Stadsnieuws, De politieke toestand. Voornaamste Nieuws Maandag 31 October 1927* j 51ste Jaargang No. 16693 Aangifte moei, o;p straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig wen na het ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Wegens den feestdag van Al lerheiligen, zal de Nieuwe Haarlemsche Courant morgen niet verschijnen. Onze bureaux zijn dien dag gesloten. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET-MIJ. Zorgvuldige bediening Verzegelde zakken Gr. Houtstraat 187- Tel. 12504 HET WERK- EN VERGADER- SEIZOEN DER R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING. Herleving der propaganda' actie. Dit voorloopig wat het winterprogramma betreft. Been gebroken. Geheimzinnige brand te Santpoort. DE METAALBEWERKERS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Het contract opgezegd. Zondagsviering van verplichte feestdagen. De nieuwe Motor- en Rij wiel wet. Doodendag. OTTER VRIJGESPROKEN. Aanrijding op den Haar lemmerweg. Collecte Roode Kruis. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht, ii Voor den Politierechter. Massakamp D. O. K. (Heemstede)O. V. 5. (Haarlem). f Bureau*: NASSAULAAN 49; Oe abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen; Per week Ö-2S Per kwaartaal 1 3.25 Franco per post per kwartaal bi Vooruitbetaling 3.55 Telefoon No. 13866 {3 lijnen] PoatrekeininiJ Nr. 5970 Xarerfcnfiën 35 ets. per régel Vraag- en aanbod-advertenties 1-41 regels 60 ct per plaatsing; elk* regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tek^ als ingezonden mededeeling 60 ct> per regel Bii contract belangrijke korting, ~Hc abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekcrings voortvaar den f 0(1(111 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CI» J bij een ongeval met f OSfl bij verlies van een hand, f |25 50 been b<>f "arm" f 40." ande^^ugS SrdtS een der volgende mtkeeringen I dUUU." verlies van beide armen, beide beeuen of beide oogen; 1 3U." doodelijken afloop I £311." een voet of een oog; duim of wijsvinger- «w been ot arm, an re Wanneer de Tweede Kamer de volgende week Dinsdag weer bijeen komt, om met de algemeene beschouwingen der begrootings- discussies te beginnen dan zullen de woordvoerders der partijen ongetwijfeld een zeer voornaam dee! van hun betoog aan der politieken toestand wijden. Dat is plichtmatig en ook wel gewenscht. Zoo de begrootingsdebatten ergens goed voor zijn, dan zijn ze dit zeker, om een terugblik te werpen op den arbeid der regeering ge durende het afgeloopen jaar en op de ver wachting voor de naaste toekomst. Het algemeen verslag van het afdeelings- onderzoek belooft intusschen geen debat in greoten stijl; geeft geen uitzicht, dat wij de volgende week verheldering zullen krij gen in den nog altijd verwarden en onge- wenschten toestand van een regeering, wel ke niet op een vaste meerderheid in het parlement steunt. „Verscheidene leden" hebben al reeds in 'de schriftelijke discussies hun misnoegen met den loop van zaken te kennen gegeven, dat er n.m. een vermindering van den in vloed der regeering en van het parlement be.'den valt te constateeren. nu het inter mezzo kabinet zoo lang aanblijft. En aan de regeering wordt verweten, dat zij de be sluiten der Kamer maar naast zich neer legt en somiijds eenvoudig doet, alsof er geen Volksvertegenwoordiging bestaat. Terecht is in hetzelfde verslag door blijkbaar objectie ver oordeelende Kamerleden op gewezen, dat dit de schuld van het parlement zelf is. De regeering heeft bij haar optreden uitdrukkelijk beloofd, dadelijk heen te gaan, zoodra er opnieuw een meerderheid in de Kamer is, waarop een parlementair kabinet steunen kan. Tot nu toe is die meerder heid echter nog niet te zien. De Kamerleden hebben bij de behan deling der begrooting in de afdeelingen on der elkaar onderzocht, óf cr in de naaste toekomst iets van de vormirg van zulk een rageeringspartij te verwachten is. Geen, die uitkomst zag. De christelijke coalitie.,., men twijfelt aan haar herleving; een sa mengaan van Katholieken en