Stadsnieuws, 2 Voornaamste Nieuws Verkeers-oncwaJW PIJLTJES Woensdag 19 October 1927#^# 51ste Jaargang No. 16SS3 Aangifte moet, op streaffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na fret ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Het Britsche Empire. Faillissementen. Het demonstratiebedrijf in Kennemerland. De kwestie met gasdürecteuren. Ministerieel bezoek aan IJmuiden, Opheffing van de inklaring te IJmuiden. GEEN VOETBALWEDSTRIJDEN OP ZONDAG TE ZANDVOORT. Provinciaal Ziekenhuis. Te 14 ure. Aanbesteding. BURGERLIJKE STAND. Agenda 20 October. EEN WAARSCHUWING EN EEN VERZOEK. Driftkop. Aanrijding. Let op het verkeer. Een oude vondst van f 240. Telegraphisch Weerbericht Auto omgekanteld. Haarlem en Agentschappen: Bmeauxj NASSAULAAN 49. De abonnementsprijs sedraagt vooi per week 0 25 Per kwaartaal f 3.25 franco per post per kwartaal br Woruitbetaling 3 5S Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poatrekeining Nr 5970. 1IEUWE COURANT Advertentiën 35 ets. per regeL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elk* regel meer 15 et., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 cfc per regel. Bii contract belanériike korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ff Ojmn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ff 7^f) bij een ongeval met f OSffl bij verlies van een band, ff 102 bij verlies van een f RA bij 'n breuk van ff fifl bij verlies v. eert tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 «U." doodelij ken afloop 1 upU." een voet of een oog; 1 1£«, duim of wijsvinger - «u bee- of arm; 1 andere vinge*. Op de laatste Volkenbondsvergadering heeft het in bepaalde kringen de aandacht getrokken, hoe de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Austin Chamber- lain, reageerde op de pogingen, Engeland te bewegen nog verdere garantie-verplich tingen boven die van Locarno te doen aan vaarden. Met een zakelijke beslistheid wei gerde Chamberlain op dit voorstel in te gaan en hij wees daarbij op de gevaren, waaraan hij bij verdere concessies het groote, centrale rijk zou blootstellen. Het groote, centrale rijk! Het Britsche Empire, misschien de geweldigste pobtieke schepping, die de wereldgeschiedenis kent, vrucht van Engelsch staatsmansbeleid ,en typisch Engelsche taaiheid en geduld, ten werk van eeuwen, maar een werk, waarop terecht elke Brit trotsch mag zijn en in derdaad ook is. Tijdens de vestiging van dit wereldrijk is met de uitbreiding van gebied het nationale bewustzijn, de natio nale trots gegroeid. En het is deze natio nale trots, die in de categorische weige ring van Chamberlain op de achtste Vol kenbondsvergadering tot uit'ng komt. Dat bewust nationale waardegevoel is een ka raktertrek van de, Britsche natie, dat een sterke en krachtige eenheid geeft aan dt volk. Zóó overheerscht de Britten dit ge voel, dat ze zoo noodig daarvoor vergeten, wat op een gegeven oogenblik of in een bepaalde periode een onderlinge scheiding veroorzaakt. Het Empire boven alles! Door de houding van Sir Austin Cham berlain te Genève woidt ten duidelijkste geïllustreerd van welk een geweldige be- teekenis het Britsche rijk als factor in de wereldpolitiek is. En om zich een duidelijk beeld te schep pen van deze buitengewoon groole betet- kenis is het noodzakelijk over een:g feiten materiaal te beschikken, -onder dat is het onmogelijk de ontwikkeling in politieken zin van verleden, heden en toekomst te begrijpen. Door zijn geweldigen omvang, door de groote geb.eden op alle continenten, kan men van het Britsche Rijk in waarheid ge tuigen, dat het een wereldrijk is. Dit wordt duidelijker, wanneer men weet, dat <het oude Romeinsche Rijk slechts een vijfde deel van de oppeivlakte van het Britsche Empire beslc-eg; het Arab'sche, Mongoolsrhe. Spaansche of Chineesche slechts één derde. Het Tsarenrijk kwam het dichtst er hij, met iets meer