iCHEOULKOERSEN V erkéers-ongevallen. Amsterdamscfee Beurs Maria-Stichting Heringa &WtM,Haar!eia Sederen middag 2Mot "<3 uurPolikü^iek r Centrale Verwarming RHEUMMT9EK (Agenda 3 November. Noodlanding van een militair vliegtuig. Goed afgeloopen. Begin van brand. Brand in een motorboot. Oud-Leerlingen der Tuinbouw- cursussen. „Hulp zij ons doel.'' KANTONGERECHT. 1 Overtreding Leerplichtwet. De H. O. V. De Entrée-prijzen der Volks concerten verlaagd. Tegen een wagen gereden. "Uitbreiding Montessori-School. Statuten. Verlof Drankwet. Feestavond der Prov. Vereen. Gysbert japicx, Gruno en Zeeland De Collecte voor de Kathedraal. De Kleverlaan gereed. De koepel „Bosch en Hoven." MUZIEK. GEMEENTERAAD. LAATSTE NIEUWS. Haar vader vermoord. Dr. Tjipto op vraagpunten gehoord. Arbeiders-demonstratie te Weenen. Wereldkampioenschap schaken. Leon Daudet in Frankrijk terug. de Spaarne-Bank, Haarlem van Luitenant-generaal J. C. H. A. Quack. Ernstige brand te Wormer. Een veestal en badhuis te Veenendaal uitgebrand. Het li Oldenza •baan erkend. V. I. c. o 3194 84 82 46J 78 10 IJ 2251 1791 183 198 5 36% 524 459 ex 243] 481 1314 184" 64 1003/8 1003 b 99% b 1004 97% b 276-7 1784 173 "b 174 HEEMSTEDE. THERMOGENE TEGEN Dooien van 75 en 45 cen< EISCHT HOLIANDSCHE VERPAKKING Socië.rit „St. Bevo" Ledenvergadering R. K. Grafische Bond 8 uur. Ver trouwensmannen metaalbewerkers, 8 uur. „Proza en Poëzie". 8 uur. R. K. Jon ge Vrouwenbond, 8 uur. Esoerar.to, 8 uur. „Eerbied in Gods Huis". 8 uur. Zuiyelberciders, 8 uur. „A. R. K. A.", Kwarb oer 8 uur. Tooneelclub R. K. Vrouwenbond, kwart over 8 uur. Kin derkoor .„Caecilia". half 7 uur. St. Jcsephs-Gezeilengcbouw, Jansslraa' 59. Zaal voor de gezellen gesleten. Zela- tricenvergaderipg, half 9 .uur. R. K. Militairenvereeniging, Zoefestraat 14. Clubavond Clubavond R./K., V. V. T. Y. B, B., 7 uur. Stadsschouwburg. Fritz Hirsch' Operette „Wie einst in Miat', 8 Uur. „Rembrandf-Thcater Bioscoopvoorstel ling .7 uur en.'kwart over. 9 uur. „Luxor"-Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 I uur. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur maakte, na verschillende vergeefsche pogingen, een militair vliegtuig een noodlanding op het terrein, aan de verlengde Hulststraat te Schoten Honderden nieuwsgerigen waag den er een paar natte voeten aan, om het vliegtuig te bekijken. Het vliegtuig was tot g, zakt. De inzittenden, dc luitnant-vlieger aan de as der wielen inhet drassige land Bach en de sergeant-waarnemer Post ble ven ongedeerd. Zooals luit. Bach verklaarde was de mist de reden van de noodlanding. Hij vreesde dat 't wet niet mogelijk zou zijn van het land op te siijgen, daar de bodem veel te nat was. Het was een Fokker ver- kennings vliegtuig nummer 498 B. M. W. uit Soesterberg. Het vliegtuig mocht z'ch tot laat in den avond in groote. belangstel ling verheugen en werd bewaakt door de militaire politie. De machine bleet onbe schadigd De vliegers waren op weg van de Kooy naar Schiphol. Hedenmiddag half een is het vliegtuig na op een hooger gelegen terrein, achter hel Jiuis ter Zaanen gebracht te zijn, onder groote belangstelling opgestegen. Gistermiddag ongeveer 2 uur wilde mej. B. van 't H., op het Soendaplein nabij het kerkhof de straat oversteken, juist op het moment, dat een autobus, komende uit de Florisstraat, signalen gaf. Inplaats van door te loopen, liep zij achteruit en kwam te vallen op het moment, dat de autobus na derde. Wonder boven wonder reed de auto langs de dame. Zij werd binnengedragen in de woning naast de R. K. Begraafplaats. Alleen had zij zich bezeerd aan mond en tanden In de woning van den heer H., Jan Steenstraat 85, ontstond gistermorgen 11 uur, een begin van brand, doordat de vlam van «en gasstel in een pan met vet sloeg. Een vischkooproain, J. K., uit IJmuiden, bluschte het vuur; hij verbrandde zijn rech terhand, die door een lid van den Onge- vallepdienst werd verbonden De brandweer was aanwezig. t-E. J Hedennacht omstreeks half twee is in een motorboot, aan de Turfmarkt, brand uitge broken, waarschijnlijk tengevolge van ver hitting aan den achteruitHat. Het vuur werd dadelijk gebluschl door personeel van de boot. De afdeeling Haarlem