Inschrijvingen van leerlingen WARM ONTBIJT KORRELOCHTENDVOER CF GCfffi NDMEEL N.V. HOLLANDSCHE MELKSUIKERFABRIEK CREPE rubber ZOLEN VOLLAERTS, ROOD 1ste M.H. Mode Academie PH. JANSEN, Groote Houtstraat 18rd„, Haarlem AMSTERDAM, Spuistraat 301 „Hef Centrum5 HENK Th. FIBBE Knippatronen op maat verkrijgbaar TE UITGEEST DE VRAAG VAN DEN DAG ANEGANG 12. S&hagahsSsfr. 22, Partem. VARIA UIT HET RADIO- LABuKA'i ukjlÜM Radio aan boord van de D. 1230. KERK EN SCHOOL. RADIONIEUWS. Vocht in radio-toestellen. DE M. A. C. T. A. GEOPEND. Het zilveren priesterfeest van Han Shin Fu. GEMENGD NIEUWS. Het warme weer der laatste dagen. Te veel ijver. Omdat hij zooveel van kinderen hield. Geen speelgoed voor kinderen. Een rare sinjeur. De telefoon van den burgemeester. In een aanval van krank zinnigheid? Maarl.Cgc 27. Inlicfitisgen en inschrijvirgen DINSDAG en DONDERDAG den geheelen dag 454 BIJ NAT EN KOUD WEDER cjeeft lw hoenders des morgens ONS Wil mem in Utrecht en brecde omge vingi» Twsnte enz met succes advertee- ren da» >s het aaage wezen blad daarvoor Bureaux JANSKERIIHOF 21-24 UTRECef „Ds Faam's" Kleeding zoovclcn A bonné door JOH ^Ui^ABEL (Correspondentie, vragen, enz,, ue^e LauiiCii. k/C L exj.wj.iue, iw iiciiicijL aan r\.ac^xO-xveu.aQti<< Nieuwe liaarle-macue LUiuant, Kegontesseiaan 2-tO, uea uaak;. WAAROM EEN RADIO-RUBRIEK.? 't Antwoord op deze vraag is reeds in "t kort weergegeven in het av-nüülau van November |.l., nameujK, ornaat „in ucn laat- slen tijd, voorai ook, sinus c*e opening van dan eigen rechtsoüen zencicr te nui-wi, qc belangstelling voor alles, wat met cie rauio- teieiouie vcroand houot, stern is toegeno men.'' Jan 't is om de belangstelling weke toch bij talrijke van onze lezers uestaat te bevredigen ©i juister; aan te wakkeren en om nieuwe oelangstellenclen te vormen, dat besloten wera, een gevegeiae, veertianüaag- scbe raaio-rubriek in un eiad op te nemen haast iedereen interesseert zich tegen- w.ooroig voor de draaalooze; van ae dienst bode, aie er „stiekum," ais mtieer weg was, door leerde oansen, ais de bannier, die niet meer buiten zn radio-koereen zou kunnen leven. Van ede plattelands-veiawaciiler, die eens beroemd hoopt te worden, door ijverig te heipen opsporen naar cie misdadigers, gesignaleerd in de dageiijksche politie berichten, tct de chromscüe zieke, welke dank zij de radio weer kan meueieven met t geen buiten de ziekenkamers gebeurt, ja, zelfs het H, Misoffer, zij 't ook slechts met t gehoor, kan volgen, En behalve deze cate gorieën, zijn er nog talloos velen, welke op een oi andere wijze proliteeren van de won dere draadlooze telegralie en -telelonie Denken wij slechts aan hen, die er een „radio" op na houden, zuiver voor hun genoe gen: de luisteraars, 't ls voor deze categorie, dat wij onze radio-rubriek openen met een artikel over de belangrijke vraag; WELK TOESTEL? Ja, welk toestel moet de toekomstige luisteraar, leek als hij meestal op het terrein der jonge radio-techniek zal zijn, aanschaf fen? D'uizelt 't hem niet bij het hooren van namen als superradiola-toestel, bygrll- schema, secundair-Koomans apparaat, super- hetrodyne, ontvanger met algehcele wissel stroomvoeding, 5 lamps ontvanger met golf lengte-transformatie? En zegt de adspirant- kooper niet „subiet" op alles ja en amen, als hij de winkeliers hoort spreken van de voor- deelen van een primair aperiodische ont vanger, een autodeto en een tropadyne toe stel en de nadeelen van een variometer of capasupra ontvanger? Laat u echter niet af schrikken, geachte lezers! De radio-ont vangst „an und lür sich" is n.l. in een stadium gekomen, waarin het mogelijk is, dat zells een absolute leek een toestel kan bedienen. Maar welk toestel moet ik nu koopen? Een drie-lampsl is dan ons antwoord. Later zullen we zien, dat er bijv. met een zes-lamps superhetrodyne voor „insiders" heel wat te bereiken valt, maar