Binnenlandsch Nieuws, i STAT EN-GEN ER A AL. Eerste Kamer. Tweede Kamer. HET SPOORWEGONGELUK BIJ VOORSCHOTEN. Een onderscheiding voor prinses Ri. De afdeeling Amsterdam van „St. Michaël" officieel ontbonden. DE STAATSBEGROOTING 1 92 8. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag is verschenen. Tot bestrijding van den woeker. De directeur der Utrechtsche gasfabriek. Wat de vermoedelijke oorzaak was. Een ooggetuige verhaalt. Het stadsvuil naar den akker. De Marine. Zal de Maasbrug te Maastricht toch verdwijnen? LUCHTVERKEER. De postvlucht Nederland-Indië. Het luchtverkeer in Duitschland tijdens den winter. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. vet lh )2lSe' De agenda voor de openbare vergadering Ier Eerste Kamer op a.s. Woensdagavond renreld alleen: Beëediging van den be- iremden commies-griffier, j Donderdag 3 November gaat de Kamer n de afdeelingen, teneinde verschillende wetsontwerpen te onderzoeken, waaronder lie betreffende instelling van een Dept. an Defensie, de Robaver, instelling van en postraad, de wijziging van de wet voor ;et reservepeirsoneel der landmacht en de vereenkomst met dc N. V. Kon. Mij. „De ichelde". Or.der voorzitterschap van jhr. mr. Ch. {uys de Beerenbrouck vergaderde gisteren Ie Tweede Kamer der Staten-Generaal. Allereerst was aan de orde de stemming >ver de motie-L. de Visser, omtrent hei reffen van maatregelen tot directe invrij- icidslelling van de in hechtenis genomen cdische studenten. Avorens tot stemming werd overgegaan, leide de heer CRAMER (S.D.j, dat zijn fvac- ie, ofschoon niet in *ille opzichten zich net de motie vereenigende en zich los hakende van de toelichting, toch daarvoor i-al stemmen, omdat zii wenscht te protes- eeren tegen de vasthouding der studenten. De motie werd verwerpen met 59 tegen !2 stemmen. Vcor: de sociaal-democraten :r, de heer L. de Visser (C.P.). Vervolgens worden enkele kleinere Wetsontwerpen aangenomen, waarna aan de orde is het wetsontwerp, houdende bepaling tot instelling van een openbaar onderzoek omtrent rampen en ongevallen, overkomen aan Nederlandsche oorlogsvaartuigen. De heer *NOTTEBELT (V. B.) heeft ernstig bezwaar tegen hét ontwerp. Spreker zal een amendement voorstellen, om hij een aanvaring met 'n koopvaardijschip den Raad voor de Scheepvaart zijn gewone functie te 'doen verrichten. Voor .speciale marine aangelegenheden is een commissie ad hoe voldoende. De heer BRAUTIGAM (S. D. A. P.) consta teert dat de loodsvaartuiken buiten het ontwerp zijn gebleven-, dat de marineraad dus overbodig is ten opzichte van onge vallen. aan loodsvaartuigen overkomen. In zijn antwoord zegt de MINISTER VAN OORLOG EN VAN MARINE q. i„ de heer LAMBOOY, dat de regeering meende tege moet te komen aan een algemeenen wensch, om een wettelijke regeling te geven aan het onderzoek naar deze ongevallen, In het voorloopig verslag wercNo'it ontwerp, dan ook „algemeen toegejuicht". Van dit juichen is echter in de discussies niets gebleken. Een commissie ad hoe zal geen redding kunnen brengen, zooals de heer Knottenbelt dat verwacht, want die commissie zal dan ook moeten bestaan uit marine-autoriteiten. Vervolgens wordt gerepliceerd door de heeren KNOTTENBELT en BRAUTIGAM. De heer OUD (V. D.j wijst er op, dat het feit, dat de Raad voor de Scheepvaart de kwestie van de ramp bij Terschelling niet onderzocht, niet aan de redactie van de Wet lag, m-Mr aan de houding der«-scheep- vaartinspectie. De heer J. C. VAN DIJK (A. R.) ver dedigt het ontwerp Na repliek van den MINISTER, worden de algemeene beschouwingen gesloten. Bij art. 27 stelt de heer KNOTTEBELT een amendement voor om dit artikel zoo danig te lezen, dat bij rampen, waarbij een marine- en een handelsvaartuig betrokken zijn, de competentie van den Raad voor de Scheepvaart behouden blijft. Na bespreking wözigt spr, echter zijn •mehdement zoodanig, dat de Schepenwei van toepassing blijft onverminderd de be voegdheden van den Marineraad. hem bij deze wet toegekend. Hierna wordt het amendement-Knotten belt verwerpen met 4536 stemmen. Tegen de rechterzijde. Het wetsontwerp wordt rangenomen met 4535 stemmen. Tegen de Vrijheidsbond, soc.