Binnenlandsch Nieuws. ROLLUIKEN J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 19 October 1927 Nederl. Journalistenkring. Eene belangrijke beschou wing over het verslag van de Tabakscommissie van Scha ik. RECHTSZAKEN. De roofoverval te Weert Oplichterij op groote schaal. De express-bank Schiedam te GEMENGD NIEUWS. Door een auto overreden en op slag gedood. De aanvaring tusschen de „Silver Belle" en de .Sembilan. Door een tramwagen gegrepen. De geheimzinnige 14000 in het Vondelpark te Amsterdam. Droevig ongeval in de mijn „Laura." Twee wagons te Hoek van Holland ontspoord. Een ongeval bij legeroefeningen. FINANCIËN. N.V. Philips' Gloeilampen fabriek. KERK EN SCHOOL. M. A. C. T. A. -mH San» tegen INBRAAK en STORM Verbeterde constructie. HAARL. JAL0EZIEËNFABR1EK NASSARIAAN 76 - TEL. 10743 Comb. J. P. Senft Erdtsieck Zn. Abdij van St. Jozef te Echt. Het gouden priesterfeest van pastoor A. H. Hammer te Maasland. Een nieuwe klooster stichting in Brabar\t. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. UITLOTINGEN. Zaterdagavond en Zondag heeft de Ne- derlandsche Journalistenkring te 's-Graven- hage een buitengewone algemeene vergade- ring gehouden. De voorzitter, de heer D. Hens, hreft deze vergadering geopend met een toespraak,waar in hij herdacht de sinds den vorige" bijeen komst overleden journalisten Charles Boisse- vain (eere-lid) en D. Keesing. Daarna is allereerst behandeld het voorstel Van het Bestuur, om wederom als lid toe te treden tot de Union Internationale des Associations de Presse. De Kring heeft eenige jaren geleden geweigerd zijn lidmaat schap van de Union te vernieuwen, omdat bepaalde landen van het lidmaatschap werden uitgesloten. Nu deze uitsluiting is opgeheven achtte het Bestuur reden aanwezig, om we derom als lid toe te treden. Evenzeer stelde het voor, lid te worden van de onlangs opge richte Internationale Pers-Federatie. Het bestuursvoorstel werd na eenige dis cussie aangenomen. Een voorstel van het bestuur, om in art. 50 Van het Huishoudelijk Reglement een wijzi ging aan te brengen ter vergemakkelijking Van de bestuursbezigheden, werd na eenig debat aangehouden. Daarna hield Dr. M. van Blankenstein, rédacteur van de N. R. Cu, een rede over ..Taak en positie van den buitenlandschen correspondent." Op deze rede volgde een geanimeerde discussie, waaraan deelnamen de heer Max Blokzijk (Berlijn), Relt (Ge neve), Nypels, Ricardo. van Raai te, Elout en Haaxman (Den Haag) en waarin verschillende punten nader onder de oogen werden gezien. Eerst tegen middernacht werd de vergade ring gesloten met een woord van dank aan inleider en debatter. Tweede dag. De vergadering van Zondag werd geleid door den heer Henri Dekking, vice-voor- Zitter. Hierin heeft de heer D. Hans, de voor zitter van den Kring, gesproken over: „Eco nomische toestanden en vooruitzichten in de Nederlandsche journalistiek." Elke intellectueele werker zal, aldus spr., de beteekenis van het ideëele honorarium tnoeten erkennen. Velen van hen hebben er, door alle tijde heen, steeds kracht uit geput. Maar daarom behoeft men het materieele honorarium niet te verwaarloozen. De Ne derlandsche Journalistenkring is niet en zal nooit mogen worden een zuivere vak-ver- eeniging in den economischen zin van het woord, hij zal zich steeds het groote belang van de ideëele en de repreventatieve zijde van het journalisten-werk bewust moeten Zijn, maar hij zal het oog toch op de econo mische voorwaarden en toestanden gevestigd moeten houden, al ware het maar alleen, om dat er tusschen het ideëele en het economi sche een onverbrekelijk verband bestaat. Spreker ging na, wat de Kring in latere jaren inzake de salaris- en de pensioen regeling voor de journalisten heeft bereikt, als resultaat van de onderhandelingen met de directeuren-vereeniging. „De Neder landsche Dagbladpers." Zijn conclusie op deze beide punten door allerlei gegevens gestaafd is, dat de toestand over het alge meen niet onbevredigend kan worden ge noemd, ook al werken niet alle directies genoegzaam mede, en al mag in vele gevallen een hooger salaris-peil zeker niet onrecht matig worden geacht. Er zijn echter, wat de algemeene positie van den journalist betreft, verontrustende symptonen, die onder de oogen dienen te worden gezien, en waarom trent men positie