leek en doen 't best, zich een 3, hoogstens vier-lamps-ontvanger aan te schaffen. EEN IDEALE ONTVANGER VOOR DEN OMROEP-LUISTERAAR, Dit achten wij een ontvanger, uitgerust met 3 lampen, een gloeistroom-accumula- toren, een plaatspanning-apparaat en als antenne, een enkele draad, ter lengte van 30 a 40 meter, zoo hoog mogelijk boven den grond gespannen. Vóór men zich zoo'n instal latie aanschaft, dient rasn 't eerst gehoord te hebben. Een goede zaak koop nooit een toestel in een vliegenden, of dergelijken win kel! zal 't gaarne demonstreeren; en laat dan achtereenvolgens Huizen en Hilwersum, Parijs, Daventry (Engeland) en Königs- wüsterhausan (Duitschlnnd) ten gehoore brengen. Ze zullen duidelijk en vooral zuiver uit den luidspreker moeten komen en let er héél bijzonder op, dat u geen twee stations te gelijkertijd hoort! Minder goede, speciaal weinig storingsvrije of selectieve ontvangers hebben n.l. de irriteerende eigen schap, twee of meer stations gelijktijdig weer te gevenj zoo bijv. Huizen en Parijs of Königswusterhausen en Hilversum. tweede afbeelding: een één Isnops-ontvan- ger, een apparaat, gebouwd volgens de nieuwste eiscnen. Lie bediening van zoo'n toestel is uiterst eenvoudig; met behulp var, sieciits één knóp is het mogelijk, de ver schillende groote omroepstations uit den luidspreker te krijgen. Over luidsprekers gesproken; dit is ook een artikel waarover henderden vragen maand in, maand uit, gesteld worden. En altijd weer hebben wij geantwoord: luister! Werkelijk, of wij nu gaan vertellen van 't technisch 'beter zijn van die speaker en 't mooier uiterlijk van een ander fabrikaat: 't gaat ten slotte cm de weergave, nietwaar? Nu, en cie kunt u 't best zelf beoordec- len. Laat u daarom verschillende merken demonstreeren en neem die speaker, welke raar uw eigen Inzicht, 't beste 't gesproken v/oord en de muziek weergeeft. Ten spijl van alle thecretische, gewichtig technische uiteenzettingen, zult ge dan 't meest van uw radio genieten. Om de spoelen steeds droog te bewaren kan men een kastje vervaardigen met een dubbele bodem, waartuscben zich een zin bakje bevindt, dat gevuld moet worden met ruwe chloorcalcium (bij iederen drogist verkrijgbaar). Hierdoor zal men de lucht in het kastje steeds drcog kunnen houden. Het Junker vliegtuig, dat van plan was op missiegebied en lectuur betreffende de drie Pauselijke Genootschappen, een groote koloniale stand met uitsluitend religieusc voorwerpen uit koleniëü als illustratie van de te houden congreslezingen over Ocst- en West-Idië en een groot podium voor de zangkoren is voor deze middenruimte een artistieke en practische oplossing gevonden. De kunstzinnige aankleeding der zaal vol gens teekening van den architect Ir. J, Leeu wenberg, uitgevoerd dcor den aannemer, w den heer C. J, van Dijk, is geheel in over- j„ )v'la eenstemming met den eigen aard der ten- den Oceaan over te vliegen, is in tegen- fa ii-_. j p toonstelling en geeft een typischen nnssie- stelling me de meeste anaere oeeaanvlieg- W£er syaa Qostersehe tint. tuigen, volledig met radio -uitgerust door, fcen ^{lankeefd door een Telefunken, De zender is van het normale type 70 Watt, met een golflengte van 300 1300 M. De voedingsbron voor dezen zen der is een generator, die door een lucht- beeidengroep van Maria en Johannes, demi- neeren in het front van de zaal, terwijl boven de ingang een II. Hart is bevestigd, omgeven door meer dan 60 schilden met Fig. 2. Een modern, één kneps-toestej. Laat u toch niet te veel beïnvloeden door anderen: weest zelfstandig en gaat vooreerst op eigen gehoor af en raadpleeg dan nog eens een ervaren, maar bovenal te vertrou wen technicus. We hebben hier dan eenige punten weer gegeven, waarmede de leek zich heeft bezig te houden, bij de aanschaffing van een radio installatie, We hopen op dit uit den aard der zaak beknopte artikel, nog