-dem., vriiz. detn.. staatkundig gerefor meerden en .de heer De Visser (C.P.) Vervolgens is aan de orde het wetsont werp tot wiiziging en aanvulling van de Provinciale Wet. De heer v. d. WAERDEN (S.D.A.P.) be toogt, dat de grondslagen van de Prov. Wet wel deugdelijk moeten zijn, daar de veranderingen, in de wet aangebracht, zoo weinige zijn. In zijn antwoord zegt'de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer KAN, dankbaar te zijn over de instem ming met het wetsontwerp en betoogt, dat de kwestie van het iiiterpellatierecht der Prov. Staten een zuivere, rein staatsrech telijke kwestie is. Bij artikel I juicht mei. \VESTERMAN (V.B) de verruiming der benoembaarheid van de vrouw neergelegd in art. 37, toe. Mevr. BAKKER—NORT (V.D.) sluit zich hierbij aan. Echter merkt de heer BF.UMER fA.R.) op, dat de wijziging van dit artikel hem zeer heeft gehinderd. Het heeft hem getroffen, dat tegelijkertijd de vrouw en een failliet benoembaar worden, hetgeen hem niet bui tengewoon fijngevoelig voorkomt, doch het geen voor spr. nog geen aanleiding zou kunnen zijn er tegen te ziin. Er is echter een andere reden. Het artikel is in strijd jr.et de considerans, omdat in het geheel de wenschelijkheid nief is gebleken van de benoembaarheid v.an een vrouw of een fan- liet tot griffier. De verdediging met het argument, dat eenzelfde bepaling in een andere wet voorkomt, acht spr. niet sterk; men kan een slecht' artikel niet goed pra ten met verwijzing naar een ander slecht artikel, zelfs als dat afkomstig is van eer. Minister, die den voorzitter niet onbekend is 'fgelachl. Mej. MEIJER (R.K.) is van meening, dat de kwestie der benoembaarheid van de vrouw principieel beslist is; daarop kan men niet terugkomen en spr. juicht de uitbreiding der benoembaarheid dan ook toe. Het noemen van vrouwen en faillieten in één verband door den heer Beumer noemt spr. gezocht. Mej. KATZ (CH.) betreurt het, dat de heer Bepfner dergelijke ernstige zaken be lachelijk maakt. In zijn antwoord merkt de minister pp, dat wat de leidende functie van den griffier be- tretf, Thorbecke den griffier gelijk heelt gesteld met een commies aan een departe ment, Sinds iiorbecke is er veel veranderd maar er is toch geen aanleïdmv de betrek king nu zoo hoog op te hemelen, dat een vrouw haar met zoti kunnen vervullen. Vervolgens wordt de stemming op heder bepaald bij den aaovatlg der vergadering waarna de vergadering lot des avonds 8 uur geschorst wordt. In de avondvergadering zijn aan de orde ide volgende wetsontwerpen: t. Machtiging tt>\ het sluiten van over eenkomsten met de Ncd. Kol. Petroleum Mij- betreffende de opsporing en ontginning van aardolie enz. in twee terreinen in de resi dentie Palembang, een terrein in de residen- tiën Rembang en Semarang en een terrein in de residentie Madoera. 2. Wijziging van de wet betreffende de op richting van de Ned. Ind. Aardolie Mij.; na dere verhooging van het le hoofdstuk van de begrooting van Neu. Mndië voor 1927; wij ziging van het le hoofdstuk der middelen van de begrooting van Ned. Indië voor 1927. 3. Machtiging tot het sluiten van een over eenkomst met de te Semarang gevestigde N.V. Biting Petroleum Mij. betreffende de opsporing en ontginning van aardolie enz. in een terrein in de residentiën Semarang en Kedoe en een terrein in de residentie Se marang. Naar aanleiding van het ontwerp sub le, bepleit de heer CRAMER (S.D.) staatsex ploitatie, waarbij spr. er op wijst,, da t't Land voor ontwikkeling ernorme schatten noodig heeft welke niet alle uil belastingen kun nen worden gevonden. De mogelijkheid van staatsexploitatie acht spr. geenszins uitgesloten en de mogelijkheid daarvan is nooit deugdelijk aangetoond. Spr. deelt de meening van den Volksraad volkomen, dat geen beslissing kan worden genomen, voordat men door een vanwege de regeering ingesteld onderzoek beter op dc hoogte is gebracht van de verwachtingen van deze terreinen. Spr. raadt de Kamer aan het voorbeeld van den Volksraad in deze te volgen. Vervolgens merkt de heer DROOGLEE- VER FORTUYN (V.B.) op,^ dat men uit de woorden van den heer Cramer den in druk zou krijgen dat de schatten, waarom het hier gaat, niet in den bodem zaten, maar er boven op lagen. Spr. is van raeening, dat het thans niet gaat over den strijd tusschen voor- en tegen standers van staatexploitatie, doch hij is van oordeel, dat elk geval op zichzelf moet wor den beschouwd, De heer VAN RIJCKEVORSEL (R.K.) zegt niet te willen ontkennen, dat staatsexploi tatie mogelijk is, maar spr. is van meening, dat bemoeiingen van de Indische regeering reeds zoo ingewikkeld zijn, dat het onge- wenscht zou zijn, dat zij zich ook nog in het wespennest van staatsexploitatie van olie- terreinen zou steken. Spr. pleit voor aanneming van het wets ontwerp. Ook de heer van Boetzelaer (C.H.) meent dat de thans aanhangige ontwerpen zonder meer moeten worden aangenomen. Eveneens kan de heer Bijleveld (A.R.) er zich geheel mee vereenigen. De heer JOEKES (V.D.) is van meening, dat exploitatie van de verschillende bron nen in hoofdzaak moet geschieden in parti culier bedrijf, maar dat er omstandigheden kunnen zijn, welke er toe kunnen leiden, dat de Overheid zelf de exploitatie ter hand neemt. Evenwel zal spr. niet tegenstemmen. In zijn antwoord zegt de Minister van Ko loniën, de heer KONIGSBERGER, van mee ning te zijn, dat met de ontginning van de rijkdommen in den Idischen bodem meer haast moet worden gemaakt dan tot dusver