Van alles en van overal 1 Stijve Nek Kloosterbalsem ii Niet omkijken! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 21 October 1927 B1NNENLANDSCH NIEUWS, De Hooge Raad van Arbeid. Hengelen. POST^EGELNIEUWS Nieuwe zegels. UIT ONZE OOST. Boerenbedrog. De wijziging der Indische staatsregeling. RADIO-NIEUWS. Mededeelingen van den Katholieken Radio-Omroep. PERS EN RADIO. Steeds meer. Genoeg animo. 700.000 luisteraars in Duitschland. Dat zal men U gewoonlijk niet behoeven te zeg gen, wanneer Ge het gevoel hebt, of men Uw hoofd met honderd spijkers op Uw romp heeft getimmerd. Maar dan zult U Akker's Kloosterbalsem als wrijf- middel waardeeren. Een herhaalde en krachtige wrijving met deze verwar menden balsem zal U spoedig doen gevoelen hoe de krampachtige samenge trokken spieren verslappen en weer soepel worden. En de stijfheid verdwijnt. AKKER» ,,Geen Goud zoo goed KUNST EN KENNIS. UITLOTINGEN Nieuw Tijdschrift. KERK EN SCHOO' Benoemingen Priesters van het H. Hart. LANDBOUW EN VIS5CHERÏJ STOOMVAARTLIJNEN. GEMENGD NIEUWS. De uitvoer van kruisbessen naar Engeland. De verzekeringsmaatschappij die een strop haalde. De moord op de liefdezuster te Roermond. BRABANTSCHE BRIEVEN. 123. K. L. M. Weer is er e«'. romer voorbij en wat *oor 'n zomer! Wij, gewone menschen, zeg- gen, dat het een nare zomer was, een zomer, zooals we er het volgende jaar geen meer terugwenschen. Maar de directie der K.L.M. vond het een pracht zomer, omdat hij zulk een sterke ontwikkeling heeft gebracht van bet luchtvervoer, zulk een groote opleving Van de belangstelling voor het luchtverkeer. Wel bleef bet internationale luchtverkeer Amsterdam tot middelpunt kiezen, maar 'och is ook op Rotterdam het vervoer door de lucht toegenomen. Op de verschillende lijnen der Maatschap pij te zamen, op de lijnen naar Londen en Parijs, die ze geheel zelf exploiteert en op de lijnen naar Bremen en Hamburg, Kopen hagen en Malmö, Brussel en Bazel, die in belangengemeenschap met buitenlandsche 'ijnen worden bevlogen, werden alleen ge durende den zomerdienst vervoerd 11023 Passagiers, 237.179 K.G. goederen, 17365 KG. Post en 9434 K.G. postpakketten. Wat die cijfers beteekenen? Dat in vergelijking met het jaar te voren bet passagiersvervoer meer dan verdubbe'd 's; het goederenvervoer met ruim 50 pCt. toenam, achtmaal zooveel poststukken en driemaal zooveel postpakketten werden ver voerd. Het aandeel dat de K.L.M. voor zich daar van had was 8246 passagiers, 178.327 K.G. goederen, 10.579 K.G. post en 6447 K.G. Postpakketten. -Maar behalve de eigen- en de gemeen schappelijke lijnen, worden onze vliegter reinen ook nog door buitenlandsche lucht lijnen aangedaan en die vervoerden boven dien nog 3870 passagiers, 171.876 K.G. goe deren. 327 K.G. post en 3164 K'.G. post- paketten Uit een vergelijking dezer staten ziet men, dat het vervoer op de Nederlandschc lijnen zeer bevredigend is. Ou Schiphol overtrof in den zomerdienst 1927 het Jageliiksch vervoer meermalen dat, wat nog maar kort geleden in een heele maand bereikt werd. Een vervoer van 100 passagiers per dag en vele honderden kilogrammen goederen, was eer regel dan uitzondering. Vooral de groote transito-verbindingen LondenMalmö en ParijsMalmö bleken Weer een groot succes; onmiddellijk nadat ze op 19 April heropend waren, was er groo. te toeloop van reizigers, zoodat de K.L.M. alles in het werk stelt, om deze lijn ook 's-winters te kunnen bevliegen, wat met het oog op den korteren tijd, dat men van het daglicht kan profiteeren, nog moeielijkheden oplevert. In elk geval zal zii dezen winter voor het eerst de lijn op Hamburg open houden. Hoe .groot het luchtverkeer reeds nu is, kan bhjken uit het feit, dat de K.L.M.- vliegtuigen in den zomer op de geregelde liinen 1466 vluchten uitvoerden, waarbij zij in 41C9 uren 676.656 K.M. aflegden, ofwel ongeveer 17 maal den omtrek der aarde. Alle verschijnselen wijzen er op, dat men allerwegen hoe langer hoe meer van de voordeden, welke het luchtverkeer biedt, doordrongen raakt. Onze kweekers hebben in grooter hoeveelheden dan ooit hun snij bloemen ten vervoer aangeboden, niet alleen op de K.L.M.