowel het Bulgaarsch-Macedonisch Comito als het pro-Italiaansche regime van Achmed Zogoe, gericht zijn tegen de groote idee „de Bal kan voor de Balkanvolken" en hunne onder linge toenadering. De Italiaansche gezant, te Belgrado heeft bij den Zuidslavischen minister van bvi- tenlandsche zaken geprotesteerd tegen den toon in de Zuidslavische bladen welke Italië de schuld geven van den mooraanslag te Praag. Majesteitschennis, Uit Cairo wordt aan de „Times" gemeld, dat tegen de redacteuren van de ,.As Siassa", het officieel orgaan der liberale partij, en de „Al Balagh", het voornaamste orgaan van de Wafd, een vervolging is inge steld, wegens majesteitschennis. De ver volging tegen eerstgenoemd orgaan houdt verband met een hoofdartikel, dat zich bezig houdt met bepaalde inmenging in de zaken van de regeering. en uitspreekt, dat deze inmenging van de grondwet een vodie papier maakt; de vervolging tegen laatst genoemd blad, wegens den laatsten tijd daarin verschenen artikelen, waarin ge ageerd werd tegen het vieren van den ver jaardag van de troonsbestijging van den koning. De Volkspartij en de rede ven Moestafa Ksmal. t °r n??.^a ',et congres begonnen van de [repubhkemsehel volkspartij, dat wordt epresi eer door den Turkschen president Moestafa Kemal Het wordt bijgewoond door meer dan 500 afgevaardigden. Moestafa, Kemal zal in dit congres een rede houden, welke op papier niet minder dan duizend bladzijden beslaat en welkér voorlezing, naar verwacht wordt, dan ook zeven dagen in beslag zal nemen. De ghazi zal daarin een overzicht geven van de ge- 'schiedenisi van Turkije, te beginnen iniet den dag, waarop hij te Samsoen voet aan land zette om den strijd voor de nationale onafhankelijkheid te aanvaarden. Hij zal spreken ov.er het verzet der progressieve partij onder leiding van Reoef bey, Rafet asja, Adnan bep en Halide Hanoem tegen de afschaffing yam het kalifaat, de vervan ging van de fez door den hoed, de secula risatie van religieuze instellingen en de emancipatie van de Turksche vrouw, CONSTANTINOPEL, 17 Oct. Moestafa Kemal, de president der Turksche republiek heeft op den partijdag vam de Turksche Volkspartij een r.ede gehouden, welke niet minder dan zeven uur in beslag nam en waarin hij een uitvoerige uiteenzetting gaf van hetgeen hij tot stand heeft gebracht sinds het jaar 1919, toen hij aan de kust der Zwarte Zee landde. De binnenlandsche toestand van Turkije was destijds nood lottig. De Sultan en zijn adviseurs deden niets om het land uit de impasse te redden, ter wijl de geallieerden aldus de president zich niet gehouden hebben aan de uit den wapenstilstand voortvloeiende bepalin gen, Het leger verkeerde eveneens in een chaotischen toestand. Er werd daarop over wogen van Turkije een protectoraat van de Vcreenigde Staten of Engeland te maken, doch Kemal's vrienden bleven hem trouw, zoodat de nationalistische beweging ten slofte doorgezet kon worden en het congres te Sivas besloot daarop iedere poging aan te wenden om Turkije yam buitenlandsche troepen te bevrijden. De Ku Klux KI an. Het onderzoek, ingesteld door de bijzon dere „Grand Jury'', naar de gewelddadig heden en werkwijzen van de „Ku Klux Klan", had tot resultaat, dat honderd en twee bevelen tot in hechtenisneming werden uitgevaardigd wegens medeplichtigheid aan twintig of meer geeselingen. De toestand in China, Volgens officieele berichten werd Kalgan wederom door de troepen uit Mansjoerije op die uit Sjansi heroverd. Een Britsch oorlogsschip naar Tsjefoe. Het Britstehe pantserschip „Vindictive" is te Tsjefoe aangekomen met het doel een eventueele aanval te verhinderen op het plaatselijke filiaal van de Bank van Hong kong en