a Onzekere iactoren. V erkeers-ongevallen. Voornaamste Nieuws LOTTGERING ROLLUIKEN ■B PIJLTJES Hoofdpijn, Kiespijn t week 0 25 Woensdag 2 Nov. 1927 51ste Jaargang No. 16694 Bii contract belanÉri]ke kor{;ng. ang e mQet' op slralle van verlies -van alle rechlen, geschieden ullerlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Het parochiaal Hoogaltaar en de Communiebank der St. Bavo-Kathedraal. KOLENDAMP- VERGIFTIGING TE ZAANDAM. Doodelijke afloop. DE BRAND TE WORMERVEER. Beplanting van den Rijks straatweg. Gebroken bazalt in plaats van grind? INZEGENING R.K. LAND- BOUWWINTERSCHOOL. De vrije Zaterdagmiddag in het Bloembollenbedrij f De kanalisatie van West- Friesland. De lange weg. Inbreuk op natuurschoon in N.-HoIIand. Bedrijfsbelangen bij geweste lijke uitbreidingsplannen. GR. HOUTSTRAAT 5a TELEFOON I077Ï J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - F ABRIKAN TEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. MARL. JALGEZIEËNFABR1EK NASSAULAAN 76 - TEL. 10743 Bureau*! NASSAULAAN 49. abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: er kwaartaal 3.25 ranco per post per kwartaal br ooruitbetaling 3 58 Telefoon No. 13866 (3 lijnen] Postrekeininfl Nr. 5970i II Ell WE HAARLEMSEHE COURANT «1 Advertentiên 35 ets. per regeL Vraag- en aanbod-advertenties l-€ regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiên tusschen den teksl als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL j 'Alle abonné'sop dit blad zijn, ingevolge de ver ze kennisvoorwaarden 3QQQ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door -. ui ^een ongeval met f OCn bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f Cfl bij 'n breuk van f 1(1 verhes van beide armen, beide beenen of beide oogen; I OU." doodelij ken afloopI Z3U." een voet of een oog; I 1/53. duim of wijsvinger- «Ui been of arm 1 bij verlies v. een, andere vinge*. Dan vorigen keer hebben wij bij onze be spreking van de mogelijkheid om tot eer nieuwe of hernieuwde groepeering van poli tieke partijen te komen, op welke coalitie dan wederom een parlementair kabinet zou kunnen steunen, gewezen op den onzekeren factor, welke de christelijk-bistorische partij in de huidige constellatie vormt en spraken wij de hoop uit, dat de leiders der diristelijk-historische Kamerfractie bij de a.s begrootingsdiscussie nu eens precies zullen zeggen, wat van hen is te verwachten bij een eventueel pogen om de oude, christelijke coalitie te doen herleven. Er zijn nog meer onzekere factoren, n.m. de Gereformeerde Staatspartij van dominee Kersten en de Hervormde Gereformeerde van ds. Lingbeek. Vooral de eerstgenoemde, welke blijkbaar nog al trekkracht schijnt te bezitten, verdient de aandacht. We wezen er reeds op, dat de vrees voor afbrokkeling de oud christelijk-politieke partijen zou kunnen doen huiveren, om nogmaals samen werking met de R. K. Staatspartij te zoeken. Die vrees wordt het sterkst geacht bij de christelijk-historischen. Wanneer dat ver moeden onjuist is, dan is het goed, dat de volgelingen van Lohman te dien opzichte •ens ruiterlijk kleur bekennen. Bij de anti- revolutionnairen, althans bij de leiders, be staat die vrees niet. Integendeel, zij volgen den juisten en bepro'efden weg, om n.m. de dissidenten te dwingen met scherp omlijnde beginselen te komen. „De Standaard" heeft al reeds in een tweetal gedegen artikelen uiteengezet, hoe voos de actie van de Staatkundig Gerefor meerden is, die beweren, dat Nederland een protestantsche natie is, waar de Over heid niet anders te doen heeft dan volgens Calvinistische beginselen te regeeren. „De Standaard" heeft de dwaasheid van clezen eisch aangetoond, door zeer scherp Calvijns leer en de opvatting omtrent over heidstaak in de middeleeuwen en tijdens de reformatie tegenover de hedendaagsche staatkundige begrippen te stellen. Wil men Calvijns leer volgen, schreef het anti-revo- lutionnaire blad terecht, dan moet men con sequent zijn- Dan moet men het aandurven