sociaal-demo craten.... niemand; -Te er meer aan denkt. Mochten de sociaal-democraten straks bij het openbaar debat nog een deel van den nationalen tijd misbruiken, om die laatste mogelijkheid te bepleiten, dan zal dit niet anders zijn dan stemming maken tegen het „democratisch karakter" der R.K. Staats partij, welke in den vollen zin des woords een volkspartij is. In hun hart weten zij wel, dat er van een samengaan van rood en Roomsch geen sprake is, en dat alle po gingen om een wig te drij-en tusschen zoo genaamd conservatieve vn democratische leden der R.K. Kamerfractie gelijk is aan het beuken op een rots. Van meer beteekenis is echter de vraag: is er kans, dat er in de Kamer tijdig ge noeg, om daarmee voor de verkiezingen van 1929 rekening te houden, een nieuwe coalitie tot stand komt, hetzij de oude christelijke, hetzij een gewij-..gde groepvor ming van eenige christelijke met een of meer linksche partijen? De verwachtingen voor het herstel der oude coalitie zijn blijkbaar niet heel groot. Verscheidene leden merkten op staat er in bet Algemeen Verslag dat een her stel van de rechtschc coalitie, althans <n de naaste toekomst, weinig waarschijnlijk is en dat het protestantsche gedeelte der coalitie dreigt af te brokkelen ten gunste van de Staatkundig Gereformeerden en de Hervormd Gereformeerde Staatspartij, die van een coalitie niets willen weten. Indien de coalitie zich al vóór den zomer van 1929 zou herstellen, dan zou zij bij de verkiezin gen van dat jaar vermoedelijk ophouden meerderheid te zijn. In deze redeneersng schuilt een grond van waarheid, maar toch ook meer niet. In derdaad geeft het anti-papisme in sommige pro estantsche kringen redenen om een „afbrokkelen" der protestantsch christelijke partijen te vreezen. wanneer deze laatste zouden besluiten om opnieuw met de Ka tholieken een stembusaccoord aan te gaan. Hoeveel dit echter zal zijn, is moeilijk te zeggen. Hebben de partijen van de domi nees Kersten en Lingbeek werkelijk levens vatbaarheid, zóó, dat zij in plaats éénmans-, inderdaad beteekenende partijen kunnen worden? 't Is mogelijk, dat de beweging al weer baar toppunt heeft bereikt en dat de dissidente protestantsche kiezers zien e, boe weinig hun woordvoerders in de Ka mer bereiken, boe zij voornamelijk negatiei werken en een gezonden politieken toe- stand tegenhouden weer langzaam terug glijden op de oude partijen van Kuypcr en Lohman, of zich geheel van het „godde- looze" politieke terrein terugtrekken, t Is moeilijk te zeggen; noodig is echter, dat hieromtrent zoo spoedig mogelijk klaarheid komt. Het land dient eindelijk eens te we ten. wat het heeft aan de christelijk-histo rischen en aan de Staatkundig- en Hervormd Gereformeerden. Van de christelijk-histori- schen werd gevreesd, dat zij het extra parlementaire Kabinet, nog wel onder pre mierschap van een hunner partijigenooten, zoo kwaad niet vonden ep tot een voort zetting van deze regeering ook na 1929 zou den willen meewerken. Onlangs is echter in „de Nederlander" deze ide^ met de meeste stelligheid verworpen Het neutrale Kabinet werd als in strijd met de christe- lijk-historische beginselen afgewezen, tot heden slechts „noodgedwongen" aanvaard. Voor de christelijk-historischen, die mede werken aan de practische politiek, achtte „de Nederlander" de alles beheerschende vraag: op welke wijze verzekeren wij ons het best een staatsbeleid, overeenkomstig, althans niet in strijd met onze beginselen. „Deze vraag schreef het blad moet met ernst onder de oogen worden gezien; hek is plicht om te pogen daarop een prac- tisch antwoord te geven." Welnu, dat practisch antwoord, daarop wacht het land sindsdien met spanning. La ten dr. de Visser en de heer Snoeck Hen- kemans dit nu eens de volgende week on omwonden in de Kamer geven, of althans in een openhartige discussie met de otfde coalitie-genooten probeeren eenige richtlij nen aan te geven, waarlangs de anti-revo- luitionnairen, christelijk-historischen en Ka tholieken weer op één regeeringsbasis tot elkaar kunnen komen. In s