Stadsnieuws, vcuv a Letter en Geest. Voornaamste Nieuws 2 v PIJLTJES Vrijdag 21 October 1927»i 51ste Jaargang No. 16685 Aangifte moet, op straffe van -verlies van alle rechten, geschieden uiterlifk driemaal vier en twintig uren na Kei ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad M De treinroover op de lijn DordrechtRoosendaal. De bollenhandel in Amerika. Bloembollenteelt. DE N. Z. H. T. M. EN HET HAARLEMSCHE GEMEENTEBESTUUR. Opheffing van de Ceintuurlijn; autobusverbindingen. Onze electrische lijnen. Agenda 22 October, „ONBEWAAKTE OVERWEGEN." Motor- en Rfiwiehvet. burgerlijke stand. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Proefzending van den Huizer-zender. Concert Dirk Schafer uitgesteld. Haarlem en Agentschappen: ®aieaux: NASSAULAAN 49 abonnementsprijs bedraagt vooi Pe* week 0 25 ter kwaartaal 3.25 anco per post per kwartaal bi- Fr, Vooruitbetaling 3 58 Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr 597a Advertenfiëo 35 ets. per reffet Vraag, en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden tnededeeling 60 ct< per regel. Bil contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f tjfijïn Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door f 7£fl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, I bij verlies van een f Ril bij'n breuk van f JSf) bij verlies v. eeai «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende mtkeenngen uo U t>« verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 011," doodelijken afloop/utSU." een voet of een oog; duim of wijsvinger- v" beer of arm; "U, andere vinger» Deze week heeft de Nederlandsche R.-K, Middenstandsbond te Tilburg een congres Schonden. Besluiten zijn daar niet genomen, althans n'ct zulke, welke voor de organisaties nieu we regels stellen en bindende verplichtin gen vastleggen. Niettemin i® het een uiterst nuttige sa- "inkomst geweest, van meer vrucht wel- "cht dan vergaderingen, waarop breede Conclusies, moties en resoluties worden aan genomen. De middenstand en indirect, ons heclc Katholieke volk. hetwelk bij het bedrijfs leven betrokken is, beeft daar iets kunr.en '£,eren. De eerste dag is geheel in beslag geno den met besprekingen over de verhouding lusschen werkgever en werknemer, over de v'aeg, wat in de naaste toekomst zal moe- 'en worden gedaan om tot een verbetering dier verhouding te komen, Is dan die verstandhouding zoo slecht? 2e is minder slecht bij den middenstand dan ,c het grootbedrijf, zei de eerste praeadvi- seur an de anderen beaamden dit. Ook oud- minister, prof. Aalberse, zeide, de verhou ding tusschen patroon en personeel bij den middenstand is beter dan die van arbeiders ea werkgevers in de groot-industrie. Hier heeft dus de laatste van den eerste wat te leer en. De reden daarvan is door het lid van de Tweede Kamer, de heer C. J. Kuyper, te- vens bestuurslid van het R.-K. Werklieden verbond, aangegeven. Het was op zichzelf *1 een verrassing en een verblijdend ver- Schijnsel, deze bekende voorman uit de ar beidersbeweging een praeadvies voor dit ndddenstandscongres te zien uitbrengen, zooals onlangs de heer Henri Hermans, cveneens een bekend figuur in het Werk liedenverbond. voor de R.-K. Werkgevers- Vereenigiag optrad. Dit zijn verheugende verschijnselen van klasscsolidariteit onder ons. Katholieken. De heer Kuyper dan ziet de betere ver- «tandh >uding tusschen personeel en patroon in het middenstandsbedrijf in het per- soorlijk contact. Niemand heeft dat tegengesproken en het is kwalijk te ont- «ennen. Inderdaad kan degelijksche samen- 'verfcing van patroon en knecht öf bediende 'n een en dezelfde zaak een hechten band kweeken, welke de wederzijdsche belangen ter. Ie3te als dezelfde belangen doet zien. Dit is de ideale verhoudng. Kon die overal bestaan, we zouden geen wettelijke sociale maatregelen noodig hebben; er zou eigen- 'ijk geen sociaal- vraagstuk bestaan. De vermaning van den heer Kuyper moet ban echter ter harte worden