-lijnen, maar ook op de Duit- sche en daardoor nieuwe afzetgebieden kunnen vinden of bestaande kunnen ver- grooten. Voortdurende propaganda der K.L.M. heeft in het algemeen in tuinbouw- kringen de belangstelling voor het lucht vervoer doen groeien. De hoeveelheid kran ten, welke de K.L.M. dagelijks overbrengt, is gaandeweg toegenomen en vormt, met de bloemen, een aanzienlijke vaste lading. Voor de eerste maal werden Engelsche bladen ook op transito-verbindingen naar Dui'sch- land, Denemarken, Noorwegen en Zweden meegenomen. In het internationale goudvervoer speelt de luchtvaart een steeds omvangrijker rol, hetgeen dezen zomer herhaaldelijk bewe zen is. Door het scheppen van eigen handels organisaties te Kopenhagen en te Brussel, zooals er te T -mden r"eds lang een bestaat, werd meer lading verkregen; daarentegen hebben de valuta-moeilijkheden in Frankrijk, welke tot uiting kwamen in beschermende rechten en een verminderden trek van toe risten naar Frankrijk, het vervoer op de lijn AmsterdamParijs benadeeld. Een prachtig propagandamiddel zijn ook de pleziervluchtcn, waarvan dit jaar 15253 personen gebruik maakten, tegen 2464 in 1926 een vermeerdering van 519 pCt dus. Die vluchten zijn daarom zoo belang rijk, omdat daaruit de vaste passagiers geboren worden. De luebt-angst, die velen nog bezielt, raken zij kwijt, als ze er maar eenmaal toe zijn overgegaan eens een korte vlucht te maken. Een aardig voor beeld daarvan leverde Assen. Onder de 272 passagiers, die daar een pleziervlucht maakten, was or één, die daartoe maar zeer, zeer aarzelend overging. Maar hij deed het ten slotte dan toch en. den volgenden dag vloog hij naar Parijs. En. toen hij vandaar weer terug wilde en het geregelde verkeersvliegtuig miste, huurde hij een extra-K.L.M.-toestel, om toch maar weer naar huis te vliegen. De bijzondere vluchten buiten het gewone dienstprogramma hebben dezen zomer een groote rol gespeeld. De K. L. M. acht het een van haar voornaamste taken om den luchtdienst op Indië zoo spoedig mogelijk iil werking te stellen, welke in de eerste plaats zal dienen tot versnelling van het postvervoer. Daarom heeft de K. L. M. o.a. postvluchten georganiseerd op Marseille, waarvan die op 21 April, waarbij de vlieg- luigbestuurders Beekman en Tepas op één dag heen en weer vlogen en de geheele post aan boord van de Slamat wisten te brengen, welke op haar beurt deze weer te Sabang afgaf aan een vliegtuig van den Marine-Luchtvaart Dienst, een der merk waardigste is. En daft het groot-toerisme, dat door de K. L. M. als het ware is geschapen, daar geen enkele maatschappij ter wereld er op kan bogen, bizondere vluchten in zulk een omvang en verscheidenheid te hebben uit gevoerd als de K. L. M. met de piloten Geysendorffer en Scholte en den werktuig kundige Webcr deden, ten behoeve van den heer Van Lear Black en ook, wat nog meer zegt, geen enkele maatschappij zich tot het uitvoeren van zulke vluchten in staat achtte. De heer Van Lear Black kwam dan ook pas bij de K .L. M. aankloppen, nadat bij bij andere luchtverkeers-onder- nemingen op zijn kloppen geen gehoor had gekregen. Die vluchten met den heer Van Lear Black, waarbij een gezamenlijke afstand van 71099 K.M. werd afgelegd, dus bijna tweemaal den omtrek der aarde, hebber de K. L. M. enorm veel goed gedaan. Deze Amerikaan die er van houdt, de zaken vlot af te doen, vertelt het overal, waar hij komt, dat, waar hij overal elders den neus stootte, hij op ziin vraag of men hem naar Belgrado kon brengen, van de K. L. M. ten antwoord kreeg: „Wanneer wilt u vertrek ken?" En het groote reisbureau „American Express", dat Van Lear Black tot klant heeft en al zijn reizen voor hem bespreekt, hotels bestelt, enz., enfin, voor hem doet wat des reisbureaus is, is zoo enthousiast over de K. L. M., dat hij Amerikanen, die bij hun trip naar Europa ook een vlieg tocht willen insluiten, naar de K. L. M. verwijst. Helaas, is dit jaar ook een ongeluk te betreuren. Het eerste 2-moto-ige vliegtuig is bij Seven Oaks door het breken van een spandraad, terwijl het zich in een hevigen storm bevond, verongelukt. Toch is het vertrouwen der K. L. M. in dit type vlieg tuig niet gechokt. Het kon met een belasting van 5000 K.G. op één der moto ren vliegen en toonde met de maximum belasting van 5500 K.G. slechts een zóó gering hoogte-verlies, dat het eens, bij slo ting aan een der motoren, met de andere van Calais naar Ostende doorvloog en daar landde, om herstellingen te laten uitvoe ren. Er zijn dan ook weer zes van deze vliegtuigen besteld; bij den bouw ervan zal 'rekening worden gehouden met