Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Kamer No. 19 RADIO - OMROEP. FEUILLETON. PARKHOTEL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde L>lad. Zaterdag 29 October 1927 DZ CRISIS IN ROEMENIË. De zaak. Manoilescu. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Het spoorwegongeluk bij Voorschoten. Hotelratten aan het werk. Door vallend gesteente gedood. Onder de locomotief gevallen. De dichte mist was de schuldige. Een brutale indringer. De ernstige aanrijding op den Bezuidenhoutschen weg te 's-Gravenhage. Om een winkeltje te beginnen. Een onsoliede constructie. Stroopen per auto! Een antiquiteit van 34 jaar. Z7iïaar/ê/n. le KLAS FAMILIEPENSION Aan een wissen dood ontsnapt. 1 I Averescu's protest. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roe- meenscha volkspartij met generaal Averescu aan het hoofd de arrestatie van Manoilescu uitsluitend uit juridisch oogpunt beschouwt. De partij zal een protest indienen, omdat de aanhouding onwettig is en in strijd niet de in de grondwet vastgelegde persoonlijke vrij heid. Van een gemeenschappelijk protest der oppositiepartijen is geen sprake. In de Kamer hield Bratiano een van ver trouwen in de kracht der regeering getuigen de rede, tegen de pogingen aangewend om een verandering in de dynastie te brengen. Hij eindigde met te zeggen, dat alle pogin gen om datgene wat definitief gegrondvest was aan bet wankelen te brengen, af zouden stuiten op de maatregelen der wettelijke autoriteiten. Aan de kamerleden zullen fotografische weergaven ter bat d gesteld worden van de in beslag genomen documenten van Manoi lescu. Een onderhoud met prins Carol. ,,Het Journal" beeft een bericht uit Saint- Malo, dat een redacteur van hei agentschap „Havas" een onderhoud heeft gehad met prins Carol, die o.a. het volgende verklaart. Ik las de arrestatie van den heer Manoiles cu in de bladen, en ik moet hekennen, dat deze mij niet minder verbaasd dan pijnlijk getroffen heeft. Het is volkomen juist, dat Manoilescu de overbrenger was van brieven, die door mij geschreven werden aan de hoof den der politieke partijen in Roemenië, den voorzitter van den regeeringsraad inbegrepen. De hoofden van de partijen hadden mij name lijk een bevestiging gevraagd van de verkla ringen, die ik in Juli aan een Fransch journa list gaf, omdat het blad, waarin deze verkla ringen waren opgenomen, Roemenië nooit bereikte. De prins geeft vervolgens den inhoud van die brieven weer: De omstandigheden en verschillende be richten, die mij overgebracht werden door officieele en officieuze Roemeencshe agent schappen, hebben mij genoodzaakt om de ge reserveerde houding, die ik mij sinds lang voorschreef, vaarwel te zeggen. In de maand Juli van dit jaar, legde ik eeni- ge dagen na den dood van mijn, mij zeer dier baren vader, verklaringen af, waarvan ik wenschte, dat mijn land kennis nam. Men heeft de weergave van mijn verklarin gen in Roemenië verhinderd en wel in die mate, dat verschillende partijleiders zich ge rechtigd achtten om te twijfelen aan haar authenticiteit, en er toe overgingen mij om een bevestiging te verzoeken. Sterker nog, een offieel communiqué van de Roemeensche regeering, dat in Augustus gepubliceerd werd, evenwel alleen in de bui- tenlandsche bladen, zegt nadrukkelijk, dat die verklaringen niet de minste uitwerking hadden, terwijl in werkelijkheid het land geen kennis van haar droeg. Ten slotte ben ik persoonlijk aangevallen in een openlijk geschrift, dat onlangs in Roe menië en in het buitenland verspreid werd. Gezien de verklaringen, die ik afgelegd heb en de feiten, door mij medegedeeld, beschouw ik het als mijn goed recht om te eiscben, dat mijn verklaringen in mijn land bekend ge maakt worden, opdat het volk er vrijelijk en met kennis van zaken over oordeelen kan. In het onderhoud merkte prins Carol nog op, dat de arrestatie van een oud-onderstaats secretaris aantoonde, dat de Roemeensche regeering bewegingen ten zijne gunste vrees de, en hij eindigde met te zeggen: „ik beschouw het voorgevallene als on middellijke uitdaging en als een aantasting van de vrijheid van de publieke opinie in mijn land, welke de eenige is die het recht heeft zich over deze aangelegenheden uit te laten." Verduistering op groote schaal. DUSSELDORF, 28 Oct. (V. D.) Gisteren zijn twee kassiers van de gemeente wegens verduistering tot een bedrag van 120.000 Mark, gearresteerd. Bij het onderzoek is verder komen vast te staan, dat een andere beambte nog grooter verduistering heeft gepleegd. Deze verduiste ringen zouden ongeveer 200.000 Mark