genomen, dat het voordeel der goede verstandhouding in het middenstandsbedrijf eerst vol effect zal krijgen, wanneer de middenstands- èn de arbeidersorganisaties zich er speciaal op toeleggen, om eenerzijd» de mentaliteit ha ver leden ten goede te wenden en ander zijds den meest doelmatigen vorm van samenwerking te aanvaarden en loyaal toe 'e passen. Ziedaar het heele probleem eener goede verhouding tusschen werkgever en werk nemer in een notedop. Te veel wordt in onze stands- en vakorganisaties vergeten te wijzen op het zegenrijke van een goede Vestandhouding.Te veel ziet de werkgevers organisatie naar de fouten en tekortkomin gen der werklieden; en die der laatste naai alles, waarin de patroons in gebreke blij ven. Hetzelfde geldt voor de middenstands- vereenigingen, waar de klachten over dood drukken tusschen kapitaal en arbeid enz. niet v^n de lucht zijn. Laat men in de or ganisaties er voor zorgen, dat op de fou ten van de eigen leden gewezen wordt; laat men de zelfcritiek beoefenen; laat men meer zoeken naar wat verecnigt, dan naar wat scheiding brengt. Dat is de juiste men taliteit, waarvoor de heer Kuyper pleitte, een geest, dien hij zoo juist typeerde door te zeggen, dat de werkgever den werkne mer voluit als medemenschen medewerker heeft te beschouwen, maar dat dan ook de bediende of arbeider zich zal beijveren zijn taak zóó te verrich ten, als gold het geheel en uitsluitend zim eigen persoonlijk belang. Laten wii eerlijk bekennen, dat er aan dit ideaal bij alle partijen nog wel het een en ander ontbreekt. Maar laat dit Midden- standscongres daarop dan nog eens den hijzonderen nadruk leggen en in alle gele dingen van ons bedrijfsleven inwerken. Wanneer dat gebeurt, zal het ook zoo veel gemakkelijker zijn om dien anderen wensch te vervullen, dat de organisaties van patroons en werknemers naar den meest doelmatigen vorm van samenwerking zoeken, dezen aanvaarden en loyaal toe- Passen. Wat is hiermee, vooral in de mid- denstandsbedrijven, veel te bereiken! De verhouding tusschen de middenstands- Organisaties eenerzijds en de bonden van handel-, kantoor- en winkelbedienden an derzijds is nog lang niet zóó als zij wezen moet Er is bii de middenstanders een ver klaarbare tegenstand te constateeren. Veelal heerschen er nog min of meer pa triarchale verhoudingen, welke men l.efst niet verbreken zou. Bij de werknemersorga nisaties daarentegen zit het streven voor, °m de behartiging der belangen hunner ken, als de vakvereenigingen van werklie den in het grootbedrijf doen. Toch is er verschil. De kleine bedrijven en de winkel neringen hebben met allerlei moeilijkheden te kampen, die niet voor het grootbedrijf gelden. Uniforme regelingen zijn voor de kleine patroons heel wat knellender, dan voor de groote werkgevers. Daarom moet vooral in de middenstandsorganisaties en bij de vereenigingen, welke met deze in contact komen, gezocht worden naar een soepelen vorm. En de leiding van den mid denstand zorge er voor, dat haar leden niet te veel aan verouderde opvattingen en waandenkbeelden vast houden! De winkel sluitingsverordeningen in de meeste groote steden hebben wel bewezen, dat vrees voor bedrijfsregeling ook overdreven en onge grond kan zijn. Maar men streve er naar om zoovee' mogelijk door onderling overleg tot zulke bedrijfsregelingen en tot de beste arbeids verhoudingen te komen. Hoe meer de mid denstand daarin slaagt in overleg met het tot zijn branches behoorende personeel, hoe zegenrijker dit voor den eigen stand en ook voor heel de samenleving zal zijn. Wij hebben jaren achter den rug, waarin alle hei' gelegen scheen in overheidsbemoei ing en overheidsregeling. Begrijpelijk, bij den achterstand, welke hier te lande op 't gebied der sociale wetgeving bestond. Maar nu die achterstand is ingehaald, is de zucht naar voortgang van overheidsingrijpen niet zoo groot meer. Meer en meer blijkt een streven naar zelfbestuur, naar regeling door onderling overleg. Sterk is dit op het jong ste congres van den R.