lottgering Heringa Wuthrich, Haarlem Amsterdamsche Beurs CHEQUE-KOERSEN «sa Centrale Verwarming Gemeentezaken. Valsch geld. Ontheffing Winkelsluiting. Overreden. Gemeenterekening over 1926. De eerstvolgende raadsvergadering. De inbraken in kerken. Statuten. GR. HOUTSTRAAT 5a. TELEFOON 10771 :en 1 5a f Geen spreekuur. TIJDELIJKE GELDLEENING. Adresboek van Hillegom en Lisse. Op Elswout. „Tannkaüser." Ned. R.-K. Volksbond. Concert „Santa Lucia." R.K.A.V. „Holland". BILJARTEN R.K.V.V. „Victrix". HEEMSTEDE. SPORT EN WEDSTRIJDEN. KUNST EN KENNIS. De Maastrichtsche Radio- V olkszangavond HONDENSPORT. Politiehondendressuur. VISSCHEN. Een onderlinge vischwedstrijd. LAATSTE NIEUWS. De Fransche begrooting 1928. Vrouwenkiesrecht in Z.-Afrika. De Spaansche Konings familie. Koning Fbead te Parijs De Noor sche verkiezingen. Gedwongen verzekering tegen tuberculose. Buitenplaats verbrand. Staking spaorwegmanfletl^ Invoer van sterken dra^ in de Vereenigde Stated De Spaarne-Bank, Haarled de Spaarne-Bank, Haarleïi* Züricb 59.40 9.75 34.60 12.10$ 47.95 13.55 42.65 35.10 2.48$ 7.35 27.85 66.6u 65.35 66.90 Late° 59.45 9.80 34.65 12.1'* 48 66.75 Q 65-50 67-OS De N.V. Handelsmij. „Geko", vraagt her taxatie van 141 perceelen en taxatie van 93 perceelen op nader door haar aangegeven wijze. B. en W. deelen in hun prae-advies op dit verzoek mede, dat zij de noodzakelijkheid of wenschelijkheid eener herschatting niet inzien en daarom voorstellen, het adres in hun handen ter afdoening te stellen. In een lunchroom is een valsche zilverbon van 2.50 ontvangen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de tentoonstelling, welke door het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort wordt gehouden in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, ingevolge de ver ordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van de verordening in dier voege, dat die winkels op 20 en 21 October 1927 ook na des namiddags 8 uur voor het publiek mogen ge opend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Op de Ged. Oude Gracht reed gisteren middag een bespannen voertuig, waarop de 12-jarige J. de Kant. wonende in de Bad huisstraat, was geklommen. Hij viel er af en kwam met het Hoofd op de straat .te recht; bovendien ging het achterwiel over zijn bovenlichaam. Met den wagen werd hij naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd, waar een hersenschudding werd geconsta teerd. Nader vernemen wij. dat de kleine patient een rusligen nacht heeft gehad. Batig saldo 45.389, Verschenen is de reken'ng der inkom sten en uitgaven van de gemeente Haar lem over 1926. Over den gewonen dienst sluit zij in inkomsten met een bedrag van 15.623.836.95 en in uitgaven met f 15.578.447.9414, zoodat er een batig saldo is van 45.389.00 Enkele ciders laten wij hier volgen. De schoolartsendienst vroeg een bedrag van ruim 21.798, terwijl 23.935 geraamd was; de kosten van de Woningtelling wa ren geraamd op 5250, de werkelijke u't- gaven waren 252.80. Onderhoud van verschillende openbare gebouwen vorder de ongeveer 240 minder; onderhoud van straten en pleinen vroeg ruim 6300 minder. De kosten van in stand houden van schoolgebouwen waren bij het Openb. L. O. rond 29.064, tegen geraamd 31.370. Op aanschaffing en onderhoud van school- meubelen werd 500 minder u:tgegeven dan geraamd was. De vergoeding voor boventallige onderwijzers bedroeg 8964, terwijl 28.000 geraamd was. De vergoe ding van de kosten van in stand houding van bijzondere, scholen was groot 73.665 tegen gc-aamd 84.000. De subsidiën aan vereen'gingen in het lel and van de voed'ng en de Weeding van schoolgaande kinderen kondch 3600 la rger gehouden worden dan geraamd was. De opbrengst der opcenten op de perso- neele belasting bedroeg 479.402, of wel f 29.000 meer dan de raming; 100 oocen- '~n op de Ri'ksbelas'ing leverde 1.445.712 op en bleef daarmede ongeveer 255.000 beneden de raming: de he'asting naar het '■-komen bracht 577.337 oo, terwijl r 837.050 geraamd was. De totaal-opbrengst der belastipden svas 3.230.365, waarmede men 435.000 beneden de ram'ng bleef. De Stadsschouwburg leverde een nadee- lig saldo van 12.986 op; de Keorings- '■enst een nadcc'ig saldo van 5933, de '"enssodienst een nadeelig saldo van f 6387. DE KWESTIE VAN GASDIRECTEUREN. De heer v. d. Stel heeft aan den heer De Groot, te Beverwiik, in verband met diens, reeds gen"blieee-d, tegen den heer v. d. Stel gericht schrijven, een exploit doen uitbrengen, waarin hij hem sommeert een aanklacht tegen hem fv. d. Stel) in te dienen Cn een civiele actie in te stellen tot betering van eer en goe-ten naam en tensiot'e om binnen vüf dagen in het openhaar of aan v. d. Stel zich duidelijk 'e verkleren of bü met de in zi'n voormeld aangehaald scbrüvcn genoemden onlichter en chnntoneur. d"n heer v. d. Stel, heeft bedeeld. Bü gebreke daarvan zullen de ove rigens duidelijke bewoordingen van dien brief als een persoonlijke beleediging en aenV>.sting in eer en goeden naam opgevat worden. Den heer De Groot is veirder aangezegd, dat de rechtskundig adviseur van den heer v. d. S'el zich hcofdelük bo-k stelt voor de voldoening aan den heer De Groot aan iedere te dier zake tegen den heer v. d. Stel uitgesproken en in Wacht van gewijsde gegane geldeli'ke veroordeeling tot een maximum bedrag van vijf duizend gulden, mits de dagvaarding daartoe worde uitge bracht binnen drie weken na heden. De burgemeester heeft schriftelijk mede gedeeld aan de raadsleden, dat de eerstvol gende raadsvergadering gehouden zal wor den, Woensdag 2 November, omdat 26 Octo ber de raadzaal dan voor het houden eener tentoonstelling is ingericht. De oude raad zaal is, volgens het schrijven, in verband met de uitbreiding van het aantal raadsleden, niet meer geschikt als vergaderzaal voor oen raad. Het is gebleken, dat men in den avond van 1.1. Zondag of in den nacht van Zondag op Maandag, heeft ingebroken in de Gerefor meerde kerk aan de Koediefslaan alhier. Een paar offerbussen waren opengebroken, ter wijl ook een gesloten kast was geforceerd Door uitboring van het slot van een buiten deur, heeft men zich den toegang tot die kerk verschaft. Er wordt niets anders ver mist dan een klein bedrag uit die offerbus sen. De „Stcrt.bevat de gewijzigde statuten van den Diocesanen R.-K. Land- en Tuin- bouwbond in het Diocees Haarlem, gevestigd te Leiden, en thans gevestigd alhier. Ivoor VERVEN en STOOMEN De wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. Reinalda, is vèrhinderd morgen zijn gewone spreekuur te houden. Bij raadsbesluit van 3 November 1926, werden B. en W. gemachtigd, om voor 1927 al naar gelang de behoeften der ge meentekas zulks zouden vorderen, gelden tijdelijk op te nemen, met d en verstande, dat het terzelfder tijd opgenomen bedrag nimmer de som van 5.000.000 zou over schrijden. Bij besluit van 27 April 1927, werd laatstgenoemd bedrag, in verband met de 'grenswijziging, verhoogd en ge bracht op 7.000.000 Het ligt in het voornemen van B. en W. in het begin van 1928 den Raad voorstei len te doen om een gedeelte van de loo- p'ende kasgeldleeningen om te zetten in ecne vaste leening. Intusschen zal de geldleening ad 2.000.000, aangegaan in gevolge besluit van den Paad van 19 November 1924, in haar geheel per 1 December 1927 moeten worden afgelost. In verband nu met een en ander stellen 6. en W. voor het bedrag, bedoeld in het h'ervoren vermelde besluit van 27 April 1927. voor 1927 nader te bepalen op f 9.000.000. Daar zich ook in 1928 de behoefte aan kasgeld zal doen gevoelen, stellen zij te vens voor, voor dat jaar machtig ng te verleenen tot opneming van kasgelden, eveneens tot een maximum van 9.000.000 Door den heer G. Eikelenboom, te Bloe- mendaat, is thans uitgegeven de jaargang 19271928 van het adresboek van Hille gom en Lisse. Het bevat niet alleen een naamlijst van de ingezetenen, doch nog vele andere rubrie ken. Zoo is er in ongenomen een lijst van gemeentezaken in Hillegom, van gemeente zaken in Lisse, lijsten van geneeskundigen in beide gemeenten, inlichtingen omtrent den post-, telegraaf- en telefoondienst, aparte stralenlijst, enz. Kortom, er is zoo veel mogeliik in opgenomen, wat in een adresboek thuis hoort. Daar het aan de hand van officieel ver strekte gegevens samengesteld is, mag het met reden als een betrouwbare gids aan genomen worden. Typografisch is het boekje, dat ruim 200 bladzijden drukt groot is, ook uitstekend