zal dienen te kiezen. Verschillende van die door hem bedoelde verschijnselen besprak spreker achtereen volgens en wel le. de toenemende neiging tot concentratie in de dagbladpers, door aankoop, vereeniging of opheffing van bladen, waardoor het aantal functies wordt beperkt, de kans op benoeming zwakker, maar die op ontslag sterker wordt 2e. de toenemende economische machts-positie van éen blad of van enkele bladen, waardoor de groei en de oprichting van andere bladen wordt be let en het aantal functies voor den journalist óf beperkt óf niet uitgebreid wordt; 3e. het indringen van het niet-jownalistieke element in de dagbladpers 4e. de karakter- waardeering van een groot deel onzer bladen, speciaal de toenemende illustratie, waarvan spr. een overtuigd tegenstander is en waar door de krant in de toekomst meer en meer bekeken en minder gelezen zal worden 5e. de op sommige plaatsen aan den dag tredende overschatting van de universitaire opleiding, en 6e. het verschijnsel der „con- fectie-journalistiek" de bureaux en com binaties, die een deel der pers, met name de kleine pers, voor enkele kwartjes per week van een hoeveelheid uniforme copie voorzien. Spr. meent dat een voor de hand liggend middel is de versterking van de algemeene positie van den journalist door middel van een arbeidscontract als norm. Het Krmgbe- stuur stelt zich voor, het volgend voorjaar het ontwerp voor zulk een contract bij de algemeene vergadering aanhangig te maken, en eventueel te trachten ,met de Directeuren- vereeniging tot overeenstemming te komen. Gelukt dit niet, dan zou zulk een contract in elk individueel geval als norm kunnen dienen. Overwogen kan hierbij worden de instelling van een Bemiddelingsraad bij conflicten en ontslagen. Spr. besloot met op te merken, dat met het oog op verschillende symptonen in de naaste toekomst getracht zal moeten worden de algemeene positie aan den journalist die echter bij het eene blad heel wat beter is dan bij het andere te verbeteren, dat de dagblad-schrijvers onder alle omstandigheden eensgezind moeten bljiven, hun persoon lijkheid en de waarde van hun werk moeten blijven handhaven (in verband waarmede spr. onder applaus der aanwezigen een groet bracht van mej. Emmy Belinfante) doch daarnaast de beteekenis moeten blijven erkennen van het geestelijk honorarium, dat Zij innen, de sterke en onuitroeibare vreugde, die aan hun werk verbonden is en die hen staande houdt en frisch ook in de zwaarste beproevingen van het leven. Ook op deze inleiding volgde een uitvoerige gedachtenwisseling. Daarna volgde sluiting. DE MOGELIJKHEID VAN EEN GEWICHTSBELASTING. In de j.l. gehouden jaarvergadering van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers eene belangrijke beschouwing over het ver slag van de Tabakscommissie van Schaik. Wij achten deze inleiding, waarin de ter zake kundige spreker de mogelijkheid van een gewichtsbeiasting bepleitte, van vol doende belang om hieronder te laten Volge»» Een uitvoerig verslag van de Commissie hield de heer J. Erftemeijer uit Amsterdam van onderzoek naar een belasting op ruwe tabak, is thans verschenen. Ingesteld bij beschikking van den Minister van Financiën d.d. 9 Januari 1925, heeft de Commissie ruim twee jaren noodig gehad om de mogelijkheid te onderzoeken of de thans werkende tabakswet niet vervangen kan worsen door een belasting op de ruwe tabak. Bij het aandachtig lezen van het zeer ingewikkelde rapport, kan men een verklaring vinden voor den tijdsduur n 1. dat. om conclusies te trekken, de leden de cijfers over 1926 van de verhoogde accijns wen- schen te bezitten. Het is te waardeeren, dat bij een onder zoek zoover mogelijk de juiste cijfers van de benoodigde hoeveelheid tabak, alsmede de opbrengst der accijns, zoowel voor siga ren, rooktabak als cigaretten benaderd wor den, alleen is het jammer dat de commissie met die cijfers niet mede, tot een andere conclusie wilde komen, cmdat, zooals op pag. 11 vermeld staat, dan niet voldaan zou worden aan den door den Minister van Fi nanciën in zijn opdracht gestelden eisch, dat in de voorstellen der Commissie, wat be treft de grondslagen voor de heffing, zooveel mogelijk rekening zou worden gehouden met de waarde der uit de grondstof te ver vaardigen fabrikaten. Met die andere conclussie bedoel