Buitenlandsch Nieuws. HILLE'S Kamer No. 19 RADIO-OMROEP. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. ü?srde Blad Vrijdag 4 November 1927 Het Fransche Parlement. ERNSTIGE SCHEEPS- BOTSING BIJ SYDNEY. Elf dooden; 26 vermisten. GEM. BUITENL. BERICHTEN, rechtszaken. Een bedrag aan geld ontvreemd aan een faillissement. Die zijn kennissen vóór een vermogen oplichtte. Een onbetrouwbaar poliiie-agent. De Portugeesche bankbiljetten- affaire. De Haagsche Verzekerings sociëteit. De trambotsing te Zeddam. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De sterkte van den varkens stapel op 1 November j.l. Ook tulpencultuur te Finsterwolde. I 1 BESCHUIT w gehoord- De invrijheidss telling van vier Com- munistische Kamerleden. Kamer en Senaat hebben hun werkzaam heden hervat. Bij de 'beraadslagingen over de invrijheids telling van vier communisten, verklaarde de minister van Justitie, dat de regeering de Kamer volkomen vrij liet, cm de motie der ommunisten. waarbij om de invrijheidstel ling van de vier gevangengezette communis- lische Kamerleden werd verzocht, aan te nemen of te verwerpen, doch dat, indien de Warner van baar recht gebruik maakte en to! invrijheidstelling besloot, de regeering even- ins van haar recht gebruik zou maken en de reeds ingestelde vervolgingen zou voort zetten. Doriót, Cachin, I.artigue en Duclos, de vier communistische Kamerleden, die in de Santé- im vang en is zaten, zijn gisteren tegen den avond in vrijheid gesteld. Be Duitsche gezant te Washington. Rijkspresident von Hindenburg, heeft dr. von Prittwitz, tot dusver legatieraad bij de Duitscfoe ambassade te Rome, tot opvolger van Ago von Maltzan als DuitscR ambassa deur te Washington benoemd. De zuster van den ex-keizer. Het huwelijk tusschen de zuster van den ex-keizer, de 62-jarige prinses von Schaurn- burg Lippe en den 23-jarigen Rus Zoebkow, zal naar uit Bonn wordt gemeld, op 18 November a.s., in het paleis van de prinses in aile stilte worden voltrokken. De kerkeraad van Bonn heeft geweigerd een kerkgebouw voor de huwelijksinzegening ter beschikking te stellen met de motivee ring, dat het huwelijk wegens het groote leeftijdsverschil onzedelijk is. De positie der Oostenrif scke sociaal-democraten. Sinds de gruwelijke gebeurtenissen ''an 15 Juli is er geleidelijk een kentering gei o- men in de houding van het gros der Si'C, partij, welke ging in de richting van toen i- dering tot de burgerlijke partijen en dan ir. zonderheid to. de andere groote partij vai Oostenrijk, de christ. sociale partij, ondei le'ding van den bondskanselier, dr, Seipel uit welker gelederen echter steeds weer stemmen opgingen, om elke coali.ie af tc wijzen, „Onze zenuwen," zoo verklaarde eens do hondskanselier, „zullen sterker zijn dan dit van de tegenpartij." Op het thans geëindigde soc. partijcon gres heeft over het algemeen een vrij milde stemming geheerscht, In de slotzitting heeft de Weensche bur gemeester, Seilz, nogmaals met nadruk front gemaakt tegen wilde demonstraties, die in de vakvereenigingen en in de politieke partij onmogelijk geduld kunnen worden (zooals men weet is het drama van 15 Juli met zulk een betooging begonnen). Dr. Seitz verklaarde: „Wij willen de democratie, wij willen de vreedzame ontwikkeling; wij wil len den geestelijken strijd, omdat wij weten, dat wij zullen overwinnen, maar wij zijn weerbaar. Wij zullen de republiek Oosten rijk weten te handhaven, tot het oogenblik, dat zij een waardig deel vormt van dc groote DuLsche republiek." De „Arbei erz." trekt de volgende con clusie uit het verloop van den partijdag: De gebeele partij is het er over eens, al bet mogelijke te doen, om te voorkomen, dat het tot een catastrofe komt. Of zij daarin zal slagen, hangt er van af. of burgers en boeren onze waarschuwing verstaan. Wie met ons er voor wil arbeiden, dst de repu bliek een ongestoorde democratische ont wikkeling verzekerd wordt, zal ons tot sa menwerking bereid vinden. Afgewacht moet thans worden, wat het andere kamp op zulke woorden zal ant woorden en of men ook daar geneigdheid zal toonen tot toenadering en samenwer king, zoodat geleidelijk een einde kan ko men aan den huidigen, op den duur toch onbestaanbaren toestand in een rompland als Oostenrijk, waar alleen de gezamenlijke inspanning van de gebeele bevolking de moeilijkheden te boven kan komen. Het rapport der commissie van onderzoek in de zaek-Pan- galos. In het rapport der zaak-Pangalos is neer gelegd