1 Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws Ons wékefijksch Beursbericht wordt op aanvrage gratis toegezonden. H October 1927 51ste Jaargang No. 166S5 Aangiiie moei, op straffe van. veriles ven alle rechten, geschieden «ïleilljk driemaal vJer en twintig uren na I*ei ongeval PLAATSELIJK NIEUWS. Verbouwing St. Elisabeth's Gasthuis. ^t'ebding van neutrale Iag®re 'and- en tuinbouwscholen- BRUTALE OVERVAL IN HET POSTKANTOOR TE NOORDWIJK. Een beambte neergeslagen; de kas gestolen. Sclirijtmachinekandei O. H. DANTUMA Speciale aanbieding REMINGTON 10 Reb- f135.-- Ministerieel bezoek uitgesteld Trap van een paard. DRIEHUIS. De Zeeweg. GEMENGD NIEUWi Het spoorwegongeluk bij Rijswijk. J. J. WEEER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN KonHgstraat 10 Haarlem. KERK EN SCHOOL. Eerw. broeder Carolus. f RADIO-NIEUWS. De kruisgesprekkert met Indië. Haarlem en Agentschappen: Bureaux: NASSAULAAN 49. D® abonnementsprijs bedraagt rooi Per week 0 25 Per kwaartaal f 3.25 franco per post per kwartaal bi ►ooruitbetaling 3 5S Telefoon No. 13866 (3 lijnen) pn«»rekeinind Nr 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 ets. per re get Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bii contract belangriike korting. - I IIJ. J J III I MIMI - I - I "Ig^ll. IIJII—WII ■11—11—Hill— HIM —IMIWIIW II Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekert/igsvoorwaarden f 0(1.10 Levenslange geheele ongescliiktheid tot werken door f 75(1 - bij een ongeval met f 950 - bij verlies van een hand, 195 bijverliesvan een f 5f| bi) n breuk van f l Q tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «13UU. verlies van beide amen, beide beenen of beide oogen: 1 «lL doodelij ken afloop «vu. een voet of een oog; duim of wijsvinger- «U bee- ot a 210. KERNVORMING. Zooals ik» verwacht had hebben mijn be schouwingen over moderne apologie, be strijding van het socialisme, de taak en roeping der Kerk en van de leeken tegen over het sociale vraagstuk enz. repliek uil- gelokt. En wellicht zijn er nog meer ge- duldigen onder mijn lezers, die afwachten, totdat deze artikelreeks klaar is, om met hun critiek en hun vragen te komen. Twee brieven één van een geloovig protes tant heb ik reeds ter zijde gelegd, om als typische voorbeelden van moderne dwa ling naderhand hier openlijk behandeld te worden. Mijn geachte opponenten moeten echter e,enig geduld oefenen; 't is beter eerst alle moeilijkheden te verzamelen dan ze stuks gewijze te verwerken. Dat sticht maar ver warring. Vandaag wil ik mijn reeks artikelen, Welke naar aanleiding van de vergadering der Apologetische Vereeniging te Utrecht begonnen werd, besluiten met een enkel woord over de wijze, waarop wij, Katho lieken, practisch het best tot verbetering dezer heidensche maatschappij kunnen bij dragen. Den vorigen keer heb ik reeds als alge- meenen regel aangegeven: het aankweeken van den Evangelischen geest onder ons zelf. Daarmee is eigenlijk alles gezegd. Wanneer de millioenen Katholieken, welke over heel de aarde verspreid zijn, volgens den geest van het Evangelie, dus als echte, volle christenen hun privaat zoowel als hun openbaar leven inrichtten, dan was binnen honderd jaar heel de wereld weer tot het christendom teruggekeerd. Daarvoor staan ons de zeventig leerlingen borg, die na het eerste Pinksterfeest de wereld introkken met n'ets anders dan het Evangelie in hun hoofd en hart, en een onmetelijk Godsver trouwen. En binnen enkele eeuwen was het christendom gevestigd. Hoeveel meer heb ben wij na 19 eeuwen christelijke bescha ving, met de schatten van wijsheid en we tenschap, die door kerkvaders en godge leerden zijn opgestapeld; met de heldhaf tige voorbeelden