Binnenlandsch Nieuws. Luchtverkeer. Gemengd Nieuws, De wethouderskwestie in de hoofdstad. Ten onrechte in voorarrest gehouden. Prof. J. C. Naber De moeilijkheden bij de vaccinatie. De gouverneur van Suriname. A. J. Doorman, f Minister Kan bezoekt de ontginningen in Noord-Brabant. Hoe kan het beheer van het Staats-domeinbezit op de meest economische wijze plaats vinden. „Onleesbaar". De Rijksmiddelen. Premiën op bekeuringen in het jachtveld. VERKEER EN POSTERIJEN. Waardezendingen naar Ceylon. De Olympische postzegels. De posfvlucht Nederland-Sndis. Een vliegtuig brandend neergestort. De redding van Miss Elder en haar metgezel Halderman. De burgerluchtvaart in Ned. Indië. DE ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE ELECTRISCHE TREINEN BIJ RIJSWIJK. De verkeerde wisselstand. De noodlottige achtervolging te 's-Gravenhage. V echtersbazen. „Niet doenlijk". Met 15 man dwars door elkaar in een auto. Een rumoerig nachtje te Rotterdam. Een buitenkansje voor Artis. De moord te Esbeek. Een ernstige autobotsing in den Beemster. Eindelijk gevangen. FINANCIËN. Uitgifte van schatkistpromessen en -biljetten. KERK EN SCHOOL. Pastoor R. Crmbag. t ^'erschenen is het Algemeen Verslag over e Amsterdamsche Gemeentebegrooting '28 v,Semaakt na onderzoek in de afdeeiingen den Raad. Hieraan ontleenen wij het °'fiende: De R. K. fractie. 'n de uitspraak der kiezers lag, naar de c«ning van sommige leden, een leering op gesloten voor de RK. fractie, nl. dat de K. fractie niet strafieloos zou kunnen °0rgaan met een politiek te voeren, welke vaste lijn mist. Hoor dezelfde leden werd voorts nog op gemerkt, dat de R. K. raadsfractie, welke roeger een democratischen en een conser- atieven vleugel tiad, de laatste jaren geen n,<elen democraat meer schijnt te tellen "■aar en bloc volgt de politiek van den leider ea daarmede voert de meest conservatieve IMitiek, die zich denken laat, hetgeen haar °P Verlies van een zetel is komen te staan. 'egenover deze beschouwingen plaatsten andere leden als hun meening, dat de ver pozingen een wel kleine, maar niettemin etreurenswaardige verschuiving teweeg nebben gebracht; de zetelwnst van Vrij heidsbond en Communisten beteekent, naar c meening dezer leden, een ven'rootiug Van den invloed van hen, die, hetzij alleen !n,Practijk, hetzij in practijk en theorie "e'de de verdedigers zijn van slechts een ehkele groep der bevolking. Vooral in zoo- J'srre deze zetelverschuiving is gegaan ten Jjoste van de R. K. fractie, werd dit door de '!cr aan het woord zijnde leden betreurd, ?,<:t het minst, omdat zij hierin zagen een, zij geringe, verzwakking van de politiek, ^elke voortdurend en consequent het ge- jPeeae welzijn der burgerij in al haar ge ldingen in het oog vat. Dat de politiek der R. K. fractie, zonder Benige nadere concretiseering, conservatief, *!0g wel zoo conservatief als maar eenigszins denkbaar is, werd genoemd, was naar hel °ordeel der hier aan het woord zijnde leden, evenzeer in strijd met de feiten als met de Omstandigheid, dat juist die groep in den j die zichzelf model-democratisch oor deelt, niets liever zou verkrijgen dan samen werking van de R. K. fractie, om met haar e komen tot een, naar het oordeel dier ^r°ep, zoo homogeen mogelijk bestuur. Een dergelijke uitlating over beweerd conserva tisme der R. K fractie kon dan ook door deze leden alleen worden verklaard als een, °verigens onnutte, poging, om bij de R. X. arbeiders wat wantrouwen te zaaien, en yoorls als uiting van het sterke verlangen, ln de R. K. fractie een wig gedreven te zien. De wethoudersbenoemïng. De wijze, waarop de wethouderscrisis kaar oplossing heeft gekregen, werd alge meen betreurd. Het „drie of geen". Opgemerkt werd, dat voor de sociaal democraten bij de wethoudersbenoeming ket zwaartepunt lag in het verkrijgen van drie zetels voor zich, en dat dit standpunt, Zoowel door de afvaardiging der sociaal democratische fractie in de interfractioneele bijeenkomst van 10 Juni, als door de Fede- ratie-vergadering der S. D. A. P., uitslui- tend is verdedigd op grond van berekenin- Sen en becijferingen, dat twee wethouders °P een fractie van 15 personen te weinig «ou zijn. Afgewzen werd de poging van den keer Wibaut, om op het laatste oogenblik, Onder het standpunt der sociaal-democraten, een rechtsgrond te willen schuiven, be staande in een zeer bijzondere en uitzonder lijke verhouding, waarin de sociaal-demo