bedra gen. In beide gevallen hebben de verduisterin gen over een tijdsverloop van ongeveer twee iaar plaats gehad. Tot nu toe waren deze ook bij onverwachte controle niet aan het licht gekomen. F r ansch-Anterikaansche tarie venkwestie. De verhooging der invoerrechten, welke onlangs door de l'ransche regeering werd vastgesteld voor Amerikaansche artikelen, is opgeschort voor den tijd der onderhan delingen over een handels-overeenkomst tusschen Frankrijk en Amerika. De Russische gezant te Parijs. Bessedowski, legatieraad der Sovjets, is te Parijs aangekomen. Hij zal ad interim optreden tot de komst van Dewgalewski, den nieuwen gezant. Foch naar Amerika? Maarschalk Foch heeft onder voorbehoud de uitnooariing aanvaard om de inwijding bij te wonen op wapenstilstandsdag van een nieuw gebouw van het St. Josephcol- iege. De typhns te Tepl Tot dusver zijn te Tepl bij Mariënbad 60 personen door de typhus aangetast, van wie er twee zijn overleden. De oorzaak ligt in een defect aan de stedelijke wa terleiding. Hongaarsche parlements leden tegen Trianon. De regeeringsgezinde parlementsleden hebben een groote beweging op touw gezet ten gunste van de revisie van het vredes verdrag van Trianon. Zij willen de aange legenheid aan den Volkenbond voorleggen. In het begin van November zal een groote vergadering worden gehouden, ter wijl ook bijeenkomsten in de provincie op het program staan. De ramp der „Mafalda", Een daipper kapitein. Alle berichten brengen hulde aan den ge zagvoerder der „Mafalda", Gugli, die geluk wij reeds meldden het reddings werk leiade van af de commandobrug. Een correspondent van de „Evening Stan dard" kreeg een verslag van het gebeurde van twee overlevenden, die werden opge pikt dcor het Grieksche s.s. „Pera". Daaruit blijkt, dat het voorschip snel wegzonk, nadat drie ontploffingen hadden plaats gehad. Officieren en bemanning de den alles, om een paniek te voorkomen. De juist aan tafel zijnde derde klasse-passa giers stormden naar de dekken, waarop de gezagvoerder riep: „Kalm blijven! Er is geen gevaar!" De eerste ontploffing had plaats even na vijf uur en was het hevigst. Op de zenuwachtige vragen der passagiers, ant woordden kapitein en officieren: „Er is een kleine averij in de machinekamer, die spoedig hersteld zal zijn!" Maar ondanks het pogen der officieren, ontstond een stormloop naair de booten; de derde klasse-passagiers overstroomden het tweede klasse-dek.Twee ontploffingen volg den, alles werd donker, velen sprongen over boord, dieper dook het voorschip in de golven weg, de mannelijke passagiers hiel pen om de booten neer te laten en vrou wen en kinderen van reddingsgordels te voorzien. Vrouwen en kinderen namen- eerst plaats in de booten en ook eenige mannen. Doch weldra bleek, dat er in de booten geen plaats voor allen was. De overigen wacht ten op het dek en kregen plaatsen op de vele vlotten. De schepelingen werkten als paarden. In dc booten werd alleen drink water geplaatst; voedsel was onnoodig, wijl de kust dichtbij was. De dichte duisternis belemmerde het reddingswerk in hevige mate, maar alle. schepelingen, ook de stewards, deden al het mbogelijke om het lot der passagiers verlichten. Vijf uren nog bleef de „Mafalda" drij vende, toen ging zij onder, met een gewel dige en laatste ontploffing, in een draaikolk van machtige golven. Even voor het geweldige drama plaats had, heerschte overal aan boord feest, voor al onder de landverhuizers. Gelach en dans partijen maakten echter weldra plaats voor- angstkreten en tranen Maar lachend en grappenmakend gingen de schepelingen rond te midden der naar de booten snellende passagiers, pogend hen allen gerust te stellen. En tusschen het weenen en de -kreten der vrouwen en kin deren klonk plotseling het volkslied op, de „Marcia Reale", gespeeld door de sclieeps- kapel. Licht-signalen gingen omhoog, de marco nist zond S. O. S.