Stadsnieuws, •r Yoornaamste Nieuws BEROEPSKEUZE. PIJLTJES -ê Vrijdag 4 November 1927 51ste Jaargang No. 16696 Aangifte moei, ojp straffe van verlies van alle rechlen, geschieden uiterlijk driemaal vier en Iwlnllg uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad UIT HET BLOEMBOLLENBEOR! JF Dierenmishandeling. Een fabriekskern waarin ook arbeiders zitting hebben. Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Noord-Hollandsch Noorder kwartier. De Rozencultuur. Diefstal. Fietsendief. Noorsch schoener binnen gesleept. Overtreding maximum-snelheid Waarschuwing Radio-installatie. DATE ET DABITUR VOBIS. Onze R. K. Weesjes. urocway-bus Maatschappij. r. K. KRING. „O© Honderd gepasseerd!" Gevonden üieren en voorwerpen. Dierenbescherming,. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. J Nederl. R. K. Grafische Bond. Bureaux: NASSAÜLAAN 49. De abonnementsprijs sedraagt voor Haariem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwaartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bi Vooruitbetaling 3 58 Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Pnstrekeintntf Nr 5970 Ao'vertentiëo 35 ets. per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regeïs 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den teksl als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bii contract belangriike korting. Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door t 7V,fl bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand, t jWK bij verhes van een f tj verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; vil» doodelij ken afloopodU. eco voet of een oog; 1 *ou, duim 01 wijsvinger- bij 'n breuk van f /jfj been of arm Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzefceringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij verlies v. tta andere vinger» Op Vrijdag 30 September 1927 promo veerde te Utrecht op proefschrift „De ont wikkeling van de iog.seh-grammat sche functies tusschen het twaalfde en het acht tiende levensjaar", Dr. L. Berger tot doctor in de Letieren en Wijsbegeerte. Deze promotie was een belangrijke ge beurtenis, niet alleen wegens het groot ge wicht voor de nog jonge wetenschap der psycholog e van de door dr. Berger :n zijn boek verwerkte resultaten van door hem op 1157 kinderen verrichte psychologische onderzoekingen, dovh mede, wijl h.erdoor een der allereerste studenten van den eer sten professor in de psychologie in Neder land, Prof. Roels in feite (want rechtens is deze titel onbekend en begrepen in het doctoraat der Letteren en Wijsbegeerte! tot doctor in de psycholog e werd bevor derd. De psychologie is als zelfstandige tak van wetenschap nog betrekkelijk jong; haar uitgestrekt arbeidsv Ud is lang niet gehee, ontgonnen; zeer veel problemen vragen nog om oplossing en een groot aantal onder zoek ngen moeten nog worden verricht. Desondanks kan ze reeds op vele prac.i- sche resultaten togen en er is één arbeids veld, waar haar invloed speciaal merkbaar is: dat is de Beroepskeuze. De keuze van een beroep is wel een van de moeilijkste problemen, waar iedere ionge mar. en men g jong meisje op een gegeven moment van haar leven voor komt te staan een probleem, dat zirb ook aan de ouders van de kinderen opdringt cn hun menig maal onoplosbaar toescl ijnt. Wat moet mijn jongen of dochter worden, is de vraag, die menig ouder zich stelt; in welk vak zal ik mij begeven, overdenkt men g jongeman. Anderen overpeinzen het vraagstuk nauwelijks; voor hen is de eenige vraag, die zich opdringt: „op ^welke wijze en waar verdien ik het meest,zonder dat het tot hun bewustzijn doordringt, dat he; kiezen van een beroep een levenskwestie is, waar later een groot deel van hun le vensgeluk van zal afhangen. Er ligt hier een nog vrijwel onontgonnen arbeidsveld. Nog is de gang van zaken veelal deze, dat om dikwerf onnaspeurlijke redenen de zoon of dochter voor een bepaald vak wordt opge leid, zonder dat vóórdien ernst'g is onder zocht, of ook dat bepaalde vak inderdaad geheel strookt met aanleg, karakter en ambitie van den