craten zich zouden bevinden tot de huidige maatschappelijke orde, hetgeen aparte eischen zou stellen aan de voorwaarden, daarop zij bestuursverantwoordelijkheid op Zich zouden kunnen nemen. Dit motief, tot dan toe door fractie noch partij naar voren ïebracht en reeds vernietigd door den tijd, dat de sociaal-democraten met twee, ja Zelfs met één wethouder zitting namen, kon men niet aanmerken als het ware ter wijl het daarenboven, naar het oordeel der kier aan het woord zijnde leden eenige be tekenis mist. In aansluiting aan dit laatste, ^erd door eenige leden de meening uitge sproken, dat er andere levensbeschouwingen zijn met name werd gesproken van de Christelijke die in verhouding tot de sociaal-democratische, allerminst dermate lader staan, bij de realiteit van het oogen blik, dat de dragers er van een minder scherpe, een minder bezwaarlijke verant woordelijkheid hebben te torsen. Niet „weggejaagd". Dat de S. D. A. P. ervan spreekt, dat kaar wethouders zijn „weggejaagd", kon laar de meening der hier aan het woord zijnde leden slechts worden aangemerkt als oen bewijs hoe zwak de S. D. A. P. haar eigen standpunt vindt. Als bij de oplos sing der crisis iets duidelijk aan den dag is getreden, dan is het naar het oordeel dezer leden toch wel dit, dat alle bur gerlijke partijen twee soc-dem. wethou ders hebben gewild en, blijkens de voormelde door den heer Romme afgelegde verklaring, nog willen, al wenschen zij anderszijds het zitting nemen van twee soc.-dem. niet te betalen met het afstaan van ook nog een derden zetel ten bate van dezelfde (troep. Hierbij werd de opmerking gemaakt, dat de Wethouders hun werk uitstekend kunnen hebben gedaan, doch niettemin, gelijk mi nisters, om uitsluitend politieke redenen, "loeten verdwijnen. Intusschen werd met nadruk de hoop uitgesproken, dat de minderheid, die door de S. D. A. P. wordt gevormd, alsnog zou 'aten varen haar houding van zich te ont trekken aan deelneming aan het dagclijksch bestuur welke houding, zijnde verzet tegen wat de meerderheid redelijk en billijk acht, door een der leden anti-democratisch werd genoemd De Russische fotograaf M„ die indertijd als verdachte van den moord op den heer Van der Stijl te 's Gravenhage een twaalf tal dagen ten onrechte in voorarrest heefl ■toeten doorbrengen, ontving dezer dagen van den minister van Justitie de mededee- "ng, dat hem uit billijkheidsoverwegingen ren schadevergoeding is toegekend. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 No vember a.s. op zijn verzoek eervol ontslag Verleend aan mr. J. C. Naber, als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke in die be trekking bewezen diensten. Naar „Het Volk" meldt, zal mevr. De VriesBruins In de heden te houden verga dering aan de Tweede Kamer verlof vragen c|e regeering te interpelleeren over de moei lijkheden, die zich bij de vaccinatie hebben Voorgdaan, Baron van Heemstra zal zich voor een herbenoeming niet- meer beschikbaar stellen. Naar de „Tel." verneemt, zal mr. A. J. A. Baron van Heemstra, gouverneur van Suri name, die, zooals men weet telkens voor een jaar benoemd wordt, zich na zijn verlof in den zomer van het volgende jaar, waarvoor de gouverneur, zooals gebruikelijk is, naar ons land komt, niet meer voor een herbe noeming beschikbaar stellen. Het ligt in het voornemen van den heer Van Heemstra, zich blijvend hier te lande te vestigen. In den ouderdom van 72 jaar, is te 's-Gra venhage overleden de heer A. J. Doorman, oud-secretaris-generaal van 't departement van Oorlog, voorzitter van den Militairen Pensioenraad. Gisteren heeft de minister van Binnen- landscbe Zaken en Landbouw, mr. Kan, een bezoek gebracht aan Noord-Brabant, waar hij met het Tweede Kamerlid Wintermans, verschillende ontginningen bezichtigde. Eenige jaren geleden hebben de ministers van Financiën en Binnenl. Zaken en Land bouw een commissie ingesteld om de vraag te onderzoeken, op welke wijze het beheer van het staats-domeinbezit op de meest economische wijze zou kunnen plaats heb ben, teneinde met behoud der noodige waar borgen en ter voorkoming van waardever mindering of verlies van eigendom of bezit, de uit de domeinen voor den staat te ver krijgen voordeelen zoo groot mogelijk te doen zijn. Voorzitter dier commissie is de beer K. 1 B. A. de Coster, plv. voorzitter de heer P. J- Adriani, leden de heeren A. B. Brouwer, J. den Herder, J. H. Jager Gerlings, A. A. H. W. König