-seinen uit. Maar het duurde lange minuten alvorens een ant woord werd ontvangen. Eindelijk antwoord den de „Formose" en de „Alhena" ®n daarna kwam hel draadloos sein der „Em- pirestar": „Keep cheerful! We are coming." Beven alles uit, hoog op de commando brug, stond ka.pitein Gugli, leiding gevend, aansporend, kalmeerend. En. volgens de be richten ging hij korten tijd later onder met zijn nu snel zinkend schip, juichend: „Leve Italië!" „Het was een verschrikkelijk schouw spel!" verklaarde met tranen in de oogen dee'd, maar partijen zullen het moeilijk kapitein Prcvet van de „Mosella". Toen velen reeds een veilig plaatsje in de booten hadden gevonden, sprongen anderen nog maar steeds van de hellende dekken in Het vergaan van de „Principessa Mafal da" beteekent een ernstig verlies voor de zeeverzekeringsmarkt te Londen, waar het schip verzekerd is voor ongeveer 81.000 pond sterling een risico ontstaan, door herverzekeringen van Italiaansche assura deuren. Bovendien liepen te Londen nog verzeke ringen voor vracht vers.chotten en andere belangen lerw.Fl te Londen ook voor be langrijke bedragen verzekeringen op de la ding werden afgesloten. En ten slotte dient norf rekening te worden gehouden met de polissen, betreffende da reeders-verant- woordeliikheid, welke verzekeringen de wettelijke verantwoordelijkheid voor verlie zen van mcnschenlevens ter* zee omvatten. DOGALEVSKI, tot nu toe Russisch gezant in Tokio, be noemd als gezant te Parijs, als opvolger van Rakowski. NOBELPRIJZEN GENEESKUNDE. De I^arolinska Universiteit te Stockholm, besloot den Nobelprijs 1926 voor ohysio- logie en geneeskunde toe te kennen aan prof. Jobann Fibiger, van de universiteit Ie Kopenhagen en denzelfden prijs voor 1927 prof, Julius Wagner von Jauregg van de universiteit te Weenen. Johann Fibiger is de kankeronderzoeke-, die het eerst experimenteel kanker heeft teweggebracht bij ratten en heeil aange toond, hoe chronische prikkels tot het enstaen van de ziekte aanleiding kunnen geven. Zijn onderzoekingen dienaangaande da teeren reeds van 1907. Daarbij is hem ge bleken; dat bij ratten, die werden gevoed met een soort kakkerlakken van Ameri- kaanschen oorsprong (Periplaneta ameri- cana) in wier spierweefsel een bepaalde soort rondworm voorkomt, gezwellen op traden, die soms van kankerachtigen aard bleken te zijn. Aan professor Wagner von Jauregg is de Nobelprijs toegekend wegens zijn ontdek king van het therapeutisch belang, dat en ting met malaria heeft in gevallen van de mentia paralytica. EEN SCHIPBREUK BTJ DE SCILLY-EILANDEN. Het Italiaansche s.s, „Isbo op weg van Montreal naar Tamburg, is bij de Scilly- eilanden op de rotsen geloopen. Het is ge heel verloren. Zeventien leden der bemanning zijn ge red. Men tracht de elf nog aan boord ge bleven personen te hulp te komen. De Britsche draadlooze dienst meldt na der omtrent de schipbreuk van het s.s. „Isabo" bij de Scilly-eilenden, dat later in den middag 27 opvarenden werden gered. De hooge zeeën en mist belemmerden ten zeerste den arbeid der redders, en toen de duisternis inviel, waren nog elf leden der bemanning aan boord van het wra ach tergebleven. ii-ii Het schip werd geleidelijk geheel uit el kaar geslagen. De ongunstige weersomstandigheden duur den den geheelen nacht voort en drijvende wrakstukken maakten het steeds gevaarlij ker om het wrak met booten te naderen- De motorreddingsboot bleef echter hulp verleenen, en bij het aanbreken van den dag zag men, dat de mannen zich nog aan den voormast vastklemden. Andere reddingsbooten kwamen op de plaats des onheils en doen eveneens al het mogelijke. Men hoopt de schipbreukelingen nog veilig aan land te kunnen brengen. HOOGVERRAAD-PROCES. In verband met dc aanklacht van den Pruisischen minister van Binnenl. Zaken tegen dc bonden Wiking en Olynvpia is een vervolging wegens hoogverraad ingesteld tegen de leiders van het Al-Duitsche ver bond, Zij worden beschuldigd voorberei dende maa regelen te hebben genomen voor een völkische dictatuur. EEN SLACHTOFFER DER BOLSJE WISTEN EERVOL VERMELD. De Fransche regeering brengt ter kennis van het land, het bewonderenswaardig ge drag van den heer P. J. Darcy. leider va" de Fransche kolonie te Petersburg, die vanaf 1918 werkzaam wa| in hef belang van de Franschen aldaar, voor hen de voed selvoorziening organiseerde, en hun terug- re's naar Frankrijk mogelijk maakte, Later werd de heer Darcy gearresteerd, op eerewoord voorwaardelijk op vrije vof* ten gesteld en daarna opnieuw voor de rech ters gedaagd. Hij weigerde om zich door een dcor vrienden voorbereide vlucht aan zijn rechters te onttrekken, teneinde ye" presaiües te voorkomen, en offerde 21^" heldhaftig op, om zijn landger.ooten te red den. ACCIJNS EN AUTOMOBILISTEN. Men herinnert zich den strijd. gevoerd door Parijsche automobilis en tegen het „Octroi" en de belemmering, welke het verkeer naar buiten daarvan ondervindt. De strijd keert zich thans voorname'1)'* tegen het „bullet'n vort"; het papiertje, dat de ambtenaren uitreiken aan de stad ver latende automobilisten en waarop de in houd hunner benzine-reservoirs wordt °P" geteekend. Onder voorzi'terschap van den prefect der Seine had thans een vergadering plants, waarin werd gedebatteerd over de vraag, waardoor het „bulletin vert zou kunnen worden vervangen, ten einde het verkeer e vergemakkelijken en te bespoedigen. Een resultaat werd echter niet bereikt. In principe is het groene papiertje vefoor- eens kunnen worden over een belas'ing-sy- steem, dat het huidige octroi zal kunnen vervangen. Maar de commissie, in dit verband be noemd, zet haar arbeid voort. SCHWARTZBARD. Schwartzbard, de man die Petljoera doodde, doch eergisteren te Parijs werd vrijgesproken, kreeg een uitnoodiging van den New-Yorkschen hotelhouder Max Bern stein, om naar de Vereen. 