Buitenlandsch Nieuws. Kamer No. 19 FEUILLETON. RADIO-OMROEP. LSssr»'..-N-' -f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Maandag 7 November 1927 gem. buitenl. berichten Het memorandum-van Parker Gilbert. GEMENGD NIEUWS. Een noodlottige val. Spriritusdrinkers. Voorzichtig op den weg! Een nachtelijke worsteling. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden. Zelfs daar niet veilig. Het liep nog goed af. De Utrechtsche straat te Amsterdam zakt nog iets verder. „Moeder, doar leet enne pelisie- agent in 't waoter." Een zonderling nachtverblijf. POSTZEGELNIEUWS. Nieuwe zegels. Het antwoord der rijksregeering. Het memorandum van Parker Gilbert, den agent-generaal der herstelbetalingen,, dal Zaterdag is gepubliceerd, behandelt de fi nancieele politiek, van het Rijk, het finan- cie-wezen van landen en gemeenten, de crediet- en geldpolitiek. Er gaal een inlei ding aan vooraf, terwijl bet memorandum eindigt met een slotbeschouwing, In de inleiding bepleit Parker Gilbert de strengste zuinigheid Bij de besperking der financieele politiek wordt de toenemende tendenz tol verhoo- hing der totale uitgevers behandeld, in ver band met de verhoogde waarborgsprestalies van het Rijk tegenover landen en gemeen ten, de voorgenomen salarisverhoorfingen, vergoeding van economisch leven tot uiting. Een onderzoek der uitgaven voor loonen, enz. toont aan, dat besnoeiing de uitgaven daar in nog sterker mate bestaat. Het derde hoofdstuk gewaagt van de sta rende invloeden ten aanzien van het cre diet en de valuta-politiek der Rijksbank Het memorandum verlangt een scherp om lijnd en veelomvattend plan, dat een be hoorlijk in elkaarsluitende politiek ten aan zien van de openbare gelden waarborgt. In een slotbeschouwing spreekt de agent- generaal de hoop uit, dat de Rijksregeering in het belang van de economische positie van haar land snoedig de noodige maat regelen treffen. De tijd daavoor acht Parker Gilbert nog niet verstreken. Het antwoord der Duitsche Regeering. In haar antwoord legt de Rijksregeering er den nadruk op, dat zij met de agent- generaal de ontwikkeling van alle produc tieve krachten als bet doel harer econo mische politiek beschouwt. De verbetering der economische positie blijkt uit het toe- stroomen van geld uit binnen- en buitenland. De hoogte van den buitenlandsche schulden last geeft geen reden tot ongerustheid. Duitschland heeft ook tïidens de stabilisatie zijn uitvoer kunnen vergrooten. De te sterke expansie van het economische leven op en kele punten is slechts voor een gering deel een gevolg van publieke maatregelen. Voor den export is het allereerst van belang de markten van landen, die Duitschlands schuldeiscbers zijn, voor de Duitsche goe deren te openen. De totale oorlogslasten van Duitschland (in 1927 meer dan 3.5 millard) vertegenwoor digen bijna twee derden der totale uitgaven op de gewone begrooting en meer dan de helft van de totale gewone en buitenge wone uitgaven). De begroting voor 1928 die alleen voor 'de herstelbetalingen een hooger bedrag van 400 milÜoen vereischt wordt met de groot ste zuinigheid opgesteld. De behoeften aan leeningen worden overeenkomstig de op vatting der rijksregeering zooveel mo gelijk beperkt. De van vroeger overge nomen uitgaven op de buitengewone be grooting zijn reeds verlaagd en zullen nog verder worden beperkt De landen en ge meenten hebben uitsluitend leeningen voor productieve doeleinden van bizonderen aard opgenomen. Wanneer men de in het memo randum aangehaalde 1600 millioen mark buitenlandsche verplichtingen nagaat, wordt dit geheel duidelijk. Wat betreft de financieele vereffening verklaart het sntwoord, dat het Rijk sedert 1918 streefde naar eenvormigheid en duide lijkheid van het financie-wezen, hetgeen n reeks financieel-politieke maatregelen ten gevolge had. De rijksregeering kan alleen dan de haar toekomende leidende rol op fi nancieel gebied blijven behouden, als zij door de leden wordt gesteund. Het bewijs voor die samenwerking vor men de jongste overeenkomsten omtrent consultatiebureau* voor buitenlandsche leeningen. De uitgaven, die voor de salaris- verhooging noodrg zijn, zijn werkelijk min der groot dan men over het algemeen aan neemt. Daarvoor komt noch een verhooging der belastingen noch een verbooging der post- en spoortarievea in aanmerking. Door organisatorische maatregelen zal het totale bedrag, voor de salarissen benoodigd, ver laagd worden. Het wetsontwerp inzake de schadevergoeding aan de door liquidatie ge troffenen is een uitvloeisel van het verdrag