en A. Koudijs, terwijl mr. J. J. van Melle aan haar toegevoegd werd als secre taris. Deze commissie heeft thans rapport uit gebracht. Alvorens het resultaat van haar overwe gingen in conclusies samen te vatten, spreekt de commissie als haar overtuiging uit, dat door aanvaarding daarvan zal wor den bereikt: dat een vluggere werkwijze wordt verkre gen, gepaard aan vermindering van corres pondentie en administratie en daardoor ook van uitgaven, terwijl het door haar aanbe volen stelsel bovendien een vermeerdering van inkomsten zal medebrengen. Zij komt daarna tot de volgende conclu sies: De minister van Financiën blijve belast met bet volledige beheer van de domeinen, die thans bij zijn departement in beheer zijn. Voor de domeinen, in beheer bij verschil lende departementen, blijve de thans be staande splitsing gehandhaafd, namelijk: a. het financieel-juridisch (privaatrechte lijk) beheer bij den minister van Financiën. b. het technisch (publiekrechtelijk) be heer Bij de andere departementen. De domeinen, in volledig beheer bij het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw (rentambten cn staatsboschbe- heer) behooren onder dat beheer te blijven. Bij bet beheer der domeinen dient zooveel mogelijk te worden gestreef naar onderlinge samenwerking tusschen de betrokken lak ken van dienst, alsmede naar gebruikmaking van speciale technische diensten. Eenige complexen duingrond behooren onder beheer van bet staatsboschbeheer te worden gebracht. Aankoop van onroerend goed door den Staat behoort, behoudens de in het verslag genoemde uitzondering, niet plaats te heb ben dan met gebruikmaking van de gege vens van den dienst der domeinen. Ten aanzien van eigendommen, die niet voor den publieken dienst noodig zijn, be hoort verkoop te worden overwogen. De opbrengst mag niet worden gebruikt voor de gewone uitgaven. De meerderheid der commissie acht ver koop van de landbouwdomemen in West- Noord-Brabant wenschelijk. Voorts komen voor verkoop in aanmerking verschillende andere staatseigendommen. Verkoop en vervreemding van onroerend goed geschiedde steeds door den minister van Financiën. Alleen voor vervreemding door bet staatboschbeheer en de rentamb ten, waarbij geen groote geldelijke belangen zijn betrokken, kan daarop een uitzondering worden gemaakt. Wij lezen in de „Middelburgsche Cou rant": Bij de Memorie van Antwoord inzake de overeenkomst van het Rijk met „de Schel de" is gevoegd een afschrift van de gewij zigde overeenkomst. Daaronder staat: De ondergeteekenden, commissarissen der geldleening bedoeld in de akte den 29sten Juli 1926 verleden voor Johannes Christof- fel Paap, notaris ter standplaats Vlissingen, verklaren tegen bovenstaande overeenkomst geen bezwaar te hebben. Amslerd. Bank Rotterd. Bankver. (get.) onleesbaar. (get.) onleesbaar. Zoo staat het er letterlijk, gedrukt! Is het niet kras in een staatstuk, ten eerste, dat die bank-vertegenwoordigers zoo onleesbaar onderteekenen, en ten tweede, dat er niet van departementswege geïnformeerd werd, wie dat waren vóór het afschrift aan de Kamer werd voorge legd? Rijksmiddelen hebben in September 1927 ruim l'A millioen minder opgebracht dan in September 1926 en over de eerste negen maanden van 1927 14 2/3 millioen meer dan over de eerste negen maanden van 1926. Op de vragen van den heer Van der Sluis betreffende het uitloven door een jachtverecniging van premiën voor het doen van bekeuringen en inbeslagnemingen, heef! minister Donner geantwoord, dat hem bij onderzoek gebleken is, dat inderdaad de Jachtverecniging Deventer en Omstreken voor het doen van bekeuringen en inbe slagnemingen premiën heeft in uitzicht ge steld. Een zoodanig stelsel van premiën acht de minister in overeenstemming met het sedert jaren ook door zijn ambtsvoorgan gers ingenomen standpunt, uit meerderen hoofde bedenkelijk. De minister zal dan ook bevorderen, dat toeslemming aan het Rijkspolitiepersoneel tot het aanvaarden van de onder 1 bedoel de premiën niet wordt verleend. Overigens wil de minister nog vermelden, dat, inge volge hetgeen door hem bij de behandeling van de begrooting voor 't loopende jaar is in uitzicht gesteld, de aangelegenheid var. de gratificatiën aan het Rijkspolitieper- soneel op dit oogenblik in overweging is en hij zich voorstelt ais resultaat daarvan binnenkort nadere regelen op dit stuk te stellen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in