een uitvoerig overzicht van gebeur tenissen, die zich sedert de omwenteling van 1925 onder de dictatuur van Pangalos hebben afgespeeld en het rapport komt tot de conclusie, dat Pangalos zich in zes op zichten heeft schuldig gemaakt. In de eerste plaats heeft hij. nadat hij door een staatsgreep de macht had ver overd, de nationale vergadering gedwongen haar zittingen te onderbreken. Voorts heeft hij, lijnrecht in strijd met de constitutie, de nationale vergadering on'bonden, zonder te gelijkertijd nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Ten derde heeft hij, zij het zonder succes, getracht, den Senaat naar zijn hand te zetten. Vervolgens heeft bij de repu- blikeinsche garde op 5 Jaunari 1926 in Athene laten binnenrukken, om de burgerij door gewapende terreur te intiraideeren en zijn dictatuur te vestigen. Ten vijfde heeft hij president Kondoeriotis gedwongen af te treden en zich zelf door onderdrukking van den volkswil en verh'ndering van andere candidaturen tot president laten kiezen en ten slotte heeft hij door tal van bladen te verbieden dc vrijheid van drukpers ge schonden. De douaneregeling van Frank rijk met de V. S. De zaakgelastigde van de Vereen. Staten ontving mededeeling van het Fransche ant woord op de jongste Amerikaansche nota nopens het nieuwe douane'arief. Frankrijk stelt voor de invoering van een vcorloopig reg me, totdat tusschen beide mogendheden een handelsverdrag zal zijn gesloten. De Ver. Sta cn zouden, ingevolge het voorioopig accoord dezelfde rechten genieten, als vóór 6 September, behalve ten aanzien van de artikelen, waarvoor minder dan 't minimumtarief wordt betaald en wel ke in de toekomst onder dit tarief zouden worden gebracht. In ruil daarvoor verlangt Frankrijk ver schillende concessies van admin'statieven aard. Wat de definitieve onderhandelingen betreft, na een onderzoek naar de produc- 'iekosten, is Frankrijk bereid, aan de Ver. Staten de clausule der meestbegunstigde natie toe te staan, naar gelang Frankrijk van Washington nieuwe debouché's voor zijn producten zal verkrijgen. Öm het Nijlwaler. Volgans de „New York Times," zal de regeering van Abessynië aan een metaal- fabriek te New York tot de som van twintig millioen dollar den bouw opdragen van een dam in den Blauwen Nijl op de plaats, waar deze uitloopt in het Tsanameer. Reuter verneemt echter, dat men in goed ingelichte kringen te Londen meent, dat dezc opdracht niet mogelijk is op grond van de bepalingen van het verdrag tusschen Groot-Britannië en Abessynië. De betee- ken:s van den dam schuilt in het feit, dat zij de voorziening van Egypte en den Soe dan met water zou beheerschen. Zuid-Airikaansche Vlaggen- kwestie. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Pre toria gemeld, dat dr. Malan, de minister van binnenlandsche zaken, in een interview met het nationalistisch orgaan „Ons Vaderland," naast zijn meening over de oplossing der vlagkwestie, eenige algemeene verklaringen heeft afgelegd, die de aandacht hebben ge trokken. Hij zeïde o.a., dat wanneer men den nu bestaanden toestand met den vroegeren vergelijkt, de positie thans ongetwijfeld gun stiger is. De Union Jack zal nu slechts van vier openbare gebouwen gedurende het ge- heele jaar waaien, terwijl hij vroeger op vier dagen van het jaar over geheel Zuid-Afrika zou hebben gewaaid. Het verschil tusschen de nationale vlag en de Union Jack is be toogde hij dat de eerste over ons waait, terwijl de laatste tusschen ons en Engeland waait, Wij zouden b.v. hetzelfde met de Amerikaansche vlag kunnen doen indien wij op zeer vriendschappelijken voet met de Ver. Staten stonden. Op de vraag of generaal Hertzog op de eerstvolgende Rijksconferentie een Rijksvlag zou voorstellen, antwoordde dr. Malan: Nee, natuurlijk niet. omdat zooiets als een Empire niet bestaat. Wij zijn volkomen vrij, zóó vrij, dat als Engeland vandaag den dag in oorlog komt, het voor ons zelf niet noodig zou zijn ons neutraal te verklaren. De Union Jack wijst er alleen maar op, dat wij op goeden voet met Engeland staan. De onrust in Nicaragua. De uit Amerikaansche marine-soldaten en Nicaraguaansche nationale garde bestaande troepen verzekeren dat zij in het gevecht bij Managua zestig aanhangers van generaal Sandino hebben gedood of gewond. Twee Nicaraguaansche soldaten werden gewond, een Amerikaansche marine-soldaat gedood. De Roemeensche konings kwestie in het Parlement. BOEKAREST. 