Buitenlandsch Nieuws, Kamer No. 19 RADIO-OMROEP. FEUILLETON. I i i s u NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Vrijdag 28 October 1927 DE TROONKWESTIE IN ROEMENIË. DE TOESTAND IN HET LAND CRITIEK. Staat van beleg te Boekarest. GEM. BUITENL. BERICHTEN If I GEMENGD NIEUWS. Stagnatie in het treinverkeer AmsterdamAmersfoort. Door onverklaarbare oorzaak. j. u s i" 0 0 1» 0 |t 0 I» c -I t (J 3 I BUKARKST. 27 Qct. Na all-oop van den gisteren gehouden ministerraad deel de de minister van justitie Popescu mede, dat bij den gearresteerden vrotgeren on derstaatssecretaris Manoilescu, ook een brief is gevonden van mevrouw Lupescu aan haar moeder, waarin zij me dedeelt, dat zij tijdelijk van Prins Carol scheidt, opdat zekere politieke plannen ten uitvoer kunnen worden gelegd. In de heden te houden zitting van de Kamer zal Br&tianu een verklaring over de gebeurtenissen van de laatste dagen afleggen en een stemming uitlokken. Gisteren zijn reeds de commissies van alle partijen bijeengekomen, ter bespreking van den toestand. Naar het blad „Politika" meedeelt, werd de leider van de nationale boerenpartij, Julius Maniu, in Roemenië onder politietoe zicht gesteld. Hij slaagde er evenwel in te ontvluchten. De toestand in Roemenië zou buitenge woon kritiek zijn, en de verbreiding van ontstellende berichten wordt nog in de hand gewerkt doordat op bevel vab de regeerings- partijen sedert twee dagen zoowel de tefelo- nische als de telegrafische verbindingen met het buitenland afgebroken zijn. Slechts amb telijke berichten mogen doorgegeven wor den. Heden is een officieel communiqué gepu bliceerd, waarin het volgende wordt mede gedeeld: „Het onderzoek tegen Manoilescu wordt voortgezet en beeft reeds een verrassend resultaat opgeleverd. De bij Manoilescu ge vonden documenten zijn eigenhandig ge schreven en hebben betrekking op een voor genomen omverwerping der regeering." Morgen zal in de woning van generaal Averescu een conferentie van alle partij leiders der oppositiepartijen plaats vinden. De bijeenkomst van de Nationale Boeren partij te Karlsburg is verboden. Prins Carol, die volgens de k.atste berich ten zijn terugkeer naar Roemenië f voorbereidt. Staat van beleg te Boekarest. Volgens hier ontvangen berichten, is de Boekarest de staat van beleg afgekondigd. De a.s. Kamerzitting. a Volgens van regeeringszijde afgelegde ver klaringen heerscht er op het oogenblik in het geheele land orde en rust. Weldra zal de Kamer in de gelegenheid worden gesteld kennis te nemen van den «tand van zaken. Het ligt daarbij in de be doeling der regeering de geheele constitu- tioneelc quaestie aan de orde te stellen, waarbij aan alle partijen de gelegenheid zal worden geschonken haar standpunt uiteen te zetten. De weinige telegrammen die uit Roemenië tot ons doordringen melden, dat de telefo nische en telegrafische verbindingen tus schen Belgrado en Boekarest zijn verbro ken, Er wordt door de regeering te Boeka rest een strenge censuur op de telegram men uitgeoefend. Generaal Avarescu heeft een scherp pro test tegen de arrestatie van Manoilescu la ten hooren, welke hij in strijd met de Grond wet acht. Manoilescu zal voor den krijgsraad te rechtstaan wegens aanslag tegen den Staat, waarop volgens militaire wetgeving vijf jaar gevangenisstraf staat. Er gaan de laatste dagen allerlei geruch ten, dat koningin Maria gevlucht zou zijn en dat verschillende hooggeplaatste perso nen op het punt staan gearresteerd te wor den. De waarheid dezer geruchten was niet te controleeren. Een bericht uit Boekarest meldt alleen, dat deze geruchten onjuist zijn, en dat er in het geheele land rust en kalmte heerscht. DE RAMP VAN DE MAFALDA. Bijzonderheden. In vele berichten omtrent de oorzaak van de ramp der „Principessa Mafalda" wordt nog getwij vl aan de juiste oorzaak van de catastrophe. Dat een ontplolfing plaats had, wordt van verschillende zijden gemeld, doch het staat niet vast of ze gebeurde vóór of na het stooten op de rotsen. Misschien is meer aan nemelijk de draadlooze mededeeling van het Italiaansche s.s. „Principe di Udine" aan de Italiaansche ambassade te Rio de Janeiro, dat de „Mafalda" een schroef verloor, waarna het water binnenstroomde en een ketelontploffing veroorzaakte, die den romp openscheurde. De redding. De „Mafalda" bleef nog vier uren <jrijvende, nadat de eerste S. O. S.