of de betrokkene, doch m.i. zal het geen menschenleeftijd meer duren of, hetgeen thans nog slechts spora disch voorkomt, het onderzoek op geschikt heid en ambitie, zal algemeen geworden ZLo ver zijn we echter nog lang niet. De eerste schreden worden pas gezet. Velen zullen de „nieuwigheid" met wantrouwen of met schouderophalen begroeten en z;ch ver baasd afvragen, waartoe dit nu weer dient Als hun jongen maar zoo spoedig mogelijk zooveel mogelijk kan verd enen, is het in orde. Vroeger, toen vader een beroep moest kiezen, werd ook niets onderzocht. Het conservatisme zit nu eenmaal zeer diep en vast, waar het -gerust wat losser mocht zijn en zit menigmaal los, waar het best wat steviger mocht wezen. Het vraagstuk der beroepskeuze legmt echter steeds meer de aandacht te trekken De benoeming van een gemeentelijken amb tenaar voor de beroepskeuze te Haanem, wekte de algemeene belangstel!.ng, al was deze vermoedelijk meer te danken aan het van zekere zijde er aan vastgeknoopte po litieke relletje, dar aan de begrzpen be langrijkheid van het feit zélf. Voor ons, Katholieken, ligt hier uit den aard der zaak, wel een zeer speciale taak. Hier bestaat bovendien de gelegenheid om zich bij de oplossing van dit zoo uitermate belangrijk vraagstuk in de eerste gelederen te plaatsen Dit is gelukkig begrepen Te Utrecht is in September 1918 onder leiding van Prof. van Ginneken, opgericht het R.K. Centraal Zielkundig Beroepskantoor, het eerste in den lande. In tal van steden werden R.K. Comnrssies voor Beroepskeuze gevormd, tevens zag een maandschrift „Aanleg en Beroep" het licht, terwijl daarnaast een „Opvoedkundige Brochurenreeks' werd uitgegeven. De krachtige actie, hier door de katholieken ontplooid, is ten zeerste toe te ju'chen; zoo ergens, dan is juist hier een specifiek katholieke actie een drin gende en noodzakelijke vereischte; het behoeft immers wel geen nader betoog, dat juist de beroepskeuze, een vraagstuk b;i uitstek van godsdienstig-zedeüjken en maat- schappelijken aard, ten nauwste met gods dienst en levensbeschouwing verbonden is; neutraliteit is hier in allen deele uit den booze. De reeds bestaande commissies voor be roepskeuze kleven in vele gevallen één na deel aan, met name, dat een gesch kt en in alle opz'chten bekwaam en getraind advi seur ontbreekt. De gecompliceerde vraag stukken, die z'ch bij de beroepskeuze kun nen voordoen, eischen een speciale studie een uitgebreide kennis van zielkunde en psycholog e, waarover h»t gemiddeld lid eener commissie, hoe uiterst bekwaam hij ook in zijn beroep of vak is, niet be schikt. Het is vooral hier, dat de jeugd der psychologische wetens, hap z'ch hinderlijk oet gevoelen Het ontbreekt nog al te zeer aan personen, die var, de psychologie, die een hoofdrol speelt bij het adviseeren tot het kiezen van een beroep, een speciale studie hebben gemaakt en in die stud e hun levenstaak hebben gevonden. Zeker, de reeds bestaande commissies voor de beroepskeuze verrichten goed werk, doch hier en daar is het toch nog eenigszins d'lettantisme, hetgeen uit den aard der zaak niet anders kan. Het is ongetwijfeld deze moeilijkheid gr- weest, het gemis van een in alle opzichten geschikt en bekwaam adv'seur, gepaard aan het besef, dat men zelf niet volkomen in staat was, hel met geestdrift aanvaarde werk goed te volbrengen, die als co-zaak moet worden aangemerkt, dat de te Haar lem reeds sedert d:ie jaren bestaande R.K Comm'ssie voor Beroepskeuze tol heden nog zoo weinig teekenen van leven naar bu ten gegeven b®cft. Valt dit e?n®rz,!os te betreuren, ander zijds moet dit worden toegejuicht. Terecht is m.i. de commissie van oordec] geweest, dat het beter is nlct te beginnen naar bu'ten op te treden, dan zulks te doen, ofschoon men er zich niet geheel en al toe in staat gevoelt. Thans eenter |s dit ver anderd en met reden 'j13* worden ver wacht, dat de commissie binnen zeer korten tijd actief naar buiten zal optreden en met haar werkzaamheden een aanvang zal ma ken. De comnvssie heeft n.L het voorrecht gehad, dr. Berger, over wiens