van Versailles, dat Duitschland tot vergoe ding der schade aan zijn staatsburgers ver plicht, die al sedert 1919 daarop wachten. De kosten van de ontworpen schoolwet spelen voorloopig geen rol. De regeering kan de bezorgdheid van den agent-generaal niet deelen, dat de verhoogde uitgaven een be dreiging voor de begrooting vormen. Het antwoord eindigt met er op te wijzen dat na deze ophelderingen het verwijt niet meer te rechtvaardigen is, als zou Duitsch land geen rekening met zijn herstelbeta lingen hebben gehouden. De Rijksregeering constateert, dat zij de mogelijkheden van de transferts nooit heeft beïnvloed en protes teert tegen het denkbeeld dat zij dit in de toekomst zou doen. Zij verklaart stellig te gelooven, dat het vertrouwen en de loyale samenwerking van allen die daartoe geroe pen zijn, ook in de toekomst de vaste grond slag van den gemeenschappelijken arbeid zal zijn. Het antwoord op het memorandum van den agent-generaal voor de herstelbetalen- den, is niet uit naam van het departement van financiën, maar uit naam van de Duit sche regeering overhandigd. Tot de publicatie van de gewisselde stuk ken is overleg met Parker Gilbert besloten omdat oorspronkelijk in de buitenlandsche pers verwarrende voorstellingen waren ge publiceerd. Koninklijk bezoek te Londen. De Koningin van Spanje, vergezeld door haar twee dochters, prinses Beatriz en prinses Maria Christina, zijn gisteravond te Londen gearriveerd. Zij werden aan het Victoria Station door Koning George, Koningin Mary en prinses Beatrice ontvangen. De Koninklijke gasten vertoeven thans in Kensington Palace als gasten van prinses Beatrice, Hun bezoek duurt twee of drie weken. De expositie van Van Gogh te BrnsseL Ln tegenwoordigheid van talrijke personen, autoriteiten en kunstenaars, is de expositie van de werken van Van Gogh in de zalen van het Musee Moderne geopend. Aanwezig waren Paul Hymans, minister van justitie, Camille Huysraans, minister van kunst en wetenschappen en de heer Baard, conservator van het Museum te Amsterdam. Voorts waren o.m. nog tegenwoordig de heer Lambotte, directeur-generaal van het mini sterie van kunsten en wetenschappen, de heer van Puyveldem, conservator van de Musées Royaux en de teekenaar Louis Ramaekers. Het openingswoord werd uitgesproken door den heer van Puyvelde, terwijl verder nog het woord werd gevoerd door den Nederlandschen criticus den heer de la Faille, namens Engeland door den criticus M. Momsen en namens Frankrijk door den heer Schneider. De begrafenis van prins Geoege-Wilhetm. Te Saabor heeft gisteren de begrafenis plaats gehad van den bij een motor-ongeluk verongelukten prins George-Wilhelm von Schönaich-Carolath. Bij de begrafenis waren o. a. de ex-kroon prinses, prinses Hermine de moeder van den doode, de echfgenoote van den ex- keizer prins Ferdinand, prins Oscar van Pruisen en de vroegere groothertogin van Saksen-Weimar, aanwezig. Het proces van Heydebrandt. De beschuldigden vrijgesproken. De heer von Heydebrandt und der Lasa, beschuldigd van moord op zijn vrouw, werd Zaterdag vrijgesproken. De officier van Justitie stelde zelf de vrijspraak voor. Een Zwitsersch communist gearresteerd. De Parijsche politie arresteerde Humbert Droz, een Zwitsersch onderdaan, secretaris van de Derde Internationale voor de La- tijnsche landen die naar Parijs was ge komen voor het voeren van besprekingen met de leiders der Fransche communistische partij. De arrestatie had plaats, omdat DrOz het voorwerp was van een besluit tot zijn uitzetting, wegens de vroeger door hem aangenomen houding. Het tienjarig bestaan der Sowjetj. Naar uit Moskou wordt gemeld, is de verordening van de Sowjetregeering, ten aanzien van de amnestie, verleend ter ge legenheid van het tien-jarig beslaan van de Sowjet-republiek, gepubliceerd. De ter- doodveroordeelden worden tot een gevan genisstraf van 10 jaar begenadigd. Hun be zittingen worden geconfiskeerd. Allé tot gevangenisstraffen van langer dan één jaar veroordeelden, worden in vrijheid gesteld, zoo zij twee derde deel van hun straf heb ben uitgezeten. Gevangenisstraffen van zes maanden en minder worden geheel kwijt gescholden. Arbeiders, die vóór 1 Januari 1923 aan de zijde der contra-revolutionnai- ren hebben gevochten en deswege zijn ver oordeeld, worden eveneens in vrijheid ge steld, terwijl tevens de registers van alle vroegere officieren van het Witte Leger, worden geannuleerd. Alle geldboeten, die aan minderbemiddelden zijn opgelegd, wor den kwijtgescholden. Niet onder de amnes tie vallen daarentegen