flit nummer bestaat uit 24 bladzijden waaronder Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws Sluit assuranties op beurspolistegen laagste premies. PIJLTJES Zaterdag 29 October 1927 51ste Jaargang No. 16692 Aanqliie moet, oip straffe van verlies vans* alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en Iwlntlg uren na het ongeval O L ?>f Zondagsviering van verplichte feestdagen. DE VROUW ALS GRIFFIER BIJ PROV. STATEN. De Tweede Kamer keurt haar benoembaarheid goed. HET R.K. LYCEUM. De inzegening der nieuwe schoollokalen. Rustig reizen. Weer vlot. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Het nieuwe orgel in de Kerk op het Valkenburgerplein DE AL OF NIET WETTELIJKE BESTRIJDING VAN HET STELSEL VAN DEN VERKOOP MET CADEAUX. Oprichtingsvergadering Jongeren- bond ter Bevordering Vrijwillige Dienstneming. J. J. WEPER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. HET MINISTERIEEL BEZOEK AAN IJMUIDEN OP 4 NOVEMBER a.s. Luxor-Theater. Bureaux: NASSAULAAN 49. De abonnementsprijs oedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Per week f 0 25 Per k waart aai 3.25 Franco per post per kwartaal bi1 Vooruitbetaling 3 58 Telefoon Na 13866 (3 lijnen] Postrekeinintf Nr 5970. A.dvertentiSn 35 ets. per regeL Vraag, en aanbod-advertenties 1-4 regeU 60 ct. per plaatsing; elka regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling 60 ct, per regeL Bii contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een dM VvolveKndenguit0ke^n«n" f 3000." onB«ch't"heid tot werken door f 7^0 bij een ongeval met f Onfl bij verUes van een hand, f tOJT bij verlies van een f Cf! bij 'n breuk van f !f| bij verlies y. een. verlies van beide armen» beide beenen of beide oogen; doodelijken afloopI een voet of een oog; duim of wijsvinger3Ü beer of arm; andere vinger» 210. KONINGSCHAP. Een der treffendste tafreelen in de ge schiedenis van ieder volk, is het zoeken en streven om zijn eenheid in een levend per soon, 'n gezagdrager, te symboliseeren, een persoon, die tevens een leider en bestuur der en ook een voorwerp van vercering'kan zijn. Roerend is het te lezen, hoe Israël zijn eersten koning koos, hoe hij gezalfd werd en met waardigheid bekleed, hoe hij met Jehovah's toestemming de leider werd van het uitverkoren volk En de wereldge schiedenis is vol van zulke tafreelen, die ons laten zien, hoe een ruwe en onbe schaafde gemeenschap, zoodra zij zin krijgt voor orde en cultuur den beste van den stam tot koning aanwijst; of wel, hoe een volk, na tijden van malaise, wanorde en revolutie wederom om een koning roept tot herstel van rust en het scheppen van nieuwe welvaart. Niet altijd zijn de koningen een zegen en een geluk voor de volkeren geweest. Heel vaak misbruikten zij hun macht, om eigen eer- en genotzucht te bevredigen in plaats van het algemeen belang te dienen; niet zelden voerden zij de beste mannen van het land ten oorlog, putten het volk door zware belastingheffing uit, alleen om een persoonlijke beleedig'ng uit te vechten of toe te geven aan een onbedwingbaren landhonger. Dan wendden de volkeren ten slotte zich teleurgesteld van hun vorsten af en trachtten zich zonder hen te redden met zelfbestuur. Grootere gemeenschappen, in den nieuweren tijd ontstaan, hebben het zelfs nooit met een koning geprobeerd, doch meenden het best en veiligst te leven onder een president, dien zij na enkele jaren weer door een andere konden ver vangen. De geschiedenis der oudere volke ren had hen niet begeerig gemaakt naar het koningschap En toch is het een merk waardig verschijnsel, met