promotie ik in den aanvang van dit artikel sprak, be reid te hebben gevonden, als haar adviseur op te treden. Hierdoor staat zij met één slag in de eerste rij van allt reeds bestaan de comm'ssies. Er opent zich thans voor de R.K Beroepskeuze te Haarlem een wijd verschiet; het staat aan de Haarlemsche ka tholieken, om de verwachtingen, die worden gekoesterd, te verwezenlijken. Zelfs het beste instituut is tot onvruchtbaarheid ge doemd, als er geen gebruik van word' ge maakt; het zou uitermate te betreuren zijn, zoo dit hier het geval mocht wezen De tiid is voorbij, dat maar lukraak een vak of beroep moest worden gekozen, gelijk de tijd voorbij is, dat een werkzoekende zon der meer voor een behaald werk werd ge ëngageerd, als hij maar op den stevigen 'lichaamsbouw kon bogen. De R.K. Commissie voor Beroepskeuze te Haarlem, die naast een dame, uit leden van vakbonden, onderwijzers, alsmede een arts en een jurist bestaat, alsmede last not least haar geestelijk adviseur, biedt in hare veelzijdige samenstelling alle waarborgen dat de adviseur, dr. Berger, die uit dtn aard der zaak zich tot de wetenschappe lijke keuring bepaalt, over de pract sche zijde van het vraagstuk bij voorbeeld, of in een bepaald, door hem voor een zeker persoon gesch kt geacht beroep of vak, voldoende vooruitzichten bestaan, of er geen moreele of zedelijke gevaren dreigen enz. enz. alziidig en met kennis van zaken zal worden ingelicht. Het behoeft nauwelijks betoogd, doch het is toch niet kwaad, er nog even op te wijzen, dat de R.K. Commiss'e voor Be roepskeuze en haar adviseur dr Berger, er niet uitsluitend zijn, om van raad en ad vies te dienen in die gevailen, waar men met den jongen of het meisje absoluut geen weg meer weet; neen, ook voor dc gewone, normale gevallen is het gewenscht, dat, al vorens tot de definitieve keuze van een beroep wordt overgegaan, eerst de Com miss'e- en haar adviseur, die hiervoor op geregelde, nader bekend te maken dagen en uren zal zitting houden, geraadpleegd wordl Want de gevallen zijn niet zeldzaam, dat wel de ambitfe, doch niet de aanleg er is en omgekeerd, zoodat men'gmaal geheel ter goeder trouw, doch uit volkom°n be grijpelijke onwelendhe'd een verkeerde keuze wordt gedaan. Het leven wordt steed. gecompTceerder, doch ook de hulpmiddelen om er het beste van te maken, wat er van te maken valt, nemen toe; het is te hopen, dat de ouders, die zich binnenkort voor den moeilijken taak zullen zien gesteld, een beroep voor hun kind te kiezénj van deze hu'pm'ddelen gebruik zullen welen te maken en zich van hun verantwoordelijkheid ten deze volko men bewust zullen zijn. Laten wij bedenken, dat het levensge'uk van hun kinderen er mee kan zijn gemoeid Mr Dr. F. A. BIJVOET. (Ingezonden). Kvi scüijnt nu eenmaal niet gemakkelijk om door een schriftelijke gedachtenwisse- ling tot overeenstemming te geraken en ik vrees, dat de gedachtenwisseling tus schen het „Kweekersbiad" en mij daarop geen gunstige uitzondering maakt. Het ant woord, dat het Kweekersblad op het door mij geschrevene geeft, is althans niet be moedigend. Zij het dan niet zonder aarzel'ng, heb ik ten slo.te toch besloten nog een paar op merkingen te plaatsen, temeer nu een nieu we strijder gemeend heeft naar de pen te moeten grijpen en zijn oordeel in he- „Kweekersblad' ten beste geeft. Vooreerst dan het Kweekersblad zélf Het erkent, dat het door mij gesignaleerde gevaar, ontstaan door een toenemand aan tal losse arbeiders, inderdaad bestaat en richt op zijn beuit een waarschuwend woord tot de werkgevers Zonder belang is dat j1'1®'- Overigens ont kent dit orgaan, dat door het volplanten van nagenoeg al het betee bare land, de werkzaamheden worden verplaatst van den winter naar den zomer. Het is mij niet duidelijk, hoe daarover nu meeningsverschil kan ontslaan; ind en hel land volgeplan! is. zal lOcri de bewerking van het land uitgesteld moeten worden tot Juii en Augustus, zoodat diepspitten jn den zomer dan ook al een heel gewoon werk is geworden. Het is dan ook moeilijk voor tegenspraak vatbaar, dat het