van deugdbeoefen ng, die door duizenden martelaren en belijders ge geven zijn, hoeveel meer hebben wij niet voor de verspreiding van het christendom te onzer beschikking dan dat luttel getal leerlingen, hetwelk arm en ongeletterd eenige weken na Jezus' kruisdood naar alle streken van het aardrijk heentrok? Wat zoeken wij dus naar middelen, houden ge wichtige bijeenkomsten en peinzen onze hoofden moe op het probleem van de be keering van het moderne heidendom, alsof wij staan voor een nieuwe taak. alsot het wachten is op een of ander genie, dat ons op een goeden dag de middelen aan de hand zal doen, om ook voor onzen tijd het christendom meer vruchtdragend te maken! Zijn wij dan de historie der Kerk vergeten? Herlezen wij de eerste hoofdstukken van de geschiedenis van het christendom en wij zullen ervaren, dat onze successen aan stonds honderdvoudig vermeerderd zullen worden, wanneer wij dat oude en onver anderde Evangelie opnemen, ons leven daarnaar inrichten en door woord en voorbeeld onzen naaste toonen, wat christelijke levenspractijk is. Niet anders denkt er de Kerk zelf over, Wanneer dan ook ongeloovigen en klein- geloovige kathol:eken vragen: wat doet de Roomsche kerk tegenwoordig voor de ver spreiding van het christendom niet onder de wilde volksstammen, maar onder de zooge naamd beschaafde heidenen, dan is het ant woord: het allerbeste, wat ten deze te doen is en wat overeenstemt met de practijk der eerste christenheid, n.m. kernen vormen van goede christenen. Het is immers heel gemakkelijk gezegd: wij moeten allen weer leven volgens den Evangelischen geest, maar practisch heeft een zoodanig alge meen gezegde geen beteekenis. De Kerk kan overal zorgen voor godsdienstonder richt, voor kerkgebouwen en priesters, voor het uitdeelen der sacramenten, enz.; wan neer zij haar taak zoo algemeen zou hou den en aan de gelovigen over zou laten, om naar eigen goeddunken van de gelegen heid om den christenplicht te vervullen gebruik te maken, het zou er met onze samenleving gezien de menschelijke zwakheid en gemakzucht nog veel treu riger voor staan dan nu leeds het geval is! Neen, de Kerk heeft, al naar de wisselen de tijdsomstand;gheden, steeds de juiste middelen weten te vinden om den weg vooi een christelijk leven af te bakenen. Voor onzen tijd behoort daartoe onder meer het vereenigingswezen. Hoe verder wij door den tijd van hem ai komen te staan, hoe duidelijker blijkt, welk een licht aan den hemel Leo XIII in de Roomsche Kerk is geweest. Met zijn drang naar stichting van eigen katholieke sociale organisaties heeft hij het juiste middel aan gewezen om de kinderen der Kerk in de al meer verwordende samenleving een steun en stut te geven. Mogen wij wel klagen, dat er nog zooveel scheef en verkeerd gaat in onze maatschappij en dat het christendom zoo weinig invloed heeft, wan neer de groote middelen door paus Leo al -leeds meer dan. veertig jaren geleden aan gegeven niet voluit worden benut? Hoe- vele millioenen, vooral in het buitenland, slaan deze raadgevingen in den wind? Hoe veel geloofsafval in de groote industrie centra moet niet op reken:ng daarvan worden geschoven, dat verzuimd werd tij dig te zorgen voor katholieke organisaties, waarbinnen ieder naar zijn maatschappelij- ken stand leiding, voorlichting, sociale op voeding kon krijgen? En hoeveel lekort- kom'ngen zijn ook daar niet te consla- teeren, waar naar den uterijken vorm wel naar de stem der kerk werd geluisterd, waar wel de noodige organisaties werden gesticht, maar waar er aan den christelijken geest in het vereenigingsleven nog heel wat ontbreekt! Organiseeren, taak verdeelen, bevorderen van het godsdienstig leven door groepsvor