eens uitvoerig te rug te komen; stuk voor stuk zullen we alles nog eens nagaan, illustraties zullen we geven en ten slotteservice;; Want u kunt vragen stellen, zooveel u maar wilt en ze worden schriftelijk beantwoord, mits een antwoorci-poslzegel is ingesloten. Ten slotte nog iets, over een „brandende" kwestie, n.l. DE STORING VAN HUIZEN, Do linksche pers heelt nogal haar best gedaan, om t te doen voorkomen, alsof, seaert Huizen werkt, storingsvrije ontvangst tot het verleden behoort. Niets is echtei minder waar! Eij gebruik van normale, goede toestellen is prima ontvangst beslist moge lijk, zcoals a.m. ook de redacties van Radio- Expres en Radio-Luittergids getuigden. Rapporten, welke bij ons uit Haarlem bin nen kwamen, spreken ook allen in dien geest. Wat de qualiteit van 't uitgezondene betrelt, die iaat nog te wenschen over. Men bedenke echter, dat nog steeds aan den zender gewerkt en verbeterd wordt, en aan dachtige luisteraars zuilen bemerkt hebben, dat de modulatie al héél wat beter is dan veertien dagen geleden! Nog korten tijd en Kuizen zal behöoren tot de allerbeste om- roep-stations van Europa. schroef gedreven wordt. Deze generator is spreuken in allc 'talen geplaatst op een draaibaren arm, d.e door De eersle galcrij geeft aan de linkerzijde esn venster van de cabine uit- en ingc- draaid kan worden. Wanneer dus de mar conist de radio-'nstallatie in werking wil stellen, draait hij eerst den generator bui ten het venster in den luchtstroom van de schroef. De antenne bestaat uit een 70 M, langen draad, die door den bodem van het vl eg- tuig naar beneden hangt en door midde! van een haspel opgedraa'd kan worden. Vervolgens is een uitschuifbare telescoop- mast op het vliegtuig gemoneerd, zoodat dit ook, wanneer het op het water drijft, door middel van een hulpantenne aan de zen mast zenden kan. De generator wordt dan door een afzonderlijk benzine-aggregaat aargedreven. De ervaring heeft geleerd, dat een reik wijdte van 800 K.M. met telegrafie gemak kelijk te halen is. De ontvanger heeft 3 lampen, een golf- bere'k van 30027CO M. en werkt op de zelfde antenne als de zender, door middel van een omschakelaar Bovendien heeft het vl'egtuig een radio-peilinrichting aan boord. Dit is een normaal serie-apparaat van Te lefunken en bestaat uit een ontvanger en een draa baar peilraam. Het peilraam is m:dden op de cabine geplaatst. De ontvan ger heeft een golfbereik van 400—1800 M. Door draaien van het raam hetgeen van de cabine uit door middel van een overbren ging geschiedt, kan de marconist de zen ders pe'len. Door middel van dezen peilér is het ook mogelijk, dat het vliegtuig op een bepaald doel aanstuurt, dus zelf zijn weg kan vin den. Door het nemen van een kruispeiling kan de plaats bepaald worden. Bij proefvluchten van de D 1230 in K:el is gebleken, dat de peilingen absoluut be trouwbaar zijn. Zelfs Op grooten afstand werden scherpe peilingen verkregen. Fïg. 1. Een verouderd apparaat, Uit den booze is bijv, een apparaat, als afgebeeld in fig. 1. 't Is een vier-lamper mei 2 uitwisselbare z.g, hoiSngraat spoelen. Waren er 3 of 4 spoelen, we konden 't er mee doen, maar twee spoelen: zoo'n appa raat is uit de mode en we moeten er ernstig voor waarschuwen. Twijfelt u, dan is best, te doen, zooals hierboven aangegeven: laat u het apparaat grondig demonstreeren. Als „tegenhanger" van fig. 1 geven we een Vocht is een groote vijand van iedere eiectrische installatie en vele instal laties gaan dan ook op door toedoen daar van op den duur ten gronde. Speciaal in de radio- en tclefoontechiiiek is vocht een van de meest gevreesde storingsbron nen. Iedere lelefoonabonné zal wel eens ondervonden hebben hoe slecht in vochtige tijden de telefooncentrales kunnen functio- neeren. Tijdens Zulke vochtperioden stelt de tele- loonaienst dan ook alles in het werk om te voorkomen, dat de vochtige