Buitenlandsch Nieuws, Binnenlandsch Nieuws. Kamer No. 19 RADIO-OMROEP.' FEUILLETON. PARKHOTEL DE BIOSCOOPBRAND TE MONTREAL. GEM. BUIT. BERICHTEN. DE KORTEGOLFZENDER TE HILVERSUM. Een neutraleomroep voor Indië? De standplaatsindeeling bij de Ned. Spoorwegen. De electrische treinen. Het spoorwegongeluk bij Rijswijk. Een Pulmann-trein naar Zwitserland. Het belasting betalen op postkantoren. Voor ouden van dagen. le KLAS FAMILIEPENSION Hulde aan de bemanning van de „Alhena". Geen bioscoopvoorstellingen meer in Sittard. R.K. EMIGRA TIE-CONGRES. i Een rede van Sir Douglas Hogg, j Sir Douglas Hogg, attorney-general, die het woord heeft gevoerd over de ontwape- ningsquaestie, zeide dat niemand zal bewe ren dat de ontwapening in Europa op het oogenblik niet verder meer kan worden ten uitvoer gebracht. De eenige critiek, welke op Groot-Brittannië kan worden ge oefend, is, dat het reeds zoo Zeer heeft ontwapend, dat het moeilijk is om het ont- wapeningsvoorbefld nog verder door te voeren. Geen enkel lid der regeering zou .wenschen dat er één shilling meer wordt uitgegeven voor de Verdediging dan strikt noodzakelijk is In het jaar 1921-^2 werden 158 millioen pd. sir. uitgegeven voor de voornaamste diensten van leger en vloot. Dit jaar bedroeg de begrooting 38 millioen voor dezelfde diensten. De veiligheid ter zee. Een nieuwe conferentie. De vraagstukken, welke verband houden met de veiligheid ter zee, vormen een on derwerp van voortdurend onderzoek door de commissie uit den Board of Trade, waar in scheepsbouwkundigen en scheepvaart maatschappijen zitting hebben. De Britscheregeering heeft thans den Zeevarenden naties de resultaten medege deeld van den arbeid, welke onder haar auspiciën is verricht sedert de laatste in ternationale conferentie veertien jaar gele den werd gehouden. Zij heeft voorgesteld een nieuwe conferentie bijeen te roepen ten einde de geopperde denkbeelden te be- «preken. De vorige conferentie inzake de veilig heid ter zee volgde op de ramp van de „Titanic," veertien jaar geleden. Er werd toen op verschillende punten overeenstem ming bereikt, ofschoon niet alle vertegen woordigde mogendheden de conventie tee kenden. Groot-Brittannië was een van de mogendheden, dit onverwijld wettelijke kracht gaf aan de genomen besluiten, welke' bij de nieuw gebouwde Britsche schepen reeds in toepassing zijn gebracht De storm op de Westkust van Ierland. I Iersche visschers omgekomen. Bevestigd wordt, dat 45 visschers, be- hoorende tot drie visschersvloten, gedu rende den storm, die ten Westen van Ier land gewoed heeft, het leven hebben ver loren. Nader wordt gevreesd, dat het aantal vis schers, dat bij de ramp aan de Westkust van Ierland is omgekomen, 47 man be draagt. Twee vliegtuigen van den Ier^chen Vrijstaat zochten heden de kust van Gal way (Mayo) tot Connemara af om naar lijken van slachtoffers van den storm te zoeken. De visschers oefenden hun bedrijf uit in roeibootjes, waarin zij machteloos waren tegen den wind en golven. Deze bootjes hadden een bemanning van vijf tot acht koppen. Toen de visschers uitvoeren was het weer goed. De betrekkingen tusschen En geland en Egypte, Sarwat Pasja bij Chamberlain. Sarwat Pasja, de Egyptische premier, die uit Brussel, waarheen hij koning Foead vergezeld had bij diens officieel bezoek aan ^len Belgischen koning, te Londen is aan gekomen, bracht een bezoek aan sir Austen Chamberlain op het departement van Bui- tenlandsche zaken. Hij is opnieuw naar Londen gekomen om de voorloopige be sprekingen met den Britschen minister, be treffende de Engelsch-Egyptiscne quaes- ties, voort te zetten. De zoon van Prinse9 Hermine overleden. BERLIJN, 1 Nov. (V. D.) De tweede zoon van Prinses Hermine, de eentgenoote van den ex-keizer, is aan de gevolgen van een motor-ongeval op 18-jarigen leeftijd over leden. Prins Ri te Berlijn. Prins Ri van Korea is heden te Berlijn aangekomen. Ernstig spoorwegongeluk. Hedenmorgen zijn aan het station Gre- venbroich de locomotieven van twee trei nen op elkaar gereden. Beide locomotieven ontspoorden. Door de botsing werden ze ventien personen gewond, van wie zeven in het ziekenhuis moesten worden opgeno men. Het Keulsche moordproces. Het rijksgerechtshof heeft bij de behan deling van de revisie, het doodvonnis te gen den Keulschen arts dr. Broicher, we gens moord op den Keulschen architect Oberreuter bekrachtigd. Het losgeld voor Stees familie. PARIJS, 1 Nov. Naar de „Petit Parisien" meldt, verlangen de Marokkanen 6 millioen francs losgeld en politieke en militaire ga ranties, welke laatstgenoemde voorwaarden van dien aard zijn, dat zij door geen en kelen Franschman zijn in te willigen. Men is thans zelfs van meening, dat Steeg tusschen zijn land en zijn familie zat moeten beslissen. De rust in Boekarest teruggekeerd. HONNOVER. 