ver zorgd, zoodat deze nieuwe gids zeker zijn weg in Hillegom en Lisse zal vinden. Vorige week ontvingen de leden der oudheidkundige vereeniging „Haerlem" van hun bestuur een oproep om de jaarlijksche wandeling op Elswout te maken. Om 2 uur waren al heel wat dames en heeren aan de tramhalte, bij het Verwulft, vereeriigd, vol verwachting het oude land goed in herfstpracht te zien Onder aange- namen kout werd om half drie de poort bereikt waar eenigen te voet of per fiets gekomen, zich aansloten en nog meerderen zich bijvoegden Ik zal u de wandeling niet beschrijven, omdat, om het goed te doen, andere gaven daarvoor noodig zijn. Als gewoonlijk werd weer volop genoten en menig woord ge sproken over de overleden bestuursleden Gonnet en De Breuk, die altijd trouw pre sent waren. Ook werd menige historische bijzonder heid opgehaald, b.v. omtrent vroeger, hoog bezoek. Zoo b.v in 1811. Keizer Napoleon zou Amsterdam bezoeken en menig Bloe mendaler had zijn buitenplaats verlaten, voor ecnige dagen, om getuige te zijn van de feestelijkheden te Amsterdam, ter eere van den Keizer. Zoo waren ook de bewoners van Elswout de heer Willem Borski en zijn vrouw naar de 3de hoofdstad van het Keizerrijk gegaan. Hun 10-jarig dochter tje, later gehuwd met A. F. Insinger, was achter gebleven. onder de goede zorgen van de Engelsche gouvernante. Niemand verwachte iets bijzonders. Daar komen op eens op een van die stille Octoberdagen, prachtige equipages de laan oprijden. De Engelsche gouvernante gevoelde, als bij in geving, dat dit de Keizerin Maria Louise van Oostenrijk moest zijn. Haar eerste werk was, haar pupil eenige bloemen in handen te geven, om die der Keizerin aan te bieden. Welwillend nam deze de bloemenhulde in ontvangst met de woorden; Merci bien, ma petite." Eenigen tijd daarna werd nog op het buiten rondgereden. De Prinses-Douarière van Stadhouder Willem II, kwam in den avond van 28 Juni 1660 met har zoon, den lateren Stadhou der Willem III en van 16891702 koning van Engeland, aan in den Aerdenhout. Daar werd ze door den magistraat van Haarlem en 24 sergeanten, met ongedekte hoofden, stadwaarts geleid om eenige dagen in den Prinsenhof te verblijven- Schitterende fees ten werden er gevierd en ook Elswout werd bezocht met een gevolg van 13 koetsen. Voor den jongen Prins werd een afzonder lijke jachtpartij in een afgesloten ruimte ge organiseerd. Toentertijd was eigenaar en bewoner van Elswout, Gabriel Marcelis, naar wien de Marcelisvaart is genoemd. In 1666 bracht de jeugdige Prins, Kind van Staat, wederom een bezoek aan Elswout, nu in gezelschap van den Keurvorst van Bran denburg. Precies een eeuw later was er weer vorstelijk bezoek. Toen kwamen Carel Christiaan van Nassau Weiburg en zijn gemalin Carolina dochter van Willem IV, en twee jaar later Stadhouder Willem V met zijn gemalin. Voor de zooveelste maal werd opgehel derd het mysterie van het groote paviljoen in Italiaanschen stijl. Men weet, dat de eigenaar W illem Borski, een halve eeuw ongeveer geleden in Zwitserland stierf, de bouw werd stopgezet en de kalkbakken er nu nog staan, zooals de metselaars het gebouw verlieten. Thans behoort Elswout aan de Ervan Van der Vliet. Achtereenvolgens woonden er: Nicolaas du Moalin (wat Klaas Molijn werd), dc families Pomswinkel, Boudaan, Boreel, Rendorp cn Borski, Zeer voldaan keerde men huiswaarts en het volgend jaar komen velen weer, maar brengen nieuwe excursisten mee, Wij vestigen de aandacht op den aanvang van de opera „Tanntiaüser," welke niet is bepaald op acht uur, maar op half 8 uur. Jaaileeslen. De jaarleesten van den Ned. R. K. Volks hond werden gisterenavond in 'l gebouw St. Bavo gevierd met de opvoering van 't too- neelsluk „Hallo!!.... met Mars?!", kluchtige fantasie in drie bedrijven door W. van Wil lige, voor het tooneel bewerkt door Gerard Nielen en Piet Morsinkoff. Vooriu had de voorzitter, de heer Castri- cum, de talrijke aanwezigen welkom ge- heeten, aangespoord tot propaganda, een verzicht gegeven van den stand van den •ind, in 't brzonder wat betreft de onder- 'eelingen. Spr. wekt de leden op, op de •Ivolgende vergadering in groote getale te komen. ''allo!!.... met Mars?!" is niet een van ii