te zeggen, dat de Overheid belast is met de taak, alle afgoderij in het land uit te roeien, dat de Overheid, om de taak te verrichten, die Calvijn haar toewees, Gereformeerd moet zijn; dat Rome's Kerk moet worden geweerd; dat in alle hoogere staatsbetrekkingen alleen zuiver Gereformeerden kunnen optre den, en dat voor de Kamers alleen Gerefor meerden verkiesbaar behooren te zijn. Dan moet men de drukpers aan banden leggen, want nergens wordt aan de vast heid der religie meer afbreuk gedaan dan in de wetenschappelijke, de artistieke, de Satirieke en lugubere pers. Dan moet men voor den rechter ter ver antwoording roepen, al wie zich tegen God Almachtig op loochenende wijze uitlaat. Dan moet van ieder gevergd, die in naam der Overheid op haar hooge, middelbare en lagere scholen onderwijs geeft, dat hij on derteekent de Gereformeerde belijdenis. Alle geld, uitgegeven voor scholen en kerken, die van de zuivere belijdenis af wijken, moet worden ingetrokken. De stelling, die Calvijn innam, en die men zegt ook te aanvaarden, gedoogt geen half heid, geen vertoon van woorden zonder kracht, geen stilstaan op den weg. Moeilijkheden zullen zich opdoen, die ook ónze vaderen leerden kennen en waar voor zij menigmaal weken. Maar het is niet de tekortkoming, het is "de consequentie, die den eisch hier stelt. Er is geen andere conclusie mogelijk dan deze, dat alleen de Gereformeerde mag gelden als de echte, nationale Nederlander, en dat alle overigen bijwoners zijn, die geduld worden, mits ze in het openbaar niet in gaan tegen de eenig ware religie, die mer. Zelf belijdt. D'einst men echter voor deze onontwijk bare conclusie terug, zegt men, dat alles toch niet te willen, zelfs niet te begeeren, dat aan de belijdenis van eenige religie eenig politiek of civiel voordeel zal ver bonden zijn, laat men dan ook bekennen, dat men niet meer staat op het stand punt van Calvijn, dat men de roeping van de Overheid thans anders opvat, dan hij deed, maar laat men dan ook omschrijven, hoe men die roeping dan wel verstaat. Ziedaar zeer juist het dwaze drijven van de Kerstens en Lingbeeken aan de kaak gesteld. En het is te hopen, dat de vol gende week in de Kamer gelegenheid zal zijn, om de politieke dominees op dit punt eens stevig aan den tand te voelen. Alleen door warhoofden voor de ijzeren conse quentie van hun waandenkbeelden te plaatsen, is er kans, om bezinning te bren gen bij hun naloopers en aan hun eigen doordrijven een halt toe te roepen. Een derde onzekere factor in den huidi gen politieken toestand, vormen de vrijzin nig-democraten. Het onafgebroken streven van den leider dezer partij is nu welhaast twintig jaar lang geweest om een wig te drijven tusschen zoogenaamd democrati sche en conservatieve leden der R. K Staatspartij en dan met de „Roomsche democraten en de sociaal-democraten een regeering te vormen. Eindelijk heeft mr. Marchant daartoe <Je kans gekregen na den val van het nünisterie-Colijn. Die eene ge legenheid, welke vermoedelijk plooit meer terugkomt, voerde tot een fiasco. Zullen de vrijzinnig-democraten daarujt ;cts geleerd lebben? Er was den laatsten tijd in de s.merkbaar minder samengaan van de links staande democratische groe pen bij stemmingen in het parlement. Alleen de vorige week liep de rosse gloed van mr. Marchants Kamerfractie weer in fel rood uit. Maar wat de vorige maand in Amsterdam gebeurde, dat n.m, de vrijzin nig-democraten zich eindelijk voor een anti-socialistisch blok lieten vinden en twee hunner menschen afstonden voor het college van B. en W., dat gaf hoop op een eindelijken keer in de vrijzinnig-democrati sche mentaliteit. De vraag, welke al wat in Nederland voor een parlementaire regee- ring voelt, is, of de partij van mr. Marchant in 1929 te vinden zou zijn voor de vorming van een Kabinet, waarin zij met b.v. de R.