het geval is geweest en dit geldt vooral ten aanzien van de olie. Het doode kapitaal, dat aa olie nog in den bodem zit, moet zoo spoedig mogelijk productief worden ge maakt. Ook is het gevaar niet denkbeeldig, Jat kunstmatige productie de winning van aardolie op den duur overbodig zal maketi. Na repliek wordt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenojmen. De heer Cramer verklaart zich tegen het wetsontwerp. Bij het wetsontwerp sub. 2 verklaart de heer van der Waerden (S.D.) zich legen aanneming, Ve-volgens merkt de heer Van Rijcke- vorsel (R.K.) op, dat de Aroe-terrcinen ge heel omringd zijn door terreinen van de Balaafsche, zoodat deze terreinen alleszins er voor iri aanmerking komen, om in het bed-ijl der NJ.A.M, te worden ingebracht. Wat de Boenjoeterreinen betreft, zegt spr., dat, nadat een millioen voor de explo- tatie was besteed, nog geen olie was aan getroffen, en dat het besteden van nog meer geld daarvoor zuiver speculatie zou ziin geweest. Ook voor deze terreinen was inbreng in de N. I. A. M. de aangewezen weg, te meer waar niet alleen kan worden vol staan met de te winnen zware stookolie, doch tevens deze olie tot lichte producten zal moeten worden omgewerkt. De heer CRAMER (S. D.) vraagt den mi nister om aan den Gouv.-Gen. te verzoe ken, aan den heer de Jong, directeur van den opsporingsdienst, op te dragen, een ernstig onderzoek in te stellen naar alles wat van en over dc N. I. A. M. is gezegd. In zijn antwoord ontkent de minister, dat dit ontwerp zou praejudicieeren op de vraag, of er nog wel ooit Staatsexploitatie zal komen, terwijl spr. niet de vrees van den heer v. d. Waerden deelt, dat de N. I. A. M. deze terreinen als reserve-terreinen zal bestemmen. Na hetgeen spr. reeds over de gestie van de N. L A. M. heeft medegedeeld, beslaat er voor hem geen aanleiding meer om nog een onderzoek te laten instellen. Over de ontwerpen zal heden worden ge stemd. Het ontwerp sub 3e wordt z. h. s. aan genomen. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. zijn, dit mag niet leiden tot de opvatting als zou tot dusver weinig of niets bereikt zijn. Belastingverlaging. De minister betoogt dat hi), nu dit jaar op den gewonen dienst een nieuwe belas tingverlaging mogelijk werd, mocht ver wachten in den geest ook van de Kamer te handelen, door vóór alles de inkomsten belasting daarvoor in aanmerking te bren gen, Deze belasting was immers ter zake van verlaging favoriet gebleken en niet zonder oorazak. Men bedenke, dat van de anderhalf millioen aangeslagenen in deze heffing, meer d,»,n een millioen zijn perso nen met een inkomen van minder dr.n 2000. Voorts dat de tarieven dezer belas ting behooren tot de hoogste, die in eenig land geheven «worden. Het accres der bevolking. Is men vraagt de minister van mee ning, dat onze iaarlijksch met 100.000 per sonen zich uitbreidende bevolking in de toekomst ook maar een bescheiden bestaan zal kunnen vinden, zoo er niet gespaard wordt? Voorts wiist de minister ten stelligste de opvatting af alsof besparingen, die in het buitenland rentegevend worden gemaakt voor ons volkshuishouden verloren zouden zijn. De minister besluit zijn verdediging van Je belastingverlaging met drie stellingen 1. Bovenal zij die met hem in het ac cres der bevolking een gunstig verschijnsel zien, behooren le denken, dat slechts bij een regelmatig voortgaande kapitaalvor- ing voor de toekomstige generatie in dit land een bestaan zal ziin te vinden. 2. Bovenal zij, die met den minister diep beseffen het verontrustende van oqze lang durige werkloosheid behooren te overwc- ge, dat natuurlijke, d.w.z. duurzame werk verruiming, slechls mogelijk is bij daling der productiekosten, waarvan een der voornaamste factoren is daling der publie ke lasten. 3. Bovenal zij, die vooralsnog huiverig zijn voor fiscale maatregelen jegens uitwonende Nederlanders, hebben hunnerzijds de plicht te bevorderen, dat het peil onzer publieke heffingen dale tot een dat niet te zeer af wijkt van dat van andere landen. Verhouding Rijk en gemeenten. Zonder op alle in het Voorloopig Verslag gemaakte opmerkingen thans in te gaan, waarschuwt de minister dat een regeling der iinancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, welke aan alle wenschen en verlangens volkomen bevrediging schenkt niet zal zijn te vinden. Dit is voornamelijk een gevolg van dc zeer uiteenloopend plaat selijke toestanden. In afwachting van het eerlang in tc dienen wetsontwerp gaat de minister overigens thans op de speciale onderdeden te dezer zake niet in. Ten aanzien van de keramische industrie zal binnenkort een tijdelijke maatregel worden voorgesteld. De regeering heeft kennis genomen van het haar uitgebrachte valutarapport en deelt de vrij algemeen gehuldigde meening dat de z.g. valutadumning thans voorbij