'Staten te komen, waarbij hem alle kosten van reis en verb'ijf zouden worden vergoed. HET VORSTELIJK HUWELIJK. De trein met den hertog en de hertogin de Guise, prins Henri en de prinsessen Franpoïse en Anne, ïs in Italië aangekomen. Te Chiasso wachtte de hertog van Aosta, vader van den bruidegom, en den hertog van Apulië, de bruidegom, het gezelschap op en maak'en de verdere reis mede. Te Lugano hadden de Italiaansche consul-ge neraal en de fascistische gedelegeerde bloe men aangeboden. Bij aankomst te Milaan heette een Napolitaansche delegatie hel gezelschap welkom uil naam van de stad Napels. Het burgerlijk huwelijk zal worden vol trokken door den heer Ti toni president van den Italiaanschen Senaat. Ex-koning Manuel en konigin Augusta Victoria van Portugal, die het huwelijik te Napels zouden bijwonen, moesten van dit p an atzien in verband met het overlijden van den vader der laatste, prins Willem van Hohenzollern. Een onderzoek door de Spoorwegen. Heden wordt vanwege de spoorwegen een enquête ingesteld naar aanleiding van het bij Voorschoten plaats gehad hebbende on geval, waarbij twee wegwerkers door een trein werden doodgereden. Te Amsterdam zijn ten nadeele van een dame, logeerende in een hotel aan het Damrak, uit haar kamer ontvreemd" twee gouden ringen met brillanten bezet, t.w. van pl.m. 400, alsmede een bankbiljet van 10 dollar. In de Staatsmijn „Emma" is bij de onder- grondsche werken in een der galerijen de 28-jarige hulpopzichter M. v .Hooren, uit Heerlen, door vallend gesteente gedood, terwijl de arbeider H. Raadschelders zwaar gewond werd. Te Oojtgensplaat was de locomotief van de stoomtram uit Middelharnis aan het ran geeren, toen onverwacht de 18-jarige sto ker J, van der Sluys uit Sommelsdijk, onder de locomotief te vallen kwam. Hem werden beide beenen afgereden. Nadat een voor- loopig verband was gelegd door een dokter, die zeer spoedig ter plaatse was, werd Van der Sluys naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Gisteren heeft het Junkers postvliegtuig D 701, bestuurd door vlieger Kindervater, op reis van Bremen naar Amsterdam, nabij Lemmer in ten Brekkenpolder een noodlan ding gemaakt. De vlieger was de koers kwijt geraakt door de dichte mist. Bij het landen werd niets beschadigd. De post, bestemd voor Amsterdam, Rotterdam en Londen werd van daaruit verzonden. Bij goed weer stijgt hij heden op om de reis naar Amster dam voort te zetten. Zijn misdadige opzet mislukte. In de kolonie Beersdal drong de 3-1-jarige luinman W. J. B. door een keldergat de woning van zekeren K. binnen. Het veer tienjarig dochterje werd door hem aange vallen. De onverlaat stopte haar een prop papier in den mond. Toen hij een touw te voorschijn haalde, om het kind te binden, kreeg het meisje kans zich los te werken Zij begon te gillenr waarop de moede k-wam toeloopen. B. verborg zich aanvan kelijk in de woning. Later vluchtte hij naar buiten. Op aanwijzing is de man echter in den loop van den dag door de mijnpolitie gearresteerd. Hij ontkende aanvankelijk doch de commissaris van politie onder wierp hem aan een streng verhoor. Ten slotte viel B. door de mand. Hij is naar de Tel." verneemt, ter beschikking van den Officier van Justitie te Maastricht gesteld. De onbekende chauffeur heeft zich nog steeds niet aangemeld. Naar aanleiding van de Dinsdagavond op bet Bezuidcnhout plaats gehad hebbende aanrijding, waarbij mej. S„ die in de tram wilde stappen, door een in vliegende vaart rijdende automobiel werd meegesleurd, hebben zich aan het hoofdbureau van po litie een ^-tal getuigen gemeld, onder wie echter niet de chauEteur is, die bet nummer van den auto aan den tramconducteur heeft opgegeven. De politie hoopt, dat deze chauffeur alsnog zal komen opdagen. Een der getuigep, die zich thans gemeld hebben, was juist in de buurt bezig geweest een man met een houten been, die van zijn fiets was gevallen, weer op te helpen. Hij had een gil en een sla'5 gehoord en den auto zien aankomen. De andere getuige heeft