ming, wie heeft het ooit beter gedaan dan de Roomsche Kerk? Neen. de Kerk heeft altijd begrepen, dat, wanneer zij niet anders deed dan het oprichten van een grooten luidspreker, waardoor zij haar leer over de wereld verkondigde, het aan de massa over latend, daarvan op te vangen wat zij wilde, dat zij dan grootendeels vruchteloozen ar beid zou verrichten. De vorming van gods dienstige en godsdienstig zedelijke vereeni- gingen heeft zij altijd bevorderd en daar toe door de beste harer k:nderen het ini tiatief genomen. Ontelbaar zijn de ver- eenigingen, welke zich op liefdadigheid of moreelen steun aan zedelijk gezonkenen toeleggen. Maar wat wordt in zulke orga nisaties altijd voorop gesteld in tegenstel ling met de filanthropische instellingen bui ten kerkelijk verband? Het groote beginsel, dat 't fundament s b.v. van de grondwet van St. Vincentius: eigen heiliging. De leden moeten bij hun werk voor anderen eigen vervolmaking voorop stellen; dan wordt zulke charitatieve arbeid niet alleen dubbel vruchtbaar en verdienstelijk, maar het werk zelf krijgt daardoor ook zooveel hoogere waarde. Alle menschelijke eer- en roemzucht wordt er door op zij gezet; te leurstellingen en nvslukkingen tellen niet; twisten en geschillen moeten zijn uitge sloten, Immers: men werkt tot eigen heili ging en ter eere Gods; wat beteekenen dan moeilijkheden en tegenslagen? En de aller voornaamste groepsvorming, waarop de kerkelijke overheid zonder op houden blijft aandringen zijn de zuiver gods dienstige vereen'gingen. Alle opmerkingen, dat het wel gemakkelijk te zeggen is: „wij moeten volgens den geest van het Evangelie leven," maar dat zoowel het Evangelie met zijn vele tekstfepf en uitspraken het ons niet gemakkelijk maakt, dat ook ons beroep, ons leven in de wereld, de eischen van onzen stand, onze maatschappelijke plich ten het voor den modernen mensch nage noeg onmogelijk maken om evenals de eer ste christenen zich geheel naar Christus' leer te richten, al die uitvluchten hebben geen waarde, wanneer men niet het groote middel beproefd heeft, hetwelk de Kerk in de zuiver godsdienstige vereenigingen aan biedt. In die congregaties, afdeelingen der H. Familie, Derde Orde van St. Franciscus en andere vindt iedereen, die ernstig stre ven wil naar een christelijken levenswandel, en die gevoelt daarvoor steun en voorlichting middel. Daar immers vergaderen geestelijken en geloovigen op bepaalde tijden geregeld samen. Daar kunnen intenser en meer op den man af dan in een algemeene Zondag- sche preek de geestelijke nooden van den tijd worden gepeild en kan op de duide lijkste wijze de weg gewezen worden, dien ieder heeft te gaan naar eigen staat en stand om de christelijke volmaaktheid te bereiken. In die zuiver godsdienstige vereenigingen vormt de Kerk nog altijd de gezonde ker nen van het christendom. Daar wordt het zout der aarde bewaard en ontgonnen. Wanneer er ondanks ontstellende zedeloos heid en vaak verbijsterenden groei van het moderne heidendom nog altijd zooveel ui tingen van diep geloofsleven, nog altijd zoo veel verheugende en verheffende voorbeel den van christelijke deugd, van zelfopoffe ring, zelfverloochening en naastenliefde, van maagdelijke reinheid en huwelijkstrouw zijn te constateeren, dan is het voornamelijk aan die kernvorming van echt christelijk leven in de godsdienstige vereenigingen te dan ken. En ten slotte het laatste en aller nieuwste middel: het leekenapostolaat. De grijze en wijze Bisschop van dit diocees, die a.s. Vrijdag het jubeljaar van zijn zilveren B'sschopsfeest ingaat, heeft aan dat leeken apostolaat voor ons land den eersten stoot gegeven. Hier ligt nog een nagenoeg on ontgonnen en moeihjk terrein. Maar