Stadsnieuws Tóch onvereenigbaar! Voornaamste Nieuws Jan Toorop en zijn werk PIJLTJES OTTO VAN TUSSENBROEK Dinsdag 25 October 1927# 01st© **ct.ayg&ng No» 16683 Bü contract belangrijke korting. Aangiile moet, slraife van verlies van alle rechten, geschieden uiterllfk driemaal vier es* twlntfg «ren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad DE VERKOOP VAN DEN SCHOUWBURG AAN DEN JANSWEG. Niet het gevolg van fiscale moeilijkheden. Kunstveiling Nieuwe Kegelbanen Tempelierstraat. DE AFBOUW DER KATHEDRALE KERK „SINT BAVO". Het ongeval in het Lunapark te Zaandam- Van het Kopje gereden. DE CORRUPTIE IN HET GASBEDRIJF. De directeur te Hulst gestraft. De gemeente Goor vlagt weer op verjaardagen van het Koninklijk Huis. Agenda 26 October. EERSTE hulp BIJ ONGELUKKEN. Het geval-Otter. Hoogheemraadschap Noord- HoIIand's Noorderkwartier. Een gewichtig jaar voor de R.K. Vrouwenbonden in Nederland. J. J. WEPER ZOON' Telegraphisch Weerbericht Storm waarschuwingscl ienst. DE NIEUWE STRAAT BIJ WESTRUST. Tegen April 1928 gereed. eene lezing met lichtbeelden over Bnreaux: NASSAULAAN 49. De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Eer kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3 58 Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr 5970. NIEUWE Advertentiën 35 ets. per regel. 1 Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elk» regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL AUe abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 001)11 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot der volge nde mtkeeringen 1 tfUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen werken door tegen ongevallen verzekerd voor een f 7M een ongeval met f 9Rf) bij verlies van een hand, f f 9EI bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van doodelijken afloop6uu, een voet of een oog; I&d, duim of wijsvinger- dl? beer of arm; M bij verlies v. ee»1 andere vingesf Het eerste religieus socialistisch congres is toch maar, naar wij aanstonds vermoed den, een leelijke knuppel in het roode hoen- derhoek geworden. Sinds die bijeenkomst immers, ging er bijna geen dag voorbij, of de socialistische pers moest nog eens over bet daar besprokene nakaarten, aan inzen ders gelegenheid geven hun hart te luchten of wel aan verbaasde en ongeruste partij- genooten een hart onder den riem steken. Gisterenavond zijn in „het Volk" al weer niet minder dan vier schrijvers over ditzelfde onderwerp aan het woord. Het nieuwe 2de Kamerlid en roode dominee v. d. Heide, verweert zich in een hoofdartikel tegen de ook door ons besproken artikelen van prof Eigeman, die het religieus-soc. congres een rammelende bijeenkomst vond en in heel de beweging een toekomst van de herleving van den liberalen staat zag. En in het „populair- wetenschappelijk bijvoegsel" van hetzelfde nummer van „het Volk'" zijn niet minder dan drie partijgenooten over dezelfde zaak aan het woord, n.m. de oud-strijder Frank van der Goes, mevrouw Gerhard-Brandon en de heer Kleerekooper, die met een naschrift het blad vol maakt. Het is voor een buitenstaander belang wekkend heel dat rumoer om de religieuze beweging in de S. D. A. P. aan te zien. Dan blijkt, dat zelfs de handige en behendige oostersche advocaat van de Nederlandsche sociaal-democratie, die, zoonoodig, binnen één uur tijds kan bewijzen, dat zwart wit en wit zwart is; dat zelfs Kleerekoper met al zijn fraai-gestyleerde welkomstartikelen en verklarende betoogen, niet in staat is ge weest de ongerustheid en verwarring weg te nemen in de rijen der S. D. A. P. gesticht door zulk een vreemd ding als een socialis tisch congres, hetwelk zich tevens religieus noemde. Het groeiend verzet tagen de pogingen, om socialisme met religie te.vereenigen, zóó, dat het socialisme zelf een religieus karakter krijgt, komt het best uit in het artikel van Frank van