lucht de hoofd- verdcelcrs en eindsluitingen kan aantasten, oor funk te stoken. Dikwijl» ziet men onder m telefoonpalen licht schijnen. Dit is af- komstig van kooldraadlampen, welke daar voortdurend branden, teneinde dc kabel- einden droog te houden. Ook onze radio-ontvangers zijn zegt „Ind." buitengewoon gevoelig voor vocht want bijna alie onderdeden van een ont vangtoestel kunnen vocht absorveeren n.l. het eboniet, dus dok condensators, de Iek- wcerstand „silietstaafjes) en vooral de spoe len, De hoeveelheid vocht, welke een spoel kan opnemen, grenst aan het ongelooflijke Dit o.a, ten gevolge, van de hygroscopische omspinning en cartonnen ring. Impregnate blijkt in de practijk al zeer weinig voordeel op te leveren, terwijl eiectrische eigen schappen van de spoel er door geschaad worden. In vele gevallen is een slechte ont vangst te verklaren uit vochtige spoelen. Het verdient aanbeveling de spoelen steeds in drogen toestand te houden. Dit drogen kan het beste geschieden door mid del van een electrischea stroom. Men kan b.v, een groot type scheltjansfamator met de secundaire (laagspannings) zijde op de spoel aansluiten, waardoor deze warm wordt. Door dc warme spoel tegen een kouden spiegel te houden zal men indien de spoel vochtig is, een waa- zien neerslaan. Men zet het drogen zoolang voort, tot geen waas meCr ver_ schijnt. Is dit het geval, dan brengt de af gekoelde spoel indien men erin knijpt, een knapperend geluid soort. Zij die een Phi lips' gelijkriehtcr bij de Hand hebben, kun nen deze zonder meer voor het bovenom schreven doel bezigen. Na vele maanden uitgebreide organisatie is heden de. tweede Amsterdamsche missie- week aangevangen. Met vijf letters wordt dc grootsch opge zette Missieactie aangeduid en wel met: M A.C.T.A., zijnde de eerste letters van de Missie- Actie- Congres- tentponstelling Amsterdam. En inderdaad zal bij deze Missie-Actie in Amsterdam het Congres en dc Tentoonstel ling de boventoon voeren. In het bijzondei door het Congres over de missioneering on zer Nederlandsche Koloniën van Oost- er, West-Indië, zal een drie-voudig doel nage streefd worden: 1. de algemeens belangstelling te wekker gaande te houden voor het R ,K. Missie wezen; 2. vermeerdering en verdieping te be vorderen van de kennis der vele missie- toestanden en missieproblemen; 3. den onontbeerlijken linanüeolen steur te verleenen aan de drie pauselijke Missie- ,;enootschanr»en en aan de vele particuliere Missieorganisaties. Op dit Congres, dat morgenavond ge opend wordt en tot en met 12 November a.s. eiken avond in het Paleis voor Volks vlijt gehouden wordt, zal in zeven achter eenvolgende lezingen op populoir-we ten- schappelijke wiize besproken worden: a. hoofdtrekken van gelcof en heiden dom, door de missonarissen bij hun komst in onze koloniën aangetroffen; b. Katholiscering der koloniën: methode, middelen, taalstudie, leermiddelen, statis tieken, resultaten, enz. Voor de plechtige opening van de Missie- week zijn hedenmiddag om één uur aan het Centraal-Station de meer dan honderd mis sionarissen, die actie! doel komen nemen aan do werkzaamheden der Missieweek, of ficieel ontvangen. Om 2 uur is vervolgens in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt Z. Exc. Lo- rence Schioppa, Pauselijk Internuntius te Den Haag, in tegenwoordigheid van ver schillende Hoogwnardigheidsbeklceders, van de Missionarissen, van het Hoofdcomité en van talrijke genoodigden de Missieweek plechtig geopend. Na de openingsplechtigheid werd de ten toonstelling bezichtigd, die gehouden wordt in de groote zaal van het Paleis voor Volks- vlij t. De expositiestanden der 22 missioneeren- de Orden en Congregaties zijn in den ronde gegroepeerd onder de galerijen. In de mid denruimte bevindt zich het Indisch dorp. 