en Omstreken van dezen bond vergadert Donderdag 3 Novem ber jn „Spoorzicht", des avonds 8 uur. De agenda vermeldt o. m.; uitreiking Dahlia- prijsvraag en bestuursverkiezing, Tn gebouw „Bloemhof", Bloemhofstraat, beeft' Woensdag 9 November a.s. een pro- rpagarida-feestavond plaats van de Vereeni- ging voor Hotel-, Café-Restaurant-, Souc- Uit- en Lunchroomgeëmploieerden „Hulp zij ons Doel". Deze feestavond vangt aan des avonds te kwart over 8 uur. C. S. te IJmuiden had zich voor den Kantonrechter te verantwoorden wegens het feit dat zij haar dochtertje niet naar school had gezonden. Zij voerde ter ver ontschuldiging aan dat zij geen kleertjes voor het kind had. De Kantonrechter aakte haar er opmerkzaam op, dat zij Je Leerplichtwet reeds meer had overtreden n dat zij het belang van haar kind aldus niet diende. Omdat het niet de eerste keer was, vroeg de Ambtenaar van het O. M. 2 dagen hechtenis, doch de Kanton rechter bepaalde zich tot een boete en legde 8 op subs. 4 dagen. Hee bestuur der H. O. V. heelt besloten, cm bij wijze van proef den cntcéc-prijs van dc Volksconcertgo te verlagen van 50 ct. op 25 ct. plus stedelijke belasting, totaal dus 30 ct. Toegangsbewijzen kunnen vanaf Zater dag 5 November verkregen worden bij de firma Alphenaar Kruisweg, de firma D. Langeveld, sigarenmagazijn, Groote Hout straat en op den dag van uitvoering aan de zaal. De couponboekjes met plaatsbewijzen tegen verminderden prijs, komen te ver vallen. Aangezien een groot aantal bezoekers hter toch ter voorkoming van het tel kens plaatsbewijzen te moeten halen, cou ponboekjes zal prefereren zullen vanaf Zaterdag a.s. bij bovengenoemde firma s couponboekjes, met 10 plaatsbewijzen a J 3 per boekje verkrijgbaar zijn, terwijl oude couponboekjes desverlangd onder verreke ning tegen nieuwe kunnen worden ingeruild (alleen bij bovengenoemde firma's). De 33-jarige W. K. te Heemstede reed gisterenavond op den Rijksstraatweg nabij de RK. kerk van Oud-Schoten. Aan den anderen kant van den weg stond een auto, die defect was. Terwijl K. daarheen wilde rijden, zag hij niet dat uit de andere richting een bespannen voertuig naderde. Door zijn hardhoorigheid verstond nij ook niet de waarschuwing van den voerman, het gevolg dat hij tegen den wagen sabethsgasthuis vervoerd, waar inwendige kneuzingen werden geconstateerd. De fiets werd ernstig beschadigd. Naar wij vernemen blijkt de Montessori school aan de Middenlaan veel te klein tc zijn. Zcoals men weet zijn hier onderge bracht drie klassen voor het voorbereidend onderwijs en drie klassen voor het lager onderwijs. Laatstgenoemde drie klassen zün overgeplaatst naar bet gebouw Frede- rikspark 8, bij het Brongebouw. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. o Expl. van Brinkman's Café- en Resaurant Bedrijven, alhier. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van F. A. J. KUPPERS, te Haarlem om verlof tot bel verkoopen van alcöhclhoudenden dranl anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaalse van verkoop in de gelagkamer van het perecel aan de Berckheijdestraal No. 13. De opzet van dc Provinciale vereenigin- gen Gijsbert Japicx. Gruno en Zeeland, die het aandurfden een tooneelstuk in drie verschillende talen te spelen, m-.g waarlijk schitterend geslaagd heeten, en wij wen- schen den voorzitter van de commissie van uitvoering, den heer R. Harkema, geluk mei het behaalde succes. Uit folkloristisch oogpunt beschouwd heeft dit spel zeer. zeker groote waarde, 't Is alleen jammer, dat het groote publiek er niet van kan genieten, doch daartegen over staat, dat dè Noordelijke Provincialen en de Zeeuwtjes" er des te meer leute in vinden. Gezien de moeilijkheid van de taak, die de schrijver zich gesteld had, (die een zekere gezochtheid uiteraard met zich bracht) heeft hij deze zoo goed mogelijk overwonnen. Ook de spelers hebben uitstekend ge speeld. Vermelding verdient vooral Hen- nerk Ocslerhuis, die door zijn echt natuur lijk spel alles voor ons aannemelijk maakte, Vermeulen w.u.s ook uitstekend in zijn rol. Oltje had missch en een beetje „echter" bedroefd kunnen zijn. Voor amateurs ech ter stond het spel op zeer hoog peil. Tus- sehen de bedrijven door werden de ver schillende volksliederen ten gehoore ge bracht, waaruit bleek, dat het mooie Frie- sche volkslied zich in een algemeene be kendheid mag verheugen. Ook de muzikale uitvoering was zeer goed verzorgd. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat deze avend schitterend geslaagd is en op deze wijze zal hel doel; het versterken van den onderlingen band, zeer zeker bereikt worden. Met belangstelling zien wij een volgende uitvoering tegemoet. Frysk bloed, tsuch op! De ZeeirF(erw. heer pastoor B. J. Schrandt verzocht ons mede te deelen, dat de op brengst der collecte voor de Kathedraal in de kerk aan het Spaarne 520 is. Het verbreeden van den rijweg van het gedeelte Kleverlaan tusschen Spoordijk en Delft en het opnieuw bestraten daarvan is gereed gekomen. Stratenmakers hebben enkele uren in den nacht gewerkt, omdat deze bezigheden overdag niet konden wor den verricht, zonder den rijweg voor het zeer drukke verkeer af te sluiten. De ver beteringen zijn wel niet afdoende, maar zullen in ieder geval tot haar recht komen. Men is begonnen met het afbreken van den koepel van Bosch en Hoven, staande aan de oostzijde van den Heerenweg. Deze typische, fraai gebouwde koepel was voor het verkeer een sta-in-den-weg, daar hij bijna het gehèele trottoir besloeg, zoodat het verdwijnen een groote verbetering is. Denkelijk zal' de ronde kap met lood be dekt en de mooi gebeeldhouwde houten rand er onder in zijn geheel bewaard blij ven, waar de koepel wordt herplaatst op Klein Bentveld in Aerdenhout, het buiten der familie Mr. C. J. van Tienhoven. QUARTETTO TRIESTINOj Wie mocht verwachten, dat de Triësters in hun Haydn vertolking de gewoonte zou den volgen van de voordracht dezer muziek tot in het oneindige te verfijnen, de klank- geving de subtiliteit te geven, die alleen aan de kunst der decadenten eigen is, kwam be drogen uit. Het was goed gezien, dat zij niet eerst Dvorak speelden, dien zij evenals de Bohe mers dit doen in een ietwat ruige toongeving laten opklinken. Men zou in dit geval mogen beweren, dat hun Haydn-vertolking onder den invloed stond van hun voordracht van Dvoraks klavierkwintet, dat er onmiddellijk op volgde. Nu de volgorde andersom was, is het ook te ver gezocht, dat hun opvatting van het nog niet gespeelde werk van Dvo rak a priori hun Haydn beïnvloedde. Neen, de zaak zit zoo. De Triësters voelen dc muziek van Haydn niet als een klanken spel van zuiver klassieken vorm, waar in de eerste plaats als dc individueele uiting van den Kroaat, die onvervalscbt Zigeunerbloed in de aderen heeft. Zoo mogen wij de viriele toongeving verklaren, en 't een enkele maal ietwat ongemotiveerd opzweepen van het tempo, dat. met de kunst van een Capet- kwartet of met de opvalling der Budapes- ters niets te maken heeft. En aan zulk een opvatting der Triësters, die in hun heerlijk enthousiasme alles aannemelijk maken, kan men zijn reine vreugde hebben, al leidt dat vurige tempo wel eens t meest in het menuetto) tot excessen, die 't argumentceren van hun voordrachtkunst momenteel wat afzwakken. Blijft er alzoo bij Haydn nog een iets. dat men trots hun vreugdige en gezonde klank- geving niet rechtstreeks aanvaardt, bij Dvo rak blijft niets, letterlijk niets te wenschen over. Dat het niet altijd belangrijk is, wat Dvorak ons wil zeggen; dat hij het zwakst is in den sonatenvorm, kon men thans weer ervaren na een Allegro ma non tanto. Des te overtuigender werkt hij in 't daar opvolgende „Durr.ka", een rechtslreekschc uiting van wat er in de volksziel van het Sloveensche ras leeft. De hoogte die het Triestincr kwartet hier bereikte, werd ner gens meer benaderd, ook niet bij Beethoven Harfenkwartet waar na de wonderbare beheersching en voorheen nooit beleefde uit werking in een Adogio van de Capets moei lijk meer iets anders kunnen aanvaarden. Het absoluut rustige linkerhandspel, dat bij Capet een Adogio „in modo lidico" zoo tot hoogste hoogten voert, vindt men bij de Triesters niet, eenvoudig omdat het niet hun opvatting is; altijd blijven zij „vioolspelen", altijd is hun linkerhand zoekend den warmen toon, die het contact met de vox humana (in letterlijken zin) opzettelijk wil behouden. Ook was het