dan de helft. De gezamenlijke oppervlakte be draagt 36 millioen vierkante k lometer, on geveer één vierde van de oppervlakte van alle vastelanden der aarde. Wil men nog ander vergelijkingsmateriaal: het is dr'e maal zoo groot als Europa en twee maal zoo groot als Zuid-Amerika. Een van zijn dominions, Canada, is alleen bijna zoo groot als Europa. Nog teekenender is misschien het volgende: het Britsche wereldrijk 's honderd maal zoo groot als het moeder land. Na den oorlog is het wereldrijk ver groot met 214 millioen vierkante meter, wat beteekent het achtvoudige van de oppervlakte van het moederland. Het gezamenlijke rijk telt een bevolking van 450 millioen of één vierde van de be volking der geheele aarde. Meer dan twee derden daarvan levert Indië met zijn meer dan 300 millioen menschen. Het is een bonte rii van rassen en be schavingen, die het Britsche rijk in zich vereenigt Wat den godsdienst betreft, moet niet uit het ocg verloren worden, dat in 't Britsche Rijk het grootst aantal aan hangers van den Islam wonen. En uit de zen hoofde is het begri'nelijk, dat de En gelsche pol'tiek nauwkeurig al datgene nagaat, onderzoekt en bestudeert, wat er in de wereld van den Islam voorvalt. Enkele economische bijzonderheden mo gen eveneens vermeld worden. Eén vijfde van alles wal Groot-Brittannië op de we reldmarkten koopen moet, komt uit het rijk zelfi Eén derde van alles, wat het verkoopt, vindt afzet in het rijk. Hoe nauw de banden van de domin:ons met het moe derland zijn, moge het volgende illustree- ren; twee vijfden van den buitenlandschen handel van Canada geschiedt met het moe derland, van Australië de helft, van Nieuw- Zeeland twee derden en van Zuid-Afrika zelfs vier vijfden. Het streven der Engel sche polit.ek is gericht op verderen uit bouw van economische uitwisseling in het Rijk De politieke constructie var de afzon derlijke deelen des Rijks en hun politiek- grondwettalijk verband tot het moeder land is zeer versch'llend De politiek en economisch belangrijkste categorie is die der zes dorronions: de Iersche Vrijstaat, Canada, New Foundland. Zuid-Afr ka, Au stralië en Nieuw Zeeland, die vrij zelf standig bestuurd worden, in zeer los ver band tot het moederland. Sinds de rijks conferentie in November van het vorige iaar gehouden, zijn zij grondwettelijk gelijk berechtigd als het moederland. Ook zijn zij leden van Volkenbond, Canada zelfs sinds kort lid van den Volkenbondsraad, met uitzondering alleen van Newfound land. Hetzelfde geldt van Indië, dat als een categorie op zich zelf kan worden be schouwd. De laagste in rang zijn die kolo niën, die geheel onder de centrale in Lon den staan en door een gouverneur be stuurd worden. De jongste categorie vor men de mandaatgebieden van den Vol kenbond, waaronder hoofdzakelijk de ge wezen Duitsche koloniën vallen. Verder behooren daartoe Irak en Palestina. In groote lijnen is met het bovenstaande aangegeven, wat men onder het Britsche Empire te verstaan heeft. Vaak reeds is de ineenstorting van dit groote rijk voor speld, maar tot op heden zijn die profe tieën niet bewaarheid. Wel hoort men nu en dan van woelingen en gistingen, maar altijd heeft men die weten te onderdruk ken. De eeuwenlange ontwikkel'ng, welke tot dit groote rijk voerde, heeft kwalitei ten geschapen, die menige andere mogend heid mist. Engeland is een koloniseerende mogendheid van den eersten rang. Het solidariteitsgevoel, de belangengemeen schap, die de Brit weet te scheppen, voor komt op zwakke plekken of in moeilijke omstandigheden een uiteenvallen. De groote kracht van hel Britsche kolonisatie-sy steem moet vooral daarin gezocht worden, dat de Engelschman de kolonie als blij vende woonplaats kiest, in tegenstelling b v. met onze Oost, waar de Nederlander zijne jaren doormaakt, om daarna in het moederland terug te keeren. In Engeland is bijna geen familie, die niet een