'n Oosterschen stijl, genaamd Minangkabaustijl opgetrokken. Daarnaast wordt het ideeëele verkeerswezen voor de missielanden gede monstreerd. Met een volledigen Boekenstand van oud en nieuwe Nederlandsche literatuur nog vele standen tc zien, met voorwerpen dei met het missiewezen annex zijn, terwijl de rcchter-galerij in zijn geheel een demon stratie bevat van dc absolute noodzakelijk heid eener sterk doorgevoerde medische missieactie. In de nevenzaal van de Tentoonstelling ter linkerzijde, waar de missieweek is geopend, zullen Medische- en CoBgreslezingan en bo vendien in de middaguren filmvoorstellingen gehouden worden. Ter rechterzijde van de Tentoonstelling bevindt zich de Restaura.liezaal, aantrekke lijk door zijn feerieke aanlrieeding en voorai door de vele attracties en bezienswaardig heden, o.a. den prijzenstand der loterij, de schilderijententoonstelling van 25 beroemde meesters om den stand van Hollandsen aardewerk. Father J, Staal uit Haarlem schrijft in de Annalen der St. Josephscongregatie van Mill HUI: Ieder jaar vieren verscheidene Pastoors in Holland hun zilveren feest. Op de Missie is dat anders. Het grootste gedeelte van Missie-mannen in de tropenlanden liggen al lang onder de graszoden vóór den 25sten verjaardag van hun Priesterwijding. Daar is het iets bizonders. En is er een zoo ge lukkig zijn zilveren jubilé te herdenken dan moet het gevierd zoo goed en zoo kwaad als 't kan, 25 jaar goed Priester-zijn blijft toch altijd 'n groote genade van den algoeden Vader. Onlangs was de kleinste Missionaris van Borneo, Fr. Vincent Halder, 25 jaar prie ster en bijna 25 jaar Missionaris in het Rajanggebied van Sarawak. De eigenlijke dag viel in de Goede Week; dus werd de viering uitgesteld tot na Paschen, Fr. Haider is Pastoor van een gróót ge bied (2000 vierkante mijlen). Sibu is zijn standplaats. Sibu is 'n eiland in de Rajang- rivier, 60 mijlen op, een hard-groeiende plaats van Chineezen en Maleiers voor?', doch men treft er Vertegenwoordigers van misschien wel 20 verschillende natiën, te veel om zoo maar even neer te pennen. 't Is 'n genot dat bedrijvige Missionarisje te ontmoeten. Klein van stuk, maar 'n reu zen baard die aan kabouters doet denken. Hij is de vriend van alle: Chineezen, Dyak- kers, Maleiers, Indiëerds, Europeanen, De humor straalt dik uit zijn oogén, vergroot nog door de brillenglazen. Praten kan hij als brugman. Hij spreekt vloeiend Chi- neesch (Foochow dialect1, Dyaksch en Ma- leisch, en Hollandsche krachttermen kent hij ook! Altijd in vroolljk humeur altijd op geruimd, altijd staat hij klaar voor Jan en Alleman. Zijn pastorie wordt platgeloopen door Chineezen en Dyakkers vooral, door Christenen en heidenen; ieder oogenblik van den dag bijna is er iemand ge woonlijk meerdere om „Tuan Hal" te spreken. En als men weet met welke beuze larijen ze komen, met welke ondenkbare moeilijkheidies ook moeilijkheden is het gerust heldhaftig van dat kleine man neke, dat hij steeds door zijn geduld be waart; altijd vriendelijk, steeds bereid te helpen. Geen wonder dat ze kwamen op dagen ter feeste! Sommige Dyaks al veer tien dagen te vroeg! Doch die kregen een touwtje met 12 knoopen er in en werden terug gestuurd met dc boodschap om iedere avond cén knoop uit het touwtje .te rave- len en als er geen knoop meer in was - geen twee op één dag hoor! dim moes ten ze komen, dén was er feest. - De buurtheeren waren natuurlijk ook uit- genoodigd allen Hollanders. Fr, Mulder en Epping van Oya, Quadekker en Mukath, v. Odijk en v. d. Bergh van Kanowit en ik van het Westen. Buurtheeren! de dichtsbije, 30 mijlen nog ver (Kanowit1. Ik zelf reisde 130 mijlen naar Sibu, want ik bij zijn buur man aan den Westkant. Daags te voren groote bedrijvigheid Zoo'n 15CÖ menschen kwamen opzetten. Velen logeerden bij Christenen om de Mis sie; Chineesche dames in de Zusterschool; Dyaksche dito met kinderen in de nieuwe iongensschoollokaien. Chineezen in de oude schoolkamers en Dyakkers op de veranda en onder de pastorie op planken! Niemand had 'n logeerkamer of donzen hoofdkussen noodig. Eenige matten hier en daar was alles en zij die 'n matje hadden waren „goed-af", want de moesten sliepen ge woonweg op den planken vloer! 