het teekent wel den heldenschen tijd, waarin wij leven, dat het priesterschap der Room sche Kerk tot de leeken om hulp moet ko men, ten einde redd:ng te brengen in den zielennood. De taak is verheven, kan niet worden overschat. Naast de anostelen, wat onze priesters moeten zijn,zullen er Stepha- nussen moeten komen, om mede te getui gen, mede te helpen aan de bekeering van afgedwaalden en in du:ster zoekenden en dolenden. Deze kernvorming is nog heel in het begin en het pleit weer voor de oude wijsheid der Kerk, dat zij met groote voorzichtigheid en omzichtigheid wordt ter hand genomen. Maar noodig is dat leeken apostolaat en het heeft een nog onafzien bare toekomst voor zich. In de afgeloopen week is in Duilschland, in Recklinghausen, een congres gehouden over „leekenzlel- zorg." Aan den vooravond daarvan schreef een pater Franciscaan in de Köln. Volks- zeitung een merkwaardig artikel, waarin al lereerst met ontstellende cijfers den zie lennood ook in van ouds katholieke streken werd aangetoond en wegen voor hulp, hulp door leeken, werden uitgestippeld. De schrijver gaat reeds zóó ver, het voor de naaste toekomst als noodzakelijk te verkla ren, dat er in groote parochies opletdings- huizen zul'en komen voor leekenz.eizorgefs, die, vrij van familiebanden, zich geheel zul len wijden aan studie en opleiding, die daarna in conventen te zamen zullen blij ven en de priesters in het bekeeringswerk zullen bijstaan. Wanneer men dat leest, dan gevoelt men in een grooten tijd te leven, die nog heel wat in den schoot verbergt. Er zal te zij ner tijd nog wel gelegenhe d zijn om op dat leekenapostolaat terug te komen. Voor heden wil ik deze reeks artikelen over moderne apologie besluiten met de bemer king, dat er geen reden is voor twijfel of moedeloosheid. V/aar gebrek aan is, dat is enkel aan ernstige menschen, die vol uit de consequentie durven trekken uit hun christen doopsel, die de weinige jaren van hun leven tegen het licht van de eeuwig heid stellen en dan zeggen: ik wil me zeil en anderen naar vermogen,zalig maken. Als het getal van zulke ernstig willenden maar groot genoeg.is, dan is het welslagen om de wereld weer tot het christendom terug te voeren verzekerd. Aan middelen ont breekt het ons waarlijk niet) HOMO SAPIENS. Gistermiddag werd door het college van Regenten van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis aanbesteed: a. het maken van eenige verbouwingen in bovengenoemd gasthuis; b. het schilderwerk aan boven genoemde verbouwingen. Voor awaren 14 biljetten ingekomen: h, Bellaart, alhier 72,000; J. Brevoord, al hier 71.000; G. en J. Broerries, Heem stede en B'cemendaal 75.800: D. Bruin, alhier 91,400; G, E. P. Hetem. a'hler, f 76 700; Hoogervorst, Alkmaar f 71,483; Houtkamp, Santpoort, 68.900; Klassen, Heemstede, 75,500; Marcel's en Heems berk Leiden, f 76.150: G, Metselaar en Zn. alhier, f 83.478; Gebr. v. d. Putten, Heemstede 73.749; C. J. B Verheyd' en Chr. Smit. rihier, 89 000; Bouw- en ƒ-*- ploita'ie Mij., -.Rolland", a'hicr, f 82 690; P. Bot, Heer-Hugowaard (Zuid) 70.3-0 Voor b waren 13 hitje'ten ingekomen; firma J. H, W. Assenberg f 7257; J. Heem stra. a'hier. 8.649; P. Essenius. o 8 800; J. Lucas. Spa^rpdam. Breed en Zn. Heer Hugwaard U1 1 9.944- la. P. H v. d. Posch en Zn.. H(?em_- tscde. O 100; Voortman. ribier f ,'lT Barend, alhier, f 8 595; R. Zaa-nen. Marserdam. 