Binnenlandsch Nieuws. Missie-Tentoonstelling en Congres te Amsterdam. PLECHTIGE OPENING DOOR Z. EXC. MGR. L. SCHIOPPA. HET PROVINCIAAL WEGEN- PLAN VAN ZUID-HOLLAND. Een adres van B. en W. van 's-Gravenhage aan de Prov. Staten. Een onderzoek naar de productiekosten van lijnolie. De Spoorwegen en de Staat. Het overstroomingsgevaar van de Maas. De corruptie bij de Haagsche gemeentebedrijven. In een tobbe met bleekster geval! en. DE STAATSBEGROOTING 1928. Verschenen is het Voorloopig Verslag betreffende het hoofdstuk Justitie. Reclasseering. Interessante tentoonstelling en belangrijk congres. De grootsche Missie-Actie- en Congres- week in de hoofdstad is Zaterdagmiddag ge opend met twee korte plicbtigheden, waar van de een de beteekenis van deze Missie- week in het licht stelde en de ander een zinrijke gebeurtenis was. Alvorens Z. Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa, de vertegenwoordi ger van den Paus aan ons hof, het Congres en de Tentoonstelling plechtig opende en aldus aan deze gebeurtenis bijzonderen luister gaf. werden aan den ingang van Am sterdam, naast de haven vanwaar zoovele missionarissen hun opofferend leven in Christus' dienst aanvingen, een honderdtal missionarissen die actief aan de tentoonstel ling deelnemen, met aan het hoofd Mgr. D. Claessens Apostolisch Protonotarius, Mgr v. Nuffel, Apost. Prefect van Transvaal, door het hoofdbestuur der Macta ontvangen. In de 1ste klas wachtkamer van het Cen- traal-Station, begroette de voorzitter van het Hoofdcomiié, pater D. Oorsprong O.P., de missionarissen met een krachtige en fijn- gestelde rede. „In deze samenkomst aan den ingang van Nederland's hoofdstad, aldus pater Oor sprong, staat gij tegenover ons als het leger van Christus, dat, van de zegentochten door de wijde hei^enwereld teruggekeerd, ons verhalen en toonen komt Uw moeizaam strij den, Uw volhardend lijden, Uw uiteindelijke zegepraal.'' De voorbereidende arbeid van spr. en zijn medebestuurders is hun dierbaar geweest, om het werk der missionarissen op de tentoonstelling gemakkelijk te maken. Bij dien arbeid heeft de gedachte voorge zeten om den arbeid der missionarissen bekend te maken aan stad- en landgenoo- ten, opdat men deéle in elkanders vréugd, elkaar trooste in tegenslag en steune in elkanders werk, opdat Christus' Rijk met behulp van ieders moreel en financieëlen «teun steeds verder zijn grenzen trekke. In dien geest heette spr. de aanwezigen in naftm van Amsterdam's Katholieken wel kom. waarbij hij zich ijieciaal wilde richten tot Z. Hoogwaardigheid Mgr. v. Nuffel, die als onze broeder van stam en taal uit Vlaanderenland is overgekomen, om duide lijk te toonen de banden die ons met Vlaan deren en met Z. Afrika, het arbeidsveld van Z. HoogEerw verbinden. Spr. sprak eveneens een bijzonderen groet uit tot Mgr. Claessens, aan wien Katholiek Java vooral zijn hedendaagsche positie te danken heeft. De aanwezigheid van Mgr. Claessens wordt te meer op prijs gesteld, omdat in de Missieweek een wetenschap pelijk congres wordt gehouden ter bespre king van orize overzeesche gebieden, aan Welke Nederland zooveel stoffelijks te dan ken heeft, maar ook veel geestelijks in ruil verschuldigd blijft Eveneens werd in het bijzonder verwelkomd het bestuur der Ver- eenigde Missionarissen, die vergrijsd in ja ren en tot de ballingschap van het Vader land gedwongen, de bewondering en sym pathie hebben van geheel Katholiek Neder land. Met dit woord van hartelijk welkom tot de moedige strijders van Christus, Aposte len naar Paulus beeld, verzocht spr. de aan wezigen de opening der tentoonstelling in het Paleis bij te wonen. Ondertusschen wachtte op het Stations plein een talrijke menigte om den intocht der Missionarissen in Amsterdam gqde te slaan. Na de begroeting van pater Oort- prong reden de missionarissen en de leden van het Hoofdcomité in de gereedstaande auto's, waarvan de file tot aan het Wester viaduct reikte, naar het Paleis voor Volks vlijt. De zijzaal van het Paleis, waar ook het congres zal gehouden wprden, prijkte in rijken feestdos van tapijten en bloemen. Om twee uur waren enkele honderden genoo- digden en priesters, onder wie wij zagen kanunnik G. v. Noort, proL R. Welschen O.P. en pater Ch. Raaymakers, den beken den China-missionaris, toen Z. Exc. Mgr. L. Schioppa de zaal binnentrad en op het po dium plaats nam. Behalve de leden van het Amsterdamsche Missie-Comité hadden even eens op het podium plaats genomen de Apost. Pronotarius Mgr. D. Claessens, Mgr D. S. v. Nuffel O S.B., Apost. Prefect van Noord- Transvaal, Mgr. P. Stroomer, Deken van Amsterdam en weth. v. Frijtag Drabbe als vertegenwoordiger van B. en W. Pater v. Oorsprong hield de begroetings- Na het welkom op het Centraal Station 'aan de wakkere strijders van Christus, aldus spr. die