1 Nov. Naar de corres pondent van de „Hannoversche Kurier'' te Boekarest meldt, heeft de dag van gisteren Bratianoe de overwinning gebracht. Iedere mogelijkheid, dat de revolutie zal uitbre ken, is thans buitengesloten. Thans meent men te mogen aannemen, dat Prins Carol, ingeval er gunstig wordt beschikt over zijn financieele eischen, van iedere verdere ac tie zal afzien. Het orgaan van de liberale partij, „Litorul", verneemt, dat generaal Aveiescoe binnen korten tijd tot algemeen troepen-inspecteur za.1 worden benoemd De bespreking tusschen Maniolescoe en Averescoe, welke tendoel had de vorming van een eenheidsfront inzake de troonopvol gingskwestie, is zonder resultaat gebleven- De berichten, welke meldingg maken van het feit, dat in het land volledige rust en orde heerscht, worden bevestigd. Het feest van het Fascisme ROME, 31 Oct. (V. D.) Het eerste lustrum van den intocht der fascisten in Rome is met groote geestdrift in geheel Italië ge vigrd. Overal hebben fascistische leiders het woord gevoerd. In Rome heeft Mussolini het geheele gar nizoen der hoofdstad geïnspecteerd. Hij was gekleed in de uniform van de fascistische militie. Vervolgens heeft hij een toespraak gehouden, waarin hij zeide: „Wij zijn vast besloten ten k^ste van alles onze revolutie en de rechten van Italië in de wereld te verdedigen." EEN SPOORWEGONGELUK. Twee passagierstreinen zijn bij het station van Ware (Hertfordshire) op elkaar ge- loopen. Er zijn 12 personen gewond. MAXIMILIAN HARDER f Maximilian Harden is op 60-jarigen leef tijd in het Zwitschersche plaatsje Montana- Vermala overleden. Den 20en October heeft hij dien verjaardag nog gevierd, omringd door vrienden, die hem trouw gebleven waren. HET HEILIGE GRAF. De koepel van de balisiek van het Heilige Graf, die bij de jongste aardbeving spleet, verkeert op het oogenblik in hachelijken toestand. De autoriteiten zijn van oordeel, dat de koepel moet worden herbouwd. DE ONTVOERDE TOUR1STEN. De vrijlating van de beide meisjes Ar- naud is thans gekoppeld aan het lot der vier andere ontvoerden. De Caïd Ben-Daoud is tevreden met het losgeld dat hij voor haar zal krijgen, 1.500.000 fr. Maar hij is met den Caïd Ben Nacour, in wiens macht de heeren Steeg en Mailliet met hun dames zijn, over eengekomen, de meisjes niet eerder vrij te laten, voordat over het losgeld van deze vier ook overeenstemming is bereikt. Dit zal nog wel niet zoo vlot gaan; omdat voor hen over de 2.000.000 frs. wordt gevraagd. De gezondhendstoestand der gevangenen is goed, behalve die van mevrouw Steinheil omtrent haar wordt gemeld, dat zij ziek is, De eigenaar van de bioscoop, die in Janu ari j.l. door brand werd vernield, waarbij 78 kinderen het leven verloren, is' tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Twee man van het personeel zijn eveneens wegens man slag elk tot 12 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De schuldvorderingen van Duïtschen ex-keizer. den BERLIJN, 1 Nov. Naar de Democratische Zeitungsdienst verneemt, zijn er tusschen den Pruisischen Staat en het voormalige keizerlijke huis, bij de afwikkeling van het „Auseinandersetzungsvertraggeschillen ontstaan, welke wellicht alleen maar langs scheidsrechterlijken weg tot oplossing kun nen worden gebracht. Het betreft hier de terugvordering van Pruisen van vermogensbelastingen ten be drage van 340.000 Mark en terugvordering van voorschotten, welke werden verstrekt voor het onderhoud van het koningshuis ten bedrage van 471.000 mark. Op audiëntie bij den Paus. ROME, 1 Nov. Z. H. de Paus heeft heden den nieuwen bisschop van Nagasuki, Mgr. Hayasaki, in particuliere audiëntie ont vangen. Een aanslag op den Griekschen President, Zijn toestand vrij gunstig. LONDEN, 31 Oct. (V.D.) Naar gemeld wordt is de toestand van admiraal Kondoe- riotis, den Griekschen president, op wien 'n moordaanslag werd gepleegd, vrij gunstig. Hij heeft een rustigen nacht gehad en er heb ben zich blijkbaar geen complicaties voorge daan. De regeering overweegt het nemen van maatregelen tegen de communisten. De ramp der „Princxpessa Mafalda". De reederij van de stoomboot „Princi pessa Mafalda" deelt het eindcijfer van het aantal slachtoffers mede. Er zijn 374 men- schen verdronken en 945 geredden. De Carlistische beweging, Volgens