is. Het onderzoek naar de dumpingsverschijn selen wordt thans nog door den Nijver- hcidsraad ingesteld. Dc regeering is het eens met die leden, die gelijke behandeling van vreemde en eigen waren bij invoer in Nederlandsch- Indië dringend geboden achten. Ambtenaarssalarissen. De meening, dat, nu de financieele toe stand verbetesd is, tot herziening van de salarisregeling van het overheidspersoneel behoort te worden overgegaan, kan de re geering niet cleclen. Uitvoerig betoogt de regeering dat de geruchtmakende verlaging van 1 Jan. 1925, die ook toen reeds zakelijk niet boven de daling van het indexcijfer uitging, boven dien nog voor drie kwart is opgevangen door de feiten van na dien datum. De regeering kan geen herziening van het salarispeil in het alge meen bevorderen. De Minister is echter voor afzonderlijke groepen be'eid een technische herziening van het Bezoldigingsbesluit ter hand te stellen met de centrale commissie voor georganiseerd overleg. H- M. de Koningin heeft prinses Ri van Korea benoemd tot cere-dame in de Huis orde van Oranje. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake Hoofdstuk I der Staatsbegrooting 1928. Met dankbaarheid heeft het Kabinet ken nis genomen van de waardeering uitgespro ken voor den arbeid van verschillende zijner leden. Het Kabinet is zich achter niet be wust eenig misbruik te hebben gemaakt van den abnormalen toestand en het kan de en- kele voorbeelden, in het voorloopig verslag genoemd allerminst als overtuigend be schouwen. i' Het kan bezwaarlijk als een misbruik mol ken van den toestand worden beschouwd, wanneer een Kabinet zich onthoudt van maatregelen, welke het op breed aangegeven gronden niet voor zijn verantwoordelijkheid kan nemen, ook al zijn deze in een motie be lichaamd. Een parlementair Kabinet zou niet anders doen. Financiën. De minister van Financiën beantwoordt de vraag, of het juist is, dat de raming der middelen in de eerste zeven maanden van 1927 reeds met 26.5 millioen overschreden is door de ontvangsten, ontkennend. Het is nog volstrekt onmogelijk te dezer zake cijfers te noemen. Ook de Minister acht den financieelen toe stand niet zoo onverdeeld rooskleurig als hij aa.n sommigen toeschijnt, teminder indien hij ekening houdt met den toenemenden, een enkele maal ook in de Kamers tot uiting ko menden drang, het tijdperk der versobering ai te sluiten. Doch al is hij met de hier aan hel woord zijnde loden van meening, dat het peil der uitgaven nog tc hoog is en dat de tot dusver bereikte bezuinigingsresultaten onvoldoende ontslag te verleenen. De politieke club ,St. Michaël" hield naar „de Tijd" verneemt, in het Corn. Broere huis te Amsterdam eene ledenvergadering, ter behandeling van het eenige punt der agenda: voorstel van het bestuur lot ont binding van de politickd club ,,St. Michaël'' te Amsterdam. Twee redenen, aldus de voorzitter de heer Bonfrer, hebben het bestuur tot het doen van het voorstel tot ontbinding der club bewogen, n.l. dat voor het overgroote I deel het doel werd bereikt, en op de twee de plaats, dat het nieuwe kiesreglement het voortbestaan der club onmogelijk maakt. De geschiedenis van het ontstaan en het werk der club nagaande, zegt spr., dat velen onder ons meenden dat het bestuur der Staatspartij en daarmede de geheele partij in de richting ging, juist tegenover gesteld aan die, die wij meenden dat moest worden gedaan. De oprichting van „St. Mi chaël" diende als een gezamenlijk verweer. Spr. wijst er nog op, dat volgens het reglement een studieclub ka(n worden ge vormd, doch deze is van geheel ander ka rakter. Spr. meent dit vooralsnog te moeten ontraden. Nadat de voorzitter de verschillende spre kers heeft beantwoord wordt het bestuurs voorstel lot ontbinding der politieke club St. Michaël" over te gaan, met algemeene stemmen aangenomen. De Armenraad heeft !ot den Minister van Justitie een adres 'gericht, waarin o. m, wordt aangedrongen op de overwe^ng om nadere wetteliike maatregelen ter bestrij ding van den woeker. Oneervol ontslag voorgesteld. Naar hel U.tr Nieuwsblad' verneemt, zal cfen Raad van Utrecht spoedig een voordracht bereiken om den directeur der gemeentelijke gasfabriek, den beer Bruin- wold Riedel, tegen 1 Nov. a.s. oneervol In verband met het gistermorgen nabij Voorschoten plaats gehad hebbend spoor wegongeluk, waarbij twee spoorwegarbei ders gedood werden, verneemt het „Hbld. nog, dat de oorzaak van het ongeval is vermoedelijk de volgende: De arbeiders waren bezig met zoogenaamde motorstam pers welke werktuigen eerst sedert kort hier in gebruik zijn, ter vervanging van hand stampers het grint op dc lijn aan te plem pen. Een .werkman, belast met het uitzicht op de lijn, moet gewaarschuwd hebben, dat de trein in aantocht was. Klaarblijkelijk heb ben de wegwerkers echter door