den auto ter hoogte van de tram een fPringende beweging zien maken, alsof er 'ets overreden werd. Hij stelde zich vóór den auto en trachtte met een handbewe ging, den chauffeur te doen stoppen. De laatste reed echter in razende vaart door en doofde zijn achterlicht, zoodat de getuige het nummer niet kon opnemen. Intusscben hehben beide getuigen verkla ringen afgelegd, die voor den verdachte bezwarend zijn. De gearresteerde chauffeur is, ingevolge de nieuwe bepalingen van het Wetboek van Strafvordering, na 6 uren in arrest te hebben gezeten, in vrijheid ge- stld. Bij het verlaten van zijn werkzaamheden is door de politie te Tilburg aangehouden de zadelmakersknecht H„ die uit het magazijn van zijn paroon eenige stukken leer twee roskammen en eenige bollen touw had mee genomen, Bij onderzoek in zijn woning wer den nog gevonden een paardedeken, ver schillende damestasschen en zooveel zadel- makersartTkelen, dat deze op een handkar naar het politie-bureau moesten worden ver voerd. De gearresteerde wilde zelf binnen kort een winkel in deze branche openen Te Spakenburg is, volgens de „Stand.", een huis ingestort dat afgebroken zou wor den. Een drietalarbeiders en een jongetje van 9 jaar waren binnen. Met kracht begon men het opruimingswerk. Het knaapje werd op genomen fnet een gebroken been. Twee der arbeiders kwamen met den schrik en eeni ge kneuzingen vrij. De derde arbeider de 18- jarige P. K. moest met behulp van een dom mekracht bevrijd worden. Zijn rechterbeen was zoodanig gebroken, dat de beensplinters door het vleesch staken. IJlings werden de gewonden per auto naar Utrecht vervoerd. Onder de gemeente Geldrop zijn op de jachtvelden van Baron van Tuijl dezer dagen vier stroopers aangehouden. De hulp van 't moderne vervoermiddel de auto, hadden ingeroepen om succesvol en gemakkelijk te stroopen. De wagen werd in de bosschen gereden en des nachts liet men de lan taarns volop branden, Hetzelfde effect werd verkregen als met den bekenden lichtbak, alleen kwamen d'e haasjes nog wat vlugger op dit licht af. De heeren hadden het niet moeilijk, want vanuit hun comfortabele wagen konden zij de talrijke langooren on der vuur nemen! Bovendien was meteen de wagen bij de hand om den buit in verdere veiligheid te stellen en te vervoeren. Edoch, het nachtelijk experiment trok door het helle licht ook de aandacht der rijks politie, trie zich uit den aard der zaak. met alle respect voor vindingrijkheid der tuf fende stroopers, op een voor dezen onaan gename wijze deed' gelden. Wij leven snel en door dit snelle levens tempo is er veel, dat vroeg verouderd raakt. Dit geldt vooral voor de middelen van ver voer. En hoe sneller het soort van vervoer middel den mensch verplaatst, hoe vergan kelijker het begrip modern voor dat vervoer middel schijnt te zijn. Een trein, samengesteld uit materiaal van vóór 50 jaar, wordt een be zienswaardigheid, een auto van 30 jaar gele den lijkt antiek en een vliegmachine van tien jaar geleden lijkt, vergeleken bij de nu mo derne toestellen maar een stumperig ding, dat weinig vertrouwen voor de veiligheid geeft. Donderdagochtend was er op het Haagsche veer een geweldige belangstelling voor een vreemdsoortig vehikel, dat klaar stond, om in j een pakschuit te worden geladen. I Het leek een heel oude landauer met geen spoor van comfort voor hem, die er in zou moeten rijden. Een laag tentdak bedreigde de hoofden van de aanstaande passagiers. Vóór op den bok, op de plaats van den koetsier, staken handles en kraantjes en een stuurrad met een diameter van nauwelijks een deci meter, omhoog. Het vehikel was een auto. In 1893, dus nu 34 jaar geleden, was dit an tieke wagentje de statie-auto van den Soe- soehoenan van Soerakarta. Toen heeft dit zelfde wagentje de bewondering van duizen den afgedwongen voor de wonderen van de techniek, welke zoo iets wist te scheppen. Donderdag heeft deze auto opnieuw de be langstelling van velen getrokken omdat het een heel bezienswaardige antiquiteit was. ZONDAG 30 OCTOBER. HILVERSUM 1060 M. 2.002.30 Lezing door den heer Luc. Willink, Redacteur v. „Het Vaderland", over De ontwikkelende invloed van de film. 2.30 Artisconcert (A.N.F.O.-N.O.V.) De Amsterdam «cche orkestvereeniging o. 1. v. F. v. Diepenbeek. S.00 Persber. en sportuitslagen. 8.10 „La Bohème", groote opera in 4 te,lr. van Puccmi. Mimi I.ótti Mus- kens Sle irs. Musette Hélène Ca!s. Rodol: h: L. v. Tulder. Marcel Paul Pul. Colline Henri Bloemgarten. Schaunard Martin v. Reen. Saint-Phar en Benoit Iwan Monasch. Zeer versterkt A.N.R.O.