-K. Staatspartij en de anti-revolutionnai- ren zouden zitting hebben. Het idee is al meer geopperd als eenige uitkomst uit de misère, waarin ons parlementarisme geko men is. Moge de a.s. begrootingsdiscussies ook hierin eenig licht brengen. Er zal nog heel wat tijd en beleid noodig zijn om den vastgeloopen politieke wagen weer in het rechte spoor te brengen, daarom kan de politieke oriëntatie niet tijdig genoeg be ginnen! Op onze foto-pagina in dit nummer re- produceeren wij een fraaie schets, welke in perspectief een mooi overzicht geeft van communiebank en parochie-altaar met den nieuwen trappenaanleg en met het toe komstige bronzen koorhek. Zij geeft een heel aardigen indruk van het fraaie geheel, dat de kathedraal weldra rijk zal zijn. In herinnering zij nog even gebracht, dat hei de bedoeling is, om het nieuwe parochie- altaar met aansluitende omgeving tegelijk met de torens gereed te hebben. Hei parochie-altaar. Het nieuwe altaar komt te- staan in een afzonderlijk priesterkoor, dat vier treden hooger ligt dan het tegenwoordige. Boven dien heeft het altaar zelf drie treden, zoo dat de blik op altaar en priester van uit de groote kerkruimte zeer veel zal worden verbeterd. Het altaar is door de edelsmeden Brom ontworpen als eenvoudige offertafel, be staande uit een sokkel, vier zuilen en mensa, alles vervaardigd van fraai geaderd goudgeel Skyros-marmer. Op het altaar ko men, evenals tot nu toe. uitsluitend het kruis en de zes kandelaars te staan. Hier mede wordt dus verkregen een streng li tui- gisch altaar, naar het voorbeeld der oude bekende altaren uit Oud-Christelijken tijd. Kruis en kandelaars zullen eenigszins ver hoogd geplaatst worden op een laag voet stuk van brons. Het bestaande kruis, een werk van wijlen den edelsmid Jan Brom blijft behouden, maar de kandelaars zul len vervangen worden door kandelaars van grooterc afmetingen, beter passend bij het monumentale kruis. De bestaande kleine kandelaars zullen dan worden overgebracht naar de onlangs geplaatste kleine altaren in de zijkapellen van het schip. In de toekomst zal het altaar een schit terenden achtergrond krijgen, in het reeds vroeger ontworpen bronzen koorhek, dat, behalve aan de beide zijkanten, ook aan de voorzijde het hoogkoor geheel zal omslui ten, Voorloopig zal allicht een tijdelijke achtergrond van gordijnen wenschetijk blijven. Bij plechtigheden op het hoogkoor zal steeds het parochiealtaaf geheel ontruimd worden, zoodat dan slechts de enkele mar meren altaartafel blijft, staan. Door den lichten, open vorm, zal deze het vrije door zicht naar het hoogkoor zoo goed als niet belemmeren. Het parochiaal hoogaltaar, waaraan be houdens enkele uitzonderingen op Hooge feestdagen, alle kerkelijke plechtigheden der St. Bavoparochie plaats vinden, zal door deze wijziging der dispositie prachtig gereleveerd worden en meer dan tot nu toe het aandacht trekkend centrum der kerk worden, zonder nochtans te schaden aan het domineerend karakter van het hooger en voornamer gelegen bisschoppelijk altaar. De Communiebank. De nieuwe communiebank der St. Bavo- kathedraal is ontworpen door de edelsme den Jan Eloy en Leo Brom. De communiebank wordt uitgevoerd ge heel in massief brons, gepatineerd in ver schillende nuances van groen en bruin met 'n bovenblad van gevlamd palissanderhout. Het middendeel zal bij processie s geheel geopend kunnen worden. De symboliek, waarvoor de hoofdgedach- werden aangegeven door Z. D. H. Mgr. caJ. lier, kan als volgt omschreven worden: eerste deel: gedachtenis aan Christus' lijden. Siermotief: passiebloemen; in de medail- lons het geslachtofferd Lam en de lijdens werktuigen. Tekst: Deus qui nobis passione tuae me- moriam reliquisti: tribue ut redemptiónis tuae fructum in nobis jugileir sentiamus. Tweede (midden) deel:: eenheid en vrede aan de Kerk. Siermotief: hyssop, beeld van het geloof: in de medaillons de tempel der wi'sheid en de Ark van Noë, beelden van de Kerk. Tekst: Ecclesiae tuae unitatis et pacis propitius dona concede. Derde deel: hoop op het eeuwig leven. Siermotief: meidoorn, beeld der hoop; in dc