het geraas van de motorstampers deze waarschuwing niet gehcord, evenmin als het signaal van den trein, dat door den bestuurder moet zijn gegeven. Nader wordt gemeld, dat de Iftstuurder van den trein verklaarde na afloop van het ongeval, dat toen hij zag, dat de mannen geen gevolg gaven aan de waarschuwingsig nalen, hij onmiddellijk de remmen in werking heeft gesteld, D« afstand, welke hem toen nog van de groep arbeiders scheidde, was evenwel te klein om den trein nog tijdig tot stilstaan te kunnen brengen. De bouwkundige van de Nederlandsche Spoorwegen deelde ons mede. dat hij op het noodlottige oogenblik op slechts enkele meters van de getroffen arbeiders verwij derd stond. Hij bevestigde, dat de arbeiders de signalen van den wagenvoerder van den trein, noch die van den man, die gewapend niet een roode vlag en een trompet ter be veiliging van de arbeiders langs de lijn op uitkijk van komende treinen stond, kunnen hebben gehoord. Op hel noodlottige oogen blik hebben zij niet het minste vermoeden gehad van het onheil, dat hen wachtte. Men heeft op het laatste oogenblik, toen bleek, dat zij de signalen niet gehoord hadden, nog getracht door het werpen van stesnen in hun richting de arbeiders te behoeden voor het ongeluk, dat volgen moest. Alles echter tevergeefs. Een der spoorwegarbeiders, Kruising», werd zoo licht gewond, dat hij niet van de plaats behoefde le worden vervoerd. De man was evenals de anderen, die van het ongeluk getuigen waren geweest, zeer onder den indruk. De overleden arbeider Narsveld, was eerst sedert, den vorigen dag bij de spoorwegen op het werk nabij Voorschoten in dienst gekomen. Nog had het „Hbld." een kort onderhoud met een jongen uit Voorschoten, die als loop jongen in dienst is van de firma, die op zich genomen had benzine te leveren voor de mctcien. Juist op het oogenblik, dat het ongeluk geschiedde, kwam hij met een juk mei benzinebussen aanloopen, Flij beeft het ongeluk dus zien gebeuren en verklaarde, dat het een afschuwelijk oogenblik was, toen de arbeiders, die rustig over den stopmotor gebukt slouden, eensklaps door den trein werden gegrepen en twee hunner, na een aantal meters te zijn madegesleurd, totaal verminkt eronder vandaan werden gehaald. De bouwkundige van de Nederlandsche Spoorwegen verklaarde later nog met nadruk, dat de meeste menschen en ook de overleden Wierstra weliswaar losse- arbei ders waren, maar dat zij toch voor het over groote meerendeel reeds acht maanden aan de lijn werkten en dus geacht mochten wor den volkomen vertrouwd te zijn met de ge varen, die de arbeid aan den weg met zich breiM<ir Tegen de orders van den bouwkun dig, die op het oogenblik van de ramp de verantwoordelijke persoon op het terrein van het gebeurde was,, heeft men, terwijl hij zich van de plaats des onheils had verwij derd, óm telefonisch contact met Den Haag te krijgen, de heide dooden in den trein 1013 geplaatst en hen naar D'en Haag vervoerd. De fluitsignalen Eenigen tijd geleden was er namens de werklieden, bij de directie der Ned. Spoor wegen er op aangedrongen, om de fluitsigna len der electrische treinen, sterker te maken. De directie zou toen geantwoord hebben, dat na onderzoek bleek, dat dit niet noodig was. In verband met een en ander had de „Tel." gisteren een onderhout!- niet Mr. H. van Maanen, lid der directie van de Ned. Spoorwegen. Deze deelde desgevraagd mede, dat het hem niet bekend is, dat indertijd van de zijde der spoorwegarbeiders een verzoek zou zijn ingekomen om de signalen van de electrische treinen te versterken, wijl deze bij harden wind en slorm door de wegwerkers niet vol doende zouden kunnen worden gehoord. Hr achtte het evenwel mogelijk, dat een derge- l.jk verzoek zou z.hn gedaan, doch wist dit niet met zekerheid, zoodat hij op de vraag noch bevestigend noch ontkennend kon ant woorden. De directie wordt met zooveel ver zoeken overstelpt, dat er, zoo zeide de heer van Maanen, geen oog op is te houden, - Ir. Hoekstra, chef der electrische tractie, deelde nog mede, dat ook hij zich een der gelijk verzoek niet kon herinneren. Wel weet hij, dat indertijd proeven zijn genomen met de signalen der electrische treinen en dat deze alleszins "voldoende werden bevonden Prof. ir. I ranco, hoofdingehieur voor de electrificatic der spoorwegen, was ook van oordeel, dat de- signalen voldoende zijn. Ir. Maas Geesteranus, chef van den Dienst van Weg en werken, mepnde, dat het onge luk te wijten was aan de arbeiders zeil. Volgens hem waren zij gewaarschuwd, dat er een trein in aantocht was. Zij zcuden echter van oordeel geweest zijn, dat zij nog wel even konden doorwerken, Er werd niet vol doende rekening gehouden met de snelhied van den naderenden electrischen trein en daaraan was, volgens dezen zegsman, het betreurenswaardig ongeval te wijten. Ti- prof