aantal losse arbeiders be duidend is toegenomen en vanzelf spre kend is ook het aantal werkloozen des winters veel grooter. Elke verhouding tus schen een tien of vijtiental jaren terug en thans is dan ook zoek. De Gemeentebesturen in bet centrum van de stieek zulien dat maar al te zeei bemerkt hebben en ik vermoed, dat ook hun het toenemend aantal werkloozen heel wat zorg baart. Het is bekend: ook zonder die verschui ving van werkzaamheden is het b'oembol- Innbedrijf een seizoenbedrijf, maar )uls daarom is het zoo onverstand'g wanneer werkzaamheden van den winter naar d®n zomer worden verplaatst. Het omgekeer e zou moeten gebeuren en het zou van wl's beleid getuigen, wanneer er een niseerde poging werd gedaan om in "te richting iets te bere ken. Dat zou oordeelkundiger zijn dan de toepassing van de middelen door he Kweekersblad aan de hand geeaan. Het wil, on. evenwicht te brengen, dat de arbeiders de verdere doorvoering van den vriien Zaterdagmiddag van het Prt' gram zullen afvoeren, dat zij n et zoo ver- oordeelend optreden tegen vrouwen- en kinderarbeid en hun oppositie tegen ht' aantfenomen werk staken. Het kan worden toegegeven: ook dèt zijn middelen, al kan gegrinde twi'fel worden geopperd of daarvan eenig heil is te wach ten en vast staat in elk geval dql een R K Organisat'e zich wel zal wachten om voor het toepassen van dergelijke middelen de verantwoordelijkh"'d te draden. Over die middelen zelf valt dan ook moe'liik te debatteeren: wij staan in dat opzicht te vèr van e'kaar om daarvan eenig succes te verwachten Mochten de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties de ideeën van het Kweekersblad willen overnemen, aan zul len wij dat straks wel bes.erken, doch ik geloof er niet aan, dat de vertegenwoor digers der arbeiders aan de weerlegging daarvan dan een al te zware taak zuilen hebben. Thans nog een enkel woord aan „Een Kweeker" die aanleiding vond om in het Kweekersbiad een'ge opmerkingen te plaat sen, naar aanleiding van het gesprokene op de groote vergadering te Lisse. Gelukkig vertelt hij ons, dat hij nog een „jong" kweeker is; dat verklaart althans iets, al is het m.i. geen afdoende veront schuldig ng voor de wijze waarop hij meent deze zaak te kunnen bespreken. Hij maakt het vrijwel onmogelijk om zijn bemerkingen ernst'g te nemen. Alleen wil ik voor belangstellende lezers een -aar bloempjes plukken uit het sociale tuintje van dien „kweeker". Zoo vindt hij het heerlijk, dat de organi saties het loon hebben opgevoerd, want nu hebben de werkgevers steeds de beschik king over voldoende arbeidskrachten. In dien stijl voortgaande, kan hij er zich ook mee vereenigen, dat de organisaties ijveren voor een meer idealen werktijd „mits er op den duur nog maar eenige dagen voor den arbeid kunnen worden vrijgehouden". Zie, dat is weer een staaltje van de goed- koope ironie, waarop wij voor een tw ntig- tal jaren steeds getracteerd werden en waarvan het een'gst resultaat is geweest, dat er heel veel „kwaad bloed" gezel werd. Ik meende dat wij daar nu zoo zachtjes aan overheen waren, doch deze. jonge kweeker schijnt zich moeilijk van die-geluk kig-verouderde methode te kunnen losma ken. Zijn frissche denkbeelden komen ech ter eerst recht tot uitdrukking in 't „P. S". hetwelk hij onder zijn artikel plaats en dat ik niet gaarne aan de lezers zou onthouden: „P. S. Hierboven vermeldde ik het punt van de thans geldende hooge loonen en zette uiteen, dat ik hiermede sympa thiseer als patroon. Waar ik echter wel „een beetje hekel" aan zou hebben, is, dat in de toekomst een patroon geen „alleenheerscher" in zijn eigen zaak meer zou mogen zijn, en men dus in de toe komst boven een bloembollenschuur zou kunnen lezen: „Staats Bloembollenkwee- kerij en Export v/b....'