ï.m* mm I jm m m m mmp lp JRJSUÏUWS MM ..ÉS wm. m m damrubriek. ■iÉ dl éH ÊUtLM - SCHAKEN. j Amerikaansche belangstelling voor de Amsterdamsche f Olympiade. De Korfbaluitslagen. HOCKEY. Duitschland slaat .Holland met 30 Noord-Hollandsche Hockeybond. de competitie-indeeling. H. B. S. 2Bloemendaal 4 2 0 TENNIS. ATHLETIEK. KRACHTSPORT. A. G. Scheffer vestigt weer een record. GYMNASTIEK. Gymnastiekwedstrijden te Leiden. Lichaamsoefeningen. KÜ. mn P Hf §1 eT°T:27-32= 37 1 28, 34 40; mf m fm w/' m. m -m m g6 BINNENLANDSCH NIEUWS. De Amsterdamsche gem eentelijke electriciteitswerken. Het tewerkstellen van Kleur- lingen op de Nederl. vloot. sprekingen hiermede niet accoord, waarna het faillissement thans is uitgesproken. Hoewel men het onheil zag naderen, heb ben de feiten toch niet nagelaten groote consternatie te verwekken. Wanneer wij nog even bij onze herin neringen ten rade gaan, weten wij, dat Uruguay bij de Parijsche Olympiade voor de sensatie van het voetbal-tournooi zorg de. De Amerikanen verrasten door een schitterende partij voetbal en klopten alle landen van het oude Europa, die tegen hen in het strijdperk traden, om tenslotte in de finale tegen Zwitserland ook als overwin naar te voorschijn te treden. Dit geweldige succes van dit Amerikaan sche elftal bracht plots een groote geest drift voor de voetbalsport daar te lande. In alle staten viel deze ooleving te con- stateeren. hetgeen tot gevog had, dat de belangselling voor het Zuid-Amerkaansche kampioenschap niet alleen geweldig toe nam, doch dat alle elftallen geweldig in kracht schenen te hebben toegenomen er. de strijd ontzettend sparnend was, Brazi lië, Chili en Argentinië bleken geduchte tegenstanders vn Uruguay, terwijl in deze maand nog ontmoetingen op het program ma staan tegen Peru en Bolivia, welke sta ten eveneens een groote roep vooraf gaat. Deze wedstrijden-reeks beschouwt men als een generale repetitie voor de Amsterdam sche Olympiade. 't Is intuschen een feit geworden, dat Zuid-Amerika met een groot aantal staten naar Amsterdam zal komen, zoodat men met recht van een Amerikaansche invasie spreken mag. Reeds thans kan men zich dus gaan voorbereiden op een geweldigen strijd tusschen de Oude en Nieuwe Wereld! Westelijke le klasse. Den Haag: H. K. V.Vitesse (L) 1-3 Oostelijke le klasse. rA Zutfen: Z. K. C— E. K. C. A. 0-3 Nijmegen: Be Quick—Rapiditas 30 Overgangsklasse. A Amsterdam: K. V. D.Hercules 60 Z Den Haag: Die HagheDeetos II 16 westelijke 2e klasse. B Amsterdam: D. E. V. IIHaarlem II 64 E Den Haag: G, K. V.Fluks II 34 F Den Haag: H.K.V. II—Velox II 1—2 Den Haag: H.S.V. IIOns EIbern. II 31 l Rotterdam: O.S.C.R. IIRozenb. II 31 Oostelijke 2e klasse. A Deventer: Hellas IIOverschotje 22 B Enschede: RigtersbeekD. O. S. II 32 Buiten de competitie. Amsterdam: D, T. V.D. V. D.- D. E. V.- comb. 3—1 Het beste elftal wint Onze voorhoede een teleurstelling! Regen en wind begeleidden de voorbe reidingen voor den internationalen hockey wedstrijd HollandDuitschland, welke Zon dag in het Stadion te Amsterdam gespeeld is. Regen, wind was Vrijdag, Zaterdag en nog Zelfs Zondagochtend het wachtwoord! Het goot en plensde allerwege en wij dach ten aan het arme Stadion-terrein, dat zoo dadelijk twee hockey-elftallen te ontvangen had. Maar gelukkig, op het laatste nippertje hield de regen op dat was ten minste een ding gewonnen en wij waren nu benieuwd naar de verwateringen, die de regen veroor zaakt moest hebben. Bij het Stadion een eenigszins internatio naal cachet, zooals velen dat kennen bij soortgelijke voetbalwedstrijden. Veel vlaggen en ettelijke verkoopers, -sters en -tjes van lekkernijen; maar geen sjaggeraars in plaats bewijzen en geen drommen publiek, slechts 1500 koppen ongeveer woonden de wedstrijd bij, voor hockey een behoorlijk aantal. Vanaf de tribune leek het stadion-terrein niet kwaad, maar o jee, wanneer de voeten er op kwamen, de