f Bultenlandsch Nieuws. Kamer No. 19 FEUILLETON. RADIO-OMROEP. ■m GEM. BUIT. BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Een respectabele karper. Si non e vero DE ERNSTIGE TREIN BOTSING BIJ RIJSWIJK. Wie zijn de schuldigen? De treinbestuurder de Gast verhoord. Hij had voortdurend in angst verkeerd. De noodlottige achter volging te 's-Gravenïiage* Slachtoffer van eigen onvoorzichtigheid HÜ De Fransche Financ'eele Politiek. In de Kamercommissie van financiën wees Poincaré op de gevolgen voor de begrooting van de door de commissie inzake het budget aangenomen amendementen en hij verzocht handhaving van 't bestaande percentage ten aanzien van de rechten op den verkoop van onroerende goederen. Hij was van oordeel, dat de dit jaar geconstateerde achteruitgang van den verkuop van onroerende goederen handlszaken niet moet worden toegeschreven aan de heffing van 7 pCt. maar aan nieuwe economische omstandigheden. Poincaré voegde er bij, dat hij zijn stand punt in de Kamer zou handhaven. Naar aanleiding van deze verklaring van Poincaré deelden de afgevaardigden, die aanhangers zijn van de regeeringspolitiek maar de opheffing der belasting van 7% voorstaan mede, dat zij bereid waren in de openbare zitting niet op hun stuk te blijven staan, indien de regeering de quaestie van vertrouwen zcu stellen. Dientengevolge wordt verwacht, dat in dien de stemming in de commissie ongunstig voor het standpunt van Poincaré uitvalt, zij geen politieke gevolgen zal hebben, daar er slechts een verschil van meening op een spe ciaal punt bestaat. In de Kamercommissie van financiën ver zocht Poincaré intrekking van alle maatre gelen, welke de uitgaven zouden kunnen ver- hoogen oi de ontvangsten verminderen. Poincaré aanvaardde eenige wijzigingen van minder belang, waarvan de financieele gevolgen niet van beteekenis zijn. De commissie werd daarop tot heden ver daagd. Na Painlevé te hebben gehoord zal zij een besluit nemen nopens de credieten voor de oproeping der reservisten. ,Na alloop der zitting verklaarden verschei dene leden der commissie, dat de uitlatingen van Poincaré diepen indruk hadden gemaakt op de commissie, welke waarschijnlijk zou terugkomen op de meeste vroeger genomen besluiten, ten einde het evenwicht op dé be grooting niet in gevaar te brengen. De in- en uitvoervergunningen. In de conferentie voor de afschaffing van de in- en uitvoerverboden te Genève heeft de Nederlandsche gedelegeerde, oud-mini ster Posthuma, een rede gehouden, waarin hij de ontwerp-conventie beschouwde in het licht van de mogelijkheid daardoor inder daad grootere handelsvrijheid te scheppen. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat het van grooter belang is dat de landen, die de conventie ratificeeren, een harmonieus geheel vormen, dan wel dat een zoo groot mogelijk aantal landen de conventie ratiii- ccert. Spr, gaf daarna uiting aan zijn vrees, 'tat de staten ieder hun eigen interpretatie zullen geven van de .buitengewone en ab normale omstandigheden", alsmede van de ..economische en financieele levensbelan gen", in welke beide gevallen de conventie de regeeringen vrij laat in- en uitvoerver boden naar welgevallen uit te vaardigen. De heer Posthuma ging in den breede de positie van Nederland na en toonde aan, dat indien niet de zekerheid wordt ge boden, dat de afschaffing der in- en uit voerverboden niet door een verhoogde tariefpost wordt gecompenseerd, Nederlands positie door deze conventie feitelijk zou worden verzwakt, omdat Nederland nu vrij is als afweermaatregel in- of uitvoerver boden uit te vaardigen, terwijl né de ratifi catie der conventie, deze aiweermaatregel verboden zou zijn. De heer Posthuma stelde voorts in het licht, dat het gemis van in- en uitvoer verboden allerminst een nadeeligen invloed op Nederlands welvaart heeft gehad. Neder land zal de conventie alleen dan kunnen ratificeeren, wanneer ze een reëelen voor uitgang vormt en erkend wordt, dat de hooge tarieven verlaagd moeten worden, zoodat geen tarieven blijven voortbestaan, die met in- en uitvoerverbodsbepalingen gelijk zijn te stellen. Spr. eindigde met een dringend beroep op de conferentie, om dit zeer belangrijke punt van de verlaging der hooge tarieven onder het oog te zien. Ten slotte gaf de heer Posthuma den ■wensch te kennen, dat in de conventie zal worden bepaald, dat geschillen over de interpretatie der uitzonderingsbepalingen aan het Hof van Int. Justitie te Den Haag ter beslissing zullen worden voorgelegd. Calllaux spreekt. Na ve'e maanden van zwiigen heeft Cail" laux zi-h weer eens doen hcoren. Zondag heeft hij in het congres van de Fede ratie van Republikeinsche Oudstrijders te Joigny een groole politieke rede gehouden, welke als een uiteenzetting van het pro gram. der radica'e partij wordt