ik de gewichtsbelasting, waarover in de commis sie eenstemmigheid bestond over het ge mak en den eenvoud. Toch is de meerder heid er niet dieper op ingegaan, mede om dat daartoe geen opdracht was gegeven, waardoor het onderzoek meer de richting is uitgegaan naar een waarderecht. Op pag. 19 van het rapport wordt dit wederom her haald. Er is dus wel de aandacht op gevestigd en en er er bestond eenstemmigheid over de mogelijkheid, zelfs de argumenten, genoemd op pagina 17 waren niet voor bestrijding vatbaar en hebben geen punt van verdere bespreking uitgemaakt. Het is moeilijk, om te weten of de Mi nister eer verslag, waarin een gewichtsbe lasting werd aanbevolen, niet zou hebben geaccepteerd, omdat dit buiten de opdracht ging. Hoofdzaak zal toch wel blijven de be doeling om de thans werkende tabakswet te vervangen door een betere. De instelling van de Commissie van on derzoek was een gevolg van de algemeene erkening dat de banderollewet een zeer slechte tabakswet is. Het zal weinig moeite kosten de funeste gevolgen van deze wet in de afgeloopen 6 jaren aan te toonen. De geheele industrie snakt naar verandering en daarom meen ik dat de Commissie een goed werk had ge daan wat meer te onderzoeken de mogelijk heid van een gewichtsbelasting en welk verschil deze heffing zou uitmaken op den prijs van het fabrikaat. Wanneer het fabrikaat in het algemeen door een gewichtsbelasting iets duurder zou worden, dan nog zou overblijven het gun stige van den terugkeer der vrijheid in de industrie en detailhandel en ook de vereen voudiging van heffing voor den Staat. Maar wanneer de tabaksfabrikaten in het algemeen goedkooper kunnen worden, dan wordt de wenschelijkheid grooter om zoo spoedig mogelijk verandering in de tabaks wet te brengen. Met gebruiksaanwijzing van de cijfers uit het verslag kan een berekening worden gemaakt dat bij een gewichtsbelasting van 30 ct. per pond voor alle tabak welke in ons land wordt verwerkt en daarbij een banderollebelasting van 15 pCt. alleen voor cigaretten, de opbrengst van ongeveer 22 millioen gewaarborgd is en de sigaren en ci garetten in prijs kunnen dalen, terwijl alleen de goedkoopere rooktabak iets in prijs zal stijgen. Kan de regeering genoegen nemen met een mindere opbrengst, waardoor een lagere heffing per pond mogelijk is, of een verhoo ging van het vergunningsrecht die het min dere aanvult, dan vervalt ook de prijsstij ging van de goedkoopere pijptabak. Om te komen tot een goed overzicht wil ik allereerst nagaan wat thans betaald wordt aan accijns. Vcor sigaren is dat 10 pCt. van den kleinhandelsprijs, voor rooktabak 15 pCt. en VOO! cigaretten 25 pCt. De fabriekskosten uitsluitend tengevolge van de banderollewet worden vrij algemeen gemiddeld berekend voor sigaren op 1. p. mille. Per duizend sigaren wordt verbruikt 17 pond tabak. (Volgens het verslag pag. 12.) Bij de sigaren van 8 ets. wordt thans be taald aan accijns per duizend 8.1. kosten is 9.Daartegenover 17 pond tabak tegen 30 ct. gewichtsbelasting is 5.10. Maakt reeds op deze prijs een ver schil vanx pl m. 5. per duizend. Zelfs bij sigaren van 4 ct., waarvoor aan accijns be taald wordt 4.1- 1,kosten is 5. is nog geen verschil, wanneer ook daarvoor 17 pond tabak noodig zou zijn. Over lagere prijzen behoeft niet gesproken te worden omdat daarin geen sigaren gemaakt worden, tenzij kleine modellen, waardoor ook weer minder tabak gebruikt wordt. Vcor de sigarenindustrie kan dus een ge wichtsbelasting van 30 «.t. per pond niets dan voordeel brengen. Voor cigaretten is 'n banderollebelasting nooit een bezwaar ge weest, althans niet in ''ie mate als bij de sigaren en rooktabak. Ferstens omdat de ci- garettenfabricage zich Fepaalt tot enkele groot-industiieën, en tweedens omdat ciga retten altijd worden geleverd in kleine ver pakkingen. Ook bij de Commissie bestond geen be zwaar tegen een aanvullende banderollebe lasting bij cigaretten fpag. 31). Wijl er dus zoo goed als geen bezwaren bestaan en er door de cigaretlen-industrie de minste accijns betaald wordt, kan naast een gewichtsbelasting van 30 ct. per pond een aanvullende banderollebeasting van 15 pCt. blijven voortbestaan. Berekend wordt dat voor 1000 cigaretten 2 pond tabak noodig is. Thans wordt geheven 25 pCt, van den kleinhandelsprijs. Bij cigaretten van 