bovenlaag was vrijwel modderpap Te 2.40 uur betreden de Duitschers onder applaus het veld; even later luide salvo's voor de Hollandsche jongens Dan de toss; cap tain Ras raadt mis, de Duitschers wenschen tegen den dwars over het veld staanden wind in te spelen. De elftallen stellen zich op en de terreinverdeeling ziet er nu aldus uit: Hollands Katte de Waal Tresling Ankerman Duson Eilers Ras, Jannink, v. d. Hagen, v. d. Veen, Kalff. Scheidsrechters: Schiff (Holland) Lane (Duitschland) Woellner, Weiss, Müller, Lockemann, Haverbeck. Sprengel Haag Irmer Wöltje Lieckfeld Freckmann Duitschland; Precies kwart voor drie bullyen v. d. Hagen en Müller; Holland's zesde internationale en derde wedstrijd tegen Duitschland is be gonnen! De Duitsche voorhoede neemt den bal onmiddellijk mee en gaan door de Hol landsche verdediging asi of deze er niet was. Het terrein is uiterst zwaar te bespelen, waar van de Hollanders het meeste last ondervin den. Het overrompelende spel der Duit schers maakt de Hollandsche verdediging zenuwachtig. Nog maar nauwelijks is be gonnen of Duitschland leidt na 3 minuten (0-1) door toedoen van Lockemann, Het maakt de Hollandsche verdediging nog onzekerder. Weer lost de Duitsche aanval een schot, ma Sr Katte verwerkt het schot van Müller goed. Dau een strafcorner op het Hollandsche doel, die geen resultaat oplevert. En nog eens een strafcorner, weer ontkomen de Hollanders! Eindelijk de eerste aanval van oranje, het geeft opluchting. De Hollandsche aanval stuit echter op dé backs. Maar onze voorhoe de houdt vast en blijft eenige minuten voor het Duitsche doel, maar zonder een enkel schotLockemann krijgt dan den bal keurig aangegeven door mag en gaat er mee door alles heen, het schot gaat achter. Na dit overheerscuende begin komt Hol land eenigszins tot bezinning. Maar de voor hoede verknoeit de enkele kansjes door ze nuwachtig en prutserig spel. De Duitschers blijven het meest aan 'iet woord. Katte stopt eerst een schot van Muller, dan weer een van Weiss. In de halflinie herstelt Duson zich het eerst en ook onze verdediging biedt den Duitsche aanval meer tegerWsnd* Wat ook wel noodig is, want ze zijn niet van de Hol landsche helft af te slaan! Een strafcorner op bet Hollandsche doel blijft zonder resultaat en even later stopt Katte weer succesvol een hard schot. Onze middenlinie tracht te doen met de aanval wat zij kan, maar de Duitsche verdediging, soms goed bijgestaan door Haag is onoverkomelijk. Dan een schit terende Hoilandsche aanval volgens Duitsch recept n.l. open spel; Duson heeft cross overgegeven aan Ras die handig opvangt en een eind opbrengt; tijdig geeft hij de bal af aan Jannink die in den slagcirkel hard in schiet, maar.... naast! Iedere aanval van oranje dient Duitschland met repliek en zoo ook deze, een strafcorner is het resultaat. Keihard wordt ingeschoten, maar Duson redt ten koste van een corner. Er is dan 25 minuten gespeeld. Evenwel wordt deze nood lottig als Woelner de duitsche voorsprong vergroot (02) met een onhoudbaar schot in den hoek. De Hollanders geven het echter nog niet op en trachtten opnieuw het Duitsche doel te benaderen, maar de backs, en talmen in den aanval zijn oorzaak van weinig succes. De Hollandsche aanval mist „tempo"; de befaamde „fractie van een seconde" komt Holland achteraan! De Duitsche voorhoede schermutselt al weer met onze verdediging als de rust wordt aangekondigd. Met rust leidt Duitschland met 20! De rust geeft ieder gelegenheid tot be sprekingen; het Bondsbestuur spreekt de Hollandsche elf moed in; in het Duitsche kamp is blijdschap En ook wij mediteeren en teekenen enkele algemeene dingen aan: o.a. deze: Holland begint slecht. Tresling komt er vrij spoedig in, eerste later de Waal. Duson vuurt het eerst zijn team aan; Ankerman leeft spoedig op; Eilers blijft middelmatig. Voorhoede is te langzaam, geen samen spel; veel naar rechts, links