harer leden van den Volkerbond, Canada zelfs die niet met de overzeesche bezittingen in verbinding staat, geen rentenier of ka pitalist, die geen koloniale waardepapie ren in zijn portefeuille draagt, geen dag blad of tijdschrift, dat zijne lezers geen artikelen voorlegt over een of ander ge bied ver van ,'t moederland. Is het daarom te verwonderen, dat Sir Austin Chamberlain liet doorschemeren in Genève, dat Engeland het bestaan van het Britsche Rijk, dien „ouden volkenbond" onder bepaalde omstandigheden de voor keur geeft boven de jongere Geneefsche schepping? Het wereldrijk boven alles! Het empire, dat zich over den ganschen aardbodem uitstrekt! Het groote probleem nu voor de Ge neefsche politici is, de Britsche staatslie den er van te overtuigen, dat, hoe meer die oude in den nieuwen Volkenhond op gaat, hoe meer dus het Britsche Rijk zijn egocentrisch streven cpgeeft, hoe d chfer wij den wereldvrede rullen naderen. Den sleutel daarvpor hebben, de Britsche staats lieden in de hand! De arrondisfcerrents Rechtbank te Haarlem verklaart 18 October in staat van faillisse ment: 1. J. v. d. Velde, aannemer, te Zaandam; Oostzijde 398; curator Mr. C. van Sprang, aldaar; 2. W. G. Merkestein, schilder, wonende te Haarlem; Gedempte Oude Gracht no. 5 rood; Curator Mej. Mr. E. A. Wagemaker, alhier; 3. H. B. van Leeuwen, kruidenier, te Heemstede, Borneostraat 32; curator Mr, A. Bruch alhier: Geëindigd is het faillissement van Nic. van Gevlswyk, schilder te Aalsmeer, wegens het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst; curator Mr. Dr W. P. Vis alhier; BEËEDIGD. Als makelaars werden beëedigd de Hee- ren: 1. P. J. Voorneveld, te Haarlem; 2. P de Boer en 3. K Dekker, beiden te Santpoort; 4 M. Kramer te Haarlem; 5. J. J. de Waal Malefyt te Overveen en 6. J. Seger te Zand- voort; die sub 1 in onroerende goederen, die sub 2 en 3 in vaste goederen en meubilair, die sub 4 in assurantiën die sub 5 in on roerende goederen hypotheken en assuran tiën, die sub 6 in gedroogde zuidvruchten. De grond reeds aangekocht. Naar wij vernemen zijn «le voorberei dende werkzaamheden der Provinciale Veil'ngscommissie in Noord-Hol'and voor de vestiging van een demonstratief bedrijf in Kennemerland, thans zoover gevorderd, dat de s'ichting van dit bedrijf zeer spoe dig tegemoet kan worden gezien. Reeds is de beschikking gekregen over den beroodigden grond, welke ge'egen is onder Heemskerk, aan den A'kmaarschen straatweg, ter hoogte van „De Streng' Er is een regeling getroffen met den eigenaar, het parochiaal kerkbes'uur van Heems kerk, en de huurders, zoodat binnen zeer korten tijd het bedrijf gereed kan zijn. Te Vaals is thans de door ons reeds aan gekondigde raadsvergadering gehouden, waartoe waren uitgenoodigd de heer van der Stel uit Apeldoorn en de heer De Groot, v-oegèr directeur-boekhouder van de be dreven te Vaals, thans te Beverwrk. De heer De Groot had den reeds ver broeiden brief geschreven doch was niet verschenen. De heer Van der Stel zeide, dat een be wijs van de schuld van den heer De Groot reeds bij den Officier van Justitie te Utrecht is gedeponeerd. Hieruit zou blij ken, dat de heer De Groot van een hij name genoemde firma steeds 10 pet, com missie heeft genoten. Tevens zouden er aan wijzingen zijn dat bij den ovenbouw in 1023 onregelmatigheden hebben plaats gehad. De raad besloot daarop het eervol ont slag van den heer De Groot in te trekken. De commissie voor de bedrijven, onder voor zitterschap van wethouder Eich, zal de zaak verder onderzoeken. Tevens zullen de noodige stappen worden gedaan om een strafrechtelijk en een civielrechtelijk pro ces aanhangig te maken. Het onderzoek zal zich mede uitstrekken over het water- en het electriciteitsbedrijf. In verband met deze kwestie schrijft de heer De Groot aan het te Beverwijk ver schijnende .Kennemerland" het volgende; Een dergelijk besluit is