lands belang en dit gezien in de hoogste beteekenis, n.m. het belang van een christelijk bewind, is het noodig, dat hieromtrent zoo spoedig mogelijk klaarheid komt. „De rechtsche coalitie, zoo werd in het Algemeen Verslag verklaard, is voor de christelijke partijen nog altijd een ideaal, omdat, ondanks ver schillen en schakeeringen, die partijen toch het christelijke beginsel als grondslag voor politiek beleid gemeen hebben." Welnu, wanneer dit nog de volle over tuiging van de leiders van alle drie de oude coalitie-partijen is, laat men dan zonder vrees voor stemmenverlies of welke onza kelijke overwegingen ook, trachten te ko men tot het „practische antwoord", het welk volgens „de Nederlander" plicht is De begrootingsdiscussies geven daarvoor de gelegenheid volop! AmsterdamHilversumBussumLeiden Ook Anthraciet en Brechcokes voor Centrale verwarming Het Bestuur der R. K. Middenstandsver - eeniging verzocht opneming van het vol gende: Na de schitterende successen, welke de propagandactie onzer R.K. Middenstands- vereeniging in onze Bisschopsstad boeken mocht, successen, welke tot nog toe noch in ons Diocees, noch daarbuiten, ook in steden veel grooter dan Haarlem, geboekt konden worden, moest, hetgeen begrijpelijk is, voor een korte wijle „Schorsen der manoeuvre!" door onze hoornblazers geblazen worden. Die rust toch was noodig na de kloeke en volhardende inspanning en ónze vurige pro pagandisten, vermoeid en uitgeput na den strijd hebben zich dan ook in hun bivaktent jes op het versche stroo uitgespreid nog wel van kop tot teen gewapend, doch zeg zijn ingeslapen over de heele linie en op dit oogenblik zweeft over hun heele kamp nog een sfeer van zoete rust. Het beeld van den dood, de slaap, zwaait op dit oogenblik nog over dit propagandis tenbivak den sceptersstaf. De legerleiding, het bestuur der R.K. Middenstandsvereeniging, is évenwei paraat gebleven, heeft intusschen de vèreenigings- zaken behandeld, de belangen, zoowel de algemeene" alsde individueele, van onzen Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand behartigd en bevorderd èn in den boe zem der Vereeniging, èn in de Middenstands centrale voor Haarlem en Omliggende Ge meenten en in de e.v. ledenvergadering zal dan ook van dit alles een getrouw verslag wor den gegeven. Meegewerkt is door ons voorts aan de voorbereiding en de leiding der zoo glorieuze viering van het vierde lustrum van onzen Diocesanen Hoofdbond en onze Haarlem sche Vereeniging heeft als gastvrouwe in deze haar plichten hooggehouden. Boven alles zijn de besprekingen gevoerd over en de voorbereidende maatregelen ge troffen voor het „plan de campagne," dat tijdens dit winterseizoen zal worden uitge voerd. Wij zijn in de afgeloopen week ingegaan het jubeljaar van onzen beminden Bisschop en we hebben telegrafisch Monseigneur onze beste wenschen aangeboden. Een jaar hebben we dus thans nog den tijd om "bij onzen Bisschop onze beloften in te lossen, welke wij Z.D.H. hebben afgelegd: Alle R.K. Handeldrijvenden en Industrieele Middenstanders van Haarlem in onze eigen Middenstandsorganisatie, opdat ons Kerke lijk Gezag over den R.K. Middenstand in zijne Residentie tenminste niet ontevreden zal Zijn. Dat kan alleen bereikt worden met en door onze Propagandisten. We hebben hun van heeler harte deze korte rust gegund; immers de slaap heeft hun vermoeienis verjaagd en ze hebben zich nieuwe krachten vergaard om thans aan het groote en eigenlijke werk te gaan beginnen. Wat thans afgelegd en bereikt is, dat waren nog slechts de resultaten van de eerste voor postengeve chtjes. De eindslag gaat beginnen en hij mag hoogstens één jaar duren! Dezer dagen zal dan ook vanwege ons Be stuur een circulaire gericht worden tot de Parochieele Propagandaclubs en tot derzel- ver Algemeene en Parochieele Besturen: Wakkere Propagandisten, thans weer wak ker en paraat!" Wij, Katholieke en Handeldrijvende en Industrieele Middenstanders, gaan nu eerst nog morgen den feestdag van Allerheiligen als Zondag vieren, op uitdrukkelijk verlan gen van ons