verwaarloost. De Duitsche voorhoede combineert keurig; open spel! Uitstekende halflinie, waarvan het verdedigingswerk nog beter is als het stuwen der aanval. Haag (mid- half) prima! Schitterend backstel. De Duitsche keeper behoefde slechts driemaal op te treden. Onze keeper Katte veel werk maar heel goed; de doelpunten zijn niet zijn schuld. Te 3.35 uur wordt opnieuw begonnen. Holland tracht even te forceeren, maar het gevaar voor Duitschland wordt afdoende af gewezen. Het antwoord is een tegenaanval. Maar toch zit er nu meer in bij de Hollanders. Weer zitten zij voor het Duitsche doel, de eerste corner wordt daar genomen! Het Duit sche elftal blijft de situatie meester. Onze halflinie is nu ongeveer op peil, maar kan het verband met de voorhoede niet bereiken. De voorhoede van Holland maakt dat on mogelijk door zich steeds te laten afdekken door de Duitsche halflinie en te weinig op halen van de bal. Toch beleeft ook het Duit sche doel eenige hachelijke momenten door een scrimmage voor doel op een halve meter afstand. Een gewirwar van beenen en sticks, maar plots gaat de bal het veld in; een nieuwe Duitsche aanval is ingeluid 1 De eene aanval volgt op de ander. De druk op het Holland sche doel wordt intensief onderhouden. Een corner levert niets op een strafcorner heeft weer een corner tengevolge en deze geeft het derde doelpunt, want Müller schiet hard in en Duitschland leidt met 30! Dat is 20 minuten na de hervatting. Eenige Hollandsche pogingen worden door de backs onverbiddelijk teruggewezen. Weer een corner op het Hollandsche doel; nog een Hollandsche aanval en dan een nieuwe Duit sche periode! Woellner brengt den bal listig langs de verdediging op, waarin hij door niet aan te vallen wordt vrij gelaten; zijn schot kan Katte met eenige moeite onschadelijk maken. De Hollandsche aanvallen zijn spo radisch geworden. Een er van wordt onder broken als de bal in de modder is getrapt en v. d. Hagen met de punt van de stick de bal er uit moet graven Bij een andere aanval missen v. d. Veen en Jannink op hopelooze wijze door onvastheid! Maar het overwicht der Duitschers blijft intusschen bestaan. Het Hollandsche doel ontsnapt ternauwer nood, als Katte over den bal trapt, maar de bal rolt kalmnaast! Een corner op het Hollandsche doel wordt hard naast gescho ten. Onze verdediging werkt als paarden maar de Duitsche halflinie is nu meester over al de Hollandsche linies. Weer een cor ner, maar Katte stopt keurig. Dan eindelijk weer eens een Hollandsche aanval; die bij de backs onderbroken wordt door het eind signaal. Dan is Holland verdiend geslagen, maar een enkel puntje hadden wij toch wel verdiend! Het bestuur der N-H. Hockeybond heeft besloten dit jaar de competitie te verdee- len in een afdeeling West en een afdeeling Oost. en heeft tevens zooveel mogelijk re kening gehouden met de sterkte der diver- se vereenigingen. De indeeling is nu- Afdeeling A: Concordia, Famos, Kame- leon 1 en 2. A. V. 23, 3, Hilversum 4. Afdeeling B: M. H. C. 3, H. B S. 2, Bloemendaal 4, Concordia 2, F a®o® Competitie-programma 1927, i 12 Nov.: Bloemendaal 4M.H.C, Famos 2H.B.S. 2. 19 Nov.: H.B.S. 2Concordia 2. Bloemendaal 4—Famos 2. 26 Nov.: Concordia 2M.H.C. 3. 10 Dec,: M.H.C. 3—H.B.S. 2. Bloemendaal 4-Concordia 17 Dec.: M.H.C. 3Famos 2. De eerste competitie-wedstrijd van d®n Noord-Hpllandschen Hockeybond is ffeal digd in een niet geheel verdiende zege er zwarthemden. De thu'sclub verschijnt met een zeer sterk elftal, terwijl Bloemend,aal 4 mecr^n deels uit spelers van 13 jaar bestaat. F1 beurten zijn beide partijen in den aapva/ De oranjehemden combineeren goed, Bolland speelt een keurige partij a's bac-x en voorkomt meerdere goals. Aan de ande re zijde forceert H.B.S. een corner, Bo!lancl komt naar voren en scoort met een tam schot 10. Waarna de rust komt. Na de rust is Bloemendaal een tijd hnê niet voor het H-B.S.