der Goes, die boven zijn polemiek als opschrift plaatst: „de handschoen toege worpen." Scherp doet hij uitkomen, dat tot nog toe de sociaal-democratische leiders goedmoedig hebben toegekeken, wanneer roode dominees meeliepen in de socialisti sche rijen, zoolang zij ver in de minderheid bleven, zich meer tot de arbeiders buiten de partij dan in de partij bepalend. Ziehier, hoe hij dat verder uitdrukt: Geloovige arbeiders enz. kregen van hen voortdurend te hooren dat zij, als zij waar lijk ernst wilden maken met het geloof, als zij goede geloovigen wenschten te zijn of te worden, zij dan zich rekenschap hadden te geven van de socialistische waarheden, en metterdaad voor de moderne arbeidersbewe ging moesten opkomen. Niet gezegd behoeft te worden, dat hiermee een zeer nuttig werk werd verricht. Op de eenvoudigste en natuurlijkste en tegelijk op een zeer over tuigende manier predikten onze religieuze vrienden, meer door hun voorbeeld nog dan met hun woorden, de vereenigbaarheid van socialisme en godsdienst. Zooals het altijd gaat bij de aanhangers van een godsdienstig geloof, hielden zij hun socialistische overtui ging voor de aan een opperwezen welgeval lige gemoedsgesteldheid, of njeenden zij zelfs in de maatschappelijke ontwikkeling naar het socialisme de openbaring te aanschou wen van een goddelijken wil. De omstandig heid, dat, met hetzelfde recht, politieke andersdenkenden het verzet tegen het socia lisme aldus geboden achtten als dit hen niet hinderde, behoefde het nog minder de ongeloovige socialisten te beletten de door hun geloovige kameraden gevoerde kam- pagne met hun beste wenschen te vergezel len. Met een ongeveinsd genoegen hoorden wij de socialistische predikanten, hetzij op gezette tijden in hun speciale bijeenkomsten of doorgaans in hun organen en partijverga deringen, tezamen of afzonderlijk, socialis tische strijdzangen aanheffen, welke te meer de klerikale arbeiders moesten treffen naar mate zij uiterlijk op psalmen geleken. En voor altijd is de strekking van de religieus- socialistische propaganda in dien tijd vastge legd in het welsDrekende geschrift van de nog niet vergeten brochure van onzen over ig." Part')ëenoot Bakker: „Naast het Kruis7 riep hij den buiten onze partij staande geloovigen toe planten wij „de Roode Vaan!" Zoolang hoofdzakelijk in dien trant te werk werd gegaan, kon een schrobeering nu cn dan in de „Blijde Wereld" toegediend on eigen blijdschap niet verminderen. Voor een goede zaak, wisten we, moet men iets over hebben: en wie onder de nooit zeer narde handen van die r?Öacfie somtijds als de zondebok an het atheïsme dienst moest doen, kon zich troosten met de gedachte, dat, naarmate hij klappen kreeg, de gehechtheid van zijn bestraffer aan het geloof des te tref fender moest uitkomen tegenover de gods dienstige arbeiders. Maar hierbij, weet men, is het niet geble ven. Gebruik makende van een recht, dat niemand hun zal mogen betwisten, verwis selden sedert eenigen tijd vele religieus socialisten van houding. Zeiden zij vroeger tot de geloovige proletariërs: wordt socialist - thans zeggen zij tot de socialisten: word! geloovig.... De stroom, waaraan gij weleer misschien uw naar idealisme dorstend hart hebt gelaafd, die stroom verdroogt in zijn beddingen. Maar gelukkig zijn wij er ook nog, en als een andere Mozes op het rotsge steente slaande, doen wij nieuwe bronnen voor u vloeien, wateren ditmaal zonder den grendigen bijsmaak van materialisme, de klare en levenswekkende wateren van het moderne, verlichte ProtestantismeVer enigd blijven ook voor ons de oude sym bolen, doch de stichting willen wij vernieu wen: onze en uw leuze zij voortaan: boven de Roode Vaan het Kruis! Over dc oorzaken van de aangeduide verandering te sprei er, daartoe ontbreekt in dit artikel de plaats. Maar reeds wenschen ■we over de mogelijke gevolgen een paar Woorden