beschouwd. CaiHaux noemde als twee hoofdpunten van zjjn program de sociale verzekering en de elec'r ficatie van hét p'atteland. Over den financieelen toestand sprekende zeide hij, dat men thans was genaderd aan de uiterste grens van een belastingstelsel, het welk door de gedee'telijke revalorisatie van den fraric len zeerste is verzwaard. Maar hoe zou men den belas ingplichtige, die on der den last gebukt gaat. kunnen tegemoet komen, en tegelijkertijd de noodige gelden kunnen vinden voor arbcderswoningen er de elcctrificatie van 't p'atteland? Vandair dat bczuin ging op alle gebied nood zak eli' is. Inzake de buiten'andsche po'itiek if Caillrux voorstander van de handhaving d*" betrekkingen met de Sovjets, van d" r"1' tick van Locarro en van to'>nad°'"'n', "t Duitsrhland, ze'fs len koste van opofferin gen van prestige". Het Russische gezantschap te Parijs Hei „Journal" wijst er op, d?t het inter' in het Sovjetgezantschap te Parijs wor waargenomen door Pia'akow. d e evenec tot de ondertegkenaars behoorde van het manifest van 7 Augustus 1.1., waarin de soldaten tot den opstand werden aange spoord. Arbeidsconflict in het bruinkolen- gebied. Naar de „Vorwarts" meldt, hebben een acn'al groote ondernenrngen in het Midden" Duitsche bruinkolengebied zich tot de cen trale stakingsleiding gericht, met het ver" zoek onderhanderingen te openen met het cog op de bijlegg ng der s'aking. Zij zouden zich tevens bereid hebben verklaard de lconeischen der stakers in te willigen. Cook niet naar Warschau. De Poolsche consul-generaal te Londen heeft geweigerd aan Cook, den secretaris der mijnwerkersfederatie, die een vergade ring van het executief comité der mijn- wrke-sinternationale te Warschau wilde bezoeken, een pasvisum te verleenen. Dientengevolge zal geen vertegenwoordiger van den Britschen bond de vergadering kunnen bijwonen en kan bet comité zijn werkersinternationale te Warschau wilde De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken weigert tusschenbeide te komen. Cook heeft verklaard, dat hij onder de bestaande omstandigheden geen poging zal doen om naar Warschau te gaan. Tien Communisten veroordeeld. Wegens opruiing veroordeelde de bij zondere rechtbank ter bescherming van den staat te Rome een tiental communis ten tot zware gevangenisstraffen. Onder dezen bevinden zich de oud-afgevaardig den Grierco, die bij verstek veroordeeld werd tot zeventien jaar, en Molinelli en Innamonati, welke ieder veertien jaar kre gen. Het eeTste lustrum van het Fascisme. ROME, 18 Oct. (V.D.) Mussolini heeft gisteren in den ministerraad medegedeeld, dat, ofschoon de vijfde verjaardag van den intocht der fascisten in Rome op Vrijdag 28 October valt, de herdenking van deze ge beurtenis zal plaats vinden op den daarop volgenden Zondag, opdat het land geen werkdag verlieze. Op dezelfde wijze zal de herdenking van den wapenstilstandsdag 4 November plaats hebben op Zondag 6 November, Tot nader order zullen alle herdenkings feesten op werkdagen verboden zijn. Ontploffing in Steengroeven. De Britsche bladen maken melding van een ontplofling in de steengroeven te Moul- raein in Burma (Z. Voor-Indië). Zes dooden en negentien gewonden zouden te betreuren vallen. De conferentie der in- en uitvoerve. boden. De conferentie inzake de in- en uit voerverboden beëindigde gisteren de alge- meene beschouwingen. De gedelegeerden betuigden algemeen hun instemming met de beg'nselen, waarop het door het economisch com'té uitge werkte ontwerp-conventie is gebaseerd. De heer Colijn heeft met groote voort varendheid het congres geleid, zoodat reeds een aanvang kon worden gemaakt met de behandeling van de ontwerp-conventie arti kel voor artikel. De Schoolwet in den Rijksdag. Gisterenmiddag is de behandel:ng van de „Schoolwet" in den Rijksdag begonnen met een rede van den minister van bin- nenlandsche zaken Von Keudell, die ver klaarde, dat het in het belang van de jeugd noodig was, de quaestie van het godsdiens'onderwijs langs wettelijken weg te regelen. De soc.democratische spreker trachtte aan te toonen, dat het ontwerp in strijd was met de beginselen van de Grondwet, gen algemeene strijd tegen een verster king van kerkeliike invloeden. De woordvoerders der Duitsch-nationa- len en van de Centrumpartij vielen het ontwerp bij. Heden zullen de besprekingen worden voortgezet. Het rijksarbeidsministerie heeft naar de bladen vernemen het nauwe contact met beide partijen niet opgegeven. Men zal zoo spoedig mogelijk de onderhandelingen weer opnemen en er bestaat gegronde hoop, dat dit tot opheffing van de sfaking zal leiden. Terwijl in het Kasseier distrirht onge veer 34.6 pet. van de münwerkers ver schenen waren, is dit getal heden toege nomen. De elcctrische stroomverzorging loopt geen gevaar. Naar den