1' °.7O0; S. Go'dsteen. ver- 11 700; .1, tl. Pongers, alitor, f 5 590; J. ter M-ten Den Haag, 8000: E K°°Y' U'recht 7.400. De gunning is aangehouden. BESLISSING VAN MGR. A. J. GALLIER INZAKE DE MEDEWERKING DER KATHOLIEKEN. „De R. K. Boerenstand" schrijft: Nu er allerwegen pogingen worde" ge daan, om lagere land- of tuinbouwsc"olen te stichten, komen onze Katholieke org3"1- saties vaak voor moeiliikheden te staan- Ue vraag of en zoo ja onder welke voorwaar- den de Katholieke organisaties mede B>°lSen en kunnen werken tot stichting eencr n"u" trale school als de stichting eener Ka tholieke niet mogelijk is dient dus een antwoord te krijgen. liet bestuur van de Onderwijs-vereenigmg van den L. T. B. heeft reeds lang é®7;"2"' dat er op plaatsen, waar geen katho'lc '*e lagere landbouwschool kan worden °P~e" richt een neutrale school wordt opgcr"; waarin de katholieken niets of heel weinig te zeggen hebben. Dri is fataal, want da heeft tengevolge óf, cfat de katholiek® gens het onderwijs n'et volrfen, óf, dat y belangen der katholieke leerlingen niet vo« doende woeden behartigd. n Daarom heeft bet bestuur zich tot Z. D. H. den Bisschop gewend met de vraag, wa er in dergelijke omstandigheden dient te geschieden Z. D. H. antwoordde hierop met het vol gende schrijven: In antwoord op uw verzoek, vervat m uw schrijven van 27 September U-, f1-'- welke de houding van uwe vereeniging moet zijn bij de stichting van lagere land en tuinbouwscholen in streken met ge mengde bevolking, deelen wij U. E. bij deze mede dat wanneer na ernstige pogingen om te geraken tot oprichting van een ka- holieke school niet mogelijk is alsdan de katholieken kunnen medewerken aan de slichting van een neutrale landbouwschool, wanneer er slechts voor gezorgd wordt, dat de katholieke belangen der leerlingen niet zullen worden geschaad, dat zij in het ver vullen van hunne katholieke verplichtingen volkomen vrij zullen zijn en dat, als er so ciale maatregelen genomen zullen worden, bijv. onderricht in sociale aangelegenheden, aan de katholieke leerlingen zal worden ge geven de katholieke maatschappijleer. Tegen de publicatie van deze onze beslis sing hebben wij geen bezwaar. Toen gisterenmiddag de postbeambte Schouten zich alleen in het postkantoor te Noordwijk aan Zee bevond, werd hij on verhoeds aangevallen door een tot nu toe onbekend gebleven persoon, die hem een slag op het hoofd toebracht, tengevolge waarvan hij bewusteloos ineen zakte. De dader slaagde er in met de kas, -waarin zich ruim 700 bevond, te ontsnappen. Nader meldt men, dat S. juist bezig was met he.t tellen van geld, toen de aanrander binnenkwam. Deze sloeg S., die voor een lessenaar stond, op het hoofd, waardoor de postbeamte bewusteloos ineenzakte. Toen S. weer was bijgekomen, wist hij echter niet té zeggen, of de slag met een hard voorwerp -was toegebracht. Volgens hem droeg de aanrander een bruinen slappen hoed en een bruine jas. Hij had een gladgeschoren gezicht en was on geveer dertig jaar oud. Hij had ,een lengte van ongeveer 1.75 M. In 't geheel heeft de indringer zich van 790 alles klein bankpapier, meester gemaakt. De politie in de buitengemeenten werd dadelijk van alles op de hoogte gesteld en ook de polit-e te Leiden, welke de toegan gen tot de stad met rechercheurs bezette, echter zonder resultaat. S. kon in den laten namiddag zijn werk zaamheden weer hervatten. In „Het Vaderland" lezen wij nog de volgende bijzonderheden: Het postkantoor te Noordwijk a. Zee, is een -wijkkantoor van dat te Noordwijk- Binnen. Als beheerder van dit wijkkantoor treedt op de heer van Walssen, die echter sinds 30 September met vacantie was ge weest en gisterenmiddag juist weer in dienst zou komen. Het is gevestigd in een pand aan de Hoofdstraat, welke straat de drukste straat van Noordwijk a. Zee is Treedt men fiet postkantoor binnen, dan komt men eerst in een flinke open ruimte waarin behalve een tweetal telefooncellen ook eenige lessenaars ten gerieve van het publiek zijn geplaatst. Deze ruimte