welk een kinder lijk welbehagen zulke volkeren steeds naar vorstelijke personen opzien; hoe gaarne zij hen in hun midden halen, over hen lezen, of in de oude wereld gaan kijken, hoe bet wel met zulk een koning of koningin, prins of prinses toegaat Ondanks al onze demo cratie blijft het koningschap op het volk een machtige bekoring uitoefenen. De mensch voelt als eenling, dat hij op de gemeenschap is aangewezen; en de ge meenschap heeft leiding en gezag noodig. Gezag nu, moet door waardigheid worden geschraagd; het is goed en noodzakelijk, ze ker voor de massa, dat met tot gezagdra gers kan opzien. Dezen moeten rich on derscheiden door talent, door karakter, door voornaamheid. Dat zijn de beste waar borgen voor gezagserkenning. Daarom ook zijn die landen het gelukkigst, waar het koningschap diep geworteld is in de his torie, saamgegroe:d met het volksbewust zijn, en waar de Vorst door ongerepte en hooge persoonlijkheid, als de natuurlijke drager van het hoogste gezag en schrager van de volkseenheid boven allen uitstaat. De idee van het koningschap is vooral in onzen tijd verflenst. Eenerzijds hebben vele gevallen dragers van kronen schuld aan den afgenomen eerbied voor bet ko ningschap; anderzijds is de oorzaak van den afkeer te zoeken in een verminderden eer bied voor gezag en de verleeking van onze maatschappij. En toch, in het zuivere en ongerepte koningschap liggen de beste waarborgen verscholen voor orde, beschaving cn wel vaart, die een volk gezond kunnen houden, krachtig en gelukkig kunnen maken. Dit is ook de kerngedachte, welke het nieuwe feest in Christus' Kerk. dat van Jezus' Koningschap bezielt. Welken regee- ringsvorm men ook als de beste voor de burgerlijke maatschappij moge aanhangen, voor het Godsrijk is het Kdningschap van Christus onbetwistbaar de aangewezene. Aan Christus komt die titel rechtens toe. Niet alleen is Hij alle eeuwen door in overdrachtelijken zin reeds Koning ge noemd: Koning der zielen. Koning der har ten, omdat Hij met onbegrensde liefde heerscht in het wezen van allen, die aan Zijn verblijf geen beletselen stellen. Maar eeuwen vóór Zijn geboorte is Hij reeds als Koning in de werkelijke beteekenis voor speld. De profeten noemden den komen den Verlosser den Heerscher uit Jacob, Koning op Sion, Koning van Israël: „Uw troon, God, staat voor atijd en voor eeu wig; een scepter van gerechtighe d is de scepter van Uw Riik." En de leerlingen waren nog kort voor Jezus' dood overtuigd, dat hij een weieldfch vorstendom zou stichten en zóó Israël zou bevrijden van het Romeinsche juk. Die overtuiging, dat dit Chrstus' bedoeling ook waarlijk was, leefde zóó sterk onder Zijn tijdgenooten, dat Zijn vijanden daarin de oeste aanklacht tegen Hem vonden bij den Romeinschen landvoogd En werkelijk booren wij Pilatus dan ook vragen: Zijt gij Koning? En Jezus antwoordde: Gij hebt het gezegd; Ik ben het. Maar aanstonds liet Hij er op volgert; Mijn Rijk is niet van deze wereld. Na Zijn Hemelvaart is eerst Zijn zending duidelijk geworden: Hij was het Godsrijk komen stichten en daarvoor had Hij de zielen vrijgekocht met Zijn eigen bloed. In dat Godsrijk is Christus dus niet Koning door uitverkiezing van hen, die zich gaarne Zijn onderdanen noemen, Hij is er rechtens Koning over Hij heeft de zielen gekocht; sterker: wij zijn Zijn ledetaa.en. En dit geldt niet enkel voor hen. die het geluk hebben gehad uit Katholieke ouders gebo ren te worden en door het doopsel in de ware Kerk zijn opgenomen; neen, Christus heeft heel de wereld verlost, alle schepse len vrij