industrieelen vrede, LONDEN, 18 Oct. De bijeenkomst van vertegenwoordigers van kapitaal en arbeid, welke gisteren te Londen wertl gehouden onder voorzitterschap van den Lord-Mayor ■'"einde informeel besprekingen in te lei den over den industrieelen vrede, is bij zonder hoopgevend geweest. Beiderzijds is n redevoeringen u'ting gegeven aan het verlangen om tot een betere verhouding usschen werkgever en werknemer te ge- ,r°nj >-n "woordvoerders was Sir 'fred Mond, hoofd van een groote com- natie van chemische indus'r'eën Deze spreker opperde het denkbeeld om -o Liga van den Industri-elen Vrede op te rillen en wel op denzelfden gronds'ag a's -n Volkenbond Vocts is mededeelimf .daan, dat deze bijeenkomst zal worden gevolgd door een nog grootere conferentie,' waarin vertegenwoordigd zullen zijn de lei ders van het industrie- en vakvereen'gings- wezen; Sir Alfred Mond zal presideeren. Men hoopt, dat deze gedachtenwisseling ter conferentie tot resultaat zal hebben, dat er stappen zullen woi den genomen, welke tot de oprichting van de bedoelde L'ga zullen leiden. Naar vernomen wordt, zal ook Sir Jo- siah Stamp, de president van de London Midland and Scottish Railway, wiens plei dooi voor samenwerking geleid heeft tot verschillende belangrijke conferenties tus- schen de leiders der vakvereen'g'ng van spoorwegarbeiders en leidende personen van de spoorwegpolit'ek, deze conferentie bijwonen. Ook de nvjneigenaran zullen een vertegenwoordiger zenden, alsook de an dere belangrijke industrieën. Litauen en Polen. In de door de Litausche regeering tot den Volkenbondsraad gerichte protestnota tegen de Poolsche vervolgingen van Li- tauers in het gebied van Wilna wordt uit eengezet, dat de Litausche reo-eering bij het^ begin dezer vervolgingen slechts on ledige inlichtingen bezat en er slechts een van 1919 in had gezien. Sedert had zij echter bewijzen gekregen, dat de Poolsche regeering plannen verwe zenlijkt, gericht tegen het bestaan van Litauen én zijn onafhankelijkheid zelf. De Litausche regeering verzoekt den V. B. Raad deze klacht ingevolge art. 11 van het pact op de agenda der eerstvol gende raadszitting te plaatsen. Verkiezingen in Noorwegen. Gisteren hadden de verkiezingen voor het Storting plaats. Uit de tot dusver be kende uitslagen blijkt een uitgesproken achteruitgang der conservatieve regee- ringspartij. Ook links ging in stemmenaan- tal achteruit, de Boerenpartij vrij aanzien lijk vooruit. Vooral de communisten heb ben veel verloren. De einduitslag der algemeene verkiezin gen is nog niet bekend, maar het laat zich aanzien, dat de arbeiderspartij een winst van tien zetels te boeken krijgt. De con servatieve partij verloor, voor zoover be kend zeven zetels, terwijl de boerenpartij drie zetels won. De Paus en de Volkenbond, LONDEN, 18 October, De Daily Tele graph schrijft: In diplomatieke kringen is men van meening, dat indien het eventueel mocht komen tot een definitieve regeling van de kwestie tusschen Vaticaan en Qui rinaal, gebaseerd op de exterritorialiteit van een deel van Rome, dit vanzelf met zich medebrengt, dat de Paus kan vragen om te worden toegelaten tot den Volkenbond; zelfs zou hij aanspraak kunnen doen gelden op een zetel in den Volkenbondsraad. Huldiging Presidenten Duitsche Republiek. BERLIJN, 18 Oct. Voor de opening van de zitting van den Rijksdag worden hedenmiddag :n de wandelgangen van den Rijksdag de busten van den overleden eer sten president der Duitsche Republiek Friedrich Ebert en van den huidigen Rijles- president von Hindenburg onthul 1 De we duwe van Ebert was tegenwoordig, te-wijl von Hindenburg zich had laten vertegen woordigen. Voorts waren aanwezig alle ministers en gedelegeerden van alle partijen, met uitzondering van de communisten. De staking in het Midden Duitsche bruinkolengebied. BERLIJN, 18 Oct. In de stakingssitua- tie in het Mldden-Duitsche bruinkolenge bied is in zooverre een ve-scherping inge treden, dat pogingen werden in het werk gesteld verschillende mijnen volledig stil te leggen door het niet meer uitvoeren van de werkzaamheden, noodzakelijk voor het onderhoud der mijnen. Dit klemt te meer, daar van de uitvoering dezer werkzaamheden vele groote bedrijven afhankelijk zijn en de stad Berlijn hiervan ook grootendeels haar electrische kracht betrekt. BERLIJN, 18 Oct. In de Rijksdagzit ting hebben de communisten een motie van wantrouwen ingediend tegen den Minister van Arbeid wegens de door hem aangeno men houding inzake de st-king in het Mid- den-Duitsche bruinkolengebied. KINDERVERLAMMING. In het district ZüllichauSchwiebus en in het naburige district Crossen werd inhei einde der vorige week het totaal aantal gevallen van kinderverlamming vastge steld. Het bedraagt dertig, waarvan twee met doodelijken afloop, meldt een