wordt afgescheiden van de daarachter liggende kantoorruimte door 'n drietal loketten en een verbindingsdeur. Het kantoor is licht en ruim, terwijl men van binnen uit duidelijk kan zien wie er in efi uit gaan. Toen wij gisterenmiddag bij het postkan toor aankwamen troffen wij o.m. den direc teur van het kantoor Ncordwijk-Binnen en den ccmmisaris van Pqlitie, den heer M Gooi. Laatstgenoemde was zoo welwillend ons nader in te lichten. Hoe de overval plaats vond Te ruim kwart over één kwam de post bode G. van der Voet, die juist in dienst wilde komen, hem waarschuwen, dat de ambtenaar Schouten zou aangevallen zijn en dat hem een bedrag van 700 afhandig was gemaakt. De commissaris spoedde zich toer. naar het kantoor, -waar inlusschen ook de directeur, die door den aangevallene inmid dels telefonisch was gewaarschuwd, geko men was, Volgens verklaring, die de ambtenaai Schouten heeft afgelegd, zou te ruim één uur, iemand hinnengekomen zijn, die naar oen. der lesenaars, tegen een zijmuur ge plaatst ging. Schouten was bezig met gein tellen en lette niet op dengeen, die bin nen was gekomen. De bezoeker sloop op n zeker oogenblik naar het loket en ga! den ambtenaar onverhoeds een stomp tegen het voorhoofd, boven het linkeroog. Hij verloor daardoor het bewustzijn, doch voel de nog, voor den tweeden keer een stomp ongeveer op. dezefdc plaats gekregen te hebben. Toen te ongeveer twaalf minuten over één de postbode van der oet in dienst kwam, trof hij Schouten, die juist zoo-wal bet bewustzijn had terug gekregen. Toen daarop de kas werd gecontroleerd, bleek ®e.n bedrag van ruim J 700 aan bankpapier verdwenen te zijn. Signalement van den dader. De heer 3cho»ten heeft het volgende si>!, nalement van zijn aanrander kunnen cpge- ven: een ongeveer 30-;arige man, schraal en tenger van uiterlijk, bruine slappe boed en bruine jas, lengte ongeveer 1.75 M., eeniger- ma'e sjofeltjes gekleed. Dit signalement, aldus vertelde de heer Gooi ons, heb ik dadelijk overal rond ge zonden, doch tot heden zonder resultaat Slechts meent een arbeider van de tram omstreeks half 2 een man, die aan deze beschrijving voldeed, in volle vaart op een oude fietst voorbij te hebben zien gaan. Het geval wordt des te brutaler, als men weet, dat tot bij één uur de be-woners lliper maand ZIJLSTRAAT 90 Tel. 1116! tegenover ei naast het postkantoor voor de deur hebben gestaan en werklieden tot 12 uur met bestratingen bezig waren, juist voor het postkantoor. Hoewel de politie direct een scherp on derzoek instelde, heeft niemand iets ver dachts gezien. Men tast dan ook geheel in het duister Postbode van der Voet troffen wij voor zijn woning te Noordwijk-Binnen juist op 't oogenblik, dat hij -weer naar kantoor wilde gaan. Veel nieuws kon hij ons niet meer mededeelen. Toen hij te bijna kwart over ién op het kantoor van Noordwijk-Zee kwam, trof hij daar den ambtenaar Schou ten, die, gelijk gewoonte op dezen tijd al leen was, geheel beduusd aan. Zoodra hij mij zag, vroeg hij: zie je niemand? Op mijn ontkennend antwoord, vertelde hij mij -wat gebeurd was en vroeg mij de politie te waarschuwen. De aangevallene vertelt. Dank zij de medewerking van den com missaris kregen wij gelegenheid met den aangevallen ambtenaar, den heer Schouten, een onderhoud te hebben op het politie bureau te Noordwijk-Binnen, waarheen hij zich begeven had, ten einde zoo noodig di reet inlichtingen te kunnen geven. Het bleek ons daar, dat hem niet veel lichamelijk letsel was overkomen en de builen, door de stompen veroorzaakt, vrijwel onzicht baar waren. Hij deelde ons mede reeds acht jaar in dienst der posterijen te zijn, eerst te Rotterdam en de laatste drie jaar te Noord wijk. Doordat de