medaillons de Phenix, scepter en ki„3n. Tekst: Fac nos divinitatis tuae sefflpiter- ua fruitione rep'ieri quam pretiosi corporis et sanguinis tui temporalis perceptio prae- figurat. De teksten zijn genomen uit de gebeden der H. Mis van Sacramentsdag. De geheele communiebank zal een lengte hebben van niet minder dan elf Meter en belooft een monumentaal bronswerk te v/orden, geheel aansluitend bij het prachtig smeedwerk van dP bronzen ambo en van het bronzen koorhek, voor zoover dit thans reeds bestaat, Te Zaandam is Zondagmiddag het echt paar M. Snijders, wonende aan het Dam- pad, bewusteloos op bed gevnden, als ge volg van kolendampvergiftiging. De baard was geheei gevuld en is waar schijnlijk in den loop van den nacht uitge gaan. Doordat de afsluiting van den haard niet goed werkte, moet kolendarao zich hebben ontwikkeld, welke de slaapkamer heeft ge vuld. 's Morgens was de gehuwde dochter aan de woning geweest, doch zij vond die ge sloten. Toen dit 's middags nog het geval was, kreeg zij argwaan, en is door een raam naar binnen gegaan, war zij haar va der en moeder in bewusteloozen toestand in bed aantrof. De heer Snijders is aan de gevolgen overleden. Naar gebleken is, is de echtgenoote van den heer Snijders ongeveer drie weken ge- eden ook eens bewus'eloos geweest, door hetzelfde gebrek aan den haard. Het eigenaardige is. dat, toen de dochter in huis kwam, van kolendamp niets te be speuren viel. Vermoedelijk is het gas in den loop van den tijd. dat het echtpaar be- wus eloos was, door een rooster in den muur ontsnapt. De wekker, die op half zes stond was afgeloopen, doch blijkbaar hebben de slachtoffers dezen al niet meer gehoord Over den brand in de stoomolieslagerijé Cv; £e' van de firma Crok en Laan tc" Wormerveer wordt gemeld, dat Maandag avond omstreeks acht uur de toestand in de verwoeste gebouwen met hun smeulende copravoorraden wederom zóó werd, dat de dienstdoende spuitgasten het noodig oor deelden hulp in te roepen. Even later was net Wormerveersche corps weer voltallig aanwezig. Om negen uur moest bovendien nog assi stentie verleend wgrden door motorspuiten van Zaandijk- en KtSog aan de Zaan. Het autoverkeer langs den Zaandijkerweg is nog steeds verboden, zoodat men óf via Westzaan—Assendelft óf door de Wormer moet rijden. Dc schade wordt geschat op pj.m. f 650.000; dit is echter nog slechts een voorloopige raming. Tusschen Halfweg en Sloterdijk is men begonnen om langs den Rijksstraatweg jonge boomen te planten. Een proef op het baanvak Haarlem—Leiden. De Ned. Spoorwegen nemen thans op 't baanvak HaarlemLeiden een proef mef gebroken biatzalt, dat ook bi] de Duitsche, Belgische en Fransche spoorwegen in 'ge bruik is. Bevalt deze proefneming, dan zal, vol gens de „Tel.", geleidelijk het grind op de baanvakken door bazalt vervangen worden, Dinsdag 1 Nov. is de R. K, Landbouw- winterschool alhier geopend en plechtig in gezegend. Van tevoren werd een H. Mi opgedragen in de kapel van de Bisschoppeli;ke Nijver- heidschool, door den Bisschoppleijke Nijver- H. W. Borsboom, Deken van Noordwijk, daarbij geassisteerd door de Zeereerw. Heeren Rector Kok uit Bloemendaal en Rector Roozen van hier. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op, den heer Dr. H. K. van der Zande, als vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Bur gemeester en Wethouders en de secretaris van de gemeente Voorhout, Mr. Dr. Dek kers, vertegenwoordiger van den Ned. R. K. Landbouwbond, de heer Dekker, voorzitter van den R. K. L. en T. B. Mr. van Haastert, mej. Ariëns, vertegenwoordigende de R. K. Land- en Huishoudschool voor meisjes te Bergen (N.-H.), verschillends; heeren direc teuren van Land- en tuinbouwscholen en den architect van de school, de heer Van de Sande. Voorts waren nog aanwezig de Eerw. Broeder-Overste, diverse Eerw. Broeders de leerlingen van de Landbouwschool. Na de -kerkelijke inwijding, verricht door Deken Borsboom, sprak deze uit naam van Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, een woord van gelukwensch tot degenen, die de plafcnen voor een eigen R. K, Landbouw school in dit diocees hebben aangepakt, doorgezet en voleindigd. In het bijzonder feliciteerde Z. H.