de actieve leden van politieke partijen, die zich ten doei stellen de Sowjet-regeering te" val te brengen; evenmin zij, die zich aan oplichting hebben schuldig gemaakt of zich hebben laten Gisteren zijn de ofticiee'e feestelijkheden van het tienjarig bestaan van de Sowjet- republiek begonnen. Moskou. Leningrad en andere groote steden zijn rijk roet dennen groen, roode vlaggen en emblemen van de Sowjetrepublhek veslerd. Op bet Oeritski- olcin te Leningrad het groote plein vóór het Tsarenpaleis is een decoratie aange- biacht, die een symbolische voorstelling van de bestorming van het winterpaleis geeft. De kruiser „Aurora" ligt x" Nfw^ °P dezelfde plaats, waar het schip 'Jjn ar ge leden het eerste salvo op hef Winterpaleis loste. Voorts is er een geweldige sp aa op- gericht, die symbolisch den ondeiga g van het Tsarisme voorstelt en d.c f opgeteld, dat zij het standbeeld Alexander II bedekt Öp het station, wa'ar Lenia in 1917 aankwam, ziet men een ge weldige globe, waarop hel gebied van de Sqwjetunie roet groote lichtvlakken is aan gegeven. Onder de talrijke arbeidersdelegaiies, die uit alle deelen der wereld zijn aangekomen, bevindt er zich ook één uit Nederlandscb- Indië. Een manifest van de Derde Internationale. Het Executief Comité der Communistische Internationale heeft ter gelegenheid van den tienden verjaardag der bolsjewistische revo lutie een manifest uitgegeven, dat den „vooruitgang" van Sowjet-Rusland in de afgeloopen tien jaar boekstaaft en zegt, d ri het wereldproletariaat de Unie van Sowjets en de Chineesche revolutie moet verdedigen in het onheilspellend uur van den naderen den oorlog. Monarchistische studenten. Naar uit Wcenen gemeld wordt, hebben talrijke monarchistische studenten betoogd voor de kerk. waar een H. M's werd ge celebreerd voor wijlen keizer Karl. De stu denten manifesteerden onder den kreet: Weg met de aansluiting (bij Duitschland), leve de Donau-monarchie onder de heer schappij van het Huis Habsburg. DE ACTIE DER OOSTENRIJKSCHE AMBTENAREN. Het antwoord van Sepel; geen stakingsrecht In de verklaring, waarmede bondskanse lier Seipel de onderhandelingen met de ambtenaren inleidde, noemde hij het afzien van het stakingsrecht door de ambtenaren vóór den aanvang der besprekingen over hun materieele elschen noodzakelijk. Men moet voorkomen, dat het economische leven door een beamblenstaking wordt verstoord. De vertegenwoordiger der ambtenaren gaf uiting aan ziin verrassing over deze verklaring en behield zich zijn antwoord tot den volgenden dag voor. De „Gorillaman" ter dood veroordeeld. In het proces tegen den „Gorillaman", die terecht stond wegens doodslag van twaalf vrouwen, heeft de jury het schuldig uitge sproken. De rechter sprak dienovereenkom stig dc doodstraf uit, die 30 Januari zal worden voltrokken. De ramp met de veerpont. Gemeld wordt uit Sydney, dat de duikers er nog niet in zijn geslaagd, dc gezonken veerpont te bereiken, waaronder, naar men meent, zich nog lijken bevinden. Draadloos verluidt, dat er een oproep tot steun over den geheelen staat Nieuw-Zuid- Wales is verspreid tot steun van de nage laten betrekkingen der slachtoffers. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN NIEUW-ENGELAND. De gouverneur omgekomen. Draadlooze telegrammen melden, dat Jackson, de gouverneur van den staat Ver mont, bij de overstroomingen om het leven is gekomen. De omvang van de overstrooming. De staten Vermont, Massachusetts en Connecticut zijn het ergste getroffen door de overstrooming, die Nieuw-Ëngeland beeft geteisterd. De ontzaggelijke regens hadden zulk een sterken druk op de rivierdammen en waterreservoirs geoefend, dat deze zwichtten en het water den vrijen loop kreeg. Het dorpje Becket, dat tusschen Piltsïield en Springfield is gelegen, liep on middellijk onder toen een der waterreser voirs gesprongen was. De dorpelingen, die tijdig gewaarschuwd waren, konden ontko men, behalve drie, die in de golven om kwamen. Vierhonderd huizen waren wegge spoeld. Inlusscben raasde de stroom voort en be reikte Huntington, toen bij reeds een hoogte van 20 voet had. Eenige mijlen verder ligt de stad Westfield, welker bewoners onmid dellijk werden gewaarschuwd hun biezen te pakken. De spoorwegdienst is geheel gedesorgani seerd. White River Junction, een van de belangrijkste knooppunten in de Oostelijke Staten, is ten deele ondergeloopen, en de Witte Rivier zelf staat acht viet builen haar oevers. Twee bruggen werden weggeslagen. Sommige treinen kunnen niet verder en staan hulpeloos in het water midden op de lijn. In het centrum van den staat Vermont xs de toestand ernstig. Bij Bethel werden tien bruggen achtereenvolgens weggeslagen. R*jf" land is zonder licht. De groote wegen zijn tot woeste stroomen herschapen, en honder den bewoners drijven met have en goed xn booten rond. In West-Massachusetts hebban North Adams, waar twintig huizen zijn verwoest, Lee en Russell het ernstigst geleden. Connecticut richtten de kleine rivieren groote schade aan. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De vorderingen van Feng Joe Hsianfk De Chineesche ^bladen melden, dat na we' ken van hardnekkige gevechten het gros va" het leger uit Sjangtoeng, dal onder bcve staat van Tsjan Soen Tsjang, door de troe- pen van Feng Joe Hsiang, den z.g. Christen- generaal, is teruggedreven. Feng Joe Hsiang heroverde Kaifeng (de Hoofdstad van Honan). Zware gevechten duren voort. EEN BIOSCOOP INGESTORT. Driehonderdvijitig dooden en gewonden. Tengevolge van dc instorting van een bios coop in het district Chapei, te Sjanghai, w<-r~ den honderdvijfendertig vrouwen en kinde ren doodelijk en tweehonderd ernstig llc' wond. Deze instorting had plaats gedurende een vergadering van Chineesche textielar- arbeidsters tot het oprichten van een nieuwe vakverccniginj. De geheelc derde verdieping van dc bios coop, waar de vergadering van textiel- arbeidsters plaats had, storte in, met het gevolg dat ook de tweede verdieping en de muren instorten. Dc menigte werd geheel onder de puinhoopen van 6teenen, pleister, pannen en versplinterd houtwerk begraven. Chineesche troepen stonden de politie bij bij het te voorschijn halen van de dooden en gewonden, die ijlings naar het ziekenhuis werden overgebracht De eenige man, die werd gedood, is, naar wordt gemeld, Jen Hsin, een plaatselijk arbeidersleider. POINCARE EN DE TSAAR. De Matin" publiceert eenige passages uit het werk van Poincaré, getiteld De hei lige eenheid van 1914, welke passages be trekking hebben op Poincaré's laatste on derhoud op 21 Juli 1914 met den Tsaar. Deze sprak over alle hangende quaesties maar uitte geen woord, waaruit af te lei den was, dat hij gelooide aan een dreigen de oorlogsverklaring. Zeer lang sprak de Tsaar over de moei lijkheden met Engeland, waarbij hij den nadruk legde op de noodzakelijkheid de betrekkingen tusschen beide landen on veranderd te laten. Vervolgens sorak hr over Albanië en liet zich vrii scherp uit over de onervarenheid van den prins v. Wied. Tevens toonde hij eenige ongerust heid over geruchten betreffende mobili satie in Italië en bleek vooral geheel in beslag genomen door hef raadsel van dc houding van Oostenrijk. Hij toonde zich vriendschappelijk gezind tegenover Turkije en drong aan np een volledige samenwer king tusschen Frankrijk en Rusland, welke meer dan ooit noodig was. EEN BOA IN EEN TRAM. Dezer dagen heeft een boa (wel te ver staan een boa constrictor) grooten schrik verwekt in een treintje van den Parijschen Mélro. In den wagen zat n.l. de eigenaar van een circus met een groot pak op zijn knieën. Plotseling glipte daaruit een slang, die dadelijk een goed heenkomen zocht tusschen de beenen der passagiers groote consternatie natuurlijk, en gegil en geschreeuw. Gelukkig hield de trein juist stil bij een halte, zoodat de menschen zich met paniekachtige snelheid in veiligheid brachten. Met behulp van een paar poltie-agenlen werd het reptiel, dat overigens niet ge vaarlijk was, weer in zijn rieten gevange nis teruggebracht. DE STRIJD TEGEN DE JODEN. Als gevolg van de vijandige houding der anti-semieten legen de Joodsche studenten te Boedanesl hadden twee Joodsche studen ten een uitdaging gezonden aan het bestuur der nict-Joodsche Studentenvereerviging, als vertegenwoordigende de beleedigers. Zoo heeft Zaterdagnacht in de scherm- zaal te Boedapest een duel op de sabel plaats gehad tusschen twee Joodsche stu denten en twee leiders der rechtsradicale studenten. Een der Joodsche studenten stelde a' spoedig zijn tegenstander buiten gevecht: het andere duel duurde geruimen tijd, maar moest ten slotte beëindigd worden, omdat beide strijders niet meer in staat bleken hel gevecht voort te zeten. EEN COMPLOT TEGEN MUSSOLINI? Volgens een bericht uit Napels, zijn al daar twee personen gearresteerd, die in het bezit waren van documenten, waaruit blijkt, dat zij medeplichtig zijn aan een com plot tegen het leven van Mussolini. Naar hei Engetsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden.) 24 Was ze gevolgd? Ze vroeg het zich nog steeds at en zc wq.s erg dankbaar toen