-signalen waren uitgezonden. Onder de passagiers bevond zich prof. Gigli, directeur van het bureau voor de statistiek te Rome. De ramp had plaats om half zeven 's avonds, terwijl de passagiers aan tafel zaten. Onmiddellijk ontstond een paniek. Geloofd wordt, dat zich ook onder de pas sagiers bevond, de zuster van den Argentijn- schen gezant te Parijs, den heer de Toledo, doch geen enkele naam der geredden werd nog bekend. De marconist bleef tot het laatst op zijn post en zond voortdurend noodseinen uit. Het Fransche s.s. „Formosa" stevende het eerst naar de plaats der ramp. De „Mafalda" was op weg van Genua naar Brazilië en verliet eerstgenoemde haven op 11 dezer. Eergisteren moest net schip te Rio de Janeiro aankomen en gisteren te San tos. Het schip kon dus niet ver uit de kust zijn. De stoomer bad reddingsmiddelen aan boord voor een veel grooter aantal opvaren den, dan aanwezig was, doch in de paniek sprongen velen zonder reddingsgordel over boord en vochten om plaatsen in de booten. Meer dan zeven jaren geleden, toen de „Mafalda" op reis was van Buenos Aires naar Italië, werd het schip ook als verloren opgegeven. Het zou op een mijn zijn geloo- pen en met 700 opvarenden gezonken zijn. Maar vier dagen later antwoordde de stoomer plotseling op draadlooze vragen om inlichtingen, dat alles wel was aan boord en dat geen enkel ongeval had plaats gehad. Een der S.O.S.-seinen van de „Mafalda" zou 's avonds in de nabijheid van Londen zijn opgevangen, en wel door een amateur, die het toestel van een vriend probeerde. Na het proces Schwarzbard, PARIJS. 27 Oct. Naar de „Figaro" verneemt werd Schwarzbard met 3 tegen 4 stemmen vriigesproken. De vrijspraak kwam overigens in gee- nendeele onverwacht, daar zij reeds sedert dric dagen tegemoetgezien werd. De com mentaren van de ochtendbladen roet be trekking tot het proces, varieé^en al naar gelang de politieke richting welke zij zijn toegedaan. Scherpe kritiek op het vrijspre kend vonnis wordt vooral uitgeoefend in de rechts georiënteerde pers, met name door de „Figaro", welk bLvd niet schroomt te verklaren: „Voor politieke zaken is de doodstraf afgeschaft, maar de moord is toegestaan. Deze rechtsopvatting is kisteren bij de behandeling ven het Schwarzbard- proces door de jury-leden bevestigd. Het vonnis van gisteren bewijst, dat de interna tionale „wrekers" goed doen op de zwak heid van de Fransche jury-rechtspraak te bouwen. Een soortgelijk geluid laat Gustave Her- ve hooren in een artikel in de „Victoire", waarin over „klassieke vrijspraak" gespro ken wordt. De linksche bladen evenwel begroeten eenparig de vrijspraak, welke, naar de „Oeuvre" verklaart, door allen verwacht werd, die in het hart nog een gevoel van gerechtigheid dragen. De „Paris Matinal" verklaart, dat zij, die den moordenaar van Petlioera vrijgespro ken hebben, de gansche roenschheid eer. dienst hebben bewezen, welke de wereld weer waarde heeft gegeven en het zwarte beeld der progroms uitgewischt heeft. De ontvoerde Franschen. De resident-generaal van Marokko, de heer Steeg, is van een kort verblijf in Frank rijk te Casablanca teruggekeerd en legde onriHddellijk een verklaring af omtrent de ontvoering van zijn familieleden door 'Ma- rokkaansche roovers. De heer Steeg deelde mede, dat aan- ston3s zou worden onderhandeld over het loskoopen van de ontvoerden, maar ver klaarde met nadruk, dat zijn neef en de schoonzoon van zijn broeder het gebeurde aan zichzelf te wijten hadden. Zij waren herhaaldelijk gewaarschuwd, dat tochten in het bosch van Déroua gevaar opleverden. doch die waarschuwingen werden 5n den wind geslagen. „Wanneer ik mijn familieleden terugzie", aldus de heer Steeg „zal ik hen eerst aan mijn hart drukken, doch daarna tot hen rechtvaardige, maar strenge verwijten rich ten." De Fransche Radicale partij. PARIJS, 27 Oct. (V. D) In het heden ge opende congres der radicale en radicaal- socialistische partij hield de voorzitter een rede, waarin hij een overzicht gaf van de door de partij aangenomen houding sedert 11 Mei 1924. Hij herinnerde aan de wijze, waarop de radicalen den oproep om de natio nale eenheid, welke in de ernstigste uren der gevaars was gedaan, instemmend hadden beantwoord. Ten slotte herinnerde hij er de partij aan, dat het noodzakelijk was om, zoodra de toestanden zulks toelieten, de bewegings vrijheid te hernemen. Dit zou dan practisch beteekencn een herstel van het Kartel. An