gelijk aan het besluit van iemand die te veel aan Bacchus geofferd heeft. Zoo iemand zou ook kun nen zeggen: ik beschouw al de gedronken glaasjes als niet te zijn gedronken en dc man is weer frisch. Zoo ook gaat het in den Gemeenteraad van Vaals. Daar geven ze eerst een eervol ontslag, eenige leden stemmen uit persoon lijke overwegingen tegen en wanneer dan die eenige leden in den nieuwen raad meer derheid zijn geworden, wordt alles op haren en snaren gezet om zoo'n besluit weer in 'te trekken en den gewezen ambtsman nog gauw een flinke trap na te geven. Het was mij bekend, dat sinds eenigen tijd een kleine groep raadsleden van Beverwijk in relatie stond met die van Vaals en ik kan u verzekeren dat niets ongedaan is ge laten om het mij moeilijk te maken. Dat ik deze moeilijkheden zou krijgen, was mij bekend, voor dat ik hier kwam. Het raadslid Eich, in Vaals zeide: ik zal je vervolgen overal waar je gaat. Maar ik had nimmer gedacht, dat hij in Beverwijk men schen zou vinden van zijn slag, die zich zouden laten vinden, nu aan zijn misselijk politiek gedoe mede te doen. Ik dacht, dat een dergelijke mentaliteit alleen maar te vinden was in V aals. Een mensch kan zich echter vergissen. Ik hoop u snoedig te kunnen berichten, dat of wel de Kroon het besluit vernietigd heeft of tegen de Gemeente Vaals een ci viele vordering is ingesteld wegens on rechtmatige daad. Vaals kan besluiten wat zij wil, van het eervol ontslag blijver zij af, dat heb ik in mijn zak. Voor het optreden van sommigen heb ik niets dan minachting. A.s. Vrijdag zal de Minister van Water staat een bezoek brengen aan IJmuiden. Dit bezoek houdt verband met de ver binding van IJmuiden met het Noordzee strand, waarover het gemeentebestuur van Velsen reeds langen t';d met het Puk heeft Om de vaart op Amsterdam te bevor deren en beter tegen Rotterdam te kun nen concurreeren. De berichtgever van het „Alg. Hbld." te IJmuiden schrijft Reeds eenige jaren zijn de autoriteiten van Waterstaat bezig van den minister van Financiën gedaan te krijgen, dat de inklaring van de voor Amsterdam en Zaandam be stemde schepen, welke sedert de opening van het kanaal hier plaats vindt, wordt op geheven en de schepen ter losplaats zullen worden ingeklaard. Het schijnt dat de plannen thans een vaste- ren vorm beginnen aan te nemen, omdat men bij den Rijkswaterstaat er alles op meent te moeten zetten, dat de schepen zoo gauw mogelijk worden doorgeschut. Men gelooft op die wijze de vaart opArn- sterdam te kunnen bevorderen en beter tegen Rotterdam te kunnen concurreeren. Naar verluidt staan de belastingautori teiten niet onsympathiek tegenover deze plannen in weerwil van het feit, dat voor ver- sterxing der secties in Amsterdam en sur veillance op het kanaal nieuw personeel moet worden aangesteld ten koste van be langrijke sommen uit de schatkist. Wanneer deze plannen doorgaan zullen in de allereerste plaats de scheepsagenten alhier, die zich met de in- en uitklaring be lasten, financieel zwaar getroffen worden want hun werkzaamheden worden dan tot heel geringe afmetingen teruggebracht. Maar ook de neringdoenden zullen door dezen maatregel zwaar worden getroffen. Door de nieuwe voorschriften zal het niet meer mogelijk zijn verbinding op de sluis met de schepen te hebben en dan heeft het geen zin meer om naar hier te komen tot verwelkoming of afscheid nemen van passa giers der booten van de Stoomvaart-Mij. „Nederland" of Koninklijke Hollandsche Lloyd. De allereerste klap wordt op die wijze toegebracht aan de hotelhouders, die het aantal loge's zullen zien verminderen. Maar ook de winkeliers zullen geschaad worden in hun omzet, 2ant hoe meer vreemdelingen in de plaats, hoe meer nering. Al spoedig worden nog eens bloemen, versnaperingen onderhandeld, teneinde een directen en of snuisterijen gekocht om mede te geven beteren toegangsweg te verkrijgen. ue iTu. aan