ageer ing van de oplossing der kwestie van de vuilverwijdering der groote steden naar het land voor de ontginning van woeste gronden heeft de „Mijvo", maat schappij t°l ontginning van woeste gronden een goed verzorgd album uitgegeven over de ontginningen te Brecht met het vuil van de stad Antwerpen. Het vraagstuk der vuilverwijdering is voor alle gemeenten, in 't bijzonder voor de grocte steden van veel gewicht, waarvan de urgentie ook telkens weer blijkt uit de daar voor in het leven geroepen commissies en de uitgebrachte rapporten. Daarnaast is ock het werk der landont- ginning een zaak van grocte economische en nationale beteekenis. Deze beide, vuilver wijdering en landontginningen worden thans in bovengenoemd album als een gelukkige combinatie gedemonstreerd. Het_ album bevat verder een korte inlei ding van het bestuur, der Mijvo over de maatschappelijke en sociale beteekenis van de toepassing van stadsvuil voor land-ont ginning, een belangstellend en aanmoedigend schrijven van den oud-minister-presidenl en voorzitter der Tweede Kamer^ jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en verder eenige be schouwingen over vuilverwijdering van Aug. Verschuren, algemeen bestuurder van den Antwerpschen Reinigingsdienst, van den di recteur der Gemeemtereiniging te Gronin gen, van ir. J. Hudig, directeur van de af deeling voor cultuur op zand- en veengron den, van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen en van ir. van Lint, directeur van de Gemeentelijke Reinigingsdienst te Brussel. De heer Verschuren uit Antwerpen, schrijlt o.a. over ontginning met stadsvuil het vol gende; „Zulke ontginning zal ongetwijfeld winst gevend zijn, als het handwerk zooveel mo gelijk vermeden wordt en mechanische mid delen aangewend en dat daarbij, van eerst af, een goede keus van de te winnen voort brengselen gedaan worde. Ook dient de vervoerwijze goed overwogen te worden en het is zeker, dat bij gunstige vaartgelegen heid het vervoer met schip te verkiezen is ter wille der mindere kosten." Ten slotte zij vermeld, dat het fraaie al bum geheel Nederlandsch fabrikaat is. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer op de begrooting Het Voorloopig Verslag over het hoofd stuk Marine der Staatsbegrooting is ver schenen Sommige leden hadden den indruk, dat de Minister niet voldoende doordrongen is van de noodzakelijkheid om onze marine zoo danig in stand te houden en uit te rusten, dat zij de gewichtige taak, die voor de ver dediging van Nederland cn de overzeesche gewesten op haar kan komen te rusten, naar behooren kan vervullen. De bezwaren dezer leden richtten zich voornamelijk tegen het beleid van den Mi nister ten aanzien van het materiaal. Hier treedt een zoo groote beperking aan den dag, dat voor de behoorlijke instandhouding der vloot niet meer voldoende wordt ge zorgd. Het heeft, zoo merkten eenige leden op, bijna den schijn alsof een geleidelijke liquidatie der marine wordt beoogd. Wat op deze begreoting voor nieuwen aanbouw wordt aangevraagd, is zelfs niet voldoende voor de instandhouding der vloot volgens het besnoeide plan. Gevraagd werd, hoe de Minister zich de formaties der vloot in Indië in 1930 gedacht heeft. Het vervallen van de watervliegtuigen uit de formatie hier te lande werd bedenkelijk geacht, aigezien van de bezwaren van krijgs kundigen aard. Onder deze omstandigheden behoeft het niet te verwonderen, dat ook deze vliegdienst een ernstig beeld van ver- waarloózing oplevert. Verscheidene andere leden konden zich met de critiek niet vereenigen. Andere leden waren van oordeel, dat het beleid van dézen Minister meer waardeering verdient. ..Deze Minister beseft terecht, dat met het oog op de sociale nooden de defensie-uit gaven tot het strikt noodzakelijke moeten beperkt worden, omdat anders de draag kracht van ons land zou overschreden wor den. Aan den anderen kant is van een weer loos maken van Nederland in maritie opzicht geen sprake Andere leden zagen voor kleine staten in de onderzeeboot een mach tig verdedigingswapen tegen de groote ge vechtsschepen. f Waterstaat heeft ernstige bezwaren tegen het plan-Konijnenburg, In den laatsten tijd bestond1 er een zeer gegronde hoop, dat de regeering met voor stellen zou komen lot behoud van de oude Maasbrug te Maastricht, door uitvoering van wat men noemt het plan-Konijnenburg, die.daarfoe zooals destijds reecfs gemeld is uit Egypte tijdelijk naar ons land was teruggekeerd. Het plan-Konijnenburg vertoont veel overeenkomst met de oplossing, reeds in 1928 in ons blad bepleit. Thans verneemt de „Msb." dat er van Waterstaatszijde weer ernstige bezwaren worden gemaakt tegen de voorgestelde oplossing en dat het gevaar groot is, dat, hoe groot de kans ook was op behoud van dit oude monument, het toch nog zal verdwijnen. In