derzijds diende nien hiervoor echter het meest geschikte tijdstip af te wachten. Als taak der radicalen schetste spr. de handhaving van de tradities der Fransche republiek en de strijd om de consequente doorvoering der democratie, waartoe een algeheele bestrijding zoowel van de reactie als van het communisme onvermijdelijk is. Teneinde de toekomstige bestuursperiode zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn, diende men alle mogelijkheden, die konden leiden tot een coalitie met de andere democrati sche politieke groepeeringen zooveel moge lijk te bevorderen. Groot Britannië en Irak. Men rekent er op, dat de besprekingen tusschen den koning van Irak eenerzijds en ambtenaren v,a,n het Engelsche ministe rie van Koloniën anderzijds over de ver kleining ven de mandaatbevoegdheden van Groot Bri!t,ajinië. welke Dinsdag zijn be gonnen, neg lang zulllen voortduren. De voornaamste quaestie is de verdediging in de lucht van Irak. welke* de meest econo mische wordt geacht van elle verdedigings- vormen. Daar Irak zich niet de luchtverde diging kan verschaffen, die onontbeerlijk is voor de veiligheid van het grondgebied van koning Feisal. meent men dat daarin moet worden voorzien door den dienst van Engelsche luchttroepen. De Valera en de regeering. Men herinnert zich, dat de vorige regee- ring-Cosgirave van den lerschen Vrijstaat, na den moord op den minister van justitie O'Higgins in de Dail Eireann de z.g. „Pu blic Safety Act" deed aannemen, die er op gericht was, de bewegingsvrijheid der vol gelingen va<n de Valera aan banden te leg gen, opdat de staatserde steviger bevredi ging zou vinden dan voorheen. Thans wordt uit Dublin aan de Engelsche pers gemeld, dat Fianna Fail, de partij van de Valera, bij de Dail een wetsontwerp heeft inge diend, voorstellende bovengenoemde wet in te trekken. Voorts heeft deze portjj een wetsontwerp ingediend, dat voorstelt ook het deel van de „Local Government Act" van 1925 in te trekken, dat eischt, dat amb tenaren of plaatselijke autoriteiten bij hun aanstelling of wanneer hun salarissen wor den verhoogd, een verklaring van trouw aan de regeering en de Grondwet afleggen, evenals dc belcfte, dat zij alle orders en aanwijzingen zullen opvolgen, die hun ktachtens de wet gegeven worden. Het spreekt vanzglf, dat de tegenwoordige re- geering-Cosgrave tegen beide voorsteilen bezwaar heeft: Men acht het waarschijnlijk, dat de Arbeiderspartij, die destijds verzet aanteekende tegen de „Public Safety Act", Fianna Fail zal steunen. Men verwacht, dat de behandeling van de beids wetsontwerpen der regeering moeilijke oogenblikken zal bezorgen. Een rede ran Cecil. Burggraaf Cecil, die te Londen een lezing hield, sprak de meening uit dat hot meer internationale geschillen van de politieke sfeer van den Raad van den Volkenbond naar de juridische sfeer van het Haagsche Permanente Hof van Internationale Justitie kunnen worden overgebracht, hoe beter de resultaten, de feitelijke zoowel als de nio- reele, zullen zijn. Nooit is er in den Volken bond een stem gehoord ter verdediging van de zware bewapening, die nog in de ge heele wereld bestaat, nog minder over haar waarschijnlijke /toeneming, indien zij niet wordt tegengegaan. Niettemin houdt de be wapening aan, neemt zelfs toe. De lucht strijdkrachten groeien gestadig, in sommige gevallen zelfs snel, hetgeen ongetwijfeld is eviitcn aan de vrees voor wat andere na ties doen. Dat een gemeenschappelijk leger door de Europeesche staten zou kunnen worden onderhouden, ligt niet binnen het Wider van de practische politiek, maar het is denkbaar, dat alle legers er voor een ge meenschappelijk doel op worden nagehou den: voor het behoud van den vrede, ware dit het overheerschende standpunt geweest gedurende de jongste onderhandelingen te Genève, dan zou een overeenkomst niet slechts mogelijk, doch gemakkelijk zijn ge- weest. Cecil verklaarde, dat h geen uitbreiding bepleit van de verplichtingen, welke Gr°ot- Briltannië te Locarno op zich nam. Zij zijn veel te drukkend. Wanneer wij ons verzetten tegen eenig internationaal voorstel, zeide hij, dan is het gedoemd tot mislukken, en wanneer wij het steunen is het vrijwel zeker dat het slaagt. Hij geloofde dat Groot-Britannië Europa voor een oorlog in de toekomst zou kjj"1!"2? behoeden, wanneer het den moed had dui delijk te zien. De verhouding tusschen Tsjecho Slowakije en