Kerkelijk Gezag en wij hopen, dat onze cliënten ons in het volbrengen van dezen plicht niet zullen bemoeilijken, door ook bij anderen geen inkoopen te gaan doen. Dan gaan we op Allerzielendag onze doo- den'herdenken en der loffelijke gewoonte ge trouw, zal vanwege onze Vereeniging tijdens het Octaaf van Allerzielen aan ons Hanze altaar in de Kathedraal een H. Mis aan God worden opgedragen tot zielerust der over leden leden onzer vereeniging. De dag en het uur zullen nog nader wor den medegedeeld. Maar, mogen wij er dan op rekenen, d-t een zeer groot deel onzer 560 leden, met hun families deze H. Mis zullen kómen bijwo nen? Gij zult het óók op prijs stellen, wanneer dat te zijner tijd óók voor u zal gedaan wor den. Doet gij dat dus nu met liefde voor uwe overleden medebroeders en standgenooten! In de jongste vergadering is besloten, dat het bestuur der R.K. Middenstandsvereeni ging in den vervolge minstens maandelijks zal vergaderen en wel op den eersten Vrijdag der maand, des avonds te half negen bij Brinkmann, een dag dus, dien men zeer goed onthouden kan. Dc besturen der onderafdeelingen, ook de individueele leden, kunnen op die dagen het Bestuur komen spreken. Liefst evenwel tevoren even mededeelen. De vergaderingen van het Dagelijksch Bestuur hebben eenige dagen te voren plaats. De eerste leden vergadering in dit seizoen zal weldra worden uitgeschreven. Volgens het Reorganisatierapport zal op deze eerste vergadering in het winterseizoen een priester als spreker optreden. Daarvoor wordt, uitgenoodigd de Zeer- Eerw. Heer Rector J. F. A. Bots te Amster dam, die inmiddels onze Algemeene Bonds- adviseur is geworden. Verder worden de accountants, leden onzer vereeniging uitgenoodigd voor de leden zeer nuttige en commercieele administratieve voordrachten te komen hou den, welke vijf voordrachten één geheel zul len vormen. Deze voordrachten zullen ook door de zoons of dochters, die in de zaak hunner ouders werkzaam zijn, kunnen worden bij gewoond. Aan het slot dezer voordrachten zal een inspecteur der belastingen worden uitgenoo digd de-Rijksinkomstenbelasting met het in- vulformulier te komen behandelen. Dan staat voor dezen winter nog een voor dracht op het programma, n.l. over de Zui derzeewerken door een deskundig ingenieur. ïn de maanden December en Januari zul len de bekende en zeer in trek zijnde kien- avonden om wild weder georganiseerd wor den. Enkele nieuw toegetreden leden, die op de Propagandavergaderingen door hunne toetreding wellicht een hèel mooi figuur wil den slaan voor „Mijnheer den Pastoor," wei gerden de consekwenties, aan dat lidmaat schap verbonden, te aanvaarden, n.l. om de eerste contributie te betalen naar rato van twintig centen per week, nog geen drie cen ten per dag en hebben daardoor den pen ningmeester der vereeniging heel wat narig heden bezorgd. Wat deksel! de Middenstan der is toch geen klein kind. Iedere toetre ding is behoorlijk op een biljet door den man Zelf onderteekend en dan gaat men toch geen chicanes maken bij de betaling! Van de 560 leden, die onze vereeniging thans telt, zijn er ruim 50 kwartaal kwitan ties onbetaald gebleven, na herhaalde aan biedingen. Nu weten wij wel, dat er bij zijn wegens vrij langdurige afwezigheid; van andere wist de vrouw niets af. Doch veilig mag worden aangenomen, dat er toch een dertig bij zijn, die beslist weigerachtig Zijn. Zijn daar armlastigen bij, wij zullen dan waarlijk niet op betaling aandringen, doch ieder begrijpt bij een contributie van 20 ets. is dat getal zeer miniem. Aan onze propagandisten de taak dit te onderzoeken en de weigerachtigen zullen uiteraard voor royement worden voorge dragen. Zulke abnormaliteiten kan men in een welgeordende Vereeniging niet hebben. En nu de ledenwerving! Want er zijn nog een duizend R.K. Handeldrijvenden en In dustrieele Middenstanders in onze stad, die wel tot onze R.K. Middenstandsvereeniging behooren, doch tot op heden, ondanks de dringende vermaningen van onzen Bisschop, daar nog geen leden van zijn. Geeft ons die leden op, vroegen