in Christus' Naam en het opperher derschap van Zijn stedehouder familie en va derland verlieten, om de boodschap van den Kerstvrede te brengen aan hen, die wel fel beschenen worden door de recht neer schietende stralen der aardsche zon, maar niet kennen het licht der waarheid en warmte der liefde, welke uit den hemel van Gods troon neerdaalt, is men bijeengekomen, voor een nieuwe begroeting, terwijl in ons mid den 's de illustere figuur van Z. Exc. Mgr. L. Schioppa, Pauselijk internuntius aan het Koninklijk Hof. In het Fransch richtte pater Oorsprong zich daarna tot Mgr. Schioppa en begroette Z. Exc. als Beschermheer der Missieweek en vertegenwoordiger van Z. H. Paus Pius XI. den Missiepaus. „Nederland, ging spr. voort, leeft in 's Pausen hart als een hem dierbaar volk, dat steeds daadwerkelijk ge hoorzaamheid toonde ais de stem van Z.H. klonk, als het land van dmp geloofsleven dat een voorbeeld is voor de geheele Katho lieke wereld, vooral door zijn mnige devot.e tot het H. Sacrament. Nederland is den Missiepaus vooral dierbaar ,omda e eein der vurigste verlangens van den heeft begrepen en Zijn zorg en liefde voor e heidenlanden deelt. Met Kard. v. Rossum, bestuurder van de Propaganda Fide, aan het hoofd, neemt Nederland een eerste piaa s in onder de landen die strijden en offeren -voor de kerstening der wereld, door de vele zonen, en dochters die hun leven geven in de drie Pauselijke genootschappen, door een moreelen en fianancieelen steun aan missie-congregaties en particuliere missie acties. Het bestuur beschouwt daarom de tegen woordigheid van 1. Exc. als een blijk van algemeene belangstelling om de zaak, die hier wordt voorgestaan, en nog meer als een blijk van sympathie en dankbaarheid voor betgqen Nederland doet ter verwezenlijking van 's Pausen missie-ideaal, ook omdat Z Exc. de plechtige opening op Zondagavond wil verrichten van het Congres, waarop Ne derland zal worden gewezen op zijn plicht |en opzichte van de koloniën in ruil voor den materieelen rijkdom, dien Indië ons schenkt. ..Spr. wees daarna op doel en beteekenis van dit Congres en deed voorlezing van de volgende telegrammen, die met applaus door de vergadering werden ontvangen. Aan Z.H. den Paus: „De Katholieken van Amsterdam en tal rijke omliggende dekenaten bijeen ter ge legenheid van de plechtige opening eener grootsche missieweek onder de hooge tegen woordigheid van Zijne Excellentie Mgr Lorenzo Schioppa, Apostolisch Internuntius bij het Nederlandsche'Hof, betuigen den Hei ligen Vader hun kinderlijke aanhankelijkheid en verzoeken Hem eerbiedig hen te willen zegenen bij hun pogen om onder ons Gods zegen bij te dragen tot de verbreiding van het ware geloof onder de volkeren." Aan Z. Em. W. M. Kardinaal van Rossum: Bij de plechtige opening van de Missie week te Amsterdam door Zijne Excellentie Mgr. Lorenzo Schioppa, Apostolisch Inter nuntius, brengen de Katholieken van Neder land, vereenigd om door bestudeering der missievraagstuken en een grootsche actie der missiegedachte algemeen teverspreiden aan Uwe Eminentie, als hoofd van de Con gregatie der Propaganda Fide, eerbiedig hulde en dank voor de instemming, waarmee Uwe Eminentie hun streven heeft begroet en danken Haar voor geschonken zegen en toegezegd gebed." Aan Z.D.H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem: „Bijeengekomen om getuigen te zijn der plechtige opening van de M.A.C.T.A. door 'Z. Exc. den Apostolischen Internuntius, ge voelen de Katholieken, aldaar vereenigd zich gedrongen uwe Doorluchtige Hoogwaar digheid hun aanvankelijk te toonen en vra gen zij U eerbiedig hun arbeid voor de be keering der wereld te zegenen en in uwe gebeden te gedenken Tenslotte werd een telegram van hulde aan H. M. de IConigin gezonden: „De Katholieken van Amsterdam en tal rijke omliggende gemeenten, bijeengekomen ter gelegenheid van de plechtige opening eener grootsch opgezette missieweek bij den aanvang van een congres, dat zich mede ten doel stelt door het verbreiden van kennis onder de bewoners van het Moederland bij te dragen tot de cultureele opheffing der koloniale bevolking, brengen eerbiedig hulde aan Uwe Majesteit en betuigen haar hun aanhankelijkheid en trouw. Daarna had de plechtige opening door Mgr L. Schioppa plaats met een in het Fransch gestelde rede. Z. Exc. zeide dat het niet de gewone phrasen, gewoonlijk gebruikt bij de opening van een tentoonstelling of Congres, wanneei Hij hier de Macta in naam van den Paus zal openen. Openen in naam van den Paus; d.w.z. met dezelfde gedachte als van den H. Vader die de gedachte is van Christus en van ge heel Zijn Kerk. Het doel van de missie, vol gens het Goddelijk woord „Gaat en onder wijst", is de waarheid en het licht te brengen den weg te wijzen aan de gansche wereld, opdat allen door die