ontvangen berichten, is de cen suur voor de Roemeensche bladen opgehe ven op aandrang van den minister van buitenlandsche zaken. De Spaansche koninklijke familie op reis. De koning heeft zich op den lichten krui ser „Principe Alfonso" ingescheept met bestemming naar Napels. De koningin en de infantes zijn naar Parijs en Londen vertrokken. De nationale vergadering in Turkije. Dederde groote Nationale Vergadering van Turkije is gisteren bijeengekomen. Zij bestaat uit 325 afgevaardigden, die tot de Volkspartij behooren. Haar taak zal het zijn de hervormingen van den jongen Turkschen democratischen staat te voltooien. Kiazim Pasja is tot voorzitter der Ver gadering herkozen. Men meent te weten dat er een wijziging in den Ministerraad zal plaats hebben, Kenyil herkozen. Moestafal Kemal is met algemeene stem men herkozen als president van de Turk- sche republiek. HET DRANKVERBOD IN DE V.S, Een belangrijke Jjading alcohol en whiskey in beslag genomen. Om en nabij 10.000 vaten alcohol en 600 vaten whiskey, ter waarde van 1.500.000 dollars,, welke de lading vormden van den schoener „Prosymey", zijn door de kust wacht aan de monding van de Mississippi in beslag genomen. De kapitein en elf leden der bemanning zijn naar New Orleans overgebracht; zij wor den, hangende het onderzoek, in arrest ge houden. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ENGELAND. Gisteren werden in alle gemeenten over geheel Engeland, behalve te Londen en voor steden, verkiezingen gehouden. Ofschoon zij uiteraard minder belangrijk zijn dan de parlementsverkiezingen, geschieden zij toch volgens de partijpolitiek. - Er zijn in het geheel 748 vacante zetels, die zullen worden betwist door 683 Arbei dersleden, 466 conservatieven, 228 onafhan- kelijken en 21^ liberalen. landers bruikbaar zou wezen en waarbij voor onze groepen door het geven van één uur godsdienstonderwijs per week gelegen heid zou zijn, het voor ailen geschikte pro gramma der opbare school naar eigen in zichten aan te vullen. Wij hebben er groot principieel bezwaar tegen, de vrijzinnige levens- en wereldbe schouwing als norm voor ons nationale leven te zien geproclameerd, om dan de levensbeschouwingen onzer groepen te zien gedegradeerd tot iets bijzonders, iets secta- risch, iets, dat van de normale uiting van ons nationale cultuurleven zou afwijken. Wij zijn van oordeel, dat onder meer de vrijzinnige, de orthodox-Protestantsche en de Roomsch-Katholieke levensbeschouwing als volkomen gelijkwaardig naast elkander staan, en eenzijdige verzorging van den om roep door één bepaalde groep nooit door de Regeering mag worden toegestaan of be vorderd. Slechts een nationale d.i. uit alle volksgroepen samengestelde organisatie is in staat, een waarlijk nationaal programma samen te stellen, waarin de nadruk valt op datgene, wat ons als Nederlanders vereent. De rechtsche groepen wenden zich tot de regeering. Door verschillende groote Indische cul tuur-maatschappijen is, onder leiding van de N.V. Philips Radio, een kapitaal van één millioen gulden bijeengebracht, teneinde met dat bedrag een radio-telefonie korte- golfzender te bouwen, welke zal worden geplaatst op de Meent bij Hilversum, en door middel van welken zender genoemde maatschappijen zich voorstellen, aan hare employé's in Indië contact met het cultuur leven in het moederland te verschaffen. Ten behoeve van dien zendgr werd aan den Minister van Waterstaat een zendvergun ning aangevraagd. Door de Ned. Christelijke Radio-Vereeni- ging en den Katholieken Radio-Omroep is gezamenlijk ook een zendvergunning naar Indië aangevraagd, dit mede in verband met de Nederlanders in Transvaal en Ame rika. Daar de Regeering prijs stelt op samen werking, werden de voorzitters der be staande omroepvereenigingen door den di recteur-generaal der Posterijen uitgenoo- digd tot eene bespreking, waarbij in uit zicht werd gesteld, dat de Philips-combina- tie niet ongenegen zou zijn, af en toe ver zorging van enkele kerkdiensten aan den Christelijke groepen af te slaan. Omdat op die vergadering geen eenstem migheid kon worden verkregen, hebben de N. C. R. en de K. R. O. thans in een nota hun gemeenschappelijk standpunt inzake den Indischen omroep aan de Regeering kenbaar gemaakt. Dit standpunt is daarin volgens de „Ned." als volgt omschreven: 1. Wanneer de Regeering van oordeel mocht wezen, dat de aanvrage om een zendvergunning door de groote cultuur maatschappijen een particulier karakter draagt en aan die maatschappijen gelegen heid moet worden gegeven, haar personeel des avonds door een licht programma te haren keuze ontspanning en verpoozing te geven, is het billijk, dat ook aan andere particulieren, in casu aan de Roomsch-Ka tholieke en de Orthodox Protestantsche radio-organisaties, ten behoeve van de com municatie met hare zendir.gsposten, en met geestverwanten in Zuid-Afrika en Noord- Amerika, eenzelfde zendvergunning worde uitgereikt. 