de pro pagandisten. En dat gaat nu beginnen! We hebben het R.K. Bevolkingsbureau een heel dossier van beroepenlijsten ge zonden, ontleend aan het door den heer Kop pen uitgegeven adresboek voor Haarlem. Op die lijsten hebben wij aangegeven de genen, die reeds leden onzer vereeniging Zijn. Nu hebben wij gevraagd: teekent aan van de overblijvenden, die praktiseerende Roomsch-Katholieken zijn tot welke Pa- rodhie zij behooren. Wij vonden den heer J. J. Brinkmann, den volijverigen directeur van dit bureau, die geen ander oogmerk heeft dan de roomsche zaak en dus ook haar vereenigingsleven te dienen, onmiddellijk bereid, doch het thans opgedragen werk is van dien aard, dat het met het thans beschikbare personeel een ar beid van 40 weken zou vorderen. Dat is na tuurlijk niet om te doen en het is daarom, dat den heer Brinkman hulp moet worden verleend. De leden onzer Propagandaclubs zullen hem dien verleenen en mogelijk ook ande ren uit onze vereeniging, die zich maar ge lieven op te geven. Het is een werk voor de avonduren en een goed werk bij uitstek! Wanneer nu die beroepenlijsten afgewerkt bij ons zullen binnenkomen, dan gaan wij ze parochiesgewijze en straatsgewijze, alpha- betisch en in volgorde naar de huisnummers indeelen. Vervolgens in alphabetische volg orde naar de beroepen. Zóó ontstaat de lijst der niet-aangeslotenen. Maar de opgaven van het R.K. Bevol kingsbureau zullen noodzakelijk onvolledig zijn, omdat tal van namen in het adresboek alleen deze aanwijzing bevatten: koopman, winkelier, vakpatroon enz. Het spreekt van zelf, dat deze namen niet in de beroepen lijsten voorkomen. Om nu het geheel zooveel mogelijk te completeeren, zullen we als volgt te werk gaan; wanneer we een beroepenlijst terug krijgen van het R.K. Bevolkingsbureau, dan vermelden we daarvan allereerst de leden onzer vereeniging, vervolgens de niet-leden en dan zenden wij deze lijst naar den vak- en branchegenooten met verzoek daarne vens te willen vermelden de collega, die op deze lijst niet voorkomen. Zoo zullen wij trachten zóóveel mogelijk de volledigheid te betrachten. Op deze wijze krijgen wij nu een dik adres boek, parochies- en straatsgewijze gerang schikt van de praktiseerende R.K. Handel drijvende en Industrieele Middenstanders, geen leden der R.K. Middenstandsorgani satie zijnde. Dat wordt ons arbeidsveld! Wij zenden dit adresboek naar de pastorieën, gestichten, naar onze propagandisten, enz. en de kunst nu wordt: dit adresboek leeg te pompen en de namen geleidelijk over te hevelen naar de op gelijke wijze ingerichte ledenlijst. Dit werk moet en zal binnen het jaar ge ëindigd zijn. Onze vaste hoop is dus op onze aktieve propagandisten gevestigd! Al de branches en beroepen, in het Haar lemsche adresboek aangegeven, zijn in groe pen gerangschikt, welke logisch bij elkaar behooren. Wekelijks wordt een vergadering belegd, van die branches en vakken, waaruit een vak- of branchevereeniging geboren kan wor den. Immers, daarin ligt het toekomstig heil voor onzen Middenstand. Heden, Maandagavond vergaderen reeds de melkhandelaren, weldra de meubelma kers, behangers en stoffeerders, enz enz. Op deze wijze zal al het mogelijke worden gedaan, van onze R.K. Middenstandsver eeniging een model-standsorganisatie te ma ken. Is deze branche- en vakorganisatie vol doende doorgevoerd dan zal uitvoering kun nen worden gegeven aan dat gedeelte van ons Reorganisatierapport, dat de vereeniging splitst in twee groepen, n.l. die der Handel drijvenden en die der Industrieelen, elke on der een eigen voorzitter; het geheel ten slotte onder een algemeenen voorzitter en een al gemeen bestuur. Zaterdagmiddag had een padvinder van troep III der afd. Haarlem van de Kenn. Padvinders het -ongeluk op de nieuwe Gracht een been te breken. Na voorloopig in het troephuis Rolhuizen verbonden te zijn, werd hij per auto naar de kliniek van Dr. Steifelaar vervoerd, waar het been ge zet en in het gips gezet werd. Per auto werd de patiënt vervolgens naar zijn huis vervoerd. Door onbekende oorzaak brak