de erva ring, met het eerste opgedaan. In verband met die tneer-motorige vlieg tuigen hebben de piloten het langzamer hand te volhandig gekregen, zoodat zij hulp behoeven. Vandaar dat gedurende dezen winter een 6-tal „boord-mecaniciens" op geleid zullen worden, die de plaats van den tweeden bestuurder zullen innemen en de radio voor plaatsbepaling en weerberichten zullen bedienen, en toezicht zullen houden op motoren en instrumenten. Deze zes man nen zijn gekozen uit eenige honderden sol licitanten; het zijn alle personen, die diplo ma H. B. S., Zeevaartschool, Middelbaar Technische school, Ambachtsschool of radio-telegrafiste bezitten. Hoe beter de' navigatie wordt en die is zeer vooruitgegaan, dank zij de deugde lijke opleiding, die de piloten der K. L. M. genieten hoe meer de luchtziekte, die nog altijd sommigen er van weerhoudt voor hun reizen van het vliegtuig gebruik te maken, afneemt. Het verband tusschen die twee? De luchtziekte is voornamelijk het ge volg van het z.g. „bumpen", het plotseling vallen van het vliegtuig, dat nu en dan plaats heeft. Door die betere navigatie, die het mogelijk maakt ook richting te houden al ziet de piloot niets, kan men hoogere luchtlagen opzoeken, boven mist of wolken, waar de lucht minder bewogin is en het toestel ligt „als een plank". Ook daarvoor, voor het hoog vliegen, zijn twee- motorige toestellen wenschelijk. De piloten waren er niet erg voor te vinden, om met één motor zoo hoog te stijgen; zou er dan eens wat haperen, dan zouden ze gedwon gen zijn uit die groote hoogte te landen in den mist, dus zonder iets te kunnen zier., wat natuu-lijk altijd gevaarlijk blijft. Met een tweeden motor zullen ze zich echter in elk geval zóó laag boven kunnen hou den, tot ze een geschikt terrein vinden om ncr ie strijken. De K.L.M. hoopt, dat tijdens den winter het vervoer bevredigend zal blijven. Er be staat bij het reizend publiek nog al te 'zeer de opvatting, dat het vliegen in den winter niet zoo veilig en minder geriefelijk is. Dit is een verkeerd denkbeeld. In den winter mogen mistperiodes vaker optreden dan in den zomer, de weersomstandigheden zijn in den regel standvastiger en de luchtlagen zijn zelfs veelal kalmer. Bovendien is 'de weerberichtgeving tegenwoordig zeer goed georganiseerd er. zijn verrassingen op dit gebied vrijwel uitgesloten. Dank zij de radio en de instrumenten, alsook den goeden meteorologischen dienst, kan 's winters, evengoed als s zomers, een veilig verkeer worden geboden. En wat het gerief betreft, dc vliegtuigen zijn uitmuntend verwarmd en tochtvrij, en gelijk gezegd, de luchtlagen zijn in den regel heel wat rustiger dan des zomers. Het luchtverkeer is volstrekt geen seizoen- verkeer meer, vooral niet bij een maat schappij, die haar diensten onderhoudt met zulke vliegtuigen en met zulke pilo!*n, als de K. L. M., die in alle landen geroemd wondt als de beste maatschappij ter we reld en wier groole bedriif-z.ekerheid overal als voorbeeld wordt gesteld. ARTHUR TERVOOREN. Op het wetsontwerp tot wettelijke rege ling van den Hoogen Raad van Arbeid, is een amendement ingediend door den heer Kortenhorst c.s., om de bij Kon. besl. aan te wijzen ambtenaren, die ambtshalve lid van den Raad zijn een raadgevende slem te geven. De minister van Binnenl, Zaken en Land bouw heeft bepaald, dat van 1 Nov. 1927 tot den aanvang van den gesloten tijd voor snoek in 1928. de minimummaat op blank voorn en ruischvoorn. te brengen als aas aan den hengel wordt vastgesteld op 13 cm. Op verzoek van belanghebbenden kan voor bepaalde wateren, waarin het visschen op baars en snoekbaars van eenige betee- kenis blijkt te zijn, door hem onder nader te stellen voorwaarden ter voorkoming van misbruik, worden toegestaan tusschen 1 No vember 1927 en 29 Februari 1928 te visschen met den hengel, geaasd met voorn beneden de maat van 13 cm. Een hengelaar, die visch als aas gebruikt aan den hengel mag in het bezit ziin van ten hoogste 50 levende ondermnatsche blank- en ruischvoorns, mits deze een lengte hebben van ten minste 13 cm. Visschers of bandelaars in aasvisch, die voorzien zijn van een schriftelijke vergun ning van het districthoold voor het leveren van aasvischies aan hengelaars, mogen in het bezit zijn van levende ondermaatsche blank- en ruischvoorns, mits deze een lengte hebben van tenminste 13 cm. Arabic Verschenen ziin postzegels in een nieuwe teekening, met tanding 11 1 piaster grijs 2 piaster violet. Cuba Expresse-zegel tvoe 1914, landing 12, wa termerk ster.; 10 c. blauw. Duitschland De postzegels 8. 