2. Indien de Regeering van oordeel mocht wezen, dat slechts één zendvergunning naar Indië kan worden verstrekt, deze dus een monopolistisch karakter zal dragen en deze zender het éénige radio-middel zal zijn, waardoor de Nederlandsche cultuur naar buiten zal worden uitgedragen, behoort het beheer van den zender en de verzorging der programma's te worden toevertrouwd aan een commissie of organisatie, welke evenredig uit de vier groote volksgroepen vrijzinnigen, Roomsch-Katholieken, or thodox-Protestanten en socialisten is samengesteld, opdat ieder gevaar voor één zijdige samenstelling der gemeenschappe lijke programma's worde vermeden. 3. Indien beheer van den zender en verzor ging der programma's door zulk een natio nale commissie om de een of andere ^reden onmogelijk zou blijken, en de beschikbare zendtijd door verschillende organisaties zal worden bezet, zijn ondergeteekenden van oordeel, dat aan hunne groepen, gezien hare getalsterkte, gezamelijk de verzorging van "en halven zendtijd behoort te worden opge dragen. 4. Met het besluit der Regeering, dat alleen Nederlandsch mag worden gesproken en geen politiek mag worden gebroadcast, kunnen onze organisaties accoord gaan. 5. Onze organisaties kunnen zich in geen geval vereenigen met een regeling, waarbij verzorging van den omroep, die dan ..neutraal" wordt genoemd, gelegd wordt in handen van een conservatief-vrijzinnige or ganisatie, terwijl aan onze organisaties leëenheid zou worden gegex en enkele kerkdienst of toespraak uit te z der dat ons eenige invloed op de overige programma's of op den gang van zaken zou worden toegestaan. Ondergeteekenden meenen, dat dit zou neerkomen op de wederinvoering van het overwonnen standpunt der openbare school, Mooie zaaltjes ter beschikking voor het ook „neutraal", en voor alle Neder- geven van Familiepartijtjes en Diners Een herziening. Sedert geruimen tijd hebben de vakbon den en de personeelraad van het spoorweg personeel bij de directie der Nederland sche Spoorwegen en bij den minister van Waterstaat er op aangedrongen dat ver betering zou worden gebracht in de stand plaatsindeeling, Cp 15 Juli j.l. had daar over wederom een conferentie van den personeelraad met den minister plaats, naar aanleiding waarvai# de personeelraad op 18 Juli aan den minister schreef: „In aansluiting op l\et ons verleende on derhoud op 15 Juli j.l, hebben wij de eer, overeenkomstig Uwer Excellenties ver zoek, ons standpunt nader schriftelijk te be vestigen. De bezwaren van den raad tegen een algemeene herziening van de stand- plaats-indeeling en wat daarmee verband houdt, zijn van verschillenden aard. De raad zou geneigd zijn, deze bezwaren te trotseeren en deel te nemen aan een vanwege de directie en den personeelraad gemeenschappelijk voor te bereiden herzie ning van de geheele classificatie, indien van te voren kwam vast te staan, dat voor den duur van het vigeerende R.D.V. geen wij- ziging in de classificatie en wat daarmee verband houdt zal worden gebracht, indien ter zake van deze wijzigingen geen over eenstemming bestaat tusschen directie en personeelraad of directie en vakvereeni- gingen". De minister van Waterstaat heeft, naar de „N.R-C.'' meldt, thans het volgende ant woord aan den personeelraad gezonden: „Ik deel u mede, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen bereid is. aan de in uw schrijven van 18 Juli i.l. bedoelde gemeenschappelijke voorbereiding van de herziening van de geheele standplaats-indee- 'ing onder het door u aangegeven voo~he- houd haar medewerking t® verleenen. Mij nerzijds bestaat tegen dat voorbehoud geen bezwaar". Binnenkort zal dus een comnrssie inbe eld worden, die deze algeheele herzie ning zal voorbereiden. Intusschen is het bestaande R.D.V. 1926 voor 5 jaar goedge keurd, zoodat, indien er geen overeenstem ming verkregen wordt tusschen de direct1" en den Personeelraad en de vakbonden vóór 1931 geen wijzigingen in de sland- plaats-indeeling zullen worden aangebrachj. Een directie-order betreffende de open vensters. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen is, met betrekking tot de electrische treinen, de volgende dienstorder aan het spoorwegpersoneel uitgevaardigd: „De groote vensterruiten mogen slechts geopend zijn, indien geen der reizigers in de betrokken afdeeling zich daartegen verzet. „De boven de vensters aanwezige draai- bare luikjes mogen, indien één der reizigers alleen gelegenheid zou worden gegeven, a[ in "de betrokken afdeeling dit verlangt, ge en toe als aanvulling en toegift een enkele enden, zon- opend zijn in de richting naar achteren van de beweging van den trein. Indien één of meer reizigers dit verlangen, mag het achterste zijraam van het achter- balcon aan de niet-windzijde geopend zijn". Het openbaar onderzoek zal op 21 cn 22 November plaats hebben. De voorzitter van de commissie van on derzoek in zake de botsing van de treineu 1144, en 1145 der Nederlandsche spoorwe gen nabij Rijswijk, in den nacht van 15 cp 16 October 1927. ir. A. H. W. v. d. Vegt, maakt in de „St.-Ct." bekend, dat het onderzoek in het openbaar zal worden ge houden te 's Gravenhage, in een der boven zalen van gebouw „Diligentia", Lange Voor hout 5, op Maandag 21 November e.k, en zoo noodig op den daaropvolgenden dag. Hij brengt daarbij onder de aandacht, dat, ingevolge artikel 27 der wet van 9 April 1875, een ieder, die wordt opgeroepen, om als getuige of deskundige te verschijnen, verplicht is aan die oproeping gehoor te geven en getuigenis van de waarheid af te leggen of voorlichting te geven, en dat in gevolge artikel 192, punt 2, van het Wet boek van Strafrecht hij, die opzettelijk niet .an zijne verplichting voldoet, wordt ge- traft met gevangenisstraf van ten hoogste vier maanden, en ingevolge artikel 444 van dat wetboek hij, die wederrechtelijk weg blijft, met geldboete van ten hoogste 60. De voorzitter noodigt een ieder, die meent inlichting of voorlichting te kunnen geven, uit tot schriftelijke opgaaf van naam en woonplaats vóór 14 November 1927. Naar de „Msb." verneemt, zal met ingang van de zomerdienstregeling, een Pulmann- trein naar Zwitserland over Keulen irrge- legdworden, die des morgens van Utrecht vertrekt en des avonds op een vroeg uur te Bazel aankomt. De tegenwoordige dag- trein le en 2e klasse naar Bazel over Keulen, de zoogenaamde FD-trein, zal dan een gewone D-trein le, 2e en 3e klasse worden. De Broederschap van belastingontvan gers heeft aan den Minister van Financiën een adres gezonden, waarin zij verzoekt niet over te gaan tot uitbreiding of defi nitieve uitvoering van het betalen van directe belastingen op postkantoren, zoo als dat in een groot gedeelte der provincie Noord-Holland geschiedt, voordat op over tuigende wijze zal zijn gebleken, dat en zoo ja, in welken vorm aan 'deze wijze van belasting betalen een blijvende plaats in de Rijksadministratie zal kunnen wor den ingeruimd. DONDERDAG, 3 NOVEMBER, HILVERSUM, 1060 M. 12.35—2 Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello, P- Jochemse, piano. 34 Uurtje voor het Wees- en Zie kenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 44.30 Huis vrouwen-halfuurtje, Mevr. M. J. Brauns-Schagen. 56.45 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Maria Schie- vinck, sopraan. 6.457.15 Lezing door Mr. C. P. van Rossem, Korte aantee keningen betreffende het spi ritisme en de metaphysca. 7.157.45 Engelsche les voor gevorderden. 7.45 Politieber. 8.10 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam (Aangeb. door Philips-Radio) Het Concertgebouw-orkest o. r- van Pierre Monteux, Hans Kindier, cello. 1. 3e Symphog.e, Boro- dine. Pauze. 2. Rococo variaties voor cello en orkest, Tschaikowski (Hans Kindier). 3. Schelamo, Block. 4. Tasso Diszt. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daventrykwartet cn solisten (viool, sopraan, bariton). 1.20.2.20 Grarwufocnmu- ziek. 2.50 Causerie. 3.20 Vesper in Westmin ster Abbey. 4.20 'Causerie: Girl's schoot out-fit. 4.20 Orkestconcert (sopraanzang). 4.35 Lezing: En gineering 2nd acientific fallacies. 4.50 (Vervolg) con cert. 5.20 Orgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Jazzband. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Nieuws. 7.05 Voor padvinders. 7.20 Lezing: New novels. 7.35 Fransche pianosuiten van Bach. 7.45 Lezing: Newton. 8.05 Balladen-concert. M. Thomas, sopraan, D. Smith, bariton, W. Primrose, viool, B. Mason, piano. 9.20 Nieuws. 9.35 Lezing: Lady Astor. 9.50 Nieuws. 9.55 Variété. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy-Hótel. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011 Concert 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Kinder uurtje. 