Ë. Rec tor Kok als de pionnier van dit mooie werk. Rector Kok, hierop 't woord nemende, wees er op, dat het altijd in vroeger jaren, een ideaal was van Pastoor van den Bo gaard z.g., toen Prof. aan 't Seminarie Hage- veld op deze plaats en onder de studenten bekend als de „heilige professor," om een R, K. Landbouwschool te krijgen voor de R. K. jongens uit den boerenstand. Dat ideaal is thans verwezenlijkt. Spreker ziet daarin Gods Voorzienigheid. Vervolgens brengt Rector KoK dank aan Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, voor den buitengewonen steun en medewerking van Hem bij en vóór dit werk ondervonden. Ook dankt spreker het gemeentebestuur van Voorhout en heeren Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland voor den verleenden financieelen steun en ook de Eerw. IT. H. Broeders van de Nijverheidsschool voor de welwillende medewerking voor het internaat. Hierna houdt Dr. van der Sar.de de ope- nings-rede, waarin zij de gesrUii-dems van het Middelbaar onderwijs vanaf 1842 tct op heden nagaat. Sinds in 1S12 de eerste Landbouwschool te Groningen werd ge sticht is er veel veranderd cn heelt zirh ook het landbouwonderwijs sterk ontwik keld. Deze nieuwe R.K Landbouwj.i hooi is thans de 23e Middelbare school van dien aard in ons land, een bewijs wel, dat de boeren gaan inzien, dat naast praktische schooling ook theoretische kennis voor den flinken vooruitstrevenden landbouwer on misbaar is. Na gelukwenschen aan het be stuur en leeraren verklaart spreker, namens den Minister, de school voor geopend. Hierna werd de school door allen bezich tigd en ververschingen in een der lokalen aangeboden. Het gebouw is zoowel wat architectuur als inwendige inrichting betreft een knap stuk werk en verraadt de kundige hand van architect van Sande. Te ongeveer 2 uur vereenigde zich allen aan een noenmaal, aangeboden door het bestuur van den R.K, L. en T. B. Menig spreker voerde aan tafel nog het woord, o.a. den Edelachtb. heer Burgemees ter Bulter, die er zijn verheugenis over uitsprak, dat dè traditie van het oude Se minarie Hageveld zoo schitterend op deze plaats werd voortgezet, eerst door de vestiging van de sterk bloeiende Bisschop pelijke Nijverheidsschool en nu wederom door de stichting van dit nieuw monument van Katholiek onderwijs de R.K. Landbouw school. Van verschillende zijden werd in geestige speechen hulde gebracht aan den sympastie- ken en energieken Adviseur van den L.T.B. Rector Kok, terwijl tenslotte Ir. Heijmeijer, Directeur der school, allen dankten voor den steun bij de stichtmgsplannen van vele kanten ondervonden. De werkgevers- en werknemersorgani saties in het bloembollenbedrijf hadden in het voorjaar een commissie van zes leden ingesteld voor onderzoek naar de wen- schelijkheid en de mogelijkheid van de in voering van den vrijen Zaterdagmiddag ge durende de vijf zomermaanden. De Commissie heeft thans aan de be trokken honden meegedeeld, dat zij geen rapport kan uitbrengen, dat eenige waar de kan hebben voor de onderhavige kwestie of als leiddraad zou kunnen dienen bij verdere besprekingen tusschen de or ganisaties. De mecningen en inzichten van de patroonsleden der commissie stonden lijnrecht tegenover die der arbeidersleden. Men schrijft uit Schagen aan de „Msb.": Verreweg de meeste polder- en gemeente besturen hebben thans een beslissing ge nomen inzake den door de commissie-van Aalt gewaagden steun voor de totstandko ming van de kanalisatie van West-Friesland welke steun gevraagd werd in een jaailijk- sche bijdrage tot een bepaald bedrag ge durende 40 jaar. Over 't algemeen is het resultaat van deze aanvragen beneden het verwachte gebleven en heeft een groot percentage van deze besturen af wijzend op het verzoek