15, en 25 nf kregen een opdruk „I. A. A. 10, 15, 10 1927" bij gelegen heid van de conferentie van het internatio naal arbeidsbureau te Berliin Deze opdruk ken blijven tot 31 dezer in koers. Italië. In verband met porto-verlaging versche nen (met watermerk kroon en tanding uj. 1.75 1. bruin en 2.55 1. carmiin. Verder vliegpost; 80 c. op 1 1. blauw. Luxemburg Midden October worden uitgegeven een 25, 30, 75, 90, c. en 'n 1.50 fr. met de beel tenis van de groot-hertogin. Een nieuwe vorm van boerenbedrog ;n de dessa is juist bijtijds verijdeld. In Be- 1-rasi arriveerde vertelt het A. I. D., een doekoen uit het Tjiampeksche. Hij had een neef instructie gegeven om alvast eenige reclame vooruit te willen maken, Want hetgeen hii zou vertoonen, zou .alles over treffen, wat tot dusver op zijn gebied werd gepresteerd. De doekoen namelijk bezat het onfeilbare middel om sawahs vrucht baar te maken. De landbouwers uit Bekasi hadden niet» anders te doen dan naar draagkracht een penningske te offeren. Zij zouden daarvoor door den doekoen onder het uitspreken van vele formules worden gebaad en hun sawahs zouden rijken oogst opleveren. Gelukkig kwam het Inlandsch bestuur achter deze plannen. Juist wilde de doe koen beginnen, toen zijn arrestatie werd bewerkstelligd. Aneta seint uit Batavia: Met het request, dat de heeren Trip en Groskamp c.s. aan den Volksraad hebben ge richt met verzoek er bij de regeering we' klem op aan te dringen de voorgestelde wijziging van de Indische staatsregeling terug te nemen, althans wat betreft de nieuwe samenstelling van den Volksraad, hebben '°t dusver 7390 personen hun instemming be tuigd. Alle lijsten met handteekeningen Z'jft nog niet ontvangen. Nu de zender der rechtsche groepen van ons land geopend wordt, is het mij een behoefte van deze gelegenheid gebruik 'e maken, om een woord van harteüjken dank te richten tot de katholieke pers. Wij hebben achter ons liggen een tija- perk van moe'zaam werk. Dat werk bestona niet voornamelijk in het organiseeren van onzen omroep, maar wel hierin, dat aan ons katholiek volk moest bijgebracht wor den, de innige overtu'ging dat een K R- D noodig was, en dat deze alleen zijn vollen cultureelen arbeid zou kunnen verrich'en> niet allereerst als onderdeel van een na_ tionalen omroep, maar wel als auton°om inst tuut, dat geheel onder de leiding stond van eigen krachten. Bovendien moest ons luisterend volk. dat voor een groot êe~ deelte zich verbonden had aan een "eu" tralen omroep nog weer opnieuw het be wustzijn worden bijgebracht, dat ook 'n deze reutralite t uit den booze is en neutrale vlag niet de kleuren beeft. Waar* onder een katholiek en geloovig meftspo moet optrekken. Voor dezen reuzenarbe'". die, wij kunnen het tot onze verheuging constateeren, vrijwel geslaagd is, heeft het ons niet ontbroken aan de hulp van de katholieke pers. Geregeld zonden wij van ons secretariaat uit iedere week aan on geveer veertig Katholieke bladen artikelen, die alle zonder uitzondering geplaatst wer den, en vele onzer dag- en weekbladen schreven uit eigen beweging meerdere ma len artikelen, om onze radio-beweging aan te bevelen en zoo noodig te verded gen. Te meer moeten wij deze houding van de katholieke pers waardeeren, omdat toch eigenlijk de radio een concurrentie van haar is, of hoogstwaarschijnlijk worden kan. En daaruit blijkt, hoe wij, gelukk'g, beschikken over een journalislisch corps, dat, principieel katholiek, ook krachtens d e katholieke beginselen werkzaam wil zijn. Het spreekt van zelf dat de K. R. O., thans in staat om aan de redelijke verlangens van ons volk te voldoen in zijn nieuw tijdperk, dat op 22 October aanvangt, op de zoo gewaardeerde hulp van de katho lieke peer blijft rekenen. Het is niet zon der reden geweest, dat hij in zijn hoofd bestuur den persoon van den heer W. Ga- lesloot, den gedelégeerde van de katholie ke journal'sten, hee't opgenomen. Het is een bewijs geweest van de groote waarde, die onze instelling hecht aan de katho lieke pers, en tevens een vriendelijke at tentie aan onze katholieke journalisten om z'ch ten allen tijde voor ons te interessee- ren. Zoo hopen wij door oprechte en innige samenwerking