Wolfl- bericht. HET AFFING KASTEEL. Over de vernieling door brand van het historische kasteel Affing bii Augsburg le zen y/e nog in de bladen, dat het slot na zijn verwoesting in den derlig'arigen oor log, later opnieuw werd opgetrokken. Het is geheel door water omringd. Op den dag van den brand had de slot heer, Freiherr v, Gravenreuth, een groot jachtgezelschap te gast. Toen men aan ta fel zat, brak waarschijnlijk door een defect aan een der groote kachels een brand uit, welke zich met een geweldige snelheid uit breidde. Terwijl nu ongeveer 50 personen zich in het vooral bedreigde bovenste ge deelte van het slot bevonden in verhand met het reddingswerk, s'ortte ongeveer een uur na het uitbreken van den brand de groote slottoren met een ontzaglijk ge kraak ineen, talri-'ke mensch-n onder da brokstukken bedekkende. Den geheelen nacht werd bii het schr'nsel van zoeklich ten doorgewerkt om het vuur meester te i Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden.) Ja, dat heb ik ook al gedacht. Maar als dat niet zoo is, wat dan? Ik heb hem ddar gisteren bewusteloos en met een ge wond hoofd in dat kantoor zien liggen Vandaag is er geen spoor meer van hem te vinden ct vanwal,.Cr gebeurd is en ze pro- beeren mij ze.fs wijs te maken dat er heele- maal nicu gebeurd is! Het 's onaangenaam, mompelde Mrs Wrest, om betro .een te worden in een geheimzinnig geval met een kind. Dat kan mi) 0'®^ schelen, zei Mabin, wie alleen maar de romantische en de droe vige kant van het geval interesseerde, ju maak me or ongerust over, wat ze met uien armen man hebben uitgevoerd. En ik maak me er ongerust Pv®r' ze' haar moeder, wat er van dit arme kind moet iwordcn. Mabin keek haar moeder vastberaden aan. Ik ga naar den dichtbijzijnden politie post, om alles te vertellen wat ik weet Daar gebeurt niets van, zei Mrs. Wrest snel. „Begrijp je wel wat het beteekent in zoo'n schandaal betrokken te worden. Jij en ik en een vreemd kind? Wie zou je gelooven? Als die menschen op het Kan toor onder één hoedje spelen, zooals nu en volhouden, dat ze nergens van weten, wat zou de politie of iemand anders er aan kun nen doen? Ik verbied je, ook maar iets hier van te vertellen aan de politie of aan iemand anders. Mama, ik moet het doen. Ik rust niet. voordat ik ontdekt heb wat er van dien man geworden is. Haar moeder dacht na. Wil je me beloven aan niemand iels te vertellen? zei ze, dan zal ik je oom op de hoogte stellen. De zwager van mevrouw Wrest was ad vocaat en Mabin moest toegeven, dat het een uitstekend idee van haar moeder was. Ze kende haar oom en zijn bedachtzame, voorzichtige manier van handelen. Ja, zei ze. Gaat u maar naar hem toe en vertelt u hem alles. Maar cndertusschen ga ik zelf naar Monford cm dat Heath Hill, het adres op den verscheurden brief en den grootvader, waar de jongen naar toe zou gaan, te zoeken. Je zoudt beter doen met te wachten en 1 booren wat je oom er van zegt, opperde haar moeder angstig. Het is 'n akelige his torie. Misschien is er wel een moord ge pleegdl Dat is juist waar ik bang voor ben Maar ik heb rust nog duur, voor dat ik cr alles van weet. HOOFDSTUK. V. Mabin vindt een spoor- Verbaasd staarde Mevrouw Wrest haar dochter aan. Zou, het volgzame, zachte meisje, dat altijd eiken raad had opgevolgd, zich nu op eens verzetten tegen een beslis sing van haar moeder? Mabin was den laat- sten tijd wel cnjjeHurig geworden, waardoor haar onafhankelijk optreden bij het solli- citeeren als typiste begrijpelijk was. Maa: nu ze oók nog van plan was, Engeland door te reizen op zoek naar de bloedverwanten van een verloren kind, was toch wel een heel sterk stukje. Hoe kun je zoo ;n den blinde op de wilde jacht gaan? vroeg ze, onvriendelijk, na een poosje^ gezwegen te hebben. -Dat is het niet precies mama. Ik weet waar ik op af moet gaan. Ik zal onderzoeken wie op Heath H'll, bij Monford, wonen. Ik weet tenminste, dat daar iemand woont waarschijnlijk een dame, naar het handschrifl te oordeelen, die gecorrespondeerd heeft met de vader van den jongen. Want dat was naar ik veronderstel Mr. Moore. Ongeduldig schudde Mrs. Wrest het hoofd. Ik wou dat je wachtte met iets te doen totdat ik je oom gesproken heb, zei ze ver drietig. worden. Het bleek niet mogelijk, de slacht offers uit de puinhoopen te redden, daar voortdurend gevaar bestond voor nieuwe instortingen. ROLVERWISSELING. Voor het edele beroep van advocaat en dat van acteur zijn tal van analoge quali- teiten noodig. Zoowel de advocaat als acteur moeten goed kunnen spreken, zich gemakkelijk kunnen bewegen, zich kunnen verplaatsen in de situaties en gevoelstoestanden van anderen en bovenal die kunnen uitbeelden en weergeven. Beiden moeten met gloed hun rol vervullen, hun toehoorders van Wat zij als waarheid oordeelen, weten te over