het voorloopig verslag van de be grooting van Waterstaat wordt, naar de Maasbrug en de redenen van de zoo plotseling veranderde zienswijze geinlor- meer, zoodat verwacht mag worden, dat de Memorie van Antwoord in den loop van de maand November wel het antwoord en daarmedp de oplossing van de Maas brug-kwestie zal brengen. op het einde va«j den Winter zal het ver keer geheel normaal zijn, daar dan de afstand BerlijnHannover 's nachts zal worden afgelegd. Geleidelijk zal het nachtelijk ltechtver- keer op alle lijnen worden ingevoerd. Tot nu toe geschiedde dit niet, daar aan de organisatie van dit verkeer zeer hooge on kosten verbonden zijn. Een probleem is het vliegen bij nacht echter niet meer. Een moeilijkheid, die echter nog moeten wor den overwonnen, levert echter wel het vliegen bij nevel op. De noodige toestel len om veilige tocht bij nevel te waarbor gen zijn echter reeds uitgevonden en all® groote vliegtuigen der „Lufthansa" hebben draadlooze telephcnie en telegraphie aan boord. Met behulp van deze en van an dere inrichtingen zal ook in geval van nevel het doel kunnen worden bereikt, al hoewel wellicht met eenige vertraging. Tijdens den aanstaanden winter zullen vrijwel alle Europeesche hoofdsteden per vliegtuig kunnen worden bereikt. Het luchtverkeer naar Moskou wordt op 31 October a.s. gestaakt. Van beteekenis is zeker ook, dat de vliegtuigen gedurende de wintermaanden goed verwarmd zullen zijn, terwijl, tevens dc lucht geregeld zal wor den verlrischl, Minister Lambooy bij de ontvangst van Luitenant Koppen. Naar gemeld wordt, is de minister van oorlog, de heer Lambooy, voornemens tegenwoordig te zijn bij de terugkomst op Schiphol van de Indië-vliegers, luitenant Koppen en zijn metgezellen. Het luchtverkeer heeft zich sinds het begin van 1927 in Duitschland buiten gewoon snel ontwikkeld. Voor het eerst sinds het bestaan van een normaal verkeer, werden meer dan honderdduizend reizigers vervoerd. Het spreekt van zelf, dat het verkeer het drukst was in de Zomermaanden, maar de directie der Lufthansa verwacht, ock voor den winter, een groote belang stelling van den kant van het publiek. Dit blijkt reeds duidelijk hieruit, dat de wiuter- dienstregeling, die sinds enkele dagen in werking is getreden, zich slechts in zeer geringe mate un dc zomer-dlenstregeling onderscheidt. In den Zomer van 1926 bestonden 47 luchtlijnen met een totale lengte van 20.408 K.M., inaar in den \Xin- van 1926-1927, was het verkeer beperkt tot op een totale lengte van slechts 8152 K.M. of 39,9 pel. van het zomerverkeer. In den afgeloopen Zomer werd over onge veer 80 luchtlijnen gevlogen, die een to tale lengte van 26,290 K.M. hadden en in den aanstaanden Winter zal in bet normale verkeer een totale afstand van 12,000 K.M. worder, afgelegd. Het winterverkeer is dus, vergeleken bij liet vorige jaar, gestegen van 39 9 op 45,7 pet. sen het zomevverket: Daar het nachtverkeer om redenen van technischen aard tot nu toe uitsluitend be perkt bleef' op de lün BerlijnKönigsberg en de dagen in den Winter korter zijn dan in den Zomer, moest het luchtverkeer over dag wel worden beperkt. Er is voor een geleidelüke inkrimping van den dienst ge- zorgd, die dus in het midden van den Win ter tusschen 17 November en 5 Februari, het meest beperkt zal zijn. De internatio nale verbindingen blijven bestaan. Dit> geldt in het bijzonder vcor de luchtlijnen naar Parijs en Londen. Terwijl men vroeger de reis te Keulen resp. te Amsterdam moest onderbreken om te overnachten, zal men dit thans uitsluitend in het hartje van den Winter moeten doen, In het begin en Neptunus is vertoornd over Oceaanvluchtea. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AALSUM 35 io North Sydney gep., Rott. n. Montreal» ALBLASSERDAM 26/10 v. Libau n. Riga. ALDEBAR...N 25/10 v. Quebec n. Rotterdam. BELLATRIX 27/10 Kinnard Head gep., Rott. n. Montreal» CAL ANDPLEIN 5/10 v. Quebec n. Rotterdam. EEM 37 To Holtenau gep-, Rott. n. Frederikshaven, ÏCELBERBERGEN 25/10 Scilly gep., Montreal n. Anna* LEERSUM 25/10 Honningsvaag gep. v. Kirkeness n. Rotterdam. LEEUWERIK, m.s. 20/10 v. Degerhamn n. Stockholm. MEUSE, m.b. 25/10 v. Rott. te Rcuaan. OOTMARSUM pass. 25/10 North Sydney> Rott. n. Mon- trela treal. STAD ZWOLLE 26/10 v. Somas n. Amst., zal waarschijn lijk Sundsvall aandoen voor reparatie. SULTAN V. LANGKAT 26/10 Constantinopel gep», Vlissingen n. Batoum. VECHT 26'10 Brunsbüttel gep., Trangsund n. T VECHT 26/10 Brunsbüttel gep., Trangsund n. Rotterdam TRITO 26/10 v. Dublin te Belfast. WIERINGEN 26/10 v. Barry teB. Avres. WINTERSWIJK 26 To v. Emden te Montreal. IJSSEL 26,10 Brunsbüttel gep., Kemi n. Rotterdam. ZAAN 27/10 Brunsbüttel gep., Skutskar n. Rott. S TO OM V A ARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BALI (thuisr.) 