het ver keer met Ceyion, doosjes met aangegeven waarde zijn toegelaten tot een maximum bedrag van 1500. Elk doosje moet ver zegeld zijn van een douane-verklaring. De dienst der waarde-zendingen !n het verkeer met Marokko (met uitzondering van de Spaansche zone) is voorts uitgebreid met de plaatsen Azrou, Boulhaut, El Hadjeb, Marchand en Tcmara. Naar gemeld wordt zullen de postzegels, die de Nederlandsche posterijen voor de a.s. Olympische Spelen uitgeven, vrschijnen in waarden van 2, 3, 5, 7'/g, 15 en 30 cent. Ze worden ontworpen door Fokke Mees en L. O. Wenckebach. Mees mapkt de post zegels van 2, 5 en 15 cent met voorstel lingen van een ruiterschermers en een roeier, en Wenckebach van 3, V/v en 30 cent met een voetballer, boksers en een athleet. De postzegels worden uitgevoerd in offsetdruk. Luitenant Koppen te Singapore. Reuter seint uit Singapore d.d. 17 Oct.: Luitenant Koppen is hier met Frijns en Ellerman per „Postduif" aangekomen. Vier personen gedood. Reuter seint uit Honoloeloe: Een burgerlijk vliegtuig, vliegend boven de baai van het eiland Oshu, is brandend neergestort bij den Mormonentempel. De bestuurder en drie passagiers weiden gedood. Een dankbetuiging. De directie van Phs. van Ommeren Scheepvaart Bedrijf te Rotterdam, heeft uit Horta (Azoren) een telegram ontvangen, onderteekend „Ruth", waarin miss Elder haar dank betuigt voor haar redding door de .Barendrecht". De „Barendrecht" is naar Pensacola in de Golf van Mexico vertrokken. Voorstellen van de K. L. M. Aneta vernam, in verband met de aan komst van de heeren Plesman en Delprat in Indië, dat hunne besprekingen betreften een nieuwe concessie-aanvrage voor ourger- luchtverkeer, ingediend door een combina tie van de K. L. M. en het Comité-Van Aalst, welke aanvrage veel uitgebreider, maar dan ook veel minder kans van slagen heeft. Het begrootings-aspect is eigenlijk zoodanig, dat geen geld beschikbaar is. Met de grootste moeite zou er misschien iets op te vinden wezen, doch de vooruitzichten wijzen op de noodzakelijkheid van de grootst mogelijke beperking. De aangevraagde subsidie bedraagt 12 ton, wat nagenoeg het dubbele is van bet in de eerste concessie-aanvrage genoemde bedrag. De plannen zijn dan echter ook veel uit gebreider. Aanvankelijk werd alleen de luchtlijn SoerabajaBatavia, vice-versa ge noemd, welke, zoowel uit ee.n internatio naal, als uit een Nederlandsch-Inciisch oog punt bezien, als schakel, in elk systeem past, waaraan vastgeknoopt werd gedacht een verbinding met Medan en Sabang. Thans betreft de aanvrage de luchtver- bindingen over een veel uitgebreider net, o.a. Singapore, Banka, Billiton, Palembang en Balik Papan, Djember etc. zouden daar in worden opgenomen. Afgezien van de wenschelijkheid en de al dan niet bestaande behoefte hieraan, is in elk geval het resultaat, dat de kosten belangrijk zullen stijgen. De bedoeling is, dat bet Comité-Van Aalst en de K. L. M., wanneer de bespre kingen een bevredigend verloop zouden stichten, de Nederlandsch-Indische Lucht vaartmaatschappij, welke renteloos het be- nnrdigde kapitaal beschikbaar zou stellen, waarnaast de regeering de exploitatie der luchtlijnen zou moeten garandeeren. Hei gouvernement dient derhalve de in- taclla'rr.g van het kapitaal te waarborgen, cff'or de verliezen te dragen. De cventueele winsten later komen in de eerste jaren in aftrek van de subsidie, welke als minimum-subsidie voor de toekomst mocht worden vastgesteld, waarna eerst de winsten beschikbaar zouden komen voor uitkeeiing van rente. De directeur' G. B, verklaarde in een in terview met Aneta, dat het luchtverkeer Batavia-Soerabaja, wat de post betreft, tol- dusvetre ongunstige resultaten heeft opge leverd, doch wees er evens op, dat de proef onder ongunstige omstandigheden is geno men. Het aanvankelijk geheven luchtrecht is te hoog gebleken en daarnaast was de tijdswinst te gering. Het postbelang dier verbinding over betrekkelijk korten afstand is wel overschat, terwijl aan passagiersver voer door de lucht grooter behoefte bleek te bestaan, dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Aneta seint nog nader uit Batavia d.d, 17 October: De regeering heeft zich accoord ver klaard met een post op de suppletoire be grooting voor 1923, tot een bedrag van 300.000, als subsidie voor de uitvoering van de plannen tot het tot stand brengen van luchtvaartverbinding. Het ligt in