Sjanghai, waar een gedeelte van den zoutaccijns is gedeponeerd. Deze maat regel houdt verband met de houding van de plaatselijke vertegenwoordigers van Tsjang Tsocn Tsjang, den gouverneur van Sjantoeng, die thans de gewoonte heeft de opbrengst van den zoutaccijns op te eischen, waarbij hij dreigt met het gebruik van geweld. Naar den'terugkeer van den ex-keizer? Een voorspelling van den ex-kroonprins. LONDEN, 17 Oct. eD „Sunday Chronicle" drukte gisteren het interview af, dat een medewerker van dit blad heeft gehad mei den ex-kroonprins, waarin deze voorspelde dat het niet zoo lang meer zal duren, dat zijn vader, de ex-keizer, in triomph zal te- rugkeeren naar Potsdam, om in dienst va'n den vrede werkzaam te zijn. De conferentie voor de afschaf fing van in- en uitvoerrechten. LONDEN, 17 Oct. Heden is, zooals be kend, te Genève een belangrijke conferen tie geopend, welkP tot taak zal hebben de kwestie van de afschaffing van de in- en uitvoerbeperkingen onder de oogen te zien. Vooral sedert den oorlog hebben tal var. landen getracht hun eigen nationale indus trieën intact te houden door aan de invoe ren paal en perk te stellen, door het invoe ren allerlei beperkingen, welke evenwel niet moeten worden verward met de ge wone douane-tarieven. Daarbij komt, dat de talrijke schommelingen der wisselkoersen op het Continent tot het onvermijdelijk ge volg hebben geleid, dat in de landen, waar de koers niet zoozeer aan schommelingen onderhevig was, maatregelen werden geno men, welke zelf-protectie ten doel hadden, wijl men anders niet aan de concurrentie der landen, waar het geld sterk gedeprici- cerd was, het hoofd had kunnen bieden. Anderzijds mioest in die landen, waar het geld weinig waardc had, uitgezien worden naar de middelen, om de goederen, welke zij voor eigen bestaan noodig hedden, bin- ben de grenzen te houden. Het is aan deze en dergelijke oorzaken te wijten, dat het systeem van in- en uit voerbeperkingen, zoo dikwijls veroordeeld door economische en financieele experts, tot dusverre een belangrijke hinderpaal is gebleken bij het streven, om den interna tionalen handel, te herstellen.. De Volkenbond heeft daarom besloten om deze conferentie, welke tot doel heeft de wegen te vinden om al deze onnoodige be perkingen op te ruimen, bijeen te roepen. Een hierop betrekking hebbende conventie zal daarom, vooral wat de uitvoering der door d„ in Mei j.l. door de Economische Wereldconferentie gedane aanbevelingen, een belangrijk schrede voorwaarts betee- kenen. Zooals bekend is oud-minister Co lijn voorzitter dezer conferentie. De moord op den Albanee schen gezant. PRAAG, 17 Oct, Naar vernomen wordt, is de regeering van Tsjecho-Slowakije van plan, om den moordenaar von den Alba neeschen gezant Tsena Bey ter dood te doen brengen; dit wordt gemotiveerd met de mededccling, dat de moordenaar klaar blijkelijk den moord in dit land heeft ge pleegd, wijl hij verwachtte, er even ge makkelijk te zullen afkomep als andere politieke misdadigers. Het congres der Turksche Volkspartij, "slotte spreekt 'de H. Vader ook over 'de be- Imoeringen, om de eenheid van den gods dienst en wenscht den vrede van Christus in het Rijk van Christus. Het schrijven is ge dateerd 10 Aug. 1927, ANGORA, 17 Oct, Het ia de eerste keer in de geschiedenis van Turkije, dat op het congres der Volkspartij zoowel iedere Mi nister als elk kabinetslid aanwezig was. Zijn beteekenis ontleent het in de eerste plaats aan het feit, dat het een epoche in de ontwikkeling van Turkije afsluit en dat het de voltooiing der Turksche revo lutie aantoont. De nieuwe Turksche regee ring toch heeft bereikt, dat het geheele politieke leven zich in een partij heeft ge