3 Nov. Over de dezer da gen in het Roemeensche parlement plaats gevonden discussie over de Carolislische beweging, kunnen wij nog het volgende mededeelen. De premier Bratianu, de leider der libe ralen, begon met op te merken dat de ar restaties, die de regeering den laatsten tijd had verricht onvermijdelijk waren ter hand having van de orde en rust en dat zij ge richt waren Legen de constitutioneele mo narchie. (Applaus bij de meerderheid.) De groote partijtegenstellingen erkennen de betoogde Bratianu, d,at dit daarom nog niet behoeft te leiden tot conspiraties tegen de Kroon en 's lands integriteit. Hierop werd het woord gevoerd door Maniu, leider der nationale boerenpartij, die- er op wees. dat de arrestatie van Ma- r.oüescu onwettig was. Bovendien had de regeering, inplaats deze zaak naar het Gerechtshof te brengen, haar naar de mili taire autoriteiten verwezen. Voorts protesteerde hij tegen de censuur Over de koningskwestie sprekende, zeide -hij, dat dit geen kwestie is eener familie, maar van het geheele volk. Behalve de regeering, aldus -taniu, staat geen enkele partij op het standpunt der liberalen, die tegen Carol zijn opgetreden. Hij erkende voorts, dat er in bef Luid een politieke crisis heerscht en dat er moge lijkheden van onlusten bestonden, doch weet de sohuld daarvan uitsluitend aan de regeering, die sedert acht jaren een gz. weldsheerschappij in Roemenië uitoefent. Hij eindigde met het stellen van den eisch van vrije verkiezingen. Daarna werd nog het woord gevoerd door generaal Av.arescu. die er op wees, da! in de koningskwestie het volk souve- rein was en dat dit inhield, dat men ten allen tijde op het besluit van het niet be stijgen van den troon door Carol kon te rugkomen. Monsol, het nieuwe Anti septische middcL LONDEN, 3 Nov. Sir Alfred Mond, de president van de Imperial Industries, die heden op een bijeenkomst van scheikundi gen en doctoren het woord heeft gevoerd, heeft daar de toegezegde mededeelingen aangaande een nieuw antiseptisch middel gedaan. Men heeft dit nieuwe middel Mon sol genoemd. Mond deelde daarbij mede, dal gebleken is. dat enkele bijproducten van koolteer eigenschappen bezitten, welke deze van buitengewoon groote waarde doen zijn als antiseptisch middel zoo zeide Sir Alfred Mond zijn gunstiger dan tot dusverre met eenig ander middel verkregen. Ook een der aanwezige geneesheeren be vestigde de mededeelingen van den presi dent der Imperial Industries. Groot conflict in de Duit sche Textielindustrie verwacht BERLIJN, 3 Nov. Daar ongeveer 5000 textielarbeiders, werkzaam in de Rijnland- sche industrie wegens bet mislukken der loononderhandelingen aankondigden in sta king te zullen gaan, hebben de werkgevers besloten hierop te reageeren door het proclameeren van een algemeene uitslui ting, waardoor drie en zestig duizend ar beiders zullen worden getrof,en. De sterkste hoogspannings leiding der wereld. KEULEN, 3 Nov. Gisteren werd de sterkste hoogspannin.gsleiding der wereld, die bij Keulen begint en oveii Koblenz, Mannheim en Stutw'art naar Voralberg leidt, in gebruik genomen. De aanleg geschiedde door de Rheinische Westfalische Electriciteitswerken. De span ning is 380.000 Volt. Een veerpont is in de Watson-baai bij Sydney met liet s.s. „*1 ahiti in botsing geko men. De pont, die vol met passagiers was, werd zwaar beschadigd. Men vreest, dat er verscheidene slacht- oifers zijn. Reeds nu zijn er vier lijken gebor gen. j-f' De veerpont zonk binnen -> minuten m een wolk van stoom, waardoor ongeveer 150 per sonen te water geraakten, waar zij voor hun leven vochten. Er zijn tot nog toe negen lijken opgehaald. Op het oogenblik gelooft men, dat 15 menschen zijn omgekomen, doch gevreesd wordt, dat er velen in de kajuiten zijn verrast. De laatste cijfers zijn: 11 dooden en 26 vermisten. HET PROCES-HEYDF.BRANDT. Onder buitengewoon groote belangstelling is het proces tegen den zoon van den „on gekroonden koning van Pruisen", den cup- servatieven afgevaardigde v. Heydebrandt und der Lasa te Breslau begonnen. Er zijn 49 getuigen gedagvaard, terwijl 12 deskun digen gehoord zullen worden. Beklaagde schetste zijn overleden vrouw als een zeer arbeidzame vrouw, die op uit nemende wijze haar landgoed beheerde. Haar karakter was onberekenbaar als het weer. Het was hem al dadelijk duidelijk ge worden, dat het huwelijk niet gelukkig zou worden, vooral omdat hij door de grootere bekwaamheid van zijn vrouw in een i°'e" rièure rol werd gedrongen. Hij had