de bedoeling om in Sept. 1928 een dagelijksche verbinding te openen tus schen Batavia, Semarang en Soerabaja v.v. en BataviaBandoeng v.v. De heeren Delprat en Plesman blijven nog in Indië om nader overleg te plegen, In verband met de ernstige botsing in den nacht van Zaterdag op Zondag tusschen twee electrisclie treinen nabij Rijswijk, ha« het „Hbld." een onderhoud met ir. H- E. Hoekstra, hoofdingenieur der Ned. Spoorwe gen, Chef van den Dienst van Tractie, "ie de plaats, waar de botsing zich heeft voor gedaan, had bezocht, en de volgende inlich tingen verstrekte. De schuld van dit spoorwegongeluk, aldus ir. Hoekstra, ligt bij den seinhuiswachter >n Den Haag. U moet weten, dat zich even buiten Den Haag een verbindingswissel bevindt tusschen 't opgaand spoor van Den Haag naar DejL cn het spoor, dat hieraan parallel van Del' naar Den Haag loopt. Ongeveer een kwartier vóór trein 1'^ uit Den Haag naar Delft zou vertrekken, hBt' de seinhuiswachter de verbinding tusschen beide sporen voor een bepaalde manoeuvre noodig gehad en verzuimd den wissel terug te brengen in den normalen stand, waardoor dus rechter- en linkerspoor weder geheel van elkaar gescheiden zouden zijn geweest. Het sein stend onveil'»' Toen nu de bewuste trein moest vertrek ken, stond het sein, dat door denzelfd?n wachter wordt bediend, automatisch onved'Ö in verband met de nog steeds bestaande ver binding tusschen beide sporen. Nu is het bij een dergelijken onveiI<£en wisselstand onmogelijk ezn sein op veilié 'e trekken en toen dit den wachter dan o°A niet lukte, had hij onmiddellijk aan een ver keerden stand van den wissel moeten deu ken. Dit schijnt hij echter totaal vergeten te hebben en in plaats van dus den wissel stand even na te gaan, beeft hij gedacht »an een defect in de blokreeks, waardoor bet sein niet op veilig te krijgen was. Schriftelijke machtiging vertrek. Op deze mededeeling van den seinhuis- wachter, dat n.l. het sein defect was, heelt wat in dergelijke gevallen voorschrift is de dienstdoende chef een schriftelijke mach tiging gegeven, dat de trein toch vertrekken mocht, dóór het onveilig signaal heen. De machtiging niet nagelezen'? Nu komt een tweede onbegrijpelijkheid n.l.: hoe moet verklaard worden dat bij hei rijden van den trein door den wissel, tenge volge waarvan hij dus op het linkersp°"r terecht kw^m, noch de wagenvoerder, noch de hoofdconducteur die in gevallen van rijden-met-schriftelijke-machtiging verplicht is ter verhooging van de veiligheid bij den bestuurder plaats te nemen iets bespeurd hebben van het gevaar waarin men zich be vond? De eenige mogelijkheid die men hiervoor heeft kunnen vinden is deze, dat beiden ver zuimd hebben de schriftelijke machtiging na te lezen en blijkbaar gedacht hebben, dat ze de toestemming inhield om langs verkeerd spoor te mogen oprijden, iets wat in de prac tijk in sommige gevallen ook mogelijk is en 'waarvoor dan eveneens een verklaring wordt afgegeven. Dat geen van beiden iets zou gezien hebben van het rijden op het lin kerspoor, valt niet aan te nemen, daar de trein meer dan voldoende licht heeft om b.v. de masten waaraan de bovenleiding is opge hangen, waar te nemen. En dan moet, vooral waar uitkijken in dit geval geboden was, zijn opgevallen dat deze masten zich links van den weg in plaats van aan den rechterkant hebben bevonden. Intusschen is komen vast te staan, dat de wagen voerder van trein 1144 uit Delft het ongeluk moet hebben zien aankomen, daar bij sterk geremd heeft en zich beeft terugge trokken in den wagen. Ten minste hij bleef ongedeerd niettegen staande alle balcons tengevolge der botsing in elkaar werden gedrukt. Den wagenvoer der van trein 1145 uit Den Haag, De Gast, heeft men nog geen verboor kunnen afnemen in verband met den ernst van zijn toestand. De man heeft eenige uren bekneld gezeten op zijn standplaats en het moet twijfelachtig worcfen geacht of hij iets van het naderend onheil bemerkt heeit. Wel heeft de conduc teur dit vermoedelijk zien aankomen, daar ook hij zich in den wagen heeft terugge trokken, hoewel hij volgens dc instructies in het compartiment van den wagenvoerder be hoorde te staan. Tot zoover ir. Hoekstra. Nadere verhooren van de betrokkenen zullen moeten uitwijzen in hoeverre enkele nu nog twijfelachtige Punten en veronderstellingen juist blijken tc zijn, maar gezien bovenstaande mededeelin gen, mag toch, aldus meent het „Hbld.", als