de vertrekkenden. Door een groot aantal winkeliers en andere belanghebbenden is een request aan den mi nister van Financiën gezonden met verzoek niet in te gaan op de aan hem gedane voor stellen en den bestaanden toestand te hand haven. Het raadslid Jac. de Nobel, heeft voor de e.k. vergadering van den gemeenteraad een interpellatie aangevraagd ter behandeling van de volgende vragen 1. Is het B. en W. bekend, dat bij den minister van Financiën voorstellen zijn in gediend tot het opheffen van de in- en uit klaring te IJmuiden van schepen voor Am sterdam en Zaandam bestemd 2. Heeft het college reeds een onderzoek ingesteld naar deze aangelegenheid, die be langrijke schade zal veroorzaken voor bij de scheepvaart betrokkenen en wellicht voor een groep inwoners werkloosheid ten gevolge zal hebben 3. Zijn B. en W. voornemens na gehouden onderzoek, pogingen aan te wenden om in- en uitklaring te IJmuiden te behouden? nister komt zich nu a.s. Vrijdag persoonlijk op de hoogte stellen van den toestand. Geen voetbalwedstrijden op Zondagmorgen onder den kerktijd. Omtrent deze aangelegenheid vernemen wij nog nader; Burgemeester van Alphen heeft een per soonlijk schrijven als hoofd der politie ge richt aan de besturen van de plaatselijke voetbalvereenigingen. Hij dringt in dat schrij ven aan op medewerking van die besturen, om te voorkomen, dat er Zondagsmorgens onder kerktijd voetbalwedstrijden worden gehouden en dat eventueele wedstrijden eerst om 12 uur zullen aanvangen. Hij heeft een persoonlijk schrijven aan de voorzitters gericht, waarin hij hunne mede werking voor zijn plannen vraagt. Voor den aanstaanden Zondag begrijpt hij wel, dat een beperking moeilijk ingevoerd zou kunnen worden, maar hij vertrouwd, dat de volgende Zondagen met zijn verzoek rekening gehouden zal worden. De voetbalbesturen hebben dit schrijven reeds in bestuursvergadering behandeld- Daar de vereenigingen maar over een veld be schikken, zien zij zich voor moeilijkheden ge plaatst. Ze hebben dit schrijven in handen gesteld van den heer van den Aard, secre taris van den H.V.B. om in den Bond deze kwestie te behandelen. Voor zoover we weten geldt voor onze omgeving alleen een verbod voor Zondags morgens te IJmuiden, daar wordt echter bespeeld op particulier terrein, dat ouder die voorwaarde is afgestaan. Dr. W. M. V. d Scheer, le geneesheer d'recteur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort zal Donderdag 20 October 's avonds 8 uur een lezing n.et lichtbeelden houden in den H, K Bj', ter gelegenheid van de te hoi den tentoonstelling van ar beidsproducten der patiënten van dit Zie kenhuis. Het gemeentebestuur van B'oemendaal heeft een raadsvergadering ui geschreven tegen 14 ure, Donderdag a.s. Aaa origannriteit on breekt het ons B'oemendaalsch gemeentebestuur heel dik wijls niet, en zoo valt hei niet te verwon deren, dat het ook nu met iets nieuws komt. Bij ons weten heeft het den primeur in dezen, want nog geen gemeen elijk of provinciaal bestuur heeft de spoorweg. De Tweede Kamer heeft gisteren aange nomen het wetsortwrp tot instelling van een Postraad; besloten werd, ambtenaren van het lidmaatschap niet uit te sluiten. Te Tilburg houdt de R K. Middenstands bond een tweedaagsch congres. De Postvhirht Nederland—Indië. Luitenant Koppen is te Bargkok aan ge. komen; wegens lichte beschadiging van het toestel, zal hij vermoedelijk twee dagen oponthoud hebben. Een wetsontwerp tot herziening van de wettelijke bepalingen, inzake den indirecten tijdsverandering overgenomen. _En zoolang vaccinatiedwang, zal'deze week het depar- de president van de Tweede Kamer weet, dat er nog een mijnheer Braat is. de moeite heeft cm uit te rekenen uit zijn spoorboekje, hoe laat de treinen na 12 uur 's m'ddags ve-trekken, zal hij de nieuwe ijdrekening ook wel niet op de convocatie voor de Tweede Kamerleden zetten. De geachte afgevaardigde