waarheid gevoed en door dat licht beschenen den weg zullen be wandelen, die voert naar God en het eeuwig geluk van den mensch. Iedere missionaris jaagt dat doel na, iedere Paus, schenkt Zijn aandacht aan dat groote werk, maar vooral onze Paus, de Missie-Paus onze roemrucht regeerende Pius XI. Daaom moet de Macta, deze be langrijke tentoonstelling en Congres ge opend en gehouden worden in den egest en gedachten van den H. Vader. Als de Paus het telegram, dat is voorge lezen, zal ontvangen, zal Hij zich verheugen en getroost worden door de daadwerkelijke belangstelling voor de missie, die de Katho lieken van Amsterdam en Nederland eens te meer getoond hebben. In de liefde van den Paus voor de missio neering der volkeren verklaarde Z. Exc. de Macta geopend Nadat mevr. Bogaart (piano) en mej. Louise van Wijngaarden (viool) eenige mu zieknummers hadden uitgevoerd, werd door alle aanwezigen het Congreslied gezongen. Z. Exc. Mgr. L. Schioppa en de hooge gasten brachten daarna geruimen tijd op de tentoonstelling door. Om vier uur werd de zaal voor het pu bliek geopend. Dc tentoonstelling. Bij het binnentreden der groote Paleiszaal, waarin de expositie is ondergebracht, is de eerste aangename indruk dat ir. Leeuwen berg, die de indeeling heeft ontworpen, er volkomen ir is geslaagd een kunstzinnig ge heel te scheppen, dat in niets herinnert aan het drooge tentoonstellingskarakter van rechtlijvige stands en afdeelingen .Wanneer men dan een vluchtigen rondgang heeft ge maakt langs de exposities der 22 missionee- rende orden en congregaties wordt men ge waar dat het Paleis een wereloientoonstelling herbergt. Uit Noorwegen, uit de diepte binnenlanden van Afrika en China, uit de landen van den tropenzon en den poolwinter zijn vele bezienswaardigheden verzameld, die velen allerlei ongekends zullen openbaren over het leven in de Missielanden, het werk der priesters, de zware moeilijkheden dei feij hebben te overwinnen, enz. Een tentoonstel ling als deze kunnen alleen Katholieken or- ganiseeren. Hier is meer dan een verzameling voorwerpen en photo's uil onze koloniën en vreemde wereldeelen, die door een of ander genootschap of ontdekkingsreiziger zijn bijengebracht Hier zijn alle tentoongestelde voorwerpen even zoovele getuigen van den moeizamer arbeid der arbeiders, van de vele offers, die moeten gebracht worden om vcoroordeelen te overwinnen en men- schen tot Christus te brengen en van den verstrekkenden invloed der priesters of cul tuur en beschavingspeil der gekleurde ras sen. De huizen" gebouwd in de sierlijke lijnen van den Mirangkabaustijl, die in het midden van de zaal gebouwd de geheele tentoon stelling domineeren, geven het karakter der expositie aan: missie-tentoonstelling, betrek king hebbend op alle voor ons geheel vreemde landen buiten Europa. Het Crucifix hoog aan den wand tegenover den ingang, symboliseert doel van alle missioneering: de verovering der wereld voor Christus. Bij het groote H. Hartbeeld z'et men welke resultaten bereikt zijn en tot hoe ver de missionaris in zijn apostolischen ijver is doorgedrongen; schilden met schiet gebeden tot het Goddelijk Hart in 60 talen en dialecten zijn rond het beeld opgehan gen. De tentoonstelling ontleent bijzondere waarde aan de medische afdeeling. Onder de vraagstukken der missie-actie, die drin gend om een oplossing vragen, is een der belangrijkste het probleem der medische missie, zoowel voor missionaris als inlander. De priesters en relig eusen stonden zoo vaak machteloos tegenover de s'oopende tropische ziekten, terwijl van den anderen kant lichamelijke hulp dikwijls de toena dering geeft, die voor den miss'onaris de eerste stap naar het doel beteekent. Bij het ontstellende tekort aan priesters, zus ters en broeders in de Missielanden is het verlies de vaak jonge levens, die ten offer vallen aan koorts en tropische ziekten, te noodlottiger. Daarom is de medische missie een hulpmiddel van niet te omvatten be teekenis voor het groote werk. Op de uitgebreide medische afdeeling der tentoonstelling krijgt de bezoeker een in druk, met welke rechten, waarvan men in het vaderland nauwelijks den naam kent, de bevolking zoowel als het missieperso- neel bedreigd worden Platen, lichtbeelden en m croscopische voorstelingen toonen de oorzaken en gevolgen van malaria, me- laatschheid, pest, tuberculose, kindersterf te, huidziekten, enz. Een afzonderlijke af deeling geeft een beeld van wat in de Missie op geneeskundig gebied reeds is be reikt. Toen wij de tentoonstelling bezochten, troffen wij een jong missionaris, die bin nenkort naar Belg'sch Congo zal vertrek ken, die met trots en voldoening zijn me dische uitrusting bekeek, die hier is ge ëxposeerd. De missionaris, die den laat- sten medischen cursus in Rotterdam heeft gevolgd zal met zijn