8.5010.50 Operafragmenten. Orkest, koor en solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.301.50 Jazz-orkestccncert 4.505.50 Vesper-orkestconcert. 7.30 „Kirmes Sand!", een jaarmarkt intermezzo, „Kasperi in der Tur- *ei," klucht met zang van F. G. van Focci. 9-4C— 10.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 2.20—7.05 Le zingen en lessen. 7.30 „Mascottchen," operette van Bromme. 9.5011.50 Dansles. Daarna dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 3.35 Walsmuziek. 4.20 Dansmu ziek. 5.20 Vioolijk concert. 7.35 Duitschc Jacht- muziek, Hoorn kwartet en koor. Daarna tot 11.10 J. Strauss. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Kmderuurtjc, 8.35 Or kestconcert. 9.3510.35 Dansmuziek, PARKLAAN 94 - TEL. 11410 die Een stichting in dorp Sloten. B. en W. van Amsterdam stellen den raad hunner gemeente voor. te stichten, een gebouw voor 132 alleenloopende man nen en vrouwen, een gebouw voor 24 ge huwde paren en eenige dienstwoningen, in het dorp 'Sloten. Gevraagd wordt f 678,000 voor de bouwkosten, 120,400 voor het in gereedheid brengen van het terrein, en 70.000 voor meubilair en inventaris. In de toelichting op dit voorstel merken B. en W. op, dat van een sterke ontlasting van het Armenhuis sprake had kunnen zijn, indien de regeering had ingewilligd het adres van den raad aan den toenmaligen Minister van Binnenlandsche Zaken, d.d, 31 October 1919, tot oprichting van een Rijks- oudeliedengesticht voor zwervers en lieden zonder vaste woonplaats. B. en W. blijven het onbillijk achten, dat het Rijk zich nagenoeg niet met de zorg voor de oude zwervers inlaat. Zij stellen zich voor, binnenkort opnieuw een. soortge lijk verzoek als bovenbedoeld tot de huidige regeering te richten. Met betrekking tot de redding van het groot aantal opvarenden van het Italiaan- sche s.s. Principessa Mafalda door 't Ne der!. stoomschip „Alhena", van Van Nie- velt, Goudriaan Co's Stoomvaart Mij., verneemt het Corr. Bur., dat vertegenwoor digers van negen te Rio de Janeiro geves tigde Italiaansche vereenigingen aan Hr. Ms. gezant aldaar, hun groote waardeering en erkentelijkheid hebben betuigd voor het moedig optreden van den gezagvoerder en de bemanning van genoemd Nederlandsch stoomschip. Naar het persbureau V. D. meldt, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop bond, nu de nieuwe belastingverordening te Sittard in werking is getreden, uitvoe ring gegeven aan het vroeger gepubiceerde besluit, om tot stilzetting der bioscoop-ex ploitaties aldaar over te gaan. uit overwe ging dat het bioscoopbedrijf een ver- makelijikheidsbelas' ing van 30 pCf. niet kan opbrengen. Als uitvloeisel van dit besluit zullen thans geen bioscoopvoorstellingen in Sittard meer gehouden worden. Op Dinsdag 15 November a.s. zal in de groote zaal van hotel „de Twee Steden" te 's-Gravenhage het R.K. Emigratiecon gres worden gehouden. Het doel van het R.K. Emigratie-Congres is het Katholiek standpunt inzakehet vraagstuk der emigratie nader te leeren kennen en richtlijnen te doen trekken, waarlangs de emigratie naar Katholiek inzicht zal behooren te worden geleid. Ter bereiking van dit doel wordt het vraagstuk behandeld van godsdiensfg- zedelijk en van economisch standpunt. Inleidingen zullen gehouden worden door Ir, M. C. E, Bongaerts oud-minister van Waterstaat over: Het emigratievraagstuk, bezien van de economische zijde en door Prof. J. D. J. Aengenent over: Het emigra- tievraagstuk, bezien van de godsdienstige zijde. De conclusies der inleiders zijn de vol gende: Conclusies van Ir. M. C, E. Bongaerts: le. Het emigratievraagstuk bestrijkt een, ruimer gebied dan dat van de zoogenaamde landverhuizing. 2e. Het aantal emigranten is niet groot in vergelijking met het aantal vreemde lingen in Nederland werkzaam, .vanntal werkloozen, het bevolkingsaccres, noch met den binnen- en buitenlandschen trek. De drang naar landverhuizing is grooter dan vóór den oorlog. 3e. De statistiek omtrent geboorte cn sterfte wekt de vrees^op, dat het geboorte overschot in sommige streken des lands en met name in de heel groote steden staat te verdwijnen. De bevolkingsdichtheid neemt sedert vele jaren in de landbouw- provincies en -streken nagenoeg niet meer toe. De uitkomsten van de volkstellingen en de beroepstellingen wijzen op een afne ming in de beteekenis van den landbouw voor het bedrijfsleven in Nederland. Handel nijverheid en verkeer, zoomede de overige bedrijven, verschaffen ook aan een groot deel van het accres der land bouwbevolking het middel van bestaan. Hoe minder handel en verkeer de volks welvaart in een bepaalde streek beheer- schen, hoe meer de nijverheid sluitsteen voor de werkgelegenheid wordt. Te dien aanzien is Nederland economisch niet eene eenheid, doch hebben verschillende streken verschillende levensbehoeften. 