-orkest o. I. v. J. J. v. Amerom. Algem. voorber. Chris de Vos. f HUIZEN 1950 M. 8.309.30 Morgenwijding (K.R.O.) Mej. N. Verkroostsopraan. E. Haak piano- te »el. Spreker Theo Witte. 12.30—t.30 K.R.O.- Trio Winkels, Lunchmuziek. 1.302.15 K.R.O.- Kinderuurtje. Verteluurtje door een cathechist van Bethanië. 2.00—3.00 Orgelconcert door M. J. Den- teneer Tt'burg. 1.00—5.00 Ziekenuurtje. Mede werkenden Prof. Schee*rrakers, Ypelaar. Soph. Nuwcn- huis v. d. Ryst. 7.40—3.0.-" K.R.O. Apologie, Prof. W. Arts. 8.00 K.R.O. Het k ein K.R.O.-symp! oaie- orkest o. I. v. Martin v. d. Fnde. Sprekers Pastoor W. A. de Grys te Uithoorn Het Centraal comité tot be vordering van R.K. Patronaatstelangen in Nederiano. Rector B. H. de Groot te Amersfoort Het jeugdwerk der jongenspatronaten. Kapelaan G. j. Suetsns te Den Bosch Versterking onzer organisatie. He* orogramma bevat enkele gezangen en voordrachten -.c jongens- en orkestmuziek. DAVENTRY 1600 M. 3.50 Concert. Orkest er. E. Coleman alt. D. Jones tenor. M.- Colc piano. 5.405.50 Vertellingen u. h. Oude Testiment. P.'o Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. ct j Weerber., nieuws. 9.25 Symphonieconcert. De People's Concert soc. Orkest en F. Woodhause,: bari ton. H. Fairhurst viool. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Gewijde muziek en koorzang. 105. Or kestconcert tot 2.10. 5.055.55 De Homonyme Jazz. 8. o Kindcrhaii- uurtje. 9.2011.20 Dansmuziek. L.ANGENBERG 469 M. 8.209.20 Morgen wijding. 12.301.50 Kamermuziek. 2.40 Voetbalwedstrijd West Duitschland-Oost Nederland. 4.104.50 Pianosonaten van Beethoven. 4.505.50 Krefelder Madrigalkoor. 7.20 „Die Entführung aus dem Serail", zangspel van Mozart in 3 acten. Daarna tot 10.50 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 8.20 Mor genwijding. 11.20 Declamaties. 3.505.20 Orkest concert. 7.50 Tooneel-avond. 9.5011.50 Dans muziek. HAMBURG 395 M. 8.3 Morgenwijding. 12.25 Concert. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Vroolijk con cert. 4.50 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 9-5011.ro Actueel uur» BRUSSEL 509 M. 5.2c— .20 Dansmuziek. 8^510.35 Galaconcert. Orken e solisten. Steeds /ietNieuwste in ftectio. CS» Vci££unci/g>e/ierste/Yï/igen&ewaar6crpc£.r MAANDAG. 31 OCTOBER. HILVERSUM. 1060 M. 12 uur Politieber. 12.35 2 Lunchmuziek oor i et trio D. Groene\e'.d, viool, A. v- Leeuwen, cello, t-\ Jochemse, piano. 3.153.45 Lee zing door Mevr. T. Verdon er, Salomons Levensvreugd, en opvoeding, 4.105.55 Babbeltje van Mevr. Ant. van Dijk. 6—7.15 Dinermuziek door het Kling-en semble in Hotel Hof van Holland, Hilversum. 7.15 7.45 Engelsche les voer te n lers. 7.45 Politieber. 8.10 Concert door het A.N.R.O.-orkest o.l. van Nico Treep. Pauls Horowitz, vioci, Egb- Veen a. d. vleugel. 99.30 Lezing door Mr. T. de Vii ze, advocaat te Am sterdam: De loop van 1c: strafproces. 9.309.50 Voortzetting van het Concert. 10 uur Persber. 10.10 Populair concert dx>r het A.N.R.O.-orkest o.l. van Nico Treep. HUIZEN, 1840 M. (na 8 uur 1950 M.) 12.30—2 Orgel concert door Ferd. Kloek te Hilversum. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en solisten (viool, sopraan, bas). 1.202.20 Orgelconcert. 2.50 Lezing: The little Noviqe, 3.20 J. C. Stobart en M. Somerville; Great stories. 3.35 Orkestconcert. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje.,6.20 Daventrykwar- tet. 6.50 Tijds, weerfcer. 7.05 DaventryLwartct. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Suites van Bach (piano). 7.45 Duitsche les. 8.05 Kamermi'""V'. ,E. Bartlett en R. Robertson, piano, M. Licatte, ropraan. 9.20 Weer ber., nieuws. 9.35 Lezm**. .uws. 9.55 11,2} „Oud-Heidelberr/ t nee el van W* Meyer- Forsier. 11.2012.20 .-.ie: PARIJS <,RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11 Concert. 12.502.10 Orkesiconcert. 5.055.55 Literair en muzikaal programma. 8.510.50 Qoncert. Operette- fragmenten. Orkest, soli. LANGENBERG, 469 M' 12.301.50 Orkestconcert. 4.50— 5«50 Pianomuziek van Chopin. 7*35 Concert Dr. P. Bach, eigen gedichten bi> de luit. Fr. Ettel, decla matie. 9.4010.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 11.20—7 05 Le- zineen en lessen. 7.50 Martin Luther Orkest, koor en solisten. Declamaties. 9.5011.50 Mandoline orkest Neukölln 1908. HAMBURG, 395 M. 3.35 Vocaal concert. 5.20 Orkest concert.6.15 „Lohengrin" roro. opera in 3 acten van Wagner. 10.to Sluiten. BRUSSEL, 509 Mj. 5,306.20 Trioconcert. 8.20 Or kestconcert. 