beide te werken aan het groote doel: ons katholiek volk steeds meer en meer te ontwikkelen op godsdien stig en maatschappelijk geb ed. Pers en radio, welk een macht ten goe de kunnen zii n:et ontwikkelen, wanneer beide met afwijzing van heel het persoon lijk element uitsluitend voor het algemeen welzijn van ons kathol ek volk werkzaam ziin. En nu mag de katholieke radio-omroep in dc oogen van sommigen nog geen Ideaal- organisat'e zijn (wij hebben ook voor ons zelf die pretente n et) wij vertrouwen toch dat de katholieke pers het breede stand punt zal blijven innemen, den K. R. O. te steunen en te verdedien en de gele delijke ontwikkel'ng van dit ;nstituut niet tegen te houden, ook niet door het najagen van andere idealen, die misschien theoret sch heel schoon ziin, maar in praktijk zouden uitloopen op verlies van veel wat wij tot nu toe verkregen hebben. Laat niemand toch vergeten, voor ons kathol eken is een eigen omroep, zu'ver-ka'.hoFek geheel autonoom en onafhankelijk de beste waarborg, voor het onvervalscht bewaren onzer beginselen, is alle samenwerking, die ook maar iets wegneemt van genoemde hoedamgheden voor ons gevaarlijk en uit den booze. En het is daarom, dat wij nog eens willen herhalen, wat wij meerdere malen hebben gezegd en geschreven. Ons ideaal is niet een natinale omroep, waar van wij een onderdeel zijn, maar wel, in dien een nat'onale noodig is, een, die iede re groote geestesstrooming in ons land ge legenheid geeft, zich vrij en in e'gen be heer te uiten, met desnoods als een zaak van secunda:r belang een productieve sa menwerking lot een algemeen program ma, dat allen moet bevredigen en daarom uit den aard der zaak slechts van gerin gen omvang zijn kan. Dat is de lijn die wij willen volgen en het is daarom dat wij, nu de pers ons steeds zoo ter w'lle is geweest, op den vooravond van den dag dat de zender van Huizen wordt eopend, opnieuw een be roep doen od baar zoo hoog gewaardeer de en zoo zeer verlangde medewerking. PASTOOR PEROU1N. Voorzitter K. R. O In Joego-SIavië wordt bij Laibach een groot radio-station gebouwd, dat vermoede lijk begin 1928 in gebruik genomen zal kun- worden. Volgens de „Funk" ziin er in Berlijn thans meer luistervinken dan in de stad New York want Berlijn heeft met vier millioen inwoners c.a. 500.000 ingeschreven luisteraars, terwijl de staat New York met ruim tien millioen inwoners, waarvan c.a. de helft in de stad New York woont, en er in het geheel 656.000 heeft. In Duitschland is het aantal ingeschreven luisteraars gestegen van ruim 1.635.000 in be gin April op 1.700 000 in begin Juli 1927, Groote pot 60 et Zeer groote pot tl.— op 14 Juli 1027 in het Engelsche Lagerhuis gestelde vragen en het daarop gegeven ant woord in zake stilzetting van invoer van Ne- derlandsche kruisbessen, welke besmet zou den zijn met Amerikaansche kruisbessen- meeldauw? Is de minister niet van oordeel, dat tijdig alles gedaan moet worden vooral met het oog op de belangen welke Zuid-Beveland heeft bij de kruisbessenteelt dat zulk een stopzetting kan voorkomen? Is de Minister bereid te overwegen of, indien hij zulks reeds gedaan heeft, het resultaat van die overwegingen mede te deelen of niet bij de uitvoering der Meeldauwwet 1912 in bet vervolg bepaalde uitvoerstations worden aangewezen en geen uitvoervergunning meer te verleenen voor met Amerikaanschen kruisbessen-meeldauw besmette bessen? 'n 6489/13, 22948/37, 55120134, 55120/40, 55975/9 elk met 480, 28028/26, 32323/29, 47732/41, 54275 30, 55997/28, 57157/22, 57621/35, 60723/15, 62722/15, 61933/47, elk met 240, verder 40 a 120, 82 ft 48, 200 ft 36, 4C0 24 en 1260 ft 15. Terstond betaalbaar. Brussel Zeehaven. 120ste trekking 8 October. Seri„ 16.765 No. 13 is betaalbaar met frs. -000; Serie 8.275 No. 21 is betaalbaar met frs. 1 000; Serie 8.275 No. 13 is betaalbaar met frs. 500; Serie 13.350 No. 8 is betaal baar met frs. 250; Serie 15.524 No. 24 is be'aalbaar met frs. 250. De 10 volgende obügatiën zijn betaal baar elk met frs. 125. S. 4.753 No. 25, S. 5.025 No. 12, S. 5.025 No. 13, S. 5.234 No. 23. S. 7.898 No. 8, S. 12.581 No. 3, S. 13.350 No. 18, S. 14.249 No. 18. S. 15.050 No. 5, S. 15.050 No. 22 Uitgezonderd de bovengenoemde cbliga- !lën zijn de volgende series betaalbaar met frs. 100. 394, 1.311, 1.821, 3.075, 4.014, 4.126, 4.753. 