mocht anders eens op het appel ontbreken. Zoca's bekend, heeft de directie van de Spoorwegen en die der Posterijen de door- 'ccpende 24-uur-rekening ingevoerd, om vergissingen te voorkomen. En da' is nut tig, want ook schrijver dezes heelt wel eens een chtendtrein in zijn spoorfcoek'e vcor een avendtrein aangez en en da-r- door den trein gemist, wat hem een regen van klach'en en verwijten bezorgde van de zijde van zijn reisgencoten. Die regeling vcor de spoorwegtreinen is dus wel nutt'g, mrar dat een gemeente- raads'id van B'emendaal ter vergadering zal komen om 2 uur 's nachts, inola~ts van om 2 uur 's middags, neen. wij hebben te veel respec' voor deze vroeden. om dat te veronderstellen. Officieel is ons Nederlandsch etmaal nog altijd verdee'd in tweemaal 12 uur en ook in andere landen waar de spoorwegen de 24-uu-regeling hebben, gebruikt men in het dage'ijkseh leven geen uur-aanduiding boven 12. Het is ook hetgemakkc'ijkste. omdat het cnncodig is te zeggen, dat de scholen om 14 uur beg'nnen, de schouwburgvoorstel- lingen om half 20 beginnen en kwart vcoi 23 eindigen, en wie zegt, dat hij om 11 uur naar bed is gegaan, behoeft niet extra te verme'den, dat het 23 uur was. tenzij, tenzij, maar ook in ons dage'ijkseh leven komen d:e uitzonderingen zoo spr-disch voer, dat wij daar geen nieuwe tijdrekening vcor noodig hebben. En tch zou het wellicht inte-essant we zen, om even te vernemen, cm welke re den het B'oem^ndaalsche gemeentebestuur op het nieuwe denkbee'd gekomen is. Door den architect J. C. Dop is aan den aannemer Kroon van Diest opgedragen het verbouwen van perceel Groote Hout straat no 135, de voormalige w'nkel der Gez. Schockman ten behoeve der daarin te vestigen Corset Shop. Geboren: 17 Qct.: z. van J W. C. Steen voordenv. d, Eem; 15 Oct.: z. van P. Bosma—v. d Wal; 17 Oct.: d. van G. SchildDijkstra. Ondertrouwd: 18 Oct.: W. Kulk en W. M. Wagenaar. Getrouwd: 18 Oct.: F. A, Lucas en E. M. v. Looij Overleden: 18 Oct.: J. v. d. Hoeff, 64 j„ Roosveldstraat; 17 Oct.: J W. Haagen, 74 iaar, Dr Leijdsstraat; 16 Oct.: H. C. Piët, 18 j., Zijlstraat; G., 10 mud., z. van T. Wol- terman, Kamperlaan; H, Felixv. d. Waals 60 j., Wagenweg. Sociëte't „St, Bavo". I 8 uur Esperanto 8 uur. Vrouwenbond 8 u. Bes nen Levenskracht 8 uur. „Pi'oza en Poëzie" 8 uur. Vertrouwensmannen Metaalbewerkers 8 uur. Jaarfeest R. K. Volksbond 8 uur St. Josepksgezellangebouw Jansstraat Zaal voor de gezellen gesloten D® zan- gers-gezel'-en kunnen repeteeren in het Patronaatsgebouw (inrfang Rrouw®rpl'a<je) R K. Milita'renvereenig'ng. Zoetestra» '4 Clubavond R. K. V V „T.Y.B.B" uur Stadsschouwburg. Een lente-morgen®''00111 De meda'Pes van ee- oude vrouw 8 uur- Raadhuis Bloemende al Gemeenteraad "ur Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling werken door G. van Duffelen, dag' 'j uitgezonderd des Zondags, van 1° °- „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling „Rembrandf'-Theater BioscoopvoorUei- ling 7 uur en kwart over 9 uur. Tevler's Museum Tentoonstelling P, P. Rubens. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Geoodid eiken dag van 10 tot 5 uuri behalv" op 7nn- en Feestdag"'"- Kleine Theresia St'chtjng. Tehuis Jjoai' onverzorgde zuigelingen Spreekuur Jfms" dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempe"ers" straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Frcnciscus Liefdewerk, Zoetestrairi Eiken Donderdak van 8—914 uur- -■ R, K. Bavclkirgsbureau Bebouw* Bavo" Smedestraat 23. Van uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek, Jansstraat 49 Eiken dag geopend van I IQ12, van 2—5 en van 710 uur, be- Smedennatrnons I halve des Maandagsochtends en op Zon- R K- J°nge en Feestdagen Uitleenen van boeker stuur HerW°n- j van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St, Marthavereeniginfi Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. V-K. Arbeidsbeurs voor mannen en JCR" gens. Sociëteit ,,St. B,avo", Sire es r 23. Telefoon 10049. Alle werkdager van 9half 12 uur, 's middags van uur, 's avonds van half 8half 9 urn. 