eers. getracht de goederen tezamen met haar te beheeren, maar had dit opgegeven, daar het steeds op ruzie uitliep. Bij het huwelijk wer' een contract" afgesloten, waarbij hem ®en jaarlijksche rente van 12.000 M. werd toege wezen, waaruit hij ook het onderhoud var. zijn eerste vrouw en zijn drie kinderen ui- zijn eerste huwelijk wilde bestrijden. We gens de betaling van die rente is het ook herhaaldelijk tot oneenkiieid gekomen- tweemaal had hij met den deurwaarder moe ten werken. In Juli '26 had mevrouw v. Heydenbrandt een testament gemaakt, waarbij de zeven jarige zoon van haar zwager, Otto v. Zöbel- titz, tot eenigen erfgenaam was aangewe zen. Ook had zij haar man dc jaarlijksche rente willen ontnemen, wat echter niet ge- lukt was. Van het bestaan van het testa ment was beklaagde niet op de hoogte ge' steld. Over de gebeurtenissen in den nacht van 14 Oct. (den moordnacht) deelde beklaagde mede, dat beiden dien dag in een genoege- lijke stemming waren geweest. Hij had recds eenigen tijd geslapen, toen hij plotseling door een revolverschot wakker schrok: zijn vrouw lag dood naast hem. met de revol ver (dat steeds geladen op zijn nachttafel')13 lag) in de hand. Hij had zich ijlings aange kleed en de huishoudster gezegd, dat ?')n vrouw zich had doodgeschoten. Volgens akte van beschuldiging had deze toen be-1 weerd dat hij zijn echtgenoote had gedood, welke woorden beklaagde zich echter ni®' kan herinneren. Daarna kwamen de getuigen aan he' woord. 'AUTOBANDENDIEVEN. Sinds eenigen tijd werden in Berlijn stel selmatig reserveautobanden van auto's ge- stelen, wanneer de chauffeur voor een schouwburg enz. wachtende, even indutte. Dinsdagnacht echter zijn door de vastbe radenheid van een chauffeur een drietai mannen door de politic ingerekend, in wie men de daders van vele bandendiefsta'.len hoopt te hebben gevonden. De chauffeur, die voor een restaurant op gasten wachtte, bemerkte dat iemand een van zijn reservebanden lossneed en er mede naar een iets verder staande auto Hólde, waarvan hij het portier openrukte, terwijl hij zijn buit naar binnen wierp. De bestolene wist nog juist op de treeplank te springen, toen de auto wegreed. Steeds om hulp roepende en de chauffeur vasthou dende, gelukte het den besolene na een heel eind medegereden te hebben, den chauf feur te dwingen den auto tot staan te brengen, waarna een hevig handgemeen ontstond, dat eindigde met een overwin ning van den bestolene, die, hoewel hevig bloedende en half mlrw geslagen, zijn band wist te redden en tevens het nummer van den auto cp te nemen. De politie heeft den dief en den chauf feur van diens auto. benevens nog een derde man, gearresteerd. EEN VERZOEK OM GRATIE. Dc „Ligue des Droits de l'Homme" heeft bij de regeering om gratie verzocht voor een zekeren Louis Normand, oud-soldaat. Deze werd in Mei van dit jaar door den krijgsraad tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens desertie in Juni 1917. Normand streed in den oorlog tegen den Buig,-ren. In Juni 1917 werd een post, die hij in de buurt van Monastir moest bewa ken, verlaten gevonden. De militaire auto riteiten waren van oordeel dal Normand naar den vijand was overgeloopen en ver oordeelden hem bij verstek ter dood. Nor- rrv-nd wist uit Bulgarije weg te komen, meld de zich bij zijn regiment v/aar men deze ver- cordeeling blijkbaar volkomen was verge ten, aan. diende verder, vestigde zich na de demobilisatie als electricien en trouwde. Hij wist niet dat bij indertijd ter dood ver oordeeld was. totdat na tien jaar, zijn zaak nog eens voorkwam en de krijgsraad hem veroordeelde. Normand verklaard niet geaeserteerd te zijn, maar door de Bulgaren gevangen genomen. Zelfs al zou Ncrmand een fout begaan hebben, dan is het toch wel dwaas, dat de justitie eerst thans hem- tot verantwoording heeft geroepen. Norirand is met zijn kame raden gedemobiliseerd, men hoeft hem ja ren lang vrij gelaten. De billijkheid breng, mee. dat men hem- thans niet meer laac boelen, voor een feit. waarvoor men hem zoo lang vrij uit heeft la,ten gaan. DE BEBLOEDE AUTO. Op den hoek van de boulevard Catnot en avenue Victor Hugo, in het boson van Vincennes, is Dinsdagmorgen door een agent een verlaten auto gevonden, een flinke wagen „a conduite inlérieure De agent waarschuwde den commissaris vas Vincennes, die een onderzoek deed instel len. De ruiten waren gebroken, de banken en de treeplanken met bloed bevlekt. Een ongeluk is uitgesloten. De nummers waren bijna niet meer te lezen, uitgewischt of verminkt. Een koffer, achterop, was blijk baar weggenomen, leege patroonhulzen werden op den grond gevonden. Spoedig bleek, dat de auto toebehoorde aan den heer Heringfeld uit Parijs. Deze verklaarde, d,a,t zijn auto hem op 26 Octo ber 's avonds acht uur was ontstolen. Achterop stond een koffer. Sinds het tijd stip van den diefstal heeft de auto, vol gens den kilometerteller. 