concentreerd. Ongeveer negen jaar geleden had de eerste Alegemeene Vergadering van Kemals partij te Erzeroem plaats en een jaar later de tweede te Sivas. Wat de groote speech van Kemal Pa scha zelf betreft, die hij op het congres, zal houden en die duizend pagina's druks beslaat, kan worden medegedeeld, dat hier in nauwkeurig de geheele ontwikkeling van Turkije gedurende de overgangsperiode der laatste tien iaren zal worden geschetst. Het ligt in de bedoeling deze redevoering in het Fransch. Duitsch en Engelsch te laten vertalen en als off'cieele geschiede nis van het nieuwe Turkije te laten uit geven. Alle ambassadeurs en bij Turkije geac crediteerde gezanten hebben de uitnoodi- ging tot bijwoning van het congres geac cepteerd. Onmiddellijk na afloop van het congres zal het nieuwe ministerie worden gevormd. Men verwacht echter algemeen, dat dit in vergelijking met het huidige kabinet, wei nig veranderingen zal ondergaan, ZEDENPOLITIE TE LONDEN. In verband met de benoeming van de commissie die een ortderzoek zal instellen naar de wijze, waarop de politie de wet toepast betreffende vergrijpen, die indrui- schcn tegen de openbare goede zeden, gaan er stemmen op, die aandringen op de instel ling Van een zedenpolitie te Londen. Een dezer stemmen is van Sir James Marchant, den leider van den Nationalen Raad van Publieke Zeden. Hij betoogt in een inter view met de „Evening Standard" dat de eischen, die tegenwoordig aan de politie ge steld worden, veel zwaarder zijn dan vóór den oorlog en een pclitie-agent moet be schikken over een beter gedisciplineerden geest en een betere opvoeding dan de tegen woordige politie-agenten bezitten. Het is bij de veranderde levensomstandigheden te Londen, en ook andere groote steden, noo dig, meent hij, dat er een speciaal corps ze denpolitie wordt in het leven geroepen. Dit corps dient te bestaan uit mannelijke en vrouwelijke agenten, Sir James Marchint wees erop, dat de fouten, die de politie den laatsten tijd heeft gemaakt, n.l. cp onvol doenden grond personen gearresteerd, die later van rechtsvervolging moesten worden ontslagen, veelvoudig zijn, en dat de politie in de toekomst meer rekening diende te houden met de groote vrijheid tusschen de twee geslachten, welke tegenwoordig be staat, Maar daarvoor was het noodig dat er een speciaal corps zedenpolitie werd be noemd, dat vergrijpen van zekeren aard met grooter inzicht kon behandelen. DE ENGELSCHE ZIEKENVERPLEGING. De ziekenverpleging in Engeland bestaat op het punt van een belangrijke reorganisa tie, Neville Chamberlain, de minister van Volksgezondheid, heeft een desbetreffend schema bekend gemaakt, dat dezer dagen in den vorm van een wetsontwerp aan het parlement ter goedkeuring zal worden voor gelegd, Hij stelt daarbij voor om de thans door de armen-bedeeiingsraden beheerde ziekenhuizen onder het beher te brengen van de gemeentebsturen, terwijl een centraal lichaam zal worden ingesteld om het werk der gemeentelijke en particuliere ziekenhui zen te coördineeren, teneinde verspilling van accommodatie te vermijden. De patiënten der ziekenhuizen zouden in drie klassen worden verdeeld: zij die te arm zijn om iets te betalen, patiënten uit den midden stand, die niet het volle tarief kunnen be talen, en degenen, die in staat zijn het volle tarief te betalen en in het ziekenhuis door hun eigen geneesheer worden behandeld. EEN VREESELIJKE TOESTAND. Een telegram uit Bern meldt, dat bij de bestijging van de Nythengroep, in het kanton Schwyz, een vreeselijk ongeluk is gebeurd. Bij het beklimmen van een gevaarlijk ge deelte viel een toerist uit Zürich veertig meter naar beneden, doch bleef hangen aan het touw, hetwelk