microscoop en medi schen koffe, waarin een volledige vezame- schen koffer, waarin een volledige verzame ling instrumenten voor med sch onderzoek eenvoudige ch'rurgische behandelingen, noodzakelijke laboratorium-installatie, apo- theek-benood'gdheden, tot kiezentangen en tondeuses toe. heilzaam werk kunnen doen en het was hem aan te zien dat hij dank baar was, dat de milddadigheid der missie vrienden hem in staat had gesteld deze fe'telijk onmisbare,, uitrusting te koopen. Een interessante stand, die tot nu toe op missiet toonstellingen ontbrak, is die in het midden van de zaai, waar de be- hoelten van het verkeer in de missie wor den verbeeld. De langdurige rondreizen v^n den missionaris rooven zooveel van zijn kostbaren tijd, dat allen in de meest moderne verkeersmiddelen als vliegtuig en motorrijwiel de oplossing voor dit gewich tige probleem is te vinden. De Fokker fabriek heeft voor dezen stand een minia tuur-vliegtuig beschikbaar gesteld, een ge trouwe copie van de H. N. A. C. C„ waar mede van der Hoop met de zijnen in 1924 naar Indië is gevlogen. Een moderne glij- boot met aanhangmotor, motorrijwielen e.a. zijn eveneens geëxposeerd. Verschillende missionarissen, die reeds jaren de hitte van den tropenzon hebben doorstaan, be schouwden dezen stand met bijzondere belangstelling. Zij kennen de bezwaren van wekenlange rondreizen te voet of in wankele bootjes, en kunnen beseffen, welke groote moeilijkheden met het mo derne verkeersmiddel in de misesie kun nen worden ondervangen. Als belangrijk onderdeel van de Missie actie verdient ook de stand der Missie- lectuur bijzondere belangstelling. Behalve steun in allen vorm beteekent Missie actie, vooral Missie-liefde, welke niet be staan kan zonder Miss'e-kenn's. Deze moet vooral geput worden uit missie-lecuur. Een aandachtige bezichtiging van deze stand zal vele vooroordeelen wegnemen en doen beseffen, dat niet ieder boek over dit onderwerp met „goed voor kinderen" gedoodverfd kan worden. Een bezoek aan deze tentoonstelling, met haaar zeer uiteenloopende en belang wekkende stands over alles wat in be trekkind staM tot de Missie, kan ten zer- ste aangeraden worden. De Zondag. Zondagmorgen werden Pontif'cale H.H Missen opgedragen in de kerk van den H. Willibrordus door Z. Exc. Mgr L. Schioppa, in de O. L. Vrouw Rozenkranskerk dopr Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, in de kerk van van O. L. Vrouw Altijldd. Bijstana door Mgr. D. S. v. Nuffel en in de kerk van ckn H. Doirn'nicus door Mgr M J. D. C'aessens. In alle parochiekerken werd door mis sionarissen gepredikt en een collecte voor de Missie gehouden. De open'ng van het Congres. In een luisterrijke bijeenkomst, in tegen woordigheid van kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders en wereldlijke autoriteiten werd Zondagavond in de zijzaal van het Pale s voor Volksvlijt het wetenschappelijk congres geopend, dat in de week der Macta wordt gehouden. Behalve de Pause lijk Internuntius, Z. Exc. Mgr. L. Schioppa, die het congres opende, waren o.a. tegen woordig Mgr. D. S. v. Nuffel, mgr. D. Claessens, mgr. P. Stroomer en vele pries ters en missionarissen, de heer J. B. v. Dijk, l d de Tweede Kamer en het lid van Ged. Staten J. V. Hendrix. Nadat Z. Exc. de Pauselijke Internuntius in de zaal was gekomen, trad pater Per- quin O.P., voorzitter van den K.R.O. voor ^en,„microfoon, „Hallo, hier Huizen, Hol land", om den luisteraars mede te deelen, dat de open'ng van het congres in het Paleis voor Volksvlijt door den zender der K. R. O. te Huizen zou worden uitgezon den. De Z.eerw. heer Pat* r D. Oorsprong, voorzitter van het Hoofdbestuur der Macta, sprak vervolgens de ooeningsrede uit, waarin hij de beteekeni van het Congres in het licht stelde, dankte Z. Exc. Mgr. Schioppa voor de welwillendheid om het congres te openen en verzocht Hem de plechtige openingsrede te willen houden. Tevoren las de voorzi* er het volgend tele gram voor: „Aan de vergaderde Katholie ken in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam. H. M. is zeer gevoelig voor het haar door de te Amsterdam in het belang der Missie vergaderde Katholieken gezon den telegram en draagt mij op Harer Ma- jesteits dank aan all endaarvoor te ver tolken. w.g. v. Geen, secretaris. Onder handgeklap der aanwezigen be steeg de Pauselijke Internuntius den kathe der, waarvoor de microfoon was opgesteld. Rede Mgr. L. Schioppa. Drie woorden heeft Z. Exc. op het pro gramma van de Missieweek gelezen, die als de synthese zijn van hetgeen de initiatief nemers zich voors'ellen te doen, nl.actie, congres en tentoonstelling. Voor alle drie brengt Z. Exc. den groet, de wenschen, en den zegen van Z. H. Paus Pius XI. Den zegen van den Paus heeft men verdiend, want de Missie-actie plaatst Nederfland in de voorste