'n Voordcel in Borneo De kerk was veel te klein. Zij, die geen zit- of staanplaats konden krijgen, moesten buiten blijven. H. Mis met Diaken en Sub diaken. Fr, Luppes zou toezicht houden in de kerk, de andere Fathers en Zusters vormden het koor. De kerk was eivol en 't was erg warm. 't Was de eerste H Mis met drie-Heeren in Sibu; verreweg de meesten hadden het nog nooit gezien. Ze waren i zoo eerbiedig en stil en zelfs de babies kwamen onder den iüduk en sliepen rustig. Een korle feestpredikatie (zelf), en het groo te Dank- Offer was over. Na het ontbijt kregen we een paar speechen van Chinee zen weike Fr. Halder beantwoordde in den menschen-met-scheeve-oogen-taal! En toen begon pas het feest voor den Borneo-man! Een groote koe en 3 varkens waren daags te voren gekeeld. Acht balen rijst waren gebracht, met hoopen groenten en „Spaan- sche peper". Een dozijn kokken, en weldra en steeds-door vulden 1500 man hun maag Dyakkers kunnen eten als er iets bijzonders is. De clou van het feest voor de Chinee zen was de groote lampion-processie 's avonds. 500 lampions: draken en visschen salamanders en vlinders; ganzen en kippen, vliegende vossen en vleermuizen; torens en huizen, 500 lampions in verschillende vor men en kleuren. Voorop een groot gevaar te met kruis in top. waarop in chineesch stond: ,Ter eere van Han Shin Fu, 25 jaar in Sibu". Die processie trok rond Sibu, en had bekijkers. Iedereen liep uit. Een lange stoet. Een maleische harmonie speelde mar- schen en Jazzmuziek. In den avond boden de Chineezen een diner aan. Wij allen en alle Europeanen van Sibu waren uitgenoodigd: juist een tafel van twintig vol. Een Chineesch diner smaakt, doch 't vereischt een stalen maag. Gezellig verliep dat met luim en scherts, speechen en gezang ook 't oude „Lang zal ie leven" werd niet vergeten, Toen de klok mid dernacht sloeg gingen de Europeanen huis waarts, en wij zochten onze matten op. Ruim 20 jaar geleden de eerste Kerst- Mis in Sibu waren twee volwassen men schen, niet-Christenen bij die H. Mis tegen woordig. Nu telt Sibu-Missie zijn Chris tenen 'n dikke duizend. Dat is al het werk van Tuan Hal. Hij is de bouwer van de Sibu-Missie. De kerk, de pastorie en school, Zwisterklooster met school heeft hij ge bouwd en ook de geestelijke bouwheer van 'n duizend zielen. Den volgenden dag nog samen en daags daarna vertrokken ze allen naar hun stand plaats om daar vóór Zondag te zijn allen behalve ik! De weerkunde medewerker van „Het Vad." schrijft: Gedurende verscheidene dagen heeft de weersgesteldheid eenige opmerkelijke bij zonderheden vertoond, die de moeite van een nadere beschouwing wel waard zijn. Hel is in de eerste plaats de betrekkelijk hoogc temperatuur, m. a. w. het hijzonder zacht weer, dat de aandacht vraagt. Na een in- ziking van de temperatuur van den 22sten tot den 24sten October, is een stijging ge komen, die tot vrij hooge thermometer standen aanleiding gaf, b.v, 17.1 gr. C als boogsten stand op den 27sten (Donderdak). Omstreeks dien datum waren de daggemid delden telkens 4 tot 5 graden boven de normaal gemiddelde temperatuur en verge leken met dezelfde dagen van het vorige jaar, zelfs 810 gr. C, hooger. Met reent kunnen wij dus zeggen, dat het weer onge woon mild was en eigenlijk nog is. Wanneer wij deze ongewone zachtheid ,ergeli;ken met den algemeenen wcersloe- stand, d. w. z, dien in een groot gebied rondom ons heen, dan kunnen wij die af wijking der temperatuur onmiddellijk goed verklaren. Nadat nl. omstreeks den 22 24sten een depressie vrijwel over ons been was getrokken, waarhij de wir.d, na haar overtrekken, naar het Noorden was