-doel weg te slaan, doch krijgt weinig kansen tot schieten. Uit een goeden cross van uit den achterhoede, weet Kuitert voor H.B.S. een mooi doel punt te scoren. Hoe P. Gunning ook werkt, Bloemendaal maakt het alleszins verdiende tegenpuntje n'et, en het einde komt met een geflatteer de H.B.S.-zege, Heeren, 2e klasse. T. E. D. Vélserbeek I, 3—0. J. Maas slaat G. v. d. Ploeg, 63, 26, 6rr-3. E. v. d. Weiden sl. A. v- d. Bliek, 61, 60. J. Maas en E. v. d. Weiden sl. G. v. d, Ploeg en A. v. d. Bliek, 62. 4—6, 61. Dames 3e klasse. ZaandamT, E. D., uitgesteld. DE WEGWEDSTRIJD VAN H, B. C. De commissie, belast met de feestviering van H. B. C., heeft besloten, ten koste van groote geldelijke offers, den wedstrijd te doen doorgaan. Onder, de deelnemers, is nog geen enkele niet-athietieker. Voor deze categorie zijn twee prachtige prijzen disponibel. Vooruit, H.H. Voetbal lers, als ge s art hebt ge toch vast een prijs. Mochten er, hopelijk, meer deelna- mers komen, dan komen er ook prijzen bij. Laat u dus in geen enkel geval afschrikken door het deelnemen van bekende loopers. De inschrijving sluit onherroepelijk Woensdagavond a.s., laatste post, bij Mulders, Zomervaart 14 A, Haarlem. Heden werden de kampioenschappen van Noord-Holland wcrstelen en gewicht heffen afgewerkt met alle afdeeüngen ge wicht heffen. Deze dag, is een succes ge weest voor de Haarlemsche Krachtsport- vereeniging. Niet minder dan 4 kampioen schappen werden door onze athleten be haald. Tevens wist Scheffer zijn bestaande recort tweehandig trekken van 95 K.G te brengen op 98 'A K.G. Jammer genoeg faalde zijn poging om bet Wereldrecord te verbeteren. De uitslagen zijn als volgt: Tweede afdeeling midden A: P. Kruier, 2de prijs met 70 K.G drukken; 62'A K.G. trekken; 90 K.G. sooten, Eerste afdeeling vedergewicht: H, M. de Wolf met 70 K.G drukken; 72K.G. trekken, 92)4 K.G. stoolen kampioen; We ber. 3de prijs met 65 K.G. drukken, 57)4 K.G. trekken, 77J4 K.G. stooten. Eerste afdeeling midden A: A. G. Schef fer, 90 K.G. drukken; 98/4 K.G. trekken, 110 K.G. stooen. Eerste afdeeling midden B: W, Thoo- len, 80 K.G. drukken, 92 G K.G, trekken, 117)4 K.G. stooten, kampioen; H, Verbrug- gen, 82)4 K.G. drukken, 80 K.G. trekken, 110 K.G. stooten, tweede prijs; Eerste af deeling zwaargewicht; A. Burger; 85 K.G. drukken; 87 'A K.G. trekken; 115 K.G. stooten, kampioen. Het was een schitterende dag voor onze Haarlemsche ahleten. Jammer voor onze worstelaars, dat zij verleden week met veel pech te kampen hadden, zij hadden zeker voor hun kranig werken meer succes verdiend. Fraaie successen van „Ursus", Op de gisteren te Leiden gehouden wed strijden van den Dioc. Haarl. Gymn. Bond, heeft „Ursus" 'n reeks fraaie successen ge boekt. De heeren wisten beslag te leggen op den eersten prijs driekamp, den eersten prijs nationaal, den bondswisselprijs (tweede maal), drie eerste prijzen personeel voor A. Verheem, G. C. Coniaita. F, Fanfermeijer en den derden prijs met eigen gekozen werk. De dames legden beslag op twee derde prij zen met den driekamp en een eersten j^jjs personeel voor mei. Montauban. We komen nader op deze wedstrijden terug. Vergadering Leeraren in de Gymnastiek, afdeeling Haarlem. Een belangwekkend winterseizoen. Zaterdagavond hield de afdeeling Haarlem van de vereeniging van Leeraren en Onder wijzers in de Lichamelijke opvoeding in Ne derland haar eerste vergadering van dit winterseizoen in Lion d'or. Als de voorzit ter, Th. J. H. van 't Lam de vergadering opent, blijken ruim twintig leden aan den op roep gyhoor gegeven te hebben. In 't bijzon der beet hij een aantal nieuwe leden welkom en constateert, dat de voor 5 jaar nog kleine afdeeling thans uitgegroeid is tot een 35-tal, die in Haarlem in verschillend opzicht een aangenamen werkkring, waardeering voor ijveren voor een goede Lichamelijke opvoe ding vinden bij autoriteiten, ouders, colle ga's, leerlingen en ook buiten school