-K. Middenstand tot uiting gekomen. Zoowel het Tweede Kamer lid Kuyper als prof. Aalberse drong aan op het laten groeien van bemiddelende en re gelende organen uit de maatschappij zelf, omdat, zooals prof. Aalberse het uitdrukte, de Staat niet het vermogen heeft om leven de sociale organen te scheppen. Deze waarschuwing geldt vooral voor den middenstand. Laat hij niet star aan oude vor men vast houden en niet allen natuurlijken groei in het middenstandsbedrijfsleven tegen houden. Dat zou ten slotte voeren tot het opleggen van boven af van regelingen, welke zijn dood zouden zijn. Laat hij in samenwer king met anderen streven naar gezonde bedrijfsvereenigingen, waarbij hij baas blijft in eigen huis en waarbij zijn rechten en plichten slechts worden beheersebt door zijn streven om het algemeen belang als onmis bare tusschenschakel naar best vermogen te dienen en zijn dagelijkschen medewerkers een menschwaardig bestaan te verzekeren. De doode letter immers van wet of ver ordening zal de maatschappij niet verbe teren; slechts de goede, levende geest van ernstig willende menschen. Wanneer de middenstand dat op zijn congres te Tilburg heeft geleerd en in prac- tijk gaat brengen, dan is deze bijeenkomst een zeer vruchtbare geweest. Lichte (Jeurige ROOKTABAK ROODE-STER TMEODORU5 MIËMEIJE R GRONlfNGEN 9f< i;.r is Keel wat veranderd in de jaren, die achter ons liggen. En veel daarvan verjaagt de rust, welke vroegere tijden kenmerkte. Is het dan niet goed te weten, dat er onder al hetgeen veranderde en nog dagelijks wisselt, één ding is dat bleef en het karakter van het verleden in het heden bewaart? ROODE-STER-tabak vormt dit rustpunt temidden van alles, wat komt en gaat. STER-TABAK was goed, is goed en zal goed blijven. Wie daarom waarlijk smakelijk wil rooken, kiest ROODE-STER, die zichzelf gelijk bleef en dus waarborg voor de toekomst biedt. N.V. o.h. THEODORUS NI£I\1£JJER, Groningen en Rollerjam. Te oordeelen naar den handel, zooals di nu is, belooft het een goed seizoen te wor den voor den bollenhandel in deze stad. De toestand met de Paper Whites wordt critiek. Deze bollen zijn niet meer te koop, zcodat de aanvullende orders onuitgevoero zullen blijven. De gladiolen oogst in het middén-wsten.is tegengevallen, omdat sedert het begin vat. Juli geen regen meer is gevallen, rne'dt Het Kweekersbla^." In het kort hebben wij reeds gisteren ge meld de behandeling van de strafzaak tegen den treinroover, die op de lijn Dordrecht Roosendaal een verpleegster van een groote som gelds had beroofd. Omtrent de behande ling wordt nog nader gemeld: Voor de rechtbank te Breda stond terecht de 27-jarige L. de Leeuwe, zonder beroep en geboren te Amsterdam, thans gedetineerd, ter zake dat hij op 10 September 1927 in een trein van de Ned. Spoorwegen, terwijl deze reed tusschen Dordrecht en Roozendaal met hel oogmerk van wederrechtelijke toeëige- ning, heeft weggenomen een damestasch, in houdende een hoeveelheid geld ten bedrage van 4705 en twee horloges, alles toebe- hoorende aan zuster Freed. Twee getuigen werden gehoord, n.l. de wachtmeester Kerkhoven, die 's-avonds vei dachte arresteerde. Uit de broekzak van ver dachte haalde deze getuige een bedrag van 161.58. Door den stalionchel werd hem een dames- en heerenhorloge ter hand gesteld, dat in de coupé gevonden was. Tusschen het perron en de eerste wachtpost werd een damesportemonaie en een verscheurde da mestasch teruggevonden. Bij fouilleering werd bij den verdachte alsnog bankpapier ten be drage van 4580 gevonden. Zuster Freed uit Aerdenhout stapte op 10 September 7 u. 20 min. in Haarlem in den trein. In Den Haag stapte zij over in een doorloopende wagen le en 2e klas. Zij hee.t steeds alleen gereisd. Na Dordrecht is zij gaan lezen en is toen in slaap gevallen. Even voor Roozendaal bemerkte zij, dat haar tasch gestolen was. Zij stelde den conducteur met het voorgevallene in kennis, die onmiddellijk maatregelen nam met als gevolg, dat de ver dachte kon worden aangehouden. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Dat de tasch een zoo groot bedrag bevatte wist hij niet. Van het in beslag genomen geld behoorde hem 1.20 als zijn eigendom toe. De officier van justitie eischte tegen dezen verdachte, die als regeeringskind in Overeest is opgevoed en van waaruit ook geen gunstig rapport is binnengekomen, twee jaren gevan genisstraf. De verdediger mr. Smid pleitte Clementie Uitspraak over 14 dagen. Gedurende de week, eindigende 25 Sep tember, zijn in New-York vier booten me bollen binnengekomen. De zaadhuizen heb ben het druk gehad om alle bollen van het dok weg te halen, op te bergen en gereed te maken voor het afleveren. De „Black Dia mond Line" heeft voor 12.500.000 bollen 'eden op de krachtigste manier aan te p,a,k-aangevoerd. „Het Men schrijft uit Langendijk aan Kweekersblad," Tal van tuinders hebben een deel van hun land bestemd voor de bloembollenteelt. Nu de meesten gepoot zijn, blijkt, dat deze teelt hier langzamerhand van beteekenis begint te worden. Naar aanleiding van geruchten, welke er eenigen tijd geleden liepen, omtrent een geschil tusschen het Gemeentebestuur en de N. Z. H. T. M. en de mogelijkheid, dat de Ceintuurbaan zou verdwijnen, bereik-11 ens thans van de zijde der directie van oe N. Z. H.T. M, enkele nadere mededeelingen. Reeds geruimen tijd wordt, zoowel door de exploiteerende Maatschappij als het Gemeentebestuur, het onbevredigende van het Haarlemsche tramnet erkend. De be staande lijnen kunnen niet meer behoorlijk aan alle behoeften Van het stadsverkeer voldoen. Verschillende plannen tot wijziging wei den reeds door de Trammaatschar"1' ont worpen en met het Gemeentebestuur be sproken. Het voornaamste punt, doch te~ vens de groote moeilükheid daarbij was echter, hoe een behoorlijke verbinding tot stand te brengen met die stadskwartieren, welke momenteel van géén enkele tramlijn kunnen profiteereft en van andere verkeers middelen ziin verstoken. Hét Geriieentebestuur dacht daarbij ook aan de invoering van enkele aiitobuslijnen. De toegangswegen naar die kwartieren zijn namelijk in vele gevallen van dien aard, wat betreft de breedte, de bochten en de bruggen, dat daar eenvoudig geen tramlijnen kunnen worden gelegd, zonder dat voor,af omvangrijke en kostbare open bare werken ziin uitgevoerd. Aan den an deren kant zou men toch ook gaarne ten gerieve van het publiek dergelijke verkeers middelen te Haarlem zooveel mogelijk in één hand willen houden, waardoor het pu bliek steeds verzekerd is van een aanslui tende exploitatie en kan profil.eren van oversta.pkaartjes en dergelijke. Tot dusverre kon nog geen bevredigende oplossing voor dit vraagstuk worden ge vonden. Onlangs is deze aangelegenheid In een nieuw stadium gekomen. Toen in September j.l. het Gemeentebe stuur uitvoering wilde geven aan enkele aspbalteeringswerken, waartoe ook behoor de de asphalteering van Jansstraat en Jansweg, heeft de Trammaafschappij, met het oog op de belangrijke kosten, welke die werken ook voor haai- zouden mede brengen, en onder verwijzing naar de door haar ontwor-en plannen, verzocb1 die as- phalteeringswerken uit te stellen tot, na de beslissing inzake het tramwijziging solan, daar toch met groote waarschijnlijkheid deze beslissing een wijziging der tramspo ren in genoemde straten tengevolge zou hebben. De besprekingen, welke in aansluiting daaraan hebben plaats gehad, hebben er- toe geleid, dat thans wordt overwogen, de Ceintuurbaan op te heffen, doch daarvoor in de plaats te stellen eenige autobuslünen an een tramverbinding LeidschevaartWil- beiminastraatStation. Van een conflict tusschen het Gemeente bestuur en de N. Z. H. T. M. is dus geen sprake, terwijl een zoodanig conflict bij de afwikkeling dezer aangelegenheid ook niet bevreesd zal behoeven te worden. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ^VfvvfyvyyvyvvTytwyi'y wslmiësv j Behoudens de grootere en kle'nere on gevallen, die echter met de electrificeering van de spoorbanen weinig uitstaande heb ben, is de nieuwe lijn AmsterdamRo ter- dam voor de directie een succes geworden en voor hel verkeer een voorn tgang. Het üjkt wel of het aantal reizigers grooter is geworden sinds de invoering van elee ri- sche treinen, maar dat zal wel grooten- deels schijn zijn. Van meer belang voor de directie is, dat cok het publek tevreden is, want dat opent een goede toekomst. Laat zij daar haar aandacht op gespitst houden. En nu kan men herhaa'delijk rei zigers hoo~en verzekeren, dat de nieuwe wagens rustig liggen, dat het reizen vlug gaat, de omgeving prettig, maar de plaats- ruim'e in de derde klasse ruim onvoldoen de is. Waarom is het aantal derde klas wagens zoo k'ein in vergeliiking met die der tweede en eerste klasse? In den regel is de derde-klase-ruimte niet grooter dan de gezamenlijke tweede en eers'e k'as. terwijl het aantal passa giers voor de derde veel grooter is. Daarop mag de directie der S.S. wel eens letten en m sschien verdient dan tege'iikertijd over weging of in de kwestie electrische treinen, afschaffing van de eerste of tweede klas geen aanbeveling verdient. In andere lan den is men reeds zoover en in onze nabij heid levert de E. S. M waar zelfs maar één klasse is, het bewijs, dat vermindering van het aan'a! klassen, alth-ns op k'eine tra'eclen, niet op aanmerkelijke bezwaren stuit. Sociëteit „St. Bavc". „Geel-Wit", 5 uur. Gewone zittingen 7 uur. R. K. Bak kers, 8 uur. St. Jos-ph-Gezellengebouw. Jansstraat 59. Geopend van 8 tol 10 uur. R. K. Militairenvereenig-ng. Zoetestraat la- Clubavond R. K. V. V. „Victrix", 7 uur Stadsschouwburg, N. V. Rotterdam50,, Hofs' ad Tooneel „Het Politie-raadsel? 8 uur. Statenzaal, ing'ng Pandpoort. ArchiteC" tuur'eniooncteP'ng. onening 3 uur. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstel'111^ werken door G. van Dufielen, dage'1' uitgzonderd des Zondags van 10 ic' 6uur. Teylcr's Museum Tentoonstelling werkttn P. P. Rubens. Bisschoppelijk Museum JanssSraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 llUr' behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting Tehuis v.ot>r onverzorgde zuigelingen. Sprekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempe!i®lS" straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het S»nt- Franciscus Lief-'ewerk, Zoetestraat U Eiken Donderdag van 89 'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Bavo" Smedestraat 23 Van 8'Ij' uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Ultleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken, van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen voor kinderboeken. ®L Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1- Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. -K, Arbe-'dsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,,St Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3 5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. s Zaterdags alleen van hall 1012 uur. H K. Reclasseerirgsvereenig'ng, afdeel ng Haarlem. Flken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging, N. Groenmarkt 22, R-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Me's- ïes. Bloemhofstraat 1. I evens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle Werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdagavond Tel 11671. St. Elisabeth's Vereen'ging. Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 2—3 uur. Donderdag van 2 uur. cj Kraam verpleging van de Derde Orde Fraticiscus. Aanvragen ook voor niet-le<jen van de Derde Orde te richten lot Mevr. Coebergh. Gd. Oude Gracht 74. Dinsdag van 2—3 uur. Zuster Toeset. Raitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdag van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp Donderdags van 2—3 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht), Uitsluitend Telef. 