zijn begeleider den ge- heelcn dag stevig vasthield tot er hulp kwam opdagen. Maar toen bleek, dat de ongeluk kige gestorven was. Medio September zijn te Ponogro twee menschen in district Soemoroto door de eerste tram van Ponorogo naar Badegan overreden. Van de politie vernam de „Nw, Soer. Crt." de volgende toedracht van het gebeurde: Twee gardoewachters van den Tjarat (district Soemoroto) hadden in plaats van op den bewusten nacht in de gardoe wacht te houden, zich tegen 1 uur 's nachts te slapen gelegd op de rails van de langs die desa loopende trambaan. De baanschou- wer, die lederen morgen voor het vertrek van de tram langs de baan moest loopen, verzaakte ook zijn plicht en nam on gelukkige samenloop van omstandigheden juist op de plek, waar de beide men schen sliepen, den kant van den aan de trambaan parallel loopenden weg. Daar kwam de eerste tram uit Ponorogo, ver trekkende om 5 uur 's morgens. Tegen 5,21 het was nog vrij donker en de machinist en de stoker beweerden niets gezien te hebben had het ongeluk plaats. De machinist en de stoker hadden niets van het gebeurde gemerkt en reden door. Een oppasser van een nachtelijke ronde op de plaats gekomen, deed de verschrikke lijke ontdekking. Van den eenen man werd het hoofd verbrijzeld, hij was op slag dood. De ander had zijn heelen arm verloren, ter wijl zijn linkerhand deerlijk was gekneusd. Volgens den behandelendcn geneesheer was er geen kans meer voor het behoud van zijn leven, zoowel door het geweldige bloedverlies als door den aard der verwon dingen, De baanschouwer, die mede schul dig was aan het ongeluk, zal zich wel voor den rechter te verantwoorden hebben. Een korte, maar hevige brand heeft zooals telegrafisch reeds werd gemeld in den morgen van 22 September te ruim halfvijf het juist uitgebreide hoofdgebouw van het Grand-Hotel Bastagi, met zijn ganschen inhoud totaal verwoest. Ternauwernood konden tien volwassenen en een kind, die in het hoofdgebouw logeer den, aan het gevaar van levend te verbran den ontkomen.- De beheerder, de heer van Eek, vertelde aan de „Deli Crt.", dat hij omstreeks half vijf uit een vasten slaap werd gewekt door vreemde geluiden. Het was alsof men bezig was stoelen door elkaar te smijten. Dadelijk stond de heer Van Eek op en begaf zich met een electrische zaklantaarn naar den corridor, waar hem een verstik kende rook tegemoet kwam, welke uit het trappenhuis opsteeg en de bovenverdieping begon te vullen. Onmiddellijk werd er alarm gemaakt en wekte men de gasten, die echter niet meer langs'de trap naar beneden door de eet zcyal konden ontkomen. Enkelen lieten zich langs een pilaar naar beneden glijden, ter wijl de anderen zich gedwongen zagen langs den nieuwbouw te vluchten, waar zij ge lukkig langs een ladder den beganen grond konden bereiken. Net waren zij in veiligheid, of de vlam men laaiden uit het gebouw op en even later was het houten gebouw, dat boven dien nog met carbolineum was bestreken, één groote vuurzee. Gelukkig was de wind gunstig, daardoor slaagde men erin de beide vleugels in hun geheel te behouden. Op het oogenblik van het uitbreken van den brand waren er 45 logees in het ge bouw. Zij, die in het hoofdgebouw logeerden, konden slechts in nachtgewaad ontkomen. Algemeen wordt aangenomen, dat het een weggeworpen sigaret is geweest, die den brand heeft veroorzaakt. Men vermoedt, dat even voor het slui ten van het hoofdgebouw iemand een siga ret heeft weggegooid en deze niet heeft ge- doofd. Het droge hout of iets anders kan zijn gaan smeulen en tetfen den morgen, wanneer boven bijna alijd de wind opsteekt, zal het vuur daardoor zijn aangewakkerd. WOENSDAG 19 OCTOBER» HILVERSUM 1060 M. 12.00 Poütïeber. ia.35""""2*^ Lunchmuziek door het trio K. v. d. Hoek-viooL J. Frank' cello. P. de Gru yter-piano. 