tempo niet altijd aannemelijk zoo zelfs, dat in t Presto de groepeering achtste noten der drievierde maat slechts een triolenverbinding deed hooren, wat op zich zelf wel interessant klinkt tegen de» dan symcopeerende violoncel, maar hoogstens als experiment kan interesseeren. Wat ons echter bij het Triester kwartet altijd blijft fascineeren, is het tot meest denk bare eenheid opgevoerde samenspel der vier die vóór alles blijven; rasechte muzikanten, hun zieletaal vertrouwend aan hun tot 'l uiterste gewillige instrumenten. Hier was ook hun samenspel met dc voortreffelijke pianiste Helene Zimermann, die in 't kwintet van Dvorak de klavierpartij bracht in pracht volle klankgeving, even verrassend als ver blijdend. G. J. K. Hedenmiddag vergaderde de voltallige ge meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer C. Maarschalk. Bijdrage krankzinnigenverpleging.' Dc heer KOPPEN bepleit, 8 per week uit tc doen betalen door iemand ter zake bijdrage in de krankzinnigenverpleging eener vrouw. De heer KEESEN dacht, dat B. en W. voorstelden, de bijdrage te verlagen tot 11. Waarom is het advies der meerder heid niet gevolgd tot vaststelling van een bedrag van 10? De heer CASTRICUM ondersteunt dit laatste gaarne. Wethouder SLINGENBERG zegt, d,a,t de betreffende commissie uit 2 leden bestaat; een lid wil 10 verstrekken, het andere 8. Een dergelijke aangelegenheid is moei lijk te' behandelen hier. Men kan deernis hebben met een dergelijk geval, maar des- nieftemin moet nagegaan worden, hoeveel dg man kan betalen. B. en W. hebben dc kwestie grondig önderzocht en bel is beter, deze zaak niet in den raad te bespreken. De heer KOPPEN wil ean lagere bijdrage doen betalen, in verband met den ian^én duur der zieke. De heer OVERSTEEGEN wil den man niets laten betalen. De heer KEESEN bepleit een bijdrage van 10, 12 achtte de geheele commis sie te hoog. Over het bedrag van 10 was eenig meeningsverschil en daarom viel daar te praten. Waarom hiuden B. en W. du aan een bedrag van 11 vast. De heer JOOSTEN wijst er op, dat de man reeds 15 jaar bijdragen betaalt voor de vrouw. Hij verdient 39 per week en spr. zou daarom liever den man niets doen bij dragen; De heer Klein becritiseert de wijze, waar op de verhouding tusschen man en vrouw besproken is De heer KOPPEN stelt voor, B. en W. uit te noodigen, de bijdrage op if 8 te bepalen. Dit wordt verworpen met 5216 stemmen. (De vergadering duurt voort). Wegens plaatsgebrek moet het verslag van dc Kamer van Koophandel tot morgen worden uitgesteld. WEENEN, 2 Nov. Naar „Der Tag" melde, is voor eenige weken de landgoedbezittel Paul Sas te Szolnek plotseling gestorven. Daartoe aangespoord door een anonymen brief, liet de politie een sectie op het lijk verrichten. Het onderzoek leverde op, dal zich in de maag van den overledene een aanzienlijke hoeveelheid arsenicum bleek te bevinden. In verband met een en ander werden de vrouw en de 15-jarige dochter van Sas in arrest genomen. De dochter be kende, haar vader vergiftigd te hebben, terwijl zij bovendien verklaarde 20 vellen vliegenpapier in de soep te hebben opge lost. Aanleiding tot deze afschuwelijke daad was. dat de vader haar moeder steeds slecht behandelde. BATAVIA, 2 Nov. De vragen, die aan Dr, Tjipto gesteld zijn, houden zich uitslui tend bezig met de svmpathie. die hij gehad zoti hebben met de actie van militairen in verband met het plar. tot den' opstand in den nacht van 17 op 18 Juli te Bandoeng Dr. Tjipto ontving toen bezoek van drie Menadonee.sche sergeants en spoorde hen aan met de actie voort te gaan. Hij wekte hen op, de van de Westkust van Sumatra terugkeerende mditairen aan te zetten tot aansluiting bij de communisten en adviseer de de leiding en de uitvoering van het plan van den opstand van uit een centraal punt te doen geschieden. Hij overhandigde hen ten bijdrage van j 10.Aan Dr. Tjipto is een week tijd verleend voor ziin verdedi ging. WEENEN, 2 Nov, Het congres der sociaal-democraten heeft besloten op 12 November a.s. eer groote arbeidersdemon stratie tegen het fascisme en vóór dc re- publick te houden. BiJENOS AIRES, 2 Nor, De 23ste partii tusschen Aliechin en Capablanca is na den 40sten zet afgebroken. De Parijsche correspondent van het „Hbld." seint aan zijn blad, dat Léön Dau det er in geslaagd is, naar Frankrijk terug te keeren. Medegedeeld door WOENSDAG 2 NOVEMBER. Bieden Laten B erlijn 59.26 59.30 9.72 9.75 34.57 34.61 12*08]- 12.09 Zurich 47.85 47.92 13.54 13.60 Madrid 42.35 42.45 Weenen 35.05 35.25 New-York (cable) 2.48 2.48| Praag 7.38 7.40 27.85 28.