14141. De Rijksstraatweg vanaf de Scboterkerk kan gevoeglijk worden beschouwd als een onbewaakten overweg. Men doet goed, wanneer men daar den weg wil oversteken, eerst vcorzribtig om de boomen te zien. of de weg veilig is. Hij is nooit meer veilig: zoo goed als al'e honden van de bewoners zijn gesneuveld; de bewoners moeten hun hekken ges'oten houden voor de kinderen. D't is al erg genoeg, maar wat nu nog veel erger is, dat de auto's van den weg s'ippen en tusschen het rivwielnrd terecht komen. Binnen korten tijd hadden reeds vele on- •fe'ukken plaats; o.a. aanriiding tegen een boom, lantaarnpaal vernield en nu weer kwam een auto van den weg afvk'egen, schoot tusschen de bcomen door. het bree de riiw'elpad over, en vern'e'de het ge metselde voorhek van den heer H. Wonder boven wonder passeerde op dat oosenblik niemand op het drukke rijwiel pad. Naast het wegdek bevindt zich een geul "an p'.in. 50 centimeter, daardoor zijn op ovengenoemd weggedeelte al vele enge- 'ukken gebeurd. Geldigheidsduur oude rijbewijzen. De oude rijbewüeen zijn, naar in'iohtin- gen vanwege hel M'n's'erie van Water- s'aat verstrekt, n!d«s geldig. De bewüz"u, afgerfevon vóór 1 November 1925 geldig tot 30 Juni 1928; de rübewijzen afgegeven na 1 November 1925, b'ijven geldig 2 jaar en 8 maanden na den datum van afgifte. R. K. HERSTELLINGSOORD. Onlangs schreven wij over de plannen van den R. K. bond van Spoor- en Tram personeel „St. Raphael" omtrent de oprichting van een R. K. Herstellingsoord, genaamd Mgr. Mutsaersoord, dat zal verrijzen te Venlo, Voor dit doel zal de afdeeling Haarlem op Zaterdag 5, Zondag 6 en Maandag 7 No vember verschillende attracties organisee- ren in gebouw St. Bavo. De plannen der commissie zijn thans zoover gevorderd dat wii het volgende kunnen mededeelen. Wat betreft de medewerking van vesschil- lende firma's en particulieren heeft de com missie niets dan lof. Verschillende fraaie prijzen werden reeds ontvangen. Een ieder wordt door de commissie uit- genoocligd oo bovengenoemde data de groote zaal van St. Bavo te bezoeken en de geschon ken voorwerpen te bezichtigen. De toegang is vrij. Ofschoon er reeds veel prijzen, ook in geld, binnen kwamen, is de bpzet van dien avond van dien aard, dat er nog veel en veel meer noodig is. De volgende week zal de commissie tTachten de voorraad aan te vullen. Alle zaken in den beperkten tijd te bezoeken is echter onmogelijk daarom verzoekt de commissie beleefd, een ieder die iets te missen heeft, dit te zenden aan den secretaris-penningmeester, J. Veltman, Oran jeboomstraat 158. Zaterdag 5 November te vijf uur is de officieele opening en de sluiting te 10.30. De muzikale opluistering is voor Zaterdag in handen van de muziekvereeniging „Utile Dulci". Als aftractie's zullen o. m. aanwezig zijn een hoeplatent, rad van avontuur, grab belton, visschen met vischjes en ringen, touwtjestrekken enz. Door de firma v. d. Spek is welwillend haar Japansche Theetent beschikbaar gesteld, waar voor geringe ver goeding thee en koffie wordt geschonken door dames in Japansche kleeding. Verder zullen er eenige kleine loterijen gehouden worden, waarvoor toestemming is verleend door B. en W. Bij al deze gelegen heden kan men voor n luttel bedrag de geschonken voorwerpenwinnen. Zondags is de zaal geopend van 3 uur tot 10.30. Dan heeft men zich de medewerking verzekerd van de Jazzband „The Shanghai Stars", 's Maandags is de zaal eveneens ge opend van 3 uur tot 10.30 ook dan zal er muziek aanwezig zijn. Hieruit blijkt dat het gezellige dagen worden in St. Bavo, en de commissie raadt dan ook ieder, die eenige uren van ontspanning wil hebben aan, daar heen te gaan,terwijl men tevens de overtuiging heeft een goed doel te steunen. Ondertrouwd: 20 Oc ober: A. L. F. Gi- gengack en S. Jetses; A. Brand en J. C. v. d. Öosterkam. Getrouwd: 20 October: B. J. v. d. Meer en W. Bakker; A., B. W. Schaeffer en E. v. Hengel; A. H. Nederkoorn en J. C. van Koningshoven; J. Veen en J. Hoebe; J. Vrieze en