rangen van de strijders voor de wereld-kerstening, door de menigvuldige roepingen, de milddadigheid en de missie tentoonstellingen, die een origineele en ptactische vinding zijn van Nederland's Katholieken, Gij, aldus Z. Exc., die het vaderland niet kunt verlaten, vormt het reserve-leger, dat door zijn actie den Kruistocht voer de Waarheid mogelijk maakt. De actie der soldaten op het strijdveld en van hen, die achterblijven en de reserve vormen, vullen elkaar aan. Na de actie het congres. Wat is een congres anders, dan een gemeenschappelijke arbeid om den weg naar de waarheid te vinden en door de uitwisseling der ideeën te komen tot de algemeene idee? De lich tende waarheid en de algemeene idee van een missie-congres is de bede, die tegelijk een boodschap is: „Laat toekomen Uw Rijk". De uitbreiding van Gods Rijk, hef Rijk van de waarheid, de deugd en 't geluk, is het doel des missioneering. Dit congres moet de middelen vinden, den weg en de krachten, welke de bede van Christus: „Laat toekomen Uw Rijk, tot levende werkelijk heid maakt niet alleen voor de landen, die God en Zijn Zoon hebben vergeten, maar ook voor de volkeren, die nooit Christus, den Weg, de Waarheid en het Leven hebben gekend. Tenslotte de tentoonstelling. Een missie-tentoonstelling is geen bazar, die de menschehjke nieuwsgierigheid en ijdelheid bedoelt te exploiteeren. Een missie-tentoonstelling is als de meter van de schoone en heilzame koorts, waaraan iedere missionaris lijdt, een koorts oin God te doen kennen en beminnen. Een missie-tentoonstelling is een wel sprekende illustratie van den heldenmoed der missionarissen en wil tenslotte nog meer de edelmoedigheid en de liefde op wekken voor de Missie en de missionaris sen. De missiepriester staat er en vraagt: treedt binnen zooals gij een kerk binnen treedt, in den geest des gebeds. „Dat de zegening van God en van den H. Vader, eindigde Z. Exc. bewerke dat uw actie nog dieper moge worden, dat uw congres de juiste middelen vinde voor de uitbreiding van het Godsrijk, en uw ten toonstelling moge opwekken tot nog meer edelmoedige liefde, opdat Nederland altijd blijve in de eerste gelederen van het glorierijke leger van Onzen Heer Jezus Chrisus." Na eenige liederen, uitgevoerd door de Schola Cantorum, onder directie van Hub. Cuypers, hield de Zeereerw pater C. Wes- sels, S. J., leeraar aan het St. Canisius College te Nijmegen, een lezing over Ned. Oost Indië ten tijde der Portugeezen en der Oost-Indische Compagnie". Lezing pater C. Wessels. Nadat de zeereerw. spreker zich in het Fransch tot Z. Exc. Mgr. Schioppa had gericht, begon hij zijn rede met de opmer king dat er nog vele onjuiste denkbeelden heerschen over dit tijdvak, omdat tot nu geen volledige gedocumenteerde geschie denis is geschreven. Spr zal daarom ook niet de geschiedenis der geheele O. Indi sche missie behandelen, doch zich bepa len tot de Moiukken en de Amboina- groep. Er is veel critiek geoefend op de voor gangers der O. Indische missioneering, mis schien soms gerechtvaardigd, m; ar men moge bedenken dat wij ook vee! te dan ken hebben aan deze pioniers, die zooveel slechter georiënteerd en met zooveel minder hulpmiddelen den zwaren arbeid moesten verrichten De missioneering van den archipel begint met de verovering van Malakka door de Portugeezen in 1511, vanwaar spoedig dc veroveraars zich richtten tot de begeerde rijke Moiukken. Conflicten leidden spoedig tot een godsdienststrijd tusschen Moham medanen en de heidenen, die steun zoch ten en vonden bij de blanken. De groote moeilijkheid was echter het ge brek aan werkkrachten; het gevolg was, dat geen geregelde missioneering mogelijk was, zoodat vele bekeerlingen niet stand vastig bleken, hoewel w'j ook met vreugde kunnen wijzen op dc helden, die in ver volging en dood Christus trouw bleven. Zoowel te Rome als de priesters in de Missie beschouwden dezen toestand als provistorisch, doch voorhands zag men een kans hem te verbeteren. Ter voorziening in het nijpende gebrek aan werkkrachten, zag men toen reed- het vraagstuk der inlandsche clerus onder het oog. Dat oplei ding van inlandsche priesters hoog noodig was, daarvan was men overtuigd, doch de middelen ontbraken Spr. behandelde de verschillende bezwa ren en moeilijkheden der missie in die dagen, o.a. het nauwe verband met de re geering te Lissabon, waardoor de inlanders j Pcrtugeesch gezag en Missie dreigden te vereenzelvigen, de verre reizen, het bijna absolute isolement der missiegeb'eden, enz. Ondanks alles bleven de priesters op hun post om zooveel als mogelijk onsterfelijke zielen te redden, totdat zij door de roem ruchte N. O. Indische Compagnie als m's- dad gers verdreven werden. Nu spr. moet behandelen de O. I. Companie en de Ka tholieke Missie, komt hem de versregei van dr. Schaepman