4e. De mogelijkheid is aanwezig om door uitbreiding van cultuurgrond, langs den. weg van ontwaterjng, droogmaking, inpol dering en ontginning, zoomede door split sing van ondernemingen en door intensi- veering van cultuur den landbouw, de den landbouw verzorgende bedrijven en de landbouwindustrieën als middelen van be staan en van werkgelegenheid belangrijk op te voeren. Zoowel voor het bedrijfsle ven als voor den algemeen economischen toestand' in Nederland is dat gewenscht. Naarmate de daartoe te treffen maatregelen effect sorteeren, vermindert de economi sche noodzaak van landverhuizing. I ot zoolang is zij aanwezig, voor zoo ver handel, nijverheid, verkeer en de ove rige bedrijven het kostwinnersaccres niet kunnen opnemen. 5e. Emigratie van kapitaalbezitters is voor het land economisch nadeelig. Het tijdelijk of blijvend uitwijken van kapitaal en arbeid naar Nederlandsche ondernemin gen in het buitenland en van kapitaal of arbeid naar Nederlandsch overzeesch ge bied is in het algemeen economisch gun- sig, zoowel voor den Staat als voor den emigrant. Indien landverhuizing economisch nood zakelijk is, ligt daarin een bewijs van ar-i moede en van gebrek aan durf en wils kracht in het Vaderland, In Nederland behoeft die noodzaak niet aanwezig te zijn, mits de landbouw worde uitgebreid en geïntensiveerd, mits handel, nijverheid, ver" keer en de overige bedrijven met zoodanige waarborgen worden omringd, dat zij tijde- "ik ook het accres van de boerenbevol king voor een deel kunnen blijven opne men en mits de Nederlandsche onderne mingsgeest zich ook in de overzeeschc Naar het Engeisch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden.) 20. HOOFDSTUK X. De Wofken pakken zich samen. Ik kan er geen justitie-zaak van maken, ik kan geen schandaal verwekken, zei Lord Moorhampton meer tot zichzelf dan fot Mabin, toen ze weer alleen waren. Maar de waarheid moet ik weten. Als Ciprian aangevallen is en bewusteloos in het kan toor achtergelaten, wat is er dan verder met hem gebeurd? Mabin kon op deze vraag geen antwoord geven, maar ze voelde zich erg gelukkig dat Lord Moorhamptip alles geloofde wat ze verteld had. Maar zijn verdere -woorden deden haar in hooge mate ontstellen. Ik ben overtuigd, dat de kleine jongen de zoon van Ciprian is; we zullen ook trachten iets over zijn moeder gewaar te worden, maar na wat u me verteld hebt twij fel ik geer. oogenblik of hij mijn kleinzoon is. Zijn gebabbel over het groote huis en zijn grootvader, over de konijnen en de ponies die hij zou krijgen, zijn een bewijs voor me, dat Ciprian den jongen verteld heeft, dat hij ,mee hier naar toe zou gaan en er aanspraak op kon maken om als mijn toekomstige erf genaam te worden opgevoed. Mabin voelde zich koud worden bij deze woorden. Maar li zult het hem toch zeker bij mijn moeder laten tot het onderzoek is afge- loopen? Er kwam een vreemde glans in de oogen van den edelman, een gloed van verlangen, die haar eenigszins op zijn antwoord voor bereidde. Ik kan niet wachten. Ik moet het kind zien, zoo gauw mogelijk zien! En als ik mijn vermoeden bevestigd vind, zal ik hem mee hier naar'toe nemen. De tranen sprongen Maibin in de oogen, maar ze durfde haar gedachten niet uit te sprejeen. Haar belofte aan Ciprian verplichte haar het kind onder haar lïioede te houden en nu had zij het eigenlijk zelf door haar optreden in gevaar gebracht.. jZe dacht een oogenblik erover om een hartstochtelijk beroep cup den 'edelman te doen, om hem te wijza'n op de redenen, die hij had om zijn zwager te wantrouwen, op de gevaren, die het kind in diens bijzijn liep en hem dringend te vragen te wachten t0t hij precies wist, wat Ciprian in het kantoor overkomen ws en hoe het verder met hem was gegaan. Maar ze begreep, dat ze hiermee niets zou bereiken. Lord Moorhampton zou misschien voor het oogenblik naar haar luisteren, maar geleidelijk zou hij weer onder invloeden ko. men, die sterker waren dan de hare; hij zou overreed en gevleid worden door zijn vrouw, die pnder een hoedje speelde met haar broer. Het bleef eenige oogenblikken stil in de kamer tot opeens het geluid van de gong hun bereikte. Lieve Hemel, zei Lord Moorhampton met met een blik op de klok, die hoog en massief tusschen twee