te zeggen. Gelijk de religieuze par tijgenooten het voeren van een stelselmatige, afzonderlijke en georganiseerde actie voor hun levensbeschouwing beseffzn als een be hoefte en beschouwen als een recht, zoo ook kunnen anderen zich geroepen en gerechtigd voelen naar dat voorbeeld op te komen voor de hunne. En om deze twee redenen geloo- ven we, dat die vraag overweging verdient. Welke wereldbeschouwing in een partij van socialistische arbeiders de overhand zal be houden, is voor ons niet onzeker. Het citaat is wat lang; maar het is 't lezen en onthouden dubbel waard. Hier is een socialist aan het woord, die gewoon is onverbloemd voor zijn overtuiging uit te komen en nóóit redenen van partij-politiek of tactiek laat gelden, wanneer het gaaf om wat hij ziet als het zuivere sociaal-demo cratische beginsel. Daarom staat hij altijd lijnrecht tegenover menschen als Kleere koper en dergelijke figuren, die met rinke lende bellen aan hun voeten en hun mond vol kwinkslagen, zoo noodig ook met zalvende tong steeds voor de tent te vinden zijn, om kijkers en koopers binnen te lokken. Van der Goes, de atheist, zegt hier scherp en juist, wat er leeft in de overgroote meer derheid van de roode partij: „Wij zoeken den hemel op aarde en achter den wereldschen horizont is er voor ons niets." Daarom verzet hij zich, zoodra de religieus-getinten een poging doen, om invloed uit te oefenen op het karakter der materialistische partij, welke in wezen anti-godsdienstig is. Nog sterker komt dit uit in het artikel van mevr. Gerhard, wier naam zoo nauw ver want is aan de Dageraad-beweging. In warm getinte zinnen en bloemrijke beeldspraak aan vaardt zij alles, wat op het religieus-soc. congres gezegd is over idealisme, dat de roode beweging moet bezielen. En zij vraagt, is er dan geen wijding in onze roode optoch ten, ja, in de redevoering van een demagoog, in dansen van de A. J. C.-ers? Maar zoodra het woord God of Schepper of eeuwigheid wordt genoemd, is haar idea lisme weg en schaamt zij zich niet de gruwe- tijkste godslasteringen uit te braken. Op het veel besproken congres hebben enkele domi nees het durven bestaan, zinnen te zeggen als deze: ,,,Het socialisme is voor ons de machtige roepstem, waarmede God deze verdwaasde wereld tot bezinning, tot zin en zinsvervulling roept." Of wel: „God is de groote centrale, die het wereldplan voedt en drijft in oorspronkelijke redelijkheid; op het oogenblik en op de wijze, zooals in den grooten opzet is bepaald.'' Zulke religieuze klanken brengen de roode dame in verwarring en zij verzoekt, om ook eens rekening te houden met menschen, die heel wat onzekerder tegenover de groote levensvragen staan, We voelen ons zoo klein, schrijft zij; we vragen ons af: wat is het doel van ons leven, wat is er na den dood, hoe was onze ge boorte? Maar tot een antwoord waarin „God of „Hem voorkomt, komen we niet en de eeuwig roepende hooren we niet. Waarom liet God de wereld in die mate verdwazen, om haar later tot bezinning te moetlh roepen? In de kapitalistische wereld is tijd geld; in 't tijdsbegrip dat zonder be gin en zonder einde is, kan tijd andere waar den hebben, maar een voorbeeld van godde lijke efficiency is het niet. Van een centrale^ door menschenhanden gemaakt, wordt geëischt, dat alle transfor mators goed werken; waarom gaat het in de goddelijke centrale zoo gebrekkig toe en waarom neemt gij er hier genoegen mee, dat maar een zoo groot mogelijk aantal zoo goed mogelijk functionneert. Men vergeve ons deze God-tergende aan halingen. Ze zijn noodig, om aan te geven, dat het oude conflict er nog altijd is in de socialistische partij, de onvereenigbaarheid van godsdienst en socialisme. Zoolang de idealisten in de geboorte van Christus maar de opkomst van het proleta riaat zien; zoolang Paschen maar de verrij- zenis is van den zelfbewusten arbeider uit de slavernij