Zateróag- avond brand uit in perceel Voorplaats 74, bewond door B. Hierbij ging een bed, een stoel en wat kleeding verloren. Met eigen middelen werd het vuur gebluscht. Toen B. Zondagmorgen en kleerkast opende, sloe gen daaruit weer de vlammen, die den in houd der kast deerlijk havenden, doch het vuur kreeg geen verdere uitbreiding, door spoedige blussching. Des middags zag een der passeerende buren, dat de voorkamer in lichte laaie stond. Hij maakte alarm, men trapte de deur in en na een half uur blusschen, was men ook dézen derden brand meester. Bij deze consternatie viel de echtgenoote van B. in zwijm, terwijl een der spuitgasten zich aan een gebroken ruit bloedend verwondde, zoodat voor beide patiënten de hulp van dr. de Groot werd ingeroepen. Door de brandweer is thans en wacht bij 't huis geplaatst. De voorkamer is zoo goed als geheel uitgebrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. Naar wij vernemen, is door de organisa ties van metaalbewerkers in het visscherij- bedrijf te IJmuiden het contract met de Werkgevers tegen 31 December a.s. opge zegd. Het contract zou tegen dien datum afloopcn. Gisteren is in de kerken voorlezing ge daan van het volgende Bisschoppelijk schrijven: Wij, Aartsbisschop van Utrecht en Bis schop van Haarlem, meenen den in Ons Aartsbisdom en Bisdom gevestigden Ka tholieken eigenaren van bedrijven, kanto ren winkels en zaken er op tc moeten wijzen, dat de bedrijfsschade, voortkomende uit de verplichting om op uitsluitend ka tholieke feestdagen te sluiten, eertijds als geldige reden kon worden aangevoerd voor ontheffing van die verplichting. Nu echter door een gunstige beschikking van Z. H. den Paus het aantal verplichte feest dagen voor ons is teruggebracht tot vier, te weten: Kerstmis, 's Heeren Hemelvaart, O- L. Vrouw-ten-Hemel-opneming en Al lerheiligen waarvan de twee eerste als algemeen christelijk erkend hier verder huiten beschouwing blijven, omdat sluiting °P die dagen door de wet- is gewaarborgd meenen Wij dat er geen reden meer bestaat tot bestendiging van de gewoonte, welke thans in de groote steden ingang heeft gevonden, om op de beide laatst genoemde. feestdagen geopend te blijven. Wij vertrouwen daarom, dat alle in Ons Aartsbisdom en Bisdom gevestigde katho lieke bedrijven, kantoren, winkels en zaken voortaan op de feestdagen van Maria-ten- Hemel-opneming en Allerheiligen zullen sluiten. Tevens rust op alle Katholieken de plicht zooveel mogelijk tot de heiliging de zer dagen mede te werken met name door er zich van te onthouden op die dagen te koopen. t H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht, f A. J. CALLIER Bisschop van Haarlem. Op Dinsdag 25 October 1927, des nam. te 4 uur, sprak de heer J. A. J. Keesom, Inspecteur van Politie te Haarlem voor de Politie-Studie-Debating-Club, over de nieuwe Motor- en Rijwielreglement, welke 1 November a.s. in werking treedt. Na een welkomstwoord door den heer van Eijken, begon spr. zijn voordracht met de mededeeling, dat hij voornamelijk die art. wenschte te bespreken, welke waren gewijzigd of nieuw. De nieuwe wet is een uitvloeisel van het sterk toegenomen verkeer. De politie zal naar eigen inzicht moeten werken en op medewerking van het publiek moeten reke nen. Tact en gezonde inzichten moeten de politie eigen zijn. Vooral in groote gemeen ten, worden groote eischen gesteld aan de politie. De politie vindt steun in de Motor en Rijwielwet-reglement, Rijkswegenregle ment en de verschillende Provinciale- en Gem. verordeningen. Bij Kon. Besl. van 19 Aug. '27 is bepaald, dat de nieuwe Motor- en Rijwielwet op 1 Nov. 1927 in werking treedt en het nieuwe Motor- en Rijwielreglement eveneens van kracht wordt. Doel der wet is, regelen te stellen nopens het verkeer op de wegen en rijwielpaden, in verband met het gebruik van Motorrijtui gen en rijwielen. Het geheele verkeer op de wegen wordt door deze wet dus niet geregeld. De voorschriften blijven beperkt, de regle menteering van het verkeer op de wegen, voor zoover betreft motorrijtuigen en rijwielen