zc eindelijk in den trein zat en althans voor eenigen tijJ buiten bet bereik van eventu- eele vervolgers was. In den namiddag bereikte ze Paddington en nam een taxi naar het huis van haar moeder. Mrs. Wrest, die dat eigenaardige vertrouwen in haar dochter bezat, dat ken merkend is snor de Engelsche moeders, wa« niet ongerus. over haar geweest. Ze was na- iuurlijk heel blij, dat het meisje weer thuis was liet koffie voor Laar metten en eieren koken en wachtte glimlachend en belang stellend, maar volmaakt rustig op het ver- van Mabin's avonturen. Ondertusschen bad Julius, 'ie buiten speelde, haar in de gaten gekregen; ademloos rende bij u tuin naar binnen met roode wan .j.no| glinsterende oogen; klom op Laar s sloeg zijn armen om haar heen en haar onstuimig. Heb je papa gezien, Mabin? He hem meegebracht? Heb je konijnen gebracht? Heb je opa gezien? Ik ik.. ik heb een paar aardig honden gezien, Dibs stamelde Mabin o wijkend. Ze was op het punt in tranen barsten toen ze de armen om het kind "ec sloeg. Waarom heb je ze niet meegebracx Mabin? Dibs vindt honden zoo vjeesej jief, zei de jongen verwijtend. Malle jongen, die waren veel te gr00( om in den trein mee te nemen, zei ze een poging om te glimlachen. Ze hadden er toch naast kunnen joopen, hield de jongen voL Wil je me mee' nemen om me de honden te laten zien' Mabin? Dat kan niet, Dibs. Ik ben bang dal je het niets leuk zou hebben waar de bon den zijn. Wil je niet liever bij Mabin c" tante blijven dan naar een groot huls gaa" waar mooie honden zijn, maar waar «c menschep met aardig zijn? Dibs voelde echter meer neiging om te huilen dan om te berusten in den stand va" zaken. Hij was nog te jong om toegankelijk te zijn voor de logica van Mabin's alterna tief. Al zijn hoop was gevestigd geweest op dezen tocht van Mabin en hij was ontzet tend teleurgesteld. M~T, HeL je opa gezien? vroeg hij opeen®' Rl^'Lif W3S verwonderd over deze vraag' Rl~i l verwonderd over deze lijkbaar was haar moeder te me zaam geweest. idedeel- kon het kind, dat.gretig op een ant' wachtte, niet opzettelijk voorlieg®4 Ln als ik hem nu eens gezien had, Di"s' zon jjafl woord voorlieg^ y «is ik. nem nu eens gezien had, Dy5*»» zouje hem dan niet liever éven zien en oarl verder rustig bij tante en mij blijven? Maat de jongen zette een pruillipje keek erg verdrietig. De verhalen, die zijn u jjf tange reis verteld lia hadden een te diepen indruk op hem ée' maakt en mets dan het zien vkn de ko nijnen en van de pony ZOU in staat zijn offl hem tevreden ,e stellen. Nu niet builen, Zei Mabin cn gaf hem kus. Dibs lK toch n flinke, groote jonge"' Papa heeft immers gezegd dat je zoet moest zijn? Dibs knikte en snikte luid. T we',zoct 2iin bij de konijnen' klonk zijn klagend stemmetje En ik wij opa zien, ik wij opa vesjikkejek gjaag zienl Ze zweeg, want ze wist niet wat ze zeg gen moest en ze wiegde hem eenige oogen- blikken zender te spreken in haar arnxen Toen hoorden ze beiden het hek opengaan en even Later iemand op de deur klopp®" Mabin was zoo opgewonden en overspan den na haar doorgewaakten nacht en de Op de Coöp. Suikerfabriek „Roosendaal", kwam de gehuwde arbeider P. Vissenberg, 'n dienst bij den voerman Rijpers te Zegge, die een z.g. treinwagen met bieten ter los sing had voorgereden, door de gladheid te vallen, waardoor de wielen van den zwaren wagen hem over borst en beenen reden. Ziin toestand is zorgelijk. Te Bussum zijn vier tandJoo.pers, die in een bosch, aan den Hilversumschen weg, bij een vuurtje bivakkeerden, in zwaar be schonken toestand per brandweer-auto opge bracht. Zij hadden samen twee liter spiri tus opgedronken. Tusschen Weesp en Muiden reed een 17-jarige wielrijder achter een voor hem uit rijdende autobus. Dit voertuig stopte plotse ling om een juffrouw uit te laten, die een kennis op den weg zal loopen. Dc wielrijder boste tegen de autobus op en kwam te vallen. In bewusteloozen toestand werd bij naar huis vervoerd, waar een zware hersen schudding geconstateerd werd. Te Schiedam heelt de 31-jarige Engelsch- man M. N., bij de politie aangifte gedaan van een poging tot berooving door een taxi-chauffeur, uit Rotterdam. N. had zich des nachts om half 3 per taxi uit Rotterdam, naar zijn schip laten brengen. Op den Vlaardingschen dijk stapte hij uit cn betaalde voor zijn rit 8.De chauf- cinotionneerende gebeurtenissen, dat ze on willekeurig een lichte kreet uitte en op sprong in een intuïtief gevoel, dat er ver- Land bestond tusschen dit bezoek en wat gebeurt was xn de vierentwintig uur, die ze van huis