tuigen. Het is dan ook niet te verbazen, dat zoo nu en dan een advocaat het paleis van justitie verlaat en zipn rol liever in hel theater speelt. Een verwisseling in de an dere richting is minder gemakkelijk en is dan ook niet voorgekomen. Na het overloopen in het vorige jaar van mr. Alice Dtifrenne heeft thans mr. André Grudin, na bij den deken zijn afscheid ge nomen te hebben, een dezer dagen in Ope ra Comique gedebu'eerd in de „Cavalleria Rusticana" als Sylvio. Gedurende zijn sta- gejaren en naderhand als gevestigd advo caat is deze jurist lessen aan het conser vatorium blijven volgen ®n heeft hij den eersten „prix d'opéra" aan de „Opéra Co mique" behaald. Zijn succes in de „Opéra Comique" waar tal van cude bekenden uit het Paleis van Justitie hem toejuichten, was geweldig. Binnenkort zal hij in „Carmen" optre den. De „pointe" voon deze opera zal hem, gezien de vele „crimes passionels" die in de Parijsche rechtszaal behandeld worden, wel niet vreemd zijn! DE OOSTENRIJKSCHE SOCIALISTEN, Sinds den 15en Juli, den Moedigen Vrij dag le Weenen, gaat het den socialisten niet vcor den wind. Zoowel onder de Weensche politie als in het bcndsleger bes'ond tot voor kort een sterke soc.-dem. organisatie, Bii de verkie zing onlangs van vertrouwensmannen onder de politie is een aanmerkelijke wijziging gebleken van de po'itieke mentaliteit. Eu thans is iets dergelijks geschied bii de ver kiezing van de ver'rouwensmannen in het leger. Tot dusver waren de vertrouwens mannen van het leger in groote meerder heid soc.democatisch georganiseerd. De vertrouwensmannen v-n den z g. „Wehrbund", die anti-socia.bsti.sch is, zijn b ijkans berichten uit Weenert vermeerderd van 54 tot 132, terwijl de soc rx'litaire bond van 202 op 120 terugviel. Naar de Weensche correspondent Van de „Frankf. Z." me'dt, wordt deze u tslag door de burger'sjke bladen als een zware soc. nederlaag beschouwd. De „Arbeiterz." ontkent het stemmen verlies voor den sec. mi'i airen bond niet, maar wijst erop, dat sinds een iaar roser dan 2500 man, die nog in den revolutietijd tot het leger izrn toegetreden, bij het einde van hun diens' tiid zijn heengegaan. De correspondent acht het een verheugend teeben, dat thans rechts en links in het Oostenrijksche leger min ol meer in even wicht zijn. maar spreek' tevens de hoon irit, dat de onno'itieke". in hoofdzaak christ. soc. .Wehrbund", thans een werke lijk onpolitiek program zal volgen. VORSTELIJKE VERLOVING. Prinses Irene van Griekenland, de jong ste dochter van wij'en koning Kcnstan ijn en zuster van den tegenwoordigen ex- koning George, heeft zich verloofd met peins Cbristiaan van Schaumburg—Lippe. EF.N CHINEES KLOOSTERLING. In de abdij: van de Benedictijnen van T ophem is onlangs de heer René Lu Cheng Hsiang als kloos'erling opgenomen een vroegere minister van Bui enlandsche Za ken van China, wc'k ambt hii voor twee maal vier jaar behield, later president van de Chineesche delegatie te Versailles en sedert 1922 r'ezant van China te Bern in Zwitser'and. Toen hij zich'reeds in de abdii te Lophem bevond, is hem door generaal Tschang to Ling nog herhaaldelijk gevraagd geweest, het eers'e ministerschap te Pe king te aanvaarden. Voor hij zich naar het klooster bega', heeft hij als blijk van kinderrijke getrouw heid en befde aan den Paus a! zijn decora ties geschonken, met een brief waarin hij uiting gaf van zijn dankbaarheid jegens God en van zijn vol'ediJe en liefdevolle a-nhankelijklie'd aan den H. S oei Aan het Missie-museum van Scheut schonk hij ver- schi'lende merkwaardige voorwerpen uit 'zijn Chineeschc col'ect'es. Het plan bestaat, dat de heer Lu na zijn noviciaat naar China zrl vertrekken, om a'daar samen met twee andere Benedictij nen, die reeds vertrokken zijn om de zaak voor te bereiden, een abdij voor in'andsche Benedictijnen le stichten. Pb vischclub ,,St. Paulus" te Weert h-d het buitenkansje in het nieuwe kanaal end er Nederweert een karpe- in haar netten te vangen, welke het respectabele gewicht had van 20 pond. Het dier hïd meer dan een Meter lengte. Ook de St. Nicolazen orgsrJreeren zich. Men meldt, dat dezer dagen een nieuwe vakvereeniging 's ongericht, wie- leden allen het beroep „Smt Nikolaas" uitoe'enen. De vereeniging heeft hare vertakkingen over het geheele land en )n alle elf honderd gemeenten van ons land zijn afdeelirigen opgericht. De vereeniging stelt zich ten doel aan Dat kan ik niet, mama, Na zooveel spanning kan ik niet met de handen in den schoot gaan zitten en wachten. Ik voel dat ik wat meet doen om achter de waarheid te kome"- Ik begrijp je niet. Ik begrijp me zelf, geloof ik, niet eens hee- lemaal- Maar in elk geval ben ik van plan morgenochtend naar Monford te gaan. Mevrouw Wres! stond van haar stoel op. Dan zal ik probeeren, je oom vandaal te spreken tc krijgen, voordat je gaat. Mnar '°jn ze haar zwager opgebeld had zei deze, dat hij haar dien dag onmogelijk nog kon spreken, daar hij de stad uitging en -e mncs' z'ch tevreden steüen met een af- praak vcor den volgenden ochtend, Ondertusschen trof Mabin alle toebereid. 