of daarmede verband houdende onderwerpen. Hoewel in de le en 2e Kamer stemmen opgingen om een ontwerp te maken, omvat tende een algemeene verkeersregeling, een algemeene verkeerswet dus, was de minister van oordeel, dat dit nu niet noodig was, omdat bij de bestaande wet de mogelijkheid is opengehouden om bij algemeene maatrege len van bestuurbepalingen op te nemen omtrent het verkeer met rij- en voertuigen, niet zijnde motorrijtuigen of rijwielen en aangaande het voetgangersverkeer. Het begrip bestuurder is in de nieuwe wet uitgebreid. Hieronder wordt thans verstaan a. Hij, die het rijtuig bestuurt. b. Hij die volgens de voorwaarden van het op art. 2 berustend Kon. Besl. een zoo danige plaats innemend, dat hij ieder oogen blik het besturen kan overnemen, het rijtuig onder zijn onmiddellijk toezicht kan besturen. Een goede bepaling is toegevoegd, n.l. dat ingeval degene, die het rijtuig bestuurt, bij rechtelijk uitspraak de bevoegdheid is ont zegd motorrijtuigen te besturen, wordt hij toch gerekend bestuurder te zijn. ook al doet hij zulks onder het onmiddellijk toezicht van een ander. Beoogd wordt hiermede tevens om het gevaar met z.g. leswagens ontstaan, te ver minderen en het leeren rijden op den open baren weg toch mogelijk te maken. Allerheiligen en Allerzielen, twee Kerke lijke feestdagen van mooie beteekenis niet alleen voor de Roomsch-Katholieken, doch ook voor de Prostestanten, voor de laat- sten dan speciaal de dag, die gewijd is aan de nagedachtenis der afgestorvenen. Hoewel deze dag vroeger bij de Protestanten tot de officieele Kerkelijke feestdagen behoorde, is hij later afgeschaft, doch juist den laatsten tijd vindt de gedachte aan een bepaalden dag ter herdenking der dooden in Protestantsche kringen weer meer waardeering en wordt Dinsdag 1 November te Amsterdam door een bepaalde Protestantsche richting deze „Doodendag" weer in eere hersteld. Het mag algemeen bekend worden veron dersteld, dat zeer velen in dezen tijd hun vereering voor de afgestorvenen willen uiten door een daad, en door het leggen van een krans of een ander grafstuk op het graf van hun dooden, bevrediging vinden. Vooral in het buitenland vindt men dan in de bloemen magazijnen een uitgebreide keuze in graf kransen, graftakken, grafkruisen en andere toepasselijk bloemwerk en staan de etalages in het teeken van „doodenherdenking." In ons land vindt deze gewoonte ook hoe lan ger hoe meer ingang. Dezer dagen is in het Bloemenmagazijn Bekker aan den Wagen weg een fraaie stemmige étalage ingericht, waarin grafstukken zijn tentoongesteld.O.m. is er een prachtig uitgevoerde groene krans met crème rozen, waar de symboliek in wordt uitgebeeld. Woensdagmiddag heef C. Otter voor den .politierechter terecht gestaan. We gens landlooperij eischte de Officier van Justitie 10 dagen hechtenis tegen hem en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar, met bevel tot gevangenneming. Hedenmorgen werd schriftelijk vonnis gewezen; Otter is van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Het is dus niet gelukt wegens landloo perij wat wij de vorige week reeds ver onderstelden, te veroordeelen. Het zal hem intusschen wel tot voorzichtigheid aan manen. Luitenant Koppen vertelt van zijn interes sante postvlucht NederlandIndië en terug. Een sympathieke huldiging van het kranige driemanschap te Soesterberg. Een zware brand heeft te Wormerveer ge woed in de oliefabriek „de Engel." De schade is zeer aanzienlijk. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende de begxooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. Te Rotterdam is een valsche munter aan gehouden, die in zijn huis een „Rijksdaalder- fabriekje" had. De corruptie in het gasbedrijf. Een voor stel van B. en W. van Utrecht tot het ont slaan van den directeur der gasfabriek aldaar, is te wachten. Verschenen is het rapport van de commis sie tot onderzoek naar de uitvoering der Ongevallenwet en Invaliditeitswet, uitge bracht aan het bestuur van het R.