1 V> cent, dat is 15.per duizend, wordt be taald 3.75 aan accijns. Bij gewichtsbelasting en 15 pCt. bande rollebelasting zou dit worden 2 X 30 ct. 2.25 is 285. Voor de cigareten-industrie kan dan ook een gewichtsbelasting plus aanvullende ban- derollebeasling beduidende voordeelen bren gen. Voor rook- en pruimtabak is 'n gewichts belasting van 30 ct. per pond geen voordeel bij de goedkoopere soorten n.l. in de prijzen onder de 1 50 p. p. Tabak van 2.ver koop is reeds belast met 33 ct. accijns, waar bij nog fabriekskosten. Een groot belang echter voor dezen tak van industrie is, dal bij een gewichtsbeiasting de fabricage wed.v vrij komt er> het verplichte verpakkings systeem kan verdwijnen. Dit zal het product ten goede komen waardoor, weder evenals voorheen, het publiek meer bevredigend zal zijn. De drukkende kosten en lasten zijn thans een- dagelijksche bron van ellende. Hoewel de pijptabak dus bij verandering van wet, eerder iets duurder zal worden blijft ontegen zeggelijk dit fabrikaat nog altijd veel goed kooper dan sigaren of sigaretten. De pijprooker zal altijd meer waarde aan tabak ontvangen dan de sigaar- of cigaret- rooker. Het grootste aantal Kgr. wordt dan ook verwerkt bij het tabaksindustriën, waar door ook vanzelf bij een werkelijke tabaks belasting deze het zwaarst belast worden. De banderollewet is trouwens nooit een zuivere tabaksbelasting geweest, het is mede een belasting op alle kosten en winsten van het fabrikaat, zelfs zou het genoemd kunnen een accijnsheffing van accijns omdat de hef fing geschiedt van den kleinhandelsprijs van fabrikaat waarin ook de accijns reeds is verrekend. Een gewichtsbeiasting drukt dus zuiverder op de verwerkte tabak. Men kan tegenwerpen, dat het niet billijk is alle tabak van uiteenloopende waarde toch op dezelfde wijze gelijk te belasten, maar dan kan ook van de regeling thans het zelfde gezegd worden n.l. van de stijgende accijns 10, 15 en 25 pCt. voor de verschil lende fabrikaten en dan geloof ik, dat én J.e industrie en de handel én de consument liever accepteeren een z g. onbillijke hef fing die voordeeliger is en eenvoudiger dan een billijke heffing die vcor het algemeen te duur is en gepaard maet gaan met zorgen en lasten voor de betrokkenen en voor den Staat met onmogelijke en onbereikbare con trole Om nu te beoordeelen in hoeverre de op brengst van een gewichtsbelasting van 30 ct. p.p met een aanvullende banderollebe lasting van 15 pCt. alleen voor cigaretten gelijk blijft met de accijns opbrengst van thans, laat ik hieronder volgen de berekening volgens de cijfers ontleend aan het verslag der Commissie. 1926. Waarde aan tabak voor sig. 19.360.000 Waarde aan tabak voor tabak 9 727 500 Waarde aan tabak voor cigar. 6.213.00C accijns inbegrepen Opbrengst kleinhandelprijs sig. 78.178.000 Opbr. kleinhandelprijs tabak 31.110.000 Opbr. kleinhandelprijs sigaret. 39.676.000 Kgr. aan tabak voor sigaren 9.655.000 Kgr. aan tabak voor tabak 12.970.000 Kgr. aan tabak voor cigaretten 2.889.875 10 pCt. opbrengst acijns voor sig. 7.817.000 15 pCt. opbi accijns voor tabak 4.666.500 25 pCt. opbr accijns voor cigaret. 9.919.000 Opbrengst gewichtsbelasting bij 30 ct. p. p Aan tabak voor sigaren 5.793.000 Aan tabak voor rooktabak 7.782.000 Aan tabak voor cigaretten 1-732.925 15.308.925 15 pCt. banderolle cigaretten 5 851.400 Opbr. vergunning thans Totaal 21.160.325 300.000 21.460.325 Ten slotte wil ik er op wijzen, dat cij fers alleen onvoldoende kunnen zijn om over een gewichtsbelasting in zijn geheel te oor- deelen, wijl er nog vraagstukken, onder meer over te verleenen crediet en entrepot, opge lost moeten worden. Daarom kan het raadzaam zijn, den mi nister van Financiën te verzoeken aan de Commissie een nieuw* opdracht te geven om ook de mogelijkheid van een gewichts belasting te onderzoeken en daarover verslag uit te brengen. Dit rapport kan dan betrek kelijk spoedig verschijnen, wijl alle gegevens uit het thans verschenen rapport bruikbaar zijn ook voor dit onderzoek. De bekende Duitsche Zanger Schaljapin is van zijn toumée door Amerika terug gekeerd. Hierboven Schaljapin in „Don Quichotte". De roovers hooren zware straffen tegen zich eiscben. Voor de rechtbank te Roermond is 8is- teren behandeld de zaak tegen C. S. en S., resp. 23 en 24 jaar, mijnwerkers, die