9.3510.35 Dansmuziek. VAKKUNDIG ADRES RADIO-MOORS Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem PARKLAAN 94 - TEL., U410 Mooie zaaltjes ter beschikking voör het geven van Familiepartijtjes en Diners* De geschiedenis van dit auto'tje een Benz is in het kort de volgende: Ruim een jaar geleden heeft genoemde Soesoehoenan den auto aangeboden aan den heer A. Tresfon, procuratiehouder van den Rolterdamschen Lloyd. Deze stond den wagen op zijn beurt af aan zijn zoons, de heeren Tresfon, welke aan de Kruiskade eén automobielenzaak drijven en den wagen eenigen tijd als curiositeit in hun showroom plaatsten. Daarna is de auto aan het museum aangeboden, maar wegens plaats gebrek kon van dit aanbod geen gebruik worden gemaakt. Tenslotte is de auto aangeboden' voor de verzameling technische curiositeiten van de Technische Hoogeschool te Delft, voor welke verzameling de wagen is aanvaard. En zoo werd, wat eens de trots was van een Indisch vorst in een pakschuit geladen en vast ge stuwd met zakken meel en balen rijst. Sic transit Hoezeer deze auto van 30 jaar het verre verleden suggereert bleek, toen iemand aan den schipper vroeg, hoe oud deze wagen wel was. Het antwoord luidde: „Precies kan ik 't niet zeggen meneer, maar ik schat hem toch zeker uit de 17de eeuw." Gisteren had, ten gevolge van verkeerd uitwijken, nabij Meppel, een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De aangereden auto, die uit Deventer kwam, en waarin zich twee personen bevonden, reed dientenge volge met vólle vaart de Smildervaart in. Onmiddellijk werden pogingen aangewend om hen te redden, waarbij de knecht van den heer Bosker zich bijzonder verdienste lijk maakte. Met gevaar voor eigen leven, sprong deze te water en dook eenige malen onder. Ten slotte gelukte het door het intrappen van de ruiten, de beide reizigers uit hun benarde positie te redden. I Naar het Engetsch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden.) 18. Ze wendde zich tot Mabin en probeerde haar gezicht een verzoenende plooi te geven. U wilt we wel vergeven, hé? Het was erg hard voor me, toen mijn man plot seling z^i, dat mijn zoon mijn zoon die door zijn vader en mij als erfgenaam be schouwd werd, niets, niets, schreeuwde ze hysterisch,eigenlijk niemand is! Kom, kem zei Lord Moorhampton vriendelijk, voordat Mabin een mond open had kunnen doen; zoo ver is het nog .liet. We moeten onderzoeken. Je schijnt het zelf anders als vaststaand te beschouwen, viel Lady Moorhampton hem snel in de rede. Je neemt alles, geloof ik, maar als bewezen aan. Je hebt er nooit iets van gehoord, dat Ciprian getrouwd is. Als hij dat niet is geweest.... We zullen alles behoorlijk onderzoeken en vaststellen. Daar kun je op rekenen zei Lord Moorhampton. Ik was op 'i punt mijn advocaten op te bellen toen je binnen kwam. Advocaten! herhaalde ze en fronste het voorhoofd. Is dat noodzakelijk! Absoluut noodzakelijk. Ik zou nog iets anders kunen doen, maar ik vreys, dat je dat liever niet zou willen, zei Lord Moor hampton buitengewoon koel en ging weer terug naar de telefoon op de schrijftafel. Wat bedoel je? Ernstig wendde hij zich naar haar om. In deze geschiedenis zijn enkele zeer duis tere punten. Als ik mijn advocaten niet raad pleeg, zou de zaak zeker in handen van de politie komen. Bij die woorden had er een totale veran dering plaats bij de grillige, lichtzinnige en wufte vrouw. Onmiddellijk liet ze haar op- opvlakkige, klagelijke houdjng varen en werd ze geen woord en geen blik-van de beide anderen ontging haar. Met een bleek gezicht keek ze tersluiks van haar man naar het trillende meisje op den achtergrond. De politie? Wat bedoel je? vroeg ze tconloos Wel, ik zei je al, dat er in de zaak zeer duistere elementen zijn, begon hij koel. Het verhaal, dat dit meisje opgedischt heeft, bedoel te, zei Lady Moorhampton en keek met fonkelende oogen naar Mabin. i Het verhaal, dat deze jonge dame ver teld heeft zei Lord Moorhampton met r"5' tige waardigheid. Wie heeft haar hiér naar toe'gestuurd Waar komt ze vandaan? Heb je zekerheid dat dit niet een truc is om geld af te persen Mabin kon een zachten kreet niet weer houden. Lord Moorhampton keerde, nog altijd grooten ernst, zich naar zijn vrouw. Ik verzoek je, Edith, zei hij je te be- heerschen. Ik kan nle voorstellen, dat bet niet prettig voor je is, als het blijkt dat Ci prian een wettigen zoon nagelaten heeft en daarmee je eigen kind de twijfelachtige rechten verliest, die hij misschien kon laten gelden. Twijfelachtige rechten, herhaalde ze veontwaardigd Ze zijn altijd heel twijfelachtig gewces'i antwoordde hij kalm. Al deze jaren heb je nooit gejveten of Ciprian getrouwd was of niet; net zoo goed als ik heb je met