geloo- pen, kwamen de dagen daarna, zeer diepe deoressies uit den Atlanti3chen Oceian, welke een baan volgden, die eerder van ons af, van Z.W. haar N.O. liep, zcodat West- Europa, gedurende verscheidene da4en overstroomd werd door een krachiigen Zuidweslclijken wind uit den Oceaan. Deze bracht ons dus een geweldigen aan voer van warme lucht. Deze luchtstroom drong ver naar het Noordoosten van Europa, wigvormend zich inschuivend tus- schen koudere lucht, Een soort tong van warme, equatoriale lucht, die hier een zeer zachte weersgesteldheid bracht. Intusschcn verliep dit proces niet zonder Proole storingen in de rust van den damp kring. De zwares torm, die van Wüdag op Zaterdag Ierland, Engeland en de Noordzee teisterde, en ook in den nacht h>er te lande gespookt heeft, was het gevolg van een betrekkelijk kleine, diepe depressie, welke zeer snel in Noordoostelüke richting over dc Britsche eilanden trok, dus snel op kwam, maar ook spoedig uit onze omgeving verdween. Een andere, snel vcrloopendr storing, was de secundaire depressie, welke Maandag over ons land trok en snel cn onverwacht regenweer veroorzaakte, maar die al even vlug pIs de bovengenoemde slormdepressie voorbütrok, zoodat het weer ongewoon vlug voor den ti:d van het jaar opklaarde, waar door het Dinsdag he'der en rustig - en weer eveneens voor den tijd van het jaar buitengewoon mooi is geworden. Wij kunnen "it dit laatste verschijnsel zien, dat zich plotseling een gebied van hoogen druk over ons en onze omgeving heeft uitgebreid en dat de depressie van den Oceaan op het oogenblik een beetje meer uit de buurt geraakt zijn, Eindelük is er nog een verschijnsel in Europa, dat onze aandacht verdient, nl. de groote tegenstellingen tusschen de tempe ratuur in 't Noorden en het Zuiden. In het Noorden (dus in Skandinavie) kwamen op sommige dagen morgen temperaturen Van meer dan tien graden vorst voor, terwijl in Zuid-Europa de temperatuur s morgens 1015 graden boven het vriespunt lag. £en_ maal, dan 26sten (verleden week Woens dag dus) was het in Midden-Europa des morgens 15 gr. C„ in Noord-Zweden 10 gr. C„ zoodat over dien afstand een verval van 25 gr. Celsius voorkwam. Te Rotterdam, zoo vertelt de „Msb. raakte bij de firma K., in de Noordmolen- straat 66, een kleine zak met kapok in brand. De gewaarschuwde brandweer rukte uit met de spuiten 14, 13, 12 18, 15, 54, stooroer 3 en de spuiten 16 en 48. Nagenoeg al deze energie was echter doelloos, daar roet eenige simpele, goedge mikte putsen water de kapok geen enke.e neiging tot branden meer kon vertonnen Min of meer troosteloos rukte het leger in! Brandweerman zijn is niet altijd plezierig Te Rotterdam nam de 28-jarige Zweed- sche zceir.on J. K. L., in de Keizerstraat, van een jongetje zijn muts af en ging er daarmede van door. Toen hij even la'er door een agent werd aangehouden, terwijl hij de muts nog bij zich had, zeide de zeeman, het gedaan te hebben, omdat hij zooveel van kinderen houdt. De man is daarop meegc- nenom maar het politiebureau. Te Amsterdam heeft ten huize van een bewoner van den Amsteldijk een ernstig ongeluk plaats gehad. Eenige jeugdige knapen waren met een windbuks aan het spelen. Plotseling ging de buks vanzelf af roet gevolg dat het looden kogeltje een der knapen in het rechteroog trof. Alhoewel onmiddellijk operatief werd ingegrepen zal de jongen zijn oog vermoede lijk moeten missen. Te Amsterdam geraakte een wielrijder, welke te diep in het glaasje gekeken had, met zijn rijwiel in deff Amstcl. Eenige hen gelaars, die het ongeluk zagen gebeuren schoten ijlings toe waarna zij met zeer veel moeite den drenkeling op het droge wisten te brengen. De man, die blijkbaar zeer ge schrokken was, gaf hieraan uiting door zijn redders spontaan met een pak slaag te dreigen, waaraan hij geen uiting kon geven, omdat hij door een politie-agent in zijn kraag werd