in de sportwereld.' f eekenend is in dit verband de erkenning van de afdeeling bij het komen tot de op richting van het Bureau vóór medische Sportkeuring en dat voor Beroepskeuze. Zich verheffend vap hun zptels wordt in korte be woordingen herdacht 't heengaan van één van de pioniers voor het vak, de Am sterdamsche strijder in woord en geschrift, J. M. Scheller. Terugblikkend op het zomerseizoen met zijn weer zoo geslaagde vaardigheidsproe- ven, waaraan thans ook vóór het eerst scholen uit het voormalig Schoten deelna men, het Diploma-zwemmen en de demon stratie schoolzwemmen bij de opening van de nieuwe Zweminrichting, staan we thans voor het winterseizoen, waarvoor aller medewerking en belangstelling gevraagd wordt. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. Besloten wordt iedere maand een samen komst te hebben. Deze met een lezing van üen heer Duvergé is de eerste. Op 't pro- granjma staan verder; Zwemcursus, hoofd zakelijk in practisch zwemmen, les geven in zwemmen en zwemmend redden door de heeren J, Bongertman, A. J, Meijerinck en Duvergé met lezing van beide eerstge- noemden, lezing en demonstratie door mei' °,oz?n' die een Loges-cursus volgde in Ti- rol, demonstratie door den heer C. Nieuwe- bezoek aan het nieuwe Olympische t ""a'011 en bet Physiologisch Laboratorium Act "hsterdam en enkele lessen in nieuwere m„ ,e'lek-techniek. Verder werd een Regle- v ^.missie gekozen en door de leden fonds iogeteekend op het „schrijfmachine- le3t rt'!rn uur kreeg de heer F. Duvergé, te V 7 "V C ^"Mastiek aan de R. IJ. B. S. e sen "et woord voor zijn lezing: Mecha- voed? ''aiisme in de Lichamelijke op- i._ buj z n inleiding constateert spre- lül/ó 3 bi) het Onderwijs in Liclïame- nvr>r^7j°e bet intellectueele thans de lichaam 1 kregen heeft, dat men het van (.„j 'aa ovfrbeerschen door invloeden d< v-7erS7n7 <J?or den wil en stelt dan VoBen'cW Z1i'n baamsoefeningen. die men sprel'er zi'n dit levensuitingen, zelf weer 7 ^7? Waarneemt en bij zich male verrichtingen dus^Van- fjn van 4 Onze waarnemingen De bewegingen zijn te snel, er ontsnap pen ons te veel, ze vervloeien. Iedere waar neming eiscbt tijd. Wat wij zicn Ts m™' schur.bare werkelijkheid; er blijft 'voor ons veel verborgen. Ons bewustzijn houdt geen gelijken tred met het aantal indrukken, dat we ontvangen. Deze dringen stapsgewijze tot ons door, m een bepaald rythme. De drenzen hier zijn geheel verschillend Dok de Lichamelijke toestand heeft hier invloed op. Ons bewustzijn Ls dus punctueel. Men dient scherp te onderscheiden Ueestelijk en ani maal. Levensprocessen hebbén niets gemeen met psychologische. Men stelt geestelijk en lichamelijk tegenover elkaar, om het eerste de voorkeur te geven. Uitvoerig gjng spre ker de dubbelprocessen na, welke ontstaan als b.v. de rechterhand de linker grijpt, om te constateeren, dat men een levensproces met behulp van een ander levensproces waarneemt, dat geen enkele levensgebeurte nis op zich zelf staat, dat men scherp moet onderscheiden mechanisme en vitalisme, dal onze tegenwoordige gymnasliekstelsels me chanisch opgebouwd zijn en geheel buiten het vitalisme staan, dat het voor de toe komst noodzakelijk is, dat de wetenschap ons hier op het heden nog onbekende terrein den weg wijst. Bij monde van den voorzitter werd den heer Duvergé hartelijk dank gezegd voor de verschillende nieuwere gezichtspunten, die hij onder de aandacht der leden gebracht had. Alle correspondentie deze rubriek betref fende het zenden aan den Damredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassauiaan 49, Haarlem. ZESDE PARTIJ DER IN FEBRUARI 1927 TE PARIJS GESPEELDE MATCH FABRE—SPRINGER. Marius Fabre, Wit. B. Springer, Zwart (3429 Opening.1 1. 34—29, 17—22; 2. 40—34, 11—17; 3. 45—40, 6—11: 4. 32—28. 19—23: 5. 28:19, 14:23; 6. 29—24, 20:29; 7. 33:24, 10—14; 8 3430, 1419; M. i. is hier 23—28 zeer sterk. 9. 30—25, 19:30; 10. 