in de gedachten: „De koppeling dier woorden trilt snijdend door het hart." De O. L Compagnie, die oppermacht'g was in den Archipel, was den Katholieken vijandig gezind. Toen een der forten op Ambon, waar een bloeiende miss'estatie gevestigd was onder patronaat der Portu geezen, den admiraal der Compagnie in handen viel, werd godsdienstvrijheid u:t- drukkelijk bedongen en schriftelijk beloofd, doch i nde practijk herleefden spoedig de dagen der beeldstormerij; de missionarissen werden verdreven. Daarna stelde men alles in het werk om het geloof der inlanders le dooden. Het voornaamste middel daar- tie J1 ad men reeds aangewend: n.l. de Ka tholieken zonder zielzorgers achter te la ten. tn zooals het op de Moiukken was, was de toestand in geheel den archipel. D fanatieke pogingen om het Katholicsme uit roeien door overal de priesters te verjagen, hadden zulke gevolgen, dat bijv. in 1641 op Malakka van de 20.000 Katho lieken er nog- 1300 over waren. Alle maat- t j"~Van P'akkaten en anderzins werden jn lO"1® even streng uitgevoerd als in het moederland. Nu nog bezitten wije en treu rige herinnering aan de knevelingen der Compagnie in artikel 123. Met een vurige peroratie ter opwekking om de zware schuld onzer voorvaderen af te lossen, opdat de Kerk in Indië spoedig jn volle glorie de catacomben moge uittre den, eindigde spr. zijn hartlijke toegejuich te rede. Pater D. Oorsprong sprak het sluitings- woord van d:epgevoelden dank tot Z.Exc. den Pauseliiken Internuntius, waarna met den Apostolischen Zegen door Mgr. Schiop- Pf. Cl\ zingen van het congreslied de bijeenkomst werd gesloten. „Schola Canfornm" Terecht kon de voorzitter van het Missie- congres, pater L. D. Oorsprong O. P., in zijn inleidend woord gewagen van de beroemd heid van de „Schola Cantorum", onder de uitnemende leiding van Hubert Cuypers. Zooveel jrren reeds bectf .Schola Can torum zich reeds een ee~ste plaats in Nederland verworven, dat haar medewer king op dezen avond zeer op prijs gesteld mocht worden. De belangstelling die, jaren geleden, het koor bij zijn ontstaan onder vond, is gegroeid tot groote bewondering en haar verschijnen op dezen eersten officieelen missie-congres avond was weder een open lijke erkenning ervan. De werken; bij gelegenheid van de opening der missie-week gekozen, waren zooveel mogelijk in stijl gehouden van het gebeuren, dat zich dezen avond afspeelde, een missie-congres is de bede, die tegelijk: „Rorate Coeli" van den dirigent Hubert Cuypers zelf, kreeg onder zijn leiding een stijlvolle vertolking evenals „Crucifixus" voor 8-stemmig gemengd koor van A. Lotti. De tot in de finesses uitgesponnen samen zang en het onmiddellijk beantwoorden dere sententies van den dirigent mocht bier veel moois bereiken. Een ensemble, van zulk een klankvolle samenstelling, op dergelijken leest ge schoeid, met kunstenaarswil geschoold, is het ideaale koor voor de vertolking van dergelijke composities. „Improperium" van Palestrina besloot het eerste deel der uitvoering. Had het talrijk auditorium reeds bij dit eerste optreden op dezen openingsavond een hartelijke bewondering, die zich uitte in spontaan applaus, het tweede deel van den avond sloot zich als geheel gelijk waardig bij het eerste aan. Bijzonder vermelding verdient „Angelus Domini", voor 8-s'emmig gemengd koor en „La Conversion Maria Madaleine". De duizenden luisteraars aan hun radio avond werd per radio uitgezonden zullen toestellen in binnen- en buitenland die genoten hebben en in den geest aanwezig geweest zijn in de congreszaal en ofschoon zij mijlen ver van het gebeuren verwijderd waren, zullen zij zeker niet de minste ge weest zijn in bewondering voor de presta ties van „Schola Can'orum", onder de lei ding van hem, die het koor met zijn muzi- kwaliteit leven inblies en het tot zulk een hoog plan wist op te werken. e Het bestuur der M. A. C. T. A, verslaat het, de congres-bijeenkomsten een voornaam cachet te geven, naast de tegenwoordigheid van vele hoogwaardigheidsbekleders, ook door de medewerking dersublieme Schola, en het zal een bestuur een vol doening zijn te weten, dat èn de honderden belangstellenden in de congreszaal èn de luisteraars aan de loudspeaker, dit op prijs stellen. Met belangstelling wordt het volgend optreden der „Schola Cantorum" op het Missie-congres weer tegemoet gezien. Een weg door de duinen langs de zee, van Scheveningen naar Noordwijk gewenscht. In verband met het aanhangige Provinciale wegenplan voor Zuid-Holland, hebben B. en W. van 's-Gravenhage een adres tot de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland gericht, waarin zij bedenkingen aanvoeren tegen: a. het beloop van sommige in de omgeving van den Haag getraceerde wegen; b. het ge achte dwarsprofiel van die wegen; c. het ontbreken op het plan