\ Wie dat doel voorstaan vinden het jammer dat we nog niet in Rusland wonen. Dan waren wc tenminste alvast zóóver!" Dit is een der uitingen van hier en daar nog heerschende soc'ale onkunde Ofschoon telkens weer aan en zooals blijkt, niet onnoodig er op gewezen wordt, dat men verschil moet maken tus schen onderneming en bedrijf, is dat noch tans tot dezen kweeker niet doorgedron gen. Geen enkele bloemistarbeider denkt er aan om medezeggenschap te vragen in de onderneming van zijn patroon; toch wordt door dergelijke malligheden de schijn ge wekt alsof de organisaties dwaas genoeg waren om dergelijke verlangens te uiten. Op zich zelf beschouwd zijn dergelijke redeneeringen het bespreken dan ook piet waard, doch ik vrees dat er nog meer „ionge" kweekers zijn, die op dat terrein niet al te scherp onderscheiden en daarom kan het geen kwaad er toch even de aan dacht op te vestigen, dacht ik zioó. A. J. L Door de rijkspolitie is proces-verbaal opge maakt tegen een tweetal landbouwers in den Spaarndammerpolder, wegens het doen van arbeid door gewonde paarden. De directie en de personeel-organisaties der Kon. Ned. Hoogovens en S aalfabrie- ken, meldt de „Tel." heeft besloten, een fabriekskern te vormen, Van arbeiderszijde hebban hierin zi ting afgevaardigden van de landelijke vakorganisaties en van de vereengingen van personeel en ambtena ren, welke niet bij landelijke vakbonden zijn aangesloten. De begraoiing van het Noord-Hollandsch Noorderkwartier is voor 1928 in inkomsten :n uitg;>ven geraamd op 1.271.330. Voorgesteld wordt de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen en over de helft van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen te verlagen van 7 tot 6 8 In de toelichting wordt gewezen op de bckmgrrke vereenvoudigingen, die ver kregen zijn door de wijzigingen, welke °P voorstel van hoofdingelanden door Prov- Staten in het bestuursreglement zijn aan gebracht, waardoor besparing wordt ver kregen op kosten van administratie een per soneel. De rozencultuur in de Haarlemmermeer in de buurt nabij Aalsmeer neem' vooral >r' den laatste tijd in goede navo'ging val1 het naburige welvarende dorp Aalsmeer hand over hand toe. Aan den Le muide'' dijk, Aalsmeerderdijk, Kruisweg, en zelfs al aan den Schinkeidijk zijn reeds vele rozenkassen verrezen en is men nog steeds bezig kassen van kleinere of grootere 3'" metingen bij te bouwen. Reeds werden door het gemeentebestuur in de afgeloope" maanden van 1927 méér dfin 30 vergum a ngen tot den bouw hiervan afgegeven Verscheidene landerijen, voorheen no? voor land- of tuinbouw in gebruik, zijn worden thans voor de rozenteelt benuh terwijl ve'en zoowel patroons als onechts hierin een goed bestaan kunne" vinden. De grondsoort schijnt aldaar vocu °eze teelt heel geschikt te zijn. 1óór pl.ni. 14 dagen werd bij de politie te naltweg door de E. S. M. aangifte gedaan van vermotdelijken diefstal van 26 dwars- nggers, ligg2nde nabij het Liewegje. ls de politie gelukt de hand te leggen stal Gn vermoedelÖken dader van dezen dief- i„ 5Cj24J,arige sch'PO®r J. v. T. te Haarlem pao de dwarsliggers in zijn schuit geladen en ze reeds weder van de hand gedaan. Proces verbaal is opgemaakt. Tijdens de volksfeesten te Zuid-Schalk- ■.vijk in den loop van Augustus f.1., werd een heerenrijwiel ontvreemd uit een schuur van den veehouder v. B. aldaar. Thans is de dader van dezen diefstal dóór de politie te Wassenaar aangehouden, terwijl' hij nog op de gestolen fiets reed. Het is de 20-jarige F.A.R., wonende in een woonark te 's Gravenhage. Loterij-tentoonstelling. Zaterdagmiddag a.s. te 5 uur zal in St. Bavo, Smedestraat, een loterij-tentoonstelling ten bate van het Mgr. Mutsaersoord offi ciéél worden geopend. De medewerking door de commissie ondervonden beloolt veel voor het succes der tentoonstelling. De zaal zal feestelijk worden versierd. Attracties en mu ziek zullen er toe bijdragen het bezoek aan de tentoonstelling te veraangenamen. Zooals bekend, bestaat de bond in 1928 75 jaar. De leden hebben het plan opgevat in lat jaar een R. K. Herstellingsoord te stich ten, dat te Venlo zal verrijzen. Het doel der 'entoonstelling is voor deze stichting, waar voor de benoodigde fondsen nog niet aan wezig zijn, gelden te verzamelen. Op de tentoonstelling zelve komen wij na der terug, In den afgeloopen nacht is te IJmuiden