boekenkasten instond, dat is het eerste sein voor het diner. Mabin sprong op. Mylord zou u het onbeleefd van mij vinden als ik dadelijk weg ga? vroeg ze schuchter. Ik zou het zeker niet onbeleefd vinden; u kunt «iet onbeleefd zijn. Maar ik kan het niet toestaan, zei hij vriendelijk. Morgen ga ik met u mee naar Londen en als u dan geen lust hebt om mee te gaan, zal ik me daarin moeten schikken, ofschoon het me erg zou spijten. Ik heb nog nooit zoo'n uitstekende ihedewerkster gehad en ik veronderstel, dat ik er nooit meer een zoo krijg. Maar Mabin schudde het hoofd. Ik zou zoo graag gaan, hield ze aan. Toch kan ik het niét toestaan. In elk geval moet u met ons dineeren, O neen, neen, alstublieft niet! riep ze verschrikt, Ik heb niets ander bij me dan de kleeren. die ik aanheb. Dat probleem kan de kamenier van zijn vrouw oplossen, zei hij opgewekt. Gaat u maar mee, dan zullen we voor die oplos sing zorgen. Hij bood haar zijn arm aan en leidde haar, ondanks haar verlegen protest, de kamer uit en de gang door naar de hall, Kapitein Dalmaine stond te fluisteren met Lady Moorhampton, die juist op het punt stond naar boven te gaan; ze leunde over de balustrade van de trap en hij rekte zich uit om met hem te kunnen spreken. Joe Wright stond wijdbeens, met de handen in de zakken, op het haardkleed en rookte zwijgend een sigaar. Hij zag er norsch en uit z'n humeur uit. Toen hij Mabin aan den arm van zijn zwager zag binnenkomen keek hij nog boozer. Het meisje schrok, maar Lord Moorhamp ton klopte haar gemoedelijk op den schouder. Edith, zei hij tegen zijn vrouw, miss Wrest moet maar even toevertrouwd wor den aan de zorgen van je kamenier voor een passend diner-toilet. Haar kofiers zijn nog niet aangekomen. Deze woorden vielen bij geen van de aan wezigen in bijzonder goede aarde, vooral niet bij Mabin, die tegen haar wil op het buiten gehouden werd. Lady Moorhampton wierp haar man en het meisje een verontwaardigden blik toe: Uitstekend, zei ze venijnig-koel, ik wil Miss Wrest met genoegen alles leenen wat ik aan kleeren en juweelen bezit. Maar Lord Moorhampton, met zijn aange boren bonhommie en aristocratischen tact, redde de situatie en zei vriendelijk: Miss Wrest, als u liever niet met geleende veeren pronkt, zullen we u in dit costuum met evenveel genoegen aan tafel zien, als ill het schitterendste avondtoilet. ik vind het heel vriendelijk van u, zei het meisje heesch, maar heusch, laat u mij liever gaan. Ik denk niet, dat ik me op mijn gemak voel als ik bij u dineer. Geleidelijk kwam haar natuurlijke flink heid weer terug; de buitengewone onbe schaamdheid had haar zelfvertrouwen weer wakker gemaakt. Wat kon haar ten slotte schelen wat iemand als deze vrouw te be weren had? Er waren op het oogenblik heel wat belangrijker dingen om zich over op te winden, Als u werkelijk liever apart dineert, zei Lord Moorhampton hoffelijk, Zal ik me bij uw wensch moeten neerleggen. Ik hoop, dat u nog van besluit zult veranderen. U weet zeker wel alleen uw kamer te vinden? Mabin dankte den hemel, dat ze naar haar kamer kon vluchten en eenige oogenblikken later klopte 'n bediende bij haar aan, om haar te zeggen, dat overeenkomstig haar verlangen het diner voor haar klaar stond in de hall. Daar had Mabin het eerste prettige en rustige oogenblik sedert haar aankomst op het huis. Ze zat aan het kleine tafeltje bij het vuur met aan eiken kant een hond; die Op lekkere hapjes wachtte. De groote hall lag in een gouden schemer; zij zelf zat in een gezellig hoekje binnen den lichtkring van en wavmkleurige lamp. De haard knetterde en knapperde gezellig, de honden "waren mcoi cn lief-geduldig; een zwijgende, oplettende bediende voorzag haar van alles wat haar hart maar kon be- geeren. Alles werkte samen om baar een gevoel van weelderige behaaglijkheid te geven, dat voor korte poos den last der beklemmende zorgen van haar afnam. Terwijl ze nog bezig was, een paar bon bons met de bonden te deelen, ging de deur van de eetkamer open en kwamen Lady Moorhampton met haar broer samen naar buiten. Mabin merkte, dat ze snelle blikken wisselden en vermoedde terstond dat ze een of ander plan op touw hadden gezet. Even later verschenen de heer des huizes en Ka pitein Dalmaine en de edelman liep regel recht naar de plaats, waar Mabin zat. Wel, miss Wrest, zei hij glimlachend en op een toon, alsof een zware last van hem afgenomen was, ik geloof, dat we tot een besluit gekomen zijn, dat u zal bevre digen. i.vf./'-r1''-"'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6