diefstal met geweldpleging en bedreiging hadden gepleegd op den alleen wonenden H. R. Nils te Weert. Het O. M. eisch.te tegen C. S. negen jaar gevangenisst af en tegen M. S. zes jaar ge vangenisstraf. Transacties, die geen transacties waren. Foe de oplichter 50 a 60.000 wist los te krijgen. Een tweede oplichterij op groote scbnal kreeg de Amsterdamsche rechtbank thans te behandelen binnen enkele dagen. Terecht stond n.l. de 41-jarige uitgeJer J. M. Kleynenbe'-g te De Bilt, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te Am sterdam. Hij had, volgens de telastelegf^ug. een echtpaar te Hilversum in het tweede halfjaar 1924 en in het jaar 1925 beW<>gen tot afgifte aan hem van een vermogen, in slaande 1 uit effecten, toebehoorende aan mevrouw en haar in Indië wonende zuster. In 1924 was verdachte, die directeur was van de uitgeversmaatschappij ,,De B'aUW~ voet" te Hilversum, in kennis gekomen niet de familie. Er ontstond een vriendschappe lijke omgang en daardoor kwam verdachte te weten, dat mevrouw, althans het echt paar, een ve: mogen bezat van ongeveer 3n.CC0 en dat mevrouw een -oererd v-r- mogen van 50.010 van h ar in Indie ver blijvende zuster ender haar beheer had- Ten einde in het geheeïe of gedecltcl ozit van die vermogens te komen, deel c verdachte, kennis nemende van de stuk ken, aan het echtpaar mede, dat de beleg ging niet goed was en dat een betere be legging zou wezen, stukken van Philips uit Eindhoven en van de Kunstzijdefabriek „Enca" te koopen. Vervolgens deelde verdachte mede, dat hi) in de effectenwereld een kennis bad, Baarslag geheeten, die van dergelijke be leggingen goed op de hoogte was. Hij stelde voor, de effecten aan hem af te geven, ten einde ze, door tuschenkomst van Baarslag, voordeeliger te beleggen. Ook sprak verdachte over het koopen van prolongatieleeningen in de plaats van de hem af te dragen geldswaardige papie ren. De inrichting, die deze transacties zou uitvoeren en waaraan Baarslag verbonden was, droeg, zei verdachte, den naam ..Am sterdamsche Prolongatie Maatschappij". Daarop werden de stukken aan den ver dachte, die volkomen vertrouwd werd, ter hand gesteld. Toen dit was geschied, kwam verdachte mededeelen, dat hij stukken had gekocht, waarvan hij den koopprijs niet had kunnen volstorten, doordat de geldswaarde van de hem ter hand gestelde effecten daarvoor niet voldoende was en hij daarom nog meer geld noodig had. Dan sloeg hij de effectennoteering in een dagblad op en zei hij daarop, dat de stuk ken, die gekocht waren, goed stonden. Ook las hij brieven voor, welke onderteekend waren met den naam Baarslag en inhielden, hoe 't met de effecten stond en dat er nog moest worden bijbetaald. Door midel van deze valsche opgaven wist de verdachte, volgens de dagvaarding, het echtpaar te bewegen om een gedeelte der vermogens aan hem af te geven. Verdachte zeide, dat hij in 1923 directeur van de uitgeversmaatschappij ,,De Blauw voet" werd. Toen hij met de familie in ken nis kwam, was de schuld dier naaml. ven nootschap ongeveer 50 a 60.090. De effecten en contanten werden volgens ver dachte hem door het echtpaar voor de zaak geleend. Zij werden als zoodanig geboekt, doch de naam van het echtpaar komt in de boeken niet voor. Hierop verklaa-de het echtpaar, den ver dachte nooit toestemming te hebben gege ven om het geld in „De Blauwvoet" te storten. De verdediger, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht, zeide alle mogelijke moeite le hebben gedaan om Baarslag op te sporen. Het is hem niet mogen gelukken. De ver dachte hield desgevraagd vol, dat de brie ven niet door hem waren gesch-even, maar wel degelijk van Baarslag afkomstig waren. Als getuige werd gehoord -een vroegere employé in verdachtes zaak, die verklaar de, dat „De Blauwvoet" een oplichters- en Hesschentrekkerszaak was. „De Blauwvoet" kocht wel belangrijke werken aan, maar zij werden nooit uitgevoerd en betaald. De verdachte deed zich als rijk voor en ais iemand, wiens broeders rechters en raads- heeren waren; ook sprak verdachte van een g-oote erfenis van 72.000, die hij ge kregen had. Het opgelichte echtpaar, zoo wel als andere slachtoffe-s, heeft hij tegen verdachte gewaarschuwd, evenwel zonder resultaat. Men wilde hem niet gelooven. De officier van Justitie mr. de Blecourt