150 K.M. geloo- Bij nader onderzoek werden in den auto twee kogelgaten geconstateerd, op den grond in den auto, die etg bemedderd was, lagen verscheurde stukjes papier. Welk drama is hier gebeurd? Is de auto door meer dan één persoon gestolen, die ondérllng twist hebben gekregen? Zijn er een of meer slachtoffers? In de Seine ge gooid of ergens anders verstopt? De poli tie tast nog volkomen in het duister. Tien maanden gevangenisstraf geëischt tegen een advocaat. Dinsdag heeft de Utrechtsche rechtbank behandeld de zaak tegen den 33-jarigen mr. J. B. v. d. B., advocaat en procureur te Woerden. Deze werd er van verdacht in het faillissement van W. G. D. aldaar in de maanden April, Mei en Juni ver schillende geldbedragen te hebben ont vreemd, tot een bedrag van 2666. Hij had deze gelden als curator in genoemd faillissement onder zijn beheer. Op een vraag van den president er kende ve dachte de bedragen te hebben ontvreemd. Na getuigenverhoor nam de Officier van Justitie, mr. Fabius requisitoir. Spr. achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte tien maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis. Jhr. mr. K. J. Schorer, de verdediger, vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf en zoo de rechtbank daartoe niet zou kun nen besluiten, een kortere vrijheidsstraf, j De rechtbank zal later uitspraak doen. Een j'aar en zes maanden gevangenisstraf wordt zijn deel. Dinsdag heeft de Amsterdamsche recht bank veroordeeld den uitgever J, M. K. te Hilversum wegens verduistering tot een gevangenisstraf vna een jaar en zes maan den. Zooals men zich herinnert, had verdachte een echtpaar en een zuster van dit echt paar weten te bewegen hun vermogen in effecten aan hem af te staan. Het geld heeft verdachte gebruikt in de uitgevers maatschappij „De Blauwvoet" te Hilver sum. Naar men weet, was tegen verdachte drie jaar geëischt. De rechtbank alhier heeft Dinsdag den gewezen agent van politie, L. W„ wegens verduistering van ruim 520, gepleegd als vice-penningmeester van het Haagsche Po- litiemuziekkorps „Onderling Kunstgenot", veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Op de rol van de civiele kamer der Haag sche rechtbank kwam Dinsdag voor de zaak van de Bank van Portugal tegen de heeren K. Marang van IJsselveere, den vroegeren Portugeeschen gezant Soussa de Santos Bandeira, Artoni Soussa de Santos Bande ra, Hennies en Alvez Reiss, in welk proces de bank van de gedaagden schade vergoeding vraagt, in verband met de be kende kwestie der Portugeesche bankbil jetten. De verdere behandeling is negen weken uitgesteld. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatiebercep van den di-ecteur der Haagsche Verzekeringssocieteit, die wegens overtreding van de Loterijwet door de Haagsche Rechtbank bij bevestiging van een vonnis van den kantonrechter was ver oordeeld let 25. De Hooge Raad zal op 28 Nov. a.s. arrest wijzen. Drie trambeambten waren schuldig. Woensdag heelt de Arnhemsche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak legen H. J. B„ ambtenaar bij de Tramweg Maatschappij Zuften—Emmerik, te Doctinchem, A. W„ rangeerder te Braamt en J. L„ machinist te Doctinchem. Hun was ten laste gelegd, dai de op 12 Augustus j.i te Zedda-m plaats gehad hebbende trambctcing aan hun schuld fc wijten was geweest. Zij zouden n.l. niet gezorgd hebben voor en zich overtuigd heb ben van den iuisten stand van den wissel. De Rechtbank heeft ieder hunner, over eenkomstig den eisoh van den Officier van Justitie, tot 30 boete, subs. 15 dagen hechtenis veroordeeld. Omtrent de sterkte van den varkensstapel op 1 Nov. j.l., wordt in verband met de ingekomen rapporten der Rijksveeteeltcon sulenten in de „St. Crt," het volgend, medegedeeld, waarbij als basis van verge lijking is genomen, het overeenkomstige tijd stip van het jaar 1926. Ofschoon de wijzigingen in de sterkte van den varkensstapel niet alleen in de onder scheiden provincies, maar ook in de verschil lende deelen daarvan, nog al uiteenloopan, waardoor