binnengekomen de stoomtrawler „Olga met op sleeptouw.'n Noorschen schoener. Z ter dag i.l. had men den schoener, welke me! hout voor Holland geladen was, drijvende gevonden met een defecten motor. .Met het oog op het gevaar, welke 'de nabije Deen- sche kust opleverde, heeft men eerst de opvarenden van boord gehaald, waarna mei: ::r Zondagmoïgen in slaagde om een sleep- Iros vast te maken. Daarop heeft de stoom trawler het schip naar IJmuiden gesleept. Id.et was een zware sleep. Dat .kon men censtateeren aan den beschadigden stoom trawler. die een deel van zijn voormast miste, kapotte zijlichten had en wier lijnen zwaar beschadigd waren. Ook de boot had men er bij ingeboet. De opvarenden van den schoener zijn in het Konings Willemshuis te IJmuiden voor loopig ondergebracht. Door de politie te Halfweg zijn weder 10 orocessen-verbaal opgemaakt wegens over treding van de maximum-snelheid. Dc Burgemeester van Heinenoord waar schuwt leveranciers geen goederen zonder betaling te verstrekken aan; W. A. v. Rooij, geb. te 's Hertogenbosch, 10 Juli 1887, koop man, gedomicilieerd te Udcn; A. van den Berg, wonende bii 's Herlogenbosch, Huize Genoveva": Chr. de Greeff, wonende aan de Rusthoflaan 98, te Rotterdam, alvorens inlichtingen bii hem of bij den C. v. P. te 's Hertogenbosch te hebben ingewonnen. Genoemde personen doen bestellingen per briefkaart onder den naam van Magaziir, De Bijenkorf", te Heinenoord, ondertee- end: J. K Hoppe Cie. De Burgemeester van Beverwijk waar schuwt tegen de przetijken van een twee tal personen, een zich noemende Neumann, waarvan signalement is als volgt: Duitscher, ongeveer 40 jaar, icodsch voorkomen, klein van gestalte, donkerblond haar; gekleed met donkerkleurig costuum en dito demi slappen hoed. De ander is genaamd Pau wels c.q. Paulus, Hollander, spreekt goed Maleisch, lang van gestalte, ongeveer 35 'aar, rood geonduleerd haar; lakschoenen, waarvan bet bovengedeelte van stof, slap pen hoed. Zij vervoegen zich bii goedgeloo- vige lieden, ook wel bii personen, die in Indië zijn geweest, wien door een samen weefsel van verdichtselen geld ter leen ge vraagd wordt, waarvoor eenige minder waardige coupons stoffen worden in pand ge- -geven, onder voorwaarde, dat die coupons den volgenden dag zullen worden terugge haald en het geleende geld zal worden teruggegeven; noch het een noch het ander peschiedt, O.ra, werd voorgegeven, da.t zij "adden geëxposeerd op de Jaarbeurs te Utrecht en dat aldaar hun goederen waren opgeslagen, terwijl zij die goederen niet kenden „losmaken", omdat zij }n coP 'anten bezaten om die goederen "ijl f0, and in te voeren. Zii toonen verschillende stalen, o.a, van linnengoed pyama s en ta- felkleeden, coupons stoffen, ^aaru eclbertcostuum kan wocden of(jt Als opslagplaats van hun goe 'n den rettM opg®geven Verkooplokaal „U Hanze" te HaaHem. waar echter noch om trent de personen, noch omtrent de goede- ren iets bekend is- I November j.l. was het een jaar gele den, dat in de Residentie een begin is ge maakt met Radiodistributie vanwege de Haagsche gemeente-telefoon. Tegenover alle nieuwigheden neemt de Nederlander een gereserveerde houding aan en zoo was het ook met de radiodistribu tie. Hebben de oorlogsjaren onsniet alle distributie-wee en vreugde, zoover ze ook deze schonk, kunnen verzoenen, tegenover radio-distributie stonden zelfs de Hagenaar? sceptisch. Edoch, mettertijd slonk het getal aarze lenden en groeide het aantal abonné's. Op 't oogenblik telt de dienst 2300 aangeslo tenen en een gezond optimisme doet ver wachten, dat eerlang e?n aantal van 2500 zal zijn bereikt. Inderdaad een mooi succes in de spanne tijds van één jaar! Wij hebben ons tot den directeur van den Post- en Telegraafdienst gewend, om iets naders te vernemen, omtrent de radiodistri butie-mogelijkheid in onze eigen gemeente. Erg bemoedigend zijn de inlichtingen voor onze luisteraars niet en van den iegendarischen vasten vorm, die plannen, van welken aard ook, in ons land te ecnigcr tijd aannemen, is nog niets te bespeu ren. Het ligt alles nog in