groot aandeel gehad in het welslagen Ihijm gezien hebben. Het stuk is sterk gechargeerd en te rijk aan fantasie. Het bedrog berust op een te naïeve speculatie, Intusschen, het publiek heeft hartelijk gelachen om de malle com plicaties en de humoristische zetten en in zooverre is bereikt, wat te bereiken viel; een 'ezellige avond- De R. K- zangvereenignng „St. Cecilia" heeft door hare welwillende medewerking een groot aandeel gehad in het welslagen dezer bijeenkomst. Men kan zich tegenover „Santa Lucia" niet tevreden stellen met een welwillend: „Alles was mooi, ze hebben hun best ge daan." Wat deze vereeniging presteert, vraagt werkelijk een intensere belangstel ling. „S. Lucia" is rijp voor een werkelijk artistieke waardeering. Er waren op hef concert van gisteravond prachtige momen ten. Daar was b.v. de buitengewone ver tolking van Rico's „Seranala". Hier bleek wat mandolinermuziek vermag. Er waren (jammer juist hier) een paar vlekjes; twee maal een te ruw crecendo van de eerste mandoline, en af en toe een hinderlijke me taalachtige trilling van een gitaarsnaar. Maar er werd een teedere stemming ge wekt, er werd een zuidelijke avondhemel gesuggereerd, en er was een edel hoofdsch gebaar. Het was in den volsten zin een „se- renata". De poging, om te musiceeren met ge mengd koor (als proefneming te waardee- ren) bleef een poging. Het lag niet aan 't koortje (dat zuiver zong, het lag niet aan de begeleiding, maar het voldeed niet. En 't zal noot voldoen, omdat de mandoline ten eenenmale ongeschikt is voor koorbegelei ding, En „Oclieest" en vooral „An det Schonen blauwen Donau" bewezen het. Het koor is te stugvoor de mandoline, de mandoline is te luchtig voor het koor. En de twee zoo verschillende klankvolumina bleven langs elkaar heen gaan, ondanks de pogingen van den dirigent, die zelfs daarom de tempo veel te mat hield. Het is heuchs geen bedilzucht, als wij „St. Lucia" in over weging geven, om haar ontwikkeling niet verder in deze richting te zoeken. Laaf de volgende proef eens zijn de begeleiding door b.v. en kwartet van een enkele zangstem, of van het gesproken woord: de vertelling, het vers. En laten zij zich vooral toeleggen op zui vere mandoline-muziek, geen arrangemen ten (als hier Strauss werk) van voor-andere instrumenten- geschreven muziek. Daar is ,,St. Lucia" een te goed gezelschap voor. Noblesse oblige! Laat „St. Lucia" 't aan durven, om hun muziek nog meer te heffen in de zuivere kunstzinnige sfeer, hun mu ziek nog meer te gaan veredelen. We heb ben gehoord, tot welk een teer melodieeren zij in staat is, wat 'n fijne en volle klank- inhoud zij vermag te geven. Laten de leden zich technisch vervolmaken. Waarcm zouden de beste spelers b.v. (bij de mandola's zaten er, die in „Milena" zoo'n gave, warme melodie voerden!) er zich niet op toeleggen, om zonder 't stijve, stugge plectrum te spelen: de snaren te „trekken en te slaan, de tremolo's te vormen met ge strekte vingers? Zou „St. Lucia ook niet in contact kun nen treden met een jong durvend musicus, die speciaal muziek voor haar zou schrijven? De beweririg, dat de mandoline van Veneti- aansche, de gitaar van Moorsche afkomst is. houdt geen steek. Bijna al onze instru menten zijn vreemdelingen. De mandoline heeft dan nog veel meer rechten, als af stammeling van de luit, die in de middel eeuwen zoon' belangrijke rol speelden, ook in onz lage landen bij de zee. Wat zouden we er véél bij winnen, als „St. Lucia" ons, in plaats van 'n Veneti- aansche avondhemel, de wolken boven de duinen kon laten zien, ons aan stille zee stranden kon breengen, de verten van een polder, ons de rust kon laten genieten van een vredige avondstraat! Zonder tot Ton walerei af te hoeven dalen, heeft de^ man doline als illustratief- cn stemmings-instru- ment naog vele perspectieven.... Wij zijn in „St. Lucia" werkelijk de mo gelijkheid,. om tot een hoogstaand artistiek gezelschap uit te groeien. En daarom mag zij niet tevreden zijn, met zich een bloei ende vereeniging te weten, die aardige con certen organiseert. Dat muziekliefhebbers het haar én haar sympathieken directeur mogelijk maken door hun donatie s! Binnenkort hopen we nog eens in een wat uitvceriger artikel