25:34, 5—10; U 31—27. 22:31— 12. 36:27. 10—14; 13. 50L_45, 14—19; 14. 39—33, 17—22; 15. 41—36, 22:31; 16. 36:27, 11—17; 17. 46—41, 17—22; 18 41—36, 22:31; 19. 36 27, 12—17; 20. j 44'39, 17—22; 21. 37—32. Wit is vrijwel verplicht tot dezen achterwaarUehen uit ruil, In verband met Wit's stelling op den linkervleugel, was 14. 39—33 zwak, Z. kon daardoor ongehinderd aanvallen, daar op 3731 steeds 22—28; 1621: 18: 36 zou zijn gevolgd met voordeel voor Zwart. Men onthoude, dat er in den regel meer kracht uitgaat van een zwart stuk op 36 dan yan een wit op 16; omgekeerd is een witte schijf op 15 natuurlijk beter geplaatst dan een zwarte op 35 2122 :31: 22. 32—28, 23:32; 23. 38:36, 18—22; 24. 35—30, 7—12; 25. 40— 35, 12—18; 26. 45—40, 1—7; 27. 34—29, 19—23; 28. 40—34, 9—14; 29. 49—44, 23—28!; Zeer sterk. Zwart komt mu in het voordeel. 30. 42—37, 4—9; 31. 43-38, 7—12; 32. 4440. Wit mocht natuurlijk niet 3024 spelen, door Z. 1420 en op 3832? Z. 1823! wint. 321621! Komt nu mooi op tijd. 33. 30—25, 21—27!; 34. 48-42, 2—7; 35. 34—30, 18—23! 36. 29 18, 12 23; 37. 39—34, 28 39, 38. 34 43, 7—11; 39. 4034, 1318; 40, 34— 29. Dit verschaft weer wat speelruimte. Wit moet trachten zijn linie 37, 38, 42, 47, zoo lang mogelijk intact te houden en daarvoor is vrijheid van beweging aan den anderen kant dringend noodig- 4023: 34; 41. 30:39, 18—23: 42, 38—33, 8—13; 43. 43—38, 23—28; 44. 35 —30, 13—19! Belet het sterke 3329, door 27—31; 9—13; 15 44, 45. 30—24, 19 30; 46. 25 34, 9—J3; 47. 34—30, 11—17, 48. 3731. Steker lijkt me 39—34, 34 43. Zwart kan nu wel door 27—32; 15 35 doorbraak naar dam forceeren, doch winst is daarmede niet te behalen, 4§38! En niet 28—32. daar W. dan door 39—31, 3328 enz. remise maakt. 49. 3934, 28 39; 50. 34 43, 13—19; 51. 3833, "19—23. Stand na 51, 19—23 52. 4339, In zijn analyse van dezen stand in „Le Jeu de Dames" toont Fabre in 14 varianten aan dat 4238 sterker is en vermoedelijk tot remise geleid zou nebben. Hieronder één dier varianten: 4238, S13; 43—39, 13—19; 47—42, 15—20; 42— 37, 17—21; 37—32, 23—28; 32:23, 19:28; 33—29, 14—19; 39—34'. 28—33; 31—26, 33 35; 26 28, 20—25; 38—33, 19—24; 28— 23, 24—30; 36—31, 30 19; 31 22, 35—40; 22—17, 4044; 17—12 remise. 52.27—32 53. 39—34, 3237; 54. 31—27, 22 31; 55. 36 27, 37 48; 56. 30—25, 48 30; 57. 25 34,' 15^—20; 58. 33—29, 17—22; 59. 27 18, 23 12; 60. 47—42, 8—13 61. 42—38, 13—19!!; 62. 38—33, 20—25!; 63. 33—28 14—201; 64. 29—23. 12—17 65. 23 14, 20 9; 66. 34—29, 25—30 Wit geeft op. Het moeilijke eindspel is door Springer schitterend gespeeld. VRAAGSTUK No. ,1. Auteur: EVERAT. „Le Damier'', deel 1. X'/s/Z- Dit eindspelletje is zeer oud, maar toch nog leerzaam: ,Q 4o45- 1. 48-43, 34-40; (a. M 2. 43-39, 40 3. 3933 2732; gedw. 4. 37 z», Jl}< 3. 43-39, 40-45; 4, 42-37, 45-50; 5, 39-33 3. 43—39 40—45; 4. 39—33, 45—50, 5. 28-23, 50 14; 6. 42-37 enz, gewonnen. VRAAGSTUK No. 2, Auteur L. Aubry. „Le Damier" deel 1, er, behalve de geestige auteursoplossing, geen winstkans. 1. 27-21 ,19 28; 2. 48-42, 37 39; 3. 29- 23, 28 19; 4. 30-24, 19 30; 5. 25 43, 14-19; 6. 43-39, 19-23; 7. 39-33, 11-16; 8. 21-17, 16-21; 9. 17:26. 6-11; 10. 26-21, 11-16; 11. 21-17 wint. Geestig en leerzaam. Alles betreffende deze rubriek te adres- secren aan den Schaakredacteur der Nieuwe Haarlemsche Ccurhnt, Nassauiaan 49, Haar lem. Onderstaande partij is interessant door de overweldigende wijze waarop Bogoljubov, zooals bekend, een der candidaten voor het wereldkampioenschap, van een minder sterke voortzetting van den Belgischen kampioen, gebruik wist te maken. Partij No. 1, gespeeld in het Internationale lournooi, Berlijn 1926. E. Colle. Wit. (Dame pion-opening). E. D. Bogoljubov. Zwart. Wit. Zwart. 1. d2d4 d7d5 2. Pgl—f3 Pg8—f6 3. e2e3 e7e6 4. LH— d3 c7—c5 5. c2c3 Pb8d7 Gewoonlijk wordt hier Pb8e6 gespeeld. De tekstzet is echter eveneens zeer sterk. 6. 