vrij zeker worden geconcludeerd, dat dit niepwe spoorwegongeluk geheel aan nalatig heid en achteloosheid van het bedienend weg- en treinpersoneel te wijten is. De machtigingen zfjn duidel'.ja verschillend. Eén niet onbelangrijk detail uit het relaas- van ir. Hoekstra is, dat de schriftelijke machtiging voor het rijden door een onveilig sein en het rijden op verkeer spoor vol doende van elkaar afwijken om pok bij op pervlakkige kennisneming verschilpunten fe ontdekken, terwijl voor verkrijging van de 'aatste, ander formaliteiten noodig zijn dan voor de eerste. Verder had de „Tel. een onderhoud met 'r- H. P. Maas Geesteranus, chef van den dienst van Weg en Werken der Ned. Spoor wegen. Op de vraag, of het definitief bekend wfs, waaraan bet spoorwegongeluk was te wijten, deelde de heer Maas Geesteranus mede, dat vaststaat, dat alleen verkeerde wisselstand de botsing heeft veroorzaakt. Verder deelde hii mede, <j;t ongeval in geen enkel verband mag worden gebracht met de electrificatie der spoorwegen. De electrificatie heeft daarmede absoluut niet; uitstaande. Met andere treinen zou het onge luk evengoed gebeurd zijn. De seinwachter verhaalt De seinwachter aan den Kleiweg heeft de botsing zien gebeuren. Hij vertelde aan het Vad.: lederen nacht wacht ik de komst der beide electrische treinen af. Zoo ook vandaag Toen ik wist, dat de treinen naderden, ston den alle signalen op veilig. Toen de Haagsche trein in de bocht verscheen, liet ik de hoo rnen neer. Ik had heelemaal geen erg, dat deze op verkeerd spoor reed, In den nacht zie je dat niet zoo gauw en vooral als er geen order gegeven is, dat er een op ver keerd spoor nadert. Toen de trein valk bij mijn overweg was, zag ik plotseling dat bij verkeerd reed. Mijn zcon stend bij mij. Ik riep: God, hij rijdt verkeerd. Daar komen ongeluk-ken van. Ik werd hierna gewaar schuwd, dat er een trein op bet linker spoor naderde, die, ik moest laten stoppen. Maar 't was al te laat, In de verte zag ik de lich ten van den Rotterdamschen trein. Nog eenige oogenblikkenmijn hart stond stil. Ik keek met open mond toe.... dan een reusachtige knal.... een vlam.'t was gebeurd. Ik heb direct per telefoon om assistentie gevraagd, 't Waren vreeselijke oogenblikken voor mij. Wie zijn de heeren? 't Volgende heeft zich midden in den nacht, afgespeeld. Er kwamen twee heeren langs de spoorbaan geloopen, de kragen hoog op, de handen diep weg in de zakken. Een in specteur der politie vond dit schijnbaar vrij verdacht en ging naar het tweetal toe en vroeg: En? Wat komen de heeren hier doen? Wie zijn de heeren? Waarop het doodnuchtere antwoord was: De voorzitter van den Raad van Toezicht op de Spoorwegen en de Minister van Waterstaat. Het gezicht, dat de inspecteur trok, is niet bekend. Maar het moet vrij lang geweest zijn. De gewonden. De toestand van de beide in het Gemeen telijk Ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gra- verhage opgenomen personen, de heeren de Gast (bestuurder Haagsche trein) en Blex- ton, is bevredigend. De Minister van Water staat, mr. H. van der Veghte heeft hun Zon dagmiddag een bezoek gebracht en zich met hen onderhouden. De overige gewonden waren allen na voorloopig verbonden te zijn, naar huis teruggekeerd. Een gelukkige omstandigheid. Een buitengewoon gelukkige omstandig heid is het geweest zoo schrijft een made werker aan het „Utr. Dgbl." dat zich nóch in den Haagschen electrischen trein, nóch in den Delfschen trein passagiers hebben bevonden op de balcons. Zooals men weet, staan deze balcons bij het groote plaatsgebrek in de derde-klas rijtuigen in vele electrische treinen volgepropt met rei zigers. Als er staanplaatsen zijn voor 12 personen, kan men er herhaaldelijk 20 en méér personen zien staan. Wanneer er een incident plaats grijpt met een trein, waarvan de balcons zóó over-gevuld zijn, dan zijn de gevolgen niet te overzien, te méér niet, waar deze nieuwe spoorrijtuigen slechts twee uit gangen hebben, zooals bij D-wagens, en het publiek dus de gelegenheid mist om van ieder compartiment de portieren te openen, '*elijk, dat mogelijk is bij den gewonen trein. Men moet het toeval bijzonder gelukkig prij zen, dat in de beide electrische treinen van Zaterdagavond gean personen op de balcons stonden; ware het anders geweest, het aan tal verwonde passagiers zou onnoemelijk veel grooter zijn geweest. Een commissie van onderzoek. Naar het Corr. Bureau verneemt zal de Minister van Waterstaat naar aanleiding van de treinbotsing bij Rijswiik een com missie van onderzoek instellen, waarin zit ting zullen krijgen de heeren Ir. A. H. W. van der Vegt, hoofdinspecteur der Spoor- en tramwegen, Ir L. M. Banet Lyon, oud lid van den Raad van Toezicht op de S; aorwegdiensten, en F. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam, die benoemd zal worden speciaal met het oog op de personeelbelangen. Inspecteur Paul zal dezer dagen het ziekenhuis verlaten. Inspecteur Paul, die gelijk men weet bij de achtervolging van een tweetal inbrekers door revolverschoten levensgevaarlijk in de borst werd verwond, zal dezer dagen het Roode- Kruisziekenhuis verlaten. De patient zal thuis nog geruimen tijd rust moeten nemen. Te Groningen ontstond een ernstige vecht partij, waarbij de 26-jarige T. E. met mes steken aan hoofd en armen ernstig ver wond werd. De politie heeft twee personen aangehou den verdacht van deze mishandeling. Het gemeentebestuur van Zocterwoude heeft op zijn desbetreffend verzoek van de directie der Ned. Spoorwegen een mededee ling ontvangen, dat het niet doenlijk is te achten, fluitsignalen bij eiken onbcwaak'en overweg te geven. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam te Rotterdam op het Kruisplein uit de richting Delfsliaven een auto aanrijden met zeer schel licht. Een agent deed den wr.gen stoppen, daar het verboden is met verblin dende lichten te rijden en bemerkte toen dat een troepje van 12 a 15 personen, allen min of meer in beschonken toestand, dwars door eikaar in den auto iagen. Drie bengelden op de treeplank. De menschen werden ge dwongen uit te stappen: een hunner, die zich verzette tegen de agenten, die inmiddels uit den politiepost waren gekomen, werd ter talmeering in een cel gestopt. De auto werd voorloopig in beslag genomen. Later keerde het gezelschap weer terug en begon vcor de politiepost te schelden cn te gooien. Een bijzonder wraakzuchtig persoon, de 20-jarige voeger L. K., sloeg den eersten agent die naar buiten kwam, zoo hevig op zijn neus, dat deze op drie plaatsen gebroken werd. Toen maakte de bezetting van den post een uitval en sloeg de rumoerigen met den gummistok op de vlucht. De voeger werd na een vrij lange achtervolging in de Gou- vernestraat ingehaald. Hij verklaarde en is in verzekerde bewaring gesteld, lot vier uur bleef het rumoerig op het Kruisplein en omgeving. Te Rotterdam werd in den nacht van Za terdag op Zondag, na het sluiten der'café's de Zwaanhals bevolkt door een troepje al te luidruchtige Zaterdagavondgangers, dat deswege door een passeerenden rijwielagent werd aangemaand tot stilte. Een passant, ze kere J. B. vond dat de agent wel iets door de vingers kon zien en uitte dit inzicht door hem plotseling een itjap ;n het gezicht te ge. De dienaar der wet trok hierop zijn gumffliestck en gaf B. eenige flinke klappen. B.'s zuster, mej. P. OB., werd hierover zeldzaam verontwaardigd, rende gillend op den diender toe, sprong hem op zijn rug en sloeg zoo hard zij kon. Weldra waren de in de buurt surveillee- rende agenten komen aanlcopen, doch voor vechten bleek door 't optreden van den man en de vrouw zooveel animo gewekf, dat bijna allen uit het publiek de politie te lijf gingen.' In 'n portaaltje vluchtten de vechtersbazen, toen zij merkten, dat de wapens der politie mannen al te deugdelijk waren. De politie leste verscheidene schoten in de luent om schrik aan te jagen. Uit de ramen werd met allerhande huisraad naar de agenten ge gooid, B. en zijn zuster konden gearresteerd wor den, de anderen wisten in de huizen te ont komen. Van de agenten werden er twee zoodanig mishandeld, dat zij geen dienst konden doen. Het s.s. „Krakatau" der Mij. „Nederland" heeft onder de goede zorgen van gezag voerder J. S. Brouwer, een bijzonder inte ressants en waardevolle aanwinst voor de levende have van „Artis" te Amsterdam meegebracht. Dank zij de geen moeiten en kosten ont- ziene pogingen van den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande heeft het Konink lijk Zoölogisch Genootschap eindelijk een paar soortzuivere, in het wild gevangen exempl. van den mooien Javaanschen Ban- teng, 't wilde rund, dat tegenwoordig geluk kig van regeeringswege wordt beschermd, alleen nog maar in de Zuidelijke Preanger en in Zuidd-Bantam voorkomt. /•let dit jonge paar is voor „Artis" de mogelijkheid geopend een