5 234, 5.666, 5.797, 6.723, 6.740, 7.898, 8.261, 8-275, 8.841, 9.962, 11.142, 11,902, 12. 581, '2.718, 13.350, 13.372, 14.294, 14.561, 14 945, 15.050, 15.524, 16.016, 16.745, 16.765. HOLT 4NDSCHE GRONCREDIETBANK VAN 1904. Nummerirekking 15 October 1927. Serie 32127/20 met f 30 000, Serie 54275'5 nie' 4800, Serie 35537/22 met 1200, Met ingang van 1 November a.s. zal on der uitgave van Em l Wegelin te Amster dam, N. Z. Voorburgwal 173 verschijnen het tijdschrift „Rythme", in den winter halfmaande'.iiks, in den zomer maandelijks. Het blad heeft een zooveel mogelijk collectief werkend aantal medewerkers, en wel, voor den tekst: Eduard Verkade, Henri van Booven, H. M. Merkelbach, Elisabeth de Roos, N'co Rost, Maurits de Vries, D, A. M. Binnendijk; en voor de teekeningen: Charley Too- rop, Valentijn vaft Uytvanck, voor welke Merkelbach de leidlna zal voeren. Het blad is gewijd aan de bewegings kunst op het tooneel, dus: tooneel, waar bij het bewegend en plast'sch element overheersrht dans, music-ha'l (acrobatie en clownerie), film. Het zal in •vestien bladzijden op kunst drukpapier in een afmeting van pl.m. 24 bij 32 c.M. verschijnen en, naast den tekst, ook teekeningen en talrijke illustraties be vatten. Het blad bedoelt zooveel mogelijk te werken scheppend en niet critisch. Cri- tieken zullen er dus niet in voorkomen, nóch op opvoeringen, nóch oo personen. Daarentegen zal erin met kracht worden naar voren gebracht, wat den medewer kers schoon, baanbrek nd en opmerkelijk voorkomt op het geb ed der genoemde kunsten. Het blad zal zich meer richten naar het wezen dan naar het woord, het zal meer de uitingen van intuitie en over tuiging dan van het intellect als waarde- benaler erkennen. De houding en het rythme der pertonen zullen er gelden boven hun woorden. Een en ander zal in de eerste nummers nader worden uiteengezet. Benoemd tot rector van het huis Keizers gracht 19. Amsterdam; pater J. Corver. Benoemd is tot overste van de Paters in het Zweedsch Vicariaat (steden Malmö, Gotenborg. Oskarström, Norrköping) pater Th. v. Heugten, pastoor te Malmö. Op 15 October vertrokken naar Congo: pater W. Jansen van Deventer, Br. Norber- tus Snel van Purmerend. Gisteren gingen scheer, naar N. Br--.'lis; pater Boesten «van Spaubeek, pater Wilde- boer Schut van Rotterdam, pater in 't Groen van Klein Dongen en p. H. Cobben van Sit- tard. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALDERAMEN 19,'ïó v. Quebec n. Rotterdam. CELAENO 19 '10 Belle Isle gep., Montreal n. Rott. EÊMDIJK 19'10 v. Antwerpen n. NBrazilië. GRONINGEN, sleepb., 19/10 v. Antwerpen te Ham* burg met lichter „Neerlandia." LIMBURG, sleepb., 19/10 v. Londen n. Antwerpen met 2 lichters. MAASBRUG 18/10 v. Narvik n. Rott. MAASDIJK ig'io v. Rosario n. Aberdeen. MASCOTTE ms. 18/10 v. Odense te Holtenau. NEERLANDIA ms. 10/10 v. Faaborg te Holtenau. OCEAAN ms. 19/xo 'v. Cuxhaven n. RIJSWIJPC 19/10 v. Bordeaux te Decido. STOLWIJK 19'10 v. Gefle n. Rotterdam. VREDENBURG 19/10 v. Montreal te Antwerpen. WINSUM ic/.o v. Rotterdam te Quebec. B 1 YLDUM 19 10 v. Rott. te Montreal. ZEELAND, sleepb., 20/10 v. Portland n. Gent met 2 lichters. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. GROTIUS (thuisr. pass. 19/10 Perim. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 20/10 v.m. 7 u. te Genua. MANOERAN (thuisr.) 19/10 te Sabang. MAPIA (charter) 20 10 v. Vladivostock n. Europa. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) Zaterdag ochtend 6 u. te IJrauiden en te 10 u. te Amsterdam verwacht. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) pass. 20 10 v.m. 10 u. 20 Portsmouth. MAASLAND 20/10 v. Hamburg te Amst. ZEELANDIA (thuisr.) 23/10 's nachts 12 u.'te Coruaa. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AURORA ia io v. Gibraltar n. Albufeira. BENNEKOM 20/10 v. Chili, l.v. Duinkerken te Am sterdam. CRYNSSEN 19/10 v. Barbados n. Plymouth. DOROS 19/10 v. Lipair te Catania. FAUNA 19 10 v. Hamburg n. Amsterdam. HECTOR 18 10 v. La Guayra n. Puerto Cabello. GANYMEDES 19/10 v. Bourgas n. Constantinopel. ILOS 19/10 v. Genua n. Tarragona. IRENE 19'10 v. Catania te Palermo. JAN v. NASSAU 19/10 v. Hamburg n. Amst. JASON, Chili n. Duinkerken, pass. 20/10 v.m. 2 tt. 30 Dungeness. JU NO 191-0 v. Ceuta n. Malaga. ORESTES 20/10 v. Algiers te Amsterdam. SATURNUS 19/10 v. Algiers te Smyrna. TELLUS 19/10 v. Melilla n. Alicante. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK 20/10 v. Hamburg te Antwerpen. KLIPFONTEIN (thuisr.) 19/10 te Marseille. MEL IS KERK (thuisr.) 19/10 v. Las Palmas n. Duin* kerken. VEENDIJK (thuisr.) 20/10 v. Perim. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK, Pacifickust n. Rotterdam, 19/10 v. Lo® Zngeles. LEERDAM, New Orleans n. Rott., 19/10 te Havana. LOCHMONAR 17/10 v. Seattle te Portland (O). NARENTA 16/10 v. Vancouver te Seattle. NOORDERDIJK, Antwerpen n/d Pacifickust, pass^ 19/10 Amyipoint (Asoren). PARANA 18/10 v. Liverp. te Seattle. PARDO, Barry n. Vancouver, 18/10 v. Cristobal. VEENDAM, Rott. n. New York, 19/10 nam. v. Southamp ton. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN, OLMSKERK (u.tr.) 20/10 te Frementle. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. ALBIREO 20/10 v. West-Afrika te Rotterdam. JAVA—NEW YORK LIJN. DJEMBER, Java n. New York, 19/10 v. Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG (uitr.) 20/10 te Antwerpen. TJERIMAI (uitr.) 19/10 te Suez. TOB A (uitr.) pass. 19/10 Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALBADI 19/10 v. Hamburg n. Antwerpen. WAALDIJK (thuisr.) 19/10 v. Santos. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK (thuisr.) 19/10 te Suez. IJSELKERK 19/10 v. Rott. n. Br. Indië. STREEFKERK (uitr.) 19/10 v. Rangoon. STOOMVAART MIJ. OCEAAN, LAERTES ao/10 v. Java te Amsterdam. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY jg/zo v. Genua n. Valencia. Het Tweede Kamerlid van den Heuvel heeft de volgende schriftelijke vragen tot der minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gericht: Heeft de minister kennis genomen van de Het Haagsche Volk vertelt: Men herinnert z- H, dat zekere G., gewe zen beambte bij t gemengd bedrijf der Haagsch Tramwegmaatschappij eenige weken geleden ten bedrag van 15.000. verloren heeft onder omstandigheden, die bij de tram directie en de justitie het vermoeden deden postvatten, dat G. dit geld zou hebben ver duisterd. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat deze verdenking niet door de aan het licht gekomen feiten gedekt werd. G. kwam dus in vrijheid doch verloor zijn betrekking op grond van ongeschiktheid. Het gemengd bedrijf ondervond door htt gebeurde geen schade, daar het hiertegen verzekerd was bij een bekende maatschappij hier ter stede. Deze nu achtte blijkbaar het onderzoek van politie en justitie niet be trouwbaar genoeg. De directie ontbood G. te haren kantore in de Anna Paulonastraat en daar ontmoette hij twee hem vreemde perso nen, „particuliere rechercheurs," die htm verzochten mee te gaan naar een helderzien de in de Cornells Jolestraat. G. willigde dit verzoek in en de helderziende „besliep" de kwestie. Den eersten keer was de zaak hem blijkbaar niet duidelijk en hij verzocht het drietal 's middags terug te komen. Ten twee de male „sliep" de heer L. en hij gaf toen de verzekering, dat G. het geld inderdaad verloren had. De verzekeringsmaatschappij had dus een strop. Naar de .Morgen" meldt, heeft in verband met den moord op de liefdezuster Maria Fernandus te Roermond de Rcchter-Coro- missaris Mr. Diephuis te Roermond tegen den verdachte Straus een onderzoek bevo- len naar aen geestestoestand van dezen verdachte en heeft hiertoe beëedigd de dok toren Th. W. Pollet uit Woensel en J. Gas pari uit Den Bosch. ULVENHOUT. 17 Oct. '27, Menier, Gelukkig nog al Joed afgeloopen ee. da-d-ongeluk bij Tijswijk. D'r schij nen zltij menschen van 't tooneel me» gemoeid te zijn bij aie spoorwegonge lukken. D'n eene kost 't z'ne kop, d'n andere heel weer 's wa gratis reclame in de krant met purtret erbij- 't Onderzoek naai de schuldvraag ee nog niks opgeleverd. 't Zal er mee gaan „s mee da-d-ander onderzoek naar de schuldvraag-, wat is da-t ok .alweer? O, Ja, wie d'n oorlog is begonnen! Daar kunnen ze maar nic achterkomen, hè?...