weg geweest was. De jongen scheen hetzelfde te voelen, Lij klapte in de handjes en riep: - Dat ,s misschien papa. 0, mag ik open doen? Mabin pakte hem bij den arm omi hem 'egen te houden en even later deed het on- stelde meisje de kamerdeur open en de lange, Gebogen gestalte van Lord Moor- Lampton kvam de kamer binnen. HOOFDSTUK XII. Het gezicht achter de deur, Mabin voelde zich allesbehalve op haar gemak. Het gevoel, dat zij achtervolgd xverd, had haar niet bedrogen. De nieuws gierigheid van den edelman, die nog t0t laat in den nacht in de bibliotheek had zitten werken was door het gegrom van de honden in de hall gewekt. Ze vermoedde, dat hij dadelijk door het raam zijn kamer verlaten had, zich voor haar verbergen had gehouden wat voor hem gemakkelijk genoeg moest zijn geweest, daar hij de streek kende en zij niet en met denzelfden trein naar Londer was gegaan als zijzelf. Hij was echter volstrekt niet boos, wat haar erg op. fetlr vond dit te weinig en wilde meer heb ben, wat werd geweigerd. Daarna ging dc chauffeur, met een onbekend persoon, die naast hem was gezeten, den Engelschman te lijf. Deze wist zich los te rukken en ging op de vlucht. Een lederen tasch met onge veer 40.moest de Engelschman in de taxi achterlaten. De chauffeur reed na de worsteling snel weg, zoodat N. niet in de gelegenheid was het nummer van den auto te noteeren. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Te Rotterdam wandelde de 48-jarige nmj. M. G. R., huisvrouw van M. van D, wonende op de Oostzeedijk, op de Hoogstraat. Een man, die op een ladder, welke tegen een pand was geplaatst, stond te werken, viel van deze ladder af, juist boven op de juffrouw Zij bekwam eenige lichte ver wondingen en moest in het ziekenhuis be handeld worden. Te Amsterdam heeft tijdens Jen interna tionalen biljartwedstrijd om den Wilhelmina- beker in de achterzaal van café Suisse, een der bezoekers kans gezien, uit de jas van den heer Dommcring, terwijl deze aan het spelen was, diens portefeuille, waarin eenig geld, paspoort en papieren, te ontvreemden. Naar den dief wordt een onderzoek inge steld. Te 's-Hertogenbosch kwam een met boom stammen geladen schip, bestemd voor de Picus-fabriek te Eindhoven, bij de Veemarkt, in aanvaring met de brug ovor de Zuid- Willemsvaart. Een zoon van den schipper Lutoz uit Rotterdam, kwam onder de rol lende boomstammen bekneld, doch bekwam slechts scbaafwond2n aan het been. De moeder, die bet roer bediende, werd over boord geslagen. Arbeiders, die in de buurt bezig waren een schip te lossen, wisten de vrouw te redden. Tc Amsterdam is de grond in dc Ulrecht- schcslraat tusschen Rembrandtplein en Hëerengrachl nog wat verder weggezakt Het verhoogde voetpad, dat langs de schut ting ligt, is nu een verlaagd voetpad gewor den. De trottoirband ligt op enkele plaatsen een centimeter of tien beneden het asphalt- dck. De ambtenaren der verschillende diensten, die den toestand voortdurend in het oog houden, blijven, naar bet „Hbld." van oor deel, dat er geen direct gevaar bestaat voor ongelukken en dat üe tram zal kunnen blijven doorrijden. Voorloopig zal het verdere rijverkeer in dit stuk straat verboden zijn, evenais op dc Heerengracht tusschen Utrechtschestraat en het oude gebouw van de Amsterdamsche Bank. De tramrails golfdzn Zaterdag ook nog Statenmakers hebben de blokjes naast de tramrails opgebroken. Het bleek, dat op sommige plaatsen het zand was weggezakt. De gaten zijn met nieuw zand aangevuld en daarna zijn de bolkjes weer gelegd. Ook de gleuven tusschen het aspahaltdek en het voetpad, welke hier en daar aardig breed zijn, zijn eveneens met zand opgevuld. Over een dag of twaalf zal het heien zijn afgeloopen en dan zal althans de dreuning zijn opgehouden. Het Grondwater, dat door het bemalen van den put is weggevloeid, welke wegvloeiing de eigenlijke oorzaak is van de verzakking zal dan echter nog niet zijn teruggekeerd. Voorzichtigheid blijft dus geboden. Werklieden van de gasfabriek an hebben de buizen geïnspecteerd en waar noodig ver legd. Het „Huisgezin" verhaalt als historisch: Naor den vleugel, Harry! Niet hard ge- 'óg! Nog een klein stoatje: Loap nou deur, Toontje! Pas op veur buitenspel, Nil! Schiet in! Och, nie hard genóg!.... Zeer snel opereerde het stelletje school jongens op het groote plein waar enkele petten de doelen moesten verbeelden, ter wijl de knapen een tennisbal met vinnige, harde schoten over het met klinkers belegde marktveld deden suizen, vurig enthousiast, als gold het een wedstrijd om het kampioen schap. Het