op dit onderwerp terug te komen. Wat de vioolconcerten betreft; we mee- nen noch de violiste, noch den pianist een dienst te bewijzen deze uitvoeriger te behan delen, vwr een volkomen gemis aan samen spel in dc gegeven omstandigheid begrij pelijk maar niet geheel vergeeflijk een rustig luisteren onmogelijk maakte. Secretariaat: Lange Margarelhastraat 1 Woensdagavond, 19 October, wordt de indoor-training voor onze leden voort gezet. De training wordt, evenals het vorige seizoen, gehouden in de gymnastiekzaal van de St. Josephschool, Nieuwe Gracht, aan vang half negen. Wanneer de athleten van plan zijn hun prestaties in het komende seizoen op te voeren en met succes op de wedstrijden uit te komen, is een aansporing zeker over bodig, om deze avonden geregeld te be zoeken. RETURNMATCH H.B.C.VRIFNDENKRING. Gisterenavond werd in café „De Wijn berg" aan de Barteljo-isstraat een aanvang gemaakt met de returnmatch van den ver leden week gespeelden wedstrijd Vriendon- king—H.B.C. De partiji Houtkooper—Bottelier is jn een groote overwinning voor de gasthee-en ge- ëindigd. Nadat Bottelier met series van 27 en 12 iets voor gestaan had, scoorde de uitstekend spelende Houtkooper 13, 15, 8 en 9 punten en nam de leiding over. Toen hij darenboven in de 19e beurt een fraaie 34 maakte, was het pleit spoedig beslecnt. Eindstand 12567 in 20 beukten! De tweede match, die tusschen G. Metz., H.B.C. en Verheyde, Vriendenkring, begon sensationeel. Laatsgenoemde begon met een serie van 23, waarop G. Metz met 24 ant woordde, direct gevolgd door ©en goede 24. Verheyde liet toen echter een goede 44 no- leeren. De stand bleef daarna steeds vrij wel gelijk en het einde kwam met 150— 147 in het voordeel van G. Metz. Beurten 20. v. d. Berg, Vriendenkring, slaagde erin. den achterstand van zijn club tot 11 car. te reduceeren, door Javaux, H.B.C., met groot verse oil te kloopen, een slecht begin van beide zijden, liep de eerste met series van 16, 11 en 13 car. aanmerkelijk en won tenslotte in l>2 beurten met 175 togen 75 car. Ook de partij y. Ree, H.B.C., ^egen P. Ko- bus, Vriendenkring, wa9 eenzijdig. Na een serie van 23 van Kobus, liet v. Bee lo pun ten noteeren, waarop Kobus met 13 ant woordde. Toen deze kort hierop een zeer frafiB 57 scoorde was de spanning gr ge heel uit. Jammer dat Kobus voor de laat ste 36 car. nog H beir tcn noodi-f had. De uitslag werd Kobus 150, v. Ree 62. De volledige uitslag van gireren Isi I. G. Metz 15Q W. Verhevde 147; 2. H. v. Ree 63 P. Kobus 1S0; 3. W. Houtkooper 125 C, Bottelier 67; 4. Javaux 75 F. v. d. Berg 125. Totaal H. B. C. 412; Vriendenkring 489. Hedenavond werden Je wedstrijden voortgezet. Uitslagen van Zondag 16 October. Victrix 1D. S. S. 1 22 Direct na den aftrap ontwikkelt zich een gelijkopgaand spel, met beide doelen om beurten in gevaar. De achterhoeden blijven meester van het terrein. Als circa een half uur gespeeld is, bewerkt een der D S.S.-spe lers in het beruchte gebied den bal met de hand. De toegewezen penalty wordt benut. D.S S. pakt nu nog steviger aan en ziet haar werken beloond met een doelpunt. Victrix speelt doortastend verder en weet voor rust nog eenmaal te doelpunten met een kopbal, van den linksbinnen, rust 21. Na rust werpen beide ploegen zich geheel in den strijd. Als dan na 35 min. spelen D.S. S. I ook een penalty ten deel valt, weet zij de partij gelijk te maken. De laatste minuten is Victrix er e.n beetje uit, maar de achter hoede weet met taai volhouden, verdere doelpunten te voorkomen. Einde 2-2. Dit is al de 3de maal dat Victrix gelijk spel forceert. Vooruit heeren, het is goed, maar 't moet beter. Den volgenden keer een schepje bij, dan verdienen jullie 2 punten. i ,iLO. Feestverg. Kruisverbond en Mariaveree- n'ging. Donderdagavond houden het Kruis verbond „St. Joseph" en de Mariavereeni- glng een gecombineerde feestvergadering in het R.