van enkele naar hun meening noodzakelijke wegen. Het wil B. en W. van den Haag voqfko- men, dat te veel is vastgehouden aan het beloop van de bestaande wegen en dat dien tengevolge eensdeels door een te bochtig tracé, andersdeeis doordat te weinig de be staande bebouwde kommen vermeden zijn de wegen ook na de verbetering onvol doende zullen zijn voor modern autoverkeer. B. en W. achten o.m. wenschelijk een weg door de duinen langs de zee, die Schevenin gen met de badplaatsen Katwijk en Noord- wijk aan Zee verbindt. Deze weg zal zijn beginpunt kunnen hebben voorbij het Oranje hotel, ter plaatse, waar van gemeentewege een verharde weg door het aldaar aange legde duinpark is gemaakt. De aanleg van dezen weg zal geen groote kosten behoeven med» brengen, daar de noodige gronden kle duinen) beschikbaar zijn en de onder grond gunstig is. De hier bedoelde weg zal als snelle verbinding tusschen de badplaatsen in een behoefte voorzien en .den Leidsche- straatweg belangrijk ontlasten. Binnenkort zullen, naar het „Hbld." ver neemt, vertegenwoordigers van de American Tariff Commission in Europa aankomen, om een onderzoek in loco in te stellen naar de productiekosten van verschillende artikelen. Vooral de kosten der lijnolieslagerijen in Engeland zullen, volgens de „Times", een punt van studie uitmaken, doch het onder zoek zal zich óók uitstrekken tot Nederland. Men wete. dat lijnolie een der producten is, waarop Amerika sings lang een hooger invoerrecht wenscht te heffen- reeds eerder werd hieromtrent door bedoelde commissie rapport uitgebracht aan president Coolidge, doch gezien de vrij sterke minderheid, welke tegen de heffing was, wees de president de zaak aan voor een nieuw onderzoek. E enigen tijd geleden zou een dergejük on derzoek ingesteld worden in Argen'inië^ doch de Arg. regeering gaf te kennen, dat zij niet bereid was, de gevraagde faciliteiten aan de commissie te verleenen. De „Times" voegt er echter aan toe. dat niet bekend is, of ook aan de Eng. en Ned. regeeringen dergelijke faciliteiten zullen wor den gevraagd. Een overeenkomst. In de te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Mij. tot exploitatie van Staatsspoor wegen en van de Holl. IJzeren Spoorweg Mij. is aan de directie dier maatschappijen mach- tiging verleend tot het sluiten met den Staat der Nederlanden van een overeenkomst be- Te Roermond zal Donderdag 8 November een belangrijke bijeenkomst worden gehou- dén van vertegenwoordigers van Limburg- sche Maasgemeenten. De oud-minister, ir. Bongaerts zal spreken over het overstroo mingsgevaar van de Maas, in verband met de werken m België en de Beneden-Maas. In verband met' de corruptie in eenige Haagsche gemeentebedrijven, verneemt „Het Volk nog, dat het onderzoek van den Offi cier van Justitie inzake de retourcommissies aan verschillende gasfabrieken, aan het licht heeft gebracht, dat ook andere employe's dan directeuren, van de firma Wilson bijzon dere gunsten hebben genoten. In ee™ klein kasboekje stonden de namen vermeld van de personen aan wie giften werden verstrekt. De Officier van Justitie moet hiervan mededeelingen gedaan hebben aan de betrokken gemeentebesturen. Deze mededeelingen hebben in Den Haag dc zaak aan het rollen gebracht. Te Amsterdam is een kind uit een gezin, woonachtig in de Derde Dosterparkstraat al daar, terwijl de moeder afwezig was, in een tobbe, met bleekwater gevuld, gevallen. De kleine, die te veel van de bijtende vloeistof heeft binnengekregen, is kort daar na overleden. Thans is verschenen, het Voorloopig Vers,ag der Tweede Kamer, betrefiende hel hoofdstuk Justitie der Staatsöegrooting 1928. Algemeene beschouwingen. Men was benieuwd naar de plannen van den miuister betreifer.ae de toegezegde wijziging van het strafstelsel. L>at oe aangekondigde ontwerpen ook zullen strekken to. inste.iing van een jengegevangen s, was door veien met in stemming gezien. Intusschen rees bij ver scheidene leden de vraag, of het wet juist is, aan deze inrichting een naam „gevan genis' te geven. Andere leden spraken den wensch uit, dat ae aangekond gde wijzigingen van het strafstelsel niet uitsluitend door humani taire overwegingen beheerscht zouden wor den, waar.egenover opgemerkt werd, dat zulk een aanspor ng tegenover dezen mi nister, gelet op diens beginselen, zeer over bodig mag heeten; doch bovendien is het i\ederlanüsche strafstelsel, zoomede de toe pass.ng daarvan, in veie opzichten nog zóó ver verwijderd van begrippen van humani- eit, dat vee.eer een aansporing in omge keerden zin op haar p.aats zou zijn en getu gen zou van den ernstigen wil, ora cok in ons straistelsel a.thans een mini mum van waanijk Christelijke beginselen tot gelding te brengen. In d.t verband werd ook gewezen op het belang van spoedige uitvoering der Psychopathenwetten. Gevraagd