- 't Is gek! Toch trof mijn in da verband lest 'n fiepiesch gezegdc van 'ne zekeren ginna- raal Wilson! Die gaat er op 't oogenblil; ijrotsig op, dat ie in 1910 in de Douning- striet (ge wit wel-, die straat in Londen, waar ze alles klaarmaken op politiek en diplomatiek gebied elke groote stad ee van di buurten waar geafijn!) dat-ie in 1910 al gezeet heet tegen de kornuiten daar: ginneraa! Foch, dc man die straks het opperste bevel zal voeren (goed dat-ie met mee Trui getrouwd is!) over de gealli eerde legers!" In 1910 amico, toen werd er zóó ai geprot in die straat, ge wit wel! En toen waren ze toch verrast toen Duitschland in 1914 Asgemenouw! Maar ik had 't over da-d-ander ongeluk. Nonw, da 's nogal goed afgeloopen, hè! Wemmen den lesten tiid tóch gin klagen! Om d'n anderen dag, gemiddeld, 'n onbe- waakt-overweg-ongelukske, 't is de moeite nie. vinnen ze in Utrecht. Maar 't is nèt, zooas ge-t bekekt. As 't oew eigen betreft da ge bevoobeld ge zond van lijf en leejen vanuit gaat en n oogenblik later binnenkomt, opgeveegd jn n mandje as 'n dubbeltje beentjes, mag dan veur „Utrecht nie van belang a''"1 veur den betrokkene laten me zeggen veur het Dubbeltje Beentjes is 't op z n zachtst uitgedrukt 'n onaangenaam insic" der.t! Over insiedent gesproken: wa zedde van die Amerikaansche miss, die daar midden in zee opgepikt is deur 'ne Hollandsen^11 kapi'ein? Ge mot maar boffen! Neeë, dicpn kapitein bedoel ik nie, ik bedoel de in'ss inee d'ren piloot. 't Mooie van 't geval is, mee zulke din gen komt al-tij alles uit; die twee zijn éG~ trouwd! Ja en nie mee mekare! 'f toch 'n schandaal, watte? Om oewen fllan en kinderen en in 't ander geval vrousv en kinderen, in den steek te laten om noodc- loos over dieën Oceaan te vliegen! Daar worre me nouw gin van allen 'n haar be'er van, amico of zoo'n juffrouw nouw we! over dieën plas komt, of nie! Gin bal! louter 'n kwestie van eerzucht om deur die gekke Amerikanen ingehaald te worren °lce 'n hoop lawaai, om 'n half jaar later g'ad gegeten te ziin. As ge nouw toch leest d,at c'e mislukte miss bijna gin eten had mee- £er>omen om nog een extra avondjnoonneke Ie kunnen nemen, naar Pariis, dan l-unde siuust d'n ernst van zoo'n ondeme- ai'ag bekiiken! En wa weeg nou zo n Amerikaansch ondjapónneke om Parijs te drrgen? ginnen botteram! Maar allee, laat ze v Iegen, veur mijn part! Dan Koppen. Da's W^// Die is weer onderweg naar huis. °Uw zal er wel gnuv, 'n vasten dienst CD }ndië komen denk ik; gij 0k nie? Al t maar halverwege, he 'k zoo gedocht. l/a ze van Indië uitvliegen en hier van- daan en dan onderweg mekaar de post overgeven! Dan krijgde natuurlijk reuze- ver rouwde vliegeniers op allebei die tra jecten en da's |e ware! j I*et'.er ëeval is nouw d'n afstand Hol- land-Indig n;e Veul- meer^ as Holland-Ame- nka. Want eer dat r 'nen geregeiden dienst van HollandAmerika bestaat, nouw, dan zullen T nog heel wa missen mis motten gaan mèt en zonder avonjltwa- letjes, (wat op 't zelfde neerkomt) en mis schien is-ie-er al, dieën vüegdienst, veur da Kappablanka en Aljèchin d'r achter zijn wie nou de wereldkampioen schaken is van d'r bijen! 't Duur lang.t Kappie eed 'nen heclen kluif aan Aljechientje. En witte waar wij Hollanders die nouw altij zwammen over Amerikaansche missen die niks bereikt emmen wel 's op meugen wijzen? Od onzen schaakmees ter, Dr. Euwe. Witte nog wel dat Euwe kortgelejen teugen Aljèchin 10 partijen ee gespeeld en da pas na 9'A partij te sneulen Al echin deur n stommiteit van Euwe den titel won? 'n Bewijs dat Eu we ok meetelt in de internationale schaak wereld amico! En zet da even in de krant, asteblieft. Eere, wie eere toekomt zee-'t sprikwoord, ok a! wordt daar a!ti; maar wetmg op gelet. Want da's eigenaar dig, amico, daar mot s ople'ten: alle din gen en menschen waar ge van boort spre ken gewoonlijk, ziin meestal gemokt, ge mokt ja deur anderen, waar ge nooit van hoort. 'n Hogst enkelde keer lek 't uit, maar dan ton 't ok al nie anders meer. Meestal zit er achter alle dingen de een of andere kracht die in 't onbekende zit te wroeten! En t mooi veur de anderen is dan meestal, da zoo n onbekenden wroeter, er zoo Vei- nig prijs óp stelt om veur 't matje te ko men! Hoeveul fabrieken om 'n veurbeeld te noemen zouwen d'r draaien van de idee s van de vondsten van recep ten van vernuft van menschen waar nooit-iemand van hoort? Maar d'n dirrecfeur? O zoo! Da wou 'k duidelijk maken! En dft nie die dirrecteuren zijn de menschen die hier 'n fabriek, daar 'n orga nisatie. elders n staatszaak en ten slot- te heel dc wereld laten draaien. En diezelfden amico, gaan net zoo onbekend e ms in as ne landlooper die misschien wet zoo n onbekende grootheid is gewiest. Amico, ik schaay d'r af. 't Pepier is vol. Veul groeten van Trui en gin kaar mindei- van oewen toet a voe Dr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5