-K. Patronaatsgebouw (Jongens school). Op de agenda staat vermeld: Be langrijke mededeelingen. Herdenking Intro- n'satie H. Hart door den Geestelijk Ad viseur. De avond wordt opgeluisterd door een gezellig strijkje, lichtbeelden door den geestelijk adviseur en groote attractie en tractatie. aan volksverheffing en aan versterking der volkskracht. Ook de Ned. R. K. Volkszangvereeniging zal weer krachtig de nieuwe actie begin- nen. Ze rekent daarbij op den onmisbaren steun van allen, die het goed meenen met de volksverheffing en volksontwikkeling. Verschillende personen op muzikaal en lite rair gebied in den lande, hebben zich be reid ve klaard de nieuwe actie door hunne krachtige medewerking te ondersteunen. Daarom durven we op goede resultaten hopen. Een rede van den heer M. J. H. Denteneer. Tijdens den Maastrichtschen Radio-Volks zangavond heeft de voorzitter van de Ne- derl. R. K. Volkszangvereeniging, de hee- M. J. H. Denteneer gisteren een rede ge houden, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Na den overleden voorzitter, mgr. J. A. S. van Schaik, herdacht te hebben, vervolg de spr. aldus: Indien iemand beweert, dat ons volk niet zingen kan, dan zeg ik, dat hij er niets van weet, en als een ander beweert, dat ons volk niet zingen wil, dan antwoord ik hem hetzeide. Door een vijftien jaar lange ondervinding zijn we zoo'n beetje op de hoogte gekomen, en kunnen wij met eenig recht spreken en dan is onze meening: Ons volk, het Neder- landsche volk, zingt wel, kan wel zingen, zingt zelfs graag, vooral als het er toe wordt aangespoord en opgewekt. Als we nagaan wat ons volk zingt, valt het volgende te constateeren; I. dat ons volk juist zingt,- wat het niet zingen moet, ook al omdat het niet van toepassing is op de omstandigheden, waarin gezongen wordt. II. dat ons volk te weinig zingt wat van eigen bodem is, van eigen nationaliteit. III. te dikwijls zijn toevlucht neemt tot en genoegen scheot in banale, geestelooze, dubbelzinnige en dikwijls gemeene liedjes. We hebben ze ook niet noodig, die maak sels van vreemden oorsprong. Geen volk heeft wellicht meer gezongen dan ons volk, en geen volk zingt nu nog meer dan ons volk. Ontelbare goed beken de zangvereenigingen zelfs in de kleinste plaatsjes van ons land bewijzen het, onze vocale solisten door de geheele wereld be roemd en gewaardeerd bewijeen het boven dien. We hebben niet noodig de Fransche dub belzinnigheden, noch de Engelsche Songe, noch de Duitsche wee-zoete romances en ballades. We hebben onze eigen liederti, gedicht in onze mooie, stoere Holland—Ae taal en gecomponeerd door onze eigen componis ten. We hebben onze eigen liederen, ontspro ten uit het volle, rijpe volksleven, liederen, die zingen van den huiselijken haa-d, van ons werken en strijden om het dagelijksch brood, van wat ons vreugde doet en wal ons bedroeft; liederen ook vol humor en geestigheid; liederen ook die spreken en zingen van onze groene, bloeiende weiden, onze paarse, geurende heide, onze blanke duinen, onze ruischende verre zee en de blauwe, zonnige luchten, liederen die zin gen van ons eigen mooie land, ons eigen eenige Holland. En waar ze er zijn en artistiek niet voor de buiter.Iandsche behoeven onder te doen, is het onze plicht, ze de voorkeur te geven. Zij z>Jn er ook om het banale, dikwijls vuile en gemeene straatlied, dat een erger nis is voor ieder die het hoort, te be strijden en te verdringen. En niet alleen uit godsdienstig en zede lijk oogpunt, maar ook uit een standnunl van schoonheid en fatsoen moeten dce slechte en verkeerde liederen met alle kracht worden geweerd. Daartegenover moeten wij het goede lied stelle" en moeten we liefde wekken voor het ge.onde, k~achtige Nederlandsche lied. bit' geheel ons volk in al zon lagen. En wij moeten en zullen meer succes heb- ben, omdat ons werken georganiseerd ge schiedt, omdat wij overal onze propagan disten hebben. Krachtig werken deze mee tot verheffing van °ns volk, aan dc veredeling van ziin iJeeen^ aan %de ycsterking van zijn gods dienstzin en sociaal voelen. Om mede te werken, is het niet noodig, jat allen op pleinen en straten gaan staan om te z'ngen en het lied te o-opageeren. Er zll" nog zooveel andere middelen. Propaganda met de daad is zeker het beste, maar daarnaast staan, zooals het doel der R. K. Vereeniging voor Volkszang voorop- stelL' a, het bijeenbrengen tot onderlinge samen"'e'"k>ng van alle", die instemmen met het doel der vereeniging en hen als lid aan te werven; b, l>et oefenen van invloed op den zang in alle inrichtingen van onderwijs en op voeding en in alle vereenigingen; c, het oefenen van invloed op de keuze Jer muziek bij uitvoeringen, nlantselüke feesten' hulselnko feesten, vergaderingen, enZ"j. °.