— Kopenhagen Oslo 66.50 65.42 66.60 65.52 66.75 66.85 WOENSDAG 2 NOVEMBER. p UTRECHT, 2 Nov. In den afgeloo pen nacht is in den ouderdom van 70 jaar overleden luitenant-generaal J. C. H. A. Quack. Luitenant-generaal Quack trad op 1 December 1878 als tweede luitenant in mi- litairen diens^t en doorliep de verschillende rangen in het leger. In 1913 werd hij benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof, terwijl hij op 1 Mei 1918 bevorderd werd' tot lui tenant-generaal. In het begin van dit jaar werd hij ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaar dag gehuldigd. De overledene was Officier .in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling' zal Zaterdag a.s. plaats vinden, Acht autobussen en een luxe auto worden een prooi der vlammen. ZAANDAM, 2 Nov. In de afgeloopen nacht heeft te Wormer in de garage Van den heer J. Fonteijn een ernstige brand gewoed. De brand brak omstreeks drie uur uit en spoedig sond de geheele garage in lichte laaie. De brand was ontstaan bij het portier van een autobus, die gisteren niet in gebruik is geweest, zoodat men niet begrijpt wat de oorzaak geweest is. Acht autobussen en een luxe auto wer den door den brand verwoest. De garage brandde geheel uit Verzekering dekt do schade. VEENENDAAL, 2 Nov. Gisteravond omstreeks half zeven, ontstond door onbe kende oorzaak brand in een grooten vee stal van den landbouwer C. van Holland onder Veen stal met het bijbehoorem Jen tot den grond toe De nabij een tweetal schuren en konden met groote moei Het vee werd gered. le schade, OLDENZA, geheel in he dat Maandag spoorbaan 01 daar gekomei Nadat twee gezocht, is he ren herkend, H. S., dienslb tijd bij haar verbleef. Zij wiel uit buis kennissen te geweest. Bij 1 schadigden w rijwiel v'erdwe temeer daar 1' doch ver tlrnr jl De I ie tast nog 'rouwenlijk, inkt op de i gevonden, tn rtiteit was de Klce- mejuffrouw sn laatsten m (N. Br.) t haar rij- ezoek aan daar niet nog onbe- terwijl het edenen en overweg, iden, twij- aangc- Ileden opening Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4Nederl 1917 6% N. indië 1923 D \Vt%a N.-Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert- Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl- Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw. Boeton Mijnb. Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadiadi Silau Allied SchcePT0Rr'" Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lioyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland R0»terd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash 100% 101% 99% s 101%% 97 Zt'lJ 179 1 173 174 234% 3851 114% 142% 512 93'Vie 130%6 1481 1411 205"b 342% 291 244%. 2941 145 188 103] 237 386J 113-i 142]- 530-294 148 320 b 3434-4 2924 245" 295 145 187 103 101 223 198 47/ 37f 825-3-7 420 179 b 163 b 528 461-2 242 481-2 1311 1.84 62 7 -63 Een jubileum. De afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond herdenkt haar 35-jarig bestaan. 35 jaren gearbeid voor den maatschappelijken arbeid, en dan is het niet te verwonderen als dan eens eenige dagen besteed worden voor het geestelijk heil der leden. Algemeen viel dan ook het voorstel, om dit jubileum eens te vieren met een 3-daags triduum, in den smaak, en toen het bestuur zich verzekerd had van een pater in den per soon van Salvator Booms OFM., toen was het slagen van dit tridutim vrijwel ver zekerd. Donderdagavond bij de opening bleek dit dan ook uit de talrijke leden,die op gekomen waren, om dit feest te openen, en te luisteren naaf den algemeen bekenden ge- wijden spreker, en dat zijn woord ingang vond, ook al was dit voor velen geen vlijend woord, bleek wel bij het bezoek der volgende oefeningen. Het succes van dit 3-daags triduum was wel Zondagmorgen, Van de ruim 300 leden waren het overgroot deel op gekomen om te