0—0 Lf8dó 7. Pbl—d2 0—0 8. e3e4 Het gebruikelijke d4:c5 gaat thans niet. Zwart zou dan namelijk door Pd7:c5! in het voordeel komen. 8. c5:d4 9. c3.d4 d5:e4 10. Pd2:e4 Pf6:c4 11. Ld3:e4 Ddl—b6 12. Le4c2 Pd7—f6 13. Ddl— d3 Lc8—d7 14. Pf3—e5 Dit is niet sterk. Wit had a2—a4 en dan, na bijv. Z. Ld7—c6, Pf3g5 moeten spelen, met uitmuntend spel. 14. I.d7b6 15. Dd3—L3 Db6;d4ü Stand na 15. Db6:d4 Stand in cijfers: Wit: Kg4, Df6, Tt"2, Th2, Pbl, Pb2, Lb4, Lh7 en pionnen op g5 en b6. Zwart: Ke3, Pd2, Le2, Ld4 en pionnen op c3, d3, f3, e5 en f7. Mat in twee zetten. Ik zal beginnen de problemen met de op lossingen te plaatsen en dan later, als de lezers wat „ingespeeld" zijn, eens wat vraag stukken ter oplossing aanbieden. Hier volgt dus de afwikkeling van No. 1: 1. Df6—h6 f7—f5 2, g5:f6 (e.p.) mat. 1. Df6h6 Pd2e4 2. Pb2c4 mat. 1. DJ6h6 Ld4d>6 2. Dh6:b6 mat. 1. Df6h6 e5e6 2. mat. 1. Df6h6 c3:b2 2. Lb4:d2 mat. I. Df6h6 Le2fl 2. Pb2—dl mat Uil'■KXiA. Zwart heeft thans belangrijk voordeel. In plaats van den tekstzet zou Lb5:fl zeer zwak geweest zijn door Pe5d7 f dreigend de dame te nemen en als Zwart dat belet, dan volgt Pd7:f6+en later Dh3h7f gevolgd door mat. 16. Lelg5 Dd4:e5 17. 12f4 Wit mag Pf6 niet nemen wegens Z. De5;h2J enz. wint. 17. De5c2 18. Tfl—£2 Een blunder, die het einde verhaast 18. Ld6c5 Wit geeft op. Partij No, 2. Internationaal tournooi, Ber lijn 1926. K. Ahues Wit, Von Holshausen Zwart. (Damegambiet), Wit Zwart 1. d2—d4 d7—d5 2. c2c4 d5c4 3. e2e3 Deze zet is van Blackburne. Tegenwoordig wordt meestal Pglf3 gespeeld. 3. e7-e5 Deze sterke zet was na 3. Pglf3 niet mogelijk geweest. 4. Lfl c4 e5d4 5. e3d4 Pb8c6 6. Pgl—f3 Lc8g4 Zwart moest zoo spoedig mogelijk Pg8 en Lf8 in het spel brengen, bijv. Pg8—f6; I.f8-, d6, en daarna rocheeren. 7. 00 Dd8f6 De lpoper naar d6 is nog steeds de aange wezen voortzetting. 8. Lelg5 Df6g6 Df6d6 om het voorwaarlsrukken van den witten damepion te verhinderen, was hier aangewezen. Daarentegen mocht 8Lg4 f3 natuurlijk niet, door 9. Ddl—elf. 9. d4d5 zeer sterk Lg4 13 10. Ddl: 13 Pc6e7 11. d5—d6 I Dit is bijna beslissend. 11. Pe7c6 Wit dreigt Df3 b7 Daarom trouwens, mag de zwarte c-pion den witten damepion niet nemen. Het brengen van het paard naar c6 is dus wel ongeveer gedwongen. 12. Til—elf Ke8-d7 Stand na 12 Ke8—d7. Ondanks wit's numerieke meerderheid is 13. Lc4:f7! Dg6—g5 14. Df3h3f Kd7d6 15. Pblc3 Pg816 16. lelc6f Kd6c5 Er is niets beters, ofschoon ook thans het pleit spoedig beslecht is. 17. Tc6f6 Kc5—b6 18. If6f5 Dg5h6 19. Pc3a4f Zwart geeft op. Mat in twee zetten is niet te voorkomen. Probleem No. 1, Auteur: G, SARDOTSCH. („L Italia Scacchistica," 1912) Dit zijn de voornaamste varianten, de an dere zijn van zeer ondergeschikt belang en heel gemakkelijk te vinden. De sleulelzet van dit probleem is heel verrassend, daar de Witte Dame zich als het ware blokkeert achter haar pion g5. Oplossingen worden over twee weken ge publiceerd en binnen 7 dagen bij den redac teur dezer rubriek aan genoemd adres in gewacht. Een onderzoek naar beschuldigingen. In de eerste helft van 1926 werden door een ambtenaar van de G. E. W. te Amster dam aan B. en W. der hoofdstad schriftelijke aanwijzingen gegeven omtrent handelingen, die zouden verricht zijn door enkelen zijner onmiddellijke superieuren. In opdracht van het dagelijksch gemeentebestuur werd een onderzoek naar de juistheid dier beweringen ingesteld, een aantal personen werden ge hoord, doch toen de heer Wibaut, als Wet houder voor de gemeentebedrijven in den loop van September j.l. door den heer Ter Haar werd opgevolgd, was het onderzoek nog niet gereed. De wethouder, de heer Ter Haar ,gaf er de voorkeur aan, deze zaak te laten uitpluizen op de wijze als hem het meest gewenscht voorkwam. Het college van B. en W. ging met het denkbeeld van een nieuw onderzoek accoord, een desbetreffend voorstel zou aan het oor deel van den raad worden onderworpen. In comité-generaal werd van