NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT blad. Vrijdag 21 October 1927 UIT HET BLOEMBOLLENBEDRIJF GEVATTE KOUDE BESCHUIT De aanrijding op den Gooweg. VAN ONZE RECHTBANK. eu Rheumatische pijnen verdrijft men spoedig door de genezen de Mijnhardt's Sanapirin-tabletten s (Wettig beschermd, tegen vervalsching) Bij Apoth. en Drog. Buisje 75,40 en 25 ct de bloemisten den wenk opvolgden, gegeven door den heer L., dan zou de toestand voor de arbeiders zeker verslechteren. Daar zou nog de vaste, noch de losse arbeider beter van worden, integendeel. Indien de bloemisten om werkverruiming te hebben 'n deti winter, daarom een vijfde van hun land niet beplantten, dan zou dit be- teekenen, dat zij een beduidend aantal roe den bollen minder konden teelen Enkele cijfers, die hier volgen, mogen dit verduide lijken. In de bollenstreek, dal is van rondom Leiden ppwaarts tot het Noordzeekanaal •worden nu geteeld 400.000 R. R. Hyacinten, 400.000 R R. Narcissen en 600.000 R. R, Tui- pen. De meerdere roeden bollen, die ge kweekt woiden, kunnen buiten de beschou wing blijven, omdat die geplant en bewerkt worden in het Westland en Noord-Holland in de gemengde groenten- en bollenbedrijven waar andere factoren, dan de beschikbare grond voor al dan niet planten, van belang zijn. Het uitgangspunt in dit betoog is, dat van de 1.400.000 R R. bloembollen, die nu in de bollenstreek op elk beschikbaar hoekje grond staan, dan een vijfde minder geplant worden of wel 280.000 R. R. minder. Die 280.000 R. R. behoefde dan in den zomer niet gewied, gerooid en geplant te worden of wel 280.000 R R. minder, dienst zijn, zouden dan los worden en hoevele losse zouden dan in het geheel geen werk hebben in het bedrijf. a. Een bedrijf van 4. H. A. oppervlakte, 2800 R.R., moge als voorbeeld dienen, Er wordt op gekweekt 600 R R. hyacinthen 800 R.R tulpen; 1150 R,R. narcissen. Totaal 2550 R. R. beplant. 250 ledig. Hierin is werkzaam, behalve de eigenaar, 6 man en een jongen vast en af en toe een paar losse. Gedurende geheel den winter blijven deze zes man en een jongen in dit bedrijf. Een vijfde minder bollen in dit be drijf zou een man en een jongen gedurende het geheele jaar overbodig maken. b. Een ander voorbeeld 10 H.A. land 7000 R.R.. waarop ge- 't It WAAR wat ik zeg en He roep het hier luid: Het lekkerste is toch 'U'.: Gisternacht is te IJmuiden een Katwajker logger gezonken, waarbij een der opvarenden om het leven kwam. Hierboven een foto van de plaats waar het vaartuig zonk. Slechts <ïe toppen der masten met een stukje zeil, steken nog boven het water uit-. In elke rol bevindt zich een spaarkaartje aan I cent levens inwisselbaar tegen boeken voar eiken leeftijd. Op aanvraag zenden wij U geschenk enl ij si toe. Beschuitfabriek H1LLE. Zaandam. heeft hij geen arbeidskrachten noodig, maar het kost geld. In bedrijf c. is weinig ledig land, maar is voor elke 300 R. R. bollen een man in vasten dienst. Het land brengt meer op dan 70 cent per R. R. voor den patroon en het geeft meer ar beidsgelegenheid voor den arbeider. Ten slotte nog het volgende. Door deze werkwijze, door het drukker bcteelen, is de bollenstreek in staat aan enkele duizenden arbeiders een behoorlijk bestaan te verschaf fen. Een teeltbeperking zou onafwijsbaar mede brengen een vermindering van arbeidsgele genheid, dus een slechtere arbeidsmarkt. Het druk beteelen maakt de bedrijven pro ductiever, waardoor juist de middelen toe vloeien, die noodig zijn om het welvaartspeil te verhoogen. Zelfs een z.g. overproductie van Darwintulpen vermag nog niet de totaal uitkomsten van het boilenbedrijf ongunstig te maken. De medezeggenschap van