schetste verdachte als een man, die leeft van roof en alles wat hij van de menschen, die hem vertrouwden, machtig ken worden. Vrij wel elkeen, die met hem in aanraking kwam, vertrouwde hem, er scheen een magische kracht van hem uit te gaan, welke verblin dend op de menschen werkte. Alle politie-rapporten, die spr. uit Utrecht, Den Haag, Rotterdam enz. heeft opgevraagd, noemen verd. een onbetrouwbaar mensck. Hem komt dan ook een strenge straf toe. Met alle omstandigheden rekening hou dende eischte de officier veroordeeling van verd. tot drie jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. B. F. J. Simon pleitte vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank weigerde dit verzoek. Uit spraak over 14 dagen. Uitspraak van de Rotterdamsche rechtbank. De Rotterdamsche rechtbank heeft ver oordeeld: G. T., F. H. J. S. en J. S. firm.anten van de voormalige Expressebank te Schiedam, die terecht stonden ter zake van overtreding van de Loterijwet tot 100 boete subs 14 dagen hechtenis. De eisch was 200 boete, subs. 1 maand hechtenis. Te Amsterdam kwam gistermiddag een fietsrijder op de Nassaukade voor het ge bouw van dp Gemeente-tram te vallen. Hij geraakte onder een auto, beladen met hcuten balken. Een der achterwielen ging den ongelukkige over het hoofd, ten gevol ge waarvan de dood intrad. Het lijk is door den G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. Nadere bijzonderheden. Omtrent de ernstige aanvaring tusschen het Engelsche stoomschip „Silver Belle" en het Nederlandsche stoomschip „Sembilan voor de haven van Makassar, waarvan wij bisteren melding maakten, seint Aneta uit Makassar nog het volgende; Het de haven binnenvarend motorschip „Silver Belle" ramde het s.s. „Sembilan", van de Stoomvaart Mij. Nederland, dat aan de kade gemeerd lag. Beide schepen wer den zwaar beschadigd. De „Sembilan" beeft een gat aan stuur boord in ruim twee. Ruim één en drie ble ven droog. Het schip maakt op het oogen- blik water, maar kan de hoeveelheid wa ter, die binnenkomt, met eigen pompen bij houden. De voorsteven van de „Silver Be - le" is ingedrukt. Op de „Sembilan wer een koelie gedood en werden velen gewond. De oorzaak van de aanvaring is onbekend. De „Sembilan", die aan de kade lag, toen de aanvaring plaats had. werd vrij ernstig beschadigd. Getracht zal worden om t gat te dichten én dan, na toestemming te heb ben verkregen van Lloyd s agent, naar Java, op te stoomen. De lading zal te Makassar moeten worden gelost. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL IN HET BOSCH BIJ WINTERSWIJK. Moord en zelfmoord? Gistermiddag zijn in het bosch van Bus kers bij Winterswijk de lijken van een man en een vrouw gevonden. Nader meldt men hieromtrent aan de "N. R. Crt.": Toen gistermiddag een boer in de nabij- heid van genoemd bosch op den akker bezig was, hoorde hij eenige schoten. Het geva' kwanr hem niet pluis voor en bij waar schuwde eon voorbijganger en verzoch dezen de politie op het geval opmerkzaair te maken. Toen kort daarop agenten in hel oosch kwamen, zagen zij twee lijken lig. gen, een man en een vrouw. Een revolver, waraop nog 3 patronen zaten en een, waar van er 3 afgeschoten waren, lag naast hen. Nadat foto's genomen waren, werden de lijken naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats vervoerd. Bij nader onder zoek bleken de dooden te zijn W. O. K. en diens vrouw H. S„ uit Cleveland, ia Ohio, Amerika. De man was blijkens de op hem gevonden pas 77, en de vrouw naar schat ting 70 jaar. Circa 50 in Hollandsch, Duitsch en Amerikaansch geld werd op hen gevonden. Omtrent de toedracht van het gebeurde tast de politie nog in het duister. Op het Waterlooplein te Amsterdam werd een zeeman, die, toen de tram naderde, den rijweg wilde oversteken, door den mttor- wagen gegrepen en tegen dc straat geslin gerd. Hij bekwam ernstige hoofdwonden en werd in een der ziekenhuizen ter verple ging opgenomen. Wie kan toch de eigenaar zijn? Het onderzoek naar de herkomst van de geheimzinnige 14.000, die op Donderdag 8 September in het Vondelpark te Amster dam werd gevonden, vlot nog niet. Ondanks de oproepingen heeft zich de eigenaar van dit geld nog niet bij de po litie van de hoofdstad aangemeld. In verhand met het vinden van dit be drag verzoekt de commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam (bureau Leid- scheplein) nogmaals hen, die eenig;, inlich- lingen kunnen verstrekken omtrent de daarop voorkomende geschreven en gestem pelde letters en cijfers, zich ten spoedigste aan zijn bureau te willen vervoegen. Of deze hernieuwe oproep nog iets zal opleveren? Het onderzoek der recherche heeft alle mogelijkheden bestudeerd: het resultaat was tot nog toe nihil. Hoe meer de tijd ver- stri-kt, des te meer verloopt ook de waar schijnlijkheid, t de geheimzinnige vondst zal worden opgehelderd- In de mijn „Laura" te Eygelshoven is de 40-jarige mijnwerker J. Smeets uit Nieu- wenhagen, tusschen een mijnwand en een kolenwagentje bekneld geraakt. De man was bijna onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Gisternacht te kwart over twee zijn op het stations-emplacement te Hoek van Holland van een rangeerenden trein twee wagons ontspoord. Met spoor werd ver sperd. Daardoor kon de trein voor Bazel, die gereed stond, niet vertrekken en moest een andere trein worden samengesteld. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. De materieele schade is niet aan zienlijk. Gisteren is op het fort Vossegat een ern stig ongeval gebeurd. Een patroon ontplofte, waardoor een luitenant, een sergean, een korporaal en vier soldaten werd gekwetst. Bij informatie vernam de „TeL'" de vol gende bijzonderheden: Naar aanleiding van het feit, dat het regi ment genietroepen bij het veldleger is inge deeld, bracht de commandant van het veld leger, luitenant-generaal Muller Massis een bezoek aan de genietroepen. Nadat eenige plechtigheden hadden plaats gevonden, trok- kende troepen naar het fort Vossegat. Met de daar gelegerde troepen van de eerste compagnie, wreden oefeningen ge houden, di door den commandant werden bijgwoond. Bij een oefening met springmiddelen, ont plofte een zoogenaamde gloeiïngspatroon. door tot heden onbekende oorzaak, ontijdig, met het gevolg, dat luitenant De Wit, een onderofficier, een korporaal en eenige man schappen werden gekwetst. Het ongeval liet gewonden vrij hevig bloedden. Na eerste zich eerst nogal ernstig aanzien, daar 'de hulp was verleend, werden de gekwetsten overgebracht, ter verdere behandeling. Daar bij bleek, dat de verwondingen eint van naar het St. Antonius-Ziekenhuis te Utrecht ernstigen aard waren. Alleen luitenant De Wit kwam er min der goed af en moest ter verpleging wor den opgenomen. Emissie gemeenschappelijk eigendom. De Raad van Commissarissen der N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft, Op voorste' van de directie dezer Vennoot schap, besloten om per 1 December a.s. nieuwe aandeelen N. V. Gemeenschappe lijk bezit van Aandeelen Philips' Gloeilam penfabrieken uit te geven, met dien ver stande, dat 4 gewone aandeelen Philips en/of Gemeenschappelijk Bezit recht geven op 1 gewoon aandeel Gemeenschappelijk Bezit, tegen een koers van 20O pCt., en 4 cumulatief preferente aandeelen Philips en/of Gemeenschappelijk Bezit op 1 pre ferent aandeel Gemeenschappelijk Bezit, tegen een koers van 120 pCt. De nieuwe aandeelen zullen deelen in de winst van 1 Januari 1928 af. De loop van zaken wettigt de verwach ting, dat onvoorziene omstandigheden voor behouden, het dividend over 1927 op de gewone aandeelen vermoedelijk 21 pCt., op de preferente 9 pCt. zal bedragen. Over 1926 werd resp. 16 pCt. en 3 pCt. uitge keerd. 4 Per iilm de wereld door. De reis om de wereld.... De Missieweek, van 5 tot 13 November te houden, voert ons niet alleen de wereld door om ons op de tentoonstelling kennis te doen maken met allerlei bijzonderheden, die het leven van vreemde volk*ren en vreemde rassen illu- streeren, doch dit voor ons dikwijls zoo zon- drlinge leven wordt ons ook voor oogen ge voerd in die grootsche vinding van den nieuweren tijd: de film. De film is van onberekenbare waarde om ons in te leiden in het leven van vreemde volkeren en rassen, van onherkenbare waar de ook om ons het werk der missionarissen in al zijn omvang en al zijn zelfverloochening te doen begrijpen en te waardeeren. Wij hooren prediken over het missiewerk, wij kunnen er bespiegelingen over houden, wij lezen ook over het leven <J,cr missionarissen, doch voor ons traag begrip en acht, zoo traag harttraag hart vooral traag in het begrijpen van het grootsche en