hel moeilijk is de verandering, voor het gebeele land samen te vatten, kan uit de gegevens toch met zekerheid worden afgeleid. dat het aantal gedekte zeugen kleiner is dan een jaar geleden. Hetzelfde geldt, ofschoon in iets geringer mate, voor de biggen. Loopvarkens daarentegen zijn er met uitzondering voor Groningen en Drente meer dan in November 1.925, terwijl ook het aantal zouters, welke tot een gewicht van 75 tot 96 K.G. worden gemest, grooter blijk! te zijn. Voor opleggers is het aantal in vergelijking met 1926 over het algemeen weinig veran derd; vette varkens zijn er over het alge meen iels minder. Aan den stand in de onderscheiden pro vincies ontkenen wij; Noord-Holland, Gedelete zeugen en biggen weinig veranderd, loopvarkens 10 a 20 meer, zouters en opleggers dooreengenomen weinig veranderd, vete varkens pl.m. 5 meer. Zuid-Holland. In deze provincie is geen geregeld onderz„-k ingesteld, de indruk is dat het aantal dedekfe zeugen gelijk is, dat er belangrijk meer biggen zijn, dat ook het aantal loopvarkens is toegenomen en dat van de overige groepen het aantal is verminderd. De vette varkens voor den handel worden in de zuidelijke provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg gemest tot een gewicht van 100 en 125 K.G.; in Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland worden zij bij een gewicht van 125 tot 150 K.G. verhandeld terwijl in Friesland, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland in den regel wordt doorge- ZATERDAG 5 NOVEMBER. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het Trio D. Groeneveld, viooL A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 2.C0 4.00 Filmmuziek. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4iuur Italiaansche les voor beginners. 4.305 Fran sche les. 55.30 Duitsche les. 5.30—7.15 Concert door het A.N.R.O.-orkest o.l. van Nico Treep, Hcmor. Dubbelmanuenkwartet „Octavo". Th. T. Wiering. direct. 9.155.45 Tuinbouwhalfuurtje, door den heer D. AdmiraalChrysanthen. 9.45 Politieber. HUIZEN 1840. (Na 8 uur 1950 M.J. 12.301.30 KRO. Lunchmuziek door het trio Winkels. 3.00400 Kinderuurtje, (KRO). J. Suerink. Ria Mulder. Mei- Leeflang. 7.007.45 Hollandsch, D. G. G. v. Ringe- lestein. 7.458.30 Kerkgeschiedenis. Prof. W. Nolet, Warmond (K.R.O.). 8.30 Concert (KRO). Het. K.R.O.-trio Caillard. Mej. Goetmakers, mezzo sopraan J. v. Buggenum, bariton. Spreker Pater A. Bergman. Muzik. leider, Jules Moes. DAVENTRY 1600 M. n.ao Voor de scholen. 1.20 2.20 Dansmuziek. 3.20 Populair orkestccncert. A. Pendarvis, alt. J. Ungerson, viool. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Eugène Cruft's Octet. 6.50 Nieuws. 7.05 V. Chatterton.sopraan. 7-20 Lezing A pirate Stevenson Missed. 7.35 De Fransche pianosuiten van Bach. -7.45 Lezing Activities in amateur ass. football. 8.05 Variété. 9.20 Nieuws. 9.35 Voor lezing uit eigen werken door Peter Lawless. 9.05 Nieuws. 9.55 Militair concert. Orkest en G. Stroud, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek van het Szvoy- Hotel. PARIJS „RADIO-PARIS". J750 M. IO.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 De homonvme Jazzband. 8.5011.20 Galaconcert. Orkest,, jazzband en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.301.50 Harptrio. E. Schmidt-Carlên, zanger. W. Nebe, piano. 4.505.50 Solistencoucert, (tenor, viool, cello, piano). 6.40— 7.2Ö Platduitsche gedichten. 7.20 „Die Caardasfür- stin", operette van Kalman. Tot 11-50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Das Wundermadcfcen von Berlin", drama in 4 acte» van H. H. Ewers. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 3.25 Orkestconcert. 5.20 Vroolijk concert. 7.30 Concert. „Diogenes", burles que in i acte van Fraund en Zepler. Daarna tot ix.to Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 10.35 Galaconcert. Orkest en solisten. mest tot een gewicht van 150 tot 200 KG'. De uitvoer van varkens en varkensvleesch overtrof ver dien van 1926, toen 1 October 2433 varkens, 18.755 ton versch varkens vleesch en 20.758 ton gezouten varkens vleesch werden uitgevoerd, terwijl op 1 October 1927 55.603 varkens, 49.249 ton versch varkensvleesch vond voor ongeveer 65 pCt. aftrek in Frankrijk, terwijl van hét gezouten varkensvleesch ruim 95 pCt. naar Engeland werd uitgevoerd. Óndanks den sterk vermeerderden export waren de fokkerij en mesterij over het alge meen niet vcordeelig. De zesweeksche big gen golden begin Augustus 7 tot 