naderen tot de H. Tafel, en het was zeker een genoegdoening voor den gewijden spreker, zoovelen om zich heen te zien. Na afloop der H. Mis vereenigden zich een 160 leden in het vereenigingsgebouv; voor een gemeenschappelijk ontbijt. Dank zij de goede zorgen van de concierge en zijn vrouw was de groote zaal als herschapen in eene feestzaal. Lange tafels keurig ge dekt en versierd met bloemen noodden de bezoekers tot een gezellig zitje. Het was een mooi gezicht, zoo velen, in feeststemming vereenigd, na de heerlijke dagen en vooral na dien grootschen morgen, allen als bonds- makkers uiting gevend van hun Roomsch zijn. Voor het podium het bestuur met in hun midden 2 leden, die vanaf de oprichting on afgebroken lid waren geweest, n.m. de heeren J. v. Deurzen en P. v.d. Eem. Per auto waren deze jubilarissen van hun woning naar de kerk gebracht. Voor den aanvang van het ontbijt, wordt ook gebeden voor de overleden leden, die tijdens die 35 jaar het tijdelijke met het eeuv/ige hebben verwisseld. Rappe dameshanden zorgden dan voor de versterking van den inwendigen mensch, en onder vroolijk gekout verdwenen de honderden broodjes in den magen der stoere arbeiders. De Voorz. der afdeeling, den heer W. Groenland, daarna het woord verkrijgend, zegt" het meest aangenaam gestemd te zijn, dat zoo velen, die anders op vergaderingen absent zijn, nu zoowel in de kerk als hier aanwezig zijn. Spr. hoopt een gestadigen bloei voor de toe komst. Een schrijven van gelukwenschen van de zusterafdeeling Bennebroek wordt voorgelezen. Vervolgens zegt Voorz., dat wanneer wij vandaag herdenken ons 35-jarig bestaan, dan dienen in de allereerste plaats zij her dacht te worden, die al die jaren lid zijp ge weest. Voor hen moet het een genoegdoe ning wezen, te zien den grooten bloei die de afdeeling heeft medegemaakt, en waaraan zij door hun lidmaatschap hebben mede gewerkt, Spr. feliciteert de heeren v. Deurzen en v. d. Eem, met dit zeldzame jubileum, er den wensch aan toevoegend, dat God hun kracht en sterkte geeft, dat zij ook het Gou den jubileum mogen vieren.Met dezen wensch wordt door de aanwezigen ingestemd met een 3-werf hoera, en Lang zullen zij leven. Uitvoerig schetst spr. wat in die 35 jaar is tot stand gebracht. Niet enkel den grooten groei, die ging van 25 tot 300. Zeker, er had nog meer gedaan kunnen worden, maar men mag tevreden zijn. Spr. herinnert aan de enderafdeelingen, die steeds in bloei toe nemen, zoo de afd. van land- en tuinbouw St. Deus Dedit, en de voordeelen, die door die afdeeling voor hare leden bereikt zijn. Dan de bouwvakarbeidersbond „St. Joseph die naast de vakbelangen ook het Godsdien stig doel der leden niet uit het oog verliest. De afd. overheidspersoneel „St. Paulus en wat die in die 7 jaar is tot stand gebracht. De spaarkas, die de leden zoo gemakkelijk aan goedkoope brandstoffen helpt, het re- traitenfonds, reeds tot 28 leden gegroeid, hulp in nood, dat gelden met centen bijeen brengt om zieke bondbroeders aan verster kende middelen te helpen, indien dit noodig is. Onze mooie bibliotheek, onzê verzeke ring Concordia, Arbeid Adelt, ons fonds voor ziekenhuisverpleging, waarvan niet- katholieken niets dan lof hebben, Herwonnen Levenskracht, en ons St. Nicolaascomité, dat voor geen moeite terugdeinst, om onze kinderen een prettigen middag te bezorgen. Hieruit blijkt dat de afdeeling Heemstede van den N. R. Volksbond niet voor mets heeft geleefd. Maar, zegt spr., er is nog meer. Zie eens onze amusements-afdeelingen. De tooneelclub ,,.D E. S.", St. Michael", die zelfs buiten Heemstede een goeden naam heeft en onze Mandolineclub, die in grooten bloei toeneemt. Aan allen, die medegewerkt hebben tot grootmaking van den bond als van de onderafdeelingen brengt spr. dank. Dank brengt hij ook aan de commissie, die heden de regeling had voor dezen feestmor- gen, vooral ook aan de dames, die het ons hedenmorgen zoo genotvol hebben gemaakt. Dank vooral ook aan den concierge en diens vrouw, niet enkel voor de zorg van dezen morgen. Zij zorgen hier altijd voor ons, en spr. voegt er den wensch aan toe, dat zij het de afdeeling en onderafdeelingen nog lange jaren prettig zullen kunnen maken, daar zij nooit