-K. Werk liedenverbond in Nederland. Te Rotterdam is gearresteerd de directeur van een incassobank, verdacht van verduis tering. Te Steenbergen heeft hedenmorgen een jongeman een moordaanslag gepleegd op twee personen en daarna zichzelf nearge- schoten. De tegenwoordige meerderheid in de Rus sische communistische partij sluit Trotski en Zinowjed buiten het centrale comité. De vele scheeps- en stormrampen. De Haarlemmerweg is weer bet. ooneel De Haarlemmerweg is weer het tooneel Ruim twee uur in den namiddag reed bij den Osdorperweg een auto in de richting Amsterdam, achterop gereden door een motor met zijspan. Ter hoogte van het café ,De rustende reiziger" wilde de motor dc auto voorbij rijden, doch op hetzelfde oogenblik haalde een tweede auto, die met verbazende snelheid reed, de eerste auto mobiel en den motor in en wilde op het vrijgebleven stuk van den weg tegelijker tijd passeeren. In plaats van den motor voor te laten gaan, week de bestuurder in zijn woeste vaart te weinig uit en raakte met zijn wagen den motor, die met zijn span omsloeg. De beide motorrijders werden vrij ernstig gewond en zijn na in De rustende reiziger" voorloopig ver bonden te zijn, door den geneeskundigen dienst naar Amsterdam gebracht. De automobilist, die door zijn onhebbe lijk rijden het ongeluk veroorzaakt had, vond het niet noodig om te stoppen, maar rende door naar Amsterdam. De auto is daar later door de politie in beslag men. De autorijders, die den wagen hadden gehuurd, zijn echter onbekend. Voor de collecte van a.s. Zaterdag, welke vanwege Het Roode Kruis gehouden wordt, Barometerstand 9 uur v.rn. 760. Stilstand. OPGAVE VAN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.59 en overmorgen om 4.58 r Hoogste Barometerstand 767.8 m.M. to' La Coruna. Laagste Barometerstand 744.5 m.M. te Lerwick. Verwachting: Zwakke tot matigen. Zui delijke tot Westelijken wind zwaar be wolkt met kans op regen, later opklarend en iets kouder. worden naar het bestuur ons mededeelt, nog gaarne aanmeldingen van meisies inge wacht, die zich voor het collecteeren be schikbaar stellen. Zij kunnen zich daartoe melden, Kenaustraat 9. Wild oi tam. In een sloot bij dc Mooie Nel te Spaarn- dam zag A. K. vijf jonge eendjes zwemmen, waarvan de moeder was gestorven. K. dacht dat het wilde eendjes waren en nam ze mee, Dc dieren waren echter eigendom van A, J. H„ zoodat K. zich dus te verantwoorden had wegens verduistering. De eenden waren als tamme eenden te herkennen aan een merkteeken aan de pooten, doch K. zcide, dit niet gezien te hebben. Hij was geen ken ner van eenden en kon geen tamme van wilde onderscheiden. De Officier van Justitie kon zich hiermee niet vereenigen; de eendenhouders laten hun dieren vrij zwemmen, wilde eenden zijn duidelijk te onderscheiden van tamme, zoo dat K. kon weten, dat hij een anders eigen dom ontvreemdde. Eisch 30 boete. De politierechter achtte evenwel het be wijs niet geleverd en sprak K. vrij. Diefstal van Bloemen. G. H. stond terecht wegens diefstal van een partij Irissen, ten nadeele van de firma J. L. G. H. legde echter uit, dat hier van diefstal geen sprake was; hij mocht de bloe men plukken. Van de firma v. d. M. had hij verlof bloemen te snijden op het veld; daar er op dit veld echter geen Irissen wa ren en de firma v. d. M. bloemen moest hebben van de firma G., was H. naar den akker van de laatste firma gegaan en had daar de bloemen geplukt. De Officier vroeg 6.boete, doch d« Politierechter sprak H. vrij. Bollendiefstal. A. J. de V. te Heemstede hoorde 4 maan den gevangenisstraf tegen zich eischen we gens diefstal van eenige tulpenbollen ten nadeele van den heer S„ gepleegd op 8 September j.l. in een schuur aan de Zanderij te Bloemendaal. De Politierechter nam eenerzijds in aan merking, dat verdachte reeds meer veroor deeld was en aan den anderen kant de ge ringe waarde der hollen, en veroordeelde de V. tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek. Dinsdagavond wordt gespeeld tusschen de 5e viertallen in het clubcafé van O. V, S. in Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1