beschikt. Een an der gedeelte heeft een kleiner bedrag toe gestaan dan gevraagd werd, terwijl een be trekkelijk lein deel een bijdrage heeft loc gezegd, als door de commissie is gevraagd. Als men de toegezegde bedragen als basis zou willen nemen voor de meerdere of min dere noodzakelijkheid van het Westfriesch kanalenplan, dan zou men daaruit moeten besluiten, dat de als belanghebbend aange merkte colleges de urgentie van de kanali satie niet inzien. Zelfs in streken, die als meest geïnteresseerd werden beschouwd, is zeer weinig steun verleend. ut* De bewoners van het voormalig Oud- Schoten en allen, die langs den Rijksstraat weg wonen, wachten nu al eenige jaren op een betere verbind'ng met de stad, en het schijnt wel dat dit onderwerp nog heel wat stof tot schrijven en wrijven zal opleveren. Voor de hand ligt het, dat de ejectrische tram van het Soendaplein doorgetrokken wordt naar de Jan Gijzenvaart en het ge meentebestuur van het voormalig Schoten trachtte dan ook in die richting de ge- wenschte oplossing te vinden. Maar na de annexatie is het heele dossier aan Haar lem overgedaan en het is niet waarschijn lijk, dat men in Haarlem zoo vlug met de bestudeering van deze zaak klaar zal zijn Bekend is, dat het Rijk bezwaar er tegen heeft, dat de tram zijn weg neemt over den pas verbeterden Rijksstraatweg en het is niet te verwonderen ook, dat het Rijk dien weg niet wenscht te laten bederven door een dubbele trambaan. De N.Z.H.T.M. zal haar weg dus moeten zoeken langs met den Hoofdweg liggenden parallelwegen b.v. de Timorstraat. Maar dat- is nog een zeer lange weg, want hetzij de Timorstraat hetzij andere wegen, zij moeten aanzienlijk verbreed worden en de daarvoor noodige perceelen moeten nog voor een deel gekocht of onteigend worden Wie moet daarvoor zorgen? De tram zegt, de gemeente heeft te zorgen, dat ik ge legenheid heb om te rijden; de gemeente meent dat de tram de noodige perceelen moet aankoopen. Dat kan op die manier erg lang duren. Het is een van die punten waarbij een yriendschapelijke verhouding tusschen deze lichamen wonderen doet. Wij gelooven in- tusschen dat, willen de bewoners van het zich zoo sterk uitbreidende Haarlem-Noord niet tot St. Juttemis oo hun tram moeten wachten, zij verstandig zullen doen een ge- pasten aandrang bij gemeentebestuur en tram uit te oefenen om hen te beschouwen en te behandelen als Groot Haarlemmers. Minstens dient deze verbinding een on derdeel uit te maken bij de komende on derhandelingen over het verkeer in Haar lem. Komt er geen tramverbinding, dan maar een busverbinding. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum is enze directeur van Openbare Werken do lieer Ir. L. C. Dumont, gisteren zeer bejubeld. Hierboven een fotovaj^Jen jubilaris, omringd van zijn huisgenoote» en temidden van de. Strenge naleving der Prov. verordening gewenscht. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de burgemeesters medegedeeld, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk reclames worden aangebracht in verband met over tredingen van de provinciale verordening tot het weren van inbreuken op natuur schoon. Het zou aan een strenge handha ving der verordening zeer ten goede komen, indien meer dan tot nu toe ook door de gemeentepolitie op de naleving werd toe gezien en na waarschuwing steeds proces verbaal werd opgemaakt. Daartoe wordt de medewerking der burgemeesters ingeroepen. Naar aanleiding van een schrijven der Commissie voor gewestelijke plannen, heeft de Haarlemsche Kamer van Koophandel van de haar geboden gelegenheid gebruik ge maakt, om, voor zooveel haar dat zonder langdurige en diepgaande behandeling mo gelijk is, een algemeene beschouwing tc geven over het onderwerp bedrijfsbelangen in verband met de gewestelijke uitbreidings plannen. In bedoeld schrijven zijn vier vragen ge steld, welker beantwoording door deze be schouwing beoogd wordt. In verband met de belangen van de in 't district dezer Kamer gevestigde