3.004.00 Maak het ze» Rubriek van Mevr. Schaake. 5.307.15 Concert doof het ANRO-orkest. Willem Luijcks-bas bariton. Fg«?' Veen a. s vleugel 7.157.45 Gezondheidshalfuur^ door Dr. J. H. O. Reys, arts in Den Haag Lichamelijk® opvoeding en gezondheid. 7.45 Politieber. io-3° Persber. 8.10 Christel. Radio-avond. DAVENTRY 1600 M. 12.20 Dansmuziek. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Engelsche les. 3.1a Concert. rT 3.10 Concert. 3.20 Lezing Shakespeare TweJn" night. 3.50 Daventrykwartet. 4.05 Lezing Some nesting curiosities. 4.20 Licht klassiek concert. Daven trykwartet en soli sopraan-piano. 5.35 Kindemurtj*. 6.20 Concertorgelbespeling. 6.40 Tuïnb.-praatje. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.35 Pianosonates van Haydn. -- 8.05 „Tannhauser" rora. oper2 van Wagner* Orkest, koor en solisten. 9.20 Weerber,, nieuws. 9*35 Lezing The funny side of duelling in France. 9*5° Nieuwsber. 9.55 „Tamnhauser" vervolg). ri.35"""" 12.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—U Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055*^5 Orkestconcert. 8.5010.50 Opvoering van een opera- comique. Orkest en soli. LANGENBERG 469 M. DORTMUND 283 M. eo MUNSTER 242 M. 12.30—1.50 Orkestconcert. 4.20—5.20 Dansmuziek. K. Hansen-sopraan. KGNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 11.20—6.4° Lezingen en lessen. 6.50 „Johnny spielt auf", opera 2 acten van Krenek* 9.5011.50 Concert. H. Erichseö' accordeon. L. Pyrmont-sopraan. K. Blume-liedjes bij 'uit. HAMBURG 395 M. 3.35 Concert en declamatie. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Weener Hu mor. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Kamermuziek piano* viool-cello) 8.3510.35 „La Bohème". PAUS PIUS XI AAN DE BISSCHOPPEN VAN AMERIKA. Washington (Kipa).... Bij gelegenheid der jaarlfjksche conferentie onzer bisschoppen en aartsbisschoppen, die midden September in onze katholieke universiteit plaats vond, zond Paus Pius XI aan onze opperherders 'n zeer welwillend schrijven. Dit schrijven, ge richt aan de Kardinalen O'Connell, Daug- hertyf Mundelein, Hayes en de overige bis- schopPcn yer Vcreenigde Staten drukt den warmst en dank van den H. Vader uit voor de wijze leiding der diocesen en de krachtige hulp, die zij den verschillenden volkeren in den nood verleend hebben. Bijzonder dankt de H. Vader voor de ondersteuning die het Afrikaansch episcopaat verleende aan de uit hun vaderland verdreven Mexicaansche bis- schopPei?' Posters en geloovigen en de Pau selijk® Encycliek „Iniquis aïflictisque" op voordeehge wijze hebben ten uitvoer ge bracht. Zij hebben daardoor een sprekend voorbeeld van naastenliefde gegeven, het wezenlijk kent eek en van het Christendom. Dan prijst de Paus het groote nut van de nationale katholieke welvaarts-conferentie en bijzonderlijk hun afdeeling voor inlichtin gen en het immigrantenbureau, die aan een diep gevoelde behoefte beantwoorden. Ten Karakteristieke redevoeringen. Aneta seint uit Batavia: Een zeventig' vertegenwoordigers van handel, scheepvaart en bankwezen hebben den dezer dagen aftredenden commandant van de zeemacht, den Vice-admiraal A. F. Gooszen, een afscheidsmaaltijd aangeboden. De maaltijid kenmerkte zich niet alleen door de groote sympathie die de persoon an^ vice-admiraal Gooszen van alle zijden geniet, maar ook vooral door de zeer op merkelijke, hoewel eenigszins onderdrukte, niettemin duidelijk naar voren tredende be hoefte in kringen van handel, scheepvaart en bankwezen, om eenparig getuigenis' af te leggen van hetgeen momenteel, politiek gesproken, tegenwoordig