3elen voor haar reis en na een vroeg ontbijt en een eigenaardig afscheid van Julius ver trok ze den volgenden morgen. De jongen, die Mrs. Wrest al beelemaa! ingepalmd had, werd ongerust en zelfs achterdochtig, omdat hij geen bevredigend antwoord kreeg op zijn vragen naar zijn vader, ioen hij Mabin met haar hoed op zag, vroeg hij haar, of hij niet met haar mee- mecht. Waar ga je heen, Mabin? Ga je Pappie jpzoeken? Ik denk het niet, Julius. Maar ik hoop vrienden van hem te spreken, voordat ik terugkom. En Papa? Spreek je hem niet? Ik wilde hem graag zien, Mabin; zeg je hem, dat hij eiken winkelier in ons land van 1 tot 5 December van elk jaar, minstens één St. Nicolaas te bezorgen. Voor groote winke liers en warenhuizen is een Sint Nicolaas voor elke verdieping beschikbaar. Er is een programma van actie opge maakt, waarbij ondermeer een minimum loon en een maximum arbeidstijd is vast gesteld. Den winkeliers zal van de oprichting der nieuwe vereeniging en van de gestelde eischen mededeeling worden gedaan. Moch ten de winkeliers niet aan deze eischen willen voldoen, dan zal een staking worden geproclameerd. Onder meer is uitvoerig vastgesteld, dat elke Sint Nicolaas moet „ingehaald" wor den op een wijze, zooals dit met de waa-- digheid, aan het ambt verbonden, overeen komt, Gezorgd zal worden, dat de politie uitgebreide verkeersmaatregelen neemt, op dat de honderden Sint Nicolazen hun joyeuse entree in de verschillende steden, dorpen en vlekken kunnen maken, alsmede dat zij geen hinder van het publiek onder vinden gedurende den tijd, dat zij zich in de voor hen ontruimde étalagekasten op houden. Met de commissie tot bestrijding van het cadc-auxstelsel is overeen gekomen, dat slechts prullaria zonder eenige waarde ten gescherke zullen gegeven worden, terwijl geëischt zal worden, dat de winkeliers de waarde der cadeaux ve~meerderd met 10 pet. ten bate der Sint-Nicolazen op hun verkoopprijzen zullen leggen. Bij de oprichtingsvergadering maakte een der Sint-Nicolazen-in spé de schuchtere opmerking, wat de kinderen wel van deze overstrooming der stad met Heilige Sinten zouden zeggen, maar de voorzitter legde dezen Nurks het zwi'-éen op, door te ver klaren, dat het buiten de bemoeiïngsfeer de vskvereeniging omgaat, om zich met dergelijke ideëele motieven op te houden. De praktijk heeft geleerd, aldus de voor zitter, dat de drie of vier Sint Nicolazen, die tot heden, hetzij per vliegmachine, schip of trein aankwamen, door oud en jong har telijk waren verwelkomd, waarom zouden zij nu een andere ontvangst bereiden aan de 750 Sint Nicolazen, die, bij voorbeeld aUeen Den Haag zullen komen bezetten. Wat men den kinderen vertelt, aldus nog alti d de voorzitter, kan ons koud laten, mits onze eischen slechts worden ingewil ligd en wij voldoende voor onzen arbeid betaald worden. Van ideaal heeft nog nooit iemand kunnen eten, Vv'ij vragen ons echter af: waarom zijn de Zwarte Pieten nog niet georganiseerd? Naar aanleiding van het spoorwegongeluk tc Rijswijk, had de „Tel." een onderhoud met mr. H. van Manen, directeur der Neder landsche Spoorwegen. Vast staat, aldus de heer Van Manen, dat dit betreurenswaardige ongeval aan twee grove fouten te wijten is. De eerste schuldige is de seinhuiswachter bij Den Haag, die den wissel verkeerd heeft laten staan, de tweede is de bestuurder van den trein uit Den Haag, die op het linker- spoor reed, zonder daatoe gemachtigd te zijn. Hiervoor had hij twee machtigingen noodig: le, om door een onveilig sein te renden en 2e. om op een verkeerd spoor te mogen gaan. De eerst^ machtiging had hij in zijn bezit en hij was daarvoor dus gedekt. De tweede machtiging had hij niet en dus heeft hij een grove fout begaan, door zich toch op het verkeerde spoor te begeven. Dan is het een grove fout, dat hij geen rood licht heeft ontstoken, wat hij ver plicht was te doen, als hij op een verkeerd spoor reed, zonder daartoe gemachtigd te een ongeluk misschien te voorkomen zijn geweest, daar de bestuurder van den tege moet komenden trein, het roode licht zeer waarschijnlijk zou hebben opgemerkt. Verder is het voor mij haast onbegrijpelijk, aldus spr,, dat de bestuurder van den ITaag- schen trein niet bemerkt zal hebben, dat hij zich op het linkerspoor bevond. Hij heeft, evenals de machinist op de locomotief, een prachtig uitzicht en volgens mij is dit uit zicht neg veel beter, omdat hij zich als het v/aren in een glazen vertrekje bevindt, dat hem aan alle kanten een vrij uitzicht