heroïsche blijft dit alles vaag en ver. Tot de film ons plotseling de levende werkelijkheid voor oogen voert.... Dan.dan eerst leeren wij in volheid begrijpen, wat het zeggen wil, dat de missionaris vaderland en familie moet verlaten, om in den vreemde Christus te prediken. Dan zien wij, hoe hij als 't ware afstand moet doen van eigen persoon lijkheid, om alles voor allen te worden. En daarnaast brengt de Missie-film ons in dezen moeilijken tijd ook het troostend besef, dat het verkondigen van het Evan gelie tot de uiteinden der aarde, levende werkelijkheid is. Dat in alle landen en onder alle hemelstreken, de liefde tot den gekruisten Verlosser ontbrandt, en overal steeds rijker vruchten draagt. lederen dag in de Missieweek zullen de beste en de nieuwste Missie-films in het Paleis voor Volksvlijt worden vertoond. Wij noemen slechts het vervolg van de prachtige Flores-film, die indertijd zoozeer de aan dacht trok, de in onzen tijd vooral zoo belangwekkende China-film, en de eerste film uit Midden-Afrika, die een denkbeeld poogt te geven van de ontzaglijke natuur- weelde en het bonte volksleven in deze, ia menig opzicht nog zoo zoo onbekende ge bieden. Pater Anselmus van Hooi! tot abt gekozen. In de Cisterciënzer Abdij van Sint Jozef te Echt, vergaderde onder presidium van den Hoogeerwaardden Pater Dom Hermaa Jozef, Abt van Westmalle, het Concen- tueel Kapittel der Abdij, om te voozien in de vacature, ontstaan door het voor eeni- gen tijd vermelde eervol aftreden van den Hoogeerw. Pater Victor, sinds 1912 Abt van genoemd klooster. Gekozen werd pater Dr. Anselmus van Hooff, die tot dan toe ruim 10 jaar de lei ding had van het aan de Abdij verbonden gymnasium. Pastoor A. H. Hammer te Maasland heeft Zondag onder groote belangstelling zijn gouden priesterfeest gevierd. De feestelijk heden begonnen Zaterdagavond met een plechtigen intocht. Zondag naderden de parochianen tot de H. Tafel tot intentie van hun pastoor. Om 10 uur droeg de jubilaris een so- lemneele H, Mis op tot intentie zijner pa rochie, met assistentie van de Weleerw. heeren J, Voorham, kapelaan te Haarlem, en pater Rengs van de H.H. Harten te Gin- neken. De weleerw. kapelaan Voorham, oud- parochiaan, hield de feestpredikat'e naar aanleiding van de tekstwoorden" Gij zoekt Mij en gij zult Mij vinden, indien gij Mij zoekt uit geheel uw hart. Tijd'ens de receptie des middags, welke zeer druk was bezocht, bood de Weleerw. kapelaan Nijsten met een waardeerende toespraak namens het feestcomité een som gelds ten geschenke, welke de jubilaris naar verkiezing voor versiering of anders zins kan aanwenden. De feestdag werd besloten met plech tige Vespers. Naar de „Volkskr." verneemt, zouden er j plannen bestaan tot stichting van een klooster der Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus onder Brouwhuis j tusschen Helmond en Asten. Men zou voornemens zijn een nieuwe opleidingsschool voor priesters (een juve naat) te stichten; ook werd gesproken over de oprichting van een nieuwe parochie. HOOFDKLASSE-COMPETITIE VAN DEN NEDERL. DAMÏÏOND. Maandagavond j.l. speelden te Haarlem voor de hoofdklasse-competitie van den Nederlandschen Dambond (Afdeeling Noord) de „Haarlemsche Damclub" 1 tegen de Damvereeniging „Joseph Blankenaar" I uit Amsterdam. De Haarlemmers hadden een invaller voor Aebe de Jong, terwijl de Amsterdam mers met 9 spelers opkwamen w.o. nog enkele invallers. De gedetailleerde uitslag is: „Haarlemsche Damclub" kt; Damvereen. „Josepn Blankenaar" L Haarlem. Amsterdam. 1. P. G. van EngelenO. J. B. v. d. Sleen x—x 2. P. J. van DartelenChr. Markus 1—1 3. H. G. TeunisseII. J. I.ize 20 4. F. A. BerkemeierR. Moedt 11 5. J. W. van DartelenP. Goezinnen 11 6. J. B. Sluiter Jr.A. Knol xx 7. H. J. J. van SantenA. Roe 11 8. J. van LooyF. Haberer 2—0 9. S. M. Mons—C. Kick 2—0 10. J. Poppen—niet opgekomen 2—0 Voorl. uitslag voor Haarlem 124 De partijen aan de borden 1 en 6 werden afgebroken en worden arb.Uair beslist. Vermoedelijke uitslag 15—5 voor de „Haa lemsche Damclub". Stad Antwerpen 1887, 2'A Loten. Trekking van 10 October. S. 62308 no. 15 fr. 10.000 S. 2940 no. 9 fr. 1(500. S. 67730 no. 5 fr. 500. S. 27453 no. 25 fr. 250. S. 27929 no. 12 fr. 250. J'oorts een aantal frs. .150 en frx

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5