's Zaterdags alleen van h"lf 10 "u R. K, Reclasseermgsvereeniging. atcieeUng Haarlem. Eiken Donderdagavond hal' 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. R -IC Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid- delingsbu~e„u voor verpleegsters en all werkende dames. Alle werkdagen var v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdagavond. Tel, 11671. St. Elisabeth's Verceniging Jansstraal 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 ou'. Donderdag van 12 uu"-. T K. Kra am verpleging Van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook oor niet-leden van de Derde Orde te richter tot Mevr. Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. Dinsdag van 23 uur. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarleir (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp Donderdags van 23 uur. EERSTE hulp bij ongelukken. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan Hst gebouw v«m de Brandweer (Ged. Wij ontvingen wederom een klacht van ouders, wier kinderen groot gevaar geloo- pen hebben in de Haarlemmerhout hun reinheid van gedachten te verliezen. De kin deren speelden rondde Hertenkamp en daar kwam een onguur individu met hen een praatje maken en deed niet nader aan te duiden handelingen. Het is wel zeer te betreuren, dat dit in Haarlem mogelijk is op plekken, waar de kinderen veilig moesten zijn. En de politie verzekerde ons, dat zij vrijwel machteloos daartegenover staat Er zijn in Haarlem een tweetal vieze kerels, die zich doorloopend schuldig maken aan v'ezigheden met kleine kinderen. De politie houdt ze in de gaten en ze krijgen, wanneer het maar eenigszins mogelijk is, een straf waar ze maanden ge noeg aan hebben. Maar de moeilijkheid is ze op heeterdaad te betrappen, want op ge tuigenis van de kinderen alleen kan de rechter ze niet veroordeelen. En dit weten de sinjeurs zóó goed, dat ze hun praktijken niet uitoefenen, wanneer een agent of zelfs een volwassene in de nabijheid is. Wii roepen alle lezers op en wij doen daarmede de politie een groot pleizier om eens op te letten of zij de kerels niet op heeterdaad betrappen kunnen. En gelukt dat iemand, hij aarzele niet er de politie van in kennis te stellen. Op dit getuigenis kunnen Je belagers van de onschuld onzer kinderen dan dë parapluie ingedraaid worden. Dit is de eenige plaats hoewel wij het allen moeten betreuren waar zij thuis hooren en onschadelijk zijn. In de Kloosterstraat kreeg een 14-jarig meisje twist met den 14-iarigen J. S. Na een scheldpartij gaf deze haar een snede in haar arm met een dolkmes. Op den hoek Middenlaan-:Crayenester- laan werd gisteren een mallejan, waaraan een rail hing, aangereden door een tram wagen der N. Z. H. De wagenbestuurder kon niet tiio.ig stoppen door weigering van de electrische rem. Een wiel van den mallajan brak. Voor het Stadhuis reed gisterenmiddag middag een wielrijdster; om den vluchtheu vel heen zwenkte zij naar links, zonder Kaar hand uit te steken. Een achter haar rijdenden auto kwam daardoor met haar in aanraking. Het rijwiel werd ernstig geha vend. De dame kwam er zonder verwon dingen af. In November 1926 vond een dame in de hal van de Spaarnehank een bedrag van 240. Zij gaf het gel daan de bank in bewaring, doch er is toen geen aangifte gedaan bij de politie. De directie van de Spaamebank heeft zich nu tot de politie gewend. De eig.aaar kan daar inlichtingen krijgen. A an rij 'ing te Noordwijk-Binnen. Gistcrmcrgen beeft op dan Nieuwen Zee weg, te Noordwfk, een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe Fordauto, bestuurd door den heer R„ uit Lisse, en een tvic.