9, liepen tot eind Augustus in prijs op tot 9 a 12, waarna eene daling intrad, welke zich geleidelijk voortzette tot 6 a 8 bij het eind der maand October. Alleen onder gun stige omstandigheden kan de fokkerij bij deze prijzen voordeel opleveren, bij eenigen tegenslag echter is vooral bij de laatstge noemde prijzen met de fokkerij geen voor deel te behalen. De zouters golden begin Augustus 60—63 cent per KG.; tot de eerste helft van Sep tember liep de prijs op tot 84 a 86 cent, om daarna weer te dalen tot 56 a 58 cent per KG. In den prijs der vette varkens was minder schommeling. Zij golden begin Augustus 66 cent per K.G., liepen in die maand op tot 69 cent en brachten eind October 65 cent op. Bij deze prijzen is de mesterij nog we! eenigermate loonend, als men de beschik king heeft over voldoende ruw voer, zoodat minder gebruik van krachtvoer behoeft te worden gemaakt. Moet echter veel gebruik van maïs en rogge of ander krachtvoer wor den gemaakt, dan kan de mesterij, zelfs als men niet met tegenslagen te kampen heeft, nauwelijks loonend worden geacht. De maïs gold per 200 KG. begin Augustus 168.25, eind Augustus 198, eind Septem ber 180.50 en eind October 180. Voor rogge werd balf Augustus 12 per 100 K.G. betaald, terwijl eind October da prijs was teruggeloopen tot 10.75. Naar gemeld wordt, zal ook te Finster wolde eene proef worden genomen met den verbouw van tulpen, waarvoor de heer D. J. de Vries Jr. gronden beschikbaar stelde. De bollen zijn de afgeloopen week gepoot, evenals in den Carel Coenraadpol- der. In dezen polder zijn voor de uitge breide proef gronden genomen, die onmid dellijk aan den dijk van den vóórliggenden polder liggen. 't Is WAAR wat ik zeg en ik roep bet hier luid: Het lekkerste is toch In elke ral beoindt zich een spaarkaartje can I cent, teoens Inwisselbaar tegen boeken 0oor eiken leeftijd Op aanmeng zenden wij U geschenken/ijst toe. Beschuitfabriek HILLE. Zaandam. Naar het Engetscb van FLORENCE WARDE)' (Nadruk verboden.) 22 HOOFDSTUK XI. De vlucht in den nacht. Mrs. Lowndes kneep Mabin in den arm toen ze deze veelbeteekende woorden hoorden. Het meisje was geheel buiten zich zelf van schrik en liet willoos toe, dat de hulshoudster baar langzaam en zonder ge luid te maken naar de deur duwde, zoodat zij konden retireeren zonder dat iemand een vermoeden kreeg, dat zij in de speelkamer warpti (J.pwpp^I Maarden L de deur bereikt hadden en -irs. Lowndes cp het Punt stond die te openen, kraakte een losse P'ank in den vloer onder hun gewicht en Ledy Moor- hfimpton, die plotseling het gevaar besefte, i idien iemand het gesprek me' haar broer •hoorde, riep uifc cU slaapkamer Is daar iemand? Mrs, Lowndes antwoordde niet, maar ro Mabin snel mee naar buiten in de gang, s °°- geruischloos de deur van dc speelkamer en vloog met Mabin in de richting van de trap, waarlangs ze van de tweede verdiep"1." naar beneden gekomen waren. Ze hoorden de stem van Lady ton opgewonden, voortgaan en zoowel Mabm als de huishoudster vonden het raadzaam om zich zoo snel mogelijk uit de voeten e maken. Ze hoorden nog de vrouw des huizes opge" wonden tegen haar broer z?ggen; We zijn afgeluisterd! Wie zou dat gc" weest zijn?! Trek je er niets van aan! hoorden ze Wright zeggen. Wat komt het er op aan. Een oogenblik waren ze bang, dat ze ge" volgd zouden worden, maar de stemmen ver wijderden zich in andere richting en ze kon den veilig de trap bereiken en naar Mabin s kamer ontsnappen, die ze geruischloos OP slot deden. Ze keken elkaar aan. Geen van beide durfde te spreken. Eindelijk zei Mabin: Ik ben verplicht Lord Moorhampton te zeggen wat ik gehoord heb. Dat ben ik een voudig verplicht. Haar oogen gloeiden. Mrs. Lowndes deed alsof ze het niet zoo gewichtig vond. Ik zou het niet doen, als ik u was, zei ze bedaard. Het kan alleen maar moeilijk heden ge.van. Tzottweas, wai hebt H As» hoord? Niets bijzonders! Ik heb bet immers 'labia keek haar scherp aan. Niets bij - zenders? herhaalde ze verbaasd. l cen" u bet niets bijzonders, dat die af- -> uwehjke vent dreigt het kind van mr. Ci- va ..Ult den weg te ruimen, dat het kind —Zo\ZUTSter erfSenaam l{an korden? rend n ZC' h"'shoudster kalmee- Dat hebt u verkeerd begrepen, miss doeid hebben.an W"ght StdHg °iet tC' m faJ'n ''F' zic,h ecbter niet overtuigen. ande,rS bedoeld hebben? Hij zei haar l maar op h.!m vertrouwen moest en ton wo°rdn nV!C 1Jaler Lord Moorhamp- Hin Z v t^ ka" dat anders be teekenen Fen van J den weé wd ruimen? trouwe W. de,2wakke zijden van de oude ge- van "en lid' ZA SefCn kW3ad k°n h°°ren -pnpiód ff» Va" "familie en ze scheen geneigd te parii, te kiezen van Lady Moor hampton en zelfs van haar weinig-respecta- d hht dit ,te"en.deZJe teemde eend in de bijt, die met minder durfde beweren dat dat mylady medeplichtig was aan mcord. plannen tegen den mededinger van haar zoon. r-U moet het verkeerd begrepen hebben herhaalde Mrs Lowndes bits. Als er zoo iets was gezegd moest ik het ook gehoord nebben. 