weer was somber, druilerig, het motregende en naar mate de uren voort schreden, ging de motregen over in een klet terend neerstroomend bui. De jongens ble ven doorspelen, zelfs toen er zich plassen op het marktplein begonnen te vormen en de voetbalmatch in een waterpolo-wedstrijd dreigde te ontaarden. Plotseling weerklonk de waarschuwende kreet: „Peltsie!" Vlug werden de doorweekte pelten op geraapt en allen namen de beenen. „Nil, waor ies de bal?" vroeg de aan voerder toen men in veiligheid was. „Sakkerloot, die leit cr nog!" „Haolcn", commandeerde de captain. Nil ijlde terug ofschoon om den boek de martiale figuur van een dienaar van de H. Hermandad verscheen, gritste den bal wegen wilde zc weer uit dc voeten maken Doch de agent had den vluchteling gezien en onraad vermoedende snelde hij hem achterna door de plassen. De vervolging werd den man noodlottig, hij schoof uit en in zijn volle lengte viel hij in het modderige Enginds aan den hoek van «Ie Klooster- werf stond hef groepje voetballers lachend toe te zien hoe de politieagent overeind luchtte; hij scheen voor niemand of niets oog te hebben dan voor den kleinen jongen, die midden in dc kamer stond en hem met open mond aanstaarde. En is dat de jongen is dit Ciprian's zoon? was het eerste wat hij zei. Het was duidelijk, dat zijn hart naar den jongen uit-1 ging en hij buitengewoon blij was, dat het lot hem een flinkeren erfgenaam en opvolger had toebedeeld dan het stumperige en zie lige kind op Heath Hill. Dibs scheen een flauw vermoeden van de identiteit van den bezoeker te hebben. Hij was heelemaal niet verlegen, maar gal een hand de linker natuurlijk zoodra Lord Moorhampton de zijne uitstak en keek hem met een vertrouwelijken glimlach aan Wie bent u, zei hij. Wel, ik vermoed, dat ik je grootvader be.n, zei do edelman glimlachend en nam plaats in den stoel dien Mabin hem aanbood. Met een schreeuw van vreugde klom Dibs op zijn kn'e. Konijnen! schreeuwde hij. Konijnen en een pony En het heele groote huis. Neemt u me mee? Bent u mijn opa? Lord Mcorhampton was zoo ontroerd, dat hij nauwelijks kon antwoorden, maar stelde spoedig den jongen gerust, dat hij werkelijk de vurig verbeide grootvader was en vroeg: Wil je wel met me meegaan? Ja natuujjijk wij Dibs mee. En Dibs wij pappie zien. Is pappie in het groote huis? DINSDAG 8 NOVEMBER. HILVERSUM 1060 M. 13.00 PoÜtiebcr- Lunchmuziek door het trio John Helden, viool. M. 't Woud, cello. J. Verheij, piano. 3.00—4-0° cursus door Mevr. de Leeuw van Rees. Dinermuzick door het trio John Helden, viool. M. v. 't Woud, cello. G. Verheij, piano. 7-X3~~7-45 «ngti- sche conversatieles, 7-45 Politieber. -"•ICTT9'f^ Tweede Sonaten-avond. Sonaten voor viool, ceuo en piano, door de heeren Louis Boer en Rich. Boer. 9.°° Gevarieerd programma. Het ANRO-orkest c«l.v. Nico Treep. 10.00 Persber. HUIZEN 1840 M, (Na 7.30 i$5° M.) 6.45—7-15 Espe ranto. 7.30—8.00 EngcUch voor beginners. 8 uur Avonduitzending te Helmond. Het Helmond s Muziekcorps o.l.v. Louis Feiten. Helmond's mannen koor en Helmond's Dubbel mannenkwartet o.l.v. Jacq. Jacobs. Asten's Dubbel mannenkwartet o-Lv. B. Ambst. Mej. T. Vallentgced, piano. J. de Roij, viool. H. Bijstcr- veld, saxophoon. Mej. J. v. Beeck, begcl. Sprekers Hoogeerw. Heer Deken M. P. P. Rath, Deken van Helmond. Zecreerw. Pater Ildephonsus. Rede bij gele genheid van 3e lustrum van den Heltnondschen Sobriëlas- arbeid. DAVENTRY 1600 M. ir.20 Daventrykwartet en solis ten (piano, sopraan, bariton, viool). Corelli Windeatts, orkest. 2.50 Lezing. 3.35 Fransche les. 4 05 Concert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Causerie over boeken. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Caucserie. 6.50 Nieuwsber. 7*05 Daventry- kwartet. 7.20 Lezing: The writting of history. 7.35 Pianomuziek van Bach. 7.45 Lezing The home of the Greek. 8.05 Concert. G. Parker, bariton. J. Ireland, piano. 8.20 Lezing Men and machines, The modern factory. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekles. 10.00 „The life of King Henry the Fifth", van Sha- kespacre. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50— xi.eo Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestconcerf. 8.5010.50 Symphonieccncert. Groot orkest en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.30—1.50 Orkestconci:rt. 3-354-2° KfndertooneeJ. 5.20—6.20 Schubert- concert voor alt, tenor en piano. 7.359.20 Orkest- concert. 9.35 Sluiten. KONIQSWUSTERHAUSEN 125a M. IT.20—7-°5 Lezingen en lessen. 