biedt. Bovendien beschijnt het heldere licht van den wagen den geheelen spoorweg. Een nader onderzoek zal echter nog moeten uit wijzen, of de seinhuiswachter en de be stuurder meer of minder schuld hebben, Uit de verbooren, die de politie heeft af genomen 'ook de bestuurder De Gast is in het ziekenhuis verhoord is gebleken, dat de treinleider, zoowel als bestuurder op 't station in Den Haag, een schriftelijke last geving hebben ontvangen, dat zij door on veilig signaal mochten heenrijden. Een der gelijke lastgeving houdt echter niet het ver lof in, om over verkeerd spoor te mogen rijden. Daar is een speciale lastgeving, voor noodig. Bovendien wordt in zoo n geval van het station uit, een tweede bestuurder, nl. een z.g. loeds, meegegeven, en wordt de trein aldus geloodst tot voorbij het blok huis. De treinchef, zoowel als de bestuurder, hadden moeten stoppen, zoodra zij op het verkeerde spoor kwamen Bovendien heeft de bestuurder verklaard, dat hij voortdurend onder het riVi n in angstigen twijfel heeft verkeerd, of hij wel op het linkerspoor mocht doorrijden en daardoor heeit hij niet op volle snelheid gereden. Toen hij den Kleiweg voorbij was zag hij DONDERDAG 20 OCTOBER. „n HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber 12 Lunchmusiek door het trio K. v. d. Hoek'-viool. J Ffa" cello.P. de Gruyter-piano. 3.304.30rJurt;e voor wee:s en ziekenhuisen, door Mevr. Antoinette van Dijk. 5*^ 6.45 Vooracvondconcert door het ANRO-orkesU 6.457-45 Lezing door den heer C. C. Bender rakter van de bewoners van het oude Egypte. 7'ila- 7.45 Engelschc prcetles vcor gevorderden. 8.10 sluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het U certgeblouw orkest o. 1. v. Pierre Monteux. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en ten piano-sopraan-bariton). 12.00—12.2.0 Gramoioo muziek. 2.50 Lezing The distribution ot seeds. 3' Vesper 111 de Westminster Abbey. 4.20 Daventrykv»*^ tet. 4.35 Lezing Intern. A fairs in the 20th Century* 4.50 Daventry kwartet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 DanstP ziek. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Voor PaöVLs ders. 7.20 Lezing New novels. 51.35 Piaaosoh^ van Haydn. 8.05 Variaties. 9.20 Nieuwsber. 9*3' Lezing Mr. J. H. Thomas. 9.50 Nieuwsber. 9*57 Werken van A Eax door L Goossens en 't Virtue strijkkwartet. 10.5012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.00 Co* eert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055-55 lilt deruurtje. 8.50—10.50 Concert. Orkest en solisten. LANGENEEUU 469 M.. UOH1MLMU 283 M- M MUNSTER 242 M. 12.301.50 Concert. 5.20 Solistenconcert piano-viool-ce lo-alt). 7.20 Con cert. Werag-orkest en Juan Man en viool. Daarna tot 10.50 Dansmuzieit. KOMGSWUSXERHAUSEN 1250 M. 11.20—4 2° zingen en lessen. 4.205.20 Orkestconcert. ^'20'7. 7.05 Lezingen en lessen. 7.35 Concert van Langen^1** 9.50n.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 3.35 Solistenconcert viool-celJO" iTntMitl piano). 6.15 Orkestconcert. 7.35 Vroolijk door de Politiekape). Daarna tot ir.io Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Kinderuurtje. Orkestconcert. 9.30 Werken1 van Paul Verlaine. 10.1010.50 Dansmuziek. van tegenovergestelde zijde, op een Pa*r honderd meter afstand, in volle vaart d0 trein uit Rotterdam aankomen. Naar zlJn zeggen had hij ioen voordurend alannsigcj1* len met de fluit gegeven en oogenblikkehj'' de snelheidsrem aangezet. De treinchet stond op dat oogenblik nog naast hem. De?e opende toen de 'zijdeur, waar hij ver noeo0' lijk kort daarna is afgesprongen. De be- sluuroer heeft hem ten minste niet gez:en. Terstond daarop volgde de botsh'S met het bekende gevolg. De bestuurder van den Rotterdamscnch trein heeft verklaard, dat hij de trein Pe' gewone lichten voorop zag aankomen, f P het laatste oogenblik beeft hij krachtig ffi' remd en werd hem door den treinchef toe geroepen: ,Kom hier, achteruit". Hij is to:!° achteruit gesprongen tot de eerste zitbank, welke zijn redding is geweest. Hij heeft voorts verklaard, dat hij de noodsignalen van den naderen trein n'e heelt gehoord. Van de zijde van den technischen dienst der spoorwegen is de opmerking gemaakt, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de bestuurder De Gast vermoedelijk afgeleid werd door een gesprek, hetwelk een passagier met hem zou hebben gevoerd. Uit de verklaring van De Gast, dat h1) voortdurend in angst heeft verkeerd, valt duidelijk af te leiden, dat zulks niet het geval is geweest. De commissie van onderzoek. De Minister van Waterstaat heeft: 1. bepaald dat omtrent de botsing van de treinen 1144 en 1145 der Nederlandsch® Spoorwegen, bij Rijswijk, in den nacht yn 15 op 16 October 1927, een onderzoek 10 het openbaar zal geschieden; 2. tot leden van de commissie van onder