in die kringen leeft. De president.directeur van de Javasche Bank, mr. L. J. A. Trip, was de eerste spreker. Als tafelpresident bracht hij een heildronk uit op de Koningin. Vervolgens wees mr. Trip op de eens deels persoonlijke, anderdeels zakelijk'e redenen, die oorzaak zijn geweest van de aangename verhouding, die in de laatste ja" ren heeft bestaan tusschen marine en het bedrijfsleven. Voor beide, aldus sDreker. is het een eerste eisch, dat het Nederlandsche gezag onverzwakt over Indië gehandhaafd blijft' Bij deze woorden werd van alle zijden geapplaudiseerd. Zoowel in staatkundig als in militair en economisch opzicht, aldus vervolgde tot. Trip, is het noodzakelijk, dat Indië in de handen van de Nederlander» blijve (her nieuwd applaus). Elke steen, riep spreker uit, is hier door de Nederlanders gemet seld, en als de Nederlanders zich uit Indië mochten terugtrekken zal of een andere macht zich over deze gewesten doen gei den, of het land vervalt tot een chaos. Daarom, aldus spreker, moet het bedrijfs leven er toe medewerken om de marine binnen de draagkracht van onze finantiën te handhaven. Dat het vertrouwen in onze toekomst terugkeerde en dat de grondslag van onze vloot werd gelegd, is voor een overgroot deel te danken aan vice-admiraal Gooszen. In de geschiedenis van onze marine zal gesproken worden van „de periode- Gooszen". Het bedrijfsleven in Indië zal de ze periode niet vergeten. Gooszen is een persoonlijkheid, die, gelijk een man past, in zijn wapenschild het devies voert: „Ik zal handhaven". De redevoering werd met stormachtigen bijval begroet. Als tweede spreker stond de beer N. van Zalinge, directeur van de Kon. Pakket vaart Mij., op. Hij wees er op. dat de marine niet alleen de algemeene beschermer van de scheepvaart in deze gewesten is, maar tevens door den hydrografischen diens ook de padvinder en wegbereider daarvan, die bijdraagt tot het economische heil van deze landen. In zijn antwoord verklaarde de heer Gooszen, dat hij steeds gepoogd heeft een hechten band te vormen tusschen het be drijfsleven en de marine. De vice-admiraal besloot zijn redevoering met te wijzen op de groote taak die de Nederlanders nog in Indië te verrichten hebben. Hij wijst hen, die hier achterblijven, op die taak. Ook deze redevoering werd met applaus begroet. UIT HET DAGBOEK VAN HENK EN LOU van Zr. Ma. Teresa. Uitgave L, C. G. Malmberg, 's-Bosch— Antwerpen. In twee deelen, „De reis" en „Op Cura sao" vertelt dit kinderboek, voor het grootste gedeelte in brieven en dagboek fragmenten, van de reis der familie Koo renaar naar West-Indië en de belevenissen der familie op Curapao. Zuster Teresa vindt daarbij gelegenheid haar lezertjes nu en dan een paedagogisch lesje te geven niet dik opgelegd gelukkig en veel we tenswaardig te vertellen over de zeereis, onze koloniën in de West, de inboorlingen, de Missie, enz. De stijl in brief en dagboek lijkt hier en daar wat te mooi voor bakvisschen en gym nasiasten van 15 a 6 jaar. De goedkeuring van den Keurraad voor Roomsche Jeugdlectuur waarborgt den ouder» dat het gezonde stof is voor hun kinderen. DE VONDELING VAN SIMMERATH van W. v. d. Berg, Uit gave L. C. G, Malmberg. Het levensverhaal van- Joop Onbekend, die op zeer jeugdigen leeftijd zijn moeder bij een ongeluk verliest, na verschillende omzwervingen en avonturen ingenieur wordt en door een prijsvraag voor een electrisch kracht-station zijn vader, een be roemd ingenieur, terugvindt, De stijl past zich aan bij het oude gegeven. De schrijver heeft interessante aardrijkskundige bijzon derheden door het verhaal geweven. OLYMPISCH DAMTOURNOOI 1928. De Nederlandsche Dambond heeft de Koninklijke goedkeuring erkregen voor een te houden loterl ten bate van het in 1928 te Amsterdam te houden Olympisch Damtournooi. Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden.) I Hij maakte aanstalten om dit te doen; maar Mabin was zoo overtuigd, dat alles wat li;j zei, klinkklare leugen was. dat ze het hoofd schudde. „Ik wil mijnheer Fryer spreken." Tevergeefs hield de bediende vol, dat £ijn patroon niet aanwezig was. Ten slotte ging Mabin zitten op een rie ten stoel en zei, dat ze dan wachten zou, totdat meneer Fryer kwam. De bediende boog zich naar haar toe en zei gejaagd en fluisterend: „Als u dan persé met anders wilt, zai fa b aandienen. Maar brengt u me alsjeblielt niet in moeilijkheden door te vertellen wat hier gisteren is voorgevallen,^ Meneer rryer weet er werkelijk niets van. „Ik beloof niets," zei het meisje droog, .behalve dat ik naar den eersten den besten politieagent zal gaan, als ik niet te weten kom, wat er van den man geworden is, die hier gisteren is aangevallen." De bediende deed een paar stappen ach teruit en keek haar aan met 'n gezicht, dat zoowel verwarring als boosaardigheid uit drukte. Toen hij zag, dat het meisje onvermurw baar bleef, draaide hij zich plotseling om en ging het middelste kanfoor binnen, zonder verder een woord te zeggen. Het duurde lang, voordat hij er weer uit kwam, en ondertusschen zat Mabin mei kloppend hart te wachten op de dingen, die kemen zouden. Zou zij mijnheer Fryer te spreken krijgen? En vooral, zou ze zijn stem herkennen als van den man, die den vreemdeling had aangevallen? In dat geval en indien men haar niet zeggen wile, waar ze den man met dien blonden baard kon vinden, was ze van plan, om wat er den vorigen dag 0p het kanioor voorgevallen was, direct bij de politie aan te geven. Mabin moest lang wachten en onderwijl hoorde ze stemmen opgewonden maar ge dempt spreken. Ten slotte kwam de bediende weer naar buiten en deed de deur wijd voor haar open. Bevend trad Mabin de middelste kamer binnen. Achter de schrijftafel, een bundel papieren in de hand. stond een nog jeug dig man met een donkere gelaatskleur. Hij was krachtig gebouwd en keek door zijn monocle met den rusteloozen blik van iemand, die ernstig ontstemd is, omdat hij gestoord wordt. Hij was met de grootste zorg gekleed en was werkelijk het type van een knap man. Toch was er iets aan hem, dat haar niet aanstond; ze vermoedde, dat "ij een losbandig leven leidde. Hij maakte aen gedwongen buiging, fronste zijn vcor- loofd en sprak op zakelijk-onvriendelijken toon; U wilde mij spreken? Wat is er van uw dienst? U zuij me een genoegen doen, als u ^het zoo kort mogelijk wilt maken, want ik heb direct een afspraak. Het eerste oogenblik was Mabin niet in staat om te antwoorden. Ze was geheel van haar stuk gebracht door wat ze hoorde. In gespannen luisterde naar de stem om te kunnen uitmaken, 0f dit de man was, dien ze met den vreemdeling had hooren spre ken, Ifi den beginne werd ze teleurgesteld. Dit was stellig niet de aanvaller van den vorigen dag. Maar toen de man verder sprak, vielen haar toch eigenaardigheden in de stem op, die haar sterk herinnerden aan de stem, die ze gehoord had- Ofschoon dit geen verandering bracht in haar meening. dat hij de man niet was, die den vreemde ling had aangerand, vroeg ze zich af, of hij misschien familie was van den schuldige. Maar heel spoedig kreeg Mabin haar zelf- beheersching terug en beantwoordde de vraag van Mr. Fryer. Ik kwam hier giste ren om te soilicileeren naar de betrekking van typiste, Hij aar bijna niet uitspreken: O, juist! Maar ik heb al een jonge dame aan- genofflen vo°r die betrekking. Dat weet ik. Maar ik kwam hier om u te zeggen' dat er