26,'to te Suez. MAPIA (charter) 26 10 v. Tetiuhe n. Europa, via Sabang» SALAWATI (vertr.) 26/10 te Port-Said. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AURORA, Lissabon n. Amst., pass. 26/10 Ouessant. CALYPSO (uitr.) 26/10 te Barbados. DOROS 26T0 v. Messina n. Palermo. HERCULES 26/to v. Smyrna te Samos. ILOS 2610 v. Gibraltar n. Heulva. IRIS 25 10 v. San Louis du Rhóne n. 'Algiers. JUNO 26/10 v. Malaga te Genua. MARS, Smyrna n. Amst. pass. 26/10 nam. 4 u. 30 Dun- «enes. MEDEA 27/10 v. Amst. te Zwijndrecht. MEROPE 26/10 v. Kopenhagen te Stettin. NERO 25/10 v. Amst. te Gothenburg. NOTOS 26/10 v. Oran n. Malta. PLUTO 26/10 v. Tarragona n. Valencia. VLIESTROOM 26/10 v. Hamburg n. Amst. HOLLANDAFRIKA LIJN. HEEMSKihK 26/T0 v. East London n. Durban. MELISKERK (thuisr.) 26/10 te Duinkerken. RIJPERKERK (üitr.) 26/10 te Kaapstad. SPRINGFONTEIN (uitr.) 26/10 te Beira. SUMATRA (uitr.) 24/10 Dakra gesign. HOLLANDAMERIKA LIJN. BINNENDIJK, Norfolk n. Rott., pass. 36/10 Lizard. GROOTEND1JK, Pacifickust n. Rott. 26/10 te Cristobal. MAASADAM, Rott. n. New Orleans, 26/10 te Antwerpen. VEENDAM, Rott. n. New York, pass. 26/10 v. m. Capt Race. VOLENDAM 2510 v. New York n. Brmuda. HOLLANDBRITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK (thuisr.) 27/10 v. Algiers. 'MEERKERK (uitr.) 26/10 v. Colombo. ROTTERDAMSCHB LLYOD. MODJOKERTO 25/10 v. Batavia te Soerabaya. SIANTAR (thuisr.) 26/10 te Londen. TABANAN (thuisr.) pass. 26/10 Ouessant. TOBA (uitr.) 37/10 v. Port Said. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALWAKI (thuisr.) 26/10 v. Madera. POELDIJK (uitr.) 26/10 v. Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. LAERTES 27^.10 v. Londen te Amst. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY, v. Carthagena n. Rott., pass. 26/ïO Sagres. ASSEN, 26 Oct. Paarden. Op de markt waren aange voerd 304 paarden en 6 veulens Ruinen f 225475, marriën f 250500, Enters f 125400, Veulens f 80150, Slacht- paarden f 100130. Vee. Aangevoerd: 10 Fr. schapen f 1623.50. 7 guste varkens f 50—65, 6 geiten f 8—14. 466 biggen f 58, zou ters fd.540.56 per Kg. APPINGEDAM, 26 Oct. Vee. Op de 2.g. Oude Herfst- veemarkt waren aangevoerd: 510 koeien. 130 schapen eo lammeren en 160 biggen. De handel was niet vlug. De prij zen waren als volgt: ie soort kalf- en melkkoeien f370r 395, 2e soort id. id. f 280310, 3e soort id. id. f 180220; re soort kalfvaarzen f 270295, 2e soort id. f 165185; guste vaarzen f 190234, kalveren f 70100 oude vette schapen f3541; lammeren f 18—24; biggen f 6-^9. DELFT, 27 Oct. Boter. Aangevoerd 31/8 en 4/16 vaten tc samen 660 Kg. Prijs f 2.25 a 2.40 per Kg. HALFWEG, 26 Oct. Eierenveiling Aanvoer 4000 stuks kippen- f 10.80 a 13.20, eenden- f6.95 A f 7»95- Handel vlug. GOUDA., 27 Oct. Kaas. Ter markt waren 245 partijen. Prijzen: le soort f 5356, 2e soort f 4952, rijksmerk ie soort f 56—59. 2e soort f 50—55, zware f 62. Handel matig. HOORN, 27 Oct. Kaas. Aangevoerd 15 stapels fabrieks- kaas f 48; 20 stuks boerenkaas f 50; 6 stuks fabriekscom- missie f 54 H 15 stuks boerencotrmissie f 55; totaal 45 sta pels, wegende 39.292 Kg. Handel matig. ELST, (Bet.) 26 Oct. Fruit. (Veiling V.V.O.B.) Fransche Paradijs 88|^, Fransche bellefleur 10j8 ct., Fransche, Rcinetten 913. Court Pendu 7L8, Guldeling* 8—9 zure Roodjes 1113, NotarisM?pels 1721. Lemoenappels 1619. Fransche schrijvers ro12, Beugelzoet 9V213, Nauveau Polteau 1419, Beurré Blanc 1416, Ebgïettere 51 6, Goudreinetten ie soort 1220, Bellefleur 1016, Sterappels 1321, Citroenbellefleur 1628, Present of England 1118, Groninger kroon 1213, Canada Rei- netten 10n. Oranjebergamotten 911 ct., Druiven ie soort 58, per Kg. IJMUIDEN, 26 Oct. Heden werden hier geveild de vang sten van de Britsche stoomharingdrifters YH. 479 (Young John) met f3471; YH. 360 (Pimperne( met f2887; YH- (Rose «5c Gladijs) met f 3025; L.T. 1063 (Herring Ho) m«. f 1674; LT. 451 (Fio Johnson) met f 1594; LT. 90 me* f 5615; L.T. 53 (Girl Kathleen) met f 1372; L.T. 175 (N.c Desperandum) met f 1530 en L,K. 682 (Mahi Of Thule),l met f 537 aan opbrengst. IJMUIDEN, 26 Oct. Van de treilvisscherij kwamen he den hier aan den afslag de stcomtreilers IJM. 271 (Derika XIV), met f 4288; IJM. 184 (Plutos) met f 4431 i IJM. 193 (De Hoop) met f23132; IJM. 104 (Annie) met f 2061; IJM. 65 (Urania) met f.3634; IJM. 433 (Raaf) met f 3369 aan be somming. HOOFDDORP, 27 Oct. Tarwe oude 14 16 59; tarwe nieuwe 1014; rogge 10K 11K; gerst Chevallier 1212.75; winte-gerst 11—12; zomergerst haver 10.5911)4: witte duiveboonen 14—16; paardeboonen 12)413.59; bruine boonen 2328; groene erwten 1927)4; schokkers 3237; vale erwten 2630; karwei 38—40; geel mosterd 2125; Wauwmaanzaad 4647)4 koolzaad 2021; kanariezaad 1212)4. Prijzen P®C 100 K.G. 'tl Itk/k g< ,tlng .1»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10