gekocht; dus is Hij Koning over allen. Welke troostende en verheffende ge dachten wekt dit Koningschap, maar ook, welke zware verplichting legt het ons op. De Koning van het Godsrijk, waartoe wij behooren is niet gekomen om te heerschen; Hij heft geen belasting en roept de bloem van de jongel ngschap niet ten oorlog. Hij heeft geen hofhouding en vpert geen uiter- lijken praal. Hij heeft integendeel ver klaard: Ik ben niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen: en in de voet- wassching op den avond voor Zijn lijden heeft Hij metterdaad getoond, hoe Hij Zijn Koningschap opvat. Wie zou er aarzelen zich door zulk een Koning te laten bestieren? Zijn wet is de hoogste liefdewet. Wie dere onderhoudt vindt den meest onverstoorbarer vrede en het on- verwoestbaarst geluk. Een aardsche koning kan, zelfs wanneer bij zich geheel geven wil voor zijn volk en niets voor zich zelf vraagt, niet altijd rampen en tegenspoed van zijn land verwilderd houden. Ook 's hij met den besten wil niet bij machte, om al zijn onderdanen in eensgezindheid en on derlinge liefde en waardeerintf te houden Wie aan Christus toebehooren en Hem als Koning erkennen en volgen, die vinden al tijd vrede en geluk. Immers, aardsche te- genheden kunnen hen niet deren <n niet schokken in hun vreugde. Want in 't Gods rijk stelt men zijn doelwit buiten vergan kelijke goederen; meet men de waarde van geluk en ongeluk met een eeuwigheidsmaat. In dat Rijk is het hoog ger od: bemin uw naaste als u zelfl En waar die wet gevolgd wordt, daar is geen nijd of afgunst, geen twist en tweedracht. Daar ondervindt men dagelijks de waarheid der woorden door den Koning Zelf gesproken: Mijn vrede geef ik u, Mijn vrede laat ik u. Niet zooals de wereld dien geeft, geef ik hem aan u! Hoe. zou heel de wereld van aanschijn veranderen, wanneer alle onderdanen van Christus Koning Hun Meester volgden en Zijn wet onderhielden! Eendracht en vrede zouden in alle landen heerschen. waarvan ook aardsch geluk, orde, veiligheid, rust en welvaart het gevolg zouden zijn. In de overheid zou wederom het van God gege ven gezag worden gezien, dat niet om den persoon van den gezagdrager, maar uit eerbied voor het gezag, dat hij vertegen woordigt, zou worden gehoorzaamd. In de huisgezinnen zou onderlinge liefde heer schen en milddadigheid en behulpzaamheid zouden alle hardheden des levens verzach ten. Dan zouden, om de woorden van Leo XIII te gebruiken, vele wonden genezen worden: het recht zou weer opleven, alle heerlijkheden van den vrede terugkeeren. „De zwaarden en de wapenen zullen uit de handen vallen, wanneer allen vrijwilig het Rijk van Christus aanvaarden en er in ge hoorzamen en alle tong zal verkondigen, dat de Heer Jezus Christus is in de glorie van God den Vader." Dat schreef de groote Paus bij het begin van deze eeuw. Hoever zijn wij daarvan nog verwijderd, omdat nog zoovele millioe- nen we:geren dat Rijk van Christus te er kennen! Maar laten wij op dezen voor avond van het feest van Christus Koning niet klagen en moedeloos worden. Letten wij heden liever op de onafzienbare rij van hen, die het vaan met het kruis volgen. In hoevele duizenden, ja millioenen huisgezin nen is Christus niet in de laatste jaren met Zijn vlammend liefdehart ten troon geheven en buigen zich iedcren avond de knieën van alle huisgenooten om den Koning van het gezin te huldigen en trouw te zweren? Ja,' op hoevele pleinen is het beeld van den Christus Koning al niet in het open baar opgericht en komen jaarlijks duizen den om Hem plechtig te vieren of wel bren