in deze kamer een brutale aanslag °P iemand gepleegd is, terwijl ik in die kamer daar was. 2e wees naar de binnendeur. Hebt u daar niets van gehoord? Het gefronsde voorhoofd effende zich weer en Mr. Fryer maakte zenuwachtige bewe gingen. ,Paar weet ik niets van. Het moet gebeurd zijn, toen ik weg was. Ik was gis teren niet in de stad. Het was heel ernstig, zei Mabin, die nu volkomen op haar gemak was en vast be sloten °m alles te vertellen. De man die aangevallen werd, was zwaar gewond. Toen ik wegging, was hij bewusteloos of misschien wel dood op den grond. Inderdaad? Ik ben niet verantwoorde lijk voor iets, dat hier voorvalt tijdens mijn afwezigheid, zei de heer Fryer wiens onrust met het oogenblik toenam, op een toon, die koel en ongeïnteresseerd moest klinken. Maar de onrustige blik in zijn oogen ver ried, dat hij heel wat meer van de geschie denis afwist dan zij. Als hier .zoo iets ernstigs gebeurd was, zou het me zeker ter oore ge komen zijn. Nu moet ik u verzoeken, mij niet langer op te houden, of hebt u nog iets te zeggen, dat mij persoonlijk interesseert? Ik heb niets meer te zeggen, zei Mabin. En ze voegde er zachtjes aan toe; terwijl ze naar de deur ging: tenminste hier niet. Wat bedoelt u? Maar ofschoon hij van achter de tafel kwam en naar de deur ging met de bedoeling haar terug te houden, had ze kans gezien te ontsnappen. Ze deed de deur zoo snel mogelijk open, dat ze den klerk erop be trapte, dat hij aan het sleutelgat luisterde, Mabin liep zoo gauw ze kon naar buiten en sloeg er geen acht op, dat de heer Frijer en zijn klerk haar nakeken en stonden te fluisteren aan de buitendeur van het kan toor. toen zij de trap af stormde. Zoo vlug ze kon ging ze naar huis en vertelde de ge schiedenis in één adem aan haar moeder. Mrs. Wrest keek naar den kleinen jongen door het raam van de achterkamer, de slaap kamer, die ze met haar dochter deelde, Toen Mabin binnenkwam riep ze: Weet je hoe de jongen heet? Julius. En ik geloof vast, Mabin, dat hij van goede familie is, Hij heeft zulke lieve manieren! Het is een aardig kind! Moe en ontstemd ging Mabin zitten. Mama, zei ze, ik heb een akelige mor gen gehad. Ik ben naar het hotel geweest en ze hebben daar niets gezien en niets ge hoord. Toen ben ik naar het kantoor van Mr. Frijer gewegst en heb daar geinfor- meerd. De bediende zei me, dat hij den naam van den aangevallene niet kende. En Mr. Frijer zei, dat hij heelemaal niets van het gebeurde wist. Haar moeder was eenerzijds ontsteld, maar voelde zich anderzijds opgelucht. Ik moet bekennen, zei ze dat het toe niet spijt het aardige kereltje, een beetje langer bij me te kunnen houden. Maar na tuurlijk moeten we zijn familie zien te o»*" dekken. Mabin sprong op. Ja. Maar hoe? riep ze uit. Het is dui delijk dat ik geen hulp zal hebben van de menschen op het kantoor. De bediende zei, dat de vreemdeling heelemaal beter toen hij wegging, maar dat is natuurlijk niet waar. Als hij beter geweest was, zou hij mers naar het hotel gegaan zijn, waar hij zijn zoontje had achtergelaten. Opeens kwam een verschrikkelijke ée~ dachte bij Mrs. Wrest op. Behalve a]9 hij van het kind wilde afkomen, zei ze wei felend. Zoo iets gebeurt wel meer. Met vuur verdedigde Mabin haar onïbe kenden riddr: Zon'n aardige man als r"> doet zoo iets niet. Hij dacht aan niets ander dan aan zijn jongen, zijn eenige zorg voor hem. Nea, Mama, ik ben erg bang, dat de arme man daar gestorven is. Onzin, Mabin! Hoe zouden ze een >9 uit een kantoor in de City kunnen krijs zonder dat er een haan naar kraaide? zoo iets zou in alle bladen gestaan hebbc zei Mevrouw Wrest. (Wordt vervolgd-)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6