van het kapitalisme; zoolang Pinksteren maar het feest is van den rooden gloed van den opstand, mag men gerust ook in de S. D. A. P. christelijke termen gebrui ken. Maar zoodra iemand het woord God in de persoonlijke beteekenis durft noemen; wanneer gezinspeeld wordt op een schep ping en een eeuwigheid, dan moet alle religie over boord. Immers de consequentie van de christelijke leer is erkenning van zonde schuld en de wetenschap, dat al wat er onvolmaakt is in de wereld aan de zonde ge weten moet worden en niet aan den Schep per. Maar daartoe kan de socialist-in- doorsnee zich niet opwerken. Liever geeft hij dien God en dien Schepper de schuld van de ellende dezer wereld. En omdat er in een volmaakt wezen geen gebrekkigheid kan be staan, daarom is er geen God! Dat is de redeneering, welke de geldende is in de van huis uit in ongeloof aan God en in het geloof aan de macht der massa opgevoede socialis tische menigte. Zooals wij verwachtten, hqef' 1 et religieus-soc. congres dit ongodsdienstige karakter van de S. D. A. P. weer eens duide lijk aan het licht gebracht. Korten tijd zul- 1 i er idealisten met vage christelijke opvat ting heul zoeken, maar hoe meer zij getui gen, hoe duidelijker het zal worden, dat zij in verkeerd gezelschap zijn. Ware religie en socialisme, zijn onvereenigbaar. De materia listische, a-godsdienstige wereldbeschou wing, zal fn de roode partij de overhand houden. Daarin heeft Frank van der Goes gelijk. Want zoodra de godsdienst weer vat krijgt op die roode massa, is het met he-; socialisme, met den klassenstrijd, met den „hemel-op-aarde" gedaan! ZAL DE SCHOUWBURG IN GEBRUIK BLIJVEN? Omtrent de geruchten, in verband met den verkoop van den Schouwburg aan den Jansweg, deelde ons de heer R. Schönhuth mede, dat de verkoop geenszins verband houdt met fiscale moeilijkheden. Het gerucht loopt n.l. dat deze verkoop verband houdt met het onlangs gevoerde proces tegen een der heeren S-, wegens ontduiking van de accijnzen op het gedistil leerd, een proces, waarbij de Staat pen vordering op S. instelde van bijna drie ton gouds. De verkoop geschiedt, naar ons werd medegedeeld, namens de Mij. Schönhuth, te Wiesbaden, als voornaamste hypotheek houdster en staat in verband met de nieu we wet, waarbij Nederlanders, in het bui tenland vertoevende, belasting moeten be talen van bezittingen in Holland, Of de bespeling van den Schouwburg na den verkoop cngêstoord verder gaat, kon de heer Schönhuth niet mededeelen. De bedoeling zit niet voor, de tegenwoor dige directie moeilijkheden in den weg te leggen. Evenwel werd ons verzekerd, Jat, mochten de omstandigheden dit noodzake- lijk maken, van bestaande rechten zal wor den gebruik gemaakt. Waar, .zooals bekend is, de heer Kaart een contract heeft voor vijf jaren; gelooven w!i niet, dat in dit ver-- band voorloopig iets te vreezen is. In alle geval zal hedenmiddag hierover eon confe rentie plaats hebben, waarbij d» heer Kaart tegenwoordik is, Van Louis Apol vinden we in deze col lectie oude en moderne kunst een winter landschap. Van B. Arpo Zonnebloemen. Er is een klein, fijn schilderijtje van B. J. Blommers, „Pootje baden". Van de Bock is er een klein doekje „Bij het kasteel" en „Duinen bij Vogelenzang." J. Bosboom is er vertegenwoordigd met een aquarel „Winter aan het strand." Een „Stadsgezicht op Enkhuizen," van A. Eversen is van een prettigen, frisschèn toon. Onder een vijftal werken van A. J. Groene- wegen verdienen „Stal met kalf" en „Langs den Rijn" bijzondere vermelding. „Kippen voeren," van Charles Jacque is een zeer fraai paneel, prachtig parelgrijs van toon, een werk van sterk picturale conceptie. Tevens is er aanwezig: „Op zusje passen," van Mondriaan, „Beek pij Wolfhezen" en van J. v. d. Sande Backhuijsen, noemen we „Bosch". Van Cbr. Sver zijn er vier doeken: Pro veniershofje te Haarlem en De Kolk (Am sterdam), benevens het Stadsgezicht op Mechelen kunnen ons meer bekoren dan het Havengezicht (Rotterdam). Van P. G. Verfin is een prachtig werk te bewonderen: Stadsgezicht in Haarlem,. B, Viegers zien we er o.a. ook een Stadsgezicht van Den Bosch en Brugge. Er is een heel goede Weissenbruch „In den Polder", een van de late en rijpe werken van dezen meester. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de afbouw van de Kathedrale Kerk „Sim Bavo" te Haarlem, voor zoover de geloovi gen van het bisdom de daartoe noodige middelen beschikbaar stellen, thans defini tief is opgedragen aan de firma G. Metse laar Zn., aannemers te Haarlem. Een ooggetuige verhaalt nog, dat tijdens de ontploffing er niet veel volk was. Eerst dacht men, dat er een donderbus ontplofte, doch gekerm en geschreeuw gaven direct een anderen indruk. Het meest trok de aandacht de 18-jarige A. Vloon, wiens jas in brand stond en waarbij men tevergeefs trachtte de vlammen te doovén. Door de jas uit te trek ken, werd erger voorkomen. Eerst toen had men aandacht voor den 15- jarigen D. Dame. De ongelukkige trachtte zich nog eenmaal op te richten, doch direct viel hij weer, met beide handen op den buik. Een groote bloedplas deed vermoeden, dat hij er ernstig aan toe was. In bewusteloozen toestand droeg men hem een kraam binnen. De broeder van den geneeskundigen dienst legde aldaar het eerste verband, waarna de jongen naar de kliniek vervoerd werd, waar hij 10 minuten na aankomst overleed, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. Vloon, die ernstige brandwonden had op geloopen, be nevens wonden in het gezicht, door de ont ploffing vreoorzaakt, werd eveneens onder vreeselijke pijnen naar het ziekenhuis ver voerd. De snelfotograaf zelf, had een groote snijwond van den boven- tot benedenarm, terwijl den jongeman J. Jacobsen, een wenk brauw was afgeschroeid. Beiden werden in het politieposthuis verbonden. De 12-jarige H. Schoen, bekwam wonden aan hoofd, hals, knie en voet. Door zijn schoen was een stuk. blik gedrongen en dit had zijn teen verscheurd. Hij werd naar den drogist Kessel gedragen op den Zuiddijk, alwaar, de inmiddels gearriveerde dr. Pelt, het eerste verband legde. De andere slacht offers kregen wonden aan beenen en armen, allen .werden naar de kliniek gebracht. Het ongeval verwekte groote verslagen heid, vooral is de deelneming groot met de moeder van den overleden Dame, wien, vader toevallig Donderdagavond naar zee is vertrokken. De oorzaak moet zijn, dat de fotograaf vermoedelijk magnesium in het nog warm? bakje had gedaan, waardoor het uiteen spatte. Alle.s is in beslag genomen door de politie. Thans zijn 4 gewonden uit de kliniek- ontslagen. Gistermiddag heeft het parket uit Haar lem, vertegenwoordigd door een substituut officier mr. Andringa en den rechter-commis- saris, een onderzoek naar de ontploffing te Zaandam ter plaatse ingesteld, onder voor lichting van luitenant Ham van de Artillerie- Inrichtingen. Mét' bepaalde zekerheid kon de oorzaak niet worden vastgesteld. Vermoed wordt, da! hef schuifje van de ruimte, waarin'de mag nesium was geborgen, opzngeraakt is er daardoor de vlam het brandbare goedje heeft ontstoken. De wónden van den fotograaf Raaphorst, die niet te Amsterdam woont maar te Was senaar, blijken van ernstiger aard te zijn, dan aanvankelijk vermoed werd; gistermiddag heeft hij een operatie aan den afm onder gaan. Na de eerste ontsteltenis hebben zich nog drie getroffenen aangemeld, die allen min of meer gekwetst waren; het aantal gewonden bedraagt twaalf. Maandagmiddag half twee reed de 14- jarige D. J. S. uit Haarlem per rijwiel op den Hooge Duin en Daalscheweg en waagde het om van hét Kopje naar be- ned ente rijden. All spoedig' vloog hij in groote vaart over den kop. Bewusteloos werd hij bij den heer P. binnengebracht, waar Dr. Westen burg een lichte hersenschudding consta teerde Ook had hij een wonde boven het oog, welke werd verbonden, waarna hij perp olitiebrancard naar zijn woning werd overgebracht. Naar gemeld wordt, is de Hulster gas- directeur wegens overtreding van zijn amb telijke bevoegdheid gestraft met salarisver mindering en terugstelling in rang. Dit laatste deel van de straf betreft alleen een naamsverandering der functie. De directeur heeft bekend gemaakt zich aan voormelde overtreding te hebben schuldig gemaakt. De raad der gemeente Goor besloot op voorstel van wethouder Moorman, he'. Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche In" koopcombinatie half 9 uur R-K. Bevolkingsbureau 8 uur PropagaödA- club R.-K. Volksbond 9 uur. St. Josephsgezcllengebouw Jansstraat 59 Repetitie Muziekvereeniging „Utile Dub civan 8 tot 10 uur Elftalcommiss'e R-K.V. „Zwaluwen" 8 uur. Gem. Concertgebouw Olivier Koop-con~ eert 8 uur. Schouwburg Jansweg Haarlemsche Jeugdbioscoop half 3 uur Lezing Ned. Reisvereeniging 8 uur. Luxor-Thcater Bioscopvoorstelling 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstel!'"" werken door O. v-n Duffelen, Jageli'ks uitgezonderd des Zondags van 10 tot 6 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling werken P. P. Rubens. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Frenc'scus Liel 'ev/erk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek, Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 23 en var, 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken, van 25 uur en van 79 uur. Wocnsdag- "ridag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1- Zondags en Woensdags van S10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes. die bier geen thuis hebben. K-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Sniedestr. ^3. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 35 Uur, 's avonds van half 8,half 9 uur. s Zaterdags alleen van half 10—12 uur. K. Reclasseerlngsvereeriging, afd"cPnp' Haarlem. Eiken Donderdagavond half z* vergadering in het gebouw der Sint- 'ncentiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. H.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Me's- 'es- Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle ^erkende dames. Alle werkdagen van v-m. 10—12 uur, des middags van 2—4 Uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdagavond Tel 11671. S'- Elisabeth's Vereemging. Janssfraat 49 Aanvragen om versterkende middelen v°°r arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 1—2 uur. Qt ^raa!r,verp!egirg van de Derde Orde Eparciscus, Aanvr.-gen ook voor met-leden van Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh. Gd. Oude Gracht 74. Dinsdag van 2—3 uur. Zuster Toeset, Raitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdag van 2—3 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp Donderdags van 23 uur. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. ^UAUUSAUAUi 'WWV f VTfTrfTVVfVWVU Sinds eenige dagen wordt Haarlem ont haald op een weerzinwekkende demonstra tie van den bekenden Otter. Dit heer houdt er een eigenaardige me thode op na om te protesteeren tegen wat hij maatschappelijke misstanden noemt. Na dat 4angen tijd de winkeliers de dupe ziin geworden van zijn practijken, zoekt hij nu zijh kracht in het bezorgen van overlast aan de gemeenschap. Een der ergerlijkste staaltjes daarvan is wel het geval, dat hij een matras vóór de woning van den wet houder van Openbare Werken deponeerde, waarop ziin vrouw zich in nachtgewaad zoogenaamd te slapen legde. Een ieder zijn meug, zou de boer zeg gen, maar het pleit in alle geval voor het beschavingspeil van dc Haarlemsche bevol king, dat tegen deze abnormaliteit alge meen protest komt. Ook uit den kring van zijn 'geestverwanten. Jn de neutrale dagbla den van Haarlem kwam gisterenavond zelfs een ingezonden stuk voor van den voorzit ter van het Werkloozen