G. M. Bernard; A. G. Duiver- man en H. B. Willemsen. Geboren: 18 October: z. van Al. A. A. Vosse-Berkers; 20 October: d. van C. L. A. Plevier-V. Schaik; d. van K. Bos-Meijer. Overleden: 19 October: J. van Dantzig, 47 i-, Johan van Viiets raat; T. W. de i Vries, 38 jaar, Gasthuisvest; 20 October: J. 1 C. Schneiders, 30 j„ Kleverlaan. De resultaten der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij in het afgeloopen seizoen. Plannen voor den winterdienst. De Tweede Kamer heeft de behandel'ng van het wetsontwerp inzake personeel der landmacht beëindigd. Begonnen is met be handeling van het wetsontwerp tot wette lijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. Het spoorwegongeluk bij Rijswijk; wat er na de ramp noodig is. Schadevergoeding, Wat bestuurder van Aken vertelde. Gcysendorffer en Scholte te New-Yorfc gehuldigd. Vergadering der Rijkscommissie voor werkverruiming. De groote heibrug over de Koningshaven te Rotterdam. Huldiging van prof. dr. Otto Lanz te Amsterdam, Costes en Lebrix zijn te Buenos Aires aangekomen. De Fransche socialistische partij we'gert haar leden vergunning de ieestviering in Rus land bij te wonen. Besprekingen over een Japansch-Russisch- Duitsche overeenkomst. De Romeinsche kwestje. Het antwoord van het fascisme aan de Osservatore Romano. Cook ziet van zijn reis naar Warschau aL Barometerstand 9 uur v.m.: 767, Stilstand. OPGAVE VAN J. J. WEEER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.20, Hoogste barometerstand 768.3 m.M., te Clermont. Laagste barometerstand 742.8 m.M., t« Ingrö. Verwachting: Matige Z. tot Z.W. wind, waarschijnlijk zwaar bewolkt of betrokken, met eenigen regen, iets zachter, vooral des nachts. EEN INTERESSANTE CURSUS, Door den heer Jos. Vandervelden, direc teur der R. K. Bibliotheek en Leeszaal, wordt, evenals verleden jaar, 'n serie causeri- ën gehouden, die samen 'n cursus vormen over interessante vraagstukken van psychologie, geschiedenis, kunst, literatuur, algemeene wijsbegeerte, enz., waardoor op bevattelij ke en aangename wijze een algemeen inzicht wordt gegeven in de cultuurgeschiedenis. De causerieën worden afgewisseld door leesclub-oefcn'ngen, waardoor de deelneem sters en deelnemers in staat worden ge steld op aangename wijze kennis te nemen van enkele groote meesterwerken der we reldletterkunde. Wij hebben hedenmorgen een causerie bij gewoond. De kennismaking was van dien. aard dat wij allen, die hiertoe in de gelegen heid zijn, aanraden den cursus te volgen. Uitgaand van een onderwerp, dat zijn be langrijkheid hieraan ontleent dat het een hechten grondslag is voor algemeene kennis en ontwikkeling, besprak de heer Vandervel den verschillende personen, bewegingen en stroomingen, dre het verband tusschen de o'roole tijdperken der geschiednis, de ideeën die toen het leven beheerschten en de per sonen die de voornaamste dragers dezer ideeën waren, duidelijk maakten. In dezen geest zullen ook de volgende causerieën ge houden worden, waardoor, zooals gezegd een duidelijk inzicht in verschillende vraagstuk ken wordt verkregen. De cursus wordt wekelijks gehouden op Vrijdagmorgen van 10.30 tot 12 uur in de R. K. Leeszaal, en is voor allen kosteloos toegankelijk. Voor degenen die dezen niet kunnen volgen worden, de causeriën des avonds gehouden. Hedenavond, te circa 9 uur. zal een proefuitzending pHals hebben met een meer geregeld programma door den nieu wen Radio-zender le Huizen, in tegens el- intf met de ongeregelde proefzendingen, welke tot heden plaats hadden. Dit is een zeer mooie gelegenheid voor de radic-luisteraars voor het instellen van hun toestellen op den Huizer-zender tegen morgenmiddag, als wanneer te 2 uur de of- f cieele opening van dien zender zal plaats hebben. In verband met een ongesteldheid van den heer Dirk Schafer, is het concert D'irk Schafer, dat hedenavond in de Gemeente lijke Concertzaal zou gegeven worden, tot naderen datum uitgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1