Rusland. Minister Benesj verklaarde in de commis sies van buitenlandsche zaken uit Huis van ■\gevaardigden en Senaat, in antwoord op tot hem gerichte vragen, o.a. het völgencle: De reden voor het niet-erkennen der ra denregeering is bekend. Zoodra ®r eeu De Duitsche Rijksminister van Financiën, Dr. Kohier, die Parker Gilbert verzocht het bekende memorandum te schrijven. meerderheid vóór de erkenning is, zal deze plaats hebben. Onze politiek tegenover Engeland is in geen enkel opzicht door dc Russische quaes tie gebonden. De samenwerking tusschen Tsjechië en de overige staten der Kleine Entente met Polen is oprecht en vriendschappelijk. - Bij de oprichting van de handelsmissie der '•adenregeerinu in 19?n werd een overeen komst getroffen, dat alle telegrammen we- derkeerig over de ut partem eiuen van bui tenlandsche zaken zouden worden gezonden. Bij de communistische agitatie vermoedde men, dat er betrekkingen bestonden tusschen de derde InternaPonule en de Tsjechische communisten, weshalve er werd getracht ge noemde telegrammen te ontcijferen In een dezer werd de naam van Gajda genoemd, doch het verband met do betrokken aange legenheid was niet duidelijk en men bad er ''aarom geen oeteekenis aan gehecht. Ver der waren er neg twee fclegramrnen gevon den, waarin op zekere wijze de betrekkin gen tusschen Gajda en Je sovjets waren aan geduid. Bene ij hoopte die over ecnigen tijd te kunnen publicceren EEN GROOTE OPLICHTER OPGELICHT. Hij was vier-en-veertig jaar en had reeds eenveel bewogen leven achter den rug, toen hij in 1923 uit Brazilië, waar hij lang vertoefde, naar zijn geboortestad. Wee- nen, terugkeerde. De ontvangst, die hem daar wachtte, was officieel genoeg, imir.ers hij werd vrijwel onmiddellijk na aankomst door een politiemacht naar het huis van bewaring geleid, daar men in Weenen ver nomen had, dat Ernst Franke, zoo was zijn naam, te Rio Janeiro een bank had opge licht voor een bedrag van 63.000 dollars. Drie paar lang hoorde men niets van hem, waarschijnlijk was hij zoolang door Justitia op non-activiteit gesteld, tot hij weer opdook in Berlijn, of juister gezegd, toen hij daar opgeduikeld werd door de politie, daar hij er van verdacht werd, ook in Duitschland een bank te hebben opgelicht. Bewijzen kon men het evenwei niet. Franke vond het desalniettemin beter Berlijn en Duitschland vaarwel te zeggen, niet zonder als aandenken een chequeboek van een groote Duitsche bank met zich genomen te hebben. De bladen van dit boek teekenden zijn weg door Zwitser land, waar hij een heele rij van banken oplichtte. Nu eens kreeg deze, dan gene bank een adviesbrief om den Weener nu onder dezen, dan onder genen naam uit betalingen te doen, en Franke inde bij bedragen van zes tot twaalf duizend francs tegelijk. Toen ook de Zwitsersche bodem hem te warm werd, vertrok hij naar Parijs en zoodra men dit wist, naar Zuid-Frankrijk. In Marseille werd hij 'gevat; om in \het ziekenhuis te komen slikte hij toen ve ronal. Dit oord verliet hij echter, zij het ook zonder toestemming, weer ten spoe digste. Daar men een vaag vermoeden had, dat Franke thans weer zijn heil in Duitsch land gezocht had, spande het politiecorps van dat land zich ten zeerste in om hem te ontdekken. Ondertusschen bleek, dat Franke in Marseille kans had gezien zich een nieuw chèqueboek te verschaffen, en wel een van de Société Générale, waarmee hij in Karlsruhe, Dusseldorf, Hamburg, enz. ijve rig aan het werk toog. Zoo kwam hij ook naar Berlijn: de politie aldaar had hierop gewacht. Int bel begin van deze maand kwam zij hem op het spoor, doch daar mee had men hem nog niet. Tenslotte werd bekend, dat hij onder den naam Fallandi in een bepaalde straat een achterkamer roet balkon in een beneden woning gehuurd had. Dit laatste had het voordeel, dat hiE bij het minste gerucht door de balkondeur naar een daarachter liggend complex van binnenplaatsen, die verschillende uilgangen naar de straat hadden, kon ontwijken. Hoe wist de poli tie dit? Wel dit alles was haar bekend.... dank —zij de mededeelingen van een meisje, die Franke 's morgens zijn koffie op bed placht te brengen. Toen Franke nu een dezer dagen 's mor gens ontwaakte door het geluid van het openen der deur, en meende, dat het Vriendelijke meisje hem weer zijn koffie kwam brengen, zag hij plotseling tot zijn ontsteltenis eenige rechercheurs zijn slaapkamer binnentreden. Onmiddellijk greep hij onder het hoofdkussen naar zijn geladen revolver. De rechercheurs waren hem echter te vlug af. zoodat ongelukken voorkomen werden, waarop de arrestatie volgde. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat Frank nog vijftig losse patronen in voor raad had, echter slechts 65 pfennig aan geld; gevonden werd echter nog een uit voerige correspondentie met verschillende trouwlustige dames in de hoop, dat een verbetering van zijnen financiëelen toe stand hiervan het gevolg mocht zijn. HET ONTSLAG VAN EEN ARTS. In het te Park Prewett, in de nabijheid van Basingstoke gelegen tehuis voor gees teszieken heeft begin dezer week onder het verpleg..d personeel een revolutietje ge- heerscht. De commissie van toezicht was er toe overgegaan, één der artsen van het te huis, een zekeren dr. McManus, zonder re denen op slaanden voet te ontslaan. Na mens het corps verpleegsters werd verzocht de redenen te noemen, waarom het ontslag werd verleend. De commissie weigerde aan dit verzoek te voldoen. Daarop dienden 69 van de 83 verpleegsters, in het tehuis werk zaam, haar ontslag in. De commissie trachtte de verpleegsters op haar besluit te doen te rugkomen door haar stuk voor stuk te hoo ren en haar te dreigen met het onthouden van goede getuigschriften, doch de dames bleven kordaat voet bij stuk hcuden De commissie kon tenslotte niet anders doen dan het ontslag aanvaarden. In het tehuis wordert 500 vrouwelijke patiënten verpleegd. De commissie vertrouwde er echter op, dat zij erin zou slagen, tegen Zaterdag, wanneer de solidaire verpleegsters haar dienst be ëindigen, nieuwe krachten te hebben gevon den.^ Dr. McManus verklaarde zich zeer ge troffen door de hem betoonde solidariteit. DOOD IN DEN TREIN GEVONDEN. E enbericht meldt, dat men Dinsdag in de D-trein ParijsBerlijnWarschau tusschen de stations Dortmund en Hamm den uit Parijs afkomstigen professor Constant dood heeft gevonden. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat men waarschijnlijk niet met een misdaad te doen heeft, maar met een ongeluk. KONING. FOEAD EN „DE TIJGER". Alvorens Frankrijk te verlaten, had ko ning Foead nog ee nonderhoud met Clemen- ceau. Het bezoek duurde meer dan een uur en was allerhartelijkst. EEN DAPPERE GIDS. De Fransche regeering heelt Alphonse Couttet, gediplomeerd gids te Chamonix, de zilveren medaille voor dappere daden ver leend wegens het met eigen lèvensgevaar redden van den op 19 Aug. j.L omlaag ge- storten heer Weiss, directeur van het kabi net van den voorzitter van den Parijschen gemeenteraad. Toen de heer Weiss, duizelig geworden, plotseling viel, liet ook de gids iicb vallen, rolde de steile helling af, en kon nog juist op den rand van een afgrond den bergbe klimmer grijpen. INBREKERS TE ANDERLECHT. Twee politieagenten bemerkten Zondag nacht op den Bergschen Steenweg te Ander- lecht, drie mannen, die den tentoonstellings winkels, welke aangebracht werden tegen den muur* van de kaarsenfabriek, leegplun derden. De daders sloegen op de vlucht met een ■partij gestolen schoenen en zijde. Een men- schenjacht werd ingezet in de fabriek zelf, tijdens welke de bandieten hun revolvers af schoten. De agenten beantwoorden het vuur. üe inbrekers slaagden er in zich uit de voe ten te maken. i HET AUTO-VERKEER IN DUITSCHLAND. Uit een zooeven verschenen officiëelc Duitsche statistiek blijkt, dat zich in Duitsch land op 1 Juli j.l. 213.935 automobielen, vrachtauto's en motorfietsen bevonden te genover 571.893 op 1 Juli 1926. De stijging bedraagt dus 152.042 ot 26 6 pCt. Pruisen alleen bezit ruim 400.000 auto's en motorfietsen of meer dan de helft van het geheel. In het geheele rijk is één inwoner op 87 in het bezit van een auto of een mo torfiets. Duitschland staat voor wat 't aantal auto's aangaat, in de wereld op de zesde plaats achter de Vereenigde Staten, Enge land, Frankrijk, Canada, en Australië. Te Berlijn is het aantal automobielen in de jongste twee jaar met 71 pCt. gestegen. Op 1 October j.l. bezat de Duitsche hoofd stad in het geheel 62 813 automobielen, waarvan 21.500 voor het vervoer van per- DE MOEILIJKHEDEN VAN EEN CHINEESCH MISSIE-SEMINARIE. Men schrijft uit Lachowkow aan het St. Pe tri-liefdewerk. Reeds op 25 Mei hebben wij wegens de moeilijke verhoudingen van het cogenblik, die echter later onhoudbaar werden, op bevel van den bisschop, het Centraal Semi narie tijdelijk moeten sluiten en naar onze eigen vicariaten moeten terugkeeren. Wij, die uit Lachowkcw kwamen, maakten ons voor de niet gemakkelijke terugreis gereed; roovers, die wij ontmoetten en gewoon zijn de reizigers uit te plunderen, te overval len en zelfs te dooden, lieten ons ongehin derd voorbij trekken. Na drie dagen konden wij, zonder groote moeilijkheden het doel onzer reis bereiken. Met een dankbaar hart hebben ik en mijn 12 studenten den lieven God, die ons zoo zichtbaar in vele gevaren beschermd had, onzen oprechten dank gebracht. In Lachowkow zelf hebben wij in de bisschoppelijke residentie, niettegenstaande ZATERDAG 29 OCTOBER. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35- 2.00 Lunchrnuziek door het Trianontrio. 2.00—4.' Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Filn j muziek. Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 4.00 Kerhalir 1 Italiaansche les door Giovanni Rizzino. 4.30 -5.C Herhaling Fransche les door Marcel Triccot. 5.00- 5.30 Herhaling Duitsche les door Edg. Grünn. 5-30- 7.15 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Lida Vorer kamp Langenveld, viool. Egb. Veen a. d. vleugel. 7-I5~ 7.45 Tuinbouwhalfuuftje. 7*45 Politieber. 10.3 Persber. HUIZEN 1840 M, (na 8 uur 1950 M.) 12.30—1.3 I K.R.O. Lunchrnuziek door het Trio Winkels, o. 1. P. Lustenhouer. 3.00—4*00 Kinderuurtje. J. Suerinc! Ria Mulder en Mej. Lecflang. 7.007.45 Hollandscl D. G. C. van Ringelestein, Utrecht. 7.45 Sociologie, Prof. Aengencr.t. 8.3011.00 Het K.P.O trio IW. Laghuwitz, viool, B. Pelzer cello, F. Boshai en Mej. J. Boele, alt. Spreker Pater A. Bergman CM over Christus en de Levensgoederen. DAVENTRY 1600 M. 1.202.20 Dansmuziek. - 3.50 Dansmuziek en variété. 5*35 Kinderuurtje. - 6.20 Radio-kwartet en P. Byrne, bariton. 6.50 Ti;d weerb., nieuws. 7.65 Radio-kwartet. 7*20 Lezing That Week. 7.35 Pianosonaten van Havdn. 7-4 Lezing The cycle and motorcycleshow. 8.05 Variêt 9.20 Weerb., nieuws. 9-35 Voorlezing uit „Alchem and Warvegetation". 9-55 Lichte muziek. Werte van Paul Lincke onder zijn pers. leiding uitgevoerd doe het radio-orkest. A. Rees, bariont. D. Bennett, sopraai 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—tl.o Muziek. 12.50—2.10 Concert-Orkest. 5-05~5-5 Dansmuziek Homonyme Jazz. 8.50lï.20 Concer Orkest, jazzband en solisten. LANGENBERG 469 M. DORTMUND 283 TJ! en MUNSTER 242 M. 12.30—1.50 Orkestconcer 3.20—4.10 Declamaties door Irene Trtesch. - 4.505.50 Vesperconcert. 6.407.20 Uit eige werken door J. Wincklet. 7.50 Vroolijke avonc Daarna tot 11.50 Dansmuziek. KoNIGSWUSTERHAUSEN. 1250 M. 11.20—7.0 Lezingen en lessen. 7.50 Orkestconcert. B. Kiurini sopraan. C. Bronsgeest, bariton. 9.5011.50 Dans muziek. j HAMBURG 395 M. 3-35 Vrooluke middag. 5.2 Orkestconcert. 7.20 Mandolinecor.ccrt. Daarna tc II.to Dansmuziek. ';,Ir BRUSSEL 509 M. 5-2°6-20 Dansmuziek. - 8.3510.35 Concert. Orkest en solisten. 1 «I veelvuldige vlag- en regeeringswisseling er opschudding van verschillenden aardjjjjljjt onze jonge seminaristen bijeen kunnen hou. den en de noodige zorgen kunnen besteder aan de opvoeding, welke iedereen behoeft' die zich op den priesterlijken staat voor. - 1 bereidt. 1 Dc chaos, die hier heerscht, zal ons nieli,* j beletten op onzen post te blijven, zoolang' wij niet met geweld verjaagd worden, oLÏIm schoon het grootste gedeelte van de' vica f riaatsresidentie met geweld in beslag ge- nomen wordt voor inkwartiering van sol. daten. Hier in Lachowkow zullen wij hel.;, schooljaar met 18 seminaristen openen, deels philosophie- deels theologiestudenten, i EEN NIEUWE BIBLIOTHEEK TE FRANKFORT, De stad Frankfort zal een nieuwe cen trale bibliotheek krijgen. Het gebouw zal worden opgericht op een nabij de Liniver- siteit gelegen terrein. Behalve de bihliothe- ken der Universiteit en der stad, zullen er de vermaarde Sonckerbergsche en Roth- schildsche boekerijen in worden onderge^H] bracht. Het gebouw zal twintig verdiepingen hoog zijn en ruim 800.0,00 banden bevatten. De centrale bibliotheek van Frankfort zal op twee na, de grootste bibliotheek van het Duitsche rijk worden. VERFRAAIING der STAD OBERHAUSEN, Oberhausen, de ijverige stad in het Rijn- land, kriigt een nieuw station, dat het modernste van het geheele West-Duitsche Industriegebied zal worden. Bovendien zal weldra worden begonnen met het bouwen^,' van een nieuw stadhuis, dat drie