de tafel van B. en W. aangekondigd, dat in een Vrijdag avond te houden besloten vergadering het voorstel aan de orde zou worden gesteld, om een nieuwe commissie van onderzoek te con- stitueeren, bestaande uit drie personen^ t. w- een uit het electrisch bedrijf in het land, een particulier accountant en een lid van de ge meentelijke inspectie. Over dat voorstel heeft de raad Vrijdagavond in comité-generaal vergaderd. Tenslotte is, naar het „Hbld" verneemt, voorloopig aan bet dagelijksch gemeentebe stuur overgelaten, hoe het in deze quaestie verder zal handelen en uit d^n Raad ver klaard ,dat men, indien noodig, bij het aan staand begrooiingsdebat op de zaak zal te rugkomen. Een memorandum van den Centrales Bond van Transportarbeiders. Het Hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportabeides heeft in de ernstige gevolgen, welke tewerkstellen van kleurlingen op de Nederlandsche vloot me debrengen, zoowel voor de veiligheid aan boord der schepen onder Nederlandsche vlag als vopr de welvaart vaft een groot aantal Nederlandsche zeelieden, aanleiding gevonden zich te wenden tpt de Regeering, de Staten-Generaal, de gemeenteraden van Amsterdam en Rotterdam en allen, die be last zijn met eenige verantwoordelijkheid in het Nederlandsche koopvaardijbedrijf, om de aandacht te vestigen op de vele wantoestanden wel zijn ontstaan. In een uitvoerig memorandum geeft adres sant de maatregelen aan, welke zij noodig acht om aan dezen toestand een einde te maken en vat deze als volgt samen: De schepenwet schrijft sub h- van art. 4 voor; dat de schipper verplicht is, alvorens met zijn schip een reis te ondernemen, te zorgen dat: het schip behoorlijk bemand is en hef personeel lichamelijk geschikt ia om het schip veilig over zee te brengen. Het komt op de interpretatie van deze bepahng aan. Welnu, het is wenschelijk, ia noodzake lijk, dat 'de Scheepvaart-inspectie aap deze bepaling eens wat meer aandacht schenkt en wel degelijk een regelmatig onderzoek instelt naar de geschiktheid der gekleurde bemanning. Eén der meest elementaire eischen daarbr is wel, dat de opvarenden de commando's kunnen verstaan in de taal, waarin deze gegeven behooren te worden, d.w.z. in het Nederiandsch op een schip onder Neder landsche vlag. Voorts een nauwkeurig toezicht op het oefenen der reddingsbooten met Chineezen en Lascaren! Het ware daarnevens wenschelijk zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen, dat een overeenkomst, welke namens de ge kleurde schepelingen wordt aangegaan ter controle bekend wordt gemaakt, terwijl de uitbetaling van gage aan anderen dan de gemonsterden verboden wordt, 1 egenover de ongunstige elementen, wel ke onder de Chineezen worden aangetrof fen, dienen op grond van de vreemdelingen wet maatregelen te worden getroffen. Het aan den wal zetten van Chineezen en Lascaren vooral ook door schepen onder vreemde vlag moet worden tegengegaan, terwijl het hoog tijd wordt, dat de Chinee- zenlogies, zoowel te Amsterdam als te Rot terdam, danig onder contröle komen, niet slechts van de politie, maar ook van de volksgezondheid. Dit kan bereikt worden door voor het houden van logies speciale voorschriften vast te stellen, opdat de on houdbare en onhygiënische toestanden kunnen verdwijnen. Te!' z') der regeering aanbevolen, het initiatief te nemen tot het onderzoek naar de vraag, op welke wijze het mogelijk zal zijn, de door de reederijen aar te voe ren bezwaren tegen het wederom varen van Nedelandsche zeelteden, op te hellen. De medewerking van de organisatie der zeebeden worde bij voorbaat toegezegd, mits dit onderzoek volkomen objectief en met medewerking van de betrokkenen wordt ingesteld. Aan de schande, dat een ceel der Ne derlandsche vloot nog bemand is met „slaven", dient zoo spoedig mogelijk een eind te komen, aldus eindigt het memoran dum. -Hl i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7