beheerder van Walssen van vacantie terug zou komen en om te wet enof hij voldoende geld in kas had om de 's middags te verwachten uitbe talingen te doen was hij bezig zijn geld te tellen. Om één uur heeft hij wel iemand naar den lessenaar hooren gaan, maar dat gebeurde wel meer en hij gaf daar geen acht op. Hij stond voor zijn lessenaar dwars voor het middelste loket, toen hij plotseling een slomp tegen zijn voorhoofd voelde, hij merkte, dat hij het bewustzijn verloor; hij trachtte nog door het loket heen naar voren te komen, doch voelde opnieuw een stomp, waardoor hij geheel buiten westen geraakte. Hij kwam eerst weer bij toen de bode van der Voet binnenkwam. De dief was echter met medeneming van een bedrag van 790 aan bankpapier verdwenen. De heer Schouten zag er bleek uit, doch was overigens uiterst kalm.. Uit Noordwi'k meldt men verder nog: Gisterenmiddag omstreeks 1 uur werd zen ambtenaar van het postkantoor alhier, die aldaar alleen dienst deed, door iemand die voor het loket verscheen, een zoodanige stoot op het voorhoofd toegebracht, dat hij bewusteloos aan de binnenzijde van het loket neerviel. Hij was juist bezig zijn kas op te maken en stond even zijwaarts van het loket zijn bankpapier te tellen. Doordat een postbode eenige minuten later in het kantoor zijn dienst kwam verrichten, werd het geval spoedig ontdekt. Toen de ambte naar, genaamd Schouten, weder tot bewust zijn was gekomen, vermiste hij zijn geld ten bedrage van 790 en kon zich niets anders herinneren dan dat hem door een mansper soon, gekleed in bruine jas met slappe hoed, leeftijd ongeveer 30 jaar, lengte plm. 1.75 a 1.80 M. twee ernstige stompen waren toe gebracht. De politie werd kennis gegeven en deze stelde onmiddellijk een zeer uitge breid onderzoek in. Het bezoek van den Minister van Wa terstaat, die gisteren een bezoek aan IJmuiden zou brengzn in verband met den aanleg van een weg naar het zeestrand, is wegens zijn vereischte aanwezigheid in de Kamer, uitgesteld tot 4 November a.s. Gistermorgen, toen het 14-jarig doch- tertje van den heer Jac. Z. te Noordwijk even een boodscap voor haar moeder deed en daarvoor den weg moest oversteken casseerde zij den wagen van bode K,, be- -pannen met een paard. Juist, toen zi; langs '"-et paard ging, sloeg het haar midden in het aangezicht. Het neusbeen brak, terwijl het gezicht ernstig beschadigd is. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse. Wij waren heden eens in de gelegenheid len desolaten toestand te zien aan den Zee weg vanaf den spooroverweg tot den Hage- ingerweg. Aon de Oostzijde van dien weg kan niemand zijn woning bereiken zonder een door hem aan te leggen vlonder. Daar de geheele Zeeweg op dat gedeelte bebouwd is met woningen van hoogere huur waarde komt ons de klacht daarover van een onzer abonné's voor jls volkomen juist. Wanneer, zooals nu met het minste regen buitje, de weg naar de woning versperd is door diepe plassen met een breedte van anderhalven meter, is 't niet meer dan hoogst noodzakelijk, dat daarin spoedig verandering wordt gebracht. De straatbelasting van een eenvoudig huisje is daar veertien guloen! loewel er geen straat is. Maar dit bedrag zal gaarne betaald worden wanneer men daar een bekoorlijken toestand krijgt. Nogmaals willen wij er op wijzen, dat de woningen of villatjes aan die zijde van den weg alleen zijn te bereiken met een vlonder van plm. 2 meter, welke dan ook door de bewoners overal zijn gelegd. Het zal wel genoegzaam bekend zijn, dat dat gedeelte van den Zee weg een zeer drukke verkeersweg is, en voor wandelaars om bovengenoemden toe- tand niet aan te bevelen De openbare verhooren. Het Corr, Bur, deelt mede, da' bi' de commissie