gen Hem dagelijks in het voorbijgaan een stillen groet? In de hoofdstad van ons land zijn honderden nijvere handen op dit oogen- blik bezig om een grootsche missietentoon stelling te organ:seeren, ten einde straks te toonen, hoever bet Rijk van Christus Ko ning zich reeds over de aarde heeft uitge breid. Is het niet een altijd weer opwek kende gedachte, na te gaan, hoeveel du:- zenden geloofshelden en zwakke vrouwen zich geheel stellen in dienst van Koning Christus, zich losscheurend van alle familie banden, om te gaan over zeeën naar verre landen, om voor het Godsrijk ook de meest onbeschaafde heidenen te winnen? En hoe meer wij lezen van hun lijden en hun ont beringen, ja, van hun marteldood, hoe meer het in ons juicht over de onbaatzuchtige liefde, welke nog leeft in ons geslacht en welke de heerlijkste hulde is, die aan den Christus Koning gebracht kan worden. kg Het feest van Christus' Kon'ngschap als geen ander passend en geëigend voor onzen tijd. Nu de gezags-idee kwijnt, de woelgeesten overal onrust en wanorde- zaaien; nu alles wat hoog, edel en verhe ven is, wordt neergehaald; de deugd be spot; alle streven is gericht op het stoffe lijke en vergankelijke; nu heeft Pius XI den Christus als Koning weer op den troon geplaatst en ons herinnerd aan onzen zwa- ren plicht, om dien Koning van liefde, Wiens onvervreembaar eigendom wij zijn, te huldigen en te eeren, in ons persoonlijk leven, maar ook in het openbaar, in land en stadsbestuur, overal, waar menschïn verzameld zijn. Laten wij, als dragers van Christus' naam, dezen, Zijnen feestdag, be nutten, om ons te doo-dringen van de beteekenis van Zijn Koningschap en op nieuw den eed van trouw 'te zweren, die een dankbaar onderdaan met trots en vreugde voor zijn Vorst aflegt, En laten wij, gesterkt door dat leert en die belofte, met grooter ijver werken gaan, ieder naar zijn stalat en krachten, aan de verbreiding van het Rijk van Christus Kon;ng op aarde HOMO SAPIENS. „St. Bavo" bevat het volgende schrijven: Aan het schrijven van Z.D.H. den Aarts bisschop en van Ons over de Zondagsviering van verplichte feestdagen, hetwelk a.s. Zon dag wederom voorgelezen zal moeten wor den, zal het volgende worden toegevoegd: Tevens rust op alle Kathol'eken de plicht zooveel mogelijk tot de heiliging dezer dagen mede te werken met name door er zich van te onthouden op die dagen te koopen, f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, den 22 October 1927. De Tweede Kamer heeft heden .het ar tikel in de Provinciale Wet, waarbij de vrouw benoembaar wordt gesteld tot griffie' bij de Prov. Staten, aangenomen met 5" tegen 32 stemmen. Vóór stemden de geheele linkerzijde be nevens van de rechterzijde de heeren van Rijckevorsel, van Voost tot Voorst, Kor- tenhorst Fleskens, Ament, Vos, Van Schaik en Ruys de Beerenbrouck, (R.K.), dr. de Visser {C.H en de dames Meijer (R.K.) en Katz (C.H.)' Vrijdag heeft de plechtige inzegening der nieuwe schoollokalen plaats gehad. 's Morgens om 8.15 werd met de inzege ning begonnen; de Hoogeerw. pater v. Rijn, Provinciaal der Nederlandsche Augustijnen provincie, verrichtte de plechtigheid met assistentie van pater Essen en pater Hoo- geveen. In processie trok men vanuit de kapel naar de school, leeraren en lee-lin- gen. Na de inzegening was er' een plechtige H. Mis in de kapel. Daarna werd een foto genomen van de geheele Lyceum-bevolking, onder den milden zegen van Pluvius. In de gymnastiekzaal had nog een intieme plechtigheid plaats, n.l. de herdenking van het eerste Lustrum. Pater Rector opende met een