de mo gelijkheid ernstig rekening gehouden, dat hij getrouwd was en zich ergens gevestigd had. Als hij vrijgezel gebleven was, zou het veel waarschijnlijker geweest zijn, dat hij terug gekomen was dan wanneer hij een gezin had gesticht. Pas de laatste tweemaal vier en twintig uur, nadat je broer met het be richt is thuis gekomen, dat Ciprian is ver dronken, deed zich een ernstige kans voor, dat jouw jongen mijn erfgenaam zou wor den. Er kan dus onmogelijk zoo'n groote .zelfoverwinning voor noodig zijn om zonder veel spijt aan een ouder kind die plaats af *e staan. Wel, zei Lady Moorhampton ondanks zichzelf op ruzieachtigen toon, dan blijft het yog de vraag of de heele zaak geen bedrog ls- En ze wierp een kwaadaardigen blik op Mabin, die nu naar de deur toe schoof. Dit was de eerste gelegenheid, die zich voordeed, om zich te verwijderen zonder een van de strijdenden op zli te. duwen. -- Wacht u alstublief een oogenblik, miss Wrëst, zei Lady Moorhampton scherp. Ik zou graag willen, dat u me voor u "^aggaat, vertelt, waarom volgens Lord Moorhampton de politie zich hiermee wel eens zou kunnen bemoeien. Is dat een be- dreiging van uw kant? O, wel nee, natuurlijk niet, zei Mabin haastig. Daar heb ik niets mee te maken. - Je zou dit deel van de zaak beter met mi) alleen kunnen bespreken, Edith, zei Lord Moorhampton zakelijk. Miss Wrest heeft er in geen enkel opzicht wat mee te maken. Kan ik gaan? vroeg Mabin vlug. Neen, antwoordde Lady Moorhampton in plaats van haar echtgenoot. U moet blijven en mij vertellen wat u hem verteld hebt. Ik houd niet van die geheimdoenerij. Ik wil weten wat voor soort fabeltjes ik te maken heb, Mabin zei niets, maar bleef dicht bij den armstoel bij den haard staan Ze kon de woedende vrouw, die tusschen haar en de schrijftafel stond, niet voorbij Lord Moorhampton, die aan het andere eind van de tafel stond, sprak: We kunnen je nu niet meer vertellen voor ik je broer ge sproken heb. Zeg hem alsjeblief, dat ik hem onmiddellijk moet spreken. Lady Moorhampton begen te trillen op haar beenen en haar gelaat werd aschgrauw Wat heeft hij hiermee te maken? vroeg ze schor Dat zal je straks wel hooren. Ik moet hem nu direct hier hebben. Lady Moorhampton wendde zich tot de arme secretaresse in den hoek van de kamer: En Miss Wrest, Gaat ze met mij mee? Hij aarzelde eerst even, maar kwam spoe dig op Mabin toe en liet haar, met een vrien delijk uitneodigend gebaar plaats nemen in den armstoel waar ze bij stond. Het zal me heel aangenaam zijn, zei hij °P beminnelijken toon, als u even hier wilt blijven om te hooren wat mr. Wright te zeggen heeft. Lady Moorhampton raakte hoe langer hoe meer van haar stuk. Plotseling lieten haar moed en de laatste resten van haar zelfbe- hersching haar in den steek en ze barstte in tranen uit: Ik zie, snikte ze, dat het tegen mij en mijn kind gaat. Mijn familieleden wor den verdacht en behandeld als misdadigers. Scherp viel bij haar in de rede: Als misdadigers? Waarom denk ie dat? Ze beet zich op de lippen en schoof naar de deur zonder te antwoorden op zijn vraag. Ik zal hem roepen, dan kan hij zich verdedigen. En als je 'n woord gelooft, van wat zij zegt, dit.dit schepsel dat je niet kent ,dat je nog nooit gezien hebt en hem niet, dan zal ik zoo vrij zijn het mijne er van te zeggen. Met deze woorden, die niet den indruk maakten, dat ze zich erg zeker van haar zaak voelde, ging ze de kamer uit en liet het meisje ontsteld en verdrietig achter. Lord Moorhampton stond ernstig en zwijgend, in gedachten verzonken bij de schrijftafel in 't midden van de kamer. Lang bleef het stil en toen vroeg het meisje bedeesd en met stokkende stem of ze gaan kon. Hij keerde zich naar haar toe. Zijn gezicht stond str,ak, vastberaden en ernstig en miste volkomen de zachtmoedig-vriendelijke uit drukking, die ze opgemerkt had, toen ze hem het eerst ontmoet had. Het is beter dat u blijft, zei hij, niet scherp, maar beslist, Het is van belang dat u van aangezicht tot aangezicht met hem, uw verhaal opnieuw vertelt en dat we beiden hooren, wat hij te zeggen heeft. Ondertusschen had Lady Moorhampthon haar broer voorbereid op het naderend Godsoordeel! 'Ze nam er behoorlijk den tijd voor, want het duurde wel een kwartier, voordat het geluid van Joe's stem tot Lord Moorhampton en Mabin doordrong. Terwijl hij de gang doorliep floot bij een deuntje en onverschillig bonsde hij op de deur van de studeerkamer. Binnen! riep Lord Moorhampton van zijn stoel bij de schrijftafel. {Wordt vervolgd.) i I i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9