zoek, ien aanzien van dat ctigeval, be noemd: ir. H. W. van der Vcgt, hoofdinspec teur-generaal der spoor- en tramwegen, te 's-Gravenhage, tevens voorzitter; ir. L. M' Barnet Lyon, oudlid van den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten, te 's-Graven hage; F. L. D. Nivard, wethouder der ge meente Rotterdam; 3. aan de commisie is als secretaris toegevoegd ir. D. Verhoop, Rijkshooid- ingenieur voor de spoorwegen, te 's-Graven hage. Inspecteur Paul heelt 't ziekenhuis verlaten- Inspecteur Paul heeft gisteren het zi®" kenhuis te 's Gravenhage, waar hij gedu rende eenige weken verpleegd is, verlaten. De heer Paul vond bij ziin thuiskomst ee° schrijfbureau met toebehooren en een bu reaustoel, geschenk van het Haagsche po litiecorps. Tot dit geschenk heeft het ge' heele corps, van den burgemeester en den hoofdcommissaris tot de werkvrouwen ®P het hoofdbureau tce, bijgedragen. Namens den commandant van de Haag sche burgerwacht heef', een deputatie in specteur Paul te zijnen huize een bezoek gebiracht; de burgerwacht bood den heer Paul een fraaie bloemenmand aan, versier® met linten in de Haagsche kleuren. Het liep goed af. Te Amsterdam reden gistermorgen in Frederik Hendrikstraat twee tramtreinen van lijn 13 aan, de een uit de richting BÜ- derdijkstcaat, de ander uit die van he' Frederik Hendrikplantsoen. Ter hoogte va» de derde Hugo de Grootstraat, toen de af stand tusschen de beide motorwagens nog slechts zeer gering was, trachtte een jarigs wielrijder tusschen de wagens door te glippen. Dat lukte niet. Hij reed tegen een der motorwagens r-a® en schoot er ender. De jongen werd nif'- meegesleurd, de wagenbestuurder wist "'r voertuig nog tijdig tot stilstand te brC11j gen. Maar d<> wielrijder was zóó beknel® geraakt, dat, om hem: te bevrijden, de wa gen moest worden opgevijzeld. Het slacht offer van eigen onvoorzichtigheid werd wasscherij „Necrbndia" binnengedragen ®11 daarna door den G. en G.-Di-nst naar h® Wilhelminagastbuis gebracht. Na te zijn on derzocht bleek dat hij slechts eeo'li" schrammen in het gelaat had opgeloopen niet behoefde te werden opgenomen. werd, opdat bij van den schrik zou kunne® bekomen, naar zijn woning gebracht. hier moet komen? Je moet hem zeggen, dat ik een klein katje heb en een tuin cm in te spelen.... en een bnl en een hoepel. Goed boor, Julius. Ik zal het hem allemaal zeggen als ik hem zie. Ze trachtte zich los te maken, maar hij klemde zich aan haar vast en keek haat peinzend aan. Kun je me niet meenemen? Papa zegt altijd, dat ik een lief kind ben als ik met hem meega. Zujus kan wat zoet zijn. Gis teren was ik ook den heelen dag lief. Ze bukte zich en gal hem haastig een zoen. Dat weet ik wel, lieve baas. Zal je Papa zeggen, dat ik zoet ber, geweest? Ja hoor. En vertel je hem dan ook, dat je Hef legen Zuius geweest bent? En tante ook? „Tante" was Mrs Wrest, die zich dadelijk deze fictieve familierelatie had laten aan leunen, Ja maar je moet ook zoet zijn, als ik weg ben, Julius, en niet het katje plagen of het weer aan zijn staart trekken. De kat vind het wel prettig, dat ik hem aan zijn staart optil, protesteerde Julius. Nee hcor, dat doet pijn. De kat kan Zujus meer pijn doen dan ik hem, merkte de jongen wijsgeerig op en wees met een soort krijgsroanstrots op een groote, roode krab op zijn vuist. Maar de kat weet niet, dat het ver keerd is, iemand pijn te doen en jii web op Als het verkeerd is, hem aan zijn staart te tillen, waarom heeit hij dan ee staart gekregen? vroeg Julius scherpzinu.'-j Bang in een langdurige discussie vers"1» te worden, omhelsde Wabin het lrind en vlug weg Mevrouw Wrest keek haar docj'_. ter -a toen ze in een taxi wegreed Peiddington-Station en haar blik herinner^ •tn dien van een kin, die haar kuiWns v?,e t eerst naar het water ziet gaan. Het n*® was overigens zelf verbaasd over het "ar£];{ b®' tochtelijke enthousiasme, waarmee z® vreemde onderzoek ondernam in het lang van den kleinen zwerver, die op z° eigenaardige manier bij haar was tere gekomen. „m. Misschien was ze er zichzelf nauwe bewust van hoeveel de aantrekkingskra haaf be- die de man met den blonden baard op uitoefende, had bijgedragen tot haar sluit, de familie van het kind op sPr°r„er Maar zeker was er een krachtige d'1'1'.1] ~elj noodig geweest om haar voorzichtighei^^ de preutscheid van haar moeder te weerstaan en haar zooveel energie ®n zettingsvermogen te doen ontwikkel®n'.j.jj{j, Ze ondervond echter minder had- heden dan ze in den aanvang verwacn Toen ze na een treinreis van vijf uur. ge na tweeën te Monford aankwam, vf° een van de stationsbeambten, haar r)}.', te wijzen naar Heath Hill en inlóri"' j af bce ver het buitenverbliii van de was. (Wcrdt vervolg®® Hef n. '0e k:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6