millioen mark zal kosten. DE ZALIGVERKLARING VAN DEN PASSIONIST, PATER DOMINICUS. De Heilige Vader heeft de acte betref fende de processen tot zaligverklaring van den eerbiedwaardige Pater Dominicus, uit de Congregatie der Passionisten, goedge keurd. Pater Dominicus was te Viterbo, in Italië, op 22 Juni 1792 geboren en is langen tijd in Engeland met grooten ijver werkzaam geweest aan het heil der zielen. O. a. be keerde hij den toenmahgén beroemden Kardinaal Newman tot de Katholieke Kerk. Deze droeg den vromen en bescheiden priester tijdens zijn leven een dankbaar hart toe. De defecte locomotief was de schuldige. Op de spoorlijn Amsterdam—Amersfoort is gistermorgen een ernstige vertraging ont staan, doordat de locomotief van den Twentschen snelTein No. 164. die om 9.43 uur te Amsterdam moet aankomen, even voorbij het station Hilversum, n.l. ter hoog te van hel Lyceum a'daar, onklaar raak'e. De lo&motief werd afgehaakt en door een uit Hilversum ontboden locomotief naar Hilversum teruggebracht. De passagiers werden overgebracht naar een hulp rein, welke op verkeerd spoor naar Bussuro werd geleid en daar de vele passagiers voor de treinen van 9.43 u. en 10.05 op'nam. Met ruim vijf kwartier vertraging kwamen dc Twentenaars in Amsterdam. De Duitsche D-trein 171, om 9.44 uit Amsterdam ver trokken, bleef op station Naarden-Bussum wach'en, lot de baan vrij was. Te Amsterdam is in het scheikundig laboia'o-ium aan de Roetersstraat op on verklaarbare wijze een glazen kolf, met vloeibaren' inhoud, bij verwarming uiteen gesprongen. De 21-'arige student, d e deze kolf vasthield, werd aan de linkerhand en aan beide oogen verwond. Hij is ter verple ging in het Luth. Diaconessenhuis opgeno- i- Naar het Engeisch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden.) 17. Op dat kantoor hebben ze me verteld dat dc aangevallene even later weer heelemaal frisch cn gezond is weggegaan, maar Jat kan onmogelijk waar zijn. U moet er achter zien te komen wat er voorgevallen is Deze Mr. Wright is óf een moordenaar cn als hij het niet is, is het niet zijn schuld. Lord Moorhampton had naar dit verhaal geluisterd, zonder door een woord of een blik te laten merken of hij het geloofde of niet. Toen ze zweeg, stond hij langzaam op cn begon met gefronst voorhoofd, de handen op den rug, zenuwachtig en peinzend dc kamer op en neer te lcopen. blijkbaar ten prooi aan een hevige gemoedsbeweging. Ten slotte bleef hij vlak bij Mabin staan en met gesmoorde stem zei het meisje: Wat kon ik anders doen dan bij u komen en het vertellen? Ik ben hier ge komen cm dc familie op te zoeken van den man die of levensgevaarlijk gewond of ver- tnoord is. Ik heb een stuk van een hall-ver branden brief gevonden in de hotelkamer waar hij gelogeerd heeft en zag het adres Heath Hill" Dat heeft me hierheen ge voerd. Ik wist absoluut niet, dat u een se cretaresse ncodig had, maar ik heb gebruik gemaakt van de gelegenheid, die ik kreeg om u dit allemaal te kunnen vertellen. U hebt goed gedaan, miss Wrest. Maar hoe kwam het Dat ik belang in hem stelde? Van het oogenblik af dat hij tegen me sprak mocht ik hem graag: ik vond hem buitengewoon aardig cn... en anders dan andere men- schen. En u gelooft dat hij in kalm overleg dcor Wright vermoord is? Ja zeker. Zichtbaar verontrust fronste Lord Moor hampton het voorhoofd. Het trof Mabin, dat hij d^ onaangename conseqenties van de verdenking hem nog meer schenen tc hinde ren dan het nieuws zelf. Ik moet inlichtingen zien te krijgen, zei hij met een gezicht /an wanhopige berusting Mijn advocaten moeten mij adviseeren over wat mij te doen staat. Ik verzoek u on- dërtusschen aan niemand, wie het ook zij, hiervan iets te vertellen. Natuurlijk niet. Maar ik heb nog iets mede te doelen, Lord Moorhampton. Nog iets? Hij had de telefoon op zijn lessenaar van de haak genomen en legde die nu weer ver schrikt neer. n Ja Hij heelt een kind, een zoontje- Dat is nu bij mijn moeder. Hij is ongeveer vijt jaar en het liefste kereltje dat ik 0011 gezien heb. Lord Moorhampton was zeer onder den indruk. Een kind? Een zoon? Ciprian een zoon Hoe hebt u hem gevonden? Vertelt u me alstublietf alles wat u ervan weet! Mabin voldeed zonder de minste schroom of zenuwachtigheid aan zijn verlangen toen ze zag hoe groot zijn belangstelling /faS' Nieis, hoe onbelangrijk ook vergat ze en hoe zijn betrekkelijke onverschilligheid