welkomstwoord aan allen, bijzon der aan den Pater Provinciaal, deze samen komst. Namens de leeraren sprak de heer W. v. d. Wijnperse een hartelijken gelukwensch uit voor den verderen groei en bloei van het Lyceum. Pater Provinciaal sprak daarna met warme en hartelijke woorden de aanwezigen toe. Dank bracht hij namens de Sint Thomas en Willebrordstichting aan den heer Prinsen- berg, architect, de firma Thunnissen en van Sambeek, aannemers, den heer Bakker, op richter en den heer Driessen, Vitvoerder. Vervolgens rihette hij het woord tot Rec tor en leeraren, om hun een woord van dank cn waardeering voor hun arbeid" aan het Lyceum te brengen. Ten slotte sprak hij de lyceïsten toe, door te wijzen op hun plichten tegenover ouders. Ieera-en, zichzelf en de toekomst. Met' een korte uitweiding over. dit onder werp besloot hij zijn toespraak, die met de. grootste stilte werd aanhoord. Pater Rector dankte voor de hartelijke woorden tot allen, bijzonder tot de jongens gericht sloot de bijeenkomst. AAAAAAAAA TyA Men heeft ons gevraagd of er aanleiding is zich ongerust te maken over onze eiec- trische treinen. Wij gelooven van niet. Een ser.'e kleine ongevallen als het inslaan van den bliksem in Je geleidingen het breken van een beugel of het haperen van een motor brengen de veiligheid van de passa giers niet noemenswaard in gevaar, zijn alleen onaangenaam door bet oponthoud dat zij veroorzaken Hebben d e haperin gen plaats op stadslijnen, dan wordt er zoo goed als geen aandacht geschonken, maar door de publicate van vertragingen in den treindienst krijgt het publiek misschien een onrustig gevoel, dat sterk aangreit als er een'ge grootere ongelukken plaats grijpen, zooals den laatsten tijd het geval is. Toch moet men onderscheid maken. De genoem de grootere ongelukken hadden, over 't al gemeen, ook met stoomtreinen kunnen ge beuren, maar men zal goed doen, wat trouwens gebeuren zal, een naarstig onder zoek nar de oorzaken in te stellen, om eventueele fouten of onvolkomenheden te effenen. De veiligheid van hel publiek moet boven alles gaan, Maar het zijn die onge lukken n et, die een onprettig gevoel ge ven. Dat zijn de kleine ongevalen, die wij hierboven noemden. Over de stoomtreinen hoort men zelden van haperingen door de fect in het materiaal. Die hadden een groo te mate van bedrijfszekerheid verkregen. Met de electrische tre'nen is dat nog niet het geval. Maar reden tof ongerustheid is hier niet. Men zal eenig geduld moeten oefenen, om de techniek gelegenheid te ge ven zich aan het nieuwe aan te passen. En dat dit ongetwijfeld binnen niet al te langen tijd het geval zal zijn, daaraan behoeven wij wel niet te twijfelen. De „Postduif" is in Nederland terugge keerd. Luitenant Koppen, Frijns en Elier- man zijn gistermidcag te 3.15 uur behouden op Schiphol geland. Een enthousiaste hulde. De drie viiegers geridderd. De Tweede Kamer heeft het artikel in de Provinciale Wet, waarbij de vrouw be noembaar wordt gesteld tot griüier bij de Provinciale Staten, aangenomen met 5U tegen 32 stemmen. Mededeeling wordt gedaan van den stand van werkzaamheden van diverse Staats commissies. Het spoorwegongeluk bij Voorschoten. De directie der spoorwegen stelt een onder zoek in. Verschenen is het verslag van den land bouw over 1926. Behoudens enkele uitzon deringen is 1926 niet bijzonder gunstig ge weest voor den landbouw. De moeilijkheden bij de vaccinatie; het antwoord van den minister op de vragen van mevr. de Vries-Bruins. Verschenen Is het Voorloopig Verslag over de