fokstam op te zetten van deze tot nu toe in geen Zoölo- gischen tuin in den zuiveren wildvorm ge houden rundersoort. Waar „Artis" naast zeldzaamheden als Wisent, Gaur en soort- zuivere Gayals nu ook een wild paar Ban- tengs bezit, mag dit Genootschap zich er op beroemen, de mooiste rundercollectie te kunnen vertoonen, die ooit in eenigen Die rentuin te zien is geweest. De koe beeft de warm-bruine kleur met witten „spiegel" en onderpooten, die ken merkend is voor de wijfjes en jongen dezer soort. De stier „Goliath", die voor zijn \Y>- jarigen leeftijd al een prachtig stel horens draagt, begint in het zwartgrauwe kleed „op te kleuren", dat den volwassen stieren later eigen is. Opgehelderd. Naar men z'ch misschien nog zal her inneren werd in den nacht van 8 op 9 Februari j.l. vrouw De Kort, wonende aan het Hoogeind te Esbeek (N.-Br.) in haar bed doodgeschoten, door iemand, d:e van buiten door bet venster een schot loste. De verdachte, Jos Geerts, een buurman, verdween sedert dien uit zijn woning en keerde daarin niet meer terug. Thans is zijn lijk gevonden tijdens een drijfjacht op de goederen van de Maatschappij „Utrecht" bij den Appelberg te Lage Mmrde. Het lijk, dat in verren staat van ontbin ding verkeerde, is ter plaatse gekist en naar de woning van de wed. Geerts te Es- beek, overgebracht. Het geweer, waarmede vermoedeliik het schot gelost is, lag vlak in de nabijheid van het lijk. In den Beemster heeft een ernstig auto-* ongeluk plaats gehad. Notaris De Boer uit Hoogwoud reed met een auto, waarin mede zijn vrouw en dochter gezeten waren, op den Purmerenderweg. Van de tegenoverge stelde richting kwam een andere auto uit Amsterdam. Op, of bij een vrij smalle brug zijn beide wagens met elkaar in aanraking gekomen, waardoor eerstgenoemde auto over den kop sloeg en in de sloot langs den weg terecht kwam. Door bet intrappen vaa den bodem der auto konden de inzittenden uit hun be nauwde positie verlost worden. Zij waren nog in leven, doch het meisje was er ern stig aan toe, doordat zij water cn misschien ook modder in haar longen had gekregen- Zij is in een nabijgelegen café binnenge bracht, waar ze voorloopig moest blijven. De politie beeft proces-verbaal opge maakt. Men zal zich nog herinneren dat vier vossen waren ontsnapt uit een hok achter de villa „Casa Cara" aan den Ams'.ejveen- soheweg bit Amstelveen. Twee „Reintjes waren spoedig gevangen, een kwam door verdrinking om bet leven. De vierde was echter nog steeds zoek, doch zijn aanwe zigheid in de omgeving was goed merkbaar aan de hiaten welke onder het pluimvee geslagen werden. Thans heeft een Aals^ meersche jager n den Rietwijkeroorder- polder Reintie ontdekt met een voor het dier noodlottig gevolg want een welgemikt schot maakte een einde aan zijn leven. De bewoners van Buitenveldeirt e.o. kun- nen thans weder gerust zijn. De minister van Financiën bericht, dat 24 dezer ten kantore van den Agent van het Ministerie van Financiën te Amster-, dam, de Bijbank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam en het Agentschap der Nederlandsche Bank te 's-Gravenhage. de inschijving opengesteld wordt op schatkist- piomessen en 4% schatkistbiljetten tot een totaal van ten hoogste 60 millioen. De schatkistpromessen, groot lO.OOfl^ 50.000 en f 100.000, onder dagteekening van 1 November 1927 uit te geven, hebben een looptijd van 3 of 6 maanden en zijn derhalve op 1 Februari 1928, resp, 1 Mei 1928, betaalbaar. De schatkistbiljetten, ten bedrage van 1000, 5000 en 25.000, dragen 4 rente per jaar en worden uitgegeven onder ciagteekerring van 1 November 1927; zij heb ben een looptijd van 1 jaar en uilen op 1 November '928 worden afgelost. De toewi:-ing wordt uiterlijk 26 October 1927 ter kennis van dc betrokkenen ge bracht. De storting van de verschuldigde som moet geschieden op 1 November 1927 bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, of bij de Bijbank of een der Agentschappen der Nederlandsche Bank. Bij de s'orting van hel verschuld gde be drag op 1 November 1927 kunnen in beta ling worden gegeven de per 2 Novenibet 1927 vervallende schatkistpromessen, onder aftrek van een disconto v^an 0.10 per dui zend gulden. Te Leiden is in den ouderdom van 62 jaar overleden de Z.Eerw. eer P. R. Crom- bag O. F. M. pastoor der parochie O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, aldaar,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7