betere verzorgers kunnen krijgen. Het Triduum is geslaagd, en dit danken wij aan onzen Geestelijken adviseur en den leider Pater Booms. (Beiden komen juist de zaal instappen, en een overweldigend applaus breekt los). Voorz. heet hen welkom, en dankt hen voor de leiding van het Triduum, kapelaan Wit kamp, die als een echte diplomaat zorgde voor een leider als Pater Booms, waardoor de opkomst verzekerd was, en aan Pater Booms voor zijn heerlijke lessen, waardoor wij allen weer gesterkt zijn voor den komenden strijd. Wij roepen U een tot weerziens toe. (Lang durig applaus). De Geestelijk Adviseur, kap. Witkamp, dankt voor de groote deelname. Dit^ toont, zegt Z. Eerw., Uw Roomsch bloed. Het was echter niet enkel de magneet „Pater Booms", maar de'propaganda, die voor dit Triduum is gemaakt, en biervoor komt de propagan disten een eeresaluut toe. Als voorz. der Bouwvakarbeiders richt de heer Jac. v. d. Linden woorden van dank aan bestuur en vooral aan haar eminenten voorzitter, onder zijn leiding zegt spr., moet de afdeeling bloeien. Als laatste der sprekers neemt nog Pater Booms het woord. Wij zijn, zegt Z. Eerw., gekomen aan het einde van het 3 daags 1 ri- duum. Eerstens dan dank aan den goeden God, dat Hij ons dit liet beleven. Maar daarna dank aan u allen voor den grooten ijver, die u aan den dag hebt gelegd. Zulk een Tri duum kost ons veel arbeid, maar het doet ons veel genoegen als die arbeid wordt ge waardeerd. Ik hoop, zegt Z.Eerw., dat gij dc lessen voldoende in u hebt opgenomen en die bij u zult houden, dat gij zult worden „mannen van de daad", vooral ook in het geestelijk leven, en dit zult toonen door toe te treden ook tot meer geestelijke vereeni- gingen als de broederschappen der H. Fami lie en Derde Orde. Dan zal Gods zegen u op uw verdere loopbaan vergezellen, Z.Eerw. emdigt met den wensch nog wel eens in de gelegenheid te komen de aanwezige dorps- genooten van af den kansel toe te spreken. Na een dankwoord als slot van den voor zitter, wordt het gezelschap op de gevoelige plaat vereeuwigd, waarna allen dankbaar en welvoldaan huiswaarts keeren. Inwijding nieuwe Orgel in de Parochie kerk van O. L. Vr. Rozenkrans. Zondagavond^ had de inwijding en in gebruikneming 'plaats van het nieuwe orgel in de kerk op het Valkenburgerplein. Vanaf de inwijding der kerk werden de kerkelijke plechtigheden opgeluisterd en de gezingen begeleid door een klein orgeltje. Alles kan natuurlijk met gelijk. Er is zooveel noodig. Maar een miniatuur orgeltje in Ztilk een mooi kerkgebouw is nu eenmaal een ongeschikt instrument. Dit vond onze her der, Pastoor Nieuwenhuis en zijn parochia nen. De handen werden ineengeslagen en was het geheele bedrag nog niet bij elkander, toch waagde Pastoor Nieuwenhuis het maar de firma F. Jos. U Vermeulen fa. L. Ypma Co. kerkorgelrabrikant te Alkmaar op te dragen een meer aan de eischen voldoend orgel te plaatsen. Dit orgel is deze week ge reed gekomen en kon nu Zondagavond in gebruik genomen worden. Dit voor deze parochie groote gebeuren vond plaats op een der mooie dagen, de feestdag van Koning Christus, maar ook den dag, die Pastoor Nieuwenhuis gekozen had om propaganda te maken voor het stich ten van een broederschap van den H. Rozen krans. Het orgel staat op een der zijkanten van het koor. Maar het geluid is er niet minder om. Alleen neemt het nu minder plaats in. Om half 8 is het ruime kerkgebouw bijna geheel gevuld. In haar volle belichting, en met zulk een groot aantal geloovigen ziet het gebouw er nog mooier uit. Het Maria- altaar met haar schat van bloemen trekt ieders aandacht. Pastoor Nieuwenhuis, geassisteerd door de Weleerw.heeren Kapelaan Keizer en Kape laan Boks betreden het koor voor de plech tige wijding. Nadat het zangkoor de gebruikelijke ge zangen verricht en Pastoor Nieuwenhuis de wijding heeft volbracht, neemt Prof. v. d. Wiel achter het orgel plaats, en ruischen de eerste tonen door het ruime kerkgebouw, nog maar heel kalm, want Z. Eerw. wil blijk baar het mooie bewaren tot na het lof, als hij eenige speciale nummers ten gehoore wi! brengen. Pater Dalmatia v. d. Geest hield eene prachtige propagandarede voor de stichting der broederschap van den H. Rozenkrans. Daarna werdhet Te Deum gezongen en het Tantum Ergo. Dan krijgen wij de beloofde nummers van Prof. v. d. Wiel. Deze waren 1. „Cantabile" van Cesar Frank. 