°r l.e forÊen, dat daar een pla'ats wordt ingeruimd voor den Volkszang; J ne houden van vergaderingen en bij eenkomsten met sprekers en het geven van uitvoeringen en het inrichten van lieder- avonden ot bijeenkomsten voor kinderen en v ol enen; e. het verspreiden van door de Ve-eeni- ging aanbevelen liederen ter propaganda; f_ het weren en bestrijden van liederen, welke niet overeenkomen met de Katho lieke beginselen; g, het tijdelijk voor bepaalde doeleinden samenwerken met andere vereenigingen, welke de bevordering van den Volkszang beoogen. Holland heeft eenmaal in de volkszang- bèweging aan de spits gestaan; getuige daarvan zijn de ontelbare zangboeken in de vervlogen eeuwen in ons land verspreid. De mooie, wondere kracht van het goede volkslied moet weer aan allen deelachtig worden. Door dit te bevorderen, werkt men mede Zondag 16 October hield de Politiehonr dendresseervereeniging „Kent u zelf" voo den tweeden keer een onderlingen wedstrijd' op de buitenplaats „Caprera" van wijlen Jhr* van Wijck te Bloemendaal. Als keurmeesters fungeerden de heeren J. Doornbosch en H. A. Switser te Haarlem, terwijl de heer D. Doornbosch de leiding op zich had genomen en de heer B. Posma als helper optrad. In klasse A waren 3, in klasse B 4 en in klasse C 1 hond ingeschreven. De prijzen werden als volgt gewonnen: Klasse A: le pr. H. M. A. Klabou won. te Haarlem met de Groenendaaler tuf, Moortje oud 2 jaar. Moortje liet heel mooi werk zien, vooral in de gehoorzaamheidoefeningen, voorwerp bewaken en rivieren. Bij het man- werk kon zij wat zwaarder aanvallen. „Moor- i tje" behaalde tevens een specialen prijs in de gehoorzaamheid-oefeningen en kwam ook in het bezit van den wisselprijs.. 2e prijs H. J. Colijn won. te Haarlem, met de Duitsche Herder tuf, Hertha, oud 3 y2 jaar, ook deze hond liet aardige oefeningen zien, doch het manwerk kon ook beter zijn. 3e prijs D. v. d. Merkenhof won. te Haar lem, met de Belgische Herder reu, „Max" oud 1 Yz jaar „Max" liet zien dat hij niet bang was, maar „oppe" zit er nog niet veel in, vermoedelijk door dat hij nog te kort in dres suur is. Klasse B: In deze klasse was de heer A. v. Raaphorst won. te Haarlem, met de Chien de Bouvierteef „Zaza Ora van Maarland," 1 yz jaar no. 1. „Zaza" liet schitterend werk zien in de „opp è"-oefeningen, waardoor zij niet alleen den len prijs won, doch tevens een special prijs. 2e pr. P. Colijn won. te Haarlem, met de Duitsche Herder teef, „Asta" oud 10 maan den. 3e prijs A. v. d. Heuvel, won. te Haarlem, met de Duitsche Herder reu, „Nero" 9 Zz maand oud. 4e prijs K. v. Walraven, won. te Haarlem, met de Chien de Brie reu, „Max", oud 1 Zt jaar. Klasse C: le prijs de heer Dijkman, tuin baas van „Caprera" te Bloemendaal met de Belgische Herder reu Briganor, oud 5 maan den. Het Bestuur van „De Vrije Hengel", had bij het Bestuur van den Haarlemschen Hengelaarsbond een verzoek ingediend om met de leden van beide Besturen een O met de leden van beide besturen een onder linge wedstrijd te houden, wat in goede aarde viel, met het gevolg, dat deze Zondag heeft plaats gehad. Per auto werd naar Sassenheim gereden, waar begonnen werd met visschen in de richting Lisse. Het weder was prachtig. Er werd zes maal een half uur gevischt. De vangst viel nogal mee> n.l. 56 stuks, De volgende heeren kwamen met een prijs uit den strijd le prijs, Mosert, met 8 stuks 2e prijs J. v. Luik, met 7 stuks 3e prijs, A. Russ, met 7 stuks 4e prijs B. Luik, met 6 stuks5e prijs, J. IJven, met 6 stuks 6e prijs, Klumper, met 6 stuks 7e prijs, B. Draijer, met 5 stuks 8e prijs, C. Smal, met 4 stuks 9e prijs, Timmermans met 3 stuks 10e prijs, Reibroek met 2 stuks 11e prijs, B. v.d. Werf, met 2 stuks Door den Voorzitter van den Haarlem schen Hengelaarsbond, de heer A. Rust, werden de prijzen in het Clubgebouw, Be gijnestraat 10, uitgereikt. PARIJS, 19 Oct. Dc begroo'.