de wikkels, het verkeert nog in volmaakt embryonalen toestand. In Maart van dil jaar is hierover aan het hoofdbestuur geschreven en daarop is als antwoord ingekomen. dat de directeur- generaal met belangstelling de bemoeiingen te dezer zake zal volgen, vooralsnog even wel den tijd niet gekomen acht tot invoe ring over te gaan en het gewenscht acht de resultaten van Den Haag af te wachten. Op onze vraag, of binnenkort nu iets in deze richting zou gebeuren, werd ons ge antwoord, dat dit wel niet het geval zou zijn. Althans niet „binnenkort". Wie neemt het initiatief, om den gang van zaken te bespoedigen? srijd aangekondigd in een speciaal versierde zaal. Op 20 November a.s. zal een algemeene H. Communie worden gehouden in de kapel van de zusters in de Koningstraat. De mededeelingsn bevatten een voorloo- pig bericht over de wederoprichting van het Kringorkest. In den loep der maand zal in De Ziik tweemaal een tooneeuitvoering worden gegeven. De Weleerw. heer Boks zal dezen winter voor den Kring eene serie lessen in apologie geven. In de a.s. maand wordt de traditioncele kienavond gehouden, mei wild-prijzen. Ten slotte bevatten de me.dedeelingen een opwekking om de Missieclub te steu nen. Men schrijft ons: Wij lazen een dezer dagen, een mooie opmerking van Mevrouw C, van Lancker v. Dommelen. Zij luidt zoo ongeveer als volgt: Een school gaat uit en rustig, twee aan twee gaan de weesjes naar huis. 'n Dartel vroolijk meisje babbelt hon derd uit, en werpt zich in de armen van haar wachtende moeder, en nu lachte en snapte en klapte het kleine ding. 't Is als of 't een weerzien is na lange jaren van scheiden en de weesjes ziende komt het hooge stemmetje met: „Alleen hééle, hééle arme kinderen heb ben geen moeders hè mammie?" Ja, wel ziin ze arm, die ouderlooze kinderen. Laat deze gedachte goede kindervrienden, u be ïnvloeden als dezer dagen u wordt ge vraagd, de lijst met een zeker bedrag in te vervullen, de gewaarmerkte lijst die zela- trices u dezer dagen zullen aanbieden voor het „St. Nicolaasfeest" van enze eigen, Boomsche Weesjes en denk er bij, dat het St. Nicolaasfeest vieren door die weezen, afhankelijk is van uw opofferingszin, voor hen, die het allermeest ons doer God in onze liefde wordt aanbevolen. U zult er wel bij varen. Zij, die onverhoopt niet worden bezocht, gelieven hun gaven te zenden aan de Eerw. Moeder van het R.K. Weeshuis. Naar wij vernemen is er verander.ng ge komen in de directie van de Brockway Bus Maatschaopij Haa'lexn. we ke Je dien sten op Haarlem-Leiden, Haarlem—IJmui den en Haarlem—Alkmaar onderhoudt. Als directeur was tot op heden werkzaam de heer H. J. van Blommenstein doch mei in gang van 1 November is in diens plaats als traject-directeur opgetreden graai van Hoogendorp, die voorheen in diezelfde functie werkzaam was te Schiedam, doch waar thans de lünen van de Brockway Mij, geheel zijn opgeheven. Tot Duitsch ambassadeur te Washington is benoemd Von Prithwitz, Nieuwe, dreigende arbeidsconflicten in de Duitsche textiel-industrie. De Fransche Kamer besluit tot invrij- heidsstelling van vier communistische Ka merleden. Ernstige scheepsbotsing bij Sydney; elf dcoden, 26 vermisten. Op het Departement van Arbeid zijn be- piekingen gevoerd over verbetering in de klompenindustrie. Het verkavelingsplan van den toekomstigen Wieringermeerpolder. Uitbreiding van den Marine-vKegdienst te ■vachten? Een motie om de exorbitante rechten uit de Indische Staatsregeling te lichten is door Jen Indischen Volksraad verworpen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de Staatsbegrooting 1928 (Hoofdstuk Financiën.) Tot hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden is benoemd Mr. R. P. Cleveringa te Alkmaar. Het luchtverkeer in Nederland in de maand October. Het Fransche antwoord aan de V. S., be treffende de douaneregeling, gepubliceerd. Het rapnort van de commissie van onder» zoek in de zaak-Pangalos. Een verklaring van Dr. Malan, den Zuid- A'rikaanscben minister van b:nnen'andsche zaken, omtrent de verhouding tusschen Zuid-Airika ea