Agitatie-Comité, waarin deze de demonstraties van Otter hekelt, omdat zij de grenzen der welvoeg lijkheid overschrijden en 0. de gezondheid van zijn vrouw en kinderen op een, onver antwoordelijke en misdadige wijze in ge vaar brengt. Indien O. gehoopt heeft nu zijn tot op zekere hoogte terroristisch optreden eenig voordeel te behalen, moet het hem lang zamerhand wel duidelijk worden, dat hij zijn deel al lang voorbij geschoten is en aan de zaak der werkloozen in het bijzon der groot nadeel heeft toegebracht. Hij ielf ontkomt niet aan de algemecne afkeu- king van het publiek. Rest de vraag of de politie O. zijn gang moet laten gaan. Dc politie staat machteloos tegenover dit onmaatschappelijk optreden om de een voudige reden, dat geen enkele bepaling van de po'itie-verordening in een dergelijk optreden heeft voorzien. En zooals1 nu blijkt, terecht, want door zulk optreden stelt O. zich zelf buiten een geordende samenleving. Maar als dit juist fs, dan vragen wij ons ook af hoe de houding te qualificeeren is van dagbladen, die in geuren en kleuren het doen en laten van deze clowns in hun kr.anten publiceerfin. De journalistiek is verplicht de goede verhoudingen in onze samenleving te ondersteunen en zich te keeren tegen elke sabotage daarvan. En nu kunnen journalisten van bepaald» wereld beschouwing wel eens verschillen van mee ning over de vraag: wat toelaatbaar is en wat niet, maar dit optreden gaat over de schreef van het toelaatbare. Zich dan te laten misbruiken als knietjes cm die abno- Tialiteiten in woord en beeld wereldkundig te maken gaat beneden de waardigheid van een redactie. Het eenige, wat O, steunt in zijn erger lijk optreden, is zijn verlangen om bespro ken te worden; zijn zucht om branie te zijn. Wordt hij doodgezwegen, dan zou hem de lust om zich te kijk te stellen spoedig vergaan. En het is werkelijk provinciale journa listiek van slecht allooi aan die gevallen te veel aandacht te schenken en daardoor on maatschappelijke wezens in hun onmaat schappelijkheid te stijven. vroeger genomen besluit, om niet te vlag gen op verjaardagen van het Komnlriiik Huis, weer in te trekken. Alleen de drie soc.-democratische raadsleden J. H. Bos winkel, A. J. Gies en H. Boswinkel stem den hiertegen, terwijl de groep van drie onafhankelijke leden zich van medestem ming onthield. Met dezelfde stemmenverhouding werd aangenomen een voorstel van den heer Moorman, om gelden uit te trekken voor dé aanschaffing van nieuwe vlaggen. CANDIDATEN TEGENOVER DIE DER POLITIEKE PARTIJEN. In de Zaterdag te Alkmaar gehouden vergadering van kiezers voor het Hoog heemraadschap Noord-Hollands Noorder kwartier, die opkomen tegen het compro mis der politieke partijen, waarbij de ze tels voor hoofdingelanden en plaatsvervan gers op politieken grondslag worden ver deeld, is besloten, tegenover de candidaten djer politieke partijen candidaten te stellen builen de partijpolitiek om. In het district Helder werden gesteld voor hoofdingeland de heeren H. E. Eriks, bur gemeester van Petten, Jb. van der Veer, Helder A. G. A. Verstegen, Helder, D. Drum, Schoorl. Als plaatsvervangers de heeien J. Brandsma, Helder, H. Rezelman, Zijpe, J. ïmmink Barsingerhorn, K. Fran cis, Heiloo. ^??.r district Hoorn werden als hoofdingelanden gesteld de heeren: J. Hoek Spaans, Hoorn, jhr. N. v. Foreest, Heilo; mr. D. Breebaart, Callantsoog J. J. Ans, Midwoud; als plaatsvervangers de hee ren W. van Slooten, Hugowaard, W. Kooy- man, Barsingerhorn, N. Schrooder. Heilo en W. J. Karssen, Alkmaar. Tenslotte werd een permanente organisa tie gesticht met een 50-tal leden, terwijl ten bestuur werd gekozen. F.en internationaal congres te 's-Hage. Het film- en bioscoopvraagstuk bezien vau Katholiek standpunt. Het vó'gend jaar 1928 belooft zeer belangrijk te zu'len worden voor de Ne derlandsche Roorrsch-Katholieken Vrou wenorganisatie. Immers