werd, wel ke veranderiflg de minister beoog, in de bepa.ingen t.a.v. de ouderlijke macht en de voogdij, a.sock o.m., hoe de min ster staat tegenover de herziening van ons burgerlijk procesrecht. Sommige leden bleven wettelijke bepa- iingen tot bestrijding van den woeker noodzakelijk achten, nadat het voorschrift van het Burg. We boek, hetwelk overeen komsten ins.rijd met de gede zeden, nietig verklaart. Enkele leden merkten op, dat de Zon dagswet herhaaldelijk wordt vertreden. Verscheidene andere leden juichten toe, dat de geheel verouderde Zondagswet niet meer wordt toegepast en gehandhaafd op 'n wijze^ als door de eers bedoelde leden wordt verlangd. Van verschillende zijden werd de klacht geuit, dat de zang- en muziekvereenigingea zoo weinig beschermng in de Auteurswet vinden. Men wenschte in deze een permanente Staa scommissle, hoofdzakelijk beutaandg. uit vertegenwoordigers, zoowel van de auteurs als van de zang- en muziekver- eemgingen, aan welke commissie medezeg genschap ware te geven bij de vaststelling van de te bepalen auteursrechten. Gevraagd werd, of de regeering bereid is, aan de orde te stellen, een herziening van de wet van 22 April 1855 of regeling en beperking der uiloefening van het recht van vereen ging en vergadering, voor zoo ver betreft de erkenning van vereenigingen als rechtspersoon. Sommige leden betoogden, dat in de recht spraak ten aanzien van minderjarigen te weinig eenheid is. Men zóu gaarne verne men, hoe naar het oordeel van den Minis ter het instituut der gezinsvoogdij werkt. In verband met de in de laatste jaren herhaaldelijk voorgekomen ineenstorting van bankinstellingen, welker administratie niet in orde bleek te zijn, vroegen ver scheidene leden, of het niet noodig is, een Rijkstoezicht op particuliere bankinstel lingen, althans op bepaalde takken daar van in het leven te roepen. Bepleit werd ook een Rijkstoezicht op openbare geldinzamelingen. Aangedrongen werd door sommige leden, op een wijziging van het Wetboek van Strafrecht, waarbij doeltreffender dan tot heden de „heling" bestreden wordt. Rechterlijke macht. Versche'dene leden wezen op h.i. slappe reentspraak in zake overtredingen van de Arbeiaswei en op onvoldoende medewer king der politioneele aulor.teiten. Dcor verscheidene leden werd bezorgd heid geui. over het verschijnsel, dat men meende waar te nemen, dat van de pre ventieve hechtenis nog steeds een zeer ruim gebruik wordt gemaakt. Gewezen werd o.m. op verschillende, later ongegrond gebleken, inhechtenisnemingen ter zake van verdenking van moord, te s-Gravenhage gepleegd, en op de recente arrestaties van Indische s.udenten te Lelden. Gevraagd werd. of de Minister kan me- dedeelen, welke kosten voor den Staat wel medebrengt, de strafrechterlijke ver- vo ging van vrouwen, die niet gestemd hebben. Rijkspolitie. Van verschillende zijden werd gevraagd, hoe het staat met de plannen tot reorga nisatie der Rijkspo.itie. Een ge leden zouden liefst het corps der marechaussee geheel zien opgeneven, behalve in de grensgemeenten. Anüere le den kwamen daartegen met nadruk op. Gevraagd werd, ot het wel veran woord is, dat de grensbewaking geleidelijk wordt ingetrokken. De wensch werd geuit, dat de politie zich krachtiger zou doen géiden in gevallen van terroristisch optreden tegen werkwilligen bij werkstakingen. Andere leden ontkenden het beslaan van zulk optreden. Door eenige leden werd gevraagd, of de Minister zou willen bevorderen, dat de pol tie bij demonstratiën van de arbeiders beweging niet zoo hardhandig zal optre den, als het geval is geweest bij betoogin gen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, ten guns.e van Sacco en Vanzetti. Gevangenissen en Rijks werkinrichtingen. Gevraagd werd andermaal door eenige leden, of de Minister geen verbetering wil brengen in de h. L eenzijidge samenstel ling der colleges van regenten. Aangedrongen werd op soepeler toepas sing van de celstraf. Men wees op Oos en- rijk en Duitschland, die op d;t stuk veel humaner regelen hebben. Opgemerkt werd, dat de gevangenis reglementen nog de mogelijkheid laten, dat de gevangenen worden gekastijd. Al Wordt daarvan weinig gebru k gemaakt, op at- schaifing werd aangedrongen. Eenige leden waren van ordeel, dat in de Rijkswerkinrichtingen Vecnhuizen niet vo'doande gezorgd wordt voor de moreeie verheffing der Verpleegden, Om. achtten sommige leden het noodig, ..at Ce reclasseeringsririe lingen doo* ver- '-.oog'ng van scbric'ies in sta: t worden ge- He a haar aak te vervul :n. Door sommige leden we d opgemekt, dat gebrekkige org~n satie der reclasscer.'ng b'ijki'aar oorzaak is, dat de lo.passing de» voorwaardelijke veroordeeling in de ver schillende deelen van het land zeer uiteen loopt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10