7.20 „Maria Stuart", tragedie van Schiller. HAMBURG 395 M. 5.20 Dc florida danband. 6.4 „Alda", opera in 4 acten van Verdj. 9.50 Actueel uurtje. Daarna tot xx.io Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.3$ Orkestconcert. 9.3510.35 Dansmuziek. krabbelde. Plotseling weerklonk in den groeienden avond over de stille markt het bekende liedje: „En Moeder, daor leet énne pelisiefagent in 't waoter!.... Het refrein werd een wachtwoord en als bij afspraak galmde oien avond langs stra ten, aoor stegen en over pleinen: „En laot m mèr liggen." Toen dezer dagen een Amsterdamsche fa» tmlie des nachts per auto huiswaarts keerde, brak ter hoogte van de Ned. Spring stoffenfabriek te Muiden, naar de „G.- en Eemlander" vertelt, dc krukas waardoor verder rijden onmogelijk was geworden. De aufo werd ter zijde van den straatweg op 'n dam van een weiland neergezet. Behalve de bestuurder zelf, konden de familieleden met een andere particuliere auto hun reis ver volgen. De heer N. M- v. d. B. werd gewaar schuwd en omstreeks half twee wist deze een autobestuurder, die hem kende, te be wegen den achtergebleven heer mede t« nemen. Een reisdeken en een met wol ge voerd zeil bleven in den invalieden auto. achter. 's Morgens wilde v. d. B. de aufo weg halen. Hij tastte in de dekens en schrok niet weinig, toen hij een menscb beetgreep en hem verschrikt uit den wagen tegemoet klonk: „0. pardon mijnheer!" Onder de dekens kwam een net gekleed jongmensch te voorschijn. Hij vertelde, dat hij op bezoek bij zijn meisje in Hilversum geweest doch te laat voor den trein ge komen was. Kellner op een mailstoomer zijnde, moest hij per se vroeg in Amsterdam wezen en daarom had hij maar een wande ling naar de hoofdstad aanvaard. Hij was echter zeer vermoeid geworden en de auto ziende had hij de verleiding geen weerstand kunnen bieden, had zich lekker in de de kens gerold en was weldra ingeslapen. Hij was blij, zoo vroeg gewekt te zijn, zoodat hij nog tijdig de plaats zijner bestemming kon bereiken, dankte den heer v. d. B. voor het werken, maar bood tevens zijn ver ontschuldiging aan voor den schrik, die hij hem onwilllekeurig op het lijf had gejaagd. Met een handdruk namen de twee mannen afscheid van elkaar. Afrika. (Zuid-West Afrika). Met den nieuwen af- gekorten ojxdruk S. W. A., zijn thans ver schenen: fA, 1, 2, 3, 6 p., 1 sb.. 2 sh. 6, 5 sh. en 10 sh. van de nieuwe seria van Zuid- Afrika, verder IK- p. en 1 p. st. met dzn kop van koning George. Duitschland. De vier waarden van de Hindenburg-serie worden voor het dubbele der nominale waarde verkocht. Het zijn 8 pf. groen. 15 pt. rood, 25 pf. blauw en 50 pf. bruin. Fransche Kolomen. De nieuwe portzegels van 2 en 3 frs. zijd verschenen. In Algiers in de recouvrement-serie da i 'U paars' Liechtenstein. Een weldadigheids-serie „Caritas" is uit gegeven in 3 waarden. De postzegels zijn m 4 kleuren gedrukt. De waarden zijn 10 5, 20 10 en 30 10. Ros|an<,. De revolutie-herdenkingsserie is aange. vuld met een 5 k. bruin en een 18 k. blauw. Van ean nieuwe serie (type arbeidersboe- ren) zijn reeds verschenen 1 k. geel, 2 k. groen, 4 k. blauw. Tsjecho-Slowakie. Verscheen in groot formaat een 4 kor. paars. De 1 kor. is in gewijzigden vorm uit gegeven. Verder verschenen 4 nieuwe portzegels (opdrukken): 50 op 20 rood, 60 op 25 grijs, 100 op 25 grijs en 200 op 500 groen groot formaat. Een pijnlijke trek gleed over het gezicht van den edelman. Nee, papa is er niet. We zullen hem probeeren te vinden. Toen zag hij Mabin aan en zei, zooals ze dadelijk bemerkte zonder den minsten wrok over haar vlucht: Vanmorgen ga ik mijn advocaat opzoe ken. Maar ik moet den jongen meenemen. Ik kan niet heelemaal op u aan, miss Wrest. Dat begrijp u wel! Mabin werd vuurrood en heete tranen kwamen in haar oogen. Hij zag, dat hij haar Eijn had gedaan en voegde er vriendelijk ij: Kom trekt het u niet aan. Ik weet immers wel ,dat u uit bestwil gehandeld hebt. Alaar ik kan u verzekeren, dat er geen reden is voor uw ongerustheid. Als ik er zeker van ben, dat mijn kleinzoon bij mij veilig is, kunt u daar toch ook wel genoe gen mee nemen! Een oogenblik overlegde Mabin bij zich zelf of ze hem zou vertellen wat ze in de kinderkamer gehoord had. Maar ze besoot te zwijgen en mompelde slechts eenige on samenhangende woorden; dat de vader zijn jongen haar had toevertrouwd. Ja. ja. ik begrijp uw verlangen vo - komen. En daarom wil ik u vc?"fe, /"f? den jongen en mij naar Heafb HiU gaan. Alaar vertel eens, hoe naam is Zujus. (Wordt vervolgd.) j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9