-ng voor 1928 is gisteren bij de Fransche Kamer inge diend, Voor den schuldendier.st is uitge trokken 21.231 millioea francs. LONDEN, 19 Oct. Uit "Kaapstad wordt gemeld: Het Zuid-Afrikaansche parlement heeft het wetsontwerp over de uitbre'ding van het kiesrecht tnt de vrouwen met 60 tegen 46 stemmen aangenomen. De tweede lezing zal Vrijdag plaats hebben. MADRID, 19 Oct. De koninklijke familie is te Madrid teruggekeerd. PARIJS, 19 Oct Kon:ng Foead van Egypte zal morgen een officieel bezoek aan de Fransche reeering brengen. Hij wordt vergezeld door een Egyptischen mi nister-president. OSLO, 19 Oct. Volgens de laatste uit slagen van de verk'ezingen hebben de con servatieven 17 zetels verloren. De arbei derspartij won 16, de boerenpartij 5 ze tels. De Iinksche partij verloor 4 zetels. Verwacht wordt, dat de arbeiderspartij in het nieuwe parlement zal beschikken over 51 zetels, teilen 32 vóór de verkiez'ngen. De conservat'even over 27 tegen 54 en de boerenpartij over 27 tegen 22. ROME, 19 Oct. De ministerraad heeft gisteren goedgekeurd het wetsontwerp voor een gedwongen verzekering van alle ar beiders tegen tuberculose Alle arbeiders zullen den staat een kle'rie premie hebben te betalen, waarvoor familieleden vrije be handeling en ondersteurr'ng zullen genie ten, wanneer de gevreesde ziekte één van hen mocht treffen. Naar schatting zullen meer dan 20'mül'oen personen onder deze verzekering vallen. De te betalen premiën zullen worden gebruikt voor het oorichten van sanatoria en voor ondersteuning. Dr'e dooden, LONDEN, 19 Oct. Nabii Maidstone is de buitenplaats van kapitein Bentley White door brand vernield. De kapitein, zijn vrouw en een kind van 4 faar in de vlammen om. Drie vrouwelijke dienden konden met moeite gered wor LONDEN, 19 October. Uit Adelaide gemeld, dat 20 000 arbeiders van de SP wegen te Islington in staking zijn ée^, e wegens het ontslag aan een aantal afl arbeiders. NEW-YORK, 18 Oct. Ondanks j1® drankverbod en het leger van amb, ena aan de grenzen en aan de kust. is er n schatting van het nrnisterie van Handel het afgeloopen jaar voor 40 mi'lioen do aan Iaco^ol in de V. S. ingeverd. De autoriteiten cons'ateeren geen v mindering van den a'coholinvoer in vefS 'ijking met de iaren 1924 en 1925. ^„3 voerde in 1926 voor een waarde 15,475 270 aan whisky naar de VereenUS de Staten uit en voor 5,521,902 aan a(^_ en bier. Andere sp'ritualien doen het laa'bedrag nog tot $21,454 310 stigen. Ook bestaat er een uitgebreide sm°„ kelhandel aan de kust van den A'lau schen Oceaan met Europa en West-In"1 DE AANVARING VAN DE „SEMBILAN"' MAKASER. 19 Oct. De Stoomvaart „Nederland" pleegt overleg met den van den Rotterdamschen Lloyd, om t van de „Sembilan" te dichten, waarna c schip naar Java. zal opstoomen. VEROORDEELD TOT VIJF JAAR GEVANGENISSTRAF. BATAVIA, Het Hoog" Gerechtshof hee^ het vonnis van den Raad van Justitie krachtigd, waarbii notaris Pichel tot 5 la gevangenisstraf werd veroordeeld. BOMAANSLAGEN IN HET MIJNGEBIËP .VAN ASTURIË BERLIJN, 19 Oct. Volgens een telegca^ aan de „B. Z. am Mittag" uit Hendaye heei op den eersten dag van de algcmeene s king in het mijngebied van Astürië een aa®^ tal bomaanslagen op fabrieken en polit'elc personen plaats gehad. De troepen zou" hebben ingegrepen en meermalen op stakers hebben geschoten. WOENSDAG 19 OCTOBER. Opgegeven door Heden openiflj? Staatslceningen. t% Nederland 1923 5% Nederland 1919 \Vt Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D 4K N.-lnd. 1926P. Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Ho!L Kunstzijde Gude Philip* Industr. Bnitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw. Boeton Mijnb Redjang Lebong Petrolenm. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V I. C O. Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine prei Sniker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabasb Ptolongalle 287 183 b 177$ 178 231 $-8$ 391-3 118$-$ 145f 511-22 96$ 145 156 140 b 324 1 210 348$ 296| 250 296 150 196 105 104 225-4 51/* 37| 838 438 132 181 171 538 b 477-$ 258 494-4 132$ 188 71J/s-i l Medegedeeld door WOENSDAG 19 OCTOBER. Bieden Berlijn Parijs Brussel r Lenden Rome Madrid Ween en New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo S'ockholm 13.65 42.75 35.20 2.49 27.45

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2