gepakt Uit het raadsverslag van Hedel in het „Hsg.": Bij den post telefoon ad 100 vindt het lid Sonneveldt dezen post te hoog. De telefoon is doorgelegd naar het huis van. den burgemeester, waar spreker om ver schillende redenen tegen op komt. Hij is voor bezuiniging. Spr. ziet het nut er niet van in. Hij vindt het zelfs ongewenscht. Als dc burgemeester getrouwd was, zou spr. het heel gewoon vinden maar nu hij in den kost is kunnen da menschen ook gebruik maken van die gemeentetelefoon. Voor de gemeente is dat maar een uitgea zoek. De voorzitter heeft de telefoon noodïg voor de openbare veiligheid. Er wordt geen misbruik van gemaakt Het lid Van Oss is er ook tegen om het gebruik, dat de familie, waar de burgemees ter inwoont,, er ook van kan maken. Dc voorzitter betoogt, dat de aansluiting een zaak is van B. en \V. De aansluiting opheffen kan men niet, dit blijft spr. hand haven, maar men kan den post er voor wijzigen. Hij adviseert lid Sonneveldt daar toe een voorstel te doen. Het lid Sonnevelt zegt, dat dit toch een wassen neus is als de post dien hij zou voorstellen toch wordt overschreden. „U kunt wel een radio willen aanschaffen. De voorzitter roept den spreker tot de orde en verzoekt hem niet dergelijke zaken in het geding te brengen. Het lid Sonnevelt stelt tenslotte voor om 75 op de begrooting te brengen alzoo eene vermindering van 25. Dit voorstel wordt aangenomen met al- gemeene stemmen. De voorzitter zegt, dat daarmede tot ce opheffing bij hem, nog niet is besloten. Dat is maar goed ook, aldus spr. en trouwens de begrooüng is ook door Ged. Staten nog niet goedgekeurd. Naar gemeld wordt, zijn de verdwenen voorwerpen van mejuffrouw Scholten uit Deurningen, die Zondagavond tusschen 01- denzaal en Hengelo door een trein werd vermorzeld haar rijwiel, de portemonnaie met geld, haar hoed en broche in het struikgewas, overal verspreid, op een paar Honderd meters afstand van de plaats des onheils teruggevonden. Gevreesd wordt dat Ie ongelukkige in een aanval van krankzin nigheid haar dood heeft gezocht en ge vonden, DlNtLR-ViüR. Telefoon 14593 BakentMcrgr VAN; 7—13 NOVEMBER. MAANDAG: Tomatensoep - Ros- beaf - Andijvie - Cakepudding met Ranja Saus. DINSDAG: Groente soep - Varkcnscarbonade (114 ons voor 1 ons) - Roode Kool met Appel moes - Alexanderpudding. WOENSDAG: Bruine Boonensoep - Ossenhaas - Peren - Drie in de pan. DONDERDAG: Koninginnesoep - Rookworst - Stamppot van Snijboo- nen en Witte Boonen - Citroenpud ding met Vanille Saus. VRIJDAG: Windsorsoep - Runderlappen Gestoofde Biet (op verzoek gekookte Tarbot - Worteltjes) - Pannekoek, ZATERDAG: Erwtensoep - Kalfsge hakt - Spruitjes - Montagne Russe. ZONDAG: Kerrysoep - Kalfsfrican deau - Spercieboonen - Appeltaart. De H. C. D. V. verplicht niet tot geregeld dagelijksch gebruik. Vraagt onze prospectus eens. 1285 (Lid v. d. Ned. Bond v- Makelaars). MAKELAAR EN TAXATEUR NASSAUSTR. 14 - TEL. 13781 Vraagt gratis Woninggids, LUSTEN ook UWE KIPPEN graag EEN KLAARGEMAAKT VOLGENS DE GEBRUIKSAANVt IJZ ING. Verkrijgbaar bij J. G. WACKWITZ te Haarlem? J. R. BANGMA te Schoten cn LIMBACH en Co. te Santpoort. DOL ZUN NIET ALLEEN DE KLEINEN, MAAR OOK DE GROOTEREN OP ONZE MOOIE SCHOENEN MET ONZE SORTEERING IS EENIG ONZE PRIJZEN ZIJN LAAG ROODE REI'LECTORS vanai 1214 ct. Herstellers profiteert, bestelt per omgaand. We zenden naar alle plaatsen. REFLECTORS met l boutje en rs-e' beugels, ook voor wagens te gebruiken. kleeding- zorgen voor een com plete garderobe door abonné te worden op naar NAAT Ieder kleedingstuk blijft uw eigendom en wordt tevens door oppersen cn ontvlekkcn gratis door De Faam onder houden. Wordt dus ook aboncé en kor.it uw keus doen uit onze voorraad prack' volie stoffen. Nadere gegevens vindt U in om boekje »,De Faam Service" hetwelk op aanvraag franco wordt LANGE HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7