begrooting Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De crisis in Roemenië. Een protest van Avarescu. Een onderhoud met prins CaroL Frankrijk schort de tarieiverhooging voor Amerikaanschen import op. De Nobelprijzen voor geneeskunde 1926 en 1927. Actie van Hongaarsche parlementsleden voor herziening van het verdrag van Tria non. Met behulp van 6 sleepbooten Het Engelsche stoomschip „Bedefelt", dat g'sterenochtend binnen te pieren te IJmui- den aan den grond geraakt is, heeft, toen het des middags hoog water was, gepro beerd op eigen kracht weer vlot te komen. Deze pogingen mislukten, waarna de sleepbooten welke den geheelen middag in de nabijheid vftren om direct assistentie te kunnen 'verleenen, omstreeks 5 uur de tros sen vastmaakten. Bij het invallen van de duisternis begonnen de „Willem Barendsz", de „Utrecht", de .Hector" en de Stentor" Lj Luitenant Koppen vervult onmiddellijk na de landing op Schiphol zijn plicht als brieven besteller en draagt de postzakken over aan Ir. C P. Damme, directeur-gen. der P.T.T. van het bureau Wijsmuller, alsmede de „Katwijk" en de Noordwijk" te trekken. Na een half uur slaagden zij erin de diep geladen boot vlot te brengen. Het stoomschip is daarop op eigen krach ten naar Amsterdam opgestoomd. Het Nederlandsche stoomschip Strabo, moest in den afgeloopen nacht, wegens den storm, bij de Rembrug meeren. De 31- iarige matroos K. P., uit Amsterdam, dk z ch van boord wilde begeven, is daarbij in aanraking gekomen met de electrische ge leiding aan den wal. waardoor hii onmid dellijk werd gedood. Het lijk ia aan boord van het schip gebracht en naar IJmuiden vervoerd. Bij stukjes en beetjes nadert de nieuwe kerk aan het Valkenburgerplein te Heem stede hare voltooiing. Een fraai hek om geeft het geheele terrein, waarin binnen kort ook nog een ingang is gemaakt voor auto's en rijtuigen, zoodat die ook zijn ge komen onder toezicht van den fietsenbe waarder. Tog nog toe moest men het in de kerk met een heel klein orgeltje dien, maar ook dit zal verdwijnen, waarvoor in de plaats komt een instrument, meer beantwoordend aan het doel, van gewijde muziek geven in het mooie ruime Godshuis. Door de firma F.ypma uit Alkmaar is het nieuwe orgel geleverd, en dezer dagen ge reed gekomen. Morgen zal het in gebru.k worden genomen. Dit zal geschieden bij de feestviering van de H. Rozenkrans, 's avonds onder het Lof Voor het Lof zal de plechtige wijding plaats hebben, waarna het de feestelingen zal begeleiden. Onder dit Lof zal de Weleerw. Pater Dalmatius v. d. Geest, een zeer bekend re denaar, een feestpredikatie houden en na afloop zal Prof. v. d. Wiel van het semi nar e, een Bekend musicus op het geDied van kerkmuziek, eenige nummers ten ge- hoore brengen. Het Bureau der Kamer van Koophandel brengt in herinnering, dat in den brief van het Comité van Actie tot bestrijding van den verkoop met caueaux verzocht werd, zich uit te spreken ver de vraag, of thans moest worden overgegaan tot het treffen van wettelijke maatregelen, al dan niet. In ver band daarmede zal in de vergadering v,-n a.s. Dinsdag in de eerste plaats aan de orde gesteld worden de vraag, of de Kamer zicb ten aanzien hiervan al dan niet wenscht uit te spreken en indien deze vraag beves tigend wordt beantwoord, zal een stem ming worden gehouden over de vraag, of al of niet wettelijke maatregelen getroffen moeten worden. Gisterenavond had in de Inf. kazerne de oprichting svergadering plaats van de Raar- lemsche afdecling van bovengenoemcien Dcnd. Om kwart over acht opende de heer Th. iiooij Jr. de bijeenkomst, heette de