oVcr "et let van zijn zoon, die zoo lang van hem was geweest, haar ook hinderde, ze was dank baar en voldaan, dat hij zich geweldig inte resseerde voor den kleinen jongen. Als hij wettig getrouwd is geweest daar twijfel ik bij iemand van zijn karakter met aan, zei hij eenige keeren met een mmge vreugde, die haar diep trof, is de jongen mijn erfgenaam. Uit den indruk, die ze van Ladij Moor hampton gekregen had en door de wijze, waarop hij op haar mededeelingen reageer de, kon Mabin niet anders veronderstellen dan dat Lord Moorhampton's gevoelens ten opzichte van Ciprian om een of andere on naspeurlijke reden door zijn vrouw vergiftigd en bedorven waren geworden. Maar het was duidelijk te zien, dat hij hneer belang stelde ia den onbekenden Dibs dan in den zieliger cn weinig aantrekkelijken zoon van zijn tweede vrouw. Toen Mabin haar verhaal geëindigd had. liep Lord Moorhampton hevig opgewonden opnieuw naar de telefoon. Hij had nauwe lijks den hoorn in zijn hand en het nummer opgegeven, waarmee hij spreken wilde, toen de deur openging en Lady Moorhampton de bibliotheek binnenkwam. Ze merkte direct dat haar man in een toestand van ongewone opwinding verkeerde en ze -wierp een wan- trouwigen blik op Mabin. Wat bel je op, Edric? vroeg ze nieuws gierig. Hij keek op en. er was een glans in ziir oogen. Met mijn advocaten. Ik ben juist iets gewaar geworden. Weer keek de vrouw de secretaresse scherp aan. l°ts te weten gekomen? V/at dan? Mabin trilde van angst over het antwoojc dat zij wist dat komen moest, Lord Moor hampton wendde zich tot zijn vrouw en zei Ciprian heeft een zoon nagelaten. Mijr erfgenaam. Een kreet van woede en verontwaardi ging klonk uit den mond van Lady Moor hampton en met één oogopslag zag Mabin hel onheil, Jat deze simpele woorden had den aangericht. Met brandende oogen en een stem, rauw van woede, keerde Lady Moorhampton zich naar het meisje. 0, dus u bent met dit absurde verhaal komen aandragen? Daarvoor bent u zeker hier gekomen? Vertelt u eens, wie betaalt u daarvoor? Hoeveel krijgt u voor dit grapje? Mabin was te onthutst om te kunnen ant woorden. Maar Lord Moorhampton ging tus schen haar cn zijn vrouw staan en ant woordde in plaats van het bevende meisje met de waardigheid van een man, die alles meestal liefst zoo gemakkelijk mogelijk op nam: Of dit verhaal werkelijk zoo absurd is Edith staat, voor mij nog absoluqt niet vast. Intusschen ben ik miss Wrest zeer verplicht voor de moeite. d:e ze genomen heeft om mi; te willen inlichten. Lady Moorhampton kreeg haar zelfbe- heersching terug en trachtte op denzelfden tcon als haar echtgenoot te antwoorden: Verplicht! Ja. dat ben ik natuurlijk ook.' Ten zeerste verplicht! Maar Mabin stond verbijsterd, zich vol komen bewust van de gevaren, die deze on- ijdige inthulling van de zijde van Lord Moor- ïampton voor den armen Dibs opriep- HOOFDSTUK IX. Joe Wright voelt zich onbehaaglijk. Lord Moorhampton keek zijn vrouw op een voor zijn doen ongewoon kalme en be sliste manier aan. Hij was vóór alles op zijn 1 gemak gesteld en daar hij zijn heele leven 1 I verwend was en Lady Moorhampton, die 1 groote sluwheid loonde, waar het haar eigen belang en genoegens gold, met grooten tact met hem wist om te springen, verwachtte zij allerminst, dat hij veel energie aan den dag zou leggen in een geval, waarin zijn per soonlijke rust bedreigd werd door een hui- selijk conflict. De edelman bezat echter inderdaad wel mannelijke fierheid cn vastberadenheid, die 1 hij echter slechts zelden loónde maar die, op dit oogenblik hun uitwerking niet misten Nu zijn verwende vrouw, door haar onvoor- zichtige uitbarsting zoo haar egoïtischen aard had laten zien, sprak hij zoo scherp en. beslist tegen haar, dat ze geïntimideerd was, zich, tenmiosle uiterlijk onderwierp. Miss Wrest heeft aanspraak op onze innige dankbaarheid, Edith, voor de moeite, die ze zich getroost heeft cm deze mededee- 'j' ling tc kernen doen. Je moet toch inzien, dat, als Ciprian een zoon heeft, het van grqot belang is, dat we daaromtrent zoo goed mo gelijk op de hoogte zijn. Lady Moorhampton keek haar man van ter zijde aan. Ze merkte, dat het hem ernst was, dat hij stand hield cn dat er een vast beraden trek om zijn mond lag en ze trachtte te-glimlachen. Ja. O, ja, natuurlijk heb je groot gelijk; ik geef het onmiddelijk toe. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9