'u hebt het gehoord, zei Mabin nadruk kelijk en u weet heel goed, dat de?e mr. Wxigjif, Ut alles in staat is. - Absoluut niet, behalve dat hij drinkt, weet ik niets ten nadeele van hem. En ik zou u nooit mee naar beneden hebben geno- men als ik had vemoed, dat u 'n zoo dwaas verhaal zou verzinnen. Mrs. Lowndes had en leeftijd en het over wicht cm ondergeschikten te command eer en maar dat hield niet in; dat zij haar mcenin, aa" Mabin ken suggereereu. Mabm wist te véél. Ze zweeg verder, want ze zag wel m, da' haar hoop om ir. de oude huishoudster een bondgenoote tc vinden, ijdel was. Maar mrs Lowndes was met .evreden over den vastberaden trek, dien ze om Mabins' mond zag. Ze vreesde voor de on heilen, die het meisje zou kunnen aanrichten. Ik denk met, miss Wrest, zei ze, terwijl ze trachtte haar stem verzoenend tc doen klinken, dat u het een prettig idee zult vinden om als onruststookster beschouwd te worden. Zeker niet, antwoordde Mabm een beetje kortaf. Maar er zit grooter onrust in de lucht dan ik zou kunnen teweeg. brengen. De huishoudster gaf haar pegmgen om dc -aak zoo luchtig en onschuldig mogelijk voor 'e stellen, niet op- U moet de woorden van een man al:, ■tbr. Wright nis' 200 ernstig cpnemen. U ZIJlt toch niet willen beweren, dat hij den kleinen jongen, als die hier komt, kwaad ral doen! Zulke romantische geschiedenissen spelen zich tegenwoordig niet meer af Visedt u? sfti Mabin «Jroog. Als er tegenwoordig geen menschen meer vermoord worden, hoe komt het dan, dat er nog zoo vaak moordenaars worden opgehangen? Dat zijn menschen uit "de onderste lagen van het volk, repliceerde ze. Onder de menschen van den stand van mr Wright komen zulke dingen niet voor. U be grijpt toch wel, dat als ik daar maar een oogenblik bang voor was, ik de zaak niet zoo luchtig zou opnemen! Mabin moest nu, hoewel met grooten tegenzin, open kaart spelen. Ik weet meer van dien mr. Wright dan u. En juist met het oog op wat ik van hem weet, ben ik van daag hiergekomen Het spreekt vanzelf, dat deze mededeeling de brandende nieuwsgierigheid van de huis houdster wakker riep en Mabin, die geloofde dat ze zóó, en zóó alleen, zich de machtige steun van mrs. Lowndes kon verzekeren, nam haar in vertrouwen en vertelde haai alles wal in de City-kantoor en in de kamer negentien was voorgevallen. Maar toen het verhaal uit was, viel het gereserveerde antwoord van de oudere vrouw geducht tegen. Als het waar is wat u vertelt, dan zullei. Je advoc?„ten van Mylord het heele gevai loeten uitzoeken en er voor moeten zorgen, .at dc zaak in den doofpot wordt gestopt. In den doofpot gestopt! Als zijn eigen zoon vermoo. viel Mabin verbluft uit. Maar voordat ze het vrccselijk woord ge heel had kunnen uitspreken, viel mrs. Lown des haar al in de rede. Ofschoon mr. Wright slechts door bet huwelijk van zijn zuster met de „familie verwant was, had hij aanspraak op dezelfde vanzelfsprekende zuiverheid van karakter als deze! Natuurlijk is dat niet zoo gebeurd, zei de huishoudster. Dat misdaden en dan nog wel een moord, zouden kunnen worden be dreven door een menschenkind, dat in eenigelei familierelatie tot de Moorhamp- tons stond, was ten eenenmalc buitengeslo ten! De gedachte alleen is al erg, ver klaarde ze. Wel drukte de'heele houding van mrs^ Lowndes wantrouwen uit en boosheid op de vertelster van zulk een absurd verhaal, maar toch was ze bleek en zenuwachtig geworden en toen ze even later aanstalten maakte onN weg te^ gaan, bleef ze eenige oogenblikken bij de deur treuzelen. Zult u niets van die heele geschiedenis aan anderen vertellen? Doet u het alstublieft niet, miss Wrest De schijnbare ongeloovigheid van de huis houdster had Mabin niet zoo geschokt als 't gelluisterd verzoek om stilzwijgendheid haar nu deed. Toen ze aileen in de kamer was, •Ln? ze weer op het haardkleedje - :ten en overlegde wat ze nu doen moes'. (Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9