- rijder, den heer B., wonende te Noordwijk. De wielrijder werd met zijn rijwiel tegen tement van Arbed verlaten. Het spoorweg-orgeluk bij Rijswijk, Wie zijn de schuldigen; verhoor van het trein personeel. U'tspraak in de zaak der Express-bank te Schiedam. Rijksmiddelen in September 1927. Nadere büzonderheden omtrent de ern stige aanvaring" tusschen hét s.s. „Silver Belle" en het s.s. „Sembilan", der maat schappij Nederland. De heer Henri Polak heeft bedankt als voorzitter van de S. D. A. P. Een geheimzinnig geval in het bosch hij Winterswijk. Moord en zelfmoord? Een rede van oud-minister Pcsthuma op de Ccn'erentie der In- en Uitvoerverboden te Genève. De nota van Litauen aan den Volkenbond terzake van het optreden van Polen. De uitslag der verkiezingen voor Noorsche Storting, het De stichting van een Benedictijnsche abdij in China door den oud-minister van Chira, Lu Cheng Hzlang, thans Benedicfijisch j kloosterling. H» I Een belangrijke beschouwing over het verslag van de Tabakscommissie-Van Schaik, De mogelijkheid van een gewichisbelasting. 758. Stilstand uur v.m.: Barometerstand Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.24. Met. Medegedeeld door het Kon. Ned. Ins'. te de Bildt. Verwachting: Matige tot krachtige, later afnemende Zuidwes e'ijke tot Noordweste- lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar-ril] schijnlijk regen of hagelbuities, ater iets kouder. STOR.MWAARSCHUWINGSD1ENST. Geseind van de Bi'dt hedenmorgen 9 uur 03 min. aan de pesten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede". I dichtbij gelegen woning te zijn binnengedra gen, is hij door dokter F. verbonden en jg| daarna door de pc'itie per brancard naar zijn woning vervoerd. Het rijwiel werd ge- 1 heel vernield, terwijl de auto licht werd beschadigd. Door de politie wordt een on-ijj derzoek ingesteld naar de oorzaak van deze aanrijding. Vermoedelijk treft den cbauf- feur geen schuld. Gezien de stand van den auto en het rijwiel, na het ongeval (dit was om den boom beengebogen) is het verwon derlijk. dat het ongeval zoo betrekkelijk goed is zfgeloopen. Op den Hoofdweg te Hoofddorp, kwam Dinsdagmorgen een luxe auto van den heer D. uit Amsterdam, bij het uitwijken voor een passeerende vrachtauto zoover in den schuinafloopenden grasberm terecht, dat het motorrijtuig uit z'n evenwicht geraakte, om- sloeg en gedeeltelijk in de wegsloot terecht J kwam. De bestuurder, die zich alleen in de auto bevend, bekwam eenige lichte kwetsu ren. De beschadigde auto is later roet be hulp van een takel weer op den beganen y grond gebracht. Gevonden dieren en voorwerpen. J. Kloos, Leidscbevaart 156, bal Mevr Anschutz, Ged. Oudegracht 67, zilver beurs je C. Oud, Bissch. Ottostraat 28, beursje met inhoud Mevr. v. Huizen, Gaelstraat 8, bont H.J. de Wit, Schoterweg 63, ceintuur C. Sterk, Van Oorschotstraat 2, ceintuur j Wed. Koster, Lange Pcellaan 38 rd., ceintuur; H. Banning, v. Marumstraat 10, geld in papiertje P. v. Stra/ten, Spaanschevaart- straat 68, dameshandschcen L. P. Roest, Bakkumstraat 8, beerenhoed Bur. v. Politie, Smedestraat, handschoen Kennel „Fauna" j Farklaan gele herdershond, gebracht doof Rotteveel, Rcmclenstraat 54 zwartwitte kat, gebracht door Busweiler, Ten Katestraat 5 grijze kat, gebracht door J. Mus, Rozen- agenstraat 24 grijswitte kat, gebracht door F Klei;n, M. v. I eemsl erkstraat 56 Wijkhuizen, SGrtrr.anstraat 45, niedaillon- hroci e Eur. v. Fclitie, Smedestraat rozen» rans en da.njeshandsct.cen P. Velden, Palm straat 5rd., rijwieltel. merk in etui S. de Rood, Duvenvoordestraat 27, rijwielbelas- tingmerk Mej. de Nijs, Rustenburgerlaan sleutel; H. Zwiers, Kennemerstraat 38,ui een langs het voetpad staanden boom ge- da rr.estascbje E. v.d. Colk, Jan Steenstraat drukt- en bekwam schaaf- en vleeschwon- 91, vulpenhouder. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. den aan het linker bovenbeen. Na in een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1