van onderzoek in zake liet spoor wegongeval van j.l. Zaterdagnacht te Rijs wijk het voornemen bestaat, de openbare verhooren te doen plaats hebben op 21 en zoo noodig op 22 November a.s. in het ge bouw „Dijigentia" te s Gravenhage. Op het vliegkamp te Soesterherg is een ernstig ongeval gebeurd. Een vliegtuig is bij .,et dalen in brand geraakt. Twee vliegers werden ernstig gewoad. De Postvlucht NederlandIndië. Luitenant Koppen heelt zijn tocht naar Nederland voortgezet. Voor de uitvoering van het rapport— LeSy inzake verbetering der Maas in Lim burg en Noord Brabant voor groote afvoe- ren is reeds 17>2 miliioen gulden beschik baar. Met fngang van 1 November 1927 wordt het port der blieven naar Ned, Indië bij verzending per zeepost verlaagd. Een wetsontwerp betreffende wijziging der vaccinatiebepallngen heelt het departe ment van Arbeid verlaten. Vragen van het Hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan de departementen, betreilende de zgn. wederkeerigheid in handelspolitiek. Ir. B. Stephan over Oceaanvluchten. De D. 1220 is kort na het vertrek weer te Lissabon teruggekeerd. Op 18 Nov. zal de Tweede Kamer een aanvang maken met het behandelen der Staaïsbegrootfng 1928. Z. D. H. de Brsschop van Haarlem heeft de houding aangegeven, door Katholieke organisaties ia te nemen bij de stichting van lagere land- en tuinbouwscholen ia streken met gemengde bevolking. De Tweede Kamer heeft gisteren aange nomen de wetsontwerpen betreffende een overeenkomst met de Mij. De Schelde" te Vliss'ngcn en de wettelijke regeling van den Hoogen Raad. Een brutale roofoverval op het postkan toor te Noordwijk. De opening van den radio-zender te Huizen. De verhouding tusschen Nederland en België; Commentaren in de aideeüngen der Tweede Kamer op de desbetreffende zin snede in de Troonrede. Dowgalewski is benoemd tot Russisch ambassadeur te Parijs. Besprekingen omtrent een permanenten Industrieelen vrede in Engeland. Komifadje's doen een aanval op een Srïcksch dorp. Koning Foead te Parijs. De toespraken aan het banket, door president Doumergue aan geboden. Het bestuur der Fransche socialistische rartij heelt drie leden geweigerd, die toch naar Moskou zijn gegaan In verband met de herdenkingsfeesten der revolutie. Internationaal Cartel van het Rijnscheep- vaartpersoneel.. Opnieuw wordt melding gemaakt van een "3uigaarsch-Zuld-Slavisch incident. Coolidge blijft bij zijn weigering zich can- didaat te stellen voor de a.s. presidentsver kiezingen. Een geval van kapitaals vlucht in Frank rijk ernstig gestraft. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit. OPGAVE VAN Licht cp. De lantaarns moeten morgen wor.'en opgestoken cm 5.18 en overmorgen om 5.15. Gisteren overleed na' een kortstondige ziekte \tn enkele dagen.voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, de Overste van het Gesticht „De Heibloem", te Heythuisen, cte Eerw. Broeder Carolus, in de wereld genaamd M. Ox. Mooie successen. De nanstui'ing op het bericht betreffend» het eerste geslaagde kruisgesprek door mid- van bovüng-noc"1 'en z"nder met Indië kan word :n medegedeeld, dat sedert dien ge- re 'eld gedur ede eenige dagen per weck proefuitznningen praats vonden Gebleken is dat de telefonie van half twee 's middags af in^ Indië zeer goed overkomt en tot half vijf 's miudags nog steed in sterkte toe neemt. Hiermede is bewezen, dat in de gemeen schappelijke daguren,waarin van den korte- gobtelefoniczendcr van de Rijkstelegraaf gebruik wordt gemaakt, goede telefonie met Indië moglijk is. De proeven worden voortgezet om uit te maken of nog vervroeging van bet eerst genoemde tijdstip kan worden verkregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1