Engeland. In de „Ofiic'eele Meuedeelingien van November 1927 van den R.K. Kring worüt een krachtig woord van opwekking en pro paganda gesproken. „De Honderd gepas seerd!" moet de strijdkreet worden. En dat kan heel best, zegt de voorzitter, in u root-Haarlem! Er Staat voor deze maand heel wat op het programma. Op 8 November a.s. wordt een billard-concours gehouden, waaraan nfooie prijzen zijn verbonden. Op Vrijdag 11 November wordt een bui- <engewone alg. vergadering gehouden. Voor 15 dezer wordt een Reciteer-wed- J. P. Meulenberg, Alb. Thijmstraat 18, me talen duimstok: J, y. d. Werf, Gierstraat 44, lancaster gordijn; H, v. Leeuwen, Brouwers straat 29, dameshorloge; Kennel „Fauna", Parklaan: Herdershond, gebracht door Wil- lemse. Schagchelstraat 12; zwartwit katje, "ebracht door Kroës, Gr. Houtstraat 144 CE; .1. de Vries. Lotterstraat 27, halsketting; A. Sprengers, Floresstraat 75, portemonnaie met inhoud"; P. Severijnse, Waldeck Pyrmontstraat 59, portemonnaie met inhoud; M. A. Catz, Paul Krugerstraat 66, losse paarlen van een snoer; Bur. v. Politie, Smedestraat, heeren rijwiel, kindcrtaschie; W. Verkaik, Heeren- oingel 149 H., zwarte sokken. Een agent van politie beeft het paard laten uitspannen van den stalhouder M. J. te Heemstede, die het dier arbeid liet ver richten terwijl het twee groote wonden op de borst en enkele schaafwondjes had. Barometerstand 9 uur v.m. 7.67 stilstand. OPGAVE VAN J. J. WEEER ZOON OPTICIENS - FABR1KANÏT_; Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.52. f Hoogste barometerstand m.m. 773.7 të Zürich. Laagste barometerstand m.m. 739.8 te Röst. j4 Verwachting: meest matige, Z.W. tot NW. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk mo gelijk enkele regen- of hagelbuitjes, iets koeler. Gisteravond hield de afd. Haarlem van dezen Bond in gebouw „St. Bavo een ledenvergadering. De voorzitter, dc heer J- Sclhorst, opende haar met den Chr. groet en deelde mede, dat er geen voorsteden waren ingekomen tot wiiziging van het Contract, doch het bestuur achtte eenige wijziging gewenscht. Spr. g'ng daarna over lot het" insta,lleeren van nieuwe leden. Hierna, werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de Cursus in de Duitsche Taal Woens dag a.s. een aanvang zal nemen. Sor. hoop te. dat allen, die zich daarvoor hebben op gegeven, in „St, Bavo", op het bestemde uur aanwezig' zullen ziin. Het Dagelijksch Bestuur had gelegenheid om afscheid te nemen van den GeesS. Ad viseur, kaoelaan Bots. Door Z.Eerw. was een schrijven gezonden aan dc afdeeling, dat werd voorgelezen. Op den laatstgehou den Bestuursraad was ter sprake gebracht het Verbondsbl.a.d. Het bestuur vrn 't Werk liedenverbond wenschte dit blad verplich tend te stellen vcor alle leden van den Bond, wat 2 cent contributieverhooging beteekent. Nu vroeg de voorzitter, of de aanwezige leden zich er mede kenden ver eenigen. Na eenige bespreking werd hier toe besloten. Ten slotte deelde de voor zitter mede. dat 25 November een Vak kundige Tentoonstelling in „St. Bavo" zal riehouden worden en spoorde allen aan dien Zt-terd.'.gmiddag vrij te houden en de in teressante tentoonstelling te bezichtigen. Punt 4 van de agenda was de opzegging van het C. A. O. in de Typografie. De voornaamste wijzigingen in het nieuwe C. A. O., voorgesteld door de Afd. Haarlem, zrn o. a.: Haarlem in n hoogere loonklasse; inkrimping van klassen van gemeenten; in plaats van 6 verlofdagen 9, dit laatste met het oog op de viering van de Katholieke feestdagen; 5 cent loonsverhooging; de .n- voering van de 45-urige werkweek; verder werden wijzigingen voorgesteld in verschil lende artikelen. Van de rondvraag werd door verschillende leden gebruik gemaakt. Een der leden deed bet voorstel, cm voor rekening van Je af deeling eenige abonnementen op de „Volks krant" tijdelijk aan de leden fe verstrek ken ter kennismaking. Dit voorstel werd in handen gegeven van het besfuur. Ruim 10 uur sloot de voorzitter deze be langrijke vergadering met den Chr. groet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1