de arbeiders in zake loon, arbeidsdag ziekte en ongevallen verzekering wordt algemeen erkend. Door het onvermoeid ijveren van hun voormannen en vrijgestelden hebben de arbeiders zich dit recht toegekend gezien. Hun leiders mogen echter wel met eenige betere bewijsvoering komen, willen zij medespreken in den gang van bedrijf zelf. Tot zoover ,,Het Kweekersblad. uitslag van een nieuw onderzoek ook moge zijn, vast staat, dat v. K. alles heeft gedaan om tijdig te stoppen. PI. vroeg vrijspraak, geen schorsing van de zaak, opdat de druk van deze recht zaak niet langer op den verdachte rus'e. Na raadkamer werd de uitspraak be paald op a.s. Donderdag 27 October. De Officier van Justitie vroeg, indien de rechtbank van ordeel w3s dat veroor- deeling moet volgen, een hechtenisstraf van 14 dogen. De verdediger noemde het bevreemdend dat de Officier plotseling een eisch stel de. terwijl hij niet overtuigd is van de schuld van verdachte blijkens zijn verzoek om een hernieuwd onderzoek. Indien ecu vonnis moet worden opge legd, verzoekt pl. een geldboete of een voorwaardelijke veroordeeiing. Vervolgens bestrijdt rar. Witlox de mo gelijkheid om v. K. te veroordeelen op de termen \an de dagvaarding. Het juiste standpunt noemt pl., dat hier sprake is van een noodlottigen samenlooo van om standigheden, en niemand schuld treft. Pl. herhaalde zijn verzoek tot vrijspraak of, indien de rechtbank niet van de on- de rechtbank van oordeel was dat veroor- onderzoek. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de 28-jarige pensionhoudster C. H. van R. uit Amsterdam terzake van het ver oorzaken van ewaar lichamelijk letsel door schuld. Het zou n.l. aan haar schuld te wijten zijn geweest, dat zij in den avond van 5 Juni j.l. op den Gooweg onder Noordwijkerhout den 18-jarigen arbeider J. P. Mooyekind heeft aangereden, met een door haar bestuur den auto, waardoor de aangeredene verschil lende wrveondingen bkwam en gedurende zes weken niet heeft kunnen werken. De aangeredene verklaarde, dat hij uit den tuin van een café aan den Gooweg -was ge komen. Toen hij dezen wilde oversteken TSENA BEY, de Albaneesche gezant te Praag en Belgrado, die het slachtoffer werd van een polilfeken aanslag. Een nieuw verlichtingsapparaat zal in Ame rika voor alle, daarbestaande 4000 vliegvel den worden aangeschaft. Het apparaat heeft een lichtsterkte van 1.300.000 Kaars en straalt 100 tot 120 mijlen ver, zelis door den dichtsten mist heen. Zonder eenige bij vulling kan het tienduizend uren branden. De omhoog gaande staven geven een rood- achtigen gloed, welke tot hel wit licht geccncenl-reerd wordt. werd hij aangeieden. Hij had den auto tevo ren niet gezien, trouwens, uit den tuin was dat niet mogelijk. Een kellner, die op dien Zondag in dat café had gediend, deelde mede, dat zijn aandacht op den auto was g^esligd door de snelheid welke deze had. Een Rijksveldwachter als getuige a dé charge gehoord, die kort voor de aanrijding den auto gezien had, doch niet overmatig snel. Zij heeft signalen gegeven en reed rechts van den weg. De verdere behandeling werd uitgesteld tot Donderdag 3 Nov a.s., zulks in verband met het niet verschijnen van een getuige. druk over ontwapening wordt gepraat, gaan de groote mogendheden maar door met het aanschaffen van oorlogsmateriaal en het oefenen voor den strijd. Een paar foto's van het Japansche leger, dat in de buurt van de Fuchi Yama, Japans heilige berg zijn gehouden. Terwij! er De grootste brug in Beieren is onlangs geopend. Het is de brug, die bij Deggendorf over de Donatt is geslagen en die een lengte heeft van 416 M,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9