aanwe zigen welkom en dankte voor hun gevolg- geving aan zijn oproep. In zijn inleidingswoord zette hij doel en jtreven van den op te richten bond uiteen, .i'a eenige gedachtcnwisseling werd beslo ten een i.aarlemsche vereeniging met boven genoemd doel op te richten. Direct gaven zich een twintig.al leden op. Er werd bc- "loten, dat de vereer.iging zal toetreden tot den landelijken bond, die in November a.s. zal worden geconstitiueerd. Het bestuur werd samengestelr uit de hee ren Th. Hooij Jr., voorzitter, Q. Houwen, secretaris, A. Haccon, penningmeester, P. H. Borghouts en Pielage. Een voorloopig reglement werd vastge steld, waarin de leeftijdsgrens der leden werd bepaald op 130 jaar. Als afgevaardigden naar de oprichtings vergadering van den Landelijken bond wer den aangewezen de heeren Hooij en Hoccou. Verder verwijzen wij naar een schrijven over deze actie, elders in dit blad. Barometerstand 9 uur v.m. 762. Vooruit. OPGAVE VAN OPTICIENS - FAER1KANTEN Licbt op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.03 en overmorgen om 5.01. Hoogste barometerstand 769.7 m.M., te Zurich. Laagste barometerstand 736.3 m.M-, te Skudehnaes. Verwachting: stormachtige tot krachtigen W., daarna afnemende en krimpende wind, licht tot half bewolkt, daarna weer toe nemende bewolking, aanvankelijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Naar wii vernemen is door den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, voor het bezoek van den Mi nister van Waterstaat aan IJmuiden, het volgende programma vastgesteld: Aankomst station IJmuiden 13.58. De Minister vertrekt per boot naar den steiger bij Semafore, waarna Z.Exc. te voet over den straatweg langs de westzijden van de haringhaven en vervolgens over het sin telpad naar het strand gaat, om langs het strand het directiegebouw bij de Semafore te bereiken. Tenslotte heeft een bespreking in het directiegebouw plaats. De Minister zal per boot naar een der aanlegplaatsen bij het sluisplein terugkeeren. De mogelijkheid bestaat, dat de Minister daarna neg enkele werken van de Vis- schershaven bezoekt. Het Luxor-theater blijft vasthouden aan zijn sedert eenigen tijd aangenomen regel, om twee groote fi'ms per avond te geven, een voor en een na de pauze en het heeft daarmee succes. Vóór de pauze werd gisteren het nieuwe programma geopend met een film van de reis der Pcmauoi pas'' naar Groenland, waar schitterende nalmirtafereelen in ,de üszee te bewonderen zijn, terwijl er verder het Luxor-neuws werd te zien gegeven, waarin we o.a. een wedstriid in het dor- scben te zien krijgen, waarbij geen der me dedingers iets anders doet dan ..maaien". Maar het doek zegt, dat ze dorschen, dus zr.1'->n we e- ons maar bij reer'eggen. -Maar na d<e maaiende dors'hcrs komt v'an de eer etc g-rote f lm ..De Fedel-ar" 'ai"u Wieo'ss Ke';re pi F'mïre Va^tiir de VoftMm'kn vervnt'en de eerste speet er -o'fs drie tell ens 'n een an- 'er bar-kier. D e tdm c zoo vol kn-tpbfke biimor en zee vei echte menscLoHihheid, zoo aandoen'ftk kier, zoo grappig weer daar. da' deze fi'ro alleen reeds waard is om er voor naar Luxor te gaan. Na de pauze komt dan nóg „Wiener RTut of vru vr'aald: „Het liefie van den Prino met Liane Haid en Oskar Marion in de hoofdrollen. Ook deze fi1m, de gesch'edeois van een koningszoon, die rang en titel opoffert, om met hot meisje zijner keuze te t onnen trou wen, biedt zeer veel schoons. Toch zouden wij, om enkele situaties er in. het voorbe houd willen maken, „enkel voor volwas senen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1