bedrijven, en mede voor die, welke zich hier nog zul len vestigen, meent de Kamer, dat reeds van te voren behoort te worden vastgesteld, welke terreinen voor deze bedrijven be schikbaar zijn en wanneer hierover de volle beschikking kan verkregen worden. Eenerzijds zijn in de stad Haarlem op enkele plaatsen nog industrieele bedrijven gevestigd die daar om veschillende redenen niet meer behoorden te zijn, anderzijds was een verplaatsing uiteraard moeilijk, omdat Haarlem niet over de terreinen beschikte, die zij voor industrieele doeleinden behoef de. De vraag, of het trekken van industrie naar de stad meer voor- dan nadeel geeft, buiten beschouwing latend, beperkt de Ka mer zich tot de erkenning van de nood zakelijkheid, voor zoover de stad Haarlem be treft, voor verplaatsing der industrieele on dernemingen uit de binnenstad. De vaststelling van een gewestelijk uit breidingsplan ender goedkeuring van de be trokken gemeentebesturen, en de tijdige be kendmaking daarvan zou, naar het oordeel der Kamer, zeer bevorderlijk zijn geweest aan de snellere vorming eencr industrie wijk, die toch meest komen. Tot hoever een dergelijk plan bindende kracht moet heb ben, en welke desirata daarin met betrek king tot de bedrijven moeten voorkomen, laat de Kamer buiten beschouwing; het komt haar echter voor. dat het eenmaal vastgestelde plan onder geen omstandig heden in hoofdopzet gewijzigd kan worden. Auto tegen een wagen gebotst. Maandagavond stond op den Aalsmeer- derweg, in Haarlemmermeer, een wagen, bespannen met een paard, van den krui denier C. te Rijk. een oogenblik on- De 10.000ste werknemer bij Philips t« Eindhoven. B. en W. van Amsterdam stellen voor, over te gaan tot het stichten van gebouwen voor ouden van dagen te dorp Sloten. De postvlncht Nederland-Indië. Huldiging van mecanicien Elleman. Groofe plannen van den vlieger Costes. Een wintervliicht van New-York naar Parijs. Ingediend is een wetsontwerp ter aanvul ling der wet tot bestrijding van den opium- handeL De Culemborgsche moordzaak.Valsche ge tuigenverklaringen? De kortegolfzender te Hilversum een „neutrale" omroep voor Indië? De rechtsche groepen wenden zich met een nota tot de regeering. Voor den bouw van nieuwe ziekenhuizen vragen B. en "W. van 's-Gravenhage een crediet van 2.500.000. De storm op de Iersche Westkust heeft aan 47 visschers het leven gekost. De tweede zoon van Prinses Hermlne, de echtgenoote van den ex-keizer, tenge volge van een motor-ongeval overleden. Een aanslag op Admiraal Kondoeriatis, den prest den tvan Griekenland. Zijn toestand is vrij gunstig. Een lading alcohol en whiskey, ter waar de van 1.500.000 dollars, door de Ameri- kaansche kustwacht in beslag genomen. I voor VERVEN en STOOMEN EN I 5a f f Barometerstand 9 uur v.m. 768. Stilstand. OPGAVE VAN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.56. Hoogste barometerstand 775.3 m.M te Clermont. Laagste barometerstand 768.4 m.M. te Vestmanör. Verwachting: krachtige, later sterk afne mende Z.-W. tot Zuidelijken wind, licht tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, kouder. tegen INBRAAK en STORM Verbeterde constructie. Comb. J. P. Senft - Erdtsieck Zn. beheerd, terwijl de kruidenier zich even bi) een klant ophield. De chauffeur van een luxe auto, de hee' A., die daar ter plaatse passeerde, had blijkbaar geen erg^in het aan den kant van den weg staande voertuig of week.niet vol doende uit, hetgeen tot gevolg had, dat het motorrijtuig in hevige botsing kwam net den kruidenierswagen. Het paard hiervan schrok zoo geweldig, dat het op hol sloeg. Gelukkig kon het dier, dat later bleek ver schillende kwetsuren te hebben opgeloo- pen, tenslotte met veel moeite tot staan worden gebracht. De wagen was door de botsing en het op hol slaan van het paard gedeeltelijk ver nield, terwijl aan de daarin geborgen krui denierswaren schade werd toenebracht. De auto bekwam maar weinifi averij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1