2. Andante, uit Concert F groot van Handel. 3. Scherzo, symphonique van Guil- mant. Toen pas kwam tot uiting, wat een kunste naar, als Prof. v. d. Wiel is, uit het nieuwe orgel kon halen. Het eerste nummer werd onder doodsche stilte aangehoord, maar aan no. 2 zeker de mooiste der drie, werd minder aandacht geschonken. Het duurde blijkbaar teiang. Ook den heeren collectanten, die zich niet ontzagen hun geldzakjes te ledigen, wat zeer storend was. Maar het overgroote deel der kerk bezoekers genoot, en wij zijn zeker de tolk van vele kerkbezoekers, als wij Prof. v. d. Wiel nog eens verzoeken bij gelegenheid eenige nummers te geven,. Dit zal een offer tje tot algeheele afbetaling zeker in de hand werken. Zoo is, om met Pater Damatia te spreken, de nieuwe kerk weer een mooi stuk meubel rijker geworden. Nu mankeeren er nog 2 noodzakelijke dingen aan. Eerstens een klok, om de omwoners van den juisten tijd te voorzien. Dicht in de buurt is er wel een, n.m. die op de Ned. Herv, Kerk, maar die wijst geen' minuten aan. Enae toren op het Valkenbürgerplein heeft wel een wijzerplaat, maar geen wijzers. Is dit niet iets voor de gemeente Het is een algemeen belang. Dan een bel. Dit is iets voor de parochianen. Wij leeren immers, dat het klokluiden be- teekent de stemmen der herauten, die door den oppersten koning worden uitgezonden om zijnen komst uit te'roepen? Maar ook het Angelus missen wij in zulk een centraal punt der gemeente. Wie zet eens een actie, om beide te be komen, op touw? Klok en bel is iets wat op een Roomsche kerk zeker niet mag ont breken. Badhuis. In het badhuis aan de Post kan, werden in de week van 24 t.m. 29 Oct. genomen .463 douchebaden, 46 kuipbaden. Aan 25 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden od Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur, w^rd door 9 volwassenen gebruik gemaakt. De t-cesland der gemeente. Verschenen is het verslag van den toestand der ge meente over 1926. De bevolking bestond lp 31 December 1925 uit 7.467 mannen en 8.620 vrouwen, totaal 16.087 personen op 31 Dec. 1926 uit 7.793 m. en 9.034 vr., totaaU16.827 personen. Er overleden 66 m. en vr. 54 vr., totaal 120 p., terwijl geboren 160 jongens en 120 meisjes, totaal 280 kinderen. Het aantal kiezers bedroeg voor de Tweede Kamer 8320, voor de Prov. Staten 8.008 en voor den gemeenteraad 7.169. In 1926 deden zich 2 gevallen van diphthe- ritis voor, 16 van roodvonk en geen enkel van typhus. In 1925 waren deze cijfers resp. 4, 5 en 4. Er kwamen ook veel gevallen voor van mazelen en van kinkhoest. Er waren 38 gevallen van malaria, tegen 66 in 1925- In 1922 bedroeg dit aantal nog 322. Er werden 158 processen-verbaal opge maakt wegens gepleegde misdrijven en 630 ter zake gepleegde overtredingen. De automobielbrandspuit behoefde slechts driemaal uit te rukken.. 32 kennisgevingen kwamen in van onge oorloofd schoolverzuim, waarbij na onder zoek bleek, dat 21 gevallen tot de onwettige gerekend moesten worden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; J. Huiz^r—A. Kockelkoren; -M. E. Wcrle- mann—J. Postma; G. KuipersE. C. Gold- schmeding. Getrouwd; P. BrouwerJ, H. Kooyman, M. J. Felix—J. A. M. Seggelen; W. Claij W. C. J. Stam. Geboren: W. M. v. Vcssum-de Zwar dochter. Overleden; C. R. Henke. Verkooping. Door notarissen mr. J. de la Hayze alhier, en A. Bonga, Amstd dam, it verkocht. A. 1- een woonhuis met garage, erf tuin aan den Binnenweg 93, te Heemstede, groot 3,01 aren. 2. Een winkelhuis, met erf en tuin aan d6n Binnenweg 97, hoek Res Novapiein te Heemstede, groot 3.70 aren. B. 1. Drie woonhuizen met erven en tui nen,' aan de Molenwerfslaan no.s 70 72 en 74 te Heemstede, samen groot 4.47 aren. 2. Twee winkelhuizen en een woonhuis met erven aan de Sumalrastraat te Heem stede, nos. 33, 35 en 37, samen groot 2.62 aren. Gecombineerd werden alle perceelen verkocht voor 44.731 aan C. L. Kwak q.q. Perscnelia. -Voor bet examen M. O. nederlandsche taal en letterkunde slaagd*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2