dan zal in D"" Taag het Congres der Intevnat'onale R- K Vrouwenbonden olaa s vinden, een gebeur tenis op zich zeil reeds van groote betee kenis on welke door ijverige medewerking van de Nederlandsche R. K- Vrouwen nog grooter be'eekënis zal kunnen krijgen, dan zij reeds heeft. Nader meldt men ons: In April 1928 zal gehouden worden een 'nternatibnaal congres over het film- en bioscoopvraagstuk, bezien van katholiek standpunt. Het congres zal gehouden worden gedurende en in aansluiitng met het con gres van de Internationale Unie van R. K. In zijn geboorteplaets Kerkdriel is de nagedachtenis van Mgr. Zwi'sen geëerd door de oprichting van een monument. De postvlucht NederlandIndië» Maat» rege'en voor de ontvangst van de „Pos.t- duif" op Schiphol. Heden vertrekt lui tenant Koppen naar Bagdad. De advocaat-generaal bü den Hoogen Rad, mr. van Lier, heeft in de Portugee- sche bankbiljetten-affaire geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep. Bij de nieuwe rijwielplaaties zal ecu ruimte wevden opengelaten voor naam ol merkteeken. Het volgend jaar zal te 's-Gravenhage plaa's hebben een congres van de Interna tionale Unie van R. K. Vrouwenbonden. De minister va.n Waterstaat heeft vast gesteld de klasse-indeeling der Rijkswegen volgens artikel 36 van het motor- en rij wielreglement. Het resultaat der uitgifte van schatkist- promessen en biljeiizn. 1 De corruptie in het gasbedriü: de direc teur der gasfabriek te Hulst gestraft. De stap van Parker Gilbert en het com mentaar in de Duitsche pers. De regeering van Chili heeft verscheidene vooraanstaande politici verbannen. De betrekkingen tusschen Hankau en Nanking officieel Verbroken. De gemeente Goor vlagt weer op ver jaardagen van het Koninklijk Huis, Bij een brand in de bioscoop te Tam- merfors (Finland) zijn een en twintig perso nen om het leven gekomen. Nieuwe inval van Komitadji's op Joego Slavisch grondgebied. De markies van Cambridge, broeder van Koningin Mary van Engeland, overleden. W Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstand, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.21. OPGAVE VAN OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Hoogste barometerstand 769.7 m.m. ie München. Laagste barometerstand 739.3 m.m. te Lerwick, Verwachting: Meest matige tot krachtigen, Z. tot Z W. wind, betrokken, of zwaar be wolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tem peratuur. Geseind hedenmorgen te 7.55 uur van de Bilt aan alle posten: Weest op uw hoede. Vrouwenbonden, dat in die maand in hotel De Wi te Brug in Den Haag plaats vindt. Er heeft zich hier te lande een comité van initiatief gevormd, hetwelk zoo mogelijk en zoo noodig nog zal worden uitgebreid met op dit gebied vooraanstaande personen uit binnen- en buitenland. Het secretariaat van genoemd comité is gevestigd te Rotterdam, R. Rottekade 63. Omstreeks Januari van het volgend jaar zal de villa „Westrust' gesloopt worden. Tegen 1 April 1928 zal de nieuwe straat, die de verbinding tusschen Kleine Houtweg en Spaarne zal vormen, gereed zijn. Met den bouw van 20 woningen in dezen nieuwen hoofdverkeersweg is men begonnen; deze kunnen eveneens omstreeks April betrok ken worden Ter hoogte van het Voorhelmplein zijn eenige -huizen, waarvan het verdwijnen noo dig is yoor het doortrekken der straat, nog in particulier bezit. In de toekomst zal de nieuwe straat een onderdeel vormen van de verbinding tusschen Kleine Houtweg en Am- sterdamschestraatweg. Daartoe is o.a. noo dig een brug over het Spaarne ter hoogte van de Rustenburgeriaan. Wanneer met den bouw hiervan zal worden begonnen, is nog geheel onbekend. Donderdagavond a.s„ houdt te 81/i u. in den Jansweg-Schouwburg, de heer Introducties a fl.— verkrijgbaar aan den schouwburg, iederen dag van 10-4 uur. Plaatsbespreking gewenscht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1